Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы N 1729 Қаулысы. Қаулының таұырыбы жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 8 қарашадағы № 719 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі). Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 375 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.06.2021 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету үшін дәрілік заттарды сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 шілдедегі N 632 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 25, 298-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 шілдедегі N 632 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 наурыздағы N 448 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., N 17, 150-құжат).
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 қазандағы
N 1729 қаулысымен
бекітілген
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағидалардың бүкіл мәтіні бойынша "медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техника", "медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканың", "медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы", "медициналық мақсаттағы бұйымды және медициналық техниканы", "медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды", "медициналық мақсаттағы бұйым", "медициналық мақсаттағы бұйымдарды", "медициналық мақсаттағы бұйымдар", "медициналық мақсаттағы бұйымдармен", "медициналық техника", "медициналық техниканы" деген сөздер тиісінше "медициналық бұйым", "медициналық бұйымдарды", "медициналық бұйымды", "медициналық бұйымға", "медициналық бұйыммен", "медициналық бұйымдармен" "медициналық бұйымдар" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР Үкіметінің 30.06.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.11.2017 № 719 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2021 года № 375,
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.06.2021 № 375.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2007 года № 632 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 25, ст. 298);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2009 года № 448 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2007 года № 632" (САПП РК, 2009 г., № 17, ст. 150).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 октября 2009 года № 1729
Правила организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и фармацевтических услуг
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2017 № 719 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. по всему тексту Правил слова "изделие медицинского назначения и медицинская техника", "изделия медицинского назначения и медицинской техники", "изделий медицинского назначения и медицинской техники", "изделия медицинского назначения и медицинскую технику", "медицинской техники и изделий медицинского назначения", "изделие медицинского назначения", "изделий медицинского назначения", "изделия медицинского назначения", "изделиями медицинского назначения", "медицинская техника", "медицинской техники" заменены соответственно словами "медицинское изделие", "медицинских изделий", "медицинского изделия", "медицинскому изделию", "медицинским изделием", "медицинскими изделиями", "медицинские изделия в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-бөлім. Негізгі ережелер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 6-бабының 12) тармақшасына, 10-бабының 7) тармақшасына, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті көрсету бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының немесе бірыңғай дистрибьютордың үлестес тұлғасы – тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютордың шешімдерін тікелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) олар қабылдайтын шешімдерге, оның ішінде шартқа байланысты ықпал етуге мүмкіндігі бар тұлға (берілген өкілдіктер шеңберінде оның қызметін реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда), сондай-ақ өзіне қатысты тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютордың осындай құқығы болатын кез келген тұлға;
2) әлеуетті өнім берушінің үлестес тұлғасы – әлеуетті өнім берушiнiң шешiмдерiн тікелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешімдерге, оның iшiнде шартқа немесе өзге де мәмiлеге байланысты ықпал етуге құқығы бар жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ өзіне қатысты осы әлеуетті өнім берушiнiң осындай құқығы болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) тапсырыс берушілер – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер, ведомстволық бөлімшелер (ұйымдар), сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындарға, дауыс беру акцияларының (үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларға жататын денсаулық сақтау субъектілері;

Раздел 1. Основные положения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 6, подпунктом 7) статьи 10 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс), пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" и определяют порядок организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аффилированное лицо заказчика или организатора закупа или единого дистрибьютора - лицо (за исключением государственных органов, осуществляющих регулирование его деятельности в рамках предоставленных полномочий), которое имеет возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые заказчиком, организатором закупа или единым дистрибьютором решения, в том числе в силу договора, а также любое лицо, в отношении которого заказчик или организатор закупа или единый дистрибьютор имеют такое право;
2) аффилированное лицо потенциального поставщика - физическое или юридическое лицо, которое имеет право прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным поставщиком решения, в том числе в силу договора или иной сделки, а также физическое или юридическое лицо, в отношении которого данный потенциальный поставщик имеет такое право;
3) заказчики - местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), а также субъекты здравоохранения, относящиеся к государственным предприятиям, юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей) которых принадлежит государству, оказывающие медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;

4) бірыңғай дистрибьютор – қызметін Кодекстің 77-бабына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) сатып алу – тапсырыс берушінің, бірыңғай дистрибьютордың, лизинг берушінің осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және тәсілдермен, оның ішінде сатып алу веб-порталын пайдалана отырып, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
6) сараптамалық бағалау – лизинг беруші, дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүзеге асыру әдістемесіне сәйкес жүзеге асыратын бағалау;
7) дәрілік зат – затты не заттардың құрамасын білдіретін немесе қамтитын, адам организмімен байланысқа түсетін, адамның ауруларын емдеуге, олардың профилактикасына немесе оның физиологиялық функцияларын фармакологиялық, иммунологиялық не метаболизмдік әсер ету арқылы қалпына келтіруге, түзетуге немесе өзгертуге немесе адамның аурулары мен жай-күйінің диагностикасына арналған зат;
8) иммунологиялық дәрілік препарат (иммундық-биологиялық дәрілік препарат) – белсенді немесе белсенді емес иммунитетті қалыптастыруға немесе иммунитеттің бар-жоғын диагностикалауға немесе аллергия тудыратын заттарға иммунологиялық қарсылықтың өзіндік жүре пайда болған өзгерісін диагностикалауға (табуға) арналған дәрілік препарат;
9) Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10) медициналық бұйымдар – медициналық мақсаттарда жеке немесе өзара ұштастырылып, сондай-ақ арнайы бағдарламалық қамтылымды қоса алғанда, көрсетілген бұйымдарды мақсаты бойынша қолдану үшін қажетті керек-жарақтармен бірге қолданылатын, аурулардың профилактикасы, диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және адам организмінің жай-күйін мониторингтеу, медициналық зерттеулер жүргізу, организмнің анатомиялық құрылымын немесе физиологиялық функцияларын қалпына келтіру, алмастыру, өзгерту, жүктілікті болғызбау немесе үзу үшін медициналық бұйымды өндіруші арнап шығарған және функционалдық мақсаты адам организміне фармакологиялық, иммунологиялық, генетикалық немесе метаболизмдік әсер ету жолымен іске асырылмайтын және дәрілік заттарды қолдану арқылы сүйемелденуі мүмкін кез келген құралдар, аппараттар, аспаптар, жабдық, материалдар және басқа да бұйымдар;

4) единый дистрибьютор - юридическое лицо, осуществляющее в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования деятельность в соответствии со статьей 77 Кодекса;
5) закуп - приобретение заказчиком, единым дистрибьютором, лизингодателем лекарственных средств, медицинских изделий, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования в порядке и способами, установленными настоящими Правилами, в том числе с использованием веб-портала закупок;
6) экспертная оценка - оценка, осуществляемая лизингодателем, индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами в соответствии с методикой осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
7) лекарственное средство - средство, представляющее собой или содержащее вещество либо комбинацию веществ, вступающее в контакт с организмом человека, предназначенное для лечения, профилактики заболеваний человека или восстановления, коррекции или изменения его физиологических функций посредством фармакологического, иммунологического либо метаболического воздействия или для диагностики заболеваний и состояния человека;
8) иммунологический лекарственный препарат (иммунобиологический лекарственный препарат) - лекарственный препарат, предназначенный для формирования активного или пассивного иммунитета или диагностики наличия иммунитета, или диагностики (выработки) специфического приобретенного изменения иммунологического ответа на аллергизирующие вещества;
9) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10) медицинские изделия - любые инструменты, аппараты, приборы, оборудование, материалы и прочие изделия, которые применяются в медицинских целях отдельно или в сочетании между собой, а также с принадлежностями, необходимыми для применения указанных изделий по назначению, включая специальное программное обеспечение; предназначены производителем медицинского изделия для профилактики, диагностики, лечения заболеваний, медицинской реабилитации и мониторинга состояния организма человека, проведения медицинских исследований, восстановления, замещения, изменения анатомической структуры или физиологических функций организма, предотвращения или прерывания беременности, и функциональное назначение которых не реализуется путем фармакологического, иммунологического, генетического или метаболического воздействия на организм человека и может поддерживаться применением лекарственных средств;

11) біртекті тауарлар – бiрдей болмаса да, сол бiр функцияларды орындауына және өзара алмастырушы болуына мүмкiндiк беретiн ұқсас сипаттамалары бар және ұқсас құрауыштардан тұратын тауарлар;
12) әлеуетті өнім беруші – осы Қағидаларға сәйкес шарт жасасуға үміткер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, егер олар үшін Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе);
13) өнім беруші – осы Қағидаларға сәйкес шарт жасасқан, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес қаржы лизингі шартын жасасқан кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (мемлекеттік мекемелерді қоспағанда егер олар үшін Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе);
14) тендер – әлеуетті өнім берушілер арасында ашық бәсекелестікті көздейтін және сатып алу туралы шарттың анағұрлым тиімді талаптарын айқындауға бағытталған сатып алу тәсілі;
15) екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып өткізілетін тендер (бұдан әрі – екі кезеңдік тендер) – әлеуетті өнім берушілер арасында ашық бәсекелестікті көздейтін және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылатын аукционды қолдана отырып, шарттың анағұрлым тиімді талаптарын айқындауға бағытталған сатып алу тәсілі;
16) тендерлік құжаттама – осы Қағидаларға сәйкес тендерлік өтінімді дайындау үшін әлеуетті өнім берушіге тапсырыс беруші немесе тендерді ұйымдастырушы ұсынатын құжаттама;
17) тендерлік өтінім – тендерлік құжаттамаға немесе осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес жасалған әлеуетті өнім берушінің ұсынысы;
18) сатып алуды ұйымдастырушы – тапсырыс беруші немесе қор және бірыңғай дистрибьютор айқындаған, осы Қағидаларда көзделген тәсілдермен сатып алуды ұйымдастыратын және сатып алу қорытындысын тапсырыс берушіге немесе қорға және бірыңғай дистрибьюторға сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге шарт жасасу үшін жіберетін адам;
19) отандық тауар өндіруші – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға немесе мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға:
Қазақстан Республикасының аумағында дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды немесе медициналық техниканы өндіру жөніндегі фармацевтикалық қызмет "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсат (хабарлама) негізінде жүзеге асырылады;
тұтынуға (қолдануға) дайын тауарлар Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркелуіне (тіркеу куәлігіне) сәйкес Қазақстан Республикасында орналасқан өндірістік алаңдарда өндіріледі;
Қазақстан Республикасының аумағында тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес өндірілген немесе жеткілікті қайта өңдеуге ұшыраған және "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында одан әрі айналыста болуға арналған тауарлар;
"Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтарының аумағында жеткілікті қайта өңдеуге ұшыраған және Қазақстан Республикасының кедендік аумағының қалған бөлігіне әкетілетін тауарлар;

11) однородные товары - товары которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;
12) потенциальный поставщик - физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан), претендующие на заключение договора согласно настоящим Правилам;
13) поставщик - физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан), заключившие договор в соответствии с настоящими Правилами, договор финансового лизинга в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
14) тендер - способ закупа, предусматривающий открытую конкуренцию между потенциальными поставщиками и направленный на определение наиболее выгодных условий договора о закупе;
15) тендер с использованием двухэтапных процедур (далее - двухэтапный тендер) - способ закупа, предусматривающий открытую конкуренцию между потенциальными поставщиками и направленный на определение наиболее выгодных условий договора с применением аукциона, осуществляемого в соответствии с настоящими Правилами;
16) тендерная документация - документация, представляемая заказчиком или организатором тендера потенциальному поставщику для подготовки тендерной заявки в соответствии с настоящими Правилами;
17) тендерная заявка - предложение потенциального поставщика, составленное в соответствии с тендерной документацией или положениями настоящих Правил;
18) организатор закупа - лицо, определенное заказчиком или фондом и единым дистрибьютором, которое организовывает закуп способами, предусмотренными настоящими Правилами, и направляет итоги закупа заказчику или фонду и единому дистрибьютору для заключения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг;
19) отечественный товаропроизводитель - физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, или юридическое лицо, являющемся резидентами Республики Казахстан, соответствующие следующим критериям:
фармацевтическая деятельность по производству лекарственных средств, медицинских изделий или медицинского изделия на территории Республики Казахстан осуществляется на основании соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
товары, готовые к употреблению (применению), производятся в соответствии с их государственной регистрацией в Республике Казахстан (регистрационное удостоверение) на производственных площадках, расположенных в Республике Казахстан;
товары произведены или подвергнуты достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки товара на территории Республики Казахстан и предназначены для дальнейшего обращения на территории Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";
товары подвергнуты достаточной переработке на территории специальных экономических зон Республики Казахстан в соответствии с критериями достаточной переработки товара в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и вывозимые на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан;

20) шетелдік өндіруші (дайындаушы зауыт) – тұтынуға (қолдануға) дайын тауарлары Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде толық өндірілген немесе қайта өңделген, бұл экспорттаушы елдегі құзыретті органдар берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттармен расталған, шет мемлекеттің заңнамасы бойынша құрылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын шетелдік заңды тұлға;
21) бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізімі (бұдан әрі – бірыңғай дистрибьютордың тізімі) – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін:
дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың сипаттамаларын, олардың халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағаларын, отандық тауар өндірушілермен өнім берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу мүмкіндігін;
дәрілік заттар үшін халықаралық патенттелмеген атауын немесе құрамы, медициналық бұйым үшін – атаулары немесе құрамы үшін нұсқаманы;
сервистік қызмет көрсетуді, техникалық ерекшелікті және жиынтықты талап ететін медициналық бұйымдар үшін – атаулары, бір бірлігі үшін және жиынтық бөлінісіндегі құны, тауардың әрбір атауы бойынша беру мерзімдерін қамтитын құжат;
22) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган – индустрия және индустриялық-инновациялық даму, елдің фармацевтикалық және медициналық өнеркәсібін дамыту, мемлекеттік инвестициялық саясат және инвестициялық қолдау саясаты саласында басшылық жасауды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
23) Қазақстан Республикасының резиденттері – Қазақстан Республикасының азаматтары, оның ішінде шетелдіктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына құжаты бар азаматтығы жоқ тұлғалар, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған барлық заңды тұлғалар, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде орналасқан филиалдары мен өкілдіктері;
24) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – осы тармақтың 23) тармақшасында көрсетілмеген жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері;
25) бекітілген баға – сатып алу нәтижелері бойынша айқындалған өнім беруші дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды бірыңғай дистрибьюторға беруге міндеттенетін дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың бағасы;
26) фармацевтикалық көрсетілетін қызмет – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуды, тасымалдауды, сақтауды, есепке алуды және өткізуді қоса алғандағы халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етумен байланысты дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілердің қызметі;

20) иностранный производитель (завод-изготовитель) - иностранное юридическое лицо, созданное по законодательству иностранного государства, являющееся нерезидентом Республики Казахстан, готовые к употреблению (применению) товары которого полностью произведены или переработаны за пределами Республики Казахстан, что подтверждено сертификатами о происхождении товара, выданными компетентными органами в стране экспортера;
21) список лекарственных средств, медицинских изделий, закупаемых у единого дистрибьютора, (далее - список единого дистрибьютора) - разрабатываемый и утверждаемый уполномоченным органом в области здравоохранения документ, содержащий:
характеристики лекарственных средств, медицинских изделий, их предельных цен на международное непатентованное наименование, возможности заключения долгосрочного договора поставки с отечественными товаропроизводителями;
указание для лекарственных средств международного непатентованного наименования или состава, для медицинского изделия - наименования или состава;
наименование для медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, технической спецификации и комплектации, стоимость за единицу и в разрезе комплектации, сроки поставки по каждому наименованию товара;
22) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сферах индустрии и индустриально-инновационного развития, развития фармацевтической и медицинской промышленности страны, государственной инвестиционной политики и политики поддержки инвестиций;
23) резиденты Республики Казахстан - граждане Республики Казахстан, в том числе иностранцы и лица без гражданства, имеющие документ на право постоянного проживания в Республике Казахстан, все юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с местом нахождения на территории Республики Казахстан, а также их филиалы и представительства с местом нахождения в Республике Казахстан и за ее пределами;
24) нерезиденты Республики Казахстан - физические лица, юридические лица, их филиалы и представительства, не указанные в подпункте 23) настоящего пункта;
25) фиксированная цена - цена лекарственного средства, медицинского изделия, определенная по результатам закупа, по которой поставщик обязуется поставить лекарственные средства, медицинские изделия единому дистрибьютору;
26) фармацевтическая услуга - деятельность субъектов в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий, связанная с амбулаторным лекарственным обеспечением населения, включая закуп, транспортировку, хранение, учет и реализацию лекарственных средств и медицинских изделий, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;

27) өнім берушіге фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің шығындарын өтеу – қор қаражаты немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдарының қаражаты есебінен бірыңғай дистрибьютордың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қоса алғанда, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу нәтижелері бойынша белгіленген құны бойынша шығындарды фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді берушіге өтеу;
28) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарты – Қазақстан Республикасының дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірушілерімен немесе Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың келісімшарттық өндірісінің тапсырыс берушімен дәрілік заттарға арналған тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына және қолданудың әлеуетті қаупі бар 1 және 2а қауіпсіздік класындағы медициналық бұйымдарды (зарарсыздандырылғандардан басқа) қоспағанда, медициналық бұйымдарға арналған сапаны басқару жүйесінің халықаралық стандартының (ISO 13485) талаптарына сәйкес өндірілген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды беруге арналған не дәрілік заттар үшін тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкес, ал медициналық бұйымдар үшін, қолданудың әлеуетті қаупі бар 1 және 2а қауіпсіздік класындағы медициналық бұйымдарды (зарарсыздандырылғандардан басқа) қоспағанда, сапаны басқару жүйесінің халықаралық стандартының (ISO 13485) талаптарына сәйкес дәрілік заттар мен медииналық бұйымдардың өндірісін немесе Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дәрілік заттардың өндірушісімен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың келісімшарттық өндірісін құруға және (немесе) жаңғыртуға ниеті бар дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектімен бірыңғай дистрибьютор Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен он жылға дейінгі мерзімге жасасатын азаматтық-құқықтық шарт;
29) кепілдікті сервистік қызмет көрсету – өндіретін зауыт белгілеген шығыс материалдары мен тозатын тораптарды қалпына келтіруді қоспағанда, сатып алу шарттарында, өнім берудің ұзақ мерзімді шарттарында, үш жақты сатып алу және қаржы лизингі шарттарында айқындалған мерзімде тиісті түрде пайдаланылған және сақталған жағдайда өнім беруші (дайындаушы, орындаушы), оның ішінде қашықтықтан (мамандандырылған бағдарламаларды және жабдықты, деректерді беру арнасын, сәйкестендірілген бар кодты немесе өзге де әдісті пайдаланумен, онлайн режимде) көрсететін техникалық қызмет көрсетудің кез келген түрлерін, техникалық диагностиканы және жабдықтың ақауын, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын, техникалық консультацияны қамтитын берілген медициналық техниканы жарамды жай-күйде ұстау жөніндегі көрсетілетін қызметтер кешені;

27) возмещение затрат поставщику фармацевтической услуги - возмещение за счет средств фонда или средств местного исполнительного органа областей, города республиканского значения и столицы поставщику фармацевтической услуги затрат по стоимости, установленной по результатам закупа единым дистрибьютором или местными органами государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, лекарственных средств, медицинских изделий, включая стоимость услуг по транспортировке, хранению, учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий;
28) долгосрочный договор поставки лекарственных средств и медицинских изделий - гражданско-правовой договор, заключаемый единым дистрибьютором сроком до десяти лет с производителями лекарственных средств, медицинских изделий Республики Казахстан или заказчиком контрактного производства лекарственных средств и медицинских изделий, расположенного на территории Республики Казахстан, на поставку лекарственных средств и медицинских изделий, произведенных в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств и требованиями международного стандарта системы управления качеством (ISO 13485) для медицинских изделий, за исключением медицинских изделий класса безопасности потенциального риска применения 1 и 2а (кроме стерильных); либо с субъектом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющим намерение создать и (или) модернизировать производство лекарственных средств и медицинских изделий или контрактное производство лекарственных средств и медицинских изделий с производителем лекарственных средств, расположенным на территории Республики Казахстан, в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств, а для медицинских изделий в соответствии с требованиями международного стандарта системы управления качеством (ISO 13485), за исключением медицинских изделий класса безопасности потенциального риска применения 1 и 2а (кроме стерильных), в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
29) гарантийное сервисное обслуживание - комплекс услуг по поддержанию поставленной медицинским изделием в исправном состоянии, включающий любые виды технического обслуживания, техническую диагностику и дефектацию оборудования, ремонтно-восстановительные работы, технические консультации, которые оказывает поставщик (изготовитель, исполнитель), в том числе дистанционно (в режиме онлайн, с использованием специализированных программ и оборудования, каналом передачи данных, идентифицированным баркодом или иным методом), при условии ее надлежащего использования и хранения бесплатно на срок, определенный договорами закупа, долгосрочными договорами поставки, трехсторонними договорами закупа и финансового лизинга, за исключением восстановления расходных материалов и изнашиваемых узлов, установленных заводом производителем;

30) қаржы лизингі шарты – үш жақты шарт, оған сәйкес лизинг беруші осы Қағидаларға сәйкес өнім берушіден лизинг алушы көрсеткен лизинг нысанасын жеке меншігіне сатып алуға және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес осы лизинг нысанасын лизинг алушыға уақытша иеленуге және пайдалануға ақылы түрде беруге міндеттенеді;
31) сатып алу шарты – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жазбаша нысанда белгіленген, тараптар қол қойған немесе тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған барлық қосымшалармен бірге тауарларды сатып алуға тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында жасалған шарт;
32) өнім беру шарты – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тараптар қол қойған немесе бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған және тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған барлық қосымшалармен бірге дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуға бірыңғай дистрибьютор мен өнім беруші арасында жасалған шарт;
33) сатып алу шарты – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тараптар қол қойған немесе бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған және тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған барлық қосымшалармен бірге дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуға бірыңғай дистрибьютор мен тапсырыс беруші арасында жасалған шарт;
34) фармацевтикалық қызметтерді көрсету туралы шарт – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жазбаша нысанда белгіленген, тараптар қол қойған немесе бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған және тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған барлық қосымшалармен бірге фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға тапсырыс беруші немесе бірыңғай дистрибьютор және өнім беруші арасында жасалған шарт;
35) клиникалық-техникалық негіздеме – сервистік қызмет көрсетуді талап ететін, сұрау салынған медициналық бұйымның қажеттілігі мен денсаулық сақтау ұйымының оны қолдануға әзірлігі туралы ақпарат қамтылған құжат;
36) лизинг беруші – тартылған және (немесе) өз ақшасы есебiнен лизинг нысанасын меншiгіне сатып алатын және оны қаржы лизингі шартының талаптарында лизинг алушыға беретiн заңды тұлға (лизинг мәмiлесiне қатысушы);
37) лизинг алушы – қаржы лизингі шартының талаптарында лизинг нысанасын қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымы (лизинг мәмiлесiне қатысушы);

30) договор финансового лизинга - трехсторонний договор, в соответствии с которым лизингодатель обязуется приобрести в собственность указанный лизингополучателем предмет лизинга у поставщика в соответствии с настоящими Правилами и предоставить лизингополучателю этот предмет лизинга во временное владение и пользование за плату в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан;
31) договор закупа- договор, заключенный между заказчиком и поставщиком на закуп товаров в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, зафиксированный в письменной форме, подписанный сторонами или удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон, со всеми приложениями;
32) договор поставки - договор, заключенный между единым дистрибьютором и поставщиком на закуп лекарственных средств, медицинских изделий в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, подписанный сторонами или сформированный в информационной системе единого дистрибьютора и удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон, со всеми приложениями;
33) договор закупки - договор, заключенный между единым дистрибьютором и заказчиком на закуп лекарственных средств, медицинских изделий в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, подписанный сторонами или сформированный в информационной системе единого дистрибьютора и удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон, со всеми приложениями;
34) договор об оказании фармацевтических услуг - договор, заключенный между заказчиком или единым дистрибьютором и поставщиком на закуп фармацевтических услуг в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, зафиксированный в письменной форме, подписанный сторонами или сформированный в информационной системе единого дистрибьютора и удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон, со всеми приложениями;
35) клинико-техническое обоснование - документ, содержащий информацию о потребности в запрашиваемом медицинском изделии, требующем сервисного обслуживания, и готовности организации здравоохранения его применять;
36) лизингодатель - юридическое лицо (участник лизинговой сделки), которое за счет привлеченных и (или) собственных денег приобретает в собственность предмет лизинга и передает его лизингополучателю на условиях договора финансового лизинга;
37) лизингополучатель - организация здравоохранения (участник лизинговой сделки), которая принимает на условиях договора финансового лизинга предмет лизинга;

38) лизинг төлемдері – қаржы лизингі шартын жасау сәтіндегі баға бойынша лизинг нысанасының барлық құнының өтелуiн ескере отырып есептелуге тиiс және қаржы лизингі шартының қолданылу мерзiмi ішінде жүзеге асырылатын, қаржы лизингі шарты қолданылуының барлық мерзiмi iшiнде қаржы лизингі шарты бойынша төлемдердiң жалпы сомасын бiлдiретiн мерзiмдiк төлемдер, ол мыналарды қамтиды:
қаржы лизингі шартына сәйкес лизинг берушiге лизинг нысанасын сатып алуға жұмсалған шығындарды және лизинг нысанасын сатып алуға, беруге және нысаналы түрде пайдаланылуы үшiн оны жұмыс iстейтiн күйге келтiруге тiкелей байланысты кез келген басқа да шығындарды өтеуді;
лизинг бойынша сыйақыны;
39) біріздендіруге жататын, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар – облыстық бюджеттерге, Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейдегі медицина ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді қоса алғанда, республикалық бюджет қаражаты есебінен біртекті медициналық қызметтерді көрсету үшін денсаулық сақтау ұйымдары сатып алатын, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін, біртекті техникалық сипаттамалары бар медициналық бұйымдар;
40) лизинг мерзімі – лизинг нысанасы лизинг алушыға қаржы лизингі шартына сәйкес уақытша иеленуге және пайдалануға берiлетiн мерзiм, бұл ретте лизинг берушiде лизинг нысанасына меншiк құқығының сақталуы кезiнде қаржы лизингі шартының мерзiмiнен бұрын бұзылуы лизинг мерзiмiн өзгертуге әкеп соқтырмайды;
41) инвестициялық жоба – тиісті өндірістік практика стандарттарына (GMP) сәйкес дәрілік заттардың және "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен ИСО сапасын басқару жүйесінің стандарттарына сәйкес медициналық мақсаттағы бұйымдардың жаңа өндірістерін құруға және (немесе) жұмыс істеп тұрғандарын жаңғыртуға инвестицияларды көздейтін іс-шаралар кешені;
42) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43) бірыңғай дистрибьютордың прайс-парағы – сипаттамалары, өлшем бірлігі, өлшеп-орауы, өндірушінің атауы, өндіруші елі, бірыңғай дистрибьютордың бір бірлік үшін үстеме бағасын есепке алғанда, бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша шекті бағадан аспайтын бағасы, сондай-ақ дәрілік заттар үшін саудалық және халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы, медициналық бұйымдар үшін саудалық атауы немесе құрамы көрсетілген бірыңғай дистрибьютор сатып алған тауарлардың тізбесін қамтитын, тапсырыс берушілер мен тауарларды есепке алу және өткізу жөніндегі қызметтер берушілер үшін бірыңғай дистрибьютор бекітетін баға ұсынысы;

38) лизинговые платежи - периодические платежи, представляющие собой общую сумму платежей по договору финансового лизинга за весь срок действия договора финансового лизинга, которые должны быть рассчитаны с учетом возмещения всей стоимости предмета лизинга по цене на момент заключения договора финансового лизинга, и осуществляемые на протяжении срока действия договора финансового лизинга, которые включают в себя:
возмещение лизингодателю затрат на приобретение предмета лизинга и любых других расходов, непосредственно связанных с приобретением, поставкой предмета лизинга и приведением его в рабочее состояние для использования по назначению в соответствии с договором финансового лизинга;
вознаграждение по лизингу;
39) медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, подлежащие унификации - медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, с единообразными техническими характеристиками, закупаемые организациями здравоохранения для оказания однородных медицинских услуг за счет средств республиканского бюджета, включая целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента на материально-техническое оснащение медицинских организаций на местном уровне;
40) срок лизинга- срок, на который предмет лизинга предоставляется лизингополучателю во временное владение и пользование в соответствии с договором финансового лизинга, при этом досрочное расторжение договора финансового лизинга при сохранении права собственности на предмет лизинга за лизингодателем не влечет за собой изменения срока лизинга;
41) инвестиционный проект - комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции на создание новых и (или) модернизацию действующих производств лекарственных средств в соответствии со стандартами надлежащей производственной практики (GMP) и медицинских изделий в соответствии со стандартами системы управления качеством ИСО в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";
42) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
43) прайс-лист единого дистрибьютора - ценовое предложение на товары, утверждаемое единым дистрибьютором для заказчиков и поставщиков услуг по учету и реализации товаров, содержащее перечень закупленных единым дистрибьютором товаров с указанием их характеристики, единицы измерения, фасовки, наименования производителя, страны производителя, цены, не превышающей предельной цены по списку единого дистрибьютора, с учетом наценки единого дистрибьютора за единицу, а также для лекарственных средств торгового и международного непатентованного наименования или состава, для медицинских изделий торгового наименования или состава;

44) орфандық (сирек) дәрілік препарат – жиілігі Қазақстан Республикасында ресми айқындалған деңгейден аспайтын, орфандық (сирек) ауруларды диагностикалауға, этиопатогенетикалық немесе патогенетикалық емдеуге арналған дәрілік препарат;
45) дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды тіркеуге дейінгі және тіркеуден кейінгі кезеңдерде сараптама жүргізу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйым (бұдан әрі – сараптама ұйымы);
46) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің өнім берушісі – осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және тәсілдермен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органымен немесе бірыңғай дистрибьютормен шарт негізінде халықты рецепттер бойынша дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсететін денсаулық сақтау субъектісі;
47) бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі – бірыңғай дистрибьютордың қызметін автоматтандыратын және дистрибуция процесінің барлық мүдделі тараптарымен электрондық құжат алмасу жүргізуге мүмкіндік беретін бірыңғай дистрибьютор айқындайтын ақпараттық жүйе;
48) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
49) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
50) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері көрсететін қызметтерді сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
51) тауар – дәрілік заттар, медициналық бұйымдар;
52) дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауы – Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған дәрілік заттың атауы;
53) бірлесіп орындаушы – өнім беруші фармацевтикалық қызметтерді көрсету туралы шартты бірлесіп орындау үшін тартатын денсаулық сақтау субъектілері;
54) ауыспалы қалдық – өнім берушілерден бірыңғай дистрибьютордың қоймасына өткен қаржы жылдарында қабылданған, оның ішінде төмендемейтін қордан тапсырыс берушілер өткізбеген дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар;

44) орфанный (редкий) лекарственный препарат - лекарственный препарат, предназначенный для диагностики, этиопатогенетического или патогенетического лечения орфанных (редких) заболеваний, частота которых не превышает официально определенного уровня в Республике Казахстан;
45) государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий - организация, определенная уполномоченным органом в области здравоохранения для проведения экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий в дорегистрационном и послерегистрационном периодах (далее - экспертная организация);
46) поставщик фармацевтической услуги - субъект здравоохранения, оказывающий услуги по обеспечению населения по рецептам лекарственными средствами, медицинскими изделиями на основании договора с местным органом государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы или единым дистрибьютором в порядке и способами, определенными настоящими Правилами;
47) информационная система единого дистрибьютора - определяемая единым дистрибьютором информационная система, автоматизирующая деятельность единого дистрибьютора и позволяющая вести обмен электронными документами со всеми заинтересованными сторонами процесса дистрибуции;
48) электронная цифровая подпись - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
49) электронный документ - документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
50) фонд социального медицинского страхования (далее - фонд) - некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
51) товар - лекарственные средства, медицинские изделия;
52) международное непатентованное название лекарственного средства - название лекарственного средства, рекомендованное Всемирной организацией здравоохранения;
53) соисполнитель - субъекты здравоохранения, привлекаемые поставщиком для совместного исполнения договора об оказании фармацевтических услуг;
54) переходящий остаток - лекарственные средства и (или) медицинские изделия, принятые в прошедших финансовых годах от поставщиков на склад единого дистрибьютора, в том числе нереализованные заказчиками с неснижаемого запаса;

55) денсаулық сақтау субъектілері – жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке тұлғалар;
56) DDP ИНКОТЕРМС 2010 – Халықаралық тауар палатасы әзірлеген және айқындаған халықаралық сатып алу-сату шарттарының стандартты талаптарының халықаралық сауда термині, мұнда тауар тапсырыс берушіге барлық кеден баждары мен тәуекелдерінен тазартылған, шартта көрсетілген межелі орнына жеткізілгенде;
57) сатып алудың үш жақты шарты – сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарты шеңберінде бірыңғай дистрибьютор, тапсырыс беруші және өнім беруші арасында жасалатын шарт;
58) сарапшы – тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы не бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушілер ұсынатын тауарлар сипаттамасының немесе техникалық ерекшелігінің бірыңғай дистрибьютордың тізіміне немесе сатып алынатын тауарлардың техникалық ерекшеліктері мен осы Қағидаларда белгіленген оларға қойылатын талаптарға сәйкес келуіне қатысты сараптамалық қорытынды беру үшін өтеусіз негізде тартатын арнаулы және (немесе) техникалық білімі, өткізілетін сатып алу саласында тиісті құжаттармен (дипломдармен, сертификаттармен, куәліктермен және басқа да құжаттармен) расталған тәжірибесі мен біліктілігі бар жеке тұлға;
59) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу веб-порталы – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алудың электрондық қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай нүктесін беретін ақпараттық жүйе;
60) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына шекті баға (бұдан әрі – халықаралық патенттелмеген атауына шекті баға) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде бағасы одан жоғары болса, сатып алу жүргізілмейтін дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына арналған баға;
61) бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасы – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өнім беру шартында көрсетілген, бірыңғай дистрибьютор сатып алатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың бағасына үстеме;
60-1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның саудалық атауына шекті баға (бұдан әрі – саудалық атауына шекті баға) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде бағасы одан жоғары болса сатып алу жүргізілмейтін дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның саудалық атауына арналған баға;

55) субъекты здравоохранения - организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
56) DDP ИНКОТЕРМС 2010 - международный торговый термин стандартных условий договоров международной купли-продажи, которые разработаны и определены Международной торговой палатой, когда товар доставляется заказчику в место назначения, указанное в договоре, очищенным от всех таможенных пошлин и рисков;
57) трехсторонний договор закупа - договор, заключаемый между единым дистрибьютором, заказчиком и поставщиком в рамках долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания;
58) эксперт - физическое лицо, обладающее специальными и (или) техническими познаниями, опытом и квалификацией в области проводимых закупок, подтверждаемыми соответствующими документами (дипломами, сертификатами, свидетельствами и другими документами), привлекаемое заказчиком, организатором закупок либо единым дистрибьютором на безвозмездной основе для дачи экспертного заключения в отношении соответствия характеристики или технической спецификации предлагаемых товаров потенциальных поставщиков списку единого дистрибьютора или технической спецификации и требованиям к закупаемым товарам, установленным настоящими Правилами;
59) веб-портал закупа лекарственных средств и медицинских изделий - информационная система, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам закупа лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;
60) предельная цена на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее - предельная цена на международное непатентованное наименование) - цена на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия, выше которой не может быть произведен закуп в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;
60-1) предельная цена на торговое наименование лекарственного средства или медицинского изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее - предельная цена на торговое наименование) - цена на торговое наименование лекарственного средства или медицинского изделия, выше которой не может быть произведен закуп в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;
61) наценка единого дистрибьютора - надбавка, утверждаемая уполномоченным органом в области здравоохранения, к цене лекарственных средств, медицинских изделий, закупаемых единым дистрибьютором, указанной в договоре поставки;

62) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу бойынша көрсетілетін қызмет – дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілердің халықты дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен қамтамасыз етуге байланысты есепке алуды, сақтауды халыққа өткізуді (рецептуралық босатуды) қамтамасыз ететін қызметі;
63) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу жөніндегі шарт – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жазбаша нысанда белгіленген, тараптар барлық қосымшалармен қол қойған бірыңғай дистрибьютор мен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу жөніндегі қызметтер беруші арасында жасалған шарт;
64) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары – денсаулық сақтау саласында мемлекеттік саясатты іске асыратын, денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын қамтамасыз ететін, азаматтардың денсаулығын қорғау, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласында басшылықты жүзеге асыратын, денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне мониторингті және бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
65) бірыңғай дистрибьютор көрсететін қызмет – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде халықты дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен, амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуге байланысты бірыңғай дистрибьютор қорға көрсететін қызметтер жиынтығы;
66) амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуді есепке алу ақпараттық жүйесі – амбулаториялық деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек шеңберінде рецепттер жазып беруді, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің өнім берушісінің тауарды босатуын немесе есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметті есепке алуды автоматтандыруға арналған денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ақпараттық жүйе;
67) өнім берушінің тауарларды есепке алу және өткізу жөніндегі шығынын өтеу – көрсетілетін қызметтерді сатып алу нәтижелері бойынша бірыңғай дистрибьютордың дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтердің өнім берушісінің тауарларды өткізу және есепке алу шығындарын қордың қаражаты есебінен өтеуі;
68) дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың төмендемейтін қоры – өткен жылы тапсырыс беруші бірыңғай дистрибьютордың тізімінен іс жүзінде сатып алған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың жалпы көлемінен он пайызға дейінгі көлемде өз қаражаты есебінен ағымдағы қаржы жылы бірыңғай дистрибьютор белгілеген және сатып алатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі;

62) услуга по учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий - деятельность субъектов в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий, связанная с обеспечением населения лекарственными средствами, медицинскими изделиями, обеспечивающая учет, хранение, реализацию (рецептурный отпуск) населению;
63) договор об оказании услуг по учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий - договор, заключенный между единым дистрибьютором и поставщиком услуг по учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, зафиксированный в письменной форме, подписанный сторонами со всеми приложениями;
64) местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы - государственные органы, реализующие государственную политику в области здравоохранения, обеспечивающие исполнение законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, осуществляющие руководство в области охраны здоровья граждан, обращения лекарственных средств, медицинских изделий, осуществляющие мониторинг и контроль за деятельностью субъектов здравоохранения;
65) услуга единого дистрибьютора - совокупность услуг, оказываемых единым дистрибьютором фонду, связанных с амбулаторным лекарственным обеспечением населения лекарственными средствами, медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования;
66) информационная система учета амбулаторного лекарственного обеспечения - информационная система, определяемая уполномоченным органом в области здравоохранения для автоматизации учета выписки рецептов, отпуска товара поставщиком фармацевтической услуги или услуги по учету и реализации в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на амбулаторном уровне;
67) возмещение затрат поставщику услуги по учету и реализации товаров- возмещение единым дистрибьютором затрат за хранение, реализацию и учет товаров поставщику услуги по учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий по результатам закупа услуг за счет средств фонда;
68) неснижаемый запас лекарственных средств и медицинских изделий - перечень лекарственных средств, медицинских изделий, установленный и приобретаемый единым дистрибьютором в текущем финансовом году за счет собственных средств в объеме до десяти процентов от общего объема лекарственных средств, медицинских изделий из списка единого дистрибьютора, фактически закупленных заказчиками в предыдущем году;

69) бірыңғай дистрибьютордың қызметтерді көрсету туралы шарты – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жазбаша нысанда белгіленген, барлық қосымшалармен тараптар қол қойған немесе бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған және тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған бірыңғай дистрибьютор көрсететін қызметтерді сатып алуға арналған қор мен бірыңғай дистрибьютор арасында жасалған шарт;
70) амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету шарты – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қор қаражаты есебінен бекітілген халықты амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету мақсатында, амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету шеңберінде тараптар қол қойған немесе бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған және барлық қосымшалармен электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған бірыңғай дистрибьютор мен денсаулық сақтау субъектілері арасында жасалған шарт;
71) жылжымалы кешен – емдік және диагностикалық іс-шараларды дербес орындауға мүмкіндік беретін, медициналық бұйымдар (тасымалданбайтын және портативті емес), сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар стационарлық бекітілген, арнайы автокөлік;
72) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайтын заңды тұлға;
73) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемде және шарттармен медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтерін сатып алуды және оған ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
74) фармацевтикалық қызмет – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру, дайындау, көтерме және бөлшек саудада өткізу бойынша денсаулық сақтау саласында жүзеге асырылатын, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алумен (иеленумен), сақтаумен, әкелумен, әкетумен, тасымалдаумен, сапасын бақылаумен, ресімдеумен, бөлумен, пайдаланумен және жоюмен, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етумен байланысты қызмет;
75) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды келісімшарттық өндіру (бұдан әрі – келісімшарттық өндіру) – дәрілік заттар үшін тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарының толық сақталуын қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндірушілердің өндірістік қуаттарында келісімшарт негізінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру;

69) договор об оказании услуги единого дистрибьютора - договор, заключенный между фондом и единым дистрибьютором на закуп услуги единого дистрибьютора в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, зафиксированный в письменной форме, подписанный сторонами или сформированный в информационной системе единого дистрибьютора и удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон, со всеми приложениями;
70) договор амбулаторного лекарственного обеспечения - договор, заключенный между единым дистрибьютором и субъектами здравоохранения в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения в целях амбулаторного лекарственного обеспечения прикрепленного населения за счет средств фонда, в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, подписанный сторонами или сформированный в информационной системе единого дистрибьютора и удостоверенный электронными цифровыми подписями сторон, со всеми приложениями;
71) передвижной комплекс - специальный автотранспорт, на котором стационарно закреплены (непереносные и непортативные) медицинские изделия, медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, позволяющий автономно выполнять лечебные и диагностические мероприятия;
72) единый оператор в сфере закупок лекарственных средств и медицинских изделий (далее - единый оператор) - юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом в области здравоохранения по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных закупок;
73) фонд социального медицинского страхования - некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
74) фармацевтическая деятельность - деятельность, осуществляемая в области здравоохранения по производству, изготовлению, оптовой и розничной реализации лекарственных средств и медицинских изделий, связанная с закупом (приобретением), хранением, ввозом, вывозом, транспортировкой, контролем качества, оформлением, распределением, использованием и уничтожением лекарственных средств и медицинских изделий, а также обеспечением их безопасности, качества и эффективности;
75) контрактное производство лекарственных средств и медицинских изделий (далее - контрактное производство) - производство лекарственных средств и медицинских изделий на контрактной основе на производственных мощностях производителей лекарственных средств и медицинских изделий, расположенных на территории Республики Казахстан, которые обеспечивают полное соблюдение требований надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств;

76) келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өндірушімен келісімшарттық өндірісі бар және онымен бірегей патенттелген дәрілік препаратты келісімшарттық өндіріске шарт жасасқан (егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда) заңды тұлға;
77) Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізімі – халықаралық конвенциялар негізінде нөмірленген және тиісті кестелер мен тізімге біріктірілген, Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізбесі;
78) өндірістік алаң – дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірушінің дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірудің бүкіл процесін немесе оның белгілі бір сатыларын орындауға арналған, аумақтық жағынан оқшауланған кешені;
79) сараптамалық топ – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін, сандық құрамы бойынша кемінде үш адамнан тұратын, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін, сұрау салынған медициналық бұйымдардың бейіні жөніндегі мамандар тобы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Сатып алуға байланысты қағидаттар, тәсілдер мен шектеулер
3. Сатып алу мынадай қағидаттар сақтала отырып өткізіледі:
1) сатып алу үшін пайдаланылатын ақшаны оңтайлы және тиімді жұмсау;
2) әлеуетті өнім берушілерге сатып алуды өткізу рәсіміне қатысу үшін тең мүмкіндіктер беру;
3) әлеуетті өнім берушілер арасындағы адал бәсекелестік;
4) сатып алу процесінің жариялылығы мен ашықтығы;
5) отандық тауар өндірушілерді қолдау;
6) кәсіпкерлік бастаманы қолдау;
7) пациентке бағдарланған дәрілік көмек;
8) Қазақстан Республикасының тұрғындарын дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен, медициналық техникамен үздіксіз қамтамасыз ету.
4. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу үшін бөлінетін бюджет қаражатын оңтайлы және тиімді жұмсау мақсатында дәрілік заттар, медициналық бұйымдар халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағадан және саудалық атауына шекті бағадан аспайтын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген бағамен сатып алынады.

76) заказчик контрактного производства - юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан), имеющее контрактное производство с производителем, расположенным на территории Республики Казахстан, и заключившее с ним договор на контрактное производство оригинального запатентованного лекарственного препарата;
77) список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, - перечень подлежащих контролю в Республике Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, пронумерованных и объединенных в соответствующие таблицы и список на основе международных конвенций;
78) производственная площадка - территориально обособленный комплекс производителя лекарственных средств, медицинских изделий, предназначенный для выполнения всего процесса производства лекарственных средств, медицинских изделий или его определенных стадий;
79) экспертная группа - группа специалистов по профилю запрашиваемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, утверждаемая уполномоченным органом в области здравоохранения, по количественному составу не менее трех человек.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Принципы, способы и ограничения, связанные с закупом
3. Закуп производится с соблюдением принципов:
1) оптимального и эффективного расходования денег, используемых для закупа;
2) предоставления потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в процедуре проведения закупа;
3) добросовестной конкуренции среди потенциальных поставщиков;
4) гласности и прозрачности процесса закупа;
5) поддержки отечественных товаропроизводителей;
6) поддержки предпринимательской инициативы;
7) пациентоориентированности лекарственной помощи;
8) бесперебойного обеспечения населения Республики Казахстан лекарственными средствами, медицинскими изделиями, медицинской техникой.
4. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств, выделяемых для закупа лекарственных средств, медицинских изделий, предназначенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, лекарственные средства, медицинские изделия закупаются по ценам, не превышающим предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Жыл сайын тиісті қаржы жылының бірінші маусымына дейін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган келесі қаржы жылына бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атауларына шекті бағаны бекітеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Сатып алуды тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы:
1) тендер;
2) баға ұсыныстарын сұрату;
3) бір көзден алу;
4) оның тізіміне сәйкес бірыңғай дистрибьютордан;
5) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алу жөніндегі бірыңғай дистрибьютор арқылы;
6) мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, денсаулық сақтау ұйымдарының Қазақстан Республикасының қаржы лизингі туралы заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен қаржы лизингі шарттарында сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алу тәсілдерінің бірімен жүзеге асырады.
Осы тармақтың 1) – 3) тармақшаларында көзделген сатып алуды тапсырыс берушілер немесе сатып алуды ұйымдастырушылар сатып алу веб-порталында жүзеге асыра алады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Бірыңғай дистрибьютор сатып алуды:
1) екі кезеңдік тендер;
2) бір көзден алу;
3) инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу, төтенше жағдайларды болғызбау және салдарын жою үшін дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі;
4) берудің ұзақ мерзімді шарты бойынша дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың өндірісін құруға және (немесе) жаңартуға ниеті бар әлеуетті өнім берушілерден сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі;
5) берудің ұзақ мерзімді шарты бойынша дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың өндірісі бар әлеуетті өнім берушілерден сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі;
6) берудің ұзақ мерзімді шарты бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша өндірісі бар әлеуетті өнім берушілерден сатып алудың;
7) берудің ұзақ мерзімді шарты бойынша келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерінен бірегей патенттелген дәрілік заттарды сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі тәсілдерінің бірімен жүзеге асырады;

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ежегодно до первого июня соответствующего финансового года уполномоченный орган в области здравоохранения утверждает предельные цены на международные непатентованные наименования лекарственных средств, медицинских изделий по списку единого дистрибьютора на следующий финансовый год.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Закуп осуществляется заказчиком или организатором закупа одним из следующих способов:
1) тендера;
2) запроса ценовых предложений;
3) из одного источника;
4) у единого дистрибьютора по его списку;
5) через единого дистрибьютора по приобретению медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания;
6) приобретения медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, на условиях финансового лизинга в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан о финансовом лизинге организациями здравоохранения, за исключением государственных учреждений.
Закуп, предусмотренный подпунктами 1) - 3) настоящего пункта, заказчики или организаторы закупа могут осуществлять на веб-портале закупок.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Единым дистрибьютором закуп осуществляется одним из следующих способов:
1) двухэтапного тендера;
2) из одного источника;
3) особым порядком осуществления закупа лекарственных средств, медицинских изделий для предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций;
4) особым порядком осуществления закупа по долгосрочным договорам поставки у потенциальных поставщиков, имеющих намерение на создание и (или) модернизацию производства лекарственных средств, медицинских изделий;
5) особым порядком осуществления закупа по долгосрочным договорам поставки у потенциальных поставщиков, имеющих производство лекарственных средств, медицинских изделий;
6) особым порядком осуществления закупа по долгосрочным договорам поставки у потенциальных поставщиков, имеющих производство по медицинским изделиям, требующим сервисного обслуживания;
7) особым порядком осуществления закупа по долгосрочным договорам поставки оригинальных запатентованных лекарственных средств у заказчиков контрактного производства.

Бірыңғай дистрибьютор осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген сатып алуды сатып алу веб-порталында жүзеге асыра алады.
Бірыңғай дистрибьютор осы тармақтың 1) немесе 2) тармақшаларына сәйкес бір қаржы жылы және өтінімдерінде бірдей сипаттамасы және (немесе) техникалық сипаттамасы (лоттары) бар дәрілік заттар және (немесе) медициналық бағыттағы бұйымдар көрсетілген сол бір әлеуетті өнім беруші қатысатын осы тармақтың 4), 5) тармақшаларына сәйкес сатып алу тәсілдерімен сатып алу рәсімдері бір мезгілде өткізілген жағдайда тендерлік немесе конкурстық комиссия мұндай лоттары бар өтінімдерді, ашу рәсімін бұрын басталған деп қарайды. Бұл ретте тендерлік немесе конкурстық комиссия кеш басталған сатып алудағы мұндай лоттарды бұрын басталған сатып алу қорытындыларын шығарғанға дейін қарамайды.
Бірыңғай дистрибьютор бұрын басталған сатып алу нәтижелері бойынша ұзақ мерзімді шарт жасасқан жағдайда тендерлік немесе конкурстық комиссия кеш басталған сатып алудағы мұндай лоттарды қараусыз қайтарады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Лизинг беруші қаржы лизингі шарттарында одан әрі денсаулық сақтау ұйымдарына беру үшін бірыңғай дистрибьютор арқылы сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Жұмыскерлер, сондай-ақ тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының, бірыңғай дистрибьютордың немесе лизинг берушінің үлестес тұлғалары осы Қағидаларда реттелетін сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім берушілер ретінде қатыса алмайды.
Әлеуетті өнім беруші және оның үлестес тұлғасы бір лот бойынша тендердің қатысушысы бола алмайды.
Әлеуетті өнім беруші, егер:
1) әлеуетті өнім беруші бірінші басшыларының және (немесе) әлеуетті өнім берушінің уәкілетті өкілінің жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) немесе жегжаттары өнім берушіні таңдау туралы шешім қабылдау құқығына ие болса не өткізілетін сатып алуда тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының, бірыңғай дистрибьютордың немесе лизинг берушінің өкілі болып табылса;
2) сатып алуға қатысуға үміткер әлеуетті өнім беруші басшысының жосықсыз әлеуетті өнім берушілердің немесе өнім берушілердің тізбесінде болатын заңды тұлғаларды басқаруға, құруға, жарғылық капиталына қатысуға байланысы болса;

Закуп, предусмотренный подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, единый дистрибьютор может осуществлять на веб-портале закупок.
В случаях одновременного проведения в одном финансовом году единым дистрибьютором процедур закупа в соответствии с подпунктами 1) или 2) настоящего пункта и способами закупа в соответствии с подпунктами 4), 5) настоящего пункта, в которых принимает участие один и тот же потенциальный поставщик, в заявках которого указаны лекарственные средства и (или) медицинские изделия с одной характеристикой и (или) технической характеристикой (лоты), тендерной или конкурсной комиссией рассматриваются заявки с такими лотами, процедура вскрытия которых начата ранее. При этом такие лоты в закупе, начатом позднее, не рассматриваются тендерной или конкурсной комиссией до подведения итогов закупа, начатого ранее.
В случае заключения единым дистрибьютором долгосрочного договора по результатам закупа, начатого ранее, тендерной или конкурсной комиссией в закупе, начатом позднее, такие лоты отклоняются без рассмотрения.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Лизингодатель осуществляет закуп медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, для дальнейшей передачи организациям здравоохранения на условиях финансового лизинга через единого дистрибьютора.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Работники, а также аффилированные лица заказчика, организатора закупа, единого дистрибьютора или лизингодателя не участвуют в качестве потенциальных поставщиков при осуществлении закупа, регулируемого настоящими Правилами.
Потенциальный поставщик и его аффилированное лицо не выступают в качестве участника тендера по одному лоту.
Потенциальный поставщик не участвует в закупе, если:
1) близкие родственники, супруг (супруга) или свойственники первых руководителей потенциального поставщика и (или) уполномоченного представителя потенциального поставщика обладают правом принимать решение о выборе поставщика либо являются представителем заказчика, организатора закупа, единого дистрибьютора или лизингодателя в проводимом закупе;
2) руководитель потенциального поставщика, претендующего на участие в закупках, связан с управлением, учреждением, участием в уставном капитале юридических лиц, находящихся в перечне недобросовестных потенциальных поставщиков или поставщиков;

3) сатып алуға қатысуға үміткер әлеуетті өнім берушінің басшысы жосықсыз әлеуетті өнім берушілердің немесе өнім берушілердің тізбесіне енгізілген кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға болып табылса;
4) сатып алуға қатысуға үміткер кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға болып табылатын әлеуетті өнім беруші жосықсыз әлеуетті өнім берушілердің (өнім берушілер) тізбесіне енгізілген әлеуетті өнім берушінің басшысы болып табылса;
5) әлеуетті өнім беруші жосықсыз әлеуетті өнім берушілердің (өнім берушілердің) тізбесінде болса;
6) әлеуетті өнім берушінің немесе өнім берушінің қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына не Қазақстан Республикасының бейрезиденті – әлеуетті өнім беруші мемлекетінің заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрса, сатып алуға қатыспайды.
10. Жосықсыз әлеуетті өнім берушілердің немесе өнім берушілердің тізбесін тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы, бірыңғай дистрибьютор немесе лизинг беруші заңды күшіне енген сот шешімдері негізінде қалыптастырады және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган көздеген тәртіппен және мерзімдерде оны интернет-ресурсқа орналастыру үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жібереді.
11. Жосықсыз әлеуетті өнім берушілердің немесе өнім берушілердің тізбесіне қосу үшін:
1) өнім берушілердің тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету біліктілік талаптары немесе сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар бойынша дәйексіз ақпарат ұсынуы;
2) жеңімпаздар деп айқындалған әлеуетті өнім берушілердің осы Қағидаларға сәйкес шарт жасасудан жалтаруы;
3) екінші орын алған әлеуетті өнім берушілердің осы Қағидаларға сәйкес шарт жасасудан жалтаруы;
4) өнім берушілердің тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының немесе бірыңғай дистрибьютордың бір жақты тәртіппен шартты бұзуына әкеп соқтырған олармен жасалған шарттар бойынша өз міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы негіз болып табылады.
11-1. Бірыңғай дистрибьютор сотқа талап қою негізінің басталғаны туралы өзіне мәлім болған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде әлеуетті өнім берушіні немесе өнім берушіні жосықсыз деп тану туралы талап қоюға міндетті.
Ескерту. Қағида 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3) руководитель потенциального поставщика, претендующий на участие в закупе, является осуществляющим предпринимательскую деятельность физическим лицом, которое включено в перечень недобросовестных потенциальных поставщиков или поставщиков;
4) потенциальный поставщик, являющийся физическим лицом, осуществляющим предпринимательскую деятельность, претендующий на участие в закупе, является руководителем потенциального поставщика, включенного в перечень недобросовестных потенциальных поставщиков (поставщиков);
5) потенциальный поставщик состоит в перечне недобросовестных потенциальных поставщиков (поставщиков);
6) финансово-хозяйственная деятельность потенциального поставщика или поставщика приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан либо законодательством государства потенциального поставщика - нерезидента Республики Казахстан.
10. Перечень недобросовестных потенциальных поставщиков или поставщиков формируется заказчиком, организатором закупа, единым дистрибьютором или лизингодателем на основании решений судов, вступивших в законную силу, и направляется в уполномоченный орган в области здравоохранения для размещения на его интернет-ресурсе в порядке и сроки, предусмотренные уполномоченным органом в области здравоохранения.
11. Основаниями для включения в перечень недобросовестных потенциальных поставщиков или поставщиков являются:
1) представление потенциальными поставщиками недостоверной информации по квалификационным требованиям или требованиям к товарам и услугам, приобретаемым в рамках оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования;
2) уклонение потенциальных поставщиков, определенных победителями, от заключения договора согласно настоящим Правилам;
3) уклонение потенциальных поставщиков, занявших второе место, от заключения договора согласно настоящим Правилам;
4) неисполнение или ненадлежащее исполнение поставщиками обязательств по заключенным с ними договорам, что привело к расторжению договора заказчиком, организатором закупа или единым дистрибьютором в одностороннем порядке.
11-1. Единый дистрибьютор обязан предъявить в суд иск о признании потенциального поставщика или поставщика недобросовестным в течении 30 (тридцати) календарных дней со дня, когда ему стало известно о наступлении основания предъявления иска.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Фармацевтикалық қызметтерді көрсету үшін әлеуетті өнім берушінің бірлесіп орындаушыны тартуға жол беріледі, бұл ретте әлеуетті өнім берушінің бірлесіп орындаушысы осы Қағидалардың 14-тармағының 1), 3), 10) тармақшаларында белгіленген фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушісіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
3-тарау. Әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптары
13. Сатып алуға қатысатын әлеуетті өнім беруші:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелуге тиіс;
2) дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіру немесе көтерме саудада өткізу жөніндегі фармацевтикалық қызметті жүзеге асыруға құқық қабілетті болуы;
3) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдары және (немесе) жарналары бойынша берешегі болмауға тиіс;
4) осы Қағидалар бойынша сот жосықсыз деп танымаған болуға тиіс;
5) тапсырыс берушімен, сатып алуды ұйымдастырушымен, бірыңғай дистрибьютормен үлестес болмауға тиіс;
6) басқа әлеуетті өнім берушімен бір лот бойынша үлестес болмауға тиіс;
7) заңды күшіне енген сот актісімен банкрот деп танылмаған болуға тиіс және оған қатысты банкроттық немесе таратылу рәсімдері жүргізілмеуге тиіс;
8) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өткізуге байланысты үшінші тұлғалардың патенттік және өзге де құқықтары мен талаптарын бұзбауға тиіс.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушілеріне мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) құқық қабілеттілігі (заңды тұлғалар үшін), азаматтық әрекет ету қабілеттілігі (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін);
2) Қазақстан Республикасының резиденті болуы;
3) олармен айналысу үшін рұқсат алу, хабарлама жіберу қажет болатын қызмет түрлерін жүзеге асыратын әлеуетті өнім берушінің құқықтық қабілеттілігі "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы расталады. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;

12. Допускается привлечение соисполнителя потенциальным поставщиком для оказания фармацевтических услуг, при этом соисполнитель потенциального поставщика соответствует квалификационным требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику фармацевтических услуг, установленным в подпунктах 1), 3), 10) пункта 14 настоящих Правил.
Глава 3. Квалификационные требования, предъявляемые к потенциальному поставщику
13. Потенциальный поставщик, участвующий в закупе:
1) должен быть зарегистрирован в качестве субъекта предпринимательства согласно законодательству Республики Казахстан;
2) должен быть правоспособным на осуществление фармацевтической деятельности по производству или оптовой реализации лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
3) не должен иметь налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
4) не должен быть признанным судом недобросовестным по настоящим Правилам;
5) не должен быть аффилированным с заказчиком, организатором закупа, единым дистрибьютором;
6) не должен быть аффилированным по одному лоту с другим потенциальным поставщиком;
7) не должен быть признан банкротом вступившим в законную силу судебным актом, и в отношении него не должно проводиться процедур банкротства или ликвидации;
8) не должен нарушать патентных и иных прав и притязаний третьих лиц, связанных с реализацией лекарственных средств и медицинских изделий.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. К потенциальным поставщикам фармацевтических услуг предъявляются следующие квалификационные требования:
1) правоспособность (для юридических лиц), гражданская дееспособность (для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность);
2) резидентство Республики Казахстан;
3) правоспособность потенциального поставщика, осуществляющего виды деятельности, на занятие которыми необходимо получение разрешения, направление уведомления, подтверждается посредством информационных систем государственных органов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации". В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";

4) төлем қабілеттілігі – салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдары және (немесе) жарналары бойынша берешегінің болмауы;
5) банкроттық не таратылу рәсіміне жатпауы, қаржы-шаруашылық қызмет сатып алуды жүргізу сәтінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес тоқтатыла тұрмауға тиіс;
6) жосықсыз әлеуетті өнім берушілер және (немесе) өнім берушілер тізбесінде болмауы;
7) Қазақстан Республикасының фармацевтика нарығында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
8) амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуді есепке алудың ақпараттық жүйесін енгізу үшін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның болуы;
9) соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы соңғы екі жыл ішінде жасасқан шарттар бойынша олардың міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауаптылыққа тартылмауы;
10) осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген шектеулердің болмауы;
11) осы Қағидаларда тыйым салынған бірыңғай дистрибьютормен қарым-қатынастың болмауы.
15. Біліктілік талаптары осы Қағидаларда белгіленген сатып алу тәсілінің ерекшеліктері ескеріле отырып қолданылады.
16. Тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушіге осы Қағидаларда көзделмеген біліктілік талаптарын қоймайды.
Әлеуетті өнім беруші өзінің біліктілік талаптарына сәйкес келуін растау үшін тапсырыс берушіге, сатып алуды ұйымдастырушыға, бірыңғай дистрибьюторға қағаз жеткізгіште немесе сатып алу веб-порталы арқылы осы Қағидаларда көзделген құжаттарды және/немесе құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
17. Әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, тендердің, екі кезеңдік тендердің бір лоты бойынша дәрілік заттың; медициналық мақсаттағы бұйымның; медициналық техниканың өндірушісін көрсете отырып, бір саудалық атауын ұсынады.
Әлеуетті өнім беруші дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның бір атауы бойынша фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алған кезде, сондай-ақ бір көзден немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу жүргізу кезінде осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның, медициналық техниканың өндірушісін көрсете отырып бір саудалық атауын ұсынады.
18. Әлеуетті өнім беруші тендердің бір лоты бойынша, егер сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сатып алынатын негізгі медициналық бұйымды пайдалану үшін жиынтықта бірлесіп пайдалану үшін қосымша медициналық бұйымдар талап етілсе, екі және одан да көп өндірушілерді ұсына алады.

4) платежеспособность - не иметь налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
5) не подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на момент проведения закупок;
6) не состоять в перечне недобросовестных потенциальных поставщиков и (или) поставщиков;
7) иметь опыт работы на фармацевтическом рынке Республики Казахстан не менее года;
8) наличие информационно-коммуникационной инфраструктуры для ведения информационной системы учета амбулаторного лекарственного обеспечения;
9) не быть привлеченным к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным в течение последних двух лет договорам о закупках фармацевтических услуг на основании решения суда, вступившего в законную силу;
10) отсутствие ограничений, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил;
11) отсутствие отношений с единым дистрибьютором, запрещенных настоящими Правилами.
15. Квалификационные требования применяются с учетом особенностей способа закупа, установленных настоящими Правилами.
16. Заказчик, организатор закупа или единый дистрибьютор не предъявляют к потенциальному поставщику квалификационные требования, не предусмотренные настоящими Правилами.
Потенциальный поставщик в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям представляет заказчику, организатору закупа, единому дистрибьютору документы и/или копии документов, предусмотренные настоящими Правилами на бумажном носителе или посредством веб-портала закупок.
17. Потенциальный поставщик по одному лоту тендера, двухэтапного тендера представляет одно торговое наименование с указанием производителя лекарственного средства; медицинского изделия; медицинского изделия, за исключением случая, указанного в пункте 18 настоящих Правил.
При закупе фармацевтических услуг потенциальный поставщик по одному наименованию лекарственного средства, медицинского изделия, а также при проведении закупа из одного источника или способом запроса ценовых предложений представляет одно торговое наименование с указанием производителя лекарственного средства; медицинского изделия; медицинского изделия, за исключением случая, указанного в пункте 19 настоящих Правил.
18. Потенциальный поставщик по одному лоту тендера в случаях, когда для использования с закупаемым основным медицинским изделием, требующим сервисного обслуживания, дополнительно требуются медицинские изделия для совместного использования в комплектации, может представить двух и более производителей.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар амбулаториялық деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде халықты тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесіне кірген, бірақ бірыңғай дистрибьютордың тізіміне кірмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар үшін;
2) балаларды қамтамасыз ету мақсатында медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (дәрілік заттардың айналысы саласындағы уәкілетті орган бекіткен) балаларға қолдануға қарсы көрсетілімдері туралы нұсқамасы бар дәрілік затты бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда;
3) дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті өкілдік органдарының шешімі негізінде пациенттің жеке өзіне жақпаған жағдайда фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асырады.
4-тарау. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету шеңберінде сатып алынатын тауарларға қойылатын талаптар
20. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету үшін сатып алынатын және босатылатын (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде) дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға мынадай талаптар қойылады:
1) Кодекстің ережелеріне сәйкес және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тіркеудің болуы (дәріханаларда дайындалған дәрілік препараттарды, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен орфандық препараттардың тізбесіне енгізілген орфандық препараттарды, тіркелмеген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық бұйымның құрамына кіретін және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген дербес бұйым немесе құрылғы ретінде пайдаланылмайтын жиынтықты қоспағанда);

Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Местными органами государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы осуществляется закуп фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи:
1) для лекарственных средств и медицинских изделий, входящих в перечень лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями (состояниями), утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения, но не входящих в список единого дистрибьютора;
2) в целях обеспечения детей, в случаях закупа единым дистрибьютором лекарственного средства, в инструкции (утвержденной уполномоченным органом в сфере обращения лекарственных средств) по медицинскому применению которого имеется указание о противопоказаниях к применению у детей;
3) в случае индивидуальной непереносимости пациента, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии и решения местных представительных органов областей, города республиканского значения и столицы.
Глава 4. Требования к товарам, приобретаемым в рамках оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования
20. К закупаемым и отпускаемым (при закупе фармацевтических услуг) лекарственным средствам, медицинским изделиям, предназначенным для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, предъявляются следующие требования:
1) наличие регистрации лекарственных средств, медицинских изделий в Республике Казахстан в соответствии с положениями Кодекса и порядке, определенном уполномоченным органом в области здравоохранения (за исключением лекарственных препаратов, изготовленных в аптеках, орфанных препаратов, включенных в перечень орфанных препаратов, утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения, незарегистрированных лекарственных средств, медицинских изделий, комплектующих, входящих в состав медицинского изделия и не используемых в качестве самостоятельного изделия или устройства, ввезенных на территорию Республики Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения);

2) дәрілік заттар, медициналық бұйымдар денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларына сәйкес олардың қауіпсіздігінің, тиімділігінің және сапасының сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда сақталады және тасымалданады;
3) дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың таңбалануы, тұтыну қаптамасы және қолдану жөніндегі нұсқаулықтар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес келеді;
4) тапсырыс берушіге өнім берушінің беру күніне дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімі:
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде елу пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса);
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде он екі айының (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) құрайды;
5) бірыңғай дистрибьюторға өнім берушінің беру күніне дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімі:
сатып алу жүргізілетін алдағы жылдың қараша, желтоқсан және басталған қаржы жылының қаңтар кезеңінде тауарды жеткізген кезде қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде алпыс пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса) және қаржы жылы ішінде келесі беру кезінде кемінде елу пайызын;
сатып алу жүргізілетін алдыңғы жылдың қараша, желтоқсан және басталған қаржы жылының қаңтар кезеңінде тауарды жеткізген кезде қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде он төрт айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) және қаржы жылы ішінде келесі беру кезінде кемінде он екі айын құрайды;
6) осы тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда, тапсырыс берушіге бірыңғай дистрибьютордың беру күніне дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімі:
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде отыз пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса);
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде сегіз айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) құрайды;
7) тапсырыс берушіге бірыңғай дистрибьютордың беру күніне вакциналардың жарамдылық мерзімі:
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде қырық пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса);
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде он айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) құрайды;
8) олардың жарамдылық мерзімі өткенге дейін тағайындауы бойынша пайдалану үшін тараптардың келісімі бойынша есепке алу және өткізу қызметтері бірыңғай дистрибьютор тауарының ауыспалы қалдықтары үшін тапсырыс берушіге және (немесе) өнім берушіге ұсынылатын осы тармақтың 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген жарамдылықтың аз мерзімін құрайды;

2) лекарственные средства, медицинские изделия хранятся и транспортируются в условиях, обеспечивающих сохранение их безопасности, эффективности и качества, в соответствии с Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств, медицинских изделий, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) маркировка, потребительская упаковка и инструкция по применению лекарственных средств, медицинских изделий соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан и порядку, установленному уполномоченным органом в области здравоохранения;
4) срок годности лекарственных средств, медицинских изделий на дату поставки поставщиком заказчику составляет:
не менее пятидесяти процентов от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности менее двух лет);
не менее двенадцати месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более);
5) срок годности лекарственных средств, медицинских изделий на дату поставки поставщиком единому дистрибьютору составляет:
не менее шестидесяти процентов от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности менее двух лет) при поставке товара в период ноябрь, декабрь года, предшествующего году, для которого производится закуп, и январь наступившего финансового года, и не менее пятидесяти процентов при последующих поставках в течение финансового года;
не менее четырнадцати месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более) при поставке товара в период ноябрь, декабрь года, предшествующего году, для которого производится закуп, и январь наступившего финансового года, и не менее двенадцати месяцев при последующих поставках в течение финансового года;
6) срок годности лекарственных средств, медицинских изделий, за исключением товаров, указанных в подпункте 7) настоящего пункта, на дату поставки единым дистрибьютором заказчику составляет:
не менее тридцати процентов от срока годности, указанного на упаковке (при сроке годности менее двух лет);
не менее восьми месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более);
7) срок годности вакцин на дату поставки единым дистрибьютором заказчику составляет:
не менее сорока процентов от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности менее двух лет);
не менее десяти месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более);
8) менее сроков годности, указанных в подпунктах 6) и 7) настоящего пункта, для переходящих остатков товара единого дистрибьютора, которые поставляются заказчику и (или) поставщику услуги учета и реализации по соглашению сторон для использования по назначению до истечения срока их годности;

9) дәрілік заттар, медициналық бұйымдар өзінің сипаттамасы (жиынтығы) бойынша хабарландыруда немесе сатып алуға шақыруда көрсетілген сипаттамаға (жиынтыққа) сәйкес болуға тиіс;
10) әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы бойынша дәрілік заттар немесе медициналық бұйымдар дәрілік заттарға бағаларды реттеу қағидаларына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен бекітілген халықаралық патенттелмеген атауы және (немесе) саудалық атауы бойынша шекті бағадан, сондай-ақ тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық бұйымдардың шекті бағасынан аспауға тиіс.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сатып алынатын медициналық бұйымға мынадай талаптар қойылады:
1) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның Қазақстан Республикасында тіркелуінің немесе Кодексте көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының аумағына әкелу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қорытындысының (рұқсат беру құжатының) болуы. Тіркеу тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесімен немесе электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылатын Мемлекеттік тізілімнің ақпараттық ресурсынан алынатын үзіндімен расталады. Тіркеу қажеттілігінің болмауы сараптама ұйымының немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның хатымен расталады;
2) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның таңбалануы, тұтыну қаптамасы және қолдану жөніндегі нұсқаулық пен пайдалану құжаты Кодекстің талаптарына және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес келеді;
3) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйым денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларына сәйкес оның қауіпсіздігінің, тиімділігі мен сапасының сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда сақталады және тасымалданады;
4) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйым жаңа, бұрын пайдаланылмаған, берудің алдындағы жиырма төрт ай кезеңінде шығарылған болып табылады;
5) өлшем құралдарына жататын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйым Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген. Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі жүйесінің тізіліміне енгізілуі техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган берген сертификаттың көшірмесімен расталады. Өлшем бірлігі жүйесінің тізіліміне енгізу қажеттілігінің болмауы техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті органның хатымен расталады;

9) лекарственные средства, медицинские изделия по своей характеристике (комплектации) должны соответствовать характеристике (комплектации), указанной в объявлении или приглашении на закуп;
10) лекарственные средства или медицинские изделия по ценовому предложению потенциального поставщика не должны превышать предельных цен по международному непатентованному названию и (или) торговому наименованию утвержденных в порядке, определенным уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с правилами регулирования цен на лекарственные средства, а также предельных цен на медицинские изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системе обязательного социального медицинского страхования.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. К закупаемому медицинскому изделию, требующему сервисного обслуживания, предъявляются следующие требования:
1) наличие регистрации медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, в Республике Казахстан или заключения (разрешительного документа) уполномоченного органа в области здравоохранения для ввоза на территорию Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Кодексом. Регистрация подтверждается копией документа, подтверждающего регистрацию, или выпиской из информационного ресурса государственного реестра, заверяемой электронно-цифровой подписью. Отсутствие необходимости регистрации подтверждается письмом экспертной организации или уполномоченного органа в области здравоохранения;
2) маркировка, потребительская упаковка, инструкция по применению и эксплуатационный документ медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, соответствуют требованиям Кодекса и порядка, установленного уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) медицинское изделие, требующее сервисного обслуживания, хранится и транспортируется в условиях, обеспечивающих сохранение ее безопасности, эффективности и качества, в соответствии с Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств, медицинских изделий, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения;
4) медицинское изделие, требующее сервисного обслуживания, является новым, ранее неиспользованным, произведенным в период двадцати четырех месяцев, предшествующих моменту поставки;
5) медицинское изделие, требующее сервисного обслуживания, относящееся к средствам измерения, внесено в реестр государственной системы единства измерений Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о единстве измерений. Внесение в реестр системы единства измерений Республики Казахстан подтверждается копией сертификата, выданного уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии. Отсутствие необходимости внесения в реестр системы единства измерений подтверждается письмом уполномоченного органа по техническому регулированию и метрологии;

6) жылжымалы кешен арнайы автокөліктен, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардан тұратын бірыңғай кешен ретінде Қазақстан Республикасында тіркелген.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы, бірыңғай дистрибьютор немесе лизинг беруші тауарларға осы Қағидаларда көзделмеген талаптарды белгілемейді.
23. Тауарларға қойылатын талаптар осы Қағидаларда белгіленген сатып алу тәсілінің ерекшеліктері ескеріле отырып қолданылады.
5-тарау. Отандық тауар өндірушілерді және/немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өндірушілерін қолдау
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Егер лот бойынша тендерге (екі кезеңдік тендерге) Еуразиялық экономикалық одақтың тіркеу және сараптау қағидаларына сәйкес келетін тіркеу куәлігі бар (Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 және 2016 жылғы 12 ақпандағы № 46 шешімдеріне сәйкес), тендерлік өтінімі осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін отандық тауар өндіруші және/немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өндірушісі болып табылатын бір әлеуетті өнім беруші қатысса, комиссия осындай әлеуетті өнім берушіні тендердің жеңімпазы деп тану туралы шешім қабылдайды, онымен бір көзден алу тәсілін қолданбай өнім беру шарты жасалады. Бұл ретте шарт жасасу кезінде тауардың бағасы осы әлеуетті өнім берушінің бастапқы баға ұсынысының бағасынан аспайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Егер лот бойынша тендерге (екі кезеңдік тендерге) олардың біреуі Еуразиялық экономикалық одақтың тіркеу және сараптау қағидаларына сәйкес келетін тіркеу куәлігі бар (Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 және 2016 жылғы 12 ақпандағы № 46 шешімдеріне сәйкес), тендерлік өтінімі осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін отандық тауар өндіруші және/немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өндірушісі болып табылатын екі және одан көп әлеуетті өнім беруші қатысқан жағдайда комиссия мұндай әлеуетті өнім берушіні тендердің жеңімпазы деп тану туралы шешім қабылдайды, онымен бір көзден алу тәсілін қолданбай өнім беру шарты жасалады. Бұл ретте шарт жасасу кезінде тауардың бағасы осы әлеуетті өнім берушінің бастапқы баға ұсынысының бағасынан аспайды.

6) передвижной комплекс зарегистрирован в Республике Казахстан как единый комплекс, состоящий из специального автотранспорта, медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Заказчик, организатор закупа, единый дистрибьютор или лизингодатель не устанавливают к товарам требований, не предусмотренных настоящими Правилами.
23. Требования к товарам применяются с учетом особенностей способа закупа, установленных настоящими Правилами.
Глава 5. Поддержка отечественных товаропроизводителей и/или производителей государств-членов Евразийского экономического союза
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае, если в тендере (двухэтапном тендере) по лоту участвует один потенциальный поставщик, являющийся отечественным товаропроизводителем и/или производителем государств-членов Евразийского экономического союза, имеющий регистрационное удостоверение, соответствующее Правилам регистрации и экспертизы ЕАЭС (согласно Решений Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 года №78 и от 12 февраля 2016 года № 46), тендерная заявка которого соответствует требованиям настоящих Правил, комиссия принимает решение о признании такого потенциального поставщика победителем тендера, с которым заключается договор поставки без применения способа закупа из одного источника. При этом при заключении договора цена товара не превышает цену первичного ценового предложения данного потенциального поставщика.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В случае, если в тендере (двухэтапном тендере) по лоту участвуют два и более потенциальных поставщиков, один из которых потенциальный поставщик, являющийся отечественным товаропроизводителем и/или производителем государств-членов Евразийского экономического союза, имеющий регистрационное удостоверение, соответствующее Правилам регистрации и экспертизы Евразийского экономического союза (согласно Решений Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 года № 78 и от 12 февраля 2016 года № 46), тендерная заявка которого соответствует требованиям настоящих Правил, комиссия принимает решение о признании такого потенциального поставщика победителем тендера, с которым заключается договор поставки без применения способа закупа из одного источника. При этом при заключении договора цена товара не превышает цену первичного ценового предложения данного потенциального поставщика.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Егер лот бойынша тендерге (екі кезеңдік тендерге) Еуразиялық экономикалық одақтың тіркеу және сараптау қағидаларына сәйкес келетін тіркеу куәліктері бар (Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 және 2016 жылғы 12 ақпандағы № 46 шешімдеріне сәйкес), тендерлік өтінімдері осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін отандық тауар өндірушілер және/немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын екі және одан көп әлеуетті өнім беруші қатысса, онда тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютор Еуразиялық экономикалық одақтың тіркеу және сараптау қағидаларына сәйкес келетін тіркеу куәліктері бар (Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 және 2016 жылғы 12 ақпандағы № 46 шешімдеріне сәйкес) отандық тауар өндірушілер және/немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерін қарайды, ал басқа әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін (болған кезде) қабылдамайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Егер екі кезеңдік тендерге берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу көзделетін лоттарға отандық өндіруші болып табылатын және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін бір әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімі берілсе, онымен осы Қағидалардың сатып алудың ерекше тәртібін көздейтін 21-тарауына сәйкес бір көзден сатып алу тәсілі қолданылмай берудің ұзақ мерзімді шарты жасалады.
28. Сатып алуды өткізу кезінде әлеуетті өнім берушінің отандық өндіруші мәртебесі мынадай құжаттармен расталады:
1) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдарды немесе медициналық техниканы өндірісі бойынша фармацевтикалық қызметті жүзеге асыруға арналған рұқсат (лицензия);
2) Кодекстің ережелеріне сәйкес және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өндіруші ретінде отандық тауар өндіруші көрсетілген, отандық тауар өндірушінің тауарына арналған тіркеу куәлігі.
Шарт немесе берудің ұзақ мерзімді шартына қосымша келісім жасалған кезде әлеуетті өнім беруші – отандық өндіруші жеткізілетін тауарларға "СТ KZ" ішкі айналыс үшін тауарлардың шығу тегі туралы сертификатты ұсынады.

Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В случае, если в тендере (двухэтапном тендере) по лоту участвуют два и более потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями и/или производителями государств-членов Евразийского экономического союза, имеющих регистрационное удостоверение, соответствующее Правилам регистрации и экспертизы Евразийского экономического союза (согласно Решений Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 года № 78 и от 12 февраля 2016 года № 46), тендерные заявки которых соответствуют требованиям настоящих Правил, заказчик, организатор закупа или единый дистрибьютор рассматривают тендерные заявки потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями и/или производителями государств-членов Евразийского экономического союза, имеющих регистрационное удостоверение, соответствующее Правилам регистрации и экспертизы Евразийского экономического союза (согласно Решений Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 года № 78 и от 12 февраля 2016 года № 46), а тендерные заявки других потенциальных поставщиков (при их наличии) отклоняются.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Если в двухэтапном тендере подана одна тендерная заявка, соответствующая требованиям настоящих Правил, от потенциального поставщика, являющегося отечественным производителем, на лоты, предусматривающие заключение долгосрочного договора поставки, с ним заключается долгосрочный договор поставки без применения способа закупа из одного источника в соответствии с главой 21 настоящих Правил, предусматривающей особый порядок закупа.
28. Статус отечественного производителя потенциального поставщика при проведении закупа подтверждается следующими документами:
1) разрешение (лицензия) на осуществление фармацевтической деятельности по производству лекарственных средств, медицинских изделий или медицинского изделия, полученное в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
2) регистрационное удостоверение на товар отечественного производителя, выданное в соответствии с положениями Кодекса и порядком, определенным уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием отечественного товаропроизводителя в качестве производителя.
При заключении договора или дополнительного соглашения к долгосрочному договору поставки, потенциальный поставщик - отечественный товаропроизводитель на поставляемые товары предоставляет сертификат о происхождении товара для внутреннего обращения "СТ KZ".

28-1. Сатып алуды өткізу кезінде әлеуетті өнім берушінің Еуразиялық экономикалық одақтың тіркеу және сараптау қағидаларына сәйкес келетін тіркеу куәлігі бар (Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 және 2016 жылғы 12 ақпандағы № 46 шешімдеріне сәйкес) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өндірушісінің мәртебесі мынадай құжаттармен расталады:
1) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың өндірісі бойынша фармацевтикалық қызметті жүзеге асыруға арналған рұқсат (лицензия);
2) Еуразиялық экономикалық одақтың тіркеу және сараптау қағидаларына сәйкес келетін тіркеу куәлігі (Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 және 2016 жылғы 12 ақпандағы № 46 шешімдеріне сәйкес).
Ескерту. Қағида 28-1-тармақпен толықтырлыды – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Кәсіпкерлік бастаманы қолдау
29. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде шарттар жасау артықшылығына Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес:
1) дәрілік заттарды сатып алу және дәрілік заттарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу кезінде тиісті өндірістік практика (GMP);
2) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде тиісті дистрибьюторлық практика (GDP);
3) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде тиісті дәріханалық практика (GPP) талаптарына объектінің сәйкестігі туралы сертификат алған әлеуетті өнім берушілер ие болады.
30. Тендерлік өтінімге сатып алу шартын немесе өнім беру шартын жасауға артықшылық алу үшін:
отандық тауар өндірушілер дәрілік заттарды сатып алу және дәрілік заттарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасау кезінде Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған объекті мен өндірістің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты қоса береді;
әлеуетті өнім берушілер дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған объектінің тиісті дистрибьюторлық практикаға сәйкестігі (GDP) сертификатын қоса береді;
әлеуетті өнім берушілер және (немесе) олардың бірлесіп орындаушылары фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған объектінің тиісті дәріханалық практикаға сәйкестігі (GPP) сертификатын қоса береді.

28-1. Статус производителя государств-членов Евразийского экономического союза, имеющего регистрационное удостоверение, соответствующее Правилам регистрации и экспертизы Евразийского экономического союза (согласно Решений Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 года № 78 и от 12 февраля 2016 года № 46) потенциального поставщика при проведении закупа подтверждается следующими документами:
1) разрешением (лицензией) на осуществление фармацевтической деятельности по производству лекарственных средств и медицинских изделий, полученное в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
2) регистрационным удостоверением, соответствующим Правилам регистрации и экспертизы Евразийского экономического союза (согласно Решений Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 года № 78 и от 12 февраля 2016 года № 46).
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Поддержка предпринимательской инициативы
29. Преимущество на заключение договоров в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования имеют потенциальные поставщики, получившие в соответствии с требованиями законодательства в области здравоохранения Республики Казахстан сертификат о соответствии объекта требованиям:
1) надлежащей производственной практики (GMP) при закупе лекарственных средств и заключении долгосрочных договоров поставки лекарственных средств;
2) надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) при закупе лекарственных средств, медицинских изделий и фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
3) надлежащей аптечной практики (GPP) при закупе фармацевтических услуг.
30. Для получения преимущества на заключение договора закупа или договора поставки к тендерной заявке:
отечественные товаропроизводители при закупе лекарственных средств и заключении долгосрочных договоров поставки лекарственных средств прикладывают сертификат о соответствии объекта и производства требованиям надлежащей производственной практики (GMP), полученный в соответствии с требованиями законодательства в области здравоохранения Республики Казахстан;
потенциальные поставщики при закупе лекарственных средств, медицинских изделий и фармацевтических услуг прикладывают сертификат о соответствии объекта требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), полученный в соответствии с требованиями законодательства в области здравоохранения Республики Казахстан;
потенциальные поставщики и (или) их соисполнители при закупе фармацевтических услуг прикладывают сертификат о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP), полученный в соответствии с требованиями законодательства в области здравоохранения Республики Казахстан.

31. Егер лот бойынша тендерге (екі кезеңдік тендерге) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін тендерлік өтінімді, объектінің осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген талаптарға сәйкес тиісті өндірістік практика GMР немесе тиісті дистрибьюторлық практика GDP талаптарына сәйкестігі туралы сертификат ұсынған бір ғана әлеуетті өнім беруші қатысса, онда комиссия мұндай әлеуетті өнім берушіні жеңімпаз деп тану туралы шешім қабылдайды, онымен бір көзден сатып алу тәсілін қолданбай шарт жасасады. Бұл ретте шартты жасасу кезінде тауардың бағасы осы әлеуетті өнім берушінің бастапқы баға ұсынысының бағасынан аспайды.
32. Егер лот бойынша тендерге (екі кезеңдік тендерге) олардың бірі осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін тендерлік өтінімді, осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген талаптарға сәйкес объектінің тиісті өндірістік практика GMР немесе тиісті дистрибьюторлық практика GDP талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты ұсынған екі және одан да көп әлеуетті өнім беруші қатысса, комиссия объектінің тиісті өндірістік практика GMР немесе тиісті дистрибьюторлық практика GDP талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты ұсынған әлеуетті өнім берушіні жеңімпаз деп тану туралы шешім қабылдайды, онымен бір көзден сатып алу тәсілін қолданбай шарт жасалады. Бұл ретте шарт жасасу кезінде тауардың бағасы осы әлеуетті өнім берушінің бастапқы баға ұсынысының бағасынан аспайды.
33. Егер лот бойынша тендерге (екі кезеңдік тендерге) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес тендерлік өтінімді және осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген талаптарға сәйкес объектінің тиісті өндірістік практика GMР немесе тиісті дистрибьюторлық практика GDP талаптарына сәйкестігі туралы сертификат ұсынған екі және одан да көп әлеуетті өнім беруші қатысса, онда комиссия олардың тендерлік өтінімдерін ғана қарайды, ал басқа қатысушылардың тендерлік өтінімдерін (олар болған кезде) қабылдамайды.
2-бөлім. Тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
8-тарау. Сатып алуды ұйымдастырушыны айқындау тәртібі
34. Тауарларды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындау үшін тапсырыс беруші немесе қор және бірыңғай дистрибьютор бір адамның атынан әрекет ететін жағдайды қоспағанда, тапсырыс беруші немесе қор және бірыңғай дистрибьютор шешім қабылдау жолымен сатып алуды ұйымдастырушыны, сондай-ақ алдағы болатын сатып алуда олардың мүдделерін білдіретін тапсырыс берушінің немесе қордың және бірыңғай дистрибьютордың лауазымды адамын айқындайды.

31. Если в тендере (двухэтапном тендере) по лоту участвует только один потенциальный поставщик, представивший тендерную заявку, соответствующую требованиям настоящих Правил, сертификат о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики GMP или надлежащей дистрибьюторской практики GDP, в соответствии с требованиями, указанными в пункте 30 настоящих Правил, комиссия принимает решение о признании такого потенциального поставщика победителем тендера, с которым заключается договор поставки без применения способа закупа из одного источника. При этом при заключении договора цена товара не превышает цену первичного ценового предложения данного потенциального поставщика.
32. Если в тендере (двухэтапном тендере) по лоту участвует два и более потенциальных поставщиков, один из которых потенциальный поставщик, представивший тендерную заявку, соответствующую требованиям настоящих Правил, сертификат о соответствии объекта надлежащей производственной практики GMP или надлежащей дистрибьюторской практики GDP, в соответствии с требованиями, указанными в пункте 30 настоящих Правил, комиссия принимает решение о признании потенциального поставщика, представившего сертификат о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики GMP или надлежащей дистрибьюторской практики GDP, победителем тендера, с которым заключается договор поставки без применения способа закупа из одного источника. При этом при заключении договора цена товара не превышает цену первичного ценового предложения данного потенциального поставщика.
33. Если в тендере (двухэтапном тендере) по лоту участвуют два и более потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки, соответствующие требованиям настоящих Правил, сертификаты о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики GMP или надлежащей дистрибьюторской практики GDP, в соответствии с требованиями, указанными в пункте 30 настоящих Правил, то комиссия рассматривает только их тендерные заявки, а тендерные заявки других потенциальных поставщиков (при их наличии) отклоняются.
Раздел 2. Порядок осуществления закупа заказчиком или организатором закупа
Глава 8. Порядок определения организатора закупа
34. Для выполнения процедур организации и проведения закупа товаров или фармацевтических услуг заказчик или фонд и единый дистрибьютор путем принятия решения определяет организатора закупа, а также должностное лицо заказчика или фонда и единого дистрибьютора, представляющее интересы последних в предстоящем закупе, за исключением случаев, когда организатор закупа и заказчик или фонд и единый дистрибьютор выступают в одном лице.

35. Мемлекеттік кәсіпорын өзімен үлестес тұлғалар үшін сатып алуды ұйымдастырушы ретінде әрекет ете алады.
36. Дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлға өзімен үлестес тұлғалар үшін сатып алуды ұйымдастырушы ретінде әрекет ете алады.
9-тарау. Тендер өткізу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Тендерді ұйымдастыру
37. Тендер өткізу тәсілімен тауарларды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік өтінімдерді қабылдау аяқталатын күннен кемінде күнтізбелік жиырма күн бұрын, қайталама тендер кезінде кемінде күнтізбелік он бес күн қалғанда тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастыру жолымен әлеуетті өнім берушілерді хабардар етеді.
38. Уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жасалған тендер өткізу тәсілімен тауарларды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу туралы хабарландыру тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына немесе бірыңғай дистрибьютордың сатып алу веб-порталына орналастырылады, ол мынадай ақпаратты:
1) тапсырыс берушінің немесе ұйымдастырушының атауын және мекенжайын;
2) сатып алынатын фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің атауларын, сатып алынатын тауарлардың халықаралық патенттелмеген атауларын, саудалық атауларын – пациенттің жеке өзіне жақпаған жағдайда, сатып алу көлемін, беру орнын, әрбір лот бойынша сатып алу үшін бөлінген сомаларды;
3) беру мерзімдері мен талаптарын;
4) тендерлік құжаттаманы беру тәртібі мен көзін;
5) құжаттарды ұсыну (қабылдау) орны мен тендерлік өтінімдерді берудің соңғы мерзімін;
6) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу күнін, уақыты мен орнын қамтиды.
Тапсырыс берушілер немесе сатып алуды ұйымдастырушылар тендерлерді сатып алу веб-порталы арқылы немесе осы Қағидалардың 15-тарауының нормаларына сәйкес өткізеді.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендер өткізу үшін тендерлік комиссия құрады. Әрбір тендерге бөлек комиссия құрамы бекітіледі.
40. Тендерлік комиссияның құрамына тендерлік комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасары және мүшелері кіреді. Тендерлік комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауға және кемінде үш адам болуға тиіс.
41. Тендерлік комиссия оны құру туралы шешім күшіне енген күннен бастап жұмыс істейді және өз қызметін сатып алу шарты жасалған не тендер өткізілмеді деп танылған күні не сатып алу шарты жасалғанға дейін сатып алу өткізу кезінде бұзушылықтар анықталған жағдайларда қорытындылардың күші жойылғанда тоқтатады.

35. Государственное предприятие может выступать в качестве организатора закупа для аффилированных с ним лиц.
36. Юридическое лицо, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого принадлежат государству, может выступать организатором закупа для аффилированных с ним лиц.
Глава 9. Порядок осуществления закупа способом проведения тендера
Параграф 1. Организация тендера
37. О закупе товаров, фармацевтических услуг способом проведения тендера заказчик или организатор закупа извещают потенциальных поставщиков не менее чем за двадцать календарных дней, при повторном тендере- не менее чем за пятнадцать календарных дней, до дня окончания приема тендерных заявок путем размещения на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа.
38. Объявление о проведении закупа товаров, фармацевтических услуг способом проведения тендера, размещается на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа, или на веб-портале закупок единого дистрибьютора, составленное по форме, утвержденной уполномоченным органом, и включает следующую информацию:
1) наименование и адрес заказчика или организатора;
2) наименование закупаемых фармацевтических услуг, международных непатентованных наименований закупаемых товаров, торговых наименований- в случае индивидуальной непереносимости пациента, об объеме закупа, месте поставок, суммах, выделенных для закупа по каждому лоту;
3) сроки и условия поставки;
4) порядок и источник передачи тендерной документации;
5) место представления (приема) документов и окончательный срок подачи тендерных заявок;
6) дата, время и место вскрытия конвертов с тендерными заявками.
Заказчики или организаторы закупа проводят тендеры посредством веб-портала закупок или в соответствии с нормами главы 15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 38 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Для проведения тендера заказчиком или организатором закупа образуется тендерная комиссия. На каждый тендер утверждается отдельный состав комиссии.
40. В состав тендерной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены тендерной комиссии. Общая численность членов тендерной комиссии должна составлять нечетное число и быть не менее трех человек.
41. Тендерная комиссия действует со дня вступления в силу решения о ее создании и прекращает свою деятельность в день заключения договора закупа либо признания тендера несостоявшимся, либо отмены итогов в случаях выявления нарушений при проведении закупа до заключения договора закупа.

42. Тендерлік комиссияның құрамына тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшылары немесе олардың орынбасарлары, сондай-ақ бейінді құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен мамандары кіреді.
43. Тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшысы немесе басшының орынбасары тендерлік комиссияның төрағасы болып айқындалады, ол комиссия қызметіне басшылық етеді, жұмысын жоспарлайды және оның шешімдерін іске асыру үшін жалпы бақылауды жүзеге асырады. Төраға болмаған уақытта оның функцияларын комиссия төрағасының орынбасары жүзеге асырады.
44. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы басшысының бұйрығымен тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының қызметкерлері қатарынан комиссияның құрамына кірмейтін және дауыс беру құқығы жоқ тендерлік комиссияның хатшысы тағайындалады.
45. Тендерлік комиссияның хатшысы әлеуетті өнім берушілерге тендерлік құжаттаманы ұсынады, олардан тендерлік өтінімдер салынған конверттерді қабылдайды, тендерлік комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды және басқа да қажетті материалдарды дайындайды, комиссия отырысының хаттамасын жасайды, тендерлік өтінімдерді тіркеу журналын жүргізеді, онда оларды ұсыну күні мен уақыты, тендерлік өтінім салынған конвертті ұсынған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі. Журнал тігіледі, беттері нөмірленеді, соңғы беті тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының уәкілетті адамының қолтаңбасымен куәландырылады.
46. Қажет болған кезде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы бейінді мамандықтағы сарапшыны немесе сарапшыларды тартады.
47. Сарапшы әлеуетті өнім берушілер ұсынып отырған тауарлардың және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің сатып алынатын тауарларға және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптарға, тендерлік құжаттаманың ережелеріне сәйкестігіне тауарлардың техникалық ерекшелігі (сипаттамасы) бойынша сараптамалық қорытынды береді.
48. Сарапшы тендерлік комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беруге қатыспайды. Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресімделеді, оған сарапшы қол қояды және комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
49. Сараптамалық қорытындыны комиссия тендерлік өтінімдерді бағалау және салыстырып тексеру, жеңімпазды айқындау кезінде қарайды.
50. Тендерлік комиссияның отырысы оның жалпы санынан кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі. Тендерлік комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санынан қарапайым көпшілік дауыс берілсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда тендерлік комиссия төрағасы, ал ол болмаған кезде тендерлік комиссия төрағасының орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.

42. В состав тендерной комиссии включаются первые руководители заказчика или организатора закупа, или их заместители, а также руководители профильных структурных подразделений и специалисты.
43. Председателем тендерной комиссии определяется первый руководитель или заместитель руководителя заказчика или организатора закупа, который руководит деятельностью комиссии, планирует работу и осуществляет общий контроль за реализацией ее решений. Во время отсутствия председателя его функции осуществляет заместитель председателя комиссии.
44. Приказом руководителя заказчика или организатора закупа из числа работников заказчика или организатора закупа назначается секретарь тендерной комиссии, который не входит в состав комиссии и не имеет права голоса.
45. Секретарь тендерной комиссии представляет потенциальным поставщикам тендерную документацию, принимает от них конверты с тендерными заявками, готовит предложения и другие необходимые материалы по повестке дня заседания тендерной комиссии, составляет протоколы заседания тендерной комиссии, ведет журнал регистрации тендерных заявок, в котором указываются дата и время их представления, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, представившего конверт с тендерной заявкой. Журнал прошивается, страницы пронумеровываются, последняя страница заверяется подписью уполномоченного лица заказчика или организатора закупа.
46. При необходимости заказчик или организатор закупа привлекает эксперта или экспертов из профильных специальностей.
47. Эксперт дает экспертное заключение по технической спецификации (характеристике) товаров на соответствие предлагаемых потенциальными поставщиками товаров и фармацевтических услуг требованиям к закупаемым товарам и фармацевтическим услугам, положениям тендерной документации.
48. Эксперт не участвует в голосовании при принятии тендерной комиссией решения. Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается экспертом и прилагается к протоколу заседания комиссии.
49. Экспертное заключение рассматривается комиссией при оценке и сопоставлении тендерных заявок, определении победителя.
50. Заседание тендерной комиссии проводится при условии участия не менее двух третей от общего числа. Решение тендерной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано простое большинство голосов от общей численности участвующих членов комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель тендерной комиссии, а при его отсутствии заместитель председателя тендерной комиссии.

51. Тендерлік комиссияның қандай да бір мүшесі болмаған жағдайда отырыс хаттамасында оның болмау себебі және осы фактіні растайтын актіге сілтеме көрсетіледі.
52. Егер тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу жөніндегі тендерлік комиссияның отырысы кворумның болмауы себебінен белгіленген күні мен уақытта өткізілмесе, тендерлік комиссияның хатшысы тендерге ұсынылған тендерлік өтінімдер салынған конверттердің сақталуын қамтамасыз етеді және тендерлік комиссияның өткізілмеген отырысы күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде белгіленетін конверттерді ашудың жаңа күні мен уақыты туралы хабарлайды.
Бұл ретте қайта берілген тендерлік өтінімдер салынған конверттер қабылданбайды.
53. Егер белгіленген уақытта тендерлік комиссия мүшелерінің қажетті саны қамтамасыз етілмесе, онда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік комиссияның өткізілмеген отырысы күнінен кейінгі үш жұмыс күні ішінде тендерлік комиссияның құрамына өзгерістер енгізеді.
54. Тендерлік комиссия отырысының хаттамасына оның барлық мүшелері, тендерлік комиссияның төрағасы, оның орынбасары мен комиссия хатшысы қол қояды және әр парағына бұрыштама қол қояды.
55. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы осы Қағидаларға сәйкес тауарларды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған тендерлік құжаттаманы бекітеді, ол оның интернет-ресурсына орналастырылады және мыналарды қамтиды (сатып алу нысанасына қарай):
1) осы Қағидалардың 3-тарауының талаптарына және 4-тарауына сатып алынатын тауарлардың өзінің сәйкестігін растау үшін әлеуетті өнім беруші ұсынуға тиіс тендерлік құжаттаманың құрамын, құжаттар тізбесін;
2) техникалық ерекшеліктерді қоса алғанда, сатып алынатын тауарлардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің техникалық және сапалық сипаттамаларын;
3) сатып алынатын тауарлардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің көлемін және әрбір лот бойынша оларды сатып алу үшін бөлінген сомаларды;
4) тауарды беру немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсету орны, мерзімдері мен басқа да шарттарын;
5) төлем шарттары және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша тауарларды сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың жобасын;
6) тендерлік өтінімнің, сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың тіліне қойылатын талаптарды;
7) тендерлік өтінімді ресімдеуге қойылатын талаптарды;
8) тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді енгізу тәртібін, нысаны мен мерзімдерін;

51. В случае отсутствия кого-либо из членов тендерной комиссии, в протоколе заседания указываются причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
52. Если в назначенные день и время заседание тендерной комиссии по вскрытию конвертов с тендерными заявками не состоялось по причине отсутствия кворума, секретарь тендерной комиссии обеспечивает сохранность представленных на тендер конвертов с тендерными заявками и объявляет о новых дате и времени вскрытия конвертов, которые устанавливаются в срок не позднее одного рабочего дня после дня несостоявшегося заседания тендерной комиссии.
При этом вновь поданные конверты с тендерными заявками не принимаются.
53. Если в назначенное время необходимая численность членов тендерной комиссии не обеспечивается, то заказчик или организатор закупа вносит изменения в состав тендерной комиссии в течение трех рабочих дней после дня несостоявшегося заседания тендерной комиссии.
54. Протокол заседания тендерной комиссии подписывается и полистно парафируется всеми ее членами, председателем тендерной комиссии, его заместителем и секретарем комиссии.
55. Заказчик или организатор закупа утверждает тендерную документацию на закуп товаров или фармацевтических услуг в соответствии с настоящими Правилами, которая размещается на его интернет-ресурсе и содержит (в зависимости от предмета закупа):
1) состав тендерной документации, перечень документов, подлежащих представлению потенциальным поставщиком в подтверждение его соответствия требованиям главы 3 и закупаемых товаров - главе 4 настоящих Правил;
2) технические и качественные характеристики закупаемых товаров, фармацевтических услуг, включая технические спецификации;
3) объем закупаемых товаров, фармацевтических услуг и суммы, выделенные для их закупа по каждому лоту;
4) место, сроки и другие условия поставки товара или оказания фармацевтических услуг;
5) условия платежей и проект договора закупа товаров или договора на оказание фармацевтических услуг по формам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения;
6) требования к языкам тендерной заявки, договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг;
7) требования к оформлению тендерной заявки;
8) порядок, форму и сроки внесения гарантийного обеспечения тендерной заявки;

9) тендерлік өтінімді кері қайтарып алу мүмкіндігі мен тәртібін көрсетуді;
10) тендерлік өтінімдерді қабылдау орны мен соңғы мерзімін және олардың қолданылу мерзімін;
11) әлеуетті өнім берушілердің тендерлік құжаттаманың мазмұны қажет болған кезде олармен кездесу өткізу тәртібі бойынша түсініктеме алу үшін жүгіну нысандарын;
12) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу орнын, күнін, уақыты мен рәсімін;
13) тендерлік өтінімдерді қарау рәсімін;
14) әлеуетті өнім берушілерге – отандық тауар өндірушілерге Қағидаларда айқындалған қолдау көрсету шарттарын;
15) сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты кепілдікті қамтамасыз етуді енгізу шарттарын, нысанын, көлемі мен тәсілін;
16) дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық сипаттамалары және халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағалары және саудалық атауына шекті бағалары көрсетілген тегін және (немесе) жеңілдікті негізде босатылатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізбесін және санын (фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алу кезінде).
Пациенттің жеке өзіне жақпаған жағдайда, тапсырыс берушінің дәрігерлік-консультациялық комиссиясының қорытындысы негізінде саудалық атауы, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық сипаттамасы мен халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағалары және саудалық атауына шекті бағалары көрсетілген, тегін және (немесе) жеңілдікті негізде босатылатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізбесін және санын (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде);
17) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесі мен санын;
18) әрбір лот бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың денсаулық сақтау басқармалары айқындаған фармацевтикалық қызмет көрсетілуге тиіс елді мекендердің тізбесін (фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алу кезінде);
19) осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушілеріне, сондай-ақ олардың бірлесіп орындаушыларына қойылатын талаптарды (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде);
20) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша біліктілік туралы мәліметтерді;
21) осы Қағидалардың 4-тарауында белгіленген тауарларға қойылатын талаптарды.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9) указание на возможность и порядок отзыва тендерной заявки;
10) место и окончательный срок приема тендерных заявок и срок их действия;
11) формы обращения потенциальных поставщиков за разъяснениями по содержанию тендерной документации при необходимости порядка проведения встречи с ними;
12) место, дату, время и процедуру вскрытия конвертов с тендерными заявками;
13) процедуру рассмотрения тендерных заявок;
14) условия предоставления потенциальным поставщикам- отечественным товаропроизводителям поддержки, определенные Правилами;
15) условия внесения, форму, объем и способ гарантийного обеспечения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг;
16) перечень и количество лекарственных средств, медицинских изделий, отпускаемых на бесплатной и (или) льготной основе, с указанием международного непатентованного наименования или состава лекарственных средств, а также технической характеристики и предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование по каждому лоту (при закупе фармацевтических услуг).
В случае индивидуальной непереносимости пациента, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии заказчика, перечень и количество лекарственных средств, медицинских изделий, отпускаемых на бесплатной и (или) льготной основе, с указанием торгового названия, а также технической характеристики и предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование по каждому лоту (при закупе фармацевтических услуг);
17) перечень и количество медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания;
18) перечень населенных пунктов, в которых надлежит оказывать фармацевтическую услугу, определенный управлениями здравоохранения областей, города республиканского значения, столицы по каждому лоту (при закупе фармацевтических услуг);
19) требования к потенциальным поставщикам фармацевтических услуг, а также их соисполнителям, установленные главой 3 настоящих Правил (при закупе фармацевтических услуг);
20) сведения о квалификации согласно форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
21) требования к товарам, установленные главой 4 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

56. Тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының біртекті тауарларды оларды беру орны бойынша лоттарға, ал біртекті тауарлардың бірнеше түрін сатып алуды жүзеге асыру кезінде олардың біртекті түрлері және (немесе) беру орны бойынша лоттарға бөлуіне жол беріледі.
Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде сатып алуды оларды көрсету орны бойынша лоттарға бөледі.
57. Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей әлеуетті өнім беруші қажет болған кезде тапсырыс берушіге, сатып алуды ұйымдастырушыға тендерлік құжаттама бойынша түсініктеме беруге жүгінеді, оларға тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей сұрау салу авторын көрсетпей, сұрау салу келіп түскен күнге тендерлік құжаттама алған барлық әлеуетті өнім берушілерге жіберілетін түсініктеме береді.
58. Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірілмейтін мерзімге тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы қажеттілік болған кезде өз бастамасымен немесе әлеуетті өнім берушілердің сұрау салуларына жауапқа тендерлік құжаттамаға өзгерістер енгізеді, бұл туралы тендерлік өтінімдер ұсынған немесе тендерлік құжаттаманы алған барлық әлеуетті өнім берушілерге дереу хабарланады. Бұл ретте тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі кемінде күнтізбелік бес күнге ұзартылады.
59. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы қажет болған кезде тендерлік құжаттамада айқындалған жерде және уақытта тендер шарттарын түсіндіру үшін әлеуетті өнім берушілермен кездесу өткізеді, бұл туралы кездесудің барысы және мазмұны туралы мәліметтерді қамтитын хаттама жасалады, ол тендерлік өтінімдер ұсынған немесе тендерлік құжаттама алған барлық әлеуетті өнім берушілерге жіберіледі.
2-параграф. Тендерлік өтінімдердің қолданылу мерзімі, мазмұны, оларды ұсыну және кері қайтарып алу
60. Тендерге қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін тендерлік құжаттама ережелеріне сәйкес жасалған тендерлік өтінімді желімделген түрде тапсырыс берушіге немесе сатып алуды ұйымдастырушыға ұсынады.
61. Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін келіп түскен тендерлік өтінім ашылмайды және әлеуетті өнім берушіге қайтарылады.
62. Тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы күнінен бастап есептелетін кемінде күнтізбелік қырық бес күнді құрайды. Қолданылуы мерзімі неғұрлым қысқа тендерлік өтінім қабылданбауға тиіс.

56. Заказчиком или организатором закупа допускается разделение однородных товаров на лоты по месту их поставки, а при осуществлении закупа нескольких видов однородных товаров- на лоты по их однородным видам и (или) месту поставки.
Заказчиком или организатором закупа при закупе фармацевтических услуг закуп разделяется на лоты по месту их оказания.
57. Не позднее, чем за десять календарных дней до истечения окончательного срока приема тендерных заявок, при необходимости потенциальный поставщик обращается к заказчику, организатору закупа за разъяснениями по тендерной документации, на которые заказчик или организатор закупа не позднее трех рабочих дней со дня получения запроса дает разъяснение, направляемое всем потенциальным поставщикам, получившим тендерную документацию, на дату поступления запроса без указания автора запроса.
58. В срок не позднее семи календарных дней до истечения окончательного срока приема тендерных заявок заказчик или организатор закупа при необходимости по собственной инициативе или в ответ на запросы потенциальных поставщиков вносит изменения в тендерную документацию, о чем незамедлительно сообщается всем потенциальным поставщикам, представившим тендерные заявки или получившим тендерную документацию. При этом окончательный срок приема тендерных заявок продлевается на срок не менее пяти календарных дней.
59. Заказчик или организатор закупа при необходимости проводит встречу с потенциальными поставщиками для разъяснения условий тендера в месте и время, определенные тендерной документацией, о чем составляется протокол, включающий сведения о ходе и содержании встречи, который направляется всем потенциальным поставщикам, представившим тендерные заявки или получившим тендерную документацию.
Параграф 2. Срок действия, содержание, представление и отзыв тендерных заявок
60. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в тендере, до истечения окончательного срока приема тендерных заявок представляет заказчику или организатору закупа в запечатанном виде тендерную заявку, составленную в соответствии с положениями тендерной документации.
61. Тендерная заявка, поступившая по истечении окончательного срока приема тендерных заявок, не вскрывается и возвращается потенциальному поставщику.
62. Срок действия тендерной заявки составляет не менее сорока пяти календарных дней, исчисляемых со дня окончательного приема тендерных заявок. Тендерная заявка, имеющая более короткий срок действия, подлежит отклонению.

63. Тендерлік өтінім негізгі бөліктен, техникалық бөліктен және кепілдікті қамтамасыз етуден тұрады. Бірлесіп орындаушы тартылған жағдайда әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімге мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған, қызметтерді немесе әрекеттерді (операцияны) жүзеге асыруға бірлесіп орындаушының құқықтарын растайтын (жіберілген) рұқсаттардың (хабарламалардың) не электрондық құжат түріндегі рұқсаттардың (хабарламалардың) көшірмелерін де, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын мәліметтерді, сондай-ақ осы Қағидалардың 64-тармағының 19), 20) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса береді.
64. Тендерлік өтінімнің негізгі бөлігі мыналарды қамтиды:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тендерге қатысуға арналған өтінім. Электрондық жеткізгіште денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінімге қоса берілетін құжаттардың тізімдемесі ұсынылады;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
3) заңды тұлға үшін жарғының көшірмесі (егер жарғыда құрылтайшылардың, қатысушылардың немесе акционерлердің құрамы көрсетілмесе, құрылтайшылардың, қатысушылардың құрамы туралы үзінді немесе құрылтай шартының көшірмесі немесе хабарландыру күнінен кейінгі қолданыстағы акция ұстаушылардың тізілімінен үзінді ұсынылады);
4) заңды тұлға құрмастан кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін, тиісті мемлекеттік орган берген құжаттың көшірмесін, жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) рұқсаттардың (хабарламалардың) не электрондық құжат түріндегі рұқсаттардың (хабарламалардың) көшірмелері. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда, әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жолданған) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;
6) конверттерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған салық төлеушінің салықтық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер;

63. Тендерная заявка состоит из основной части, технической части и гарантийного обеспечения. В случае привлечения соисполнителя, потенциальный поставщик также прилагает к тендерной заявке копии разрешений (уведомлений) либо разрешений (уведомлений) в виде электронного документа, полученных (направленных) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов, подтверждающих права соисполнителя на осуществление деятельности или действий (операций), а также документы, указанные в подпунктах 19), 20) пункта 64 настоящих Правил.
64. Основная часть тендерной заявки содержит:
1) заявку на участие в тендере по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения. На электронном носителе представляется опись прилагаемых к заявке документов по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копию устава для юридического лица (в случае, если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, также представляется выписка о составе учредителей, участников или копия учредительного договора или выписка из реестра действующих держателей акций после даты объявления);
4) копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, копию документа, удостоверяющую личность;
5) копии разрешений (уведомлений) либо разрешений (уведомлений) в виде электронного документа, полученных (направленных) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
6) сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, полученные посредством веб-портала "электронного правительства" не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;

7) әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының қаулысымен бекітілген екінші деңгейдегі банктерде, ипотекалық ұйымдарда және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамында бухгалтерлік есепке алу шоттарының үлгі жоспарына сәйкес банктің немесе банк филиалының алдында әлеуетті өнім берушінің анықтама берген күннің алдындағы үш айдан астам мерзімге созылған міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқ екені туралы қол қойылған және конверттерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша анықтаманың түпнұсқасы (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осындай банктердің әрқайсысынан);
8) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша біліктілік туралы мәліметтер;
9) дәрілік заттарды сатып алу және сатып алу шартын немесе өнім беру шартын жасасуға артықшылық алу үшін дәрілік заттарды сатып алу және дәрілік заттарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу кезінде объектінің және өндірістің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттың көшірмесі (отандық тауар өндірушілер үшін);
сатып алу шартын немесе өнім беру шартын жасасуға артықшылық алу үшін дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде объектінің тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттың көшірмесі;
сатып алу шартын немесе өнім беру шартын жасасуға артықшылық алу үшін фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде объектінің тиісті дәріханалық практика (GРP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттың көшірмесі;
10) егер әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса және Қазақстан Республикасында салық төлеуші ретінде тіркелмесе, осы әлеуетті өнім беруші - Қазақстан Республикасының бейрезидентінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органының салықтық есепте тұрмайтыны туралы хаттың түпнұсқасы немесе көшірмесі;
11) әлеуметті өнім беруші қосымша көрсетілетін қызметтердің бағасын қоса алғанда мәлімделген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың және (немесе) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің, соңғы бағасы қалыптасатын әлеуетті өнім берушінің нақты шығындарын қамтитын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша әлеуетті өнім беруші мәлімдеген бағалар кестесі;

7) подписанный оригинал справки банка, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам его обязательств, длящейся более трех месяцев перед банком, согласно типовому плану счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793), по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков или иностранного банка, то представляется справка от каждого из таких банков, за исключением филиалов и представительств потенциального поставщика, расположенных за границей), выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;
8) сведения о квалификации по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
9) копию сертификата о соответствии объекта и производства требованиям надлежащей производственной практики (GMP) при закупе лекарственных средств и заключении долгосрочных договоров поставки лекарственных средств для получения преимущества на заключение договора закупа или договора поставки (для отечественных товаропроизводителей);
копию сертификата о соответствии объекта требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) при закупе лекарственных средств, медицинских изделий и фармацевтических услуг для получения преимущества на заключение договора закупа или договора поставки;
копию сертификата о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP) при закупе фармацевтических услуг для получения преимущества на заключение договора закупа или договора поставки;
10) если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то им представляется оригинал или копия письма органа государственных доходов Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик - нерезидент Республики Казахстан и не состоит на налоговом учете;
11) заявленную потенциальным поставщиком таблицу цен по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, включающую фактические затраты потенциального поставщика, из которых формируется конечная цена заявленных лекарственных средств, медицинских изделий, медицинских изделий и (или) фармацевтической услуги, включая цену сопутствующих услуг;

12) қосымша қызметтер;
13) тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді енгізуді растайтын құжаттың түпнұсқасы;
14) қажет болған кезде "салқындату тізбегінің" болуы туралы санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау актісінің (актілер өтінімдер салынған конверттерді ашу күніне дейін бір жылдан кешіктірілмей берілуі тиіс) көшірмесі. Әлеуетті өнім беруші тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) сертификатын, отандық тауар өндіруші – объектінің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты немесе объектінің тиісті дәріханалық практика (GPP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты берген жағдайда жоғарыда көрсетілген акт ұсынылмайды;
15) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидалардың 13-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
16) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде бірлесіп орындаушының осы Қағидалардың 14-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
17) осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес үлестестіктің жоқ екендігі туралы хат;
18) осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда сатып алу шартын бұзуға келісу туралы хат;
19) бірлесіп орындаушылармен фармацевтикалық қызметтерді көрсету туралы ниет шарттары;
20) амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуді (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде) есепке алудың ақпараттық жүйесін жүргізу үшін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды орнату туралы кепілдік хат;
21) тиісті фармацевтикалық қызметпен айналысуға және (немесе) медициналық бұйымдарды өткізуге рұқсатта және (немесе) хабарламада көрсетілген мекенжайға сәйкес фармацевтикалық қызмет объектісін меншік құқығында немесе иелену және пайдалану құқығында иеленуді растайтын құжаттың көшірмесі.
Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Тендерлік өтінімнің техникалық бөлігі мыналарды қамтиды:
1) мәлімделген тауардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің нақты техникалық сипаттамалары көрсетілген қағаз жеткізгіштегі техникалық ерекшелік (сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды мәлімдеген кезде, *doc форматында электрондық жеткізгіште де);
2) ұсынылатын тауарлардың және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің осы Қағидалардың талаптарына және тендерлік құжаттамаға сәйкестігін растайтын құжаттар.
Ескерту. 65-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

12) сопутствующие услуги;
13) оригинал документа, подтверждающего внесение гарантийного обеспечения тендерной заявки;
14) при необходимости копию акта санитарно-эпидемиологического обследования о наличии "холодовой цепи" (акты должны быть выданы не позднее одного года до даты вскрытия конвертов с заявками). В случаях представления потенциальным поставщиком сертификата надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), отечественным товаропроизводителем - сертификата о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики (GMP) или сертификата о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP), вышеуказанный акт не представляется;
15) документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика квалификационным требованиям, установленным пунктом 13 настоящих Правил;
16) при закупе фармацевтических услуг документы, подтверждающие соответствие соисполнителя квалификационным требованиям, установленным пунктом 14 настоящих Правил;
17) письмо об отсутствии аффилированности в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил;
18) письмо о согласии на расторжение договора закупа в случае выявления фактов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, в порядке, установленном настоящими Правилами;
19) договоры намерения об оказании фармацевтической услуги с соисполнителями;
20) гарантийное письмо об установлении информационно-коммуникационной инфраструктуры для ведения информационной системы учета амбулаторного лекарственного обеспечения (при закупе фармацевтических услуг);
21) копию документа, подтверждающего владение на праве собственности или праве владения и пользования объектом фармацевтической деятельности, в соответствии с адресом, указанным в разрешении и (или) уведомлении на занятие соответствующей фармацевтической деятельностью и (или) реализацию медицинских изделий.
Сноска. Пункт 64 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Техническая часть тендерной заявки содержит:
1) технические спецификации с указанием точных технических характеристик заявленного товара, фармацевтической услуги на бумажном носителе (при заявлении медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, также на электронном носителе в формате *doc);
2) документы, подтверждающие соответствие предлагаемых товаров и фармацевтических услуг требованиям настоящих Правил и тендерной документации.
Сноска. Пункт 65 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

66. Әлеуетті өнім беруші тендерлік өтініммен бірге тауарларды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сомадан бір пайыз мөлшерде кепілдікті қамтамасыз етуді енгізеді.
67. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету (бұдан әрі – кепілдікті қамтамасыз ету) мынадай:
1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының банктік шотына не мемлекеттік органдар және мемлекеттік мекемелер болып табылатын сатып алуды ұйымдастырушылар үшін Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде көзделген шотқа енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банк кепілдігі түрінде ұсынылады.
68. Кепілдікті қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімінен кем болмайды.
69. Кепілдікті қамтамасыз ету әлеуетті өнім берушіге бес жұмыс күні ішінде мынадай:
1) тендерлік өтінімнің мерзімі өткен (тендер жеңімпазының тендерлік өтінімін қоспағанда);
2) тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін әлеуетті өнім беруші оны кері қайтарып алған;
3) тендерлік құжаттаманың ережелеріне сәйкес келмеу негіздемесі бойынша тендерлік өтінім қабылданбаған;
4) басқа әлеуетті өнім беруші тендердің жеңімпазы деп танылған;
5) сатып алу рәсімдері тендердің жеңімпазын айқындамай тоқтатылған;
6) сатып алу шарты күшіне енген және тендер жеңімпазы сатып алу шартын орындауды кепілдікті қамтамасыз етуді енгізген жағдайларда қайтарылады.
70. Кепілдікті қамтамасыз ету әлеуетті өнім берушіге, егер ол:
1) тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімді кері қайтарып алса немесе өзгертсе;
2) тендердің жеңімпазы деп танылғаннан кейін жеңімпаз сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт жасаудан жалтарса;
3) жеңімпаз деп танылса және сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шартты кепілдікті қамтамасыз етуді енгізбесе не уақтылы енгізбесе қайтарылмайды.
71. Әлеуетті өнім беруші қажет болған кезде өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін оны жазбаша нысанда кері қайтарып алады.
72. Тендерлік өтінімдерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімдерге өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
73. Тендерлік өтінім тігілген және нөмірленген түрде ұсынылады, соңғы беті бірінші басшының немесе уәкілетті адамның қолымен, сондай-ақ әлеуетті өнім берушінің мөрімен (бар болса) бекітіледі. Тендерлік өтінімнің техникалық ерекшелігі және сатып алуды кепілдікті қамтамасыз етудің түпнұсқасы тендерлік өтінімге бөлек қоса беріледі және тендерлік өтініммен бір конвертке желімденеді. Техникалық ерекшелік тігілген және нөмірленген түрде ұсынылады, оның соңғы парағы бірінші басшының немесе уәкілетті адамның қолымен, сондай-ақ әлеуетті өнім берушінің мөрімен (бар болса) бекітілуге жатады.

66. Вместе с тендерной заявкой потенциальный поставщик вносит гарантийное обеспечение в размере одного процента от суммы, выделенной для закупа товаров или фармацевтических услуг.
67. Гарантийное обеспечение тендерной заявки (далее - гарантийное обеспечение) представляется в виде:
1) гарантийного денежного взноса, который вносится на банковский счет заказчика или организатора закупа либо на счет, предусмотренный Бюджетным кодексом Республики Казахстан для организаторов закупа, являющихся государственными органами и государственными учреждениями;
2) банковской гарантии по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
68. Срок действия гарантийного обеспечения составляет не менее срока действия тендерной заявки.
69. Гарантийное обеспечение возвращается потенциальному поставщику в течение пяти рабочих дней в случаях:
1) истечения срока действия тендерной заявки (за исключением тендерной заявки победителя тендера);
2) отзыва тендерной заявки потенциальным поставщиком до истечения окончательного срока их приема;
3) отклонения тендерной заявки по основанию несоответствия положениям тендерной документации;
4) признания победителем тендера другого потенциального поставщика;
5) прекращения процедур закупа без определения победителя тендера;
6) вступления в силу договора закупа и внесения победителем тендера гарантийного обеспечения исполнения договора закупа.
70. Гарантийное обеспечение не возвращается потенциальному поставщику, если он:
1) отозвал или изменил тендерную заявку после истечения окончательного срока приема тендерных заявок;
2) победитель уклонился от заключения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг после признания победителем тендера;
3) признан победителем и не внес либо несвоевременно внес гарантийное обеспечение договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг.
71. Потенциальный поставщик при необходимости отзывает заявку в письменной форме до истечения окончательного срока их приема.
72. Не допускается внесение изменений в тендерные заявки после истечения срока представления тендерных заявок.
73. Тендерная заявка представляется в прошитом и пронумерованном виде, последняя страница скрепляется подписью первого руководителя или уполномоченного лица, а также печатью потенциального поставщика (при наличии). Техническая спецификация тендерной заявки и оригинал гарантийного обеспечения закупа прикладываются к тендерной заявке отдельно и запечатываются с тендерной заявкой в один конверт. Техническая спецификация представляется в прошитом и пронумерованном виде, последняя страница ее подлежит скреплению подписью первого руководителя или уполномоченного лица, а также печатью потенциального поставщика (при наличии).

74. Тендерлік өтінім басылып шығарылады не өшірілмейтін сиямен жазылады және оған әлеуетті өнім беруші қол қояды. Грамматикалық немесе арифметикалық қателерді түзету қажет болатын жағдайларды қоспағанда, тендерлік өтінімнің мәтініне жолдар арасына қосымша жазулар, өшірілген сөздер немесе толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
75. Тендерлік өтінім әлеуетті өнім берушінің атауы мен заңды мекенжайы көрсетілетін конвертке желімденеді. Конверт тендерлік құжаттамада көрсетілген мекенжайы бойынша тапсырыс берушіге немесе сатып алуды ұйымдастырушыға жіберілуге тиіс және "________ сатып алу жөніндегі тендер (тендердің атауы көрсетіледі)" және "________ дейін ашпаңыз" (тендерлік құжаттамада көрсетілген конверттерді ашу күні мен уақыты көрсетіледі)" деген сөздерді қамтиды.
3-параграф. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу
76. Тендерлік өтінімдерді қабылдауды аяқтау мен тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашудың басталуы арасындағы уақыттың ұзақтығы екі сағаттан аспайды.
77. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді тендерлік комиссия тендерлік құжаттамада айқындалған уақытта және орында ашады.
78. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсіміне әлеуетті өнім берушілер немесе олардың уәкілетті өкілдері қатыса алады.
79. Тендерлік комиссияның хатшысы конверттерді аша отырып, олардан тендерлік өтінімдер келіп түскен әлеуетті өнім берушілердің атауы мен мекенжайын, әрбір лот бойынша мәлімделген бағаларды, беру мен ақы төлеу шарттарын, тендерлік өтінімдерді кері қайтарып алу тәртібін, тендерлік өтінімді құрайтын құжаттар туралы ақпаратты хабарлайды және осы мәліметтерді конверттерді ашу хаттамасына енгізеді.
4-параграф. Тендерлік өтінімдерді бағалау және салыстыру
80. Тендерлік комиссия тендерлік өтінімдерді бағалау мен салыстыруды жүзеге асырады.
Әлеуетті өнім берушілердің банкроттық не тарату рәсімдеріне қатыстылығы бөлігінде олардың біліктілік талаптарына сәйкестігін нақтылау мақсатында конкурстық комиссия банкроттық немесе тарату рәсімдерінің жүргізілуіне бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылған ақпаратты олардың жосықсыз әлеуетті өнім берушілерінің тізбесінде болуы бөлігінде қарайды, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсындағы ақпаратты қарайды.
81. Тендерлік комиссия мынадай:
1) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету ұсынылмаған;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмелері не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама ұсынылмаған;

74. Тендерная заявка печатается либо пишется несмываемыми чернилами и подписывается потенциальным поставщиком. Не допускается внесение в текст тендерной заявки вставок между строками, подтирок или приписок, за исключением случаев необходимости исправления грамматических или арифметических ошибок.
75. Тендерная заявка запечатывается в конверт, в котором указываются наименование и юридический адрес потенциального поставщика. Конверт подлежит адресации заказчику или организатору закупа по адресу, указанному в тендерной документации, и содержит слова "Тендер по закупу________(указывается название тендера)" и "Не вскрывать до_______(указываются дата и время вскрытия конвертов, указанные в тендерной документации)".
Параграф 3. Вскрытие конвертов с тендерными заявками
76. Продолжительность времени между завершением приема тендерных заявок и началом вскрытия конвертов с тендерными заявками не превышает двух часов.
77. Конверты с тендерными заявками вскрываются тендерной комиссией по времени и в месте, определенных тендерной документацией.
78. В процедуре вскрытия конвертов с тендерными заявками могут присутствовать потенциальные поставщики либо их уполномоченные представители.
79. Вскрывая конверты, секретарь тендерной комиссии объявляет наименование и адрес потенциальных поставщиков, от которых поступили тендерные заявки, заявленные цены по каждому лоту, условия поставки и оплаты, порядок отзыва тендерных заявок, информацию о документах, составляющих тендерную заявку, и вносит данные сведения в протокол вскрытия конвертов.
Параграф 4. Оценка и сопоставление тендерных заявок
80. Тендерная комиссия осуществляет оценку и сопоставление тендерных заявок.
В целях уточнения соответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям в части их непричастности к процедуре банкротства либо ликвидации тендерная комиссия рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства либо ликвидации, в части их наличия в перечне недобросовестных поставщиков рассматривает информацию на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области здравоохранения.
81. Тендерная комиссия отклоняет тендерную заявку в целом или по лоту в случаях:
1) непредставления гарантийного обеспечения тендерной заявки в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) непредставления копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;

3) жарғының көшірмесі немесе құрылтайшылардың, қатысушылардың құрамы туралы үзінді немесе акция ұстаушыларының тізілімінен үзінді немесе осы Қағидаларда көзделген жағдайларда құрылтай шарты ұсынылмаған;
4) тиісті мемлекеттік орган берген заңды тұлғаны құрмай, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжаттың көшірмесі, жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі ұсынылмаған (кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлға үшін);
5) мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған тиісті фармацевтикалық қызметпен айналысуға және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды немесе медициналық техниканы өткізуге арналған рұқсаттардың (хабарламалардың) көшірмелері ұсынылмаған не мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариат куәландырған көшірмесі ұсынылмаған;
6) конверттерді ашу күнінің алдында бір айдан ерте емес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер ұсынылмаған;
7) тиісті мемлекеттік кірістер органының құжаттарында салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек (олар бойынша төлем мерзімдері өзгертілген, берешектің жалпы сомасында көрсетілмеген сомаларды қоспағанда) туралы ақпарат болған;
8) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес мерзімі өткен берешектің жоқ екендігі туралы қол қойылған банк анықтамасының түпнұсқасы ұсынылмаған;
9) банктің немесе банк филиалының анықтамасында осы анықтаманы беру күнінің алдындағы үш айдан астам созылатын әлеуетті өнім берушінің міндеттемелері бойынша мерзімі өткен берешек болған;
10) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша біліктілік туралы мәліметтер ұсынылмаған;
11) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес техникалық ерекшелік ұсынылмаған;

3) непредставления копии устава или выписки о составе учредителей, участников или выписки из реестра держателей акций или копии учредительного договора в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
4) непредставления копии документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, копии документа, удостоверяющего личность (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
5) непредставления копий разрешений (уведомлений) либо разрешений (уведомлений) в виде электронного документа, полученных (направленных) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов, либо непредставления нотариально удостоверенных копий соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", в случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов;
6) непредставления сведений об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, полученных посредством веб-портала "электронного правительства" не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;
7) наличия в сведениях соответствующего органа государственных доходов информации о налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование (за исключением сумм, по которым изменены сроки уплаты, не отраженных в общей сумме задолженности);
8) непредставления подписанного оригинала справки банка об отсутствии просроченной задолженности согласно требованиям настоящих Правил;
9) наличия в справке банка или филиала банка просроченной задолженности по обязательствам потенциального поставщика, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи данной справки;
10) непредставления сведений о квалификации по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
11) непредставления технической спецификации в соответствии с требованиями настоящих Правил;

12) әлеуетті өнім беруші тендерлік құжаттаманың және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті ұсынған;
13) біліктілік талаптары және осы Қағидалар шеңберінде сатып алынатын тауарларға және көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар бойынша дәйексіз ақпарат ұсыну фактісі анықталған;
14) банкроттық, тарату рәсімі қолданылған және (немесе) жосықсыз әлеуетті өнім берушілердің тізбесінде болған;
15) осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген талаптарға ұсынылған тауарлардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растайын құжаттар ұсынылмаған;
16) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде әлеуетті өнім беруші – тиісті дистрибьюторлық практика сертификатын (GDP), отандық тауар өндіруші – объектінің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты, тиісті дәріханалық практика сертификатын (GPP) ұсынған жағдайларды қоспағанда, қажет болған кезде осы Қағидалардың 64-тармағының 14) тармақшасына сәйкес "салқындату тізбегінің" болуы туралы санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау актісінің көшірмесі ұсынылмаған;
17) егер мәлімделген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның техникалық сипаттамасы тіркеу куәлігінде және (немесе) тіркеу деректерінде айқындалған техникалық сипаттамаға және (немесе) жинағына сәйкес келмеген;
18) осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың17-тармағының;
19) осы Қағидалардың 26, 33-тармақтарында белгіленген талаптарына сәйкес келмеген;
20) егер тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі тендерлік құжаттаманың талаптарында көрсетілгенге қарағанда неғұрлым қысқа болса;
21) егер бағалар кестесі ұсынылмаса не қол қойылмай ұсынылса;
22) әлеуетті өнім беруші тиісті лот бойынша сатып алу үшін бөлінген бағадан және (немесе) халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағадан және саудалық атауы бойынша шекті бағадан жоғары тауар бағасын ұсынған;
23) тендерлік өтінім тігілмеген түрде, беттері нөмірленбей, қолмен куәландырылмай, конвертте әлеуетті өнім берушінің, тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының атауы немесе заңды мекенжайы көрсетілмей ұсынылған;
24) әлеуетті өнім беруші және (немесе) бірлесіп орындаушы қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
25) осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес үлестестіктің жоқ екендігі туралы ақпарат ұсынылмаған;
26) осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда сатып алу шартын бұзуға келісім ұсынылмаған;

12) представления потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям тендерной документации и настоящих Правил;
13) установления факта представления недостоверной информации по квалификационным требованиям и требованиям к товарам и услугам приобретаемым в рамках настоящих Правил;
14) применения процедуры банкротства, ликвидации и (или) наличия в перечне недобросовестных поставщиков;
15) непредставления документов, подтверждающих соответствие предлагаемых товаров, фармацевтических услуг требованиям, предусмотренным главой 4 настоящих Правил;
16) непредставления при необходимости копии акта санитарно-эпидемиологического обследования о наличии "холодовой цепи" в соответствии с подпунктом 14) пункта 64 настоящих Правил, за исключением случаев представления потенциальным поставщиком сертификата надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), отечественным товаропроизводителем - сертификата о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики (GMP), сертификата надлежащей аптечной практики (GPP) при закупе фармацевтических услуг;
17) если техническая характеристика заявленного медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, не соответствует технической характеристике и (или) комплектации, определенной регистрационным удостоверением и (или) регистрационным досье;
18) несоответствия требованиям пункта 17 настоящих Правил, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил;
19) установленных пунктами 26, 33 настоящих Правил;
20) если тендерная заявка имеет более короткий срок действия, чем указано в условиях тендерной документации;
21) если не представлена либо представлена неподписанная таблица цен;
22) представления потенциальным поставщиком цены товара, превышающей цену, выделенную для закупа по соответствующему лоту, и (или) предельную цену на международное непатентованное наименование и предельную цену на торговое наименование;
23) представления тендерной заявки в непрошитом виде, с непронумерованными страницами, не заверенной подписью, без указания на конверте наименования или юридического адреса потенциального поставщика, заказчика или организатора закупа;
24) несоответствия потенциального поставщика и (или) соисполнителя предъявляемым квалификационным требованиям;
25) непредставления информации об отсутствии аффилированности в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил;
26) непредставления согласия на расторжение договора закупа в случае выявления фактов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, в порядке, установленном настоящими Правилами;

27) сатып алуды өткізу сәтінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес банкроттық не тарату рәсіміне бастаманың жасалуы, қаржы-шаруашылық қызметінің тоқтатыла тұруы белгіленген;
28) заңды күшіне енген сот шешімі негізінде соңғы екі жыл ішінде жасалған шарттар бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершілікке тарту фактісі анықталған жағдайларда тұтастай немесе лот бойынша тендерлік өтінімді қабылдамайды.
Ескерту. 81-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
82. Егер тендер тұтастай немесе оның қандай да бір лоты өткізілмеді деп танылса, тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы осы Қағидалардың 2-бөліміне сәйкес тендердің мазмұны мен шарттарын өзгертеді және тендерді қайтадан өткізеді.
83. Егер тендер тұтастай немесе оның қандай да бір лоты тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келетін бір ғана өтінімнің берілуі негіздемесі бойынша өткізілмеді деп танылса, онда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы осы өтінімді берген әлеуетті өнім берушіден сатып алуды бір көзден сатып алу тәсілімен жүзеге асырады.
84. Тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты мынадай негіздемелердің бірі бойынша:
1) тендерлік өтінімдер ұсынылмаса;
2) екеуден аз тендерлік өтінім ұсынылса;
3) егер бірде бір әлеуетті өнім беруші жіберілмесе;
4) егер бір әлеуетті өнім беруші жіберілсе, өткізілмеді деп танылады.
85. Тендердің жеңімпазы ең төмен баға негізінде айқындалады.
5-параграф. Тендердің қорытындысын шығару
86. Тендердің қорытындылары тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде шығарылады, ол туралы хаттама жасалады, оған:
1) тауарлардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің атауы және қысқаша сипаттамасы;
2) сатып алу сомасы;
3) тендерлік өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары, орналасқан жері және біліктілік деректері;
4) тендерлік құжаттамаға сәйкес әрбір тендерлік өтінімнің бағасы және басқа да шарттары;
5) тендерлік өтінімдерді бағалаудың және салыстырудың мазмұны;
6) тендерлік өтінімдерді қабылдамау негіздемелері;
7) саудалық атауын көрсетіп, тендердің әрбір лоты бойынша жеңімпаз(дар)дың атаулары мен орналасқан жері және олар бойынша жеңімпаз айқындалған талаптар;
8) тендердің әрбір лотының оның ұсынысы саудалық атауы көрсетіліп, жеңімпаз ұсынысынан кейінгі екінші болып табылатын қатысушысының атауы мен орналасқан жері;
9) егер тендер жеңімпазы айқындалмаса, негіздемелері;

27) установления инициирования процедуры банкротства либо ликвидации, приостановления финансово-хозяйственной деятельности, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на момент проведения закупок;
28) установления факта привлечения к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по заключенным в течение последних двух лет договорам на основании решения суда, вступившего в законную силу.
Сноска. Пункт 81 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Если тендер в целом или какой-либо его лот признаны несостоявшимися, заказчик или организатор закупа изменяют содержание и условия тендера и проводят повторный тендер в соответствии с разделом 2 настоящих Правил.
83. Если тендер в целом или какой-либо лот признаны несостоявшимися по основанию подачи только одной заявки, соответствующей требованиям тендерной документации, то заказчиком или организатором закупа осуществляется закуп способом из одного источника у потенциального поставщика, подавшего данную заявку.
84. Закуп способом тендера или его какой-либо лот признаются несостоявшимися по одному из следующих оснований:
1) отсутствия представленных тендерных заявок;
2) представления менее двух тендерных заявок;
3) если не допущен ни один потенциальный поставщик;
4) если допущен один потенциальный поставщик.
85. Победитель тендера определяется на основе наименьшей цены.
Параграф 5. Подведение итогов тендера
86. Итоги тендера подводятся в течение десяти календарных дней со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками, о чем составляется протокол, в который включаются:
1) наименования и краткое описание товаров или фармацевтических услуг;
2) сумма закупа;
3) наименования, местонахождение и квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки;
4) цена и другие условия каждой тендерной заявки в соответствии с тендерной документацией;
5) изложение оценки и сопоставления тендерных заявок;
6) основания отклонения тендерных заявок;
7) наименования и местонахождение победителя (ей) по каждому лоту тендера и условия, по которым определен победитель, с указанием торгового наименования;
8) наименования и местонахождение участника каждого лота тендера, предложение которого является вторым после предложения победителя с указанием торгового наименования;
9) основания, если победитель тендера не определен;

10) сатып алу шарты жасалуға тиіс мерзім;
11) сараптама комиссиясын тарту туралы ақпарат енгізіледі.
87. Тендердің қорытындылары шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерге қатысқан әлеуетті өнім берушілерге тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына қорытындылар хаттамасын орналастыру жолымен тендердің нәтижелері туралы хабарлайды.
88. Тендердің қорытындылары туралы хаттама тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастырылады. Сатып алуды ұйымдастырушы қорытындылар шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде тапсырыс берушіге сатып алудың қорытындылары хаттамасының куәландырылған көшірмесін және жеңімпаз тауарларының техникалық ерекшелігін жібереді.
6-параграф. Сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсету шартын жасау
89. Тапсырыс беруші тендердің қорытындылары шығарылған күннен не сатып алуды ұйымдастырушыдан сатып алу қорытындыларын алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде әлеуетті өнім берушіге қол қойылған сатып алу шартын немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша жасалған фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты жібереді.
90. Шартты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тендердің жеңімпазы оған қол қояды не тапсырыс берушіні оның талаптарымен келіспейтіні немесе қол қоюдан бас тартатыны туралы жазбаша хабардар етеді. Көрсетілген мерзімде қол қойылған шартты немесе талаптармен келіспеу туралы хабарламаны ұсынбау шарт жасасудан бас тарту болып есептеледі. Келіспеушіліктерді шешу мерзімі екі жұмыс күнінен аспауға тиіс.
91. Сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарт, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзге көзделмесе, тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
92. Егер тендердің жеңімпазы белгіленген мерзімде сатып алу шартына немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа қол қоюдан жалтарса немесе тапсырыс берушіге оның талаптарымен келіспейтіні туралы хабарламаса, онда тапсырыс беруші осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін және баға ұсынысы жеңімпаздың ұсынысынан кейін екінші болып табылатын тендерге қатысушымен шарт жасайды.
93. Шартқа өнім берушіні таңдау үшін негіз болып табылған ұсыныстың мазмұнын өзгертетін қандай да бір өзгерістерді және (немесе) жаңа талаптарды енгізуге (тауар бағасын, көлемді азайтуды қоспағанда), оның ішінде шартта көрсетілген саудалық атауды басқа саудалық атаумен ауыстыруға жол берілмейді.

10) срок, в течение которого надлежит заключить договор закупа;
11) информация о привлечении экспертной комиссии.
87. В течение трех календарных дней со дня подведения итогов тендера, заказчик или организатор закупа уведомляют потенциальных поставщиков, принявших участие в тендере, о результатах тендера путем размещения протокола итогов на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа.
88. Протокол об итогах тендера размещается на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа. Организатор закупа в течение трех календарных дней со дня подведения итогов направляет заказчику заверенные копии протокола итогов закупа и техническую спецификацию товаров победителя.
Параграф 6. Заключение договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг
89. Заказчик в течение пяти календарных дней со дня подведения итогов тендера либо получения итогов закупа от организатора закупа направляет потенциальному поставщику подписанный договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, составляемый по формам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения.
90. В течение десяти рабочих дней со дня получения договора победитель тендера подписывает его либо письменно уведомляет заказчика о несогласии с его условиями или отказе от подписания. Непредставление в указанный срок подписанного договора или уведомления о несогласии с условиями считается отказом от его заключения. Срок разрешения разногласий не должен превышать двух рабочих дней.
91. Договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг вступают в силу со дня подписания его уполномоченными представителями сторон, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
92. Если победитель тендера уклонился от подписания договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг в установленный срок или не уведомил заказчика о несогласии с его условиями, то заказчик заключает договор с участником тендера, соответствующим требованиям настоящих Правил, и ценовое предложение которого является вторым после предложения победителя.
93. Не допускается внесение каких-либо изменений и (или) новых условий в договор (за исключением уменьшения цены товара, объема), которые изменяют содержание предложения, явившегося основой для выбора поставщика, в том числе замена торгового наименования, указанного в договоре другим торговым наименованием.

94. Өнім берушіні таңдау үшін негіз болып табылған сапа мен басқа да шарттар өзгермеген жағдайда, жасалған шартқа өзгерістер енгізуге:
1) тауарларға бағаны және тиісінше шарттың бағасын азайту бөлігінде тараптардың өзара келісімі бойынша;
2) тауарлардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің көлемін азайту бөлігінде тараптардың өзара келісімі бойынша жол беріледі.
95. Тапсырыс берушінің не сатып алуды ұйымдастырушының сатып алу шартына және фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа қол қойылғанға дейін тауардың не фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасын азайту мақсатында тендер жеңімпазы болып танылған әлеуетті өнім берушімен келіссөздер жүргізуіне жол беріледі. Әлеуетті өнім беруші қалауы бойынша тауардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасын азайтуға келісетіні немесе келіспейтіні туралы шешім қабылдайды, бұл тапсырыс берушінің не сатып алуды ұйымдастырушының тендер жеңімпазы болып танылған әлеуетті өнім берушімен шартқа қол қоюдан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды.
7-параграф. Шарттың орындалуын кепілдікті қамтамасыз ету
96. Сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың мазмұнын, нысанын және оны кепілдікті қамтамасыз етуді енгізу талаптарын (бұдан әрі – кепілдікті қамтамасыз ету) осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы айқындайды және тендерлік құжаттамаға, сатып алу шартына және фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа енгізілуге тиіс.
97. Кепілдікті қамтамасыз ету сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың бағасынан үш пайызды құрайды және:
1) тапсырыс берушіге қызмет көрсетілетін банкке енгізілетін ақшалай қаражат түріндегі кепілдік жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес берілген банк кепілдігі түрінде ұсынылады.
98. Ақшалай қаражатты кепілдік жарна түрінде кепілдікті қамтамасыз етуді әлеуетті өнім беруші тапсырыс берушінің тиісті шотына енгізеді.
99. Егер сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың бағасы тиісті қаржы жылына арналған айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, кепілдікті қамтамасыз ету енгізілмейді.
100. Сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың орындалуын кепілдікті қамтамасыз етуді өнім беруші, егер өзі өзгешені көздемесе, шарт күшіне енген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей енгізеді.
Сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың орындалуын кепілдікті қамтамасыз етуді тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушіге мынадай:

94. Внесение изменения в заключенный договор при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, допускается:
1) по взаимному согласию сторон в части уменьшения цены на товары и соответственно цены договора;
2) по взаимному согласию сторон в части уменьшения объема товаров, фармацевтических услуг.
95. Допускается проведение переговоров заказчиком либо организатором закупа с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера, с целью уменьшения цены товара либо фармацевтической услуги до подписания договора закупа и договора на оказание фармацевтических услуг. Потенциальный поставщик принимает решение по своему усмотрению о согласии или несогласии на уменьшение цены товара или фармацевтической услуги, что не является основанием для отказа заказчиком либо организатором закупа в подписании договора с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера.
Параграф 7. Гарантийное обеспечение исполнения договора
96. Содержание, форма и условия внесения гарантийного обеспечения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг (далее - гарантийное обеспечение) определяются заказчиком или организатором закупа в соответствии с положениями настоящих Правил и подлежат включению в тендерную документацию, договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг.
97. Гарантийное обеспечение составляет три процента от цены договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг и представляется в виде:
1) гарантийного взноса в виде денежных средств, размещаемых в обслуживающем банке заказчика;
2) банковской гарантии, выданной в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
98. Гарантийное обеспечение в виде гарантийного взноса денежных средств вносится потенциальным поставщиком на соответствующий счет заказчика.
99. Гарантийное обеспечение не вносится, если цена договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя на соответствующий финансовый год.
100. Гарантийное обеспечение исполнения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг вносится поставщиком не позднее десяти рабочих дней со дня его вступления в силу, если им не предусмотрено иное.
Гарантийное обеспечение исполнения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг не возвращается заказчиком поставщику в случаях:

1) өнім берушінің шарттық міндеттемелерді орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт бұзылған;
2) өнім беру шарты бойынша өзінің міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған (беру мерзімдерінің бұзылуы, сапасыз дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру және шарттың басқа да талаптарының бұзылуы);
3) орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін сатып алу шартында немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шартта көзделген айыппұл санкцияларын төлемеген жағдайларда қайтармайды.
8-параграф. Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің өнім берушілеріне шығындарды өтеу тәртібі
101. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары фармацевтикалық қызметтерді көрсету туралы шартта белгіленген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың құнын және фармацевтикалық қызметтерді көрсету туралы шартта белгіленген пайыздық арақатынаста көрсетілген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу бойынша қызметтер үшін сыйақы мөлшерін фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің өнім берушілеріне ай сайын өтейді.
Бұл ретте дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың құны халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағалардан және саудалық атауынан шекті бағалардан аспайды.
Ескерту. 101-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
102. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің өнім берушілеріне қамтамасыз етілген тізілімдер (рецепттер тізілімі) туралы ұсынылған деректерді бөлінген қаражат шегінде амбулаториялық қамтамасыз етуді есепке алу жүйесіндегі деректермен салыстырып тексеру негізінде орындалған жұмыстардың актілеріне сәйкес іс жүзінде көрсетілген қызметтер үшін шығындарды өтейді.
10-тарау. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу
103. Егер біртектес тауарларды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алудың жылдық көлемі баға тұрғысынан заңнамада тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды (бұдан әрі – бағалық сатып алу) қолдануға жол беріледі.
104. Бағалық сатып алуды қолдану мақсатында бірыңғай дистрибьюторда тауарлардың болмауы жағдайларын қоспағанда, біртекті тауарларды сатып алудың жылдық көлемін қаржы жылы бойы бөлуге жол берілмейді.

1) расторжения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением поставщиком договорных обязательств;
2) неисполнения или исполнения ненадлежащим образом своих обязательств по договору поставки (нарушение сроков поставки, поставка некачественных лекарственных средств, медицинских изделий и нарушение других условий договора);
3) неуплаты штрафных санкций за неисполнение или ненадлежащее исполнение, предусмотренных договором закупа или договором на оказание фармацевтических услуг.
Параграф 8. Порядок возмещения затрат поставщикам фармацевтических услуг
101. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы ежемесячно возмещают поставщикам фармацевтических услуг стоимость лекарственных средств, медицинских изделий, установленную договором об оказании фармацевтических услуг, и размер вознаграждения за услуги по транспортировке, хранению, учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий, выраженный в процентном соотношении, установленный договором об оказании фармацевтических услуг.
При этом стоимость лекарственных средств, медицинских изделий не превышает предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование.
Сноска. Пункт 101 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы возмещают затраты поставщикам фармацевтических услуг за фактически оказанные услуги в соответствии с актами выполненных работ на основании сверки представленных данных об обеспеченных реестрах (реестр рецептов) с данными в информационной системе учета амбулаторного лекарственного обеспечения в пределах выделенных средств. Сумма договора корректируется с учетом фактически оказанного объема услуг.
Глава 10. Закуп способом запроса ценовых предложений
103. Применение закупа способом запроса ценовых предложений (далее - ценовой закуп) допускается, если годовой объем закупа однородных товаров или фармацевтической услуги в стоимостном выражении не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законодательством на соответствующий финансовый год.
104. В целях применения ценового закупа не допускается дробление в течение финансового года годового объема закупа однородных товаров, за исключением случая отсутствия товаров у единого дистрибьютора.

105. Уәкілетті орган белгілегеннен аспайтын бағалар бойынша алпыс күндік қажеттілікке дейін, сондай-ақ фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге тоқсан күндік қажеттілікке дейін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды (осы тармақтың 2) тармақшасын қоспағанда) сатып алуға:
1) мыналарға:
бірыңғай дистрибьютор мен тапсырыс берушінің арасында жасалған сатып алу шарты бойынша беру мерзімдерін бірыңғай дистрибьютордың бұзуына;
осы Қағидаларда айқындалған тәсілдермен бірыңғай дистрибьютор өткізетін дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алудың өтпеуіне байланысты бірыңғай дистрибьютордан алынған хабарламаның негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті уақтылы көрсету үшін тапсырыс берушіде немесе денсаулық сақтау субъектілерінде (амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде) дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың қалдықтары болмаған;
2) оны медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (дәрілік заттардың айналысы саласындағы уәкілетті орган бекіткен) балаларға қолдануға қарсы көрсетілімдер бар дәрілік затты бірыңғай дистрибьютор сатып алған;
3) дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті өкілді органдарының шешімдері негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға қажеттілік болған;
4) тауарларды және (немесе) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша екі кезеңдік тендерлер өткізілмеді деп танылған және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін тауарларды және (немесе) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға қажеттілік болған жағдайларда жол беріледі.
106. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша беру көлемін, орнын және кестесін көрсете отырып, кемінде екі үлестес емес әлеуетті өнім берушіден баға ұсыныстарын сұратуды жүзеге асырады.
107. Сұрау салу баға ұсыныстарын қабылдаудың соңғы күнінен күнтізбелік жеті күн қалғанда тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына хабарландыру орналастыру арқылы жүзеге асырылады. Тапсырыс берушіде интернет-ресурс болмаған жағдайда хабарландыру облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының интернет-ресурсына орналастырылады. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізу туралы хабарландыру:

105. Закуп до шестидесятидневной потребности (за исключением подпункта 2) настоящего пункта) лекарственных средств и медицинских изделий по ценам, не превышающим установленных уполномоченным органом, а также до девяностодневной потребности фармацевтических услуг допускается в случаях с:
1) отсутствия у заказчиков или субъектов здравоохранения (в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения) остатков лекарственных средств и медицинских изделий для своевременного оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на основании уведомления, полученного от единого дистрибьютора в связи с:
нарушением единым дистрибьютором сроков поставки по договору закупки, заключенному между единым дистрибьютором и заказчиком;
несостоявшимися закупами лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтической услуги, проводимыми единым дистрибьютором способами, определенными настоящими Правилами;
2) закупа единым дистрибьютором лекарственного средства, в инструкции (утвержденной уполномоченным органом в сфере обращения лекарственных средств) по медицинскому применению которого имеется указание о противопоказаниях к применению у детей;
3) когда имеется потребность в осуществлении закупа фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системы обязательного социального медицинского страхования на основании заключения врачебно-консультативной комиссии и решения местных представительных органов областей, города республиканского значения и столицы;
4) когда двухэтапные тендеры по закупу товаров и (или) фармацевтических услуг признаны несостоявшимся и имеется потребность в осуществлении закупа товаров и (или) фармацевтических услуг для амбулаторного лекарственного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
106. Заказчик или организатор закупа осуществляют запрос ценовых предложений не менее чем у двух неаффилированных потенциальных поставщиков с указанием объема, места и графика поставок по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
107. Запрос осуществляется путем размещения объявления на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа за семь календарных дней до дня окончательного приема ценовых предложений. В случае отсутствия у заказчика интернет-ресурса, объявление размещается на интернет-ресурсе местных органов государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы. Объявление о проведении закупа способом запроса ценовых предложений содержит:

1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының атауы мен мекенжайын;
2) сатып алынатын дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауларын (саудалық атауы – жеке өзіне жақпаған жағдайда), медициналық мақсаттағы бұйымдардың, медициналық техниканың атауларын, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің сипаттамасын, сатып алу көлемін, беру орнын, әрбір тауар бойынша сатып алу үшін бөлінген соманы;
3) беру мерзімдері мен шарттарын;
4) құжаттарды ұсыну (қабылдау) орны мен баға ұсыныстарын берудің соңғы мерзімін;
5) баға ұсыныстары салынған конверттерді ашу күнін, уақыты мен орнын қамтиды.
108. Әлеуетті өнім беруші баға ұсыныстарын ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін желімделген түрде тек бір баға ұсынысын ғана береді. Конверт денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баға ұсынысын тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы белгілеген мерзімде лицензиялау немесе рұқсат беру рәсімдері арқылы рұқсат беру органдары жүзеге асыратын қызметті немесе әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыруға жеке немесе заңды тұлғаның құқығын растайтын рұқсатты, сондай-ақ ұсынылатын тауарлардың осы Қағидалардың 4-тарауында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды, сондай-ақ фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің сипаттамасы мен көлемін қамтиды.
109. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын ұсынуы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сатып алудың үлгі шартының немесе фармацевтикалық қызмет көрсету шартының талаптары сақталып, тауарды беруді жүзеге асыруға немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге оның келісімін білдіретін нысан болып табылады.
110. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы баға ұсыныстарын қабылдау аяқталған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қорытындылар хаттамасын жасайды, оған:
1) сатып алынатын тауарлардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы мен бағасы, олардың саудалық атауы;
2) баға ұсынысын беру күні мен уақыты;
3) сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартын жасау болжанатын әлеуетті өнім берушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы;
4) баға ұсыныстары салынған конверттерді ашу рәсімі кезінде қатысқан әлеуетті өнім берушілердің атауы енгізіледі.
111. Хаттама тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастырылады.
112. Жеңімпаз болып ең төмен баға ұсынысын ұсынған әлеуетті өнім беруші танылады, бұл туралы оны тапсырыс беруші және (немесе) сатып алуды ұйымдастырушы хабардар етеді.
Бірдей баға ұсыныстары ұсынылған жағдайда, баға ұсыныстарын бірінші болып ұсынған әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға баға ұсынысы мен құжаттарын осы Қағидалардың 113-тармағына сәйкес ұсынған бір әлеуетті өнім беруші қатысқан жағдайда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы мұндай әлеуетті өнім берушіні сатып алу жеңімпазы деп тану туралы шешім қабылдайды.
Баға ұсыныстары болмаған жағдайда баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылады.

1) наименование и адрес заказчика или организатора закупа;
2) международные непатентованные наименования закупаемых лекарственных средств (торговое название - в случае индивидуальной непереносимости), наименования медицинских изделий, медицинских изделий, описание фармацевтических услуг, объем закупа, место поставки, сумму, выделенную для закупа по каждому товару;
3) сроки и условия поставки;
4) место представления (приема) документов и окончательный срок подачи ценовых предложений;
5) дату, время и место вскрытия конвертов с ценовыми предложениями.
108. Потенциальный поставщик до истечения окончательного срока представления ценовых предложений представляет только одно ценовое предложение в запечатанном виде. Конверт содержит ценовое предложение по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, разрешение, подтверждающее права физического или юридического лица на осуществление деятельности или действий (операций), осуществляемое разрешительными органами посредством лицензирования или разрешительной процедуры, в сроки, установленные заказчиком или организатором закупа, а также документы, подтверждающие соответствие предлагаемых товаров требованиям, установленным главой 4 настоящих Правил, а также описание и объем фармацевтических услуг.
109. Представление потенциальным поставщиком ценового предложения является формой выражения его согласия осуществить поставку товара или оказать фармацевтические услуги с соблюдением условий запроса и типового договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
110. При осуществлении закупа способом запроса ценовых предложений заказчик или организатор закупа составляют протокол итогов в течение десяти календарных дней с даты завершения приема ценовых предложений, в который включаются:
1) краткое описание и цена, закупаемых товаров, их торговое наименование, фармацевтических услуг;
2) дата и время представления ценового предложения;
3) наименование и местонахождение потенциального поставщика, с которым предполагается заключить договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, и цена такого договора;
4) наименование потенциальных поставщиков, присутствовавших при процедуре вскрытия конвертов с ценовыми предложениями.
111. Протокол размещается на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа.
112. Победителем признается потенциальный поставщик, предложивший наименьшее ценовое предложение, которого заказчик и (или) организатор закупа уведомляют об этом.
В случаях представления одинаковых ценовых предложений, победителем признается потенциальный поставщик, первым представивший ценовое предложение.
В случае, когда в закупе способом запроса ценовых предложений принимает участие один потенциальный поставщик, ценовое предложение и документы которого представлены в соответствии с пунктом 113 настоящих Правил, заказчик или организатор закупа принимает решение о признании такого потенциального поставщика победителем закупа.
При отсутствии ценовых предложений, закуп способом запроса ценовых предложений признается несостоявшимся.

113. Жеңімпаз тапсырыс берушіге немесе сатып алуды ұйымдастырушыға жеңімпаз деп танылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) рұқсаттың (хабарламаның) не электрондық құжат түріндегі рұқсаттардың (хабарламалардың) көшірмелерін ұсынады. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;
2) заңды тұлғаны құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжаттың көшірмесін (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін);
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жеке куәліктің немесе төлқұжаттың көшірмелері (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін);
4) заңды тұлға үшін жарғысының көшірмесі (егер жарғыда құрылтайшылардың, қатысушылардың немесе акционерлердің құрамы көрсетілмесе, акцияларды ұстаушылар тізілімінен үзінді көшірме немесе құрылтайшылардың, қатысушылардың құрамы туралы үзінді көшірме немесе сатып алуды хабарлау күнінен кейін берілген құрылтай шартының көшірмесі);
5) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегінің бар-жоғы туралы мәліметтер;
6) әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының қаулысымен бекітілген екінші деңгейдегі банктерде, ипотекалық ұйымдарда және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамында бухгалтерлік есепке алу шоттарының үлгі жоспарына сәйкес банктің немесе банк филиалының алдында әлеуетті өнім берушінің анықтама берген күннің алдындағы үш айдан астам мерзімге созылған міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқ екені туралы қол қойылған және конверттерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша анықтаманың түпнұсқасы (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осындай банктердің әрқайсысынан);

113. Победитель представляет заказчику или организатору закупа в течение десяти календарных дней со дня признания победителем следующие документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям:
1) копии разрешений (уведомлений) либо разрешений (уведомлений) в виде электронного документа, полученных (направленных) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
2) копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
3) копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, копию удостоверения личности или паспорта (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
4) копию устава юридического лица (если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, то также представляются выписка из реестра держателей акций или выписка о составе учредителей, участников или копия учредительного договора после даты объявления закупа);
5) сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, полученные посредством веб-портала "электронного правительства";
6) подписанный оригинал справки банка, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам его обязательств, длящейся более трех месяцев перед банком, согласно типовому плану счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков или иностранного банка, то представляется справка от каждого из таких банков, за исключением банков, обслуживающих филиалы и представительства потенциального поставщика, находящихся за границей), выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;

7) Қазақстан Республикасы салық органының осы әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтыны туралы анықтамасының түпнұсқасы (егер әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмесе);
8) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидалардың 13-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
9) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде бірлесіп орындаушының осы Қағидалардың 14-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар.
Жеңімпаз біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда баға ұсыныстары тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылады.
114. Сатып алуды ұйымдастырушы қорытындылар хаттамасын үш жұмыс күні ішінде тапсырыс берушіге жібереді. Тапсырыс беруші біліктілік талаптарына сәйкес келетін жеңімпаз анықталған немесе қорытындылар хаттамасын алған күннен кейін күнтізбелік үш күн ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жасалатын қол қойылған сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты әлеуетті өнім берушіге жібереді. Осы Қағидалардың 92, 93, 94 және 95-тармақтарында белгіленген талаптар баға ұсыныстары тәсілімен сатып алуға қолданылмайды.
115. Алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде жеңімпаз сатып алу шартына, фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа қол қояды не тапсырыс берушіні немесе сатып алуды ұйымдастырушыны оның шарттарымен келіспейтіні немесе қол қоюдан бас тартатыны туралы жазбаша хабардар етеді. Көрсетілген мерзімде қол қойылған сатып алу шартын, фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты ұсынбау оны жасасудан бас тарту болып есептеледі (шарт жасасудан жалтару). Келіспеушіліктерді қарау мерзімі екі жұмыс күнінен аспауға тиіс.
11-тарау. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
116. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу:
1) тендер өткізілмеді деп танылғанда (сатып алу жарамсыз деп танылған жағдайларды қоспағанда);
2) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылғанда;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен төтенше жағдайлардың жариялануы салдарынан тендерлер өткізуге мүмкіндігін болдырмайтын осы дәрілік заттарға және медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға жедел қажеттілік туындағанда;
4) тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютор тендердің қорытындысын шығарғанға дейінгі кезеңге тауарларды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға қажеттілік болғанда;

7) оригинал справки налогового органа Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан (если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан);
8) документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика квалификационным требованиям, установленным пунктом 13 настоящих Правил;
9) при закупе фармацевтических услуг документы, подтверждающие соответствие соисполнителя квалификационным требованиям, установленным пунктом 14 настоящих Правил.
В случае несоответствия победителя квалификационным требованиям, закуп способом ценовых предложений признается несостоявшимся.
114. Организатор закупа направляет протокол итогов заказчику в течение трех рабочих дней. Заказчик в течение трех календарных дней после дня определения победителя соответствующим квалификационным требованиям или получения протокола итогов направляет потенциальному поставщику подписанный договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, составляемый по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения. Требования, установленные пунктами 92, 93, 94 и 95 настоящих Правил, не распространяются на закуп способом ценовых предложений.
115. В течение пяти рабочих дней со дня получения победитель подписывает договор закупа, договор на оказание фармацевтических услуг либо письменно уведомляет заказчика или организатора закупа о несогласии с его условиями или отказе от подписания. Непредставление в указанный срок подписанного договора закупа, договора на оказание фармацевтических услуг считается отказом от его заключения (уклонение от заключения договора). Срок рассмотрения разногласий не должен превышать двух рабочих дней.
Глава 11. Порядок осуществления закупа способом из одного источника
116. Способ закупа из одного источника применяется, когда:
1) тендер признан несостоявшимся (за исключением случаев, когда закуп признан недействительным);
2) закуп способом запроса ценовых предложений признан несостоявшимся;
3) вследствие объявления чрезвычайных ситуаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, возникает срочная потребность в данных лекарственных средствах и изделиях медицинского назначения и медицинской технике, что исключает возможность проведения тендеров;
4) имеется потребность в осуществлении закупа товаров, фармацевтических услуг на период до подведения итогов тендера заказчиком, организатором закупок или единым дистрибьютором;

5) сол қаржы жылы тауарлардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлеміне қажеттілік болғанда қолданылады. Бұл ретте тауарға немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметке баға сол қаржы жылы сатып алынған тауардың не фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасынан аспауға тиіс. Сол бір өнім берушіден сол қаржы жылы онымен сатып алу немесе фармацевтикалық қызметті көрсетуге арналған шарт жасалған жағдайда, жасалған шартқа тиісті өзгерістер енгізіледі және 3 және 4-тараулардың талаптарына сәйкес растау талап етілмейді. Фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартта көзделген, фармацевтикалық қызмет қосымша көрсетілетін тауарлардың санын ұлғайту деп фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлемі деп түсініледі (бағасы, саудалық атауы, дозасы және сапасы өзгермейтін кезде);
6) халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде алпыс күндік қажеттілікке дейін тауарларды есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша екі кезеңдік тендер бірыңғай дистрибьютордан алынған хабарламаның негізінде өткізілмеді деп танылғанда;
7) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде:
медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (дәрілік заттардың айналысы саласындағы уәкілетті орган бекіткен) балаларға қолдануға қарсы көрсетілімдері бар дәрілік затты бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда балаларды қамтамасыз ету мақсатында;
дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысының және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті өкілді органдарының шешімдері негізінде пациенттің жеке өзіне жақпаған жағдайларда қажеттілік болғанда фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға;
8) уәкілетті орган белгілегеннен аспайтын баға бойынша тауарларды есепке алу және өткізу бойынша қызметті алпыс күндік қажеттілікке дейінгі (осы тармақтың 2) тармақшасын қоспағанда) сатып алуды жүзеге асыру қажеттілігі болғанда, сондай-ақ фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің тоқсан күндік қажеттілігіне дейін тауарларды, сондай-ақ тауарларды есепке алу мен өткізу бойынша қызметтерді сатып алу бойынша екі кезеңдік тендерлер өткізілмеді деп танылған жағдайда жол беріледі;
9) Қазақстан Республикасында, сондай-ақ одан тыс жерлерде өндірілген немесе қайта өңделген тұтынуға (қолдануға) дайын тауарларды өндіретін өнім берушінің немесе оның үлестес тұлғаларының тауарлар беруі көзделген, жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты болғанда қолданылады.

5) имеется потребность в дополнительном объеме товаров, фармацевтических услуг в том же финансовом году. При этом цена на товар или фармацевтическую услугу не должна превышать цены, по которой приобретены товар либо фармацевтическая услуга в том же финансовом году. В случае осуществления закупа у того же поставщика, с которым заключены договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг в том же финансовом году, в заключенный договор вносятся соответствующие изменения и подтверждение соответствия требованиям глав 3 и 4 не требуется. Под дополнительным объемом фармацевтических услуг понимается увеличение количества товаров, предусмотренных в договоре на оказание фармацевтических услуг, которые сопровождаются фармацевтической услугой (при неизменности цены, торгового наименования, дозировки и качества);
6) двухэтапный тендер по закупу услуг по учету и реализации товаров до шестидесятидневной потребности в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования для амбулаторного лекарственного обеспечения населения признан несостоявшимся, на основании уведомления, полученного от единого дистрибьютора;
7) имеется потребность в осуществлении закупа фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования:
в целях обеспечения детей, в случаях закупа единым дистрибьютором лекарственного средства, в инструкции (утвержденной уполномоченным органом в сфере обращения лекарственных средств) по медицинскому применению которого имеется указание о противопоказаниях к применению у детей;
в случае индивидуальной непереносимости пациента, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии и решения местных представительных органов областей, города республиканского значения и столицы;
8) имеется необходимость в осуществлении закупа до шестидесятидневной потребности (за исключением подпункта 2) настоящего пункта) товаров по ценам, не превышающим установленных уполномоченным органом, услуг по учету и реализации товаров, а также до девяностодневной потребности фармацевтических услуг допускается в случаях, когда двухэтапные тендеры по закупу товаров, а также услуг по учету и реализации товаров признаны несостоявшимся;
9) имеется заключенный договор государственно-частного партнерства, в котором предусмотрена поставка товаров поставщиком, производящим готовые к употреблению (применению) товары, полностью произведенные или переработанные как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, или его аффилированных лиц.

117. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы әлеуетті өнім берушіден:
1) баға ұсынысын;
2) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидалардың 3-тарауымен белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды;
3) мәлімделген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың осы Қағидалардың 4-тарауының ережелеріне сәйкестігін растайтын құжаттарды сұратады.
Егер екіден аз тендерлік өтінім ұсынылуы себебінен тендер өткізілмеді деп танылса немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін отандық тауар өндірушінің, әлеуетті өнім берушінің бір ғана өтінімі берілсе, осындай әлеуетті өнім беруші осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынбайды.
118. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде хаттама жасалады, оған:
1) бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды қолдану негіздемесі;
2) сатып алынатын тауарлардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы, олардың саудалық атауы;
3) сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартын жасау болжанып отырған өнім берушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы;
4) осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларында белгіленген талаптарға сәйкестігі енгізіледі.
119. Осы тәсілмен сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шарты осы Қағидалардың 9-тарауының 6-параграф ережелерінің негізінде жасалады.
120. Сатып алуды бір көзден сатып алу тәсілімен ұйымдастыру және өткізу мынадай жүйелі іc-шаралардың орындалуын көздейді:
1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының осы тәсілді қолданудың негіздемесімен бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізу туралы шешім қабылдау;
2) тапсырыс берушіні немесе сатып алуды ұйымдастырушыны айқындауды және бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу рәсімін өткізу;
3) әлеуетті өнім берушіге бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақыру жіберу;
4) әлеуетті өнім берушінің шақыртуда көзделген құжаттарды қоса бере отырып бір көзден сатып алуға қатысу туралы келісім жіберуін;
5) әлеуетті өнім беруші ұсынған осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды қарау;
6) бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманы тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастыру;
7) әлеуетті өнім берушімен бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманың негізінде сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартын жасасу.

117. При осуществлении закупа способом из одного источника заказчик или организатор закупа запрашивает у потенциального поставщика:
1) ценовое предложение;
2) документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика квалификационным требованиям, установленным главой 3 настоящих Правил;
3) документы, подтверждающие соответствие положениям главы 4 настоящих Правил заявленных лекарственных средств, медицинских изделий.
В случае, если тендер признан несостоявшимся по причине представления менее двух тендерных заявок или подана только одна заявка потенциального поставщика, отечественного товаропроизводителя, соответствующая требованиям настоящих Правил, такой потенциальный поставщик не представляет документы, предусмотренные подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
118. При осуществлении закупа способом из одного источника составляется протокол, в который включаются:
1) обоснование применения способа закупа из одного источника;
2) краткое описание закупаемых товаров, их торговое наименование или фармацевтических услуг;
3) наименование и местонахождение потенциального поставщика, с которым предполагается заключить договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, и цена такого договора;
4) соответствие требованиям, установленным главами 3 и 4 настоящих Правил.
119. Договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг данным способом заключаются на основании положений параграфа 6 главы 9 настоящих Правил.
120. Организация и проведение закупа способом из одного источника предусматривают выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) принятие решения заказчиком или организатором закупа о проведении закупа способом из одного источника с обоснованием применения данного способа;
2) определение заказчика или организатора закупа и проведение процедур закупа способом из одного источника;
3) направление потенциальному поставщику приглашения об участии в закупе способом из одного источника;
4) направление потенциальным поставщиком согласия об участии в закупе из одного источника с приложением документов, предусмотренных в приглашении;
5) рассмотрение представленных потенциальным поставщиком документов, подтверждающих их соответствие требованиям настоящих Правил;
6) размещение на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа протокола об итогах закупа способом из одного источника;
7) заключение договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг с потенциальным поставщиком на основании протокола об итогах закупа способом из одного источника.

121. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды өткізу туралы шешімді тапсырыс беруші (сатып алуды ұйымдастырушы) осы Қағидаларда көзделген негіздер бойынша сатып алу өткізілмеді деп танылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
122. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы әлеуетті өнім беруші сұратылған құжаттарды ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманы қалыптастырады және интернет-ресурсқа орналастырады.
123. Ұсынылған тендерлік өтінімдердің болмауы себебінен тендер тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылған жағдайда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы айқындаған әлеуетті өнім берушіге шақырту жібереді.
124. Екеуден аз тендерлік өтінімнің берілуі себебінен тендер тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылған жағдайда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы тендерге қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіге шақыру жібереді. Тендерге қатысуға бір де бір әлеуетті өнім берушінің жіберілмеуі себебінен тендер тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылған жағдайда, тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ең төмен баға ұсынысын берген әлеуетті өнім берушіге, егер бірдей баға ұсыныстары берілсе, онда осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген шектеуге байланысты қабылданбаған адамдарды қоспағанда, тендерлік өтінімін бірінші болып тіркеген әлеуетті өнім берушіге шақыру жібереді.
125. Тапсырыс берушінің не сатып алуды ұйымдастырушының сатып алу шартына, фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа қол қойғанға дейін тауардың не фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасын азайту мақсатында тендердің жеңімпазы болып танылған әлеуетті өнім берушімен келіссөздер жүргізуіне жол беріледі. Әлеуетті өнім беруші өзінің қалауы бойынша тауардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасын азайтуға келісетіні немесе келіспейтіні туралы шешім қабылдайды, бұл тапсырыс берушінің не сатып алуды ұйымдастырушының тендер жеңімпазы болып танылған әлеуетті өнім берушімен шартқа қол қоюдан бас тартуы үшін негіздеме болып табылмайды.
126. Осы тарауға сәйкес жіберілген тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының шақыруына әлеуетті өнім беруші бес жұмыс күні ішінде тапсырыс берушіге, сатып алуды ұйымдастырушыға шақыруда көзделген құжаттарды қоса бере отырып сатып алуға қатысатыны туралы өзінің растауын не себептерін көрсете отырып сатып алуға қатысудан бас тартатыны туралы хат жібереді. Бұл ретте осы тармақта белгіленген мерзімде жауаптың болмауы сатып алуға қатысудан бас тарту ретінде бағаланады.

121. Решение о проведении закупа способом из одного источника принимается заказчиком (организатором закупа) в течение пяти рабочих дней со дня признания закупа несостоявшимся по основаниям, предусмотренным настоящими Правилами.
122. Заказчик или организатор закупа в течение пяти рабочих дней со дня представления потенциальным поставщиком запрашиваемых документов формирует и размещает на интернет-ресурсе протокол об итогах закупа способом из одного источника.
123. В случае признания закупа способом тендера несостоявшимся по причине отсутствия представленных тендерных заявок, заказчик или организатор закупа в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об осуществлении закупа способом из одного источника направляет приглашение потенциальному поставщику, определенному заказчиком или организатором закупа.
124. В случае признания закупа способом тендера несостоявшимся по причине представления менее двух тендерных заявок, заказчик или организатор закупа в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об осуществлении закупа способом из одного источника направляет потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в данном тендере, приглашение. В случае признания закупа способом тендера несостоявшимся по причине того, что к участию в тендере не допущен ни один потенциальный поставщик, заказчик или организатор закупа в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об осуществлении закупа способом из одного источника направляет приглашение потенциальному поставщику, представившему наименьшее ценовое предложение, если представлены одинаковые ценовые предложения, то потенциальному поставщику, который первым зарегистрировал тендерную заявку, за исключением лиц, отклоненных в связи с ограничением, установленным пунктом 9 настоящих Правил.
125. Допускается проведение переговоров заказчиком либо организатором закупа с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера, с целью уменьшения цены товара либо фармацевтической услуги до подписания договора закупа, договора на оказание фармацевтических услуг. Потенциальный поставщик принимает решение по своему усмотрению о согласии или несогласии на уменьшение цены товара или фармацевтической услуги, что не является основанием для отказа заказчиком либо организатором закупа в подписании договора с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера.
126. На приглашение заказчика или организатора закупа, направленное согласно настоящей главе, потенциальный поставщик в течение пяти рабочих дней направляет заказчику, организатору закупа свое подтверждение об участии в закупе с приложением документов, предусмотренных в приглашении, либо письмо об отказе в участии в закупе с указанием причин. При этом отсутствие ответа в установленный настоящим пунктом срок расценивается как отказ от участия в закупе.

12-тарау. Бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша сатып алу
1-параграф. Бірыңғай дистрибьютордың тізімі туралы
127. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша сатып алуды жүзеге асыру үшін ағымдағы қаржы жылының бірінші маусымынан кешіктірмей бірыңғай дистрибьютордың келесі қаржы жылына арналған тізімін бекітеді, ол тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қамтиды.
Бірыңғай дистрибьютордың тізімін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қорға, бірыңғай дистрибьюторға, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін немесе міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсететін ведомстволық бөлімшелерге (ұйымдарға) жібереді.
127-1. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ведомствосымен келісу бойынша бірыңғай дистрибьютор сатып алған орфандық препараттарды бірыңғай дистрибьютордың өтініші бойынша сараптама ұйымы тіркейді.
Ескерту. Қағида 127-1-тармақпен толықтырлды – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
128. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қажеттілігіне қарай бірыңғай дистрибьютордың бекітілген тізіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
129. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бірыңғай дистрибьютордың тізімімен бірге қорға және бірыңғай дистрибьюторға жедел, стационарлық, стационарды алмастыратын көмекті көрсету және аурулардың профилактикасы кезінде амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету және дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде келесі қаржы жылы әкімшілік-аумақтық бірлік бөлінісінде (облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) қаржыландырудың бекітілген көлемін жібереді.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін немесе міндетті әлеуметтік медициналық көмек жүйесіндегі медициналық көмекті көрсететін ведомстволық бөлімшелер (ұйымдар) бірінші маусымға дейінгі мерзімде қорға және бірыңғай дистрибьюторға келесі қаржы жылына қаржыландырудың бекітілген көлемін жібереді.
130. Қор халықты дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету бойынша бірыңғай дистрибьютордың қызметімен байланысты бірыңғай дистрибьютордың көрсетілетін қызметін сатып алады.

Глава 12. Закуп по списку единого дистрибьютора
Параграф 1. О списке единого дистрибьютора
127. Для осуществления закупа по списку единого дистрибьютора уполномоченный орган в области здравоохранения не позднее первого июня текущего финансового года утверждает список единого дистрибьютора на следующий финансовый год, который включает в себя лекарственные средства, медицинские изделия для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования.
Список единого дистрибьютора, не позднее трех рабочих дней со дня его государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан, направляется уполномоченным органом в области здравоохранения фонду, единому дистрибьютору, местным органам государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, ведомственным подразделениям (организациям), оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи или медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования.
127-1. По согласованию с ведомством уполномоченного органа в области здравоохранения орфанные препараты, приобретенные единым дистрибьютором, регистрируются экспертной организацией по заявлению единого дистрибьютора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 127-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Уполномоченный орган в области здравоохранения вносит изменения и дополнения в утвержденный список единого дистрибьютора по мере необходимости.
129. Уполномоченный орган в области здравоохранения со списком единого дистрибьютора направляет фонду и единому дистрибьютору утвержденный объем финансирования в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения и лекарственного обеспечения при оказании скорой, стационарной, стационарозамещающей помощи и профилактики заболеваний в разрезе административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения, столицы) в следующем финансовом году.
Ведомственные подразделения (организации), оказывающие гарантированный объем бесплатной медицинской помощи или медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования, в срок до первого июня направляют единому дистрибьютору утвержденный объем финансирования в следующем финансовом году.
130. Фонд закупает услугу единого дистрибьютора, связанную с деятельностью единого дистрибьютора по обеспечению населения лекарственными средствами, медицинскими изделиями в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения.

131. Бірыңғай дистрибьютор мен қордың арасында тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету шеңберінде қаржыландыру көлемі шегінде әкімшілік-аумақтық бірлік (облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана) және денсаулық сақтау субъектілерінің бөлінісінде бірыңғай дистрибьютордың қызметтер көрсету шарты жасалады.
Қаржыландырудың бекітілген көлемін түзету кезінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган және (немесе) қор түзетулерді енгізген сәттен бастап күнтізбелік бес күн ішінде бұл жөнінде бірыңғай дистрибьюторға хабарлайды.
132. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмекті көрсетуге арналған дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу үшін бөлінетін бюджет қаражатын және (немесе) қор активтерін оңтайлы және тиімді жұмсау мақсатында дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың бағалары осы Қағидалардың 19-тарауында көзделген жағдайларды қоспағанда, бірыңғай дистрибьютордың қор сатып алатын көрсетілетін қызмет шеңберінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағалардан және саудалық атауына шекті бағалардан аспауға тиіс.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
133. Бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен бекітіледі.
Бірыңғай дистрибьютордың тауарларға прайс-парағының бағалары денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағалардан және саудалық атауына шекті бағалардан аспайды.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
134. Бюджет қаражатын және (немесе) қордың активтерін оңтайлы және тиімді жұмсау мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, ведомстволық бөлімшелер (ұйымдар) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымдар мәлімдеген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың көлеміне мониторингті жүзеге асырады.

131. Между единым дистрибьютором и фондом заключается договор оказания услуги единого дистрибьютора в пределах объема финансирования в рамках оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, в разрезе административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения, столицы) и субъектов здравоохранения.
При корректировке утвержденного объема финансирования уполномоченный орган в области здравоохранения и (или) фонд извещают об этом единого дистрибьютора в течение пяти календарных дней с момента внесения корректировок.
132. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств и (или) активов фонда, выделяемых для закупа лекарственных средств, медицинских изделий, предназначенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, цены на лекарственные средства, медицинские изделия, в рамках закупаемой фондом услуги единого дистрибьютора, не должны превышать предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения, за исключением случаев, предусмотренных главой 19 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 132 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Наценка единого дистрибьютора утверждается в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения.
Цены прайс-листа единого дистрибьютора на товары не превышают предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование, определяемых в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 133 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств и (или) активов фонда местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, ведомственные подразделения (организации), осуществляют мониторинг за заявляемыми медицинскими организациями объемами лекарственных средств и медицинских изделий, предназначенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования.

135. Бірыңғай дистрибьютор сатып алудың қорытындылары шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың бағаларын көрсете отырып, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша сатып алу нәтижелері туралы есепті ұсынады.
2-параграф. Жедел, стационарлық және стационарды алмастыратын көмекті көрсету және аурулардың профилактикасы үшін тауарларды сатып алу
136. Бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша сатып алуды жүзеге асыру үшін тапсырыс берушілер қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған, тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған өтінімдерді бірыңғай дистрибьюторға береді.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін, осы тарауда тапсырыс берушіге теңестірілген мемлекеттік кәсіпорындарға, дауыс беру акцияларының елу және одан да көп пайыздары (үлестері) мемлекетке тиесілі болатын, заңды тұлғаларға жатпайтын денсаулық сақтау субъектілерінің бірыңғай дистрибьюторға өтінім беруіне рұқсат етіледі.
137. Тапсырыс берушілердің өтінімдері сатып алу шарты жасалатын сәтке дейін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сатып алудың үлгі шартында көзделген талаптарды сақтай отырып, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асыруға олардың келісім білдіруінің нысаны болып табылады.
138. Тапсырыс берушілер бірыңғай дистрибьютор сұрау салуды жіберген сәттен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей бірыңғай дистрибьюторға:
1) дәрілік заттардың (халықаралық патенттелмеген атаулары немесе құрамы) және медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауларын;
2) мәлімделетін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың техникалық сипаттамасы мен өлшем бірлігін;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган өлшем бірлігі үшін белгілеген дәрілік зат пен медициналық бұйымның әрбір атауы бойынша халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағаны;
4) жөнелтудің қажетті кестесін көрсете отырып, келесі қаржы жылына дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір мәлімделген атауы бойынша санын;
5) дәрілік зат пен медициналық мақсаттағы бұйымның әрбір мәлімделген атауы бойынша сомасын және өтінім бойынша жалпы сомасын;
6) ағымдағы қаржы жылы сатып алу шартында көрсетілген дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша санын;

135. Единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня подведения итогов закупа представляет в уполномоченный орган в области здравоохранения отчет о результатах закупа по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием цен лекарственных средств, медицинских изделий.
Параграф 2. Закуп товаров для оказания скорой, стационарной и стационарозамещающей помощи и профилактики заболеваний
136. Заказчики для осуществления закупа по списку единого дистрибьютора представляют единому дистрибьютору заявки, сформированные в информационной системе единого дистрибьютора на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью заказчика.
Допускается представление заявок единому дистрибьютору субъектами здравоохранения, оказывающими медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, не относящимися к государственным предприятиям, юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей) которых принадлежит государству, которые в настоящей главе приравниваются к заказчикам.
137. Заявки заказчиков до момента заключения договора закупки являются формой выражения их согласия осуществить закуп лекарственных средств, медицинских изделий с соблюдением условий, предусмотренных типовым договором закупки, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
138. Заказчики ежегодно после утверждения списка единого дистрибьютора не позднее пятнадцати календарных дней с момента направления запроса единым дистрибьютором представляют единому дистрибьютору первичную заявку на следующий финансовый год, которая содержит:
1) наименования лекарственных средств (международные непатентованные наименования или состав) и медицинских изделий;
2) характеристику заявляемых лекарственных средств и медицинских изделий и единицу измерения;
3) предельную цену на международное непатентованное наименование по каждому наименованию лекарственного средства и медицинские изделия, установленную уполномоченным органом в области здравоохранения за единицу измерения;
4) количество по каждому заявляемому наименованию лекарственных средств и медицинских изделий на следующий финансовый год с указанием необходимого графика отгрузки;
5) сумму по каждому заявляемому наименованию лекарственного средства и медицинского изделия и общую сумму по заявке;
6) количество по каждому наименованию лекарственных средств и медицинских изделий, указанное в договоре закупки в текущем финансовом году;

7) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде өз бетінше сатып алуды қоса алғанда, алдыңғы қаржы жылы дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша нақты тұтынуды;
8) өтінім берілген күнге жағдай бойынша дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша қалдықты;
9) тапсырыс берушілердің толық атауын;
10) тапсырыс берушінің бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
11) деректемелерін, мекенжайын (пошталық және заңды), телефонының, факстарының байланыс нөмірлерін, электрондық пошта мекенжайын қамтитын келесі қаржы жылына арналған бастапқы өтінімді ұсынады.
Ескерту. 138-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
139. Тапсырыс берушілерде сол қаржы жылы қосымша қажеттілік туындаған кезде тапсырыс берушілер тиісті қаржы жылының әрбір айының 1-5 күні аралығында бірыңғай дистрибьюторға дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауын, олардың көлемін және беру кестелерін көрсетіп, сатып алуға арналған қосымша өтінімді ұсынады.
140. Тапсырыс берушілер бастапқы өтінімдерді осы Қағидалардың 138-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда, тапсырыс берушілер тиісті қаржы жылының әрбір айының 1-5 күні аралығында бірыңғай дистрибьюторға дәрілік заттарды және медициналық бұйымдарды сатып алуға арналған өтінімді ұсынады.
Өтінімге тапсырыс беруші басшысының (оны алмастыратын адамның) атқаратын лауазымын растайтын құжаттың көшірмесі; заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың немесе куәліктің көшірмесі; оның шеңберінде сатып алу жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның нөмірі және атауы, төлем деректемелері, тауарды беру орны (мекенжайы) көрсетілген ақпараттық хат қоса беріледі; сұрау салу бойынша жарғының немесе ереженің көшірмесі ұсынылады.
141. Бірыңғай дистрибьютор ағымдағы қаржы жылы дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың қосымша көлемін сатып алуды қосымша өтінімдердің және тапсырыс берушілердің осы Қағидалардың 145-тармағына сәйкес ұсынған өтінімдерінің негізінде тоқсанына кемінде бір рет жүзеге асырады.
142. Бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушілерден алғашқы өтінімді алғаннан кейін осы Қағидалардың 3-бөліміне сәйкес дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асырады.
143. Сатып алуды өткізгеннен кейін бірыңғай дистрибьютор прайс-парақты бекітеді және оны бекіткеннен кейін үш күн ішінде тапсырыс берушілерге тиісті қаржы жылына арналған бюджетті қалыптастыру (түзету) үшін жібереді.

7) фактическое потребление по каждому наименованию лекарственных средств и медицинских изделий в предыдущем финансовом году, включая самостоятельный закуп в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;
8) остаток по каждому наименованию лекарственных средств и медицинских изделий по состоянию на дату представления заявки;
9) полное наименование заказчиков;
10) фамилию, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя заказчика (лица, его замещающего);
11) реквизиты, адрес (почтовый и юридический), контактные номера телефонов, факсов, адрес электронной почты.
Сноска. Пункт 138 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139. При возникновении у заказчиков в том же финансовом году дополнительной потребности заказчики представляют с 1 по 5 число каждого месяца соответствующего финансового года единому дистрибьютору дополнительные заявки на закуп с указанием наименований лекарственных средств и медицинских изделий, их количества и графиков поставки.
140. В случае, когда заказчиками первичные заявки не представлены в сроки, установленные пунктом 138 настоящих Правил, заказчики представляют единому дистрибьютору заявки на закуп лекарственных средств и медицинских изделий с 1 по 5 число каждого месяца соответствующего финансового года.
К заявке прилагаются копия документа, подтверждающего занимаемую должность руководителя заказчика (лица, его замещающего); копия справки или свидетельства о государственной регистрации юридического лица; информационное письмо с указанием номера и наименования бюджетной программы, в рамках которой осуществляется закуп, платежных реквизитов, места поставки товара (адрес); по запросу представляются копия устава или положения.
141. Единым дистрибьютором закуп дополнительного объема лекарственных средств, медицинских изделий в текущем финансовом году осуществляется не реже одного раза в квартал на основании дополнительных заявок и заявок, представленных заказчиками в соответствии с пунктом 145 настоящих Правил.
142. Единый дистрибьютор после получения первичной заявки от заказчиков осуществляет закуп лекарственных средств, медицинских изделий согласно разделу 3 настоящих Правил.
143. После проведения закупа единый дистрибьютор утверждает и направляет заказчикам для формирования (корректировки) бюджета на соответствующий финансовый год прайс-лист в течение трех дней после его утверждения.

144. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ағымдағы жылғы он бесінші желтоқсаннан кешіктірмей әкімшілік-аумақтық бірліктер (облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана), тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін немесе міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері бөлінісінде жедел, стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсету кезінде дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде келесі қаржы жылы қаржыландырудың нақтыланған көлемін қорға және бірыңғай дистрибьюторға жібереді.
Орталық атқарушы органдар және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін немесе міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті көрсететін әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдар ағымдағы жылғы он бесінші желтоқсаннан кешіктірмей келесі қаржы жылы әкімшілік-аумақтық бірліктер (облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана), денсаулық сақтау субъектілері, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер бөлінісінде жедел, стационарлық, стационар алмастыратын көмек көрсету кезінде дәрілік қамтамасыз етуді қаржыландырудың нақтыланған көлемін бірыңғай дистрибьюторға жібереді.
145. Сатып алу шартының жобасын ресімдеу үшін тапсырыс берушілер жыл сайын бірыңғай дистрибьютордан прайс-парақты алғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей қаржыландыру көлеміне сәйкес бірыңғай дистрибьютордың прайс-парағына сәйкес түзетілген өтінімді бірыңғай дистрибьюторға жібереді, ол:
1) дәрілік заттардың атауларын (халықаралық патенттелмеген атаулары және құрамы) және медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауларын, сондай-ақ олардың саудалық атауларын;
2) өлшем бірлігін;
3) бастапқы өтінімде көрсетілген санынан он пайызға дейін азайту жағына қарай өзгеруі мүмкін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың санын қамтиды. Өтінімді қалыптастыру кезінде тапсырыс беруші сатып алынатын дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың мөлшерін олардың сапасын сақтау мақсатында жалпы жылдық көлемнен ең кіші қаптамаға дейін дөңгелектейді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органымен, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен немесе қормен келісілген дәрілік заттардың айналысы саласындағы уәкілетті орган бекіткен дәрілік заттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес балаларға қолдануға қарсы көрсетілімдер болған қайта ұйымдастыру, тарату және қаржыландыруды қысқарту жағдайларында тауардың санын бастапқы өтінімде көрсетілген санынан он пайыздан астамға азайтуға жол беріледі;

144. Уполномоченный орган в области здравоохранения не позднее пятнадцатого декабря текущего года направляет в фонд и единому дистрибьютору уточненный объем финансирования в рамках лекарственного обеспечения при оказании скорой, стационарной, стационарозамещающей помощи и профилактики заболеваний в разрезе административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения, столицы), субъектов здравоохранения, оказывающих гарантированный объем бесплатной медицинской помощи или медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования в следующем финансовом году.
Центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), оказывающие гарантированный объем бесплатной медицинской помощи или медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования, не позднее пятнадцатого декабря текущего года направляют единому дистрибьютору уточненный объем финансирования лекарственного обеспечения при оказании скорой, стационарной, стационарозамещающей помощи в разрезе административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения, столицы), субъектов здравоохранения, военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающих гарантированный объем бесплатной медицинской помощи или медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования в следующем финансовом году.
145. Для оформления проекта договора закупки заказчики ежегодно не позднее десяти рабочих дней после получения прайс-листа от единого дистрибьютора, в соответствии с объемом финансирования, направляют единому дистрибьютору скорректированную заявку в соответствии с прайс-листом единого дистрибьютора, которая содержит:
1) наименования лекарственных средств (международные непатентованные наименования или состав) и медицинских изделий, а также их торговые наименования;
2) единицу измерения;
3) количество закупаемых лекарственных средств и медицинских изделий с указанием графика отгрузки, которое может быть изменено в сторону уменьшения до десяти процентов от количества, указанного в первичной заявке. При формировании заявки заказчик округляет количество закупаемых лекарственных средств и медицинских изделий до минимальной упаковки от общего годового объема в целях сохранения их качества.
Допускается уменьшение количества товара свыше десяти процентов от количества, указанного в первичной заявке, в случаях наличия противопоказаний к применению у детей согласно инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, утвержденной уполномоченным органом в сфере обращения лекарственных средств, реорганизации, ликвидации и сокращения финансирования, согласованных с местными органами государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, уполномоченным органом в области здравоохранения или фондом;

4) бірыңғай дистрибьютордың прайс-парағында белгіленген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың әрбір атауы бойынша халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағаны және саудалық атауына шекті бағаны;
5) бірыңғай дистрибьютордың прайс-парағында белгіленген дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша бағасын және өлшем бірлігін;
6) алдыңғы қаржы жылы сатып алу шарттарында көрсетілген дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша санын;
7) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек шеңберінде өз бетінше сатып алуды қоса алғанда, алдыңғы қаржы жылындағы дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша нақты тұтынуды;
8) дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша түзетілген өтінімді ұсыну күнінің жағдайы бойынша қалдығын;
9) тапсырыс берушінің толық атауын;
10) тапсырыс берушінің бірінші басшының (оны алмастыратын адамның) тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
11) деректемелерін, мекенжайын (пошта және заңды), телефондардың байланыс нөмірлерін, факстерді, электрондық пошта мекенжайын;
12) қормен медициналық көрсетілетін қызметтер шартын жасау нөмірі мен күнін, дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алуға бөлінген соманы қамтиды.
Түзетілген өтінімге тапсырыс беруші басшысының (оны алмастыратын адамның) атқаратынын лауазымын растайтын құжаттың көшірмесі; заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі туралы анықтамасының немесе куәліктің көшірмесі; оның шеңберінде сатып алу жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның нөмірі мен атауы көрсетілген ақпараттық хат, төлем деректемелері, тауарды беру орындары (мекенжайы); сұрау салу бойынша жарғының немесе ереженің көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 145-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
146. Тапсырыс берушілер денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша бірыңғай дистрибьютор мен тапсырыс беруші арасында дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алудың үлгі шартына сәйкес құрылған және жасалған сатып алу шарттарының негізінде бірыңғай дистрибьютордан дәрілік заттарды және медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асырады. Сатып алу шартын жасауға тапсырыс берушінің түзетілген не қосымша өтінімі негіз болып табылады.
147. Бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушілерден түзетілген өтінімді алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тапсырыс берушілерге қабылдау-беру актісі бойынша не тапсырыс берушінің электрондық поштасына бір мезгілде хабарламаларды тарата отырып, электрондық құжат түрінде сатып алу шарттарын қол қоюға жібереді.

4) предельную цену на международное непатентованное наименование и предельную цену на торговое наименование по каждому наименованию лекарственного средства и медицинского изделия, установленную в прайс-листе единого дистрибьютора;
5) цену по каждому наименованию лекарственного средства и медицинского изделия, установленную в прайс-листе единого дистрибьютора, и единицу измерения;
6) количество по каждому наименованию лекарственных средств и медицинских изделий, указанных в договорах закупки, в предыдущем финансовом году;
7) фактическое потребление по каждому наименованию лекарственных средств и медицинских изделий в предыдущем финансовом году, включая самостоятельный закуп в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в рамках обязательного социального медицинского страхования;
8) остаток по каждому наименованию лекарственных средств и медицинских изделий по состоянию на дату представления скорректированной заявки;
9) полное наименование заказчика;
10) фамилию, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя заказчика (лица, его замещающего);
11) реквизиты, адрес (почтовый и юридический), контактные номера телефонов, факсов, адрес электронной почты;
12) номер и дату заключения договора медицинских услуг с фондом, сумму, выделенную на закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий.
К скорректированной заявке прилагаются копия документа, подтверждающего занимаемую должность руководителя заказчика (лица, его замещающего); копия справки или свидетельства о государственной регистрации юридического лица; информационное письмо с указанием номера и наименования бюджетной программы, в рамках которой осуществляется закуп, платежных реквизитов, места поставки товара (адрес); по запросу представляются копия устава или положения.
Сноска. Пункт 145 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Заказчики осуществляют закуп лекарственных средств и медицинских изделий у единого дистрибьютора на основании договоров закупки, составленных и заключенных в соответствии с типовым договором закупки лекарственных средств и (или) медицинских изделий между единым дистрибьютором и заказчиком по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения. Основанием для заключения договора закупки является скорректированная либо дополнительная заявка заказчика.
147. Единый дистрибьютор в течение десяти рабочих дней со дня получения скорректированной заявки от заказчиков направляет на подписание заказчикам договоры закупки по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа с одновременной рассылкой уведомлений на электронную почту заказчика.

148. Тапсырыс берушілер бірыңғай дистрибьютордан сатып алу шарттарын алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей оларға қол қояды, мөрмен бекітеді, бірыңғай дистрибьюторға қабылдау-беру актісі бойынша не электрондық құжат түрінде бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы береді.
3-параграф. Амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуді көрсетуге арналған тауарларды сатып алу
149. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру үшін ағымдағы қаржы жылының бірінші маусымынан кешіктірмей тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде азаматтарды, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікті дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін бекітеді.
Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде азаматтарды, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікті дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қорға, бірыңғай дистрибьюторға, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына тегін медициналық көмектің кепілдік берін көлемі мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсететін ведомстволық бөлімшелерге (ұйымдарға) жібереді.
150. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган келесі қаржы жылына арналған бір реттен аспайтын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде азаматтарды, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікті дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету үшін бекітілген дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
151. Денсаулық сақтау субъектілері белгілі бір аурулармен диспансерлік есептегі азаматтардың жекелеген санаттарының қатарынан бекітілген халықты, оның ішінде уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша белгілі бір аурулары бар (жай-күйі) азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі бюджеттерінің бөлінісінде бөлінген қаражаттың шеңберінде бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға қажеттілікті есептеуді (алдын ала, түзетілген, қосымша) жүзеге асырады.

148. Заказчики не позднее десяти рабочих дней со дня получения договоров закупки от единого дистрибьютора подписывают, скрепляют печатью и передают их единому дистрибьютору по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа.
Параграф 3. Закуп товаров для оказания амбулаторного лекарственного обеспечения
149. Для осуществления закупа фармацевтических услуг уполномоченный орган в области здравоохранения не позднее первого июня текущего финансового года утверждает перечень лекарственных средств и медицинских изделий для обеспечения граждан в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного медицинского страхования, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями), бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами, медицинскими изделиями на амбулаторном уровне.
Перечень лекарственных средств и медицинских изделий для обеспечения граждан в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного медицинского страхования, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями), бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами, медицинскими изделиями на амбулаторном уровне, не позднее пяти рабочих дней со дня его государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан, направляется уполномоченным органом в области здравоохранения фонду, единому дистрибьютору, местным органам государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, ведомственным подразделениям (организациям), оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи или медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования.
150. Уполномоченный орган в области здравоохранения вносит изменения и дополнения в утвержденный перечень лекарственных средств и медицинскими изделиями для обеспечения граждан в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного медицинского страхования, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями), бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами, медицинскими изделиями на амбулаторном уровне на следующий финансовый год не более одного раза в год.
151. Субъекты здравоохранения осуществляют расчет потребности (предварительный, скорректированный и дополнительный) в лекарственных средствах, изделиях медицинского назначения по списку единого дистрибьютора, в рамках выделенных средств в разрезе бюджетов гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системы обязательного социального медицинского страхования для амбулаторного лекарственного обеспечения прикрепленного населения из числа отдельных категорий граждан, состоящих на диспансерном учете с определенными заболеваниями, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями), по перечню, утвержденному уполномоченным органом в области здравоохранения.

152. Қажеттілік есептерін (алдын ала, түзетілген және қосымша) денсаулық сақтау субъектілері әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының жергілікті/аумақтық филиалдарына ұсынады.
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға жалпы қажеттілігін айқындау үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының жергілікті/аумақтық филиалдары тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі мен (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі бюджеттерінің бөлінісінде бөлінген қаражат шеңберінде денсаулық сақтау субъектілері қажеттіліктерінің (алдын ала, түзетілген және қосымша) есептерін жинақтауды жүзеге асырады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры республика бойынша қажеттілік есептерінің (алдын ала, түзетілген және қосымша) жиынтығын сатып алу үшін (өтінім мәртебесі бар) бірыңғай дистрибьюторға жібереді.
Ескерту. 152-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
153. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, сондай-ақ орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдар денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган келесі қаржы жылына бірыңғай дистрибьютордың тізімін бекіткеннен кейін және бірыңғай дистрибьютор сұрау салу жіберген сәттен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей бірыңғай дистрибьюторға облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана, орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдар бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі бюджеттерінің бөлінісінде бөлінген қаражаттың шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінің және әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінің, ведомстволық бөлімшелердің (ұйымдардың) бөлінісінде жиынтық деректерден тұратын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша келесі қаржы жылына қажеттіліктің алдын ала жиынтық есебін ұсынады. Бұл ретте жиынтық деректер мыналарды қамтиды:
1) нозологиялар;
аурулар;
халықтың санаттары;
дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тағайындау үшін көрсетілімдер (дәрежесі, сатысы, ауыр ағымы) бөлінісінде дәрілік заттардың (халықаралық патенттелмеген атаулары/құрамы, сипаттамасы), медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауын (құрамы, техникалық сипаттамасы):

152. Расчеты потребности (предварительный, скорректированный и дополнительный) субъекты здравоохранения представляют местным/территориальным филиалам фонда социального медицинского страхования.
Для определения общей потребности административно-территориальной единицы в лекарственных средствах, медицинских изделиях местными/территориальные филиалы фонда социального медицинского страхования осуществляют свод расчетов потребности (предварительный, скорректированный и дополнительный) субъектов здравоохранения в рамках выделенных средств в разрезе бюджетов гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системы обязательного социального медицинского страхования.
Свод расчетов потребности (предварительный, скорректированный и дополнительный) по республике фондом социального медицинского страхования направляется единому дистрибьютору для закупа (имеют статус заявок).
Сноска. Пункт 152 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, а также центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), после утверждения уполномоченным органом в области здравоохранения списка единого дистрибьютора на следующий финансовый год и не позднее пятнадцати календарных дней с момента направления запроса единым дистрибьютором представляют единому дистрибьютору сводные предварительные расчеты потребности на следующий финансовый год по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, которая содержит сводные данные по области, городу республиканского значения, столице, центральным исполнительным органам и иным центральным государственным органам, имеющим военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), в разрезе субъектов здравоохранения и военно-медицинских (медицинских) подразделений, ведомственных подразделений (организаций), в рамках выделенных средств в разрезе бюджетов гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системы обязательного социального медицинского страхования. При этом сводные данные включают в себя:
1) наименования лекарственных средств (международные непатентованные наименования/состав, характеристика), медицинских изделий (состав, техническая характеристика) в разрезе:
нозологии;
заболевания;
категории населения;
показаний (степень, стадия, тяжесть течения) для назначения лекарственных средств, медицинских изделий;

2) өлшем бірлігін;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың әрбір атауы бойынша халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағасын;
4) келесі қаржы жылына мәлімделген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша санын;
5) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша санын көрсете отырып, қаржы жылы ішінде өнім беру кестесін;
6) дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның әрбір мәлімделетін атауы бойынша сомасын және қажеттіліктің алдын ала есебі бойынша жалпы сомасын;
7) уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша белгілі бір ауруы бар, диспансерлік есепте тұрған азаматтардың жекелеген санаттарының қатарынан бекітілген халықтың санын;
8) сырқаттанушылық динамикасы деректерінің, өңірдегі эпидемиологиялық жағдайдың және (немесе) статистикалық деректердің негізінде науқастардың болжамды санын;
9) есепті ұсыну күніне дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды нақты тұтыну санын;
10) аяқталған қаржы жылы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды нақты тұтыну санын (өтінім берілетін алдағы жылға);
11) алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің және (немесе) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің, ведомстволық бөлімшелердің (ұйымдар) және олардың құрылымдық бөлімшелерінің мекенжайларын;
12) олар арқылы уәкілетті орган бекіткен тізбесі бойынша диспансерлік есептегі белгілі аурулары бар азаматтардың жекелеген санаттарының қатарынан бекітілген халықты дәрілік қамтамасыз ету жүзеге асырылатын мамандандырылған туберкулезге қарсы денсаулық сақтау ұйымдарының және АИТВ/ЖИТС-тың профилактикасы мен емдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының, сондай-ақ амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде таргеттік терапия жүзеге асырылатын онкологиялық бейіндегі денсаулық сақтау ұйымдарының мекенжайларын;
13) мемлекеттік кәсіпорындарға, дауыс беру акцияларының (үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларға жататын амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде халыққа дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды тегін босататын денсаулық сақтау субъектілерінің мекенжайларын;
14) тауарларды есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер өнім берушілерінің немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің өнім берушілерінің қажетті санын көрсете отырып, тауарларды есепке алу және өткізу жөніндегі қызметтер немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетілуге тиіс елді мекендердің тізбесін.
Бірыңғай дистрибьютор облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, ведомстволық бөлімшелер (ұйымдар) ұсынған жиынтық алдын ала қажеттілік есептерін келісу үшін қорға және (немесе) орталық атқарушы органдарға және әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдарға жібереді. Қор және (немесе) орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдар он бес жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай дистрибьютор ұсынған қажеттіліктің алдын ала жиынтық есептерін келісу нәтижелері туралы хабарламаны бірыңғай дистрибьюторға жібереді.
Бірыңғай дистрибьютор қордың және (немесе) орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдардың хабарламасының негізінде қажеттіліктің алдын ала жиынтық есептерін қайта жинауды жүргізеді.

2) единицу измерения;
3) предельную цену на международное непатентованное наименование по каждому наименованию лекарственного средства, медицинские изделия, установленную уполномоченным органом в области здравоохранения;
4) количество по каждому заявляемому наименованию лекарственных средств, медицинских изделий на следующий финансовый год;
5) график поставки в течение финансового года с указанием количества по каждому наименованию лекарственного средства, медицинского изделия;
6) сумму по каждому заявляемому наименованию лекарственного средства, медицинского изделия и общую сумму по предварительному расчету потребности;
7) количество прикрепленного населения из числа отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями по перечню, утвержденному уполномоченным органом, состоящего на диспансерном учете;
8) прогнозируемое количество больных на основании данных динамики заболеваемости, эпидемиологической ситуации в регионе и (или) статистических данных;
9) количество фактического потребления лекарственных средств, медицинских изделий на дату представления расчета;
10) количество фактического потребления лекарственных средств, медицинских изделий за законченный финансовый год (предшествующий году подачи заявки);
11) адреса субъектов здравоохранения и (или) военно-медицинских (медицинских) подразделений, ведомственных подразделений (организаций), оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, и их структурных подразделений;
12) адреса специализированных противотуберкулезных организаций здравоохранения и организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики и лечения ВИЧ/СПИД, через которые будет осуществляться амбулаторное лекарственное обеспечение прикрепленного населения из числа отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями, по перечню, утвержденному уполномоченным органом, состоящего на диспансерном учете, а также организаций здравоохранения онкологического профиля, через которые будет осуществляться таргетная терапия в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения;
13) адреса субъектов здравоохранения, относящихся к государственным предприятиям, юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей) которых принадлежит государству, оказывающих бесплатный отпуск населению лекарственных средств и (или) медицинских изделий в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения;
14) перечень населенных пунктов, в которых надлежит оказывать услугу по учету и реализации товаров или фармацевтическую услугу, с указанием необходимого количества поставщиков услуги по учету и реализации товаров или поставщиков фармацевтической услуги.
Единый дистрибьютор направляет в фонд и (или) центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), для согласования сводные предварительные расчеты потребности, представленные местными органами государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, ведомственными подразделениями (организациями). Фонд и (или) центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), не позднее пятнадцати рабочих дней направляют единому дистрибьютору уведомления о результатах согласования представленных единым дистрибьютором сводных предварительных расчетов потребности.
Единый дистрибьютор на основании уведомлений фонда и (или) центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов, имеющих военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), проводит повторный сбор сводных предварительных расчетов потребности.

Ескерту. 153-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
154. Бірыңғай дистрибьютор қордан және (немесе) орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдардан жиынтық алдын ала қажеттілік есептерін келісу туралы алынған хабарламалардың негізінде оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидалардың 3-бөліміне сәйкес дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау жөніндегі қызметтерді, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу жөніндегі қызметтерді сатып алу рәсіміне кіріседі.
155. Сатып алуды өткізгеннен кейін бірыңғай дистрибьютор келесі қаржы жылына халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы, саудалық атауы, дәрілік нысаны (сипаттамасы), өлшем бірлігі, өлшеп-орауы, тауарлардың өлшем бірлігіне бағалары, өндірушінің атауы, елдің атауы көрсетілген бірыңғай дистрибьютор сатып алған тізбеден; құрамы (техникалық сипаттамасы), саудалық атауы, өлшем бірлігі, өлшеп-орауы, өндірушінің атауы, елдің атауы көрсетілген медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесінен тұратын прайс-парақты бекітеді және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға, қорға, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына, орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдарға, сондай-ақ денсаулық сақтау субъектілеріне жібереді.
Бірыңғай дистрибьютордың прайс-парағындағы тауарлардың өлшем бірлігінің бағалары бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағалардан және саудалық атауына шекті бағалардан аспайды және бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасы ескеріле отырып көрсетіледі.
Ескерту. 155-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
156. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды есепке алу мен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу нәтижелері бойынша бірыңғай дистрибьютор қорға және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына сатып алу қорытындыларының хаттамасын жібереді. Бірыңғай дистрибьютор хаттамамен бір мезгілде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бөлінісінде есепке алу мен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу жеңімпаздары мен олардың бірлесіп орындаушылары туралы ақпаратты жібереді.

Сноска. Пункт 153 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. Единый дистрибьютор на основании полученных уведомлений от фонда и (или) центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов, имеющих военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), о согласовании сводных предварительных расчетов потребности, не позднее пятнадцати рабочих дней после их получения приступает к процедуре закупа лекарственных средств, медицинских изделий, закупа фармацевтических услуг согласно разделу 3 настоящих Правил, а также закупа услуг по хранению и транспортировке лекарственных средств, медицинских изделий, услуг по учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
155. После проведения закупа единый дистрибьютор утверждает и направляет уполномоченному органу в области здравоохранения, фонду, местным органам государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, центральным исполнительным органам и иным центральным государственным органам, имеющим военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), а также субъектам здравоохранения прайс-лист на соответствующий финансовый год, содержащий перечень закупленных единым дистрибьютором лекарственных средств с указанием: международного непатентованного наименования или состава, торгового наименования, лекарственной формы (характеристики), единицы измерения, фасовки, цены за единицу измерения товаров, наименования производителя, наименования страны; перечень медицинских изделий с указанием: состава (технической характеристики), торгового наименования, единицы измерения, фасовки, наименования производителя, наименования страны.
Цены за единицу измерения товаров в прайс-листе единого дистрибьютора не превышают предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование, утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения, по списку единого дистрибьютора и указываются с учетом наценки единого дистрибьютора.
Сноска. Пункт 155 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. По результатам закупа услуг по учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, единый дистрибьютор направляет фонду и местным органам государственного управления здравоохранения областей, города республиканского значения, столицы протокол итогов закупа. Одновременно с протоколом единый дистрибьютор направляет информацию о победителях закупа услуги учета и реализации и его соисполнителях в разрезе областей, города республиканского значения и столицы, по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере здравоохранения.

157. Мамандандырылған туберкулезге қарсы денсаулық сақтау ұйымдарының және АИТВ/ЖИТС профилактикасы мен емдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының немесе амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде таргеттік терапия жүзеге асырылатын онкологиялық бейіндегі денсаулық сақтау ұйымдары мен бірыңғай дистрибьютордың арасында жыл сайын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қордың қаражаты есебінен бекітіліген халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін дәрілік заттарды берудің өтеусіз шарттары жасалады.
Мемлекеттік кәсіпорындарға, дауыс беру акцияларының (үлестерінің) елу және одан да көп пайыздары мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларға жататын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтерді көрсететін денсаулық сақтау субъектілері амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде халыққа дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды тегін босату мақсатында бірыңғай дистрибьютормен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қордың қаражаты есебінен сатып алынатын дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің өтеусіз шарттарын жасай алады.
Бірыңғай дистрибьютор түзетілген жиынтық қажеттілікті алған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтерді көрсететін мамандандырылған туберкулезге қарсы денсаулық сақтау ұйымдарына және АИТВ/ЖИТС профилактикасы мен емдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарына немесе амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде таргеттік терапия жүзеге асырылатын онкологиялық бейіндегі денсаулық сақтау ұйымдарына, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындарға, дауыс беру акцияларының елу және одан да көп пайызы (үлесі) мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларға жататын денсаулық сақтау субъектілеріне қабылдау-беру актісі бойынша не осындай денсаулық сақтау ұйымдарының электрондық поштасына бір мезгілде хабарламаларды тарата отырып, электрондық құжат түріндегі бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өнім берудің өтеусіз шарттарын қол қоюға жібереді.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі медициналық қызметтер көрсететін мамандандырылған туберкулезге қарсы денсаулық сақтау ұйымдары және АИТВ/ЖИТС профилактикасы мен емдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары немесе амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде таргеттік терапия жүзеге асырылатын онкологиялық бейіндегі денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындарға, дауыс беру акцияларының елу және одан да көп пайыздары (үлестері) мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларға жататын денсаулық сақтау субъектілері бірыңғай дистрибьютордан дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды берудің өтеусіз шарттарын алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды, мөрмен бекітеді және оларды бірыңғай дистрибьюторға қабылдау-беру актісі бойынша не электрондық құжат түрінде бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы береді.

157. Между специализированными противотуберкулезными организациями здравоохранения или организациями здравоохранения, осуществляющими деятельность в сфере профилактики и лечения ВИЧ/СПИД, или организациями здравоохранения онкологического профиля, через которые будет осуществляться таргетная терапия в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения, и единым дистрибьютором ежегодно заключаются безвозмездные договоры поставки лекарственных средств для амбулаторного лекарственного обеспечения прикрепленного населения за счет средств фонда по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Субъекты здравоохранения, относящиеся к государственным предприятиям, юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей) которых принадлежит государству, оказывающие медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, в целях бесплатного отпуска населению лекарственных средств и (или) медицинских изделий в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения могут заключить с единым дистрибьютором безвозмездные договоры поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий, закупаемых за счет средств фонда, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Единый дистрибьютор в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения скорректированного свода потребности направляет на подписание специализированным противотуберкулезным организациям здравоохранения и организациям здравоохранения, осуществляющим деятельность в сфере профилактики и лечения ВИЧ/СПИД, организациям здравоохранения онкологического профиля, через которые будет осуществляться таргетная терапия в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения, а также субъектам здравоохранения, относящимся к государственным предприятиям, юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей) которых принадлежит государству, оказывающим медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, безвозмездные договоры поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий за счет средств фонда по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа с одновременной рассылкой уведомлений на электронную почту таких организаций здравоохранения.
Специализированные противотуберкулезные организации здравоохранения и организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики и лечения ВИЧ/СПИД, организации здравоохранения онкологического профиля, через которые будет осуществляться таргетная терапия в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения, а также субъекты здравоохранения, относящиеся к государственным предприятиям, юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей) которых принадлежит государству, оказывающие медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, не позднее десяти рабочих дней со дня получения безвозмездных договоров поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий от единого дистрибьютора подписывают, скрепляют печатью и передают их единому дистрибьютору по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа.

158. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ағымдағы жылғы он бесінші желтоқсаннан кешіктірмей қорға, бірыңғай дистрибьюторға, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына, ведомстволық бөлімшелерге (ұйымдарға) келесі қаржы жылы әкімшілік-аумақтық бірлік (облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бөлінісінде амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде нақтыланған қаржыландыру көлемін жібереді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, сондай-ақ орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдар бірыңғай дистрибьютордың прайс-парағына сәйкес жыл сайын бірыңғай дистрибьютордан сұрау салу алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға жиынтық түзетілген есептерді ұсынады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының, сондай-ақ орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдардың жиынтық түзетілген есептері денсаулық сақтау субъектілерінің, сондай-ақ әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің, ведомстволық бөлімшелердің (ұйымдардың) дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға қажеттілігінің түзетілген есептерінің негізінде қалыптастырылады.
Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға түзетілген есептерді ресімдеу кезінде денсаулық сақтау субъектілері, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер, ведомстволық бөлімшелер (ұйымдар) мәлімделетін дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың санын олардың сапасын сақтау мақсатында жалпы жылдық көлемінің ең төмен қаптамасының еселеген санына дейін дөңгелектейді.
Түзетілген есептердегі дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың санын денсаулық сақтау субъектілері, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер, ведомстволық бөлімшелер (ұйымдар) алдын ала есептерде көрсетілген санынан жиырма бес пайызға дейін азайту жағына қарай өзгертуі мүмкін.
Денсаулық сақтау субъектісінің, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің, ведомстволық бөлімшелердің (ұйымдар) бірінші басшысының қатысуымен дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысының негізінде дәрілік заттар айналысы саласындағы уәкілетті орган бекіткен дәрілік заттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес балаларға қолдануға қарсы көрсетілімдер болған, сондай-ақ пациенттің жеке өзіне жақпаған жағдайларда дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың санын жиырма бес пайыздан жоғары, бірақ елу пайыздан асырмай азайтуға жол беріледі.
Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға қажеттіліктің түзетілген есептері мыналарды қамтиды:

158. Уполномоченный орган в области здравоохранения не позднее пятнадцатого декабря текущего года направляет в фонд, единому дистрибьютору, местным органам государственного управления здравоохранения областей, города республиканского значения и столицы, ведомственным подразделениям (организациям) уточненный объем финансирования в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения в разрезе административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения, столицы) в следующем финансовом году.
Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, а также центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), в соответствии с прайс-листом единого дистрибьютора ежегодно не позднее десяти рабочих дней после получения запроса от единого дистрибьютора направляют ему сводные скорректированные расчеты в лекарственных средствах, изделиях медицинского назначения по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Сводные скорректированные расчеты местных органов государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, а также центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов, имеющих военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), формируются на основании скорректированных расчетов потребности в лекарственных средствах, изделиях медицинского назначения субъектов здравоохранения, а также военно-медицинских (медицинских) подразделений, ведомственных подразделений (организаций).
При оформлении скорректированных расчетов на лекарственные средства, медицинские изделия субъекты здравоохранения, военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации) округляют количество заявляемых лекарственных средств, медицинских изделий до количества, кратного минимальной упаковке от общего годового объема, в целях сохранения их качества.
Количество лекарственных средств, медицинских изделий в скорректированных расчетах может быть изменено субъектами здравоохранения, военно-медицинскими (медицинскими) подразделениями, ведомственными подразделениями (организациями) в сторону уменьшения до двадцати пяти процентов от количества, указанного в предварительных расчетах.
Допускается уменьшение количества лекарственных средств, медицинских изделий, свыше двадцати пяти процентов, но не более пятидесяти процентов, в случаях наличия противопоказаний к применению у детей согласно инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, утвержденной уполномоченным органом в сфере обращения лекарственных средств, а также индивидуальной непереносимости пациента на основании заключения врачебно-консультативной комиссии с участием первого руководителя субъектов здравоохранения, военно-медицинских (медицинских) подразделений, ведомственных подразделений (организаций).
Скорректированные расчеты потребности в лекарственных средствах, изделиях медицинского назначения содержат:

1) нозологиялар;
аурулар;
халықтың санаттары;
дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тағайындау үшін көрсетілімдер (дәрежесі, сатысы, ауыр ағымы) бөлінісінде дәрілік заттардың (халықаралық патенттелмеген атаулары/құрамы, сипаттамасы), медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауын (құрамы, техникалық сипаттамасы):
2) өлшем бірлігін;
3) уәкілетті орган белгілеген дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың әрбір атауы бойынша халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағасын;
4) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша бірыңғай дистрибьютордың прайс-парағы бойынша бағаны;
5) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша санынан;
6) есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтердің өнім берушісінің және оның бірлесіп орындаушысының, елді мекендердің бөлінісінде қаржы жылының ішіндегі санын көрсете отырып, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды беруді бөлу парағын. Жыл ішінде бөлу парағы түзетілген жағдайда денсаулық сақтау субъектілері бұл туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органын және бірыңғай дистрибьюторды хабардар етеді;
7) дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның әрбір атауы бойынша санын көрсете отырып қаржы жылы ішіндегі беру кестесін;
8) мәлімделетін дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның әрбір атауы бойынша сомасынан және қажеттіліктің түзетілген есебі бойынша жалпы сомасын;
9) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен диспансерлік есептегілердің тізбесі бойынша белгілі аурулары бар азаматтардың жекелеген санаттарының қатарынан бекітілген халық санын;
10) алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің және олардың құрылымдық бөлімшелерінің мекенжайларын;
11) алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің және олардың құрылымдық бөлімшелерінің мамандану саласынан;
12) уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша диспансерлік есепте тұрған белгілі аурулары бар азаматтардың жекелеген санаттарының қатарынан бекітілген халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету жүзеге асырылатын мамандандырылған туберкулезге қарсы денсаулық сақтау ұйымдарының және АИТВ/ЖИТС профилактикасы мен емдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының мекенжайларын;
13) қормен жасалған шарттың күнінен, нөмірінен, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуға бөлінген сомадан;

1) наименования лекарственных средств (международные непатентованные наименования/состав, характеристика), медицинских изделий (состав, техническая характеристика) и их торговые наименования в разрезе:
нозологии;
заболевания;
категории населения;
показаний (степень, стадия, тяжесть течения) для назначения лекарственных средств, медицинских изделий;
2) единицу измерения;
3) предельную цену на международное непатентованное наименование по каждому наименованию лекарственных средств, медицинских изделий, установленную уполномоченным органом;
4) цену по прайс-листу единого дистрибьютора по каждому наименованию лекарственных средств, медицинских изделий;
5) количество по каждому наименованию лекарственных средств, медицинских изделий;
6) разнарядку на поставку лекарственных средств, медицинских изделий в разрезе поставщика услуги учета и реализации и его соисполнителей, населенных пунктов с указанием количества в течение финансового года. В случае корректировки разнарядки в течение года, субъекты здравоохранения информируют об этом местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения, столицы и единого дистрибьютора;
7) график поставки в течение финансового года с указанием количества по каждому наименованию лекарственного средства, медицинского изделия;
8) сумму по каждому заявляемому наименованию лекарственного средства, медицинского изделия и общую сумму по скорректированному расчету потребности;
9) количество прикрепленного населения из числа отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями, по перечню, утвержденному уполномоченным органом в области здравоохранения, состоящего на диспансерном учете;
10) адреса субъектов здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, и их структурных подразделений;
11) специализацию субъектов здравоохранения оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь и их структурных подразделений;
12) адреса специализированных противотуберкулезных организаций здравоохранения и организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики и лечения ВИЧ/СПИД, через которые будет осуществляться амбулаторное лекарственное обеспечение прикрепленного населения из числа отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями, по перечню, утвержденному уполномоченным органом, состоящего на диспансерном учете;
13) дату заключения, номер договора с фондом, сумму, выделенную на закуп лекарственных средств, медицинских изделий;

14) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді беру қажет болатын елді мекендердің, аудандар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрамдас бөліктерінің тізбесінен тұрады.
Ескерту. 158-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
159. Денсаулық сақтау субъектілерінде, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерде, ведомстволық бөлімшелерде (ұйымдарда) сол қаржы жылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі бюджетінің бөлінісінде бөлінген қаражат шеңберінде дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға қосымша қажеттілік туындаған кезде ағымдағы қаржы жылы ішінде қосымша өтінімдер жинау осы Қағидалардың 158-тармағында сипатталған рәсімдерге ұқсас жүзеге асырылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, сондай-ақ орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдар сатып алуға қажеттіліктің қосымша жиынтық есептерін бірыңғай дистрибьюторға тоқсанына бір рет ұсынады.
Бірыңғай дистрибьютор ағымдағы қаржы жылы дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың қосымша көлемін сатып алуды облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, сондай-ақ орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдардың қажеттіліктің қосымша жиынтық есептерінің негізінде тоқсанына кемінде бір рет жүзеге асырады.
160. Бірыңғай дистрибьютор фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу қорытындылары шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға және қорға және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың бағалары көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша сатып алу нәтижелері туралы есепті береді.
161. Бірыңғай дистрибьютор фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу қорытындыcы шығарылған күннен бастап он жұмыс күн ішінде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі тендер жеңімпазына қабылдау-беру актісі бойынша не фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша тендер жеңімпаздарының электрондық поштасына бір мезгілде хабарлама жібере отырып, бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат түрінде фармацевтикалық қызметтер көрсету туралы шарттарды қол қоюға жібереді.

14) перечень населенных пунктов, районов и составных частей области, города республиканского значения и столицы, в которых необходимо предоставлять фармацевтическую услугу.
Сноска. Пункт 158 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. При возникновении у субъектов здравоохранения, военно-медицинских (медицинских) подразделений, ведомственных подразделений (организаций) в том же финансовом году дополнительной потребности в лекарственных средствах, изделиях медицинского назначения в рамках выделенных средств в разрезе бюджетов гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системы обязательного социального медицинского страхования сбор дополнительных заявок в течение текущего финансового года осуществляется аналогично процедурам, описанным в пункте 158 настоящих Правил.
Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, а также центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), предоставляют единому дистрибьютору сводные дополнительные расчеты потребности на закуп один раз в квартал.
Единым дистрибьютором закуп дополнительного объема лекарственных средств, медицинских изделий в текущем финансовом году осуществляется не реже одного раза в квартал на основании сводных дополнительных расчетов потребности местных органов государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, а также центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов, имеющих военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации).
160. Единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня подведения итогов закупа фармацевтической услуги представляет в уполномоченный орган в области здравоохранения, фонд и местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы отчет о результатах закупа по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием цен лекарственных средств, медицинских изделий.
161. Единый дистрибьютор в течение десяти рабочих дней со дня подведения итогов закупа фармацевтической услуги направляет на подписание победителям тендера по закупу фармацевтических услуг договоры об оказании фармацевтических услуг по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа с одновременной рассылкой уведомлений на электронную почту победителей тендера по закупу фармацевтических услуг.

162. Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі тендердің жеңімпаздары бірыңғай дистрибьютордан фармацевтикалық қызметтер көрсету туралы шарттарды алған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды, мөрімен бекітеді және қабылдау-беру актісі бойынша не электрондық құжат түрінде бірыңғай дистрибьютордың ақпараттық жүйесі арқылы оларды бірыңғай дистрибьюторға береді.
Шарттың сомасы қаржы жылына фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің іс жүзінде көрсетілген көлемі ескеріле отырып түзетіледі.
163. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмекті көрсетуге арналған дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу үшін бөлінетін бюджет қаражатын және (немесе) қор активтерін оңтайлы және тиімді жұмсау мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, сондай-ақ орталық атқарушы органдар және әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдар) бар өзге де орталық мемлекеттік органдар қажеттіліктердің (алдын ала, түзетілген және қосымша) есебін, амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуге бөлінген қаржы қаражатының пайдаланылуының (игерілуінің) рецептілердің жазылуын (тағайындалуына), халықтың дәрілік заттарға қолжетімділігіне мониторингті, әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде (облыстар, республикалық маңызы бар қала мен астана) қажет болған кезде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды бөлуді (қайта бөлуді) жүзеге асырады.
164. Бірыңғай дистрибьютор орындалған жұмыс актілеріне сәйкес қамтамасыз етілген рецепттер туралы ұсынылған деректерді бөлінген қаражат шегінде амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуді есепке алудың ақпараттық жүйесіндегі деректермен салыстыру негізінде іс жүзінде көрсетілген қызметтер үшін фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің өнім берушілеріне фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартта белгіленген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың құнын және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін сыйақы мөлшерін өтейді.
165. Бірыңғай дистрибьютор фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің өнім берушілеріне фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартта белгіленген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың құнын және бірыңғай дистрибьютордың қызметтер көрсету туралы шартының талаптарына сәйкес қор ақы төлегеннен кейін фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартта белгіленген пайыздық арақатынаста көрсетілген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін сыйақы мөлшерін өтейді.
Бұл ретте дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың құны денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағалардан және саудалық атауына шекті бағалардан аспайды.

162. Победители тендера по закупу фармацевтических услуг не позднее пяти рабочих дней со дня получения договоров об оказании фармацевтических услуг от единого дистрибьютора подписывают, скрепляют печатью и передают их единому дистрибьютору по акту приема-передачи либо посредством информационной системы единого дистрибьютора в виде электронного документа.
Сумма договора корректируется с учетом фактически оказанного объема фармацевтических услуг за финансовый год.
163. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств и (или) активов фонда, выделяемых для закупа лекарственных средств, медицинских изделий, предназначенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы, а также центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), осуществляют расчет потребности (предварительный, скорректированный и дополнительный), мониторинг использования (освоения) выделенных финансовых средств на амбулаторное лекарственное обеспечение, выписки (назначения) рецептов, доступности лекарственных средств населению, распределение (перераспределение) лекарственных средств, медицинских изделий при необходимости в пределах административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения и столицы).
164. Единый дистрибьютор возмещает стоимость лекарственных средств, медицинских изделий, установленную договором об оказании фармацевтических услуг, и размер вознаграждения за услуги по транспортировке, хранению, учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий поставщикам фармацевтических услуг за фактически оказанные услуги в соответствии с актами выполненных работ на основании сверки представленных данных об обеспеченных рецептах (реестр рецептов) с данными в информационной системе учета амбулаторного лекарственного обеспечения в пределах выделенных средств.
165. Единый дистрибьютор возмещает поставщикам фармацевтических услуг стоимость лекарственных средств, медицинских изделий, установленную договором об оказании фармацевтических услуг, и размер вознаграждения за услуги по транспортировке, хранению, учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий, выраженный в процентном соотношении, установленный договором об оказании фармацевтических услуг после оплаты фондом в соответствии с условиями договора об оказании услуг единого дистрибьютора.
При этом стоимость лекарственных средств, медицинских изделий не превышает предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения.

Ескерту. 165-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13-тарау. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды сатып алуды жоспарлау және ұйымдастыру
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды сатып алуды жоспарлау
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
166. Тапсырыс берушілер осы Қағидалардың 2-бөліміне сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісімен және (немесе) қормен келісу бойынша клиникалық-техникалық негіздеме және техникалық ерекшелік негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде бірыңғай дистрибьютордың тізіміне енгізілмеген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асырады.
Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
167. Тапсырыс беруші тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды осы Қағидалардың 22-тарауына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен келіспей және лизинг берушінің сараптамалық бағалаусыз міндетті түрде бірыңғай дистрибьюторға өтінім беру арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
168. Құны 5000000 (бес миллион) теңгеден бастап 50000000 (елу миллион) теңгеге дейінгі сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар денсаулық сақтау ұйымы берген өтінімге сәйкес лизинг берушінің қаражаты есебінен және осы Қағидалардың 4-бөліміне сәйкес сатып алынады.
Егер сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйым қаржы лизингі шарттары мен талаптарына сай келмесе, оны лизинг беруші сатып алмайды.

Сноска. Пункт 165 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Планирование и организация закупа медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания
Сноска. Заголовок главы 13 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Планирование закупа медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания
Сноска. Заголовок параграфа 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
166. Заказчики осуществляют закуп медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, не включенных в список единого дистрибьютора, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системы обязательного социального медицинского страхования в соответствии с разделом 2 настоящих Правил по согласованию с администратором бюджетной программы и (или) фондом на основании клинико-технического обоснования и технической спецификации.
Сноска. Пункт 166 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
167. Заказчик осуществляет закуп медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системы обязательного социального медицинского страхования по списку единого дистрибьютора в обязательном порядке путем подачи заявки единому дистрибьютору согласно главе 22 настоящих Правил без согласования с уполномоченным органом в области здравоохранения или местными органами государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы и экспертной оценки лизингодателя.
Сноска. Пункт 167 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
168. Медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, стоимостью от 5000000 (пять миллионов) тенге до 50000000 (пятьдесят миллионов) тенге приобретаются за счет средств лизингодателя согласно поданной заявке организаций здравоохранения и закупаются в соответствии с разделом 4 настоящих Правил.
Медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, не приобретаются лизингодателем, если договор финансового лизинга не отвечает условиям и требованиям финансового лизинга.

Ескерту. 168-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
169. Құны 50000000 (елу миллион) теңгеден жоғары, сондай-ақ бірегейлендіруге жататын сервистік қызметті талап ететін медициналық бұйымдар тапсырыс беруші бірыңғай дистрибьютор арқылы, сондай-ақ бюджеттік бағдарламаның әкімшісі осы Қағидаларға сәйкес облыстық бюджеттерге, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейдегі медициналық ұйымдарды материалдық-техникалық жарақтандыруға беретін ағымдағы нысаналы трансферттерді қоса алғанда, республикалық бюджет қаражатының есебінен сатып алынады.
Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Бірыңғай дистрибьютор арқылы сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды сатып алу
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
170. Республикалық бюджет қаражатының есебінен облыстық бюджеттерге, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейдегі медициналық ұйымдарды материалдық-техникалық жарақтандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді қоса алғанда, осы Қағидалардың 3-бөліміне сәйкес сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды ұйымдастыруды бірыңғай дистрибьютор осы Қағидалардың 173-тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның өтінімі негізінде жүзеге асырады.
Осы тармақта көзделген сатып алуды бірыңғай дистрибьютор сатып алу веб-порталында жүзеге асыра алады.
Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
170-1. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алу осы Қағидалардың 22-тарауына сәйкес бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 170-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
171. Ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың 5-күніне дейiнгі мерзімде бірыңғай дистрибьютор республикалық бюджет қаражатының есебінен, сондай-ақ бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша сатып алынған сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды сатып алуға мониторинг жүргізеді және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша есепті ұсынады.

Сноска. Пункт 168 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169. Медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, стоимостью свыше 50000000 (пятьдесят миллионов) тенге, а также подлежащие унификации, приобретаются заказчиком через единого дистрибьютора за счет средств республиканского бюджета, включая целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента на материально-техническое оснащение медицинских организаций на местном уровне, а также администратором бюджетной программы в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 169 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Закуп медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, через единого дистрибьютора
Сноска. Заголовок параграфа 2 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
170. Организацию закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, за счет средств республиканского бюджета, включая целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента на материально-техническое оснащение медицинских организаций на местном уровне, осуществляет единый дистрибьютор согласно разделу 3 настоящих Правил на основании заявки уполномоченного органа в области здравоохранения согласно пункту 173 настоящих Правил.
Закуп, предусмотренный настоящим пунктом, единый дистрибьютор может осуществлять на веб-портале закупок.
Сноска. Пункт 170 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
170-1. Закуп медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, по списку единого дистрибьютора осуществляется в соответствии с главой 22 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 170-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. Ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, единый дистрибьютор производит мониторинг закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, приобретенных за счет средств республиканского бюджета, а также по списку единого дистрибьютора и представляет уполномоченному органу в области здравоохранения отчет по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения.

Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
172. Тапсырыс берушілер денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуға өтінім беру үшін сараптамалық бағалауды алу қажет.
Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
173. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды дайындау және ұйымдастыру және сараптамалық бағалауды алу мақсатында денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган сараптама тобына тапсырыс берушілерден алынған өтінімді ұсынады, ол мыналарды қамтиды:
1) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесін;
2) клиникалық-техникалық негіздемені;
3) техникалық ерекшелікті;
4) беру санын, мерзімін, шарттары мен орнын;
5) әрбір атауы бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуға бөлінген соманы;
6) тапсырыс берушінің толық атауын, банктік деректемелерін, мекенжайын (пошта және заңды), телефонның/факстің байланыс нөмірін, электрондық пошта мекенжайын, тапсырыс беруші басшысының лауазымын және тегін, аты, әкесінің атын (бар болса);
7) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін, сатып алынатын медициналық бұйымдарда көрсетілуі жоспарланған медициналық көрсетілетін қызметтердің тізбесі мен санын қамтитын ақпаратты;
8) пайдаланудың техникалық шарттарын;
9) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін, сатып алынатын медициналық бұйымдарды пайдаланатын мамандар туралы мәліметтерді;
10) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды әрбір атауы бойынша сараптамалық бағалауды.
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
174. Сараптама тобы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган тапсырыс берушілердің өтінімдерін ұсынған кезден бастап қырық жұмыс күні ішінде әрбір атауы бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың клиникалық-техникалық негіздемесі, оңтайлы техникалық сипаттамалары және құны бөлігінде тексеру жүргізеді.
Сондай-ақ сервистік қызмет көрсетуді талап ететін, біріздендіруге жататын медициналық бұйымдарды біріздендіреді.
Тексеру нәтижелері бойынша сараптама тобы техникалық ерекшелігі мен құны бар сараптамалық қорытынды шығарады және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Бұл ретте біріздендіруге жататын, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құны сараптамалық бағалауда берілген құнының орташа арифметикалық мәнін айқындау арқылы белгіленеді.

Сноска. Пункт 171 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Заказчикам для подачи заявки на закуп медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в уполномоченный орган в области здравоохранения необходимо получение экспертной оценки.
Сноска. Пункт 172 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. В целях подготовки и организации закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, и получения экспертного заключения уполномоченный орган в области здравоохранения представляет экспертной группе полученную от заказчиков заявку, которая должна содержать:
1) перечень медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания;
2) клинико-техническое обоснование;
3) техническую спецификацию;
4) количество, срок, условия и место поставки;
5) сумму, выделенную для закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, по каждому наименованию;
6) полное наименование заказчика, банковские реквизиты, адрес (почтовый и юридический), контактный номер телефона/факса, адрес электронной почты, должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии) руководителя заказчика;
7) информацию, содержащую перечень и количество медицинских услуг, планируемых к оказанию на закупаемых медицинских изделиях, требующих сервисного обслуживания;
8) технические условия эксплуатации;
9) сведения о специалистах для эксплуатации закупаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания;
10) экспертную оценку медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, по каждому наименованию.
Сноска. Пункт 173 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
174. Экспертная группа в течение сорока рабочих дней с момента представления уполномоченным органом в области здравоохранения заявок заказчиков проводит проверку в части клинико-технического обоснования, оптимальных технических характеристик и стоимости по каждому наименованию медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
А также унифицирует медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, подлежащие унификации.
По результатам проверки экспертная группа выносит экспертное заключение, которое включает техническую спецификацию и стоимость, и представляет в уполномоченный орган в области здравоохранения.
При этом, стоимость медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, подлежащих унификации, устанавливается путем определения среднего арифметического значения стоимости, представленной в экспертных оценках.

Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
175. Біріздендіруге жататын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды тексеру нәтижелері бойынша бірыңғай біріздендірілген бір техникалық ерекшелікке әрбір тапсырыс беруші сараптамалық қорытынды шығарады.
Ескерту. 175-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
176. алып тасталды – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
177. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган сараптамалық қорытындыны алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде тапсырыс берушілерге техникалық ерекшелікті келісу үшін жібереді.
Ескерту. 177-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
178. Тапсырыс берушілер денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органнан алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың техникалық ерекшелігін келіседі, ол тігілген және нөмірленген түрде, әр парағына бұрыштама қол қойылып, тапсырыс берушінің уәкілетті тұлғасының қолымен куәландырылып, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
Ескерту. 178-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
179. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде техникалық ерекшелікті бекітеді.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
180. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган техникалық ерекшелікті бекіткеннен кейін тапсырыс берушілерден алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде оны әрбір атауы бойынша тігілген түрде қағаз жеткізгіште және электрондық жеткізгіште саны, мерзімі, беру шарттары мен орны, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды сатып алуға бөлінген сомасы бойынша өтінімді қоса бере отырып, оны бірыңғай дистрибьюторға сатып алуды ұйымдастыру үшін жібереді.

Сноска. Пункт 174 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. По результатам проверки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, подлежащих унификации, на одну единую унифицированную техническую спецификацию экспертное заключение выносится по каждому заказчику.
Сноска. Пункт 175 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
176. Исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
177. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение трех рабочих дней после получения экспертного заключения направляет техническую спецификацию заказчикам для согласования.
Сноска. Пункт 177 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
178. Заказчики в течение пяти рабочих дней с момента получения от уполномоченного органа в области здравоохранения согласовывают техническую спецификацию закупаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, которая представляется в прошитом и пронумерованном виде, каждая страница которой парафируется, заверяется подписью уполномоченного лица заказчика и представляется уполномоченному органу в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 178 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
179. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение трех рабочих дней утверждает техническую спецификацию.
Сноска. Пункт 179 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
180. Уполномоченный орган в области здравоохранения после утверждения технической спецификации в течение пяти рабочих дней с момента получения от заказчиков направляет ее единому дистрибьютору для организации закупа с приложением заявки по количеству, сроку, условиям и месту поставки, сумме, выделенной для закупа медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, по каждому наименованию на бумажном носителе в прошитом виде и электронном носителе.

Ескерту. 180-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
181. Бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісілген сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізімі, саны, мерзімі, беру шарттары мен орны және сатып алуға бөлінген сомасы, әрбір атауы бойынша техникалық сипаттамалары (техникалық ерекшелігі) көрсетілген өтінімді алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-бөлімінде көзделген тәртіппен сатып алуды ұйымдастырады.
Ескерту. 181-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-бөлім. Бірыңғай дистрибьютордың сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
14-тарау. Екі кезеңдік тендер өткізу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Екі кезеңдік тендер өткізуді ұйымдастыру
182. Екі кезеңдік тендер өткізу тәсілімен сатып алу мынадай жүйелі кезеңдердің жиынтығын білдіреді:
1) бірінші кезеңде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
комиссияны құру, комиссияның хатшысын айқындау;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның бейінді мамандықтар бойынша сарапшыны немесе сарапшыларды айқындауы және олардың екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алу өткізуге қатысуын қамтамасыз етуі;
бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына екі кезеңдік тендерді өткізу туралы хабарландыруды орналастыру;
тендерлік өтінімдерді қабылдау, ашу және алдын ала қарау;
сарапшыны немесе сарапшыларды (қажет болған кезде) тарту;
ұсынылатын тауарлардың бағаларын қоспағанда, тендерлік өтінімдерге, бастапқы баға ұсыныстарына толықтыруларды осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен сәйкес келтіру бөлігінде қабылдау және қарау;
әлеуетті өнім берушілерді аукционға жіберу;
2) екінші кезеңде:
әлеуетті өнім берушілердің бағаларын салыстыру арқылы аукцион өткізу;
екі кезеңдік тендердің қорытындыларын шығару және осы кезең үшін Қағидаларда көзделген жағдайларда екі кезеңдік тендерді немесе оның жекелеген лоттарын өткізілмеді деп айқындау.
183. Екі кезеңдік тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін бірыңғай дистрибьютор тендерлік комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады және оның құрамын әрбір екі кезеңдік тендерге бөлек бекітеді.
184. Комиссия құру және оның хатшысын айқындау туралы шешімді бірыңғай дистрибьютордың бірінші басшысы (немесе оның міндеттерін атқаратын адам) қабылдайды.

Сноска. Пункт 180 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
181. Единый дистрибьютор в течение десяти рабочих дней со дня получения заявки, согласованной уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием списка закупаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, количества, срока, условий и места поставки и суммы, выделенной для закупа, технических характеристик (технической спецификации) по каждому наименованию организовывает закуп в порядке, предусмотренном разделом 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 181 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 3. Порядок осуществления закупа единым дистрибьютором
Глава 14. Порядок осуществления закупа способом проведения двухэтапного тендера
Параграф 1. Организация проведения двухэтапного тендера
182. Закуп способом проведения двухэтапного тендера представляет собой совокупность следующих последовательных этапов:
1) на первом этапе осуществляются следующие мероприятия:
образование комиссии, определение секретаря комиссии;
определение уполномоченным органом в области здравоохранения эксперта или экспертов по профильным специальностям и обеспечение их участия при проведении закупа способом двухэтапного тендера;
размещение на интернет-ресурсе единого дистрибьютора объявления о проведении двухэтапного тендера;
прием, вскрытие и предварительное рассмотрение тендерных заявок;
привлечение эксперта или экспертов (при необходимости);
прием и рассмотрение дополнений к тендерным заявкам и первичным ценовым предложениям, в части приведения в соответствие с порядком, установленным настоящими Правилами, за исключением цены предлагаемых товаров;
допуск потенциальных поставщиков к аукциону;
2) на втором этапе:
проведение аукциона путем сопоставления цен потенциальных поставщиков;
подведение итогов двухэтапного тендера и определение двухэтапного тендера или отдельных его лотов несостоявшимися, в случаях, предусмотренных Правилами для данного этапа.
183. Для организации и проведения двухэтапного тендера единый дистрибьютор создает тендерную комиссию (далее - комиссия) и утверждает ее состав на каждый двухэтапный тендер отдельно.
184. Решение о создании комиссии и определении секретаря комиссии принимается первым руководителем единого дистрибьютора (или лицом, исполняющим его обязанности).

185. Комиссия оны құру туралы шешім күшіне енген күннен бастап әрекет етеді және өнім беру шарты немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шарты жасалған күні өз қызметін тоқтатады. Егер тендер өтпеді деп танылса немесе оның қорытындылары жойылған жағдайда, комиссия осындай шешім қабылданған күннен бастап өз қызметін тоқтатады. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды өткізу ұйымдастырылған жағдайда, комиссия өз қызметін екі кезеңдік тендер қорытындылары шығарылған күні тоқтатады.
Ескерту. 185-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
186. Бірыңғай дистрибьютордың бірінші басшысы (немесе оның міндетін атқаратын адам) комиссия төрағасы болып айқындалады. Комиссияның құрамына бірыңғай дистрибьютордың және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның қызметкерлері кіреді.
Лизинг беруші үшін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алу ұйымдастырылған жағдайда лизинг берушінің бірінші басшысы (немесе оның міндеттерін атқаратын адам) төраға болып айқындалады. Комиссия құрамына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның және лизинг берушінің қызметкерлері кіреді.
Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
187. Комиссия құрамына төраға, төрағаның орынбасары және комиссия мүшелері кіреді. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауға және үш адамнан кем болмауға тиіс. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды.
188. Төраға комиссия отырыстарына басшылық етеді, оның жұмысын жоспарлайды. Төраға болмаған кезде оның функцияларын комиссияның орынбасары атқарады.
189. Комиссия хатшысы хабарландыру орналастырады, тендерлік өтінімдер салынған конверттерді қабылдайды, комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттар мен материалдар дайындайды, комиссия отырыс өткізгеннен кейін оның хаттамасын ресімдейді, тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ұсыну уақыты мен күнін, әлеуетті өнім берушінің уәкілетті өкілінің (тендерлік өтінім салынған конвертті ұсынған адамның) тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып, келіп түскен тендерлік өтінімдерді тіркеу журналын және тендерлік өтінімдерді қамтамасыз етуді тіркеу журналын жүргізеді.
190. Келіп түскен тендерлік өтінімдерді және тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді тіркеу журналдары тігілген, беттері нөмірленген, соңғы беті бірыңғай дистрибьютордың мөрімен бекітілген болуға тиіс.

185. Комиссия действует со дня вступления в силу решения о ее создании и прекращает свою деятельность в день заключения договора поставки или долгосрочного договора поставки. В случае, если тендер признан несостоявшимся или его итоги отменены, то комиссия прекращает свою деятельность со дня принятия такого решения. В случае организации проведения закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, комиссия прекращает свою деятельность в день подведения итогов двухэтапного тендера.
Сноска. Пункт 185 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
186. Председателем комиссии определяется первый руководитель единого дистрибьютора (или лицо, исполняющее его обязанности). В состав комиссии входят работники единого дистрибьютора и уполномоченного органа в области здравоохранения.
В случае организации закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, для лизингодателя, председателем определяется первый руководитель лизингодателя (или лицо, исполняющее его обязанности). В состав комиссии входят работники уполномоченного органа в области здравоохранения и лизингодателя.
Сноска. Пункт 186 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. В состав комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены комиссии. Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений.
188. Председатель руководит на заседаниях комиссии, планирует ее работу. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя комиссии.
189. Секретарь комиссии размещает объявления, принимает конверты с тендерными заявками, готовит предложения по повестке дня заседания комиссии, необходимые документы и материалы, оформляет протоколы заседания комиссии после его проведения, ведет журнал регистрации поступивших тендерных заявок с указанием времени и даты представления конвертов с тендерными заявками, фамилии, имени, отчества (при наличии) уполномоченного представителя потенциального поставщика (лица, представившего конверт с тендерной заявкой) и журнал регистрации обеспечения тендерной заявки.
190. Журналы регистрации поступивших тендерных заявок и гарантийного обеспечения тендерной заявки должны быть прошиты, страницы пронумерованы, последняя страница заверена печатью единого дистрибьютора.

191. Комиссия отырыстары комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі. Комиссия шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы немесе ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
192. Төраға, төрағаның орынбасары немесе комиссия мүшесі болмаған жағдайда хаттамада оның болмау себебі көрсетіледі және оның болмау себебін растайтын құжат қоса беріледі. Тендерлік өтінімдерді алдын ала қарау басталғанға дейін комиссия құрамына комиссияның жоқ мүшелерін алмастыру бөлігінде өзгерістер енгізуге рұқсат етіледі.
193. Комиссия отырысының хаттамаларына барлық қатысып отырған комиссия мүшелері, төраға, оның орынбасары және хатшы қол қояды және әр парағына бұрыштама қол қояды.
194. Бірыңғай дистрибьютор екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алу өткізу кезінде әлеуетті өнім берушілер ұсынған дәрілік заттар, профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалық, дезинфекциялаушы) препараттар, сипаттамасының бірыңғай дистрибьютор тізіміне және осы Қағидаларда белгіленген сатылып алынатын дәрілік заттарға, профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалық, дезинфекциялаушы) препараттарға, медициналық бұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тендерлік өтінімнің техникалық бөлігі бойынша сараптамалық қорытынды алу үшін бейінді мамандықтар бойынша сарапшыны немесе сарапшыларды тартуға құқылы.
Ескерту. 194-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
195. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алу кезінде сарапшы ұсынылған медициналық бұйымның техникалық ерекшелігінің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға, сондай-ақ бірыңғай дистрибьютор хабарлаған техникалық ерекшелікке сәйкестігіне сараптамалық қорытынды береді.
Ескерту. 195-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
196. Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде сарапшы фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушілері ұсынған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың сипаттамасы бойынша олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне сараптамалық қорытынды береді.

191. Заседание комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов комиссии. Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя.
192. В случае отсутствия председателя, заместителя председателя или члена комиссии, в протоколе указывается причина его отсутствия и прилагается документ, подтверждающий причину его отсутствия. Допускается до начала предварительного рассмотрения тендерных заявок внести изменения в состав комиссии в части замены отсутствующих членов комиссии.
193. Протокол заседания комиссии подписывается и полистно парафируется всеми присутствующими членами комиссии, председателем, заместителем председателя и секретарем комиссии.
194. Единый дистрибьютор вправе привлекать эксперта или экспертов по профильным специальностям для получения экспертного заключения по технической части тендерной заявки на соответствие характеристики предлагаемых потенциальными поставщиками лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, медицинских изделий списку единого дистрибьютора и требованиям к закупаемым лекарственным средствам, профилактическим (иммунобиологическим, диагностическим, дезинфицирующим) препаратам, медицинским изделиям, установленным настоящими Правилами, при проведении закупа способом двухэтапного тендера.
Сноска. Пункт 194 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195. При закупе медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, эксперт дает экспертное заключение по соответствию технической спецификации предлагаемого медицинского изделия требованиям, установленным настоящими Правилами, а также технической спецификации, объявленной единым дистрибьютором.
Сноска. Пункт 195 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
196. При закупе фармацевтических услуг эксперт дает экспертное заключение по характеристике лекарственных средств, медицинских изделий, предлагаемых потенциальным поставщиком фармацевтических услуг, на соответствие их требованиям настоящих Правил.

197. Сарапшы комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беруге қатыспайды. Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресімделеді, сарапшы қол қояды және комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі. Сарапшының сараптамалық қорытындысын комиссия әлеуетті өнім берушіні аукционға жіберу кезінде қабылдайды.
198. Екі кезеңдік тендер өткізу туралы хабарландыру өтінімдерді қабылдаудың соңғы күніне дейін күнтізбелік жиырма күн қалғанда бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.
199. Екі кезеңдік қайталама тендер жүзеге асырылған жағдайда бірыңғай дистрибьютор тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы күніне дейін кемінде күнтізбелік он бес күн қалғанда бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына хабарландырудың мәтінін орналастырады.
200. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы сатып алу бойынша екі кезеңдік тендерді өткізу туралы хабарландыруда мыналар қамтылады:
1) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық техниканы сатып алу бойынша екі кезеңдік тендердің атауы;
2) дәрілік заттардың (халықаралық патенттелмеген атаулары немесе құрамы), медициналық мақсаттағы бұйымдардың, медициналық техниканың атаулары;
3) дәрілік заттардың сипаттамасынан; медициналық мақсаттағы бұйымдардың сипаттамасы және (немесе) техникалық сипаттамасы; медициналық техниканың техникалық сипаттамасы;
4) түзетілген және (немесе) түпкілікті өтінімдерді ескере отырып түзетілуі мүмкін әрбір лот бойынша дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың көлемі;
5) сатып алынатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың, медициналық техниканың осы Қағидалардың 4-тарауының талаптарына сәйкестігі туралы талап;
6) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның саны (сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды сатып алу ұйымдастырылған жағдайда);
7) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық техниканы беру орны мен шарттары (оның ішінде беру мерзімдері немесе кестелері);
8) екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді қабылдау/қабылдауды аяқтау орны, күні, уақыты;
9) екі кезеңдік тендерді өткізуді бастау орны, күні, уақыты;
10) әрбір лот бойынша сатып алуға бөлінген баға және сома;
11) он жылға дейінгі мерзіммен берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасауға жол берілетін дәрілік заттардың (халықаралық патенттелмеген атаулары немесе құрамы), медициналық мақсаттағы бұйымдардың атаулары;
12) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидалардың 3-тарауының талаптарына сәйкестігі туралы талап;

197. Эксперт не участвует в голосовании при принятии комиссией решения. Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается экспертом и прилагается к протоколу заседания комиссии. Экспертное заключение эксперта принимается комиссией при допуске потенциального поставщика к аукциону.
198. Объявление о проведении двухэтапного тендера публикуется на государственном и русском языках на интернет-ресурсе единого дистрибьютора за двадцать календарных дней до дня окончательного приема заявок.
199. В случае осуществления повторного двухэтапного тендера, единый дистрибьютор размещает текст объявления на интернет-ресурсе единого дистрибьютора не менее чем за пятнадцать календарных дней до окончательной даты представления тендерных заявок.
200. Объявление о проведении двухэтапного тендера по закупу лекарственных средств, медицинских изделий должно содержать:
1) наименование двухэтапного тендера по закупу лекарственных средств, медицинских изделий, медицинских изделий;
2) наименование лекарственных средств (международные непатентованные наименования или состав), медицинских изделий, медицинских изделий;
3) характеристики лекарственных средств; характеристики и (или) технические характеристики медицинских изделий; технические характеристики медицинского изделия;
4) объем лекарственных средств, медицинских изделий по каждому лоту, который может корректироваться с учетом скорректированных и (или) окончательных заявок;
5) требование о соответствии закупаемых лекарственных средств, медицинских изделий, медицинских изделий требованиям главы 4 настоящих Правил;
6) количество медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания (в случае организации закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания);
7) место и условия поставки лекарственных средств, медицинских изделий, медицинских изделий (в том числе сроки или графики поставки);
8) место, дату, время приема/окончания приема тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере;
9) место, дату, время начала проведения двухэтапного тендера;
10) цену и сумму, выделенную для закупа по каждому лоту;
11) наименования лекарственных средств (международные непатентованные наименования или состав), медицинских изделий, по которым допускается заключение долгосрочных договоров поставки сроком до десяти лет;
12) требование о соответствии потенциального поставщика требованиям главы 3 настоящих Правил;

13) бірыңғай дистрибьютордың атауы, мекенжайы және банктік деректемелері;
14) тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімінен кем болмауы тиіс екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді ұсыну шарттары;
15) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімін өткізу орны, күні, уақыты;
16) ұсынылатын тендерлік өтінімнің мазмұны және ресімдеу бойынша осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі туралы талап.
Ескерту. 200-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
201. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу бойынша екі кезеңдік тендердің өткізілетіні туралы хабарландыруда көрсетілетін бағалар денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасы шегеріле отырып, бірыңғай дистрибьютордың тізімі бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағалардан есептеледі.
Ескерту. 201-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
202. Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша екі кезеңдік тендерді өткізу туралы хабарландыруда (құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары бар дәрілік заттар үшін) мыналар қамтылады:
1) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша екі кезеңдік тендердің атауы;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары және орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері, ведомстволық бөлімшелері (ұйымдары) бар өзге де орталық мемлекеттік органдар ұсынған қажеттіліктің түзетілген есептері ескерілген, түзетілуі мүмкін халықаралық патенттелмеген атауымен дәрілік заттардың тізбесі, бірыңғай дистрибьютордың тізіміне сәйкес олардың халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағасы, көлемі;
3) сатып алынатын дәрілік заттардың осы Қағидалардың 4-тарауының талаптарына сәйкестігі туралы талап;
4) дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауына шекті баға бойынша мәлімделген көлемдері және дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауының шекті бағасына белгіленетін фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер үшін сыйақының шекті мөлшері (жиырма бес пайыз) ескерілген лоттың жалпы құнын қамтитын (құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар үшін) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін әрбір лот бойынша бөлінген сома;

13) наименование, адрес и банковские реквизиты единого дистрибьютора;
14) условия предоставления гарантийного обеспечения тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере, которое не должно быть менее срока действия тендерной заявки;
15) место, дату, время проведения процедуры вскрытия конвертов с тендерными заявками;
16) требование о соответствии представляемой тендерной заявки по содержанию и оформлению требованиям настоящих Правил.
Сноска. Пункт 200 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
201. Цены, указываемые в объявлении о проведении двухэтапного тендера по закупу лекарственных средств, медицинских изделий, рассчитываются от предельных цен на международное непатентованное наименование, определенных уполномоченным органом в области здравоохранения по списку единого дистрибьютора, за вычетом наценки единого дистрибьютора, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 201 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
202. Объявление о проведении двухэтапного тендера по закупу фармацевтических услуг (для лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры) содержит:
1) наименование двухэтапного тендера по закупу фармацевтических услуг;
2) перечень лекарственных средств под международным непатентованным наименованием, предельную цену на международное непатентованное наименование в соответствии со списком единого дистрибьютора, объем, представленные местными органами государственного управления здравоохранением области, города республиканского значения и столицы, центральными исполнительными органами и иными центральными государственными органами, имеющими военно-медицинские (медицинские) подразделения, ведомственные подразделения (организации), который может корректироваться с учетом скорректированных расчетов потребности;
3) требование о соответствии закупаемых лекарственных средств требованиям главы 4 настоящих Правил;
4) сумму, выделенную по каждому лоту для закупа фармацевтических услуг (для лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры), включающую общую стоимость лота с учетом заявленных объемов по предельной цене на международное непатентованное наименование лекарственных средств и предельный размер (двадцать пять процентов) вознаграждения за фармацевтическую услугу, который устанавливается к предельной цене на международное непатентованное наименование лекарственного средства;

5) фармацевтикалық қызметтерді көрсету мерзімдері;
6) алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмекті көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің және фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге тиіс олардың құрылымдық бөлімшелерінің тізбесі және мекенжайлары;
7) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер ұсынылуы қажет облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың елді мекендерінің, аудандары мен құрамдас бөліктерінің тізбесі;
8) әлеуетті өнім берушінің және (немесе) оның бірлесіп орындаушыларының осы Қағидалардың 3-тарауының талаптарына сәйкестігі туралы талап;
9) екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді қабылдау/қабылдауды аяқтау орны, күні, уақыты;
10) екі кезеңдік тендерді өткізуді бастау орны, күні, уақыты;
11) екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді ұсыну тәртібі;
12) бірыңғай дистрибьютордың атауы, мекенжайынан және банктік деректемелері;
13) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімін өткізу орны, күні, уақыты;
14) ұсынылатын тендерлік өтінімнің мазмұны және ресімделуі бойынша осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі туралы талап.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер өнім берушісіне шығындарды өтеуді бірыңғай дистрибьютор дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың бағаларын және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу нәтижелері бойынша белгіленген көрсетілетін қызмет құнын ескере отырып, қордың қаражаты есебінен жүргізеді.
Ескерту. 202-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Тендерлік өтінімдердің қолданылу мерзімі, мазмұны, оларды ұсыну және кері қайтарып алу
203. Екі кезеңдік тендерге қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін хабарландыру мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жасалған тендерлік өтінімді желімделген түрде бірыңғай дистрибьюторға ұсынады.
204. Бірыңғай дистрибьютор тендерлік құжаттаманы әзірлемейді.
205. Тендерлік өтінімдерді ұсыну үшін соңғы мерзім өткеннен кейін ұсынылған тендерлік өтінім ашылмайды және оны ұсынған әлеуетті өнім берушіге қайтарылады. Бұл ретте тендерлік өтінім ұсынылған уақыт келіп түскен тендерлік өтінімдерді тіркеу журналында белгіленеді.
206. Әлеуетті өнім беруші ұсынған тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі қырық бес жұмыс күнінен кем болмауға тиіс. Қолданылу мерзiмi екі кезеңдік тендердің талаптарында көрсетiлген қолданылу мерзімінен қысқа тендерлік өтiнiм қабылданбайды.

5) сроки оказания фармацевтических услуг;
6) перечень и адреса субъектов здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, и их структурных подразделений, через которые надлежит оказывать фармацевтическую услугу;
7) перечень населенных пунктов, районов и составных частей области, города республиканского значения и столицы, в которых необходимо предоставлять фармацевтическую услугу;
8) требование о соответствии потенциального поставщика и (или) его соисполнителей требованиям главы 3 настоящих Правил;
9) место, дату, время приема/окончания приема тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере;
10) место, дату, время начала проведения двухэтапного тендера;
11) порядок предоставления гарантийного обеспечения тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере;
12) наименование, адрес и банковские реквизиты единого дистрибьютора;
13) место, дату, время проведения процедуры вскрытия конвертов с тендерными заявками;
14) требование о соответствии представляемой тендерной заявки по содержанию и оформлению требованиям настоящих Правил.
Возмещение затрат поставщику фармацевтической услуги производится единым дистрибьютором за счет средств фонда с учетом цены лекарственных средств, медицинских изделий и стоимости услуги, установленных по результатам закупа фармацевтической услуги.
Сноска. Пункт 202 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Срок действия, содержание, представление и отзыв тендерных заявок
203. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в двухэтапном тендере, до истечения окончательного срока представления тендерных заявок представляет единому дистрибьютору в запечатанном виде тендерную заявку, составленную в соответствии с условиями объявления и требованиями настоящих Правил.
204. Единым дистрибьютором тендерная документация не разрабатывается.
205. Тендерная заявка, представленная по истечении окончательного срока для представления тендерных заявок, не вскрывается и возвращается представившему ее потенциальному поставщику. При этом отмечается время представления тендерной заявки в журнале регистрации поступивших тендерных заявок.
206. Срок действия тендерной заявки, представленной потенциальным поставщиком, должен быть не менее сорока пяти рабочих дней. Тендерная заявка, имеющая более короткий срок действия, чем указанная в условиях двухэтапного тендера, отклоняется.

207. Әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімі үш бөлімнен: негізгі, техникалық және бастапқы баға ұсынысынан тұрады.
208. Негізгі және техникалық бөлімдері тігіледі және бөлек нөмірленеді, соңғы беттеріне әлеуетті өнім берушінің бірінші басшысы немесе уәкілетті адамы қол қояды және әлеуетті өнім берушінің мөрімен бекітіледі, бастапқы баға ұсынысы тігілмейді.
Тендерлік өтінімнің барлық үш бөлігі бір конвертке салынады.
Әлеуетті өнім беруші осы тармақтың талаптарына сәйкес келмейтін тендерлік өтінімді ұсынған кезде әлеуетті өнім берушінің мұндай тендерлік өтінімі қаралмай қайтарылады.
209. Конвертте әлеуетті өнім берушінің атауы мен заңды мекенжайы көрсетіледі. Конверт хабарламада көрсетілген мекенжай бойынша бірыңғай дистрибьюторға жіберіледі және ол "Екі кезеңдік тендер______________ (тендердің атауы көрсетіледі)" және "________________________ дейін ашпаңыз" (хабарламада көрсетілген конверттерді ашу күні мен уақыты көрсетіледі)" деген сөздерді қамтуға тиіс.
210. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету тігілмейді және конвертке желімденбейді, тендерлік өтінімнен бөлек ұсынылады және тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді тіркеу журналында тіркеледі.
211. Тендерлік өтінімде, конвертте әлеуетті өнім берушіге грамматикалық немесе арифметикалық қателерді түзету қажет болатын жағдайларды қоспағанда, конкурстық өтінімде, конвертте жолдар арасында ешқандай қосымша жазулар, өшірілген сөздер немесе толықтырулар болмауға тиіс
212. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық техниканы сатып алуға қатысуға арналған тендерлік өтінімнің негізгі бөлігі мынадай құжаттарды қамтуға тиіс:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тендерге қатысуға арналған өтінім. Электрондық жеткізгіште:
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінімге қоса берілетін құжаттардың тізімдемесі;
PDF форматында өтінімге қоса берілетін барлық құжаттардың көшірмесі ұсынылады;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
3) заңды тұлға үшін жарғының көшірмесі (егер жарғыда құрылтайшылардың, қатысушылардың немесе акционерлердің құрамы көрсетілмесе, құрылтайшылардың, қатысушылардың құрамы туралы үзінді немесе хабарландыру күнінен кейін берілген құрылтай шартының көшірмесі немесе қолданыстағы акция ұстаушыларының тізілімінен үзінді ұсынылады);
4) заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін тиісті мемлекеттік орган берген құжаттың көшірмесі, жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін);

207. Тендерная заявка потенциального поставщика состоит из трех частей: основной, технической и первичного ценового предложения.
208. Основная и техническая части прошиваются и пронумеровываются отдельно, последние страницы подписываются первым руководителем или уполномоченным лицом потенциального поставщика и скрепляются печатью потенциального поставщика, первичное ценовое предложение не прошивается.
Все три части тендерной заявки запечатываются в одном конверте.
При представлении потенциальным поставщиком тендерной заявки, не соответствующей требованиям настоящего пункта, такая тендерная заявка потенциального поставщика возвращается без рассмотрения.
209. На конверте указываются наименование и юридический адрес потенциального поставщика. Конверт адресуется единому дистрибьютору по адресу, указанному в объявлении, и содержит слова "Двухэтапный тендер ___________ (указывается название тендера)" и "Не вскрывать до ______________ (указываются дата и время вскрытия конвертов, указанные в объявлении)".
210. Гарантийное обеспечение тендерной заявки не прошивается и не запечатывается в конверт, представляется отдельно от тендерной заявки и регистрируется в журнале регистрации гарантийного обеспечения тендерной заявки до окончания срока представления тендерных заявок.
211. В тендерной заявке, на конверте не должно быть никаких вставок между строками, подтирок или приписок, за исключением тех случаев, когда потенциальному поставщику необходимо исправить грамматические или арифметические ошибки.
212. Основная часть тендерной заявки на участие в закупе лекарственных средств, медицинских изделий, медицинских изделий должна содержать следующие документы:
1) заявку на участие в тендере по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения. На электронном носителе представляются:
опись прилагаемых к заявке документов по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
копия всех прилагаемых к заявке документов в формате PDF;
2) копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копию устава для юридического лица (в случае, если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, также представляется выписка о составе учредителей, участников или копия учредительного договора или выписка из реестра действующих держателей акций, выданная после даты объявления);
4) копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, копию документа, удостоверяющего личность (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);

5) мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде туралы расталатын "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті фармацевтикалық қызметпен айналысуға және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды немесе медициналық техниканы өткізуге рұқсаттардың және (немесе) хабарламалардың көшірмелері. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;
6) конверттерді ашу күнінің алдында бір айдан ерте емес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегінің бар-жоғы туралы құжат;
7) әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсететін банктен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының қаулысымен бекітілген екінші деңгейдегі банктерде, ипотекалық ұйымдарда және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамында бухгалтерлік есепке алу шоттарының үлгі жоспарына сәйкес банктің алдында үш айдан астам мерзімге созылған міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқ екені туралы қол қойылған, конверттерді ашу күнінің алдында бір айдан ерте емес берілген, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша анықтаманың түпнұсқасы (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осындай банктердің әрқайсысынан);
8) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша біліктілігі туралы мәліметтер;
9) егер әлеуетті өнім беруші басым құқыққа үміткер болған жағдайда әлеуетті өнім берушінің дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектісінің тиісті өндірістік практика (GMP) (дәрілік заттарды сатып алу үшін) немесе "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен ИСО сапаны басқару жүйесі стандартының (медициналық бұйымдар сатып алу үшін) және (немесе) тиісті дистрибьюторлық практикада (GDP) (дәрілік заттарды және медициналық бұйымдарды сатып алу үшін) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттың көшірмесі;

5) копии разрешений и (или) уведомлений на занятие соответствующей фармацевтической деятельностью и (или) реализацию медицинских изделий или медицинского изделия, полученных (направленных) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях",
6) документ, подтверждающий отсутствие (наличие) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, полученный посредством веб-портала "электронного правительства" не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;
7) подписанный оригинал справки банка, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам его обязательств, длящейся более трех месяцев перед банком, согласно типовому плану счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков или иностранного банка, то представляется справка от каждого из таких банков), выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;
8) сведения о квалификации по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
9) копию сертификата о соответствии объекта в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий потенциального поставщика требованиям надлежащей производственной практики (GMP) (для закупа лекарственных средств) или стандарта системы управления качеством ИСО в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", (для закупа медицинских изделий) и (или) надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) (для закупа лекарственных средств и медицинских изделий), в случае, если потенциальный поставщик претендует на преимущественное право;

10) әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаған және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда осы әлеуетті өнім берушінің Қазақстан Республикасының бейрезиденті екендігі және салық есебінде тұрмайтыны туралы Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органы хатының түпнұсқасы немесе көшірмесі;
11) қосымша көрсетілетін қызметтерді ұсыну туралы хат (медициналық техниканы сатып алу кезінде);
12) әлеуетті өнім берушінің және (немесе) бірлесіп орындаушының осы Қағидалардың 14-тармағына (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде) сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
13) осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес үлестестіктің жоқ екендігі туралы хат;
14) осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өнім беру шартын бұзуға келісу туралы хат.
213. Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қатысуға арналған тендерлік өтінімнің негізгі бөлігі мынадай құжаттарды қамтуға тиіс:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тендерге қатысуға арналған өтінім. Электрондық жеткізгіште:
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінімге қоса берілетін құжаттардың тізімдемесі;
PDF форматында өтінімге қоса берілетін барлық құжаттардың көшірмесі ұсынылады;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
3) заңды тұлға үшін жарғының көшірмесі (егер жарғыда құрылтайшылардың, қатысушылардың немесе акционерлердің құрамы көрсетілмесе құрылтайшылардың, қатысушылардың құрамы туралы үзінді немесе хабарландыру күнінен кейін берілген құрылтай шартының көшірмесі немесе қолданыстағы акция ұстаушыларының тізілімінен үзінді ұсынылады);
4) заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін тиісті мемлекеттік орган берген құжаттың көшірмесі, жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін);
5) мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті фармацевтикалық қызметпен айналысуға және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды немесе медициналық техниканы өткізуге рұқсаттардың және (немесе) хабарламалардың көшірмелері. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда, әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;

10) оригинал или копию письма органа государственных доходов Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик - нерезидент Республики Казахстан и не состоит на налоговом учете, в случае, если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан;
11) письмо о предоставлении сопутствующих услуг (при закупе медицинского изделия);
12) документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика и (или) соисполнителя квалификационным требованиям в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил (при закупе фармацевтических услуг);
13) письмо об отсутствии аффилированности в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил;
14) письмо о согласии на расторжение договора поставки в случае выявления фактов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, в порядке, установленном настоящими Правилами.
213. Основная часть тендерной заявки на участие в закупе фармацевтических услуг должна содержать следующие документы:
1) заявку на участие в тендере по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения. На электронном носителе представляются:
опись прилагаемых к заявке документов по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
копия всех прилагаемых к заявке документов в формате PDF;
2) копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копию устава для юридического лица (в случае, если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, также представляется выписка о составе учредителей, участников или копия учредительного договора или выписка из реестра действующих держателей акций после даты объявления);
4) копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, копию документа, удостоверяющего личность (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
5) копии разрешений и (или) уведомлений на занятие соответствующей фармацевтической деятельностью и (или) реализацию медицинских изделий или медицинского изделия, полученных (направленных) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях",

6) конверттерді ашу күнінің алдында бір айдан ерте емес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша берешектің бар-жоғы туралы растайтын құжат;
7) әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсететін банктен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының қаулысымен бекітілген екінші деңгейдегі банктерде, ипотекалық ұйымдарда және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамында бухгалтерлік есепке алу шоттарының үлгі жоспарына сәйкес банктің алдында үш айдан астам мерзімге созылған міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқ екені туралы қол қойылған, конверттерді ашу күнінің алдында бір айдан ерте емес берілген, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша анықтаманың түпнұсқасы (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осындай банктердің әрқайсысынан);
8) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша біліктілігі туралы мәліметтер;
9) осы Қағидалардың 14-тармағының 1), 3), 10) 11) тармақшаларында белгіленген фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушісінің біліктілік талаптарына әлеуетті бірлесіп орындаушының сәйкестігін растайтын құжаттар;
10) осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес үлестестіктің жоқ екендігі туралы хат;
11) осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өнім беру шартын бұзуға келісу туралы хат;
12) шарт жасауға басымдық алу үшін объектінің тиісті дәріханалық практика (GPP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттың көшірмесі бар болса;
13) әлеуетті өнім беруші сатып алудың жеңімпазы болып танылған жағдайда, оның фармацевтикалық қызметті көрсетуге арналған бірлесіп орындаушылардың тізбесі ұсынылған және бірлесіп орындаушылардың мекенжайы көрсетілген фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге оның бірлесіп орындаушыларымен шарттар жасау туралы кепілдік хаты;
14) тендердің жеңімпазы болып танылған жағдайда, амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуді есепке алудың ақпараттық жүйесін жүргізу үшін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды, соның ішінде бірлесіп орындаушыларда орнату туралы кепілдік хат;
15) осы Қағидаларда тыйым салынған бірыңғай дистрибьютормен қарым-қатынасының жоқ екендігін растау туралы хат;

6) документ об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, полученный посредством веб-портала "электронного правительства" не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;
7) подписанный оригинал справки банка, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам его обязательств, длящейся более трех месяцев перед банком, согласно типовому плану счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков или иностранного банка, то представляется справка от каждого из таких банков), выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;
8) сведения о квалификации по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
9) документы, подтверждающие соответствие потенциального соисполнителя квалификационным требованиям потенциального поставщика фармацевтических услуг, установленным в подпунктах 1), 3), 10), 11) пункта 14 настоящих Правил;
10) письмо об отсутствии аффилированности в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил;
11) письмо о согласии на расторжение договора поставки в случае выявления фактов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, в порядке, установленном настоящими Правилами;
12) при наличии копию сертификата о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP) для получения преимущества на заключение договора;
13) гарантийное письмо потенциального поставщика о заключении договоров с его соисполнителями на оказание фармацевтической услуги, в случае его признания победителем закупа, с представлением перечня соисполнителей и указанием адреса объекта соисполнителя, предназначенного для оказания фармацевтической услуги;
14) гарантийное письмо, в случае признания победителем тендера, об установлении информационно-коммуникационной инфраструктуры для ведения информационной системы учета амбулаторного лекарственного обеспечения, в том числе у соисполнителей;
15) письмо о подтверждении отсутствия отношений с единым дистрибьютором, запрещенных настоящими Правилами;

16) әлеуетті өнім берушінің оңалту, банкроттық не тарату рәсімдеріне қатысы жоқ екенін, әлеуетті өнім берушінің жосықсыз әлеуетті өнім берушілер тізбесінде болмауын растайтын құжат.
Бірлесіп орындаушы тартылған жағдайда фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушісі де тендерлік өтінімге қызметтерді немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыруға бірлесіп орындаушының құқықтарын растайтын мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) рұқсаттардың (хабарламалардың) не электрондық құжат түріндегі рұқсаттардың (хабарламалардың) көшірмелерін ұсынады.
214. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы сатып алуға қатысуға арналған тендерлік өтінімнің техникалық бөлігі ұсынылып отырған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды қамтуға тиіс:
1) ұсынылатын медициналық техниканың сипаттамалары көрсетілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік тіркеуге сәйкес*doc форматында электрондық жеткізгіште техникалық ерекшелігі;
2) қолданыстағы құжаттың көшірмесі немесе сараптама ұйымының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, конверттерді ашу сәтіне мемлекеттік тіркелуін растайтын Мемлекеттік тізілімнің ақпараттық ресурсынан үзінді көшірме не тауарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және қолдануға уәкілетті орган рұқсатының нотариат куәландырған көшірмесі немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған тауарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және қолдануға уәкілетті органның рұқсаты;
Тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және өндірілген дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға: әкелінуін және мәлімделген көлемнің болуын растайтын құжаттар ұсынылады: тауарды Қазақстан Республикасына әкелуін (кедендік жүк декларациясының нотариат куәландырған көшірмесі, хабарландыру шыққан күннен ерте емес қойма анықтамасы): отандық тауар өндірушілердің өндіруі (хабарландыру шыққан күнінен ерте емес қойма анықтамасын); заңнамада белгіленген тәртіппен берілген тауарлардың қауіпсіздігі туралы қорытындының көшірмесі;
3) қажет болған кезде "салқындату тізбегінің" бар екендігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау актісінің көшірмесі (актілердің берілгеніне өтінімдер салынған конверттер ашылатын күнге дейін бір жылдан аспауға тиіс). Әлеуетті өнім беруші тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) немесе тиісті өндірістік практика (GМP) сертификатын ұсынған жағдайда жоғарыда көрсетілген актілер ұсынылмайды.

16) документ, подтверждающий непричастность потенциального поставщика к процедуре реабилитации, банкротства либо ликвидации, отсутствие потенциального поставщика в перечне недобросовестных поставщиков.
В случае привлечения соисполнителя, потенциальный поставщик фармацевтических услуг также представляет к тендерной заявке копии разрешений (уведомлений) либо разрешений (уведомлений) в виде электронного документа, полученных (направленных) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов, подтверждающих права соисполнителя на осуществление деятельности или действий (операций).
214. Техническая часть тендерной заявки на участие в закупе лекарственных средств, медицинских изделий, медицинских изделий должна содержать документы, подтверждающие соответствие предлагаемых лекарственных средств, медицинских изделий требованиям, установленным настоящими Правилами:
1) техническую спецификацию с указанием характеристик предлагаемой медицинским изделием в соответствии с государственной регистрацией в Республике Казахстан на электронном носителе в формате *doc;
2) копию действующего документа или выписку из информационного ресурса Государственного реестра, заверяемую электронно-цифровой подписью экспертной организации, подтверждающих государственную регистрацию на момент вскрытия конвертов, либо нотариально удостоверенную копию разрешения уполномоченного органа на ввоз и применение товара на территории Республики Казахстан или разрешение уполномоченного органа на ввоз и применение товара на территории Республики Казахстан, полученное посредством веб-портала "электронного правительства";
На ввезенные и произведенные на территории Республики Казахстан до истечения срока действия регистрационного удостоверения лекарственные средства, медицинские изделия представляются документы, подтверждающие ввоз и наличие заявленного объема: ввоз товаров в Республику Казахстан (нотариально удостоверенную копию грузовой таможенной декларации, складскую справку не ранее даты выхода объявления); производство отечественными товаропроизводителями (складскую справку не ранее даты выхода объявления); копию заключения о безопасности товаров, выданного в установленном законодательством порядке.
3) при необходимости копию акта санитарно-эпидемиологического обследования о наличии "холодовой цепи" (акты должны быть выданы не ранее одного года до даты вскрытия конвертов с заявками). В случае представления потенциальным поставщиком сертификата надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) или надлежащей производственной практики (GМP), вышеуказанные акты не представляются;

4) сатып алуға мәлімделген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың таңбалануы, тұтыну қаптамасы бойынша және оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтың заңнама талаптарына және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкестігі туралы кепілдік хат;
5) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың жарамдылық мерзімінің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес өнім берушілердің беру күніне сәйкестігі туралы кепілдік хат.
Ескерту. 214-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
215. Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қатысуға арналған тендерлік өтінімнің техникалық бөлігі мынадай құжаттарды қамтуға тиіс:
1) қолданыстағы құжаттың көшірмесі немесе сараптама ұйымының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, конверттерді ашу сәтіне мемлекеттік тіркелуін растайтын Мемлекеттік тізілімнің ақпараттық ресурсынан үзінді көшірме не уәкілетті органның тауарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және қолдануға рұқсатының нотариат куәландырған көшірмесі немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған тауарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және қолдануға уәкілетті органның рұқсаты;
2) қажет болған кезде "салқындату тізбегінің" бар екендігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау актісінің көшірмесі (актілердің берілгеніне өтінімдер салынған конверттер ашылған күнге дейін бір жылдан аспауға тиіс). Әлеуетті өнім беруші тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) немесе тиісті өндірістік практика (GМP) сертификатын ұсынған жағдайда жоғарыда көрсетілген актілер ұсынылмайды. Объектінің тиісті дәріханалық практика (GPP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттың көшірмесі болған кезде осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген акт ұсынылмайды;
3) сатып алуға мәлімделген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың таңбалануы, тұтыну қаптамасы бойынша және оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтың заңнама талаптарына және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкестігі туралы кепілдік хат.
Ескерту. 215-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
216. Әлеуетті өнім беруші бір лот шеңберінде бір рет дәрілік заттардың әрбір атауы бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша басшы немесе әлеуетті өнім берушінің уәкілетті адамы қол қойған бір бастапқы, түпкілікті, қосымша баға ұсыныстарын және хабарланған көлемін ескере отырып, бірақ жиырма бес пайыздан жоғары емес болатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың жалпы сомасына пайыздық арақатынаста көрсетілген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге сыйақы мөлшерін ұсынады.
Бастапқы баға ұсынысы фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қатысуға арналған тендерлік өтініммен бірге ұсынылады. Түпкілікті (қажет болған кезде қосымша) баға ұсынысы фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша аукцион өткізілетін күні ұсынылады. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысына (бастапқы, түпкілікті немесе қосымша) фармацевтикалық қызметтер көрсетумен байланысты барлық шығыстар қосылады.

4) гарантийное письмо о соответствии заявленных к закупу лекарственных средств, медицинских изделий по маркировке, потребительской упаковке и инструкции по их применению требованиям законодательства и порядку, установленному уполномоченным органом в области здравоохранения;
5) гарантийное письмо о соответствии срока годности лекарственных средств, медицинских изделий на дату поставки поставщиком в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Сноска. Пункт 214 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
215. Техническая часть тендерной заявки на участие в закупе фармацевтических услуг должна содержать следующие документы:
1) копию действующего документа или выписку из информационного ресурса Государственного реестра, заверяемую электронно-цифровой подписью экспертной организации, подтверждающих государственную регистрацию на момент вскрытия конвертов, либо нотариально удостоверенную копию разрешения уполномоченного органа на ввоз и применение лекарственных средств, медицинских изделий на территории Республики Казахстан или разрешение уполномоченного органа на ввоз и применение лекарственных средств, медицинских изделий на территории Республики Казахстан, полученное посредством веб-портала "электронного правительства";
2) при необходимости копию акта санитарно-эпидемиологического обследования о наличии "холодовой цепи" (акты должны быть выданы не ранее одного года до даты вскрытия конвертов с заявками). В случае представления потенциальным поставщиком сертификата надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) или надлежащей производственной практики (GМP), вышеуказанные акты не представляются. При наличии копии сертификата о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP) акт, указанный в первой части настоящего подпункта, не представляется;
3) гарантийное письмо о соответствии заявленных к закупу лекарственных средств, медицинских изделий по маркировке, потребительской упаковке и инструкции по их применению требованиям законодательства и порядку, установленному уполномоченным органом в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 215 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
216. Потенциальный поставщик в рамках одного лота единожды представляет одно первичное, окончательное, дополнительное ценовые предложения, подписанные руководителем или уполномоченным лицом потенциального поставщика, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, по каждому наименованию лекарственного средства и размер вознаграждения за услуги по транспортировке, хранению, учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий, выраженный в процентном соотношении к общей сумме лекарственных средств, медицинских изделий с учетом объявленного объема, но не выше двадцати пяти процентов.
Первичное ценовое предложение представляется вместе с тендерной заявкой на участие в закупе фармацевтических услуг. Окончательное (при необходимости дополнительное) ценовое предложение представляется в день проведения аукциона по закупу фармацевтических услуг. В ценовое предложение (первичное, окончательное или дополнительное) потенциального поставщика включаются все расходы, связанные с оказанием фармацевтической услуги.

217. Әлеуетті өнім берушінің тиісті баға ұсынысын ұсынуы хабарландыруда және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың үлгі нысанында көрсетілген шарттарды сақтай отырып, фармацевтикалық қызметтер көрсетуге оның келісім білдіру нысаны болып табылады.
218. Әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімді ұсыну мерзімі өткенге дейін өзінің тендерлік өтінімін өзгертуге, кері қайтарып алуға құқығы, сондай-ақ тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді қайтаруға құқығы бар. Тендерлік өтінімді кері қайтарып алу туралы әлеуетті өнім берушінің хабарламасы бірыңғай дистрибьюторға жазбаша нысанда, бірақ тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімінен кешіктірілмей жіберілуге тиіс.
Бірыңғай дистрибьютордың ескертулері негізінде тендерлік өтінімге осы Қағидаларға сәйкес өзгерістер енгізілген жағдайларды қоспағанда, тендерлік өтінімдерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімдерге және оларды қамтамасыз етуге өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
3-параграф. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету
219. Әлеуетті өнім беруші бірыңғай дистрибьюторға:
1) хабарландыруда көрсетілген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың құнын және олардың көлемдерін қамтитын ұсынылған өтінімнің сомасынан бір пайыз мөлшерде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды;
2) әрбір лот бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды алу үшін бөлінген соманың бір пайызы мөлшерінде медициналық бұйымды;
3) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағасы және дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағасына белгіленетін фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер үшін сыйақының шекті мөлшері (жиырма бес пайызын) бойынша мәлімделген көлемдері ескеріле отырып, лоттың жалпы құнын қамтитын фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін әрбір лот бойынша сомадан бір пайыз мөлшерде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді енгізеді.
Әлеуетті өнім беруші бірнеше лоттар бойынша қатысқан жағдайда әрбір лот бойынша бөлек тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді ұсына алады. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың 26 және 33-тармақтарында көрсетілген лоттарды ұсынған, тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету мерзімі тендерлік өтінімдерді ашу рәсімі күнінен бастап кемінде алпыс жұмыс күні болуға тиіс жағдайларды қоспағанда, екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімінен кем болмауға тиіс.
Медициналық техниканы сатып алу жөніндегі екі кезеңдік тендерді кепілдікті қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу күнінен бастап кемінде алпыс жұмыс күні болуға тиіс.

217. Представление потенциальным поставщиком соответствующего ценового предложения является формой выражения его согласия оказать фармацевтическую услугу с соблюдением условий, указанных в объявлении и типовой форме договора об оказании фармацевтической услуги, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
218. Потенциальный поставщик имеет право изменить, отозвать свою тендерную заявку до истечения срока представления тендерной заявки, а также право на возврат гарантийного обеспечения тендерной заявки. Уведомление потенциального поставщика об отзыве тендерной заявки должно быть направлено единому дистрибьютору в письменной форме, но не позднее окончательного срока представления тендерных заявок.
Не допускается внесение изменений в тендерные заявки и их обеспечение после истечения срока представления тендерных заявок, за исключением случаев, когда изменения были внесены в соответствии с настоящими Правилами в тендерную заявку на основании замечаний единого дистрибьютора.
Параграф 3. Гарантийное обеспечение тендерной заявки
219. Потенциальный поставщик вносит гарантийное обеспечение тендерной заявки единому дистрибьютору на участие в двухэтапном тендере по закупу:
1) лекарственных средств, медицинских изделий в размере одного процента от суммы представленной заявки, включающей стоимость лекарственных средств, медицинских изделий и их объемов, указанных в объявлении;
2) медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, в размере одного процента от суммы, выделенной для приобретения медицинского изделия по каждому лоту;
3) фармацевтических услуг в размере одного процента от суммы по каждому лоту для закупа фармацевтических услуг, включающую общую стоимость лота с учетом заявленных объемов по предельной цене на международное непатентованное наименование лекарственных средств и (или) медицинских изделий и предельного размера (двадцать пять процентов) вознаграждения за фармацевтическую услугу, который устанавливается к предельной цене на международное непатентованное наименование лекарственного средства и (или) медицинского изделия.
В случае участия по нескольким лотам, потенциальный поставщик может представить гарантийное обеспечение тендерной заявки на каждый лот отдельно. Срок действия гарантийного обеспечения тендерной заявки должен быть не менее срока действия тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере, за исключением случаев, когда потенциальным поставщиком представлены лоты, указанные в пунктах 26 и 33 настоящих Правил, когда срок действия гарантийного обеспечения тендерной заявки должен быть не менее шестидесяти рабочих дней со дня процедуры вскрытия тендерных заявок.
Срок действия гарантийного обеспечения в двухэтапном тендере по закупу медицинского изделия должен быть не менее шестидесяти рабочих дней с даты вскрытия конвертов с тендерными заявками.

Ескерту. 219-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
220. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін ұсынбаған кезде осындай әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімі қаралмай қайтарылады.
221. Әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етудің мынадай түрлерінің бірін таңдай алады:
1) бірыңғай дистрибьютордың банктік шотына енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банктік кепілдіктің түпнұсқасы.
222. Әлеуетті өнім берушіге тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі өткенге дейін тұтастай не енгізілген кепілдікті ақшалай жарна бөлігінде үшінші тұлғаларда талап ету құқығының пайда болуына әкелетін әрекеттер жасауға жол берілмейді.
223. Бірыңғай дистрибьютор тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді тіркеу журналында мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) екі кезеңдік тендердің атауы, оның хабарланған күні;
2) кепілдікті қамтамасыз етуді ұсынған әлеуетті өнім берушінің уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді тіркеу күні мен уақыты.
224. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету тиісті лоттар бойынша қайтарылмайды, егер әлеуетті өнім беруші:
1) тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімді кері қайтарып алса немесе өзгертсе (бірыңғай дистрибьютордың ескертулері негізінде тендерлік өтінімге осы Қағидаларға сәйкес енгізілген өзгерістерді қоспағанда);
2) жеңімпаз екі кезеңдік тендер жеңімпазы болып танылғаннан кейін өнім беру шартын немесе қаржы лизингі шартын жасаудан бас тартса;
3) жеңімпаз өнім беру шартын, фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған немесе қаржы лизингі шартын орындауды кепілдікті қамтамасыз етуді енгізбесе не уақтылы енгізбесе;
4) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6) екінші орын алған өнім беру шартын немесе қаржы лизингі шартын жасасудан бас тартса;
7) екінші орын алған өнім беру шартын жасап, өнім беру шартын және қаржы лизингі шартын орындауды кепілдікті қамтамасыз етуді мерзімінде енгізбесе;

Сноска. Пункт 219 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
220. При непредставлении гарантийного обеспечения тендерной заявки до истечения окончательного срока приема тендерных заявок тендерная заявка такого потенциального поставщика возвращается без рассмотрения.
221. Потенциальный поставщик может выбрать один из следующих видов гарантийного обеспечения тендерной заявки:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на банковский счет единого дистрибьютора;
2) оригинал банковской гарантии по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
222. Не допускается совершение потенциальным поставщиком действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до истечения срока действия тендерной заявки.
223. Единый дистрибьютор в журнале регистрации гарантийного обеспечения тендерной заявки указывает следующие сведения:
1) название двухэтапного тендера, дату его объявления;
2) фамилию, имя, отчество (при наличии) уполномоченного представителя потенциального поставщика, представившего гарантийное обеспечение;
3) дату и время регистрации гарантийного обеспечения тендерной заявки.
224. Гарантийное обеспечение тендерной заявки не возвращается по соответствующим лотам, если потенциальный поставщик:
1) отозвал или изменил (за исключением, когда изменения были внесены в соответствии с настоящими Правилами в тендерную заявку на основании замечаний единого дистрибьютора) тендерную заявку после истечения окончательного срока приема тендерных заявок;
2) победитель уклонился от заключения договора поставки или договора финансового лизинга после признания победителем двухэтапного тендера;
3) победитель не внес либо несвоевременно внес гарантийное обеспечение исполнения договора поставки, договора на оказание фармацевтических услуг или финансового лизинга;
4) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) занявший второе место, уклонился от заключения договора поставки или договора финансового лизинга;
7) занявший второе место, заключив договор, не внес в срок гарантийное обеспечение исполнения договора поставки или договора финансового лизинга;

8) осы Қағидалардың 26 және 33-тармақтарының негізінде бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға шақырылған бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алудан жалтарса;
9) Қағидалардың 27-тармағының негізінде онымен берудің ұзақ мерзімді шарты жасалатын осындай шартты жасаудан жалтарса.
225. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету:
1) әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімді тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін кері қайтарып алған;
2) екі кезеңдік тендер қорытындыларының хаттамасын бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына орналастырылған (жеңімпазды және екінші орын алған әлеуетті өнім берушіні қоспағанда);
3) өнім беру шарты күшіне енген және жеңімпаз шартты орындауды қамтамасыз етуді енгізген жағдайларда әлеуетті өнім берушінің жазбаша өтініші бойынша бес жұмыс күні ішінде қайтарылады.
226. Бірыңғай дистрибьютор өнім берушімен қаржы лизингі шартын жасасу туралы лизинг берушінің хатын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді қайтарады.
4-параграф. Тендерлік өтінімдерді ашу және қарау
227. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашуды комиссия екі кезеңдік тендер өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген күні, уақытта және орында жүргізеді.
Конверттерді ашқаннан кейін келесі жұмыс күні комиссия бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына регламентті орналастыру арқылы осы Қағидаларда көзделген рәсімдерді өткізу орны, уақыты мен күні көрсетілген бірыңғай дистрибьютор бекіткен регламентті әлеуетті өнім берушілердің назарына жеткізеді.
228. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ұсынудың соңғы мерзімі мен оларды ашудың соңғы мерзімі арасындағы кезең екі сағаттан аспауға тиіс.
229. Хабарландыруда және осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде және тәртіппен ұсынылған әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдері салынған конверттер ашылуға тиіс.
230. Тендерлік өтінімді ұсынған әлеуетті өнім беруші және (немесе) оның уәкілетті өкілі тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде қатыса алады.
Әлеуетті өнім берушілер және олардың уәкілетті өкілдері тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімін жазып алу үшін пайдаланатын аудиожазба мен бейнежазбаның техникалық құралдары туралы комиссияны хабардар етеді.
231. Конверттерді ашу кезінде комиссия отырысында:
1) комиссия хатшысы қатысушыларға комиссияның құрамы; белгіленген мерзімде тендерлік өтінімдерді тіркеу журналында тіркелген тендерлік өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілер; әлеуетті өнім берушілердің сұрау салуларының бар-жоғы туралы хабардар етеді; осы тендер бойынша өзге де ақпаратты жария етеді;

8) приглашенный на закуп способом из одного источника на основании пунктов 26 и 33 настоящих Правил, уклонился от закупа способом из одного источника;
9) с которым заключается долгосрочный договор поставки на основании пункта 27 Правил, уклонился от заключения такого договора.
Сноска. Пункт 224 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
225. Гарантийное обеспечение тендерной заявки возвращается в течение пяти рабочих дней по письменному обращению потенциального поставщика в случаях:
1) отзыва потенциальным поставщиком тендерной заявки до истечения окончательного срока приема тендерных заявок;
2) размещения на интернет-ресурсе единого дистрибьютора протокола итогов двухэтапного тендера (за исключением победителя и потенциального поставщика, занявшего второе место);
3) вступления в силу договора поставки и внесения победителем обеспечения исполнения договора.
226. Единый дистрибьютор возвращает обеспечение тендерной заявки в течение пяти рабочих дней со дня получения письма лизингодателя о заключении договора финансового лизинга с поставщиком.
Параграф 4. Вскрытие и рассмотрение тендерных заявок
227. Вскрытие конвертов с тендерными заявками производится комиссией в день, время и месте, указанные в объявлении о проведении двухэтапного тендера.
На следующий рабочий день после дня вскрытия конвертов комиссия доводит до сведения потенциальных поставщиков регламент, утвержденный единым дистрибьютором, с указанием места, времени и даты проведения процедур, предусмотренных настоящими Правилами, путем размещения регламента на интернет-ресурсе единого дистрибьютора.
228. Период между окончательным сроком представления конвертов с тендерными заявками и их вскрытием не должен превышать двух часов.
229. Вскрытию подлежат конверты с тендерными заявками потенциальных поставщиков, представленные в сроки, указанные в объявлении, и порядке, установленном настоящими Правилами.
230. Потенциальный поставщик, представивший тендерную заявку, и (или) его уполномоченный представитель могут присутствовать при вскрытии конвертов с тендерными заявками.
Потенциальные поставщики и их уполномоченные представители уведомляют комиссию о технических средствах аудиозаписи и видеосъемки, которые они намерены использовать для записи процедуры вскрытия конвертов с тендерными заявками.
231. На заседании комиссии при вскрытии конвертов:
1) секретарь комиссии информирует присутствующих о составе комиссии; потенциальных поставщиках, представивших в установленный срок тендерные заявки, зарегистрированные в журнале регистрации тендерных заявок; наличии либо отсутствии запросов потенциальных поставщиков; оглашает иную информацию по данному тендеру;

2) төраға не комиссия мүшелерінің қатарынан төраға айқындаған адам тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашады, құжаттар тізбесін және әрбір лот бойынша мәлімделген бастапқы баға ұсыныстарын жария етеді.
232. Тендерлік комиссия тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу күнінен бастап он жұмыс күні ішінде тендерлік өтінімдердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін алдын ала қарайды.
233. Комиссия хатшысы тендерлік өтінімдерді ашу күнінен бастап үшінші жұмыс күнінен кешіктірмей оларды сарапшыға қарау үшін ұсынады.
234. Комиссия тендерлік өтінімдердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкессіздігін анықтаған жағдайда әлеуетті өнім берушілерге бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына ашу және алдын ала қарау хаттамасы орналастырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тендерлік өтінімдерді сәйкес келтіруге мүмкіндік береді.
235. Осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарын бұзған әлеуетті өнім берушілерге комиссияның ескертулерін жоюға жол берілмейді.
236. Комиссия енгізілген тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді мынадай жағдайларда осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейді деп таниды:
1) банктік кепілдік түрінде ұсынылған тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімінің жеткіліксіздігі;
2) комиссияға:
тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді берген адамды;
оған қатысу үшін банктік кепілдік түрінде тендерлік өтінімді қамтамасыз ету енгізілетін екі кезеңдік тендердің атауын;
банктік кепілдік түрінде берілген тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімін;
тендерлік өтінімді қамтамасыз ету берілген адамды;
оның пайдасына тендерлік өтінімді қамтамасыз ету енгізілетін адамды анықтауға мүмкіндік бермейтін мәліметтердің болмауын көрсететін тендерлік өтінімдерді қамтамасыз етудің тиісінше ресімделмеуі;
3) енгізілген тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етудің осы Қағидалардың 222-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі.
237. Тендерлік өтінімдерді ашу және алдын ала қарау нәтижелері бойынша хаттама жасалады.
Тендерлік өтінімдерді ашу және алдын алу қарау хаттамасы тендерлік өтінімдер салынған конверттер ашылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына орналастырылады, онда мыналар қамтылуға тиіс:
1) тендерлік өтінімдерді ашу және алдын ала қарауды өткізу орны мен уақыты;
2) комиссияның құрамы, комиссияның хатшысы;
3) оларды ұсыну және тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді ұсыну күні мен уақытын көрсетіп, тендерлік өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
4) тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін (бар болса) өздерінің тендерлік өтінімдерін кері қайтарып алған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;

2) председатель либо лицо, определенное председателем из числа членов комиссии, вскрывает конверты с тендерными заявками, оглашает перечень документов и заявленные первичные ценовые предложения по каждому лоту.
232. Тендерная комиссия предварительно рассматривает тендерные заявки на соответствие требованиям настоящих Правил в течение десяти рабочих дней со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками.
233. Секретарь комиссии не позднее третьего рабочего дня со дня вскрытия тендерных заявок представляет их для рассмотрения эксперту.
234. Комиссия в случае выявления несоответствий тендерных заявок требованиям настоящих Правил, предоставляет потенциальным поставщиками возможность приведения тендерных заявок в соответствие в течение трех рабочих дней со дня размещения протокола вскрытия и предварительного рассмотрения на интернет-ресурсе единого дистрибьютора.
235. Не допускается устранения замечаний комиссии потенциальными поставщиками, нарушившими требования пункта 9 настоящих Правил.
236. Комиссия признает внесенное гарантийное обеспечение тендерной заявки, не соответствующим требованиям настоящих Правил, в случаях:
1) недостаточного срока действия обеспечения тендерной заявки, представленной в виде банковской гарантии;
2) ненадлежащего оформления обеспечения тендерной заявки, которое выражается в отсутствии сведений, не позволяющих комиссии установить:
лицо, выдавшее обеспечение тендерной заявки;
название двухэтапного тендера, для участия в котором вносится обеспечение тендерной заявки в виде банковской гарантии;
срок действия обеспечения тендерной заявки, представленной в виде банковской гарантии;
лицо, которому выдано обеспечение тендерной заявки;
лицо, в пользу которого вносится обеспечение тендерной заявки;
3) внесенное гарантийное обеспечение тендерной заявки не соответствует требованиям пункта 222 настоящих Правил.
237. По результатам вскрытия и предварительного рассмотрения тендерных заявок составляется протокол.
Протокол вскрытия и предварительного рассмотрения тендерных заявок размещается на интернет-ресурсе единого дистрибьютора не позднее десяти рабочих дней со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками, в котором отражаются:
1) место и время проведения вскрытия и предварительного рассмотрения тендерных заявок;
2) состав комиссии, секретарь комиссии;
3) наименования потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки, с указанием даты и времени их представления и представления гарантийного обеспечения тендерной заявки;
4) наименования потенциальных поставщиков, отозвавших свои тендерные заявки до истечения окончательного срока представления тендерных заявок (при наличии);

5) тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімінен кейін тендерлік өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары (бар болса);
6) тендерлік өтінімдерді ашу рәсіміне қатысқан әлеуетті өнім беруші басшысының және (немесе) уәкілетті өкілінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
7) әлеуетті өнім берушілер екі кезеңдік тендерге қатысуға ұсынған тендерлік өтінімдердің тізімдемесі;
8) олар қатысатын лоттардың нөмірлерін және әрбір лот бойынша мәлімделген бастапқы баға ұсыныстарын көрсетіп, тендерлік өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
9) тендерлік өтінімдеріне ескертулер болмаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
10) тендерлік өтінімдеріне себептері көрсетілген ескертулері бар әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
11) олар бойынша тендерлік өтінімдер ұсынылмаған лоттардың нөмірлері;
12) олар бойынша екі тендерлік өтінімнен аз ұсынылған лоттардың нөмірлері;
13) олар бойынша отандық тауар өндірушілер тендерлік өтінімдер ұсынған лоттардың нөмірлері;
14) отандық тауар өндіруші болып табылатын әлеуетті өнім берушімен берудің ұзақ мерзімді шарты жасалуы мүмкін лоттардың нөмірлері;
15) лоттардың нөмірлерін көрсетіп, беру шарттарын жасауға басым құқыққа үміткер әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
16) тендерлік өтінімдерді ашу және алдын ала қарау хаттамасы жарияланған күннен басталатын, оның ішінде ескертулер жойылуға тиіс мерзімі (үш жұмыс күні).
238. Ашу және алдын ала қарау хаттамасына шешім қабылданған күні комиссияның барлық мүшелері, төраға, төрағаның орынбасары, комиссия хатшысы қол қояды және әр парағына бұрыштама қол қояды.
239. Әлеуетті өнім беруші бірыңғай дистрибьюторға комиссияның ескертулері бойынша алдын ала қарау хаттамасында көрсетілген мерзімде тендерлік өтінімді беру кезінде қойылатын талаптарға сәйкес ресімделген тендерлік өтінімге толықтыруларды ұсынады. Ашу және алдын ала қарау хаттамасында көрсетілген бірыңғай дистрибьютордың ұсынған ескертулерінен басқа әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімге толықтыруларын комиссия қарамайды.
240. Тендерлік өтінімге толықтырулар салынған конверттерді ашуды комиссия регламентке сәйкес жүзеге асырады. Толықтыруларды ұсынған әлеуетті өнім беруші және (немесе) оның уәкілетті өкілі тендерлік өтінімге толықтырулар салынған конверттерді ашу кезінде қатыса алады.

5) наименования потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки после окончательного срока приема тендерных заявок (при наличии);
6) наименования потенциальных поставщиков с указанием фамилии, имени и отчества (при наличии) руководителя и (или) уполномоченного представителя потенциального поставщика, присутствовавших на процедуре вскрытия тендерных заявок;
7) опись тендерных заявок, представленных потенциальными поставщиками на участие в двухэтапном тендере;
8) наименования потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки, с указанием номеров лотов, по которым они принимают участие, и заявленные первичные ценовые предложения по каждому лоту;
9) наименования потенциальных поставщиков, к тендерным заявкам которых не имелись замечания;
10) наименования потенциальных поставщиков, к тендерным заявкам которых имеются замечания, с указанием причин;
11) номера лотов, по которым не представлены тендерные заявки;
12) номера лотов, по которым представлено менее двух тендерных заявок;
13) номера лотов, по которым представлены тендерные заявки отечественных товаропроизводителей;
14) номера лотов, по которым возможно заключение долгосрочного договора поставки, с потенциальным поставщиком, являющимся отечественным товаропроизводителем;
15) наименования потенциальных поставщиков, которые претендуют на преимущественное право на заключение договоров поставки с указанием номеров лотов;
16) срок (три рабочих дня) со дня опубликования протокола вскрытия и предварительного рассмотрения тендерных заявок, в течение которого надлежит устранить замечания.
238. Протокол вскрытия и предварительного рассмотрения подписывается и полистно парафируется всеми присутствующими членами комиссии, председателем, заместителем председателя, секретарем комиссии в день принятия решения.
239. Потенциальный поставщик представляет единому дистрибьютору дополнения к тендерной заявке по замечаниям комиссии, оформленные в соответствии с требованиями, предъявляемыми при подаче тендерной заявки, в сроки, указанные в протоколе предварительного рассмотрения. Дополнения потенциального поставщика к конкурсной заявке, представленные помимо замечаний единого дистрибьютора, указанных в протоколе вскрытия и предварительного рассмотрения, не рассматриваются комиссией.
240. Вскрытие конвертов с дополнениями к тендерной заявке осуществляется комиссией в соответствии с регламентом. Потенциальный поставщик и (или) его уполномоченный представитель, представившие дополнения, могут присутствовать при вскрытии конвертов с дополнениями к тендерным заявкам.

241. Толықтырулар салынған конверттерді ұсынудың соңғы мерзімі мен оларды ашу мерзімі арасындағы кезең екі сағаттан аспауға тиіс.
242. Комиссия тендерлік өтінімдерге толықтыруларды ашқан күннен кейін бес жұмыс күні ішінде тендерлік өтінімдерді қайта қарайды.
243. Тендерлік өтінімдерді қайта қарау кезінде комиссия:
1) ашу және алдын ала қарау хаттамасы тізбесінде көрсетілген әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерін оларды осы Қағидалардың талаптарына толық сәйкес келтіру мен ескертулерді жою тұрғысында қайта қарайды;
2) толық емес, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін құжаттар тізбесін ұсынған әлеуетті өнім берушілерді айқындайды.
244. Тендерлік өтінімдерде қамтылған ұсынылған мәліметтердің дәйектілігі күмән келтірген жағдайда комиссия жетіспейтін құжаттармен толықтырумен не тендерлік өтінімде ұсынылған құжаттарды ауыстырумен байланысты әрекеттерін қоспағанда, комиссияның қажетті шаралар қабылдауына жол беріледі.
Әлеуетті өнім берушілердің банкроттық не таратылу рәсімдеріне жатпауы бөлігінде олардың біліктілік талаптарына сәйкестігін нақтылау мақсатында конкурстық комиссия банкроттық не таратылу рәсімдерінің жүргізілуіне бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылған ақпаратты, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылған ақпаратты олардың жосықсыз әлеуетті өнім берушілерінің тізбесінде болуы бөлігінде қарайды.
245. Қайта қарау нәтижелері бойынша аукционға жіберу хаттамасы жасалады, оған барлық комиссия мүшелері, төраға, төрағаның орынбасары, комиссия хатшысы қол қояды және әр парағына бұрыштама қол қояды және қайта қарау мерзімі өткеннен кейін келесі күні бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына орналастырылады.
246. Аукционға жіберу хаттамасы мынадай ақпараттан тұрады:
1) аукционды өткізу орны, күні мен уақыты;
2) комиссияның құрамы, комиссияның хатшысы;
3) тендерлік өтінімдерге толықтыруларды ашу рәсіміне қатысатын әлеуетті өнім беруші басшының және (немесе) уәкілетті өкілінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетілген, әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
4) тендерлік өтінімдеріне ескертулер болмаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
5) комиссияның тендерлік өтінімдерге ескертулері болған әлеуетті өнім берушілердің атаулары, сондай-ақ тендерлік өтінімдерге толықтыруларды ұсыну туралы ақпарат;
6) осы Қағидаларға сәйкес тендерлік өтінімдері тұтастай немесе лот бойынша себептері көрсетіліп, қабылданбаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;

241. Период между окончательным сроком представления конвертов с дополнениями и их вскрытием не превышает двух часов.
242. Комиссия повторно рассматривает тендерные заявки в течение пяти рабочих дней после дня вскрытия дополнений к тендерным заявкам.
243. При повторном рассмотрении тендерных заявок комиссия:
1) повторно рассматривает тендерные заявки потенциальных поставщиков, указанных в перечне протокола вскрытия и предварительного рассмотрения, на предмет полноты приведения их в соответствие с требованиями настоящих Правил и устранения замечаний;
2) определяет потенциальных поставщиков, представивших неполный, не соответствующий требованиям настоящих Правил перечень документов.
244. В случае сомнений в достоверности представленных сведений, содержащихся в тендерных заявках, допускается принятие необходимых мер комиссией, за исключением действий комиссии, связанных с дополнением недостающими документами либо заменой документов, представленных в тендерной заявке.
В целях уточнения соответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям в части их непричастности к процедуре банкротства либо ликвидации комиссия рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства либо ликвидации, в части наличия их в перечне недобросовестных поставщиков, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области здравоохранения.
245. По результатам повторного рассмотрения составляется протокол допуска к аукциону, который подписывается и полистно парафируется всеми присутствующими членами комиссии, председателем, заместителем председателя, секретарем комиссии и размещается на интернет-ресурсе единого дистрибьютора на следующий день после завершения срока повторного рассмотрения.
246. Протокол допуска к аукциону содержит следующую информацию:
1) место, дату и время проведения аукциона;
2) состав комиссии, секретарь комиссии;
3) наименования потенциальных поставщиков с указанием фамилии, имени и отчества (при наличии) руководителя и (или) уполномоченного представителя потенциального поставщика, присутствовавших на процедуре вскрытия дополнений к тендерным заявкам;
4) наименования потенциальных поставщиков, к тендерным заявкам которых не имелись замечания;
5) наименования потенциальных поставщиков, к тендерным заявкам которых у комиссии имелись замечания, а также информацию о представлении дополнений к тендерным заявкам;
6) наименования потенциальных поставщиков, тендерные заявки которых отклонены в целом или по лоту в соответствии с настоящими Правилами, с указанием причин;

7) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес отандық тауар өндірушілердің тендерлік өтінімдері ұсынылған лоттардың нөмірлері;
8) лоттардың нөмірлерін көрсетілген, беру шарттарын жасауға басым құқық берілген әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
9) осы Қағидалардың 5 және 6-тарауларына сәйкес олар бойынша сатып алу өткізілмеді деп танылған лоттардың нөмірлері;
10) осы Қағидалардың 21-тарауына сәйкес лоттарын көрсетіп, берудің ұзақ мерзімді шарттары жасалатын отандық тауар өндірушілер болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
11) бәсекелестік ортаның болмауына байланысты аукционға қатыспайтын бір ғана әлеуетті өнім беруші жіберілген лоттардың нөмірлері;
12) комиссияның әлеуетті өнім берушілерді аукционға жіберу туралы шешімі.
5-параграф. Тендерлік өтінімді қабылдамау негіздемелері
247. Комиссия:
1) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету ұсынылмаған;
2) осы Қағидалардың талаптарына және (немесе) хабарландыру шарттарына сәйкес келмейтін тендерлік өтінімді ұсынылған;
3) осы Қағидалардың талаптарына және (немесе) хабарландыру шарттарына сәйкес келмейтін тендерлік өтінімді ұсынған;
4) егер әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаған және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда осы әлеуетті өнім берушінің Қазақстан Республикасының бейрезиденті екендігі және салық есебінде тұрмайтыны туралы Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органы хатының түпнұсқасы немесе көшірмесі ұсынылмаған;
5) заңды тұлғаны мемлекеттік (қайта) тіркеу туралы куәліктің көшірмесі не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама ұсынылмаған;
6) заңды тұлғаға арналған жарғының көшірмесі немесе құрылтайшылардың, қатысушылардың құрамы туралы үзінді немесе акция ұстаушылардың тізілімінен үзінді немесе сатып алуды хабарлау күнінен ерте емес құрылтай шартының көшірмесін ұсынылмаған;
7) тиісті мемлекеттік орган берген, заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжаттың көшірмесі және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін) ұсынылмаған;
8) мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде туралы расталатын "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті фармацевтикалық қызметпен айналысуға және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды немесе медициналық техниканы өткізуге арналған рұқсаттардың және (немесе) хабарламалардың көшірмелері ұсынылмаған не мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариат куәландырған көшірмелері ұсынылмаған;

7) номера лотов, по которым представлены тендерные заявки отечественными товаропроизводителями, в соответствии с требованиями настоящих Правил;
8) наименования потенциальных поставщиков, которым предоставлено преимущественное право на заключение договоров поставки, с указанием номеров лотов;
9) номера лотов, по которым закуп был признан несостоявшимся, в соответствии с главами 5 и 6 настоящих Правил;
10) наименования потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями, с которыми заключаются долгосрочные договоры поставки с указанием лотов, в соответствии с главой 21 настоящих Правил;
11) номера лотов, по которым допущен только один потенциальный поставщик, который не участвует в аукционе ввиду отсутствия конкурентной среды;
12) решение комиссии о допуске потенциальных поставщиков к процедуре аукциона.
Параграф 5. Основания отклонения тендерной заявки
247. Комиссия отклоняет тендерную заявку потенциального поставщика в целом или по лоту, в случаях:
1) непредставления гарантийного обеспечения тендерной заявки в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) представления гарантийного обеспечения тендерной заявки, не соответствующего требованиям настоящих Правил и (или) условиям объявления;
3) представления тендерной заявки, не соответствующей требованиям настоящих Правил и (или) условиям объявления;
4) непредставления оригинала или копии письма органа государственных доходов Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик - нерезидент Республики Казахстан не состоит на налоговом учете, в случае, если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан;
5) непредставления копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
6) непредставления копии устава для юридического лица или выписки о составе учредителей, участников или выписки из реестра держателей акций или копии учредительного договора после даты объявления закупа;
7) непредставления копии документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, и (или) копии документа, удостоверяющего личность (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
8) непредставления копии разрешений и (или) уведомлений на занятие соответствующей фармацевтической деятельностью и (или) реализацию медицинских изделий или медицинского изделия, полученных (направленных) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов, либо непредставления нотариально удостоверенных копий соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", в случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов;

9) конверттерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектің жоқ (бар) екендігін растайтын құжаттар ұсынылмаған;
10) тиісті мемлекеттік кірістер органының құжаттарында салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек (берешектің жалпы сомасында көрсетілмеген төлем мерзімдері өзгерген сомаларды қоспағанда) туралы ақпарат болған;
11) осы Қағидалардың 3-тарауының талаптарына сәйкес қол қойылған банк анықтамасының түпнұсқасы ұсынылмаған;
12) банктің немесе банк филиалының анықтамасында осы анықтама беру күнінің алдындағы үш айдан артық созылған әлеуетті өнім берушінің міндеттемелері бойынша мерзімі өткен берешегі болған;
13) әлеуетті өнім беруші денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес келмейтін банктің немесе банк филиалының анықтамасын ұсынған;
14) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша біліктілік туралы мәліметтер ұсынылмаған;
15) әлеуетті өнім беруші денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес келмейтін біліктілік туралы мәліметтерді ұсынған;
16) әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың талаптарына және хабарланған шарттарға сәйкес техникалық ерекшелікті, сипаттаманы ұсынбаған;
17) әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың талаптарына және (немесе) хабарландыруға сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті, сипаттаманы ұсынбаған;
18) біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың шеңберінде сатып алынатын тауарларға және көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар бойынша дәйекті ақпарат ұсынбау фактісі анықталған;
19) әлеуетті өнім берушіге қатысты банкроттық не тарату рәсімін жүргізу фактісі анықталған;
20) осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген талаптарға ұсынылған дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растайтын құжаттар ұсынылмаған;";
21) қажет болған кезде "салқындату тізбегінің" болуы туралы санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау актісінің көшірмелері ұсынылмаған не егер көрсетілген актілер тиісті дистрибьюторлық практика сертификаты (GDP), тиісті дәріханалық практика сертификаты (GРP), тиісті өндірістік практика сертификаты (GМP) ұсынылған жағдайларды қоспағанда, тендерлік өтінімдер салынған конверттер ашылған күнге дейінгі бір жылдан кешіктіріліп ұсынылған;

9) непредставления документа, подтверждающего отсутствие (наличие) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, полученного посредством веб-портала "электронного правительства", не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;
10) наличия в документе соответствующего органа государственных доходов информации о налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование (за исключением сумм, по которым изменены сроки уплаты, не отраженным в общей сумме задолженности);
11) непредставления подписанного оригинала справки банка в соответствии с требованиями раздела 3 настоящих Правил;
12) наличия в справке банка или филиала банка просроченной задолженности по обязательствам потенциального поставщика, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи данной справки;
13) представления потенциальным поставщиком справки банка или филиала банка, не соответствующей форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
14) непредставления сведений о квалификации по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
15) представления потенциальным поставщиком сведений о квалификации, не соответствующей форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
16) непредставления потенциальным поставщиком технической спецификации, характеристики в соответствии с требованиями настоящих Правил и объявленными условиями;
17) представления потенциальным поставщиком технической спецификации, характеристики, не соответствующих требованиям настоящих Правил и (или) объявлению;
18) установления факта представления недостоверной информации по квалификационным требованиям и требованиям к товарам и услугам, приобретаемым в рамках настоящих Правил;
19) установления факта проведения процедуры банкротства либо ликвидации в отношении потенциального поставщика;
20) непредставления документов, подтверждающих соответствие предлагаемых лекарственных средств, медицинских изделий, фармацевтических услуг требованиям, предусмотренным главой 4 настоящих Правил;
21) непредставления при необходимости копии акта санитарно-эпидемиологического обследования о наличии "холодовой цепи", либо если указанный акт представлен позднее одного года до даты вскрытия конвертов с тендерными заявками, за исключением случаев представления сертификата надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), сертификата надлежащей аптечной практики (GPP), сертификата надлежащей производственной практики (GМP);

22) мәлімделген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның техникалық сипаттамасы тіркеу куәлігінде және (немесе) олардың тіркеу дерекнамасында айқындалған техникалық сипаттамаға және (немесе) жинақталуына сәйкес келмеген;
23) осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 17-тармағының талаптарына сәйкес келмеген;
24) осы Қағидалардың 26, 33-тармақтарында көзделген;
25) егер тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі хабарланған екі кезеңдік тендер шарттарында көрсетілгеннен қысқа болса;
26) бастапқы баға ұсынысы берілмеген не әлеуетті өнім берушінің қол қойылмаған және мөрмен бекітілмеген бастапқы баға ұсынысы берілген;
27) тиісті лот бойынша сатып алу үшін бөлінген бағадан және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағадан және саудалық атауына шекті бағадан жоғары бастапқы баға ұсынысы ұсынылған;
28) сарапшы немесе сарапшылар әлеуетті өнім беруші ұсынған тауарлардың сипаттамалары және/немесе техникалық ерекшелігі бірыңғай дистрибьютордың тізіміне және осы Қағидаларда белгіленген сатып алынатын тауарларға қойылатын талаптарға сәйкес келмейді деп танылған;
29) әлеуетті өнім беруші жосықсыз әлеуетті өнім берушілердің (өнім берушілердің) тізбесінде тұрған;
30) әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың 3-тарауы 14-тармағының 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келмеген;
31) осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес үлестестіктің жоқ екендігі туралы ақпарат ұсынылмаған;
32) осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өнім беру шартын бұзуға келісім ұсынылмаған;
33) әлеуетті өнім беруші сатып алудың жеңімпазы болып танылған жағдайда, өзінің бірлесіп орындаушыларымен фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттар жасау туралы оның фармацевтикалық қызметті көрсетуге арналған бірлесіп орындаушылардың тізбесі ұсынылған және бірлесіп орындаушылардың мекенжайы көрсетілген кепілдік хат ұсынылмаған;
34) амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуді (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде) есепке алудың ақпараттық жүйесін жүргізу үшін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды орнату туралы кепілдік хат ұсынылмаған;
35) сатып алуға мәлімделген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың таңбалануы, тұтыну қаптамасы бойынша және оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтың заңнама талаптарына және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкестігі туралы кепілдік хат ұсынылмаған жағдайларда тұтастай немесе лот бойынша қабылдамайды.

22) несоответствия технической характеристики заявленного медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, технической характеристике и (или) комплектации, определенной регистрационным удостоверением и (или) регистрационным досье;
23) несоответствия требованиям пункта 17 настоящих Правил, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил;
24) предусмотренных пунктами 26, 33 настоящих Правил;
25) если тендерная заявка имеет более короткий срок действия, чем указано в условиях объявленного двухэтапного тендера;
26) непредставления либо представления неподписанного и не скрепленного печатью потенциального поставщика первичного ценового предложения;
27) представления первичного ценового предложения выше цены, выделенной для закупа по соответствующему лоту, и (или) предельной цены на международное непатентованное наименование и предельной цены на торговое наименование, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения;
28) признания экспертом или экспертами характеристик и/или технической спецификации предложенных потенциальным поставщиком товаров, не соответствующими списку единого дистрибьютора и требованиям к закупаемым товарам, установленным настоящими Правилами;
29) потенциальный поставщик состоит в перечне недобросовестных потенциальных поставщиков (поставщиков);
30) потенциальный поставщик не соответствует требованиям подпункта 2) пункта 14 главы 3 настоящих Правил;
31) непредставления информации об отсутствии аффилированности в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил;
32) непредставления согласия на расторжение договора поставки в случае выявления фактов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, в порядке, установленном настоящими Правилами;
33) непредставления гарантийного письма потенциального поставщика о заключении договоров с его соисполнителями на оказание фармацевтической услуги, в случае его признания победителем закупа, с представлением перечня соисполнителей и указанием адреса объекта соисполнителя, предназначенного для оказания фармацевтической услуги;
34) непредставления гарантийного письма, в случае признания победителем тендера, об установлении информационно-коммуникационной инфраструктуры для ведения информационной системы учета амбулаторного лекарственного обеспечения, в том числе у соисполнителей;
35) непредставления гарантийного письма о соответствии заявленных к закупу лекарственных средств, медицинских изделий по маркировке, потребительской упаковке и инструкции по их применению требованиям законодательства и порядку, установленному уполномоченным органом в области здравоохранения.

Ескерту. 247-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-параграф. Аукцион
248. Төмендетуге арналған аукцион аукционға жіберу хаттамасында көрсетілген уақытта басталады. Әлеуетті өнім беруші баға ұсыныстарын беруге уәкілетті адамының қатысуын қамтамасыз етеді.
249. Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша аукцион өткізу кезінде әлеуетті өнім беруші ұсынылатын дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға бастапқы, түпкілікті баға ұсыныстарын және (немесе) лот бойынша дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың жалпы сомасында пайыздық арақатынаста көрсетілген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу жөніндегі қызметтер үшін сыйақы мөлшерін төмендету жағына қарай өзгерткен жағдайда әлеуетті өнім беруші баға ұсыныстарына және (немесе) сыйақы мөлшеріне тиісті өзгерістерді ұсынады.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде сыйақы мөлшерін өзгерту рәсімі баға ұсыныстарын өзгерту рәсіміне ұқсас.
250. Хатшы не комиссия мүшесі екі кезеңдік тендердің қатысушыларына барлық бастапқы баға ұсыныстарын, сондай-ақ лот бойынша аукционға жіберілген әлеуетті өнім берушілердің фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде дәрілік заттарды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу жөніндегі қызметтер үшін лоттың жалпы сомасына пайыздық арақатынаста көрсетілген сыйақы мөлшерін хабарлайды, одан кейін бастапқы баға ұсынысын, сыйақының мөлшерін азайтуды және түпкілікті баға ұсынысын және сыйақының өзгертілген мөлшерін беруді ұсынады.
Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу кезіндегі аукционның қадамы аукционға жіберілген әлеуетті өнім беруші ұсынған лот бойынша ең төмен бағадан кемінде жарты (0,5) пайызды құрайды.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде аукционның қадамы аукционға жіберілген әлеуетті өнім беруші ұсынған лот бойынша ең төменгі бағадан кемінде бес пайызды құрайды.
251. Түпкілікті, қосымша баға ұсыныстарын қабылдауға оларды қабылдаудың басталғаны туралы хабарланған сәттен бастап есептелетін бес минутқа дейін уақыт бөлінеді. Егер бастапқы баға ұсынысын енгізген әлеуетті өнім беруші түпкілікті баға ұсынысын енгізбесе, онда оның бастапқы ұсынысы түпкілікті ретінде қабылданады.
252. Екі немесе одан да көп бірдей ең төмен түпкілікті баға ұсыныстары берілген жағдайда, ең төмен бағаны айқындау үшін түпкілікті болып есептелетін қосымша баға ұсынысын беруге рұқсат етіледі.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде дәрілік заттардың құнынан және оларды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу жөніндегі қызметтер үшін төленетін сыйақы мөлшерінен тұратын фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің жиынтық құны ең төмен болып табылатын әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып айқындалады.

Сноска. Пункт 247 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Аукцион
248. Аукцион на понижение начинается по времени, указанному в протоколе допуска к аукциону. Потенциальный поставщик обеспечивает присутствие лица, уполномоченного на подачу ценовых предложений.
249. При проведении аукциона по закупу фармацевтической услуги в случаях изменения потенциальным поставщиком в сторону понижения первичного, окончательного ценовых предложений за предлагаемые лекарственные средства, медицинские изделия и (или) размеров вознаграждения за услуги по транспортировке, хранению, учету и реализации лекарственных средств, медицинских изделий, выраженных в процентном соотношении к общей сумме лекарственных средств, медицинских изделий по лоту, потенциальным поставщиком представляются соответствующие изменения ценового предложения и (или) размера вознаграждения.
При закупе фармацевтических услуг процедура изменения размера вознаграждения аналогична процедуре изменения ценовых предложений.
250. Секретарь либо член комиссии объявляет участникам двухэтапного тендера все первичные ценовые предложения, а также при закупе фармацевтических услуг - размер вознаграждения за услуги по транспортировке, хранению, учету и реализации лекарственных средств, выраженного в процентном соотношении к общей сумме лота, потенциальных поставщиков, допущенных к аукциону по лоту, после чего предлагает уменьшить первичное ценовое предложение, размер вознаграждения и предоставить окончательное ценовое предложение и измененный размер вознаграждения.
Шаг аукциона при закупе лекарственных средств, медицинских изделий составляет не менее половины процента (0,5) от наименьшей цены по лоту, представленной потенциальными поставщиками, допущенными к аукциону.
Шаг аукциона при закупе фармацевтических услуг составляет не менее пяти процентов от наименьшей цены по лоту, представленной потенциальными поставщиками, допущенными к аукциону.
251. На прием окончательных, дополнительных ценовых предложений отводится до пяти минут, исчисляемых с момента объявления начала их приема. Если потенциальным поставщиком, внесшим первичное ценовое предложение, не внесено окончательное ценовое предложение, то его первичное предложение принимается как окончательное.
252. В случае подачи двух и более одинаковых наименьших окончательных ценовых предложений, для определения наименьшей цены допускается подача дополнительного ценового предложения, которое считается окончательным.
При закупе фармацевтических услуг победителем определяется потенциальный поставщик, суммарная стоимость фармацевтической услуги, состоящей из стоимости лекарственных средств и размера вознаграждения за услуги по их транспортировке, хранению, учету и реализации, которого является наименьшей.

253. Тауарларды сатып алу кезінде лот бойынша ең төмен баға ұсынысын берген әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
254. Егер әлеуетті өнім берушілер лот бойынша екі және одан да көп бірдей ең төменгі түпкілікті баға ұсынысын берсе, тендерлік өтінімді бірінші болып берген әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
255. Ең төмен баға ұсынысынан кейінгі келесі екі және одан да көп бірдей соңғы бағалар ұсынылған жағдайда, ең төменгі баға ұсынысынан кейінгі келесі бірдей соңғы баға берген әлеуетті өнім берушілердің арасынан тендерлік өтінімді бірінші болып берген әлеуетті өнім беруші екінші орын алған әлеуетті өнім беруші болып танылады.
256. Екінші орын алған әлеуетті өнім беруші ең төмен баға ұсынысынан кейінгі түпкілікті баға негізінде айқындалады.
257. Бірдей бағалар ұсынылған жағдайда екінші орын алған әлеуетті өнім беруші айқындалмайды.
258. Аукцион өткізу кезінде лот бойынша баға ұсынысын қабылдамау негіздемелері:
1) түпкілікті баға ұсынысы (қосымша баға ұсынысы болғанда) осы Қағидалардың 216-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) лот бойынша сатып алу үшін бөлінген бағадан және осы лоттың саудалық атауы бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген саудалық атауы бойынша шекті бағадан жоғары түпкілікті баға ұсынысы (қосымша баға ұсынысы болғанда) берілген жағдайда. Бұл ретте, егер лот бойынша аукционға қатысатын екі әлеуетті өнім берушіден аз қатысса, комиссия бәсекелестік ортаның болмауына байланысты мұндай лотты өткізілмеді деп таниды және бірыңғай дистрибьютор осы әлеуетті өнім берушіден бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асырады.
259. Аукцион өткізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде комиссия екі кезеңдік тендер қорытындыларының хаттамасына барлық қатысып отырған комиссия мүшелері, төраға, төрағаның орынбасары әр парағына бұрыштама қол қояды және бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында жариялануға тиіс және онда мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) аукционның күні, басталу мен аяқталу күні, уақыты;
2) комиссияның құрамы, комиссияның хатшысы;
3) аукционға жіберілген әлеуетті өнім берушілердің атауы мен орналасқан жері (мекенжайы);
4) лоттардың атауы мен қысқаша сипаты;
5) екі кезеңдік тендер қорытындысы бойынша айқындалған ең төмен баға (бар болса);
6) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауарлардың саны, бағасы және сомасы көрсетілген жеңімпаздардың атаулары (бар болса);
7) лоттың бағасы және екінші орын алған (ол айқындалған жағдайда) әлеуетті өнім берушінің атауы;

253. При закупе товаров победителем признается потенциальный поставщик, представивший наименьшее ценовое предложение по лоту.
254. Если потенциальными поставщиками представлены два и более одинаковых наименьших окончательных ценовых предложений по лоту, победителем признается потенциальный поставщик, первым подавший тендерную заявку.
255. В случае представления двух и более одинаковых окончательных цен, следующих после наименьшего ценового предложения, потенциальным поставщиком, занявшим второе место, признается потенциальный поставщик, первым подавший тендерную заявку из потенциальных поставщиков, подавших одинаковые окончательные цены, следующие после наименьшего ценового предложения.
256. Потенциальный поставщик, занявший второе место, определяется на основе окончательной цены, следующей после наименьшего ценового предложения.
257. Потенциальный поставщик, занявший второе место, не определяется в случае представления одинаковых цен.
258. Основания отклонения ценового предложения по лоту при проведении аукциона:
1) окончательное (при наличии дополнительное) ценовое предложение не соответствует требованиям пункта 216 настоящих Правил;
2) в случаях представления окончательного (при наличии дополнительного) ценового предложения выше цены, выделенной для закупа по лоту, и предельной цены по торговому наименованию, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения по торговому наименованию данного лота. При этом, если по лоту останется менее двух потенциальных поставщиков, участвующих в аукционе, комиссия признает такой лот несостоявшимся ввиду отсутствия конкурентной среды и единый дистрибьютор осуществляет закуп способом из одного источника у данного потенциального поставщика.
259. В течение трех рабочих дней после проведения аукциона тендерная комиссия подписывает протокол итогов двухэтапного тендера, который полистно парафируется всеми присутствующими членами комиссии, председателем, заместителем председателя, секретарем комиссии, подлежит публикации на интернет-ресурсе единого дистрибьютора и отражает следующую информацию:
1) дату, время начала и окончания аукциона;
2) состав комиссии, секретарь комиссии;
3) наименования и местонахождение (адрес) потенциальных поставщиков, допущенных к аукциону;
4) наименования и краткое описание лотов;
5) наименьшую цену, определенную по итогам двухэтапного тендера (при наличии);
6) наименования победителей по каждому лоту с указанием количества, цены и суммы закупаемых товаров (при наличии);
7) цену лота и наименование потенциального поставщика, занявшего второе место (при его определении);

8) екі кезеңдік тендерді не оның жеке лотын өткізілмеді деп тану негіздемесі (мұндай жағдай туындаған кезде);
9) аукционға қатысқан кезде негіздемесі көрсетіле отырып, қабылданбаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары (бар болса);
10) өнім беру шартына қол қойылуға тиіс мерзім;
11) лоттарды көрсетіп, осы Қағидалардың 21-тарауына сәйкес олармен берудің ұзақ мерзімді шарты жасалатын, отандық өндірушілер болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
12) осы Қағидалардың 18-тарауына сәйкес лоттар көрсетілген бір көзден сатып алу тәсілі қолданылмай олармен өнім беру шарты жасалған осы Қағидалардың 27, 31 және 32-тармақтарына сәйкес әлеуетті өнім берушілердің атаулары.
260. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды сатып алу бойынша екі кезеңдік тендердің қорытындылары хаттамасының тігілген түрде, парақтары нөмірленіп, бірыңғай дистрибьютордың мөрімен куәландырылған, doc* форматында қағаз және электрондық түрде, екі кезеңдік тендер жеңімпазының техникалық ерекшеліктерінің көшірмелері қоса берілетін көшірмелерін бірыңғай дистрибьютор екі кезеңдік тендердің қорытындысы шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде екі кезеңдік тендердің жеңімпаздарымен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сатып алу шарттарын немесе қаржы лизингі шартын жасасу үшін тапсырыс берушілерге немесе лизинг берушіге қабылдау-беру актісі бойынша беруі тиіс.
Ескерту. 260-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
261. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды сатып алу бойынша екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланумен тендердің қорытындылары туралы хаттаманың нотариат куәландырған көшірмелерін алған күннен бастап тапсырыс берушілер он жұмыс күнінен, лизинг беруші он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жеңімпаздармен, олар жалтарған жағдайда екінші орын алған әлеуетті өнім берушілермен жалтару сәтінен бастап үш жұмыс күні ішінде медициналық техниканы сатып алу шарттарын немесе қаржы лизингі шартын жасасады.
Ескерту. 261-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
262. Екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты мынадай негіздемелердің бірі бойынша:
1) ұсынылған тендерлік өтінімдер болмаса;
2) бірде бір әлеуетті өнім беруші аукционға қатысуға жіберілмесе;

8) основания признания двухэтапного тендера либо отдельного его лота несостоявшимися (при возникновения такого случая);
9) наименования потенциальных поставщиков, отклоненных при участии в аукционе, с указанием оснований (при наличии);
10) срок, в течение которого должен быть подписан договор поставки;
11) наименования потенциальных поставщиков, являющихся отечественными производителями, с которыми заключается долгосрочный договор поставки в соответствии с главой 21 настоящих Правил, с указанием лотов;
12) наименования потенциальных поставщиков, с которыми в соответствии с пунктами 27, 31 и 32 настоящих Правил заключается договор поставки без применения способа закупа из одного источника в соответствии с главой 18 настоящих Правил, с указанием лотов.
260. Копии протокола итогов двухэтапного тендера по закупу медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, в прошитом виде, с пронумерованными страницами, заверенные печатью единого дистрибьютора, к которым прилагаются копии технических спецификаций победителя двухэтапного тендера в бумажном и электронном виде в формате doc*, в течение пяти рабочих дней со дня подведения итогов двухэтапного тендера единым дистрибьютором подлежат передаче заказчикам или лизингодателю по акту приема-передачи для заключения с победителями двухэтапного тендера договоров закупа по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, или договора финансового лизинга.
Сноска. Пункт 260 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
261. Заказчики не позднее десяти рабочих дней, лизингодатель не позднее пятнадцати рабочих дней со дня получения нотариально удостоверенных копий протокола об итогах тендера с использованием двухэтапных процедур по закупу медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, заключают договоры закупа или договоры финансового лизинга с победителями, в случае его уклонения, с потенциальными поставщиками, занявшими второе место, в течение трех рабочих дней с момента уклонения.
Сноска. Пункт 261 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
262. Закуп способом двухэтапного тендера или его какой-либо лот признаются несостоявшимися по одному из следующих оснований:
1) отсутствие представленных тендерных заявок;
2) к участию в аукционе не допущен ни один потенциальный поставщик;

3) аукционға қатысуға бір әлеуетті өнім беруші жіберілсе;
4) аукционға қатысушы басқа әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарының қабылданбауы нәтижесінде аукционды өткізу кезінде екеуден аз әлеуетті өнім берушілер қалса;
5) осы Қағидалардың 7-тармағының үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген жағдайлар туындаған кезде өткізілмеді деп танылады.
263. Осы Қағидалардың 18-тарауының талаптарын ескере отырып, екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылып өткізілген тендердің нәтижелері бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды беру шартын бірыңғай дистрибьютор жасайды.
Ескерту. 263-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
264. Егер берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу үшін лотқа осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін бір тендерлік өтінім берген әлеуетті өнім беруші отандық тауар өндіруші болып табылса, онымен осы Қағидалардың 21-тарауының талаптарына сәйкес бір көзден сатып алу тәсілін қолданбастан ұзақ мерзімді шарт жасалады.
265. Егер екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты өткізілмеді деп танылса, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, осы Қағидаларда белгіленген талаптарды ескере отырып, бірыңғай дистрибьютор мынадай:
1) екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алуды қайталама өткізу туралы;
2) екі кезеңдік тендердің шарттарын өзгерту және екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алуды қайталама өткізу туралы;
3) бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы;
4) тапсырыс берушілердің қажеттілігі болмаған жағдайда сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту туралы;
5) сатып алуды ерекше тәртіппен жүзеге асыру туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды ұйымдастыру кезінде осындай шешімді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қабылдайды.
Ескерту. 265-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15-тарау. Сатып алу веб-порталы арқылы сатып алу
1-параграф. Сатып алу веб-порталы арқылы екі кезеңдік тендерді жүзеге асыру тәртібі
266. Сатып алу веб-порталында екі кезеңдік тендер өткізу тәсілімен сатып алу мынадай жүйелі кезеңдердің жиынтығын білдіреді:
1) бірінші кезеңде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
тендерлік комиссияны (бұдан әрі – комиссия) құру, комиссияның хатшысын айқындау;
сатып алу веб-порталында екі кезеңдік тендер өткізу туралы хабарландыруды орналастыру;
сатып алу веб-порталы арқылы әлеуетті өнім берушілердің екі кезеңдік тендерге қатысуға электрондық құжат нысанындағы тендерлік өтінімдер беру және олардың сатып алу веб-порталына автоматты түрде тіркеу;
тендерлік өтінімдерді автоматты түрде ашу және сатып алу веб-порталына тиісті ашу хаттамасын орналастыру;
олардың біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерін, бастапқы баға ұсыныстарын, сондай-ақ сатып алу веб-порталының көмегімен осы Қағидаларда көзделген шектеулердің болмауын комиссияның алдын ала қарауы, қажет болған кезде сарапшыны немесе сарапшыларды тарту;
комиссия хатшысының әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерін алдын ала қарау хаттамасын қалыптастыруы және оны сатып алу веб-порталына жариялауы;
әлеуетті өнім берушілердің ұсынылатын тауарлардың бағаларын қоспағанда, тендерлік өтінімдерді және бастапқы баға ұсыныстарын осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келтіруі;
әлеуетті өнім берушілердің екі кезеңдік тендерге қатысуға берілген біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтірілген тендерлік өтінімдерін қайта қарау;
біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілерді айқындау;
осы кезең үшін осы Қағидаларда көзделген жағдайларда екі кезеңдік тендерді немесе оның жекелеген лоттарын өткізілмеді деп айқындау;
сатып алу веб-порталымен әлеуетті өнім берушілердің бастапқы баға ұсыныстарын автоматты түрде салыстыру, аукционның ең төменгі бастапқы бағасын айқындау;
комиссия хатшысының аукционға жіберу хаттамасын қалыптастыруы және оны сатып алу веб-порталына жариялауы;

3) к участию в аукционе допущен один потенциальный поставщик;
4) при проведении аукциона осталось менее двух потенциальных поставщиков в результате отклонения ценовых предложений других потенциальных поставщиков, участвующих в аукционе;
5) при наступлении случаев, предусмотренных частями третьей и четвертой пункта 7 настоящих Правил.
263. Договор поставки лекарственных средств и медицинских изделий по результатам тендера с использованием двухэтапных процедур заключается единым дистрибьютором с учетом требований главы 18 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 263 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
264. Если потенциальным поставщиком является отечественный товаропроизводитель, которым подана одна тендерная заявка, соответствующая требованиям настоящих Правил, на лоты для заключения долгосрочного договора поставки, с ним заключается долгосрочный договор без применения способа из одного источника в соответствии с требованиями главы 21 настоящих Правил.
265. Если закуп способом двухэтапного тендера или его какой-либо лот признан несостоявшимся, единый дистрибьютор, за исключением случаев организации закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, принимает одно из следующих решений с учетом требований, установленных настоящими Правилами:
1) о повторном проведении закупа способом двухэтапного тендера;
2) об изменении условий двухэтапного тендера и повторном проведении закупа способом двухэтапного тендера;
3) об осуществлении закупа способом из одного источника;
4) об отказе от осуществления закупа в случае отсутствия потребности заказчиков;
5) об осуществлении закупа в особом порядке.
При организации закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, такое решение принимает уполномоченный орган в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 265 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 15. Закуп посредством веб-портала закупок
Параграф 1. Порядок осуществления двухэтапного тендера посредством веб-портала закупок
266. Закуп способом проведения двухэтапного тендера на веб-портале закупок представляет собой совокупность следующих последовательных этапов:
1) на первом этапе осуществляются следующие мероприятия:
образование тендерной комиссии (далее - комиссия), определение секретаря комиссии,
размещение на веб-портале закупок объявления о проведении двухэтапного тендера;
представление потенциальными поставщиками тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере в форме электронного документа посредством веб-портала закупок и их автоматическая регистрация на веб-портале закупок;
автоматическое вскрытие тендерных заявок и размещение на веб-портале закупок соответствующего протокола вскрытия;
предварительное рассмотрение комиссией тендерных заявок, первичных ценовых предложений потенциальных поставщиков на предмет их соответствия квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил, а также отсутствия ограничений, предусмотренных настоящими Правилами, посредством веб-портала закупок, при необходимости привлечение эксперта или экспертов;
формирование секретарем комиссии протокола предварительного рассмотрения тендерных заявок потенциальных поставщиков и его опубликование на веб-портале закупок;
приведение потенциальными поставщиками тендерных заявок и первичных ценовых предложений в соответствие с требованиями, установленными настоящими Правилами, за исключением цены предлагаемых товаров;
повторное рассмотрение тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере потенциальных поставщиков, приведенных в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями настоящих Правил;
определение потенциальных поставщиков, которые соответствуют квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил;
определение двухэтапного тендера или отдельных его лотов несостоявшимися, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами для данного этапа;
автоматическое сопоставление веб-порталом закупок первичных ценовых предложений потенциальных поставщиков, определение наименьшей стартовой цены аукциона;
формирование секретарем комиссии протокола допуска к аукциону и его опубликование на веб-портале закупок;

2) екінші кезеңде:
әлеуетті өнім берушілердің бастапқы бағаларын салыстыру арқылы сатып алу веб-порталы арқылы аукцион өткізу;
екі кезеңдік тендердің қорытындылары туралы хаттаманы автоматты түрде қалыптастыру және оны сатып алу веб-порталына орналастыру.
267. Екі кезеңдік тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін бірыңғай дистрибьютор комиссия құрады және әрбір екі кезеңдік тендерге бөлек оның құрамын бекітеді және сатып алу ерекшеліктерін ескере отырып, осы Қағидалардың 14-тарауының 1-параграфына сәйкес сарапшыны немесе сарапшыларды тартады.
268. Бірыңғай дистрибьютор ол екі кезеңдік тендер өткізу туралы шешімді қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей сатып алу веб-порталына мемлекеттік және орыс тілдерінде екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландырудың мәтінін орналастырады.
Екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландыруды орналастыру тәртібі, оның мазмұны осы Қағидалардың 14-тарауының 1-параграфында белгіленген.
269. Әлеуетті өнім беруші веб-порталдың өтінімдерді ашу мерзімі өткенге дейін веб-порталда көзделген нысан бойынша баға ұсынысын және электрондық түрде мынадай құжаттарды:
1) веб-порталда көзделген нысан бойынша қатысушылардың немесе акционерлердің ағымдағы құрамы туралы үзінді көшірмені;
2) дәрілік заттарды немесе медициналық бұйымдарды өндіру немесе көтерме саудада өткізу бойынша фармацевтикалық қызметпен айналысуға лицензияны (қосымшасымен) және (немесе) медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткізу бойынша қызметтің басталғаны туралы хабарламаны;
3) жалпы артық төлемді ескере отырып, өтінім берілген күнге дейін "электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "салық төлеушінің кабинеті" веб-қосымшасынан берілгеніне күнтізбелік бір ай толмаған салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдары және (немесе) жарналары бойынша берешегінің жоқ екені немесе онда мұндай берешектің бар екендігі туралы берілген құжатты;
4) егер ол тіркелмеген болса, дәрілік затты немесе медициналық бұйымды хабарландыруға сәйкес келетін көлемде Қазақстан Республикасына әкелуге уәкілетті органның рұқсатын (қорытындысын);
5) егер дәрілік зат немесе медициналық бұйым тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген немесе өндірілген болса, дәрілік зат немесе медициналық бұйым санының хабарландыруға сәйкес көлемде әкелінгенін немесе өндірілгенін растайтын құжатты ұсынады.

2) на втором этапе:
проведение аукциона посредством веб-портала закупок путем сопоставления первичных цен потенциальных поставщиков;
автоматическое формирование и размещение на веб-портале закупок протокола об итогах двухэтапного тендера.
267. Для организации и проведения двухэтапного тендера единый дистрибьютор создает комиссию и утверждает ее состав на каждый двухэтапный тендер отдельно и привлекает эксперта или экспертов в соответствии с параграфом 1 главы 14 настоящих Правил с учетом особенностей закупа.
268. Единый дистрибьютор не позднее трех рабочих дней со дня принятия им решения о проведении двухэтапного тендера размещает на веб-портале закупок текст объявления об осуществлении закупок способом двухэтапного тендера на государственном и русском языках.
Порядок размещения, содержания объявления об осуществлении закупок способом двухэтапного тендера установлен параграфом 1 главы 14 настоящих Правил.
269. Потенциальный поставщик до истечения срока вскрытия заявок веб-порталом представляет ценовое предложение по форме, предусмотренной веб-порталом, и следующие документы в электронном виде:
1) выписку о текущем составе участников или акционеров по форме, предусмотренной веб-порталом;
2) лицензию (с приложением) на занятие фармацевтической деятельностью по производству или оптовой реализации лекарственных средств или медицинских изделий и (или) уведомление о начале деятельности по оптовой реализации медицинских изделий;
3) документ об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, или наличии в нем такой задолженности с учетом общей переплаты с веб-портала "электронного правительства" или веб-приложения "кабинет налогоплательщика", выданный менее, чем за один календарный месяц до даты подачи заявки;
4) разрешение (заключение) уполномоченного органа на ввоз лекарственного средства или медицинского изделия в Республику Казахстан, если оно не зарегистрировано, в количестве, соответствующем объявлению;
5) документ, подтверждающий ввоз или производство количества лекарственного средства или медицинского изделия в количестве согласно объявлению, если лекарственное средство или медицинское изделие ввезено или произведено на территории Республики Казахстан до истечения срока действия регистрационного удостоверения.

Ескерту. 269-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
270. Екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінім екі кезеңдік тендерге қатысуға тендерлік өтінім берген әлеуетті өнім берушіге сатып алу веб-порталы арқылы тиісті хабарлама автоматты түрде жөнелтілген кезден бастап қабылданған болып есептеледі. Әлеуетті өнім беруші екі кезеңдік тендерге қатысуға тек бір ғана тендерлік өтінім береді.
271. Әлеуетті өнім берушінің екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімі мынадай жағдайларда сатып алу веб-порталында автоматты түрде қабылданбайды:
1) екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді әлеуетті өнім беруші бұрын ұсынса;
2) екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінім сатып алу веб-порталына осы екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған өтінімдер қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін келіп түссе;
3) бастапқы баға ұсынысы сатып алынатын тауарларды сатып алу үшін бөлінген сомадан асырылса.
Әлеуетті өнім берушінің екі кезеңдік тендерге қатысу үшін ұсынатын екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған өтінімдер ашылған күннен бастап кемінде қырық бес жұмыс күнін құрайды.
Әлеуетті өнім берушілер екі кезеңдік тендерге қатысу үшін берген тендерлік өтінімдер сатып алу веб-порталына автоматты түрде тіркеледі.
Әлеуетті өнім беруші қажет болған кезде кез келген уақытта екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін екі кезеңдік тендерге қатысуға енгізген тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді кері қайтарып алу құқығын жоғалтпай, өзінің екі кезеңдік тендерге қатысуға ұсынылған тендерлік өтінімін өзгертеді немесе кері қайтарып алады.
Екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді оларды ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін кері қайтарып алуға жол берілмейді.
Осы Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерге оларды ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге рұқсат етілмейді.
Әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімді кері қайтарып алу туралы хабарламасы сатып алу веб-порталы арқылы, бірақ тендерлік өтінімдер берудің соңғы мерзімінен кешіктірілмей жіберілуге тиіс.
2-параграф. Кепілдікті қамтамасыз ету
272. Екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету сатып алуға хабарландыруда көрсетілген лот сомасының бір пайызы мөлшерінде енгізіледі.
Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету тауарды беру шартына қол қойылғанға дейін қолданылады.

Сноска. Пункт 269 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
270. Тендерная заявка на участие в двухэтапном тендере считается принятой в момент автоматической отправки веб-порталом закупок соответствующего уведомления потенциальному поставщику, подавшему тендерную заявку на участие в двухэтапном тендере. Потенциальный поставщик подает только одну тендерную заявку на участие в двухэтапном тендере.
271. Тендерная заявка на участие в двухэтапном тендере потенциального поставщика подлежит автоматическому отклонению веб-порталом закупок в следующих случаях:
1) потенциальным поставщиком ранее представлена тендерная заявка на участие в данном двухэтапном тендере;
2) тендерная заявка на участие в двухэтапном тендере поступила на веб-портал закупок после истечения окончательного срока приема заявок на участие в данном двухэтапном тендере;
3) первичное ценовое предложение превышает сумму, выделенную для приобретения закупаемых товаров.
Срок действия тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере, представляемой потенциальным поставщиком для участия в двухэтапном тендере, составляет не менее сорока пяти рабочих дней с даты вскрытия заявок на участие в двухэтапном тендере.
Тендерные заявки на участие в двухэтапном тендере, поданные потенциальными поставщиками, автоматически регистрируются на веб-портале закупок.
Потенциальный поставщик при необходимости изменяет или отзывает свою тендерную заявку на участие в двухэтапном тендере в любое время до истечения окончательного срока представления тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере, не теряя права на возврат внесенного обеспечения тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере.
Отзыв тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере после истечения окончательного срока их представления не допускается.
Не допускается внесение изменений и (или) дополнений в тендерные заявки на участие в двухэтапном тендере после истечения окончательного срока их представления, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами.
Уведомление потенциального поставщика об отзыве тендерной заявки должно быть направлено посредством веб-портала закупок, но не позднее окончательного срока представления тендерных заявок.
Параграф 2. Гарантийное обеспечение
272. Гарантийное обеспечение тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере вносится в размере одного процента от суммы лота, указанной в объявлении на закуп.
Гарантийное обеспечение тендерной заявки действует до подписания договора поставки товара.

Ескерту. 272-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
273. Әлеуетті өнім беруші екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің мынадай түрлерін таңдай алады:
1) бірыңғай дистрибьютордың банктік шотына енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық форматтағы банк кепілдігінің түпнұсқасы.
Әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі өткенге дейін үшінші тұлғада енгізілген кепілдікті ақшалай жарнасына тұтастай не бір бөлігіне талап қою құқығының туындауына әкелетін әрекеттерді жасауына жол берілмейді.
өткенге дейін тұтастай не енгізілген кепілдікті ақшалай жарна бөлігінде үшінші тұлғаларда талап ету құқығының пайда болуына әкеп соғатын әрекеттер жасауына жол берілмейді.
Ескерту. 273-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
274. Әлеуетті өнім беруші екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді қағаз жеткізгіште банктік кепілдік түрінде енгізген жағдайда, оның түпнұсқасы бірыңғай дистрибьюторға екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді берудің соңғы мерзіміне дейін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес ұсынылады.
Әлеуетті өнім беруші екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді қағаз жеткізгіште банктік кепілдік түрінде енгізген кезде, бірыңғай дистрибьютор екі кезеңдік тендерге қатысуға кепілдікті қамтамасыз етуді алу фактісін осы Қағидалардың 223-тармағына сәйкес банктік кепілдіктерді тіркеу журналына тіркейді.
275. Әлеуетті өнім беруші екі кезеңдік тендерге қатысуға тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді бірыңғай дистрибьютордың банктік шотына енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна түрінде енгізген жағдайда, онда ол сатып алу веб-порталы арқылы төлем құжатының электрондық көшірмесі түрінде тендерлік өтініммен бірге ұсынылады. Бұл ретте кепілдікті ақшалай жарна екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді берудің соңғы мерзіміне дейін хабарландыруда көрсетілген банктік шотқа енгізіледі.
276. Екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушіге тиісті лоттар бойынша мынадай:

Сноска. Пункт 272 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
273. Потенциальный поставщик может выбрать следующие виды обеспечения тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на банковский счет единого дистрибьютора;
2) оригинал банковской гарантии по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, на бумажном носителе или в электронном формате.
Не допускается совершение потенциальным поставщиком действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до истечения срока действия тендерной заявки.
Сноска. Пункт 273 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
274. В случае внесения потенциальным поставщиком гарантийного обеспечения тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере в виде банковской гарантии на бумажном носителе, ее оригинал представляется единому дистрибьютору, согласно форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, до окончательного срока представления заявок на участие в двухэтапном тендере.
При внесении потенциальным поставщиком гарантийного обеспечения на участие в двухэтапном тендере в виде банковской гарантии на бумажном носителе, единый дистрибьютор фиксирует факт получения гарантийного обеспечения на участие в двухэтапном тендере в журнале регистрации банковских гарантий в соответствии с пунктом 223 настоящих Правил.
275. В случае внесения потенциальным поставщиком гарантийного обеспечения тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере в виде гарантийного денежного взноса, который вносится на банковский счет единого дистрибьютора, то оно представляется вместе с тендерной заявкой в виде электронной копии платежного документа посредством веб-портала закупок. При этом гарантийный денежный взнос вносится на указанный в объявлении банковский счет до окончательного срока представления тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере.
276. Гарантийное обеспечение тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере не возвращается по соответствующим лотам единым дистрибьютором потенциальному поставщику при наступлении одного из следующих случаев:

1) егер әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімді кері қайтарып алса немесе өзгерткен (осы Қағидаларға сәйкес бірыңғай дистрибьютордың ескертулері негізінде тендерлік өтінімге енгізілген өзгерістерді қоспағанда);
2) жеңімпаз екі кезеңдік тендер жеңімпазы болып танылғаннан кейін өнім беру шартын немесе қаржы лизингі шартын жасасудан жалтарған;
3) жеңімпаз беру немесе қаржы лизингі шартын орындауды кепілдікті қамтамасыз етуді енгізбеген не уақтылы енгізбеген;
4) осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен бастапқы баға ұсынысын ұсынбаған;
5) екінші орын алған тұлға өнім беру шартын немесе қаржы лизингі шартын жасасудан жалтарған;
6) екінші орын алған шарт жасаса отырып, өнім беру шартын немесе қаржы лизингі шартын орындауды кепілдікті қамтамасыз етуді уақтылы енгізбеген;
7) осы Қағидалардың 27, 31 және 32-тармақтары негізінде шақырылған тұлға шарт жасасудан жалтарған жағдайлардың бірі туындаған кезде қайтармайды.
277. Әлеуетті өнім берушіге тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету мынадай:
1) әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін тендерлік өтінімді кері қайтарып алған;
2) екі кезеңдік тендер қорытындыларының хаттамасына қол қойылған (жеңімпазды және екінші орын алған әлеуетті өнім берушіні қоспағанда);
3) шарт күшіне енген және жеңімпаз шартты орындауды кепілдікті қамтамасыз етуді енгізген жағдайлардың бірі туындаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде әлеуетті өнім берушінің жазбаша өтініші бойынша қайтарылады.
278. Бірыңғай дистрибьютор тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді өнім берушімен қаржы лизингі шартын жасау туралы лизинг берушінің хатын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтарады.
3-параграф. Тендерлік өтінімдерді ашу және қарау
279. Тендерлік өтінімдерді ашу сатып алу веб-порталында екі кезеңдік тендер өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген күні екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткен сәттен бастап бес минуттың ішінде автоматты түрде жүргізіледі.
Бұл ретте сатып алу веб-порталы комиссия мүшелеріне, екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілерге әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерінің ашылуы туралы автоматты түрдегі хабарлама таратады.
Екі кезеңдік тендерге қатысуға ұсынылған тендерлік өтінімдерді ашу хаттамасы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) күні мен уақыты;
2) екі кезеңдік тендердің нөмірі;
3) екі кезеңдік тендердің атауы;
4) ұйымдастырушының атауы;
5) ұйымдастырушының мекенжайы;

1) если потенциальный поставщик отозвал или изменил (за исключением, когда изменения были внесены в соответствии с настоящими Правилами в тендерную заявку на основании замечаний единого дистрибьютора) тендерную заявку после истечения окончательного срока приема тендерных заявок;
2) победитель уклонился от заключения договора поставки или договора финансового лизинга после признания победителем двухэтапного тендера;
3) победитель не внес либо несвоевременно внес гарантийное обеспечение исполнения договора поставки или финансового лизинга;
4) не представил первичное ценовое предложение в порядке, установленном настоящими Правилами;
5) занявший второе место уклонился от заключения договора поставки или договора финансового лизинга;
6) занявший второе место, заключив договор, не внес в срок гарантийное обеспечение исполнения договора поставки или договора финансового лизинга;
7) приглашенный на основании пунктов 27, 31 и 32 настоящих Правил уклонился от заключения договора.
277. Гарантийное обеспечение тендерной заявки возвращается потенциальному поставщику в течение пяти рабочих дней со дня наступления одного из следующих случаев по письменному обращению потенциального поставщика в случаях:
1) отзыва потенциальным поставщиком тендерной заявки до истечения окончательного срока приема тендерных заявок;
2) подписания протокола итогов двухэтапного тендера (за исключением победителя и потенциального поставщика, занявшего второе место);
3) вступления в силу договора и внесения победителем гарантийного обеспечения исполнения договора.
278. Единый дистрибьютор возвращает обеспечение тендерной заявки в течение пяти рабочих дней со дня получения письма лизингодателя о заключении договора финансового лизинга с поставщиком.
Параграф 3. Вскрытие и рассмотрение тендерных заявок
279. Вскрытие тендерных заявок производится веб-порталом закупок автоматически в течение пяти минут с момента истечения окончательного срока представления тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере в день, указанный в объявлении о проведении двухэтапного тендера.
При этом веб-портал закупок рассылает автоматические уведомления членам комиссии, потенциальным поставщикам, подавшим заявки на участие в двухэтапном тендере о вскрытии тендерных заявок потенциальных поставщиков.
Протокол вскрытия тендерных заявок, предоставленных к участию в двухэтапном тендере, содержит следующую информацию:
1) дату и время;
2) номер двухэтапного тендера;
3) наименование двухэтапного тендера;
4) наименование организатора;
5) адрес организатора;

6) комиссияның құрамы, комиссияның хатшысы туралы деректер;
7) сатылып алынатын тауарлардың атауы, саны мен жалпы сомасы көрсетілген лоттардың нөмірлері;
8) БСН (ЖСН)/СЖН/СЕН көрсетілген тендерлік өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілердің атаулары, әлеуетті өнім берушінің мекенжайлары, оларды беру күні және уақыты (хронология бойынша);
9) екі кезеңдік тендерге қатысуға әлеуетті өнім берушілер ұсынған тендерлік өтінімдерде құжаттардың болуы (болмауы) туралы ақпарат;
10) олар қатысатын лоттардың нөмірлері көрсетілген тендерлік өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілердің атаулары және олардың әрбір лот бойынша мәлімдеген бастапқы баға ұсыныстары.
280. Тендерлік комиссия сатып алу веб-порталы арқылы біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілерді айқындау мақсатында екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді қарайды.
281. Екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді ашу күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей комиссияның хатшысы олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында сарапшыға не сарапшыларға әлеуетті өнім берушілер тендерлік өтінімде ұсынылатын тауарлар жөніндегі техникалық ерекшеліктерді қарау үшін ұсынады.
282. Сарапшы не сарапшылар комиссияның төрағасы белгілеген мерзімдерде, бірақ екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді қарау мерзімінен кешіктірмей:
1) өз құзыретінің шегінде әлеуетті өнім берушілер ұсынатын тауарлардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін растау үшін олар ұсынған құжаттарды толықтығы тұрғысында қарайды және зерделейді;
2) әлеуетті өнім берушілер ұсынатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың бірыңғай дистрибьютордың тізіміне және осы Қағидаларда белгіленген сатып алынатын дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тендерлік өтінімнің техникалық бөлігі бойынша сараптамалық қорытындыны ресімдейді, қол қояды және ұсынады.
283. Комиссия хатшысы сараптамалық қорытынды алғаннан кейін сараптамалық қорытындыны (сарапшының не сарапшылардың сәйкестендіру деректерін көрсетпей) сатып алу веб-порталына орналастырады және барлық комиссия мүшелеріне сатып алу веб-порталы арқылы хабарлама таратады. Комиссия сараптамалық қорытындыны ескере отырып, екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған өтінімдерді қарайды.
284. Комиссия біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтаған жағдайда, осындай әлеуетті өнім берушілерге екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасы сатып алу веб-порталына орналастырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтіру үшін мүмкіндік береді.
Осы Қағидалардың 9-тармағын бұзған әлеуетті өнім берушілерге екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтіруге рұқсат етілмейді.

6) состав комиссии, данные о секретаре комиссии;
7) наименование закупаемых товаров, номера лотов с указанием количества и общей суммы;
8) наименования потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки, с указанием БИН (ИИН) / ИНН / УНП, адреса потенциального поставщика, даты и времени их представления (по хронологии);
9) информацию о наличии (отсутствии) документов в тендерных заявках, представленных потенциальными поставщиками на участие в двухэтапном тендере;
10) наименования потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки, с указанием номеров лотов, по которым они принимают участие, и их заявленные первичные ценовые предложения по каждому лоту.
280. Тендерная комиссия посредством веб-портала закупок рассматривает тендерные заявки на участие в двухэтапном тендере в целях определения потенциальных поставщиков, соответствующих квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил.
281. Не позднее одного рабочего дня со дня вскрытия тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере секретарь комиссии предоставляет для рассмотрения экспертом либо экспертами технические спецификации по товарам, предлагаемым потенциальными поставщиками в тендерной заявке, в целях определения соответствия их требованиям настоящих Правил.
282. Эксперт либо эксперты в сроки, установленные председателем комиссии, но не позднее срока рассмотрения заявок на участие в двухэтапном тендере:
1) рассматривают и изучают в пределах своей компетенции на предмет полноты документов, представленных потенциальными поставщиками для подтверждения соответствия предлагаемых ими товаров требованиям настоящих Правил;
2) оформляют, подписывают и представляют экспертное заключение по технической части тендерной заявки на соответствие предлагаемых потенциальными поставщиками лекарственных средств, медицинских изделий списку единого дистрибьютора и требованиям к закупаемым лекарственным средствам, изделиям медицинского назначения, установленным настоящими Правилами.
283. После получения экспертного заключения секретарь комиссии размещает экспертное заключение (не указывая идентификационные данные эксперта либо экспертов) на веб-портале закупок и рассылает уведомления всем членам комиссии посредством веб-портала закупок. Комиссия рассматривает заявки на участие в двухэтапном тендере с учетом экспертного заключения.
284. Комиссия в случае выявления потенциальных поставщиков, не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил, предоставляет таким потенциальным поставщикам возможность для приведения тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере в соответствие с требованиями настоящих Правил в течение трех рабочих дней со дня размещения протокола предварительного рассмотрения тендерных заявок к участию в двухэтапном тендере на веб-портале закупок.
Потенциальным поставщикам, нарушившим пункт 9 настоящих Правил, не допускается приведение тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере в соответствие с требованиями настоящих Правил.

285. Комиссия енгізілген тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді:
1) банктік кепілдік түрінде ұсынылған тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімінің жеткіліксіз болған;
2) комиссияға:
тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді ұсынған адамды;
оған қатысу үшін банктік кепілдік түрінде тендерлік өтінімді қамтамасыз ету енгізетін екі кезеңдік тендердің атауын;
тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімін банктік кепілдік түрінде ұсынған;
тендерлік өтінімді қамтамасыз ету ұсынған адамды;
пайдасына тендерлік өтінімді қамтамасыз ету енгізілетін адамды анықтауға мүмкіндік бермейтін мәліметтердің болмауынан көрінетін тендерлік өтінімдерді қамтамасыз етудің тиісінше ресімделмеген жағдайларда осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейді деп таниды.
286. Екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді әлеуетті өнім берушілердің біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысында қарау нәтижелері бойынша комиссия мүшелерін және екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілерді электрондық пошта арқылы бір мезгілде хабардар ете отырып, шешім қабылдау күні комиссияның төрағасы, комиссияның барлық мүшелері, сондай-ақ комиссия хатшысы қол қоятын екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасы ресімделеді.
287. Екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасы мынадай ақпараттан тұрады:
1) күні мен уақыты;
2) екі кезеңдік тендердің нөмірі;
3) екі кезеңді тендердің атауы;
4) ұйымдастырушының атауы;
5) ұйымдастырушының мекенжайы;
6) комиссияның құрамы, комиссияның хатшысы;
7) саны мен жалпы сомасы көрсетілген, сатылып алынатын тауарлардың атаулары, лоттардың нөмірлері;
8) қатысатын лоттардың нөмірлері көрсетілген, тендерлік өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары және әрбір лот бойынша олар мәлімдеген бастапқы баға ұсыныстары;
9) тендерлік комиссия мүшелерінің мынадай мәліметтерді қамтитын алдын ала дауыс беру нәтижелері:
себептері көрсетілген, тендерлік өтінімдерге ескертулері бар әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
тендерлік өтінімдерге ескертулер жоқ әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
отандық тауар өндірушілер тендерлік өтінімдер ұсынған лоттардың нөмірлері;
дәрілік заттарды өндіру тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына және медициналық бұйымдарды өндіру "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен ИСО 13485 сапаны басқару жүйесі стандартының талаптарына сәйкес келген жағдайда отандық тауар өндіруші болып табылатын әлеуетті өнім берушінің бір тендерлік өтінімі ұсынылғанда берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу мүмкін болатын лоттардың нөмірлері;
лоттардың нөмірлері көрсетілген, өнім беру шарттарын жасасу басымдығына үміткер әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
тендерлік өтінімдер ұсынылмаған лоттардың нөмірлері;

285. Комиссия признает внесенное обеспечение тендерной заявки не соответствующим требованиям настоящих Правил, в случаях:
1) несоответствия срока действия обеспечения тендерной заявки, представленной в виде банковской гарантии;
2) ненадлежащего оформления обеспечения тендерной заявки, которое выражается в отсутствии сведений, не позволяющих комиссии установить:
лицо, выдавшее обеспечение тендерной заявки;
название двухэтапного тендера, для участия в котором вносится обеспечение тендерной заявки в виде банковской гарантии;
срок действия обеспечения тендерной заявки, условия его предоставления, представленной в виде банковской гарантии;
лицо, которому выдано обеспечение тендерной заявки; лицо, в пользу которого вносится обеспечение тендерной заявки.
286. По результатам рассмотрения тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере на предмет соответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил оформляется протокол предварительного рассмотрения тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере, который подписывается председателем и всеми членами комиссии, а также секретарем комиссии в день принятия решения с одновременным уведомлением по электронной почте членов комиссии и потенциальных поставщиков, подавших тендерные заявки на участие в двухэтапном тендере.
287. Протокол предварительного рассмотрения тендерных заявок к участию в двухэтапном тендере содержит следующую информацию:
1) дату и время;
2) номер двухэтапного тендера;
3) наименование двухэтапного тендера;
4) наименование организатора;
5) адрес организатора;
6) состав комиссии, данные о секретаре комиссии;
7) наименование закупаемых товаров, номера лотов с указанием количества и общей суммы;
8) наименования потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки, с указанием номеров лотов, по которым они принимают участие, и их заявленные первичные ценовые предложения по каждому лоту;
9) результаты предварительного голосования членов тендерной комиссии с содержанием следующих сведений:
наименования потенциальных поставщиков, к тендерным заявкам которых имеются замечания, с указанием причин;
наименования потенциальных поставщиков, к тендерным заявкам которых не имеются замечания;
номера лотов, по которым представлены тендерные заявки отечественных товаропроизводителей;
номера лотов, по которым возможно заключение долгосрочного договора поставки, когда подана одна тендерная заявка потенциального поставщика, являющегося отечественным товаропроизводителем, при условии подтверждения производства лекарственных средств в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) и (или) производства медицинских изделий в соответствии с требованиями стандарта системы управления качеством ИСО 13485 в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";
наименования потенциальных поставщиков, которые претендуют на преимущество на заключение договоров поставки с указанием номеров лотов;
номера лотов, по которым не представлены тендерные заявки;

10) олар бойынша екеуден аз тендерлік өтінім ұсынылған лоттардың нөмірлері;
11) сатып алу веб-порталында осы хаттама орналастырылған кезден бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерге толықтыруларды ұсынудың соңғы күні және уақыты.
288. Әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдері біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда, тендерлік өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасы ресімделмейді.
289. Комиссияның әлеуетті өнім берушілерді екі кезеңдік тендерге қатысуға алдын ала жіберу туралы шешімі екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдер ашылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қабылданады және комиссия хатшысы екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілерді электрондық пошта бойынша автоматты түрде хабардар ете отырып, сатып алу веб-порталына орналастырады.
290. Екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдердің алдын ала қарау хаттамасына комиссия мүшелері сатып алу веб-порталында қол қояды.
291. Комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда осы комиссияның кез келген мүшесінің ерекше пікірге құқығы бар, ол алдын ала қарау хаттамасына қоса беріледі және құжаттың электрондық көшірмесі нысанында сатып алу веб-порталына орналастырылады.
Алдын ала қараудың тиісті хаттамасында комиссия мүшесінің қолы болмаған жағдайда комиссия хатшысы сатып алу веб-порталына қолының болмау себебін қамтитын құжатты немесе ақпаратты орналастырады.
292. Осы Қағидалардың 287-тармағының 11) тармақшасында белгіленген мерзім өткеннен кейін комиссия хатшысы сатып алу веб-порталы арқылы біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтірілген екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдерді қайта қарау рәсіміне бастама жасайды.
293. Әлеуетті өнім беруші сатып алу веб-порталы арқылы тендерлік өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасында көрсетілген мерзімде тендерлік өтінімді беру кезінде қойылатын талаптарға сәйкес ресімделген комиссияның ескертулері бойынша бірыңғай дистрибьюторға тендерлік өтінімге толықтыруларды ұсынады.
Әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтініміне толықтырулар ұсынудың соңғы мерзімі арасындағы кезең екі сағаттан аспауға тиіс.
294. Комиссия тендерлік өтінімдерді бес жұмыс күні ішінде қайта қарайды.
295. Тендерлік өтінімдерді қайта қарау кезінде комиссия:
1) алдын ала қарау хаттамасында көрсетілген әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерін біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына толық сәйкес келтіру және ескертулерді жою тұрғысында қайта қарайды;

10) номера лотов, по которым представлено менее двух тендерных заявок;
11) окончательная дата и время представления дополнений к тендерным заявкам на участие в двухэтапном тендере не позднее трех рабочих дней с момента размещения данного протокола на веб-портале закупок.
288. В случае соответствия тендерной заявки потенциальных поставщиков квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил, протокол предварительного рассмотрения тендерных заявок не оформляется.
289. Решение комиссии о предварительном допуске потенциальных поставщиков к участию в двухэтапном тендере принимается в течение десяти рабочих дней со дня вскрытия тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере и размещается секретарем комиссии на веб-портале закупок с автоматическим уведомлением по электронной почте потенциальных поставщиков, подавших тендерные заявки на участие в двухэтапном тендере.
290. Протокол предварительного рассмотрения тендерных заявок к участию в двухэтапном тендере подписывается на веб-портале закупок членами комиссии.
291. В случае несогласия с решением комиссии, любой член данной комиссии имеет право на особое мнение, которое прилагается к протоколу предварительного рассмотрения и размещается на веб-портале закупок в форме электронной копии документа.
В случае отсутствия подписи члена комиссии к соответствующему протоколу предварительного рассмотрения, секретарем комиссии на веб-портале закупок размещается документ или информация, содержащие причину отсутствия подписи.
292. По истечении срока, установленного подпунктом 11) пункта 287 настоящих Правил, секретарь комиссии посредством веб-портала закупок инициирует процедуру повторного рассмотрения тендерных заявок на участие в двухэтапном тендере, приведенных в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями настоящих Правил.
293. Потенциальный поставщик представляет единому дистрибьютору дополнения к тендерной заявке по замечаниям комиссии, оформленные в соответствии с требованиями, предъявляемыми при подаче тендерной заявки, в сроки, указанные в протоколе предварительного рассмотрения тендерных заявок посредством веб-портала закупок.
Период между окончательным сроком представления дополнений к тендерной заявке потенциального поставщика не должен превышать двух часов.
294. Комиссия повторно рассматривает тендерные заявки в течение пяти рабочих дней.
295. При повторном рассмотрении тендерных заявок комиссия:
1) повторно рассматривает тендерные заявки потенциальных поставщиков, указанных в протоколе предварительного рассмотрения, на предмет полноты приведения их в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями настоящих Правил и устранения замечаний;

2) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін құжаттар тізбесін ұсынған әлеуетті өнім берушілерді айқындайды.
296. Тендерлік өтінімдерде қамтылған мәліметтерді нақтылау мақсатында комиссия жазбаша нысанда және (немесе) электрондық құжат нысанында тиісті жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты сұрата алады.
Комиссияға екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімді жетіспейтін құжаттармен толықтырумен, тендерлік өтінімде ұсынылған құжаттарды ауыстырумен, тендерлік өтінімдерді талаптарға сәйкес келтіру мерзімі өткеннен кейін тиісінше ресімделмеген құжаттарды сәйкес келтірумен байланысты сұрау салу жолдауына және өзге де әрекеттерге жол берілмейді.
297. Екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінім, егер онда екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімнің мәнін қозғамайтын түзетуге болатын грамматикалық немесе арифметикалық қателер болса, тендерлік құжаттаманың талаптарына сәйкес келеді деп танылады.
297-1. Комиссия тендерлік өтінімін хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған әлеуетті өнім беруші лот бойынша бәсекелестік болмағанда лот бойынша жеңімпаз деп танылады.
Ескерту. Қағида 297-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
298. Тендерлік өтінімдерді қайта қарау нәтижелері бойынша аукционға жіберу хаттамасы жасалады, оған комиссия мүшелері қол қояды және комиссия хатшысы комиссия мүшелерін және екі кезеңдік тендерге қатысуға арналған тендерлік өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілерді электрондық пошта арқылы бір мезгілде хабардар ете отырып, оны сатып алу веб-порталында жариялайды.
299. Аукционға жіберу хаттамасы мынадай ақпараттан тұрады:
1) күні мен уақыты;
2) екі кезеңдік тендердің нөмірі;
3) екі кезеңдік тендердің атауы;
4) ұйымдастырушының атауы;
5) ұйымдастырушының мекенжайы;
6) комиссияның құрамы, комиссияның хатшысы;
7) сатып алынатын тауарлардың атаулары, саны мен жалпы сомасы көрсетілген лоттардың нөмірлері;
8) лоттардың нөмірлері көрсетілген, тендерлік өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
9) тендерлік өтінімдерге ескертулер болмаған әлеуетті өнім берушілердің атауы;
10) тендерлік өтінімдерге комиссияның ескертулері болған әлеуетті өнім берушілердің атаулары, сондай-ақ тендерлік өтінімдерге толықтырулар ұсыну туралы ақпарат;

2) определяет потенциальных поставщиков, представивших не соответствующий требованиям настоящих Правил перечень документов.
296. В целях уточнения сведений, содержащихся в тендерных заявках, комиссия может в письменной форме и (или) форме электронного документа запросить необходимую информацию у соответствующих физических или юридических лиц, государственных органов.
Не допускаются направление запроса и иные действия комиссии, связанные с дополнением тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере недостающими документами, заменой документов, представленных в тендерной заявке, приведением в соответствие ненадлежащим образом оформленных документов после истечения срока приведения тендерных заявок в соответствие с требованиями.
297. Тендерная заявка на участие в двухэтапном тендере признается отвечающей требованиям тендерной документации, если в ней присутствуют грамматические или арифметические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа представленной тендерной заявки на участие в двухэтапном тендере.
297-1. Потенциальный поставщик, тендерная заявка которого признается комиссией соответствующей условиям объявления и требованиям настоящих Правил, в отсутствие конкуренции по лоту признается победителем по лоту.
Сноска. Правила дополнены пунктом 297-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
298. По результатам повторного рассмотрения тендерных заявок составляется протокол допуска к аукциону, который подписывается членами комиссии и опубликовывается секретарем комиссии на веб-портале закупок с одновременным уведомлением по электронной почте членов комиссии и потенциальных поставщиков, подавших тендерные заявки на участие в двухэтапном тендере.
299. Протокол допуска к аукциону содержит следующую информацию:
1) дату и время;
2) номер двухэтапного тендера;
3) наименование двухэтапного тендера;
4) наименование организатора;
5) адрес организатора;
6) состав комиссии, данные о секретаре комиссии;
7) наименование закупаемых товаров, номера лотов с указанием количества и общей суммы;
8) наименование потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки, с указанием номеров лотов;
9) наименование потенциальных поставщиков, к тендерным заявкам которых не имелись замечания;
10) наименования потенциальных поставщиков, к тендерным заявкам которых у комиссии имелись замечания, а также информацию о представлении дополнений к тендерным заявкам;

11) отандық тауар өндірушілер тендерлік өтінімдер ұсынған лоттардың нөмірлері;
12) кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсетілген лоттардың нөмірлері;
13) ең төмен бастапқы баға ұсынысын айқындаумен лоттар бойынша әлеуетті өнім берушілердің бастапқы баға ұсыныстары;
14) осы Қағидалардың 296-тармақшасына сәйкес комиссияның сұрау салулары туралы;
15) комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижелері және олар бойынша мынадай мәліметтерден тұратын қабылданған шешімдер:
аукционға жіберілмеген әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
аукционға жіберілген әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
бәсекелестік ортаның болмауына байланысты аукционға қатыспайтын бір ғана әлеуетті өнім беруші жіберілген лоттардың нөмірлері.
4-параграф. Тендерлік өтінімді қабылдамау негіздемелері
300. Әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімі мынадай:
1) әлеуетті өнім беруші қатысушыларының немесе акция ұстаушылардың құрамы туралы үзінді көшірмесі ұсынылмаған;
2) дәрілік заттарды немесе медициналық бұйымдарды өндіру немесе көтерме саудада өткізу жөніндегі фармацевтикалық қызметке лицензия (оған қосымша), олардың әрекет етуін тоқтата тұру немесе тоқтату туралы хабарлама ұсынылмаған;
3) жалпы артық төлемді ескере отырып, өтінім берілген күнге дейін "электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "салық төлеушінің кабинеті" веб-қосымшасынан берілгеніне күнтізбелік бір ай толмаған салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдары және (немесе) жарналары бойынша берешегінің жоқ екені немесе онда мұндай берешектің бар екендігі туралы берілген құжатты;
4) әлеуетті өнім берушіні банкрот деп тану, оған қатысты банкроттық немесе тарату рәсімін жүргізу туралы сот шешімі болған;
5) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидаларда көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы дәйекті ақпарат ұсынбау фактісі анықталған жағдайларда толықтай қабылданбайды.
Тендерлік өтінім:
1) әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның халықаралық патенттелмеген атауына шекті бағадан және саудалық атауына шекті бағадан жоғары болған;
2) уәкілетті органның Қазақстан Республикасына бір рет әкелуге рұқсаты ұсынылмаған немесе ондағы дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның саны сатып алу хабарландыруында немесе шақыруда көрсетілген санға сәйкес келмеген;

11) номера лотов, по которым представлены тендерные заявки отечественными товаропроизводителями;
12) номера лотов, по которым оказана поддержка предпринимательской инициативы;
13) первичные ценовые предложения потенциальных поставщиков по лотам с определением наименьшего первичного ценового предложения;
14) о запросах комиссии в соответствии с пунктом 296 настоящих Правил;
15) результаты голосования членов комиссии и принятые по ним решения с содержанием следующих сведений:
наименования потенциальных поставщиков, не допущенных к аукциону;
наименования потенциальных поставщиков, допущенных к аукциону;
номера лотов, по которым допущен только один потенциальный поставщик, который не участвует в аукционе в виду отсутствия конкурентной среды.
Параграф 4. Основания для отклонения тендерной заявки
300. Тендерная заявка потенциального поставщика отклоняется полностью в следующих случаях:
1) непредставления выписки о составе участников или держателях акций потенциального поставщика;
2) непредставления лицензии (приложения к ней) или уведомления на фармацевтическую деятельность по производству или оптовой реализации лекарственных средств или медицинских изделий, приостановлении или прекращении их действия;
3) непредставления с веб-портала "электронного правительства" или веб-приложения "кабинет налогоплательщика" документа об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, или наличии в нем такой задолженности с учетом общей переплаты;
4) при наличии решения суда о признании потенциального поставщика банкротом, возбуждении в отношении него процедуры банкротства или ликвидации;
5) установлении факта представления потенциальным поставщиком недостоверной информации о соответствии квалификационным требованиям, предусмотренным настоящими Правилами.
Тендерная заявка отклоняется по отдельному лоту в следующих случаях:
1) превышения ценового предложения потенциального поставщика утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения предельной цены на международное непатентованное наименование и предельной цены на торговое наименование лекарственного средства или медицинского изделия;
2) непредставления разрешения уполномоченного органа на разовый ввоз в Республику Казахстан или несоответствия в нем количества лекарственного средства или медицинского изделия количеству, указанному в объявлении или приглашении на закуп;

3) ұсынылып отырған дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның сипаттамасы (жиынтығы) сатып алу хабарландыруында немесе шақыруда көрсетілген сипаттамаға (жиынтыққа), оның ішінде сараптамалық қорытындының негізінде сәйкес келмеген;
4) тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткен;
5) дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның Қазақстан Республикасына тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін және сатып алу хабарландыруына немесе шақыруға сәйкес мөлшерде әкелінгенін растайтын құжаттар ұсынылмаған;
6) осы Қағидаларға сәйкес лот бойынша кепілдікті қамтамасыз ету ұсынылмаған немесе кепілдікті қамтамасыз ету сомасы жеткіліксіз болған;
7) әлеуетті өнім беруші комиссия ескертуінің негізінде патенттік және өзге де құқықтарды бұзу фактісін немесе үшінші тұлғалардың талаптарын растаған немесе әлеуетті өнім беруші өтінімге толықтырудағы комиссияның мұндай ескертуін дауламаған жағдайларда жеке лот бойынша қабылданбайды.
Ескерту. 300-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-параграф. Төмендетуге арналған аукцион
301. Бастапқы баға ұсынысы тендерлік өтінімдерді ашу сәтінде веб-порталда автоматты түрде ашылады.
Лоттың жалпы сомасына пайыздық арақатынаста көрсетілген дәрілік заттарды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу жөніндегі қызметтер үшін әлеуетті өнім беруші бастапқы, түпкілікті баға ұсыныстарын және (немесе) сыйақы мөлшерін төмендету жағына қарай өзгерткен жағдайда фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алу бойынша аукционды өткізу кезінде әлеуетті өнім беруші баға ұсыныстарының тиісті өзгерістері мен сыйақы мөлшерін ұсынады.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде сыйақы мөлшерін өзгерту рәсімі баға ұсыныстарын өзгерту рәсіміне ұқсас.
302. Сатып алу веб-порталы сатып алынатын тауарлар (лоттар) бойынша бастапқы баға ұсыныстарын автоматты түрде салыстырады және әрбір тауар (лот) бойынша бөлек ең төмен баға ұсынысын (бастапқы бағаны) айқындайды.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде дәрілік заттардың құны мен оларды тасымалдау, сақтау, есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін сыйақы мөлшерінен тұратын фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің жиынтық құны ең төмен болып табылатын әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып айқындалады.
303. Аукционға жіберілген әлеуетті өнім берушілер қатысады.
304. Аукцион әлеуетті өнім берушінің ең төмен бастапқы баға ұсынысынан бастап бастапқы баға ұсынысын аукцион қадамына төмендету жолымен өткізіледі.

3) несоответствия характеристики (комплектации) предлагаемого лекарственного средства или медицинского изделия характеристике (комплектации), указанной в объявлении или приглашении на закуп, в том числе на основании экспертного заключения;
4) истечения срока действия регистрационного удостоверения;
5) непредставления документов, подтверждающих ввоз в Республику Казахстан лекарственного средства или медицинского изделия до истечения срока действия регистрационного удостоверения, и в количестве согласно объявлению или приглашению на закуп;
6) непредставления гарантийного обеспечения или недостаточности суммы гарантийного обеспечения по лоту в соответствии с настоящими Правилами;
7) подтверждения потенциальным поставщиком на основании замечания комиссии факта нарушения патентных и иных прав или притязаний третьих лиц или неоспаривания потенциальным поставщиком подобного замечания комиссии в дополнении к заявке.
Сноска. Пункт 300 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Аукцион на понижение
301. Первичное ценовое предложение вскрывается веб-порталом закупок автоматически в момент вскрытия тендерных заявок.
При проведении аукциона по закупу фармацевтической услуги в случаях изменения потенциальным поставщиком в сторону понижения первичных, окончательных ценовых предложений и (или) размеров вознаграждения за услуги по транспортировке, хранению, учету и реализации лекарственных средств, выраженного в процентном соотношении к общей сумме лота, потенциальным поставщиком представляются соответствующие изменения ценового предложения и размера вознаграждения.
При закупе фармацевтических услуг процедура изменения размера вознаграждения аналогична процедуре изменения ценовых предложений.
302. Веб-портал закупок автоматически сопоставляет первичные ценовые предложения по закупаемым товарам (лотам) и определяет наименьшее первичное ценовое предложение (стартовую цену) по каждому товару (лоту) в отдельности.
При закупе фармацевтических услуг победителем определяется потенциальный поставщик суммарная стоимость фармацевтической услуги, состоящей из стоимости лекарственных средств и размера вознаграждения за услуги по их транспортировке, хранению, учету и реализации, которого является наименьшей.
303. В аукционе участвуют допущенные потенциальные поставщики.
304. Аукцион проводится путем снижения первичного ценового предложения, начиная с наименьшего первичного ценового предложения потенциального поставщика на шаг аукциона.

305. Аукцион қадамы аукционға қатысушысының ең төменгі бастапқы бағасынан кемінде жарты пайызды (0,5) құрайды.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде аукцион қадамы аукционға қатысушының ең төмен бастапқы бағасынан кемінде бес пайызды құрайды.
306. Егер әлеуетті өнім берушілер бірдей бастапқы баға ұсыныстарын ұсынса, басқа да бастапқы баға ұсыныстарынан бұрын келіп түскен бастапқы баға ұсынысы ең төменгі бастапқы баға ұсынысы болып танылады.
307. Аукцион өткізу кезінде аукционға қатысушылар ағымдағы ең төмен баға ұсынысын аукцион қадамы шегіндегі мөлшерге қарай төмендетуді көздейтін баға ұсыныстарын береді.
308. Егер осындай баға ұсынысын осы аукцион қатысушысы берген жағдайда, аукционға қатысушы ағымдағы ең төмен баға ұсынысынан төмен болатын баға ұсынысын бере алмайды.
309. Аукцион веб-порталда аукционға жіберу хаттамасында көрсетілген жұмыс күні Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 10.00-де басталады.
Веб-портал әлеуетті өнім берушіге бағаны аукцион адымынан кем төмендетіп баға ұсынысын беруге автоматты түрде жол бермейді.
Аукцион кезінде баға ұсынысын беру уақыты аукцион басталған немесе бәсекелестің кезекті баға ұсынысы берілген сәттен бастап отыз минутты құрайды. Аукционға қатысушы лот бойынша оның бәсекелестері баға ұсыныстарын берместен бұрын немесе аукционның келесі адымы басталған сәтке дейін кезекті баға ұсынысын бере алмайды.
Егер аукционның барлық қатысушылары бір лот бойынша баға ұсыныстарын берсе, аукцион адымына уақыт есептеу бір лот бойынша аукционға жіберілген барлық қатысушылардың соңғысы баға ұсынысын берген сәттен басталады.
Сатып алу веб-порталы лоттар бойынша әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын автоматты түрде салыстырады және лот бойынша ең төмен баға ұсынысын жеке-жеке айқындайды.
Ескерту. 309-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
310. Егер аукционды өткізу басталғаннан кейін отыз минут ішінде аукционға қатысушылардың бірде біреуі бастапқы бағаны төмендетуге баға ұсынысын бермесе, осы лот бойынша аукцион аяқталады және баға ұсынысы лот бойынша аукционның бастапқы бағасы ретінде қабылданған әлеуетті өнім беруші аукцион жеңімпазы болып танылады. Егер бірнеше әлеуетті өнім берушілердің бастапқы баға үшін баға ұсынысы бірдей болса, өтінімі веб-портал арқылы ертерек берілген адам жеңімпаз болып анықталады.
Сатып алу веб-порталы аукцион қорытындысы бойынша ең төменгі баға ұсынысын ұсынған аукцион жеңімпазын автоматты түрде айқындайды.
Веб-портал жеңімпаздың аукционға іс жүзінде қатысқан және бастапқы бағаны ең болмағанда бір адымға төмендеткен бәсекелестерінің арасынан екінші орын алған әлеуетті өнім берушіні анықтайды. Егер екі және одан да көп әлеуетті өнім беруші жеңімпаздың бағасынан кейінгі бірдей ең төменгі бағаны берсе, олардың ішінен баға ұсынысын басқаларынан бұрын берген өнім беруші екінші орын алған болып анықталады. Қалған жағдайларда лот бойынша екінші орын алған әлеуетті өнім беруші анықталмайды.

305. Шаг аукциона составляет не менее половины процента (0,5) от наименьшей стартовой цены участника аукциона.
Шаг аукциона при закупе фармацевтических услуг составляет не менее пяти процентов от наименьшей стартовой цены участника аукциона.
306. В случае, если потенциальными поставщиками были предложены одинаковые первичные ценовые предложения, наименьшим первичным ценовым предложением признается первичное ценовое предложение, поступившее ранее других первичных ценовых предложений.
307. При проведении аукциона участники аукциона подают ценовые предложения, предусматривающие понижение текущего минимального ценового предложения на величину в пределах шага аукциона.
308. Участник аукциона не может подавать ценовое предложение ниже, чем текущее минимальное ценовое предложение, в случае, если такое ценовое предложение подано этим же участником аукциона.
309. Аукцион начинается на веб-портале в 10.00 часов по времени города Нур-Султана рабочего дня, указанного в протоколе допуска к аукциону.
Веб-портал автоматически не позволяет потенциальному поставщику подать ценовое предложение c уменьшением цены менее, чем шаг аукциона.
Время на подачу ценового предложения во время аукциона составляет тридцать минут с момента начала аукциона или подачи очередного ценового предложения конкурента. Участник аукциона не может подать очередное ценовое предложение прежде, чем будут поданы ценовые предложения его конкурентами по лоту или до момента начала следующего шага аукциона.
В случае, если все участники аукциона подали ценовые предложения по одному лоту, отсчет времени на шаг аукциона начинается с момента подачи ценового предложения последним из всех участников, допущенных к аукциону по одному лоту.
Веб-портал закупок автоматически сопоставляет ценовые предложения потенциальных поставщиков по лотам и определяет наименьшее ценовое предложение по лоту в отдельности.
Сноска. Пункт 309 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
310. В случае, если в течение тридцати минут после начала проведения аукциона ни один из участников аукциона не подал ценового предложения на понижение стартовой цены, аукцион по данному лоту завершается и победителем аукциона признается потенциальный поставщик, чье ценовое предложение было принято за стартовую цену аукциона по лоту. Если ценовое предложение нескольких потенциальных поставщиков для стартовой цены было одинаковым, победителем определяется тот, чья заявка была подана посредством веб-портала раньше.
Веб-портал закупок автоматически определяет победителя аукциона, предложившего наименьшее ценовое предложение по итогам аукциона.
Веб-портал определяет потенциального поставщика, занявшего второе место, среди конкурентов победителя, фактически принявших участие в аукционе и снизивших стартовую цену хотя бы на один шаг. В случае, если следующую за ценой победителя одинаково наименьшую цену подали два и более потенциальных поставщика, занявшим второе место из них определяется подавший ценовое предложение раньше других. В остальных случаях, потенциальный поставщик, занявший второе место по лоту, не определяется.

Ескерту. 310-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
311. Әлеуетті өнім берушінің бағаны төмендетуге арналған әрбір ұсынысына әлеуетті өнім берушінің бірінші басшысының немесе оның уәкілетті адамының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылуға тиіс. Әлеуетті өнім берушінің бағаны төмендетуге арналған баға ұсынысы бағаны төмендету сауда-саттықтарының ағымдағы ең төмен бағасынан төмендету қадамының шегінде төмен болуға тиіс және кері қайтарып алмайды немесе ұлғайту жағына қарай өзгертілмейді.
312. Екі кезеңдік тендердің қорытындылары туралы хаттама автоматты түрде қалыптастырылады және бір мезгілде комиссия мүшелерінің және екі кезеңдік тендерге қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушілердің электрондық поштасына мынадай ақпараттан тұратын хабарландырумен аукционды өткізу аяқталған күні сатып алу веб-порталына орналастырылады:
1) екі кезеңдік тендердің нөмірі;
2) екі кезеңдік тендердің атауы;
3) ұйымдастырушының атауы;
4) ұйымдастырушының мекенжайы;
5) комиссияның құрамы, комиссияның хатшысы туралы деректер;
6) саны мен жалпы сомасы көрсетілген сатып алынатын тауарлардың атаулары, лоттардың нөмірлері;
7) аукционға жіберілген әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен орналасқан жері (мекенжайы);
8) әлеуетті өнім берушілердің бастапқы ең төменгі баға ұсынысы;
9) аукционды бастау күні мен уақыты;
10) аукционды аяқтау күні мен уақыты;
11) сатып алынатын тауарлардың атаулары, саны, бағасы мен сомасы көрсетілген әрбір лот бойынша жеңімпаздардың атаулары (бар болса);
12) екінші орын алған әлеуетті өнім берушінің атауы (ол айқындалған жағдайда);
13) екі кезеңдік тендерді не оның жекелеген лотын өткізілмеді деп тану негіздемесі (мұндай жағдай туындаған кезде);
14) осы Қағидалардың 21-тарауына сәйкес лоттарды көрсете отырып, берудің ұзақ мерзімді шарты жасалатын отандық өндірушілер болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
15) осы Қағидалардың 18-тарауына сәйкес бір көзден сатып алу тәсілін қолданбай лоттарды көрсете отырып, осы Қағидалардың 27, 31 және 32-тармақтарына сәйкес өнім беру шарты жасалатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
16) лоттар көрсетілген беру шарттары жасалатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары.
6-параграф. Екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алуды өткізілмеді деп тану негіздемелері
313. Екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты осы Қағидалардың 300-тармағында белгіленген негіздемелер бойынша өткізілмеді деп танылады.

Сноска. Пункт 310 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
311. Каждое предложение потенциального поставщика на понижение цены должно быть подписано электронно-цифровой подписью первого руководителя или уполномоченного лица потенциального поставщика. Ценовое предложение потенциального поставщика на понижение цены должно быть ниже текущей наименьшей цены торгов на понижение в пределах шага на понижение и не может быть отозвано или изменено в сторону увеличения.
312. Протокол об итогах двухэтапного тендера автоматически формируется и размещается веб-порталом закупок в день окончания проведения аукциона с одновременным уведомлением по электронной почте членов комиссии и потенциальных поставщиков, подавших заявки на участие в двухэтапном тендере, с содержанием следующей информации:
1) номер двухэтапного тендера;
2) наименование двухэтапного тендера;
3) наименование организатора;
4) адрес организатора;
5) состав комиссии, данные о секретаре комиссии;
6) наименование закупаемых товаров, номера лотов с указанием количества и общей суммы;
7) наименование и местонахождение (адрес) потенциальных поставщиков, допущенных к аукциону;
8) наименьшие первичные ценовые предложения потенциальных поставщиков;
9) дата и время начала аукциона;
10) дата и время окончания аукциона;
11) наименование победителей по каждому лоту с указанием наименования, количества, цены и суммы закупаемых товаров (при наличии);
12) наименование потенциального поставщика, занявшего второе место (при его определении);
13) основания признания несостоявшимися двухэтапного тендера либо отдельного его лота (при возникновении такого случая);
14) наименования потенциальных поставщиков, являющихся отечественными производителями, с которыми заключается долгосрочный договор поставки в соответствии с главой 21 настоящих Правил, с указанием лотов;
15) наименование потенциальных поставщиков, с которыми в соответствии с пунктами 27, 31 и 32 настоящих Правил заключается договор поставки без применения способа закупа из одного источника в соответствии с главой 18 настоящих Правил, с указанием лотов;
16) наименования потенциальных поставщиков, с которыми заключаются договоры поставки, с указанием лотов.
Параграф 6. Основания признания закупа способом двухэтапного тендера несостоявшимся
313. Закуп способом двухэтапного тендера или его какой-либо лот признается несостоявшимся по основаниям, установленным пунктом 300 настоящих Правил.

Ескерту. 313-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16-тарау. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу
1-параграф. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
314. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды бірыңғай дистрибьютор мынадай жағдайларда:
1) екі кезеңдік тендер тұтастай немесе оның қандай да бір лоты бойынша өткізілмеді деп танылған кезде;
2) тапсырыс берушілерден дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың көлемін ұлғайту жағына қарай қосымша өтінім келіп түскен кезде, сондай-ақ сол қаржы жылы төмендемейтін қорды қалыптастыру және толықтыру үшін сатып алу кезінде;
3) екі кезеңдік тендердің жеңімпазы және екінші орын алған әлеуетті өнім беруші (бар болса) белгіленген мерзімде өнім беру шартына қол қоймағанда;
4) өнім беру шарты немесе берудің ұзақ мерзімді шарты бойынша өнім берушінің өз міндеттемелерін орындамауына, тиісінше орындамауына байланысты өнім беру шарты бұзылған кезде;
5) халықаралық патенттелмеген атауы (құрамы) және (немесе) сипаттамасы бойынша Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды (бұдан әрі – аналогтары жоқ тауарлар) әлеуетті өнім беруші – шетелдік өндірушіден (дайындаушы зауыттан) немесе отандық тауар өндірушіден сатып алу кезінде;
6) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар (келісімдер), сондай-ақ оларды іске асыру үшін қол қойылған халықаралық шарттар негізінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас ассамблеясы құрған халықаралық ұйымдар арқылы сатып алу кезінде;
7) екі кезеңдік тендер қорытындысын шығару 2018 жылға өткен жағдайда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың және (немесе) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің олардың жалпы жылдық көлемінен тоқсан күнге дейінгі қажеттілігін сатып алу кезінде жүзеге асырады.
8) есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға берілетін мемлекеттік квота бекітілгенге дейін Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне енгізілген, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік препараттарды және (немесе) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді тоқсан күнгі қажеттілікке дейін сатып алуды жүзеге асыру қажет болған кезде жүзеге асырады.
Ескерту. 314-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.12.2017 № 829 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Сноска. Пункт 313 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 16. Закуп способом из одного источника
Параграф 1. Порядок осуществления закупа способом из одного источника
314. Закуп способом из одного источника осуществляется единым дистрибьютором в следующих случаях:
1) при признании двухэтапного тендера в целом или по какому-либо его лоту несостоявшимся;
2) при поступлении дополнительной заявки от заказчиков в сторону увеличения объема лекарственных средств, медицинских изделий, а также при закупе для формирования или пополнения неснижаемого запаса в том же финансовом году;
3) когда победитель двухэтапного тендера и потенциальный поставщик, занявший второе место, (при наличии) не подписали в установленные сроки договор поставки;
4) при расторжении договора поставки ввиду неисполнения, ненадлежащего исполнения поставщиком своих обязательств по договору поставки или долгосрочного договора поставки;
5) при закупе у потенциального поставщика - иностранного производителя (завода-изготовителя) или отечественного товаропроизводителя лекарственных средств, медицинских изделий, не имеющих зарегистрированных в Республике Казахстан аналогов по международному непатентованному наименованию (составу) и (или) характеристике (далее – товары, не имеющие аналогов);
6) при закупе через международные организации, учрежденные Генеральной ассамблеей Организации Объединенных Наций, по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения, на основании международных договоров (соглашений), ратифицированных Республикой Казахстан, а также международных договоров, подписанных в их реализацию;
7) при закупе лекарственных средств и медицинских изделий и (или) фармацевтических услуг до девяностодневной потребности от их общего годового объема, в случае, когда подведение итогов двухэтапного тендера переходит на 2018 год;
8) при необходимости осуществления закупа до девяностодневной потребности фармацевтических услуг и (или) лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, включенные в список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, до утверждения государственной квоты на наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.
Сноска. Пункт 314 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2017 № 829 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
315. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды ұйымдастыру және өткізу (осы Қағидалардың 314-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес сатып алуды қоспағанда) мынадай жүйелі іс-шараларды орындауды көздейді:
1) бірыңғай дистрибьютордың осы тәсілді қолдану негіздемесімен бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізу туралы шешім қабылдау;
2) бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу рәсімін ұйымдастыру мен өткізу үшін комиссия құру;
3) әлеуетті өнім берушілерге бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақыру жіберу;
4) әлеуетті өнім берушінің бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақыру алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу жөніндегі келісімін немесе себептерін көрсете отырып қатысудан бас тарту туралы хатты жіберу. Бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушінің негізделген өтініші бойынша құжаттарды ұсыну мерзімін күнтізбелік жиырма күнге дейін ұзарта алады. Бұл ретте, осы тармақшада белгіленген мерзімде жауаптың болмауы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысудан бас тарту ретінде бағаланады;
5) әлеуетті өнім берушінің бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақыруды алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 212, 214-тармақтарына сәйкес осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларының талаптарына әлеуетті өнім берушінің сәйкестігін растайтын құжаттарды және баға ұсынысын бірыңғай дистрибьюторға жіберу. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы тиісті лот бойынша сатып алу үшін бөлінген бағадан және халықаралық патенттелмеген атауына берілген ағадан және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның саудалық атауына белгілеген шекті бағадан асырылмайды;
6) өнім беру шартының бағасын төмендетуге қарай әлеуетті өнім берушімен келіссөздер жүргізу. Әлеуетті өнім беруші мұндай ұсыныстан бас тарта алады, бұл бірыңғай дистрибьютордың өнім беру шартына қол қоюдан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды;
7) бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманы қажетті құжаттарды әлеуетті өнім беруші ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына орналастыру, онда мыналар көрсетіледі:
комиссияның құрамы мен хатшысы;
бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды өткізу негіздемесі;
бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға шақырылған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
бірыңғай дистрибьюторға құжаттарды ұсыну уақыты мен күні көрсетілген әлеуметті өнім берушілердің атаулары;
құжаттары осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
құжаттары осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
сатып алынатын тауарлардың (бар болса) атауы, саны, бағасы мен сомасы көрсетілген, бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу жүзеге асырылатын әлеуетті өнім берушінің атауы;
өнім беру шартына қол қойылуға тиіс мерзім;
бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылған тауарлардың атауы.
Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алудың қорытындылары туралы хаттамаға барлық қатысып отырған комиссия мүшелері, төраға, төрағаның орынбасары, комиссия хатшысы шешім қабылдаған күні қол қояды және әр парағына бұрыштама қол қояды;

Параграф 2. Порядок осуществления закупа способом из одного источника
315. Организация и проведение закупа способом из одного источника (за исключением закупа в соответствии с подпунктами 5) и 6) пункта 314 настоящих Правил) предусматривают выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) принятие решения единым дистрибьютором о проведении закупа способом из одного источника с обоснованием применения данного способа;
2) создание комиссии для организации и проведения процедур закупа способом из одного источника;
3) направление потенциальным поставщикам приглашения об участии в закупе способом из одного источника;
4) направление потенциальным поставщиком единому дистрибьютору в течение трех рабочих дней с даты приглашения об участии в закупе способом из одного источника согласия об участии в закупе из одного источника или письма об отказе в участии с указанием причин. Единый дистрибьютор может продлить срок представления документов до двадцати календарных дней по обоснованному обращению потенциального поставщика. При этом, отсутствие ответа в установленный настоящим подпунктом срок расценивается как отказ от участия в закупе способом из одного источника.
5) направление потенциальным поставщиком единому дистрибьютору в течение трех рабочих дней с даты приглашения об участии в закупе способом из одного источника ценового предложения и документов, подтверждающих соответствие потенциального поставщика требованиям глав 3 и 4 настоящих Правил в соответствии с пунктами 212, 214 настоящих Правил. Ценовое предложение потенциального поставщика не превышает цены, выделенной для закупа по соответствующему лоту, и предельной цены на международное непатентованное наименование и предельной цены на торговое наименование, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения;
6) проведение переговоров с потенциальным поставщиком на предмет уменьшения цены договора поставки. Потенциальный поставщик может отказаться от такого предложения, что не является основанием для отказа от подписания договора поставки единым дистрибьютором.
7) размещение на интернет-ресурсе единого дистрибьютора протокола об итогах закупа способом из одного источника в течение пяти рабочих дней со дня представления потенциальным поставщиком необходимых документов, в котором отражаются:
состав и секретарь комиссии;
основания проведения закупа способом из одного источника;
наименования потенциальных поставщиков, приглашенных на закуп способом из одного источника;
наименования потенциальных поставщиков, представивших документы, с указанием времени и даты их представления единому дистрибьютору;
наименования потенциальных поставщиков, документы которых соответствуют требованиям настоящих Правил;
наименования потенциальных поставщиков, документы которых не соответствуют требованиям настоящих Правил;
наименование потенциального поставщика, у которого осуществляется закуп способом из одного источника, с указанием наименования, количества, цены и суммы закупаемых товаров (при наличии);
срок, в течение которого должен быть подписан договор поставки;
наименования товаров, по которым закуп способом из одного источника признан несостоявшимся.
Протокол об итогах закупа способом из одного источника подписывается и полистно парафируется всеми присутствующими членами комиссии, председателем, заместителем председателя, секретарем комиссии в день принятия решения.

8) бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алудың қорытындылары туралы хаттаманың негізінде өнім беру шартын жасасу немесе осы тараудың 4-параграфында көзделген жағдайларда өнім беру шартына қосымша келісім жасасу. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қорытындылары бойынша беру шарттары осы Қағидалардың 18-тарауының талаптары ескеріле отырып жасалады.
Осы тармақта көзделген талаптар осы тарауда белгіленген сатып алу тәсілінің ерекшеліктері ескеріле отырып қолданылады.
Ескерту. 315-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-параграф. Екі кезеңдік тендер тұтастай немесе қандай да бір лоты бойынша өткізілмеді деп танылған кезде бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу тәртібі
316. Екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып аулға қатысуға арналған өтінімдердің ұсынылмауы себебінен өткізілмеді деп танылған жағдайда бірыңғай дистрибьютор бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютордың веб-порталына тауарларды бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруды орналастырады.
317. Екі кезеңдік тендер бір де бір әлеуетті өнім берушінің аукционға қатысуға жіберілмеуі себебінен өткізілмеді деп танылған жағдайда бірыңғай дистрибьютор бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютордың веб-порталына тауарларды бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруды орналастырады.
Бұл ретте бір көзден сатып алуға екі кезеңдік тендерге қатысқан осы Қағидалардың 3-тарауының біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілерге рұқсат етіледі.
318. Екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алу аукционға қатысуға тек бір әлеуетті өнім берушінің жіберілуі себебінен өткізілмеді деп танылған жағдайда бірыңғай дистрибьютор бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы әлеуетті өнім берушіге шақыру жібереді.
319. алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
320. Өтпеген екі кезеңдік тендерлер бойынша бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде бірыңғай дистрибьютор шақырған екі кезеңдік тендерге қатысушы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу үшін, егер ол аукционға қатысуға жіберілген немесе осы Қағидаларға сәйкес оған қолдау көрсетілген болса, осы екі кезеңдік тендерге қатысушының осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды қайта ұсынбайды. Бұл ретте шақыруда қамтылған мәліметтер өтпеген екі кезеңдік тендердің шарттарына сәйкес келуге тиіс. Өткізілмеді деп танылған екі кезеңдік тендердің хабарламасында көзделген тауарларды беру мерзімдерін ағымдағы қаржы жылы шегінде, бірақ бір көзден сатып алу тәсілін өткізуге жұмсалған мерзімнен аспайтын мерзімге асыруға рұқсат етіледі, бұл өнім беру шартында көрсетіледі.

8) заключение договора поставки с потенциальным поставщиком на основании протокола об итогах закупа способом из одного источника или в случаях, предусмотренных параграфом 4 настоящей главы, заключение дополнительного соглашения к договору поставки. Договоры поставки по итогам закупа способом из одного источника заключаются с учетом требований главы 18 настоящих Правил.
Требования, предусмотренные настоящим пунктом, применяются с учетом особенностей способа закупа, установленных настоящей главой.
Сноска. Пункт 315 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок закупа способом из одного источника при признании двухэтапного тендера в целом или по какому-либо его лоту несостоявшимся
316. В случае признания закупа способом двухэтапного тендера несостоявшимся по причине отсутствия представленных заявок на участие, единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об осуществлении закупа способом из одного источника размещает объявление на веб-портале единого дистрибьютора о закупе товаров способом из одного источника.
317. В случае признания закупа способом двухэтапного тендера несостоявшимся по причине того, что к участию в аукционе не допущен ни один потенциальный поставщик, единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об осуществлении закупа способом из одного источника размещает объявление на веб-портале единого дистрибьютора о закупе товаров способом из одного источника.
При этом к закупу из одного источника допускаются потенциальные поставщики, принимавшие участие в двухэтапном тендере, соответствующие квалификационным требованиям главы 3 настоящих Правил.
318. В случае признания закупа способом двухэтапного тендера несостоявшимся по причине того, что к участию в аукционе допущен только один потенциальный поставщик, единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об осуществлении закупа способом из одного источника направляет приглашение данному потенциальному поставщику.
319. Исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
320. При осуществлении закупа способом из одного источника по несостоявшимся двухэтапным тендерам участник двухэтапного тендера, приглашенный единым дистрибьютором для участия в закупе способом из одного источника, в случае, если он был допущен к участию аукциону или ему оказана поддержка в соответствии с настоящими Правилами, не представляет повторно документы, подтверждающие соответствие данного участника двухэтапного тендера квалификационным требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику согласно главе 3 настоящих Правил. При этом сведения, содержащиеся в приглашении, должны соответствовать условиям несостоявшегося двухэтапного тендера. Допускается превышение сроков поставки товара, предусмотренных в объявлении двухэтапного тендера, признанного несостоявшимся, в пределах текущего финансового года, но не более срока, затраченного на проведение закупа способом из одного источника, что отражается в договоре поставки.

321. Өтпеген екі кезеңдік тендерлер бойынша бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу үшін ұсынатын баға ұсынысы әлеуетті өнім берушінің аукционды өткізу кезінде берген түпкілікті баға ұсынысынан, ал ол болмаған жағдайда бастапқы баға ұсынысынан аспайды. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылған жағдайда бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қайталама өткізілген кезде бірыңғай дистрибьютор тауарларды тиісті лот бойынша сатып алуға бөлінген бағадан және халықаралық патенттелмеген атауы және (немесе) саудалық атауы бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті бағадан аспайтын бағамен сатып алады.
4-параграф. Тапсырыс берушілерден дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың көлемін ұлғайту жағына қарай қосымша өтінім түскен кезде, сондай-ақ сол қаржы жылы төмендемейтін қорды қалыптастыру немесе толықтыру үшін сатып алу кезінде бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу тәртібі
322. Тапсырыс берушілерден дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың көлемін ұлғайту жағына қарай қосымша өтінімдер түскен кезде, сондай-ақ сол қаржы жылы төмендемейтін қорды қалыптастыру немесе толықтыру үшін сатып алу кезінде бірыңғай дистрибьютор қолда бар шартқа қосымша келісім жасау жолымен өнім беру шартының талаптарына сәйкес тіркелген бағалар бойынша сол бір өнім берушіден бір көзден сатып алуды жүзеге асырады. Осы Қағидалардың 324-тармағына сәйкес сатып алу кезінде осы Қағидалардың 315-тармағының 2), 5), 6), 7) тармақшаларында көзделген іс-шаралар жүзеге асырылмайды.
323. Өнім беруші сол қаржы жылы қосымша көлемді беруден толық бас тартқан жағдайда бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылады. Өнім беруші сол қаржы жылы қосымша көлемді беруден ішінара бас тартқан кезде бірыңғай дистрибьютор осы өнім берушіден сатып алуды жүзеге асырудан бас тартады не одан берудің бұрын жасалған шартында тіркелген баға бойынша ұсынылған ішінара көлемді сатып алуды жүзеге асырады, ал қосымша көлемнің қалған бөлігіне бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылады. Бұл ретте бір көзден сатып алу тәсілімен қайта сатып алған кездегі тауардың бағасы берудің бұрын жасалған шартының тіркелген бағасынан асырылмауға тиіс.
5-параграф. Екі кезеңдік тендердің жеңімпазы және (немесе) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші өнім беру шартына немесе берудің ұзақ мерзімді шартына белгіленген мерзімде қол қоймағанда немесе қол қоюдан жалтарғанда бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу тәртібі

321. При осуществлении закупа способом из одного источника по несостоявшимся двухэтапным тендерам, ценовое предложение, предоставляемое потенциальным поставщиком для участия в закупе способом из одного источника, не превышает окончательного ценового предложения потенциального поставщика, поданного при проведении аукциона, а в случае его отсутствия, первичного ценового предложения. При проведении повторного закупа способом из одного источника в случае признания закупа способом из одного источника несостоявшимся единый дистрибьютор закупает товары по ценам, не превышающим цен, выделенных для закупа по соответствующему лоту, и предельных цен, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения по международному непатентованному наименованию и (или) торговому наименованию.
Параграф 4. Порядок закупа способом из одного источника при поступлении дополнительной заявки от заказчиков в сторону увеличения объема лекарственных средств и медицинских изделий, а также при закупе для формирования или пополнения неснижаемого запаса в том же финансовом году
322. При поступлении дополнительной заявки от заказчиков в сторону увеличения объема лекарственных средств и медицинских изделий, а также при закупе для формирования или пополнения неснижаемого запаса в том же финансовом году единый дистрибьютор осуществляет закупки из одного источника у того же поставщика по фиксированным ценам согласно условиям договора поставки путем заключения дополнительного соглашения к имеющемуся договору. При закупе в соответствии с пунктом 324 настоящих Правил мероприятия, предусмотренные подпунктами 2), 5), 6), 7) пункта 315 настоящих Правил, не осуществляются.
323. В случае полного отказа поставщика от поставки дополнительного объема в том же финансовом году закуп способом из одного источника признается несостоявшимся. При частичном отказе поставщика от поставки дополнительного объема в том же финансовом году единый дистрибьютор отказывается от осуществления закупа у данного поставщика либо осуществляет закуп у него предлагаемого частичного объема по фиксированной цене ранее заключенного договора поставки, а на оставшуюся часть дополнительного объема закуп способом из одного источника признается несостоявшимся. При этом цена товара при повторном закупе способом из одного источника не должна превышать фиксированную цену ранее заключенного договора поставки.
Параграф 5. Порядок закупа способом из одного источника, когда победитель двухэтапного тендера и (или) потенциальный поставщик, занявший второе место, в установленные сроки не подписали или уклонились от подписания договора поставки или долгосрочного договора поставки

324. Екі кезеңдік тендердің жеңімпазы және (немесе) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші белгіленген мерзімде өнім беру шартына қол қоймағанда немесе қол қоюдан жалтарғанда бірыңғай дистрибьютор бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жеңімпаздан және екінші орын алған өнім берушіден кейін аукционда ең төмен баға ұсынысын берген екі кезеңдік тендерге қатысқан әлеуетті өнім берушіге (бар болса) шақыру жібереді. Бұл ретте шақырылған әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы аукционға ұсынған оның түпкілікті баға ұсынысынан аспауға тиіс. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылған жағдайда бір көзден сатып алу тәсілімен қайталама сатып алуды өткізу кезінде бірыңғай дистрибьютор тиісті лот бойынша сатып алуға бөлінген бағадан және халықаралық патенттелмеген атауы және (немесе) саудалық атауы бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті бағадан аспайтын бағалар бойынша тауарларды сатып алады.
325. Осы Қағидалардың 324-тармағына сәйкес бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысуға бірыңғай дистрибьютор шақырған әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптарына екі кезеңдік тендердің осы қатысушысының сәйкестігін растайтын құжаттарды қайта ұсынбайды. Бұл ретте шақыруда қамтылған мәліметтер екі кезеңдік тендердің талаптарына сәйкес келуге тиіс. Тауарды ағымдағы қаржы жылының шегінде екі кезеңдік тендердің хабарландыруында көзделген беру мерзімдерінен, бірақ бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізуге жұмсалған мерзімнен аспайтын мерзімге ұзартуға рұқсат етіледі, бұл өнім беру шартында көрсетіледі.
326. Егер лот бойынша аукционға өнім беру шартына қол қоймаған немесе қол қоюдан жалтарған тек екі әлеуетті өнім беруші жіберілген жағдайда бірыңғай дистрибьютор бір көзден сатып алу тәсілімен тауарларды сатып алу туралы хабарландыруды бірыңғай дистрибьютордың веб-порталына орналастырады. Бұл ретте бірыңғай дистрибьютор осы Қағидалардың 325-тармағында көзделген тәртіппен рәсімдерді жүзеге асырады.
6-параграф. Өнім берушінің өнім беру шарты немесе берудің ұзақ мерзімді шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамауына, тиісінше орындамауына байланысты өнім беру шарты бұзылған кезде бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу тәртібі
327. Өнім берушінің өнім беру шарты немесе берудің ұзақ мерзімді шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамауына, тиісінше орындамауына байланысты өнім беру шарты бұзылған кезде бірыңғай дистрибьютор бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бір көзден сатып алу тәсілімен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы хабарландыру бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына орналастырады.
Бұл ретте бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға осы Қағидалардың 14-тармағының біліктілік талаптарына сәйкес келетін екі кезеңдік тендерге қатысқан әлеуетті өнім берушілер жіберіледі.
Бірыңғай дистрибьютор осы Қағидалардың 315-тармағында көзделген тәртіппен рәсімдерді жүзеге асырады.

324. Когда победитель двухэтапного тендера и (или) потенциальный поставщик, занявший второе место, в установленные сроки не подписали или уклонились от подписания договора поставки, единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об осуществлении закупа способом из одного источника направляет приглашение потенциальному поставщику (при наличии), участвовавшему в двухэтапном тендере, представившему на аукционе наименьшее ценовое предложение после победителя и поставщика, занявшего второе место. При этом, ценовое предложение приглашенного потенциального поставщика не должно превышать его окончательное ценовое предложение, поданное на аукционе. При проведении повторного закупа способом из одного источника в случае признания закупа способом из одного источника несостоявшимся единый дистрибьютор закупает товары по ценам, не превышающим цен, выделенных для закупа по соответствующему лоту, и предельных цен, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения по международному непатентованному наименованию и (или) торговому наименованию.
325. При осуществлении закупа способом из одного источника в соответствии с пунктом 324 настоящих Правил потенциальный поставщик, приглашенный единым дистрибьютором для участия в закупе способом из одного источника, не представляет повторно документы, подтверждающие соответствие данного участника двухэтапного тендера квалификационным требованиям, предъявляемых к потенциальному поставщику согласно главе 3 настоящих Правил. При этом сведения, содержащиеся в приглашении, должны соответствовать условиям двухэтапного тендера. Допускается превышение сроков поставки товара, предусмотренных в объявлении двухэтапного тендера, в пределах текущего финансового года, но не более срока, затраченного на проведение закупа способом из одного источника, что отражается в договоре поставки.
326. В случае, если к аукциону по лоту было допущено только два потенциальных поставщика, которые не подписали или уклонились от подписания договора поставки, единый дистрибьютор размещает объявление на веб-портале единого дистрибьютора о закупе товаров способом из одного источника. При этом единым дистрибьютором осуществляются процедуры в порядке, предусмотренном пунктом 325 настоящих Правил.
Параграф 6. Порядок закупа способом из одного источника при расторжении договора поставки ввиду неисполнения, ненадлежащего исполнения поставщиком своих обязательств по договору поставки или долгосрочного договора поставки
327. При расторжении договора поставки ввиду неисполнения, ненадлежащего исполнения поставщиком своих обязательств по договору поставки или долгосрочного договора поставки единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об осуществлении закупа способом из одного источника размещает объявление на интернет-ресурсе единого дистрибьютора о закупе услуг способом из одного источника.
При этом к закупу из одного источника допускаются потенциальные поставщики, принимавшие участие в двухэтапном тендере, соответствующие квалификационным требованиям пункта 14 настоящих Правил.
Единым дистрибьютором осуществляются процедуры в порядке, предусмотренном пунктом 315 настоящих Правил.

328. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы берудің бұзылған шартының тіркелген бағасынан, сондай-ақ халықаралық патенттелмеген атауы және (немесе) саудалық атауы бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті бағадан асырылмайды.
Бұл ретте бірыңғай дистрибьютор өнім беру шартының бағасын төмендету тұрғысында шақырылған әлеуетті өнім берушімен келіссөздер жүргізеді.
Әлеуетті өнім беруші мұндай ұсыныстан бас тарта алады, бұл бірыңғай дистрибьютордың өнім беру шартына қол қоюдан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды.
7-параграф. Әлеуетті өнім берушіден – шетелдік өндірушіден (дайындаушы зауыттан) немесе отандық өндірушіден халықаралық патенттелмеген атауы (құрамы) және (немесе) сипаттамасы бойынша Қазақстан Республикасында тіркелген аналогы жоқ дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу тәртібі
329. Әлеуетті өнім беруші-шетелдік өндірушіден (дайындаушы зауыттан) немесе отандық тауар өндірушіден аналогтары жоқ тауарларды бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды ұйымдастыру және өткізу мынадай жүйелі іс-шаралардың орындалуын көздейді:
1) бірыңғай дистрибьютор аналогтары жоқ тауарлар тізбесін растау үшін сараптама ұйымына сұрау салуды бірыңғай дистрибьютордың тізімін алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жібереді;
2) сараптама ұйымы сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасында аналогтары жоқ тауарлардың тізбесін жібереді;
3) бірыңғай дистрибьютор электрондық пошта арқылы екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасындағы әлеуетті өнім берушілерге – шетелдік өндірушінің (дайындаушы зауыттың) өкілдеріне немесе отандық өндірушілерге беру шарттарын жасау мүмкіндігін растау мақсатында келіссөздер жүргізуге арналған шақыру хаттарын жібереді;
4) әлеуетті өнім беруші – шетелдік өндіруші (дайындаушы зауыт) немесе отандық өндіруші он жұмыс күні ішінде беру шарттарын жасау бойынша келіссөздерге қатысатыны туралы растауды не себептері көрсетілген қатысудан бас тарту туралы хатты жібереді. Бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушінің негізделген өтініші бойынша растауды ұсыну мерзімін он бес жұмыс күніне дейін ұзартуға құқылы. Бұл ретте осы тармақшада белгіленген мерзімде жауаптың болмауы беру шарттарын жасау бойынша келіссөздерге қатысудан бас тарту ретінде бағаланады;

328. Ценовое предложение потенциального поставщика не превышает фиксированной цены расторгнутого договора поставки, а также предельной цены, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения по международному непатентованному наименованию и (или) торговому наименованию.
При этом, единый дистрибьютор проводит переговоры с приглашенным потенциальным поставщиком на предмет уменьшения цены договора поставки.
Потенциальный поставщик может отказаться от такого предложения, что не является основанием для отказа от подписания договора поставки единым дистрибьютором.
Параграф 7. Порядок закупа способом из одного источника у потенциального поставщика - иностранного производителя (завода-изготовителя) или отечественного товаропроизводителя лекарственных средств, медицинских изделий, не имеющих зарегистрированных в Республике Казахстан аналогов по международному непатентованному наименованию (составу) и (или) характеристике
329. Организация и проведение закупа способом из одного источника потенциального поставщика - иностранного производителя (завода-изготовителя) или отечественного товаропроизводителя товаров, не имеющих аналогов, предусматривают выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) единый дистрибьютор в течение одного рабочего дня после получения списка единого дистрибьютора направляет запрос в экспертную организацию для подтверждения перечня товаров, не имеющих аналогов;
2) экспертная организация в течение десяти календарных дней с даты получения запроса направляет перечень товаров, не имеющих аналогов в Республике Казахстан;
3) единый дистрибьютор на основании письма от экспертной организации в течение двух рабочих дней посредством электронной почты направляет потенциальным поставщикам - представителям иностранного производителя (завода-изготовителя) в Республике Казахстан или отечественным производителям письма-приглашения на переговоры с целью подтверждения возможности заключения договоров поставки;
4) потенциальный поставщик - иностранный производитель (завод-изготовитель) или отечественный производитель в течение десяти рабочих дней направляет подтверждение об участии в переговорах по заключению договоров поставки либо письмо об отказе от участия с указанием причин. Единый дистрибьютор может продлить срок представления подтверждения до пятнадцати рабочих дней по обоснованному обращению потенциального поставщика. При этом, отсутствие ответа в установленный срок настоящим подпунктом расценивается как отказ от участия в переговорах по заключению договоров поставки.

5) әлеуетті өнім берушілерден-шетелдік өндірушілерден (дайындаушы зауыттан) немесе отандық өндірушілерден түскен хаттардың негізінде бірыңғай дистрибьютор беру шарттарын немесе қолданыстағы өнім беру шарты болған жағдайда жоспарланып отырған қаржы жылына арналған қосымша келісім жасау мүмкіндігі тұрғысында келіссөздер жүргізеді;
6) шетелдік өндірушімен (дайындаушы зауытпен) беру шарттарын жасау жөнінде уағдаластықтарға қол жеткізілген жағдайда бірыңғай дистрибьютор бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақыруды әлеуетті өнім берушіге жібереді. Өнім беру шартын жасасудан бас тартқан жағдайда бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушімен жүргізілген келіссөздер хаттамасы негізінде осы Қағидалардың 3-бөліміне сәйкес екі кезеңдік тендер өткізеді;
7) әлеуетті өнім беруші – шетелдік өндіруші (дайындаушы зауыт) немесе отандық өндіруші 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 331, 332-тармақтарына сәйкес құжаттар тізбесін ұсынады;
8) бірыңғай дистрибьютор бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу рәсімдерін ұйымдастыру және өткізу үшін комиссия құрады;
9) әлеуетті өнім берушіден – шетелдік өндірушіден (дайындаушы зауыттан) немесе отандық тауар өндірушіден аналогтары жоқ тауарларды бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу туралы шешім шетелдік валютада шарт жасалған жағдайда бос ақша қаражаты қорының болуы ескеріліп қабылданады;
10) бір көзден алу тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманың негізінде (әлеуетті өнім берушімен – шетелдік өндірушімен (дайындаушы зауытпен) немесе отандық тауар өндірушімен қолданыстағы өнім беру шарты – жоспарланған қаржы жылына арналған қосымша келісім болған жағдайда) бірыңғай дистрибьютор өнім беру шартын жасайды.
330. Осы параграфқа сәйкес сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығына қауіп туындайтын жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 20-тармағының талаптарына сәйкес келеді.
331. Әлеуетті өнім берушіден – шетелдік өндірушіден (дайындаушы зауыттан) аналогтары жоқ тауарларды сатып алуды жүзеге асыру кезінде бірыңғай дистрибьютор:
1) баға ұсынысын;
2) тіркелгенін растайтын қолданыстағы құжаттың көшірмесін немесе сараптама ұйымының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен расталған Мемлекеттік тізілімнің ақпараттық ресурсынан үзінді не электрондық үкімет веб-порталы арқылы алынған уәкілетті органның Қазақстан Республикасының аумағына тауарды әкелуге және қолдануға нотариат куәландырған рұқсатының көшірмесін;

5) на основании писем от потенциальных поставщиков - иностранных производителей (завода-изготовителя) или отечественных производителей, единый дистрибьютор проводит переговоры на предмет возможности заключения договоров поставки или, в случае наличия действующего договора поставки, дополнительного соглашения на планируемый финансовый год;
6) в случае достижения договоренностей по заключению договоров поставки с иностранным производителем (заводом-изготовителем), единый дистрибьютор направляет потенциальному поставщику приглашение об участии в закупе способом из одного источника. В случае отказа от заключения договора поставки, единый дистрибьютор на основании протокола переговоров с потенциальным поставщиком проводит двухэтапный тендер согласно разделу 3 настоящих Правил.
7) в течение 10 (десяти) рабочих дней потенциальный поставщик - иностранный производитель (завод-изготовитель) или отечественный производитель представляют перечень документов согласно пунктам 331, 332 настоящих Правил;
8) единый дистрибьютор создает комиссию для организации и проведения процедур закупа способом из одного источника;
9) решение о закупе способом из одного источника потенциального поставщика - иностранного производителя (завода-изготовителя) или отечественного товаропроизводителя товаров, не имеющих аналогов, принимается с учетом наличия запаса свободных денежных средств в случае заключения договора в иностранной валюте;
10) на основании протокола об итогах закупа способом из одного источника единый дистрибьютор заключает договор поставки (в случае наличия действующего договора поставки - дополнительное соглашение на планируемый финансовый год) с потенциальным поставщиком - иностранным производителем (заводом-изготовителем) или отечественным производителем).
330. Лекарственные средства и медицинские изделия, закупаемые согласно настоящему параграфу, соответствуют требованиям пункта 20 настоящих Правил, за исключением случаев возникновения угрозы санитарно-эпидемиологическому благополучию населения.
331. При осуществлении закупа у потенциального поставщика- иностранного производителя (завода-изготовителя) товаров, не имеющих аналогов, единый дистрибьютор запрашивает:
1) ценовое предложение;
2) копию действующего документа, подтверждающего регистрацию, или выписку из информационного ресурса Государственного реестра, заверяемую электронно-цифровой подписью экспертной организации, либо нотариально удостоверенную копию разрешения уполномоченного органа на ввоз и применение товара на территории Республики Казахстан или разрешение уполномоченного органа на ввоз и применение товара на территории Республики Казахстан, полученное посредством веб-портала электронного правительства;

3) беру кезінде жарамдылық мерзімі көрсетілген тіркеу куәлігіне сәйкес өндіруші немесе дайындаушы зауыт растаған дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру кестесін;
4) шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын мемлекеттік және орыс тілдеріне нотариат куәландырған аудармасы бар шетелдік өндіруші (дайындаушы зауыт) құжатының заңдастырылған немесе апостиль қойылған не, егер шетелдік өндірушінің (дайындаушы зауыттың) Қазақстан Республикасының аумағында өкілдігі (филиалы) болса, онда өкілдікті (филиал) есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы (куәлікті) және өкілдік (филиал) туралы ережені;
5) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндіруге және (немесе) көтерме, бөлшек саудада өткізуге шетелдік өндірушінің (дайындаушы зауыттың) құқығын растайтын құжаттардың заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмелерін нотариат куәландырған мемлекеттік және орыс тілдеріне аудармасымен (бар болса);
6) GMP және GDP талаптарына сәйкестік сертификатының көшірмесін (бар болса);
7) уәкілетті адамның қол қою құқығын растайтын құжаттың көшірмесін сұратады.
Егер алдағы жылы шетелдік өндірушімен (дайындаушы зауытпен) шарт әрекет еткен жағдайда бірыңғай дистрибьютор осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды талап етпеуі мүмкін.
332. Әлеуетті өнім берушіден – шетелдік заңды тұлғаның филиалынан не Қазақстан Республикасында шетелдік өндірушінің заңды тұлғасы ретінде тіркелген еншілес компаниядан немесе фармацевтикалық компанияның тобына кірген және Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды экспорттауға уәкілетті адамнан сатып алуды жүзеге асыру кезінде бірыңғай дистрибьютор шетелдік заңды тұлғаның филиалынан дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың шетелдік өндірушісінің мекемесін растайтын құжаттарды қосымша сұратады.
Әлеуетті өнім берушіден - отандық өндірушіден аналогтары жоқ дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде бірыңғай дистрибьютор 4) және 5) тармақшаларды қоспағанда, 331-тармақта аталған құжаттарды сұратады.
333. Отандық тауар өндірушіден немесе шетелдік өндірушіден аналогтары жоқ тауарларды бір көзден сатып алуды жүзеге асыру кезінде отандық өндірушімен немесе шетелдік өндірушімен (дайындаушы зауытпен), шетелдік заңды тұлғаның филиалымен не заңды тұлға ретінде Қазақстан Республикасында тіркелген еншілес компаниямен немесе фармацевтикалық компанияның тобына кірген заңды тұлғамен немесе Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды экспорттауға уәкілетті тұлғамен үш жылға дейінгі мерзімде өнім берудің азаматтық-құқықтық шарты жасалады.

3) график поставок лекарственных средств, медицинских изделий, подтвержденный производителем или заводом-изготовителем согласно регистрационному удостоверению с указанием сроков годности на момент поставки;
4) легализованную или апостилированную копию документа иностранного производителя (завода-изготовителя), подтверждающего, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально удостоверенным переводом на государственный и русский языки либо, если иностранный производитель (завод-изготовитель) имеет представительство (филиал) на территории Республики Казахстан, то свидетельство (справка) об учетной регистрации (перерегистрации) представительства (филиала) и положение о представительстве(филиале);
5) легализованные или апостилированные копии документов, подтверждающих право иностранного производителя (завода-изготовителя) на производство и (или) оптовую, розничную реализацию лекарственных средств, медицинских изделий, с нотариально удостоверенным переводом на государственном и русском языках (при наличии);
6) копию сертификата соответствия требованиям GMP и GDP (при наличии);
7) копию документа, подтверждающего право подписи уполномоченного лица.
В случае, если в предыдущем году действовал договор с иностранным производителем (заводом-изготовителем), единый дистрибьютор может не требовать документы, указанные в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта.
332. При осуществлении закупа у потенциального поставщика-филиала иностранного юридического лица либо дочерней компании, зарегистрированной в Республике Казахстан в качестве юридического лица иностранного производителя или юридического лица, входящего в группу фармацевтической компании и уполномоченного экспортировать товары на территорию Республики Казахстан, единый дистрибьютор дополнительно запрашивает документы, подтверждающие учреждение иностранным производителем лекарственных средств и медицинских изделий филиала иностранного юридического лица либо дочерней компании.
При осуществлении закупа у потенциального поставщика - отечественного производителя лекарственных средств, медицинских изделий, не имеющих аналогов, единый дистрибьютор запрашивает документы, перечисленные в пункте 331, за исключением подпунктов 4) и 5).
333. При осуществлении закупа из одного источника у отечественного товаропроизводителя или иностранного производителя товаров, не имеющих аналогов, заключается гражданско-правовой договор поставки с отечественным производителем или иностранным производителем (заводом-изготовителем), филиалом иностранного юридического лица, либо дочерней компанией, зарегистрированной в Республике Казахстан в качестве юридического лица, или юридическим лицом, входящим в группу фармацевтической компании и уполномоченным экспортировать товары на территорию Республики Казахстан, сроком до трех лет.

334. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша аналогтары жоқ тауарларды берудің үш жылдық шарты сатып алынатын тауарлардың жыл сайынғы ең төменгі саны және сатып алу бағасы үш жылдық кезеңге бекіте отырып, тауарлардың қажеттілігі мен сұранысының болжамы ескеріле отырып, мөлшері келіссөздер нәтижелері бойынша айқындалатын, әлеуетті өнім беруші жыл сайынғы қосымша жеңілдікті ұсынған жағдайда жасалуы мүмкін. Бұл ретте денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган осындай тауарларға үш жылдық кезеңге арналған жыл сайынғы ең төмен қажеттілікті айқындайды және оны бірыңғай дистрибьюторға ұсынады. Бірыңғай дистрибьютор ең төмен қажеттілік туралы уәкілетті органның ақпараты негізінде аналогтары жоқ тауарлардың әлеуетті өнім берушісімен жыл сайынғы қосымша жеңілдіктің мөлшерін айқындау бойынша келіссөздер жүргізеді. Келіссөздердің нәтижелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган сатып алынатын тауарлардың жыл сайынғы ең төменгі санын және сатып алу бағасын үш жылдық кезеңге бекіте отырып өнім берудің үш жылдық шартын жасау және үш жылға шекті бағаны тіркеу туралы шешім қабылдайды. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның шешімі негізінде бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушімен өнім беру шартын жасасады.
335. Шетелдік өндірушімен (дайындаушы зауытпен) шетелдік валютада аналогтары жоқ тауарларды өнім беру шартын жасаған жағдайда өнім беру шартының бағасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша жоспарланатын қаржы жылы осы валютамен бекітіледі.
Бұл ретте шарттың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша есептелген ұлттық валютадағы бағасы тиісті лот бойынша сатып алуға бөлінген сомадан және халықаралық патенттелмеген атауы және (немесе) саудалық атауы бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті бағадан аспайды.
Тапсырыс берушінің қосымша өтінімдері бойынша бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өнім беру шартында көрсетілген валютамен тіркелген баға бойынша әлеуетті өнім берушіден – шетелдік өндірушіден (дайындаушы зауыттан) жүзеге асырылады. Бұл ретте тапсырыс берушілер үшін прайс-парақтың бағасы валюта бағамына қарамастан тиісті қаржы жылына арналған сатып алу шарты бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін өзгеріссіз қалады.
336. Аналогтары жоқ тауарлардың өнім беру шарты:
1) халықаралық патенттелмеген атауы (құрамы) және сипаттамасы бойынша тиісті қаржы жылы міндеттемелерді орындағаннан кейін дәрілік заттардың немесе медициналық мақсаттағы бұйымдардың аналогтары Қазақстан Республикасында тіркелген;

334. По согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения, трехлетние договора поставки товаров, не имеющих аналогов, могут заключаться с фиксацией на трехлетний период ежегодного минимального закупаемого количества товаров и закупочной цены, с учетом необходимости и прогноза потребности товаров, при условии предоставления потенциальным поставщиком ежегодной дополнительной скидки, размер которой определяется по результатам переговоров. При этом уполномоченный орган в области здравоохранения определяет ежегодную минимальную потребность в таких товарах на трехлетний период и предоставляет ее единому дистрибьютору. Единый дистрибьютор на основании информации уполномоченного органа о минимальной потребности проводит переговоры с потенциальным поставщиком товаров, не имеющих аналогов, по определению размера ежегодной дополнительной скидки. По результатам переговоров уполномоченный орган в области здравоохранения принимает решение о заключении трехлетнего договора поставки с фиксацией на трехлетний период ежегодного минимального закупаемого количества товаров и закупочной цены, и фиксации предельной цены на три года. На основании решения уполномоченного органа в области здравоохранения единый дистрибьютор заключает договор поставки с потенциальным поставщиком.
335. В случае заключения договора поставки товаров, не имеющих аналогов с иностранным производителем (заводом-изготовителем) в иностранной валюте, цена договора поставки фиксируется в данной валюте на планируемый финансовый год по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан.
При этом, цена договора в национальной валюте, рассчитанная по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, не превышает сумму, выделенную для закупа по соответствующему лоту, и предельной цены, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения по международному непатентованному наименованию и (или) торговому наименованию.
Закуп способом из одного источника по дополнительным заявкам заказчика осуществляется у потенциального поставщика - иностранного производителя (завода-изготовителя) по фиксированной цене в валюте, указанной в договоре поставки. При этом, цена прайс-листа для заказчиков остается неизменной до полного исполнения обязательств по договору закупки на соответствующий финансовый год вне зависимости от валютного курса.
336. Договор поставки товаров, не имеющих аналогов, подлежит расторжению в случаях:
1) регистрации в Республике Казахстан аналогов лекарственного средства или медицинского изделия по международному непатентованному наименованию (составу) и характеристике после исполнения обязательств на соответствующий финансовый год;

2) бірыңғай дистрибьютордың сатып алу тізімінен дәрілік заттар және медициналық бұйымдар алынып тасталған;
3) Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тіркеудің қолданылу мерзімі тоқтатылған жағдайларда бұзылуға жатады.
8-параграф. Бір көзден сатып алу тәсілімен немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың (келісімдердің), сондай-ақ оларды іске асыру үшін қол қойылған халықаралық шарттардың негізінде, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас ассамблеясы құрған халықаралық ұйымдардан немесе олар арқылы сатып алу тәртібі
337. Бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісілген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесі бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас Ассамблеясы құрған халықаралық ұйымдар арқылы бір көзден сатып алуды жүзеге асырады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қатер төнген жағдайларда денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша бірыңғай дистрибьютордың тізіміне енбейтін дәрілік заттарды сатып алуға жол беріледі.
Ескерту. 337-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
338. Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас ассамблеясы құрған халықаралық ұйымдар арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде ол тауардың бағасы осы халықаралық ұйымның сатып алуды ұйымдастыру және (немесе) тауарларды беру бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынуымен байланысты барлық шығыстарды жабу үшін қажетті қосымша алымдарға шығындарды қамтитын, бірақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті бағадан аспайтын баға ұсынысын береді.
Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас ассамблеясы құрған халықаралық ұйым арқылы сатып алынған тауарды беруді жүзеге асыру кезінде тауарларға осы Қағидалардың 4-тарауының 20-тармағында белгіленген талаптар қойылмайды.
339. Тауарды Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас ассамблеясы құрған халықаралық ұйым арқылы сатып алу кезінде Тауарды беру туралы келісімде көрсетілетін соманың мөлшерінде алдын ала төлем жасауға жол беріледі.
340. Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас ассамблеясы құрған халықаралық ұйым арқылы сатып алынған тауарды беру кезінде тауарларды берумен байланысты қосымша қызметтерді көрсету үшін үшінші тұлғаларды тартуға жол беріледі.

2) исключения лекарственных средств и медицинских изделий из списка закупа единого дистрибьютора;
3) прекращения срока действия регистрации в Республике Казахстан лекарственного средства, медицинского изделия.
Параграф 8. Порядок закупа способом из одного источника у или через международные организации, учрежденные Генеральной ассамблеей Организации Объединенных Наций, по согласованию уполномоченного органа в области здравоохранения, на основании международных договоров (соглашений), ратифицированных Республикой Казахстан, а также международных договоров, подписанных в их реализацию
337. Единый дистрибьютор осуществляет закуп из одного источника через международные организации, учрежденные Генеральной ассамблеей Организации Объединенных Наций по перечню лекарственных средств и медицинских изделий, согласованному уполномоченным органом в области здравоохранения.
Допускается закуп лекарственных средств, не входящих в список единого дистрибьютора, в случаях возникновения угрозы санитарно-эпидемиологического благополучия населения по поручению уполномоченного органа в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 337 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
338. При осуществлении закупа из одного источника через международную организацию, учрежденную Генеральной ассамблеей Организации Объединенных Наций, ею предоставляется ценовое предложение, с указанием срока годности товара, включающее цену за товар и затраты на дополнительные сборы, необходимые для погашения всех расходов, связанных с предоставлением услуг по организации закупа данной международной организацией и (или) поставкой товара, но не превышающую предельной цены, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения.
При осуществлении поставки товара, закупленного через международную организацию, учрежденную Генеральной ассамблеей Организации Объединенных Наций, к товарам не предъявляются требования, установленные пунктом 20 главы 4 настоящих Правил.
339. При закупе товара через международную организацию, учрежденную Генеральной ассамблеей Организации Объединенных Наций, допускается предварительная выплата в размере суммы, указываемой в Соглашении о поставке товара.
340. При поставке товара, закупленного через международную организацию, учрежденную Генеральной ассамблеей Организации Объединенных Наций, допускается привлечение третьих лиц для оказания сопутствующих услуг, связанных с поставкой товаров.

8-1-параграф. Екі кезеңдік тендер қорытындысын шығару 2018 жылға өткен жағдайда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың және (немесе) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің олардың жалпы жылдық көлемінен тоқсан күнге дейінгі қажеттілігін бір көзден сатып алу тәсілінің тәртібі
Ескерту. 16-тарау 8-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.12.2017 № 829 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
340-1. Осы Қағидаларда белгіленген тәртіпке сәйкес екі кезеңдік тендер қорытындысын шығару 2018 жылға өткен жағдайда бірыңғай дистрибьютор дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың және (немесе) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің олардың жалпы жылдық көлемінен тоқсан күнге дейінгі қажеттілігін бір көзден сатып алу тәртібімен сатып алуға құқылы.
340-2. Хабарландыру берілетін екі кезеңдік тендердің дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың және (немесе) фармацевтикалық қызметтердің жалпы жылдық көлемі бір көзден сатып алу тәртібімен сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың және (немесе) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің тиісті көлеміне азаяды.
8-2-параграф. Есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға мемлекеттік квота бекітілгенге дейін Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне енгізілген, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді және (немесе) дәрілік препараттарды бір көзден алу тәсілімен сатып алу тәртібі.
Ескерту. 16-тарау 8-2-параграфпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
340-3. Есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға мемлекеттік квота бекітілгенге дейін бірыңғай дистрибьютор Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне енгізілген, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар фармацевтикалық көрсетілетін қызметті және (немесе) дәрілік препараттарды бір көзден алу тәсілімен олардың жалпы жылдық көлемінен тоқсан күнгі қажеттілікке дейін сатып алуға құқылы.
340-4. Жарияланатын екі кезеңдік тендердің Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерінің және (немесе) дәрілік препараттарының жалпы жылдық көлемі бір көзден алу тәсілімен сатып алынатын Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгізілген, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің және (немесе) дәрілік препараттардың тиісті көлеміне азайтылады.

Параграф 8-1. Порядок закупа способом из одного источника лекарственных средств и медицинских изделий и (или) фармацевтических услуг до девяностодневной потребности от их общего годового объема, в случае, когда подведение итогов двухэтапного тендера переходит на 2018 год
Сноска. Глава 16 дополнена параграфом 8-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.12.2017 № 829 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
340-1. В случае, когда в соответствии с установленным настоящими Правилами порядком подведение итогов двухэтапного тендера переходит на 2018 год, единый дистрибьютор вправе закупить лекарственные средства и медицинские изделия и (или) фармацевтические услуги до девяностодневной потребности от их общего годового объема способом из одного источника.
340-2. Общий годовой объем лекарственных средств и медицинских изделий и (или) фармацевтических услуг объявляемого двухэтапного тендера уменьшается на соответствующий объем лекарственных средств и медицинских изделий и (или) фармацевтических услуг, закупаемых способом из одного источника.
Параграф 8-2. Порядок закупа способом из одного источника фармацевтических услуг и (или) лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, включенные в список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, до утверждения государственной квоты на наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
Сноска. Глава 16 дополнена параграфом 8-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
340-3. До утверждения государственной квоты на наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры единый дистрибьютор вправе закупить фармацевтическую услугу и (или) лекарственные препараты, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, включенные в список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, до девяностодневной потребности от их общего годового объема способом из одного источника.
340-4. Общий годовой объем фармацевтической услуги и (или) лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, включенные в список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, объявляемого двухэтапного тендера уменьшается на соответствующий объем фармацевтической услуги и (или) лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, включенные в список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, закупаемый способом из одного источника.

9-параграф. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды өткізілмеді деп тану кезіндегі шешімдер
341. Егер бір көзден алу тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылса, бірыңғай дистрибьютор сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алуды қайталама өткізу туралы;
2) екі кезеңдік тендер және екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алуды қайталама өткізу шарттарын өзгерту туралы;
3) екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алуға қатысқан әлеуетті өнім берушілердің қатарынан бірыңғай дистрибьютор айқындаған әлеуетті өнім берушіден бір көзден сатып алу тәсілімен қайталама сатып алуды жүзеге асыру туралы (бұл ретте бір көзден сатып алу тәсілімен қайталама сатып алуға осы Қағидалардың 14-тармағының біліктілік талаптарына сәйкес келетін, екі кезеңдік тендерге қатысқан әлеуетті өнім берушілер жіберіледі);
4) тапсырыс берушілердің қажеттілігі болмаған жағдайда сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту туралы.
Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуды ұйымдастыру кезінде осындай шешімді лизинг беруші не денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қабылдайды.
Ескерту. 341-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17-тарау. Сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу
1-параграф. Сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру негіздемелері
342. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды осы Қағидалардың 316, 317, 318-тармақтарында көзделген жағдайларда сатып алу веб-порталы арқылы бірыңғай дистрибьютор жүзеге асырады.
Ескерту. 342-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
343. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды ұйымдастыру және өткізу (осы Қағидалардың 314-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес сатып алуды қоспағанда) мынадай жүйелі іс-шаралардың орындалуын көздейді:
1) осы тәсілді қолдану негіздемесімен сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды өткізу туралы бірыңғай дистрибьютордың шешім қабылдауы;
2) сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу рәсімдерін ұйымдастыру және өткізу үшін комиссия, комиссия хатшысын құру;

Параграф 9. Решения при признании закупа способом из одного источника несостоявшимся
341. В случае, если закуп способом из одного источника признан несостоявшимся, единый дистрибьютор, за исключением случаев организации закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, принимает одно из следующих решений:
1) о повторном проведении закупа способом двухэтапного тендера;
2) об изменении условий двухэтапного тендера и повторном проведении закупа способом двухэтапного тендера;
3) об осуществлении повторного закупа способом из одного источника у потенциального поставщика, определенного единым дистрибьютором, из числа потенциальных поставщиков, принимавших участие в закупе способом двухэтапного тендера, (при этом к повторному закупу из одного источника допускаются потенциальные поставщики, принимавшие участие в двухэтапном тендере, соответствующие квалификационным требованиям пункта 14 настоящих Правил);
4) об отказе от осуществления закупа в случае отсутствия потребности заказчиков.
При организации закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, такое решение принимают лизингодатель либо уполномоченный орган в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 341 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 17. Закуп способом из одного источника посредством веб-портала закупок
Параграф 1. Основания осуществления закупа способом из одного источника посредством веб-портала закупок
342. Закуп способом из одного источника осуществляется единым дистрибьютором посредством веб-портала закупок в случаях, предусмотренных пунктами 316, 317, 318 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 342 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок осуществления закупа способом из одного источника посредством веб-портала закупок
343. Организация и проведение закупа способом из одного источника (за исключением закупа в соответствии с подпунктами 5) и 6) пункта 314 настоящих Правил) предусматривают выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) принятие решения единым дистрибьютором о проведении закупа способом из одного источника посредством веб-портала закупок с обоснованием применения данного способа;
2) создание комиссии, секретаря комиссии для организации и проведения процедур закупа способом из одного источника посредством веб-портала закупок;

3) әлеуетті өнім берушіге веб-портал арқылы сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақыруды жіберу;
4) шақыруда көзделген құжаттарды қоса бере отырып, сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы келісімін әлеуетті өнім берушінің сатып алу веб-порталы арқылы жіберу;
5) тендерлік комиссияның әлеуетті өнім беруші ұсынған құжаттарды сатып алу веб-порталы арқылы қарауы;
6) бағаны төмендету тұрғысында әлеуетті өнім берушімен келіссөздер жүргізу;
7) сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманы сатып алу веб-порталына орналастыру.
344. Әлеуетті өнім берушіні сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақыру тәртібі, шарттары мен мазмұны осы Қағидалардың 16-тарауының 3-5-параграфтарына сәйкес айқындалады.
345. Әлеуетті өнім беруші сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақыруды алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға сатып алу веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды:
1) сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы келісімді немесе себептері көрсетілген қатысудан бас тарту туралы хатты;
2) тиісті лот бойынша сатып алуға бөлінген бағадан және халықаралық патенттелмеген атауы және (немесе) саудалық атауы бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті бағадан аспайтын баға ұсынысын;
3) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін жібереді.
Құжаттар сатып алу веб-порталы арқылы электрондық көшірмелер түрінде, қажет болған кезде әлеуетті өнім берушінің бірінші басшысының немесе уәкілетті адамының электрондық-цифрлық қолтаңбасы қойылған нотариат куәландырған құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде ұсынылады.
Бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушінің негізделген өтініші бойынша құжаттарды ұсыну мерзімін күнтізбелік жиырма күнге дейін ұзарта алады. Осы тармақшада белгіленген мерзімде жауаптың болмауы сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысудан әлеуетті өнім берушінің бас тартуы ретінде бағаланады.
346. Осы Қағидалардың 345-тармағында көрсетілген құжаттарды әлеуетті өнім берушінің ұсыну мерзімі өткеннен кейін комиссия мүшелерін және сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіні бір мезгілде электрондық пошта арқылы хабардар ете отырып, әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері сатып алу веб-порталында автоматты түрде ашылады.

3) направление потенциальному поставщику посредством веб-портала приглашения об участии в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок;
4) направление потенциальным поставщиком посредством веб-портала закупок согласия об участии в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок с приложением документов, предусмотренных в приглашении;
5) рассмотрение тендерной комиссией посредством веб-портала закупок представленных потенциальным поставщиком документов;
6) проведение переговоров с потенциальным поставщиком на предмет снижения цены;
7) размещение на веб-портале закупок протокола об итогах закупок способом из одного источника посредством веб-портала закупок.
344. Порядок, условия и содержание приглашения об участии в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок потенциальному поставщику определяются в соответствии с параграфами 3-5 главы 16 настоящих Правил.
345. Потенциальный поставщик посредством веб-портала закупок направляет единому дистрибьютору в течение трех рабочих дней с момента получения приглашения об участии в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок следующие документы:
1) согласие об участии в закупе из одного источника посредством веб-портала закупок или письмо об отказе в участии с указанием причин;
2) ценовое предложение, не превышающее выделенную цену для закупа по соответствующему лоту, и предельную цену, установленную уполномоченным органом в области здравоохранения по международному непатентованному наименованию и (или) торговому наименованию;
3) электронные копии документов, подтверждающих соответствие потенциального поставщика требованиям глав 3 и 4 настоящих Правил.
Документы представляются посредством веб-портала закупок в виде электронных копий, при необходимости электронных копий нотариально удостоверенных документов, подписанных электронно-цифровой подписью первого руководителя или уполномоченного лица потенциального поставщика.
Единый дистрибьютор может продлить срок представления документов до двадцати календарных дней по обоснованному обращению потенциального поставщика. Отсутствие ответа в установленный настоящим подпунктом срок расценивается как отказ потенциального поставщика от участия в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок.
346. По истечении срока представления потенциальным поставщиком документов, указанных в пункте 345 настоящих Правил, веб-порталом закупок автоматически вскрываются заявки потенциальных поставщиков с одновременным уведомлением по электронной почте членов комиссии и потенциального поставщика, подавшего заявку на участие в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок.

347. Өтпеген екі кезеңдік тендерлер бойынша сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асырған кезде сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысу үшін бірыңғай дистрибьютор шақырған екі кезеңдік тендердің қатысушысы, егер ол екі кезеңдік тендерге қатысуға жіберілсе, осы екі кезеңдік тендерге қатысушының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды қайта ұсынбайды. Бұл ретте шақыруда қамтылған мәліметтер өтпеген екі кезеңдік тендердің талаптарына сәйкес келуге тиіс. Тауарды беру мерзімдерін ағымдағы қаржы жылының шегінде, бірақ сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізуге жұмсалған мерзімнен аспайтын өтпеді деп танылған екі кезеңдік тендердің хабарландыруында көзделген мерзімдерден ұзартуға рұқсат етіледі.
348. Өнім беру шартының бағасын төмендету тұрғысында келіссөздер жүргізу үшін комиссия хатшысы сатып алу веб-порталы арқылы әлеуетті өнім берушіге келіссөздерді жүргізу орны, күні, уақыты көрсетілген келіссөздерді жүргізуге шақыру жібереді.
Әлеуетті өнім беруші мұндай ұсыныстан бас тарта алады, ол бірыңғай дистрибьютордың өнім беру шартына қол қоюдан бас тартуы үшін негіздеме болып табылмайды.
349. Тендерлік комиссия әлеуетті өнім беруші құжаттарды ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысуға ұсынылған әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін осы Қағидалардың біліктілік талаптарына және талаптарына сәйкестік тұрғысында қарайды.
350. Комиссия хатшысы комиссия шешім қабылдаған күні комиссия мүшелеріне және сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіге электрондық пошта арқылы бір мезгілде хабарлай отырып, бірыңғай дистрибьютордың сатып алу веб-порталында сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманы қалыптастырады және жариялайды, онда мыналар көрсетіледі:
1) күні мен уақыты;
2) шақыру нөмірі;
3) шақырудың атауы;
4) лоттың нөмірі;
5) лоттың атауы;
6) комиссияның құрамы және комиссияның хатшысы туралы деректер;
7) сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды өткізу негізі;
8) сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға шақырылған әлеуетті өнім берушінің атауы;
9) әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы туралы ақпарат;

347. При осуществлении закупа способом из одного источника посредством веб-портала закупок по несостоявшимся двухэтапным тендерам участник двухэтапного тендера, приглашенный единым дистрибьютором для участия в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок, в случае, если он был допущен к участию в двухэтапном тендере, не представляет повторно документы, подтверждающие соответствие данного участника двухэтапного тендера требованиям настоящих Правил. При этом сведения, содержащиеся в приглашении, должны соответствовать условиям несостоявшегося двухэтапного тендера. Допускается превышение сроков поставки товара срокам поставки, предусмотренным в объявлении двухэтапного тендера, признанного несостоявшимся, в пределах текущего финансового года, но не более срока, затраченного на проведение закупа способом из одного источника посредством веб-портала закупок.
348. Для проведения переговоров на предмет уменьшения цены договора поставки секретарь комиссии посредством веб-портала закупок направляет приглашение потенциальному поставщику на проведение переговоров с указанием места, даты, времени проведения переговоров.
Потенциальный поставщик может отказаться от такого предложения, что не является основанием для отказа от подписания договора поставки единым дистрибьютором.
349. Тендерная комиссия рассматривает заявки потенциальных поставщиков, представленные для участия в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок на предмет соответствия квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил в течение пяти рабочих дней со дня представления потенциальным поставщиком документов.
350. Секретарь комиссии в день принятия решения комиссией формирует и опубликовывает на веб-портале закупок единого дистрибьютора протокол об итогах закупа способом из одного источника посредством веб-портала закупок с одновременным уведомлением по электронной почте членов комиссии и потенциального поставщика, подавшего заявку на участие в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок, в котором отражаются:
1) дата и время;
2) номер приглашения;
3) наименование приглашения;
4) номер лота;
5) наименование лота;
6) состав комиссии и данные о секретаре комиссии;
7) основания проведения закупа способом из одного источника посредством веб-портала закупок;
8) наименования потенциального поставщика, приглашенного на закуп способом из одного источника посредством веб-портала закупок;
9) информация о ценовом предложении потенциального поставщика;

10) комиссияның дауыс беру нәтижесі және мынадай мәліметтер көрсетілген олар бойынша қабылданған шешімдер:
біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына (сатып алу ерекшеліктерін ескере отырып) сәйкес келетін/сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушінің атауы;
сатып алынатын тауарлардың атаулары, саны, бағасы және сомасы (бар болса) көрсетілген сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу жүзеге асырылатын әлеуетті өнім берушінің атауы;
11) сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылған тауарлардың атаулары.
3-параграф. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды өткізілмеді деп тану негіздемелері
351. Сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу:
1) әлеуетті өнім берушінің құжаттары осы Қағидалардың талаптарына және сатып алу шарттарына сәйкес келмеген;
2) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген сатып алуға қатысуға байланысты шектеулері болған;
3) әлеуетті өнім беруші сатып алу веб-порталы арқылы бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысудан бас тартқан жағдайларда өткізілмеді деп танылады.
18-тарау. Өнім беру шарттарын жасасу және орындау
1-параграф. Өнім беру шартын жасасу
352. Сатып алу қорытындысы шығарылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жасалған өнім беру шартының қол қойылған жобасын жеңімпазға, әлеуетті өнім берушіге жібереді.
Бірыңғай дистрибьютор шарттың жобасымен бір мезгілде жеңімпазға:
1) "CT-KZ" ішкі айналыс үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты (отандық тауар өндірушілер үшін);
2) екінші қаптамасының өлшеміне және салмағына; тасымалдау қорабындағы екінші қаптамаларының санына; тасымалдау қорабының өлшемі мен салмағына;тасымалдау және сақтау үшін паллеттерде тасымалдау қораптарын орналастыру нормаларына; талап етілетін сақтау және тасымалдау шарттарына қатысты өндіруші растаған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір саудалық атауы бойынша ақпаратты ұсыну қажеттілігі туралы сұрау салуды жібереді.
Жеңімпаз немесе өнім беруші бірыңғай дистрибьютор сұрау салуды жіберген сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей бірыңғай дистрибьюторға сұрау салынған ақпаратты ұсынады.
353. Өнім беру шартының жобасын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жеңімпаз, әлеуетті өнім беруші өнім беру шартына қол қояды және бірыңғай дистрибьюторға ұсынады немесе өнім беру шартының талаптарымен келіспейтіні немесе оған қол қоюдан бас тартатыны туралы жазбаша хабарлайды.
Егер әлеуетті өнім беруші, жеңімпаз осы тармақта белгіленген мерзімде өнім беру шартына қол қоймаса бірыңғай дистрибьютор жеңімпаз өнім беру шартын жасаудан жалтарған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге қол қойылған өнім беру шартын жібереді. Екінші орын алған әлеуетті өнім беруші оған өнім беру шартын берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өнім беру шартына қол қояды және бірыңғай дистрибьюторға ұсынады.

10) результат голосования комиссии и принятые решения по ним с указанием следующих сведений:
наименование потенциального поставщика, соответствующего/не соответствующего квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил (с учетом особенностей закупа);
наименование потенциального поставщика у которого осуществляется закуп способом из одного источника посредством веб-портала закупок, с указанием наименования, количества, цены и суммы закупаемых товаров (при наличии);
11) наименование товаров, по которым закуп способом из одного источника посредством веб-портала закупок признан несостоявшимся.
Параграф 3. Основания признания закупа способом из одного источника несостоявшимся
351. Закуп способом из одного источника посредством веб-портала закупок признается несостоявшимся в случаях:
1) если документы потенциального поставщика не соответствуют требованиям настоящих Правил и условиям закупа;
2) если потенциальный поставщик имеет ограничения, связанные с участием в закупе, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил;
3) если потенциальный поставщик отказался от участия в закупе способом из одного источника посредством веб-портала закупок.
Глава 18. Заключение и исполнение договоров поставки
Параграф 1. Заключение договора поставки
352. В течение пяти рабочих дней после подведения итогов закупа единый дистрибьютор направляет победителю, потенциальному поставщику подписанный проект договора поставки, составленный по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Единый дистрибьютор одновременно с проектом договора направляет победителю запрос о необходимости представления:
1) сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения "СТ-KZ" (для отечественных товаропроизводителей);
2) информации по каждому торговому наименованию лекарственных средств и медицинских изделий, подтвержденной производителем, относительно: размера и веса вторичной упаковки; количества вторичных упаковок в транспортной коробке; размера и веса транспортной коробки; нормы укладки транспортных коробок на паллете для транспортировки и хранения; требуемых условий хранения и транспортировки.
Победитель или поставщик не позднее тридцати календарных дней с момента направления запроса единым дистрибьютором представляет запрашиваемую информацию единому дистрибьютору.
353. Победитель, потенциальный поставщик в течение десяти рабочих дней со дня получения проекта договора поставки подписывают и представляют единому дистрибьютору или письменно уведомляют единого дистрибьютора о несогласии с условиями договора поставки или отказе от его подписания.
Если потенциальный поставщик, победитель не подписали и в сроки, установленные настоящим пунктом, договор поставки, единый дистрибьютор в течение двух рабочих дней со дня уклонения победителя от заключения договора поставки направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, подписанный договор поставки. Потенциальный поставщик, занявший второе место, подписывает и представляет единому дистрибьютору договор поставки в течение трех рабочих дней со дня представления ему договора поставки.

354. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, өнім беру шарты оған тараптар қол қойған кезден бастап күшіне енеді.
355. Өнім беру шартының жобасын дайындау кезінде бірыңғай дистрибьютор сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың санын олардың сапасын сақтау мақсатында өз қалауы бойынша (санын ұлғайту не азайту жағына қарай) екінші қаптамаға дейін дөңгелектейді.
356. Осы параграфта көзделген өнім беру шартына қойылатын талаптар аналогтары жоқ дәрілік заттар, медициналық бұйымдар бойынша шетелдік өндірушілермен (өндіруші зауыт) немесе отандық өндірушілермен жасалатын берудің азаматтық-құқықтық шарттарына қолданылмайды.
357. Өнім беру шартына өнім берушіні таңдауға негіз болып табылған ұсыныстың мазмұнын өзгертуі мүмкін (осы Қағидалардың 358-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда) қандай да бір өзгерістерді және (немесе) жаңа талаптарды енгізуге, оның ішінде өнім беру шартында көрсетілген тауардың саудалық атауын басқа тауардың саудалық атауымен өзгертуге жол берілмейді.
358. Өнім берушіні таңдау үшін негіз болып табылған сапасы және басқа да талаптары өзгермеген жағдайда жасалған өнім беру шартына:
1) тараптардың өзара келісуі бойынша тауарлардың бағасын және тиісінше шарттың бағасын төмендету бөлігінде (осы Қағидалардың 422-1 және 431-1-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда);
2) тауарлардың көлемін өзгерту бөлігінде;
3) тауарға арналған тіркеу куәлігіне енгізілген өзгерістерге сәйкес келтіру бөлігінде;
4) тіркеу куәлігінің иесі және тауарға шекті баға өзгермеген кезде өндірушінің атауын өзгерту бөлігінде өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Ескерту. 358-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 06.08.2020 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
359. Заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті бюджеттер бекітілгеннен кейін тапсырыс берушілер бірыңғай дистрибьюторға ұсынған түзетілген өтінімде сатып алынатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың көлемдері азайтылған жағдайда, өнім беру шартына да беру көлемін тиісінше азайту бойынша және шарт сомасына мөлшерлес өзгерістер енгізіледі.
360. Бірыңғай дистрибьютор өнім беру шартына қол қойылғанға дейін жеңімпазбен немесе әлеуетті өнім берушімен өнім беру шартының бағасын төмендету мақсатында келіссөздер жүргізе алады. Жеңімпаз, әлеуетті өнім беруші мұндай төмендетумен келіспеуі мүмкін, бұл ретте бірыңғай дистрибьютор жеңімпазбен немесе әлеуетті өнім берушімен өнім беру шартына қол қоюдан жалтара алмайды.

354. Договор поставки вступает в силу с момента подписания его сторонами, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
355. При подготовке проекта договора поставки единый дистрибьютор округляет количество закупаемых лекарственных средств и медицинских изделий до вторичной упаковки по своему усмотрению (в сторону увеличения либо уменьшения количества) в целях сохранения их качества.
356. Требования, предъявляемые к заключению договора поставки, предусмотренные настоящим параграфом, не распространяются на гражданско-правовые договоры поставки, заключаемые с иностранным производителем (заводом-изготовителем) или отечественным производителем по безаналоговым лекарственным средствам, изделиям медицинского назначения.
357. Не допускаются внесение каких-либо изменений и (или) новых условий в договор поставки (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 358 настоящих Правил), которые могут изменить содержание предложения, явившегося основой для выбора поставщика, в том числе замена торгового наименования товара, указанного в договоре поставки, другим торговым наименованием товара.
358. Внесение изменения в заключенный договор поставки при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, допускается:
1) по взаимному согласию сторон в части уменьшения цены на товары и соответственно цены договора (за исключением случаев, предусмотренных пунктами 422-1 и 431-1 настоящих Правил);
2) в части изменения объема товаров;
3) в части приведения в соответствие с изменениями, внесенными в регистрационное удостоверение на товар;
4) в части изменения наименования производителя при неизменности владельца регистрационного удостоверения и предельной цены на товар.
Сноска. Пункт 358 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 06.08.2020 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
359. В случае уменьшения объемов закупаемых лекарственных средств, медицинских изделий, представленных в скорректированной заявке заказчиков единому дистрибьютору после утверждения соответствующих бюджетов в установленном законодательством порядке, в договор поставки также вносятся изменения по соответствующему уменьшению объема поставки и соразмерно суммы договора.
360. Единый дистрибьютор до подписания договора поставки может провести переговоры с победителем или потенциальным поставщиком с целью уменьшения цены договора поставки. Победитель, потенциальный поставщик могут не согласиться на такое уменьшение, при этом единый дистрибьютор не может уклоняться от подписания договора поставки с победителем или потенциальным поставщиком.

361. Осы Қағидалардың 352-тармағында белгіленген мерзімдерде жеткізілетін тауарларға отандық тауар өндіруші Қазақстан Республикасының аумағында тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес олардың толық өндірілгенін немесе жеткілікті қайта өңдеуге ұшырағанын растайтын "СТ-KZ" ішкі айналыс үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты ұсынбаған жағдайда бірыңғай дистрибьютор өнім беру шартын бұзады.
2-параграф. Өнім беру шартын орындауды қамтамасыз ету
362. Бірыңғай дистрибьютор шартқа қол қойылғанға дейін шарттың орындалуын қамтамасыз ету тұрғысында әлеуетті өнім берушімен келіссөздер жүргізеді.
Әлеуетті өнім беруші бірыңғай дистрибьютормен шарт жасаған кезде өнім беру шарты бағасының 3 %-ы (үш) мөлшерінде шарт бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етудің мынадай тәсілдерінің бірін таңдай алады:
1) бірыңғай дистрибьютордың банк шотына енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі банк кепілдігі;
3) өнім берушіге болашақта түсетін бірыңғай дистрибьютордың пайдасына ақшалай кепілдік.
363. Өнім беру шартының орындалуын қамтамасыз етуді өнім беруші онымен жасалған өнім беру шарты бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындау кепілдігі ретінде ұсынады.
364. Өнім берушінің өнім беру шарты бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін үшінші тұлғаларда енгізілген кепілдікті ақшалай жарнаға тұтастай не бiр бөлiгiнде талап қою құқығының туындауына әкелетін іс-әрекеттерді жасауына жол берiлмейдi.
365. Шарттың орындалуын қамтамасыз ету аналогтары жоқ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар бойынша шетелдік өндірушілермен (дайындаушы зауытпен) шарттар жасалған жағдайда немесе егер өнім беру шартының сомасы тиісті қаржы жылына арналған айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, енгізілмейді.
366. Өнім беру шарты бойынша өнім берушінің міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етуді бірыңғай дистрибьютордың ұстап қалуына мынадай жағдайлар негіз болып табылады:
1) өнім берушінің шарт бойынша міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы бірыңғай дистрибьютордың шартты бір жақты тәртіппен бұзуына әкеп соғуы;
2) бұзушылықтар немесе өнім берушінің дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды немесе дәрілік заттардың және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдардың беру немесе өнім беру немесе бірнеше партиясын беруді шартта көзделген мерзімдерін бұзу сапалық мәнде мерзімінде жеткізілмеген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың көлеміне қарамастан жиынтық мәнде күнтізбелік 90 ( тоқсан) күнді құрауы.

361. Единый дистрибьютор расторгает договор поставки, в случаях непредоставления отечественным товаропроизводителем сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения "СТ-KZ" на поставляемые товары, подтверждающего, что они полностью произведены или подвергнуты достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки товара на территории Республики Казахстан, в сроки, установленные пунктом 352 настоящих Правил.
Параграф 2. Обеспечение исполнения договора поставки
362. Единый дистрибьютор до подписания договора проводит переговоры с потенциальным поставщиком на предмет обеспечения исполнения договора.
Потенциальный поставщик при заключении с единым дистрибьютором договора поставки может выбрать один из следующих способов обеспечения исполнения своих обязательств по договору поставки в размере 3% (трех) процентов от цены договора поставки:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на банковский счет единого дистрибьютора;
2) банковскую гарантию на бумажном носителе либо в форме электронного документа по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере здравоохранения;
3) залог денег в пользу единого дистрибьютора, поступающих к поставщику в будущем.
363. Обеспечение исполнения договора поставки предоставляется поставщиком в качестве гарантии того, что он надлежащим образом исполнит свои обязательства по заключенному с ним договору поставки.
364. Не допускается совершение поставщиком действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный залог денег до полного исполнения обязательств по договору поставки.
365. Обеспечение исполнения договора не вносится в случае заключения договора с иностранным производителем (заводом-изготовителем) по безаналоговым лекарственным средствам, изделиям медицинского назначения или, если сумма договора поставки не превышает двухтысячекратный размер месячного расчетного показателя на соответствующий финансовый год.
366. Основаниями удержания единым дистрибьютором обеспечения исполнения обязательств поставщика по договору поставки являются следующие случаи:
1) когда неисполнение или ненадлежащее исполнение поставщиком обязательств по договору приводит к расторжению договора единым дистрибьютором в одностороннем порядке;
2) когда нарушение или нарушения поставщиком предусмотренных договором сроков поставки лекарственных средств и (или) медицинских изделий или нескольких партий лекарственных средств и(или) медицинских изделий в суммарном выражении достигают 90 (девяноста) календарных дней просрочки независимо от объемов, не поставленных в срок лекарственных средств, медицинских изделий.

19-тарау. Инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алуға, төтенше жағдайларды болдырмауға және олардың салдарын жоюға арналған дәрілік заттарды және медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі (сатып алудың ерекше тәртібі)
367. Сатып алудың ерекше тәртібі:
1) инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу;
2) төтенше жағдайларды болдырмау және олардың салдарын жою қажеттілігі жағдайларында жүзеге асырылады.
368. Осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптары және тауарларға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар (келісімдер), сондай-ақ оларды іске асыру үшін қол қойылған халықаралық шарттар негізінде жүзеге асырылатын сатып алудың ерекше тәртібі тәсілімен сатып алуға қолданылмайды.
369. Сатып алудың ерекше тәртібінің мақсаттары үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган:
1) сатып алудың ерекше тәртібіне жататын дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін (тізімін) және көлемін;
2) кедендік тазарту бойынша шығыстарды қоса алғанда, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың болжамды құнын (бағасын);
3) сатып алуды қаржыландыру көздерін айқындайды.
370. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар (келісімдер), сондай-ақ оларды іске асыру үшін қол қойылған халықаралық шарттар негізінде шетелдік және халықаралық коммерциялық емес ұйымдарға сатып алудың ерекше тәртібіне қатысуға рұқсат етіледі.
371. Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттар шеңберінде жасалған шарттарда (келісімдерде) шарт сомасының жүз пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлем жасауға жол беріледі.
372. Сатып алудың ерекше тәртібін жүзеге асыру кезінде бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушіден:
1) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдардың бағалары бойынша ұсынысты;
2) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдардың Қазақстан Республикасында тіркелуін және осы Қағидалардың 4-тарауында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды, актілерді сұратады.
Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу кезінде бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушіден Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсат құжаттарын сұратады.
373. Сатып алудың ерекше тәртібінің шарты (келісімі) осы тараудың талаптары ескеріле отырып жасалады.
20-тарау. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың өндірісін құруға және (немесе) жаңғыртуға ниеті бар әлеуетті өнім берушілерден берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі

Глава 19. Особый порядок осуществления закупа лекарственных средств и медицинских изделий, предназначенных для предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций (особый порядок закупа)
367. Особый порядок закупа осуществляется в случаях необходимости:
1) предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний;
2) предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций.
368. Квалификационные требования к потенциальному поставщику и требования к товарам, предусмотренные главой 3 настоящих Правил, не распространяются на закуп способом особого порядка закупа, осуществляемого на основании международных договоров (соглашений), ратифицированных Республикой Казахстан, а также международных договоров, подписанных в их реализацию.
369. Для целей особого порядка закупа уполномоченный орган в области здравоохранения определяет:
1) перечень (список) и объем подлежащих особому порядку закупа лекарственных средств и медицинских изделий;
2) прогнозируемую стоимость (цену) лекарственных средств и медицинских изделий, включая расходы по таможенной очистке;
3) источники финансирования закупа.
370. На основании международных договоров (соглашений), ратифицированных Республикой Казахстан, а также международных договоров, подписанных в их реализацию, на участие в особом порядке закупа допускаются иностранные и международные некоммерческие организации.
371. В договорах (соглашениях), заключенных в рамках международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, допускается авансовая (предварительная) оплата в размере ста процентов от суммы договора.
372. При осуществлении особого порядка закупа единый дистрибьютор запрашивает от потенциального поставщика:
1) предложение по ценам лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
2) документы, акты, подтверждающие регистрацию лекарственных средств и (или) медицинских изделий в Республике Казахстан и соответствие их требованиям, установленным главой 4 настоящих Правил.
При закупе незарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств и (или) медицинских изделий, единый дистрибьютор запрашивает от потенциального поставщика разрешительные документы на ввоз в Республику Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
373. Договор (соглашение) особого порядка закупа заключается с учетом требований настоящей главы.
Глава 20. Особый порядок осуществления закупа по долгосрочным договорам поставки у потенциальных поставщиков, имеющих намерение на создание и (или) модернизацию производства лекарственных средств, медицинских изделий

374. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасуға конкурс өткізу мақсатында бірыңғай дистрибьютор дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасау бойынша әлеуетті өнім берушілердің өтініштерін ескере отырып, алдын ала номенклатураны қалыптастырады және жыл сайын 1 қыркүйектен кешіктірмей, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға бекіту үшін жібереді.
Ескерту. 374-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
375. Алдын ала номенклатура әлеуетті өнім берушілердің өтініштеріндегі конкурс өткізілетін жылы қолданыстағы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің бұрын жасалған ұзақ мерзімді шарттарының бары немесе жоғы көрсетілген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауларын қамтиды.
Номенклатураға екі және одан да көп отандық тауар өндірушілер тіркеген дәрілік заттар, медициналық бұйымдар енгізілмейді.
376. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың алдын ала номенклатурасын алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы, техникалық сипаттамасы, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың әрбір атауы бойынша беру кезеңінің ұзақтығы көрсетілген, формулярлық комиссия мақұлдаған бекітілген номенклатураны ұсынады.
377. Бірыңғай дистрибьютор берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасауға конкурс өткізу үшін бағалау комиссиясын (бұдан әрі – комиссия) құрады және оның құрамын бекітеді.
Комиссия берудің ұзақ мерзімді шарты жасалған немесе берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс өткізілмеді деп танылған кезден бастап өз қызметін тоқтатады.
378. Комиссия құрамына:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның қызметкерлері;
2) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органның фармацевтикалық өнеркәсіпке жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше басшысынан төмен емес қызметкерлері;
3) мемлекеттік инвестициялық саясат және инвестицияларды қолдау саясаты саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысынан төмен емес қызметкерлері;
4) сараптама ұйымының дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мамандандырылған сараптамасы мәселелеріне жетекшілік ететін, құрылымдық бөлімше басшыларынан төмен емес қызметкерлері;

374. В целях проведения конкурса на заключение долгосрочных договоров поставки лекарственных средств, медицинских изделий единый дистрибьютор формирует и направляет предварительную номенклатуру для утверждения в уполномоченный орган в области здравоохранения с учетом обращений потенциальных поставщиков по заключению долгосрочных договоров поставки лекарственных средств, медицинских изделий не позднее 1 сентября ежегодно.
Сноска. Пункт 374 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
375. Предварительная номенклатура включает в себя наименования лекарственных средств, медицинских изделий из обращений потенциальных поставщиков с указанием наличия или отсутствия ранее заключенных долгосрочных договоров поставки лекарственных средств, медицинских изделий, действующих на год проведения конкурса.
В номенклатуру не включаются лекарственные средства, медицинские изделия, зарегистрированные двумя и более отечественными товаропроизводителями.
376. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение десяти рабочих дней с момента получения предварительной номенклатуры лекарственных средств, медицинских изделий представляет единому дистрибьютору утвержденную номенклатуру, одобренную формулярной комиссией, с указанием международного непатентованного наименования или состава лекарственных средств, медицинских изделий, технической характеристики, длительности периода поставки по каждому наименованию лекарственных средств, медицинских изделий.
377. Для проведения конкурса на заключение долгосрочных договоров поставки единый дистрибьютор создает конкурсную комиссию (далее - комиссия) и утверждает ее состав.
Комиссия прекращает свою деятельность с момента заключения долгосрочного договора поставки либо признания конкурса на заключение долгосрочного договора поставки несостоявшимся.
378. В состав комиссии включаются:
1) работники уполномоченного органа в области здравоохранения;
2) работники уполномоченного органа в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, не ниже руководителя структурного подразделения, курирующего фармацевтическую промышленность;
3) работники уполномоченного органа в области государственной инвестиционной политики и политики поддержки инвестиций, не ниже руководителя структурного подразделения;
4) работники экспертной организации, не ниже руководителей структурных подразделений, курирующих вопросы специализированной экспертизы лекарственных средств, медицинских изделий;

5) бірыңғай дистрибьютордың құрылымдық бөлімше басшыларынан төмен емес қызметкерлері;
6) "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасының қызметкерлері және (немесе) өкілдері;
7) денсаулық сақтау саласындағы үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктердің қызметкерлері кіреді.
Ескерту. 378-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
379. Комиссияның құрамына төраға, төрағаның орынбасары және комиссия мүшелері кіреді. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауға және тоғыз адамнан кем болмауға тиіс. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді. Комиссияның хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды.
Бірыңғай дистрибьютордың басшысы не оны алмастыратын адам Комиссия төрағасы болып тағайындалады, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның қызметкері төрағаның орынбасары болып тағайындалады.
Ескерту. 379-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
380. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық етеді, отырыстарында төрағалық етеді, жұмысты жоспарлайды және оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады. Комиссия төрағасы болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары атқарады.
381. Бірыңғай дистрибьютордың қызметкері комиссия хатшысы болып табылады, ол әлеуетті өнім берушілерден өтінімдер салынған конверттерді қабылдайды, комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттар мен материалдарды дайындайды, комиссия отырысы өткеннен кейін оның хаттамаларын ресімдейді, келіп түскен өтінімдерді және конверттерді ашу рәсіміне қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналдарын жүргізеді, оларда әлеуетті өнім берушілердің өтінімдер салынған конверттерді ұсыну уақыты мен күні, әлеуетті өнім берушінің уәкілетті өкілінің (өтінім салынған конвертті ұсынған және конверттерді ашу рәсіміне қатысқан адамның) тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Келіп түскен өтінімдерді және конверттерді ашу рәсіміне қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналдары тігілген, беттері нөмірленген болуға, соңғы парағына бірыңғай дистрибьютордың уәкілетті адамының қолы қойылуға тиіс.
382. Комиссия отырысы комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысуы шартымен өткізіледі.
Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссияның төрағасы немесе ол болмаған жағдайда, төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі.

5) работники единого дистрибьютора, не ниже руководителей структурных подразделений;
6) работники и (или) представители (по согласованию) Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
7) работники неправительственных общественных объединений в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 378 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
379. В состав комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены комиссии. Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее девяти человек. Решения комиссии оформляются протоколом. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений.
Председателем комиссии назначается руководитель Единого дистрибьютора либо лицо его замещающее, заместителем председателя назначается работник уполномоченного органа в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 379 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
380. Председатель комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на ее заседаниях, планирует работу и осуществляет общий контроль за реализацией ее решений. Во время отсутствия председателя комиссии его функции выполняет заместитель.
381. Секретарем комиссии является работник единого дистрибьютора, который принимает от потенциальных поставщиков конверты с заявками, готовит предложения по повестке дня заседания комиссии, необходимые документы и материалы, оформляет протоколы заседания комиссии после его проведения, ведет журналы регистрации поступивших заявок и потенциальных поставщиков, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов, в которых отражаются время и дата представления потенциальными поставщиками конвертов с заявками, фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя потенциального поставщика (лица, представившего конверт с заявкой и участвующего при процедуре вскрытия конвертов). Журналы регистрации поступивших заявок и потенциальных поставщиков, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов, должны быть прошиты, страницы пронумерованы, последняя страница должна быть подписана уполномоченным лицом единого дистрибьютора.
382. Заседание комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третьих от общего числа членов комиссии.
Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовали председатель комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя.

383. Қажет болған кезде комиссия конкурстың талаптарына өтінімнің сәйкестігін бағалау үшін тиісті саладан сарапшыны (-ларды) тарта алады. Сарапшының комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беруге құқығы болмайды.
384 Сараптамалық қорытынды ұсынымдық сипатқа ие және өтінімдерді бағалау кезінде ескеріледі, жазбаша түрде ресімделеді, сарапшы қол қояды және комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
385. Бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушілер өтінімдерін ұсынудың соңғы күніне дейін кемінде күнтізбелік 20 (жиырма) күн қалғанда өзінің интернет-ресурсына мемлекеттік және орыс тілдерінде берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс өткізілетіні туралы хабарландыру орналастырады.
386. Берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс өткізілетіні туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) бірыңғай дистрибьютордың атауы, мекенжайы және банктік деректемелері;
2) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы және олардың техникалық сипаттамалары көрсетілген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың номенклатурасы;
3) берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурсқа қатысу үшін өтінімдерді қабылдаудың аяқталатын күні, уақыты және орны;
4) өтінімдер салынған конверттерді ашу күні, уақыты және орны.
387. Берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурсқа қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін бірыңғай дистрибьюторға өтінімді мынадай құжаттар тізбесіне сәйкес ұсынады:
1) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың атаулары (лоттар) көрсетілген және өтінімге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қоса берілетін құжаттардың тізімдемесі қоса берілген денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша конкурсқа қатысуға арналған өтінім;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
3) заңды тұлға үшін жарғының көшірмесі (егер жарғыда құрылтайшылардың, қатысушылардың немесе акционерлердің құрамы көрсетілмесе, құрылтайшылардың, қатысушылардың құрамы туралы үзінді немесе құрылтай шартының көшірмесі ұсынылады);
4) техникалық-экономикалық негіздеме және (немесе) бизнес-жоспар мынадай бөлімдерден тұрады, ол;
инвестициялық жобаның мақсаты және операторы туралы ақпарат;
инвестициялық жобаның құны және қаржыландыру көздері туралы ақпарат;
Қазақстан Республикасында және (немесе) басқа да елдерде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тіркеу туралы ақпарат, сондай-ақ тіркеу куәлігінің нөмірлері мен күндері көрсетілген өндірілетін дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізімі;
өндіруге жоспарланатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізімі;
өнімді өткізу бағдарламасын қоса алғанда, коммерциялық бөлімі; технологияның сипаттамасын қоса алғанда, техникалық бөлімі мен сипаттамасы бар технологиялық жабдықтың тізбесі;
экологиялық бөлім;
қаржы бөлімі;
әлеуметтік-экономикалық бөлім;
жобалық тәуекелдер туралы ақпарат;
дәрілік заттар, медициналық бұйымдар өндірісін құру және (немесе) жаңғырту бойынша инвестициялық жобаны іске асыру мерзімдері және кезеңдері туралы ақпарат;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың өндірісін құру және (немесе) жаңғырту бойынша инвестициялық жобаны іске асырудың тоқсан бойынша кестесі;
әрбір атауы бойынша дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру кезеңінің басталу күндері туралы ақпарат;
инфрақұрылым туралы ақпарат;

383. При необходимости комиссия может привлечь эксперта (-ов) из соответствующих областей для оценки соответствия заявки требованиям конкурса. Эксперт не имеет права голоса при принятии комиссией решения.
384. Экспертное заключение носит рекомендательный характер и учитывается при оценке заявок, оформляется в письменном виде, подписывается экспертом и прилагается к протоколу заседания комиссии.
385. Единый дистрибьютор не менее чем за 20 (двадцать) календарных дней до окончательной даты представления потенциальными поставщиками заявок размещает объявление о проведении конкурса на заключение долгосрочного договора поставки на государственном и русском языках на своем интернет-ресурсе.
386. Объявление о проведении конкурса на заключение долгосрочного договора поставки содержит следующие сведения:
1) наименование, адрес и банковские реквизиты единого дистрибьютора;
2) номенклатуру лекарственных средств, медицинских изделий (с указанием номера лота) с указанием международного непатентованного наименования или состава лекарственных средств, медицинских изделий и их технических характеристик;
3) дату, время и место окончания приема заявок на участие в конкурсе на заключение долгосрочного договора поставок;
4) дату, время и место вскрытия конвертов с заявками.
387. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в конкурсе на заключение долгосрочного договора поставки, до истечения окончательного срока приема заявок представляет единому дистрибьютору заявку согласно следующему перечню документов:
1) заявка на участие в конкурсе по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием наименований лекарственных средств, медицинских изделий и приложением описи прилагаемых к заявке документов по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копия устава юридического лица (в случае, если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, также представляются выписки из реестра держателей акций или о составе учредителей, участников или копия учредительного договора);
4) технико-экономическое обоснование и (или) бизнес-план, содержащий следующие разделы:
цель и информация об операторе инвестиционного проекта;
информация о стоимости и источниках финансирования инвестиционного проекта;
список производимых лекарственных средств, медицинских изделий с указанием информации о регистрации лекарственных средств, медицинских изделий в Республике Казахстан и (или) других странах, а также номера и даты регистрационного удостоверения;
список планируемых к производству лекарственных средств, медицинских изделий;
коммерческий раздел, включая программу сбыта продукции; технический раздел, включая описание технологии и перечень технологического оборудования с описанием;
экологический раздел;
финансовый раздел;
социально-экономический раздел;
информация о проектных рисках;
информация о сроках и этапах реализации инвестиционного проекта по созданию и (или) модернизации производства лекарственных средств, медицинских изделий;
поквартальный график реализации инвестиционного проекта по созданию и (или) модернизации производства лекарственных средств, медицинских изделий по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
информация о датах начала периода поставки лекарственных средств, медицинских изделий по каждому наименованию;
информация об инфраструктуре;

5) конкурсты хабарлау күнінің алдында бір айдан ерте емес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегінің бар-жоғы туралы мәліметтер жатады.
Өтінімдер дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды шығару бойынша әртүрлі өндірістік желілерге ұсынылған жағдайда техникалық-экономикалық негіздемедегі және (немесе) бизнес-жоспардағы ақпарат әрбір өндірістік желі бойынша бөлек көрсетіледі.
388. Өтінімді әлеуетті өнім беруші екі конвертте – түпнұсқада және көшірмеде, желімделген түрде, тігілген, беттері нөмірленген, соңғы бетін әлеуетті өнім берушінің уәкілетті адамы куәландырған түрде ұсынады, түпнұсқасы және көшірмелері, әлеуетті өнім берушінің заңды мекенжайы және атауы көрсетілген конверттер бірыңғай дистрибьюторға хабарландыруда көрсетілген мекенжай бойынша жіберілуге, "Берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға арналған конкурс" және "_______ дейін ашпаңыз (хабарландыруда көрсетілген конверттерді ашу күні мен уақыты көрсетіледі)" деген сөздерді қамтуға тиіс.
389. Әлеуетті өнім беруші өтінімді ұсыну мерзімі өткенге дейін өз өтінімін өзгерте немесе кері қайтара алады. Өтінімді кері қайтару туралы әлеуетті өнім берушінің хабарламасы өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімінен кешіктірмей жазбаша нысанда бірыңғай дистрибьюторға жіберілуге тиіс.
390. Оларды ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін берілген, желімделген, сондай-ақ бір конвертте ұсынылған өтінімді конкурстық комиссияның хатшысы қабылдамайды.
391. Тігілмеген немесе беттері нөмірленбеген немесе соңғы бетін уәкілетті адам куәландырмаған өтінім анықталған (конверттерді ашу) кезде әлеуетті өнім берушінің уәкілетті адамына қайтарылады. Конверттерді ашу рәсімі кезінде әлеуетті өнім берушінің уәкілетті адамы болмаған жағдайда комиссияның хатшысы пошта жөнелтілімі арқылы өтінімді қайтарады.
392. Өтінімдер салынған конверттерді комиссия хабарландыруда көрсетілген уақытта, күні және орында ашады.
Әлеуетті өнім беруші және (немесе) оның уәкілетті өкілі өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде қатыса алады.
Әлеуетті өнім берушілер және олардың уәкілетті өкілдері комиссияны конкурсқа қатысуға өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімін жазу үшін пайдалануға ниет етіп отырған аудиожазба мен бейнетүсірілімнің техникалық құралдары туралы хабардар етеді.

5) сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, полученные посредством веб-портала "электронного правительства" не ранее одного месяца, предшествующего дате объявления конкурса.
В случае представления заявки на разные производственные линии по выпуску лекарственных средств, медицинских изделий, информация в технико-экономическом обосновании и (или) бизнес-плане указывается по каждой производственной линии отдельно.
388. Заявка представляется потенциальным поставщиком в двух конвертах - в оригинале и копии, в запечатанном виде, прошитая, с пронумерованными страницами, последняя страница которой заверяется подписью уполномоченного лица потенциального поставщика и скрепляется печатью потенциального поставщика. Конверты с указанием оригинала и копии, и наименования, юридического адреса потенциального поставщика должны быть адресованы единому дистрибьютору по адресу, указанному в объявлении, содержать слова "Конкурс на заключение долгосрочного договора поставки" и "Не вскрывать до _______ (указываются дата и время вскрытия конвертов, указанные в объявлении)".
389. Потенциальный поставщик может изменить или отозвать свою заявку до истечения срока представления заявки. Уведомление потенциального поставщика об отзыве заявки должно быть направлено единому дистрибьютору в письменной форме, но не позднее окончательного срока представления заявок.
390. Заявка, представленная по истечении окончательного срока их представления, незапечатанная, а также представленная в одном конверте не принимается секретарем конкурсной комиссией.
391. Заявка, не прошитая или с непронумерованными страницами, или с не заверенной уполномоченным лицом последней страницей, возвращается уполномоченному лицу потенциального поставщика в момент обнаружения (вскрытия конвертов). В случае отсутствия уполномоченного лица потенциального поставщика при процедуре вскрытия конвертов, секретарь комиссии возвращает заявку посредством почтового отправления.
392. Конверты с заявками вскрываются комиссией вовремя, в дату и месте, указанные в объявлении.
Потенциальные поставщики либо их уполномоченные представители могут присутствовать при вскрытии конвертов с заявками.
Потенциальные поставщики либо их уполномоченные представители уведомляют комиссию о технических средствах аудиозаписи и видеосъемки, которые они намерены использовать для записи процедуры вскрытия конвертов с заявками.

393. Өтінімдер салынған конверттерді ашқан кезде комиссия хатшысы қатысушы адамдарға конкурсқа қатысып жатқан әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен мекенжайын, әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерінде берілген дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың (лоттардың нөмірлерін) атауын жариялайды. Бұл ақпарат өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасында көрсетіледі, ол конверттерді ашу күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсында жарияланады.
394. Комиссия хатшысы конверттерді ашу рәсімінен кейін үш жұмыс күні ішінде индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға өтінімдердің көшірмелерін салалық қорытындыны алу үшін жібереді.
395. Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган өтінімдердің көшірмесін алған сәттен бастап жиырма жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға инвестициялық жоба орынды немесе орынсыз деген салалық қорытындыны комиссияның одан әрі қарауы үшін жібереді.
396. Салалық қорытынды техникалық-экономикалық негіздеме және (немесе) мынадай өлшемшарттар бойынша бизнес-жоспар негізінде беріледі: жобаның пысықталу дәрежесі, қаржыландыру көздері, тиісінше нысаналы пайдаланылатын жер учаскесімен қамтамасыз етілуі.
397. Комиссия ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкессіздігін анықтаған жағдайда мұндай әлеуетті өнім берушілерге бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына ескертулер хаттамасы орналастырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтінімдерді сәйкес келтіру құқығын береді.
398. Өтінімдерінде сәйкессіздіктер бар әлеуетті өнім берушілер, сондай-ақ ең жоғары баға жеңілдігін айқындау рәсімін өткізу уақыты мен орны туралы мәліметтерді қамтитын ескертулер хаттамасы индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органның салалық қорытындысы алынған күннен кейін келесі күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде жасалады.
399. Олар бойынша осы тараудың талаптарына сәйкес кері қайтарылмаған екі және одан да көп өтінім ұсынылған (лотта бәсекелестік орта болған жағдайда) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың (лоттардың) атаулары бойынша жеңімпазды комиссия балдық жүйемен айқындайды.
400. Әлеуетті өнім берушілердің өтінімдеріне мынадай бағалау өлшемшарттары (балдық жүйе) қолданылады:
1) инвестициялық жобаны іске асыруды толық өтейтін қаржы құралдарының болуын растау:
инвестициялық жобаның іске асырылуын толық жабатын өзінің қаржы қаражаты (әлеуетті өнім берушінің шотында тиісті қаржы қаражатының бар-жоғы туралы банктің анықтамасы, актілермен және/немесе қаржы құжаттарымен расталған мүлікті сатып алу-сату шарттары) – 2 балл;
инвестициялық жобаны іске асыруды толықтай өтейтін қаржы қаражаты (қарыз берушіде осындай қаражаттың бар болуы туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қаржы қаражаты қарызының шарты, кредиттік лимит беру туралы шарт) – 1 балл;

393. При вскрытии конвертов с заявками секретарь комиссии объявляет присутствующим лицам наименование и адрес потенциальных поставщиков, участвующих в конкурсе, наименования лекарственных средств, медицинских изделий (номера лотов), по которым представлены заявки потенциальных поставщиков. Данная информация отражается в протоколе вскрытия конвертов с заявками, который опубликовывается на интернет-ресурсе единого дистрибьютора в течение трех рабочих дней с даты вскрытия конвертов.
394. Секретарь комиссии в течение трех рабочих дней после процедуры вскрытия конвертов направляет копии заявок в уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности для получения отраслевого заключения.
395. Уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности в течение двадцати рабочих дней с момента получения копии заявок направляет единому дистрибьютору отраслевое заключение: инвестиционный проект целесообразен или не целесообразен для дальнейшего рассмотрения комиссией.
396. Отраслевое заключение выдается на основании технико-экономического обоснования и (или) бизнес-плана по критериям: степень проработанности проекта, источники финансирования, обеспеченность земельным участком с соответствующим целевым назначением.
397. Комиссия в случае выявления несоответствия представленных документов требованиям настоящих Правил предоставляет таким потенциальным поставщикам право приведения заявок в соответствие в течение трех рабочих дней со дня размещения протокола замечаний на интернет-ресурсе единого дистрибьютора.
398. Протокол замечаний, содержащий сведения о потенциальных поставщиках, в заявках которых есть несоответствия, а также времени и месте проведения процедуры определения наибольшей ценовой скидки, составляется в течение двадцати рабочих дней со следующего дня после получения отраслевого заключения уполномоченного органа в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности.
399. По наименованиям лекарственных средств, медицинских изделий, по которым представлены две и более заявки (наличие конкурентной среды в лоте), не отклоненных в соответствии с требованиями настоящей главы, победитель определяется комиссией по балльной системе.
400. К заявке потенциальных поставщиков применяются следующие критерии оценки (балльная система):
1) подтверждение о наличии финансовых средств, покрывающих полностью реализацию инвестиционного проекта:
собственные финансовые средства, покрывающие полностью реализацию инвестиционного проекта (справка банка о наличии на счету потенциального поставщика соответствующих финансовых средств, договора купли-продажи имущества, подтвержденные актами и/или финансовыми документами) - 2 балла;
привлекаемые финансовые средства, покрывающие полностью реализацию инвестиционного проекта (договор займа финансовых средств, с приложением подтверждающих документов о наличии таких средств у займодателя, договор о предоставлении кредитного лимита) - 1 балл;

2) әлеуетті өнім берушінің немесе оның құрылтайшысының (қатысушысының) Қазақстан Республикасынан тыс жердегі бес жылдан астам фармацевтикалық өндіріс тәжірибесі (дәрілік заттарды немесе медициналық мақсаттағы бұйым өндіруге рұқсат беретін лицензия немесе құжат) – 2 балл;
3) әлеуетті өнім берушінің немесе оның құрылтайшысының (қатысушысының) Қазақстан Республикасының аумағындағы бес жылдан астам фармацевтикалық өндіріс тәжірибесі (дәрілік заттарды немесе медициналық бұйымдарды өндіруге рұқсат беретін лицензия немесе құжат) – 3 балл;
4) дәрілік заттар, медициналық бұйымдар өндірісін құру және (немесе) жаңғырту үшін пайдаланылатын жер учаскесінің бар-жоғы туралы растау:
меншігінде (инвестициялық жобаға сәйкес келетін нысаналы мақсаты көрсетілген жер учаскесіне акт, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және конкурс жарияланған күннен ерте берілген оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама) – 2 балл;
жалдауда, сенімгерлік басқаруда, уақытша жерді пайдалануда (инвестициялық жобаға сәйкес келетін нысаналы мақсаты көрсетілген жер учаскесіне акті) немесе жер учаскесін бөлу туралы жергілікті атқарушы органның оң шешімі – 1 балл;
5) өндіріс циклы бойынша:
толықтай Қазақстанда шығарылған дәрілік заттар, медициналық бұйымдар өндірісі (Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын өнімдерден ғана Қазақстанда өндірілген дәрілік заттар, медициналық бұйымдар) – 3 балл.
"СТ-KZ" ішкі айналыс үшін тауардың шығу тегі туралы сертификаты бар дәрілік заттар/медициналық бұйымдар осы тармақ бойынша жалпы негізде, өндірістік циклға сәйкес бағаланады.
401. Балл алу үшін барлық құжаттар түпнұсқада немесе нотариат куәландырған көшірмелері ұсынылады.
402. Қағидалардың осы тарауының талаптарына сәйкес келетін және осы Қағидалардың 400-тармағында көзделген әрбір бағалау өлшемшарты бойынша балдарды қосу арқылы өтінімде көрсетілген лоттар бойынша ең көп балл жинаған әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.
Бір лот бойынша бірнеше әлеуетті өнім берушілердің балдары тең болған жағдайда комиссия жеңімпазды ең жоғары бағалық жеңілдік бойынша айқындайды.
403. Ең жоғары шартты бағалық жеңілдікті айқындау рәсімі ескертулер хаттамасында көрсетілген уақытта, күні және орында өткізіледі. Шартты бағалық жеңілдіктің ең төменгі қадамы үш пайызды құрайды.
404. Әлеуетті өнім берушінің бастапқы бағалық жеңілдігі лот бойынша шартты бағалық жеңілдік көрсетілген бірінші басшының немесе осындай шартты бағалық жеңілдікке қол қоюға уәкілетті адамның қолы қойылып, жазбаша ұсынылады.

2) опыт фармацевтического производства более пяти лет у потенциального поставщика или его учредителя (участника) за пределами Республики Казахстан (лицензия или документ, разрешающей производство лекарственных средств или медицинских изделий) - 2 балла;
3) опыт фармацевтического производства на территории Республики Казахстан более пяти лет у потенциального поставщика или его учредителя (участника) (лицензия или документ, разрешающей производство лекарственных средств или медицинских изделий) - 3 балла;
4) подтверждение о наличии земельного участка, используемого для создания и (или) модернизации производства лекарственных средств, медицинских изделий:
в собственности (акт на земельный участок с указанием целевого назначения, соответствующего инвестиционному проекту, справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, выданная не ранее даты объявления конкурса) - 2 балла;
в аренде, доверительном управлении, временном землепользовании (акт на земельный участок с указанием целевого назначения, соответствующего инвестиционному проекту), или положительное решение местного исполнительного органа о выделении земельного участка - 1 балл;
5) по циклу производства:
производство лекарственных средств, медицинских изделий полностью казахстанского происхождения (лекарственные средства, медицинские изделия, произведенные в Казахстане исключительно из продукции, происходящей на территории Республики Казахстан) - 3 балла.
Лекарственные средства/медицинские изделия, имеющие сертификат о происхождении товара для внутреннего обращения "СТ-KZ", оцениваются по данному пункту на общих основаниях, в соответствии с производственным циклом.
401. Все документы для получения баллов представляются в оригинале или нотариально заверенные копии.
402. Победителем признается потенциальный поставщик, соответствующий требованиям настоящей главы Правил и набравший наибольшее количество баллов по указанным в заявке лотам путем суммирования баллов по каждому критерию оценки, предусмотренному пунктом 400 настоящих Правил.
В случае равенства баллов по одному и тому же лоту нескольких потенциальных поставщиков, комиссия определяет победителя по наибольшей ценовой скидке.
403. Процедура определения наибольшей условной ценовой скидки проводится во время и месте, указанному в протоколе замечаний. Минимальный шаг условной ценовой скидки составляет три процента.
404. Первоначальная ценовая скидка потенциального поставщика представляется письменно с указанием ценовой скидки по лоту, подписанной первым руководителем или лицом, уполномоченным подписывать такую ценовую скидку.

405. Әлеуетті өнім беруші қандай да бір лот бойынша бастапқы бағалық жеңілдікті ұсынбаған жағдайда әлеуетті өнім беруші осы лот бойынша түпкілікті бағалық жеңілдікті ұсыну мүмкіндігінен айырылады және тиісті лот бойынша ең жоғары бағалық жеңілдікті айқындау рәсіміне қатысудан шеттетіледі.
406. Егер тиісті лот бойынша ең жоғары бағалық жеңілдікті айқындау рәсімінен шеттету нәтижесінде бір ғана әлеуетті өнім беруші қалса, соңғысы жеңімпаз деп танылады.
407. Комиссия хатшысы әлеуетті өнім берушілер ұсынған барлық шартты бағалық жеңілдіктерді, оның ішінде лот бойынша ең жоғары шартты бағалық жеңілдікті хабарлайды және оларға бастапқы шартты бағалық жеңілдікті ұлғайтуды ұсынады.
408. Түпкілікті шартты бағалық жеңілдіктерді қабылдау уақыты комиссия хатшысының осындай бағалық жеңілдіктерді қабылдаудың басталғаны туралы хабарлаған сәтінен бастап бес минутты құрайды.
409. Егер бастапқы бағалық жеңілдікті ұсынған әлеуетті өнім беруші түпкілікті бағалық жеңілдікті ұсынбаса, комиссия оның бастапқы бағалық жеңілдігін түпкілікті ретінде қабылдайды.
410. Комиссия:
1) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін өтінім ұсынылған;
2) осы Қағидаларда белгіленген инвестициялық жобаны іске асырудың мерзімі асырылған;
3) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органның инвестициялық жобаны іске асырудың орынсыздығы туралы салалық қорытындысы алынған жағдайларда тұтастай немесе жекелеген лоттар бөлігінде өтінімді қайтарады.
411. Берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс тұтас немесе жекелеген лоттар бөлігінде:
1) лот бойынша бір де бір өтінім ұсынылмаған;
2) лот бойынша барлық өтінімдер қайтарылған;
3) ол осы тараудың талаптарына сәйкес келген жағдайда онымен конкурс өткізбей берудің ұзақ мерзімді шарты жасалатын әлеуетті өнім беруші бір ғана өтінім ұсынған жағдайларда өткізілмеді деп танылады.
412. Комиссия қорытынды шығарады және мынадай:
1) лот бойынша бір де бір өтінімнің ұсынылмағаны туралы;
2) өтінім берілген дәрілік заттар, медициналық бұйымдар (лоттары көрсетілген), әрбір лот бойынша жиналған балдар саны, олармен бірыңғай дистрибьютор ұзақ мерзімді шарт жасайтын әрбір лот бойынша жеңімпаздар көрсетілген әлеуетті өнім берушілер туралы;
3) өтінімдері негіздемесі көрсетіле отырып қайтарылған әлеуетті өнім берушілер туралы;
4) ол осы тараудың талаптарына сәйкес келген жағдайда онымен конкурс өткізбей берудің ұзақ мерзімді шарты жасалатын әлеуетті өнім берушінің бір ғана өтінім ұсынғаны туралы ақпаратты қамтитын хаттамаға қол қояды.

405. В случае непредставления потенциальным поставщиком первоначальной ценовой скидки по какому-либо лоту, потенциальный поставщик лишается возможности представить окончательную ценовую скидку по этому лоту и отстраняется от участия в процедуре определения наибольшей ценовой скидки по соответствующему лоту.
406. Если в результате отстранения в процедуре определения наибольшей ценовой скидки по соответствующему лоту остается один поставщик, последний признается победителем.
407. Секретарь комиссии объявляет все представленные потенциальными поставщиками условные ценовые скидки, в том числе наибольшую условную ценовую скидку по лоту, и предлагает им увеличить первоначальную условную ценовую скидку.
408. Время для приема окончательных условных ценовых скидок составляет до пяти минут с момента объявления секретарем комиссии о начале приема таких ценовых скидок.
409. В случае, если потенциальный поставщик, предложивший первоначальную ценовую скидку, не представит окончательную ценовую скидку, комиссия принимает его первоначальную ценовую скидку как окончательную.
410. Комиссия отклоняет заявку в целом или в части отдельных лотов в случаях:
1) представления заявки, не соответствующей требованиям настоящих Правил;
2) превышения срока реализации инвестиционного проекта, установленного настоящими Правилами;
3) получения отраслевого заключения уполномоченного органа в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности о нецелесообразности реализации инвестиционного проекта.
411. Конкурс на заключение долгосрочного договора поставки признается несостоявшимся в целом либо в части отдельных лотов в случаях:
1) непредставления ни одной заявки по лоту;
2) отклонения всех заявок по лоту;
3) предоставления только одной заявки потенциальным поставщиком, с которым заключается долгосрочный договор поставки без проведения конкурса в случае ее соответствия требованиям настоящей главы.
412. Комиссия подводит итоги и подписывает протокол, содержащий следующую информацию:
1) о непредставлении ни одной заявки по лоту;
2) о потенциальных поставщиках с указанием лекарственных средств, медицинских изделий (с указанием лотов) на которые подана заявка, количества набранных баллов по каждому лоту, победителей по каждому лоту, с которым единый дистрибьютор заключает долгосрочный договор;
3) о потенциальных поставщиках, заявки которых отклонены с указанием обоснования;
4) о представлении только одной заявки потенциальным поставщиком, с которым долгосрочный договор поставки заключается без проведения конкурса в случае ее соответствия требованиям настоящей главы.

413. Бірыңғай дистрибьютор қорытындылар хаттамасының негізінде оған қол қойылған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде берудің ұзақ мерзімді шартын жасасады. Бұл ретте өтінім берудің ұзақ мерзімді шартының ажырамас бөлігі болып табылады.
414. Берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру басталғанға дейін бірыңғай дистрибьютор оларды осы Қағидаларда белгілеген тәсілдермен сатып алады.
415. Ұзақ мерзімді шарт жасалған кезден бастап және берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген объектіні пайдалануға беру/жаңғырту күні арасындағы кезең екі жылдан аспауға тиіс. Көрсетілген мерзімі асырылған және өнім беруші объектіні пайдалануға беру туралы актіні/жаңғырту туралы егжей-тегжейлі есеппен бірге хабарламаны көрсетілген кезең аяқталған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынбаған жағдайда, бірыңғай дистрибьютор біржақты тәртіппен берудің ұзақ мерзімді шартын бұзады.
416. Объектіні пайдалануға беру/жаңғырту сәтінен бастап және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру басталған күн арасындағы кезең объектіні пайдалануға беру актісі/жаңғырту туралы егжей-тегжейлі есеппен бірге хабарлама ұсынылған кезден бастап есептелетін берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген үш жылдан аспауға тиіс.
Осы тармақтың талаптары осы Қағидалар күшіне енгенге дейін туындаған құқықтық қатынастарға да қолданылады.
417. Өнім беруші дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беруге дайын екендігі туралы бірыңғай дистрибьюторды хабардар етеді.
Бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға өнім берушілердің дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беруге дайын екендігі туралы ақпаратты тауарлардың атаулары мен сипаттамасын көрсетіп бірыңғай дистрибьютордың тізіміне қосу үшін жібереді.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 352-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты бірыңғай дистрибьютордан алғаннан кейін күнтізбелік 20 күн ішінде бірыңғай дистрибьюторға өнім берушілермен тауарды беру бойынша қосымша келісім жасасу үшін бірыңғай дистрибьютордың бекітілген тізімін жібереді.
418. беруді бастау күні бірыңғай дистрибьюторға мынадай құжаттар:
1) фармацевтикалық қызметке лицензия;
2) дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға тиісті тіркеу куәліктері;
3) "СТ-KZ" ішкі айналыс үшін тауардың шығу тегі туралы сертификат;
4) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндіру үшін "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен ИСО 13485 сапаны басқару жүйесі стандартының талаптарына сәйкес тиісті өндірістік практика (GМP) стандарттарының енгізілуін растайтын құжат ұсынылғаннан кейін басталады.

413. Единый дистрибьютор заключает долгосрочный договор поставки на основании протокола итогов в течение десяти рабочих дней с момента его подписания. При этом, заявка является неотъемлемой частью долгосрочного договора поставки.
414. До начала поставки лекарственных средств, медицинских изделий по долгосрочным договорам поставки единый дистрибьютор закупает их способами, установленными настоящими Правилами.
415. Период с момента заключения долгосрочного договора и датой ввода в эксплуатацию объекта/модернизации, предусмотренный в долгосрочном договоре поставки, не должен превышать двух лет. В случаях превышения указанного срока и непредставления поставщиком акта ввода в эксплуатацию объекта/уведомления с подробным отчетом о модернизации в течение десяти рабочих дней с момента завершения указанного периода, единый дистрибьютор в одностороннем порядке расторгает долгосрочный договор поставки.
416. Период с момента ввода в эксплуатацию объекта/модернизации и датой начала поставки лекарственных средств, медицинских изделий не должен превышать трех лет, предусмотренный в долгосрочном договоре поставки, который исчисляется с момента представления акта ввода в эксплуатацию объекта/уведомления с подробным отчетом о модернизации.
Требования настоящего пункта распространяются также на правоотношения, возникшие до вступления в силу настоящих Правил.
417. Поставщик уведомляет единого дистрибьютора о готовности поставки лекарственных средств, медицинских изделий.
Единый дистрибьютор направляет уполномоченному органу в области здравоохранения информацию о готовности поставки лекарственных средств, медицинских изделий поставщиков с указанием наименования и характеристики товаров для включения их в список единого дистрибьютора.
Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение 20 календарных дней после получения от единого дистрибьютора информации, указанной во второй части пункта 352 настоящих Правил, направляет единому дистрибьютору утвержденный список единого дистрибьютора для заключения дополнительного соглашения с поставщиком по поставке товара.
418. Дата начала поставки наступает после представления единому дистрибьютору следующих документов:
1) лицензии на фармацевтическую деятельность;
2) соответствующего регистрационного удостоверения на лекарственные средства, медицинские изделия;
3) сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения "СТ-KZ";
4) документа, подтверждающего внедрение стандартов надлежащей производственной практики (GМP) для производства лекарственных средств, медицинских изделий, в соответствии с требованиями стандарта системы управления качеством ИСО 13485 в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании".

419. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша тіркеу куәлігіне сәйкес дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың техникалық сипаттамасы бөлігінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартына өзгерістер енгізілуі мүмкін.
420. Берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу тиісті қаржы жылына өнім берушінің бірыңғай дистрибьюторға өтініш берген сәтінен бастап жүзеге асырылады. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу тиісті қаржы жылына жүзеге асырылған жағдайда, онда берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алу келесі қаржы жылы жүзеге асырылады.
421. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша олардың қолданылу мерзімі ішінде сатып алу дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың көлемі, бағасы, беру міндеттемелері мен талаптарының орындалуын қамтамасыз ету көрсетілген тиісті қаржы жылына арналған қосымша келісімді жасау жолымен:
1) дәрілік заттар, медициналық бұйымдар бірыңғай дистрибьютордың тізіміне қосылған;
2) тапсырыс берушілер дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға өтінімдер ұсынған;
3) өнім беруші осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларының талаптарына сәйкестігін растаған;
4) "СТ-KZ" ішкі айналыс үшін тауардың шығу тегі туралы сертификат, сондай-ақ тиісті өндірістік практика талаптарына (GMP) сәйкес дәрілік заттарды өндіруге және/немесе халықаралық стандарт талаптарына сәйкес медициналық бұйымдарды өндіруге арналған сертификат ұсынылған;
5) беру кестесі ұсынылған кезде тиісті қаржы жылына жүзеге асырылады.
422. Қосымша келісімге қол қою тиісті қаржы жылына арналған берудің түпкілікті бағасын айқындау бойынша келіссөздер жүргізіледі.
422-1. 2020 жылы бірыңғай дистрибьютор тізіміндегі шекті баға өзгерген кезде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша жеткізудің түпкілікті бағасын айқындау жөніндегі келіссөздер жүргізілгеннен кейін жасалған қосымша келісімге тиісті өзгеріс енгізуге жол беріледі.
Ескерту. Қағида 422-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 06.08.2020 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
422-2. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша медициналық бұйымдарды өндіру үшін шикізаттың қажетті көлемінің болуына кепілдік берілген жағдайда қосымша келісім сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.

419. По согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения возможно внесение изменений в долгосрочный договор поставки лекарственных средств, медицинских изделий в части технической характеристики лекарственных средств, медицинских изделий в соответствии с регистрационным удостоверением.
420. Закуп лекарственных средств, медицинских изделий по долгосрочным договорам поставки осуществляется на соответствующий финансовый год с момента обращения поставщика к единому дистрибьютору. В случае, когда закуп лекарственных средств, медицинских изделий осуществлен на соответствующий финансовый год, то закуп по долгосрочным договорам поставки осуществляется на последующий финансовый год.
421. Закуп по долгосрочным договорам поставки лекарственных средств, медицинских изделий в течение срока его действия осуществляется на соответствующий финансовый год путем заключения дополнительного соглашения с указанием объема, цены, обеспечения исполнения обязательств и условий поставок лекарственных средств, медицинских изделий на соответствующий финансовый год при:
1) включении лекарственных средств, медицинских изделий в список единого дистрибьютора;
2) предоставлении заказчиками заявок на лекарственные средства, медицинские изделия;
3) подтверждении поставщиком соответствия требованиям глав 3 и 4 настоящих Правил;
4) представлении сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения "СТ-KZ", а также сертификата на производство лекарственных средств в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) и/или производство медицинских изделий в соответствии с требованиями международного стандарта;
5) предоставлении графика поставок.
422. Подписанию дополнительного соглашения предшествует проведение переговоров по определению окончательной цены поставки на соответствующий финансовый год.
422-1. При изменении предельной цены в списке единого дистрибьютора в 2020 году по поручению уполномоченного органа в области здравоохранения допускается внесение соответствующего изменения в заключенное дополнительное соглашение после проведения переговоров по определению окончательной цены поставки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 422-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2020 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
422-2. По поручению уполномоченного органа в области здравоохранения допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы дополнительного соглашения при условии гарантии наличия необходимого объема сырья для производства медицинских изделий.

Ескерту. Қағида 422-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 06.08.2020 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
423. Мыналар:
1) осы Қағидаларда белгіленген инвестициялық жобаны іске асыру мерзімінің асырылуы;
2) берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген міндеттемелердің бұзылуы;
3) беру басталғанға дейін өндіруден және беруден бас тарту не беру басталған күннен бастап қатарынан екі жыл бойы беруден бас тарту;
4) инвестициялық жобаны іске асыру кестесінің бұзылуы;
5) оны ұсыну берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы жартыжылдық есептің уақтылы ұсынылмауы;
6) уәкілетті органның дәрілік заттың дәлелденбеген клиникалық тиімділігі туралы құжаты өнім беру шартын бұзу үшін негіз болып табылады.
Берудің ұзақ мерзімді шарты осы тармақта көзделген негіздемелер бойынша бұзылған жағдайда, оны дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың жеке позициялары бойынша ішінара бұзуға жол беріледі.
424. Берудің ұзақ мерзімді шарты бұзылған жағдайда дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуды бірыңғай дистрибьютор осы Қағидаларда көзделген тәсілдермен жүзеге асырады.
21-тарау. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың өндірісі бар әлеуетті өнім берушілерден берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі
425. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың өндірісі бар әлеуетті өнім берушілермен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасау олар бойынша берудің ұзақ мерзімді шартын жасау мүмкін болатын және бұрын жасалған берудің ұзақ мерзімді шарттары жоқ дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауы көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен бірыңғай дистрибьютор тізімін алынғаннан кейін жүзеге асырылады.
426. Егер сатып алуды өткізу туралы хабарландыру орналастырылған кезеңге екі және одан да көп отандық тауар өндіруші дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды тіркеген жағдайда берудің ұзақ мерзімді шартын жасау мүмкін болмайды.
427. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасуға үміткер әлеуетті өнім беруші екі кезеңдік тендердің нәтижелері бойынша:

Сноска. Правила дополнены пунктом 422-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2020 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
423. Основаниями для расторжения долгосрочного договора поставки являются:
1) превышение срока реализации инвестиционного проекта, установленного настоящими Правилами;
2) нарушение обязательств, предусмотренных в долгосрочном договоре поставки;
3) отказ от производства и поставки до начала поставки либо отказ от поставки в течение двух лет подряд с даты начала поставки;
4) нарушение графика реализации инвестиционного проекта;
5) несвоевременное представление полугодового отчета о ходе реализации инвестиционного проекта, представление которого предусмотрено долгосрочным договором поставки;
6) документ уполномоченного органа о недоказанной клинической эффективности лекарственного средства.
В случае расторжения долгосрочного договора поставки по основаниям, предусмотренным настоящим пунктом, допускается его частичное расторжение по отдельным позициям лекарственных средств и медицинских изделий.
424. В случае расторжения долгосрочного договора поставки, закуп лекарственных средств, медицинских изделий осуществляется единым дистрибьютором способами, предусмотренными настоящими Правилами.
Глава 21. Особый порядок осуществления закупа по долгосрочным договорам поставки у потенциальных поставщиков, имеющих производство лекарственных средств, медицинских изделий
425. Заключение долгосрочного договора поставки лекарственных средств, медицинских изделий с потенциальным поставщиком, имеющим производство лекарственных средств, медицинских изделий осуществляется после получения списка единого дистрибьютора, утвержденного уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием наименования лекарственных средств, медицинских изделий по которым возможно заключение долгосрочного договора поставки и отсутствуют ранее заключенные долгосрочные договора поставки.
426. Заключение долгосрочного договора поставки невозможно в случае, если лекарственные средства, медицинские изделия зарегистрированы двумя и более отечественными товаропроизводителями на момент размещения объявления о проведении закупа.
427. Потенциальный поставщик, претендующий на заключение долгосрочного договора поставки лекарственных средств, медицинских изделий, по результатам двухэтапного тендера, в тендерной заявке, заполняемой по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, дополнительно указывает лоты, по которым готов заключить долгосрочный договор поставки с представлением:

1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган немесе сертификатпен белгіленген тәртіппен берілген дәрілік заттар үшін тиісті өндірістік практика (GMP) стандартының талаптарына объектінің сәйкестігі туралы сертификатты немесе "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен берілген медициналық бұйымдар үшін ИСО 13485 сапаны басқару жүйесі стандартының талаптарына объектінің сәйкестігі туралы сертификатты;
2) рұқсаттар және хабарламалар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды немесе медициналық техниканы өндіру бойынша фармацевтикалық қызметті жүзеге асыруға арналған рұқсатты (лицензияны);
3) Кодекстің ережелеріне және өндіруші ретінде отандық тауар өндіруші көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес берілген отандық өндірушінің тауарына тіркеу куәлігін ұсына отырып, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша толтырылатын тендерлік өтінімде берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға дайын лоттарды қосымша көрсетеді.
428. Екі кезеңдік рәсімдер пайдаланыла отырып, өткізілген тендер жеңімпазы тендердің қорытындысы шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу үшін бірыңғай дистрибьюторға беру көлемдерін, мерзімдерін және шарттарын көрсете отырып, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру кестесін ұсынады.
429. Бірыңғай дистрибьютор тендер жеңімпазынан дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру кестесін алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде әлеуетті өнім берушіге қол қойылған берудің ұзақ мерзімді шартын жібереді.
430. Егер тендер жеңімпазы бірыңғай дистрибьюторға дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру кестесін ұсынбаса, онда бірыңғай дистрибьютор онымен жасалатын берудің ұзақ мерзімді шартына қол қоюдан бас тартуға тиіс.
431. Бірыңғай дистрибьютор:
1) дәрілік заттар, медициналық бұйымдар бірыңғай дистрибьютордың тізіміне қосылған;
2) тапсырыс берушілер дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға өтінімдер ұсынған;
3) өнім беруші осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларының талаптарына сәйкестігін растаған;
4) жеткізілетін тауарлардың Қазақстан Республикасының аумағында тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес толық өндірілгенін немесе жеткілікті қайта өңделгендігін растайтын олардың "СТ-KZ" ішкі айналыс үшін шығу тегін растайтын сертификаты, сондай-ақ тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкес дәрілік заттарды өндіруге арналған сертификат және/немесе техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен медициналық бұйымдар үшін ИСО 13485 сапаны басқару жүйесінің стандартына сәйкес медициналық бұйымдарды өндіру сертификаты ұсынылған;

1) сертификата о соответствии объекта требованиям стандарта надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств, выданного в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения, или сертификата о соответствии объекта требованиям стандарта системы управления качеством ИСО 13485 для медицинских изделий, выданного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";
2) разрешения (лицензии) на осуществление фармацевтической деятельности по производству лекарственных средств, медицинских изделий или медицинского изделия, полученного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
3) регистрационного удостоверения на товар отечественного производителя, выданного в соответствии с положениями Кодекса и порядке, определенном уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием отечественного товаропроизводителя в качестве производителя.
428. Победитель тендера с использованием двухэтапных процедур для заключения долгосрочного договора поставки лекарственных средств, медицинских изделий в течение пяти рабочих дней со дня подведения итогов тендера представляет единому дистрибьютору график поставок лекарственных средств, медицинских изделий с указанием объемов, сроков и условий поставки.
429. Единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня получения от победителя тендера графика поставки лекарственных средств, медицинских изделий направляет потенциальному поставщику подписанный долгосрочный договор поставки.
430. Если победитель тендера не представит единому дистрибьютору график поставки лекарственных средств, медицинских изделий, то единый дистрибьютор должен отказаться от подписания с ним долгосрочного договора поставки.
431. Единый дистрибьютор каждый финансовый год осуществляет закуп по долгосрочным договорам поставки лекарственных средств, медицинских изделий в течение срока его действия путем заключения дополнительного соглашения с указанием объема, цены, обеспечения исполнения обязательств и условий поставок лекарственных средств, медицинских изделий на соответствующий финансовый год при:
1) включении лекарственных средств, медицинских изделий в список единого дистрибьютора;
2) предоставлении заказчиками заявок на лекарственные средства, медицинские изделия;
3) подтверждении поставщиком соответствия требованиям глав 3 и 4 настоящих Правил;
4) представлении сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения "СТ-KZ" на поставляемые товары, подтверждающего, что они полностью произведены или подвергнуты достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки товара на территории Республики Казахстан, а также сертификата на производство лекарственных средств в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) и/или сертификата на производство медицинских изделий в соответствии со стандартом системы управления качеством ИСО 13485 для медицинских изделий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере технического регулирования;

5) беру кестесі ұсынылған кезде әрбір қаржы жылы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша оның қолданылу мерзімі ішінде, тиісті қаржы жылына көлемін, бағасын, міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етуді және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру шарттарын көрсете отырып, қосымша келісім жасасу жолымен сатып алуды жүзеге асырады.
431-1. 2020 жылы бірыңғай дистрибьютор тізіміндегі шекті баға өзгерген кезде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша жеткізудің түпкілікті бағасын айқындау жөніндегі келіссөздер жүргізілгеннен кейін жасалған қосымша келісімге тиісті өзгеріс енгізуге жол беріледі.
Ескерту. Қағида 431-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 06.08.2020 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
431-2. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша медициналық бұйымдарды өндіру үшін шикізаттың қажетті көлемінің болуына кепілдік берілген жағдайда қосымша келісім сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Ескерту. Қағида 431-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 06.08.2020 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
432. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын бұзуға:
1) берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген міндеттемелердің бұзылуы;
2) өндіруден және беруден бас тарту;
3) өнім берушінің дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірісін тоқтатуы;
4) дәрілік заттар, медициналық бұйымдар атауларының бірыңғай дистрибьютордың тізімінен алып тасталуы негіз болып табылады.
Қағидалардың осы тармағында көзделген негіздер бойынша берудің ұзақ мерзімді шарты бұзылған жағдайда, оны берудің ұзақ мерзімді шартының тізімінен алып тастауға жататын дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың позициялары бойынша ішінара бұзуға жол беріледі.
433. Отандық өндіруші беруден бас тартқан жағдайда, бірыңғай дистрибьютор дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуды осы Қағидаларда көзделген тәсілдермен жүзеге асырады.
21-1-тарау. Бірегей патенттелген дәрілік заттарды берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерінен сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі
Ескерту. Қаулы 21-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5) представлении графика поставок.
431-1. При изменении предельной цены в списке единого дистрибьютора в 2020 году по поручению уполномоченного органа в области здравоохранения допускается внесение соответствующего изменения в заключенное дополнительное соглашение после проведения переговоров по определению окончательной цены поставки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 431-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2020 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
431-2. По поручению уполномоченного органа в области здравоохранения допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы дополнительного соглашения при условии гарантии наличия необходимого объема сырья для производства медицинских изделий.
Сноска. Правила дополнены пунктом 431-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2020 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
432. Основаниями для расторжения долгосрочного договора поставки лекарственных средств, медицинских изделий являются:
1) нарушение обязательств, предусмотренных в долгосрочном договоре поставки;
2) отказ от производства и поставки;
3) прекращение производства поставщиком лекарственных средств, медицинских изделий;
4) исключение наименований лекарственных средств, медицинских изделий из списка единого дистрибьютора.
В случае расторжения долгосрочного договора поставки по основаниям, предусмотренным настоящим пунктом Правил, допускается его частичное расторжение по позициям лекарственных средств и медицинских изделий, подлежащих исключению из списка долгосрочного договора поставки.
433. В случае отказа от поставки отечественным производителем, закуп лекарственных средств, медицинских изделий осуществляется единым дистрибьютором способами, предусмотренными настоящими Правилами.
Глава 21-1. Особый порядок осуществления закупа по долгосрочным договорам поставки оригинальных запатентованных лекарственных средств у заказчиков контрактного производства
Сноска. Правила дополнены главой 21-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

433-1. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары шеңберінде сатып алуды жүргізу мақсатында бірыңғай дистрибьютор келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерінің дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу жөніндегі өтініштерін ескере отырып, сатып алуға жататын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізбесін қалыптастырады және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға бекіту үшін жібереді.
433-2. Тізбеде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің бұрын жасалған ұзақ мерзімді шарттарының болуы немесе болмауы көрсетіле отырып, дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың атаулары қамтылады.
Қажет болған жағдайда, Бірыңғай дистрибьютор бейінді мамандықтардан сарапшыны немесе сарапшыларды тартады. Сарапшы ұзақ мерзімді шарттың дәрілік заттарының, медициналық бұйымдарының техникалық ерекшелігі (сипаттамасы) бойынша келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі ұсынатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың сәйкестігіне сараптамалық қорытынды береді.
433-3. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізбесін алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атауын немесе құрамын, техникалық сипаттамасын, 10 жылға дейінгі мерзімге дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың әрбір атауы бойынша өнім беру кезеңінің ұзақтығын көрсете отырып, формулярлық комиссия мақұлдаған, бекітілген тізбені ұсынады.
433-4. Бірыңғай дистрибьютор келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісіне сатып алуға қатысу туралы шақыру жібереді.
433-5. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасауға арналған сатып алуды өткізу үшін бірыңғай дистрибьютор комиссия құрады және оның құрамын бекітеді, оған:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның жұмыскерлері;
2) сараптама ұйымының дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды мамандандырылған сараптау мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің басшыларынан төмен емес дәрежедегі жұмыскерлері;
3) бірыңғай дистрибьютордың құрылымдық бөлімшелердің басшыларынан төмен емес дәрежедегі жұмыскерлері кіреді.
433-6. Сатып алуды жүзеге асыру кезінде келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі бірыңғай дистрибьюторға:
1) шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын, шетелдік өндіруші (дайындаушы зауыт) құжатының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасы бар, заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмесін;

433-1. В целях проведения закупа в рамках долгосрочных договоров поставки лекарственных средств, медицинских изделий с заказчиками контрактного производства единый дистрибьютор формирует и направляет перечень лекарственных средств, медицинских изделий, подлежащих закупу для утверждения уполномоченным органом в области здравоохранения с учетом обращений заказчиков контрактного производства по заключению долгосрочных договоров поставки лекарственных средств, медицинских изделий.
433-2. Перечень включает в себя наименования лекарственных средств, медицинских изделий с указанием наличия или отсутствия ранее заключенных долгосрочных договоров поставки лекарственных средств, медицинских изделий.
При необходимости Единый дистрибьютор привлекает эксперта или экспертов из профильных специальностей. Эксперт дает экспертное заключение по технической спецификации (характеристике) лекарственных средств, медицинских изделий долгосрочного договора на соответствие предлагаемых заказчиком контрактного производства лекарственных средств, медицинских изделий.
433-3. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение десяти рабочих дней с момента получения перечня лекарственных средств, медицинских изделий представляет единому дистрибьютору утвержденный перечень, одобренный формулярной комиссией, с указанием международного непатентованного наименования или состава лекарственных средств, медицинских изделий, технической характеристики, длительности периода поставки по каждому наименованию лекарственных средств, медицинских изделий сроком до 10 лет.
433-4. Единый дистрибьютор направляет приглашение об участии в закупе заказчику контрактного производства.
433-5. Для проведения закупа на заключение долгосрочных договоров поставки изделий с заказчиками контрактного производства единый дистрибьютор создает комиссию и утверждает ее состав, который включает:
1) работников уполномоченного органа в области здравоохранения;
2) работников экспертной организации, не ниже руководителей структурных подразделений, курирующих вопросы специализированной экспертизы лекарственных средств, медицинских изделий;
3) работников единого дистрибьютора, не ниже руководителей структурных подразделений.
433-6. При осуществлении закупа заказчик контрактного производства представляет единому дистрибьютору:
1) легализованную или апостилированную копию документа иностранного производителя (завода-изготовителя), подтверждающего, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально удостоверенным переводом на государственный и русский языки;

2) шетелдік өндірушінің (дайындаушы зауыттың) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндіру және (немесе) көтерме, бөлшек саудада өткізу құқығын растайтын құжаттардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасы бар, заңдастырылған немесе апостиль қойылған көшірмелерін (бар болса);
3) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өндірушімен келісімшарттық өндіріске арналған шартты;
4) жобаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беру кезеңінің басталу күні мен құны туралы ақпарат қамтылатын бизнес-жоспарды;
5) өндіру жоспарланған дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізімін;
6) бірегей дәрілік затқа, медициналық бұйымға патенттің көшірмесін ұсынады.
433-7. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың келісімшарттық өндіріс бойынша сатып алу қорытындысы туралы хаттаманың негізінде бірыңғай дистрибьютор 5 жұмыс күні ішінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасады.
433-8. Ұзақ мерзімді шарт жасалған сәттен бастап және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдар беру күні басталған кезең екі жылдан аспауы тиіс. Көрсетілген мерзімнен асқан жағдайда бірыңғай дистрибьютор өнім берудің ұзақ мерзімді шартын бір жақты тәртіппен бұзады.
433-9. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісі бірыңғай дистрибьюторды дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беруге әзір екендігі туралы хабардар етеді.
433-10. Бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға бірыңғай дистрибьютордың тізіміне енгізу үшін тауарлардың атауы мен сипаттамасын көрсете отырып, келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушісінің дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды беруге әзір екендігі туралы ақпаратты жібереді.
433-11. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша оның қолданылу мерзімі ішінде сатып алуды:
1) дәрілік заттар, медициналық бұйымдар бірыңғай дистрибьютордың тізіміне енгізілген;
2) дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға тиісті тіркеу куәлігі берілген;
3) "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен, сапаны басқару жүйесі стандартының (ИСО 13485) талаптарына сәйкес дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндіру үшін тиісті өндірістік практика (GМР) стандарттарының енгізілгенін растайтын құжат ұсынылған;

2) легализованные или апостилированные копии документов, подтверждающих право иностранного производителя (завода-изготовителя) на производство и (или) оптовую, розничную реализацию лекарственных средств, медицинских изделий, с нотариально удостоверенным переводом на государственном и русском языках (при наличии);
3) договор на контрактное производство с производителем, расположенным на территории Республики Казахстан;
4) бизнес-план, содержащий сроки и этапы реализации проекта, информацию о датах начала периода поставки и стоимости лекарственных средств, медицинских изделий;
5) список планируемых к производству лекарственных средств, медицинских изделий;
6) копия патента на оригинальное лекарственное средство, медицинское изделие.
433-7. На основании протокола об итогах закупа по контрактному производству лекарственных средств и медицинских изделий единый дистрибьютор в течение 5 рабочих дней заключает долгосрочный договор поставки лекарственных средств, медицинских изделий.
433-8. Период с момента заключения долгосрочного договора и даты начала поставки лекарственных средств, медицинских изделий не должен превышать двух лет. В случаях превышения указанного срока единый дистрибьютор в одностороннем порядке расторгает долгосрочный договор поставки.
433-9. Заказчик контрактного производства уведомляет единого дистрибьютора о готовности поставки лекарственных средств, медицинских изделий.
433-10. Единый дистрибьютор направляет уполномоченному органу в области здравоохранения информацию о готовности поставки лекарственных средств, медицинских изделий заказчика контрактного производства с указанием наименования и характеристики товаров для включения их в список единого дистрибьютора.
433-11. Закуп по долгосрочным договорам поставки лекарственных средств, медицинских изделий с заказчиками контрактного производства в течение срока его действия осуществляется на соответствующий финансовый год путем заключения дополнительного соглашения с указанием объема, цены, обеспечения исполнения обязательств и условий поставок лекарственных средств, медицинских изделий на соответствующий финансовый год при:
1) включении лекарственных средств, медицинских изделий в список единого дистрибьютора;
2) представлении соответствующего регистрационного удостоверения на лекарственные средства, медицинские изделия;
3) представлении документа, подтверждающего внедрение стандартов надлежащей производственной практики (GМP) для производства лекарственных средств, медицинских изделий, в соответствии с требованиями стандарта системы управления качеством (ИСО 13485) в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";

4) өнім беру кестесі берілген жағдайда тиісті қаржы жылына арналған дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың көлемін, бағасын, міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді және өнім беру шарттарын көрсете отырып, қосымша келісім жасау жолымен тиісті қаржы жылына жүзеге асырылады.
433-12. Қосымша келісімге қол қою алдында тиісті қаржы жылына өнім берудің түпкілікті бағасын айқындау бойынша келіссөздер жүргізіледі.
433-13. Келісімшарттық өндірістің тапсырыс берушілерімен өнім берудің ұзақ мерзімді шартын бұзуға:
1) осы Қағидаларда белгіленген жобаны іске асыру мерзімінің асып кетуі;
2) өнім берудің ұзақ мерзімді шартында көзделген міндеттемелердің бұзылуы;
3) өнім беру басталғанға дейін өндіруден және өнім беруден бас тарту не өнім беруді бастау күнінен бастап қатарынан екі жыл бойы өнім беруден бас тартуы;
4) уәкілетті органның дәрілік заттың дәлелденбеген клиникалық тиімділігі туралы құжаты негіз болып табылады.
22-тарау. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың өндірісі бар әлеуетті өнім берушілерден өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі
Ескерту. 22-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
434. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды өнім берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алуды дайындау және ұйымдастыру мақсатында денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган лизинг берушіге сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесін, сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың әрбір атауы бойынша болжамды бағасын қамтитын ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 434-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
435. Отандық тауар өндірушілер сараптамалық бағалауды жүргізу үшін лизинг берушіден тиісті сұрау салуды алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде лизинг берушіге өндіретін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесін, техникалық ерекшелігін және өндіруге жеткілікті, бірақ күнтізбелік бір жүз елу күннен аспайтын беру мерзімін, бір бірлікке және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның әрбір атауы бойынша жиынтықтау бөлінісінде ұсынылатын құнын көрсете отырып жиынтығын, лицензиясын (бар болса) ұсынады.
Ескерту. 435-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4) представлении графика поставок.
433-12. Подписанию дополнительного соглашения предшествует проведение переговоров по определению окончательной цены поставки на соответствующий финансовый год.
433-13. Основаниями для расторжения долгосрочного договора поставки с заказчиками контрактного производства являются:
1) превышение срока реализации проекта, установленного настоящими Правилами;
2) нарушение обязательств, предусмотренных в долгосрочном договоре поставки;
3) отказ от производства и поставки до начала поставки либо отказ от поставки в течение двух лет подряд с даты начала поставки;
4) документ уполномоченного органа о недоказанной клинической эффективности лекарственного средства.
Глава 22. Особый порядок осуществления закупа по долгосрочным договорам поставки у потенциальных поставщиков, имеющих производство медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания
Сноска. Заголовок главы 22 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
434. В целях подготовки и организации закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, по долгосрочным договорам поставки уполномоченный орган в области здравоохранения представляет лизингодателю информацию, которая содержит перечень медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, предполагаемую цену по каждому наименованию закупаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 434 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
435. Отечественные товаропроизводители для проведения экспертной оценки в течение пяти рабочих дней с момента получения соответствующего запроса от лизингодателя представляют лизингодателю перечень производимых ими медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, техническую спецификацию и комплектацию с указанием сроков поставок, достаточных для производства, но не более ста пятидесяти календарных дней, предлагаемую стоимость за единицу и в разрезе комплектации по каждому наименованию медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, лицензии (при наличии).
Сноска. Пункт 435 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

436. Лизинг беруші денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 434-тармағында көрсетілген ақпаратты ұсынған, сондай-ақ отандық тауар өндірушілер осы Қағидалардың 435-тармағында көрсетілген ақпаратты ұсынған сәттен бастап жиырма жұмыс күні ішінде отандық тауар өндірушілер дайындайтын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды айқындау бөлігінде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың ұсынылған атауларына, оңтайлы техникалық сипаттамасына, әрбір атауы және жиынтық бөлігіндегі құнына, беру мерзімдеріне, сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды отандық тауар өндірушілер дайындайтын бұйымдармен алмастыру мүмкіндігіне сараптамалық бағалау жүргізеді және оның нәтижелері бойынша сараптамалық қорытындының ажырамас бөлігі болып табылатын техникалық ерекшелікті бекіте отырып, сараптамалық қорытынды шығарады.
Ескерту. 436-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
437. Лизинг беруші сараптама қорытындысы шыққан сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың әрбір атауы бойынша бір бірлігі үшін және жиынтықтау бөлігінде шекті бағасын көрсете отырып, техникалық ерекшелікпен бірге тігілген, бекітілген сараптамалық қорытындыны денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 437-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
438. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган лизинг берушіден техникалық ерекшелікпен бірге тігілген сараптамалық қорытындыны алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға отандық тауар өндірушілердің сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесін, әрбір атауы бойынша техникалық сипаттамаларын, әрбір атауы бойынша бірлігі үшін және жиынтықтау бөлігінде шекті бағасын, өнім беру кезеңінің ұзақтығын қамтуға берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу жөніндегі өтініштерін ескере отырып, тиіс өнім берудің ұзақ мерзімді шарты бойынша сатып алынуға жататын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың бекітілген тізбесін жібереді.
Ескерту. 438-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

436. Лизингодатель в течение двадцати рабочих дней с момента представления уполномоченным органом в области здравоохранения информации, указанной в пункте 434 настоящих Правил, а также представления информации отечественными товаропроизводителями, указанной в пункте 435 настоящих Правил, проводит экспертную оценку представленных наименований медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в части определения медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, изготавливаемых отечественными товаропроизводителями, оптимальных технических характеристик, стоимости по каждому наименованию и в разрезе комплектации, сроков поставки, возможности замещения закупаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, изготавливаемых отечественными товаропроизводителями, и по ее результатам выносит экспертное заключение с технической спецификацией, являющейся неотъемлемой частью экспертного заключения.
Сноска. Пункт 436 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
437. Лизингодатель в течение трех рабочих дней с момента вынесения экспертного заключения направляет утвержденное экспертное заключение, прошитое с технической спецификацией с указанием предельной цены за единицу и в разрезе комплектации по каждому наименованию медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, уполномоченному органу в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 437 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
438. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение десяти рабочих дней с момента получения от лизингодателя экспертного заключения, прошитого с технической спецификацией, направляет единому дистрибьютору утвержденный перечень медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, подлежащих закупу по долгосрочным договорам поставки, с учетом обращений отечественных производителей по заключению долгосрочных договоров поставки, который должен содержать перечень, техническую характеристику по каждому наименованию, предельную цену за единицу и в разрезе комплектации по каждому наименованию медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, длительность периода поставки.
Сноска. Пункт 438 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

439. Кепілдікті сервистік қызмет көрсетуді немесе сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасауға конкурс өткізу мынадай жүйелі кезеңдердің жиынтығын білдіреді:
комиссияны құру, комиссияның хатшысын айқындау;
конкурс өткізу туралы хабарландыру;
конкурстық өтінімдерді қабылдау және алдын ала қарау;
конкурстық өтінімдерге толықтыруларды қабылдау және қарау, қажет болғанда сарапшыны(-ларды) тарту;
ең жоғары бағалық жеңілдікті ұсыну рәсіміне (бұдан әрі – аукцион) жіберілген әлеуетті өнім берушілерді айқындау;
әлеуетті өнім берушілердің бағалық жеңілдігін салыстыру жолымен аукцион өткізу;
сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу.
Ескерту. 439-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
440. Берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасауға конкурс өткізу, конкурстық комиссияның (бұдан әрі – комиссия), сараптамалық комиссияның құрамын бекіту, комиссия хатшысын тағайындау туралы шешім бірыңғай дистрибьютордың бірінші басшысының бұйрығы түрінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органнан берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алынуға жататын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың бекітілген тізбесін алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде ресімделеді.
Ескерту. 440-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
441. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасауға конкурс өткізу үшін бірыңғай дистрибьютор комиссияны, сараптау комиссиясын құрады және олардың құрамын бекітеді.
Ескерту. 441-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
442. Комиссия өз қызметін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарты жасалған не сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасуға конкурс өткізілмеді деп танылған сәттен бастап тоқтатады.
Ескерту. 442-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

439. Проведение конкурса на заключение долгосрочных договоров поставки медицинских изделий, требующих гарантийного сервисного обслуживания или сервисного обслуживания, представляет собой совокупность следующих последовательных этапов:
образование комиссии, определение секретаря комиссии;
объявление о проведении конкурса;
прием и предварительное рассмотрение конкурсных заявок;
прием и рассмотрение дополнений к конкурсным заявкам, при необходимости, привлечение эксперта (-ов);
определение потенциальных поставщиков, допущенных к процедуре представления наибольшей ценовой скидки (далее - аукцион);
проведение аукциона путем сопоставления ценовой скидки потенциальных поставщиков;
заключение долгосрочных договоров поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 439 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
440. Решение о проведении конкурса на заключение долгосрочных договоров поставки, утверждении состава конкурсной комиссии (далее - комиссия), экспертной комиссии, назначении секретаря комиссии оформляется в виде приказа первого руководителя единого дистрибьютора в течение десяти рабочих дней с момента получения от уполномоченного органа в области здравоохранения утвержденного перечня медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, подлежащих закупу по долгосрочным договорам поставки.
Сноска. Пункт 440 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
441. Для проведения конкурса на заключение долгосрочных договоров поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, единый дистрибьютор создает комиссию, экспертную комиссию и утверждает их состав.
Сноска. Пункт 441 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
442. Комиссия прекращает свою деятельность с момента заключения долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, либо признания несостоявшимся конкурса на заключение долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 442 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

443. Комиссия құрамына:
1) медициналық техниканы қамтамасыз ету мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше басшысынан төмен емес басшы, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның қызметкерлері (келісім бойынша);
2) бірыңғай дистрибьютордың басшылары, қызметкерлері;
3) сараптама ұйымының басшысы, қызметкерлері (келісу бойынша);
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган фармацевтикалық немесе медициналық өнеркәсіп бойынша аккредиттеген бейінді қауымдастықтардың басшының орынбасарынан төмен емес өкілдері (келісім бойынша);
5) "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасының құрылымдық бөлімшесі басшысының орынбасарынан (келісім бойынша) төмен емес өкілдері кіреді.
Ескерту. 443-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
444. Комиссия құрамына төраға, төрағаның орынбасары және комиссия мүшелері кіреді. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауға және бес адамнан кем болмауға және он үш адамнан артық болмауға тиіс. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды.
445. Бірыңғай дистрибьютордың бірінші басшысы комиссия төрағасы болып анықталады, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның қызметкері комиссия төрағасының орынбасары болып тағайындалады.
Ескерту. 445-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
446. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық етеді, отырыстарда төрағалық етеді, жұмысты жоспарлайды және оның шешімдерінің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асырады. Комиссия төрағасы болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары атқарады.
447. Комиссия хатшысы бірыңғай дистрибьютордың қызметкері болып табылады, ол әлеуетті өнім берушілерден өтінімдер салынған конверттерді қабылдайды, комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттар мен материалдарды дайындайды, комиссия отырысы өткізілгеннен кейін оның хаттамаларын рәсімдейді, келіп түскен өтінімдерді және өтінім салынған конверттерді ашу рәсіміне қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналын жүргізеді, онда әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері салынған конверттерді ұсыну уақыты мен күні, әлеуетті өнім берушінің уәкілетті өкілінің (өтінім салынған конвертті ұсынған және конверттерді ашу рәсіміне қатысатын адамның) тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Келіп түскен өтінімдерді және конверттерді ашу рәсіміне қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналдары тігілуге, беттері нөмірленуге, соңғы беті бірыңғай дистрибьютордың уәкілетті адамының қолымен куәландырылуға тиіс.

443. В состав комиссии включаются:
1) руководитель, не ниже руководителя структурного подразделения, курирующего вопросы обеспечения медицинским изделием, работники уполномоченного органа в области здравоохранения (по согласованию);
2) руководители, работники единого дистрибьютора;
3) руководитель, работники экспертной организации (по согласованию);
4) представители аккредитованных уполномоченным органом в области здравоохранения профильных ассоциаций по фармацевтической или медицинской промышленности, не ниже заместителя руководителя (по согласованию);
5) представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", не ниже заместителя руководителя структурного подразделения (по согласованию).
Сноска. Пункт 443 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
444. В состав комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены комиссии. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее пяти человек и не более тринадцати человек. Решения комиссии оформляются протоколом. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений.
445. Председателем комиссии определяется первый руководитель единого дистрибьютора, заместителем председателя комиссии назначается работник уполномоченного органа в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 445 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
446. Председатель комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует работу и осуществляет общий контроль за реализацией ее решений. Во время отсутствия председателя комиссии его функции выполняет заместитель.
447. Секретарем комиссии является работник единого дистрибьютора, который принимает от потенциальных поставщиков конверты с заявками, готовит предложения по повестке дня заседания комиссии, необходимые документы и материалы, оформляет протоколы заседания комиссии после его проведения, ведет журналы регистрации поступивших заявок и потенциальных поставщиков, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов, в которых отражаются время и дата представления потенциальными поставщиками конвертов с заявками, фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя потенциального поставщика (лица, представившего конверт с заявкой и участвующего при процедуре вскрытия конвертов). Журналы регистрации поступивших заявок и потенциальных поставщиков, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов, должны быть прошиты, страницы пронумерованы, последняя страница заверена подписью уполномоченного лица единого дистрибьютора.

448. Комиссия отырыстары комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі.
449. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссияның төрағасы немесе ол болмаған жағдайда, төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі
450. Қажет болған кезде бірыңғай дистрибьютор бейінді мамандықтардан сарапшыны немесе сарапшыларды тартады.
451. Сарапшылар ретінде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың сұрау салынған бейіні бойынша мамандар және (немесе) денсаулық сақтау ұйымының мамандары не сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сараптауды жүзеге асыруға аккредиттелген ұйымдардың сарапшылары тартылады.
Ескерту. 451-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
452. Сарапшы әлеуетті өнім берушілер ұсынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізіміне сәйкес техникалық сипаттамалардың талаптарына сәйкестігі бойынша сараптамалық қорытынды береді және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды. Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресімделеді, оған сарапшы қол қояды және комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі. Сараптамалық қорытындыны әлеуетті өнім берушінің өтінімін ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсіміне жіберу туралы мәселені шешу кезінде комиссия қарайды.
Ескерту. 452-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
453. Бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушілердің өтінімдер берудің соңғы күніне дейін кемінде күнтізбелік жиырма күн қалғанда өзінің интернет-ресурсына мемлекеттік және орыс тілдерінде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс өткізетіні туралы хабарландыруды орналастырады.
Ескерту. 453-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
454. Медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) бірыңғай дистрибьютордың атауы, мекенжайы мен банктік деректемелері;

448. Заседание комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов комиссии.
449. Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовали председатель комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя.
450. При необходимости единый дистрибьютор привлекает эксперта или экспертов профильных специальностей.
451. В качестве экспертов привлекаются специалисты по профилю запрашиваемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, и (или) специалисты организаций здравоохранения либо эксперты организаций, аккредитованных осуществлять экспертизу медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 451 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
452. Эксперт дает экспертное заключение по соответствию предлагаемых потенциальными поставщиками медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, требованиям технических характеристик согласно списку закупаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, и не имеет права голоса при принятии комиссией решения. Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается экспертом и прилагается к протоколу заседания комиссии. Экспертное заключение рассматривается комиссией при решении вопроса о допуске заявки потенциального поставщика к процедуре определения наибольшей скидки.
Сноска. Пункт 452 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
453. Единый дистрибьютор не менее чем за двадцать календарных дней до окончательной даты представления потенциальными поставщиками заявок размещает объявление о проведении конкурса на заключение долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, на государственном и русском языках на своем интернет-ресурсе.
Сноска. Пункт 453 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
454. Объявление о проведении конкурса на заключение долгосрочного договора поставки медицинского изделия содержит следующие сведения:
1) наименование, адрес и банковские реквизиты единого дистрибьютора;

2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен бекітілген сатып алынатын сервистік қызметті талап ететін медициналық бұйымның атауы, әрбір атауы бойынша техникалық сипаттамасы, әрбір атауы бойынша бір бірлігі үшін және жиынтық бөлігінде шекті бағаны, тауардың әрбір атауы бойынша беру мерзімдері, беру кезеңінің ұзақтығын қамтуға тиіс сатып алуға жататын кепілдікті сервистік қызмет көрсетуді немесе сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесі (мәліметтер көлемі ауқымды болған жағдайда, жоғарыда көрсетілген ақпарат бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына ғана орналастырылуы мүмкін);
3) берудің ұзақ мерзімді шартын жасау конкурсына қатысуға арналған өтінімдерді қабылдауды аяқтау күні, уақыты және орны.
Ескерту. 454-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
455. Берудің ұзақ мерзімді шартын жасау конкурсына қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін бірыңғай дистрибьюторға өтінімді желімделген түрде ұсынады.
456. Өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін алынған, сондай-ақ әлеуетті өнім берушінің уәкілетті адамның қолымен куәландырылмаған өтінім қабылданбайды және оны ұсынған әлеуеті өнім берушіге қайтарылады.
457. Өтінімді өзгерту немесе кері қайтарып алу үшін әлеуетті өнім беруші өтінімді ұсыну мерзімі өткенге дейін бірыңғай дистрибьюторға жазбаша нысанда өтінімді өзгерту немесе кері қайтару туралы хабарлама жібереді.
458. Конкурстық өтінімді әлеуетті өнім беруші беттері нөмірленген, тігілген түрде ұсынады және соңғы парағы уәкілетті адамның қолтаңбасымен куәландырылады.
459. Конкурстық өтінімнің техникалық ерекшелігі (беттері нөмірленіп, тігілген түрде, олардың соңғысы уәкілетті адамның қолымен куәландырылып) конкурстық өтінімге бөлек қосылып беріледі және конкурстық өтініммен бір конвертке салынады.
460. Әлеуетті өнім беруші өтінімді әлеуетті өнім берушінің атауы және заңды мекенжайы көрсетілген конвертке желімделеді. Конверт бірыңғай дистрибьютордың хабарландыруында көрсетілген мекенжайға жіберіледі және мынадай: "Медициналық техниканы берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурс" және ______ дейін ашуға болмайды (хабарландыруда конверттер ашылатын күні және уақыты көрсетіледі)" деген сөздерді қамтуға тиіс.
461. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасау конкурсына қатысу үшін әлеуетті өнім беруші мынадай біліктілік талаптарына сәйкестігін растайды:

2) перечень медицинских изделий, требующих гарантийного сервисного обслуживания или сервисного обслуживания, подлежащих закупу, утвержденный в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения, который должен содержать наименование закупаемого медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, техническую характеристику по каждому наименованию, предельную цену за единицу по каждому наименованию и в разрезе комплектации, сроки поставки по каждому наименованию товара, длительность периода поставки (при большом объеме сведений вышеуказанная информация может размещаться только на интернет-ресурсе единого дистрибьютора);
3) дату, время и место окончания приема заявок на участие в конкурсе на заключение долгосрочного договора поставок.
Сноска. Пункт 454 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
455. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в конкурсе на заключение долгосрочного договора поставки, до истечения окончательного срока приема заявок представляет единому дистрибьютору заявку в запечатанном виде.
456. Заявка, полученная по истечении окончательного срока их представления, а также не заверенная подписью уполномоченного лица потенциального поставщика, не принимается и возвращается представившему ее потенциальному поставщику.
457. Для изменения или отзыва заявки потенциальный поставщик до истечения срока представления заявки направляет единому дистрибьютору уведомление об изменении или отзыве заявки в письменной форме.
458. Конкурсная заявка представляется потенциальным поставщиком в прошитом виде с пронумерованными страницами, и последняя страница заверяется подписью уполномоченного лица.
459. Техническая спецификация конкурсной заявки (в прошитом виде, с пронумерованными страницами, последняя из которых заверяется подписью, прикладывается к конкурсной заявке отдельно и запечатывается с конкурсной заявкой в один конверт).
460. Потенциальный поставщик запечатывает заявку в конверт, на котором указываются наименование и юридический адрес потенциального поставщика. Конверт адресуется единому дистрибьютору по адресу, указанному в объявлении, и должен содержать слова "Конкурс на заключение долгосрочного договора поставки медицинского изделия" и "Не вскрывать до _______ (указываются дата и время вскрытия конвертов, указанные в объявлении)".
461. Для участия в конкурсе на заключение долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, потенциальный поставщик подтверждает соответствие следующим квалификационным требованиям:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген лицензияланатын қызметті орындауға лицензиясының болуы;
2) жасалған шарттар бойынша міндеттемелерді орындауға қажетті қаржылық, материалдық және еңбек ресурстарының болуы;
3) заңды тұлғаның құқық қабілеттілігінің болуы;
4) төлем қабілеттілігінің болуы, таратуға жатпауы, сатып алуды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оның қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатыла тұрған болмауға тиіс;
5) отандық тауар өндіруші мәртебесінің болуы;
6) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті медициналық әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегінің болмауы;
7) жосықсыз әлеуетті өнім берушілер (өнім берушілер) тізбесінде тұрмауы.
Ескерту. 461-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
462. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасауға конкурсқа қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушілер мынадай құжаттар тізбесіне сәйкес өтінім береді:
1) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың (лоттардың) атауы көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша конкурсқа қатысуға арналған өтінім;
2) әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
заңды тұлға үшін жарғының көшірмесі (егер жарғыда құрылтайшылардың, қатысушылардың немесе акционерлердің құрамы көрсетілмесе, құрылтайшылардың, қатысушылардың құрамы туралы үзінді немесе хабарландыру күнінен ерте берілмеген құрылтай шартының көшірмесі немесе қолданыстағы акция ұстаушыларының тізілімінің үзінді ұсынылады);
заңды тұлғаны құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін тиісті мемлекеттік орган берген құжаттың көшірмесі, жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін);
мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жолданған) рұқсаттардың (хабарламалардың) не электрондық құжат түріндегі рұқсаттардың (хабарламалардың) көшірмелері (мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жолданған) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады);
конкурсты хабарлау күнінің алдында бір айдан ерте емес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегінің бар-жоғы туралы құжат;
әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының қаулысымен бекітілген екінші деңгейдегі банктерде, ипотекалық ұйымдарда және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамында бухгалтерлік есепке алу шоттарының үлгі жоспарына сәйкес банктің немесе банк филиалының алдында әлеуетті өнім берушінің анықтама берген күннің алдындағы үш айдан астам мерзімге созылған міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқ екені туралы қол қойылған және конверттерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша анықтаманың түпнұсқасы (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осындай банктердің әрқайсысынан);

1) наличие лицензии на выполнение лицензируемой деятельности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
2) наличие необходимых финансовых, материальных и трудовых ресурсов для исполнения обязательств по заключенным договорам;
3) право обладать правоспособностью юридического лица;
4) являться платежеспособным, не подлежать ликвидации, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на момент проведения закупок;
5) наличие статуса отечественного товаропроизводителя;
6) не иметь налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
7) не состоять в перечне недобросовестных потенциальных поставщиков (поставщиков).
Сноска. Пункт 461 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
462. Потенциальные поставщики, желающие участвовать в конкурсе на заключение долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, подают заявку согласно следующему перечню документов:
1) заявка на участие в конкурсе по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, с указанием наименований медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, (лотов);
2) документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику:
копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
копию устава для юридического лица (в случае, если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, также представляется выписка о составе учредителей, участников или копия учредительного договора или выписка из реестра действующих держателей акций после даты объявления о проведении конкурса);
копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, копии удостоверения личности или паспорта (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
копии разрешений (уведомлений) либо разрешений (уведомлений) в виде электронного документа, полученных (направленных) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов (в случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях);
сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, полученные посредством веб-портала "электронного правительства" не ранее одного месяца, предшествующего дате объявления конкурса;
подписанный оригинал справки банков, в которых обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам его обязательств, длящейся более трех месяцев перед банком, согласно типовому плану счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков или иностранного банка, то представляется справка от каждого из таких банков), выданные не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;

3) ұсынылатын тауардың нақты техникалық сипаттамалары көрсетілген қағаз және электрондық түрдегі (doc* форматында) техникалық ерекшеліктер;
4) белгіленген үлгідегі "CT-KZ" ішкі айналыс үшін тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқасы немесе оның нотариат куәландырған көшірмесі;
5) медициналық техниканы өндірудің Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен 13485 ISO сапаны бақылау жүйесі стандартына сәйкестігін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
6) ұсынылатын медициналық техниканың осы Қағидалардың 463-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар.
Ескерту. 462-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
463. Сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға мынадай талаптар қойылады:
1) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның Қазақстан Республикасында тіркелуі немесе Кодексте көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының аумағына әкелу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қорытындысының (рұқсат құжатының) болуы. Тіркеу тіркелуді растайтын құжаттың көшірмесімен немесе электрондық-цифрлық қолтаңбамен куәландырылатын Мемлекеттік тізілімнің ақпараттық ресурсынан алынған үзіндімен расталады. Тіркеу қажеттілігінің болмауы сараптама ұйымының немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның хатымен расталады;
2) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды таңбалау, тұтынушылық қаптамасы, қолдану жөніндегі нұсқаулық және пайдалану құжаты Кодекстің және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіптің талаптарына сәйкес келуі;
3) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйым денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларына сәйкес оның қауіпсіздігінің, тиімділігі мен сапасының сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда сақталады және тасымалданады;
4) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйым жаңа, бұрын пайдаланылмаған, беру сәтінің алдындағы жиырма төрт айда шығарылған болып табылады;
5) өлшеу құралдарына жататын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйым Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем бірлігі жүйесінің тізіліміне енгізілген. Қазақстан Республикасы өлшем бірлігі жүйесінің тізіліміне енгізу техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган берген сертификаттың көшірмесімен расталады. Өлшем бірлігі жүйесінің тізіліміне енгізу қажеттілігінің болмауы техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті органның хатымен расталады;

3) технические спецификации с указанием точных технических характеристик предлагаемого товара в бумажном и электронном виде (в формате doc*);
4) оригинал или нотариально заверенная копия сертификата установленного образца о происхождении товара для внутреннего обращения "CT-KZ";
5) нотариально заверенная копия документа, подтверждающего соответствие производства медицинского изделия стандарту системы управления качеством ИСО 13485 в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере технического регулирования;
6) документы, подтверждающие соответствие предлагаемой медицинского изделия требованиям, предусмотренным пунктом 463 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 462 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
463. К закупаемым медицинским изделиям, требующим сервисного обслуживания, предъявляются следующие требования:
1) наличие регистрации медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, в Республике Казахстан или заключение (разрешительного документа) уполномоченного органа в области здравоохранения для ввоза на территорию Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Кодексом. Регистрация подтверждается копией документа, подтверждающего регистрацию, или выпиской из информационного ресурса Государственного реестра, заверяемой электронно-цифровой подписью. Отсутствие необходимости регистрации подтверждается письмом экспертной организации или уполномоченного органа в области здравоохранения.
2) маркировка, потребительская упаковка, инструкция по применению и эксплуатационный документ медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, соответствуют требованиям Кодекса и порядка, установленного уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) медицинское изделие, требующее сервисного обслуживания, хранится и транспортируется в условиях, обеспечивающих сохранение ее безопасности, эффективности и качества, в соответствии с правилами хранения и транспортировки лекарственных средств, медицинских изделий, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения;
4) медицинское изделие, требующее сервисного обслуживания, является новым, ранее неиспользованным, произведенным в период двадцати четырех месяцев, предшествующих моменту поставки;
5) медицинское изделие, требующее сервисного обслуживания, относящееся к средствам измерения, внесено в реестр государственной системы единства измерений Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о единстве измерений. Внесение в реестр системы единства измерений Республики Казахстан подтверждается копией сертификата, выданного уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии. Отсутствие необходимости внесения в реестр системы единства измерений подтверждается письмом уполномоченного органа по техническому регулированию и метрологии;

6) жылжымалы кешен арнайы автокөліктен, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардан тұратын бірыңғай кешен ретінде тіркелген.
Ескерту. 463-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
464. Комиссия өтінімдер салынған конверттерді хабарландыруда көрсетілген уақытта, мерзімде және орында ашады.
465. Комиссия конверттерді ашу кезінде рәсімдерді өткізу орнын, уақытын мен күнін көрсетіп, регламентті әлеуетті өнім берушілердің назарына жеткізеді. Регламент бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына да орналастырылады.
466. Әлеуетті өнім берушілер не олардың уәкілетті өкілдері өтінімдер салынған конверттерді ашқан кезде қатыса алады.
467. Өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде комиссия хатшысы қатысып отырған адамдарға конкурсқа қатысушы әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен мекенжайларын, әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері ұсынылған лоттардың атауларын хабарлайды және аталған ақпаратты өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасында тіркейді.
468. Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашқан сәттен бастап он жұмыс күні ішінде комиссия әлеуетті өнім берушілер ұсынған конкурстық өтінімдердің біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды.
Әлеуеттi өнiм берушiлердiң банкроттық не тарату рәсiмiне қатысы жоқтығы бөлiгiнде олардың бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келуiн нақтылау мақсатында комиссия банкроттық не тарату рәсiмдерiнiң жүргiзiлуiн бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның интернет-ресурсына орналастырылған ақпаратты қарайды, олардың жосықсыз өнім берушілер тізбесінде болуы бөлігінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылған ақпаратты қарайды.
469. Комиссия регламентке сай күні мен уақытына сәйкес, бірақ конкурстық өтінімдерді қараудың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей ашу хаттамасын (отырыс өткізу және бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына орналастыру арқылы) әлеуетті өнім берушілердің назарына жеткізеді, онда мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) әлеуетті өнім берушілердің әрқайсысы қатысатын лоттардың нөмірлері көрсетілген, конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
2) әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерінің мазмұны;
3) конкурстық өтінімдері толықтырулар мен өзгерістерді талап етпейтін әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
4) конкурстық өтінімдеріне ескертулер болған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;

6) передвижной комплекс зарегистрирован как единый комплекс, состоящий из специального автотранспорта, медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 463 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
464. Конверты с заявками вскрываются комиссией во время, срок и месте, указанные в объявлении.
465. При вскрытии конвертов комиссия доводит до сведения потенциальных поставщиков регламент с указанием места, времени и даты проведения процедур. Регламент также размещается на интернет-ресурсе единого дистрибьютора.
466. Потенциальные поставщики либо их уполномоченные представители могут присутствовать при вскрытии конвертов с заявками.
467. При вскрытии конвертов с заявками секретарь комиссии объявляет присутствующим лицам наименование и адрес потенциальных поставщиков, участвующих в конкурсе, наименования лотов, по которым представлены заявки потенциальных поставщиков, и регистрирует данную информацию в протоколе вскрытия конвертов с заявками.
468. В течение десяти рабочих дней с момента вскрытия конвертов с конкурсными заявками комиссия рассматривает представленные конкурсные заявки потенциальных поставщиков на соответствие квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил.
В целях уточнения соответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям в части их непричастности к процедуре банкротства либо ликвидации комиссия рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства либо ликвидации, в части наличия их в перечне недобросовестных поставщиков, рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области здравоохранения.
469. Комиссия в соответствии с датой и временем согласно регламенту, но не позднее десятого рабочего дня рассмотрения конкурсных заявок доводит (путем проведения заседания и размещения на интернет-ресурсе единого дистрибьютора) до сведения потенциальных поставщиков протокол вскрытия, в котором отражается следующая информация:
1) наименования потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки с указанием номеров лотов, по которым принимает участие каждый из потенциальных поставщиков;
2) содержание конкурсных заявок потенциальных поставщиков;
3) наименования потенциальных поставщиков, конкурсные заявки которых не требуют дополнений или изменений;
4) наименования потенциальных поставщиков, к конкурсным заявкам которых имеются замечания;

5) әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдеріне ескертулер;
6) комиссия көрсеткен ескертулерді жою үшін толықтырулар енгізу мерзімі;
7) екі конкурстық өтінімнен аз өтінім ұсынылған лоттардың нөмірлері.
470. Комиссия көрсеткен ескертулерді жою мерзімі ашу хаттамасы жария етілген күнді қоспағанда, үш жұмыс күнін құрайды.
471. Ескертулер жойылғаннан кейін конкурстық өтінімді беру кезінде қойылатын талаптарға сәйкес ресімделген толықтырулар түріндегі өзгертілген конкурстық өтінім ашу хаттамасында көрсетілген өзгерістер енгізу мерзімдерінде комиссияның хатшысына ұсынылады.
472. Толықтырулар салынған конверттерді ашуды комиссия ашу хаттамасында көрсетілген мерзімдерде жүзеге асырады. Әлеуетті өнім берушілер не олардың уәкілетті өкілдері конкурстық өтінімдерге толықтырулар салынған конверттерді ашу кезінде қатыса алады.
473. Өзгерістер енгізу үшін мерзімінде ұсынылған конкурстық өтінімдерге толықтырулар зерделенгеннен кейін комиссия регламентке сәйкес күні мен уақытында, бірақ толықтырулар салынған конверттер ашылатын күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсіміне жіберілген әлеуетті өнім берушілердің тізбесін жариялайды.
474. Әлеуетті өнім берушілерді ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсіміне жіберу хаттамасына комиссия ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсіміне жіберілген әлеуетті өнім берушілердің тізбесін жария еткен күні қол қояды. Бірыңғай дистрибьютор жіберу хаттамасына комиссия мүшелері қол қойған күннен кейін келесі жұмыс күні оны өзінің интернет-ресурсына орналастырады және мынадай ақпаратты қамтиды:
1) әлеуетті өнім берушілердің әрқайсысы қатысатын лоттардың нөмірлері көрсетілген конкурстық өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
2) әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерінің мазмұны;
3) әлеуетті өнім беруші ұсынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйым осы Қағидалардың 463-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
4) егер сарапшы әлеуетті өнім беруші ұсынған сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды техникалық сипаттамалардың (техникалық ерекшеліктердің) талаптарына сәйкес келмейді деп таныса;
5) ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсіміне әлеуетті өнім берушілерді жіберу туралы комиссияның шешімі.
475. Комиссия ұсынылған өзгерістерді зерделегеннен кейін, егер:
1) ұсынылған өтінім осы Қағидалардың 462-тармағының талаптарына сәйкес келмесе;
2) әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың 461-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келмесе;
3) әлеуетті өнім беруші ұсынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйым осы Қағидалардың 463-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе;

5) замечания к конкурсным заявкам потенциальных поставщиков;
6) срок внесения дополнений для устранения замечаний, указанных комиссией;
7) номера лотов, по которым представлено менее двух конкурсных заявок.
470. Срок устранения замечаний, указанных комиссией, составляет три рабочих дня, не включая день оглашения протокола вскрытия.
471. После устранения замечаний измененная конкурсная заявка в виде дополнений, оформленных в соответствии с требованиями, предъявляемыми при подаче конкурсной заявки, представляется секретарю комиссии в сроки внесения изменений, указанные в протоколе вскрытия.
472. Вскрытие конвертов с дополнениями осуществляется комиссией в сроки, указанные в протоколе вскрытия. Потенциальные поставщики либо их уполномоченные представители могут присутствовать при вскрытии конвертов с дополнениями к конкурсным заявкам.
473. После изучения дополнений к конкурсным заявкам, представленным в срок для внесения изменений, комиссия в дату и время согласно регламенту, но не позднее трех рабочих дней с даты вскрытия конвертов с дополнениями оглашает перечень потенциальных поставщиков, допущенных к процедуре определения наибольшей скидки.
474. Протокол допуска потенциальных поставщиков к процедуре определения наибольшей скидки подписывается комиссией в день оглашения перечня потенциальных поставщиков, допущенных к процедуре определения наибольшей скидки. Протокол допуска размещается единым дистрибьютором на своем интернет-ресурсе на следующий рабочий день после дня его подписания членами комиссии и содержит следующую информацию:
1) наименования потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки, с указанием номеров лотов, по которым принимает участие каждый из потенциальных поставщиков;
2) содержание конкурсных заявок потенциальных поставщиков;
3) наименования потенциальных поставщиков, к конкурсным заявкам которых не имелись замечания;
4) наименования потенциальных поставщиков, к конкурсным заявкам которых у комиссии имелись замечания, а также информацию о представлении дополнений к заявкам;
5) решение комиссии о допуске потенциальных поставщиков к процедуре определения наибольшей скидки.
475. Комиссия отклоняет конкурсную заявку в целом либо по лотам после изучения представленных изменений, если:
1) представленная заявка не соответствует требованиям пункта 462 настоящих Правил;
2) потенциальный поставщик не соответствует квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 461 настоящих Правил;
3) предлагаемое потенциальным поставщиком медицинское изделие, требующее сервисного обслуживания, не отвечает требованиям, предусмотренным пунктом 463 настоящих Правил;

4) егер сарапшы әлеуетті өнім беруші ұсынған сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды техникалық сипаттамалардың (техникалық ерекшеліктердің) талаптарына сәйкес келмейді деп таныса;
5) ұсынылған техникалық ерекшелікте ұсынылып отырған сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның техникалық сипаттамасы дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымының сайтына орналастырылған тіркеу куәлігінде және (немесе) олардың тіркеу дерекнамасында көрсетілген техникалық сипаттамаға және (немесе) жинақталуына сәйкес келмесе, конкурстық өтінімді толық не лоттар бойынша қайтарады.
Ескерту. 475-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
476. Конкурсқа лотта тек бір ғана отандық өндіруші қатысқан жағдайда, ол осы тарауда көзделген біліктілік және өзге де талаптарға сәйкес келген кезде соңғысымен автоматты түрде ұзақ мерзімді шарт жасалады.
477. Лот бойынша бәсекелестік орта болған жағдайда, комиссия жеңімпазды ең жоғары бағалық жеңілдік рәсімі бойынша айқындайды.
478. Бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына жіберу хаттамасы орналастырылған күннен бастап екінші жұмыс күні комиссия ең жоғары бағалық жеңілдік рәсіміне жіберілген әлеуетті өнім берушілерден бағалық жеңілдіктерді қабылдауды бастайды.
479. Әлеуетті өнім беруші бағалық жеңілдікті беруге уәкілетті адамның қатысуын қамтамасыз етеді.
480. Әлеуетті өнім берушінің бастапқы бағалық жеңілдігі бірінші басшының немесе осындай бағалық жеңілдікке қол қоюға уәкілетті адамның қолы қойылған лот бойынша ең жоғары бағалық жеңілдікті көрсетіп, жазбаша түрде ұсынылады.
Бағалық жеңілдіктің ең төменгі қадамы бір пайызды құрайды.
481. Әлеуетті өнім беруші қандай да бір лот бойынша бастапқы бағалық жеңілдікті ұсынбаған жағдайда, әлеуетті өнім беруші осы лот бойынша түпкілікті бағалық жеңілдікті ұсыну мүмкіндігінен айырылады және тиісті лот бойынша ең жоғары бағалық жеңілдікті айқындау рәсіміне қатысудан шеттетіледі.
482. Егер тиісті лот бойынша ең жоғары бағалық жеңілдікті айқындау рәсіміне қатысудан шеттету нәтижесінде бір ғана өнім беруші қалса, соңғысы жеңімпаз деп танылады.
483. Комиссия хатшысы әлеуетті өнім берушілер ұсынған барлық бағалық жеңілдіктерді, оның ішінде лот бойынша ең жоғары бағалық жеңілдікті жариялайды және оларға бастапқы бағалық жеңілдікті ұлғайтуды ұсынады.
484. Түпкілікті бағалық жеңілдіктерді қабылдау уақыты комиссия хатшысының осындай бағалық жеңілдіктерді қабылдаудың басталғаны туралы хабарлаған сәтінен бастап бес минутқа дейінгі уақытты құрайды.

4) в случае, если эксперт признает медицинское изделие, требующее сервисного обслуживания, предложенное потенциальным поставщиком, не соответствующим требованиям технических характеристик (технических спецификаций);
5) техническая характеристика предлагаемого медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, в представленной технической спецификации не соответствует технической характеристике и (или) комплектации, указанной в регистрационном удостоверении и (или) регистрационном досье, размещенном на сайте государственной экспертной организации в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий.
Сноска. Пункт 475 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
476. В случае участия в конкурсе только одного отечественного производителя в лоте, с последним автоматически заключается долгосрочный договор при соответствии его квалификационным требованиям, предусмотренным настоящей главой.
477. В случае наличия конкурентной среды по лоту, комиссия определяет победителя по процедуре наибольшей ценовой скидки.
478. На второй рабочий день со дня размещения на интернет-ресурсе единого дистрибьютора протокола допуска комиссия начинает прием ценовых скидок от потенциальных поставщиков, допущенных к процедуре наибольшей ценовой скидки.
479. Потенциальный поставщик обеспечивает присутствие лица, уполномоченного на подачу ценовых скидок.
480. Первоначальная ценовая скидка потенциального поставщика представляется письменно с указанием наибольшей ценовой скидки по лоту, подписанной первым руководителем или лицом, уполномоченным подписывать такую ценовую скидку.
Минимальный шаг ценовой скидки составляет один процент.
481. В случае непредставления потенциальным поставщиком первоначальной ценовой скидки по какому-либо лоту, потенциальный поставщик лишается возможности представить окончательную ценовую скидку по этому лоту и отстраняется от участия в процедуре определения наибольшей ценовой скидки по соответствующему лоту.
482. Если в результате отстранения в процедуре определения наибольшей ценовой скидки по соответствующему лоту остается один поставщик, последний признается победителем.
483. Секретарь комиссии объявляет все представленные потенциальными поставщиками ценовые скидки, в том числе наибольшую ценовую скидку по лоту, и предлагает им увеличить первоначальную ценовую скидку.
484. Время для приема окончательных ценовых скидок составляет до пяти минут с момента объявления секретарем комиссии о начале приема таких ценовых скидок.

485. Егер бастапқы бағалық жеңілдікті ұсынған әлеуетті өнім беруші түпкілікті бағалық жеңілдікті ұсынбаса, комиссия оның бастапқы бағалық жеңілдігін түпкілікті ретінде қабылдайды.
486. Ең жоғары бағалық жеңілдікті айқындау рәсімі ең жоғары бағалық жеңілдік біреу болған жағдайда түпкілікті болып табылады
487. Лот бойынша бірдей екі түпкілікті бағалық жеңілдік болған жағдайда жеңімпаз "СТ КZ" сәйкес қазақстандық қамтудың ең көп үлесі бойынша айқындалады.
488. лот бойынша бірдей екі бағалық жеңілдік және "СТ КZ" сәйкес бірдей қазақстандық қамту үлесі болған жағдайда, конкурсқа қатысуға арналған өтінімді бірінші берген әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
489. Бағалық жеңілдігі басқа бағалық жеңілдіктерге қарағанда ең жоғары болып табылатын әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
490. Ұсынылған бағалық жеңілдік берудің ұзақ мерзімді шартының әрекет ету мерзімінде қолданылады. Бағалық жеңілдік ұлғаю жағына өзгереді және азаю жағына қарай өзгермеуге тиіс.
491. Ұсынылған баға жеңілдігін сатып алу жылына сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың бағаларына мынадай формула бойынша қолданылады:
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті баға баға жеңілдігін азайтқанда, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның бағасына теңеседі.
Ескерту. 491-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
492. Комиссия отырыста қорытынды шығарады және хаттамаға қол қояды.
493. Қорытындылар хаттамасында:
1) ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсімінің күні, басталу және аяқталу уақыты;
2) ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсіміне қатысқан әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен мекенжайлары;
3) лоттардың атаулары мен қысқаша сипаттамасы;
4) бір де бір әлеуетті өнім беруші шықпаған лоттардың атаулары;
5) конкурстың қорытындысы бойынша айқындалған ең жоғары жеңілдік;
6) конкурс жеңімпаздарының атаулары мен мекенжайлары;
7) автоматты түрде берудің ұзақ мерзімді шарты жасалатын әлеуетті өнім берушінің бір ғана өтінім ұсынғаны туралы ақпарат көрсетіледі.
494. Ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсімі аяқталған сәттен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай дистрибьютор лоттар бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасуға арналған конкурс қорытындыларының хаттамасын интернет-ресурста жариялайды.
Ескерту. 494-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

485. В случае, если потенциальный поставщик, предложивший первоначальную ценовую скидку, не представит окончательную ценовую скидку, комиссия принимает его первоначальную ценовую скидку как окончательную.
486. Процедура определения наибольшей ценовой скидки будет являться окончательной при условии наличия одной наибольшей ценовой скидки.
487. При наличии двух одинаковых ценовых скидок по лоту победитель определяется по максимальной доле казахстанского содержания согласно "СТ KZ".
488. При наличии двух одинаковых ценовых скидок по лоту и одинаковой доли казахстанского содержания согласно "СТ KZ" победителем признается потенциальный поставщик, первым представивший заявку на участие в конкурсе.
489. Потенциальный поставщик, ценовая скидка которого является наибольшей по отношению к другим ценовым скидкам, признается победителем.
490. Представленная ценовая скидка действует в течение срока действия долгосрочного договора поставки. Ценовая скидка изменяется в сторону увеличения и не подлежит изменению в сторону уменьшения.
491. Представленная ценовая скидка применяется к ценам медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, на год закупа по следующей формуле:
предельная цена, установленная уполномоченным органом в области здравоохранения за минусом ценовой скидки, равняется цене медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 491 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
492. Комиссия на заседании подводит итоги и подписывает протокол.
493. В протоколе итогов указываются:
1) дата, время начала и окончания процедуры определения наибольшей скидки;
2) наименования и местонахождение потенциальных поставщиков, участвовавших в процедуре определения наибольшей скидки;
3) наименования и краткое описание лотов;
4) наименования лотов, на которые не вышел ни один потенциальный поставщик;
5) наибольшая скидка, определенная по итогам конкурса;
6) наименования и местонахождение победителей конкурса;
7) информация о представлении только одной заявки потенциальным поставщиком, с которым автоматически заключается долгосрочный договор поставки.
494. Не позднее одного рабочего дня с момента окончания процедуры определения наибольшей скидки единый дистрибьютор публикует на интернет-ресурсе протокол итогов конкурса на заключение долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, по лотам.
Сноска. Пункт 494 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

495. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасу конкурсы мынадай жағдайларда тұтастай не жекелеген лоттар бөлігінде өткізілмеді деп танылады:
1) лот бойынша ұсынылған өтінімдер болмаған;
2) лот бойынша ұсынылған барлық өтінімдер бас тартылған;
3) ең жоғары жеңілдікті айқындау рәсімі кезінде барлық әлеуетті өнім берушілердің бағалық жеңілдікті ұсынбаған жағдайларда, тұтастай не жекелеген лоттар бөлігінде өткізілмеді деп танылады.
Ескерту. 495-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
496. Бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің үлгілік ұзақ мерзімді шартына сәйкес оған қол қойылған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде конкурс қорытындыларының хаттамасы негізінде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасайды.
Ескерту. 496-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
497. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға конкурс қорытындыларының хаттамасын және техникалық ерекшеліктердің көшірмелерін, бір бірлікке және жиынтық бөлінісіндегі құнын, тауардың әрбір атауы бойынша қағаз және электрондық түрдегі (doc * форматында) беру мерзімдерін қоса бере отырып, өткізілген конкурстың қорытындылары және конкурс жеңімпаздарының тізімімен ақпараттық хатты жібереді.
Ескерту. 497-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
498. Ақпараттық хатты алғаннан кейін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган он бес жұмыс күні ішінде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың атаулары, бір бірлігі үшін және жиынтық бөлінісіндегі құны, бірыңғай дистрибьютордан сатып алуға жататын әр тауардың атауы бойынша беру мерзімдері көрсетілген техникалық ерекшеліктерді қоса бере отырып, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізімін бекітеді.
Ескерту. 498-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

495. Конкурс на заключение долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, признается несостоявшимся в целом либо в части отдельных лотов, в случаях:
1) отсутствия представленных заявок по лоту;
2) отклонения всех представленных заявок по лоту;
3) непредставления ценовых скидок всеми потенциальными поставщиками при процедуре определения наибольшей скидки
Сноска. Пункт 495 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
496. Единый дистрибьютор заключает долгосрочный договор поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, на основании протокола итогов конкурса в течение пяти рабочих дней с момента его подписания в соответствии с типовым долгосрочным договором поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 496 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
497. В течение пяти рабочих дней со дня заключения долгосрочных договоров поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, единый дистрибьютор направляет информационное письмо с итогами проведенного конкурса и списком победителей конкурса уполномоченному органу в области здравоохранения с приложением протокола итогов конкурса и копий технических спецификаций, стоимости за единицу и в разрезе комплектации, сроков поставки по каждому наименованию товара в бумажном и электронном виде (в формате doc*).
Сноска. Пункт 497 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
498. После получения информационного письма уполномоченный орган в области здравоохранения в течение пятнадцати рабочих дней утверждает список медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, с приложением технических спецификаций с указанием наименований медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, стоимости за единицу и в разрезе комплектации, сроков поставки по каждому наименованию товара, подлежащих закупу у единого дистрибьютора.
Сноска. Пункт 498 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

499. Бірыңғай дистрибьютор денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен, бірыңғай дистрибьютордан сатып алуға жататын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізімін алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде оны өзінің интернет-ресурсына орналастырады.
Ескерту. 499-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
500. Облыстық бюджеттерге, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейде медициналық ұйымдарды материалдық-техникалық жарақтандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді қоса алғанда, республикалық бюджет қаражаты есебінен алынатын отандық өндірушінің сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарына берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша қажеттілікті айқындау мақсатында тапсырыс берушілер есепті тоқсандық кезеңнен кейінгі айдың 5-ші күнінен кешіктірмей кейіннен бірыңғай дистрибьюторға бере отырып (сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға қажеттілік) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесі, саны, техникалық ерекшелігі, клиникалық-техникалық негіздемесі қамтылған ақпаратты ұсынады.
Тапсырыс берушілерде сол қаржы жылында қажеттілік туындаған кезде тапсырыс беруші тиісті қаржы жылындағы әрбір айдың бірінші күнінен бесінші күні аралығында сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың атауларын және модельдерін, олардың саны мен беру кестесін көрсете отырып, бірыңғай дистрибьюторға сатып алуға өтінім ұсынады.
Ескерту. 500-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
501. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган тапсырыс берушілерден ақпарат алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде алған ақпаратты клиникалық-техникалық негіздеме бөлігінде сараптамалық бағалауды жүргізу және сараптамалық қорытынды шығару үшін лизинг берушіге жібереді.
502. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ақпарат берген кезден, сондай-ақ сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды жергілікті бюджет есебінен сатып алатын тапсырыс берушілер ақпаратты алған сәттен бастап жиырма жұмыс күні ішінде лизинг беруші денсаулық сақтау ұйымының сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды қабылдауға және тиісінше пайдалануға дайындық деңгейін, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың денсаулық сақтау ұйымы көрсететін қызметтерге сәйкестігін айқындау мақсатында клиникалық-техникалық негіздемесі бөлігінде сараптамалық бағалауды жүргізеді және оның нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды шығарады.

499. Единый дистрибьютор после получения утвержденного уполномоченным органом в области здравоохранения списка медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, подлежащих закупу у единого дистрибьютора, в течение двух рабочих дней размещает его на своем интернет-ресурсе.
Сноска. Пункт 499 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
500. В целях определения потребности в медицинских изделиях, требующих сервисного обслуживания, отечественного производителя по долгосрочным договорам поставки, приобретаемым за счет средств республиканского бюджета, включая целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента на материально-техническое оснащение медицинских организаций на местном уровне, заказчики представляют уполномоченному органу в области здравоохранения информацию, которая содержит перечень медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, количество, техническую спецификацию, клинико-техническое обоснование с последующей передачей (потребности в медицинских изделиях, требующих сервисного обслуживания) единому дистрибьютору не позднее 5 числа за отчетным квартальным периодом.
При возникновении у заказчиков в том же финансовом году потребности заказчик представляет с первого по пятое число каждого месяца соответствующего финансового года единому дистрибьютору заявку на закуп с указанием наименований и моделей медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, их количества и графика поставки.
Сноска. Пункт 500 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
501. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение десяти рабочих дней со дня получения информации от заказчиков направляет полученную информацию лизингодателю для проведения экспертной оценки в части клинико-технического обоснования и вынесения экспертного заключения.
502. Лизингодатель в течение двадцати рабочих дней с момента представления информации уполномоченным органом в области здравоохранения, а также информации от заказчиков, приобретающих за счет средств местного бюджета, в целях определения уровня готовности организаций здравоохранения в принятии и надлежащей эксплуатации медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, соответствия медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, услугам, представляемым организацией здравоохранения, проводит экспертную оценку в части клинико-технического обоснования и по ее результатам выносит экспертное заключение.

Ескерту. 502-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
503. Лизинг беруші сараптамалық қорытынды шығарылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде оны денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жібереді.
504. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган лизинг беруші сараптамалық қорытындыны ұсынған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде оны тапсырыс берушіге кейіннен бірыңғай дистрибьюторға өтінім ұсыну үшін жібереді.
505. Тапсырыс берушілер сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасуға өткізілген конкурстың қорытындылары бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган тізімді бекіткеннен, сондай-ақ бюджет бекітілгеннен кейін бірыңғай дистрибьюторға өтінім береді, онда мыналар:
1) сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың атауы;
2) техникалық ерекшелігі, жиынтықтығы, саны, беру мерзімі, шарттары және орны;
3) облыстық бюджеттерге, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейде медициналық ұйымдарды материалдық-техникалық жарақтандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді қоса алғанда, республикалық бюджет қаражатының есебінен сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар сатып алынған жағдайда, сараптама тобының сараптамалық қорытындысының көшірмесі;
4) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың немесе куәліктің, жарғының/ереженің көшірмелері қоса берілген тапсырыс берушілердің толық атауы, олардың деректемелері, мекенжайы (пошта және заңды), байланыс телефондарының, факстарының нөмірлері, электрондық поштасының мекенжайы, бірінші басшының немесе оны алмастыратын адамның атқарып отырған лауазымын растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), сатып алуды жүзеге асыруға жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), шеңберінде сатып алу жоспарланған бағдарламаның, кіші бағдарламаның, ерекшеліктің атауы, банктік деректемелер қамтылады.
Ескерту. 505-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
506. Бірыңғай дистрибьютор жыл сайын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартын жасасқаннан кейін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартының ажырамас бөлігі болып табылатын тиісті қаржы жылына арналған денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша үш жақты сатып алу шартымен ресімделетін тапсырыс берушілердің әрбір келесі күнтізбелік жылға өтінімдерінің негізінде:

Сноска. Пункт 502 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
503. Лизингодатель в течение трех рабочих дней с момента вынесения экспертного заключения направляет его в уполномоченный орган в области здравоохранения.
504. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение десяти рабочих дней с момента представления экспертного заключения лизингодателем направляет его заказчику для представления последующей заявки единому дистрибьютору.
505. Заказчики после утверждения списка уполномоченным органом в области здравоохранения по итогам проведенного конкурса на заключение долгосрочных договоров поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, а также утверждения бюджета представляют единому дистрибьютору заявку, которая должна содержать:
1) наименование закупаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания;
2) техническую спецификацию, комплектацию, количество, срок, условия и место поставки;
3) копию экспертного заключения экспертной группы в случае приобретения медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, за счет средств республиканского бюджета, включая целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента на материально-техническое оснащение медицинских организаций на местном уровне;
4) полное наименование заказчиков с приложением копии справки или свидетельства о государственной регистрации, устава/положения, их реквизиты, адрес (почтовый и юридический), контактные номера телефонов, факсов, адрес электронной почты, должность, фамилию, имя, отчество (при наличии) первого руководителя или лица, его замещающего, с приложением копии документа, подтверждающего занимаемую должность, фамилии, имена, отчества (при наличии) ответственных лиц за осуществление закупа, наименование программы, подпрограммы, специфики, в рамках которых планируется закуп, банковские реквизиты.
Сноска. Пункт 505 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
506. Единый дистрибьютор обязуется ежегодно после заключения долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, осуществлять закуп на основании заявок заказчиков на каждый предстоящий календарный год, который оформляется трехсторонним договором закупа по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, на соответствующий финансовый год, являющимся неотъемлемой частью долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, при условии:

1) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бірыңғай дистрибьютордың тізіміне енгізілген;
2) тапсырыс берушілер сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды беру санын (көлемін) айқындаған;
3) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартының талаптарында белгіленген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың әлеуетті өнім берушіге қойылатын талаптарға сәйкестігі расталған жағдайларда сатып алуды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Ескерту. 506-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
507. Бірыңғай дистрибьютор жыл сайын тапсырыс берушілерден өтінімдерді алған сәттен бастап күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей отандық өндірушіге берудің ұзақ мерзімді шартының шеңберінде сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алудың үш жақты шартын қол қоюға жібереді. Отандық өндіруші оны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей сатып алудың үш жақты шартына қол қояды.
Бірыңғай дистрибьютор қол қойылған сатып алудың үш жақты шартын алған күннен бастап оны тапсырыс берушіге қол қоюға береді.
Тапсырыс беруші алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей сатып алудың үш жақты шартына қол қояды және Бірыңғай дистрибьюторға жібереді.
Ескерту. 507-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
508. Отандық тауар өндіруші мынадай жағдайларда лизинг беруші сараптамалық бағалау жүргізгеннен кейін жеткізілетін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шартына жылына бір реттен асырмай шекті бағаны өзгерту үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жүгіне алады:
1) техникалық сипаттамалардың жақсару жағына қарай өзгеруі;
2) сараптамалық қорытындының алдыңғы күнімен салыстырғанда өнеркәсіп өнімін өндірушілердің баға индексінің ресми өзгерісін есепке ала отырып, шекті бағаны ұлғайту немесе азайту.
Ескерту. 508-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
509. Отандық тауар өндіруші денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың шекті бағасына болжамды өзгерістер туралы өтінім жібереді, ол мыналарды:

1) включения медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в список единого дистрибьютора;
2) определения заказчиками количества (объема) поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания,
3) подтверждения соответствия требованиям к потенциальному поставщику медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, установленным условиями долгосрочного договора поставки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 506 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
507. Единый дистрибьютор ежегодно не позднее двадцати календарных дней с момента получения заявок от заказчиков направляет на подписание отечественному производителю трехсторонний договор закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, закупаемых в рамках долгосрочного договора поставки. Отечественный производитель подписывает трехсторонний договор закупа не позднее пяти рабочих дней со дня его получения.
Единый дистрибьютор со дня получения от поставщика подписанного трехстороннего договора закупа передает его на подписание заказчику.
Заказчик не позднее пяти рабочих дней со дня получения подписывает трехсторонний договор закупа и направляет Единому дистрибьютору.
Сноска. Пункт 507 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
508. Отечественный товаропроизводитель может обратиться в уполномоченный орган в области здравоохранения для внесения изменений предельных цен не чаще одного раза в год в долгосрочный договор поставки на поставляемые медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, после проведения экспертной оценки лизингодателем в случаях:
1) изменения технических характеристик в сторону улучшения;
2) увеличения или уменьшения предельной цены с учетом официального изменения индекса цен производителей промышленной продукции в сравнении с предыдущей даты экспертного заключения.
Сноска. Пункт 508 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
509. Отечественный товаропроизводитель направляет в уполномоченный орган в области здравоохранения запрос о предполагаемом изменении предельной цены на медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, который должен содержать:

1) осы Қағидалардың 508-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда тіркелген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесін, жинақтау бөлігіндегі болжамды бағасын, техникалық ерекшелікті және оларды жақсарту жағына қарай техникалық сипаттамасын;
2) осы Қағидалардың 508-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда тіркелген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесін, сараптамалық қорытындының алдыңғы күнінен бастап өнеркәсіп өнімін өндірушілердің баға индексінің ресми өзгерісін растайтын құжатты, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың жинақтау бөлігіндегі болжамды бағасын, техникалық ерекшелікті қамтиды.
Ескерту. 509-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
510. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде отандық тауар өндірушіге сараптамалық бағалау жүргізу үшін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың келісілген тізбесін жібереді.
Ескерту. 510-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
511. Сараптамалық бағалау денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамаларын және клиникалық-техникалық негіздемесін сараптамалық бағалауды жүзеге асыру әдістемесіне сәйкес ақылы қызмет көрсету туралы жасалған шарттың негізінде жүргізіледі.
Сараптамалық бағалау жүргізу үшін отандық тауар өндіруші шарт жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сараптамалық бағалауды жүзеге асыратын ұйымға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамаларын және клиникалық-техникалық негіздемесін сараптамалық бағалауды жүзеге асыру әдістемесінде көзделген құжаттарды ұсынады.
Сараптамалық бағалауды жүзеге асыратын ұйым қызметтерді ақылы көрсету туралы шартта белгіленген мерзімдерде отандық тауар өндірушілерге сараптамалық қорытындыны ұсынады.
Ескерту. 511-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
512. Отандық тауар өндіруші денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орғанға сараптамалық қорытындының түпнұсқасын жібереді.

1) в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 508 настоящих Правил, перечень зарегистрированных медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, предполагаемую цену в разрезе комплектации, техническую спецификацию и технические характеристики в сторону их улучшения;
2) в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 508 настоящих Правил, перечень зарегистрированных медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, документ, официально подтверждающий изменение индекса цен производителей промышленной продукции с момента предыдущей даты экспертного заключения, предполагаемую цену медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в разрезе комплектации, техническую спецификацию.
Сноска. Пункт 509 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
510. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение десяти рабочих дней направляет отечественному товаропроизводителю согласованный перечень медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, для проведения экспертной оценки.
Сноска. Пункт 510 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
511. Экспертная оценка проводится на основании заключенного договора о возмездном оказании услуг в соответствии с методикой осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Для проведения экспертной оценки отечественный товаропроизводитель в течение пяти рабочих дней с даты заключения договора представляет организации, осуществляющей экспертную оценку, документы, предусмотренные методикой осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
В сроки, установленные договором о возмездном оказании услуг, организация, осуществляющая экспертную оценку, представляет отечественному товаропроизводителю экспертное заключение.
Сноска. Пункт 511 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
512. Отечественный товаропроизводитель направляет оригинал экспертного заключения в уполномоченный орган в области здравоохранения.

513. Уәкілетті орган отандық тауар өндірушіден техникалық ерекшелікпен бірге тігілген сараптамалық қорытындыны алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға жиынтықтар бөлінісіндегі шекті бағасымен бірге берудің ұзақ мерзімді шарттары бойынша сатып алуға жататын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың бекітілген тізбесін жібереді.
Ескерту. 513-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
514. Берудің ұзақ мерзімді шартын бұзуға:
1) шартта көзделген міндеттемелердің бірнеше рет бұзылуы:
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген лицензияланатын қызметті орындауға лицензияның кері қайтарылуы;
3) екі жыл қатарынан беруден бас тарту (себептері мен мән-жайларына қарамастан);
4) бірнеше рет сапасы лайықсыз тауарды беру;
5) өнім берушінің жосықсыз өнім берушілер тізбесіне енгізілу жағдайлары негіз болып табылады.
23-тарау. Бірыңғай дистрибьютордың қоймасында дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың төмендемейтін қорын қалыптастыру және пайдалану тәртібі
515. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың төмендемейтін қоры бірыңғай дистрибьютордың өз қаражаты есебінен қалыптастырылады.
516. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың төмендемейтін қорын бірыңғай дистрибьютор алдыңғы жылы тапсырыс беруші нақты сатып алған дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың жалпы көлемінің он пайызына дейін бірыңғай дистрибьютор төмендемейтін қор тізбесін бекіткен күні сатып алады.
517. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың төмендемейтін қорын бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушінің өтінімі бойынша мынадай жағдайларда:
1) өнім берушілер бірыңғай дистрибьюторға беру мерзімін бұзған кезде;
2) өнім берушілер беруден бас тартқан кезде;
3) өнім берушінің кінәсінен шарт бұзылған кезде;
4) тапсырыс берушілерден сол қаржы жылы дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың көлемін ұлғайтуға қатысты қосымша өтінім келіп түскен кезде;
5) осы Қағидаларға сәйкес сатып алу тәсілдерінің бірімен (өз қалауы бойынша) жасалатын шарттар есебінен қалған жарамдылық мерзімін жаңартқан жағдайда тапсырыс берушілерден келесі қаржы жылына өтінімдер келіп түскен кезде пайдаланылады.
518. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың төмендемейтін қорын осы Қағидаларда белгіленген тәсілдермен (дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың қалдықтарын есепке алғанда) бірыңғай дистрибьютор толықтырып отырады (өз қалауы бойынша).

513. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с момента получения от отечественного товаропроизводителя экспертного заключения, прошитого с технической спецификацией, направляет единому дистрибьютору утвержденный перечень медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, с предельной ценой в разрезе комплектации, подлежащих закупу по долгосрочным договорам поставки.
Сноска. Пункт 513 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
514. Основаниями для расторжения долгосрочного договора поставки являются:
1) неоднократное нарушение обязательств, предусмотренных в договоре;
2) отзыв лицензии на выполнение лицензируемой деятельности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
3) отказ от поставки (независимо от причин и обстоятельств) в течение двух лет подряд;
4) случаи неоднократной поставки товара ненадлежащего качества;
5) включение поставщика в перечень недобросовестных поставщиков.
Глава 23. Порядок формирования и использования лекарственных средств и медицинских изделий, неснижаемого запаса на складе единого дистрибьютора
515. Лекарственные средства и медицинские изделия неснижаемого запаса формируются за счет собственных средств единого дистрибьютора.
516. Лекарственные средства и медицинские изделия неснижаемого запаса закупаются единым дистрибьютором до десяти процентов от общего объема фактически закупленных заказчикам лекарственных средств и медицинских изделий в предыдущем году на дату утверждения перечня неснижаемого запаса единым дистрибьютором.
517. Лекарственные средства и медицинские изделия неснижаемого запаса используются единым дистрибьютором по заявке заказчика в следующих случаях:
1) при нарушении срока поставки поставщиками единому дистрибьютору;
2) при отказе поставщиков от поставки;
3) при расторжении договоров по вине поставщика;
4) при поступлении дополнительной заявки заказчиков в сторону увеличения объема лекарственных средств и медицинских изделий в том же финансовом году;
5) при поступлении заявок заказчиков на следующий финансовый год при условии обновления остаточного срока годности за счет заключаемых договоров одним из способов закупа (по своему усмотрению) в соответствии с настоящими Правилами.
518. Лекарственные средства и медицинские изделия неснижаемого запаса пополняются единым дистрибьютором способами (по своему усмотрению), установленными настоящими Правилами (с учетом остатка лекарственных средств и медицинских изделий).

4-бөлім. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде лизинг берушінің сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алуы
Ескерту. 4-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24-тарау. Лизинг берушінің сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды бірыңғай дистрибьютор арқылы сатып алуы
Ескерту. 24-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Лизинг берушінің сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алу тәртібі
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
519. Қаржы лизингі шарттарында одан әрі денсаулық сақтау ұйымдарына беру үшін лизинг берушінің қаражаты есебінен сатып алынатын медициналық техника үшін бірыңғай дистрибьютор осы Қағидалардың 3-бөліміне сәйкес сатып алуды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
520. Денсаулық сақтау ұйымдары лизинг берушіге бірыңғай дистрибьютордың тізіміне енгізілмеген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды қаржы лизингі жағдайларында сатып алу үшін өтінімді ұсынады, ол мыналарды қамтиды:
1) клиникалық-техникалық негіздеме;
2) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың атауы, моделі, шыққан жерінің атауы және өндірушінің атауы, сондай-ақ сервистік қызмет көрсетуді талап ететін алынатын медициналық бұйымдардың жеке өндірушіге тиесілігін айқындайтын өзге де сипаттамалары көрсетілген техникалық ерекшелік;
Ескерту. 520-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3) лизинг беруші оңтайлы техникалық сипаттамаларына, клиникалық-техникалық негіздемесіне және құнына сараптамалық бағалау жүргізу үшін, сондай-ақ ұйымдастырушылық сараптама және қаржы лизингі шарттары мен талаптарына сәйкестігіне сараптама жүргізу үшін айқындайтын тәртіппен құжаттар және тізбеге сәйкес құжаттар.

Раздел 4. Закуп лизингодателем медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в рамках оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системы обязательного социального медицинского страхования
Сноска. Заголовок раздела 4 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 24. Закуп медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, лизингодателем через единого дистрибьютора
Сноска. Заголовок главы 24 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, лизингодателем
Сноска. Заголовок параграфа 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
519. Для медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, закупаемого за счет средств лизингодателя для дальнейшей передачи организациям здравоохранения на условиях финансового лизинга, единый дистрибьютор осуществляет организацию закупа в соответствии с разделом 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 519 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
520. Организации здравоохранения представляют лизингодателю заявку для закупа на условиях финансового лизинга медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, не включенного в список единого дистрибьютора, которая содержит:
1) клинико-техническое обоснование;
2) техническую спецификацию с указанием наименования, модели, наименования места происхождения медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, и наименования производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, отдельному производителю;
3) документы в порядке и согласно перечню документов, определяемых лизингодателем для проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик, клинико-технического обоснования и стоимости, а также организационной экспертизы и экспертизы на соответствие условиям и требованиям финансового лизинга.
Сноска. Пункт 520 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

521. Лизинг беруші денсаулық сақтау ұйымынан өтінім келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде сараптамалық бағалау және ұйымдастырушылық сараптама, қаржы лизингі шарттары мен талаптарына сәйкестікке сараптама жүргізеді.
522. Лизинг беруші бес жұмыс күні ішінде бірыңғай дистрибьюторға сатып алуды ұйымдастыру үшін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін қағаз және электрондық жеткізгіштегі медициналық бұйымдардың тізбесін жібереді, ол сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың атауы, модельдері, шыққан жерінің атаулары және өндірушінің атауы, сондай-ақ сервистік қызмет көрсетуді талап ететін алынатын медициналық бұйымдардың жеке өндірушіге тиесілігін айқындайтын өзге де сипаттамалары көрсетілген техникалық ерекшелікті қамтиды.
Ескерту. 522-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
523. Бірыңғай дистрибьютор осы Қағидалардың 522-тармағына сәйкес сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесін алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-бөліміне сәйкес сатып алуды ұйымдастырады. Хабарландыруда сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың атауы, модельдері, шыққан жерінің атаулары және өндірушінің атауы көрсетілген, тізбесін, санын, беру мерзімін, шарттары мен орнын, бағасы мен сатып алу үшін бөлінген соманы, ақы төлеу шарттарын, техникалық сипаттамаларын (техникалық ерекшеліктерін) қамтитын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін, сатып алынатын медициналық бұйымдардың тізімі көрсетіледі.
Ескерту. 523-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
524. Сатып алу қорытындылары шығарылғаннан кейін бірыңғай дистрибьютор бес жұмыс күні ішінде лизинг берушіге қорытындылар хаттамасының куәландырылған көшірмесін жібереді.
525. Егер екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты өткізілмеді деп танылса, лизинг беруші мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) екі кезеңдік тендер тәсілімен сатып алуды қайталама өткізу туралы;
2) екі кезеңдік тендер шарттарын өзгерту және екі кезеңдік тендер тәсілімен қайталама өткізу туралы;
3) бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы.
526. Лизинг беруші сатып алу қорытындысы хаттамасының расталған көшірмесін алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде лизинг беруші айқындайтын нысан бойынша денсаулық сақтау ұйымдарымен және жеңімпазбен сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың қаржы лизингі шартын жасасады.

521. Лизингодатель проводит экспертную оценку и организационную экспертизу, экспертизу на соответствие условиям и требованиям финансового лизинга в течение двадцати рабочих дней со дня поступления заявки от организации здравоохранения.
522. Лизингодатель в течение пяти рабочих дней направляет единому дистрибьютору для организации закупа перечень медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, на бумажном и электронном носителе, который содержит техническую спецификацию с указанием наименований, моделей, наименований места происхождения медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, и наименования производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, отдельному производителю.
Сноска. Пункт 522 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
523. Единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней со дня получения перечня медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, представленного согласно пункту 522 настоящих Правил, организовывает закуп согласно разделу 3 настоящих Правил. В объявлении указывается список закупаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, содержащий перечень, количество, срок, условия и место поставки, цену и сумму, выделенную для закупа, условия оплаты, технические характеристики (технические спецификации) с указанием наименований, моделей, наименований места происхождения медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, и наименования производителя.
Сноска. Пункт 523 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
524. После подведения итогов закупа единый дистрибьютор в течение пяти рабочих дней направляет лизингодателю заверенную копию протокола итогов.
525. В случаях, если закуп способом двухэтапного тендера или его какой-либо лот признаны несостоявшимися, лизингодатель принимает одно из следующих решений:
1) о повторном проведении закупа способом двухэтапного тендера;
2) об изменении условий двухэтапного тендера и повторном проведении способом двухэтапного тендера;
3) об осуществлении закупа способом из одного источника.
526. Лизингодатель в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения заверенной копии протокола итогов закупа заключает договор финансового лизинга с организациями здравоохранения и победителем медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, по форме, определяемой лизингодателем.

Ескерту. 526-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
527. Қаржы лизингі шартын жасасқаннан кейін өнім беруші денсаулық сақтау ұйымына лизинг нысанасын береді, іске қосу-реттеу жұмыстарын, персоналды оқытуды және аталған шартта көзделген тәртіппен және шарттарда сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға сервистік қызмет көрсетуді жүргізеді. Бұл ретте, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға кепілдікті сервистік қызмет көрсету сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар пайдалануға енгізілген күннен бастап қаржы лизингі шартының әрекет ету мерзіміне қолданылады.
Ескерту. 527-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
528. Денсаулық сақтау ұйымдары лизинг берушіге бірыңғай дистрибьютордың тізіміне енгізілген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды қаржы лизингі шарттарында сатып алу үшін өтінім береді, ол мыналарды:
1) клиникалық-техникалық негіздемені;
2) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың атауы, моделі, шыққан жерінің атауы және өндірушінің атауы, сондай-ақ сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың жеке өндірушіге тиесілігін айқындайтын өзге де сипаттамалары, әлеуетті өнім берушінің атауы көрсетілген техникалық ерекшелікті;
3) лизинг берушінің оңтайлы техникалық сипаттамаларына, клиникалық-техникалық негіздемесіне және құнына сараптамалық бағалау жүргізу үшін, сондай-ақ ұйымдастырушылық сараптама мен қаржы лизингі шарттары мен талаптарына сәйкестігіне сараптама жүргізуге арналған құжаттарды қамтиды.
Ескерту. 528-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
529. Лизинг беруші денсаулық сақтау ұйымынан өтінім келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде сараптамалық бағалау және ұйымдастырушылық сараптама және қаржы лизингі шарттары мен талаптарына сәйкестікке сараптама жүргізеді.
530. Оңтайлы техникалық сипаттамаларына, клиникалық-техникалық негіздемесіне және құнына сараптамалық бағалау, сондай-ақ ұйымдастырушылық сараптама және қаржы лизингі шарттары мен талаптарына сәйкестікке сараптама жүргізілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде лизинг беруші отандық өндірушінің сатып алуға жоспарланған медициналық техникасының тізбесін жасайды және лизингтік төлемдерді өтеу көзіне байланысты денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органына оны атауы, құны, саны, беру мерзімі мен орны бөлігінде келісуге жібереді.

Сноска. Пункт 526 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
527. После заключения договора финансового лизинга поставщик предоставляет в организацию здравоохранения предмет лизинга, производит пусконаладочные работы, обучение персонала и гарантийное сервисное обслуживание медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в порядке и на условиях, предусмотренных данным договором. При этом, гарантийное сервисное обслуживание медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, распространяется на срок действия договора финансового лизинга с даты ввода в эксплуатацию медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 527 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
528. Организации здравоохранения представляют лизингодателю заявку для закупа на условиях финансового лизинга медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, включенной в список единого дистрибьютора, которая содержит:
1) клинико-техническое обоснование;
2) техническую спецификацию с указанием наименования, модели, наименований места происхождения медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, и наименования производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, отдельному производителю, наименования потенциального поставщика;
3) документы для проведения лизингодателем экспертной оценки оптимальных технических характеристик, клинико-технического обоснования и стоимости, а также организационной экспертизы и экспертизы на соответствие условиям и требованиям финансового лизинга.
Сноска. Пункт 528 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
529. Лизингодатель проводит экспертную оценку и организационную экспертизу, экспертизу на соответствие условиям и требованиям финансового лизинга в течение двадцати рабочих дней со дня поступления заявки от организации здравоохранения.
530. Лизингодатель в течение пяти рабочих дней после проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик, клинико-технического обоснования и стоимости, а также организационной экспертизы и экспертизы на соответствие условиям и требованиям финансового лизинга составляет перечень планируемой к приобретению медицинского изделия отечественного производителя и направляет его на согласование в уполномоченный орган в области здравоохранения или местный орган государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы в зависимости от источника возмещения лизинговых платежей в части наименования, стоимости, количества, срока и места поставки.

531. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы осы Қағидалардың 530-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесін келіседі.
Ескерту. 531-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
532. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органымен сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тізбесін келіскеннен кейін жиырма жұмыс күні ішінде лизинг беруші айқындайтын нысан бойынша денсаулық сақтау ұйымдарымен және отандық тауар өндіруші болып табылатын өнім берушімен қаржы лизингі шартын жасасады.
Ескерту. 532-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
533. Қаржы лизингі шартын жасасқаннан кейін өнім беруші-отандық тауар өндіруші денсаулық сақтау ұйымына шарт мәнін ұсынады, іске қосу-реттеу жұмыстарын, персоналды оқытуды және аталған шартта көзделген тәртіппен және шарттарда сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға сервистік қызмет көрсетуді жүргізеді. Бұл ретте сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға кепілдікті сервистік қызмет көрсету сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар пайдалануға енгізілген күннен бастап қаржы лизингі шартының әрекет ету мерзімінде қолданылады.
Ескерту. 533-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Қаржы лизингі шартын кепілдікті қамтамасыз ету
534. Қаржы лизингі шарттарын кепілдікті қамтамасыз етудің (бұдан әрі – кепілдікті қамтамасыз ету) мазмұны, нысаны және енгізу талаптары осы Қағидаларға сәйкес қаржы лизингі шартында белгіленеді.
535. Қаржы лизингі шартын кепілдікті қамтамасыз ету:
1) лизинг берушінің банктік шотына енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банктік кепілдіктің түпнұсқасы түрінде ұсынылады.

531. Уполномоченный орган в области здравоохранения или местный орган государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы согласовывают перечень медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в течение пяти рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 530 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 531 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
532. После согласования с уполномоченным органом в области здравоохранения или местным органом государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы перечня медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, лизингодатель в течение двадцати рабочих дней заключает договор финансового лизинга с организациями здравоохранения и поставщиком, являющимся отечественным товаропроизводителем, по форме, определяемой лизингодателем.
Сноска. Пункт 532 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
533. После заключения договора финансового лизинга поставщик-отечественный товаропроизводитель поставляет в организацию здравоохранения медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, производит пусконаладочные работы, обучение персонала и гарантийное сервисное обслуживание медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в порядке и на условиях, предусмотренных данным договором. При этом гарантийное сервисное обслуживание медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, распространяется на срок действия договора финансового лизинга с даты ввода в эксплуатацию медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
Сноска. Пункт 533 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Гарантийное обеспечение договора финансового лизинга
534. Содержание, форма и условия внесения гарантийного обеспечения договора финансового лизинга (далее - гарантийное обеспечение) устанавливаются в договоре финансового лизинга в соответствии с настоящими Правилами.
535. Гарантийное обеспечение договора финансового лизинга представляется в виде:
1) гарантийного денежного взноса, который вносится на банковский счет лизингодателя;
2) банковской гарантии на бумажном носителе по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.

536. Өнім берушінің қаржы лизингі шарты бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін үшінші тұлғаларда енгізілген кепілдікті ақшалай жарнаны тұтастай не бір бөлігінде талап ету құқығының пайда болуына әкеп соғатын әрекеттер жасауына жол берілмейді.
537. Кепілдікті қамтамасыз ету, егер шартта өзгеше көзделмесе, өнім беруші қаржы лизингі шартын жасаған күннен кейін он жұмыс күні ішінде енгізіледі.
538. Қаржы лизингі шартының орындалуын кепілдікті қамтамасыз ету осы шарт бойынша өнім беруші өзінің барлық міндеттемелерін толық және тиісінше орындағаннан кейін оның жазбаша өтініші бойынша өнім берушіге қайтарылады.
539. Лизинг беруші қаржы лизингі шартын орындауды қамтамасыз етуді өнім берушіге мынадай:
1) өнім берушінің шарттық міндеттемелерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты қаржы лизингі шарты бұзылған;
2) қаржы лизингі шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған (беру мерзімдерін бұзу, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сапасыз медициналық бұйымды беру, шарттың басқа да талаптарын бұзу) жағдайларда қайтармайды.
Ескерту. 539-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
540. Шартты орындауды қамтамасыз ету мөлшерін лизинг беруші қаржы лизингі шартының жалпы сомасының үш пайызы мөлшерінде белгілейді.
5-бөлім. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды немесе медициналық техниканы сатып алудың арнайы ережелері
541. Банк кепілдігінің түпнұсқасын қоспағанда, ашылған тендерлік немесе конкурстық өтінімдер әлеуетті өнім берушілерге қайтарылмайды. Бұл ретте тапсырыс беруші немесе тендерді ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютор аталған құжаттың көшірмесін сақтауға тиіс.
542. Сатып алуды өткізу кезінде бұзушылықтар анықталған жағдайда тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының немесе бірыңғай дистрибьютордың басшысы осындай сатып алуды тұтастай не тиісті лоттар бойынша жарамсыз деп таниды.
543. Осы Қағидалардың сақталуын бақылауды мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 543-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

536. Не допускается совершение поставщиком действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до полного исполнения обязательств по договору финансового лизинга.
537. Гарантийное обеспечение вносится поставщиком в течение десяти рабочих дней после даты заключения договора финансового лизинга, если иное не предусмотрено договором.
538. Гарантийное обеспечение исполнения договора финансового лизинга возвращается поставщику по его письменному обращению после полного и надлежащего исполнения поставщиком всех своих обязательств по этому договору.
539. Обеспечение исполнения договора финансового лизинга не возвращается лизингодателем поставщику в случаях:
1) расторжения договора финансового лизинга в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением поставщиком договорных обязательств;
2) неисполнения или исполнения ненадлежащим образом своих обязательств по договору финансового лизинга (нарушение сроков поставки, поставка некачественного медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, нарушение других условий договора).
Сноска. Пункт 539 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
540. Размер обеспечения исполнения договора устанавливается лизингодателем в размере трех процентов от общей суммы договора финансового лизинга.
Раздел 5. Специальные положения закупа лекарственных средств, медицинских изделий или медицинского изделия
541. Вскрытые тендерные или конкурсные заявки не возвращаются потенциальным поставщикам, за исключением оригинала банковской гарантии. При этом заказчик или организатор тендера, или единый дистрибьютор должны сохранить копию данного документа.
542. В случаях выявления нарушений при проведении закупа, руководитель заказчика, организатор закупа или единый дистрибьютор признают такой закуп в целом либо по соответствующим лотам недействительным.
543. Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляют органы государственного аудита и финансового контроля.
Сноска. Правила дополнены пунктом 543 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).