Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 16 шілдедегі N 784 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 қыркүйектегі N 1348 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 1195 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.12.2023 № 1195 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы N 828 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 27 шілдедегі N 852 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын немесе онымен келісім бойынша тағайындалатын лауазымды адамдар бойынша кадр мәселелерін шешу тетігін жетілдірудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 16 шілдедегі N 784 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
1) және 2) тармақшаларындағы "орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің мемлекеттік саяси қызметшілері мен өзге де басшы" деген сөздер "мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) Бірінші басшылары Премьер-Министрдің ұсынуы (ұсынымы) бойынша немесе онымен келісім бойынша қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын ұлттық холдингтердің, компаниялардың, даму институттарының, мемлекеттік жоғары оқу орындарының тізімі";
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын немесе онымен келісім бойынша тағайындалатын орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің мемлекеттік саяси қызметшілері мен өзге де басшы лауазымды адамдары лауазымдарының тізбесі осы қаулының 1-қосымшасына жаңа редакцияда жазылсын;
3) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын немесе онымен келісім бойынша тағайындалатын орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің мемлекеттік саяси қызметшілерін және өзге де басшы лауазымды адамдарды қызметке келісу, қызметке тағайындау және қызметтен босату тәртібі туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын немесе онымен келісім бойынша тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдарды қызметке келісу, қызметке тағайындау және қызметтен босату тәртібі туралы ереже";
1-тармақтың бірінші абзацындағы "орталық және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік саяси қызметшілерін және өзге де басшы" деген сөздер "мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші абзацындағы "Кадр саясаты бөліміне" деген сөздер "Мемлекеттік қызмет және кадр саясаты бөліміне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Ішкі істер, әділет, төтенше жағдайлар министрліктерінің және Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің органдары бойынша" деген тараудың тақырыбы және 5-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2002 года № 784
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2009 года № 1348. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2023 года № 1195.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.12.2023 № 1195.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 27 июля 2009 года № 852 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2002 года № 784 "О некоторых вопросах совершенствования механизма решения кадровых вопросов по должностным лицам, назначаемым Правительством Республики Казахстан или по согласованию с ним" следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 1:
в подпунктах 1) и 2) слова "руководящих должностных лиц центральных и местных исполнительных органов, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан" заменить словами "должностных лиц";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) Список национальных холдингов, компаний, институтов развития, государственных высших учебных заведений, первые руководители которых назначаются на должность или освобождаются от должности по представлению (рекомендации) Премьер-Министра или по согласованию с ним";
2) Перечень должностей политических государственных служащих и иных руководящих должностных лиц центральных и местных исполнительных органов, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, назначаемых Правительством Республики Казахстан или по согласованию с ним, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
3) в Правилах о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности политических государственных служащих и иных руководящих должностных лиц центральных и местных исполнительных органов, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, назначаемых Правительством Республики Казахстан или по согласованию с ним, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством Республики Казахстан или по согласованию с ним";
абзаце первом пункта 1 слова "руководящих должностных лиц центральных и местных исполнительных органов" заменить словами "должностных лиц";
абзаце первом пункта 4 слова "Отдел кадровой политики" заменить словами "Отдел государственной службы и кадровой политики";
заголовок главы "По органам министерств внутренних дел, юстиции, по чрезвычайным ситуациям и Комитета таможенного контроля Министерства финансов" и пункт 5 исключить;
в заголовке главы "Иные вопросы Положения" слово "Положения" заменить словом "Правил";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Үкіметтің лауазымды адамдарды тағайындау және босату жөніндегі тиісті қаулыларының немесе оларды келісу жөніндегі қарарлардың жобаларын дайындауды, әдетте, Премьер-Министр Кеңсесінің Мемлекеттік қызмет және кадр жұмысы бөлімі жүзеге асырады.
Мемлекеттік және өзге де лауазымға тағайындау туралы ұсынысқа мынадай құжаттар қоса берілуі тиіс:
кадрлар есебі жөніндегі жеке парақ;
өмірбаян;
білімі, берілген ғылыми дәрежелер мен ғылыми атақтар туралы дипломдардың көшірмелері;
өмірбаяндық ақиқат анықтама;
мөлшері 4x6 см 4 фотосурет;
кандидаттың лауазымға орналасуы үшін арнайы тексеруден өткені туралы анықтама;
мемлекеттік қызметшінің мүлкін сенімді басқару шартының нотариалды куәландырылған көшірмесі (қажет болған кезде).
Мемлекеттік саяси қызметші орнынан түскен немесе ол өз еркімен қызметтен босаған жағдайда материалдарға мемлекеттік қызметшінің тиісті өтініші қоса беріледі.";
4) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 11 қыркүйектегі
N 1348 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 16 шілдедегі
N 784 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын немесе онымен
келісім бойынша тағайындалатын саяси мемлекеттік қызметшілер
мен өзге де лауазымды тұлғалар лауазымдарының тізбесі
Лауазымы
Кім тағайындайды
Кім ұсынады
Кіммен келісіледі (ұсыным берген)
1
2
3
4
Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы
Үкімет
Премьер-Министр
Орталық атқарушы органдардың жауапты хатшылары
Президент
Әкімшілік басшысы
Премьер-Министрмен
Қорғаныс, Сыртқы істер, Ішкі істер, Әділет министрлерінің орынбасарларынан басқа, министрлердің орынбасарлары (вице-министрлер)
Үкімет
министрлер
Президентпен немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысымен
Орталық атқарушы органдар болып табылатын агенттіктердің төрағалары
Үкімет
Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы
Президентпен немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысымен
Орталық атқарушы органдар болып табылатын агенттіктер төрағаларының орынбасарлары
Үкімет
агенттіктердің төрағалары
Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының орынбасарлары
Премьер-Министр
Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы
Премьер-Министр Кеңсесі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары
Премьер-Министр
Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы
Премьер-Министр Кеңсесінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары, бас инспекторлар, Премьер-Министрдің кеңесшілері мен көмекшілері
Премьер-Министр
Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы
Премьер-Министрдің штаттан тыс кеңесшілері
Премьер-Министр
Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы
Ішкі істер, Қорғаныс, Сыртқы істер және Әділет министрліктерін қоспағанда, министрліктер комитеттерінің төрағалары
министрлер
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен
Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет, Төтенше жағдайларды және өнеркәсіп қауіпсіздігін мемлекеттік бақылау комитеттері төрағаларының орынбасарлары
Министр
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен
Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру, Салық, Кедендік бақылау комитеттері төрағаларының орынбасарлары
Министр
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен, жауапты хатшымен
Ішкі істер, Қорғаныс, Сыртқы істер және Әділет министрліктерін қоспағанда, орталық атқарушы органдар комитеттері төрағаларының орынбасарлары
Министр
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысымен
ЕурАзЭқ бас хатшысының орынбасары
Үкімет
ЕурАзЭқ мемлекетаралық кеңесі
Ядролық зерттеулер біріккен институтына мүше-мемлекеттердің өкілетті өкілдер комитетіндегі (Дубна қаласы) Қазақстан Республикасы Үкіметінің өкілетті өкілі
Үкімет
Энергетика және минералдық ресурстар министрі
Астана және Алматы қалаларының, облыстардың ішкі саясат басқармаларының бастықтары
Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкімдері
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен
Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшылары*
Президент
министрлер
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен
"Cамұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ-ның басқарма төрағасы*
Президент
Премьер-Министрмен
"Параcат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ-ның, "Арна Медиа" ұлттық ақпараттық холдингі" АҚ-ның, "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" АҚ-ның, "ҚазАгро" ұлттық басқару холдингі" АҚ-ның, "Ұлттық медицина холдингі" АҚ-ның басқарма төрағалары*
тиісті холдингтердің директорлар кеңестері
Премьер-Министр
Президентпен немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысымен
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ-на кіретін ұлттық даму институттарының және ұлттық компанияларының басқарма төрағалары*
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ басқармасы
Премьер-Министр
Президентпен немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысымен
"Арна Медиа" ұлттық ақпараттық холдингі" АҚ-на, "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" АҚ-на, "ҚазАгро" ұлттық басқару холдингі" АҚ-на кіретін ұлттық компанияларының басқарма төрағалары*
директорлар кеңестері
Премьер-Министр
Президентпен немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысымен
Холдингтердің құрамына кірмейтін ұлттық компаниялардың басқарма төрағалары*
директорлар кеңестері
Премьер-Министр
Президентпен немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысымен
"Ұлттық инновациялық қоры" АҚ-ның, "Инжиниринг және технологиялар трансферті орталығы" АҚ-ның, "Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы АҚ-ның, "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы ұлттық компаниясы", "Тобыл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Батыс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Оңтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" басқарма төрағалары
директорлар кеңестері
Индустрия және сауда министрі
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысымен

"7. Подготовка проектов соответствующих постановлений Правительства по назначению и освобождению должностных лиц или резолюций по их согласованию осуществляется, как правило, Отделом государственной службы и кадровой работы Канцелярии Премьер-Министра.
К представлению о назначении на государственную или иную должность должны быть приобщены следующие документы:
личный листок по учету кадров;
автобиография;
копии дипломов об образовании, присуждении ученых степеней и ученых званий;
биографическая справка-объективка;
4 фотографии размером 4x6 см;
справка о прохождении кандидатом на замещение должности специальной проверки;
нотариально заверенная копия договора на доверительное управление имуществом государственного служащего (при необходимости).
В случае отставки политического государственного служащего или освобождения его от должности по собственному желанию к материалам прилагается соответствующее заявление государственного служащего.";
4) дополнить приложением согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2009 года № 1348
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июля 2002 года № 784
Перечень
должностей политических государственных служащих и иных
должностных лиц, назначаемых Правительством
Республики Казахстан или по согласованию с ним
Должность
Кем назначается
Кем
представляется
С кем
согласовывается
(рекомендуется)
1
2
3
4
Руководитель Канцелярии
Премьер-Министра
Правительством
Премьер-
Министром
Ответственные секретари
центральных
исполнительных органов
Президентом
Руководителем
Администрации
Премьер-
Министром
Заместители министров
(вице-министры), кроме
заместителей министров
обороны; иностранных
дел; внутренних дел;
юстиции
Правительством
министрами
Президентом
или по его
поручению с
Руководителем
Администрации
Председатели агентств,
являющихся центральными
исполнительными
органами
Правительством
Руководителем
Канцелярии
Премьер-
Министра
Президентом
или по его
поручению с
Руководителем
Администрации
Заместители Председа-
телей агентств, являю-
щихся центральными
исполнительными
органами
Правительством
председателями
агентств
Заместители
Руководителя Канцелярии
Премьер-Министра
Премьер-
Министром
Руководителем
Канцелярии
Премьер-
Министра
Руководители структур-
ных подразделений
Канцелярии Премьер-
Министра
Премьер-
Министром
Руководителем
Канцелярии
Премьер-
Министра
Заместители руководи-
телей структурных
подразделений
Канцелярии Премьер-
Министра, главные
инспектора, советники
и помощники Премьер-
Министра
Премьер-
Министром
Руководителем
Канцелярии
Премьер-
Министра
Внештатные советники
Премьер-Министра
Премьер-
Министром
Руководителем
Канцелярии
Премьер-
Министра
Председатели комитетов
министерств, за
исключением министерств
внутренних дел,
обороны, иностранных
дел и юстиции
министрами
Премьер-
Министром,
Руководителем
Администрации
Заместители
председателей комитетов
противопожарной службы
и по государственному
контролю за чрезвычай-
ными ситуациями и
промышленной
безопасностью
Министерства по
чрезвычайным ситуациям
Министром
Премьер-
Министром,
Руководителем
Администрации
Заместители председа-
телей комитетов госу-
дарственного имущества
и приватизации;
налогового, таможенного
контроля Министерства
финансов
Министром
председателями
комитетов
Премьер-
Министром,
Руководителем
Администрации,
ответственным
секретарем
Заместители председа-
телей Комитетов цент-
ральных исполнительных
органов, за исключением
министерств внутренних
дел, обороны,
иностранных дел и
юстиции
Министром
председателями
комитетов
Премьер-
Министром
или по его
поручению
Руководителем
Канцелярии
Премьер-
Министра
Заместитель
генерального секретаря
ЕврАзЭС
Правительством
Межгосударст-
венным советом
ЕврАзЭС
Полномочный предста-
витель Правительства
Республики Казахстан в
Комитете полномочных
представителей
государств-членов
Объединенного института
ядерных исследований
(город Дубна)
Правительством
Министром
энергетики и
минеральных
ресурсов
Начальники управлений
внутренней политики
городов Астаны и
Алматы, областей
акимами
городов Астаны
и Алматы,
областей
Премьер-
Министром,
Руководителем
Администрации
Первые руководители
государственных высших
учебных заведений,
назначаемые на должнос-
ти и освобождаемые от
должностей Президентом
Республики Казахстан*
Президентом
министрами
Премьер-
Министром,
Руководителем
Администрации
Председатель правления
АО "Фонд национального
благосостояния
"Самрук-Казына"*
Президентом
Премьер-
Министром
Председатели правления
АО "Национальный научно-
технологический
холдинг "Парасат",
АО "Национальный
информационный холдинг
"Арна Медиа",
АО "Национальный
инфокоммуникационный
холдинг "Зерде",
АО "Национальный
управляющий холдинг
"Казагро",
АО "Национальный
медицинский холдинг"*
советами
директоров
соответствую-
щих холдингов
Премьер-
Министром
Президентом
или по его
поручению с
Руководителем
Администрации
Председатели правлений
национальных институтов
развития и национальных
компаний, входящих в
АО "Фонд национального
благосостояния
"Самрук-Казына"*
правлением
АО "Фонд
национального
благосостояния
"Самрук-Казына"
Премьер-
Министром
Президентом
или по его
поручению с
Руководителем
Администрации
Председатели правлений
национальных компаний,
входящих в АО
"Национальный
информационный холдинг
"Арна Медиа",
АО Национальный
инфокоммуникационный
холдинг "Зерде",
Национальный
управляющий холдинг
"КазАгро"*
советами
директоров
Премьер-
Министром
Президентом
или по его
поручению с
Руководителем
Администрации
Председатели правлений
национальных компаний,
не входящих в состав
холдингов*
советами
директоров
Премьер-
Министром
Президентом
или по его
поручению
Руководителем
Администрации
Председатели правлений
АО "Национальный
инновационный фонд",
АО "Центр инжиниринга и
трансферта технологий",
АО "Национальная
компания "Социально-
предпринимательская
корпорация "Сарыарка",
"Национальная компания
"Социально-предпринима-
тельская корпорация
"Каспий", "Национальная
компания "Социально-
предпринимательская
корпорация "Тобол",
"Национальная компания
"Социально-предпринима-
тельская корпорация
"Батыс", "Национальная
компания "Социально-
предпринимательская
корпорация "Оңтүстік",
"Национальная компания
"Социально-предпринима-
тельская корпорация
"Ертіс", "Национальная
компания "Социально-
предпринимательская
корпорация "Жетісу"
советами
директоров
Министром
индустрии и
торговли
Премьер-
Министром
или по его
поручению
Руководителем
Канцелярии
Премьер-
Министра