Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының Қырғыз Республикасының аумағында және Қырғыз Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының аумағында дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру тәртібі туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 маусымдағы N 895 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының Қырғыз Республикасының аумағында және Қырғыз Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының аумағында дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру тәртібі туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда вице-министрі Еділ Құламқадырұлы Мамытбековке қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының Қырғыз Республикасының аумағында және Қырғыз Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының аумағында дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру тәртібі туралы келісімге қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 12 маусымдағы
N 895 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының
Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының Қырғыз
Республикасының аумағында және Қырғыз Республикасы
азаматтарының Қазақстан Республикасының аумағында дара
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру тәртібі туралы келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі,
Алматы қаласында 1997 жылы 8 сәуірде қол қойылған Қазақстан Республикасы мен Қырғыз Республикасының арасындағы мәңгілік достық туралы шарттың принциптерін басшылыққа ала отырып,
Тараптар мемлекеттерінің азаматтарына Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға қолайлы режим ұсыну мақсатында,
Тараптар мемлекеттері азаматтарының құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету міндетін басымды деп есептей отырып,
өз мемлекеттерінің аумақтарында көші-қон процестерін реттеу жөніндегі ынтымақтастықты және заңсыз көші-қонның алдын алуды өзара іс-қимылды реттеуін маңызды бағыты деп қарай отырып,
төмендегілер туралы келісті:

О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики о порядке осуществления индивидуальной предпринимательской деятельности гражданами Республики Казахстан на территории Кыргызской Республики и гражданами Кыргызской Республики на территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2009 года № 895
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики о порядке осуществления индивидуальной предпринимательской деятельности гражданами Республики Казахстан на территории Кыргызской Республики и гражданами Кыргызской Республики на территории Республики Казахстан.
2. Уполномочить вице-министра индустрии и торговли Республики Казахстан Мамытбекова Едиля Куламкадыровича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики о порядке осуществления индивидуальной предпринимательской деятельности гражданами Республики Казахстан на территории Кыргызской Республики и гражданами Кыргызской Республики на территории Республики Казахстан, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 июня 2009 года № 895
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Кыргызской Республики о порядке осуществления
индивидуальной предпринимательской деятельности гражданами
Республики Казахстан на территории Кыргызской Республики и
гражданами Кыргызской Республики на территории
Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан и Правительство Кыргызской Республики, далее именуемые Стороны,
руководствуясь принципами Договора о вечной дружбе между Республикой Казахстан и Кыргызской Республикой, подписанного 8 апреля 1997 года в городе Алматы,
в целях предоставления гражданам государств Сторон благоприятного режима осуществления индивидуальной предпринимательской деятельности на территориях государств Сторон,
считая приоритетной задачу обеспечения защиты прав и законных интересов граждан государств Сторон,
рассматривая сотрудничество по упорядочению миграционных процессов на территориях своих государств и предупреждение нелегальной миграции важным направлением регулирования взаимодействия,
согласились о нижеследующем:

1-бап
Осы Келісімнің қолданысы Тараптар мемлекеттерінің азаматтары болып табылатын, он сегіз жасқа толған, екінші Тарап мемлекетінің аумағына осы мемлекеттің ұлттық заңнамасына және Тараптар мемлекеттері қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес жеке басын куәландыратын жарамды құжаттары бойынша келген және осы Келісімге сәйкес заңды тұлға құрмай-ақ осы екінші Тарап мемлекетінің аумағында (бұдан әрі - қабылдаушы мемлекет) дара кәсіпкерлік қызметті уақытша жүзеге асыратын адамдарға қатысты болады.
Осы Келісім мыналарға:
босқындарға және мәжбүрлі қоныс аударушыларға;
заңсыз көшіп келушілерге;
білім алу мақсатында келген адамдарға;
Тараптар мемлекеттерінің заңды тұлғалары өкілдіктерінің аккредиттелген қызметкерлері болып табылатын адамдарға және олардың отбасылары мүшелеріне;
Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында іссапарда жүрген адамдарға қатысты қолданылмайды.
2-бап
Дара кәсіпкерлер қабылдаушы мемлекеттің салық қызметтері беретін мемлекеттік тіркеу туралы құжаттардың негізінде қабылдаушы мемлекеттің аумағында қызметін жүзеге асырады.
Осы Келісімнің 1-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген жеке тұлғаларды мемлекеттік тіркеу келіп тіркелу сипатына ие және шекаралық бақылау органының қабылдаушы мемлекеттің аумағына кіруі туралы белгісі бар жеке басын куәландыратын құжатты ұсынған кезде оның уақытша тұрғылықты жері бойынша қабылдаушы мемлекеттің салық органында дара кәсіпкер ретінде есепке қою болып табылады және бір жыл бойы қолданылады.
3-бап
1. Мыналар осы Келісімді іске асыру үшін жауапты уәкілетті мемлекеттік органдар (бұдан әрі - уәкілетті органдар) болып табылады:
Қазақстан Республикасында - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі;
Қырғыз Республикасында - Қырғыз Республикасының Көші-қон және еңбекпен қамту жөніндегі мемлекеттік комитеті.
2. Тараптар осы Келісім бойынша ынтымақтастықты Астана қаласында 2008 жылғы 17 сәуірде қол қойылған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Қырғыз үкіметаралық кеңесін құру туралы келісімімен құрылған Қазақстан-қырғыз үкіметаралық кеңесінің шеңберінде жүзеге асырады.
Уәкілетті органдар қабылдаушы мемлекеттің аумағында Тараптар мемлекеттері азаматтарының дара кәсіпкерлік қызметіне қажетті құжаттарды ресімдеуге байланысты рәсімдерді орындауды жеделдету үшін қажетті шараларды қабылдайды.

Статья 1
Действие настоящего Соглашения распространяется на лиц, являющихся гражданами государств Сторон, достигших восемнадцатилетнего возраста, которые въехали на территорию государства другой Стороны по действительным документам, удостоверяющим личность, в соответствии с национальным законодательством этого государства и международными договорами, участниками которых являются государства Сторон, и которые временно осуществляют индивидуальную предпринимательскую деятельность без образования юридического лица на территории государства этой другой Стороны (далее - принимающее государство) в соответствии с настоящим Соглашением.
Данное Соглашение не применяется по отношению:
к беженцам и вынужденным переселенцам;
к незаконным иммигрантам;
к лицам, приезжающим с целью получения образования;
к лицам, являющимся аккредитованными сотрудниками представительств юридических лиц государств Сторон и членам их семей;
к лицам, находящимся на территориях государств Сторон в командировке.
Статья 2
Индивидуальные предприниматели осуществляют деятельность на территории принимающего государства на основе документов о государственной регистрации, выдаваемых налоговыми службами принимающего государства.
Государственная регистрация физических лиц, указанных в части первой статьи 1 настоящего Соглашения, носит явочный характер и заключается в постановке на учет в качестве индивидуального предпринимателя в налоговом органе принимающего государства по месту его временного жительства с предъявлением документа, удостоверяющего личность с отметкой органа пограничного контроля о въезде на территорию принимающего государства, и действует в течение одного года.
Статья 3
1. Уполномоченными государственными органами, ответственными за реализацию настоящего Соглашения (далее - уполномоченные органы) являются:
в Республике Казахстан - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан;
в Кыргызской Республике - Государственный комитет Кыргызской Республики по миграции и занятости.
2. Стороны осуществляют сотрудничество по настоящему Соглашению в рамках казахстанско-кыргызского Межправительственного Совета, созданного Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики о создании казахстанско-кыргызского Межправительственного Совета, подписанным 17 апреля 2008 года в городе Астане.
Уполномоченные органы предпринимают необходимые меры для ускорения выполнения процедур, связанных с оформлением документов, необходимых для индивидуальной предпринимательской деятельности граждан государств Сторон на территории принимающего государства.

4-бап
Қырғыз Республикасында дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының азаматтарын және Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын Қырғыз Республикасының азаматтарын және олардың отбасы мүшелерін тіркеу қабылдаушы мемлекет айқындайтын тәртіппен шекарадан өткен күннен бастап 90 тәулік ішінде олардың уақытша келген жері бойынша жүзеге асырылады.
5-бап
Дара кәсіпкерлердің кірістеріне салық салу қабылдаушы мемлекеттің заңнамасында және Тараптар мемлекеті қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
6-бап
Осы Келісімді қолдану және түсіндіру кезінде туындаған даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы консультациялар мен келіссөздер жолымен шешіледі.
7-бап
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
8-бап
Осы Келісім дипломатиялық арналар арқылы оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдердің орындалғанын растайтын соңғы хабарлама алынған күнінен бастап 30-шы күні күшіне енеді.
Осы Келісім үш жыл мерзімге жасалады және егер Тараптардың бір де біреуі тиісті кезең аяқталғанға дейін кемінде алты ай бұрын жазбаша хабарлау жолымен өзінің оның әрекетін ұзартпау ниеті туралы мәлімдемеген болса, әр кез кейінгі үш жылға автоматты түрде ұзартылатын болады.
2009 жылғы "___"_________________ ___________________ қаласында әрқайсысы қазақ, қырғыз және орыс тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды, әрі барлық мәтіндердің бірдей күші бар. Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінетін болады.
Қазақстан Республикасының                Қырғыз Республикасының
Үкіметі үшін                             Үкіметі үшін

Статья 4
Регистрация граждан Республики Казахстан, осуществляющих индивидуальную предпринимательскую деятельность в Кыргызской Республике, и граждан Кыргызской Республики, осуществляющих индивидуальную предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан, и членов их семей осуществляется в течение 90 суток со дня пересечения границы по месту их временного пребывания в порядке, определяемом принимающим государством.
Статья 5
Налогообложение доходов индивидуальных предпринимателей осуществляется в порядке и размерах, установленных законодательством принимающего государства и международными договорами, участниками которых являются государства Сторон.
Статья 6
Споры и разногласия, возникающие при применении и толковании настоящего Соглашения, решаются путем консультаций и переговоров между Сторонами.
Статья 7
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, и являются неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Статья 8
Настоящее Соглашение вступает в силу на 30-й день с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления Сторон, подтверждающего выполнение внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение заключается сроком на три года, и будет автоматически продлеваться каждый раз на последующие три года, если ни одна из Сторон не заявит о своем намерении не продлевать его действие путем письменного уведомления не менее чем за шесть месяцев до истечения соответствующего периода.
Совершено в городе _______ "___" _____ 2009 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, кыргызском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Соглашения, Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За Правительство                          За Правительство
Республики Казахстан                      Кыргызской Республики