Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсандағы N 2030 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 қазандағы № 862 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.10.2015 № 862 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығын қараңыз.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережесі бекітілсін.
2. "Бюджет қаражатының есебінен ұсталатын медицина ұйымдарының шығындарын өтеу және денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету ережелері мен мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асыратын ақылы қызметтерден түскен қаражатты пайдалану тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 қазандағы N 965 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 37, 410-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 7 желтоқсандағы
N 2030 қаулысымен
бекітілген
Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу ережесі
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1529 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережесі (бұдан әрі – Қағидалар) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі 6-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік мекемелерді, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде мемлекеттік тапсырманы орындайтын денсаулық сақтау ұйымдарын, Қазақстан Республикасының азаматтары бюджет қаражатының есебінен шетелде емделуге жіберілетін аурулар тізбесіне және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2016 қаулысымен бекітілген бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесіне сәйкес көрсетілетін медициналық қызметтерді қоспағанда, ТМККК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 862
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.10.2015 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.07.2015 г. № 627.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2006 года № 965 "Об утверждении Правил возмещения затрат медицинских организаций за счет бюджетных средств и оказания платных услуг в организациях здравоохранения и порядка использования средств от платных услуг, осуществляемых государственными организациями здравоохранения" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 37, ст. 410).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2009 года № 2030
Правила
возмещения затрат организациям здравоохранения за счет
бюджетных средств
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1529 (вводится в действие с 01.01.2014).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» и определяют порядок возмещения затрат за счет бюджетных средств организациям здравоохранения, оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – организации, оказывающие ГОБМП), за исключением государственных учреждений, организаций здравоохранения, определенных Правительством Республики Казахстан выполнять государственное задание в рамках ГОБМП; медицинских услуг, оказываемых в соответствии с перечнем заболеваний, при которых граждане Республики Казахстан направляются на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, и перечнем отдельных категорий граждан Республики Казахстан, направляемых на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2016.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – АЕК кешенді жан басына шаққандағы норматив) – ТМККК «Тіркелген халық тіркелімі» порталында тіркелген бір адамға шаққанда уәкілетті орган айқындайтын қызметтер тізбесі бойынша амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенінің медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компонентінен және кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компонентінен тұратын құны;
2) АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компоненті – түзету коэффициенттерін есепке ала отырып, уәкілетті орган айқындайтын қызметтердің тізбесі бойынша МСАК және консультациялық-диагностикалық көмек нысандарында ТМККК амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
3) кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті (бұдан әрі – КЖНЫК) – уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен индикаторлардың негізінде қол жеткізілген түпкілікті нәтижелер үшін МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерін ынталандыруға бағытталған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті;
4) АЕК базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі – түзету коэффициенттерін есепке алмай уәкілетті орган айқындайтын қызметтер тізбесі бойынша МСАК және консультациялық-диагностикалық көмектің нысандарында ТМККК амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
5) онкологиялық науқастың кешенді тарифі – ТМККК медициналық қызметтер кешенінің онкологиялық тіркелімде тіркелген бір онкологиялық науқасқа есептегенде құны;
6) ауыл халқына ТМККК қызметтерін көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) – уәкілетті орган айқындайтын медициналық көмек нысандарының тізбесі бойынша «ТХТ» порталында тіркелген бір ауыл тұрғынына есептегенде аудандық маңызы бар немесе ауылдың денсаулық сақтау субъектісіне кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентінен және КЖНЫК-тен тұратын ТМККК қызметтер кешенінің құны;
7) ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті – түзету коэффициенттерін есепке ала отырып, уәкілетті орган айқындайтын медициналық көмек нысандарының тізбесі бойынша ауыл халқына көрсетілетін ТМККК қызметтерінің кешенді есеп айырысу құны;

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) комплексный подушевой норматив на оказание амбулаторно-поликлинической помощи (далее – комплексный подушевой норматив АПП) – стоимость комплекса амбулаторно-поликлинических услуг гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП), по перечню услуг, определенному уполномоченным органом, на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в портале «Регистр прикрепленного населения» (далее – портал «РПН»), к субъекту здравоохранения, оказывающему первичную медико-санитарную помощь (далее – ПМСП), состоящая из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива АПП и стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива;
2) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива АПП – расчетная стоимость комплекса амбулаторно-поликлинических услуг ГОБМП в формах ПМСП и консультативно-диагностической помощи по перечню услуг, определяемому уполномоченным органом, с учетом поправочных коэффициентов;
3) стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива (далее – СКПН) – стимулирующая составляющая комплексного подушевого норматива, направленная на стимулирование работников субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП, за достигнутые конечные результаты деятельности на основе индикаторов в порядке, определяемом уполномоченным органом;
4) базовый комплексный подушевой норматив АПП – расчетная стоимость комплекса амбулаторно-поликлинических услуг ГОБМП в формах ПМСП и консультативно-диагностической помощи по перечню услуг, определяемому уполномоченным органом, без учета поправочных коэффициентов;
5) комплексный тариф онкологического больного – стоимость комплекса медицинских услуг ГОБМП в расчете на одного онкологического больного, зарегистрированного в онкологическом регистре;
6) комплексный подушевой норматив на оказание услуг ГОБМП сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг ГОБМП по перечню форм медицинской помощи, определяемому уполномоченным органом, в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в портале «РПН», к субъекту здравоохранения районного значения или села, состоящая из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и СКПН;
7) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население – расчетная стоимость комплекса услуг ГОБМП, оказываемых сельскому населению, по перечню форм медицинской помощи, определяемому уполномоченным органом, с учетом поправочных коэффициентов;

8) емделіп шығу жағдайы – стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда пациентке түскен сәттен бастап шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
9) МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив – МСАК нысанында ТМККК-мен қамтамасыз ету үшін бір адамға есептегенде шығындар нормасы;
10) жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенті – халықтың әртүрлі жыныс-жас санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылығы ескерілетін коэффициент;
11) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеуге арналған шығындар бойынша ұқсас аурулардың клиникалық біркелкі топтары;
12) ТМККК қызметінің тарифі (бұдан әрі – тариф) – ТМККК қызметі бірлігінің немесе кешенінің құны;
13) тарификатор – уәкілетті орган бекіткен құны көрсетілген медициналық қызметтердің бірыңғай тізбесі.
14) шығын сыйымдылығы коэффициенті – ТМККК қызметінің және клиникалық-шығынды топтардың базалық ставканың құнына шығындылық дәрежесін айқындайтын коэффициент;
15) базалық ставканың құны – ТМККК қызметі бір бірлігінің орташа есеп айырысу құны;
16) түзету коэффициенттері – уәкілетті орган айқындаған тәртіппен тарифті түзету мақсатында бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қолданатын коэффициенттер;
17) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі не облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармалары;
18) тапсырыс беруші – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қазандағы № 1358 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдау және оның шығындарын өтеу қағидаларына (бұдан әрі – Қызметтер берушіні таңдау қағидалары), сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес республикалық немесе жергілікті бюджет қаражатының есебінен ТМККК көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің атынан Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің аумақтық департаменті немесе тиісті облыстың, Астана мен Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармасы;
19) қызметтер беруші – ТМККК көрсетуге арналған шарт жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;
20) ТМККК көрсетуге арналған шарт – осы Қағидаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тапсырыс беруші мен қызметтер берушінің арасында жасалған ТМККК көрсетуге арналған азаматтық-құқықтық шарт;
21) қосалқы мердігер – ТМККК көрсетуге арналған шарт бойынша міндеттемелердің бір бөлігін орындау үшін қызметтер беруші қосалқы мердігерлік шарт жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;

8) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
9) подушевой норматив на оказание ПМСП – норма затрат в расчете на одного человека для обеспечения ГОБМП в форме ПМСП;
10) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
11) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
12) тариф услуги ГОБМП (далее – тариф) – стоимость единицы или комплекса услуг ГОБМП;
13) тарификатор – утвержденный уполномоченным органом единый перечень медицинских услуг с указанием их стоимости;
14) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности услуги ГОБМП и клинико-затратных групп к стоимости базовой ставки;
15) стоимость базовой ставки – расчетная стоимость одной единицы услуги ГОБМП;
16) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые администратором бюджетных программ с целью корректировки тарифа в порядке, определенном уполномоченным органом;
17) администратор бюджетной программы (далее – администратор) – Министерство здравоохранения Республики Казахстан либо управления здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы;
18) заказчик – территориальный департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан или управление здравоохранения соответствующей области, городов Астаны и Алматы, осуществляющие выбор поставщика услуг по оказанию ГОБМП за счет средств республиканского или местного бюджетов в соответствии с Правилами выбора поставщика услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещения его затрат, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2012 года № 1358 (далее – Правила выбора поставщика услуг), а также гражданским законодательством Республики Казахстан;
19) поставщик – субъект здравоохранения, с которым заключен договор на оказание ГОБМП;
20) договор на оказание ГОБМП – гражданско-правовой договор на оказание ГОБМП, заключенный между заказчиком и поставщиком в соответствии с Правилами выбора поставщика услуг, а также гражданским законодательством Республики Казахстан;
21) субподрядчик – субъект здравоохранения, с которым поставщиком заключен договор субподряда для исполнения части обязательств по договору на оказание ГОБМП;

22) шартты орындауды бағалаудың сызықтық шкаласы – медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін есепке алмағанда, ТМККК көрсетуге арналған шарттың айлық сомасы артқан жағдайда өтеу сомасын есептеу тетігі;
23) Қызметтерді төлеу жөніндегі комиссия – көрсетілген ТМККК үшін ақы төлеуді жүзеге асыру үшін тапсырыс беруші құратын тұрақты жұмыс істейтін алқалық орган;
24) шетел маманы – отандық денсаулық сақтау ұйымдар көрсетпейтін жоғары технологиялық көмек көрсету үшін, оның ішінде мастер-кластар өткізу үшін Қазақстан Республикасына сапармен шақырылған, дипломы бар және сертификатталған шетел маманы;
25) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Республика азаматтарын шетелдік денсаулық сақтау ұйымдарына емделуге жіберу жөніндегі комиссиясы – құрамы мен Қызметі туралы ережені уәкілетті орган бекітетін Республика азаматтарын шетелдік денсаулық сақтау ұйымдарына емделуге жіберу бойынша тұрақты жұмыс iстейтiн комиссия (бұдан әрі – Шетелде емдеу жөніндегі комиссия);
26) шетелде емделуге үміткер болған пациентті отандық медициналық ұйымда емдеуге арналған шарт – уәкілетті орган мен отандық денсаулық сақтау ұйымының арасындағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2016 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін аурулардың тізбесіне және Қазақстан Республикасы азаматтарының бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін жекелеген санаттарының тізбесіне (бұдан әрі – аурулардың тізбесі мен азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесі) сәйкес шетелдік медициналық ұйымдарда емделуге үміткер болған пациентке медициналық көмек көрсетуге арналған шарт.
2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін
көрсететін ұйымдардың шығындарын бюджет қаражатының есебінен
өтеу тәртібі
3. Жасалған ТМККК көрсетуге арналған шарттардың негізінде ТМККК көрсететін ұйымдардың шығындарын өтеу әкімші бекіткен қаражат шегінде Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандардың ТМККК көрсететін денсаулық сақтау субъектісін еркін таңдау құқығын іске асыруын және уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүргізілетін медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылаудың қорытындысын есепке ала отырып жүзеге асырылады.
4. Шығындарды өтеу әкімші бекіткен тарифтер бойынша нысандары мен ұсыну тәртібін уәкілетті орган бекіткен атқарылған жұмыстар (қызметтер) актілерінің негізінде жүзеге асырылады.

22) линейная шкала оценки исполнения договора – механизм расчета суммы возмещения в случаях превышения месячной суммы договора на оказание ГОБМП без учета результатов контроля качества и объема медицинской помощи;
23) Комиссия по оплате услуг – постоянно действующий коллегиальный орган, создаваемый заказчиком для осуществления оплаты за оказанный ГОБМП;
24) зарубежный специалист – иностранный дипломированный и сертифицированный специалист в сфере здравоохранения, приглашенный с визитом в Республику Казахстан для оказания высокотехнологичных медицинских услуг, не оказываемых отечественными организациями здравоохранения, в том числе для проведения мастер-классов;
25) Комиссия Министерства здравоохранения Республики Казахстан по направлению граждан республики на лечение в зарубежные организации здравоохранения (далее – Комиссия по лечению за рубежом) – постоянно действующая Комиссия по направлению граждан республики на лечение в зарубежные организации здравоохранения, состав и Положение о деятельности которой утверждаются уполномоченным органом;
26) договор на лечение пациента, претендовавшего на лечение за рубежом, в отечественной медицинской организации – договор между уполномоченным органом и отечественной организацией здравоохранения на оказание медицинской помощи пациенту, претендовавшему на лечение в зарубежных медицинских организациях в соответствии с перечнем заболеваний, при которых граждане Республики Казахстан направляются на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, и перечнем отдельных категорий граждан Республики Казахстан, направляемых на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2016 (далее – перечень заболеваний и перечень отдельных категорий граждан).
2. Порядок возмещения затрат организациям, оказывающим
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи,
за счет бюджетных средств
3. Возмещение затрат организациям, оказывающим ГОБМП, осуществляется на основании заключенных договоров на оказание ГОБМП с учетом реализации гражданами Республики Казахстан и оралманами права свободного выбора субъекта здравоохранения, оказывающего ГОБМП, и результатов контроля качества и объема медицинской помощи, проводимого в порядкеопределенном уполномоченным органом, в пределах средств, предусмотренных администратором.
4. Возмещение затрат осуществляется по тарифам, утвержденным администратором, на основании актов выполненных работ (услуг), формы и порядок представления которых утверждены уполномоченным органом.

5. Тарифтер түзету коэффициенттерін, оның ішінде жыныстық-жастық түзету коэффициентін есепке ала отырып, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығымен бекітілген ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесіне (бұдан әрі – тарифтерді қалыптастыру әдістемесі) сәйкес қалыптастырылады.
6. Мыналардан:
уәкілетті орган айқындаған тәртіппен өтелетін ТМККК көрсететін «Ұлттық медициналық холдинг» акционерлік қоғамының (бұдан әрі – АҚ) еншілес ұйымдарына амортизациялық шығыстардан;
мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанында ТМККК көрсететін ұйымдарға, «Ұлттық медициналық холдинг» АҚ еншілес ұйымдарына және дауыс беру акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлесінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктерге қаржылық лизинг шартында лизингілік төлемдерді төлеуге арналған шығыстардан;
үнемдеуден қалыптасқан қаражат есебінен ТМККК көрсететін байқау кеңесі бар шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанындағы ұйымдарға, «Ұлттық медициналық холдинг» АҚ еншілес ұйымдарына және дауыс беру акцияларының (жарғы капиталға қатысу үлесінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдарға және шаруашылық серіктестерге уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тарифке енгізілетін құны бес миллион теңгеден кем болмайтын жабдықтарды сатып алуға арналған шығыстардан басқа күрделі шығыстарды қоспағанда, ТМККК көрсететін ұйымдарға олардың ТМККК көрсету бойынша қызметіне байланысты шығындар өтеледі. Бұл ретте аталған шығыстар сомасы ТМККК көрсетуге арналған шарт сомасының 1 %-ынан аспауы тиіс.
7. ТМККК көрсететін ұйымдардың тізбесін, тарифтерді қалыптастыру әдістемесін және шығындарын өтеу пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жүзеге асырылатын көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
8. Амублаториялық-емханалық көмек көрсету үшін шығындарды өтеу МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив бойынша МСАК көрсеткені үшін, тарификаторға сәйкес тариф бойынша консультациялық-диагностикалық қызметтерді көрсеткені үшін, АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативі бойынша АЕК көрсеткені үшін жүзеге асырылады.
АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативі Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болап табылатын АКК базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативінен төмен болмауы тиіс.
9. Жедел медициналық жәрдем шығындарын өтеу жедел медициналық жәрдемді бір шақыру үшін тариф бойынша жүзеге асырылады.

5. Тарифы с учетом поправочных коэффициентов, в том числе половозрастного поправочного коэффициента формируются в соответствии с методикой формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 (далее – методика формирования тарифов).
6. Организациям, оказывающим ГОБМП, возмещаются затраты, связанные с их деятельностью по оказанию ГОБМП, за исключением капитальных расходов, кроме:
амортизационных расходов дочерним организациям акционерного общества (далее – АО) «Национальный медицинский холдинг», оказывающим ГОБМП, возмещаемых в порядке, определяемом уполномоченным органом;
расходов на выплату лизинговых платежей на условиях финансового лизинга организациям, оказывающим ГОБМП, в организационно-правовой форме государственного предприятия, дочерним организациям АО «Национальный медицинский холдинг» и акционерных обществ и хозяйственных товариществ, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству;
расходов на приобретение оборудования стоимостью менее пяти миллионов тенге, включенные в тариф, в порядке, установленном уполномоченным органом, организациям, оказывающим ГОБМП, в организационно-правовой форме государственного предприятия на праве хозяйственного ведения с наблюдательным советом, дочерним организациям АО «Национальный медицинский холдинг» и акционерным обществам и хозяйственным товариществам, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству за счет средств из сложившейся экономии. При этом сумма данных расходов не должна превышать 1 % от суммы договора на оказание ГОБМП.
7. Перечень организаций, оказывающих ГОБМП, методика формирования тарифов и порядок оплаты за оказанные медицинские услуги, возмещение затрат которым осуществляется в рамках реализации пилотного проекта, утверждаются уполномоченным органом.
8. Возмещение затрат на оказание амбулаторно-поликлинической помощи, осуществляется за оказание ПМСП по подушевому нормативу на оказание ПМСП, за оказание консультативно-диагностических услуг по тарифу согласно тарификатору, за оказание АПП по комплексному подушевому нормативу АПП.
Комплексный подушевой норматив АПП не должен быть ниже базового комплексного подушевого норматива АПП, являющегося единым на территории Республики Казахстан.
9. Возмещение затрат скорой медицинской помощи осуществляется по тарифу за один вызов скорой медицинской помощи.

10. Стационарлық және стационарды алмастыратын көмектің шығындарын өтеу бір емделіп шығу жағдайына арналған тарифтер: есептік орташа құны бойынша, шығын сыйымдылығын есепке ала отырып КШТ бойынша, төсек-күндер бойынша, медициналық-экономикалық тарифтер бойынша және аурулардың, операциялардың және манипуляциялардың тізбесі мен уәкілетті орган айқындаған тәртіппен нақты шығыстар бойынша жүзеге асырылады.
11. Аурулардың тізбесі мен азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесіне сәйкес бюджет қаражаты есебінен шетелде емделуге үміткер болған пациентті отандық медициналық ұйымдарда емдеу шығындарын өтеу бір емделіп шығу жағдайына арналған тариф бойынша және уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүзеге асырылады.
Шетелде емделуге үміткер болған пациентті отандық медициналық ұйымда, оның ішінде шетелдік мамандарды тарта отырып емдеу, шетелде емделуге үміткер болған пациентті отандық денсаулық сақтау ұйымы емдеу шартының негізінде Шетелде емдеу жөніндегі комиссияның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте, тартылатын шетелдік мамандардың еңбегіне ақы төлеу мөлшері отандық медициналық ұйымы мен тартылатын шетелдік мамандардың арасындағы шартта айқындалады.
12. Республикалық медициналық ұйымдарды қоспағанда, онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету үшін шығындарды өтеу бір онкологиялық науқасқа шаққандағы кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады.
13. Ауыл халқына ТМККК қызметтерін көрсеткені үшін аудандық маңызы бар және ауыл ұйымдарының шығындарын өтеу ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив бойынша жүзеге асырылады.
14. Қаржылық лизинг шартында ТМККК көрсететін мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанындағы ұйымдарға, «Ұлттық медициналық холдинг» АҚ еншілес ұйымдарына, дауыс беру акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлесінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдарға және шаруашылық серіктестіктерге лизингілік төлемдерді өтеу республикалық бюджет қаражатынан немесе республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана мен Алматы қалаларының бюджеттеріне бөлінетін нысаналы ағымдағы трансферттердің есебінен Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, қызметінің мәні қаржылық лизинг шартында денсаулық сақтау ұйымдарына одан әрі тапсыру үшін медициналық техниканы сатып алуды ұйымдастыру мен жүргізу болып табылатын ұйыммен жасасқан шарт бойынша жүзеге асырылады.
ТМККК көрсететін ұйымдарға қаржылық лизинг шартында сатып алынған медициналық техникаға лизингілік төлемдерді есептеу әдістемесін және төлеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
Лизинг бойынша сыйақы мөлшері қаржылық лизинг шартында сатып алынған медициналық техниканың құнынан жылына бес пайыздан аспайды.

10. Возмещение затрат стационарной и стационарозамещающей помощи осуществляется по тарифам за один пролеченный случай: расчетной средней стоимости, КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости, койко-дням, медико-экономическим тарифам, фактическим расходам по перечню заболеваний, операций и манипуляций и в порядке, определенном уполномоченным органом.
11. Возмещение затрат за лечение пациента, претендовавшего на лечение за рубежом, в отечественных медицинских организациях за счет бюджетных средств, в соответствии с перечнем заболеваний и перечнем отдельных категорий граждан осуществляется по тарифу за один пролеченный случай и в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Лечение пациента, претендовавшего на лечение за рубежом, в отечественной организации здравоохранения, в том числе с привлечением зарубежных специалистов, осуществляется по решению Комиссии по лечению за рубежом, на основе договора на лечение пациента, претендовавшего на лечение за рубежом, в отечественной медицинской организации.
При этом размер оплаты труда привлекаемых зарубежных специалистов определяется договором между отечественной организацией здравоохранения и привлекаемыми зарубежными специалистами.
12. Возмещение затрат за оказание медицинской помощи онкологическим больным осуществляется по комплексному тарифу онкологического больного, за исключением республиканских медицинских организаций.
13. Возмещение затрат организациям районного значения или села за оказание услуг ГОБМП сельскому населению осуществляется по комплексному подушевому нормативу на сельское население.
14. Возмещение лизинговых платежей организациям, оказывающим ГОБМП, в организационно-правовой форме государственного предприятия, дочерним организациям АО «Национальный медицинский холдинг» и акционерных обществ и хозяйственных товариществ, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, на условиях финансового лизинга осуществляется из средств республиканского бюджета или за счет целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы по заключенному договору с организацией, определенной Правительством Республики Казахстан, предметом деятельности которой являются организация и проведение закупок медицинской техники для дальнейшей передачи организациям здравоохранения на условиях финансового лизинга.
Методика расчета и порядок выплаты лизинговых платежей организациям, оказывающим ГОБМП, за медицинскую технику, приобретенную на условиях финансового лизинга, определяются уполномоченным органом.
Размер вознаграждения по лизингу не превышает пяти процентов годовых от стоимости медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга.

3. Қорытынды ережелер
15. Бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылатын ТМККК шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
16. Республикалық бюджет қаражаты есебінен жоғары мамандандырылған медициналық көмек түрінде ТМККК көрсететін ұйым медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылауды есепке алмай, ТМККК көрсетуге арналған шартта көзделген айлық сомадан асып түскен жағдайда, шығындарды өтеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес ТМККК көрсетуге арналған шарттың орындалуын бағалаудың сызықтық шкаласын қолдана отырып, Қызметтерге ақы төлеу жөніндегі комиссияның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
17. ТМККК көрсеткені үшін қосалқы мердігердің шығындарын өтеуді қызметтер беруші тарификаторға сәйкес жүзеге асырады.
18. ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсету кезінде жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалардың шығындарын өтеу осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу ережесіне
қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсетуге
арналған шарттың орындауын бағалаудың сызықтық шкаласы
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін (бұдан әрі – ТМККК) көрсетуге арналған шарттың орындалуын бағалаудың сызықтық шкаласы стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету нысаны бойынша мамандандырылған медициналық көмек түрінде ТМККК көрсететін ұйымдарға және есепті кезеңде қолданылады.
Медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін есепке алмай, ТМККК көрсетуге арналған шартта көзделген айлық сомадан артатын ТМККК көрсететін ұйымдардың шығынын өтеу сомасын (бұдан әрі – өтеу сомасы) есептеу мынадай реттілікпен жүзеге асырылады:
1-қадам: медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін есепке алмай, ТМККК көрсетуге арналған шартта көзделген айлық сомадан асып кету сомасын есептеу мына формула бойынша анықталады:
Сасып кету = Сшарт – Стөлемге ұсынылған, мұндағы
Сасып кету – медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін есепке алмай, ТМККК көрсетуге арналған шартта көзделген айлық сомадан асып кету сомасы;
Сшарт – ТМККК көрсетуге арналған шартта көзделген айлық сома (бұдан әрі – шарт бойынша сома);
Стөлемге ұсынылған – ТМККК көрсететін ұйымның шеңберінде ақы төлеу республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылатын мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілген медициналық қызметтер үшін шот-тізілім бойынша ТМККК қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеуге ұсынған сомасы;
2-қадам: медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін есепке алмай, ТМККК көрсетуге арналған шартта көзделген сомадан асып кету пайызын (бұдан әрі – асып кету пайызы) анықтау мына формула бойынша:
%асып кету = Сасып кетушарт х 100, мұндағы
%асып кету – асып кету пайызы;
3-қадам: мына кестеге сәйкес интервал бойынша өтеу пайызын айқындау:
Интервалдың
№ (i)
Асып кету пайызы
Өтеу пайызы
(%өтеу.i)
1

3. Заключительные положения
15. Порядок оплаты за оказанные медицинские услуги в рамках ГОБМП, осуществляемые за счет бюджетных средств, определяется уполномоченным органом.
16. В случае превышения организацией, оказывающей ГОБМП в виде специализированной медицинской помощи за счет средств республиканского бюджета, месячной суммы, предусмотренной договором на оказание ГОБМП без учета контроля качества и объема медицинской помощи, возмещение затрат осуществляется по решению Комиссии по оплате услуг с применением линейной шкалы оценки исполнения договора на оказание ГОБМП согласно приложению к настоящим Правилам в порядке, определяемом уполномоченным органом.
17. Возмещение затрат поставщиком субподрядчику за оказание ГОБМП осуществляется в соответствии с тарификатором.
18. Физическим лицам, занимающимся частной медицинской практикой, возмещение затрат при оказании медицинской помощи в рамках ГОБМП осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Приложение
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения за счет
бюджетных средств
Линейная шкала оценки исполнения договора на оказание
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Линейная шкала оценки исполнения договора на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) распространяется на организации, оказывающие ГОБМП в виде специализированной медицинской помощи по форме стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, и применяется в отчетном периоде.
Расчет суммы возмещения организации, оказывающей ГОБМП, превысившей месячную сумму, предусмотренную договором на оказание ГОБМП без учета результатов контроля качества и объема медицинской помощи (далее – сумма возмещения), осуществляется в следующей последовательности:
1-й шаг: расчет суммы превышения месячной суммы, предусмотренной договором на оказание ГОБМП без учета результатов контроля качества и объема медицинской помощи, определяется по следующей формуле:
Спревыш = Сдоговор – Спредъяв. к оплате, где
Спревыш – сумма превышения месячной суммы, предусмотренной договором на оказание ГОБМП, без учета результатов контроля качества и объема медицинской помощи;
Сдоговор – месячная сумма, предусмотренная договором на оказание ГОБМП (далее – сумма по договору);
Спредъяв. к оплате – сумма, предъявленная к оплате организацией, оказывающей ГОБМП, за оказание услуг ГОБМП по счет-реестру за оказанные медицинские услуги по специализированной медицинской помощи в рамках, оплата которой осуществляется за счет средств республиканского бюджета;
2-й шаг: определение процента превышения суммы, предусмотренной договором на оказание ГОБМП, без учета результатов контроля качества и объема медицинской помощи (далее – процент превышения) по следующей формуле:
%превыш.= Спревыш / Сдоговор х 100, где
%превыш – процента превышения;
3-й шаг: определение процента возмещения в соответствии с интервалом согласно следующей таблице:
интервала (i)
Процент превышения (%превыш)
Процент возмещения
(%возм.i)
1