"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттар мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 наурыздағы N 216 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттар мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі
мамандандырылған ауданаралық соттар мәселелері
бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 21-22, 87-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 12, 72-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 10, 69-құжат; N 13, 99-құжат):
1) 290-баптың екінші бөлігінде "Облыстық" деген сөздің алдынан "Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттың," деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 290-1-баппен толықтырылсын:
"290-1-бап Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттардың соттауына жататын қылмыстық істер
1. Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттың соттауына:
1) облыстық және оған теңестірілген соттың соттауына жататын істерді қоспағанда, кәмелетке толмағандар жасаған қылмыстар туралы;
2) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 2-тарауында көзделген кәмелетке толмағандардың құқықтарын бұзатын қылмыстар туралы қылмыстық істер жатады.
Ескерту. Егер тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық сот құрылмаса, оның соттылығына жататын істерді аудандық (қалалық) сот қарауға құқылы.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2008 года N 216
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам специализированных
межрайонных судов по делам несовершеннолетних
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., N 13, ст. 53; N 21-22, ст. 87; N 24, ст. 123; 2006 г., N 2, ст. 19; N 5-6, ст. 31; N 12, ст. 72; 2007 г., N 1, ст. 2; N 5-6, ст. 40; N 10, ст. 69; N 13, ст. 99):
1) часть вторую статьи 290 после слов "отнесенных к подсудности" дополнить словами "специализированного межрайонного суда по делам несовершеннолетних,";
2) дополнить статьей 290-1 следующего содержания:
"Статья 290-1 Уголовные дела, подсудные специализированному
межрайонному суду по делам несовершеннолетних
1. Специализированному межрайонному суду по делам несовершеннолетних подсудны уголовные дела:
1) о преступлениях, совершенных несовершеннолетними, за исключением дел, отнесенных к подсудности областного и приравненного к нему суда;
2) о преступлениях, предусмотренных главой 2 Уголовного Кодекса Республики Казахстан, нарушающих права несовершеннолетних.
Примечание. Если на территории соответствующей административно-территориальной единицы не образован специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних, отнесенные к его подсудности дела вправе рассматривать районный (городской) суд.";

3) 295-бап мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"3. Облыстық және оған теңестірілген соттың соттауына жататын істерді қоспағанда, қылмыстарды кәмелетке толмағандардың қатысуымен жасаған адамдарға қатысты қылмыстық істер, оларды жекелеген іс жүргізуге бөлу мүмкін болмаған кезде кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттардың соттауына жатады.
4. Қылмыстарды кәмелетке толмағандардың қатысуымен жасаған әскери қызметшілер болып табылатын адамдарға қатысты қылмыстық істер, оларды жекелеген іс жүргізуге бөлу мүмкін болмаған кезде кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттардың соттауына жатады.".
2. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2001 ж., N 15-16, 239-құжат; 2003 ж., N 14, 109-құжат; 2004 ж., N 17, 97-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 4, 28-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 13, 99-құжат):
1) 30-бапта:
1-1-бөліктегі "аудандық және соларға теңестірілген" деген сөздер "ауданаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-3-бөлікпен толықтырылсын:
"1-3. Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттар баланың тұратын жерін анықтау туралы, ата-ана құқықтарынан айыру (шектеу) және оны қалпына келтіру, ұл немесе қыз асырап алу, қорғаншылық пен қамқоршылық (патронат) белгілеу туралы азаматтық істерді қарайды.";
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту. Егер тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық сот құрылмаса, оның соттылығына жататын істерді аудандық (қалалық) сот қарауға құқылы.";
2) 317-1-бапта:
"аудандық және оған теңестірілген сотқа" деген сөздер "кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық сотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту. Егер тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық сот құрылмаса, оның соттылығына жататын істерді баланың тұрғылықты (жүрген) жеріндегі аудандық (қалалық) сот қарауға құқылы.".
3. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар;№20, 152-құжат; N 24, 180-құжат):

3) статью 295 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"3. Уголовные дела в отношении лиц, совершивших преступления в соучастии с несовершеннолетними, при невозможности выделения их в отдельное производство, подсудны специализированным межрайонным судам по делам несовершеннолетних, за исключением дел отнесенных к подсудности областного и приравненного к нему суда.
4. Уголовные дела в отношении лиц, являющихся военнослужащими, совершивших преступления в соучастии с несовершеннолетними, при невозможности выделения их в отдельное производство, подсудны специализированным межрайонным судам по делам несовершеннолетних.".
2. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2001 г., N 15-16, ст. 239; 2003 г., N 14, ст. 109; 2004 г., N 17, ст. 97; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53; N 24, ст. 123; 2006 г., N 2, ст. 19; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72; N 13, ст. 86; 2007 г., N 3, ст. 20; N 4, ст. 28; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 13, ст. 99):
1) в статье 30:
в части 1-1 слова "районные и приравненные к ним" заменить словом "межрайонные";
дополнить частью 1-3 следующего содержания:
"1-3. Специализированные межрайонные суды по делам несовершеннолетних рассматривают гражданские дела об определении места жительства ребенка, о лишении (ограничении) и восстановлении родительских прав, усыновлении или удочерении ребенка, установлении опеки и попечительства (патроната).";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Если на территории соответствующей административно-территориальной единицы не образован специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних, отнесенные к его подсудности дела вправе рассматривать районный (городской) суд.";
2) в статье 317-1:
слова "районный и приравненный к нему" заменить словами "специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Если на территории соответствующей административно-территориальной единицы не образован специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних, отнесенные к его подсудности дела вправе рассматривать районный (городской) суд по месту жительства (нахождения) ребенка.".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 13, ст. 99; N 15, ст. 106; N 16, ст. 131; N 17, ст. 136, 139, 140; N 18, ст. 143, 144; N 19, ст. 146, 147; N 20, ст. 152; N 24, ст. 180):

1) 538-бапта:
1) тармақша "мамандандырылған" деген сөзден кейін "ауданаралық" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттардың судьялары;";
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескерту. Егер тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында мамандандырылған ауданаралық әкімшілік сот және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық сот құрылмаса, олардың соттылығына жататын істерді аудандық (қалалық) соттар қарауға құқылы.";
2) 541-бапта:
бірінші бөлігінде:
"аудандық және соларға теңестірілген" деген сөздер "ауданаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"95-112" деген цифрлар "95-110-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"115, 117" деген цифрлар алып тасталсын;
"318-321" деген цифрлар "318, 319, 320 (бірінші бөлігінде), 321" деген сөздермен ауыстырылсын;
"325-328" деген цифрлар "325, 326, 327 (бірінші бөлігінде), 328" деген сөздермен ауыстырылсын;
"332" деген цифрлардан кейін "(бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"513-535, 537" деген цифрлар "513-518, 520-537" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттардың судьялары:
1) кәмелетке толмағандардың құқықтарына қол сұғатын осы Кодекстің 12-тарауында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы;
2) кәмелетке толмағандар осы Кодекстің 320 (екінші бөлігінде), 327 (екінші бөлігінде), 331, 332 (үшінші бөлігінде), 334 (үшінші бөлігінде), 341 (екінші бөлігінде), 500 (екінші бөлігінде), 519-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар жасағаны туралы.";
3) 543-бапта:
бірінші бөлігінде:
"113, 114, 116," деген цифрлар алып тасталсын;
"334" деген цифрлар "334 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"341" деген цифрлар "341 (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"500" деген цифрлар "500 (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігінде:
2) тармақшадағы "334" деген цифрлар "334 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "113, 114, 116," деген цифрлар және "334 (үшінші бөлігінде)" деген сөздер алып тасталсын;
4) 544-баптың бірінші бөлігіндегі "334" деген цифрлар "334 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацында:
"111, 112, 115" деген цифрлар "111-117" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"332," деген цифрлардан кейін "334 (үшінші бөлігі)" деген сөздермен толықтырылсын;

1) в статье 538:
подпункт 1) после слова "специализированных" дополнить словом "межрайонных";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) судьи специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних;";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Если на территории соответствующей административно-территориальной единицы не образованы специализированный межрайонный административный суд и специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних, отнесенные к его подсудности дела вправе рассматривать районные (городские) суды.";
2) в статье 541:
в части первой:
слова "районных и приравненных к ним" заменить словом "межрайонных";
цифры "95-112" заменить цифрами "95-110-1";
цифры "115, 117" исключить;
цифры "318-321" заменить словами "318, 319, 320 (частью первой), 321";
цифры "325-328" заменить словами "325, 326, 327 (частью первой), 328";
после цифр "332" дополнить словами "(частями первой, второй, четвертой)";
цифры "513-535, 537" заменить цифрами "513-518, 520-537";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Судьи специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних рассматривают дела:
1) об административных правонарушениях, предусмотренных главой 12 настоящего Кодекса, посягающих на права несовершеннолетних;
2) об административных правонарушениях, совершенных несовершеннолетними, предусмотренные статьями 320 (частью второй), 327 (частью второй), 331, 332 (частью третьей), 334 (частью третьей), 341 (частью второй), 500 (частью второй), 519 настоящего Кодекса.";
3) в статье 543:
в части первой:
цифры "113, 114, 116," исключить;
цифры "334" заменить словами "334 (частями первой и второй)";
цифры "341" заменить словами "341 (частью первой)";
цифры "500" заменить словами "500 (частью первой)";
в части второй:
в подпункте 2) цифры "334" заменить словами "334 (частью первой и второй)";
в подпункте 9) цифры "113, 114, 116," и "334 (частью третьей)" исключить;
4) в части первой статьи 544 цифры "334" заменить словами "334 (частью первой и второй)";
5) в абзаце втором подпункта 1) части первой статьи 636:
цифры "111, 112, 115" заменить цифрами "111-117";
после цифр "332," дополнить словами "334 (часть третья),";

"340," деген цифрлардан кейін "341 (екінші бөлігі)," деген сөздермен толықтырылсын;
"484," деген цифрлардан кейін "500 (екінші бөлігі)," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 655-бапта:
екінші бөліктегі "аудандық және оған теңестірілген" деген сөздер "ауданаралық" деген сөзбен ауыстырылсын, "сот" деген сөзден кейін "және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сот" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктегі "аудандық және оған теңестірілген" деген сөздер "ауданаралық" деген сөзбен ауыстырылсын, "сотқа" деген сөзден кейін "және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сотқа" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 661-баптың бірінші бөлігіндегі "аудандық және оған теңестірілген" деген сөздер "ауданаралық" деген сөзбен ауыстырылсын, "сот" деген сөзден кейін "және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сот" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 664-баптың үшінші бөлігіндегі "аудандық және оған теңестірілген" деген сөздер "ауданаралық" деген сөзбен ауыстырылсын, "әкімшілік сот" деген сөздерден кейін "және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сот" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 668-баптың бесінші бөлігіндегі "аудандық және оған теңестірілген" деген сөздер "ауданаралық" деген сөзбен ауыстырылсын, "әкімшілік сот" деген сөздерден кейін "және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сот" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 672-баптың мәтініндегі "аудандық және оған теңестірілген" деген сөздер тиісінше "ауданаралық" деген сөзбен ауыстырылсын, "әкімшілік соттың", "әкімшілік соттардың", "әкімшілік соттар" деген сөздерден кейін тиісінше "және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі соттың", "және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі соттардың", "және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі соттар" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

после цифр "340," дополнить словами "341 (часть вторая),";
после цифр "484," дополнить словами "500 (часть вторая),";
6) в статье 655:
в части второй слова "районного и приравненного к нему" заменить словом "межрайонного", после слова "суда" дополнить словами "и суда по делам несовершеннолетних";
в части третьей слова "районный и приравненный к нему" заменить словом "межрайонный", после слова "суд" дополнить словами "и суд по делам несовершеннолетних";
7) в абзаце первом статьи 661 слова "районного и приравненного к нему" заменить словом "межрайонного", после слова "суда" дополнить словами "и суда по делам несовершеннолетних";
8) в части 3 статьи 664 слова "районного и приравненного к нему" заменить словом "межрайонного", после слова "суда" дополнить словами "и суда по делам несовершеннолетних";
9) в части пятой статьи 668 слова "районного и приравненного к нему" заменить словом "межрайонного", после слова "суда" дополнить словами "и суда по делам несовершеннолетних";
10) в тексте статьи 672 слова "районного и приравненного к нему" и "районных и приравненных к ним судов" заменить словами "межрайонного" и "межрайонных", после слов "суда" и "судов" дополнить словами "и суда по делам несовершеннолетних" и "судов по делам несовершеннолетних".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан