Тарих және мәдениет ескерткіштеріне қорғау міндеттемелерін беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қарашадағы N 1045 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 маусымдағы № 426 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.06.2015 № 426 қаулысымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 17-бабының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Тарих және мәдениет ескерткіштеріне қорғау міндеттемелерін беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 6 қарашадағы
N 1045 қаулысымен
бекітілген
Тарих және мәдениет ескерткіштеріне қорғау міндеттемелерін беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Тарих және мәдениет ескерткіштеріне қорғау міндеттемелерін беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының (бұдан әрі - Заң) 17-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген және ескерткіштердің меншік иелеріне немесе пайдаланушыларға тарих және мәдениет ескерткіштеріне (бұдан әрі - ескерткіштер) қорғау міндеттемелерін беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қорғау міндеттемесі - тарих және мәдениет ескерткішінің осы құжатты ресімдеу сәтіндегі жай-күйі және меншік иесінің немесе пайдаланушының тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттары тіркелетін құжат;
2) меншік иесі - өз бетімен құрту құқығын қоспағанда, тарих және мәдениет ескерткішіне қатысты иелену, пайдалану және оларға билік ету құқығын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
3) тарих және мәдениет ескерткішін пайдаланушы - Заңға сәйкес тарих және мәдениет ескерткішін оның меншік иесімен жасалған шарт негізінде пайдалану құқығы берілген жеке немесе заңды тұлға.
2. Қорғау міндеттемелерін ресімдеу және беру тәртібі
3. Ескерткіштің меншік иесі немесе пайдаланушы облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарын (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) ескерткішке меншік (пайдалану) құқықтарының болуы мүмкін немесе болған өзгерістері туралы хабардар етуге міндетті.
4. Жергілікті атқарушы органдар хабар алған сәттен бастап не тарихи-мәдени мұра объектісіне ескерткіш мәртебесін берген сәттен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде қорғау міндеттемесін ресімдейді.

Об утверждении Правил выдачи охранных обязательств на памятники истории и культуры
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2007 года № 1045. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2015 года № 426
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.06.2015 № 426.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи охранных обязательств на памятники истории и культуры.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 2007 года N 1045
Правила
выдачи охранных обязательств на памятники
истории и культуры
1. Общие положения
1. Правила выдачи охранных обязательств на памятники истории и культуры (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6)  статьи 17 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" (далее - Закон) и определяют порядок выдачи охранных обязательств на памятники истории и культуры (далее - памятники) собственникам или пользователям памятников истории и культуры.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) охранное обязательство - документ, фиксирующий состояние памятника истории и культуры на момент оформления данного документа и условия содержания памятника истории и культуры собственником или пользователем;
2) собственник - физическое или юридическое лицо, осуществляющее право владения, пользования и распоряжения в отношении памятника истории и культуры, за исключением права их самостоятельного уничтожения;
3) пользователь памятника истории и культуры - физическое или юридическое лицо, которому в соответствии с Законом предоставлено право пользования памятником истории и культуры на основании договора с его собственником.
2. Порядок оформления и выдачи охранных обязательств
3. Собственник или пользователь памятника обязаны уведомить местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) (далее - местные исполнительные органы) о предполагаемых или свершившихся изменениях прав собственности (пользования) на памятник.
4. Местными исполнительными органами охранное обязательство оформляются в течение пятнадцати календарных дней с момента получения уведомления либо с момента придания объекту историко-культурного наследия статуса памятника.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.29 № 467 Қаулысымен.
5. Қорғау міндеттемесінде:
оны ресімдеу сәтіндегі ескерткіштің жай-күйі;
меншік иелерінің немесе пайдаланушылардың ескерткішті күтіп-ұстау шарттары тіркеледі.
Қорғау міндеттемесін ресімдеу сәтіндегі ескерткіштің жай-күйін тіркеу үшін жергілікті атқарушы органдар меншік иелерімен немесе пайдаланушылармен бірлесіп, ескерткішке техникалық байқау жүргізеді, оның деректері қорғау міндеттемесіне енгізіледі.
6. Ансамбльді құрайтын ескерткіштердің қорғау міндеттемелерін ресімдеу кезінде техникалық байқау деректері ескерткіштің әрқайсысы бойынша жеке тіркеледі.
7. Ескерткішке меншік (пайдалану) құқықтары ауысқан кезде жергілікті атқарушы органдар осы Ережеде көзделген тәртіппен қорғау міндеттемесін қайта ресімдеуді жүзеге асырады.
8. Қорғау міндеттемесін беруді оны ресімдегеннен кейін үш күннің ішінде жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.04.2011 № 467.
5. В охранном обязательстве фиксируются:
состояние памятника на момент его оформления;
условия содержания памятников собственниками или пользователями.
Для фиксирования состояния памятника на момент оформления охранного обязательства местные исполнительные органы совместно с собственниками или пользователями памятников производят технический осмотр памятника, данные которого вносятся в охранное обязательство.
6. При оформлении охранного обязательства на памятники, представляющих ансамбли, данные технического осмотра фиксируются отдельно по каждому памятнику.
7. При переходе прав собственности (пользование) на памятник местные исполнительные органы осуществляют переоформление охранного обязательства в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
8. Выдача охранного обязательство местными исполнительными органами осуществляется в течение трех дней после его оформления.