Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 ақпандағы N 156 Қаулысы.
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Конституциялық заңының 55-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 16 ақпандағы
N 156 қаулысымен
бекітілген
Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу ережесі
1. Осы Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Конституциялық заңына сәйкес әзірленді және қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы (бұдан әрі - өтемақы) төлеу тәртібін айқындайды.
2. Өтемақы алу үшін оны алуға құқығы бар адамдар Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясы немесе оның судьясы қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда – Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының кадр қызметіне, жергілікті немесе басқа соттың судьясы немесе оның судьясы қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың соттар әкімшілерінің кадр қызметіне (бұдан әрі – кадр қызметі) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес өтінішпен мынадай құжаттарды ұсына отырып өтініш береді:
өтемақыны алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
өтемақы алушының СТН ((ЖСН) көшірмесі;
азаматтық хал актілерін жазу органдарының қайтыс болуы туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
кәмелетке толмаған өтемақы алушының тууы туралы куәлігінің көшірмесі;
некеге тұру туралы куәлігінің не сот органдарының алименттер туралы атқарушы құжатының не қамқоршылық туралы құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі не мұрагерлікке құқығы туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
өтемақы алушының жеке шотының немесе карт-шотының көшірмесі.
Жұмыс істеп жүрген судья қайтыс болған кезде кадр қызметі міндетті түрде өтемақы алуға құқығы бар тұлғаларды олардың жоғарыда көрсетілген құжаттар беру қажеттігі туралы жазбаша хабарлайды.

Об утверждении Правил выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 156.
В соответствии со статьей 55 Конституционного закона Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 февраля 2009 года № 156
Правила
выплаты единовременной денежной компенсации
для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров,
вышедших на пенсию с должности судьи
1. Настоящие Правила выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи (далее - Правила) разработаны в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" и определяют порядок выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи (далее - компенсация).
2. Для получения компенсации лица, имеющие право на ее получение, при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи Верховного Суда Республики Казахстан, обращаются в кадровую службу Верховного Суда Республики Казахстан, при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи местного или другого суда, в кадровую службу администраторов судов областей, городов республиканского значения и столицы (далее – кадровая служба) с заявлением, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с представлением следующих документов:
копии документа, удостоверяющего личность получателя компенсации;
копии РНН ((ИИН) получателя компенсации;
нотариально заверенной копии свидетельства органов записи актов гражданского состояния о смерти;
копии свидетельства о рождении несовершеннолетнего получателя компенсации;
нотариально заверенной копии свидетельства о заключении брака либо исполнительного документа судебных органов об алиментах, либо документа об опекунстве, либо нотариально заверенной копии свидетельства о праве на наследство;
копии лицевого счета или карт-счета получателя компенсации.
В случае смерти действующего судьи кадровая служба в обязательном порядке письменно ставит в известность лиц, имеющих право на получение компенсации, о необходимости подачи ими вышеуказанных документов.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 11.10.2019 № 757 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Кадр қызметі осы Ереженің 2-тармағында көрсетілген құжаттардың толықтығы мен дұрыс ресімделуін тексереді және өтінішті осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеуге арналған өтініштерді тіркеу журналына тіркейді.
Өтемақы алуға құқығы жоқ тұлға өтініш берген, оны алуға құқықтық негіздер болмаған, тиісті құжаттар толық ұсынылмаған және (немесе) олар дұрыс толтырылмаған жағдайда өтініш тіркелмейді, ол туралы өтініш берушіге жазбаша хабарланады.
Кадр қызметі өтінішті журналға тіркеп, 10 күнтізбелік күн ішінде өтемақы алушыға іс қалыптастырады және оны тиісті қаржы қызметіне жібереді.
4. Қаржы қызметі өтемақы сомасы туралы есепті іске қоса отырып, 10 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде:
- Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясы немесе судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына;
- жергілікті немесе басқа соттың судьясы немесе судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда тиісті соттар әкімшісіне өтемақы төлеу туралы шешім қабылдау үшін істі ұсынады.
5. Өтемақы төлеуді қаржы қызметі алушының банктердегі не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік операциялардың тиісті түрлерін жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдардағы жеке шотына немесе карт-шотына аудару жолымен өтініш берген сәттен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.
6. Кәмелетке толмаған өтемақы алушыларға өтемақы төлеу Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 22 - 23-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып жүргізіледі.
Қайтыс болған немесе қаза тапқан
судьялар мен судья қызметінен
зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді
жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы
төлеу ережесін бекіту туралы ережесіне
1-қосымша
Кімге ___________________________________
(уәкілетті орган басшысының Т.А.Ә.)
___________________________ мекен-жайында
тұратын _________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
өтініш берушінің СТН ____________________
Жерлеуге біржолғы ақшалай өтемақы төлеуге өтініш
Сізден _______________________________________________________
(қайтыс болған адамның Т.А.Ә.)
қайтыс болуына байланысты маған жерлеуге біржолғы ақшалай өтемақы төлеуіңізді сұраймын.
Қайтыс болған күні: __________________
Маған тиесілі соманы аударуыңызды сұраймын:
банктің атауы: ______________
банктің СТН: ______________
банктің БСК: ________________
банктің ЖСК: _______________
жеке (карта) шотының нөмірі:______________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:
1.
2.
3.
Толтырылған күні: _______________
Өтініш берушінің қолы: _____________
Қайтыс болған немесе қаза тапқан
судьялар мен судья қызметінен
зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді
жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы
төлеу ережесін бекіту туралы ережесіне
2-қосымша
Жерлеуге біржолғы ақшалай өтемақы төлеуге
арналған өтініштерді тіркеу
журналы
Р/с
N
Өтініш келіп түскен күн
Қайтыс болған адамның Т.А.Ә.
Біржолғы өтемақы алушының Т.А.Ә. және оның мекен-жайы
Біржолғы өтемақы төлеу үшін негіздеме
Қарау нәтижесі
біржолғы өтемақы сомасы
төлем құжатының нөмірі мен күні
бас тарту себебі
1
2
3
4
5
6
7
8

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.10.2019 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Кадровая служба проверяет полноту и правильность оформления документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, и регистрирует заявление в журнале регистрации заявлений на выплату единовременной денежной компенсации для погребения согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае подачи заявления лицом, не имеющим право на получение компенсации, отсутствия правовых оснований на ее получение, неполного предоставления соответствующих документов и (или) их неправильного оформления, заявление не подлежит регистрации, о чем письменно уведомляется заявитель.
Кадровая служба, зарегистрировав заявление в журнале, в течение 10 календарных дней формирует дело на получателя компенсации и направляет его в соответствующую финансовую службу.
4. Финансовая служба, приобщив к делу расчет о сумме компенсации, в срок не более 10 календарных дней предоставляет дело для принятия решения о выплате компенсации:
- Председателю Верховного Суда Республики Казахстан при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи Верховного Суда Республики Казахстан;
- соответствующему администратору судов при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи местного или другого суда.
5. Выплата компенсации осуществляется финансовой службой путем перечисления на лицевой счет или карт-счет получателя в банках либо организациях, имеющих лицензии Национального Банка Республики Казахстан на осуществление соответствующих видов банковских операций, в течение двух месяцев с момента подачи заявления.
6. Выплата компенсации несовершеннолетним получателям компенсации производится с учетом особенностей, предусмотренных статьями 22 - 23 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам выплаты
единовременной денежной
компенсации для погребения
умерших или погибших судей
и пенсионеров, вышедших
на пенсию с должности судьи
Кому __________________________________________
(Ф.И.О. руководителя уполномоченного органа)
от ____________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _______________________
РНН заявителя: ________________________________
Заявление
на выплату единовременной денежной компенсации на погребение
Прошу Вас выплатить мне единовременную денежную компенсацию
на погребение в связи со смертью ___________________________________
(Ф.И.О. умершего)
Дата смерти: _____________
Причитающуюся мне сумму прошу перечислить:
наименование банка: _________________________
РНН банка: __________________________________
БИК банка: __________________________________
ИИК банка: __________________________________
номер лицевого (карточного) счета: __________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1.
2.
3.
Дата заполнения: _____________
Подпись заявителя: ___________
Приложение 2
к Правилам выплаты
единовременной денежной
компенсации для погребения
умерших или погибших судей
и пенсионеров, вышедших
на пенсию с должности судьи
Журнал
регистрации заявлений на выплату
единовременной денежной компенсации на погребение
п/п
Дата
поступ-
ления
заявления
Ф.И.О.
умершего
Ф.И.О.
получателя
единовре-
менной
компенсации
и его адрес
Основание
для
выплаты
единовре-
менной
компенсации
Результат рассмотрения
сумма
едино-
времен-
ной
компен-
сации
номер
и дата
платеж-
ного
доку-
мента
причи-
на
отказа
1
2
3
4
5
6
7
8