"Қылмыстардан жәбірленген адамдардың құқықтары мен міндеттерін реттейтін заңды қолдану тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1992 жылғы 24 сәуірдегі N 2 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы N 3 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
1. "Қылмыстардан жәбірленген адамдардың құқықтары мен міндеттерін реттейтін заңды қолдану тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1992 жылғы 24 сәуірдегі N 2 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) тақырыбындағы "Қаулы Қазақ Республикасы Жоғарғы Соты Пленумы 1992 жылғы 24 сәуір N 2" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 1992 жылғы 24 сәуірдегі N 2 нормативтік қаулысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспедегі "және "Қазақ ССР-інің сот құрылысы туралы" Заңының 51-бабын басшылыққа алып" деген сөздер алып тасталып, "Жоғарғы Сотының Пленумы" деген сөздер "Жоғарғы Сотының жалпы отырысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 3-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қылмыспен моральдық немесе мүліктік зиян келтірілген заңды тұлға жәбірленуші болып танылуы мүмкін. Мұндай жағдайда заңды тұлғаның өкілі жәбірленушінің құқықтары мен міндеттерін жүзеге асырады.";
4) 4-тармақтағы "(ұйғарым)", "(ұйғарымда)" деген сөздер алып тасталсын;
5) 10-тармақ алып тасталсын;
6) 11-тармақта:
бірінші абзац алып тасталсын;
екінші абзацтағы бірінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке айыптау істері бойынша айыпталушы қарсы айып тағуға құқылы, мұндай жағдайда сот екі айыптауды бір мезгілде шешуі тиіс.";
7) 22-тармақтың бірінші абзацындағы "ұйғарым" сөзі "қаулы" сөзімен ауыстырылсын;
8) 23, 24, 25-тармақтардағы "кассациялық", "Кассациялық" деген сөздер тиісінше "апелляциялық", "Апелляциялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қ. Мәми
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Ж. Бәйішев

О внесении изменений в постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 24 апреля 1992 года № 2 "О практике применения законодательства, регламентирующего права и обязанности лиц, потерпевших от преступлений"
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 3.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет :
1. Внести в постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 24 апреля 1992 года № 2 "О практике применения законодательства, регламентирующего права и обязанности лиц, потерпевших от преступлений" следующие изменения:
1) в заголовке слова "Постановление Пленума" заменить словами "Нормативное постановление";
2) в преамбуле слова "и руководствуясь ст. 51 Закона "О судоустройстве в Казахской ССР", Пленум" заменить словами "пленарное заседание";
3) абзац третий пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Потерпевшим может быть признано юридическое лицо, которому преступлением причинен моральный или имущественный вред. В этом случае права и обязанности потерпевшего осуществляет представитель юридического лица.";
4) в пункте 4 слова "(определение)", "(определении)" исключить;
5) пункт 10 исключить;
6) в пункте 11:
абзац первый исключить;
предложение первое в абзаце втором изложить в следующей редакции:
"По делам частного обвинения обвиняемый вправе предъявить встречное обвинение, в таком случае оба обвинения должны быть разрешены судом одновременно.";
7) в абзаце первом пункта 22 слово "определение" заменить словом "постановление";
8) в пунктах 23, 24, 25 слова "кассационного", "кассационной", "кассационном", "кассационную" заменить соответственно словами "апелляционного", "апелляционной", "апелляционном", "апелляционную".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
К. Мами
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Ж. Баишев