"Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру бойынша бірінші кезектегі заңнамалық іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 қазандағы N 916 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 мамырдағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру бойынша бірінші кезектегі заңнамалық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың бірінші басшылары (келісім бойынша), Іс-шаралар жоспарының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 8 қазандағы
N 916 қаулысымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын іске асыру бойынша бірінші
кезектегі заңнамалық іс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шара Аяқтау
нысаны
Орын-
даушы
Орындау
мерзімі
1 2 3 4 5
1
Конституциялық Кеңесті
қалыптастыру тәртібін
анықтау, Конституциялық
Кеңестің құзыретін
Парламент және оның
Палаталары қабылдаған
қаулылардың Республика
Конституциясына
сәйкестігін қарау
бойынша, Конституциялық
Кеңес шешімдерінің іске
асырылу тетіктерін
айқындау бойынша, атап
айтқанда нормативтік
қаулылардың міндетті
түрде орындалуын, бұл
туралы хабардар етудің
тәртібі мен мерзімі,
Конституциялық Кеңес
ұсынымдарының мәртебесін
регламенттеу мен оларды
іске асыру тәртібін көздей
отырып толықтыру бөлігінде
"Қазақстан Республикасының
Конституциялық Кеңесі
туралы" Конституциялық
заңға өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Конституциялық
заң жобасын әзірлеу және
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне енгізу
Конс-
титу-
циялық
заң
жобасы
Әділет-
мині, КК
(келі-
сім
бойынша)
2007
жылғы
қараша
2
Парламенттің құзыретін
нақтылау және
Конституцияға өзгерістер
енгізудің жаңа тәртібін
белгілеу бөлігінде
"Республикалық референдум
туралы" Конституциялық
заңға өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Конституциялық
заң жобасын әзірлеу және
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне енгізу
Конс-
титу-
циялық
заң
жобасы
Әділет-
мині,
ОСК
(келі-
сім
бойынша)
2007
жылғы
қараша
3
Мемлекеттік тілдегі
актінің атауында және
мәтіні бойынша
"нышандары",
"нышандарының",
"нышандарын",
"нышандарына" деген
сөздерді "рәміздері",
"рәміздерінің",
"рәміздерін",
"рәміздеріне" деген
сөздермен ауыстыру
бөлігінде "Қазақстан
Республикасының
мемлекеттік нышандары
туралы" Конституциялық
заңға өзгерістер енгізу
туралы" Конституциялық
заң жобасын әзірлеу және
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне енгізу
Конс-
титу-
циялық
заң
жобасы
Әділет-
мині
(жинақ-
тау),
МАМ
2008
жылғы
ақпан
4
Жергілікті өзін-өзі
басқару органдарының
ұйымдастыру мәселелерін
және қызметін реттеуді,
оның ішінде жергілікті
өзін-өзі басқару
органдарына берілетін
функцияларды мемлекеттік
қаржыландыруды көздейтін
Қазақстан Республикасы
Заңының жобасын әзірлеу
және Қазақстан
Республикасының Үкіметіне
енгізу
Заң
жобасы
Әділет-
мині
(жинақ-
тау),
ЭБЖМ,
АШМ
2007
жылғы
желтоқ-
сан
5
Басқа соттарды құру
тәртібін бекіту,
судьяларды тағайындау
тәртібін қайта қарау және
сот алқаларының
төрағаларына өкілеттік
беру, оларды қызметке
Президенттің
тағайындауымен сот
алқаларының мәртебесін,
олардың өкілеттіктерін
бекіту бөлігінде
"Қазақстан Республикасының
сот жүйесі мен
судьяларының мәртебесі
туралы" Конституциялық
заңға өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының
Конституциялық заңының
жобасын әзірлеу және
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне енгізу
Конс-
титу-
циялық
заң
жобасы
Әділет-
мині,
ЖС
(келі-
сім
бойынша)
2007
жылғы
қараша
6
Соттарды тағайындау
тәртібін қайта қарау
бөлігінде "Қазақстан
Республикасының Жоғарғы
Сот Кеңесі туралы" Заңға
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының
жобасын әзірлеу және
Қазақстан Республикасы
Үкіметіне енгізу
Заң
жобасы
Әділет-
мині,
ЖС
(келі-
сім
бойынша)
2007
жылғы
қараша
7
"Қазақстан Республикасының
Әділет біліктілік алқасы
туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының күші
жойылды деп тану туралы"
Қазақстан Республикасы
Заңының жобасын әзірлеу
және Қазақстан
Республикасының Үкіметіне
енгізу
Заң
жобасы
Әділет-
мині,
(жинақ-
тау), ЖС
(келісім
бойынша)
2007
жылғы
қараша
8
"Қазақстан Республикасының
кейбір заңнамалық
актілеріне қамауға алу
түріндегі бұлтартпау
шараларын қолдану
мәселелері бойынша
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңы
жобасының Парламентте
өтуін қамтамасыз ету
Прези-
дент
Әкімші-
лігіне
ақпарат
енгізу
ПМК
(жинақ-
тау),
Әділет-
мині,
ІІМ, ЖС
(келісім
бойын-
ша), БП
(келісім
бойынша)
Ай
сайын,
есепті
айдан
кейінгі
айдың
5-күні-
нен
кешік-
тірмей
Парла-
мент заң
жобасын
қабыл-
дағанға
дейін.
Бірінші
ақпарат
- 2007
жылғы
қазан
9
"Қазақстан Республикасының
кейбір заңнамалық
актілеріне Қазақстан
Республикасы Президентінің
заңнамалық бастамашылық
жасау мәселесі бойынша
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының
жобасын әзірлеу және
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне енгізу
Іске асыру шаралары:
осы іс-шараның шеңберінде
мынадай заңнамалық
актілерге:

Об утверждении Плана первоочередных законодательных мероприятий по реализации Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2007 года N 916
В целях реализации  Закона Республики Казахстан от 21 мая 2007 года "О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План первоочередных законодательных мероприятий по реализации Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан" (далее - План мероприятий).
2. Первым руководителям центральных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (по согласованию), обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение Плана мероприятий.
3. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2007 года N 916
План
первоочередных законодательных мероприятий по реализации
Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и
дополнений в   Конституцию Республики Казахстан"
N
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Испол-
нитель
Сроки
испол-
нения
1
2
3
4
5
1.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект
Конституционного закона "О внесении
изменений и дополнений в
Конституционный закон "О
Конституционном Совете Республики
Казахстан" в части определения порядка
формирования Конституционного Совета,
дополнения компетенции
Конституционного Совета по
рассмотрению на соответствие
Конституции Республики принятых
Парламентом и его Палатами
постановлений, по определению
механизма реализации решений
Конституционного Совета, предусмотрев
в частности обязательность исполнения
нормативных постановлений, порядок и
срок информирования об этом,
регламентацию статуса рекомендаций
Конституционного Совета и порядок их
реализации
Проект
Конститу-
ционного
закона
МЮ,
КС (по
согла-
сованию)
Ноябрь
2007 г.
2.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект
Конституционного закона "О внесении
изменений и дополнений в
Конституционный закон "О
республиканском референдуме" в части
уточнения компетенции Парламента и
установления нового порядка внесения
изменений в Конституцию
Проект
Конститу-
ционного
закона
МЮ,
ЦИК (по
согла-
сованию)
Ноябрь
2007 г.
3.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект
Конституционного закона "О внесении
изменений в Конституционный закон "О
государственных символах Республики
Казахстан" в части замены в названии и
по тексту акта на государственном
языке слова "нышандары",
"нышандарының", "нышандарын",
"нышандарына" словами "pәміздері",
"рәміздерінің",   "рәміздерін",
"рәміздеріне"
Проект
Конститу-
ционного
закона
МЮ
(созыв),
МКИ
Февраль
2008 г.
4.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект Закона
Республики Казахстан,
предусматривающий урегулирование
вопросов организации и деятельности
органов местного самоуправления, в том
числе государственного финансирования
функций, делегируемых органам местного
самоуправления
Проект
Закона
МЮ
(созыв),
МЭБП,
МСХ
Декабрь
2007 г.
5.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект
Конституционного закона Республики
Казахстан "О внесении изменений и
дополнений в Конституционный закон "О
судебной системе и статусе судей
Республики Казахстан" в части
закрепления порядка учреждения других
судов, пересмотра порядка назначения
судей и наделения полномочиями
председателей судебных коллегий, с
назначением их на должности
Президентом, закрепления статуса
судебных коллегий, их полномочий
Проект
Конститу-
ционного
закона
МЮ,
ВС (по
согла-
сованию)
Ноябрь
2007 г.
6.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект Закона
Республики Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в Закон "О
Высшем Судебном Совете Республики
Казахстан" в части пересмотра порядка
назначения судей
Проект
Закона
МЮ,
ВС (по
согла-
сованию)
Ноябрь
2007 г.
7.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект Закона
Республики Казахстан "О признании
утратившим силу Закона Республики
Казахстан "О Квалификационной коллегии
юстиции Республики Казахстан"
Проект
Закона
МЮ
(созыв),
ВС (по
согла-
сованию)
Ноябрь
2007 г.
8.
Обеспечение прохождения в Парламенте
проекта Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам
применения меры пресечения в виде
ареста"
Внесение
информации
в Адми-
нистрацию
Президента
КПМ
(созыв),
МЮ, МВД,
ВС (по
согласо-
ванию),
ГП (по
согла-
сованию)
Ежеме-
сячно,
до при-
нятия
законо-
проекта
Парла-
ментом,
не
позднее
5 числа
месяца,
следую-
щего за
отчет-
ным.
Первая
инфор-
мация -
октябрь
2007 г.
9.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект Закона
Республики Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики
Казахстан по вопросу законодательной
инициативы Президента Республики
Казахстан"
Меры реализации:
предусмотреть в рамках данного
мероприятия внесение изменений и
дополнений в следующие законодательные
акты:

1. Президент енгізетін
заңнамалық актілер үшін
Үкіметтің қорытынды беру
қажеттілігінің болмауы
бөлігінде Қазақстан
Республикасының Бюджет
кодексіне;
2. Мемлекет басшысында
заңнамалық бастамашылық
құқығының болуы туралы
норманы енгізу бөлігінде
"Нормативтік құқықтық
актілер туралы" Заңға
өзгерістер мен
толықтырулар енгізуді
көздеу
Заң
жобасы
Әділет-
мині
2008
жылғы
ақпан
10
"Қазақстан Республикасының
кейбір заңнамалық
актілеріне өлім жазасы
мәселелері бойынша
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының
жобасын әзірлеу және
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне енгізу
Іске асыру шаралары:
осы іс-шараның шеңберінде
Қылмыстық, Қылмыстық іс
жүргізу кодекстеріне
өзгерістер мен
толықтырулар енгізуді
көздеу
Заң
жобасы
Әділет-
мині
(жинақ-
тау),
ҰҚК
(келісім
бойын-
ша), ЖС
(келісім
бойын-
ша), КК
(келісім
бойын-
ша), БП
(келісім
бойынша)
2007
жылғы
қараша
11
Мәслихаттардың рөлін
күшейту, Президенттің
мәслихаттар өкілеттігін
мерзімінен бұрын тоқтату
тәртібі мен шартын бекіту,
мәслихаттардың Парламент
Сенаты депутаттарының
өкілеттігін мерзімінен
бұрын тоқтату бойынша
өкілеттігін іске асыру
тәртібін белгілеу,
мәслихаттың құзыретіне
сәйкес жергілікті өзін-өзі
басқаруын ұйымдастыру
мәселесін және қызметін
реттеуді, оның ішінде
жергілікті өзін-өзі
басқару органдарына
берілетін функцияларды
мемлекеттік қаржыландыруды
көздейтін, Заңмен
регламенттелетін норманы
енгізу бөлігінде
"Қазақстан Республикасын-
дағы жергілікті
мемлекеттік басқару
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының
жобасын әзірлеу және
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне енгізу
Заң
жобасы
Әділет-
мині
2007
жылғы
желтоқ-
сан
12
Үкіметтің 2006 жылғы 29
мамырдағы N 464 қаулысымен
енгізілген "Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
Қазақстан Республикасының
қолданыстағы заңнамасы
жүйесін Қазақстан
Республикасы
Конституциясының
нормаларына сәйкес келтіру
мәселелері бойынша
толықтырулар мен
өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Заңының жобасын
Парламенттен кері қайтарып
алып,»"Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
оларды Қазақстан
Республикасы
Конституциясының
нормаларына сәйкес келтіру
мәселелері бойынша
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының
жобасын әзірлеу және
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне енгізу
Іске асыру шаралары:
осы іс-шараның шеңберінде
мынадай заңнамалық
актілерге:
1. Қоғамдық бірлестіктерді
мемлекеттің қаржыландыруы-
на тыйым салуын алып
тастау бөлігінде
"Қоғамдық бірлестіктер
туралы",»"Саяси партиялар
туралы" заңдарға;
2. Қазақстан
Республикасының Бюджет
кодексіне саяси
партияларды мемлекеттік
қаржыландырудың
тетіктерін, шарттары мен
көлемін белгілеу
бөлігінде;

1. В Бюджетный кодекс Республики
Казахстан в части отсутствия
необходимости дачи заключения
Правительства для законодательных
актов вносимых Президентом.
2. В Закон "О нормативных правовых
актах" в части введения нормы о
наличии у Главы государства права
законодательной инициативы
Проект
Закона
МЮ
Февраль
2008 г.
10.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект Закона
Республики Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики
Казахстан по вопросам смертной казни"
Меры реализации:
предусмотреть в рамках данного
мероприятия внесение изменений и
дополнений в Уголовный,
Уголовно-процессуальный кодексы
Проект
Закона
МЮ
(созыв),
КНБ (по
согласо-
ванию),
ВС (по
согласо-
ванию),
КС (по
согласо-
ванию),
ГП (по
согласо-
ванию)
Ноябрь
2007 г.
11.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект Закона
Республики Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О местном
государственном управлении в
Республике Казахстан" в части усиления
роли маслихатов, закрепления порядка и
условия досрочного прекращения
полномочий маслихатов Президентом,
определения порядка реализации
полномочия маслихатов по досрочному
прекращению полномочий депутатов
Сената Парламента, введения нормы,
согласно которой компетенция
маслихата, как органа местного
самоуправления, будет регламентирована
Законом, предусматривающим
урегулирование вопросов организации и
деятельности органов местного
самоуправления, в том числе
государственного финансирования
функций, делегируемых органам местного
самоуправления
Проект
Закона
МЮ
Декабрь
2007 г.
12.
Разработать и внести в Правительство
Республики Казахстан проект Закона
Республики Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики
Казахстан по вопросам их приведения в
соответствие с нормами Конституции
Республики Казахстан", отозвав из
Парламента проект Закона Республики
Казахстан "О внесении дополнений и
изменений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам
приведения системы действующего
законодательства Республики Казахстан
в соответствие с нормами Конституции
Республики Казахстан", внесенный
постановлением Правительства от 29 мая
2006 года N 464
Меры реализации:
предусмотреть в рамках данного
мероприятия внесение изменений и
дополнений в следующие
законодательные акты:
1. В законы "Об общественных
объединениях", "О политических
партиях" в части исключения запрета на
государственное финансирование
общественных объединений.
2. В Бюджетный кодекс Республики
Казахстан в части определения
механизмов, условии и объемов
государственного финансирования
политических партий.

3. Сыртқы істер, Ішкі
істер, Әділет министрлерін
тағайындаудың жаңа
тәртібін белгілеу
бөлігінде»Қазақстан
Республикасының Ішкі істер
органдары туралы",»"Әділет
органдары туралы",
Қазақстан Республикасының
дипломатиялық қызметі
туралы" заңдарға;
4. Ұлттық Банкінің
Төрағасын тағайындаудың
жаңа тәртібін белгілеу
бөлігінде "Қазақстан
Республикасының Ұлттық
Банкі туралы" Заңға
өзгерістер мен
толықтырулар енгізуді
көздеу
Заң
жобасы
Әділет-
мині
(жинақ-
тау),
МАМ,
ІІМ,
СІМ,
ЭБЖМ,
Қаржы-
мині, ҰБ
(келісім
бойынша)
2008
жылғы
ақпан
Ескертпе:  аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖС - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
БП - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
КК - Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі
ПМК - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҰБ - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ОСК - Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы

3. В законы "Об органах внутренних дел
Республики Казахстан", "Об органах
юстиции", "О дипломатической службе
Республики Казахстан" в части
определения нового порядка назначения
министров иностранных дел, внутренних
дел, юстиции.
4. В Закон "О Национальном Банке
Республики Казахстан" в части
определения нового порядка назначения
Председателя Национального Банка.
Проект
Закона
МЮ
(созыв),
МКИ,
МВД,
МИД,
МЭБП,
МФ,
НБ (по
согласо-
ванию)
Февраль
2008 г.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВС   - Верховный Суд Республики Казахстан
ГП   - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КС   - Конституционный Совет Республики Казахстан
КПМ  - Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан
МВД  - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МИД  - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МКИ  - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МСХ  - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ   - Министерство юстиции Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МФ   - Министерство финансов Республики Казахстан
НБ   - Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ  - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ЦИК  - Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан