"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 15 қаңтардағы № 9 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі
стратегиялық даму жоспары туралы
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары (бұдан әрі - Стратегиялық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, орталық және жергілікті атқарушы органдар өз қызметінде Стратегиялық жоспарды басшылыққа алсын және оны іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде Стратегиялық жоспарды іске асыру мақсатында әзірленуге және бекітілуге тиіс мемлекеттік бағдарламалар тізбесін белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізсін.
4. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, орталық және жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға:
1) жыл сайын 15 мамырға Стратегиялық жоспардың өткен жылы іске асырылу барысы туралы Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің ведомствоның тікелей құзыретіне кіретін құжаттарын іске асыру мониторингінің нәтижелеріне негізделген талдамалық ақпаратты;
2) 2015 жылғы және 2020 жылғы 15 маусымға Стратегиялық жоспардың іске асырылу барысы туралы Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің ведомствоның тікелей құзыретіне кіретін құжаттарының іске асырылуын бағалау нәтижелеріне негізделген талдамалық ақпаратты берсін.
5. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне:
1) жыл сайын 15 мамырға Стратегиялық жоспардың іске асырылу мониторингінің қорытындылары туралы жиынтық ақпаратты;
2) 2015 жылғы және 2020 жылғы 15 маусымға Стратегиялық жоспардың іске асырылуын бағалау қорытындылары туралы жиынтық ақпаратты берсін.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі жыл сайын 1 шілдеге мониторинг нәтижелері негізінде және 2015 жылғы және 2020 жылғы 1 тамызға бағалау нәтижелері негізінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін Стратегиялық жоспардың іске асырылу барысы туралы хабардар етсін.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 января 2010 года № 9
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан
О Стратегическом плане развития Республики Казахстан
до 2020 года
В целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года (далее - Стратегический план).
2. Правительству Республики Казахстан, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, центральным и местным исполнительным органам руководствоваться в своей деятельности Стратегическим планом и принять необходимые меры по его реализации.
3. Правительству Республики Казахстан в месячный срок внести в установленном порядке в Администрацию Президента Республики Казахстан перечень государственных программ, подлежащих разработке и утверждению в целях реализации Стратегического плана.
4. Государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, центральным и местным исполнительным органам представлять в уполномоченный орган по государственному планированию:
1) ежегодно к 15 мая аналитическую информацию о ходе реализации в истекшем году Стратегического плана, основанную на результатах мониторинга реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, непосредственно входящих в компетенцию ведомства;
2) к 15 июня 2015 года и 2020 года аналитическую информацию о ходе реализации Стратегического плана, основанную на результатах оценки реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, непосредственно входящих в компетенцию ведомства.
5. Уполномоченному органу по государственному планированию представлять в Правительство Республики Казахстан:
1) ежегодно к 15 июня сводную информацию об итогах мониторинга реализации Стратегического плана;
2) к 15 июля 2015 года и 2020 года сводную информацию об итогах оценки реализации Стратегического плана.
6. Правительству Республики Казахстан ежегодно к 1 июля на основе результатов мониторинга и к 1 августа 2015 года и 2020 года на основе результатов оценки информировать Администрацию Президента Республики Казахстан о ходе реализации Стратегического плана.

7. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
8. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
9. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                        Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы «__» _______
№ ___ Жарлығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің
кейбір күші жойылған жарлықтарының тізбесі
1. «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 43-44, 532-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 28 қарашадағы № 271 Жарлығының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 18 желтоқсандағы № 1252 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 49, 556-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 ақпандағы
№ 56 Жарлығының 5-тармағының 2) тармақшасы.
4. Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 15 мамырдағы № 593 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 27, 248-құжат).
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы «__» _______
№ ____ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
2020 ЖЫЛҒА ДЕЙІНГІ СТРАТЕГИЯЛЫҚ
ДАМУ ЖОСПАРЫ МАЗМҰНЫ
Кіріспе.
I. Стратегиялық жоспар - 2020: жаһандық үрдістер
Әлемдік экономикадағы үрдістер
Қыр көрсетулер мен мүмкіндіктер
II. Стратегиялық жоспар - 2010: негізгі нәтижелер
Жетістіктер
Өзектілігі сақталып отырған қыр көрсетулер
III. Қазақстанның 2020 жылға дейінгі дамуының түйінді бағыттары
Қазақстан 2020 жылы
Қазақстанның өркендеуінің, гүлденуі мен қауіпсіздігінің тұрақты тұғыры: түйінді бес бағыт
Түйінді бағыт: дағдарыстан кейінгі дамуға дайындық
Бизнес ортаны жақсарту
Қаржы секторын нығайту
Сенімді құқықтық орта қалыптастыру
Түйінді бағыт: экономиканы әртараптандыруды жеделдету
Қолайлы экономикалық орта қалыптастыру
Экономиканы әртараптандыруды қолдау үшін макроэкономикалық басқару
Тиімсіз жобаларға қарсы іс-қимыл
Ұлттық инновациялық жүйені құру
Табысты индустрияландыру принциптері
Әртараптандырудың басымдықтары
Агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу
Құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарының өндірісі
Мұнайды қайта өңдеу және мұнай-газ саласының инфрақұрылымы
Металлургия және дайын металл өнімдерін өндіру
Химия, фармацевтика және қорғаныс өнеркәсібі
Атом энергетикасы және балама энергия көздерін қоса алғанда, энергетиканы дамыту
Көлік және телекоммуникациялар
Түйінді бағыт: болашаққа салынған инвестициялар
Білім
Денсаулық сақтау
Еңбек ресурстары
Түйінді бағыт: азаматтарға қызмет көрсету
Халықты әлеуметтік қорғау
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
Түйінді бағыт: ұлтаралық келісімді, қауіпсіздікті, халықаралық қатынастардың тұрақтылығын қамтамасыз ету
Ішкі тұрақтылықты қолдау
Ұлттық қауіпсіздік
Халықаралық қатынастар және сыртқы саясат
IV. 2020 - стратегиялық жоспарын іске асыру негізі: нәтижелі мемлекеттік сектор
Нақты өкілеттіктер мен жауапкершілікті айқындау
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттыру
Мемлекеттік қызметті кәсібилендіру
Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару
Мемлекеттік сектордың реформаларын басқару
V. Стратегиялық жоспар - 2020 іске асыру мониторингі және бағалау
Мониторинг және бағалау жүйесі
Азаматтарды тарту
Мониторинг үшін статистикалық дерек қор құру
Қорытыны
Кіріспе

7. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему Указу.
8. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
9. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
Приложение
к Указу Президента
Республики Казахстан
от " " 2010 года №
Перечень утративших силу некоторых
указов Президента Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 43-44, ст. 532).
2. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 18 декабря 2003 года № 1252 "О внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 28 ноября 1999 года № 271" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 49, ст. 556).
3. Подпункт 2) пункта 5 Указа Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2006 года № 56 "О Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан".
4. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 15 мая 2008 года № 593 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан 2008 г., № 27, ст. 248).
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от " " 2010 года №
СТРАТЕГИЧЕСКИЙ ПЛАН
РАЗВИТИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ДО 2020 ГОДА
СОДЕРЖАНИЕ
Введение
I. Стратегический план - 2020: глобальные тенденции
Тенденции в мировой экономике
Вызовы и возможности
II. Стратегический план - 2010: основные результаты
Достижения
Вызовы, остающиеся актуальными
III. Ключевые направления развития Казахстана до 2020 года
Казахстан в 2020 году
Стабильная база для роста, процветания и безопасности
Казахстана: пять ключевых направлений
Ключевое направление: подготовка к посткризисному развитию
Улучшение бизнес-среды
Укрепление финансового сектора
Формирование надежной правовой среды
Ключевое направление: ускорение диверсификации экономики
Формирование благоприятной экономической среды
Макроэкономическое управление в поддержку диверсификации
экономики
Противодействие неэффективным проектам
Построение национальной инновационной системы
Принципы успешной индустриализации
Приоритеты диверсификации
Агропромышленный комплекс и переработка сельскохозяйственной
продукции
Строительная индустрия и производство строительных материалов
Нефтепереработка и инфраструктура нефтегазового сектора
Металлургия и производство готовых металлических продуктов
Химическая, фармацевтическая и оборонная промышленность
Развитие энергетики, включая атомную энергетику и
альтернативные источники энергии
Транспорт и телекоммуникации
Ключевое направление: инвестиции в будущее
Образование
Здравоохранение
Трудовые ресурсы
Ключевое направление: услуги для граждан
Социальная защита населения
Жилищно-коммунальное хозяйство
Ключевое направление: обеспечение межнационального согласия, безопасности, стабильности международных отношений
Поддержание внутренней стабильности
Национальная безопасность
Международные отношения и внешняя политика
IV. Основа для реализации Стратегического плана - 2020: результативный государственный сектор
Определение четких полномочий и ответственности
Повышение качества оказания государственных услуг
Профессионализация государственной службы
Государственное управление, ориентированное на результат
Управление реформами государственного сектора
V. Мониторинг и оценка реализации Стратегического плана - 2020
Система мониторинга и оценки
Вовлечение граждан
Создание базы статистических данных для мониторинга
Заключение
Введение

1997 жылдың қазан айында Қазақстан Республикасы Президентінің «Барлық Қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты халыққа Жолдауында Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын (бұдан әрі - «Қазақстан - 2030» стратегиясы) белгіленді. Бұл Стратегия егеменді елімізді әлемнің ең қауіпсіз, тұрақты, экологиялық орнықты, экономикасы қарқынды дамып келе жатқан елдерінің біріне айналдыруға бағытталған ұзақ мерзімді даму жолын айқындап берді.
«Қазақстан - 2030» стратегиясында жеті ұзақ мерзімді басымдық айқындалған: ұлттық қауіпсіздік, ішкі саяси тұрақтылық және қоғамның топтасуы; шетел инвестициялары мен ішкі жинақталымдардың деңгейі жоғары ашық нарықтық экономикаға негізделген экономикалық өсу; Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білімі мен әл-ауқаты; энергетика ресурстары; инфрақұрылым, әсіресе көлік және байланыс; кәсіби мемлекет. Осы басымдықтар елді одан әрі дамыту жөніндегі нақты іс-қимылдар әзірлеудің негізіне айналды.
Қазақстан Республикасының Президенті 2001 жылғы желтоқсанда бекіткен Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары (бұдан әрі - Стратегиялық жоспар - 2010) «Қазақстан - 2030» стратегиясын іске асырудың алғашқы он жылдық кезеңі болып табылады.
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарында (бұдан әрі - Стратегиялық жоспар - 2020) Қазақстанның 2010 жылдан 2019 жылдар кезеңін қамтитын даму бағдарламасының төмендегідей кезеңі берілген.
Стратегиялық жоспар - 2010 іске асырылудың аяқталу мерзіміне қарай және Стратегиялық жоспар - 2020 әзірлеу кезеңінде дамудың сыртқы жағдайлары елеулі өзгерістерге ұшырады. Қазақстан соңғы жетпіс жыл ішіндегі ең ауыр жаһандық дағдарысқа қарсы тұруға беттеді.
Экономикалық айналымның әсер етуі, бірінші кезекте, ағымдағы әлемдік қаржы-экономикалық дағдарыстың әсері ұлттық экономиканың әлемдік немесе өңірлік дағдарыстардың келеңсіз салдарына төтеп беруін арттыруға бағытталған шараларды жүзеге асыру қажеттілігін анықтайды.
Елдің дағдарыстан кейінгі дамуы үшін жағдайлар жасайтын бірінші кезектегі шаралар іскерлік және инвестициялық ахуалды жақсартуға, елдің қаржы жүйесін нығайтуға және мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыруға шоғырландырылады.
Экономиканың сапалы өсуі елдің үдемелі индустриялық-инновациялық дамуына ықпал ететін физикалық инфрақұрылымды жаңғыртуға, адами ресурстарды дамытуға және институционалдық базасын нығайтуға негізделеді.
Әлеуметтік қорғалу, ішкі тұрақтылық және үйлестірілген сыртқы саясат мәселелері таяудағы он жылдықта елдің даму басымдықтарының қатарында сақталатын болады.
Әртараптандырылған экономиканың негізінде ел азаматтарының әл-ауқатын арттыру Стратегиялық жоспар - 2020-ны іске асырудың басты жетістігі болады.
I. Стратегиялық жоспар - 2020: жаһандық үрдістер
Әлемдік экономикадағы үрдістер
Стратегиялық жоспар - 2010 әзірленіп жатқан кезеңде әлемнің көптеген елдері өздерінің экономикалық даму шыңында еді. Стратегиялық жоспар - 2020-ға дайындық түбегейлі басқа - жаһандық экономикалық құлдырау - жағдайларда жүзеге асырылды.

В октябре 1997 года в Послании Президента Республики Казахстан народу страны "Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев" была представлена Стратегия развития Республики Казахстан до 2030 года (далее - Стратегия "Казахстан - 2030"). Данная Стратегия обозначила долгосрочный путь развития суверенной республики, направленный на трансформацию страны в одну из самых безопасных, стабильных, экологически устойчивых государств мира с динамично развивающейся экономикой.
В Стратегии "Казахстан - 2030" определены семь долгосрочных приоритетов: национальная безопасность; внутриполитическая стабильность и консолидация общества; экономический  рост, базирующийся на открытой рыночной экономике с высоким уровнем иностранных инвестиций и внутренних сбережений; здоровье, образование и благополучие граждан Казахстана; энергетические ресурсы; инфраструктура, в особенности транспорт и связь; профессиональное государство. Эти приоритеты стали основой для разработки конкретных планов действий по дальнейшему развитию страны.
Первым долгосрочным этапом реализации Стратегии "Казахстан - 2030" стал Стратегический план развития Республики Казахстан до 2010 года (далее - Стратегический план - 2010), утвержденный Указом Президента Республики Казахстан в декабре 2001 года.
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года (далее - Стратегический план - 2020) станет следующим этапом реализации Стратегии "Казахстан - 2030" в период с 2010 по 2019 годы.
Ко времени завершения реализации Стратегического плана - 2010 и в период разработки Стратегического плана - 2020 существенно изменились внешние условия развития. Казахстан вошел в противостояние самому серьезному глобальному кризису за последние семьдесят лет.
Воздействие экономической цикличности, в первую очередь, влияние текущего финансово-экономического кризиса определяет необходимость осуществления мер, направленных на повышение устойчивости национальной экономики к негативным последствиям мировых или региональных кризисов.
Первоочередные меры, создающие условия для посткризисного развития страны, будут сфокусированы на улучшение делового и инвестиционного климата, укрепление финансовой системы страны и повышение эффективности государственного управления.
Качественный рост экономики будет основан на модернизации физической инфраструктуры, развитии человеческих ресурсов и укреплении институциональной базы, способствующих форсированному индустриально-инновационному развитию страны.
Вопросы социальной защищенности, внутренней стабильности и сбалансированной внешней политики останутся в числе приоритетов развития страны на ближайшее десятилетие.
Повышение благосостояния граждан страны на основе диверсифицированной экономики станет главным достижением реализации Стратегического плана - 2020.
I. Стратегический план - 2020: глобальные тенденции
Тенденции в мировой экономике
В период, когда разрабатывался Стратегический план - 2010, мировая экономика вступила в фазу подъема. Подготовка Стратегического плана - 2020 осуществлялась в кардинально иных условиях - глобального экономического спада.

2007 жылдың екінші жартысында АҚШ-тағы ипотекалық облигациялар нарығының құлдырауынан басталған қаржы-экономикалық дағдарыс бүгінде барлық мемлекеттерді қамтыды. 2009 жылдың басында әлемдік сауда көлемінің өсу қарқыны 50 пайыздық тармаққа азайды: жылына 20%-дық жылдық өсімнен 30%-дық төмендеуге дейін.
Жаһандық экономиканың дамуын бағалау, оны қалпына келтіру баяу жүреді дегенге саяды. Әлемдік сұраныстың азаюына орай экспорттық нарықтағы бәсекелестік күшейе түседі, ал тауарлардың бағасы тұралайтын болады немесе өткен онжылдыққа қарағанда ақырын өсетін болады.
Жаһандық экономиканың болжанып отырған шамалы өсімі мен экологиялық таза энергетикалық технологиялар рөлінің өсуі дәстүрлі энергия тасығыштардың әлемдік бағасының төмендеуіне әкелуі мүмкін.
Таяу онжылдықта азық-түлік қауіпсіздігі әлемдік қоғамдастықтың үнемі назар аударатын саласы болады. Жаһандық рецессия азық-түлік бағасының 2007 - 2008 жылдардағы жоғары деңгейімен салыстырғанда төмендеуіне алып келді. Сонымен қатар көптеген елдерде адам саны өсуінің жалғасуы және әлемдік экономиканың қалпына келуі азық-түлік тауарлары бағаларының өсуіне алып келеді деп болжанып отыр. Жер ресурстарына бай, халқы көп елдердің ортасында тұрған Қазақстан азық-түлікке өсіп отырған әлемдік сұраныстың қанағаттандыруға ықпал ету үшін отандық ауыл шаруашылығын дамытуды ынталандыруы тиіс.
Жақын болашақта денсаулық сақтаудағы жаһандық проблемалар күшейе түспек, өйткені түрлі елдердің адамдары арасындағы байланыс барынша қарқындап барады. Осының нәтижесінде түрлі аурулардың Қазақстанның аумағына еніп кету мүмкіндіктері арта түседі. Барлық елдер үшін АҚТҚ/ЖҚТБ әлі де айтарлықтай қатер төндіріп отыр. Адамдардың денсаулығы үшін жаңа А/НINІ вирусы қауіпті болып тұр.
Ағымдағы жаһандық дағдарыс әлемдік экономикада өзара байланыстың жоғары дәрежеде болуының да өз кемшілігі бар екенін көрсетті. Дамыған елдердегі қаржы және экономикалық проблемалардың әлемдегі ахуалға әсер етуінің нәтижелері еркін нарықтың артықшылықтары мен ашықтығының кемшіліктері және құндылықтары туралы кезекті дау туғызып отыр. Жеке елдердің әлемдік сауданың дамуын шектейтін және өңірлендіру процестеріне ықпал ететін протекционистік экономикалық саясаттың түрлі үлгілеріне ұмтылыстарын күшейіп отырғандығымен есептеспеуге болмайды.
Күтіліп отырған жаһандық жылыну нәтижесінде климаттың өзгеру проблемаларымен және атмосфераға зиянды заттар шығарындыларын бақылау қажеттілігімен қатар, Қазақстанның өңірлік проблемаларды шешуге қатысуына тура келеді. Мәселен, Орталық Азия және Батыс Қытайдың ірі өзендер ресурстарын пайдаланатын елдерде экономикалық белсенділік пен халық санының өсуі жалғасатындықтан, ал климаттың өзгеруі судың қол жетімділігі мен сапасына қосымша келеңсіз ықпал ететіндіктен суды пайдалану мәселелері өткірлене түседі. Көші-қон, халықтың жұмыспен қамтылуы, сауда және қаржы қатынастары сияқты басқа өңірлік мәселелердің де өзектілігі күшейетін болады.
Қыр көрсетулер мен мүмкіндіктер
Өткен онжылдық ішінде Қазақстан экономикасы әртараптандырылған, қауіпсіздік пен демократия жағдайында өмір сүретін, өзінің табиғи ресурстарын барлық азаматтарының игілігі үшін пайдаланатын, халқы білімді әрі денсаулығы мықты елдің болашақта дамуы үшін негіз жасауды бастады. Бұған мұнай және басқа да минералдық ресурстарға баға қарқынды өсіп отырған жағдайда экспорттың ұлғаюынан түскен едәуір табыс ықпал етті. Мұндай жағдай таяудағы онжылдықта елдің одан әрі дамуына кепілдік бола алмайды.
Ағымдағы әлемдік дағдарыс жағдайында жаһандық экономиканың болашақтағы дамуы айқын емес әрі оны болжау мүмкін емес деген қорытынды барлық елдер үшін маңызды болып табылады. Бұл фактіні одан әрі экономикалық дамуды жоспарлау кезінде ескеру қажет.
Әлемнің жетекші экономикалары аса күрделі бәсекелес жағдайларда жұмыс істеп, жұмыс күшінің өнімділігін өсіруді арттыру, инфрақұрылымға және телекоммуникацияларға инвестиция салу, қаржы жүйелерін нығайту, мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру, сондай-ақ бизнесті дамыту үшін қолайлы жағдай жасау арқылы келесі экономикалық айналымға дайындалу жөніндегі алдын-алу шараларын қабылдайтын болады. Дәл осындай міндеттер Қазақстан үшін «Қазақстан - 2030» стратегиясында берілген стратегиялық тұрақтылар болып табылады. Келесі онжылдық бойы Қазақстанда осы міндеттерге қол жеткізу жұмыстары жүргізілетін болады.
Қазақстан ірі көмірсутек шикізатын өндірушілердің бірі болып қала береді. Сонымен бірге республика энергетиканы технологиялық жаңғыртуды және энергия үнемдеуді дамытуды жеделдетіп жаһандық жылыну проблемаларын шешуге қатысады. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында елдің ауыл шаруашылығы, әсіресе ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу одан әрі дамитын болады. Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесі аурулардың жаңа түрлеріне қарсы тұруға қабілетті болады. Инфрақұрылымды жаңғырту және қоршаған ортаны қорғау міндеттері ескеріле отырып, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану саясатын қалыптастыру есебінен елдің табиғи ресурстарын, әсіресе су ресурстарын пайдалану тиімділігі өседі.
Қазақстан тұрақты саяси ортаға, айтарлықтай экономикалық және адами капиталға, бай табиғи ресурстарға, негізгі өндірістік инфрақұрылымға, тұрақты қаржы жүйесіне ие бола отырып ағымдағы әлемдік экономикалық дағдарыстан туындаған қыр көрсетулерді теңгерімді әрі орнықты дамуға қол жеткізу үшін жаңа мүмкіндіктерге айналдыра алады.
Ауқымды жоспарларды іске асыру бюджеттік шектеулердің күшейтілуімен соқтығысатындығын ескере отырып мемлекет инвестициялар кірістілігінің жоғары деңгейі мен қабылданып отырған бағдарламалар тиімділігінің артуы қамтамасыз етілетін болады.
II. Стратегиялық жоспар - 2010: негізгі нәтижелер

Финансово-экономический кризис, начавшийся во второй половине 2007 года с падения рынка ипотечных облигаций в США, охватил практически все страны мира. К началу 2009 года темпы роста объемов мировой торговли снизились более чем на 50 процентных пунктов: от 20-процентного роста в год до почти 30-процентного снижения.
Оценки развития глобальной экономики основываются на том, что ее восстановление будет происходить медленно. В связи с ослаблением мирового спроса конкуренция на экспортных рынках усилится, а цены на товары не будут иметь условий для устойчивого роста или, по крайней мере, будут расти заметно медленнее, чем в предыдущее десятилетие.
Сочетание прогнозируемого незначительного роста глобальной экономики и возрастающей роли экологически чистых энергетических технологий может привести к снижению мировых цен на традиционные энергоносители.
В ближайшее десятилетие продовольственная безопасность станет сферой постоянного внимания мирового сообщества. Глобальная рецессия привела к временному снижению цен на продовольствие по сравнению с достаточно высоким их уровнем, наблюдавшимся в 2007-2008 годах. Вместе с тем прогнозируется, что продолжающийся рост численности населения во многих странах и восстановление мировой экономики приведут к долгосрочному росту цен на продовольственные товары. Имея богатые земельные ресурсы, находясь в окружении стран с большим населением, Казахстан должен стимулировать развитие отечественного сельского хозяйства с тем, чтобы отвечать на вызовы растущего мирового продовольственного спроса.
Глобальные проблемы в сфере здравоохранения в ближайшем будущем, скорее всего, усилятся, так как контакты между людьми из разных стран становятся более интенсивными. В результате возрастают возможности проникновения различных болезней на территорию Казахстана. Продолжает оставаться серьезной угрозой для всех стран мира ВИЧ/СПИД. Опасным для здоровья людей становится новый вирус A/H1N1.
Текущий глобальный кризис показал, что высокая степень взаимосвязанности мировой экономики имеет свои издержки. Результаты влияния финансовых и экономических проблем развитых стран на ситуацию в мире вызывают споры о преимуществах и недостатках открытости и ценностей свободного рынка. Нельзя не учитывать усиливающиеся стремления отдельных стран к различным формам протекционистской экономической политики, ограничивающей развитие мировой торговли и способствующей процессам регионализации.
Наряду с проблемами изменения климата в результате ожидаемого глобального потепления и необходимостью контроля выбросов вредных веществ в атмосферу, Казахстану придется участвовать в решении региональных проблем. Так, вопросы водопользования станут более, острыми, так как в странах, использующих ресурсы крупных рек Центральной Азии и Западного Китая, продолжится рост экономической активности и численности населения, а изменения климата окажут дополнительное негативное влияние на доступность и качество воды. Другие региональные вопросы, такие как миграция, занятость населения, торговые и финансовые отношения, также станут более актуальными.
Вызовы и возможности
В течение предыдущего десятилетия Казахстан заложил основы будущего развития страны с диверсифицированной экономикой, хорошо образованным и здоровым населением, живущим в условиях безопасности и демократии, которая использует свои природные ресурсы на благо всех граждан. В значительной степени этому способствовали увеличивающиеся доходы от экспорта в условиях стремительно растущих цен на нефтяные и другие минеральные ресурсы. Такие же условия для дальнейшего развития страны не гарантируются в ближайшем десятилетии.
Важнейшим уроком текущего мирового кризиса стало понимание того, что будущее развитие глобальной экономики крайне неопределенно и непредсказуемо. И этот факт необходимо учитывать при планировании экономического развития страны в дальнейшем.
Лидирующие экономики мира будут функционировать в более сложных, конкурентных условиях и предпримут превентивные меры по подготовке к следующему экономическому циклу, наращивая производительность рабочей силы, инвестирование в инфраструктуру и телекоммуникации, укрепляя финансовые системы, повышая эффективность государственного управления, а также создавая благоприятные условия для развития бизнеса. Такие же задачи являются стратегическими константами для Казахстана, заданными Стратегией "Казахстан - 2030". В течение следующего десятилетия в Казахстане будет проводиться работа по достижению указанных задач.
Казахстан останется одним из крупнейших производителей углеводородного сырья. Вместе с тем, республика примет участие в решении проблемы глобального потепления, ускоряя технологическую модернизацию энергетики и развитие энергосбережения. В целях обеспечения продовольственной безопасности страны дальнейшее развитие получит сельское хозяйство, особенно переработка сельскохозяйственной продукции. Система здравоохранения Казахстана будет способна противостоять новым видам заболеваний. Эффективность использования природных ресурсов страны, в особенности водных, возрастет за счет модернизации инфраструктуры и формирования политики рационального использования природных ресурсов с учетом задачи по защите окружающей среды.
Имея стабильную политическую среду, значительный экономический и человеческий капитал, богатые природные ресурсы, основную производственную инфраструктуру, устойчивую финансовую систему, Казахстан способен трансформировать вызовы, созданные текущим мировым экономическим кризисом, в новые возможности для достижения сбалансированного и устойчивого развития.
Учитывая, что реализация масштабных планов столкнется с ужесточением бюджетных ограничений, будет обеспечен высокий уровень доходности государственных инвестиций и повышена эффективность реализации принимаемых программ.
II. Стратегический план - 2010: основные результаты

Стратегиялық жоспар - 2010 өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік, әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру, мемлекеттік сектор сияқты әрбір басым сала бойынша күтілетін нәтижелерді айқындау жолымен «Қазақстан - 2030» стратегиясын іске асыру негізін салды.
Стратегиялық жоспар - 2010 бәсекеге қабілетті экономика құру, өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы өндірісін дамыту, сондай-ақ әлеуметтік саладағы, бірінші кезекте білім беру және денсаулық сақтау саласындағы қызметтердің қолжетімділігін кеңейту жөніндегі міндеттерді белгіледі. Өкілеттіктерді орталықсыздандыруға екпін сала отырып, мемлекет қызметінің тиімділігін арттыру мемлекеттік қызметтер көрсетуді сапалы әкімшілендіру де өткен онжылдық кезеңдегі маңызды стратегиялық басымдық болды. Осы міндеттердің кейбірі орындалды немесе орындалуға жақын, алайда өктем талаптардың бір бөлігі келесі онжылдықта да өзекті болып қалады.
Жетістіктер
2000 және 2009 жылдар аралығында Қазақстан Стратегиялық жоспар - 2010 белгіленген кейбір түйінді салаларда айтарлықтай прогреске қол жеткізді. ЖІӨ өсуі жыл сайын орташа 8,5 %-ке жетіп, 2008 жылы өзінің алғашқы мәнінен 2,3 есе асты. 2007 жылы өнеркәсіп өндірісі екі еселеу (нақты өсім - 78 %) жөніндегі онжылдық кезеңнің мақсаттарына жетті, ауыл шаруашылығы өндірісі 1,44 есе өсті, ол 2000 жылға қарағанда 1,5 есеге өсудің нысаналы көрсеткішіне қол жеткізді деп айтуға болады. Экономиканы жедел әртараптандыру үшін берік негіз салынды. Даму институттары құрылып сәтті жұмыс істеуде, қажетті заңнама дайындалды.
Денсаулық сақтау, білім беру және халықты әлеуметтік қорғау салаларында айтарлықтай өзгерістер жасалды: туберкулез ауру 30 %-ке төмендеді, халықты жинақтаушы зейнетақы жүйесімен қамту ұлғайды; денсаулық сақтау мен білім беру жүйесінің инфрақұрылымы едәуір жаңарды. Ауылдық елді-мекендердің әлеуметтік-экономикалық әлеуеті ұлғайды. Табысы ең төменгі күн көріс деңгейінен төмен халықтың үлесі 2000 жылғы 31,8 %-тен 2003 жылғы 12,7 %-ке дейін қысқарды. Мемлекеттік секторда маңызды реформалар басталды. Бұл жетістіктер Стратегиялық жоспар - 2020 іске асыру үшін тұрақты негіз салды.
Өзектілігі сақталып отырған қыр көрсетулер
Стратегиялық жоспар - 2010 іске асыру кезеңінде көптеген басым салалар бойынша айтарлықтай прогреске қол жеткізілгеніне қарамастан, реформалаудың күн тәртібінің көптеген тармақтары аяқталмай қалып отыр. Бәсекеге қабілетті әрі әртараптандырылған экономиканы дамыту бағдарламасы одан әрі жалғастыруды талап етеді. Білім беру және денсаулық сақтау қызметтерін көрсету сапасы әлі де жақсартуды талап етеді. Стратегиялық жоспар - 2010 іске асыру кезеңінде басталған мемлекеттік сектордағы реформалар әлі де аяқталмай қалып отыр. Мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігінің ажыратылуы, мемлекеттік қызметтегі ынталандыру жүйесін дамыту, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын және оларды әкімшілендіру тиімділігін арттыру - осы мәселелердің бәрі Стратегиялық жоспар - 2020 іске асыру кезеңінде одан әрі шешуді талап етеді.
III. Қазақстанның 2020 жылға дейінгі дамуының түйінді
бағыттары
Қазақстан 2020 жылы
Қазақстан 2020 жылы әлемдік дағдарыстан неғұрлым күшті және бәсекеге қабілетті, экономикасы әртараптандырылған және халқы белсенді түрде жаңа экономикаға тартылған елге айналады.
2020 жылға қарай Қазақстан ел экономикасының шикізат емес секторына едәуір шетелдік инвестиция тартуға мүмкіндік беретін қолайлы іскерлік ахуал қалыптасқан әлемнің бәсекеге барынша қабілетті елу елінің қатарына кіреді. Экономика келесі экономикалық дағдарыстарға жақсы дайын болады. Қазақстан шекаралас елдермен және басқа да мемлекеттермен өзінің саяси және экономикалық байланыстарын нығайтады.
2020 жылға қарай республикада әртараптандырылған экономиканы дамыту үшін қажетті адами ресурстарға, отандық кәсіпкерлер мен экспорттаушыларға қызмет көрсету үшін қажетті инфрақұрылымға ие болады. Көлік инфрақұрылым мен телекоммуникацияны қарқынды дамыту арқылы өзге әлеммен үзіліссіз байланыс қамтамасыз етіледі. Қазақстанның өңдеуші өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы мен қызмет көрсету саласы тау-кен өнеркәсібімен қатар лайықты орын алады. Әлеуметтік салада және қоршаған ортаны қорғау саласында айтарлықтай нәтижелерге қол жеткізіледі.

Стратегический план - 2010 заложил основу для реализации Стратегии "Казахстан - 2030", определив ожидаемые результаты по каждой приоритетной сфере: промышленность, сельское хозяйство, транспорт, социальная защита, здравоохранение, образование, государственный сектор.
Стратегическим планом - 2010 определены задачи по созданию конкурентоспособной экономики, росту промышленного и сельскохозяйственного производства, а также расширению доступности услуг социальной сферы, в первую очередь, образования и здравоохранения. Повышение эффективности деятельности государства с упором на разграничение полномочий между уровнями государственного управления, качественное администрирование государственных услуг также было важным стратегическим приоритетом в прошедшем десятилетнем периоде. Некоторые из этих задач были выполнены или близки к выполнению, однако часть задач остается актуальной и в следующем десятилетнем периоде.
Достижения
В период с 2000 по 2009 годы Казахстан достиг значительного прогресса в некоторых ключевых отраслях, определенных Стратегическим планом - 2010. Рост ВВП ежегодно в среднем составлял 8,5 %, превысив в 2008 году свое первоначальное значение в 2,3 раза. В 2007 году промышленное производство уже достигло цели десятилетнего периода по удвоению (реальный рост - 78 %), сельскохозяйственное производство выросло в 1,44 раза, почти достигнув целевого показателя роста в 1,5 раза по отношению к 2000 году. Создана прочная основа для ускоренной диверсификации экономики. Сформированы и успешно функционируют институты развития, подготовлено необходимое законодательство.
Значительные преобразования произошли в сферах здравоохранения, образования и социальной защиты населения: заболеваемость туберкулезом снизилась на 30 %; увеличился охват занятого населения накопительной пенсионной системой; инфраструктура систем здравоохранения и образования существенно обновилась. Увеличился социально-экономический потенциал сельских населенных пунктов. Доля населения с доходами ниже прожиточного минимума сократилась с 31,8 % в 2000 году до 12,7 % в 2008 году. Были начаты важные реформы в государственном секторе. Эти достижения создали устойчивую основу для реализации Стратегического плана - 2020.
Вызовы, остающиеся актуальными
Несмотря на то, что по многим приоритетным сферам в период реализации Стратегического плана - 2010 достигнут значительный прогресс, многие пункты повестки дня реформирования остаются незавершенными. Реализация программ развития конкурентоспособной и диверсифицированной экономики требуют дальнейшего продолжения. Качество услуг образования и здравоохранения все еще требует улучшения. Реформы в государственном секторе, начатые в период реализации Стратегического плана - 2010, также остаются незавершенными. Разграничение полномочий между уровнями государственного управления, развитие системы стимулов на государственной службе, повышение качества государственных услуг и эффективности их администрирования - все эти вопросы требуют дальнейшего решения в период реализации Стратегического плана - 2020.
III. Ключевые направления развития Казахстана до 2020 года
Казахстан в 2020 году
Казахстан в 2020 году станет страной, которая вышла из мирового кризиса более сильной и конкурентоспособной, с диверсифицированной экономикой и населением, активно вовлеченным в новую экономику.
К 2020 году Казахстан уже будет в числе пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира с благоприятным деловым климатом, позволяющим привлекать значительные иностранные инвестиции в несырьевые секторы экономики страны. Экономика будет лучше подготовлена к следующим экономическим кризисам. Казахстан укрепит свои политические и экономические связи с сопредельными странами и другими государствами.
К 2020 году страна будет обладать человеческими ресурсами, необходимыми для развития диверсифицированной экономики, а также иметь инфраструктуру, необходимую для обслуживания отечественных предпринимателей и экспортеров. Будет обеспечена бесперебойная связь с остальным миром за счет интенсивного развития транспортной инфраструктуры и телекоммуникаций. Обрабатывающая промышленность, сельское хозяйство и сфера услуг Казахстана займут достойное место в структуре экономики наряду с горнодобывающей промышленностью. В социальной сфере и сфере защиты окружающей среды будут достигнуты значительные результаты.

2020 жылға қарай Қазақстан экономикасы нақты мәнде алғанда 2009 жылғы деңгейінің үштен бірінен жоғары өсімге қол жеткізеді. Экономиканы әртараптандыру жөніндегі жоспарларды табысты іске асырған жағдайда экономиканың қайта өңдеу салаларының өсу көрсеткіштері 2020 жылға қарай өңдеуші салаларының өсу көрсеткіштерінен жоғары немесе соған тең болады.
Салмақты макроэкономикалық саясат жүргізу нәтижесінде 2020 жылға қарай алтын-валюта резервтерінің деңгейі (Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін қоспағанда) үш айлық импорттан немесе (қандай көрсеткіштің жоғары болатынына қарай) елдің мемлекеттік және корпоративтік секторларының қысқа мерзімді (1 жылға дейін) сыртқы борышынан темен болмайды. Ұлттық қордың активтері ЖIӨ-нің кемінде 30 %-ін құрайды. Осы кезеңде инфляция орташа алғанда жылына 5-8 % деңгейінде ұсталып тұрады. Айырбас бағам саясаты қазақстандық экономиканың ішкі және сыртқы бәсекеге қабілеттілігінің теңгерімін қамтамасыз етеді.
2020 жылға қарай табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен халықтың үлесі 20 %-ке төмендейді1. Халықтың әлеуметтік осал топтарының өкілдері, әйелдер, балалар мен жастар өздеріне барынша қорғалғанын сезінеді және өздерінің қоғамдағы мүмкіндіктерін кеңейте алады. Балабақшадан университетке дейін сапалы білім беру бүкіл ел бойынша қолжетімді болады, халық денсаулығының жағдайы айтарлықтай жақсарады. Денсаулық сақтау қызметтері әлемнің үздік стандарттарына сай болады. Қазақстандықтар барынша салауатты өмір салтын ұстанып, темекі шегетіндер мен алкогольді асыра пайдаланатындар саны азаяды. Қазақстанның негізгі екі - қазақ және орыс тілдері қоғамда кеңінен пайдаланылады, ағылшын тілін меңгерген орта мектепті және жоғары оқу орындарын бітірушілер саны артады. Әртүрлі этникалық топтар мен діни конфессия өкілдері ішкі тұрақтылық, қауіпсіздік, бейбітшілік пен келісім жағдайында өмір сүруін жалғастыратын болады.
___________________________________
1 Осы жерде және одан әрі Стратегиялық жоспар - 2020 мәтіні бойынша, егер өзгеше көрсетілмесе, нысаналы индикаторлар (көрсеткіштер) мәндерінің өзгеруі 2009 жылдың деңгейіне қарап көрсетіледі.
Қазақстанның өркендеуінің, гүлденуі мен қауіпсіздігінің
тұрақты тұғыры: түйінді бес бағыт
Таяу онжылдықта түйінді бес бағыт мемлекет қызметіндегі басымдықтар болады:
1) дағдарыстан кейінгі дамуға дайындық;
2) инфрақұрылымды индустрияландыру мен дамыту арқылы әртараптандыруды жеделдету есебінен экономиканың тұрақты өсуін қамтамасыз ету;
3) болашаққа салынған инвестициялар - тұрақты экономикалық өсуге қол жеткізу, қазақстандықтардың өркендеуі мен әлеуметтік әл-ауқаты үшін адами капиталдың бәсекеге қабілеттілігін арттыру;

К 2020 году казахстанская экономика в реальном выражении возрастет более чем на треть по отношению к уровню 2009 года. За счет успешной реализации планов по диверсификации экономики показатели роста перерабатывающих отраслей экономики к 2020 году будут больше показателей роста добывающих отраслей или равны им.
Благодаря проведению взвешенной макроэкономической политики, к 2020 году уровень золотовалютных резервов (без учета активов Национального фонда Республики Казахстан) будет не ниже трех месяцев импорта или объема краткосрочного (до 1 года) внешнего долга государственного и корпоративного секторов страны (в зависимости от того, какой показатель будет выше). Активы Национального фонда составят не менее 30 % к ВВП. Инфляция в этот период в среднем будет удерживаться на уровне 5-8 % в год. Политика обменного курса будет обеспечивать баланс между внутренней и внешней конкурентоспособностью казахстанской экономики.
К 2020 году численность населения с доходами ниже прожиточного минимума снизится не менее чем на 20 %1. Социально уязвимые группы населения, люди с ограниченными возможностями, женщины, дети и молодежь будут чувствовать себя более защищенными и смогут расширить свои возможности в обществе. Качественное образование от детского сада до университета будет доступным по всей стране, значительно улучшится состояние здоровья населения. Услуги здравоохранения будут соответствовать лучшим мировым стандартам. Казахстанцы будут вести более здоровый образ жизни, сократится число курящих и злоупотребляющих алкоголем. Два основных языка Казахстана - казахский и русский - будут широко использоваться в обществе, возрастет число выпускников средних школ и высших учебных заведений, владеющих английским языком. Различные этнические группы и представители конфессий продолжат жить в условиях внутренней стабильности, безопасности, мира и согласия.
_______________________________________________
1 Здесь и далее по тексту Стратегического плана - 2020 указывается изменение значений целевых индикаторов (показателей) к уровню 2009 года, если не указывается иное.
Стабильная база для роста, процветания и безопасности Казахстана: пять ключевых направлений
В ближайшее десятилетие приоритетными в деятельности государства будут пять ключевых направлений:
1) подготовка к посткризисному развитию;
2) обеспечение устойчивого роста экономики за счет ускорения диверсификации через индустриализацию и развитие инфраструктуры;
3) инвестиции в будущее - повышение конкурентоспособности человеческого капитала для достижения устойчивого экономического роста, процветания и социального благополучия казахстанцев;

4) халықты әлеуметтік және тұрғын үй - коммуналдық қызметтермен қамтамасыз ету;
5) ұлтаралық келісімді, қауіпсіздікті, халықаралық қатынастардың тұрақтылығын қамтамасыз ету.
Экономиканы қалпына келтіруге дайындық процесінде Қазақстан оның бәсекеге қабілеттілігін арттыруға мүмкіндік беретін реформаларды жеделдетіп іске асыруы керек. Бірінші түйінді бағыт - дағдарыстан кейінгі дамуға дайындық - бірінші онжылдық кезеңінде нәтиже беретін шараларды қамтиды. Бұл қолайлы бизнес орта құру, қаржы секторын нығайту және құқықтық жүйені жетілдіру.
Екінші түйінді бағыт шеңберіндегі іс-қимылдар елді индустрияландыру бағдарламасын іске асыру және инфрақұрылымды дамыту нәтижесінде Қазақстан экономикасын әртараптандыруды жеделдетуге ықпал ететін болады. Бұл экономикалық үлгіні өзгертуге және экстенсивті, шикізаттық даму жолынан индустриялық-инновациялық дамуға көшуге мүмкіндік береді. Елді инфрақұрылымдық дамыту жоспарлары экономиканы үдемелі әртараптандыруға және елге шетел инвестицияларын тартуға ықпал ететін энергетика, көлік және телекоммуникация салаларын жаңғыртуға шоғырланады.
Адами ресурстардың саны мен сапасы кез келген елдің болашағын айқындайтын негізгі факторлар болып табылады. Адами капитал - бұл инновациялардың және экономиканың тиімділігін арттырудың негізгі қозғаушы күші. Үшінші бағыт - болашаққа салынған инвестициялар - Қазақстанның адами ресурстарының сапасын ұзақ мерзімді кезеңде арттыру үшін қажетті шараларды қамтитын болады.
Төртінші түйінді бағыт шеңберінде - азаматтар үшін қызмет көрсету - халықты әлеуметтік қорғау және тұрғын үй-коммуналдық қызметтерін тиімді көрсету жөніндегі шаралар күшейетін болады.
Бесінші түйінді бағыт шеңберінде - ұлтаралық келісім, қауіпсіздік, халықаралық қатынастардың тұрақтылығы - ішкі тұрақтылықты, қауіпсіздікті, бейбітшілік пен келісімді нығайту, бейбіт сүйгіш сыртқы саясатты дамыту жөніндегі шаралар көзделетін болады.
Қазақстанның 2020 жылға дейінгі бес түйінді бағытының негізі ұтымды макроэкономикалық саясат болып табылады. Экономиканы қалпына келтіру және әртараптандыру, «экономиканың қызып кетуін» болдырмау үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында экономиканың өсуі кезеңінде мемлекеттің шығыстарын азайтуды және оларды экономикалық құлдырау кезеңінде ұлғайтуды көздейтін антициклдық фискалдық саясат іске асырылатын болады. Бұл ретте келесі онжылдық кезеңнің соңына қарай бюджеттің мұнай емес тапшылығы ЖІӨ-ге 3 % аспайды. Ақша-кредит саясаты инфляцияны тежеу жөніндегі шаралардың тиімділігін арттырады. Айырбас валюта бағамының саясаты қазақстандық экономиканың ішкі және сыртқы бәсекеге қабілеттілігі арасындағы теңгерімді қамтамасыз етуге бағытталады.
Түйінді бағыт: дағдарыстан кейінгі дамуға дайындық
Жаһандық қалпына келу басталған кезде Қазақстандағы іскерлік ахуал елдің бәсекеге қабілеттілігінің негізін қамтамасыз етеді. Ол экономиканы жеделдетіп әртараптандыру және отандық бизнесті дамыту үшін ауқымды инвестицияларды тартуға ықпал ететін шешуші фактор болып табылады. Орнықты қаржы жүйесі және сенімді құқықтық орта да кәсіпкерлікті дамытуда сыни рөл атқарады.
Бизнес ортаны жақсарту
Стратегиялық жоспар - 2020 іске асырудың алғашқы жылдары мемлекет отандық кәсіпкерлер үшін де және халықаралық инвесторлар үшін де бизнес жүргізудің құнын азайтуға бағытталған белсенді шараларға бастама жасайды. Әкімшілік рәсімдердің шеңберін белгілеп, оларды жүзеге асырудың ашықтығын арттыра отырып мемлекет Қазақстандағы іскерлік ахуалдың маңызды аспектілеріне әсер ететін төрешілдікті және сыбайлас жемқорлықты азайтуға ұмтылатын болады.
Бизнес ахуалды жақсарту жөніндегі стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
экономиканың шикізат емес секторларына салынатын отандық және шетелдік инвестициялар (өнеркәсіп, ауылшаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу, қызметтер) кемінде 30 %-ке ұлғаяды
ЖІӨ-ге тікелей шетел инвестицияларының (ТШИ) үлесі он проценттік деңгейге ұлғаяды
ЖІӨ-дегі шағын және орта бизнестің (ШОБ) үлесі 7-10 %-ке ұлғаяды
инвестиция көздері әртараптандырылады (әрбірінің үлесі 5 % және одан көп болатын негізгі 10 инвестор ел)
Қазақстан Дүниежүзілік Банктің «Бизнес жүргізудегі жеңілдік» («Doing Business») рейтингі бойынша көрсеткіштері ең жақсы 50 елдің қатарына енеді
Қазақстан «Тrаnspаrеnсу Intеrnаtіоnаl» рейтингінде сыбайлас жемқорлықты қабылдау индексі бойынша үштен бір елдер қатарында
2015 жылға қарай
Қазақстанның Дүниежүзілік Банктің «Бизнес жүргізудегі жеңілдік» («Doing Business») рейтингі бойынша көрсеткіштері 2011 жылмен салыстырғанда жеті позицияға жақсарды
уақыт пен шығындарды қоса алғанда, бизнесті тіркеуге және жүргізуге байланысты операциялық шығындар (рұқсат алу; лицензия алу; сертификат алу; аккредитация; консультация алу) 2011 жылмен салыстырғанда 30 %-ке қысқарады
2011 жылға қарай
жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу мен қабылдау үшін реттеушілік әсер етуді талдау әдістемесі (РӘТ) іске асырылатын болады
Қазақстанның Дүниежүзілік Банктің «Бизнес жүргізудегі жеңілдік» («Doing Business») рейтингі бойынша көрсеткіштері 2008 жылмен салыстырғанда жеті позицияға жақсарады
Еуропа қайта құру және даму банкі мен Дүниежүзілік Банктің Іскерлік ахуалға және кәсіпорындар жұмысының тиімділігіне шолудағы (ВЕЕРS) бизнес ортаның даму көрсеткіштері жақсарады
уақыт пен шығындарды қоса алғанда, бизнесті тіркеуге және жүргізуге байланысты операциялық шығындар (рұқсат алу; лицензия алу; сертификат алу; аккредитация; консультация алу) 30%-ке қысқарады
Қаржы секторын нығайту
Қазақстанның қаржы жүйесінің одан әрі дамуы ағымдағы жаһандық дағдарыстың негізгі қорытындыларын ескеретін болды:
қандай да болмасын қарыз алу коммерциялық, қаржылық және валюталық тәуекелдерді бақылауға мүмкіндік беретін қатаң пруденциалды стандарттарға және ашықтық талаптарына негізделуі тиіс;
халықаралық капитал нарықтарына қол жетімділік банк секторының және мемлекеттің қатысуымен республика субъектілерінің жалпы сыртқы борышының деңгейін жауапты басқаруды талап етеді;
ел ішіндегі жинақтар деңгейінің өсуі орнықты, ашық және тиімді реттелетін болуы тиіс қаржы жүйесіне сенімнің нығаюына байланысты.
Экономиканы қалпына келтіру кезеңінде қаржы жүйесін мемлекеттік қолдау сақталады, алайда, бірте-бірте жеке бастамаларға орын бере отырып, тікелей мемлекеттің қатысуы азаяды.
Отандық қаржы жүйесін одан әрі реттеу барынша толық және қаржы секторының макроэкономикалық байланыстарын жан-жақты ескеретін болады. Белсенді экономикалық өсу кезеңінде пруденциалдық нормативтер құлдырау кезеңінде жинақталған потенциалды пайдалану үшін күшейтілетін болады.
Жалпы алғанда қаржы секторының дамуы елдің үдемелі индустриялық-инновациялық дамуы үшін қаржы ресурстарын тартуға бағдарланады.
Қор жасаудың ішкі көздері халықтың және отандық кәсіпорындардың бос ресурстары есебінен көбейеді. Инвестициялық жобаларды қаржыландыру көздері ретінде ресурстарды тарту үшін қажетті жағдайлар жасау арқылы нығайтылатын мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерінің рөлі мен маңыздылығы артады.
Елдің қаржы секторына деген сенімділікті қалпына келтіру және ол көрсететін қызметтер спектрін кеңейту жөнінде белсенді жұмыс жүргізілетін болады. Қаржы қызметтерін тұтынушылар мен инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау тетіктерін кеңейтуге, қаржы ұйымдарында ішкі бақылаудың тиімді жүйесі мен тәуекел-менеджментті енгізуге, сондай-ақ олардың қызметінің ашықтығын арттыруға айрықша көңіл бөлінеді.
Ішкі ресурстардың өсу шамасына қарай жобалық инвестициялау құралдарын қоса алғанда қаржы құралдарының кең ауқымы бар қор нарығы одан әрі дамиды. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік және исламдық қаржыландыру қор нарығын дамытуда маңызды рөл атқаратын болады. Осыған сондай-ақ құнды қағаздардың барабар айналыс көлемдерін қамтамасыз ететін мемлекеттік құнды қағаздар нарығының одан әрі дамуы ықпал етеді.
Қазақстанның толық бағалы қор нарығын қалыптастыру және оның халықаралық капитал нарығымен ықпалдасуы шеңберінде Алматы қаласының аймақтық қаржы орталығы одан әрі дамитын болады. Стратегиялық перспективада мемлекет халықаралық стандарттарға сәйкес келетін Алматы қаласының бәсекеге қабілетті қаржы орталығын дамыту және оның Азиядағы он жетекші қаржы орталығының қатарына кіруі үшін қажетті жағдайларды жасайды.
Жалпы алғанда, елдің қаржы секторын дамыту Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың дағдарыстан кейінгі кезеңге мақұлданған тұжырымдамасына сәйкес жүзеге асырылатын болады;
Қаржы секторын дамыту жөніндегі стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
қаржы ұйымдарының институционалдық базасы ұлғайды және олардың инвестициялық мүмкіндіктері артты
банк секторының сыртқы міндеттемелерінің үлесі оның міндеттемелерінің жиынтық көлемінде 30 %-тен аспайды
қаржы нарығы қызметтердің кең спектрін ұсынады және инвесторлар мен қаржы қызметтерін тұтынушылардың арасында сенімі бар
отандық қор нарығы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы мен Орталық Азия елдерінің ішінде ислам банкингінің өңірлік орталығына айналады
2015 жылға қарай
халықтың жинақтарын тартудың баламалы көздерін дамыту қарай үшін жағдайлар жасалды
халықтың қаржылық сауаттылығын және инвестициялық мәдениетін жоғарылату жөніндегі іс-шаралар сәтті іске асырылды
мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерінің рөлі мен маңыздылығын жоғарылату жөніндегі шаралар кешенінің іске асырылуы қамтамасыз етілді
эмитенттер мен отандық компаниялардың аффилиирленген тұлғалары туралы ақпараттың ашылу деңгейі жоғарылайды
Сенімді құқықтық орта қалыптастыру
Сенімді құқықтық ортаға заңның үстемдік принципінің сөзсіз сақталуы арқылы қол жеткізіледі және ол азаматтар мен кәсіпкерлік субъектілердің өздерінің құқықтары мен заңды мүдделерінің қорғалуына деген сенімділікті, бизнес жүргізу кезінде өз қауіпсіздігін сезіну, төмен транзакциялық шығындардың төмен болуын қамтамасыз етеді, ішкі және сыртқы инвестицияларды ынталандырады.
Ұлттық құқықтық жүйені жаңғырту және оны үздік халықаралық практикаға сәйкес келтіру, сондай-ақ адам, кәсіпкерлік пен мемлекет құқықтарының сенімді сақталуын қамтамасыз ету мақсатында келесі салалардағы реформаларға екпін жасалады:
сот жүйесінің ашықтығын және тәуелсіздігін, сот корпусының бейтараптығы мен кәсібилігін арттыру;
заңнаманы жетілдіру және норма шығару сапасын арттыру;
халықтың құқықтық мәдениетінің деңгейін, оның ішінде сот және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің кәсіби мәдениетін арттыру және азаматтардың білікті заң көмегіне нақты қол жеткізуін қамтамасыз ету.

4) обеспечение населения социальными и жилищно-коммунальными услугами;
5) укрепление межнационального согласия, безопасности, стабильности международных отношений.
В процессе подготовки к восстановлению экономики Казахстан должен ускоренно реализовать реформы, которые позволят повысить ее конкурентоспособность. Первое ключевое направление - подготовка к посткризисному развитию - включает меры, результаты которых будут ощутимы в начале десятилетнего периода. Это создание более благоприятной бизнес-среды, укрепление финансового сектора и совершенствование правовой системы.
Действия в рамках второго ключевого направления будут способствовать ускорению диверсификации экономики Казахстана в результате реализации программы индустриализации страны и развития инфраструктуры. Это позволит изменить экономическую модель и перейти от экстенсивного, сырьевого пути развития к индустриально-инновационному развитию. Планы инфраструктурного развития страны будут сфокусированы на модернизации отраслей энергетики, транспорта и телекоммуникаций, способствующих форсированной диверсификации экономики и привлечению иностранных инвестиций в страну.
Количество и качество человеческих ресурсов являются основополагающими факторами, определяющими будущее любой страны. Человеческий капитал - это основной двигатель инноваций и повышения эффективности экономики. Третье направление - инвестиции в будущее - будет включать меры, необходимые для повышения качества человеческих ресурсов Казахстана в долгосрочном периоде.
В рамках четвертого ключевого направления - услуги для граждан - будут усилены меры по социальной защите населения и эффективному предоставлению жилищно-коммунальных услуг.
В рамках пятого ключевого направления - межнациональное согласие, безопасность, стабильность международных отношений - будут предусмотрены меры по укреплению внутренней стабильности, безопасности, мира и согласия, развитию миролюбивой внешней политики. Основой пяти ключевых направлений развития Казахстана до 2020 года является рациональная макроэкономическая политика. В целях создания благоприятных условий для восстановления и диверсификации экономики, недопущения ее "перегрева" будет проводиться антицикличная фискальная политика, предусматривающая сдерживание расходов государства в период роста экономики и их увеличение в период экономического спада. При этом ненефтяной дефицит бюджета к концу следующего десятилетнего периода не превысит 3% к ВВП. Денежно-кредитная политика повысит эффективность мер по сдерживанию инфляции. Политика обменного валютного курса будет направлена на обеспечение баланса между внутренней и внешней конкурентоспособностью казахстанской экономики.
Ключевое направление: подготовка к посткризисному развитию
В период глобального восстановления благоприятный деловой климат в Казахстане обеспечит прочную основу конкурентоспособности страны. Он является ключевым фактором, способствующим привлечению масштабных инвестиций для ускоренной диверсификации экономики и развитию отечественного бизнеса. Устойчивая финансовая система и надежная правовая среда также играют критическую роль в развитии предпринимательства.
Улучшение бизнес-среды
В первые годы реализации Стратегического плана - 2020 государство инициирует активные меры, направленные на снижение стоимости ведения бизнеса как для отечественных предпринимателей, так и для международных инвесторов. Устанавливая оптимальные рамки административных процедур и повышая прозрачность их осуществления, государство будет стремиться к снижению влияния бюрократии и коррупции на важные аспекты делового климата в Казахстане.
Стратегические цели по улучшению бизнес-среды
К 2020 году
отечественные и иностранные инвестиции в несырьевые
секторы экономики (обрабатывающая промышленность,
переработка сельскохозяйственной продукции, услуги)
увеличатся не менее чем на 30 %
доля прямых иностранных инвестиций (ПИИ) в ВВП увеличится
на десять процентных пунктов
доля малого и среднего бизнеса (МСБ) в ВВП увеличится на
7-10 %
диверсифицируются источники инвестиций (10 основных
стран-инвесторов с долей каждой страны 5 % и более)
Казахстан войдет в число 50 стран с наилучшими
показателями по рейтингу Всемирного Банка "Легкость
ведения бизнеса" ("Doing Business")
Казахстан займет позицию в числе первой одной трети стран
в рейтинге "Transparency International" по индексу
восприятия коррупции
К 2015 году
показатели Казахстана по рейтингу Всемирного Банка
"Легкость ведения бизнеса" ("Doing Business") улучшатся
на семь позиций по сравнению с 2011 годом
операционные издержки, связанные с регистрацией и
ведением бизнеса (получением разрешений, лицензий,
сертификатов; аккредитацией; получением консультаций),
включая время и затраты, снизятся на 30 % по сравнению с
2011 годом
К 2011 году
будет реализована методика анализа регуляторного
воздействия (АРВ) для разработки и принятия
новых нормативных правовых актов
показатели Казахстана по рейтингу Всемирного Банка
"Легкость ведения бизнеса" ("Doing Business") улучшатся
на семь позиций по сравнению с 2008 годом
улучшатся показатели развития бизнес-среды в Обзоре
делового климата и эффективности работы предприятий
(BEEPS) Европейского банка реконструкции и развития и
Всемирного Банка
операционные издержки, связанные с регистрацией и
ведением бизнеса (получением разрешений, лицензий,
сертификатов; аккредитацией; получением консультаций),
включая время и затраты, снизятся на 30 %
Укрепление финансового сектора
Дальнейшее развитие финансовой системы Казахстана будет учитывать основные выводы текущего глобального кризиса:
любое заимствование должно быть основано на строгих пруденциальных стандартах и требованиях прозрачности, позволяющих контролировать коммерческие, финансовые и валютные риски;
доступ к международным рынкам капитала требует ответственного управления уровнем внешнего долга банковского сектора и субъектов республики с государственным участием;
повышение уровня сбережений внутри страны связано с укреплением доверия к финансовой системе, которая должна быть устойчивой, прозрачной и эффективно регулируемой.
На этапе восстановления экономики сохранится государственная поддержка финансового сектора, однако прямое государственное участие будет снижаться, постепенно уступая место частной инициативе.
Дальнейшее регулирование в отечественной финансовой системе станет более полным и всесторонне учитывающим макроэкономические связи  финансового сектора. В период активного экономического подъема пруденциальные нормативы будут ужесточаться с тем, чтобы в период спада использовать накопленный потенциал.
В целом развитие финансового сектора будет ориентировано на привлечение финансовых ресурсов для форсированного индустриально-инновационного развития страны.
Внутренние источники фондирования будут повышаться за счет свободных ресурсов населения и отечественных предприятий. Возрастет роль и значимость механизмов государственно-частного партнерства, которые будут подкрепляться созданием необходимых условий для привлечения ресурсов в качестве источников финансирования инвестиционных проектов.
Будет проводиться активная работа по восстановлению доверия к финансовому сектору страны и расширению спектра предоставляемых им услуг. Особое внимание будет уделено расширению механизмов защиты прав и законных интересов потребителей финансовых услуг и инвесторов, внедрению эффективной системы внутреннего контроля и риск-менеджмента в финансовых организациях, а также повышению прозрачности их деятельности.
По мере роста внутренних ресурсов получит развитие фондовый рынок с широким спектром финансовых инструментов, включая инструменты проектного инвестирования. Государственно-частное партнерство и исламское финансирование сыграют важную роль в развитии фондового рынка. Этому также будет способствовать дальнейшее развитие рынка государственных ценных бумаг, обеспечивающего адекватный объем их обращения.
В рамках формирования полноценного фондового рынка Казахстана и его интеграции с международным рынком капитала получит дальнейшее развитие региональный финансовый центр города Алматы. В стратегической перспективе государство создаст необходимые условия для развития конкурентоспособного финансового центра города Алматы, соответствующего международным стандартам, и его вхождения в группу десяти ведущих финансовых центров Азии.
В целом развитие финансового сектора страны будет осуществляться в соответствии с Концепцией развития финансового сектора Республики Казахстан на посткризисный период.
Стратегические цели по развитию финансового сектора
К 2020 году
расширена институциональная база финансовых организаций
и увеличены их инвестиционные возможности
доля внешних обязательств банковского сектора в
совокупном размере его обязательств составляет не более
30 %
финансовый рынок предоставляет широкий спектр услуг и
пользуется доверием инвесторов и потребителей финансовых
услуг
отечественный фондовый ранок станет региональным центром
исламского банкинга среди стран Содружества Независимых
Государств и Центральной Азии
К 2015 году
созданы условия для развития альтернативных источников
привлечения сбережений населения
успешно реализованы мероприятия по повышению финансовой
грамотности и инвестиционной культуры населения
обеспечена реализация комплекса мер по повышению роли и
значимости механизмов государственно-частного
партнерства
повышен уровень раскрытия информации об эмитентах и
аффилиированных лицах отечественных компаний
Формирование надежной правовой среды
Надежная правовая среда достигается безусловным соблюдением принципа верховенства закона и обеспечивает уверенность граждан и субъектов предпринимательства в абсолютной защите их прав и законных интересов, чувство личной безопасности, низкие транзакционные издержки при осуществлении бизнеса, создает стимулы для внутренних и внешних инвестиций.
С целью модернизации национальной правовой системы и приведения ее в соответствие с лучшей международной практикой, а также обеспечения надежной защиты прав человека, предпринимательства и государства акцент будет сделан на реформах в следующих сферах:
усиление прозрачности и независимости судебной системы, беспристрастности и профессионализма судейского корпуса;
совершенствование законодательства и повышение качества нормотворчества;
повышение уровня правовой культуры населения, в том числе профессиональной культуры работников судебных и правоохранительных органов, и обеспечение реального доступа граждан к квалифицированной юридической помощи.

Отандық құқықтық жүйені жаңғыртудың концептуалдық ұстанымдары және оны 2020 дейінгі дамуының негізгі бағыттары Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасында айқындалған.
Сот жүйесі
Сот жүйесін одан әрі реформалау соттардың шынайы тәуелсіздігі, сот төрелігін атқаруға азаматтық қоғамның тиімді қоғамдық бақылауы, судьялардың кәсібилігі мен бейтараптығы, сот ісін жүргізуді оңайлату және тым артық регламенттеуді алып тастау принциптерімен жүргізіледі, осының нәтижесінде қоғамның сот жүйесіне деген жоғарғы сеніміне қол жеткізіп, соттардың жұмыс істеу тиімділігі артады.
Сот жүйесін реформалаудың стратегиялық мақсаттары
2020 жылға қарай
Қазақстан Республикасының «соттардың тәуелсіздігі» көрсеткіші бойынша Дүниежүзілік экономикалық форумның Бәсекеге қабілеттіліктің жаһандық индексі рейтингіндегі орны жиырма позицияға жақсарады
сот жүйесінің тәуелсіздік және бейтараптық деңгейі Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық жөніндегі ұйымының міндеттемелеріне (адами өлшемдер саласында) сәйкес деп танылған
2013 жылға қарай
жүгіну субъектілері істерінің қол жетімдігіне, қарапайым әрі қарай жедел шешілуіне кепілдік беретін сот жүйесі құрылды
сот қараудың толықтай жариялылығы мен ашықтығы, оның ішінде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жария дерек қорында соттардың шешімдерін, хаттамаларын және басқа да іс жүргізу құжаттарын орналастыру жолымен қамтамасыз етілді
отандық сот жүйесінің халықаралық төрелік жүйесімен ықпалдасуының жоғарғы дәрежесі қамтамасыз етілді
2012 жылға қарай
судьяларға үміткерлерге қойылатын біліктілік талаптары және судьяларға үміткерлерді іріктеу рәсімдерінің транспаренттілігі (ашықтығы) артты
үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерін тарта отырып сот процесіне қатысушылар мен кәсіпқой заңгерлер арасында жүргізілетін, алынған нәтижелердің жариялануын және соттар мен судьялардың рейтингілерін құруды көздейтін мерзімді әлеуметтік зерттеулермен барлық соттарды 100 процент қамтуы қамтамасыз етілді
тергеу іс-қимылдарын соттық бақылау, соттарға оның ішінде азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын шектейтін жекелеген тергеу іс-қимылдарына санкция беру жөніндегі өкілеттіктер беру есебінен айтарлықтай кеңейді
2011 жылға қарай
соттардың мамандануы олардың өкілеттіктері нақты ажыратыла отырып кеңейтілді, оңайлатылған жүргізу институты дамуда
сот практикасын талдауды ескеріп соттардың алқабилер алқасының қатысуымен қарайтын істерінің тізбесі кеңейтілді
жеке меншік сот орындаушылар институтын енгізе отырып сот шешімдерін орындаудың аралас моделі енгізілді
адвокаттардың өкілеттіктері, оның ішінде оларға дәлелдер жинау құқығын беру арқылы кеңейтілді
Заңнаманы және норма шығаруды жетілдіру
Мыналар заңнаманы және норма шығаруды жетілдірудің негізгі бағыттары болады:
Қазақстанның заңнамалық базасының тұрақтылығы мен қол жетімділігін қамтамасыз ету, оның сапасын арттыру және ескірген және қайталама нормаларды алып тастау, құқықтық реттеудегі олқылықтарды жою және сілтеме нормаларды азайту, тікелей қолданылатын заңдарды қабылдау практикасын кеңейту арқылы жүйелеу;
нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге кеңірек тәуелсіз сарапшыларды, үкіметтік емес сектордың өкілдерін кеңірек тарту, осы саладағы алдыңғы білімдерді пайдадана отырып салалық ғылыми сараптамаларды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптама жүргізу негізінде норма шығару процесіндегі кәсібилікті күшейту.
Заңнаманы және норма шығаруды жетілдірудің стратегиялық мақсаттары
2020 жылға қарай
нормативтік құқықтық актілер жобаларының сапасын бағалаудың халықаралық стандарттарына және оларды барлық тараптардың мүдделерін теңдестіріп ескеруге мүмкіндік беретін жария түрде талқылау рәсімдеріне негізделген заң шығарудың тиімді тетіктері енгізілді
2012 жылға қарай
«электрондық үкімет» инфрақұрылымы шеңберінде және мемлекеттік құпиялар туралы заңнама талаптарының сақталуын ескеріп, нормативтік құқықтық актілердің жүйелендірілген әрі түпкілікті деректер базасына жалпыға бірдей тегін қол жеткізу қамтамасыз етілді
тәуелсіз сарапшыларды, үкіметтік емес сектордың өкілдерін кеңірек тарту, осы саладағы алдыңғы білімдерді пайдалана отырып салалық ғылыми сараптамаларды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптама жүргізу негізінде норма шығару сапасын арттыру жөніндегі тетіктер енгізілді
қылмыстық заңнаманы, оның ішінде кішігірім және орта ауырлықтағы қылмысты алғаш рет жасаған тұлғаларға және әлеуметтік осал азаматтарға қатысты, сондай-ақ кішігірім ауырлықтағы қылмыстарға жататын құқық бұзушылықтарды оларды әкімшілік және азаматтық-құқықтық жауапкершілік саласына өткізу жолымен қылмыстық сипаттан арылту арқылы қылмыстық заңнаманы кешенді ізгілендіру жүргізілді
корпоративтік банкроттық тетіктері жетілдіріледі
2011 жылға қарай
ескірген және қайталама нормаларды алып тастауға, сондай-ақ құқықтық реттеудегі олқылықтарды жоюға мүмкіндік беретін нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі енгізіледі
Қазақстанда мүдделік қолдау институтының жұмыс істеуі үшін құқықтық негіз жасалды, корпоративтік мүдделерді ілгерілетудің сыбайлас жемқорлық схемасын жоятын тетіктер регламенттелді
контрактация тәуекелдерін тәуелсіз бағалау институттарын (рейтингтік агенттіктерді, кредиттік бюроларды) және корпоративтік дауларды оңайлатылған шешу институттарын (аралық соттарды, коллекторлық агенттіктерді) одан әрі дамыту тұжырымдамасы әзірленді
Құқықтық мәдениет және азаматтардың білікті заң
көмегіне қол жетімділігі
Құқықтық мәдениеттің жоғары болуы азаматтардың құқықтық бағдарлануын қамтамасыз етеді және кез келген заңдылық бұзушылықтарға, оның ішінде азаматтардың субъективті құқықтары мен бостандықтарының бұзылуына төзбеуін қалыптастырады.
Азаматтардың құқықтық санасының деңгейін арттыру үшін мемлекеттің негізгі күш-жігері құқықтық насихаттауды (қоғамдық заң білімін жандандыру) кеңейтуге және азаматтық қоғамның тиімді институттарын дамытуға бағытталады.
Қазақстандық қоғамының жоғары құқықтық мәдениетін қалыптастыру шеңберінде адвокаттардың, сот және құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің кәсіби мәдениетінің деңгейін арттыруға, олардың сапалы кәсіби даярлығына ерекше көңіл бөлінеді.
Бұл ретте таяудағы онжылдықта мемлекет халықтың білікті заң көмегіне қол жеткізуін кеңейту үшін барлық қажетті жағдайларды жасайды.
Халықтың құқықтық мәдениетінің деңгейін арттыру және азаматтардың білікті заң көмегіне нақты қол жеткізуін қамтамасыз ету жөніндегі стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
Қазақстанның әрбір азаматы үшін мүліктік жағдайына қарамастан білікті заң көмегін беру тетіктерін жетілдіру есебінен білікті заң көмегіне нақты қол жетімділігі қамтамасыз етілді
кәсіби заңгерлер мен адвокаттардың біліктілігі жоғары қызметтері нарығы құрылды
2013 жылға қарай
Қазақстан Республикасы азаматтарының білікті заң көмегін алу тетіктерін жетілдіру жөніндегі кешенді жоспар әзірленді
2012 жылға қарай
халықтың құқықтық мәдениетін арттыру шеңберінде азаматтық қоғам институттарын орнықты дамуы үшін қажетті құқықтық база қалыптасты
Қазақстан азаматтарының құқықтық мәдениетін, оның ішінде құқықтық насихаттауды кеңейту және заң білімінің сапасын арттыру арқылы арттыру жөніндегі кешенді жоспар әзірленді
Түйінді бағыт: экономиканы әртараптандыруды жеделдету
Стратегиялық жоспар - 2020 іске асыру кезеңінде экономиканы үдемелі индустрияландыру жолымен әртараптандыру жеделдетіледі.
Үдемелі индустрияландыру стратегиясы «дәстүрлі мамандандыру» стратегиясы болып табылады.
Бұл стратегия:
кейіннен шикізат өндірістерін барынша жоғары қайта бөлістерге өтуімен өндіруші салалардың, ең алдымен мұнай-газ саласын, дәйекті дамытуды;
өндіруші салаларға ілеспелі экономиканың секторларын, оның ішінде шикізат ресурстары базасында өндеуші өнеркәсіпті дамытуды;
жаңа өндірістерді, бірінші кезекте шикізат секторынан тәуелсіз және негізінен экспортқа бағдарланған өндеуші өнеркәсіпті, дамытуды көздейді.
Қазақстанды индустрияландыру қолайлы экономикалық ортаны қалыптастырумен және табысты индустрияландыру принциптерін сақтаумен бірге жүреді.
Қолайлы экономикалық орта қалыптастыру
Қолайлы экономикалық ортаға ұтымды макроэкономикалық саясатпен, тиімсіз жобаларға қарсы іс-қимыл жүйесін құрумен, ұлттық инновациялық жүйені қалыптастырумен, оның ішінде ғылыми зерттеулер мен тәжірибелік-конструкторлық жобалар (ҒЗТКЖ) жүйесін жетілдірумен қолдау жасалады.
Экономиканы әртараптандыруды қолдау үшін макроэкономикалық басқару
Қазақстан шикізат ресурстарын ірі экспорттаушы ретінде шикізатты экспорттаудан түсетін қаржыны пайдалану мен экономиканың барлық салаларында дамуға ықпал ететін макроэкономикалық жағдайларды жасау арасындағы теңгерімді қамтамасыз етеді.
Табиғи ресурстардан түскен пайданы тез жұмсау валютаның айырбас бағамын жоғарылатады және «экономиканың саудаласпайтын салаларын» (қаржы секторы, жылжымайтын мүлікпен операциялар және қызмет көрсету саласы) дамытуға жетелейді. Қазақстанда валюталық бағамды бақылаудың жоғалуынан өз кезінде жанданған агроөнеркәсіптік кешеннің және өңдеуші өнеркәсіптің іс жүзінде жоғалуына тап болған ресурстарға бай басқа елдердің тәжірибесі ескеріледі.
Осыны ескере отырып Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры активтерін басқарудың тәжірибесі жетілдірілетін болады.
Тиімсіз жобаларға қарсы іс-қимыл
Әртараптандыруды жеделдету үдерісінде мемлекет тиімсіз, әсіресе экономикалық емес әдістермен - мәжбүрлеу және сыбайлас жемқорлықпен - жылжитын жобалардың іске асырылуына қарсы тұрады. Мемлекеттік қаржыны жұмсау үдерісінің ашықтығы артады. Мемлекеттік қаржыны алатын барлық жобалар үшін қаржылық және экономикалық рентабельділік стандарттары енгізіледі. Шет елдердің оң тәжірибесін ескере отырып мемлекет қаржыландыратын инвестициялық жобаларды бағалау күшейтіледі.
Ұлттың инновациялық жүйені құру
Шетелдік тәжірибені талдау әлемнің барлық үздік инновациялық жүйелері көп жағдайда елеулі мемлекеттік қолдауға ие болатындығын айғақтайды.
Экономиканы әртараптандыру шеңберінде мемлекет ұлттық инновациялық жүйенің қалыптасуын келесі принциптерде қамтамасыз етеді:

Концептуальные подходы к модернизации отечественной правовой системы и основные направления ее развития до 2020 года определены в Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года.
Судебная система
Дальнейшее реформирование судебной системы будет проводиться на принципах подлинной независимости судов, эффективного общественного контроля гражданского общества за законностью отправления правосудия, профессионализма и беспристрастности судей, упрощения судопроизводства и исключения излишней регламентации, в результате чего будет достигнута высокая степень доверия общества к судебной системе и повышена эффективность функционирования судов.
Стратегические цели
по реформированию судебной системы
К 2020 году
место Республики Казахстан в рейтинге Глобального
индекса конкурентоспособности Всемирного экономического
форума по показателю "независимость судов" улучшится на
двадцать позиций
уровень независимости и беспристрастности судебной
системы признан соответствующим обязательствам
Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (в
области человеческого измерения)
К 2013 году
выстроена судебная система, гарантирующая доступность,
простоту и быстрое разрешение дел субъектов обращения
обеспечена полная гласность и прозрачность судебных
разбирательств, в том числе путем размещения в публичной
базе данных Верховного Суда Республики Казахстан решений
судов, протоколов и других процессуальных документов
обеспечена высокая степень интеграции отечественной
судебной системы с международной арбитражной системой
К 2012 году
повышены квалификационные требования к кандидатам в
судьи и транспарентность (прозрачность) процедур отбора
кандидатов в судьи
обеспечен 100-процентный охват всех судов периодическими
социологическими исследованиями, проводимыми среди
участников судебных процессов и профессиональных юристов
с привлечением представителей неправительственных
организаций, предусматривающими гласность полученных
результатов и составление рейтингов судов и судей
существенно расширен судебный контроль за следственными
действиями, в том числе за счет передачи судам
полномочий по санкционированию отдельных следственных
действий, ограничивающих конституционные права и свободы
граждан
К 2011 году
расширена специализация судов с четким распределением их
полномочий, развиваются институты упрощенного
производства
с учетом анализа судебной практики расширен перечень
дел, рассматриваемых судами с участием коллегии
присяжных
внедрена смешанная модель исполнения судебных решений с
введением института частных судебных исполнителей
расширены полномочия адвокатов, в том числе путем
предоставления им права на сбор доказательств
Совершенствование законодательства и нормотворчества
Основными направлениями совершенствования законодательства и нормотворчества станут:
обеспечение стабильности и доступности законодательной базы Казахстана, повышение ее качества и систематизация посредством исключения устаревших и дублирующих норм, устранения пробелов в правовом регулировании и минимизации отсылочных норм, расширения практики принятия законов прямого действия;
усиление профессионализма в процессе нормотворчества на основе более широкого привлечения к разработке нормативных правовых актов независимых экспертов, представителей неправительственного сектора, проведения отраслевых научных экспертиз и антикоррупционной экспертизы с использованием передовых знаний в этой области.
Стратегические цели
по совершенствованию законодательства и нормотворчества
К 2020 году
внедрены эффективные механизмы законотворчества,
основанные на международных стандартах оценки качества
проектов нормативных правовых актов и процедурах их
публичного обсуждения, позволяющие сбалансированно
учитывать интересы общества, предпринимательства и
власти
К 2012 году
в рамках инфраструктуры "электронного правительства" и с
учетом соблюдения требований законодательства о
государственных секретах обеспечен всеобщий бесплатный
доступ к систематизированной и исчерпывающей базе данных
нормативных правовых актов
внедрены механизмы по повышению качества нормотворческой
деятельности на основе более широкого привлечения к
разработке нормативных правовых актов независимых
экспертов, представителей неправительственного сектора,
проведения отраслевой научной экспертизы и
антикоррупционной экспертизы с использованием передовых
знаний в этой области; разработаны критерии качества
подготовки законопроектов
проведена комплексная гуманизация уголовного
законодательства, в том числе в отношении лиц, впервые
совершивших преступления небольшой и средней тяжести, и
социально уязвимых граждан, а также через
декриминализацию правонарушений, относящихся к
преступлениям небольшой тяжести, посредством перевода их
в сферу административной и гражданско-правовой
ответственности
усовершенствованы механизмы корпоративного банкротства
К 2011 году
внедрен правовой мониторинг законодательных актов,
который позволяет исключать устаревшие и дублирующие
нормы, а также устранять пробелы в правовом
регулировании
создана правовая основа для функционирования института
лоббирования в Казахстане, регламентированы механизмы,
исключающие коррупционные схемы продвижения
корпоративных интересов
разработана концепция дальнейшего развития институтов
независимой оценки рисков контрактации (рейтинговых
агентств, кредитных бюро) и институтов упрощенного
решения корпоративных споров (третейских судов,
коллекторских агентств)
Правовая культура и доступ граждан к квалифицированной юридической помощи
Высокая правовая культура обеспечивает правовую ориентацию граждан и формирует нетерпимость к любым нарушениям законности, в том числе нарушениям субъективных прав и свобод граждан. Она зависит, прежде всего, от уровня развития правового сознания населения.
Для повышения уровня правового сознания граждан основные усилия государства будут направлены на расширение правовой пропаганды (активизацию общественного юридического образования) и развитие эффективных институтов гражданского общества.
В рамках формирования высокой правовой культуры казахстанского общества особое внимание будет также уделяться повышению уровня профессиональной культуры адвокатов, работников судебных и правоохранительных органов, их качественной профессиональной подготовке.
При этом в ближайшее десятилетие государство создаст все необходимые условия для расширения доступа населения к квалифицированной юридической помощи.
Стратегические цели
по повышению уровня правовой культуры населения и обеспечению
реального доступа граждан к квалифицированной юридической
помощи
К 2020 году
для каждого гражданина Казахстана обеспечена реальная
доступность квалифицированной юридической помощи вне
зависимости от имущественного положения за счет
совершенствования механизмов предоставления
квалифицированной юридической помощи
создан рынок высококвалифицированных услуг
профессиональных юристов и адвокатов
К 2013 году
разработан комплексный план по совершенствованию
механизмов получения гражданами Республики Казахстан
квалифицированной юридической помощи
К 2012 году
в рамках повышения правовой культуры населения
сформирована необходимая правовая база для устойчивого
развития институтов гражданского общества
разработан комплексный план по повышению правовой
культуры граждан Казахстана, в том числе посредством
расширения правовой пропаганды и повышения качества
юридического образования
Ключевое направление: ускорение диверсификации экономики
В период реализации Стратегического плана - 2020 будет ускорена диверсификация экономики путем форсированной индустриализации.
Стратегией форсированной индустриализации экономики Казахстана станет стратегия "традиционной специализации".
Эта стратегия предусматривает:
последовательное развитие добывающих отраслей, прежде всего, нефтегазового сектора, с последующим переходом сырьевых производств на более высокие переделы;
развитие сопутствующих добывающим отраслям секторов экономики, в том числе обрабатывающей промышленности на базе сырьевых ресурсов;
развитие новых производств, в первую очередь, обрабатывающей промышленности, несвязанных с сырьевым сектором и ориентированных преимущественно на экспорт.
Индустриализация Казахстана будет сопровождаться созданием благоприятной экономической среды и соблюдением четких принципов успешной индустриализации.
Формирование благоприятной экономической среды
Благоприятная экономическая среда будет поддерживаться рациональной макроэкономической политикой, созданием системы противодействия неэффективным проектам, построением национальной инновационной системы, в том числе совершенствованием системы научных исследований и опытно-конструкторских разработок (НИОКР).
Макроэкономическое управление в поддержку диверсификации экономики
Казахстан как крупный экспортер сырьевых ресурсов будет обеспечивать баланс между использованием средств, поступающих от экспорта сырья, и созданием макроэкономических условий, способствующих росту во всех секторах экономики.
Быстрое расходование доходов от природных ресурсов повышает обменный курс валюты и ведет к развитию так называемых "неторгуемых секторов экономики" (финансовый сектор, операции с недвижимостью и сфера услуг). В Казахстане будет учтен опыт других стран, богатых природными ресурсами, которые столкнулись с фактическим исчезновением своего некогда оживленного агропромышленного комплекса и обрабатывающей промышленности вследствие утери контроля над валютным курсом.
С учетом этого будет усовершенствована практика управления активами Национального фонда Республики Казахстан.
Противодействие неэффективным проектам
В процессе ускорения диверсификации экономики государство будет противостоять реализации неэффективных проектов особенно тех, которые продвигаются с использованием неэкономических методов - принуждения и коррупции. Повысится открытость и прозрачность процесса расходования государственных средств. Будут введены стандарты финансовой и экономической рентабельности для всех проектов, получающих государственное финансирование. С учетом положительного зарубежного опыта будет усилена оценка инвестиционных проектов, финансируемых государством.
Построение национальной инновационной системы
Анализ зарубежного опыта свидетельствует, что все лучшие инновационные системы мира получают государственную поддержку, во многих случаях значительную.
В рамках диверсификации экономики государство обеспечит формирование национальной инновационной системы на следующих принципах:

1) әлемдік деңгейдегі университеттер құру және ҒЗТКЖ-ның озық жүйесін қалыптастыру үшін университеттік ғылымды одан әрі дамыту;
2) гранттар жүйесі негізінде мемлекет үшін басым ҒЗТКЖ
қаржыландыру. ҒЗТКЖ басымдықтарын елдің индустрияландыру
басымдықтарына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы
жоғарғы ғылыми-техникалық комиссия анықтайды;
3) шетел мамандарын қоса алғанда, сарапшыларды тарта отырып, гранттарға өтінімдерді бағалаудың транспаренттік үдерісін енгізу;
4) ұлттық қажеттіліктерге бейімделген тиімді шетелдік технологияларды қолдану.
Табысты индустрияландыру принциптері
Қазақстанды индустрияландыру келесі принциптерге негізделеді:
1) мемлекеттік және жеке меншік секторлардың рөлдерін нақты анықтау;
2) компаниялар мен мемлекеттік органдардың қызметінің ашықтығын барынша арттыру;
3) тауарлар сапасы және жұмыстар мен қызметтердің өнімділігі өсуінің, олардың құнын төмендетудің жетекші факторы ретінде бәсекелестікті қамтамасыз ету.
Елдің экономикалық мүдделерін қорғау мен жылжытудың сенімді жүйесін қалыптастыру, отандық тауарлар мен қызметтер үшін сыртқы нарықтарға қол жетімділігін жасау және жосықсыз бәсекелестікті жою мақсатында тиімді сауда саясаты жүргізіледі.
Өзара сауданы дамыту, отандық өнімдердің бәсекеге қабілеттігін арттыру мен инвестициялардың өсуіне жәрдемдесу мақсатында Қазақстан ТМД-дағы ықпалдасу үдерістерінің белсенді қатысушысы болады. 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енетін Ресеймен және Беларусьпен Кеден одағының қалыптасуы мен дамуы серпінді жоба болады. Үш елдің ықпалдасуының келесі кезеңі 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру болады.
ТМД-дағы өңірлік экономикалық бірлестіктерді қолдай отырып, республика Дүниежүзілік сауда ұйымына елдің экономикалық даму басымдықтарына жауап беретін шарттарда кіру үдерістерін жеделдетеді.
Әртараптандырудың басымдықтары
Бірінші сатыда (2010 - 2014 жылдар) отандық экономиканы үдемелі әртараптандыру, бірінші кезекте, жеті бағыт бойынша іске асырылады. Бұл - агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу; құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарының өндірісі; мұнайды қайта өңдеу және мұнай-газ саласының инфрақұрылымы; металлургия және дайын металл өнімдерін өндіру; химия, фармацевтика және қорғаныс өнеркәсібі; энергетика; көлік және телекоммуникациялар.
Осы бағыттар, сондай-ақ туризм индустриясы және машина жасау Қазақстан Республикасының 2010 - 2014 жылдарға арналған үдемелі индустриялық-инновациялық бағдарламасының басымдықтары болады.
Экономиканы жемісті әртараптандыру республиканың орнықты дамуымен, соның ішінде:
жаңартылатын ресурстар мен энергия көздері негізінде қазіргі заманғы технологияларды енгізу. Жел энергетикасының, күн және геотермалдық энергетиканың дамуы үшін ынталандырушы жағдайлар жасалады, су ресурстарын бірігіп басқару принциптерін ескере отырып, елдің су ресурстарын тиімді пайдалану технологиялары енгізіледі, сондай-ақ халықты ауыз сумен қамтамасыз ету жөнінде одан әрі күш-жігер жұмсалады;
орнықты дамуды басқару жүйесін оңтайландыру және инвестициялар тарту, экологиялық проблемаларды шешу, антропогендік ауыртпалықтардың келеңсіз әсерін азайту, табиғатты пайдаланушылардың қоршаған ортаға эмиссияны азайту жөніндегі жауапкершілігін күшейту, қалдықтарды кешенді қайта өңдеу мәселелерінде көмірлілігі төмен экономиканың «жасыл» саясатын енгізу жолымен үздіксіз байланысты.
Экономиканы әртараптандыру экономикалық әлеуеттің ұтымды аумақтық ұйымдастырылуын құру мен халықты таратып орналастыру үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында экономикалық өсу орталықтарын қалыптастыру жөніндегі жоспарлармен үйлестіріледі.

1) создание университетов мирового уровня и развитие университетской науки для формирования передовой системы НИОКР;
2) финансирование приоритетных для государства НИОКР на основе системы грантов. Определение приоритетов НИОКР в соответствии с приоритетами индустриализации страны будет осуществляться Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан;
3) внедрение транспарентного процесса оценки заявок на гранты с привлечением экспертов, включая иностранных специалистов;
4) применение эффективных зарубежных технологий, адаптированных к национальным потребностям.
Принципы успешной индустриализации
Индустриализация Казахстана будет основана на следующих принципах:
1) четкое определение ролей государственного и частного секторов;
2) максимизация прозрачности деятельности компаний и государственных органов;
3) обеспечение конкуренции как ведущего фактора роста качества товаров и производительности работ и услуг, снижения их стоимости.
Будет проводиться эффективная торговая политика в целях формирования надежной системы защиты и продвижения экономических интересов страны, создания для отечественных товаров и услуг доступа к внешним рынкам и устранения недобросовестной конкуренции.
С целью развития взаимной торговли, повышения конкурентоспособности отечественной продукции и содействия росту инвестиций Казахстан будет являться активным участником интеграционных процессов в СНГ. Прорывным проектом станет становление и развитие Таможенного союза с Россией и Беларусью, который вступает в силу с 1 января 2010 года. Следующим этапом интеграции трех стран станет формирование с 1 января 2012 года Единого экономического пространства.
Поддерживая региональные экономические объединения в СНГ, республика ускорит процессы вступления во Всемирную торговую организацию на условиях, отвечающих приоритетам экономического развития страны.
Приоритеты диверсификации
На первом этапе (2010-2014 годы) форсированная диверсификация отечественной экономики будет осуществляться, в первую очередь, по семи направлениям. Это - агропромышленный комплекс и переработка сельскохозяйственной продукции; строительная индустрия и производство строительных материалов; нефтепереработка и инфраструктура нефтегазового сектора; металлургия и производство готовых металлических продуктов; химическая, фармацевтическая и оборонная промышленность; энергетика; транспорт и телекоммуникации.
Данные направления, а также развитие индустрии туризма и машиностроения станут приоритетами Программы форсированного индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
Успешная диверсификация экономики неразрывно связана с устойчивым развитием республики, в том числе путем:
внедрения современных технологий на основе возобновляемых ресурсов и источников энергии. Будут созданы стимулирующие условия для развития ветроэнергетики, солнечной и геотермальной энергетики, внедрены технологии эффективного использования водных ресурсов страны с учетом принципов интегрированного управления водными ресурсами, а также предприняты дальнейшие усилия по обеспечению населения питьевой водой;
оптимизации системы управления устойчивого развития "зеленой" политики низкоуглеродной экономики в вопросах привлечения инвестиций, решения экологических проблем, снижения негативного воздействия антропогенной нагрузки, усиления ответственности природопользователей по снижению эмиссий в окружающую среду, комплексной переработки отходов.
Диверсификация экономики будет увязана с планами по формированию центров экономического роста с целью создания рациональной территориальной организации экономического потенциала и благоприятных условий для расселения населения.

ірі және орта кәсіпорындардың ұжымдық-еңбек қатынастары жүйесімен 90-95 процентке қамтамасыз ету
2015 жылға қарай
жұмыссыздық 5,5 % деңгейіне дейін қысқарады
еңбек ресурстарын кәсіби дайындаудың үш сатылы жүйесі енгізіледі
жұмыспен қамту органдарына көмек сұрап келген адамдардың кем дегенде 70 %-ті жұмысқа орналастырылады
Әлеуметтік қамтамасыздандыру саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
зейнетақы жүйесінің барлық деңгейлерінде зейнетақының барабар және әлеуметтік әділ деңгейі қамтамасыз етіледі
жинақтаушы зейнетақы жүйесімен жалдамалы қызметкерлерді 100 процент және өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдарды 40 процент қамтуға қол жеткізілді
2015 жылға қарай
базалық зейнетақы төлемінің мөлшері өмір сүру деңгейінің ең төменгі мөлшеріне қарағанда 60 % деңгейіне дейін жеткізіледі
мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың мөлшері 2010 жылға қарағанда 1,2 есе ұлғаяды
жинақтаушы зейнетақы қорларының оң нақты кірістілігі қамтамасыз етіледі
Әлеуметтік көмек жүйесін жетілдіру жөніндегі стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
Табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен халықтың үлесі 20 %-ке дейін төмендейді
әлеуметтік көмек көрсетудің шекті деңгейі өмір сүрудің ең төменгі шамасына қарағанда 100 %-ке дейін ұлғаяды
арнайы әлеуметтік қызмет көрсетудің мемлекеттік стандарттары енгізіледі
2015 жылға қарай
әлеуметтік көмек көрсетудің шекті деңгейі өмір сүрудің ең төменгі шамасына қарағанда 60 %-ке дейін ұлғаяды
атаулы әлеуметтік көмек алушылардың құрамындағы еңбекке қабілетті халықтың үлес салмағы 30 %-ке дейін төмендейді
мемлекет кепілдік берген арнайы әлеуметтік қызметтер заңда белгіленген көлемде ұсынылады
Тұрғын үй -коммуналдық шаруашылық
Коммуналдық қызметті сапалы қамтамасыз ету және тұрғын-үй қатынастарын тиімді реттеу тұрғын-коммуналдық шаруашылық (ТКШ) саласында ынталандыратын оңтайлы нарықтық жағдайлар жасау және азаматтардың, тұрғын-коммуналдық қызметтерді көрсетушілердің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың құқықтары мен жауапкершілігін айқын бөле отырып тиімді үйлестірілуі мен ынтымақтастығы жолымен қамтамасыз етіледі.
ТКШ инфрақұрылымын жаңғырту пайдалану шығындарын азайту, ресурстар үнемдейтін технологияларды енгізу, табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен жоғары ысыраптарын жоюға және нормативтік шығындарды қысқартуға мүмкіндік беретін тарифтік реттеудің тиімділігін арттырумен қатар жүреді.
ТКШ саласындағы мемлекеттік ивестициялар экономикалық негіздеу, осы заманғы ресурс үнемдеу технологияларын енгізу, корпоративтік басқару стандарттары және жобаны іске асыру бойынша талаптарды қамтитын инвестициялық жобаларды іріктеу өлшемдеріне сәйкес жүзеге асырылады. Жергілікті бюджеттен бірлесе қаржыландыру инвестициялық жобаларды іске асырудың міндетті талабы болып табылады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай

обеспечен 90-95-процентный охват крупных и средних
предприятий системой коллективно-трудовых отношений
К 2015 году
уровень безработицы сокращен до 5,5 %
внедрена трехуровневая система профессиональной
подготовки трудовых ресурсов
как минимум 70 % от числа лиц, обратившихся за
содействием в органы занятости, трудоустроены
Стратегические цели в сфере социального обеспечения
К 2020 году
обеспечен адекватный и социально справедливый уровень
пенсий на всех уровнях пенсионной системы достигнут
100-процентный охват наемных работников и 40-процентный
охват самозанятого населения накопительной пенсионной
системой
К 2015 году
размер базовой пенсионной выплаты доведен до уровня 60 %
от величины прожиточного минимума
размеры государственных социальных пособий увеличены в
не менее чем в 1,2 раза к уровню 2010 года
обеспечена положительная реальная доходность
накопительных пенсионных фондов
Стратегические цели
по совершенствованию системы социальной помощи
К 2020 году
доля населения с доходами ниже прожиточного минимума
снизится на 20 %
пороговый уровень оказания социальной помощи повысится до
100 % от величины прожиточного минимума
внедрены государственные стандарты оказания специальных
социальных услуг
К 2015 году
пороговый уровень оказания адресной социальной помощи
повысится до 60 % от величины прожиточного минимума
удельный вес трудоспособного населения в составе
получателей адресной социальной помощи снизится до 30 %
гарантированные государством специальные социальные
услуги предоставляются в законодательно установленном
объеме
Жилищно-коммунальное хозяйство
Качественное предоставление коммунальных услуг и совершенствование жилищных отношений будет обеспечиваться путем создания стимулирующих рыночных условий в сфере жилищно-коммунального хозяйства (ЖКХ) и эффективного взаимодействия граждан, поставщиков жилищно-коммунальных услуг, центральных и местных государственных органов с четким распределением их прав и ответственности.
Модернизация инфраструктуры ЖКХ будет сопровождаться снижением удельных эксплуатационных затрат, внедрением ресурсосберегающих технологий, повышением эффективности тарифного регулирования, позволяющего ликвидировать сверхнормативные и сократить нормативные потери субъектов естественных монополий.
Государственные инвестиции в сфере ЖКХ будут осуществляться согласно разработанным критериям отбора инвестиционных проектов, включающим требования по экономической обоснованности, внедрению современных ресурсосберегающих технологий и стандартов корпоративного управления. Обязательным условием реализации инвестиционных проектов станет их софинансирование из местных бюджетов.
Стратегические цели в сфере жилищно-коммунального хозяйства
К 2020 году
уровень нормативных потерь при транспортировке

тұтынушыға тасымалдау кезінде нормативтік ысырап деңгейі жылу энергиясына - 17 %, суға - 15 % және электр энергиясына - 12 % құрайды
орталықтан сумен жабдықтауға қол жеткізу ауылдық жерлерде ауылдық елді мекендердің жалпы санының 50 %-ін, шағын қалаларда - 100 %-ін құрайды
елдің әр өңіріндегі тұтынушылардың кемінде 70 %-ті коммуналдық қызмет көрсету сапасына қанағаттанған
2015 жылға қарай
тұтынушыға тасымалдау кезінде нормативтік ысырап деңгейі жылу энергиясына - 20 %, суға - 19 % және электр энергиясына -15 % құрайды
орталықтан сумен жабдықтауға қол жеткізу ауылдық жерлерде ауылдық елді мекендердің жалпы санының 35 %-ын, шағын қалаларда - 70 %-ын құрайды
елдің әр өңіріндегі тұтынушылардың кемінде 50 %-ы коммуналдық қызмет көрсету сапасына қанағаттанған
кондоминимум объектілерін басқару органдары тұрғын үй қорын нормативтік пайдалануды дербес қамтамасыз етеді
2011 жылға қарай
жүргізілген түгендеу негізінде тұрғын үй қоры мен коммуналдық қызмет инфрақұрылымның жай-күйінің жаңартылатын тұрақты деректер базасы жасалды
мемлекет ТКШ инфрақұрылымын жаңғырту жөніндегі жобаларға нысаналы қарыздар береді
коммуналдық сектор кәсіпорындарында менеджменттің осы заманғы әдістерін енгізу қамтамасыз етілген
Түйінді бағыт: ұлттық келісімді, қауіпсіздікті, халықаралық қатынастардың орнықтылығын қамтамасыз ету
Ішкі саяси орнықтылықты және ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету Қазақстанның тәуелсіз егемен мемлекет ретіндегі дамуының аса маңызды шарты болып табылады. 2020 жылға дейінгі кезеңде негізгі күш-жігер мемлекеттің одан әрі нығаюы мен дамуына, ұлттық қауіпсіздікке төнетін қатерлер мен қолайсыздықтарды бейтараптандыруға, қолайлы сыртқы ортаны қалыптастыруға шоғырландырылатын болады.
Ішкі саяси салада 2020 жылға дейінгі кезеңде бейбітшілік пен келісімді, Қазақстан қоғамының орнықтылығы мен тұрақтылығын сақтау негізгі мақсаттар болып қала береді. Мемлекеттің сыртқы саясаты әлемдік аренада ұлттық мүддені белсенді ілгерілетуге, Қазақстанның бәсекеге қабілеттілігін қолдауға және елдің халықаралық беделін нығайтуға бағытталатын болады.
Ішкі тұрақтылықты қолдау
2020 жылға дейін «Қазақстан - 2030» Стратегиясының ішкі саяси тұрақтылық пен қоғамның біріктірілуін қамтамасыз ету бойынша ұзақ мерзімді басымдықтарын іске асыру шеңберінде саяси жүйені одан әрі жаңғырту, этникалық және діни дүрдараздықтың алдын алу, Қазақстанның барлық азаматтары үшін тең мүмкіндіктерге негізделген республика халқының бірлігін нығайту бойынша жүйелі жұмыс жалғасатын болады.
Белгіленген экономикалық және әлеуметтік көрсеткіштерге қол жеткізу Қазақстан қоғамының бірлігі мен топтасуын талап етеді. Қазақстанның ел бірлігі доктринасы Қазақстандық қоғамның ұйымдасу үдерісінің басты құралы болып табылады.
Қоғамның ұйымдасуына, отансүйгіштік сезімнің нығаюына және жалпыұлттық идеялар мен бірыңғай құндылықтар негізінде қазақстандықтардың бірыңғай ерекшелігін қалыптастыруға ықпалын тигізетін теңдестірілген ұлттық саясатты іске асыру бойынша бірегей және тиімділігі жоғары институт ретінде Қазақстан халқының Ассамблеясы одан әрі дамитын болады.
Этносаралық және конфессияаралық келісімді нығайту саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
діни сенім бостандығына құқықтарды одан әрі іске асыру, сондай-ақ Қазақстанда тұратын барлық этностардың мәдениеті мен салт-дәстүрлерінің еркін дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасалады

потребителю тепловой энергии составит 17 %, воды - 15 % и электроэнергии - 12 %
доступ к централизованному водоснабжению составит в
сельской местности 50 % от общего количества сельских
населенных пунктов, в малых городах - 100 %
не менее 70 % потребителей в каждом регионе страны
удовлетворены качеством коммунальных услуг
К 2015 году
уровень нормативных потерь при транспортировке
потребителю тепловой энергии составит 20 %, воды - 19 %
и электроэнергии - 15 %
доступ к централизованному водоснабжению составляет в
сельской местности 35 % от общего количества сельских
населенных пунктов, в малых городах - 70 %
не менее 50 % потребителей в каждом регионе страны
удовлетворены качеством коммунальных услуг
органы управления объектом кондоминиума самостоятельно
обеспечивают нормативную эксплуатацию жилого фонда
К 2011 году
на основе проведенной инвентаризации созданы регулярно
обновляемые базы данных состояния жилого фонда и
инфраструктуры коммунальных услуг
государством предоставляются целевые займы на проекты по
модернизации инфраструктуры ЖКХ
обеспечено внедрение современных методов менеджмента на
предприятиях коммунального сектора
Ключевое направление: обеспечение межнационального согласия, безопасности, стабильности международных отношений
Обеспечение внутриполитической стабильности и национальной безопасности является важнейшим условием развития Казахстана как независимого суверенного государства. Основные усилия в период до 2020 года будут сконцентрированы на дальнейшем укреплении и развитии государства, нейтрализации угроз и вызовов национальной безопасности, формировании благоприятной внешней среды.
Во внутриполитической сфере основными целями в период до 2020 года остаются сохранение мира и согласия, стабильности и устойчивости развития казахстанского общества. Внешняя политика государства будет направлена на активное продвижение национальных интересов на мировой арене, поддержание конкурентоспособности Казахстана и укрепление международного авторитета страны.
Поддержание внутренней стабильности
До 2020 года в рамках реализации долгосрочного приоритета Стратегии "Казахстан - 2030" по обеспечению внутриполитической стабильности и консолидации общества будет продолжена системная работа по дальнейшей модернизации политической системы, предупреждению этнических и религиозных разногласий, укреплению единства народа Казахстана, основанного на равенстве возможностей для всех граждан республики.
Достижение намеченных экономических и социальных показателей требуют единства и сплоченности казахстанского общества. Главным инструментом процесса консолидации казахстанского общества станет Доктрина национального единства Казахстана.
Дальнейшее развитие получит Ассамблея народа Казахстана как уникальный и высокоэффективный институт по реализации сбалансированной национальной политики, способствующий консолидации общества, укреплению патриотизма и формированию идентичности казахстанцев на основе общенациональной идеи и единых ценностей.
Стратегические цели по укреплению межэтнического и
межконфессионального согласия
К 2020 году
созданы благоприятные условия для дальнейшей реализации
права на свободу вероисповедания, а также свободного
развития культуры и традиций всех этносов, проживающих в
Казахстане
успешно реализована программа функционирования и развития

тілдерді қолдану мен дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама табысты іске асырылды
этносаралық және конфессияаралық қақтығыстардың профилактикасы мен ерте алдын алудың тиімді жүйесі құралды
Саяси жүйені жаңғырту үдерістері жалғасатын болады. 2020 жылға қарай Қазақстанда өкілдік биліктің мәні арта түседі, саяси партиялардың рөлі мен жауапкершілігі артады, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының жүйесі тиімді жұмыс істейтін болады. Демократиялық институттар мен азаматтық қоғамның құрылымдары егемен Қазақстанның әлеуметтік-саяси жүйесінің үйлесімді бөлшектеріне айналады.
Саяси жүйені одан әрі жаңғырту саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
елдің саяси жүйесін жаңғырту аяқталады, оның табысты жұмыс істеуі үшін барлық қажетті жағдайлар жасалады
таңдаулы халықаралық стандарттарға сәйкес келетін жергілікті өзін-өзі басқару және азаматтық қоғамның тиімді институттары құрылған
заманауи, тиімді әрі ашық сайлау және партия жүйелері қалыптастырылады, өкілетті биліктің рөлі күшейеді
мемлекет пен азаматтық қоғамның, билік пен бизнестің, билік пен оппозицияның сындарлы диалогының тетігі жолға қойылады
Қазақстан Республикасы саяси элитасын қалыптастыру мен молықтырудың тиімді жүйесі құрылады, мемлекеттік қызмет өз қатарында Қазақстан халқының таңдаулы өкілдерін шоғырландырады
Ұлттық қауіпсіздік
Ұлттық қауіпсіздік жүйесі сындарлы және қауіпсіз сыртқы және ішкі ортаны қалыптастыру бойынша белсенді іс-қимылдарға, елдің орнықты дамуы мен Қазақстанның мүдделерін өңірде және әлемде кешенді ілгерілету үшін қолда бар және әлеуетті мүмкіндіктерді пайдалануға бағдарланатын болады. Ұлттық қауіпсіздік жүйесі туындайтын қауіптер мен проблемаларды алдын ала айқындауды қамтамасыз етуі тиіс.
Халықаралық терроризмге, діни экстремизмге, халықаралық есірткі бизнесіне және заңсыз көші-қонға қарсы күрес саласындағы ынтымақтастыққа ерекше назар аударылатын болады. Орта мерзімге арналған перспективада, есірткі трафигінің алдын алу мен заңсыз көші-қонды қосқанда, Ауғанстанмен байланысты проблемалар кешенін шешу қауіпсіздікті қамтамасыз етудің маңызды басымдығы болып қала береді.
Жаңа қатерлер мен қолайсыздықтарды уақтылы айқындауға, сондай-ақ ден қоюдың барабар шараларын әзірлеуге мүмкіндік беретін болжамдық-талдау жұмысының тиімділігін арттыру Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігі жүйесінің өзгеруінің басты бағыттарының біріне айналады.
Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
мемлекеттің әлеуетті қатерлерге барабар қарсы тұруға қабілетті сенімді қорғаныс қабілеті қамтамасыз етіледі
Қазақстан шекарасының бойында сыртқы қатерлер мен тәуекелдер барынша азайтылады, өңірде аумақтық және шаруашылық даулардың негізінде қақтығыстардың туындау себептері жойылады
адам мен қоғамның қауіпсіздігі, азаматтардың конституциялық құқықтарының мүлтіксіз сақталуы қамтамасыз етіледі
заңдардың мүлтіксіз орындалуы және құқық тәртібін қолдау қамтамасыз етіледі
әлемдегі сапалық жаңа сауда-қаржылық жағдайларда елдің экономикалық қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі
Қазақстан Республикасының ақпараттық қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі, бәсекеге қабілетті отандық ақпараттық кеңістік құрылады
экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру, тәуекелдерді азайту және техногендік авариялардан, апаттардан дүлей зіл-залалардан болатын зардаптарды барынша азайту бойынша жағдайлар жасалады
ұлттық қауіпсіздіктің демократиялық және ашық доктринасы негізінде халықаралық қауіпсіздік жүйесімен біріктірілген (ұлттық мүддені ескере отырып) ұлттық қауіпсіздіктің тұтас және тиімді жүйесі қалыптастырылады
Халықаралық қатынастар және Қазақстан Республикасының сыртқы саясаты
2020 жылға дейінгі кезеңде Қазақстанның сыртқы саяси бағыты Сыртқы саясат тұжырымдамасының қағидатты ережелеріне негізделетін болады. Қазақстан ұлттық мүдделерді, елдің халықаралық беделін арттыруды және ұлттық, өңірлік және жаһандық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған алдын ала белсенді, екшенді және теңгерімді сыртқы саясатты жүргізуге ниеттеніп отыр.
Қазақстанның ұзақ мерзімді басымдықтары болып табылатындар: елдің дамуы мен оның осы заманғы әлемдегі бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін қолайлы сыртқы ортаны қалыптастыру және қолдау; Қазақстан Республикасының егемендігі мен аумақтық тұтастығын қорғау; Қазақстанның шетелдердегі азаматтары мен заңды тұлғаларының құқықтарын, мүдделерін қорғау; Қазақстан Республикасының жағымды бейнесін және әлемде осы заманғы нарықтық экономикасы, орнықты саяси жүйесі, ашық және төзімді қоғамы бар демократиялық құқықтық мемлекет ретінде қабылдауын қалыптастыру; халықаралық аренада елдің экономикалық мүддесін қорғау; бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық ұйымдар мен форумдарға белсенді қатысу.
Халықаралық қатынастардың жаңа сәулетін және әлемдік сауда-қаржы жүйесінің негіздерін қалыптастыру кезінде Қазақстанның жаһандық шешімдерді қабылдау үдерістеріне қатысу үшін жағдайлар жасаудың ерекше мәні бар. Қазақстан Республикасы ұлттық резервтік валютаны қалыптастыру туралы мәселеде өз мүддесін тиянақты ілгерілететін және белсенді қорғайтын болады. Осы күш-жігердің нәтижелілігі көп жағдайларда Қазақстанның дағдарысқа қарсы шараларды табысты іске асыруына, ел экономиқасының дағдарыстан кейінгі және орнықты даму бағытына шығу қарқынына, инновациялық және әртараптандырылған экономиканы құру саласындағы нақты жетістіктерге байланысты болады.
Қазақстан Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының және Шанхай ынтымақтастық ұйымының ықпалды мүшесі және Азияда өзара қимыл мен сенім шаралары жөніндегі кеңестікті басқара отырып Қазақстан ұжымдық қауіпсіздіктің қазіргі жүйелері арасында стратегиялық диалогты құруға белсенді қатысатын болады. Қазақстан жанталаса қарулануды болдырмау, халықаралық қауымдастықтың ядролық қарусыздану және Ядролық қарудан азат аймақ туралы шарт режимін нығайту саласындағы күш-жігерін қолдауға арналған өзін ақтаған бағытты жалғастырады. Бұл ретте Қазақстан Республикасының беделді халықаралық ұйымдардағы (Европадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы, Ислам конференциясы ұйымы және басқалары) төрағалығы шеңберіндегі мүмкіндіктері барынша іске қосылатын болады.
Қазақстанның саясаты Шығыс пен Батыстың, Солтүстік пен Оңтүстіктің, ислам және христиан әлемдерімен көпір ретіндегі өз рөлін нығайтуға бағытталған және өркениетаралық және конфессияаралық диалогты нығайту бойынша күш-жігерін жалғастыратын болады. Төзімділіктің қазақстандық үлгісі халықаралық кеңінен танылатын болады және басқа да елдердің практикасында қолданылатын болады.
Қазақстан өзінің бірегей географиялық орналасуын және әлемдік және өңіраралық көлік коммуникациясы жүйесіндегі қайталанбайтын рөлін барынша тиімді пайдаланатын болады. Қазақстанның әлемдік энергетикалық, экологиялық және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі рөлі елеулі арта түседі. Қазақстан халықаралық еңбек бөлінісінде лайықты орнын алады және Дүниежүзілік сауда ұйымының қатысушысы болады.
Қазақстан Орталық Азияда, кеңестерден кейінгі және Еуразия кеңістігінде әр жылдамдықтағы және көпдеңгейлі интеграциялауды күшейтуге арналған бағытын жалғастырады. Қазақстан Ресеймен қатар Тәуелсіз мемлекеттер достастығы, Еуразиялық экономикалық қоғамдастық және қалыптастырылып жатқан Кеден одағының орнықты өзегін құрайтын болады. Сонымен қатар орта азиялық интеграция идеясы өзінің саяси және экономикалық өзектілігін сақтайды.
Халықаралық қатынастар және сыртқы саясат саласындағыстратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
қолайлы халықаралық орта қалыптастырылады, барлық мемлекеттермен тең құқықты достық қатынастарға қолдау көрсетіледі
ұлттық экономиканы әртараптандыру негізінде Қазақстанның халықаралық қоғамдастыққа және әлемдік шаруашылық байланыстарға интеграциялануының жоғары деңгейіне қол жеткізіледі
өңір мемлекеттерінің саяси және экономикалық интеграциясы үшін жағдайлар мен алғышарттар қамтамасыз етіледі
Қазақстан өңірлік қауіпсіздіктің және саяси-экономикалық ынтымақтастықтың тиімді жүйесінің шешуші қатысушысы болып табылады
Қазақстан жетекші халықаралық және өңірлік қаржылық және саяси құрылымдардың басшы органдарында өкілдік етеді
Қазақстан халықаралық қатынастардың белсенді қатысушысы болып табылады және әлемдік саясат үшін маңызды мәні бар шешімдерді қабылдауға қатысады
IV. 2020 - стратегиялық жоспарын іске асыру негізі:
нәтижелі мемлекеттік сектор
Қазақстанның 2020 жылға дейінгі дамуының бес шешуші бағытын іске асыру үшін тиімділігі жоғары мемлекеттік аппарат негіз болып табылады.

языков на 2011 - 2020 годы
создана эффективная система профилактики и раннего
предупреждения межэтнических и межконфессиональных
конфликтов
Продолжится модернизация политической системы. К 2020 году в Казахстане возрастет значение представительной власти, повысятся роль и ответственность политических партий, эффективно заработает система органов местного самоуправления. Демократические институты и структуры гражданского общества станут органичными элементами социально-политической системы суверенного Казахстана.
Стратегические цели
по дальнейшей модернизации политической системы
К 2020 году
завершена модернизация политической системы страны,
созданы все необходимые условия для ее успешного
функционирования
созданы эффективные институты местного самоуправления и
гражданского общества, соответствующие лучшим
международным стандартам
сформированы современные, эффективные и транспарентные
избирательная и партийная системы, усилена роль
представительной власти
налажены механизмы конструктивного диалога государства и
гражданского общества, власти и бизнеса, власти и
оппозиции
создана эффективная система формирования и
воспроизводства политической элиты Республики Казахстан,
государственная служба концентрирует в своих рядах лучших
представителей казахстанского народа
Национальная безопасность
Система национальной безопасности будет ориентирована на активные действия по формированию конструктивной и безопасной внешней и внутренней среды, использование имеющихся и потенциальных возможностей для устойчивого развития страны и комплексного продвижения интересов Казахстана в регионе и в мире. В основу национальной безопасности будет положено обеспечение превентивного выявления и устранения возникающих угроз.
Особое внимание будет уделено сотрудничеству в сфере борьбы с международным терроризмом, религиозным экстремизмом, международным наркобизнесом и нелегальной миграцией. Важным приоритетом в сфере обеспечения безопасности на среднесрочную перспективу будет оставаться участие в решении комплекса проблем, связанных с Афганистаном, включая пресечение наркотрафика и нелегальной миграции.
Одним из важнейших направлений трансформации системы национальной безопасности Республики Казахстан станет повышение эффективности прогнозно-аналитической работы, которая позволит своевременно выявлять новые угрозы и вызовы, а также вырабатывать адекватные меры реагирования.
Стратегические цели
в сфере обеспечения национальной безопасности
К 2020 году
обеспечена надежная обороноспособность государства,
способная адекватно противостоять потенциальным угрозам
сведены к минимуму риски по периметру границ Казахстана,
устранены причины для возникновения в регионе
территориальных и хозяйственных споров
обеспечены безопасность личности и общества,
неукоснительное соблюдение конституционных прав граждан
обеспечено безусловное исполнение законов и поддержание
правопорядка
обеспечена экономическая безопасность страны в
качественно новых торгово-финансовых условиях в мире
обеспечена информационная безопасность Республики
Казахстан, создано конкурентоспособное отечественное
информационное пространство
созданы условия по сохранению и восстановлению экосистем,
снижению рисков и минимизации ущерба от техногенных
аварий, катастроф и стихийных бедствий
сформирована целостная и эффективная система
национальной безопасности на основе демократичной и
прозрачной доктрины национальной безопасности,
интегрированная (с учетом национальных интересов) с
системой международной безопасности
Международные отношения и внешняя политика
Внешнеполитический курс Казахстана на период до 2020 года будет основываться на Концепции внешней политики. Будет проводиться проактивная, прагматичная и сбалансированная внешняя политика, нацеленная на обеспечение национальных интересов, повышение международного авторитета страны и укрепление национальной, региональной и глобальной безопасности.
Долгосрочными приоритетами внешней политики Казахстана являются: формирование и поддержание благоприятной внешней среды для развития страны и обеспечения ее конкурентоспособности в современном мире; защита суверенитета и территориальной целостности Республики Казахстан; защита прав, интересов граждан и юридических лиц Казахстана за рубежом; формирование позитивного имиджа и восприятия Республики Казахстан в мире как демократического правового государства с современной рыночной экономикой, стабильной политической системой, открытым и толерантным обществом; защита экономических интересов страны на международной арене; активное участие в международных организациях и форумах по обеспечению мира и безопасности.
Особое значение приобретает создание условий для участия Казахстана в процессах принятия глобальных решений при формировании новой архитектуры международных отношений и контуров мировой торгово-финансовой системы. Республика Казахстан будет решительно продвигать и энергично отстаивать свои интересы в вопросе о формировании наднациональных резервных валют. Результативность этих усилий будет в немалой степени зависеть от успешной реализации Казахстаном антикризисных мер, от темпов выхода экономики страны на траекторию посткризисного и устойчивого развития, от реальных достижений в сфере создания инновационной и диверсифицированной экономики.
Являясь влиятельным участником Организации Договора о коллективной безопасности и Шанхайской организации сотрудничества, возглавляя Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Казахстан будет активно способствовать налаживанию стратегического диалога между существующими системами коллективной безопасности. Казахстан продолжит оправдавший себя курс на предотвращение гонки вооружений, поддержку усилий международного сообщества в сфере ядерного разоружения и укрепление режима Договора о нераспространении ядерного оружия. При этом будут максимально задействованы возможности в рамках председательства Республики Казахстан в авторитетных международных организациях (Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Организации Исламской Конференции и других).
Политика Казахстана нацелена на усиление роли страны как моста между Востоком и Западом, Севером и Югом, исламским и христианским мирами и укрепление межцивилизационного и межконфессионального диалога. Казахстанская модель толерантности получит широкое международное признание и будет применена на практике другими странами.
Казахстан будет более эффективно использовать свое уникальное географическое положение и незаменимую роль в системе мировых и межрегиональных транспортных коммуникаций. Существенно возрастет роль страны в обеспечении мировой энергетической, экологической и продовольственной безопасности. Казахстан займет достойное место в системе международного разделения труда и станет участником Всемирной торговой организации.
Казахстан продолжит курс на усиление разноскоростной и многоуровневой интеграции в Центральной Азии, на постсоветском и евразийском пространстве. Наряду с Россией Казахстан будет составлять стабильное ядро Содружества Независимых Государств, Евразийского экономического сообщества и формирующегося Таможенного союза. В то же время сохранит свою политическую и экономическую актуальность идея центральноазиатской интеграции.
Стратегические цели
в сфере международных отношений и внешней политики
К 2020 году
сформировано благоприятное международное окружение,
поддерживаются дружеские отношения равноправного
сотрудничества со всеми государствами
достигнут высокий уровень интеграции Казахстана в
международное сообщество и мирохозяйственные связи на
основе диверсификации национальной экономики
обеспечены условия и предпосылки для политической и
экономической интеграции государств региона
Казахстан является ключевым участником эффективной
системы региональной безопасности и
политико-экономического сотрудничества
Казахстан представлен в руководящих органах ведущих
международных и региональных финансовых и политических
структур
Казахстан является активным субъектом международных
отношений и участвует в принятии решений, имеющих важное
значение для мировой политики
IV. Основа для реализации Стратегического плана - 2020:
результативный государственный сектор
Высокоэффективный государственный аппарат является основой для успешной реализации пяти ключевых направлений развития Казахстана до 2020 года.

2010 - Стратегиялық жоспарды іске асыру кезеңінде басталған мемлекеттік сектор реформаларына негізделе отырып мемлекет корпоративтік басқару, нәтижелілік, ашықтық пен қоғам алдындағы есептілік қағидаттары бойынша мемлекеттік басқарудың сапалы да жаңа үлгісін құрады. Аталған үлгі 2015 жылға қарай толыққанды іске асырылатын болады, ал оның негізгі элементтері 2020 - Стратегиялық жоспарын іске асырудың алғашқы жылдарында енгізілетін болады.
Мемлекеттік секторды реформалау негізі бес бағыт бойынша жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік органдардың, оның ішінде мемлекеттік басқарудың әр түрлі деңгейлерінде, өкілеттік пен жауапкершіліктің нақты шеңберін айқындау;
2) мемлекеттік қызметті тиімді көрсетуге жәрдемдесетін стандарттарды әзірлеу және үдерістерді жетілдіру арқылы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын жақсарту;
3) мемлекеттік қызмет реформасын жеделдету, оның ішінде мемлекеттік қызметшілерді оқытуды жетілдіру;
4) нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесінің толыққанды жұмыс істеуі үшін қажетті элементтерді енгізу;
5) әкімшілік реформаларды басқаруды жақсарту және мемлекеттік
секторды реформалау үдерісі үшін жауапкершілікті күшейту.
Нақты өкілеттіктер мен жауапкершілікті айқындау
Мемлекеттік сектордың тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру үшін есептілік пен ынталадыруды белгілеу мақсатында мемлекеттік басқару органдарының өкілеттіктері (рөлдері) мен жауапкершілігі нақты айқындалады.
2011 жылдан бастап жүйелі негізде мемлекеттік органдар қызметінің функционалдық шолулары жүргізіледі, оның мақсаты - мемлекеттік басқарудың тиісті салаларында (аясында) саясаттың тиімділігіне бағалау жүргізу болып табылады. Әрбір нақты мемлекеттік органда өкілеттіктердің оңтайлы көлемін айқындау тұтастай алғанда мемлекеттің жеке секторларда да, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлерінде де артық функцияларды жою, қайталайтын өкілеттіктерді алып тастау, жеткіліксіз функцияларды бекіту және нарықтық тетіктерді пайдалануды кеңейту арқылы тұтастай мемлекеттің баламалы рөлін белгілеуге мүмкіндік береді.
Осындай шолулар мемлекеттік аппараттың тұтастығын және іске асырылып жатқан саясаттың дәйектілігін қамтамасыз етуге жағдай жасайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттыру
Мемлекеттік аппарат жұмысының тиімділігі мемлекеттік қызмет көрсету сапасын жақсарту жолымен арттырылатын болады.
2011 жылға қарай:
«бір терезе» қағидаты бойынша халыққа қызмет көрсету орталықтарының желісі дамытылатын болады. Осы орталықтардың жұмысы көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын бағалау мақсатында халықпен кері байланыс тетігін көздейтін болады;
мемлекеттік қызметтердің тізілімі кеңейтіледі және тізілімге енгізілген мемлекеттік қызметтердің әрбір түрі бойынша стандарттар әзірленетін болады;
мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бақылау (бекітілген стандарттарды сақтау) тұрақты негізде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті кәсібилендіру
Мемлекеттік қызметті реформалау мемлекеттік қызметшілерді оқыту жүйесін жетілдіру, мемлекеттік қызметтің тартымдылығын арттыру және мемлекеттік қызметте адам ресурстарын басқаруды жетілдіру арқылы мемлекеттік қызметті кәсібилендіруге шоғырландырылатын болады.
Мемлекеттік қызметкерлер лауазымдарының жаңа жүйесі, мемлекеттік қызметке алудың тиімді рәсімдері және мемлекеттік басқарудың халықаралық іс-тәжірибесіне негізделген мемлекеттік қызметшілерді оқытудың сапалы бағдарламасы кәсіби мемлекеттік қызметті қалыптастыру үшін негіз болады.
2012 жылға қарай:
үш корпусқа: саяси мемлекеттік қызметшілер корпусы, әкімшілік мемлекеттік қызметтің А (басқару) және Б (атқарушы) корпустарына негізделген мемлекеттік қызмет лауазымдарының тізілімі енгізіледі;
мемлекеттік қызметке орналасу рәсімдері және мемлекеттік қызметтің кадрлар резервін қалыптастыру жақсарады;
нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесінің қағидаттары мен құндылықтарына негізделген мемлекеттік қызметшілерді оқытудың жаңартылған бағдарламасы енгізіледі;
нәтижелерге бағдарланған біліктілігі жоғары мемлекеттік қызметшілерді дайындау бойынша базалық оқыту орталығы қалыптастырылады;
жоғары әкімшілік лауазымды тұлға ретінде жауапты хатшы лауазымына тағайындалған жауапты адамның рөлі мен дәрежесі нақты айқындалды, оны тағайындаудың ашық, айқын, оның сіңірген еңбегіне негізделген тағайындау тетіктері әзірленді.
2020 - стратегиялық жоспарын іске асыру мемлекеттік қызметшілерді сапалы дайындауды ғана емес, кәсіби даярлығы бар мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік секторда ұстап қалуға ықпалын тигізетін, сондай-ақ Қазақстанның прогрессивті жастарын мемлекеттік қызметке тартатын ортаны қалыптастыруды да талап етеді. 2012 жылға қарай мемлекеттік аппараттың сапасын арттыру үшін мынаны қамтамасыз ету қажет:
адами ресурстарды басқарудың таңдаулы қағидаттары мен әдістерінің негізінде мемлекеттік органдардың кадрлар қызметінің тиімді жұмысын;
жауапкершілік, нәтижелілік және біліктілік қағидаттарына негізделген өнімі (өнімділігі) жоғары ықшам және тиімді мемлекеттік аппаратты қалыптастыруға жәрдемдесетін жеке сектордағы төлем деңгейімен бәсекеге қабілетті мемлекеттік секторда еңбекақы төлеудің жаңа жүйесін енгізу.
2012 жылға қарай мемлекеттік қызметшілердің жаңа еңбекақы жүйесін енгізуді қолдау үшін мемлекеттік қызметшілердің жұмысының көлемі мен сапасын, жауапкершілік деңгейін, кәсібилігін арттыруды, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін сақтауды есепке алатын мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау жүйесі енгізілетін болады.
Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару
Мемлекеттік жоспарлауды сапалы өзгерту, мемлекеттік басқарудың нәтижелілігі мен есептілігін қамтамасыз ету мақсатында 2011 жылға қарай:
барлық мемлекеттік органдар мемлекеттік саясатты әзірлеуге кешенді стратегиялық тәсілді қамтамасыз ету үшін 2020 - стратегиялық жоспарға негізделген бес жылдық стратегиялық жоспарларды қабылдайды;
барлық мемлекеттік органдар әзірленген бес жылдық стратегиялық жоспарларға негізделген жыл сайынғы операциялық жоспарлар дайындайтын болады;
барлық мемлекеттік органдарда белгіленген стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларға бейілділігін сақтай отырып операциялық жоспарларды іске асыруда белгілі бір дербестік болады;
барлық мемлекеттік органдарда ішкі мониторинг, бақылау және бағалау жүйесін кезең-кезеңмен енгізу басталатын болады.
2012 жылға қарай тиімділік және нәтижелілік (нәтижеге бағдарланған бюджеттеу) индикаторларына негізделген бюджетті қалыптастыру және атқару жүйесі енгізілетін болады. Сондай-ақ мемлекеттік органдардың мониторингі мен олардың қызметін бағалайтын кешенді жүйе енгізілетін болады, ол стратегиялық мақсатқа қол жеткізу деңгейін, бизнес пен халыққа көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын, бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін талдауға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік сектор реформаларын басқару
2011 жылға қарай әкімшілік реформалар жүйесі мемлекеттік секторда жүргізілетін реформалардың іске асырылуына, мониторингі мен бағалауға жауапты жеке уәкілетті орган құру мүмкіндігі қаралатын болады. Осындай өкілеттіктер жұмыс істеп тұрған мемлекеттік органдардың біріне нақты бекітілуі де мүмкін.
2012 жылға қарай мемлекеттік басқару саласында реформаларды іске асыру мониторингінің тиімді жүйесі жұмыс істейтін болады, оның шеңберінде тоқсан сайынғы негізде мемлекеттік секторды реформалаудың ағымдағы жағдайы және нәтижелері туралы есептер ел басшылығына ұсынылып отырады.
V. 2020 - стратегиялық жоспарының іске асырылу
мониторингі және бағалау
2020 - стратегиялық жоспардың стратегиялық мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізудің мониторингі мен бағалау оның табысты іске асырылуының қажетті шарттары болып табылады.
2020 - стратегиялық жоспарын іске асыру жалпы ұлттық стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу жөніндегі мемлекеттік органдардың іс-қимылдарын үйлестіруді, сондай-ақ аралық нысаналы индикаторлардың орындалуын талдау шеңберінде стратегиялық мақсаттарға қол жеткізудің тетіктері мен құралдарын түзетуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
2020 - стратегиялық жоспарын іске асыру мониторингі шеңберінде елдің азаматтарын оның нәтижелеріне қол жеткізу үдерісіне тартуды қамтамасыз ету қажет. Бұл үшін ел азаматтарына мемлекет өзіне қандай міндеттемелер алатынын, олардың бюджеттік құны қандай екенін, қашан және қалайша олар іске асырылатынын, оларды іске асыруға жауапты кім болып табылатыны туралы ақпарат берілетін болады. Осылайша, ел азаматтары мемлекеттік саясаттың тиімді іске асырылуын бағалау үшін негізге ие болады.
Статистикалық деректердің сенімді базасына негізделген мониторинг және бағалау нәтижелері 2020 - стратегиялық жоспардың іске асырылуының барысы мен нәтижелері туралы толық көріністі мемлекетке және азаматтарға ұсынады.
Мониторинг және бағалау жүйесі
2020 - стратегиялық жоспары төменгі деңгейдегі бағдарламалық құжаттар арқылы жалпы ұлттық стратегиялық басымдықтардың егжей-тегжейлі іске асырылуын көздейді.
2020 - стратегиялық жоспарының стратегиялық мақсаттары мен нысаналы индикаторлары мемлекеттік органдардың бес жылдық стратегиялық жоспарларын қалыптастыру үшін негіз болады, онда жалпы ұлттық стратегиялық басымдықтарды іске асыру тетіктері мен құралдары айқындалатын болады. Бұл ретте, мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларында олардың қызметінің тікелей және өлшенетін нәтижелері де айқындалатын болады.
Елдің даму мақсаттарының осындай декомпозициясы мемлекеттік жоспарлаудың нақты сызбасын, сондай-ақ мемлекеттік саясаттың нәтижелілігінің мониторингі мен бағалаудың бірыңғай жүйесін түзуге мүмкіндік береді.
Төменгі деңгейдегі мақсатқа қол жеткізудің тұрақты мониторингі жалпы ұлттық деңгейдегі стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу деңгейін талдауға мүмкіндік беретінін ескере отырып, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, оның ішінде 2020 - стратегиялық жоспарды іске асырудың мониторингі мен бағалаудың бірыңғай кешенді жүйесін түзу қажет. Бұл үшін мемлекеттік жоспарлау жүйесін құратын стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу, іске асыру, оларға мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау тәртібі айқындалады.
Белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган тұрақты негізде және төменгі деңгейдегі бағдарламалық құжаттардың іске асырылуын бағалауды ескере отырып, 2020 - стратегиялық жоспардың іске асырылуына кешенді мониторинг және бағалау жүргізетін болады.
Азаматтарды тарту
2020 - стратегиялық жоспардың мониторингі мен бағалау үдерісінің маңызды құрауышысы азаматтардың қатысуы болып табылады.
Мемлекеттік сектор қандай функция атқаратыны туралы қоғамның ақпараттануы азаматтар мен мемлекеттің сындарлы қатынастары үшін шешуші негіз болып табылады.
2020 - стратегиялық жоспардың орындалу мониторингі мен бағалау жүргізу шеңберінде азаматтарға 2020 - стратегиялық жоспардың іске асырылу барысы және көрсеткіштерге қол жеткізу нәтижелері туралы жыл сайын есептер берілетін болады. Бұл азаматтардың мемлекеттік сектордың жұмыс нәтижелілігіне қатысты пайымдауын бағалауға мүмкіндік береді.
Азаматтарды тұтастай алғанда мемлекеттік саясатты іске асыруды және мемлекеттік органдардың қызметін бағалау үдерісіне тарту мақсатында азаматтар мен мемлекеттік органдар арасында кері байланыс тетігі енгізілетін болады.
Мониторинг үшін статистикалық деректер базасын құру
2020 - стратегиялық жоспардың іске асырылуының кешенді мониторингі мен бағалау шеңберінде 2020 - стратегиялық жоспардың көзделген стратегиялық мақсаттар мен мақсатты индикаторларға қол жеткізудің деңгейін тікелей көрсететін статистикалық деректерді тұрақты түрде жинау жүйесі құрылатын болады.
2020 - стратегиялық жоспардың мониторингін жүргізу және көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау үшін статистикалық деректер қорын қалыптастыру жөніндегі жұмыс кезең-кезеңмен жүргізілетін болады;
2011 жылға қарай - статистикалық мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бағалауға қажетті статистикалық деректердің тізбесін анықтау;
2012 жылға қарай - 2020 - стратегиялық жоспардың статистикалық мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу мониторингі үшін бірінші жыл сайынғы деректерді жинау;

Опираясь на реформы государственного сектора, начатые в период реализации Стратегического плана - 2010, государство выстраивает качественно новую модель государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности обществу. Эта модель будет полноценно функционировать к 2015 году, а основные ее элементы будут внедряться в первые годы реализации Стратегического плана - 2020.
Реформирование государственного сектора будет осуществляться по пяти основным направлениям:
1) определение четкого круга полномочий и ответственности государственных органов, в том числе на различных уровнях государственного управления;
2) повышение качества государственных услуг через разработку стандартов и совершенствование процессов, способствующих эффективному оказанию государственных услуг;
3) ускорение реформы государственной службы, включая совершенствование обучения государственных служащих;
4) внедрение элементов, необходимых для полноценного функционирования системы государственного управления, ориентированного на результат;
5) улучшение управления административными реформами и усиление ответственности за процесс реформирования государственного сектора.
Определение четких полномочий и ответственности
С целью установления подотчетности и создания стимулов для повышения эффективности и результативности государственного сектора будут четко определены полномочия (роли) и ответственность органов государственного управления.
С 2011 года будут проводиться на системной основе функциональные обзоры деятельности государственных органов, целью которых станет оценка эффективности политики в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления. Определение оптимального объема полномочий в каждом конкретном государственном органе позволит установить в целом адекватную роль государства как в отдельных секторах, так и на разных уровнях государственного управления путем ликвидации излишних функций, исключения дублирующих полномочий, закрепления недостающих функций и расширения использования рыночных механизмов.
Такие обзоры позволят обеспечить целостность государственного аппарата и последовательность проводимой государственной политики.
Повышение качества оказания государственных услуг
Эффективность работы государственного аппарата будет обеспечиваться оказанием доступных и качественных государственных услуг.
К 2011 году будет:
развита сеть центров обслуживания населения по принципу "одного окна". Функционирование этих центров будет предусматривать механизм обратной связи с населением для оценки качества оказываемых государственных услуг;
расширен реестр государственных услуг и разработаны стандарты по каждому виду государственных услуг, включенных в реестр;
на постоянной основе осуществляться контроль качества оказания государственных услуг (соблюдения утвержденных стандартов).
Профессионализация государственной службы
Реформирование государственной службы будет сфокусировано на ее профессионализации через совершенствование системы обучения государственных служащих, повышение привлекательности государственной службы и совершенствование управления человеческими ресурсами на государственной службе.
Основой для формирования профессиональной государственной службы станет новая система должностей государственных служащих, эффективные процедуры отбора кадров на государственную службу и качественная программа обучения государственных служащих, ориентированная на лучшую международную практику государственного управления.
К 2012 году будет:
внедрен реестр должностей государственной службы, основанный на трех корпусах: корпус политических государственных служащих, корпусы А (управленческий) и Б (исполнительный) административной государственной службы;
улучшены процедуры поступления на государственную службу и формирования кадрового резерва государственной службы;
внедрены обновленные программы обучения государственных служащих, основанные на современных образовательных технологиях и принципах системы государственного управления, ориентированного на результат;
сформирован базовый образовательный центр по подготовке высококвалифицированных государственных служащих;
четко определены роль и степень ответственности лица, назначенного на должность ответственного секретаря, как высшего административного должностного лица, разработан открытый, транспарентный, основанный на заслугах механизм его назначения.
Реализация Стратегического плана - 2020 потребует не только качественной подготовки государственных служащих, но и формирования среды, которая способствовала бы удержанию профессионально подготовленных государственных служащих в государственном секторе, а также привлечению прогрессивной молодежи Казахстана на государственную службу. Для повышения качества деятельности государственного аппарата к 2012 году необходимо обеспечить:
эффективную работу кадровых служб государственных органов на основе лучших принципов и методов управления человеческими ресурсами;
введение новой системы оплаты труда в государственном секторе, конкурентоспособной с уровнем оплаты труда в частном секторе, основанной на принципах ответственности, результативности и квалификации, способствующей формированию компактного и эффективного государственного аппарата с повышенной продуктивностью (производительностью).
Для поддержки внедрения новой системы оплаты труда государственных служащих к 2012 году будет введена система оценки деятельности государственных служащих, учитывающая объем и качество работы, степень ответственности, повышение профессионализма, соблюдение Кодекса чести государственных служащих.
Государственное управление, ориентированное на результат
В целях качественного изменения государственного планирования, обеспечения результативности и подотчетности государственного управления к 2011 году:
все государственные органы примут пятилетние стратегические планы, основанные на Стратегическом плане - 2020, для обеспечения комплексного стратегического подхода к разработке и реализации государственной политики;
текущая деятельность всех государственных органов будет основываться на исполнении ежегодных операционных планов, детализирующих пятилетние стратегические планы;
всем государственным органам будет предоставлена определенная самостоятельность в реализации операционных планов в рамках достижения установленных стратегических целей и целевых индикаторов;
во всех государственных органах будет начато поэтапное внедрение системы внутреннего мониторинга, контроля и оценки.
К 2012 году будет внедрена система формирования и исполнения бюджета, основанного на индикаторах эффективности и результативности (бюджетирование, ориентированное на результат). Также будет внедрена комплексная система мониторинга и оценки деятельности государственных органов, позволяющая оценивать степень достижения стратегических целей, качество предоставляемых бизнесу и населению государственных услуг, эффективность использования бюджетных средств.
Управление реформами государственного сектора
К 2011 году будет проанализирована эффективность действующей системы управления административными реформами и рассмотрена возможность создания отдельного уполномоченного органа, ответственного за реализацию, мониторинг и оценку проводимых реформ в государственном секторе.
К 2012 году будет полноценно функционировать новая система мониторинга, в рамках которой руководству страны будут представляться регулярные отчеты о текущем состоянии и результатах реформ в сфере государственного управления.
V. Мониторинг и оценка реализации Стратегического плана -
2020
Мониторинг и оценка достижения стратегических целей и целевых индикаторов Стратегического плана - 2020 являются необходимыми условиями его успешной реализации.
Мониторинг реализации Стратегического плана - 2020 позволит обеспечить координацию действий государственных органов по достижению общенациональных стратегических целей, а также корректировать механизмы и инструменты достижения стратегических целей в рамках анализа выполнения промежуточных целевых индикаторов.
Мониторинг и оценка реализации Стратегического плана - 2020 предполагает вовлечение граждан страны в процесс анализа достижения его результатов. Для этого гражданам страны будет предоставляться информация о том, какие обязательства берет на себя государство, какова их бюджетная стоимость, когда и каким образом они будут реализованы, кто является ответственным за их реализацию. Таким образом, граждане страны получат основу для оценки эффективности реализации государственной политики.
Результаты мониторинга и оценки, основанные на надежной базе статистических данных, предоставят государству и гражданам полную картину о ходе и результатах реализации Стратегического плана - 2020.
Система мониторинга и оценки
Стратегический план - 2020 предусматривает детальную реализацию общенациональных стратегических приоритетов через программные документы нижнего уровня. Стратегические цели и целевые индикаторы Стратегического плана - 2020 станут основой для разработки каждым государственным органом пятилетнего стратегического плана, определяющего механизмы и инструменты реализации общенациональных стратегических приоритетов. При этом в бюджетных программах государственных органов будут определены прямые и измеримые результаты их деятельности.
Декомпозиция целей развития страны позволит выстроить четкую схему государственного планирования, а также единую систему мониторинга и оценки результативности государственной политики.
Так как регулярный мониторинг целей нижнего уровня создает основу для анализа степени достижения стратегических целей общенационального уровня, будет выстроена комплексная система мониторинга и оценки реализации стратегических и программных документов, в том числе Стратегического плана - 2020. Для этого будет определен порядок разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля стратегических и программных документов, составляющих систему государственного планирования.
В соответствии с установленным порядком уполномоченный орган по государственному планированию на регулярной основе и с учетом оценки реализации программных документов нижнего уровня будет проводить комплексный мониторинг и оценку реализации Стратегического плана - 2020.
Вовлечение граждан
Участие граждан является важной составляющей процесса мониторинга и оценки Стратегического плана - 2020.
Информированность общества о том, какие функции выполняет государственный сектор, является ключевой основой для конструктивных отношений граждан и государства.
В рамках проведения мониторинга и оценки выполнения Стратегического плана - 2020 гражданам страны будут предоставляться ежегодные отчеты о ходе реализации Стратегического плана - 2020. Это позволит оценить восприятие граждан в отношении результативности работы государственного сектора.
С целью вовлечения граждан в процесс оценки реализации государственной политики в целом и деятельности государственных органов в частности будет внедрен механизм обратной связи между гражданами и государственными органами.
Создание базы статистических данных для мониторинга
В рамках комплексного мониторинга и оценки реализации Стратегического плана - 2020 будет выстроена система регулярного сбора статистических данных, непосредственно демонстрирующих степень достижения стратегических целей и целевых индикаторов, предусмотренных Стратегическим планом - 2020.
Работа по формированию статистической базы данных для проведения мониторинга и оценки достижения показателей Стратегического плана - 2020 будет проводиться поэтапно:
к 2011 году - определение перечня статистических показателей, необходимых для мониторинга и оценки достижения стратегических целей и целевых индикаторов, и исходных данных;
к 2012 году - проведение первого ежегодного сбора данных для мониторинга достижения стратегических целей и целевых индикаторов Стратегического плана - 2020;

2015 жылы - 2020 - стратегиялық жоспардың бес жылдық іске асыру қорытындылары бойынша бағалау жүргізу;
2020 жылы - 2020 - стратегиялық жоспарын толық іске асыру қорытындылары бойынша бағалау жүргізу.
Қорытынды
Дүниежүзінің барлық елдері үшін XXI ғасырдың екінші он жылдығының басы қиын әрі күрделі болады. Қазақстан бұдан тыс бола алмайды.
Ағымдағы жаһандық дағдарысты еңсеру барысында ауқымды өзгерістер орын алады, жаңа әлемдік тәртіпті құру басталады. Осындай жағдайларда қажетті әкімшілік, экономикалық, әлеуметтік реформаларды жүзеге асыру үшін дағдарыс берген мүмкіндіктерді пайдалана білген елдер барынша табысты болады.
2020 - стратегиялық жоспары уақыттың қыр көрсетулеріне Қазақстанның жауабы болып табылады. Оны іске асыру қорытындылары бойынша Қазақстан дамушы нарықтық экономикасы бар елдердің бірінші қатарында болып қалады.
2020 - стратегиялық жоспары мемлекеттің жарқын болашаққа қол жеткізу бойынша Қазақстан азаматтарының алдындағы міндеттемесі болып табылады. Оны орындау үшін мемлекеттің барлық деңгейлері мен құрылымдарының белсенді қатысуы, сондай-ақ азаматтардың қолдауы талап етіледі.
2020 - стратегиялық жоспарының табысты іске асырылуы Қазақстанды «Қазақстан - 2030» стратегиясында айқындалған елдің жарқын болашағына қол жеткізудің жолын бекем қамтамасыз етеді.

в 2015 году - проведение оценки по итогам пятилетней реализации Стратегического плана - 2020;
в 2020 году - проведение оценки по итогам полной реализации Стратегического плана - 2020.
Заключение
Для всех стран мира начало второго десятилетия XXI века будет сложным. Казахстан не станет исключением.
В ходе преодоления текущего глобального кризиса произойдут масштабные изменения, начнется создание нового мирового порядка. В этих условиях более успешными будут те страны, которые смогли использовать возможности, предоставленные кризисом, для осуществления необходимых административных, экономических, социальных реформ.
Стратегический план - 2020 является ответом Казахстана на вызовы времени. По итогам его реализации Казахстан окажется в первых  рядах стран с развивающейся рыночной экономикой.
Стратегический план - 2020 представляет собой обязательства государства перед гражданами Казахстана по достижению лучшего будущего. Для его выполнения потребуется активное участие всех уровней и структур государства, а также поддержка граждан.
Успешная реализация Стратегического плана - 2020 твердо обеспечит Казахстану путь к достижению видения страны, определенного в Стратегии "Казахстан - 2030".