Еттің кейбір түрлерін әкелуге арналған тарифтік квоталар көлемін бөлу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2333 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 наурыздағы № 269 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.03.24 № 269 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін) Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының бүкіл мәтіні бойынша «Индустрия» деген сөз «Экономикалық даму» деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.21 № 750 Қаулысымен.
«Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кедендік одағының бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы» Еуразиялық экономикалық қауымдастығының кедендік одақ комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімінің 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) оларға қатысты тарифтік квоталар енгізілген еттің (бұдан әрі - ет) кейбір түрлерін әкелуге арналған тарифтік квоталарды бөлу әдісі;
2) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы елдерден шығарылған және әкелінген етті қоспағанда, етті Қазақстан Республикасының аумағына әкелу үшін тарифтік квоталар көлемін бөлу бекітілсін.
3) Осы қаулыға қосымшаға сәйкес ет жеткізушілер болып табылатын заңды және жеке тұлғалар арасында тарифтік квоталар бөлінсін.
4) Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Сауда комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыға қосымшаға сәйкес заңды және жеке тұлғаларға тарифтік квота шегінде ет импортына лицензиялар беруді жүзеге асырсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті заңды және жеке тұлғалардың етті осы қаулыға қосымшаларда көрсетілген көлемде әкелуін бақылауды қамтамасыз етсін және тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне Ауыл шаруашылығы және Экономикалық даму және сауда министрліктеріне өнім берушілер мен шығарылған елі бөлінісінде ет әкелудің нақты көлемі туралы ақпарат берсін.
5. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі бір апта мерзімде Еуразиялық экономикалық қоғамдастық Интеграциялық комитетінің Хатшылығын Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайтын сыртқы сауда қызметін реттеу шаралары туралы хабардар етсін.
6. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2333 қаулысымен
бекітілген
Оларға қатысты тарифтік квоталар енгізілген еттің кейбір
түрлерін әкелуге арналған тарифтік квоталарды бөлу әдісі

О распределении объемов тарифных квот на ввоз некоторых видов мяса
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2333. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 марта 2011 года № 269
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.03.2011 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
Сноска. По всему тексту постановления слово "индустрии" заменено словами "экономического развития" в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.07.2010 № 750 .
В соответствии с пунктом 9 Решения Комиссии таможенного союза Евразийского экономического сообщества от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) метод распределения тарифных квот на ввоз некоторых видов мяса, в отношении которых введены тарифные квоты (далее - мясо);
2) распределение объемов тарифных квот для ввоза на территорию Республики Казахстан мяса, за исключением мяса, происходящего и ввезенного из стран-участников Содружества Независимых Государств.
2. Распределить тарифные квоты между юридическими и физическими лицами, являющимися поставщиками мяса, согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Комитету торговли Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке осуществлять выдачу лицензий на импорт мяса в пределах тарифной квоты юридическим и физическим лицам согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить контроль за ввозом мяса юридическими и физическими лицами в объемах, указанных в приложениях к настоящему постановлению, и ежеквартально, к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять в министерства сельского хозяйства и экономического развития и торговли информацию о фактическом объеме ввоза мяса в разрезе поставщиков и стран происхождения.
5. Министерству иностранных дел Республики Казахстан в недельный срок уведомить Секретариат Интеграционного комитета Евразийского экономического сообщества о принимаемых Правительством Республики Казахстан мерах регулирования внешнеторговой деятельности.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2333
Метод
распределения тарифных квот на ввоз некоторых видов мяса,
в отношении которых введены тарифные квоты

1. Жалпы ережелер
1. Осы Оларға қатысты тарифтік квоталар енгізілген еттің кейбір түрлерін әкелуге арналған тарифтік квоталарды бөлу әдісі (бұдан әрі - Әдіс) сыртқы сауда қызметін реттеу құралы ретінде тарифтік квоталарды қолдану тәртібін айқындау мақсатында әзірленді.
2. Осы Әдістің әрекеті ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны мен тіркелген орнына қарамастан барлық заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.
2. Терминдер мен анықтамалар
3. Осы Әдісте мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тарихи өнім беруші - бұдан бұрынғы кезеңде оларға қатысты тарифтік квоталар енгізілген еттің кейбір түрлерін алыс шетелден әкелуді жүзеге асырған заңды немесе жеке тұлға;
2) жаңа өнім беруші - тарифтік квоталар енгізілген жылдың тікелей алдындағы жыл ішінде оларға қатысты тарифтік квоталарын енгізілген еттің кейбір түрлерін алыс шетелден әкелуді жүзеге асырған заңды немесе жеке тұлға;
3) тарифтік квотаның көлемі - импортына импорттық кедендік баждардың квотаішілік ставкалары бойынша салық салынатын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тауарлардың саны;
4) бұрынғы кезең — тарифтік квота енгізілген жылдың тікелей алдындағы екі жыл;
5) уәкілетті орган - сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган.
3. Тарифтік квоталарды бөлу
4. Тарифтік квотаны тарихи жеткізушілер арасында бөлу бұрынғы кезеңде әкелінген олардың импорты көлемінің үлес салмағы негізінде бұрынғы кезең ішіндегі импортының орташа көлемінде жүзеге асырылады.
Жаңа өнім берушілер арасында тарифтік квотаны бөлу тікелей бұрынғы жылы тарифтік квота енгізілген жыл ішінде әкелінген олардың импорты көлемінің 70%-ы үлес салмағы негізінде бұрынғы кезең ішіндегі импортының орташа көлемінде жүзеге асырылады.
5. Бұрынғы кезең ішінде импортының орташа көлемі бұрынғы кезең ішінде импортының нақты көлемінің қарапайым орташа шамасы ретінде есептеледі.
6. Өнім берушілердің әрқайсысының есептелген үлес салмағы негізінде олардың әрқайсысы үшін тарифтік квотаның жалпы көлеміндегі тарифтік квота мөлшері айқындалады.
Өнім берушілердің тарифтік квоталар көлемінің нәтижелері деп үтірден кейін үш белгіге дейін математикалық дөңгелектелген сан түсініледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.25 № 1411 Қаулысымен.
7. Өнім берушілер арасында бөлінетін тарифтік квота мынадай өлшемдерге сәйкес болуы тиіс:
1) алыс шетелден ет әкелуді жүзеге асыру;

1. Общие положения
1. Настоящий метод распределения тарифных квот на ввоз в Республику Казахстан некоторых видов мяса, в отношении которых введены тарифные квоты (далее - Метод), разработан в целях определения порядка применения тарифных квот как инструмента регулирования внешнеторговой деятельности.
2. Действие настоящего Метода распространяется на всех юридических и физических лиц независимо от их организационно-правовой формы и места регистрации.
2. Термины и определения
3. В настоящем Методе используются следующие понятия:
1) исторический поставщик - юридическое или физическое лицо, осуществлявшее ввоз из стран дальнего зарубежья некоторых видов мяса, в отношении которых введены тарифные квоты, в предшествующий период;
2) новый поставщик - юридическое или физическое лицо осуществлявшее ввоз из стран дальнего зарубежья некоторых видов мяса, в отношении которых введены тарифные квоты, в течение года, непосредственно предшествующего году введения тарифной квоты;
3) объем тарифной квоты - количество товаров, определяемое Правительством Республики Казахстан, импорт которых облагается по внутриквотным ставкам импортных таможенных пошлин;
4) предшествующий период - два года, непосредственно предшествующие году введения тарифной квоты;
5) уполномоченный орган - уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности.
3. Распределение тарифных квот
4. Распределение тарифной квоты между историческими поставщиками осуществляется на основе удельного веса объема их импорта, завезенного в предшествующий период, в среднем объеме импорта за предшествующий период.
Распределение тарифной квоты между новыми поставщиками осуществляется на основе удельного веса 70 % объема их импорта, завезенного в течение года, непосредственно предшествующего году введения тарифной квоты, в среднем объеме импорта за предшествующий период.
5. Средний объем импорта за предшествующий период рассчитывается как простая средняя величина от фактического объема импорта за предшествующий период.
6. На основании рассчитанного удельного веса каждого из поставщиков определяется размер тарифной квоты для каждого из них в общем объеме тарифной квоты.
Результатом расчета объемов тарифных квот поставщиков понимается число, математически округленное до третьего знака после запятой.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.12.2010 № 1411.
7. Поставщики, между которыми распределяется тарифная квота, должны соответствовать следующим критериям:
1) осуществлять ввоз мяса из стран дальнего зарубежья;

2) әкелу көлемі 25 кг-нан кем болмауы тиіс.
8. Өнім берушілер арасында тарифтік квотаны бөлу олардың квотаны алуға қатысты тең құқылығына және меншік нысанының белгілеріне, тіркелген орнына немесе нарықтағы жағдайына қарай кемсітпеушілікке негізделеді.
9. Ірі қара малдың жас немесе тоңазытылған етінің импорты үшін тарифтік квотаны бөлу (СЭҚ ТН коды 0201) сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың өтінімдер беру кезектілігі тәртібімен жүзеге асырылады.
4. Пайдаланылмаған тарифтік квотаның көлемін бөлу
10. Егер тарифтік квота көлемі бұрынғы екі жыл ішіндегі импорттың орташа көлемінен асып кеткен жағдайда, тарифтік квотаның бөлінбеген бір бөлігі тарифтік квота қолданысының 3 тоқсаны өткен соң осы Әдістің 4 - 7-тармақтарында белгіленген тәртіппен бөлінеді.
5. Тарифтік квоталарды өнім беруші елдер арасында бөлу
11. Тарифтік квота қажет болған жағдайда өнім беруші елдер арасында бұрынғы кезең ішінде көрсетілген елдер импортының көлеміне тепе-тең бөлінеді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.21 № 750 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2333 қаулысымен
бекітілген
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы елдерден шығарылған
және әкелінген етті қоспағанда, етті Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу үшін тарифтік квоталар көлемін бөлу

2) объем ввоза не должен быть меньше 25 кг.
8. Распределение тарифной квоты между поставщиками основывается на их равноправии в отношении получения квоты и недискриминации по признакам формы собственности, места регистрации или положения на рынке.
9. Распределение тарифной квоты для импорта мяса крупного рогатого скота, свежего или охлажденного (код ТН ВЭД 0201) осуществляется в порядке очередности подачи заявок участников внешнеэкономической деятельности.
4. Распределение неиспользованного объема тарифной квоты
10. В случае, если объем тарифной квоты превышает средний объем импорта за два предшествующих года, нераспределенная часть тарифной квоты распределяется по истечении 3 квартала действия тарифной квоты, в порядке, установленном пунктами 4-7 настоящего Метода.
5. Распределение тарифных квот между странами-поставщиками
11. Тарифная квота, при необходимости, распределяется между странами-поставщиками пропорционально объему импорта из указанных стран за предшествующий период.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.07.2010 № 750 .
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2333
Распределение
объемов тарифных квот для ввоза на территорию
Республики Казахстан мяса, за исключением мяса, происходящего и
ввезенного из стран-участников Содружества Независимых
Государств