Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 11 қарашадағы N 1188 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 қыркүйектегі N 1350 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 қыркүйектегі № 774 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.09.2015 № 774 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Тасымалдаушының әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыруына байланысты залалдарын субсидиялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 11 қарашадағы N 1188 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 45, 564-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Тасымалдаушының әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыруына байланысты залалдарын субсидиялау ережесінде:
5-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар поездарының құрамында вагон-мейрамханалардың және багаждық вагондардың қатынастарын заңнамаға сәйкес қамтамасыз ететін тасымалдаушыларға табиғи монополиялар саласындағы бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган жыл сайын белгіленген тәртіппен осы вагондардың жүрісі үшін магистральдық темір жол желісінің қызметтеріне арналған тарифтерге (бағаларға, ставкаларға, алымдарға) уақытша төмендету коэффициентін белгілейді.";
7-тармақта:
"есепті" деген сөз "нақты" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Субсидияланатын қызметке байланысты нақты шығыстарды қалыптастыру кезінде тасымалдаушылардың осы Ережеге 4-қосымшада көрсетілген шығыстары ескерілмейді.";
8-тармақтағы "бағасының" деген сөз "бағалары көтерілуінің" деген сөздермен ауыстырылсын:
11-тармақтың 2) тармақшасындағы "облысаралық" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Ағымдағы қаржы жылына арналған тиісті бюджетте көзделген қаражат шегінде тасымалдаудың маусымдылығына, сондай-ақ жолаушылар ағынына байланысты тараптардың өзара келісімі бойынша шартқа қосымша келісім жасау арқылы поездардың құрамдылығына сәйкес субсидиялар сомасын қайта қарауға жол беріледі.";
14-тармақтағы "Шарт" деген сөзден кейін "үш жылға дейін мерзімін ұзарту құқығымен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Шарттың қолданылу мерзімі тиісті бюджетте көзделген субсидиялар көлемінен аспайтын көлемде тендер шарттары орындалған және міндетті сақталған жағдайда келесі қаржы жылына ұзартылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2004 года № 1188
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2009 года № 1350. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2015 года № 774
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.09.2015 № 774 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2004 года № 1188 "Об утверждении Правил субсидирования убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 45, ст. 564) следующие дополнения и изменения:
в Правилах субсидирования убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально-значимым сообщениям, утвержденных указанным постановлением:
пункт 5 дополнить абзацем следующего содержания:
"Перевозчикам, обеспечивающим согласно законодательству курсирование в составе пассажирских поездов вагонов-ресторанов и багажных вагонов по социально-значимым сообщениям, уполномоченный орган, осуществляющий контроль и регулирование в сфере естественных монополий, ежегодно в установленном порядке устанавливает на пробег данных вагонов временный понижающий коэффициент к тарифам (ценам, ставкам, сборам) на услуги магистральной железнодорожной сети.";
в пункте 7:
слово "расчетные" заменить словом "фактические";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При формировании фактических расходов, связанных с субсидируемой деятельностью, не учитываются расходы перевозчиков, указанные в приложении 4 к настоящим Правилам.";
в пункте 8 слово "цены" заменить словами "повышения цен";
в подпункте 2) пункта 11 слово "межобластным" исключить;
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. В связи с сезонностью перевозок, а также в зависимости от пассажиропотока по взаимному согласию сторон допускается пересмотр суммы субсидий в соответствии с составностью поездов, путем составления дополнительного соглашения к договору, в пределах средств, предусмотренных соответствующим бюджетом на текущий финансовый год.";
в пункте 14 после слов "один год" дополнить словами "с правом пролонгации до трех лет";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Срок действия Договора продлевается в случае выполнения и обязательного сохранения тендерных условий в объеме, не превышающем объема предусмотренных соответствующим бюджетом субсидий на следующий финансовый год.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Республикалық бюджеттен субсидияларды төлеу тиісті қаржы жылына арналған стратегиялық жоспарға және төлемдер жөніндегі қаржыландыру жоспарына сәйкес жүргізіледі.";
16-тармақтағы "міндеттемелер және" деген сөздер алынып тасталсын;
19-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қатынас бойынша орындалған тасымалдар көлемін растайтын және осы поезда тасымалданған жолаушылар, үлгілері бойынша вагондар саны, жолаушылар айналымы, вагондардың толымдығы, сондай-ақ жол жүру құжаттарын сатудан түскен кіріс сомасы туралы мәліметтерді қамтитын магистральдық темір жол желісі операторының құжаты;";
мынадай мазмұндағы 4), 5), 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) тасымалдаушы мен магистральдық темір жол желісі, локомотивтік тарту операторы арасындағы есепті айдың бірінші күніне өзара есеп айырысуларды салыстыру актісі;
5) осы Ережеге 1-2, 1-3-қосымшаларға сәйкес темір жол жолаушылар тасымалын орындау кезіндегі шығыстар мен кірістер бойынша ай сайынғы есептер;
6) осы Ережеге 1-4-қосымшаға сәйкес тасымалдаушының темір жол көлігімен жолаушылар тасымалын ұйымдастыру жөніндегі тікелей шығыстарының тізілімі.";
мынадай мазмұндағы 21-тармақпен толықтырылсын:
"21. Әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша темір жол жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылар бағыттар бөлінісінде кірістердің, шығындардың және іске тартылған активтердің жеке есебін жүргізеді.";
көрсетілген Ережеге 2-қосымшада:
мәтіндегі "Біз, төменде қол қойғандар
(басшының, бас бухгалтердің қолы, Т.А.Ә.)" деген сөздер "Біз, төменде қол қойғандар
(актілерді қабылдауға жауапты басшының қолы, Т А.Ә.)" деген сөздермен ауыстырылсын;
сол жақ төменгі бұрыштағы "бас бухгалтердің қолы, Т.А.Ә." деген сөздер "актілерді қабылдауға жауапты басшының қолы, Т.А.Ә." деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген Ережеге 3-қосымшада:
оң жақ төменгі бұрыштағы "бас бухгалтердің қолы, Т.А.Ә." деген сөздер "актілерді қабылдауға жауапты басшының қолы, Т.А.Ә." деген сөздермен ауыстырылсын;
осы қаулының 1, 2, 3 және 4-қосымшаларына сәйкес көрсетілген Ережеге 1-2, 1-3, 1-4 және 4-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 11 қыркүйектегі
N 1350 қаулысына
1-қосымша
Тасымалдаушының әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша
жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыруына байланысты
залалдарын субсидиялау ережесіне

"15. Выплата субсидий из республиканского бюджета производится в соответствии со стратегическим планом на соответствующий финансовый год и индивидуальным планом финансирования по платежам.";
в пункте 16 слова "обязательствам и" исключить;
в пункте 19:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) документ оператора магистральной железнодорожной сети, подтверждающий выполненные объемы перевозок по сообщению и содержащий сведения о количестве перевезенных пассажиров, вагонов по типам, пассажирообороте, населенности вагонов, а также сумме доходов от продажи проездных документов в данном поезде;";
дополнить подпунктами 4), 5), 6) следующего содержания:
"4) акт сверки взаиморасчетов на первое число отчетного месяца между перевозчиком и оператором магистральной железнодорожной сети, локомотивной тяги;
5) ежемесячные отчеты по расходам и доходам при выполнении железнодорожных пассажирских перевозок согласно приложениям 1-2, 1-3 к настоящим Правилам;
6) реестр прямых расходов перевозчика по организации перевозок пассажиров железнодорожным транспортом согласно приложению 1-4 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 21 следующего содержания:
"21. Перевозчики, осуществляющие железнодорожные пассажирские перевозки по социально значимым сообщениям ведут раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов в разрезе маршрутов.";
в приложении 2 к указанным Правилам:
в тексте слова "Мы,                          нижеподписавшиеся
подпись, Ф.И.О. руководителя, главного бухгалтера)"
заменить словами "Мы,                               нижеподписавшиеся
(подпись, Ф.И.О. руководителя, ответственного за прием актов)";
в левом нижнем углу слова "подпись, Ф.И.О. гл.бухгалтера" заменить словами "подпись, Ф.И.О. руководителя, ответственного за прием актов";
в приложении 3 к указанным Правилам:
в правом нижнем углу слова "подпись, Ф.И.О. гл.бухгалтера" заменить словами "подпись, Ф.И.О. руководителя, ответственного за прием актов";
дополнить приложениями 1-2, 1-3, 1-4 и 4 к указанным Правилам, согласно приложениям 1, 2, 3, и 4 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2009 года № 1350

1) Қазақстан аумағында әлеуметтік мәні бар вагондар бойынша шығыстар, барлығы ______________________ мың теңге
2) Әлеуметтік мәні бар вагондар бойынша кірістер (билеттер, төсек-орын, шай сатудан, басқа да тасымалдаушыларға қызмет көрсетуден) __________________ мың теңге
3) Қазақстан Республикасы әлеуметтік мәні бар вагондар бойынша кірістер, барлығы ____________ мың теңге
4) Шығыстар мен кірістер арасындағы айырма {әлеуметтік мәні бар вагондар бойынша) ____________ мың теңге
Басшы __________________        Бас бухгалтер ______________
Т.А.Ә. қолы                             Т.А.Ә. қолы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 11 қыркүйектегі
N 1350 қаулысына
2-қосымша
Тасымалдаушының әлеуметтік мәні
бар қатынастар бойынша жолаушылар
тасымалдауды жүзеге асыруына
байланысты залалдарын субсидиялау
ережесіне
1-3-қосымша
Темір жолмен жолаушылар тасымалын орындау кезіндегі
шығыстар бойынша
20 __ жылғы ______________ есеп
Вагондар түрі
Саны
Барлық бағыттағы шығыстар
Қазақстан аумағы бойынша шығыстар
Барлығы
соның ішінде
Барлығы
соның ішінде
локомотивтік  тартымы
МТЖ
тасымалдаушының шығыстары
соның ішінде кезең шығыстары
локомотивтік тартымы
МТЖ
тасымалдаушының шығыстары
соның ішінде кезең шығыстары
Барлық саны
соның ішінде: люкс
купе
плацкарт
жалпы
жүк
вагон-мейрамханалар
почта
Ұлттық Банктің
Әділетминінің
Өзгелері (жеке және заңды тұлғалардың тапсырысы бойынша)
Ескертпе:
1) Әлеуметтік мәні бар вагондар бойынша шығыстар,
барлығы _____________________ мың теңге
2) Қазақстан аумағындағы әлеуметтік мәні бар вагондар бойынша
шығыстар, барлығы ___________ мың теңге
Басшы _________________              Бас бухгалтер ________________
Т.А.Ә. қолы                                  Т.А.Ә. қолы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 11 қыркүйектегі
N 1350 қаулысына
3-қосымша
Тасымалдаушының әлеуметтік мәні бар
қатынастар бойынша жолаушылар
тасымалдауды жүзеге асыруына
байланысты залалдарын
субсидиялау ережесіне
1-4-қосымша
Тасымалдаушының темір жол көлігімен жолаушылар тасымалын
ұйымдастыру жөніндегі тікелей шығыстарының тізілімі
_________________________ жылдың _____________ айына
(тасымалдаушының атауы)
(мың теңге)
Кезең
Шығыстардың атауы
Шығыс құжаты
Шығыс құжаты бойынша сомасы
Вагондардың жалпы жүрісі, ваг-км
Субсидияланатын вагондар бойынша жүріс, ваг-км
Субсидияланатын вагондар бойынша шығыстар сомасы
Басшы __________________          Бас бухгалтер __________________
Т.А.Ә. қолы                               Т.А.Ә. қолы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 11 қыркүйектегі
N 1350 қаулысына
4-қосымша
Тасымалдаушының әлеуметтік мәні
бар қатынастар бойынша жолаушылар
тасымалдауды жүзеге асыруына байланысты
залалдарын субсидиялау ережесіне
4-қосымша
Тасымалдаушылардың субсидияланатын қызметке байланысты нақты
шығыстарын қалыптастыру кезінде ескерілмейтін шығыстардың
тізбесі
Субсидияланатын қызметке байланысты нақты шығыстарды қалыптастыру кезінде тасымалдаушылардың мынадай:

1) Расходы по территории Казахстана по социально-значимым вагонам, всего ____________ тыс. тенге
2) Доходы по социально-значимым (от реализации билетов, постельного белья, чая, за оказание услуг другим перевозчикам) _______ тыс. тенге
3) Доходы по территории Казахстана по социально-значимым вагонам, всего ____________ в тыс. тенге
4) Разница между расходами и доходами (по социально-значимым вагонам)  ________ тыс. тенге
Руководитель _________________    Главный бухгалтер _________________
Ф.И.О. подпись                          Ф.И.О. подпись
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2009 года № 1350
Приложение 1-3
к Правилам субсидирования
убытков перевозчика, связанных с
осуществлением
пассажирских перевозок по
социально значимым сообщениям
Отчет по расходам при выполнении
железнодорожных пассажирских перевозок
за ________ 20__ год
(в тыс. тенге)
Тип
вагонов
Коли-
чество
Расходы на весь маршрут
Расходы по территории Казахстана
Все-
го
в том числе
Все-
го
в том числе
локо-
мо-
тив-
ная
тяга
МЖС
рас-
ходы
пере-
воз-
чика
из
них
рас-
ходы
пе-
риода
локо-
мо-
тив-
ная
тяга
МЖС
рас-
ходы
пере-
воз-
чика
из
них
рас-
ходы
пе-
риода
Коли-
чество
всего
в т. ч.:
люкс
купe
плацкарт
общие
багажные
вагоны-
ресто-
раны
почтовые
Нацбан-
ковские
Минюста
Прочие
(по
заказу
физ. и
юрид.
лиц)
Примечание:
1) Расходы по социально-значимым вагонам, всего _________ тыс. тенге
2) Расходы по территории Казахстана по социально-
значимым вагонам, всего                         _________ тыс. тенге
Руководитель ______________         Главный бухгалтер ______________
Ф.И.О. подпись                             Ф.И.О. подпись
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2009 года № 1350
Приложение 1-4
к Правилам субсидирования
убытков перевозчика,
связанных с осуществлением
пассажирских перевозок по
социально значимым
сообщениям
Реестр прямых расходов перевозчика по организации перевозок
пассажиров железнодорожным транспортом
______________________ за _______ месяц _______ года
(наименование перевозчика)
(тыс. тенге)
Период
Наименование
расходов
Расход-
ный
документ
Сумма по
расход-
ному
документу
Общий
пробег
вагонов,
ваг-км
Пробег по
субсиди-
руемым
вагонам,
ваг-км
Сумма
расходов
по суб-
сидируе-
мым
вагонам
Руководитель _______________          Главный бухгалтер______________
Ф.И.О. подпись                           Ф.И.О. подпись
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2009 года № 1350
Приложение 4
к Правилам субсидирования
убытков перевозчика, связанных с
осуществлением пассажирских
перевозок по социально значимым
сообщениям
Перечень
расходов, которые не учитываются при формировании фактических
расходов перевозчиков, связанных с субсидируемой деятельностью
При формировании фактических расходов, связанных с субсидируемой деятельностью, не учитываются расходы перевозчиков по:

1) нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптар, тауарлық-материалдық құндылықтардың бүлінуі мен жетіспеуі және қоймалардағы тауарлар қорлары, басқа да өндірілмейтін шығыстар (жұмысты ұйымдастыру сапасына және басқа да факторларға байланысты әр түрлі сипаттағы ысыраптарды жабатын өндірістік қызметке арналған шығындар) мен ысыраптар;
2) ластағыш заттардың нормативтен тыс шығарындылары (тастандылары) үшін төленетін төлемдер;
3) үмітсіз борыштар (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі аяқталған дебиторлық берешек);
4) шаруашылық шарттардың талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы мен санкциялардың басқа түрлері;
5) кірісті жасырғаны (азайтқаны) үшін төленетін айыппұлдар мен өсімпұлдар;
6) ұрлықтардан келген зияндар;
7) ақаудан болған ысыраптар;
8) қызмет көрсететін шаруашылықтар мен учаскелерді ұстау (үй-жайларды тегін беру, қоғамдық тамақтандыру ұйымдарына коммуналдық қызметтер құнын төлеу және т.б.);
9) денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар ұйымдарын, оқу орындарын, оның ішінде кәсіптік-техникалық училищелерді ұстау;
10) сауықтыру лагерьлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын ұстау;
11) ұйым қызметкерлері тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, саяжай үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға алған несиелерді (пайызсыздарды қоса алғанда) өтеу;
12) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шараларды (демалыс кештерін, концерттерді және басқаларды) өткізу;
13) демеушілік және қайырымдылық көмек көрсету;
14) жолаушыларды темір жол көлігімен әлеуметтік бар қатынастар бойынша тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсетуге тікелей қатысы жоқ шығыстардың басқа да түрлері бойынша шығыстары ескерілмейді.

1) сверхнормативным техническим и коммерческим потерям, порче и недостаче товарно-материальных ценностей и запасов товаров на складах, другие непроизводительные расходы (затраты на производственную деятельность, покрывающие потери различного характера, связанные с качеством организации работы и другими факторами) и потери;
2) платежам за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
3) безнадежным долгам (дебиторская задолженность, по которой в соответствии с законодательством Республики Казахстан истек срок исковой давности);
4) штрафам, пеням, неустойкам и другим видам санкций за нарушение условий хозяйственных договоров;
5) штрафам и пеням за сокрытие (занижение) дохода;
6) убыткам от хищений;
7) потерям от брака;
8) содержанию обслуживающих хозяйств и участков (бесплатное предоставление помещений, оплата стоимости коммунальных услуг организациям общественного питания и так далее);
9) содержанию объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений, в том числе профессионально-технических училищ;
10) содержанию оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
11) погашению ссуд (включая беспроцентные), полученных работниками организации на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
12) проведению культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (вечеров отдыха, концертов и других);
13) оказанию спонсорской и благотворительной помощи;
14) другим видам расходов, непосредственно не относящихся к производству услуг по перевозке пассажиров железнодорожным транспортом по социально значимым сообщениям.