Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 наурыздағы N 300 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 904 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 904 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі комитеті және Халыққа құқықтық көмек және заңгерлік қызмет көрсетуді ұйымдастыру комитеті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетіне қосылу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
2. "Халыққа қызмет көрсету орталықтары" мемлекеттік мекемелері Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қарамағынан осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің қарамағына берілсін.
3. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін.
4. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
5. Осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне толықтырулар мен өзгерістердің 7-тармағының екінші абзацын, 9-тармағын қоспағанда, осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 28 наурыздағы
N 300 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қарамағынан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі
және құқықтық көмек көрсету комитетінің қарамағына
берілетін "Халыққа қызмет көрсету орталықтары" мемлекеттік
мекемелерінің тізбесі
1. Астана қаласы Алматы ауданының N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
2. Астана қаласы Алматы ауданының N 2 Халыққа қызмет көрсету орталығы
3. Астана қаласы Сарыарқа ауданының N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
4. Астана қаласы Сарыарқа ауданының N 2 Халыққа қызмет көрсету орталығы
5. Алматы қаласы Алмалы ауданының Халыққа қызмет көрсету орталығы
6. Алматы қаласы Түріксіб ауданының Халыққа қызмет көрсету орталығы
7. Алматы қаласы Әуезов ауданының Халыққа қызмет көрсету орталығы
8. Алматы қаласы Жетісу ауданының Халыққа қызмет көрсету орталығы
9. Алматы қаласы Бостандық ауданының Халыққа қызмет көрсету орталығы
10. Алматы қаласы Медеу ауданының Халыққа қызмет көрсету орталығы

О некоторых вопросах Министерства юстиции Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2008 года N 300. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 904.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 904.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать Комитет регистрационной службы и Комитет по организации правовой помощи и оказанию юридических услуг населению Министерства юстиции Республики Казахстан путем слияния в Комитет регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Передать государственные учреждения "Центры обслуживания населения" из ведения Министерства юстиции Республики Казахстан в ведение Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
3. Внести дополнения и изменения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Министерству юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания, за исключением абзаца второго пункта 7, пункта 9 вносимых дополнений и изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, которые вводятся в действие по истечении тридцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 2008 года N 300
Перечень
государственных учреждений "Центры обслуживания населения"
передаваемых из ведения Министерства юстиции Республики
Казахстан в ведение Комитета регистрационной службы и оказания
правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Центр обслуживания населения N 1 района Алматы города Астаны
2. Центр обслуживания населения N 2 района Алматы города Астаны
3. Центр обслуживания населения N 1 района Сарыарка города Астаны
4. Центр обслуживания населения N 2 района Сарыарка города Астаны
5. Центр обслуживания населения Алмалинского района города Алматы
6. Центр обслуживания населения Турксибского района города Алматы
7. Центр обслуживания населения Ауэзовского района города Алматы
8. Центр обслуживания населения Жетысуского района города Алматы
9. Центр обслуживания населения Бостандыкского района города Алматы
10. Центр обслуживания населения Медеуского района города Алматы

11. Көкшетау қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
12. Ақтөбе қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
13. Талдықорған қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
14. Атырау қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
15. Орал қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
16. Тараз қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
17. Қарағанды қаласының N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
18. Қарағанды қаласының N 2 Халыққа қызмет көрсету орталығы
19. Қарағанды қаласының N 3 Халыққа қызмет көрсету орталығы
20. Қарағанды қаласының N 4 Халыққа қызмет көрсету орталығы
21. Қостанай қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
22. Қызылорда қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
23. Ақтау қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
24. Шымкент қаласының N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
25. Шымкент қаласының N 2 Халыққа қызмет көрсету орталығы
26. Павлодар қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
27. Петропавл қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
28. Өскемен қаласының N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
29. Өскемен қаласының N 2 Халыққа қызмет көрсету орталығы
30. Өскемен қаласының N 3 Халыққа қызмет көрсету орталығы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 28 наурыздағы
N 300 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін толықтырулар мен өзгерістер
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 753 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
3. "Адвокаттық және нотариалдық қызметпен айналысу құқығына арналған мемлекеттік лицензиялардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 1325 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 49, 446-құжат):
1) көрсетілген қаулымен бекітілген адвокаттық қызметпен айналысу құқығына арналған мемлекеттік лицензияның нысанында:
"Халыққа құқықтық көмек және заңгерлік қызмет көрсетуді ұйымдастыру" деген сөздер "Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген нотариалдық қызметпен айналысу құқығына арналған мемлекеттік лицензияның нысанында:
"Халыққа құқықтық көмек және заңгерлік қызмет көрсетуді ұйымдастыру" деген сөздер "Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.07.2015 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.05.22 № 653 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

11. Центр обслуживания населения города Кокшетау
12. Центр обслуживания населения города Актобе
13. Центр обслуживания населения города Талдыкоргана
14. Центр обслуживания населения города Атырау
15. Центр обслуживания населения города Уральска
16. Центр обслуживания населения города Тараза
17. Центр обслуживания населения N 1 города Караганды
18. Центр обслуживания населения N 2 города Караганды
19. Центр обслуживания населения N 3 города Караганды
20. Центр обслуживания населения N 4 города Караганды
21. Центр обслуживания населения города Костаная
22. Центр обслуживания населения города Кызылорды
23. Центр обслуживания населения города Актау
24. Центр обслуживания населения N 1 города Шымкента
25. Центр обслуживания населения N 2 города Шымкента
26. Центр обслуживания населения города Павлодара
27. Центр обслуживания населения города Петропавловска
28. Центр обслуживания населения N 1 города Усть-Каменогорска
29. Центр обслуживания населения N 2 города Усть-Каменогорска
30. Центр обслуживания населения N 3 города Усть-Каменогорска
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 2008 года N 300
Дополнения и изменения, которые вносятся в
некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 07.06.2012 № 753 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 1998 года N 1325 "Об утверждении форм государственных лицензий на право занятия адвокатской и нотариальной деятельностью" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 49, ст. 446):
1) в форме государственной лицензии на право занятия адвокатской деятельностью, утвержденной указанным постановлением:
слова "по организации правовой помощи и оказанию юридических услуг населению" заменить словами "регистрационной службы и оказания правовой помощи";
2) в форме государственной лицензии на право занятия нотариальной деятельностью, утвержденной указанным постановлением:
слова "по организации правовой помощи и оказанию юридических услуг населению" заменить словами "регистрационной службы и оказания правовой помощи".
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 27.07.2015  № 591 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 22.05.2012 № 653 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

6. Ескерту. 6-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1332 (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1120 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 41, 532-құжат):
2-тармақ, 4-тармақтың 1), 2), 4), 6) тармақшалары, 5-тармақ алынып тасталсын;
4-тармақтың 5) тармақшасында "қызметі" деген сөзден кейін "және құқықтық көмек көрсету" деген сөздермен толықтырылсын;
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ереже осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
реттік нөмірі 2-жолда "жабық акционерлік қоғамы" деген сөздер "жауапкершілігі шектеулі серіктестігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 4, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36-жолдар алынып тасталсын.
8. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.10.2013 № 1058 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Діни істер комитетінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 желтоқсандағы N 1319 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 50, 648-құжат):
2, 3-тармақтар алынып тасталсын.
10. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.02.2013 № 81 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.19 № 1460 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 28 наурыздағы
N 300 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 28 қазандағы
N 1120 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) өз құзыреті шегінде мемлекеттің қызметін құқықтық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен азаматтардың жұмысында заңдылық режиміне қолдау жасайтын, азаматтардың және ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.
Министрліктің облыстарда, Астана және Алматы қалаларында, аудандарда, қалаларда және қалалардағы аудандарда аумақтық органдары және ведомстволары бар: Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті, Зияткерлік меншік құқығы комитеті, Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті, Діни істер комитеті.
Ведомстволардың құзыреті мен өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылының тәртібін Министр айқындайды.

6. (Утратил силу - постановлением Правительства РК от 31.12.2008 N 1332 (вводится в действие с 01.01.2009 и подлежит официальному опубликованию).
7. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 41, ст. 532):
пункт 2, подпункты 1), 2), 4), 6) пункта 4, пункт 5 исключить;
в подпункте 5) пункта 4 после слова "службы" дополнить словами "и оказания правовой помощи";
1) Положение о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденное указанным постановлением изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
2) в Перечне организаций, находящихся в ведении Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в строке, порядковый номер 2 слова "Закрытое акционерное общество" заменить словами "Товарищество с ограниченной ответственностью";
строки, порядковые номера 4, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 исключить.
8. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.10.2013 № 1058 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
9. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2005 года N 1319 "Вопросы Комитета по делам религий Министерства юстиции Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 50., ст. 648):
пункты 2, 3 исключить.
10. Утратил силу постановлением Правительства РК от 01.02.2013 № 81 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
11. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.11.2012 № 1460 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 2008 года N 300
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 октября 2004 года N 1120
Положение
о Министерстве юстиции Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Министерство юстиции Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, в пределах своей компетенции осуществляющий правовое обеспечение деятельности государства, поддерживающий режим законности в работе государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан, обеспечивающий защиту прав и законных интересов граждан и организаций.
Министерство имеет территориальные органы в областях, городах Астане и Алматы, районах, городах и районах в городах и ведомства: Комитет регистрационной службы и оказания правовой помощи, Комитет по правам интеллектуальной собственности, Комитет уголовно-исполнительной системы, Комитет по делам религий.
Компетенция и порядок взаимодействия ведомств с иными государственными органами определяется Министром.

2. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлік мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өзінің атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Министрліктің, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, мемлекеттің атынан түсуге құқығы бар.
6. Министрлік өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен бұйрықтармен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Министрліктің штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкіметі аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мекемелердің санын ескере отырып, бекітеді. Министрліктің, оның ведомстволарының, сондай-ақ аумақтық бөлімшелерінің құрылымы мен штат санын Министрмен келіскеннен кейін жауапты хатшы бекітеді.
8. Министрліктің заңды мекен-жайы:
010000, Астана қаласы, 35-көше, 8-үй.
9. Министрліктің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрлік қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Министрлікке кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. Министрліктің міндеттері мен функциялары
13. Министрліктің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының үстемдігін, Қазақстан Республикасының егемендігін, қазақстандық қоғам мен мемлекетті тұрақты әрі біртіндеп дамытуды жалпымемлекеттік даму стратегиясын әзірлеуге және іске асыруға, заң жобалау жұмыстарын жүргізуге, заңнаманы талдауға, жетілдіруге, жүйелеуге, нормативтік құқықтық актілер жобаларына заңдық сараптама жүргізуге қатысу арқылы қамтамасыз етуге бағытталған ұлттық заңнаманы қалыптастыруға қатысу;
2) оның ұлттық мүдделерін қорғау және әлемдік қоғамдастықта Республиканың беделін нығайту мақсатында Қазақстанның халықаралық аренадағы қызметін, соның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын дайындау және жасау арқылы құқықтық қамтамасыз ету;

2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством, счета в органах казначейства.
4. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Министерство имеет право выступать от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами.
7. Лимит штатной численности Министерства с учетом численности территориальных органов и подведомственных государственных учреждений утверждается Правительством Республики Казахстан. Структура и штатная численность Министерства, его ведомств, а также территориальных подразделений утверждается ответственным секретарем после согласования с Министром.
8. Юридический адрес Министерства:
010000, город Астана, улица 35, дом 8.
9. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство юстиции Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства.
2. Задачи и функции Министерства
13. Основными задачами Министерства являются:
1) участие в формировании национального законодательства, направленного на обеспечение верховенства прав и свобод человека и гражданина, суверенитета Республики Казахстан, устойчивое и поступательное развитие казахстанского общества и государства путем участия в разработке и реализации общегосударственной стратегии развития, ведения законопроектной работы, анализа, совершенствования, систематизации законодательства, проведения юридической экспертизы проектов нормативных правовых актов;
2) правовое обеспечение деятельности Казахстана на международной арене в целях защиты его национальных интересов и укрепления авторитета Республики в мировом сообществе, в том числе путем подготовки и заключения международных договоров Республики Казахстан;

15. Министрліктің өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру және өзінің функцияларын жүзеге асыру кезінде заңнамада белгіленген тәртіппен:
өзінің құзыреті шегінде орындауға міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Министрліктің қызметін ұйымдастыру
16. Министрлік, оның ведомстволары, сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдары Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің бірыңғай жүйесін құрайды.
17. Министрді Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады. Министрдің орынбасарлары (вице-министрлері) болады. Министрдің ұсынымы бойынша вице-министрлерді қызметке тағайындауды және қызметтен босатуды Қазақстан Республикасының Президенті жүзеге асырады.
18. Министр Министрлікке басшылық етуді жүзеге асырады және өзіне жүктелген міндеттердің орындалуына және олардың өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
19. Министр осы мақсаттарда:
1) өз орынбасарларының міндеттері мен өкілеттігін айқындайды;
2) заңнамаға сәйкес еңбек қатынастары мәселелері оның құзыретіне жатқызылған Министрлік қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен Министрлік қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады және көтермелеу шараларын қабылдайды өзінің құзыретіне жатқызылған еңбек қатынастары мәселелерін шешеді;
4) бұйрықтарға қол қояды;
5) барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Министрлікті білдіреді;
6) Министрліктің жұмыс регламентін бекітеді.
20. Министрлік қабылдаған шешім Министрдің немесе оны алмастыратын адамның бұйрықтарымен ресімделеді.
21. Министрліктің аппаратына басшылықты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын жауапты хатшы жүзеге асырады.
22. Үкіметтің, Министрдің отставкасы жауапты хатшының өкілеттіктерін тоқтатуға әкелмейді.
23. Жауапты хатшы өз қызметін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының Президентіне, Премьер-Министрге, Министрге есеп береді.
24. Жауапты хатшы:
1) Министр қалыптастыратын саясаттың іске асырылуын қамтамасыз етеді, оның актілері мен тапсырмаларын орындайды;
2) Министрліктің аппаратына басшылықты жүзеге асырады: оның бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) Министрліктің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;

15. Министерство при реализации возложенных на него задач и осуществлении своих функций имеет право в установленном законодательством порядке:
принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Министерства
16. Министерство, его ведомства, а также подведомственные организации образуют единую систему Министерства юстиции Республики Казахстан.
17. Министр назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан. Министр имеет заместителей (вице-министров). Назначение вице-министров на должности и освобождение от должностей осуществляется Президентом Республики Казахстан по представлению Министра.
18. Министр осуществляет руководство Министерством и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на него задач и осуществление им своих функций.
19. В этих целях Министр:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры по поощрению сотрудников Министерства, решает вопросы трудовых отношений отнесенных к его компетенции;
4) подписывает приказы;
5) представляет Министерство во всех государственных органах и иных организациях;
6) утверждает регламент работы Министерства.
20. Решения, принимаемые Министерством, оформляются приказами Министра или лица, его замещающего.
21. Руководство аппаратом Министерства осуществляется ответственным секретарем, назначаемым на должность и освобождаемым от должности Президентом Республики Казахстан по согласованию с Премьер-Министром Республики Казахстан.
22. Отставка Правительства, Министра, не влечет прекращения полномочий ответственного секретаря.
23. Ответственный секретарь при осуществлении своей деятельности подотчетен Президенту Республики Казахстан, Премьер-Министру, Министру.
24. Ответственный секретарь:
1) обеспечивает реализацию политики, формируемой Министром, выполняет его акты и поручения;
2) осуществляет руководство аппаратом Министерства: организует, координирует и контролирует работу его подразделений;
3) организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Министерства;

4) Министрмен келіскеннен кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен орталық атқарушы органның штат санының лимиті шегінде органның, ведомстволардың, сондай-ақ аумақтық органдардың құрылымын және штат санын бекітеді;
5) Министрмен келіскеннен кейін органның құрылымдық бөлімшелері және оның аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
6) Министрліктің тәртіптік, аттестаттау және конкурстық комиссиясының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуын, кадр қызметінің жұмысын және құжат айналымының ұйымдастырылуын бақылайды;
7) Министрліктің қызметін қамтамасыз ету және оған жүктелген міндеттерді орындау мақсатында мемлекеттік сатып алуды жүргізуді ұйымдастырады;
8) Министрмен келіскеннен кейін орталық атқарушы органның департамент және басқарма басшыларын, органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) ведомстволардың басшылары етіп тағайындау үшін ұсынылған ведомстволар басшыларының орынбасарларын тағайындауды Министрмен келіседі;
10) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдардың және лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрліктің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
11) Министрмен келісім бойынша орталық атқарушы органның қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;
12) Министрмен келісім бойынша еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдардың және лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, орталық атқарушы орган қызметкерлерінің тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
13) Қазақстан Республикасының Президенті, Үкіметі және Министр бекітетін орталық атқарушы органның стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
14) органның жыл сайынғы жұмыс жоспарын және оның қызметінің нәтижелері туралы жыл сайынғы есептің әзірленуін қамтамасыз етеді және Министрге бекітуге ұсынады;
15) Министрліктің бюджеттік өтінімін дайындауды, Республикалық бюджет комиссиясының қарауына оны енгізетін орталық атқарушы органның басшысына бюджеттік өтінімді ұсынуды, сондай-ақ бюджеттік процестің өзге де рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
16) Министрмен келіскеннен кейін мемлекеттік органның қаржыландыру жоспарларын және қаржылық есебін әзірлеуді қамтамасыз етеді және бекітеді;

4) после согласования с Министром утверждает структуру и штатную численность органа, ведомств, а также территориальных органов в пределах лимита штатной численности центрального исполнительного органа, утвержденного Правительством Республики;
5) после согласования с Министром утверждает положения о структурных подразделениях органа и его территориальных подразделениях;
6) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссий Министерства, контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины, работу кадровой службы и организацию документооборота;
7) в целях обеспечения деятельности Министерства и выполнения возложенных на него задач организует проведение государственных закупок;
8) после согласования с Министром назначает на должности и освобождает от должностей руководителей департаментов и управлений центрального исполнительного органа, руководителей и заместителей руководителей территориальных подразделений органа;
9) согласовывает с Министром назначение заместителей руководителей ведомств, представляемых для назначения руководителями ведомств;
10) назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
11) по согласованию с Министром решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников центрального исполнительного органа;
12) по согласованию с Министром решает вопросы дисциплинарной ответственности работников центрального исполнительного органа, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
13) обеспечивает разработку стратегических и программных документов центрального исполнительного органа, утверждаемых Президентом, Правительством и Министром Республики Казахстан;
14) обеспечивает разработку и представляет на утверждение Министру ежегодный план работы органа и ежегодный отчет о результатах его деятельности;
15) обеспечивает подготовку бюджетной заявки Министерства, представление бюджетной заявки руководителю центрального исполнительного органа, который вносит ее на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
16) после согласования с Министром обеспечивает разработку и утверждает планы финансирования и финансовую отчетность государственного органа;

17) мемлекеттік қызметтер көрсету регламенттері мен стандарттарын әзірлеуді ұйымдастырады;
18) тиісті орталық атқарушы органның құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады;
19) орталық атқарушы органға келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша қорытындылар дайындауды ұйымдастырады;
20) өз өкілеттігі шегінде мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара қарым-қатынаста мемлекеттік органды білдіреді;
21) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Республика Президентінің актілерімен жауапты хатшыға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
25. Жауапты хатшы өзіне жүктелген қызметтік міндеттерді орындау үшін:
1) Министрлік аппаратының қызметкерлеріне орындалуы міндетті тапсырмалар беруге;
2) өзге де мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан жауапты хатшының құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешу үшін қажетті құжаттар мен материалдарды сұратуға және алуға;
3) жеке қолданылатын құқықтық актілерді қабылдауға құқылы.
26. Министрліктің Министрдің жанында консультациялық-кеңесші орган болып табылатын алқасы болады. Алқаның сандық және дербес құрамын Министр Министрліктің құрылымдық бөлімшелері басшыларының ішінен бекітеді.
27. Министрліктің қызметін ұйымдастырудың өзге де мәселелері, оның қызметін қамтамасыз ететін лауазымды адамдардың құқықтары мен міндеттері, құрылымдық бөлімшелердің құзыреттері мен өкілеттіктері Министрліктің регламентімен және құрылымдық бөлімшелер туралы ережелермен белгіленеді.
4. Министрліктің мүлкі
28. Министрліктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Министрліктің мүлкі оған мемлекет берген мүліктің есебінен қалыптастырылады, әрі негізгі және айналым қаражатынан, сондай-ақ құны Министрліктің теңгерімінде көрсетілетін өзге де мүліктен қалыптасады.
29. Министрлікке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
30. Министрліктің өзіне бекітіліп берілген мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
Министрлікке заңда белгіленген жағдайларда және шектерде мүлікке иелік ету құқығы берілуі мүмкін.
5. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
31. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

17) организует разработку регламентов и стандартов оказания государственных услуг;
18) организует разработку проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции соответствующего центрального исполнительного органа;
19) организует подготовку заключений по проектам нормативных правовых актов, поступивших на согласование в центральный исполнительный орган;
20) представляет государственный орган во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями в пределах своих полномочий;
21) осуществляет иные полномочия, возложенные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики на ответственного секретаря.
25. Для выполнения возложенных на него служебных обязанностей ответственный секретарь вправе:
1) давать обязательные к исполнению поручения работникам аппарата Министерства;
2) запрашивать и получать от иных государственных органов и должностных лиц информацию, документы и материалы, необходимые для решения вопросов, отнесенных к компетенции ответственного секретаря;
3) принимать правовые акты индивидуального применения.
26. Министерство имеет коллегию, которая является консультативно-совещательным органом при Министре. Численный и персональный состав коллегии утверждается Министром из числа руководителей структурных подразделений Министерства.
27. Иные вопросы организации деятельности Министерства, права и обязанности должностных лиц, компетенция и полномочия структурных подразделений, обеспечивающих его деятельность, устанавливаются регламентом Министерства и положениями о структурных подразделениях.
4. Имущество Министерства
28. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которого отражается в балансе Министерства.
29. Имущество, закрепленное за Министерством относится к республиканской собственности.
30. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Министерству может быть предоставлено право распоряжения имуществом в случаях и пределах установленных законом.
5. Реорганизация и ликвидация Министерства
31. Реорганизация и ликвидация Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.