2007-2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 желтоқсандағы N 1203 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 16 ақпандағы N 158 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 16 ақпандағы N 158 Қаулысымен.
"Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған 2007-2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар:
1) Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) жарты жылдықтың және жылдың қорытындылары бойынша 10 шілдеге және 10 қаңтарға Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігіне Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпаратты ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі жыл сайын 20 шілдеге және 20 қаңтарға Бағдарламаның орындалу барысы туралы жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері Бағдарлама бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде мәдени мұра жөніндегі өңірлік бағдарламаларды әзірлесін.
5. Осы қаулының орындалу барысын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Ө.Е. Шөкеевке жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 10 желтоқсандағы
N 1203 қаулысымен
бекітілген
2007-2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасы
Астана қаласы, 2007 жыл
Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Мәдени мұра саласындағы проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
6. Қажетті ресурстар мен Бағдарламаны қаржыландыру көздері
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8. 2007-2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның         2007-2009 жылдарға арналған
атауы                    "Мәдени мұра" бағдарламасы
Бағдарламаны          Қазақстан Республикасы Үкіметінің
әзірлеудің              2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысымен

Об утверждении Программы "Культурное наследие" на 2007-2009 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2007 года N 1203. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года N 158
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.02.2009 N 158.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу "Культурное наследие" на 2007-2009 годы (далее - Программа).
2. Центральным исполнительным органам:
1) принять меры по реализации Программы;
2) по итогам полугодия и года, к 10 июля и 10 января, представлять информацию о ходе исполнения Программы в Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе исполнения Программы ежегодно, к 20 июля и 20 января.
4. Акимам областей, городов Астаны и Алматы в месячный срок после утверждения Программы разработать региональные программы по культурному наследию.
5. Контроль за ходом исполнения настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Шукеева У.Е.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2007 года N 1203
Программа
"Культурное наследие" на 2007-2009 годы
Астана, 2007 год
СОДЕРЖАНИЕ
1. Паспорт Программы
Наименование      Программа "Культурное наследие" на 2007-2009 годы
Программы
Основание         пункт 157 Плана мероприятий по исполнению
для разработки    Общенационального плана основных направлений

негіздемесі           бекітілген Мемлекет басшысының 2005 - 2007
жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы
жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі
бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық
жоспарын және Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған
бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар
жоспарының 157-тармағы, сондай-ақ 2007
жылғы 13 ақпандағы Қазақстан
Республикасының 2004-2006 жылдарға арналған
"Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасын
іске асыру жөніндегі Қоғамдық кеңес
отырысының N 01-7.2. хаттамалық шешімі
Бағдарламаны          Қазақстан Республикасы Мәдениет
әзірлеуші               және ақпарат министрлігі
Бағдарламаның         Еліміздің тарихи-мәдени мұрасын
мақсаты                 зерделеу, сақтау және қалпына келтіру
Бағдарлама            тарих және мәдениет ескерткіштерін,
міндеттері            оның ішінде Қазақстан тарихымен тікелей
байланысты алыс және жақын шет елдердегі
ескерткіштерді қалпына келтіру жөніндегі
жұмыстарды жалғастыру;
археологиялық зерттеулер жүргізу;
қазақ халқының мәдени мұрасы саласындағы
одан арғы ғылыми жұмыстарды жалғастыру;
Қазақстанның тарихы, археологиясы,
этнографиясы мен мәдениеті жөніндегі
басылымдар дестелерін шығаруды жалғастыру.
Бағдарламаны іске     2007-2009 жылдар
асыру мерзімі
Қажетті ресурстар     Бағдарламаны қаржыландыру республикалық
мен бағдарламаны      бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын
қаржыландыру          болады. Қаржыландырудың жалпы көлемі -
көздері               4 004,9 миллион теңге, оның ішінде:
2007 жылы - 1 873,6 миллион теңге;
2008 жылы - 1 376,5 миллион теңге;
2009 жылы - 754,8 миллион теңге.
Бағдарламаны 2008-2009 жылдарға арналған
қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына
арналған республикалық бюджеттің болжамды
көрсеткіштері шеңберінде нақтыланады
Бағдарламаны іске     Бағдарламаны іске асыру:
асырудан күтілетін    2007 жылдан бастап Дамаск қаласында (Сирия
нәтижелер             Араб Республикасы) Әл-Фараби этномәдени
орталығы мен кесенесін, Сұлтан Бейбарыстың
кесенесін салу және Каир қаласында (Египет
Араб Республикасы) Сұлтан Бейбарыстың
мешітін қалпына келтіру, сондай-ақ Монғолия
аумағында табылған көне түркі руникалық тас
жазбаларының көшірмелерін дайындау
жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
Бағдарламаның іс-шаралар жоспарына сәйкес
Қара Сопы, Мақұл Там, Мола Қалан, Ысқақ
Ата, Жабрайыл Ата кесенелерінде, Қараман
Ата мазарында, "Абылай хан резиденциясы"
кешенінде, Семей қаласындағы бір мұнаралы
және екі мұнаралы мешітте қалпына келтіру
жұмыстарын аяқтау;
2008 жылы тарих пен мәдениеттің жиырма екі
аса маңызды сәулет ескерткіштерін қайта
жаңғырту, оның ішінде Қарағұл, Ботағай
кесенелерін, Ақкесене мұнарасын, Қарақожа
мешітін, Орал қаласындағы бірінші әскери
училищенің ғимаратын, Қалжан Ахун мешіт
-медресесін, Жүсіп Ата кесенесі мен мешітін
қалпына келтіру;
2009 жылы он төрт тарихи-мәдени мұра
объектілерін қайта жаңғырту;
2007 жылдан бастап отыз екі қорғанды,
мазараттар мен қалашықтарды, оның ішінде
Бозоқ, Отырар, Сауран, Талғар, Қойлық,
Сарайшық және басқа қалашықтарды
археологиялық зерттеу жұмыстарын жалғастыру;
қазақ халқының және Орталық Азияның көшпелі
халықтарының тарихымен, материалдық және
рухани мәдениетімен байланысты жиырма жеті
қолданбалы ғылыми зерттеулерді іске асыру,
оның ішінде:

Программы         (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007
годов посланий Главы государства народу
Казахстана и Программы Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденного
постановлением Правительства Республики Казахстан
от 20 апреля 2007 года N 319, а также,
протокольное решение заседания общественного
Совета по реализации Государственной программы
Республики Казахстан "Культурное наследие" на
2004-2006 годы от 13 февраля 2007 года N 01-7.2.
Разработчик       Министерство культуры и информации Республики
Программы         Казахстан
Цель Программы    изучение, сохранение и восстановление историко-
культурного наследия страны
Задачи Программы  продолжение работ по воссозданию памятников
истории и культуры, в том числе в странах
дальнего и ближнего зарубежья, непосредственно
связаны с историей Казахстана;
проведение археологических исследований;
продолжение дальнейших научных работ в области
культурного наследия казахского народа;
продолжение выпуска серий изданий по вопросам
истории, археологии, этнографии и культуры
Казахстана
Срок реализации   2007-2009 годы
Программы
Необходимые       Финансирование Программы будет осуществляться за
ресурсы и         счет средств республиканского бюджета. Общий
источники         объем финансирования - 4 004,9 миллионов тенге,
финансирования    в том числе:
Программы         в 2007 году - 1 873,6 миллионов тенге;
в 2008 году - 1 376,5 миллионов тенге;
в 2009 году - 754,8 миллионов тенге.
Объемы финансирования Программы на 2008-2009 годы
будут уточняться в рамках прогнозных показателей
республиканского бюджета на соответствующий
финансовый год
Ожидаемые         Реализация Программы позволит:
результаты           с 2007 года продолжить работы по строительству
от реализации     этнокультурного центра и мавзолея Аль-Фараби,
Программы         реставрации мавзолея Султана Бейбарса в городе
Дамаске (Сирийская Арабская Республика) и мечети
Султана Бейбарса в городе Каире (Арабская
Республика Египет), а также изготовлению копий
древнетюркских каменных изваяний с руническими
надписями, найденных на территории Монголии,
в соответствии с планом мероприятии программы
завершить реставрационные работы мавзолеев Кара
Сопы, Макул Там, Мола Калан, Искак Ата, Джабраил
Ата, некрополя Караман Ата, комплекса "Резиденция
Аблай хана", одноминаретной и двухминаретной
мечети в городе Семей;
в 2008 году отреставрировать двадцать два
наиболее значимых архитектурных памятников
истории и культуры, в том числе мавзолеев
Карагула, Ботагая, башню Аккесене, мечеть
Каракожа, здание первого военного училища в
городе Уральске, мечеть-медресе Калжан Ахуна,
мавзолей и мечеть Жусуп Ата;
в 2009 году отреставрировать четырнадцать
объектов историко-культурного наследия;
с 2007 года продолжить археологические
исследования тридцати двух курганов, некрополей и
городищ, в том числе на городищах Бозок, Отрар,
Сауран Талгар, Кайлык, Сарайшык и другие;
реализовать двадцать семь прикладных научных
исследований, связанных с историей, материальной
и духовной культурой казахского народа и кочевых
народов Центральной Азии, в том числе:

2007 жылы - 8 қолданбалы ғылыми зерттеу;
2008 жылы - 8 қолданбалы ғылыми зерттеу;
2009 жылы - 11 қолданбалы ғылыми зерттеу.
жиырма томдық қазақ әдебиеті классиктерінің
шығармаларын шетел тілдеріне аудару және
шығару, жүз томдық "Бабалар сөзін", жүз
томдық "Әлем әдебиеті кітапханасын", жиырма
томдық "Әлемдік философиялық мұраны", он
томдық "Әлемдік педагогикалық ой-сананы",
ғылымның әр түрлі салалары бойынша барлығы
қырық бір іргелі ғылыми басылымдарды
әзірлеу және басып шығару жөніндегі
жұмыстарды жалғастыру, оның ішінде:
2007 жылы - 5 ғылыми кітап аталымы;
2008 жылы - 12 ғылыми кітап аталымы;
2009 жылы - 24 ғылыми кітап аталымы.
2. Кіріспе
2007-2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысымен бекітілген Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарының 157-тармағына сәйкес, сондай-ақ 2007 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі Қоғамдық кеңес отырысының N 01-7.2. хаттамалық шешімін орындау үшін әзірленді.
Осы Бағдарламаны әзірлеу еліміздің тарихи-мәдени мұрасын зерделеуге, сақтауға, қалпына келтіруге және тиімді пайдалануға бағытталған шаралар кешенін іске асыруды қамтамасыз ету қажеттігінен туындап отыр.
Ағымдағы жылғы 13 ақпанда Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі Қоғамдық кеңестің кеңейтілген отырысында Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігіне 2007-2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" тиісті салалық бағдарламасын әзірлеуді және іске асыруды тапсырды.
3. Мәдени мұра саласындағы проблеманың қазіргі жай-күйін
талдау
2006 жылы 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру аяқталды.
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру барысында тарих пен мәдениеттің жаңа ескерткіштерін ашу, ұлттық мәдениет үшін айрықша маңызы бар айтарлықтай тарихи-мәдени ескерткіштерді консервациялау, қалпына келтіру және қайта жасау; мәдени мұраның, оның ішінде ауыз әдебиетін, дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды зерделеудің біртұтас жүйесін жасау; әлемдік ғылыми ой-сананың, мәдениет пен әдебиеттің үздік жетістіктері базасында гуманитарлық білім берудің мемлекеттік тілдегі толыққанды қорын жасау жөніндегі шаралар кешені қамтамасыз етілді.
Өткен кезең ішінде отыз бес тарих және мәдениет ескерткіштеріне қалпына келтіру жұмыстары аяқталды, оның ішінде:

в 2007 году - 8 прикладных научных
исследований;
в 2008 году - 8 прикладных научных
исследований;
в 2009 году - 11 прикладных научных
исследований.
Продолжить работу по переводу произведений
классиков казахской литературы на иностранные
языки в двадцати томах и их издании, разработке и
выпуску "Бабалар сөзі" в ста томах, "Библиотека
мировой литературы" в ста томах, "Мировое
философское наследие" в двадцати томах, "Мировая
педагогическая мысль" в десяти томах, всего
сорока одного фундаментального научного издания
по различным сферам науки, в том числе:
в 2007 году - 5 наименований научных книг;
в 2008 году - 12 наименований научных книг;
в 2009 году - 24 наименования научных книг.
2. Введение
Программа "Культурное наследие" на 2007-2009 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 157 Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319, а также исполнение протокольного решения заседания общественного Совета по реализации Государственной программы Республики Казахстан "Культурное наследие" на 2004-2006 годы от 13 февраля 2007 года N 01-7.2.
Разработка данной Программы продиктована необходимостью обеспечения реализации комплекса мер, направленных на изучение, сохранение, восстановление и эффективное использование культурного наследия страны.
13 февраля текущего года на расширенном заседании Общественного совета по реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы с участием Президента Республики Казахстан, на котором Глава государства поручил Министерству культуры и информации Республики Казахстан разработать и реализовать соответствующую отраслевую программу "Культурное наследие" на 2007-2009 годы.
3. Анализ современного состояния проблем в области
культурного наследия
В 2006 году завершена реализация Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы.
В ходе реализации Государственной программы был обеспечен комплекс мер по открытию новых памятников истории и культуры, консервации, реставрации и воссозданию значительных историко-культурных памятников, имеющих особое значение для национальной культуры; созданию целостной системы изучения огромного пласта культурного наследия, в том числе фольклора, традиции и обычаев; обобщению многовекового опыта национальной литературы и письменности, созданию на государственном языке полноценного фонда гуманитарного образования на базе лучших достижений мировой научной мысли, культуры и литературы.
За истекший период завершены реставрационные работы на тридцати пяти памятниках истории и культуры, в том числе:

2004 жылы 12 объектіде қалпына келтіру жұмыстары аяқталды;
2005 жылы 13 объектіде қалпына келтіру жұмыстары аяқталды;
2006 жылы 10 объектіде қалпына келтіру жұмыстары аяқталды.
Қазақстан аумағындағы отыз қалашықтарда, қоныстарда және қорғандарда археологиялық зерттеулер жүргізілді, оның ішінде:
2004 жылы 20 қалашықта археологиялық қазба жұмыстары жүргізілді;
2005 жылы 30 қалашықта археологиялық қазба жұмыстары жүргізілді;
2006 жылы 30 қалашықта археологиялық қазба жұмыстары жалғастырылды.
Қазақ халқының мәдени мұрасында тарихи маңызы бар қолжазбаларды, жәдігерлік басылымдарды, кітаптар мен мұрағаттық құжаттарды анықтау және сатып алу үшін Ресейдің, Қытайдың, Батыс Европа елдерінің мұрағаттары мен кітапханаларына ғылыми-зерттеу экспедициялары ұйымдастырылды.
Ұлттық мәдениетіміз үшін айрықша маңызы бар бірегей тарихи-мәдени, сәулет және археологиялық ескерткіштерді қолданбалы ғылыми зерттеулер, сондай-ақ еліміздің қорларында, мұрағаттары мен қоймаларында сақталған көрнекті ауызекі кәсіби дәстүрді орындаушы-музыканттардың фоножазбаларын қалпына келтіру және қазіргі заманғы аудиожеткізгіштерге көшіру жөніндегі жұмыстар жүргізілді, оның ішінде:
2004 жылы - 10 қолданбалы ғылыми зерттеу;
2005 жылы - 10 қолданбалы ғылыми зерттеу;
2006 жылы - 7 қолданбалы ғылыми зерттеу.
Ұлттық және әлемдік ғылыми ой-сана, мәдениет пен әдебиет басылымдары дестелерін әзірлеу жөніндегі жүйелі жұмыстар жүзеге асырылды. Екі жүз он сегіз кітап аталымы, оның ішінде "Бабалар сөзі", "Қазақтар құқығының ежелгі әлемі", "Қазақ музыкасының антологиясы", "Қазақ тілі синонимдерінің сөздігі", "Орфографиялық сөздік" дестелері басылып шығарылды, оның ішінде:
2004 жылы - 29 ғылыми кітап аталымы;
2005 жылы - 89 ғылыми кітап аталымы;
2006 жылы - 100 ғылыми кітап аталымы.
Сонымен қатар, кең ауқымды бағдарламаны қысқа уақыт ішінде іске асыру мүмкін еместігін тәжірибе көрсетіп отыр.
Қазақстанның ұлттық тарихы үшін зор маңызы бар көптеген тарихи, археологиялық және сәулет объектілері әлі күнге дейін жедел көмекке зәру болып отыр. Олардың ішінде Бесшатыр, Есік, Берел және Шілікті қорғандары, еліміздің әр түрлі түкпірлерінде орналасқан көптеген жартастардағы бейнелер сияқты тарих пен мәдениеттің айрықша ескерткіштері бар. Олардың көпшілігі урбанизация, индустрияландыру салдарынан бұзылу мен жойылудан әлі күнге дейін қорғалмаған.
Ежелгі дәуірден бастап материалдық емес рухани мәдениет ескерткіштерін зерделеу, пайдалану жүйесі мен әдістері жеткілікті дамымаған.
Мемлекеттік және саяси құрылысты ескерсек, осыдан 25 жыл бұрын кеңестік кезеңде қабылданған Қазақ КСР-інің тарих пен мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі ескірді және қайта қарауды қажет етеді.
Тарих пен мәдениет ескерткіштері базасында туризм инфрақұрылымын дамытуға жағдай жасау үшін оларды пайдаланудың толыққанды жүйесі жоқ.

в 2004 году завершены реставрационные работы на 12 объектах;
в 2005 году завершены реставрационные работы на 13 объектах;
в 2006 году завершены реставрационные работы на 10 объектах.
Проведены широкомасштабные археологические исследования тридцати городищ, поселений, стоянок, могильников и курганов на территории Казахстана, в том числе:
в 2004 году археологические раскопки были проведены в 20 городищах;
в 2005 году археологические раскопки были проведены в 30 городищах;
в 2006 году археологические раскопки продолжены в 30 городищах.
Организованы научно-исследовательские экспедиции в архивы и библиотеки России, Китая, стран Западной Европы для выявления и приобретения рукописей, раритетных изданий, книг и архивных документов, имеющих историческое значение в культурном наследии казахского народа.
Проведены прикладные, научные исследования уникальных историко-культурных, архитектурных и археологических памятников, имеющих особое значение для национальной культуры, а также работы по восстановлению и переносу на современные аудионосители фонозаписей выдающихся исполнителей-музыкантов устной профессиональной традиции, находящихся в фондах, архивах и хранилищах страны, в том числе:
в 2004 году - 10 прикладных научных исследований;
в 2005 году - 10 прикладных научных исследований;
в 2006 году - 7 прикладных научных исследований.
Осуществлена системная работа по разработке серий изданий национальной и мировой научной мысли, культуры и литературы. Изданы двести восемнадцать наименований книг, в том числе серии "Бабалар сөзі", "Древний мир права казахов", "Антология казахской музыки", "Словарь синонимов казахского языка", "Орфографический словарь", в том числе:
в 2004 году - 29 наименований научных книг;
в 2005 году - 89 наименований научных книг;
в 2006 году - 100 наименований научный книг.
Вместе с тем, как показала практика, реализация широкомасштабной программы за столь короткий промежуток времени не представляется возможным.
Многие исторические, археологические и архитектурные объекты, представляющие огромное значение для национальной истории Казахстана до сих пор нуждаются в неотложной помощи. Среди них такие уникальные памятники истории и культуры, как Бесшатырские, Иссыкские, Берельские и Шиликтинские курганы, многочисленные наскальные изображения, находящиеся в разных уголках страны. Большинство из них до сих пор не защищены от разрушения и уничтожения вследствие урбанизации, индустриализации.
Недостаточно развита система и методы изучения, использования памятников нематериальной, духовной культуры, начиная с древнейших времен.
Государственный список памятников истории и культуры Казахской ССР, принятый еще 25 лет назад в советский период, с учетом радикально изменившегося государственного и политического строя успел устареть и требует пересмотра.
Отсутствует цельная система использования памятников истории и культуры по созданию на их базе условий для развития инфраструктуры туризма.

2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру кезінде анықталған проблемалар 2007-2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасын әзірлеу кезінде ескерілді.
Осы Бағдарлама шеңберінде тарихи-мәдени мұра объектілерін қалпына келтіру және консервациялау жөніндегі жұмыстар жалғастырылатын болады. Бұдан басқа, Қазақстан тарихына тікелей байланысты алыс және жақын шетелдердегі тарих пен мәдениет ескерткіштерін зерделеу және қалпына келтіру, Монғолия мен басқа елдер аумағынан табылған руникалық жазулары бар көне түркі тас мүсіндерінің көшірмесін қалпына келтіру бойынша алғашқы қадамдар жасалмақ.
Қазақ халқының мәдени мұрасын, оның ішінде ұлттық мәдениетіміз үшін айрықша маңызы бар тарихи-мәдени, сәулет және археологиялық ескерткіштерді зерделеу жөнінде кең көлемді қолданбалы ғылыми зерттеулер көзделген.
Ұлттық әдебиетіміз бен жазбамыздың көпғасырлық тәжірибесін жинақтауға, Қазақстан тарихының, археологиясының, этнографиясы мен мәдениетінің көптеген мәселелері жөніндегі дестелік басылымдар шығаруға қатысты мәселелер де өз жалғасын талап етеді.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты еліміздің тарихи-мәдени мұрасын зерделеу, сақтау және қалпына келтіру.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу мынадай міндеттерді шешу арқылы жүзеге асырылады:
тарих пен мәдениет ескерткіштерін, оның ішінде Қазақстан тарихымен тікелей байланысты алыс және жақын шетелдердегі ескерткіштерді қайта жасау жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
археологиялық зерттеулер жүргізу;
қазақ халқының мәдени мұрасы саласындағы одан арғы ғылыми жұмыстарды жалғастыру;
Қазақстанның тарихы, археологиясы, этнографиясы мен мәдениеті мәселелері бойынша басылымдар дестелерін шығаруды жалғастыру.
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
Бағдарлама 2007-2009 жылдар аралығында іске асырылады және мәдени мұраны өркендету үшін мынадай негізгі бағыттарды көздейді:
5.1. Тарих және мәдениет ескерткіштерін, оның ішінде Қазақстан тарихымен тікелей байланысты алыс және жақын шетелдердегі ескерткіштерді қайта жасау жөніндегі жұмыстарды жалғастыру
Бағдарлама аясында алыс және жақын шетелдерде Дамаск (Сирия Араб Республикасы) қаласында Әл-Фараби этномәдени орталығы мен кесенесін салу, Сұлтан Бейбарыстың кесенесін және Каир қаласында (Египет Араб Республикасы) Сұлтан Бейбарыстың мешітін қалпына келтіру, Монғолия аумағынан табылған руникалық жазулары бар көне түркі тас мүсіндерінің көшірмесін қалпына келтіру жобаларын іске асыру көзделіп отыр.
Қазақстанның Каир қаласындағы Сұлтан Бейбарыстың мешітін және Дамаск қаласындағы кесенесін қалпына келтіруге, Дамаск қаласындағы Әл-Фарабидің жерленген жерінде оның этномәдени орталығы мен кесенесін салу жұмыстарына қатысуы осы көрнекті қайраткерлердің қазақ даласының перзенттері екендігін әлемге танытуға қосқан қомақты үлес болмақ.
Қалпына келтірілетін Қазақстанның тарих және мәдениет ескерткіштерінің ішінде Алматы облысындағы Қойлық қалашығы тарихи объектілері, Оңтүстік Қазақстан облысындағы Ақкесене мұнарасы, Шаян ауылындағы мешіт-медресе, Солтүстік Қазақстан облысының Сырымбет ауылындағы XIX ғасырдың белгілі ағартушы ғалымы Ш.Уәлихановтың әжесі Айғанымның үй-жайы, Жамбыл облысындағы Ақыртас сарай кешені сияқты маңызды ескерткіштер бар.

При разработке Программы "Культурное наследие" на 2007-2009 годы учтены проблемы, выявленные в ходе реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы.
В рамках данной Программы будут продолжены работы по реставрации и консервации объектов историко-культурного наследия. Кроме того, впервые будут приняты шаги по изучению и воссозданию памятников истории и культуры в странах дальнего и ближнего зарубежья, непосредственно связанных с историей Казахстана, реставрацию копий древнетюркских каменных изваяний с руническими надписями, найденными на территории Монголии и других стран.
Предусматриваются широкомасштабные прикладные научные исследования по изучению культурного наследия казахского народа, в том числе историко-культурных, архитектурных и археологических памятников, имеющих особое значение для национальной культуры.
Требуют своего продолжения и вопросы, касающиеся обобщения многовекового опыта национальной литературы и письменности, выпуска серийных изданий по истории, археологии, этнографии и культуры Казахстана.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы являются изучение, сохранение и восстановление историко-культурного наследия страны.
Достижение поставленной цели осуществляется решением следующих задач:
продолжение работ по воссозданию памятников истории и культуры, в том числе в странах дальнего и ближнего зарубежья, непосредственно связанных с историей Казахстана;
проведение археологических исследований;
продолжение дальнейших научных работ в области культурного наследия казахского народа;
продолжение выпуска серий изданий по вопросам истории, археологии, этнографии и культуры Казахстана.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Программа будет реализована в период с 2007 по 2009 годы и предусматривает следующие основные направления для возрождения культурного наследия.
5.1. Продолжение работ по воссозданию памятников истории и
культуры, в том числе в странах дальнего и ближнего зарубежья,
непосредственно связанных с историей Казахстана
В рамках Программы в странах дальнего и ближнего зарубежья предусматривается реализация проектов строительства этнокультурного центра и мавзолея Аль-Фараби, реставрация мавзолея Султана Бейбарса в городе Дамаске (Сирийская Арабская Республика) и мечети Султана Бейбарса в городе Каире (Арабская Республика Египет), реставрация копий древнетюркских каменных изваяний с руническими надписями, найденных на территории Монголии.
Участие Казахстана в реставрации мечети Султана Бейбарса в городе Каире и мавзолея в городе Дамаске, строительстве этнокультурного центра и мавзолея Аль-Фараби на месте его захоронения в городе Дамаске, которое станет весомым вкладом в мировое признание казахских корней этих выдающихся деятелей.
Среди реставрируемых памятников истории и культуры Казахстана - такие значимые памятники, как исторические объекты городища Койлык в Алматинской области, башня Аккесене, мечеть-медресе в селе Шаян Южно-Казахстанской области, усадьба Айганым - бабушки выдающегося ученого-просветителя XIX века Ш. Уалиханова в селе Сырымбет Северо-Казахстанской области, дворцовый комплекс Акыртас в Жамбылской области.

5.2. Археологиялық зерттеулер жүргізу
Археологиялық мұра - мәдени мұраның маңызды заттай бөлігінің маңызды бөлшегінің бірі бола тұра, халықтың материалдандырылған жадысын танытатыны белгілі және оған еліміздің тарихын зерделеу, тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау әрі пайдалану процесінде ерекше рөл бөлінеді.
Археология ескерткіштеріндегі қазба жұмыстары, әсіресе ірі орта ғасырлық қалашықтардағы қазба жұмыстары, оларды консервациялау мен мұражайландыру ондаған жылдарды қажет ететіндігін ескере отырып, екінші кезеңдегі археологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды бірінші кезеңде таңдап алынған Бұзоқ, Отырар, Сауран, Талғар, Қойлық, Сарайшық және басқа қалашықтар сияқты еліміздің белгілі ескерткіштерінде жалғастыру есебінен тереңдету қажет. Сонымен қатар, іс-шаралар жоспарын іске асырудың екінші кезеңінде орта
ғасырлық Қазақстанның саяси, экономикалық және мәдени өмірінде маңызды рөл атқарған тарихи қала орталықтарын археологиялық-этнографиялық зерделеу қажеттігі талап етіледі.
Ұлы Жібек жолы тармақтарының бірі болып табылатын орта ғасырлық Жетісудің керуен жолдары да зерттеуді қажет етеді. Арал өңірінің ескерткіштері - Жанкент, Арал Асар ортағасырлық қалалары мұрамыздың зерттелмеген дерлік бөлігі болып табылады.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, Бағдарламада ежелгі Қазақстанның патша мазараттары мен зиярат орындарын - Берел, Шілікті обаларын, Қызыл Ұйық зиярат орнын, Қазақстан аумағындағы ежелгі және орғасырлық мемлекеттердің астана орталықтарын: Арал өңірі сақтарының астанасы - Шірік Рабат, қарлұқтар астанасы - Қаялық, оғыздар астанасы - ежелгі және ортағасырлық Жанкент, Ақорда мен Қазақ хандығының астанасы - Сауран қалашықтарын, ежелгі ортағасырлық қаған орталығы - Ақыртас, Жошы ұлысының астанасы - Хан ордасы кешендері, сондай-ақ Ұлы Жібек жолындағы ірі қала орталықтары - Ақтөбе (Баласағұн), Сидақ, Арал Асар, Шымкент, Сайрам, Сығанақ қалашықтарында тереңінен археологиялық зерттеулер көзделетін болады.
5.3. Қазақ халқының мәдени мұрасы саласында одан арғы ғылыми жұмыстарды жалғастыру
Мәдени мұраны, оның ішінде ауыз әдебиетін, дәстүрлер мен әдет-ғұрыпты зерделеудің тұтастай жүйесін құру шеңберінде қазақ халқының тарихымен, материалдық және рухани мәдениетімен байланысты негізгі ғылыми проблемаларды зерттеу және танымал ету, оның ішінде Орталық Азияның қазақтары мен көшпелі халықтарының көшпелі қоғамының өткен өмірінің бай тарихын зерттеу және танымал ету жөніндегі іс-шаралар іске асырылмақ.
Жоғарыда көрсетілген жобаны іске асыру мақсатында Қытайға, Монғолияға, Түркияға, Египетке, Батыс Европа елдеріне, оның ішінде Париждің, Мадридтің, Берлиннің Ұлттық кітапханаларына, Ватиканның құпия мұрағатына ғылыми-іздестіру экспедициялары ұйымдастырылады, олардың міндеті Қазақстан үшін тарихи-мәдени құндылық танытатын жазбалар мен мұрағаттық құжаттар ескерткіштерін сәйкестендіру және жинау болады.
Көшпелілердің материалдық мәдениетін - қыстауларды, қоныстарды, бейіттерді, құдықтарды, көшу жолдары мен бағыттарын зерттеу, сипаттау, картаға түсіру және талдау; Қазақстан аумағында шаруашылық жүргізу және табиғи-ландшафттық аймақтарды экономикалық тұрғыдан игеру тәсілдерін жаппай зерттеу; қазақ этносының ру-тайпалық номенклатурасын жан-жақты зерттеу; көшпелі халықтардың, ең алдымен қазақ халқының тарихы мен мәдениеті жөніндегі маңызды еңбектерді басып шығару жөнінде ауқымды жұмыстар жүргізіледі.
Көшпенділердің тарихы, археологиясы, этнологиясы, мәдениеті мен өнері жөнінде ғылыми еңбектер, атластар, этнографиялық карталар басып шығару зерттеулердің нәтижесі болады.
Сондай-ақ, алыс және жақын шетелдерде - Қытайда, Монғолияда, Ресейде және тағы басқа елдерде тұрып жатқан қазақтардың халықтық өнерін кешенді зерттеулер жүргізіледі.
Еуразия аумағында табылған біздің эрамыздың VI-VIII ғасырларына жататын көне түркі руникалық тас жазбалары ерте ортағасырлық көне түркі тайпаларының тарихын терең зерттеу үшін негіз болатын сирек ежелгі түрік жазбаларын қамтитыны белгілі.
Көне түркілердің жазба мұрасы мен Еуразия көшпелі өркениетінің басқа ескерткіштерін анықтау, зерделеу және танымал ету мақсатында Монғолия, Қытай, Иран аумағына ғылыми-іздестіру экспедицияларын ұйымдастыру, сондай-ақ Монғолия территориясында орналасқан ғылыми тұрғыдан анағұрлым маңызды "Тоныкөк" пен "Білке қаған" руникалық жазбалары бар көне түркі мүсіндерінің көшірмелерін жаңғырту жоспарлануда.

5.2. Проведение археологических исследований
Как известно, археологическое наследие, являясь одной из важнейших частей вещественного блока культурного наследия, представляет собой как бы материализованную память народа, которой отводится особая роль в процессе изучения истории страны, сохранения и использования памятников истории и культуры.
Учитывая, что раскопки памятников археологии - особенно крупных средневековых городищ, их консервация и музеефикация требуют не один десяток лет, работы по археологическому исследованию на втором этапе необходимо углубить за счет продолжения работ на уже выбранных на первом этапе знаковых памятниках страны - городищах Бузок, Отрар, Сауран, Талгар, Койлык, Сарайшык и другие. Вместе с тем, на втором этапе реализации Плана мероприятий требуются археолого-этнографические изучения исторических городских центров, игравших важную роль в политической, экономической и культурной жизни средневекового Казахстана.
Требуют своего изучения караванные пути средневекового Семиречья, являвшиеся одним из ветвей Великого Шелкового Пути. Пока еще почти не исследованным пластом наследия являются памятники Приаралья - это средневековые города Жанкент, Арал Асар.
Учитывая вышеизложенное в Программе будут предусмотрены углубленные археологические исследования царских некрополей и святилищ древнего Казахстана - могильников Берел, Шиликты, святилища Кызыл Уик, столичных центров древних и средневековых государств на территории Казахстана: городищ Ширик Рабат - столицы саков Приаралье, Каялык - столицы карлуков, древнего и средневекового Жанкента - столицы огузов, Сауран - столицы Ак-Орды и Казахского ханства, комплексов: Акыртас - раннего средневекового каганского центра, хан Ордасы - столицы улуса Жошы, а также, крупных городских центров на Великом Шелковом пути - городищ Актобе (Баласагун), Сидак, Арал Асар, Шымкент, Сайрам, Сыганак.
5.3. Продолжение дальнейших научных работ в области
культурного наследия казахского народа
В рамках создания целостной системы изучения культурного наследия, в том числе фольклора, традиций и обычаев, будут реализованы мероприятия по исследованию и популяризации ключевых научных  проблем, связанных с историей, материальной и духовной культурой казахского народа, в том числе исследованию и популяризации богатого прошлого кочевого общества казахов и кочевых народов Центральной Азии.
В целях реализации вышеуказанного проекта будут организованы научно-поисковые экспедиции в Китай, Монголию, Турцию, Египет, страны Западной Европы, в том числе национальные библиотеки Парижа, Мадрида, Берлина, секретный архив Ватикана, задачами которых будут идентификация и сбор памятников письменности и архивных документов, представляющих историко-культурную ценность для Казахстана.
Будут также вестись масштабные работы по обследованию, описанию, картографированию и анализу памятников материальной культуры кочевников-зимовок, поселений, кладбищ, колодцев, кочевых путей и маршрутов; тотальное обследование способов ведения хозяйства и экономического освоения природно-ландшафтных зон на территории Казахстана; всестороннее обследование номенклатуры родоплеменных названий казахского этноса; издание важнейших трудов по истории и культуре кочевых народов, прежде всего казахского народа.
Результатом исследований станут издания научных трудов, атласов, этнографических карт по истории, археологии, этнологии, культуре и искусству номадов.
Будут также проведены комплексные исследования народного искусства казахов, проживающих в странах дальнего и ближнего зарубежья - в Монголии, России, Китае.
Древнетюркские каменные изваяния с руническими надписями, датируемые VI-VIII веками нашей эры, обнаруженные на территории Евразии, как известно, содержат в себе редкие древнетюркские надписи, которые являются основой для глубокого изучения истории тюркских племен раннего средневековья.
В целях выявления, изучения и популяризации письменного наследия древних тюрков и других памятников кочевой цивилизации Евразии, планируется организация научно-поисковых экспедиций в Монголию, Китай, Иран, а также, изготовление копий наиболее значимых, с научной точки зрения, древнетюркских каменных изваяний с руническими надписями - "Тоныкок" и "Билге каган", находящиеся на территории Монголии.

5.4. Қазақстанның тарихы, археологиясы, этнографиясы мен мәдениеті жөніндегі басылымдар дестелерін шығаруды жалғастыру
Бағдарламаға Қазақстанның тарихы, археологиясы, этнографиясы мен мәдениеті мәселелері жөніндегі басылымдардың жаңа дестелерін әзірлеу әрі шығару мәселелері енгізілмек, олар: "Алаш орда" қозғалысына қатысты дестелер, "ІХ-ХVI ғасырлардағы армян дереккөздеріндегі Қазақстан тарихы", "Қазақтың қолданбалы өнерінің шетелдегі жәдігерлері", Шоқан Уәлихановтың алты томдық және он томдық "Әбу-Насыр Әл-Фараби" жинағы, Академик Ә.Х. Марғұланның 14 томдық шығармалар жинағы және тағы басқалар.
6. Қажетті ресурстар мен бағдарламаны қаржыландыру көздері
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Қаржыландырудың жалпы көлемі - 4 004,9 миллион теңге, оның ішінде:
2007 жылы - 1 873,6 миллион теңге;
2008 жылы - 1 376,5 миллион теңге;
2009 жылы - 754,8 миллион теңге.
2008-2009 жылдарда Бағдарламаны қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің болжамды көрсеткіштері шеңберінде нақтыланатын болады.
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру:
2007 жылдан бастап Дамаск қаласында (Сирия Араб Республикасы) Әл-Фараби этномәдени орталығы мен кесенесін, Сұлтан Бейбарыстың кесенесін салу және Каир қаласында (Египет Араб Республикасы) Сұлтан Бейбарыстың мешітін қалпына келтіру, сондай-ақ Монғолия аумағында табылған көне түркі руникалық тас жазбаларының көшірмелерін дайындау жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
Қара Сопы, Мақұл Там, Мола Қалан, Ысқақ Ата, Жабрайыл Ата кесенелерінде, Қараман Ата мазарында, "Абылай хан резиденциясы" кешенінде, Семей қаласындағы бір мұнаралы және екі мұнаралы мешітте қалпына келтіру жұмыстарын аяқтау;
2008 жылы тарих пен мәдениеттің жиырма екі аса маңызды сәулет ескерткіштерін қайта жаңғырту, оның ішінде Қарағұл, Ботағай кесенелерін, Ақкесене мұнарасын, Қарақожа мешітін, Орал қаласындағы бірінші әскери училищенің ғимаратын, Қалжан Ахун мешіт-медресесін, Жүсіп Ата кесенесі мен мешітін қалпына келтіру;
2009 жылы он төрт тарихи-мәдени мұра объектілерін қайта жаңғырту;
2007 жылдан бастап отыз екі қорғанды, мазараттар мен қалашықтарды, оның ішінде Бозоқ, Отырар, Сауран, Талғар, Қойлық, Сарайшық және басқа қалашықтарды археологиялық зерттеу жұмыстарын жалғастыру;
қазақ халқының және Орталық Азияның көшпелі халықтарының тарихымен, материалдық және рухани мәдениетімен байланысты жиырма жеті қолданбалы ғылыми зерттеулерді іске асыру, оның ішінде:
2007 жылы - 8 қолданбалы ғылыми зерттеу;

5.4. Продолжение выпуска серий изданий по вопросам истории,
археологии, этнографии и культуры Казахстана
В Программу будут включены вопросы разработки и выпуска новых серий изданий по вопросам истории, археологии, этнографии и культуры Казахстана: издания серий, касающихся движения "Алаш орда", "История казахского искусства", "История Казахстана в армянских источниках IX-XVI веках", "Раритеты казахского прикладного искусства за рубежом", сборник "Абу-Насыр Аль-Фараби" в десяти томах, собрание сочинений Чокана Валиханова в шести и Маргулана А.Х. в четырнадцати томах и другие.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования Программы
Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета. Общий объем финансирования - 4 004,9 миллионов тенге, в том числе:
в 2007 году - 1 873,6 миллионов тенге;
в 2008 году - 1 376,5 миллионов тенге;
в 2009 году - 754,8 миллионов тенге.
Объемы финансирования Программы на 2008-2009 годы будут уточняться в рамках прогнозных показателей республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Реализация Программы позволит:
с 2007 года продолжить работы по строительству этнокультурного центра и мавзолея Аль-Фараби, реставрации мавзолея Султана Бейбарса в городе Дамаске (Сирийская Арабская Республика) и мечети Султана Бейбарса в городе Каире (Арабская Республика Египет), а также изготовлению копий древнетюркских каменных изваяний с руническими надписями, найденными на территории Монголии;
завершить реставрационные работы мавзолеев Кара Сопы, Макул Там, Мола Калан, Искак Ата, Джабраил Ата, некрополя Караман Ата, комплекса "Резиденция Аблай хана", одноминаретной и двухминаретной мечети в городе Семей;
в 2008 году отреставрировать двадцать два наиболее значимых архитектурных памятника истории и культуры, в том числе мавзолеи Карагула, Ботагая, башню Аккесене, мечеть Каракожа, здание первого военного училища в городе Уральске, мечеть-медресе Калжан Ахуна, мавзолей и мечеть Жусуп Ата;
в 2009 году отреставрировать четырнадцать объектов историко-культурного наследия;
с 2007 года продолжить работу по проведению археологических исследований тридцати двух курганов, некрополей и городищ, в том числе на городищах Бозок, Отрар, Сауран Талгар, Кайлык, Сарайшык;
реализовать двадцать семь прикладных научных исследований, связанных с историей, материальной и духовной культурой казахского народа и кочевых народов Центральной Азии, в том числе:
в 2007 году - 8 прикладных научных исследований;

2008 жылы - 8 қолданбалы ғылыми зерттеу;
2009 жылы - 11 қолданбалы ғылыми зерттеу.
жиырма томдық қазақ әдебиеті классиктерінің шығармаларын шетел тілдеріне аудару және шығару, жүз томдық "Бабалар сөзін", жүз томдық "Әлем әдебиеті кітапханасын", жиырма томдық "Әлемдік философиялық мұраны", он томдық "Әлемдік педагогикалық ой-сананы", ғылымның әр түрлі салалары бойынша барлығы қырық бір іргелі ғылыми басылымдарды әзірлеу және басып шығару жөніндегі жұмыстарды жалғастыру, оның ішінде:
2007 жылы - 5 ғылыми кітап аталымы;
2008 жылы - 12 ғылыми кітап аталымы;
2009 жылы - 24 ғылыми кітап аталымы.
8. 2007-2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасының
іс-шаралар жоспары
N Іс-шара-
лар
Аяқ-
талу нысаны
Орын-
да-
луы-
на
(іс-
ке
асы-
ры-
луы-
на
жау-
ап-
ты-
лар)
Орындау
(іске
асыру)
мерзімі
Болжамды шығыстар
млн. теңге
Қаржы-
ланды-
ру
көзі
2007
2008
2009
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерін, оның ішінде Қазақстан тарихымен тікелей байланысты алыс және жақын шет елдердегі ескерткіштерді қайта жаңғырту жұмыстарын жалғастыру
1.
Каир қа-
ласындағы
Сұлтан Бейбарыс-
тың меші-
ті, XIII
ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
140,0
153,0
-
Респуб-
ликалық
бюджет
2.
Дамаск қаласын-
дағы Әл-
Фараби
этномәде-
ни орта-
лығы мен
кесенесі,
XII ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
450,0
29,6
-
Респуб-
ликалық
бюджет
3.
Дамаск қаласын-
дағы Сұл-
тан Бей-
барыс ке-
сенесі,
XIII
ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
88,9
54,2
-
Респуб-
ликалық
бюджет
4.
Монғолия
аумағынан
табылған
көне түр-
кі руни-
калық жазбалары
бар тас-
тардың көшірме-
сін жаң-
ғырту, біздің заманымы-
зға дейі-
нгі VII-
VI ғасыр-
лар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
12,5
12,5
Респуб-
ликалық
бюджет
Алматы облысы
5.
Талғар (Талхиз)
қалашығы-
ның тари-
хи және
археоло-
гиялық объекті-
лерінің
кешені, Х-ХV ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шіл-
де, 2009
жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
-
6,0
6,0
Респуб-
ликалық
бюджет
6.
Тамғалы
шатқалын-
дағы пет-
роглифте-
рді кон-
сервация-
лау, біз-
дің зама-
нымызға
дейінгі XII-VIII
ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шіл-
де, 2009
жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
-
6,2
6,2
Респуб-
ликалық
бюджет
7.
Қапшағай
түбіндегі
Тамғалы-
Тас пет-
роглифте-
рін кон-
сервация-
лау, ХVІ-ХVII
ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шіл-
де, 2009
жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
-
10,2
10,2
Респуб-
ликалық
бюджет
8.
Бесшатыр мазарының патша қо-
рғандарын қалпына келтіру жұмыста-
рын жүр-
гізу, біздің заманымы-
зға дейі-
нгі V-ІV
ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шіл-
де, 2009
жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
-
6,2
6,2
Респуб-
ликалық
бюджет
Ақтөбе облысы
9.
Қарағұл
кесенесі,
XIX ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шіл-
де, 2009
жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
-
4,6

в 2008 году - 8 прикладных научных исследований;
в 2009 году - 11 прикладных научных исследований.
- продолжить работу по переводу произведений классиков казахской литературы на иностранные языки в двадцати томах и их издании, разработке и выпуску "Бабалар сөзі" в ста томах, "Библиотека мировой литературы" в ста томах, "Мировое философское наследие" в двадцати томах, "Мировая педагогическая мысль" в десяти томах, всего сорока одного фундаментального научного издания по различным сферам науки, в том числе:
в 2007 году - 5 наименований научных книг;
в 2008 году - 12 наименований научных книг;
в 2009 году - 24 наименований научных книг.
8. План мероприятий
Программы "Культурное наследие" на 2007-2009 годы
N
п/п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответ-
ствен-
ные за
испол-
нение
(реали-
зацию)
Срок
испол-
нения
(реали-
зации)
Предполагаемые
расходы,
млн. тенге
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
2007
2008
2009
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. Продолжение работ по воссозданию памятников истории и
культуры, в том числе в странах дальнего и ближнего
зарубежья, непосредственно связанных с историей Казахстана
1.
Мечеть
Султана
Бейбарса в
городе
Каире,
XIII век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
140,0
153,0
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
2.
Этнокуль-
турный центр
и мавзолей
Аль-Фараби
в городе
Дамаске,
XII век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
450,0
29,6
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
3.
Мавзолей
Султана
Бейбарса в
городе
Дамаске,
XIII век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
88,9
54,2
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
4.
Реставрация
копий древ-
нетюркских
каменных
изваяний с
руническими
надписями,
найденными
на террито-
рии Монго-
лии, VII-
VI века до
нашей эры
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
12,5
12,5
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Алматинская область
5.
Комплекс
историчес-
ких и
археологи-
ческих
объектов
городища
Талгар
(Талхиз),
Х-XV века
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
6,0
6,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
6.
Консервация
петроглифов
урочища
Тамгалы,
XII-XVIII
века
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
6,2
6,2
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
7.
Консервация
петроглифов
Тамгалы-Тас
под Капша-
гаем, XVI-
XVII века
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
10,2
10,2
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
8.
Восстанови-
тельные
работы на
царских
курганах
некрополя
Бесшатыр
V-IV век до
нашей эры
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
6,2
6,2
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Актюбинская область
9.
Мавзолей
Карагула,
XIX век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
4,6

30,6
Респуб-
ликалық
бюджет
Ақмола облысы
10.
Ботағай
кесенесі,
ХІ-ХІІ
ғасырлар
(консер-
вациялау мен мұра-
жайланды-
ру)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
6,3
16,3
-
Респуб-
ликалық
бюджет
Шығыс Қазақстан облысы
11.
Семей қаласын-
дағы бір
және екі
мұнаралы
мешіт, XIX ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
26,0
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
12.
Берел обасы (археоло-
гиялық алтын бұйымдар-
ды жаңғы-
рту және
консерва-
циялау),
біздің
заманымы-
зға дейі-
нгі V-IV ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
Жыл сайын
20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
25,0
25,0
25,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Жамбыл облысы
13.
Ақкесене
мұнарасы,
XVII ға-
сыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
12,0
6,2
-
Респуб-
ликалық
бюджет
14.
Ақыртас
сарай
кешені,
VII-VIII
ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
36,0
58,4
58,4
Респуб-
ликалық
бюджет
15.
Қарақожа
мешіті,
XVIII ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
16,3
23,5
-
Респуб-
ликалық
бюджет
Батыс Қазақстан облысы
16.
Бөкей Ордасын-
дағы хан
ставкасы
кешені
(Бас ставка,
флигель-
дер), XIX ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
32,0
36,8
36,8
Респуб-
ликалық
бюджет
17.
Орал қа-
ласында-
ғы бірі-
нші әс-
кери училище
ғимара-
ты, XIX
ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
21,3
24,9
-
Респуб-
ликалық
бюджет
Қызылорда облысы
18.
Қара Со-
пы кесе-
несі, XVIII ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
15,2
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
19.
Мақұл Там ке-
сенесі,
XIX ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
10,6
-
Респуб-
ликалық
бюджет
20.
Мола Қа-
лан ке-
сенесі,
XVI ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
8,4
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
21.
Сығанақ
қалашы-
ғының орталық
мешіт-
медресе-
сі, ХІІІ - ХVІІ ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шілде, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
8,2
8,2
Респуб-
ликалық
бюджет
22.
Қалжан Ахун ме-
шіт-мед-
ресесі,
XIX
ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
21,0
19,0
-
Респуб-
ликалық
бюджет
23.
Қожа На-
зар ме-
шіті, ХІХ ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шілде, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
12,2
12,2
Респуб-
ликалық
бюджет
Маңғыстау облысы
24.
Караман-
Ата ма-
зарының ескерт-
кіштері, ХVII ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
8,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Солтүстік Қазақстан облысы
25.
Айғаным-
ның үй-
жайы, ХІХ ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шілде, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
16,5
16,5
Респуб-
ликалық
бюджет
26.
"Абылай хан ре-
зиден-
циясы" кешені, XVIII ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар

30,6
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Акмолинская область
10.
Мавзолей
Ботагай,
XI-XII века
(консерва-
ция и му-
зеефикация)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
6,3
16,3
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Восточно-Казахстанская область
11.
Одномина-
ретная и
двухмина-
ратная ме-
чети в го-
роде Семей,
XIX век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
26,0
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
12.
Могильник
Берел (рес-
таврация и
консервация
золотых
археологи-
ческих из-
делий), V-
IV века до
нашей эры
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
25,0
25,0
25,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Жамбылская область
13.
Башня
Аккесене,
XVII век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января
2008
года
12,0
6,2
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
14.
Дворцовый
комплекс
Акыртас,
VII-VIII
века
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января
2008
года
36,0
58,4
58,4
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
15.
Мечеть
Каракожа,
XVIII век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января
2008
года
16,3
23,5
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Западно-Казахстанская область
16.
Комплекс
ханской
ставки
Букеевской
Орды (Глав-
ная ставка,
флигели),
XIX век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
32,0
36,8
36,8
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
17.
Здание пер-
вого воен-
ного учили-
ща в городе
Уральске,
XIX век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
21,3
24,9
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Кызылординская область
18.
Мавзолей
Кара Сопы,
XVIII век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
15,2
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
19.
Мавзолей
Макул Там,
XIX век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
10,6
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
20.
Мавзолей
Мола Калан,
XVI век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
8,4
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
21.
Центральная
мечеть-
медресе
городища
Сыганак,
XIII-XVII
века
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
8,2
8,2
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
22.
Мечеть-
медресе
Калжан
Ахуна,
XIX век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
21,0
19,0
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
23.
Мечеть
Ходжа
Назара,
XIX век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
12,2
12,2
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Мангистауская область
24.
Памятники
некрополя
Караман-
Ата, XVII
век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
13,0
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Северо-Казахстанская область
25.
Усадьба
Айганым,
XIX век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
16,5
16,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
26.
Комплекс
"Резиденция
Аблай хана",
XVIII век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года

298,0
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
Оңтүстік Қазақстан облысы
27.
Қожа Ах-
мет Иас-
сауи ке-
сенесі, XIV ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
43,5
54,5
54,5
Респуб-
ликалық
бюджет
28.
Тұрбат
ауылының
сәулет-
діни ке-
шенінде-
гі Ысқақ
Ата мен
Жабрайыл
Ата ке-
сенеле-
рі, XVII
ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
21,3
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
29.
Баба Ата
сарай-
қамал
кешенін-
дегі ес-
керткіш-
тер, XVII
ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
29,6
31,4
28,5
Респуб-
ликалық
бюджет
30.
Шаян ауылын-
дағы ме-
шіт-мед-
ресе, XIX
ғасыр
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
22,7
36,4
22,3
Респуб-
ликалық
бюджет
31.
Көне Сай-
рам қала-
шығының сәулет
ескерт-
кіштері
(Әбдел-
Әзиз-Баб,
Талиға Қажы, Мірәлі-
Баб кесе-
нелері,
Хызыра
мұнара-
сы), VІ-ХVІІ
ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
6,2
12,4
10,5
Респуб-
ликалық
бюджет
32.
Көне Сау-
ран еске-
рткіші,
ХІІІ-
ХVІІІ
ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шілде, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
16,5
16,5
Респуб-
ликалық
бюджет
33.
Жүсіп Ата
кесенесі
мен меші-
ті, ХIV-ХІХ
ғасырлар
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
21,0
22,6
-
Респуб-
ликалық
бюджет
Барлығы:
2.428,7
1381,4
729,3
318,0
3. Археологиялық зерттеулер жүргізу
Алматы облысы
34.
Қайлық, Талғар қалашық-
тары
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
5,0
5,0
5,0
Респуб-
ликалық
бюджет
35.
Майбұлақ тұрағы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
36.
Қазақста-
нның жар-
тастағы
өнер ес-
керткіш-
тері: Еш-
кіөлмес
зиярат орны, Тамғалы,
Арпа Өзен, Қойбағар,Қарақыр,
Шу-Іле
таулары,
Қаратау
тауының
оңтүстік
жоталары,
Тілеуба-
лақ
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
37.
Түрген мазары мен қонысы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
38.
Ой-Жайлауортағасы-
рлық көш-
пелілер-
дің мәде-
ниет кешені
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
39.
Қарлұқта-
рдың ас-
танасы-
Қаялық
қалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
4,0
4,0
4,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Атырау облысы
40.
Сарайшық қалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
6,5
6,5
6,5
Респуб-
ликалық
бюджет
Ақтөбе облысы
41.
Қызыл Ұйық зиярат орны
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
6,5
6,5
6,5
Респуб-
ликалық
бюджет
Ақмола облысы
42.
Бұзоқ қалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
4,0
4,0
4,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Шығыс Қазақстан облысы
43.
Берел обасы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
9,0
9,0
9,0
Респуб-
ликалық
бюджет
44.
Шілікті обасы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
8,0
8,0
8,0
Респуб-
ликалық
бюджет
45.
Сарыкөл түркі мә-
дени кешені
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Жамбыл облысы
46.
Ақтөбе қалашығы (Баласа-
ғұн)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
2,0
2,0
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
47.
Мерке, Жайсан түркі мәдени кешендері
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
5,0
5,0
5,0
Респуб-
ликалық
бюджет
48.
Ерте ор-
тағасыр-
лық қаған
орталығы - Ақыртас
кешені
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
3,0
3,0
3,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Батыс Қазақстан облысы
49.
Қырықоба обасы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Қызылорда облысы
50.
Арал өңірі сақтары-
ның аста-
насы Ші-
рік Рабат
қалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
5,0
5,0
5,0
Респуб-
ликалық
бюджет
51.
Оғыздар-
дың ас-
танасы - ежелгі
және ор-
тағасыр-
лық Жан-
кент
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
52.
Бұланды қалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
53.
Арал Асар
қалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Маңғыстау облысы
54.
Қосқұдық неолиттікқонысы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
55.
Тоқсанбайқонысы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
3,0
3,0
3,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Қарағанды облысы
56.
Тоқтауыл тұрағы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
57.
Айбас дарасы, Талдысай,Кент қо-
ныстары
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
8,0
8,0
8,0
Респуб-
ликалық
бюджет
58.
Жошы ұлысының астанасы-"Хан Ор-
дасы" кешені
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
59.
Беғазы Дәндібай,Тасмола мәдение-
тінің ес-
керткіш-
тері
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
2,0
2,0
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Павлодар облысы
60.
Әулиекөл қалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Оңтүстік Қазақстан облысы
61.
Бөріжары обасы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,0
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
62.
Шымкент, Отырар қалашық-
тары
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
6,0
6,0
6,0
Респуб-
ликалық
бюджет
63.
Сауран қалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
5,0
5,0
5,0
Респуб-
ликалық
бюджет
64.
Сидақ қалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
3,0
3,0
3,0
Респуб-
ликалық
бюджет
65.
Жуан тө-
бе, Қара-
спан тө-
бе қала-
шықтары
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
5,0
5,0
5,0
Респуб-
ликалық
бюджет
66.
Түркістанқалашығы
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
2,0
2,0
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Барлығы:
318,0
106,0
106,0
106,0
3. Қазақ халқының мәдени мұрасы саласында одан арғы ғылыми жұмыстарды жалғыстыру
67.
"Шілікті
алтын адамын зерттеу,
қайта жаңғырту
және жур-
гізілген
іс-шара-
ларды жариялау"
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
5,0
5,3
-
Респуб-
ликалық
бюджет
68.
"Қазақ домбыра-
сы: тари-
хы, музы-
калық құ-
рылысы, акустика-
лық ерек-
шелігі" тақырыбы-
нда қол-
данбалы ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
3,7
3,1
3,1
Респуб-
ликалық
бюджет
69.
Алтай аймағындатұратын
қазақтар-
дың халы-
қтық өне-
рін кеше-
нді зерт-
теу (Қытай, Ресей, Монғолия-
дағы шетелдік
диаспора-
лар)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
4,8
4,8
4,8
Респуб-
ликалық
бюджет
70.
Қазіргі
заманғы
мәдениет-
тің даму
процесте-
рін зерт-
теу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
2,3
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
71.
"Қазақ халқының
тарихи
антропо-
логиясы"
тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
2,1
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
72.
"Қазақс-
тан Рес-
публикасы
Орталық
мемлекет-
тік мұра-
жайының
археоло-
гиялық коллек-
циялары"
тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жыл 20 қаңтар
3,0
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
73.
"Қазақс-
тан Рес-
публикасыОрталық
мемлекет-
тік мұра-
жайының
этногра-
фиялық коллек-
циялары"
тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 шілде, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
2,5
2,5
Респуб-
ликалық
бюджет
74.
"Қазақта-
рдағы эт-
нография-
лық атау-
лардың дәстүрлі
жүйесі,
санатымен
түсінігі"
тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жыл 20
қаңтар
мен 20
шілде
2,5
2,5
-
Респуб-
ликалық
бюджет
75.
"Сирек кездесе-
тін қол-
жазбалар,
кітаптар
мен нуми-
зматика-
лардың
коллек-
циясы"
тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жыл 20 қаңтар
2,3
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
76.
"Қазақс-
тандағы
мұражай
ісі: қа-
лыптасуы,
даму үр-
дісі, проблема-
лары" та-
қырыбында
қолданба-
лы ғылы-
ми зерт-
теу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жыл 20 қаңтар
2,2
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
77.
"XIX ға-
сырдың аяғы мен
XX ғасыр-
дың басы-
ндағы қа-
зақтардың
рухани өмірі: діні, кі-
тап шыға-
ру, білім
беру ісі"
тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жыл 20 қаң-
тар мен
20 шіл-
де
2,2
2,2
-
Респуб-
ликалық
бюджет
78.
"Қазақс-
тан Рес-
публика-
сының Ор-
талық ме-
млекеттік
мұражайы
коллек-
циялары-
ның фото-
құжаттары
(қазақта-
рдың эт-
нография-
сы жөнін-
де)" та-
қырыбындақолданба-
лы ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жыл 20 қаңтар
мен
20 шілде
2,5
2,2
-
Респуб-
ликалық
бюджет
79.
"Орда Ба-
лық (Хара
Балғасұн)
- көне
түркі
қағанат-
тарының
астанасы"
тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
5,0
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
80.
Көшпелі-
лердің
мәдениеті
мен өне-
рін, эт-
нография-
сын, ар-
хеология-
сын, та-
рихын зерделеу
жөнінде
қолданба-
лы ғылыми
зерттеу-
лер жүр-
гізу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде

298,0
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Южно-Казахстанская область
27.
Мавзолей
Ходжа Ахмеда
Иассауи,
XIV век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
43,5
54,5
54,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
28.
Мавзолеи
Искак Ата и
Джабраил
Ата в архи-
тектурно-
культовом
комплексе в
селе Турбат,
XVII век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
21,3
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
29.
Памятники
дворцово-
замкового
комплекса
Баба-Ата,
XVII век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
29,6
31,4
28,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
30.
Мечеть-
медресе в
селе Шаян,
XIX век
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
22,7
36,4
22,3
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
31.
Архитектур-
ные памятни-
ки древнего
городища
Сайрам
(мавзолеи
Абдель-Азиз-
Баб, Хаджи
Талига,
Мирали-Баб,
минарет
Хызыра),
VI-XVII века
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
6,2
12,4
10,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
32.
Памятник
древнего
Саурана,
XIII-XVIII
века
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
16,5
16,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
33.
Мавзолей и
мечеть Жусуп
Ата, XIV-
XIX века
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января
2008
года
21,0
22,6
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Всего:
2 428,7
1 381,4
729,3
318,0
2. Проведение археологических исследований
Алматинская область
34.
Городище
Кайлык,
Талгар
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
5,0
5,0
5,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
35.
Стоянка
Майбулак
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
36.
Памятники
наскального
искусства
Казахстана:
Святилище
Ешкиолмес,
Тамгалы,
Арпа Узен,
Койбагар,
Каракыр, Шу-
Илийские
горы, южные
склоны горы
Каратау,
Тлеубалак
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
37.
Некрополь и
поселение
Тургень
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
38.
Комплекс
культуры
средневеко-
вых кочев-
ников Ой-
Жайлау
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
39.
Городище
Каялык -
столица
карлуков
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
4,0
4,0
4,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Атырауская область
40.
Городище
Сарайчик
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
6,5
6,5
6,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Актюбинская область
41.
Святилище
Кызыл Уик
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
6,5
6,5
6,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Акмолинская область
42.
Городище
Бозок
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
4,0
4,0
4,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Восточно-Казахстанская область
43.
Могильник
Берел
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
9,0
9,0
9,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
44.
Могильник
Шиликты
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
8,0
8,0
8,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
45.
Тюркский
культурный
комплекс
Сарыкол
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Жамбылская область
46.
Городище
Актобе
(Баласагун)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
2,0
2,0
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
47.
Тюркский
культурный
комплекс
Мерке,
Жайсан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
5,0
5,0
5,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
48.
Комплекс
Акыртас -
ранний сред-
невековый
каганский
центр
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
3,0
3,0
3,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Западно-Казахстанская область
49.
Могильник
Кырыкоба
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Кызылординская область
50.
Городище
Ширик
Рабат -
столица
саков
Приаралья
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
5,0
5,0
5,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
51.
Древний и
средневеко-
вый
Жанкент -
столица
огузов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
52.
Городище
Буланды
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
53.
Городище
Арал Асар
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Мангыстауская область
54.
Неолитичес-
кое поселе-
ние Коскудук
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
55.
Поселение
Токсанбай
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
3,0
3,0
3,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Карагандинская область
56.
Стоянка
Токтаул
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
57.
Поселения
Айбас-
дарасы,
Талдысай,
Кент
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
8,0
8,0
8,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
58.
Комплекс
"Хан
Ордасы" -
столица
улуса Жошы
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
59.
Памятники
Бегазы Дан-
дыбайской,
Тасмолинской
культур
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
2,0
2,0
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Павлодарская область
60.
Городище
Аулиеколь
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Южно-Казахстанская область
61.
Могильник
Борижары
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,0
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
62.
Городища
Шымкент,
Отрар
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
6,0
6,0
6,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
63.
Городище
Сауран
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
5,0
5,0
5,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
64.
Городище
Сидак
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
3,0
3,0
3,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
65.
Городища
Жуан тобе,
Караспан
тобе
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
5,0
5,0
5,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
66.
Городище
Туркестан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
2,0
2,0
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Всего:
318,0
106,0
106,0
106,0
3. Продолжение дальнейших научных работ в области
культурного наследия казахского народа
67.
"Исследова-
ние, рекон-
струкция Ши-
ликтинского
золотого
человека и
публикация о
проведенных
мероприя-
тиях"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
5,0
5,3
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
68.
Прикладные
научные ис-
следования
на тему
"Казахская
домбра:
история,
музыкальный
строй,
акустические
особенности"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
3,7
3,1
3,1
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
69.
Комплексное
исследование
народного
искусства
казахов
Алтайского
региона
(зарубежная
диаспора в
Монголии,
России,
Китае)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
4,8
4,8
4,8
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
70.
Исследование
современных
процессов
развития
культуры
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
2,3
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
71.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Историчес-
кая антропо-
логия казах-
ского
народа"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
2,1
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
72.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Археологи-
ческие кол-
лекции Цент-
рального
государ-
ственного
музея
Республики
Казахстан"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
3,0
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
73.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Этнографи-
ческие кол-
лекции Цент-
рального
государ-
ственного
музея
Республики
Казахстан"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
2,5
2,5
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
74.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Традицион-
ная система
этнографи-
ческих наз-
ваний, кате-
гории и по-
нятий у
казахов"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января
2008
года
2,5
2,5
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
75.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Коллекция
редких руко-
писей, книг
и нумизма-
тики"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
2,3
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
76.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Музейное
дело в
Казахстане:
становление,
тенденции
развития,
проблемы"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
2,2
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
77.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Духовная
жизнь каза-
хов в XIX-
начало XX
века: рели-
гия, книго-
издание,
образование"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
2,2
2,2
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
78.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Фотодоку-
менты из
коллекций
Центрального
государ-
ственного
музея Рес-
публики Ка-
захстан (по
этнографии
казахов)"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
и 20
июля
2008
года
2,5
2,2
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
79.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Орду Балык
(Кара Балга-
сун) - сто-
лица древне-
тюрских
каганатов"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
5,0
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
80.
Проведение
прикладных
научных
исследований
по изучению
истории,
археологии,
этнографии,
культуры и
искусства
номадов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно

36,0
38,5
38,5
Респуб-
ликалық
бюджет
81.
Ортағасы-
рлық Бо-
тағай ке-
сенесін
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар
5,7
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
82.
"С.Дудин - фото-
суретші,
суретші,
этнограф.Ресейдің
этногра-
фиялық
мұражай-
лары мен
Гамбург
мұражайы-
на жасал-
ған Орта
Азиялық
экпедици-
яның фо-
томатери-
алдары"
тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
5,0
5,0
Респуб-
ликалық
бюджет
83.
Әйтек би-
ді тари-
хи-антро-
пология-
лық зерт-
теу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
2,6
2,6
Респуб-
ликалық
бюджет
84.
"Қазақта-
рдың де-
коративті-қолдан-
балы өне-
рін сақ-
тау және
болашақтадамыту
мәселеле-
рі" тақы-
рыбында
қолданба-
лы ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
9,0
9,0
Респуб-
ликалық
бюджет
85.
"XIX ғасырдың
аяғы XX
ғасырдың
басындағы
қазақтар-
дың руха-
ни мәде-
ниеті ту-
ралы мұ-
ражай де-
реккөзде-
рі: кіта-
пісі, ді-
ні, білім
беру." тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
5,5
5,5
Респуб-
ликалық
бюджет
86.
"XX ғасы-
рдағы қа-
зақ кес-
кіндеме-
сінің эт-
никалық
басталуы"
(Қазақс-
тан Рес-
публика-
сы, Ресей
Федераци-
ясы, Өз-
бекстан
Республи-
касы)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
3,5
3,5
Респуб-
ликалық
бюджет
87.
"Қазақс-
тан Рес-
публика-
сының Ор-
талық ме-
млекеттік
мұражай
қорындағы
жазба ес-
керткіш-
тер" (қа-
зақша
қолжазба-
лар, сфрагис-
тика, ге-
ральдика
және эпи-
графика)
тақырыбы-
нда қол-
данбалы
ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар, 2009 жылғы 20 қаңтар мен 20 шілде
-
4,6
4,0
Респуб-
ликалық
бюджет
88.
"Көне тү-
рік жазба
ескерткі-
штерінде-
гі ұлттық
идея" та-
қырыбында
қолданба-
лы ғылыми
зерттеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жыл 20 шілде
-
7,5
-
Респуб-
ликалық
бюджет
89.
"Қазақ халқының
паремио-
логиялық
қоры - дәстүрлі
этномә-
дени
санаттар
мен ұғым-
дардың ерекше
жүйесі:
мақал, мәтел, нақыл
сөздер"
(этномә-
дени сө-
здік)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2009 жыл 20 шілде
-
5,3
-
Респуб-
ликалық
бюджет
90.
"Қазақс-
тан хал-
қының ру-
хани даму
қоры" ак-
ционерлік
қоғамын құру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жыл 20 шілде
-
58,4
-
Респуб-
ликалық
бюджет
91.
Ақмола,
Ақтөбе
және Пав-
лодар об-
лыстары
бойынша
тарих жә-
не мәде-
ниет ес-
керткіш-
терінің
Жинағын
баспаға
дайындау
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
17,0
17,0
17,0
Респуб-
ликалық
бюджет
92.
Өткеннің
аса көр-
некті ғұ-
лама ойшылда-
рының мұ-
расын зе-
рделеу үшін, со-
ндай-ақ
қазақ ха-
лқының мәдени
мұрасында
тарихи маңызы бар қол-
жазбалар-
ды, жәді-
гер басы-
лымдарды,
кітаптар
мен мұра-
ғаттық
құжаттар-
ды табу
және са-
тып алу
үшін алыс
және таяу
шетел қа-
лаларының
мұрағат-
тары мен
кітапха-
наларына
ғылыми-
зерттеу
экспеди-
цияларын
ұйымдас-
тыру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жылғы 20 қаңтар

36,0
38,5
38,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
81.
Исследования
средневеко-
вого мавзо-
лея Ботагай
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года
5,7
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
82.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"С.М. Дудин
фотограф,
художник,
этнограф.
Фотоматериа-
лы Централь-
ноазиатских
экспедиций в
музее
Гамбурга и
российских
этнографи-
ческих
музеях"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
5,0
5,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
83.
Историко-
антропологи-
ческое
исследование
Айтеке би
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
2,6
2,6
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
84.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Проблемы
сохранения и
дальнейшего
развития
декоративно-
прикладного
искусства
казахов"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
9,0
9,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
85.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Музейные
источники по
духовной
культуре
казахов XIX-
начало XX
века: книж-
ное дело,
религия,
образование"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
5,5
5,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
86.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Этническое
начало в
казахской
живописи XX
века" (на
материале
музейных
коллекций
Республики
Казахстан,
Российской
Федерации,
Республики
Узбекистан)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
3,5
3,5
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
87.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Письменные
памятники в
фондах Цент-
рального
государ-
ственного
музея
Республики
Казахстан"
(казахские
рукописи,
сфрагистика,
геральдика и
эпиграфика)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года,
20
января
и 20
июля
2009
года
-
4,6
4,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
88.
Прикладные
научные
исследования
на тему "На-
циональная
идея в древ-
нетюркских
письменных
памятниках"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года
-
7,5
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
89.
Прикладные
научные
исследования
на тему
"Паремиоло-
гический
фонд казах-
ского
народа -
особая сис-
тема тради-
ционных
этнокультур-
ных катего-
рий и поня-
тий: посло-
вицы, пого-
ворки и на-
зидания"
(этнокуль-
турный
словарь)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года
-
5,3
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
90.
Создание
акционерного
общества
"Фонд духов-
ного разви-
тия народа
Казахстана"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
2008
года
-
58,4
-
91.
Подготовка к
изданию
Свода памят-
ников исто-
рии и куль-
туры Акмо-
линской,
Актюбинской
и Павлодар-
ской области
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
17,0
17,0
17,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
92.
Организация
научно-
исследова-
тельских
экспедиции в
архивы и
библиотеки
городов
ближнего и
дальнего
зарубежья
для изучения
наследия
выдающихся
ученых
мыслителей
прошлого, а
также выяв-
ления и
приобретения
рукописей,
раритетных
изданий и
архивных
документов,
имеющих ис-
торическое
значение в
культурном
наследии
казахского
народа
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20
января
2008
года

15,0
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
93.
Қазақста-
нның та-
рих және
мәдениет
ескерткі-
штерінің
қолда бар
тізімде-
рін қайта
қарау жә-
не нақты-
лау, Бү-
кіл әлем-
дік, рес-
публика-
лық және
жергілік-
ті маңызы
бар тарих
және мә-
дениет
ескерткі-
штерінің
мемлекет-
тік тізі-
мін басып
шығару үшін ма-
териалдар
дайындау
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
2008 жыл 20 қаңтар мен
20 шілде
8,0
8,0
-
Респуб-
ликалық
бюджет
94.
"Қазақс-
тандағы
мәдени мұра объекті-
лерін қо-
рғау аумағы
мен айма-
қтарының
шекарасын
айқындау"
жобасын әзірлеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде
1,5
1,0
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Барлығы:
405,8
123,3
188,5
94,0
4. Ұлттық ғылыми ой-сана, мәдениет пен әдебиет
басылымдарының дестелерін әзірлеу
4.1. Фольклортану, әдебиеттану және өнертану
95.
"Бабалар
сөзі", қазақ фо-
льклоры -
100 том-
дық кіта-
птар дес-
телері қазақ ті-
лінде (жалғасы)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
12,4
20,0
20,0
Респуб-
ликалық
бюджет
96.
"Қазақ
өнерінің
тарихы"
3 томдық
(қазақ
тілінде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008 жыл 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
6,0
6,0
-
Респуб-
ликалық
бюджет
97.
"Әлемдік
әдебиет-
тану" 3
томдық
(қазақ
тілінде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
5,0
4,0
4,0
Респуб-
ликалық
бюджет
98.
"Әлемдік
өнер та-
ну" 3 то-
мдық
(қазақ
тілінде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
5,9
4,0
4,0
Респуб-
ликалық
бюджет
99.
"Әлемдік
фольклор
тану" 3 томдық
(қазақ
тілінде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008 жыл 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
5,6
7,0
-
Респуб-
ликалық
бюджет
100.
"Әлемдік
әдебиет
кітапха-
насы" 100
томдық қазақ ті-
лінде
(жалғасы)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
48,9
45,0
40,0
Респуб-
ликалық
бюджет
101.
"Қазақ әдебиеті
классик-
терінің
шығарма-
ларын ше-
тел тіл-
деріне аудару
және шы-
ғару" 20
кітап
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008, 2009 жылдар-
дың 20 қаңтары  мен 20 шілдесі жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
-
45,0
40,0
Респуб-
ликалық
бюджет
4.2. Философия
102.
"Ежелгі
дәуірден
бүгінгі
күнге дейінгі
қазақ ха-
лқының
филосо-
фиялық мұрасы"
20 томдық
қазақ ті-
лінде
(жалғасы)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
8,8
9,0
15,0
Респуб-
ликалық
бюджет

15,0
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
93.
Уточнение и
пересмотр,
имеющихся
списков
памятников
истории и
культуры
Казахстана,
подготовка
материалов
для издания
Государ-
ственного
списка
памятников
истории и
культуры
всемирного,
республикан-
ского и
местного
значения
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января
2008
года
8,0
8,0
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
94.
Разработка
проекта
"Определение
границ тер-
ритории и
зон охраны
объектов
историко-
культурного
наследия
Казахстана"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июля
и 20
января,
еже-
годно
1,5
1,0
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
Всего:
405,8
123,3
188,5
94,0
4. Продолжение выпуска серий изданий по вопросам истории,
археологии, этнографии и культуры Казахстана
4.1. Фольклористика, литературоведение и искусствознание
95.
"Бабалар
сөзі",
казахский
фольклор
серия книг в
100 томах на
казахском
языке (про-
должение)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
12,4
20,0
21,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
96.
"История
казахского
искусства" в
3-х томах
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января
2008
года
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
6,0
6,0
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
97.
"Мировое
литературо-
ведение" в
3-х томах
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
5,0
4,0
4,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
98.
"Мировое
искусство-
знание" в
3-х томах
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
5,9
4,0
4,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
99.
"Мировая
фольклорис-
тика" в 3-х
томах
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января
2008
года
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
5,6
7,0
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
100.
"Библиотека
мировой
литературы"
в 100 томах
на казахском
языке (про-
должение)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
48,9
45,0
40,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
101.
"Перевод и
издание
произведений
классиков
казахской
литературы
на иностран-
ные языки",
20 книг
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
2008-
2009
годов,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
-
45,0
40,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
4.2. Философия
102.
"Философское
наследие
казахского
народа с
древнейших
времен до
наших дней"
в 20-ти
томах на
казахском
языке (про-
должение)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
8,8
9,0
9,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет

114.
Қазақ ұлт
-азаттық
қозғалы-
сына қа-
тысты құ-
жаттар
мен мате-
риалдар
жинағы
ХVIII-XX
ғасырлар-
дағы (қа-
зақ, орыс
тілінде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
10,0
10,0
10,0
Респуб-
ликалық
бюджет
115.
"Мұстафа
Шоқай" шығарма-
лар жина-
ғы 3 том-
дық (қа-
зақ тілі-
нде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008 жыл 20 қаңтар жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
5,9
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
116.
"Әдеби ескерткі-
штер"
(қазақ
тілінде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008 жыл 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
9,3
10,0
-
Респуб-
ликалық
бюджет
117.
"ХІІ-ХХ
ғасырлар-
дағы Ба-
тыс дере-
ккөздері-
ндегі Қа-
зақстан
тарихы"
11-ден 14
том ара-
лығы (орыс ті-
лінде, жалғасы)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008, 2009 жылдар-
дың 20 қаңтары  мен 20 шілдесі жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
-
5,0
7,0
Респуб-
ликалық
бюджет
4.4. Археология, тарих және мәдениет ескерткіштері
118.
"Тарих
және мә-
дениет ескерткі-
штерінің
Жинағы"
16 томдық
қазақ, орыс ті-
лінде
(жалғасы)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
жыл сайын
20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
15,8
15,8
15,8
Респуб-
ликалық
бюджет
119.
"Академик
Ә.Х. Мар-
ғұланның
шығарма-
лары" - 14 томдық
(қазақ
тілінде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008 жыл 20 қаңтар жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
9,7
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
120.
"Қазақ
Алтайының
көне қа-
зынасы"
кітап -
альбом
(қазақ,
орыс,
ағылшын
тілдерін-
де)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008 жыл 20 қаңтар мен 20 шілде жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
2,4
5,0
-
Респуб-
ликалық
бюджет
121.
"V-ХІІ ғасырлар-
дағы Ба-
ласағұн
қалашығы"
кітап -
альбом
(қазақ,
орыс,
ағылшын
тілдерін-
де)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008 жыл 20 қаңтар жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
1,8
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
122.
"Көне жә-
не орта
ғасырлық
Отырар"
тарихи-
археоло-
гиялық
очерк
(қазақ
тілінде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008 жыл 20 қаңтар жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
2,5
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
123.
"Орхон ескерткі-
штерінің толық ат-
ласы" (қазақ, орыс тіл-
дерінде)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008 жыл 20 қаңтар жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
9,7
-
-
Респуб-
ликалық
бюджет
124.
"Қазақ музыкасы-
ның анто-
логиясы" 6 томнан 8 томы аралығы (қазақ тілдерін-
де)
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпа-
рат
МАМ
(жи-
нақ-
тау)
БҒМ
2008, 2009 жылдар-
дың 20 қаңтары  мен 20 шілдесі жыл сайын 10 қаңтар мен 10 шілде
-
6,0
6,0
Респуб-
ликалық
бюджет

114.
Документы и
материалы по
истории
народно-
освободи-
тельного
движения в
XVIII-XX
века (на
казахском,
русском
языках)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но, 10
июля
и 10
января,
еже-
годно
10,0
10,0
10,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
115.
"Мустафа
Чокай"
собрание
сочинений в
3-х томах
(на казах-
ском языке)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20
января
2008
года,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
5,9
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
116.
"Литератур-
ные памятни-
ки" (на
казахском
языке)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
2008
года,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
9,3
10,0
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
117.
"История
Казахстана в
Западных
источниках
XII-XX века"
с 11 по 14
том (на
русском
языке,
продолжение)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января
2008-
2009
годов,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
-
5,0
7,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
4.4. Археология, памятники истории и культуры
118.
"Свод
памятников
истории и
культуры" в
16-ти томах
(продолже-
ние) (на
русском,
казахском
языках)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но, 10
июля
и 10
января,
еже-
годно
15,8
15,8
15,8
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
119.
"Сочинения
академика
А.Х. Маргу-
лана" в
14-ти томах
(на русском
языке)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
ежегод-
но,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
9,7
6,0
5,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
120.
Книга-альбом
"Древние
сокровища
Казахского
Алтая" (на
казахском,
русском,
английском
языках)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января,
2008
года,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
2,4
5,0
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
121.
Книга-альбом
"Городище
Баласагун в
V-XIII века"
(на казах-
ском,
русском,
английском
языках)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20
января
2008
года,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
1,8
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
122.
"Древний и
средневеко-
вый Отрар"
историко-
археологи-
ческий очерк
(на казах-
ском языке)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20
января
2008
года,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
2,5
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
123.
"Полный
Атлас
Орхонских
памятников"
(на казах-
ском,
русском
языках)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20
января
2008
года,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
9,7
-
-
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
124.
"Антология
казахской
музыки", 6-8
тома (на
казахском
языке)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
20 июля
и 20
января
2008-
2009
годов,
10 июля
и 10
января,
еже-
годно
-
6,0
6,0
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет