"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бағалау қызметі мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы N 1303 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бағалау қызметі мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бағалау
қызметі мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16-құжат; N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 4, 28-құжат; N 4, 33-құжат; 2007 ж., N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 157-1-баппен толықтырылсын:
"157-1-бап. Бағалау қызметі саласындағы заңнаманы бұзу
1. Бағалаушының мүлікті бағалау туралы есепті дұрыс жасамауы, сол сияқты бағалау қызметі саласындағы заңнамада тыйым салынған жағдайларда мүлікті бағалауды жүзеге асыруы, -
дара кәсіпкерлерге елу айлық есептік көрсеткіш, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс айлық есептік көрсеткіш, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бағалау қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, бір жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оценочной деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2007 года N 1303
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оценочной деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам оценочной деятельности
Статья 1.  Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16; N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 28; N 4, ст. 33; 2007 г., N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 13, ст. 99; N 15, ст. 106; N 16, ст. 131; N 17, ст. 139, 140; N 18, ст. 143, 144; N 19, ст. 146, 147; N 20, ст. 152):
1) дополнить статьей 157-1 следующего содержания:
"Статья 157-1. Нарушение законодательства в области оценочной
деятельности
1. Составление оценщиком недостоверного отчета об оценке имущества, а равно осуществление оценки имущества в случаях, запрещенных законодательством в области оценочной деятельности, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления оценочной деятельности.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
дара кәсіпкерлерге жетпіс айлық есептік көрсеткіш, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаларға тоқсан айлық есептік көрсеткіш, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бағалау қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан айыра отырып, бір жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соқтырады.";
2) 541-баптың бірінші бөлігі "158" деген цифрлардың алдынан "157-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
3) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының отыз жетінші абзацындағы "356," деген цифрлардың алдынан "157-1, 158 (бағалау қызметі туралы заңнаманы бұзу бөлігінде)" деген сөздермен толықтырылсын.
2. "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 30 қарашадағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 20, 381-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 3, 19-құжат; N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бағалау - бағалау объектісінің ықтимал нарықтық немесе өзге де құнын айқындау;
2) бағалаушы - бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар және міндетті түрде бағалаушылар палатасының мүшесі болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
3) бағалау амалы - бағалаудың бір немесе бірнеше әдістерін пайдалана отырып, бағалау объектісінің ықтимал нарықтық немесе өзге құнын айқындау тәсілі;
4) бағалау әдісі - бағалау объектісінің нарықтық және өзге құнын белгілеу үшін пайдаланылатын заңдық, қаржы-экономикалық және ұйымдастыру-техникалық сипаттағы іс-қимыл жиынтығы;
5) бағалау қызметі - бағалаушылар жүзеге асыратын, егер заңдарда өзгеше көзделмесе, бағалау объектілеріне қатысты белгілі бір күнгі нарықтық немесе өзге құнды белгілеуге бағытталған кәсіпкерлік қызмет;
6) бағалау қызметінің мақсаты - бағалау объектісінің ықтимал нарықтық немесе өзге құнын анықтау;
7) бағалау қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілер - бағалау жүргізуге, бағалау туралы есептердің пайдаланылатын амалдары мен әдістеріне, мазмұны мен нысанына қойылатын талаптар белгілейтін актілер;
8) бағалау күні - бағалау объектісінің ықтимал нарықтық немесе өзге құны айқындалатын күн немесе уақыт кезеңі;
9) бағалаушылар палатасы - бағалаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін құрылатын коммерциялық емес ұйымның, дербес ұйымдық-құқықтық нысаны;

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере девяноста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста восьмидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии на право осуществления оценочной деятельности.";
2) часть первую статьи 541 перед цифрами "158" дополнить цифрами "157-1,";
3) в абзаце тридцать седьмом подпункта 1) части первой статьи 636 после слов "Республики Казахстан (статьи " дополнить словами "157-1, 158 (в части нарушения законодательства об оценочной деятельности)".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 30 ноября 2000 г. "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 20, ст. 381; 2001 г., N 24, ст. 338; 2003 г., N 3, ст. 19; N 10, ст. 54; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 2, ст. 18):
1) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) оценка - определение возможной рыночной или иной стоимости объекта оценки;
2) оценщик - физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на осуществление оценочной деятельности, и обязательно являющееся членом палаты оценщиков;
3) подход к оценке - способ определения возможной рыночной или иной стоимости объекта оценки с использованием одного или нескольких методов оценки;
4) метод оценки - совокупность действий юридического, финансово-экономического и организационно-технического характера, используемых для установления рыночной и иной стоимости объекта оценки;
5) оценочная деятельность - предпринимательская деятельность, осуществляемая оценщиками, направленная на установление в отношении объектов оценки рыночной или иной стоимости на определенную дату, если иное не предусмотрено законами;
6) цель оценочной деятельности - определение возможной рыночной или иной стоимости объекта оценки;
7) нормативные правовые акты в области оценочной деятельности - акты, устанавливающие требования к проведению оценки, используемым подходам и методам, содержанию и форме отчетов об оценке;
8) дата оценки - день или период времени, на который определяется возможная рыночная или иная стоимость объекта оценки;
9) палата оценщиков - самостоятельная организационно-правовая форма некоммерческой организации, создаваемая для защиты прав и законных интересов оценщиков;

10) бағалау стандарттары - бағалау қызметі саласындағы ережелерді, қағидаттар мен сипаттамаларды жалпыға бірдей және бірнеше рет пайдалану үшін белгіленетін нормативтік құжат;
11) бағалау туралы есеп - бағалаушының уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және осы Заңның талаптарына сай келетін бағалау жөніндегі жұмыстың нәтижелері туралы тапсырыс берушіге беретін жазбаша хабарламасы;
12) қайтадан бағалау - бағалау қызметі субъектілерінің арасындағы бағалау нәтижелері бойынша туындайтын даулардың салдарынан объектінің нарықтық немесе өзге құнын белгілеу;
13) нарықтық құн - мәміле жасаушы тараптар бағалау объектісі туралы барлық қол жетімді ақпаратты иелене отырып әрекет ететін, бәсекелестік жағдайындағы мәміленің негізінде сол объектіні иеліктен шығаруға болатын, ал мәміленің бағасында:
мәміле жасаушы тараптардың бірі бағалау объектісін иеліктен шығаруға, ал екінші бір тарап сатып алуға міндетті болмайтын;
мәміле жасаушы тараптар мәміленің мәні туралы жақсы хабардар болатын және өз мүдделерінде әрекет ететін;
мәміленің бағасы бағалау объектісі үшін берілетін ақшалай сыйақының баламасын білдіретін және мәміле жасаушы тараптарға қандай да болмасын тараптан мәжбүрлеуге болмайтын қандай да болмасын төтенше жағдайлар әсер етпейтін есептік ақшалай сома;
14) өзге құн - нарықтық құннан басқа, бағалау объектісінің өзге құны;
15) тапсырыс беруші - бағалаушының қызметтерін тұтынушы жеке немесе заңды тұлға;
16) уәкілетті орган - бағалау қызметі саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
2) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Бағалау қызметінің субъектілері
1. Бағалаушылар, тапсырыс берушілер және үшінші тұлғалар бағалау қызметінің субъектілері болып табылады.
2. Бағалаушы жеке тұлғалар осы Заңға сәйкес еңбек шартының (келісім-шартының) негізінде бағалау қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғамен не Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес лицензияның негізінде дара кәсіпкер ретінде дербес бағалау қызметімен айналысуға құқылы.
Жеке тұлға бағалау қызметін тек бір ғана заңды тұлға болып жүзеге асыруға құқылы.
3. Бағалаушы заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес лицензияның негізінде бағалау қызметімен айналысуға құқылы.";
3) 8-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) бағалау жүргізу кезінде қолданылатын бағалау стандарттарына нұсқау";
4) мынадай мазмұндағы 10-2-баппен толықтырылсын:
"10-2-бап. Бағалау стандарттары

10) стандарты оценки - нормативный документ, в котором устанавливаются для всеобщего и многократного использования правила, принципы и характеристики в области оценочной деятельности;
11) отчет об оценке - передаваемое заказчику письменное сообщение оценщика о результатах работы по оценке по форме, установленной уполномоченным органом, и соответствующее требованиям настоящего Закона;
12) повторная оценка - определение возможной рыночной или иной стоимости объекта вследствие возникающих споров по результатам оценки между субъектами оценочной деятельности;
13) рыночная стоимость - расчетная денежная сумма, по которой данный объект может быть отчужден на основании сделки в условиях конкуренции, когда стороны сделки действуют, располагая всей доступной информацией об объекте оценки, а на цене сделки не отражаются какие-либо чрезвычайные обстоятельства, когда:
одна из сторон сделки не обязана отчуждать объект оценки, а другая сторона не обязана приобретать;
стороны сделки хорошо осведомлены о предмете сделки и действуют в своих интересах;
цена сделки представляет собой эквивалент денежного вознаграждения за объект оценки и принуждения к совершению сделки в отношении сторон сделки с чьей-либо стороны не было;
14) иная стоимость - иная, кроме рыночной, стоимость объекта оценки;
15) заказчик - физическое или юридическое лицо, потребитель услуг оценщика;
16) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области оценочной деятельности.";
2) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Субъекты оценочной деятельности
1. Субъектами оценочной деятельности являются оценщики, заказчики и третьи лица.
2. Оценщики-физические лица вправе заниматься оценочной деятельностью в соответствии с настоящим Законом на основании трудового договора (контракта) с юридическим лицом, осуществляющим оценочную деятельность, либо самостоятельно в качестве индивидуального предпринимателя на основании лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
Физическое лицо имеет право осуществлять оценочную деятельность только в одном юридическом лице.
3. Оценщики-юридические лица вправе заниматься оценочной деятельностью на основании лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.";
3) пункт 2 статьи 8 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) указание на стандарты оценки, которые будут применяться при проведении оценки";
4) дополнить статьей 10-2 следующего содержания:
"Статья 10-2. Стандарты оценки

1. Қазақстан Республикасындағы бағалау стандарттары деп Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген және уәкілетті органдар бекіткен бағалау стандарттары танылады.
Бағалаушылардың бағалау қызметін жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бағалау қызметі саласындағы халықаралық стандарттарды пайдалануға құқығы бар.
2. Бағалау стандарттары бағалау қызметінің барлық субъектілері үшін жалпыға міндетті болып табылады және өзінің әрекетін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына қолданады.
3. Бағалау стандарттары реттелуі Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын стандарттар жөніндегі нормативтік құжаттарға жатпайды.";
5) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Бағалаушының құқықтары
1. Бағалаушының:
1) бағалау кезін көрсете отырып, бағалау стандарттарына және/немесе халықаралық стандарттарға сәйкес бағалау әдістері мен тәсілдерін дербес қолдануға;
2) бағалау жүргізу кезінде тапсырыс берушіден бағалауды жүзеге асыруға қажетті құжаттамаға толық көлемде қол жеткізуді қамтамасыз етуді талап етуге;
3) тапсырыс берушіден бағалауды жүзеге асыруға қажетті түсініктемелер мен қосымша мәліметтерді алуға;
4) қажеттілігіне орай шарттық негізде өзге де бағалаушыларды не басқа да мамандарды бағалау жүргізуге қатысуға тартуға;
5) егер тапсырыс беруші шарт талаптарын бұзған, бағалау объектісі туралы қажетті ақпарат беруді қамтамасыз етпеген жағдайларда бағалау жүргізуден бас тартуға;
6) мемлекеттік құпияларды, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, бағалау жүргізу үшін қажетті ақпаратты үшінші тұлғалардан жазбаша немесе ауызша нысанда сұратуға құқығы бар.
Егер көрсетілген ақпаратты беруден бас тарту бағалау нәтижелерінің дұрыстығына елеулі түрде ықпал ететін болған жағдайда бағалаушы оны есепте көрсетеді.";
6) 11-1, 11-2-баптар алып тасталсын;
7) 12-бапта:
1) тармақшадағы "Заңның," деген сөзден кейін "бағалау стандарттарының," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) ол мүшесі болып табылатын бағалаушылар палатасы бекіткен іскерлік және кәсіптік этика ережесін сақтауға;
1-2) бағалаушылар палатасының біреуінде мүшелікке тұруға;";
8) 13-баптың 1), 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бағалау қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын, сондай-ақ бағалау стандарттарын, іскерлік және кәсіптік этика ережесін бұзғаны;
3) бағалаудың бұрыстығы. Бағалаудың бұрыстығы деп бағалау қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, бағалау стандарттарының талаптарын бұзып, есебінде нарық жағдайы көрсетілген бұрыс деректер пайдаланылған және бағалау объектісінің нарықтық немесе өзге құны туралы негізсіз қорытындылармен жүзеге асырылған бағалау танылады;";

1. Стандартами оценки в Республике Казахстан признаются стандарты оценки, разработанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и утвержденные уполномоченным органом.
Оценщики при осуществлении оценочной деятельности имеют право использовать международные стандарты в области оценочной деятельности, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
2. Стандарты оценки являются общеобязательными для всех субъектов оценочной деятельности и распространяют свое действие на всей территории Республики Казахстан.
3. Стандарты оценки не относятся к нормативным документам по стандартизации, регулирование которых осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.";
5) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Права оценщика
Оценщик имеет право:
1) самостоятельно применять методы и подходы к оценке в соответствии со стандартами оценки и/или международными стандартами, с указанием источника;
2) требовать от заказчика при проведении оценки обеспечения доступа в полном объеме к документации, необходимой для осуществления оценки;
3) получать у заказчика разъяснения и дополнительные сведения, необходимые для осуществления оценки;
4) привлекать по мере необходимости на договорной основе к участию в проведении оценки иных оценщиков либо других специалистов;
5) отказаться от проведения оценки в случаях, если заказчик нарушил условия договора, не обеспечил предоставление необходимой информации об объекте оценки;
6) запрашивать в письменной или устной форме у третьих лиц информацию, необходимую для проведения оценки, за исключением сведений, составляющих государственные секреты, коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
В случае если отказ в предоставлении указанной информации существенным образом влияет на достоверность результатов оценки, оценщик указывает это в отчете.";
6) статьи 11-1, 11-2 исключить;
7) в статье 12:
в подпункте 1) после слова "Закона," дополнить словами "стандартов оценки,";
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) следующего содержания:
"1-1) соблюдать правила деловой и профессиональной этики, утвержденной палатой оценщиков, членом которой он является;
1-2) состоять в членстве одной палаты оценщиков;";
8) подпункты 1), 3) статьи 13 изложить в следующей редакции:
"1) нарушение требований нормативных правовых актов в области оценочной деятельности, а также стандартов оценки, правил деловой и профессиональной этики;
3) недостоверность оценки. Недостоверной оценкой признается оценка, осуществленная с нарушением требований нормативных правовых актов в области оценочной деятельности, стандартов оценки, с использованием в отчете недостоверных данных, отражающих состояние рынка и с необоснованными выводами о рыночной или иной стоимости объекта оценки;";

9) мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1 тарау. Бағалаушылар палаталары
13-1-бап. Бағалаушылар палатасы
1. Бағалаушылар палатасы өзінің құрамында бағалау қызметін жүзеге асыратын бағалаушыларды біріктіретін коммерциялық емес кәсіптік өзін-өзі қаржыландыратын ұйым болып табылады.
2. Бағалаушылар палатасының қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасымен, құрылтай шартымен және жарғымен реттеледі. Бағалаушылар палатасы Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуге тиіс.
3. Бағалаушы палатаның құрылтай шартын және жарғысын таныған және бағалаушылар палатасына мүшелікке кіру шарттарын орындаған кезде оны бағалаушылар палатасына мүшелікке қабылдаудан бас тартуға болмайды. Бағалаушылар палатасына мүшелікке қабылдаудан бас тартуға сот тәртібімен шағымдануы мүмкін.
4. Бағалаушылар палаталары қауымдастық (одақ) нысанында Республикалық бағалаушылар палатасына бірігуге және халықаралық бағалаушылар бірлестіктеріне кіруге құқылы.
13-2-бап. Бағалаушылар палатасының функциялары
Бағалаушылар палатасының функциялары:
1) іскерлік және кәсіптік этика ережесін әзірлеу және бекіту;
2) палатаға мүшелікке қабылдау және шығару негіздерін көрсете отырып, бағалаушылар палатасына мүшелікке қабылдау ережелері мен шарттарын әзірлеу және бекіту;
3) олардың мемлекеттік органдармен, жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен, сондай-ақ халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдарымен қатынастарда өзінің мушелерінің мүдделерін білдіру;
4) өз мүшелерінің бағалау қызметі туралы заңнаманың, бағалау стандарттарының, іскерлік және кәсіптік этика ережелерінің, сондай-ақ бағалаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың талаптарын сақтауын қамтамасыз ету;
5) бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімін жүргізу және осы тізілімде қамтылған ақпаратты уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мүдделі тұлға адамдарға ұсыну;
6) өз мүшелерінің ақпараттық және әдістемелік қамтамасыз етілуін ұйымдастыру;
7) палата бағалаушыларының, бағалау қызметі саласындағы қызметті тұтынушылардың палатаның бағалаушысына өтініштерін, қолдаухаттарын, шағымдарын қарау;
8) уәкілетті органға бағалаушылар палатасы мүшесінің лицензиясын тоқтата тұру туралы немесе одан айыру туралы қолдаухатты ұсыну;
9) осы Заңда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
13-3-бап. Республикалық бағалаушылар палатасы
1. Республикалық бағалаушылар палатасы өзінің құрамында Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген бағалаушылар палаталарының жалпы санының жартысынан көбін біріктіретін коммерциялық емес кәсіптік өзін-өзі қаржыландыратын ұйым болып табылады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Республикалық бағалаушылар палатасы ретінде тіркелмеген заңды тұлғаның атауында "Республикалық бағалаушылар палатасы" деген сөз болмайды.

9) дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Палаты оценщиков
Статья 13-1. Палата оценщиков
1. Палата оценщиков является некоммерческой профессиональной самофинансируемой организацией, объединяющей в своем составе оценщиков, осуществляющих оценочную деятельность.
2. Деятельность палаты оценщиков регулируется законодательством Республики Казахстан, учредительным договором и уставом. Палата оценщиков подлежит государственной регистрации в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц.
3. Оценщику не может быть отказано в приеме в члены палаты оценщиков при признании им учредительного договора и устава палаты и выполнения условий вступления в членство палаты оценщиков. Отказ в приеме в членство палаты оценщиков может быть обжалован в судебном порядке.
4. Палаты оценщиков вправе объединяться в Республиканскую палату оценщиков в форме ассоциации (союза) и вступать в международные объединения оценщиков.
Статья 13-2. Функции палаты оценщиков
Функциями палаты оценщиков являются:
1) разработка и утверждение правил деловой и профессиональной этики;
2) разработка и утверждение правил и условий приема в члены палаты оценщиков, с указанием оснований приема и исключения из членов палаты;
3) представление интересов своих членов в их отношениях с государственными органами, органами местного самоуправления, а также с международными профессиональными организациями оценщиков;
4) обеспечение соблюдения своими членами требований законодательства об оценочной деятельности, стандартов оценки, правил деловой и профессиональной этики, а также страхования гражданско-правовой ответственности оценщика;
5) ведение реестра членов палаты оценщиков и предоставление информации, содержащейся в этом реестре, заинтересованным лицам в порядке, установленном уполномоченным органом;
6) организация информационного и методического обеспечения своих членов;
7) рассмотрение обращений, ходатайств, жалоб оценщиков палаты, потребителей услуг в области оценочной деятельности на оценщика палаты;
8) представление в уполномоченный орган ходатайства о приостановлении или о лишении лицензии члена палаты оценщиков;
9) осуществление иных функций, предусмотренных настоящим Законом.
Статья 13-3. Республиканская палата оценщиков
1. Республиканская палата оценщиков является некоммерческой профессиональной самофинансируемой организацией, объединяющей в своем составе более половины от общего числа палат оценщиков, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
Наименование юридического лица, не зарегистрированного в качестве Республиканской палаты оценщиков в соответствии с законодательством Республики Казахстан, не может включать в себя слова "Республиканская палата оценщиков".

2. Республикалық бағалаушылар палатасының қызметі осы Заңмен, құрылтай шартымен және жарғымен реттеледі. Республикалық бағалаушылар палатасы Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркелуі тиіс.
3. Қазақстан Республикасының аумағында бір Республикалық бағалаушылар палатасы құрылады.
4. Республикалық бағалаушылар палатасының функциялары:
1) бағалау қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
2) мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында, сондай-ақ халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдарында бағалаушылар палаталарының мүдделерін білдіру;
3) бағалаушылар палаталарының құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
4) бағалау стандарттарын әзірлеуге қатысу;
5) бағалаушылардың кәсіптік қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу;
6) бағалаушыларға біліктілік беру, тағылымдамадан өту тәртібі туралы ұсынымдар әзірлеу;
7) бағалаушылар палаталарының, бағалау қызметі саласындағы қызметті тұтынушылардың бағалаушылар палаталарына өтініштерін, қолдаухаттарын, шағымдарын қарау;
8) Республикалық бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімін жүргізу және осы тізілімде қамтылған ақпаратты уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мүдделі тұлғаларға ұсыну болып табылады.";
10) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті органның құзыреті:
1) бағалау қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілер әзірлеу және бекіту, Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасының қолданылу практикасын жинақтап қорыту;
3) бағалау стандарттарын әзірлеу және бекіту;
4) бағалау қызметін лицензиялау;
5) бағалау қызметімен айналысуға үміткер тұлға адамдарға біліктілік емтиханын өткізу;
6) бағалау қызметі саласындағы мамандарды кәсіптік қайта даярлау бағдарламаларын бекіту;
7) бағалау қызметінің барлық субъектілері үшін тең жағдай жасау жолымен мүлікті бағалау жөніндегі қызметтердің нарықтағы бәсекелестігінің дамуына жәрдемдесу;
8) бағалау қызметінің субъектілеріне бағалау қызметіне байланысты мәселелер бойынша консультативтік көмек көрсету;
9) бағалау қызметі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру.";
11) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Қазақстан Республикасында бағалау қызметін лицензиялау
1. Бағалау қызметін лицензиялау Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

2. Деятельность Республиканской палаты оценщиков регулируется настоящим Законом, учредительным договором и уставом. Республиканская палата оценщиков подлежит государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц.
3. На территории Республики Казахстан образуется одна Республиканская палата оценщиков.
4. Функциями Республиканской палаты оценщиков являются:
1) разработка предложений по совершенствованию государственной политики в области оценочной деятельности;
2) представление интересов палат оценщиков в государственных органах, органах местного самоуправления, а также в международных профессиональных организациях оценщиков;
3) защита прав и законных интересов палат оценщиков;
4) участие в разработке стандартов оценки;
5) разработка программ профессиональной переподготовки оценщиков;
6) разработка рекомендаций о порядке присвоения квалификации оценщиков, прохождения стажировки;
7) рассмотрение обращений, ходатайств, жалоб палат оценщиков, потребителей услуг в области оценочной деятельности на палаты оценщиков;
8) ведение реестра членов Республиканской палаты оценщиков и представление информации, содержащейся в этом реестре, заинтересованным лицам в порядке, установленном уполномоченным органом.";
10) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Компетенция уполномоченного органа
Компетенция уполномоченного органа:
1) реализация государственной политики в области оценочной деятельности;
2) разработка и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов, обобщение практики применения законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности;
3) разработка и утверждение стандартов оценки;
4) лицензирование оценочной деятельности;
5) проведение квалификационного экзамена лиц, претендующих на занятие оценочной деятельностью;
6) утверждение программ профессиональной переподготовки специалистов в области оценочной деятельности;
7) содействие развитию конкуренции на рынке услуг по оценке имущества путем создания равных условий для всех субъектов оценочной деятельности;
8) оказание субъектам оценочной деятельности консультативной помощи по вопросам, связанным с оценочной деятельностью;
9) осуществление государственного контроля в области оценочной деятельности.";
11) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Лицензирование оценочной деятельности в Республике Казахстан
1. Лицензирование оценочной деятельности осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.

2. Бағалау қызметімен айналысу құқығына ниет білдіруші жеке тұлғалар олардың біліктілік деңгейін айқындау мақсатында біліктілік емтиханынан өтеді.
Біліктілік емтиханын қабылдау үшін құрамында кемінде бес адам бар мүшелердің тақ саны енетін біліктілік комиссиясы құрылады. Біліктілік комиссиясының құрамына міндетті түрде бағалаушылар палаталарының өкілдері енгізіледі.
Емтиханға "бағалау" мамандығы бойынша жоғары білімі және/немесе өзге де жоғары білімі бар адамдар жіберіледі.
Емтиханнан өткен адамдар оны тапсырған күннен бастап бір айдың ішінде уәкілетті органның біліктілік емтиханынан өткендігі туралы шешімін алады.
Бағалау қызметімен айналысу құқығына ниет білдіруші адамдардың біліктілік емтиханынан өту ережесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
12) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауапкершілік
Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.".
3. "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат):
көрсетілген Заңға қосымшаның 24-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) бағалау қызметі саласындағы бақылау.".
2-бап.  Осы Заңның орындалуын қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген және жұмыс істейтін бағалаушылар палаталары осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде өзінің қызметін осы Заңның талаптарына сәйкес келтіруге тиіс.
2. Осы Заң қолданысқа енгізілген сәтте бағалау қызметін жүзеге асырып жатқан жеке және заңды тұлғалар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап тоғыз ай ішінде Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген бағалаушылар палаталарына мүшелікке қабылдануға міндетті.
3-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап он күн мерзім өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Физические лица, претендующие на право занятия оценочной деятельностью, проходят квалификационный экзамен в целях выявления их квалификационного уровня.
Для приема квалификационного экзамена образуется квалификационная комиссия, в состав которой должно входить нечетное число членов, в составе не менее пяти человек. В обязательном порядке в состав квалификационной комиссии включаются представители палат оценщиков.
К экзамену допускаются лица, имеющие высшее образование по специальности "оценка" и/или иное высшее образование.
Лица, прошедшие экзамен, в течение месяца со дня его сдачи, получают решение уполномоченного органа о прохождении квалификационного экзамена.
Правила проведения квалификационного экзамена лиц, претендующих на право занятия оценочной деятельностью, утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
12) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности
Нарушение законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21; N 16, ст. 99; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 17, ст. 136):
пункт  24 приложения к указанному Закону дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) контроль в области оценочной деятельности.".
Статья 2.  Обеспечение исполнения настоящего Закона
1. Зарегистрированные и действующие на территории Республики Казахстан палаты оценщиков, в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона должны привести свою деятельность в соответствии с требованиями настоящего Закона.
2. Физические и юридические лица, осуществляющие оценочную деятельность на момент введения в действие настоящего Закона, в течение девяти месяцев со дня введения в действие настоящего Закона обязаны принять членство в зарегистрированных на территории Республики Казахстан палатах оценщиков.
Статья 3.  Настоящий Закон вводится в действие по истечению десятидневного срока со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан