Транзитті дамыту мәселелері жөнінде комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 13 маусымдағы N 583 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 мамырдағы № 599 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.05.30 № 599 Қаулысымен.
Транзиттік-көлік әлеуетін дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда Транзитті дамыту мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 13 маусымдағы
N 583 қаулысына
қосымша
Транзитті дамыту мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.11.17 N 1866 Қаулысымен.
Ахметов                     - Қазақстан Республикасы
Серік Нығметұлы               Премьер-Министрінің
орынбасары, төраға
Құсайынов                   - Қазақстан Республикасының
Әбілғазы Қалиақпарұлы         Көлік және коммуникация министрі
төрағаның орынбасары
Рахымбекова                 - Қазақстан Республикасы Көлік
Салтанат Темірқұлқызы         және коммуникация министрлігі
Халықаралық ынтымақтастық және
транзиттік саясат департаментінің
директоры, хатшы
Бекетаев                    - Қазақстан Республикасының
Марат Бақытжанұлы             Әділет вице-министрі
Бектұров                    - Қазақстан Республикасының Көлік
Азат Ғаббасұлы                және коммуникация вице-министрі
Жигалов                     - Қазақстан Республикасы Сыртқы
Константин Васильевич         істер министрінің орынбасары
Есқалиев                    - Қазақстан Республикасының Индустрия
Ерхат Серікұлы                және сауда вице-министрі
Құсайынов                   - Қазақстан Республикасының Экономика
Марат Әпсеметұлы              және бюджеттік жоспарлау вице-министрі
Қырғызбаев                  - Қазақстан Республикасы Ұлттық
Болат Исатайұлы               қауіпсіздік комитеті төрағасының
орынбасары - Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара
қызметінің директоры (келісім бойынша)
Барменқұлов                 - Қазақстан Республикасы Көлік және
Әділет Назарбайұлы            коммуникация министрлігі Көліктік
бақылау комитетінің төрағасы
Оспанов                     - Қазақстан Республикасы Денсаулық
Кеңес Сәрсенғалиұлы           сақтау министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау
комитетінің төрағасы - Қазақстан
Республикасы Бас мемлекеттік санитарлық
дәрігері
Тыныбеков                   - Қазақстан Республикасы Ішкі істер
Қайрат Сағатханұлы            министрлігі Жол полициясы комитетінің
төрағасы
Уандықов                    - Қазақстан Республикасы Көлік және
Берік Құсманұлы               коммуникация министрлігі Көлік және
қатынас жолдары комитетінің төрағасы
Әбдірахманов                - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
Мұхтар Айдарханұлы            министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция комитеті
төрағасының орынбасары
Қыпшақов                    - Қазақстан Республикасы Қаржы
Арғын Мықтыбайұлы             министрлігі Салық комитеті төрағасының
орынбасары
Сұлтанов                    - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
Ахметжан Әкиұлы               министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция комитеті
төрағасының орынбасары
Тен                         - Қазақстан Республикасы Қаржы
Игорь Викторович              министрлігі Кедендік бақылау комитеті
төрағасының орынбасары
Сүтемгенов                  - Қазақстан Республикасы Көлік және
Олжас Болатұлы                коммуникация министрлігі Стратегиялық
жоспарлау және көлік-коммуникация
кешенін дамыту департаментінің
директоры
Оразбеков                   - "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры"
Марат Жаңабергенұлы           акционерлік қоғамының көлік активтерін
басқару жөніндегі директоры (келісім
бойынша)
Қизатов                     - "Қазақстан темір жолы" ұлттық
Ермек Әнуарбекұлы             компаниясы" акционерлік қоғамының
вице-президенті (келісім бойынша)
Бекмағамбетов               - "Көлік және коммуникация ғылыми-зерттеу
Мұрат Махметұлы               институты" жауапкершілігі шектеулі
серіктестігінің президенті (келісім
бойынша)
Есенғарин                   - Қазақстан Республикасы Ұлттық
Нығметжан Қабатайұлы          экспедиторлар қауымдастығының
президенті (келісім бойынша)
Каплан                      - Қазақстан Республикасы Халықаралық
Теодор Лазаревич              автомобиль тасымалдаушылары одағының
бас хатшысы (келісім бойынша)
Өтепбаев                    - "Атамекен" Одағы" Қазақстан ұлттық
Болат Орынбекұлы              экономикалық палатасы" заңды тұлғалар
бірлестігі төрағасының орынбасары
(келісім бойынша)
Сұлтанбекова                - "Investment Group ACME Co. LTD"
Жанар Талапбекқызы            жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің
бас директоры (келісім бойынша)
Тайлыбаев                   - "Аманат инвест групп" компаниялар
Сакен Жарқынбекұлы            тобының президенті (келісім бойынша)
Макалкин                    - "Қайталама металлургия
Валентин Иванович             өнеркәсіпшілерінің республикалық одағы"
қауымдастығы төрағасының орынбасары
(келісім бойынша)
Смирнова                    - Қазақстан тасымалдаушылары мен вагондар
Лариса Иосифовна              операторларының қауымдастығы атқарушы
директорының орынбасары (келісім
бойынша)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 13 маусымдағы
N 583 қаулысымен
бекітілген
Транзитті дамыту мәселелері жөніндегі комиссия
туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Транзитті дамыту мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін одан әрі дамыту және тиімді пайдалану жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында құрылды және консультативтік-кеңесші орган болып табылады.

О создании Комиссии по вопросам развития транзита
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2008 года № 583. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2011 года № 599
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.05.2011 № 599.
В целях выработки предложений по развитию транзитно-транспортного потенциала Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Комиссию по вопросам развития транзита (далее - Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемое  Положение о Комиссии.
3. Настоящее установление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 июня 2008 года N 583
Состав
Комиссии по вопросам развития транзита
Сноска. Состав Комиссии в редакции постановления Правительства РК от 17.11.2009 № 1866.
Ахметов                    - Заместитель Премьер-Министра
Серик Ныгметович             Республики Казахстан, председатель
Кусаинов                   - Министр транспорта и коммуникаций
Абельгази Калиакпарович      Республики Казахстан, заместитель
председателя
Рахимбекова                - директор Департамента международного
Салтанат Темиркуловна        сотрудничества и транзитной политики
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан, секретарь
Бекетаев                   - вице-министр юстиции Республики
Марат Бакытжанович           Казахстан
Бектуров                   - вице-министр транспорта и коммуникаций
Азат Габбасович              Республики Казахстан
Жигалов                    - заместитель Министра иностранных
Константин Васильевич        дел Республики Казахстан
Искалиев                   - вице-министр индустрии и торговли
Ерхат Серикович              Республики Казахстан
Кусаинов                   - вице-министр экономики и бюджетного
Марат Апсеметович            планирования Республики Казахстан
Кыргызбаев                 - заместитель председателя Комитета
Болат Исатаевич              национальной безопасности Республики
Казахстан - директор Пограничной службы
Комитета национальной безопасности
(по согласованию)
Барменкулов                - председатель Комитета транспортного
Адилет Назарбаевич           контроля Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
Оспанов                    - председатель Комитета государственного
Кенес Сарсенгалиевич         санитарно-эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения Республики
Казахстан - Главный государственный
санитарный врач Республики Казахстан
Тыныбеков                  - председатель Комитета дорожной полиции
Кайрат Сагатханович          Министерства внутренних дел Республики
Казахстан
Уандыков                   - председатель Комитета транспорта и
Берик Кусманович             путей сообщения Министерства транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
Абдрахманов                - заместитель председателя Комитета
Мухтар Айдарханович          государственной инспекции в
агропромышленном комплексе Министерства
сельского хозяйства Республики Казахстан
Кипшаков                   - заместитель председателя Налогового
Аргын Мыктыбаевич            комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
Султанов                   - заместитель председателя Комитета
Ахметжан Акиевич             государственной инспекции в
агропромышленном комплексе Министерства
сельского хозяйства Республики Казахстан
Тен                        - заместитель председателя Комитета
Игорь Викторович             таможенного контроля Министерства
финансов Республики Казахстан
Сутемгенов                 - директор Департамента стратегического
Олжас Булатович              планирования и развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Уразбеков                  - директор по управлению транспортными
Марат Жанабергенович         активами акционерного общества "Фонд
национального благосостояния
"Самрук-Казына" (по согласованию)
Кизатов                    - вице-президент акционерного общества
Ермек Ануарбекович           "Национальная компания "Қазақстан Teміp
Жолы" (по согласованию)
Бекмагамбетов              - президент товарищества с ограниченной
Мурат Махметович             ответственностью "Научно-
исследовательский институт транспорта и
коммуникаций" (по согласованию)
Исингарин                  - президент Ассоциации национальных
Нигматжан Кабатаевич         экспедиторов Республики Казахстан
(по согласованию)
Каплан                     - генеральный секретарь Союза
Теодор Лазаревич             международных автомобильных перевозчиков
Республики Казахстан (по согласованию)
Утепбаев                   - заместитель председателя объединения
Болат Орынбекович            юридических лиц "Национальная
экономическая палата Казахстана "Союз
"Атамекен" (по согласованию)
Султанбекова               - генеральный директор товарищества с
Жанар Талапбековна           ограниченной ответственностью
"Investment Grup ACME Co.LTD"
(пo согласованию)
Тайлыбаев                  - президент группы компаний "Аманат
Сакен Жаркынбекович          инвест групп" (по согласованию)
Макалкин                   - заместитель председателя Ассоциации
Валентин Иванович            "Республиканский союз промышленников
вторичной металлургии" (по согласованию)
Смирнова                   - заместитель исполнительного директора
Лариса Иосифовна             Казахстанской ассоциации перевозчиков и
операторов вагонов (по согласованию)
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 июня 2008 года N 583
Положение
о Комиссии по вопросам развития транзита
1. Общие положения
1. Комиссия по вопросам развития транзита (далее - Комиссия) создается в целях выработки предложений по дальнейшему развитию и эффективному использованию транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан и является консультативно-совещательным органом.

2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеттері мен функциялары
3. Комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары:
1) Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін одан әрі дамыту және тиімді пайдалану;
2) мемлекеттік органдардың, бизнестің және халықаралық көлік дәліздерін дамыту мен халықаралық транзит процесі жолындағы кедергілерді жою жөніндегі үкіметтік емес ұйымдардың қызметін үйлестіру;
3) шекарадан өту кезінде туындайтын кедергілерді жоюға бағытталған (тарифтік саясат, салық салу, сақтандыру, лицензиялау, сертификаттау, стандарттау) Қазақстан Республикасының транзит саласындағы заңнамасын жетілдіру;
4) қолданыстағы екі жақты үкіметаралық келісімдердің орнына транзиттік тасымалдарды реттейтін көп жақты келісімдерге қосылу;
5) мультимодальдық тасымалдар мен көлік-логистикалық қызметтерді одан әрі дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссияның құқықтары
4. Комиссия белгіленген тәртіппен және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мынадай құқықтарға ие:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне транзиттік тасымалдарды тиімді дамыту және шекарадан өту кезіндегі кедергілерді жою, Комиссияның құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру, транзитті дамытуға ықпал ететін көлік саласындағы басым жобаларды айқындау жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) сараптамалар мен консультациялар жүргізу үшін мемлекеттік органдар мен ұйымдардан тиісті бейіндегі мамандарды тартуға, сондай-ақ қажет болған жағдайда жұмыс топтарын ұйымдастыруға;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдар мен ұйымдардан Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпарат сұратуға және алуға;
4) салалық қауымдастықтардың, мүдделі көлік ұйымдары мен инвесторлардың транзитті дамыту мәселелері бойынша ұсыныстары мен пікірлерін тыңдауға;
5) Комиссияға жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарға.
4. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
5. Комиссияның төрағасы оның қызметіне басшылық етеді, отырыстарда төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды және шешімдердің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссия жүзеге асыратын қызмет пен Комиссия шығарған шешімдерге қолданыстағы заңнамаға сәйкес дербес жауап береді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын Комиссия төрағасының орынбасары атқарады.

2. В своей деятельности Комиссия руководствуется  Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, международными договорами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задачи и функции Комиссии
3. Основными задачами и функциями Комиссии является выработка предложений по:
1) дальнейшему развитию и эффективному использованию транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан;
2) координации деятельности государственных органов, бизнеса и неправительственных организаций по развитию международных транспортных коридоров и устранению барьеров на пути международного транзитного процесса;
3) совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области транзита, направленного на устранение барьеров, возникающих при пересечении границ (тарифная политика, налогообложение, страхование, лицензирование, сертификация, стандартизация);
4) присоединению к многосторонним соглашениям, регулирующим транзитные перевозки, взамен действующих двусторонних межправительственных соглашений;
5) дальнейшему развитию мультимодальных перевозок и транспортно-логистических услуг.
3. Права Комиссии
4. Комиссия в установленном порядке и по вопросам, входящим в ее компетенцию, имеет право:
1) вносить предложения в Правительство Республики Казахстан по эффективному развитию транзитных перевозок и устранению барьеров при пересечении границ, совершенствованию законодательства Республики Казахстан в пределах компетенции Комиссии, определению приоритетных проектов в транспортной отрасли, влияющих на развитие транзита;
2) привлекать для проведения экспертиз и консультаций специалистов соответствующего профиля из государственных органов и организаций, а также организовывать при необходимости рабочие группы;
3) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов и организаций информацию по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
4) заслушивать предложения и мнения отраслевых ассоциаций, заинтересованных транспортных организаций и инвесторов по вопросам развития транзита;
5) иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию задач.
4. Организация деятельности Комиссии
5. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует работу и осуществляет общий контроль над реализацией решений и несет в соответствии с действующим законодательством персональную ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией и за решения, вырабатываемые Комиссией. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя Комиссии.

6. Комиссияның жұмыс органының функциялары Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне жүктеледі.
7. Комиссияның жұмыс органы Комиссияның жұмысын ұйымдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
8. Комиссия отырыстарының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды және отырыстан кейін хаттаманы ресімдеуді Комиссияның хатшысы жүзеге асырады.
9. Хатшы Комиссияның мүшесі болып табылмайды.
10. Комиссияның жұмыс отырыстарының материалдары төрағамен келісілгеннен кейін Комиссияның әрбір мүшесіне кемінде үш жұмыс күнінен бұрын жеткізіледі.
11. Комиссияның отырыстары қажет болған жағдайда, бірақ кемінде жарты жылда бір рет өткізіледі және, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан болса, заңды деп саналады.
12. Комиссияның шешімдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, ол білдірілген жағдайда жазбаша түрде баяндалуға және хаттамаға қоса берілуге тиіс.
13. Комиссияның шешімі ұсынымдық сипатта болады.
14. Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша, оның барлық мүшелері міндетті түрде қол қоятын хаттама жасалады.
5. Комиссияның қызметін тоқтату
15. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі Комиссияның қызметін тоқтатуға негіз болып табылады.

6. Функции рабочего органа Комиссии возлагаются на Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
7. Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы комиссии.
8. Подготовку предложений по повестке дня заседаний Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола после заседания осуществляет секретарь Комиссии.
9. Секретарь не является членом Комиссии.
10. Материалы рабочих заседаний Комиссии, после согласования с председателем, доводятся до каждого члена Комиссии не менее чем за три рабочих дня.
11. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
12. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов членов Комиссии голос председателя является решающим. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
13. Решения Комиссии носят рекомендательный характер.
14. По результатам проведения заседаний Комиссии составляется протокол, подписываемый в обязательном порядке всеми ее членами.
5. Прекращение деятельности Комиссии
15. Основанием прекращения деятельности Комиссии является решение Правительства Республики Казахстан.