"Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандардың ұшырылуынан қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына тиетін әсерді зерттеу жөнінде комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1348 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 тамыздағы № 510 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 26.08.2017 № 510 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда "Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандардың ұшырылуынан қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына тиетін әсерді зерттеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1348 қаулысымен
бекітілген
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандардың ұшырылуынан қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына тиетін әсерді зерттеу жөніндегі комиссия туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандардың ұшырылуынан қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына тиетін әсерді зерттеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеті
3. Комиссияның негізгі міндеті "Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандардың ұшырылуынан қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына тиетін әсерді азайту жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу болып табылады.
3. Комиссияның құқықтары
4. Міндеттерді іске асыру мақсатында Комиссия:
1) Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдерін, сондай-ақ жеке тұлғаларды Комиссияның отырысына шақыруға және тыңдауға;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдардан, сондай-ақ жеке тұлғалардан Комиссияның міндеттерін іске асыру үшін қажетті материалдарды сұратуға және алуға;
3) талдау және сараптау жұмыстарын жүргізу үшін шетелдік мамандарды тарту, халыққа жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету туралы ұсыныстар енгізуге;
4) Қазақстан Республикасы ұйымдарының мамандарын (олардың басшыларымен келісе отырып) талдау, сараптау және басқа да жұмыстарды орындау үшін тартуға;

О создании Комиссии по изучению влияния пусков ракет с космодрома "Байконур" на окружающую среду и здоровье населения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1348. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2017 года № 510
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.08.2017 № 510.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Комиссию по изучению влияния пусков ракет с космодрома "Байконур" на окружающую среду и здоровье населения (далее - Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2008 года № 1348
Положение
о Комиссии по изучению влияния пусков ракет с космодрома
"Байконур" на окружающую среду и здоровье населения
1. Общие положения
1. Комиссия по изучению влияния пусков ракет с космодрома "Байконур" на окружающую среду и здоровье населения (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, международными договорами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задача Комиссии
3. Основной задачей Комиссии является выработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по снижению влияния пусков ракет с космодрома "Байконур" на окружающую среду и здоровье населения.
3. Права Комиссии
4. В целях реализации задачи Комиссия имеет право:
1) приглашать на заседания Комиссии и заслушивать представителей государственных органов и организаций, а также физических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
2) в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных органов и других организаций, а также физических лиц материалы, необходимые для реализации задач Комиссии;
3) вносить предложения о привлечении зарубежных специалистов для проведения аналитических и экспертных работ, оказания высокоспециализированной медицинской помощи населению;
4) привлекать специалистов организаций Республики Казахстан (по согласованию с их руководителями) для выполнения аналитических, экспертных и других работ;

5) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне Комиссия құзыретіне жататын мәселелер бойынша ұсыныстар енгізуге құқылы.
4. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
5. Комиссияны төраға - Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрі басқарады. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, отырыстарына төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды, шешімдердің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссияның жүзеге асыратын қызметі үшін және Комиссия дайындайтын шешімдер үшін дербес жауап береді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
6. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
7. Комиссия отырыстарының күн тәртібі жөніндегі ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды және отырыстардың хаттамаларын ресімдеуді Комиссияның хатшысы жүзеге асырады.
Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
8. Комиссияның хатшысы отырысқа дейін үш күннен кешіктірмей Комиссия мүшелеріне барлық қажетті құжаттарды жібереді.
9. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі. Комиссияның отырыстары, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан көбі қатысқан кезде заңды деп есептеледі.
10. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, ол білдірілген жағдайда, жазбаша түрде баяндалуы және Комиссия отырысының хаттамасына қоса берілуі тиіс.
11. Комиссия отырыстарының өткізілу нәтижелері бойынша оның барлық мүшелері қол қоятын хаттама жасалады.
Жұмыс органы Комиссия отырысының хаттамасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.
12. Комиссия өзінің қызметін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тоқтатады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1348 қаулысына
қосымша
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандардың ұшырылуынан қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына тиетін әсерді зерттеу жөніндегі комиссияның құрамы
Ескерту. Құрамға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.02.25 № 126 Қаулысымен.
Әшімов - Қазақстан Республикасының Қоршаған
Нұрғали Сәдуақасұлы ортаны қорғау министрі, төраға
Оразаев - Қазақстан Республикасының Ауыл
Марат Әбілахатұлы шаруашылығы вице-министрі төрағаның
орынбасары
Мұташев - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны
Сағынбек Хайдарұлы қорғау министрлігі Экологиялық реттеу
және бақылау комитетінің төрағасы,
хатшы
Жараспаев - Қазақстан Республикасының Парламенті
Алияр Арыстанұлы Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Шаекин - Қазақстан Республикасының Парламенті
Рауан Михайлович Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Петров - Қазақстан Республикасының Төтенше
Валерий Викторович жағдайлар вице-министрі
Жампейісов - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын
Амангелді Сүйімбайұлы басқару агенттігі төрағасының
орынбасары
Сәдуақасов - Қазақстан Республикасы Денсаулық
Нұрқан Олжабайұлы сақтау министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау
комитеті төрағасының орынбасары
Былқилов - Қазақстан Республикасы Ішкі істер
Мәжит Текешұлы министрлігінің Әкімшілік полиция
комитеті төрағасының орынбасары
Әзімова - Қазақстан Республикасы Әділет
Эльвира Әбілқасымқызы министрлігі Халықаралық құқық және
мемлекеттің мүліктік құқықтарын қорғау
департаментінің директоры
Тілепбергенова - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш
Ләйлә Нариманқызы агенттігі Халықаралық ынтымақтастық
департаментінің директоры
Оразаев - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
Тимур Бибітәліұлы министрлігі Тәуелсіз Мемлекеттер
Достастығы департаментінің директоры
Құмарбеков - Қазақстан Республикасы Қорғаныс
Ержан Әлімханұлы министрлігі Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің Арнайы әскерлер бас
басқармасын радиациялық, химиялық
және биологиялық қорғау әскерлері
басқармасының бастығы
Жұбатов - Ұлттық ғарыш республикалық
Жайлаубай Қызылбайұлы "Инфракос-Экос" Қазақстан Республикасы
ғарыш агенттігі "Инфракос" мемлекеттік
кәсіпорны "Инфракос-Экос" еншілес
мемлекеттік кәсіпорнының директоры

5) вносить в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан предложения по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии.
4. Организация деятельности Комиссии
5. Комиссию возглавляет председатель - Министр охраны окружающей среды Республики Казахстан. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует работу, осуществляет общий контроль над реализацией решений и несет персональную ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией и за решения, вырабатываемые Комиссией. Во время отсутствия председателя, его функции выполняет заместитель председателя.
6. Рабочим органом Комиссии является Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан.
7. Подготовку предложений по повестке дня заседаний Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протоколов заседаний осуществляет секретарь Комиссии.
Секретарь не является членом Комиссии.
8. Секретарь Комиссии не позднее, чем за три дня до заседания направляет членам Комиссии все необходимые документы.
9. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости. Заседания Комиссии считаются действительными, если на них присутствуют более половины членов Комиссии.
10. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания Комиссии.
11. По результатам проведения заседаний Комиссии составляется протокол, подписываемый всеми ее членами.
Протокол заседания Комиссии направляется рабочим органом в Правительство Республики Казахстан.
12. Комиссия прекращает свою деятельность на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2008 года № 1348
Состав
Комиссии по изучению влияния пусков ракет с космодрома
"Байконур" на окружающую среду и здоровье населения
Сноска. Состав с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.02.2010 № 126.
Ашимов - Министр охраны окружающей среды
Нургали Садвакасович Республики Казахстан, председатель
Оразаев - вице-министр сельского хозяйства
Марат Аблахатович Республики Казахстан, заместитель
председателя
Муташев - председатель Комитета экологического
Сагынбек Хайдарович регулирования и контроля Министерства
охраны окружающей среды Республики
Казахстан, секретарь
Жараспаев - депутат Мажилиса Парламента
Алияр Арыстанович Республики Казахстан (по согласованию)
Шаекин - депутат Мажилиса Парламента
Рауан Михайлович Республики Казахстан (по согласованию)
Петров - вице-министр по чрезвычайным ситуациям
Валерий Викторович Республики Казахстан
Жампеисов - заместитель Председателя Агентства
Амангельды Суимбаевич Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами
Садвакасов - заместитель председателя Комитета
Нуркан Олжабаевич государственного санитарно-
эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
Былкилов - заместитель Председателя Комитета
Мажит Текешевич административной полиции Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
Азимова - директор Департамента международного
Эльвира Абилхасимовна права и защиты имущественных прав
государства Министерства юстиции
Республики Казахстан
Тлепбергенова - директор Департамента международного
Ляйля Наримановна сотрудничества Национального
космического агентства Республики
Казахстан
Уразаев - директор департамента Содружества
Тимур Бибиталиевич Независимых Государств Министерства
иностранных дел Республики Казахстан
Кумарбеков - начальник управления войск
Ержан Алимханович радиационной, химической и
биологической защиты Главного
управления специальных войск
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Министерства обороны Республики
Казахстан
Жубатов - директор дочернего государственного
Жайлаубай Кызылбаевич предприятия "Инфракос-Экос"
Республиканского государственного
предприятия "Инфракос" Национального
космического агентства Республики
Казахстан