"Пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 29 мамырдағы N 515 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 27 тамыздағы № 540 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.08.2020 № 540 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі және "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 29 мамырдағы
N 515 қаулысымен
бекітілген
"Пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолдану саласы
1. Осы "Пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" Техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексіне, Қазақстан Республикасының "Өрт қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 22 қарашадағы, "Өсімдіктер карантині туралы " 1999 жылғы 11 ақпандағы,"Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі,"Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі,"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" қараңыз.K090193 2002 жылғы 4 желтоқсандағы,"Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы,"Химия өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Техникалық регламенттің талаптары осы Техникалық регламентке 1-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасындағы (ҚР СЭҚ ТН) тауарлар жіктеліміне сәйкес жіктелетін, техникалық реттеу объектілері болып табылатын пестицидтерге (улы химикаттарға) және олардың әсер ететін заттарына таралады.
2. Терминдер мен анықтамалар
3. Осы техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
әсер етуші зат - препараттық нысандағы пестицидтің (улы химикаттың) биологиялық тұрғыдан белсенді бөлігі;
биологиялық препарат (биопрепарат, биопестицид) - әсер ету бастамасы микроорганизм немесе оның тіршілік әрекетінің өнімі болып табылатын препарат;
гербицид - қажетсіз өсімдіктерді жоюға арналған пестицид (улы химикат);
зиянды организмдер - топыраққа, өсімдікке және ауыл шаруашылығы өніміне кері әсер ететін зиянкестер, арамшөптер және өсімдік аурулары;
инсектицид - өсімдіктерді зиянды жәндіктерден қорғауға арналған пестицид (улы химикат);
пестицидтер (улы химикаттар) айналымы - пестицидтерді (улы химикаттарды) енгізуді (импорт) және шығаруды (экспорт), сондай-ақ онымен байланысты өлшеп орау, орау, таңбалау, сақтау және тасымалдау процестерін қоса алғанда, пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу (сату немесе жеткізу процестері (кезеңдері);
пестицидтер (улы химикаттар) - зиянды организмдерге және аса қауіпті зиянды организмдерге қарсы, сондай-ақ өнімді жинар алдында кептіру, жапырақтарын түсіру және өсімдіктердің өсуін реттеу үшін қолданылатын химиялық, биологиялық және басқа да заттар;
пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіптілік сыныбы - адамның өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаның жағдайына зиянды әсерін тигізетін қасиеттерін анықтау үшін пестицидтерді (улы химикаттарды) қауіптілік түрлері және санаттары бойынша бөлу;
пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру - тыйым салынған немесе жарамсыз болып қалған пестицидтерді (улы химикаттарды), сондай-ақ олардың ыдыстарын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәдеге жаратуға немесе жоюға бағытталған іс-шаралар;
пестицидтердің (улы химикаттардың) қалдық көлемі - өсімдік шаруашылығы өнімі мен қоршаған орта объектілеріндегі химиялық заттардың мөлшерлік көрсеткіші, оның көмегімен олардың адам мен жануарлар үшін қауіпсіздігі бағаланады;
пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіпсіздігі - қауіпті факторды іске асыру мүмкіндігі мен оның салдарының ауыртпалығы дәрежесінің үйлесімділігі ескеріле отырып, азаматтардың өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, оның ішінде өсімдіктер мен жануарлар әлеміне зиян келтіруіне байланысты пестицидтердің (улы химикаттардың) жол беруге болмайтын қатерінің болмауы;
пестицидтің (улы химикаттың) қауіптілігі - адамға және қоршаған ортаға қолайсыз әсер ету мүмкіндігі;
пестицидтер (улы химикаттар) қауіпсіздігінің паспорты - пестицидтердің (улы химикаттардың) сипаттары және оларды қолдану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы деректерді қамтитын құжат;
пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу - нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау туралы заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағында қолдану құқығына арналған тіркеу куәлігі берілетін, препараттарды биологиялық, токсикологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық бағалау процесін аяқтайтын рәсім;
пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау) - пестицидтерді (улы химикаттарды) бастапқы компоненттер негізінде дайындаудың технологиялық процесі;
пестицидті (улы химикатты) қолдану жөніндегі ұсынымдар - халықтың денсаулығын және қоршаған ортаны пестицидтің (улы химикаттың) зиянды әсерінен қорғауды қамтамасыз ететін, пестицидті (улы химикатты) қолдану тәртібі мен қауіпсіздік талаптары туралы мәліметтерді қамтитын, өндірушінің (жеткізушінің) құжаты;
пайдалану (қолдану) регламенті - пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану шарттары мен тәртібіне қойылатын талаптар;
пестицидтерді (улы химикаттарды) сәйкестендіру - пестицидтердің (улы химикаттардың) елеулі белгілері олардың сипаттарына ұқсастығын белгілеу;
пестицидтердің (улы химикаттардың) тізімі - Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген, тіркелген пестицидтердің (улы химикаттардың) тізбесі;
пестицидпен (улы химикатпен) фумигациялау - бу немесе газ түрінде пестицидті (улы химикатты) зиянкес организм тіршілік ететін ортаға енгізу;
пестицидтің (улы химикаттың) шекті рұқсат етілген концентрациясы (бұдан әрі - ШРК) - ұзақтығы шектелмеген уақытта күн сайын әсер еткен жағдайда ауру немесе адам денсаулығы жағдайының ауытқуын тудырмайтын пестицидтің (улы химикаттың) әсер етуші затының көлем (ауа, су), салмақ (тамақ өнімдері, топырақ) немесе сыртқы (жұмыскерлердің терісі) бірлігіндегі саны;
препарат - физикалық-химиялық қасиеттеріне, уыттылығына, пайдаланылу мақсаты мен тәсіліне (эмульсия концентраттары, суспензиялық концентраттар, түйіршектелген, микрокапсуландырылған препараттар, дымқылданылатын ұнтақтар және тағы басқалар) байланысты пестицидті (улы химикатты) қолдану нысаны;
родентицид - зиянды кеміргіштермен күресуге арналған пестицид (улы химикат);
фунгицид - өсімдіктерді таз ауруларынан қорғауға арналған пестицид (улы химикат).

Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности пестицидов (ядохимикатов)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2008 года N 515. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2020 года № 540 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.08.2020 № 540 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений" и 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности пестицидов (ядохимикатов)".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 мая 2008 года N 515
Технический регламент
"Требования к безопасности пестицидов (ядохимикатов)"
1. Область применения
1. Настоящий Технический регламент "Требования к безопасности пестицидов (ядохимикатов)" (далее - Технический регламент) разработан в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, законами Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности", от 11 февраля 1999 года "О карантине растений", от 3 апреля 2002 года "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах", от 3 июля 2002 года "О защите растений", от 4 декабря 2002 года "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции".
2. Требования настоящего Технического регламента распространяются на пестициды (ядохимикаты) и их действующие вещества, являющиеся объектами технического регулирования, классифицируемые в соответствии с классификацией товаров в товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (ТН ВЭД РК), указанные в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
2. Термины и определения
3. В настоящем Техническом регламенте используются следующие термины и определения:
действующее вещество - биологически активная часть пестицида (ядохимиката), содержащаяся в препаративной форме;
биологический препарат (биопрепарат, биопестицид) - препарат, в котором действующим началом является микроорганизм или продукт его жизнедеятельности;
гербицид - пестицид (ядохимикат), предназначенный для уничтожения нежелательной растительности;
вредные организмы - вредители, сорняки и болезни растений, отрицательно действующие на почву, растительность и сельскохозяйственную продукцию;
инсектицид - пестицид (ядохимикат), предназначенный для защиты растений от вредных насекомых;
оборот пестицидов (ядохимикатов) - процессы (стадии) реализации (продажи или поставки) пестицидов (ядохимикатов), включая ввоз (импорт) и вывоз (экспорт) пестицидов (ядохимикатов), а также связанные с ними процессы расфасовки, упаковки, маркировки, хранения и транспортировки;
пестициды (ядохимикаты) - химические, биологические и другие вещества, используемые против вредных и особо опасных вредных организмов, а также для предуборочного просушивания, удаления листьев и регулирования роста растений;
класс опасности пестицидов (ядохимикатов) - разделение пестицидов (ядохимикатов) по видам опасности и категориям для выявления их свойств, которые оказывают вредное воздействии на жизнь и здоровье человека и состояние окружающей среды;
обезвреживание пестицидов (ядохимикатов) - мероприятия, направленные на утилизацию или уничтожение запрещенных или пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов), а также тары из-под них в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
остаточное количество пестицидов (ядохимикатов) - количественный показатель содержания химических веществ в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды, с помощью которого оценивается их безопасность для человека и животных;
безопасность пестицидов (ядохимикатов) - отсутствие недопустимого риска пестицидов (ядохимикатов), связанного с причинением вреда жизни, здоровью граждан, окружающей среде, в том числе растительному и животному миру, с учетом сочетания вероятности реализации опасного фактора и степени тяжести его последствий;
опасность пестицида (ядохимиката) - вероятность неблагоприятного воздействия на человека и окружающую среду;
паспорт безопасности пестицидов (ядохимикатов) - документ, содержащий сведения о характеристиках пестицидов (ядохимикатов) и мерах по обеспечению безопасности при их применении;
государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов) - процедура, завершающая процесс биологической, токсикологической, санитарно-эпидемиологической и экологической оценки препаратов, по результатам которой выдается физическим и юридическим лицам регистрационное удостоверение на право их применения на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о защите растений;
производство (формуляция) пестицидов (ядохимикатов) - технологический процесс изготовления пестицидов (ядохимикатов) на основе исходных компонентов;
рекомендации по применению пестицида (ядохимиката) - документ производителя (поставщика), содержащий сведения о порядке применения пестицида (ядохимиката) и требованиях безопасности, обеспечивающих защиту здоровья населения и окружающей среды от их вредного воздействия;
регламент использования (применения) - требования к условиям и порядку применения пестицидов (ядохимикатов);
идентификация пестицидов (ядохимикатов) - установление тождественности характеристик пестицидов (ядохимикатов) их существенным признакам;
список пестицидов (ядохимикатов) - перечень зарегистрированных пестицидов (ядохимикатов), разрешенных к применению на территории Республики Казахстан;
фумигация пестицидом (ядохимикатом) - введение пестицида (ядохимиката) в паро- или газообразном состоянии в среду обитания вредного организма;
предельно допустимые концентрации (далее - ПДК) пестицида (ядохимиката) - количества действующего вещества пестицида (ядохимиката) в единице объема (воздуха, воды), веса (продуктов питания, почвы) или поверхности (кожа работающих), которые при ежедневном воздействии в течение неограниченно продолжительного времени не вызывают заболеваний или отклонений в состоянии здоровья человека;
препарат - форма применения пестицида (ядохимиката) в зависимости от его физико-химических свойств, токсичности, назначения и способа использования (концентраты эмульсии, суспензионные концентраты, гранулированные, микрокапсулированные препараты, смачивающиеся порошки и так далее);
родентицид - пестицид (ядохимикат), предназначенный для борьбы с вредными грызунами;
фунгицид - пестицид (ядохимикат), для защиты растений от грибных заболеваний.

3. Пестицидтердің (улы химикаттардың) Қазақстан
Республикасы нарығындағы айналымының шарттары
4. Осы Техникалық регламентте белгіленген талаптарға сәйкестік пестицидтердің (улы химикаттардың) нарықтағы айналымының қажетті шарты болып табылады.
5. Қазақстан Республикасының аумағында айналымға түскен пестицидтер (улы химикаттар) мемлекеттік тіркеуден өтеді және Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің (улы химикаттардың) тізіміне енгізіледі.
6. Пестицидтердің (улы химикаттардың) әрбір партиясы буып-түюге, таңбалауға, зат белгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын техникалық регламенттің талаптарына сәйкес буып-түйіледі және таңбаланады.
Пестицидтерді (улы химикаттарды) таңбалау үшін ілеспе құжаттарға (қауіпсіздік паспортына, ерекшелігіне, пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіруге (формуляциялауға) арналған нормативтік және техникалық құжаттамаға) сәйкес және нақты пестицидтерді (улы химикаттарды), оның ішінде пестицидтермен (улы химикаттармен) жұмыс істегенде туындайтын апат (төтенше) жағдайларда, қауіпсіз қолдану шаралары туралы барлық қажетті ақпарат пайдаланылады.
Ақпаратты ыдыстың затбелгі жапсырмасында орналастыру мүмкін болмаса, әрбір орама бірлігіне пестицидпен (улы химикатпен) жұмыс істеу кезіндегі алдын ала сақтық шаралары жазылып, оны қолдану жөніндегі ұсынымдар қоса беріледі.
7. Пестицидтерге (улы химикаттарға) арналған орамалар мен ыдыс өнімді қауіпсіз сақтауды, тасымалдауды және өткізуді қамтамасыз етеді.
Орама мен ыдыс үшін адамды, қоршаған ортаны пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіпті сипаттарынан қорғауға арнайы лайықталған және пестицидтердің (улы химикаттардың) құрамдас заттарының қиратушы немесе өзге де бүлдіруші зиянды ықпалына төзетін және олармен тұтану және (немесе) күшті жылу шығару; тез тұтанатын, улы немесе тұншықтыратын газдар бөлу; басқа да химиялық белсенді және қауіпті заттар шығаруды тудыратын реакцияға түсу арқылы өзара әрекет етпейтін материалдар пайдаланылады.
8. Пестицидтердің (улы химикаттардың) физикалық-химиялық қасиеттері өндірушінің ерекшеліктерінде (импорттық пестицидтерге) және отандық пестицидтерді өндіруге арналған нормативтік және техникалық құжаттарда баяндалған қасиеттерге сай.
9. Пестицидтер (улы химикаттар) нарыққа жеткізілген кезде пестицидтің (улы химикаттың) сипаттары және оны сақтау, тасымалдау, өткізу, қолдану және залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) кезінде нақты пестицидпен (улы химикатпен) қауіпсіз жұмыс істеу жөніндегі шаралар туралы толық ақпарат бар қауіпсіздік паспортымен сүйемелденеді.

3. Условия обращения пестицидов (ядохимикатов)
на рынке Республики Казахстан
4. Необходимым условием обращения пестицидов (ядохимикатов) на рынке является соответствие требованиям, установленным настоящим Техническим регламентом.
5. Поступающие в оборот на территории Республики Казахстан пестициды (ядохимикаты) проходят государственную регистрацию и включаются в списки пестицидов (ядохимикатов), разрешенных к применению на территории Республики Казахстан.
6. Каждая партия пестицидов (ядохимикатов) упаковывается и маркируется в соответствии с требованиями Технического регламента к упаковке, маркировке, этикированию и правильному их нанесению.
Для маркировки пестицидов (ядохимикатов) используется информация, соответствующая сопроводительным документам (паспорту безопасности, спецификации, нормативной и технической документациям) на производство (формуляцию) пестицидов (ядохимикатов) и содержащая всю необходимую информацию о мерах безопасного обращения с конкретными пестицидами (ядохимикатами), в том числе в случаях аварийных (чрезвычайных) ситуаций, возникающих при работе с пестицидами (ядохимикатами).
При невозможности размещения информации на тарной этикетке, к каждой упаковочной единице прилагаются рекомендации по применению пестицида (ядохимиката) с изложением мер предосторожности при работе с ними.
7. Упаковка и тара, предназначенные для пестицидов (ядохимикатов), обеспечивают безопасное хранение, транспортировку и реализацию продукции.
Для упаковки и тары, используются материалы, специально приспособленные для защиты человека, окружающей среды от опасных свойств пестицидов (ядохимикатов) и устойчивые к разрушающему или иному вредному воздействию составных веществ пестицидов (ядохимикатов) и не взаимодействующие с ними, вступая в реакцию, вызывающую: возгорание и (или) выделение значительного количества тепла; выделение легковоспламеняющихся, токсичных или удушающих газов; образование других химически активных и опасных веществ.
8. Физико-химические свойства пестицидов (ядохимикатов) соответствуют свойствам, изложенным в спецификациях изготовителя (на импортные пестициды) и в нормативной и технической документации на производство отечественных пестицидов.
9. Пестициды (ядохимикаты) при поставке на рынок сопровождаются паспортом безопасности, содержащим полную информацию о характеристиках пестицида (ядохимиката) и мерах по безопасной работе с конкретным пестицидом (ядохимикатом) при его хранении, транспортировке, реализации, применении и обезвреживании (утилизации, уничтожения).

10. Қазақстан Республикасының нарығына қауіпсіздік талаптарына жауап бермейтін, оның ішінде алдамшы және теңдестірілмеген, адамдардың денсаулығы мен қоршаған орта үшін қауіп төндіретін пестицидтер (улы химикаттар) (бұдан әрі - қауіпті пестицидтер (улы химикаттар) жеткізілген фактісі анықталған жағдайда заңнамада белгіленген тәртіппен мұндай пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (жеткізуі, сату) және пайдалану зиянның себептері жойылғанға дейін тоқтатылады, ал қажет болған жағдайда оларды айналымнан алып тастау жөніндегі шаралар қолданылады.
Шығу тегін, сапасын және қауіпсіздігін сипаттайтын қажетті сүйемелдеу құжаттамасы жоқ, Қазақстан Республикасында тіркелмеген, сондай-ақ бірдейлендіру кезінде белгіленген талаптарға сәйкессіздігі
анықталған пестицидтер (улы химикаттар) айналымнан алынады.
4. Пестицидтерді (улы химикаттарды) енгізу
кезіндегі қауіпсіздік талаптары
11. Лицензиялау саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес берілген, сатуға және импортқа арналған лицензия болған жағдайда, мемлекеттік тіркеуден өткен пестицидтер (улы химикаттар) Қазақстан Республикасына әкелінеді.
Пестицидтердің (улы химикаттардың) тәжірибелік үлгілерін Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен лицензиялаусыз әкелуге рұқсат етіледі.
12. Тіркелген пестицидтердің (улы химикаттардың) әсер етуші заттарын пестицидтер (улы химикаттар) өндіруге (формуляциялауға) арналған шикізат ретінде пайдалану үшін ғана әкелуге жол беріледі.
13. Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылғанға дейін ауыл шаруашылығы өнімі мен қоршаған орта объектілерінде пестицидтердің (улы химикаттардың) қалдық мөлшерінің құрамын кейіннен бақылауды ұйымдастыру үшін препараттардың әсер етуші заттарының талдамалық стандарттарын жеткізу қамтамасыз етіледі.
5. Пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау)
кезіндегі қауіпсіздік талаптары
14. Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіруге пестицидтер (улы химикаттар) өндіруге (формуляциялауға) арналған лицензия болған жағдайда рұқсат етіледі.
15. Пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өндіруші бекіткен нақты препараттың нормативтік және/немесе техникалық құжаттамасына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қабылданған, атмосферадағы шығарындылардан тазарту, ағынды суды жинау және залалсыздандыру жөніндегі ғимараттарсыз (қондырғыларсыз) пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау), сақтау жөніндегі объектілерді іске қосуға және пайдалануға жол берілмейді.

10. В случае установления факта поставки на рынок Республики Казахстан пестицидов (ядохимикатов), не отвечающих требованиям безопасности пестицидов (ядохимикатов), в том числе фальсифицированных и неидентифицируемых, представляющих опасность для здоровья людей и окружающей среды (далее - опасные пестициды (ядохимикаты) в установленном законодательством порядке приостанавливаются производство (поставка, продажа) и использование таких пестицидов (ядохимикатов) до устранения причин вреда, а в необходимых случаях принимаются меры по изъятию их из оборота.
Пестициды (ядохимикаты), не имеющие необходимой сопроводительной документации, характеризующей их происхождение, качество и безопасность, незарегистрированные в Республике Казахстан, а также при идентификации которых выявлено несоответствие установленным требованиям изымаются из оборота.
4. Требования безопасности при ввозе пестицидов (ядохимикатов)
11. В Республику Казахстан ввозятся пестициды (ядохимикаты), прошедшие государственную регистрацию, при наличии лицензии на реализацию и импорт, выданных в соответствии с действующим законодательством в области лицензирования.
Ввоз опытных образцов пестицидов (ядохимикатов) разрешается без лицензирования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
12. Действующие вещества зарегистрированных пестицидов (ядохимикатов) допускаются к ввозу только для использования их в качестве сырья для производства (формуляции) пестицидов (ядохимикатов).
13. До выпуска в оборот пестицидов (ядохимикатов) на территории Республики Казахстан обеспечивается поставка аналитических стандартов действующих веществ препаратов для организации последующего контроля содержания остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) в сельскохозяйственной продукции и объектах окружающей среды.
5. Требования безопасности при производстве (формуляции)
пестицидов (ядохимикатов)
14. Производство (формуляция) зарегистрированных пестицидов (ядохимикатов) на территории Республики Казахстан разрешается при наличии лицензии на производство (формуляцию) пестицидов (ядохимикатов).
15. Производство (формуляция) пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в соответствии с нормативной и/или технической документацией на конкретный препарат, утвержденной производителем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
16. Не допускается ввод в действие и эксплуатация объектов по производству (формуляции), хранению пестицидов (ядохимикатов) и протравливанию семян без принятых в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан сооружений (установок) по очистке выбросов в атмосферу, сбору и обезвреживанию сточных вод.

17. Жаңадан салынған және қайта құрылған өндірістерді пайдалануға беру, пестицидтердің (улы химикаттардың) жаңа түрлерін өндіру (формуляциялау) санитарлық-қорғаныс аймақтары мен кәсіпорындар, құрылыстар және басқа да объектілердің санитарлық жіктелуі жөніндегі қолданыстағы санитарлық нормалар мен ережелер талаптарын сақтай отырып, белгіленген тәртіппен бекітілген өндіріс құрылысы (қайта құру, орналастыру) жобасы болған жағдайда жүзеге асырылады. Бұл ретте, аумақтарды анық аймақтандыруды және өндірістік және қосалқы үй-жайларды желдің соғуын ескере отырып орналастыруды көздеу қажет.
Жобаланып жатқан объектінің аумағында ыдыстарды сақтауға арналған үй-жайлар, су өткізбейтін қатты жабылғымен жабылған және қалдықтарды сақтаған кезде қоршаған ортаның ластануын болдырмайтын жабдықпен жабдықталған өндірістік қалдықтарды жинақтау орны (үй-жай, қалқа) көзделеді.
18. Жинау мен тазалау жағдайларына қойылатын гигиеналық талаптардың барлығы қолданыла отырып, өнеркәсіптік алаңдардағы және жапсарлас аумақтардағы жаңбырдың немесе еріген қардың суы ластанған өндірістік ағынды сулар санатына жатады.
Су объектілеріне ағынды суларды ағызып жіберу шарттары белгіленген тәртіппен бекітіледі.
19. Ағынды сулар тазартуға және залалсыздандыруға жатады. Препараттарды дренаж жүйелеріне ағызып жіберуге (құюға), сондай-ақ залалсыздандырылмаған (тазартылмаған) ағынды суды тұрмыстық кәрізге немесе су тоғандарына құюға жол берілмейді. Тоған сулары үшін ШЖК белгіленбеген химиялық заттары бар ағынды суларды да ағызып жіберуге жол берілмейді.
20. Ағынды суларды бұрып жіберу ағынды сулардың құрамын, мөлшерін және жергілікті тазалау схемалары ескеріле отырып, әртүрлі цехтар немесе технологиялық процестер үшін бөлек кәріз жүйелері бойынша жүзеге асырылады. Осы деректер негізінде кәріз жүйелерінің саны мен сипаты анықталады.
Зиянды газдар (күкіртті сутек, циан қоспалары және басқалары) шығаратын химиялық реакциялар мүмкін болатын ағынды сулардың қосылуына жол берілмейді.
21. Тотығуы қиын немесе биологиялық түрде тотығуға ұшырамайтын пестицидтер (улы химикаттар) бар ағын сулар оқшау немесе жалпы өндірістік қондырғыларда физикалық-химиялық, термикалық немесе каталитикалық тотықтыру әдістерімен, пестицидтердің (улы химикаттардың) қалдықты мөлшерінің құрамы қолданыстағы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларда белгіленген нормаларға жеткенге дейін алдын ала тазартуға жатады.
22. Жұмыс аймағының ауасында пестицидтердің (улы химикаттардың) жол берілген концентрациядан асуы мүмкін өндірістік учаскелер басқа жұмыс орындарынан оқшауланады, оларды қашықтан басқару қамтамасыз етіледі.
Технологияда қауіптілігі 1-сыныпты заттарды қолданған кезде өндірістің тұйық циклі қамтамасыз етіледі.
Қауіптілігі 1-сыныпты пестицидтерді (улы химикаттарды) пайдалану немесе өндіру (формуляциялау) процесінде алу кезінде технологиялық жабдықты ашық алаңға шығаруға рұқсат етілмейді.

17. Ввод в эксплуатацию вновь строящихся и реконструируемых производств, производство (формуляция) новых видов пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан при наличии утвержденного в установленном порядке проекта строительства (реконструкции, размещения) производства с соблюдением требований действующих санитарных норм и правил по санитарно-защитным зонам и санитарной классификации предприятий, сооружений и других объектов. При этом необходимо предусматривать четкое зонирование территорий и размещение производственных и вспомогательных помещений с учетом розы ветров.
На территории проектируемого объекта предусматриваются помещения для хранения тары, места (помещения, навесы) складирования отходов производства с твердым водонепроницаемым покрытием и оборудованием, исключающим загрязнение окружающей среды при хранении отходов.
18. Ливневые и талые воды с промышленных площадок и прилегающей территории относятся к категории загрязненных производственных сточных вод с распространением всех гигиенических требований к условиям их сбора и очистки.
Условия сброса сточных вод в водные объекты утверждаются в установленном порядке.
19. Сточные воды подлежат очистке и обезвреживанию. Сброс (смыв) препаратов в дренажные системы, а также сброс необезвреженных (неочищенных) сточных вод в бытовую канализацию или в водоемы не допускается. Не допускается также сброс сточных вод, содержащих химические вещества с неустановленными ПДК для воды водоемов.
20. Отведение сточных вод осуществляется по раздельным для различных цехов или стадий технологического процесса системам канализации, с учетом состава, количества и схем локальной очистки стоков. На основе этих данных определяется количество и характер систем канализации.
Объединение сточных вод, при котором возможны химические реакции с выделением вредных газов (сероводорода, цианистых соединений и прочих), не допускается.
21. Сточные воды, содержащие трудно окисляемые или не подвергающиеся биологическому окислению пестициды (ядохимикаты), подлежат предварительной очистке методами физико-химического, термического или каталитического окисления на локальных или общепроизводственных установках до достижения содержания остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов), норм, установленных действующими санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами.
22. Производственные участки, где возможно превышение допустимых концентраций пестицидов (ядохимикатов) в воздухе рабочей зоны, изолируются от других рабочих мест, обеспечивается их дистанционное управление. При применении в технологии веществ 1-го класса опасности обеспечивается замкнутый цикл производства.
Не разрешается выносить на открытые площадки технологическое оборудование при использовании или получении в процессе производства (формуляции) пестицидов (ядохимикатов) 1-го класса опасности.

23. Өндірістік орта жағдайының мониторингі жұмыс аймағының ауасында зиянды заттардың концентрациясын бақылауды қамтиды.
24. Пестицидтермен (улы химикаттармен) жұмыс істеу нақты препараттарға арналған нормативтік немесе техникалық құжаттамада көрсетілген жеке қорғаныс құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.
25. Пестицидтерді (улы химикаттарды) тиеу, өлшеп буу, жармалау, бөліп себу, өлшеу және буып-түю процестерін қолмен жүргізуге жол берілмейді.
Технологиялық жабдық зиянды заттарды тұту жөніндегі бірге жасалып шығарылатын сорғыштармен қамтамасыз етіледі.
26. Жұмыс орындарындағы жұмыс аймағы ауасының ластану деңгейі қолданыстағы гигиеналық нормативтермен белгіленген жол берілген мәндерден (жұмыс аймағы ауасындағы ШЖК) асқанда;
2) жұмыс аймағы ауасында зиянды заттардың концентрациясы бақылаусыз болғанда пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіруге (формуляциялауға) жол берілмейді.
27.) Зиянды заттарды тұтып қалу жөнінде көзделген құрылғыларсыз;
2) төгілуі, шашырауы мүмкін сұйықтықтармен жұмыс істеуге арналған және оларды ағызуға арналған коллекторсыз;
3) электр қуаты өшірілген кезде көзделген өндірісті авариялық тоқтатусыз жабдықты пайдалануға жол берілмейді.
28. Ағынды суларды залалсыздандыру, газ шығарындыларын тұту, өндіріс (формуляция) қалдықтарын, пестицидтер (улы химикаттар) салынған ыдыстарды кәдеге жарату, залалсыздандыру әдістерін пестицидтер (улы химикаттар) өндіруші әзірлейді және нақты пестицидті (улы химикатты) өндіруге (формуляциялауға) арналған техникалық құжаттамаға қамтылады.
29. Әрбір өндірісте қауіпсіздік паспортында қоршаған ортаға зиянды шығарындылар ретінде жазылған пестицид (улы химикат) өндірудің (формуляциялаудың) технологиялық режимдерін, бастапқы шикізат пен түпкілікті өнімнің көрсеткіштерін құжатталған өндірістік бақылау жүйесі енгізіледі.
Кәсіпорында жоғарыда көрсетілген бақылауды жүргізу үшін тіркелген өндірістік зертхана болмаған кезде зерттеулер Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес тіркелген зертханалар мен сынақ орталықтарында шарттық негізде жүргізіледі.
6. Пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу кезіндегі
қауіпсіздік талаптары
30. Тіркелген пестицидтерді (улы химикаттарды) Қазақстан Республикасының аумағында өткізуге тек лицензиялау саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізуге арналған лицензия алғаннан кейін ғана рұқсат етіледі.
31. Ауыл, орман және коммуналдық шаруашылықта қолдану үшін пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу өндіруші-кәсіпорынның қоймасынан немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген талаптарға жауап беретін, пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауға және жіберуге арналған арнайы қоймалардан жүзеге асырылады.

23. Мониторинг состояния производственной среды включает контроль за концентрацией вредных веществ в воздухе рабочей зоны.
24. Работа с пестицидами (ядохимикатами) проводится с использованием средств индивидуальной защиты, указанных в нормативной или технической документации на конкретные препараты.
25. Не допускается производить процессы загрузки, расфасовки, дробления, рассева, взвешивания и упаковки пестицидов (ядохимикатов) вручную.
Технологическое оборудование обеспечивается встроенными отсосами по улавливанию вредных веществ.
26. Не допускается производство (формуляция) пестицидов (ядохимикатов):
1) с превышением уровня загрязненности воздуха рабочей зоны на рабочих местах допустимых значений, установленных действующими гигиеническими нормативами (ПДК в воздухе рабочей зоны);
2) без контроля концентраций вредных веществ в воздухе рабочей зоны.
27. Не допускается использование оборудования:
1) без предусмотренных устройств по улавливанию вредных веществ;
2) для работы с жидкостями с возможностью утечек, брызг и без коллектора для их сброса;
3) без предусмотренной аварийной остановки производства при отключении электроэнергии.
28. Методы обезвреживания сточных вод, улавливания газовых выбросов, утилизации, обезвреживания отходов производства (формуляции), тары из-под пестицидов (ядохимикатов) разрабатываются производителем пестицидов (ядохимикатов) и включаются в техническую документацию на производство (формуляцию) конкретного пестицида (ядохимиката).
29. На каждом производстве внедряется система документированного производственного контроля за технологическими режимами производства (формуляции) пестицида (ядохимиката), показателями исходного сырья и конечной продукции, изложенными в паспортах безопасности характером вредных выбросов в окружающую среду.
При отсутствии на предприятии аккредитованной производственной лаборатории для проведения вышеуказанного контроля, исследования проводятся на договорной основе в лабораториях и испытательных центрах, аккредитованных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
6. Требования безопасности при реализации
пестицидов (ядохимикатов)
30. Реализация зарегистрированных пестицидов (ядохимикатов) на территории Республики Казахстан разрешена только после получения лицензии на реализацию пестицидов (ядохимикатов) в соответствии с действующим законодательством в области лицензирования.
31. Реализация пестицидов (ядохимикатов) для применения в сельском, лесном и коммунальном хозяйстве осуществляется со склада предприятия-производителя или со складов, специально предназначенных для хранения и отпуска пестицидов (ядохимикатов), отвечающих требованиям, установленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

32. Баулар мен бақшаларға арналған ауыл шаруашылығы зиянкестері мен арамшөптерден өсімдіктерді қорғау құралдарын, сондай-ақ үй кеміргіштерімен күресуге арналған, жекеменшік қосалқы шаруашылық жағдайында пайдалануға арналған құралдарды өткізу азық-түліктік емес мамандандырылған бөлшек сауда дүкендері арқылы жүзеге асырылады.
33. Жекеменшік қосалқы шаруашылық жағдайларында пайдалануға арналған, препараттың дәл мөлшерін өлшеуге мүмкіндік бермейтін орамдағы пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізуге 0,1 га өңдеуге арналған жұмсау нормасынан аспайтындай орамдарда болғанда ғана рұқсат етіледі. Мөлшер жөніндегі талап өлшеу құралдары (өлшеу ыдысы, жұмсау шкаласы) бар орамдағы пестицидтерге (улы химикаттарға) және препаратты бірнеше рет тығыздап жабуға жарамды зауыт орамдарына жүрмейді.
34. Пестицидтерді (улы химикаттарды) көтерме және бөлшек сауда арқылы сатуды жүзеге асыратын өнім берушілерге (импорттаушыларға, сатушыларға) мемлекеттік тіркеуден және белгіленген талаптарға сәйкес растаудан өткен пестицидтерді (улы химикаттарды) ғана сатып алуға және өткізуге рұқсат етіледі.
35. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнаманы сақтай отырып одан әрі пайдалануға жарамсыз пестицидтер (улы химикаттар) мен олардың ыдысын залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) туралы мәліметтерді қоса алғанда, қауіпсіз пайдалану шаралары туралы тиісті ақпарат бар болған кезде, пестицидтерді (улы химикаттарды) тұтынушыларға өндірушінің ыдысында ғана жіберуге рұқсат етіледі.
36. Ыдыстың тұтастығы бұзылған жағдайларда пестицидтер (улы химикаттар) қайта буып-түйіледі және өнім берушіге (импорттаушыға, сатушыға) қайтарылады.
Пестицидтерді (улы химикаттарды) шашылған немесе төгілген күйде қалдыруға жол берілмейді. Ластанған үй-жайларды жинау ыдыстың затбелгі жапсырмасында (қолдану жөніндегі ұсынымдарда) көрсетілген залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) жөніндегі талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
7. Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау
және қолдану кезіндегі қауіпсіздік талаптары
37. Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдану пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жөніндегі ұсынымдарға, сондай-ақ қолданыстағы экологиялық қауіпсіздік талаптарына және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға сәйкес жүргізіледі.
38. Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау және қолдану санитарлық-қорғаныс аймақтары мен кәсіпорындар, құрылыстар және басқа да объектілердің санитарлық жіктемесі жөніндегі қолданыстағы санитарлық нормалар мен ережелер талаптарын сақтай отырып жүргізіледі.

32. Реализация средств защиты растений для садов и огородов от сельскохозяйственных вредителей и сорняков, а также средств для борьбы с домашними грызунами, предназначенных для применения в условиях личных подсобных хозяйств, осуществляется через непродовольственные специализированные магазины розничной торговли.
33. Реализация пестицидов (ядохимикатов), предназначенных для применения в условиях личных подсобных хозяйств, в упаковке, не позволяющей производить точное отмеривание количества препарата, разрешается только в упаковках, не превышающих норму расхода на обработку 0,1 гектара. Требование по количеству не распространяются на пестициды (ядохимикаты) в упаковке с мерными приспособлениями (мерный стаканчик, расходная шкала) и к заводской упаковке, пригодной к многократной герметизации препарата.
34. Поставщикам (импортерам, продавцам), осуществляющим оптовую и розничную торговлю пестицидами (ядохимикатами) разрешается приобретать и реализовывать только пестициды (ядохимикаты), прошедшие государственную регистрацию и подтверждение соответствия установленным требованиям.
35. Отпуск пестицидов (ядохимикатов) потребителям допускается только в таре производителя, при наличии соответствующей информации о мерах безопасного использования, включая сведения об обезвреживании (утилизации, уничтожении) непригодных к дальнейшему использованию пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них с соблюдением законодательства о защите прав потребителей.
36. В случаях нарушения целостности тары, пестициды (ядохимикаты) переупаковываются и возвращаются поставщику (импортеру, продавцу).
Не допускается оставлять пестициды (ядохимикаты) рассыпанными или пролитыми. Уборка в загрязненных помещениях осуществляется в соответствии с требованиями по обезвреживанию (утилизации, уничтожения), указанными на тарной этикетке (рекомендациях по применению).
7. Требования безопасности при хранении,
транспортировке и применении пестицидов (ядохимикатов)
37. Хранение, транспортировка и применение пестицидов (ядохимикатов) производится в соответствии с рекомендациями по применению пестицидов (ядохимикатов), а также с действующими требованиями экологической безопасности и санитарно- эпидемиологическими правилами и нормами.
38. Хранение и применение пестицидов (ядохимикатов) производится с соблюдением требований действующих санитарных норм и правил по санитарно-защитным зонам и санитарной классификации предприятий, сооружений и других объектов.

39. Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау бұл үшін экологиялық қауіпсіздік, құрылыс және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар талаптарына жауап беретін арнайы қоймалық үй-жайларда жүзеге асырылады.
Пайдаланатын немесе жабық қойма үй-жайларының жұмыс істеуінің гигиеналық қауіпсіздігінің өлшемдері жұмыс аймағының ауасындағы, атмосфералық ауадағы, ашық сутоғандар суындағы және топырақтағы химиялық заттардың шектеулі жоғарғы қоспалары, сондай-ақ физикалық факторлардың шектеулі рұқсат етілген деңгейлері болып табылады.
Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау кезінде физикалық-химиялық қасиеттері (ұшпалығы, тотығуы және басқа қасиеттері), өрт және жарылыс қауіптілігі, реакциялық белсенділігі, температуралық сақтау режимі бойынша үйлеспейтін препараттарды бөлек сақтау үшін жағдай жасауды қоса алғанда, ыдыстың затбелгі жапсырмасында, нақты пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жөніндегі ұсынымдарда, олардың жіктеме шифрларында көзделген талаптарды сақтау қажет.
40. Пестицидтерді (улы химикаттарды) поддондар мен сөрелерді пайдаланбастан қойманың еденінде үйіп сақтауға жол берілмейді.
41. Төгілген жағдайда пестицидтерді (улы химикаттарды) бейтараптандыру үшін қойма үй-жайлары сақтаулы пестицидтердің (улы химикаттардың) ыдыстың затбелгі жапсырмасында көрсетілген дезактивациялау құралдарымен қажетті мөлшерде қамтамасыз етіледі.
42. Халықтың тұру жағдайына қолайсыз әсер етудің алдын алу және болдырмау мақсатында қойма үй-жайларының аумақтарында және санитарлық-қорғаныс аймақтары шегінде талдау және аспаптық бақылау әдістерін пайдалана отырып тұрақты бақылау жүзеге асырылады.
43. Пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау көлік саласындағы уәкілетті орган берген қауіпті жүктерді тасымалдауға арналған лицензиясы болған кезде жүзеге асырылады.
44. Пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау, тасымалдау кезіндегі қауіптілік туралы ақпарат жүйесінің авариялық кәртішкелерін ("Абайла - пестицидтер (улы химикаттар)") қоса алғанда, әр түрлі көлік түрлерінде қолданылатын қауіпті жүктерді тасымалдау ережесінің талаптарына сәйкес өндірушінің герметикалық ыдысында, арнайы жабдықталған және тиісті таңбасы бар көлік құралдарында жүзеге асырылады.
45. Пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау белгіленген үлгідегі арнайы санитарлық паспорты бар көлік құралдарында ғана жүзеге асырылады.
46. Тамақ өнімдерін, жемшөп пен ауызсуын пестицидтермен (улы химикаттармен) және дәріленген тұқымдармен бірге немесе бұрын пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау үшін пайдаланылған көлік құралдарында тасымалдауға жол берілмейді.

39. Хранение пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в специально предназначенных для этого складских помещениях, отвечающих требованиям экологической безопасности, строительных и санитарно-эпидемиологических правил и норм.
Критериями гигиенической безопасности функционирования эксплуатируемых или закрытых складских помещений являются предельно допустимые концентрации химических веществ в воздухе рабочей зоны, атмосферном воздухе, в воде открытых водоемов и в почве, а также предельно допустимые уровни физических факторов.
При хранении пестицидов (ядохимикатов) необходимо соблюдение требований, предусмотренных тарной этикеткой, рекомендациями по применению конкретных пестицидов (ядохимикатов), их классификационными шифрами, включая создание условий для раздельного хранения препаратов, несовместимых по своим физико-химическим свойствами (летучести, окисляемости и прочих свойств), пожаро- и взрывоопасности, реакционной активности, температурным режимам хранения.
40. Не допускается хранение пестицидов (ядохимикатов) навалом на полу склада без использования поддонов и стеллажей.
41. Для нейтрализации пестицидов (ядохимикатов) в случаях их пролива, складские помещения обеспечиваются необходимым количеством дезактивирующих средств, указанных на тарных этикетках хранящихся пестицидов (ядохимикатов).
42. На территории складских помещений и в пределах санитарно-защитных зон осуществляется постоянный контроль с использованием аналитических и инструментальных методов контроля с целью предупреждения и исключения неблагоприятного влияния на условия проживания населения.
43. Транспортировка пестицидов (ядохимикатов) осуществляется при наличии лицензии на транспортировку опасных грузов, выданной уполномоченным органом в области транспорта.
44. Транспортировка пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в герметичной таре производителя, в специально оборудованных и имеющих соответствующую маркировку транспортных средствах, в соответствии с требованиями правил транспортировки опасных грузов, действующих на различных видах транспорта, включая наличие аварийных карточек системы информации об опасности при транспортировке ("Осторожно - пестициды (ядохимикаты)").
45. Транспортировка пестицидов (ядохимикатов) осуществляется только в транспортных средствах, имеющих специальный санитарный паспорт установленного образца.
46. Не допускается транспортировать пищевые продукты, фураж и питьевую воду совместно с пестицидами (ядохимикатами) и протравленными семенами или в транспортных средствах, ранее использованных для транспортировки пестицидов (ядохимикатов).

47. Пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау үшін пайдаланылған көлік алдын ала тазартылмай және залалсыздандырылмай басқа азық-түліктік емес жүктерді тасымалдауға жол берілмейді.
48. Физикалық-химиялық қасиеттері (ұшпалығы, тотығуы және басқа қасиеттері), өрт және жарылыс қауіптілігі бойынша үйлеспейтін пестицидтерді (улы химикаттарды) бірлесіп тасымалдауға жол берілмейді.
49. Тасымалдау кезінде көлік құралдарында бөгде адамдардың болуына жол берілмейді.
50. Көлік құралдары тасымалдау жұмыстары аяқталған және пестицидтерден (улы химикаттардан) босаған соң ыдыстың затбелгі жапсырмасында және тасымалданатын препараттардың ілеспе құжаттарында көрсетілген талаптарға сәйкес сумен жуылып, залалсыздандырылады.
51. Пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауға арналған әрбір көлік құралы пестицидтерді (улы химикаттарды) бейтараптандыру құралдарымен, тиісті өртсөндіргіштермен, құмның қажетті запасымен және жеке қорғаныс құралдарымен жабдықталады.
52. Дәріленген тұқымдарды сақтау мен тасымалдау мықты, пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізбейтін материалдан жасалған, буып-түйілгеннен кейін тығыз жабылатын арнайы ыдыста жүргізіледі. Ыдыста "дәріленген" деген анық таңба жасалады.
53. Жеке және заңды тұлғаларды пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жөніндегі жұмыстарға жіберу тиісті нормативтік құқықтық кесімдерде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
54. Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген пестицидтер (улы химикаттар) тізімімен қамтылатын пестицидтер (улы химикаттар) ғана қолдануға жатады.
55. Пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану тіркеу куәлігі болған кезде ғана жүзеге асырылады.
56. Пестицидтермен (улы химикаттармен) істелетін барлық жұмыстар беттері тігілген және нөмірленген журналдарда тіркеледі, оларда міндетті түрде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) пестицидтің (улы химикаттың) атауы;
2) әсер етуші заттың атауы және қабылданған пестицидтер жіктемесіне сәйкес пестицидтің (улы химикаттың) қауіптілігі;
3) зиянды организмнің атауы;
4) жұмсау нормасы;
5) ерітіндінің көлемі;
6) ерітіндінің дайындалған күні;
7) өңдеу түрі (жер үсті, авиациялық, аэрозольдік);
8) өңдеу орны мен алаңы;
9) өңделген күні;
10) өңделген дақылдың түрі.
57. Пестицидтермен (улы химикаттармен) жұмыс істелетін орындар пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы көрнекі құралдармен, нұсқаулармен, жадынамалармен қамтамасыз етіледі.
58. Пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану пайдалану (қолдану) регламенттеріне (жұмсау нормасы, өңдеу тәсілі мен еселігі, шектеулер, күту мерзімдері, ұсынылған жеке қорғаныс құралдарынан қолдану) сәйкес жүзеге асырылады.

47. Транспорт, использованный для транспортировки пестицидов (ядохимикатов), не допускается для транспортировки других непищевых грузов без предварительной очистки и обезвреживания средства.
48. Не допускается совместная транспортировка пестицидов (ядохимикатов), несовместимых по своим физико-химическим свойствам (летучести, окисляемости и прочих свойств), пожаро- и взрывоопасности.
49. Во время транспортировки не допускается пребывание на транспортных средствах посторонних лиц.
50. Транспортные средства после завершения транспортировки и освобождения от пестицидов (ядохимикатов) подвергаются влажной уборке и обезвреживанию в соответствии с требованиями, указанными в тарных этикетках и сопроводительной документации на транспортируемые препараты.
51. Каждое транспортное средство, предназначенное для перевозки пестицидов (ядохимикатов), комплектуется: средствами нейтрализации пестицидов (ядохимикатов), соответствующими огнетушителями, необходимым запасом песка и средствами индивидуальной защиты.
52. Хранение и транспортировка протравленных семян производится в специальной таре из прочных, непроницаемых для пестицидов (ядохимикатов) материалов, плотно закрываемой после упаковки. На таре производится четкая маркировка - "протравлено".
53. Допуск физических и юридических лиц к проведению работ по применению пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в порядке, предусмотренном соответствующими нормативными правовыми актами.
54. Применению подлежат только те пестициды (ядохимикаты), которые включены в список пестицидов (ядохимикатов), разрешенных к применению на территории Республики Казахстан.
55. Применение пестицидов (ядохимикатов) осуществляется только при наличии регистрационного удостоверения.
56. Все работы с пестицидами (ядохимикатами) регистрируются в журналах, страницы которого подшиты и пронумерованы, где в обязательном порядке указываются следующие сведения:
1) наименование пестицида (ядохимиката);
2) наименование действующего вещества и опасность пестицида (ядохимиката), в соответствии с принятой классификацией пестицидов;
3) наименование вредного организма;
4) норма расхода;
5) объем раствора;
6) дата приготовления раствора;
7) вид обработки (наземная, авиационная, аэрозольная);
8) место и площадь обработки;
9) дата обработки;
10) вид обработанной культуры.
57. Места работы с пестицидами (ядохимикатами) обеспечиваются наглядными пособиями, инструкциями, памятками о мерах безопасности при проведении работ по применению пестицидов (ядохимикатов).
58. Применение пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в соответствии с регламентами использования (применения) (нормы расхода, способ и кратность обработки, ограничения, сроки ожидания, применение рекомендуемых средств индивидуальной защиты).

59. Пестицидтермен (улы химикаттармен) жұмыс істеген кезде жұмыс орындарында темекі шегуге, ашық отты пайдалануға, тамақ ішуге жол берілмейді.
60. Өсімдіктерді пестицидтермен (улы химикаттармен) тозаңдатуды және бүріктіруді ерте таңғы және кешкі сағаттарда желдің жылдамдығы жерүсті аппаратурасын қолданған кезде 3 м/с және авиацияны қолданған кезде 2 м/с аспағанда жүргізуге рұқсат етіледі.
61. Қала саябақтарын, гүлбақтарды, бульварларды, көшелер мен даңғылдарды, оның ішінде трамвай жолдары мен жолөтпелерді пестицидтермен (улы химикаттармен) ошақты өңдеу өте кешкі, түнгі және ерте таңғы сағаттарда, пестицидтердің (улы химикаттардың) ең төмен жұмсау нормасымен, жерүсті штангалық аппаратураны пайдалана отырып және тұрғын үйлерге дейінгі санитарлық қашықтықты 50 метрден кем емес сақтай отырып жүргізіледі.
62. Пестицидтерді (улы химикаттарды) шаруашылық-ауызсу су құбырлары көздерінің қатаң режим аймағында қолдануға жол берілмейді. Шектеу аймағында қауіптілігі 1 және 2-сыныпты пестицидтерді (улы химикаттарды) пайдалануға тыйым салынады.
63. Пестицидтерді (улы химикаттарды) балалық, спорттық-сауықтыру, медициналық мекемелер, мектептер, қоғамдық тамақтану және тамақ өнімдерін сату кәсіпорындары аумағында қолдануға жол берілмейді.
64. Пестицидтерді (улы химикаттарды) қолданған кезде барлық орталықтандырылмаған сумен жабдықтау (құдықтар, ұңғымалар) көздері берік жабылуы қажет.
65. Балдырларды, арамшөптерді, масалардың құрттарын, қоқысты балықтарды жою мақсатында сутоғандарды пестицидтермен (улы химикаттармен) өңдеу санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды негізінде жүргізіледі.
66. Уақытша сақтауға арналған арнайы орындардан басқа, жұмыс орындарында пайдаланылмаған пестицидтерді (улы химикаттарды) қалдыруға жол берілмейді.
67. Пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану кезінде бұзушылықтар болған жағдайда пестицидтердің (улы химикаттардың) қалдық мөлшерінің болуына талдау зерттеулері жүргізілгенге дейін ауыл шаруашылығы өнімін сату тоқтатылады.
Пестицидтердің (улы химикаттардың) құрамы белгіленген ең кеп рұқсат етілетін деңгейден артық өнімді халыққа сатуға жол берілмейді.
68. Азық-түлік запастары немесе ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстарға арналған жемшөп салынған қоймаларда кеміргіштермен күресу кезінде сусымалы (оның ішінде дәндік) уландырылған еліктіргіштерді ыдысқа салынбаған тамақ өнімдері мен жемшөптердің жақын маңына салуға жол берілмейді.
Дератизациялық құралдарды кеміргіштер оңай бүлдіретін ыдыстарға (картон қораптар, қағаз қалталар, қаптар және т.б.) салынған тамақ өнімдерінің арасына орналастыру қажет болған жағдайда кеміргіштердің еліктіргіштерді тасуын және улы заттардың абайсызда тамаққа түсуін болдырмайтын арнайы қорғаныс контейнерлеріне салынған дератизациялық блоктар (парафиндік, балауыздық) қолданылады.

59. При работе с пестицидами (ядохимикатами) на рабочих местах не допускается курить, пользоваться открытым огнем, принимать пищу.
60. Опыливание и опрыскивание растений пестицидами (ядохимикатами) разрешается производить в ранние утренние и вечерние часы при скорости ветра не более 3 м/с при применении наземной аппаратуры и не более 2 м/с при применении авиации.
61. Очаговые обработки пестицидами (ядохимикатами) городских парков, скверов, бульваров, улиц и проспектов, в том числе трамвайных путей и путепроводов, проводятся в поздние вечерние, ночные и ранние утренние часы с минимальной нормой расхода пестицидов (ядохимикатов) с использованием наземной штанговой аппаратуры и при условии соблюдения санитарных разрывов до жилых домов не менее 50 метров.
62. Не допускается применение пестицидов (ядохимикатов) в зоне строгого режима источников хозяйственно-питьевых водопроводов. В зоне ограничения запрещается использование пестицидов (ядохимикатов) 1 и 2 класса опасности.
63. Не допускается применение пестицидов (ядохимикатов) на территории детских, спортивно-оздоровительных, медицинских учреждений, школ, предприятий общественного питания и торговли пищевыми продуктами.
64. При применении пестицидов (ядохимикатов) все источники нецентрализованного водоснабжения (колодцы, скважины) необходимо надежно укрыть.
65. Обработка водоемов пестицидами (ядохимикатами) с целью уничтожения водорослей, сорняков, личинок комаров, сорной рыбы, проводится на основании санитарно-эпидемиологического заключения.
66. Не допускается оставление неиспользованных пестицидов (ядохимикатов) на местах работ, кроме специально предназначенных для временного хранения мест.
67. В случаях нарушений при применении пестицидов (ядохимикатов) реализация сельскохозяйственной продукции приостанавливается до проведения аналитических исследований на наличие остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов).
Продукция с превышением установленных максимально допустимых уровней содержания пестицидов (ядохимикатов) не допускается к реализации населению.
68. При борьбе с грызунами в хранилищах, загруженных продовольственными запасами или кормами для сельскохозяйственных животных и птиц не допускается раскладывание сыпучих (в том числе зерновых) отравленных приманок в непосредственной близости от незатаренных пищевых продуктов и кормов.
В случаях необходимости размещения дератизационных средств среди пищевых продуктов, упакованных в легко повреждаемую грызунами тару (картонные коробки, бумажные пакеты, мешки и др.), применяются дератизационные блоки (парафиновые, восковые), помещенные в специальные защитные контейнеры, исключающие разнос приманки грызунами и случайное попадание ядовитых веществ в продукты.

69. Жеке және заңды тұлғалардың пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметі заңнамада белгіленген тәртіппен берілген лицензия негізінде жүзеге асырылады.
8. Пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың
ыдыстарын залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою),
кезіндегі қауіпсіздік талаптары (жалпы ережелер)
70. Залалсыздандыруға (кәдеге жаратуға, жоюға) одан әрі мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз (бұдан әрі - жарамсыз) пестицидтер (улы химикаттар) жатады. Оларға адамдардың, жануарлардың денсаулықтарына және/немесе өсімдіктерге теріс әсері анықталуына, физикалық-химиялық және тұтыну қасиеттері өзгеруіне байланысты қолдануға тыйым салынған, бірдейлендірілмеген қоспалар түрінде сақталатын пестицидтер (улы химикаттар) жатады. Көрсетілген пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) пестицидтердіц (улы химикаттардың) иесінің қаражаты есебінен жүргізіледі.
71. Жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) әдістері мен технологияларын пестицидтерді (улы химикаттарды) өндірушілер әзірлейді, пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеу кезінде санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық сараптамадан өтеді және препараттарға арналған нормативтік немесе техникалық құжаттамаға, қауіпсіздік паспортына, сондай-ақ ыдыстың затбелгі жапсырмасына және тұтынушыларға пестицидтер (улы химикаттар) өнім берушілер (өндірушілер, импорттаушылар, сатушылар) ұсынатын қолдану жөніндегі ұсынымдарға енгізіледі.
72. Одан әрі пайдалануға жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын көмуге жол берілмейді.
73. Пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын, пестицидтердің (улы химикаттардың) тозған өнімдерін залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) процестері қоршаған ортаға зиянды әсер етпеуі тиіс.
74. Қағаз немесе ағаш ыдыс заңнамаға сәйкес экологиялық бақылау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы мемлекеттік органдары белгілеген орындарда жағып жіберу жолымен жойылады.
Жағып жіберу қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарын сақтай отырып жағылатын қоспалардың улы емес (қауіпті емес) заттарға ыдырауын қамтамасыз ететін жоғары температуралық қондырғыларда жүзеге асырылады. Бұл ретте кәсіпорын газтәріздес ластағыштар мен күлдің шығарылуына үнемі бақылау мен мониторинг жүргізуді қамтамасыз етеді.
75. Өнім берушімен (өндірушімен, импорттаушымен, сатушымен) шарт болған жағдайда метал немесе полимер материалдан жасалған ыдыс өнім берушіге (өндірушіге, импортшыға, сатушыға) залалсыздандыру жүргізілмеген, бірақ сырты таза және қақпағы тығыз жабылған күйде қайтарылуы мүмкін. Олай болмаған жағдайда кәдеге жарату немесе жою алдында ол нақты пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) жөніндегі ұсынымдарда баяндалған талаптарға сәйкес залалсыздандырылады.

69. Деятельность физических и юридических лиц по применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами осуществляется на основании лицензии, выданной в установленном законодательством порядке.
8. Требования безопасности при обезвреживании (утилизации,
уничтожении) пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них
(общие положения)
70. Обезвреживанию (утилизации, уничтожению) подлежат пестициды (ядохимикаты), непригодные к дальнейшему использованию по назначению (далее - непригодные). К ним относятся пестициды (ядохимикаты), запрещенные к применению в связи с выявленным негативным воздействием на здоровье людей, животных и/или растений, с измененными физико-химическими и потребительскими свойствами, хранящиеся в виде неидентифицируемых смесей. Обезвреживание (утилизация, уничтожение), указанных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них производится за счет средств владельца пестицидов (ядохимикатов).
71. Методы и технологии обезвреживания (утилизации, уничтожения), непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них разрабатываются производителями пестицидов (ядохимикатов), проходят санитарно-эпидемиологическую и экологическую экспертизу при регистрации пестицидов (ядохимикатов) и включаются в нормативную или техническую документацию на препараты, в паспорта безопасности, а также в тарную этикетку и рекомендации по применению, предоставляемые потребителю поставщиками (производителями, импортерами, продавцами) пестицидов (ядохимикатов).
72. Не допускается захоронение непригодных к дальнейшему использованию пестицидов (ядохимикатов) и тары из под них.
73. Процессы обезвреживания (утилизации, уничтожения), пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, продукты деградации пестицидов (ядохимикатов) не должны оказывать вредного воздействия на окружающую среду.
74. Бумажную или деревянную тару уничтожают путем сжигания в местах, определенных в соответствии с законодательством государственными органами экологического контроля и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сжигание осуществляется с соблюдением требований действующей нормативной документации на высокотемпературных установках, обеспечивающих распад сжигаемых соединений до нетоксичных (неопасных) веществ. При этом предприятие обеспечивает регулярный контроль и мониторинг выбросов газообразных загрязнителей и золы.
75. При наличии договора с поставщиком (производителем, импортером, продавцом) металлическая тара и специальная тара из полимерных материалов может быть возвращена поставщику (производителю, импортеру, продавцу) в необезвреженном виде, но чистая снаружи и плотно закрытая. В противном случае перед ее утилизацией или уничтожением она подвергается обезвреживанию в соответствии с требованиями, изложенными в рекомендациях по обезвреживанию (утилизации, уничтожению) конкретных пестицидов (ядохимикатов).

76. Құрамында сынап, синиль қышқылы және күшала бар пестицидтер (улы химикаттар) сақталатын жерлерінде залалсыздандыруға (кәдеге жаратуға, жоюға) жатпайды және оларды кәдеге жарату (қайта өңдеу) үшін мамандандырылған ұйымдарға немесе өнім берушіге (өндірушіге, импорттаушыға, сатушыға) тапсырылуы тиіс.
77. Қауіптілігі бірінші сыныпты, мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз пестицидтер (улы химикаттар) герметикалықты қамтамасыз ететін және оларды сақтау мен кейіннен залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою), орнына көшіру кезінде қоршаған ортаның пестицидтермен (улы химикаттармен) ластануын болдырмайтын ыдыстарда сақталуы тиіс.
Екінші сыныпты препараттар полимерлік материалдардан жасалған арнайы жапсырмалары бар көп қабатты ыдысқа (пестицидтің (улы химикаттың) ерекшелігіне қарай) оралуы мүмкін.
78. Жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) тиеумен, тасымалдаумен және түсірумен байланысты барлық жұмыстар механикаландырылған болуы тиіс. Пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын тасымалдаған кезде жүргізуші мен жүкті апарушы тұлғадан басқа бөтен тұлғалардың қатысуына жол берілмейді.
79. Залалсыздандыруға (кәдеге жаратуға, жоюға) жататын пестицидтерді (улы химикаттарды) тиісті сақтау жағдайлары болмаған кезде, қызметтің осы түріне лицензиясы бар шаруашылық жүргізуші субъектілер көрсетілген құралдарды орталықтандырылған жинауды және оларды сақтау үшін тиісті жағдайы бар қоймаларға тасуды қамтамасыз етеді. Көрсетілген қоймаларға бөтен тұлғалардың қол жеткізуін болдырмау қажет.
80. Бүтіндігі бұзылған орамдағы пестицидтер (улы химикаттар) нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес ыдысқа қайта оралуға жатады.
81. Одан әрі пайдалануға жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандырған (кәдеге жаратқан, жойған) кезде оларды сақтау ауданында препараттардың иелері жауапты қызметкерлерді бөледі, олардың қатысуымен залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) жүргізіледі.
Бұл ретте ұйымның атауы, залалсыздандырылған пестицидтің (улы химикаттың) аты, оның саны, залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) орны мен тәсілі, жұмысты жүргізуге жауапты тұлғаның тегі көрсетілетін акт ресімделеді.
82. Пестицидтерді (улы химикаттарды) өнеркәсіптік қайта өңдеу жолымен залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) нақты пестицидке (улы химикатқа) арналған жолдама құжаттамада көрсетілген технологияларға сәйкес жүзеге асырылады.
83. Айналымнан алынған пестицидтер (улы химикаттар) және оларды пайдалана отырып халықтың өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға қауіп төндіретін шығарылған өнім өсімдіктерді қорғау және карантин саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен қоршаған ортаны қорғау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен келісім бойынша залалсыздандыруға (кәдеге жаратуға, жоюға) жатады.

76. Пестициды (ядохимикаты), содержащие ртуть, синильную кислоту и мышьяксодержащие пестициды (ядохимикаты), не подлежат обезвреживанию (утилизации, уничтожению) в местах их хранения и должны быть сданы для их утилизации (переработки) в специализированные организации или поставщику (производителю, импортеру, продавцу).
77. Пестициды (ядохимикаты) первого класса опасности, непригодные к дальнейшему использованию по назначению, подлежат хранению в емкостях, обеспечивающих герметичность и исключающих возможность загрязнения пестицидами (ядохимикатами) окружающей среды при их хранении и последующей перевозке к местам обезвреживания (утилизации, уничтожения).
Препараты второго класса могут быть упакованы в многослойную тару из полимерных материалов со специальными вкладышами (в зависимости от специфики пестицида (ядохимиката)).
78. Все работы, связанные с загрузкой, перевозкой и выгрузкой непригодных пестицидов (ядохимикатов), должны быть механизированы. При перевозке пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них не допускается присутствия посторонних лиц, кроме водителя и сопровождающего груз персонала.
79. При отсутствии надлежащих условий хранения пестицидов (ядохимикатов), подлежащих обезвреживанию (утилизации, уничтожению), хозяйствующими субъектами, имеющими лицензии на данный вид деятельности, обеспечивается централизованный сбор указанных средств и их перемещение на склады, имеющие соответствующие условия для хранения. В указанные склады должен быть исключен доступ посторонних лиц.
80. Пестициды (ядохимикаты) с нарушенной целостностью упаковки подлежат переупаковке в тару, соответствующую требованиям нормативных документов.
81. При обезвреживании (утилизации, уничтожения) пестицидов (ядохимикатов), непригодных к дальнейшему использованию, в районе их хранения владельцы препаратов выделяют ответственных работников, в присутствии которых происходит обезвреживание (утилизация, уничтожение).
При этом оформляется акт, в котором указываются наименование организации, название обезвреженного пестицида (ядохимиката), его количество, место и способ обезвреживания (утилизации, уничтожения), фамилия лица, ответственного за проведение работ.
82. Обезвреживание (утилизация, уничтожение) пестицидов (ядохимикатов) путем их промышленной переработки осуществляется в соответствии с технологиями, указанными в сопроводительной документации на конкретный пестицид (ядохимикат).
83. Изъятые из оборота пестициды (ядохимикаты) и произведенная с их использованием продукция, создающая опасность для жизни и здоровья населения и окружающей среде, подлежат обезвреживанию (утилизации, уничтожению) в порядке, установленном уполномоченным органом в области защиты и карантина растений по согласованию с уполномоченными органами в области охраны окружающей среды и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

9. Пестицидтердің (улы химикаттардың) осы техникалық
регламенттегі талаптарға сәйкестігін растау
және сәйкестендіру
84. Пестицидтердің (улы химикаттардың) сәйкестігін растау техникалық реттеу саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
85. Тіркелген зертханаларда сәйкестігін растау процесінде пестицидтерді (улы химикаттарды) сәйкестендіру кезінде өндірушінің маманданымдарында (импорттық пестицидтерге (улы химикаттарға) арналған) және отандық пестицидтерді өндіруге (формуляциялауға) арналған нормативтік және техникалық құжаттамада баяндалған көрсеткіштер, оның ішінде:
1) әсерлі заттың салмақтық үлесі;
2) сулы эмульсияның немесе суспензияның тұрақтылығы;
3) судың салмақтық үлесі;
4) дисперстігі;
5) қышқылдығы немесе сілтілігі;
6) қоспалардың салмақтық үлесі;
7) ораманың, таңбалаудың және пестицидтерді (улы химикаттарды) тұтынушыға арналған ақпараттың белгіленген талаптарға сәйкестігі бағаланады.
"Пестицидтердің (улы химикаттардың)
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"
Техникалық регламентіне
1-қосымша
Пестицидтер (улы химикаттар) және осы Техникалық
регламент қолданатын әсер етуші заттар
ҚР СЭҚ ТН
коды
Өнімнің атауы

9. Подтверждение соответствия и идентификация пестицидов
(ядохимикатов) требованиям настоящего Технического регламента
84. Подтверждение соответствия пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в порядке, установленном законодательством в области технического регулирования.
85. При идентификации пестицидов (ядохимикатов) в процессе подтверждения соответствия в аккредитованных лабораториях оцениваются показатели, изложенные в спецификациях изготовителя (на импортные пестициды (ядохимкаты)) и в нормативной и технической документации на производство (формуляцию) отечественных пестицидов, в том числе:
1) массовая доля действующего вещества;
2) стабильность водной эмульсии или суспензии;
3) массовая доля воды;
4) дисперсность;
5) кислотность или щелочность;
6) массовая доля примесей;
7) соответствие упаковки, маркировки и информации для потребителя пестицидов (ядохимикатов) установленным требованиям.
Приложение 1
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пестицидов (ядохимикатов)"
Пестициды (ядохимикаты) и их действующие вещества, на
которые распространяется настоящий Технический регламент
Код ТН ВЭД РК
Наименование продукции

3808 93 900 0
өсімдіктердің өсуін реттеуіштер
3808 94
дезинфекциялау құралдары:
3808 94 100 0
ширек аммоний тұздары негізіндегі
3808 94 000 0
галогенденген қосындылар негізіндегі
3808 94 900 0
басқалары
3808 99
родентицидтер
3808 99 100 0
басқалары
*Субпозицияға ескертпе: 3808 50 субпозицияға құрамына мына заттардың біреуі немесе бірнешеуі: альдрин (ISO); бинапакрил (ISO); камфехлор (ISO) (токсафен); каптафол (ISO); хлордан (ISO); хлордимеформ (ISO); хлорбензилат (ISO); ДДТ (ISO) (клофенотан (INN), 1,1,1-трихлор-2,2-бис(п-хлорфенил)этан); диэлдрин (ISO, INN); диносеб (ISO), оның тұздары немесе күрделі эфирлері; этилендибромид (ISO) (1,2-дибромэтан); этилендихлорид (ISO) (1,2-дихлорэтан); фторацетамид (ISO); гептахлор (ISO); гексахлорбензол (ISO); 1,2,3,4,5,6-гексахлорциклогексан (ГХГ (ISO)), линданды (ISO, INN) қоса алғанда; сынап қосындылары; метамидофос (ISO); монокротофос (ISO); оксиран (этиленоксид); паратион (ISO); паратионметил (ISO) (метилпаратион); пентахлорфенол (ISO); фосфамидон (ISO); 2,4,5-Т (ISO) (2,4,5-трихлорфеноксиуксусная кислота), оның тұздары немесе күрделі эфирлері енетін 3808 тауарлық позицияның тауарлары ғана енеді.
"Пестицидтердің (улы химикаттардың)
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"
Техникалық регламентіне
2-қосымша
Үйлестірілген стандарттар тізбесі

3808 93 900 0
регуляторы роста растений
3808 94
средства дезинфицирующие:
3808 94 100 0
на основе четвертичных аммониевых солей
3808 94 000 0
на основе галогенированных соединений
3808
прочие
3808 99
прочие
3808 99 100 0
родентициды
3808 99 900 0
прочие
* Примечание к субпозиции: В субпозицию 3808 50 включаются только товары товарной позиции 3808, содержащие одно или несколько следующих веществ: альдрин (ISO); бинапакрил (ISO); камфехлор (ISO) (токсафен); каптафол (ISO); хлордан (ISO); хлордимеформ (ISO); хлорбензилат (ISO); ДДТ (ISO) (клофенотан (INN), 1,1,1-трихлор-2,2-бис(п-хлорфенил)этан); диэлдрин (ISO, INN); диносеб (ISO), его соли или сложные эфиры; этилендибромид (ISO) (1,2-дибромэтан); этилендихлорид (ISO) (1,2-дихлорэтан); фторацетамид (ISO); гептахлор (ISO); гексахлорбензол (ISO); 1,2,3,4,5,6-гексахлорциклогексан (ГХГ (ISO)), включая линдан (ISO, INN); соединения ртути; метамидофос (ISO); монокротофос (ISO); оксиран (этиленоксид); паратион (ISO); паратионметил (ISO) (метилпаратион); пентахлорфенол (ISO); фосфамидон (ISO); 2,4,5-Т (ISO) (2,4,5-трихлорфеноксиуксусная кислота), ее соли или сложные эфиры.
Приложение 2
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пестицидов (ядохимикатов)"
Перечень гармонизированных стандартов

1. МЕМСТ 30333-95 "Заттың (материалдың) қауіпсіздік паспорты".
2. МЕМСТ 14189-81 "Пестицидтер. Қабылдау ережелері, сынамаларды іріктеп алу әдістері, буып-түю, таңбалау және сақтау".
3. МЕМСТ Р 51247-99 "Пестицидтер. Жалпы техникалық шарттар".
4. МЕМСТ 12.1.007-76 "Зиянды заттар. Жіктеу және жалпы қауіпсіздік талаптары".

1. ГОСТ 30333-95 "Паспорт безопасности вещества (материала)".
2. ГОСТ 14189-81 "Пестициды. Правила приемки, методы отбора проб, упаковка, маркировка и хранение".
3. ГОСТ Р 51247-99 "Пестициды. Общие технические условия".
4. ГОСТ 12.1.007-76 "Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности".