Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 ақпандағы № 81 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 10 ақпандағы
№ 81 қаулысымен
бекітілген
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ
МИНИСТРЛІГІНІҢ 2010 - 2014 ЖЫЛДАРҒА
АРНАЛҒАН СТРАТЕГИЯЛЫҚ ЖОСПАРЫ Астана қаласы - 2010 ж.
Мазмұны
1. Миссиясы және пайымдауы
2. Ағымдағы жағдайға талдау
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері
3.1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері
5. Ықтимал қауіптер
6. Мемлекеттік органдардың қол қоюына жоспарланатын келісімдер негізінде ведомствоаралық өзара іс-қимыл
7. Нормативтік құқықтық актілер және Мемлекет басшысының тапсырмалары
8. Бюджеттік бағдарламалар
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігінің миссиясы:
Мемлекеттік саясатты әзірлеу, іске асыру, салааралық үйлестіруді жүзеге асыру және денсаулық сақтау саласындағы қызметтер көрсетуді мемлекеттік реттеу
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігінің пайымдауы:
Бәсекеге қабілетті салауатты ұлтты қалыптастыруға бағытталған тиімді денсаулық сақтау жүйесі
2. Ағымдағы жағдайға талдау
Халықтың денсаулық жағдайы мемлекеттің өз азаматтарының алдындағы оның жауапкершілік дәрежесін көрсететін әлеуметтік бағдарлылығының ықпалдастырылған көрсеткіші болып табылады. Дамытудың, нығайтудың және азаматтар салауаттылығының ұзақ мерзімді бағдарлары 1997 жылы Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясымен бекітілген болатын. Қоғамның әлеуметтік-экономикалық дамуын жақсарту сала алдына қол жетімді және тиімді денсаулық сақтау жүйесін құруға бағытталған қағидатты жаңа міндеттерді қоюға мүмкіндік берді.
2004 жылы Мемлекет Басшысының Қазақстан халқына 2004 жылғы 19 наурыздағы «Бәсекеге қабілетті Қазақстан үшін, бәсекеге қабілетті экономика үшін, бәсекеге қабілетті халық үшін» атты Жолдауын орындау үшін әзірленген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Мемлекеттік бағдарлама) қабылданды. Мемлекеттік бағдарлама Қазақстан Республикасында қолжетімді сапалы, әлеуметтік-бағдарланған және экономикалық тиімді жүйені дамытуға бағытталған қажетті шаралар жиынтығын белгіледі.
2007 жылы техникалық жаңғырту, инфрақұрылымды дамыту саласындағы көлемді инвестицияларға бағытталған Мемлекеттік бағдарламаның I кезеңін іске асыру аяқталды, бастапқы медициналық-санитариялық көмекті нығайту, салауатты өмір салтын қалыптастыру, медициналық қызметтің сапасын арттыру міндеттері шешілді.

О Стратегическом плане Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 81
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 февраля 2010 года № 81
СТРАТЕГИЧЕСКИЙ ПЛАН
МИНИСТЕРСТВА ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
на 2010-2014 годы
г. Астана - 2010 г.
Содержание
1.
Миссия и видение
2.
Анализ текущей ситуации
3.
Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
3.1.
Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
стратегическим целям государства
4.
Функциональные возможности Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
5.
Возможные риски
6.
Межведомственное взаимодействие на основе соглашений,
планируемых к подписанию с государственными органами
7.
Нормативные правовые акты и поручения Главы государства
8.
Бюджетные программы
Миссия Министерства здравоохранения
Республики Казахстан:
Разработка, реализация государственной политики, осуществление межотраслевой координации и государственное регулирование предоставления услуг в области здравоохранения
Видение Министерства здравоохранения
Республики Казахстан:
Эффективная система здравоохранения, направленная на формирование здоровой конкурентоспособной нации
2. Анализ текущей ситуации
Состояние здоровья населения является интегральным показателем социальной ориентированности государства, отражающим степень его ответственности перед своими гражданами. Долгосрочные ориентиры развития, укрепления и благополучия граждан были закреплены в 1997 году Стратегией развития Казахстана до 2030 года. Улучшение социально-экономического развития общества позволило поставить перед отраслью принципиально новые задачи, направленные на создание доступной и эффективной системы здравоохранения.
В 2004 году принята Государственная программа реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы (далее - Государственная программа), разработанная во исполнение Послания Главы государства народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации". Государственная программа определила совокупность необходимых мер, направленных на развитие доступной, качественной, социально-ориентированной и экономически эффективной системы в Республике Казахстан.
В 2007 году завершена реализация I этапа Государственной программы, которая была направлена на масштабные инвестиции в отрасль: техническую модернизацию, развитие инфраструктуры, решались задачи укрепления первичной медико-санитарной помощи, формирования здорового образа жизни, повышения качества медицинских услуг.

Қазіргі кезде денсаулық сақтау ісін дамыту институционалдық қайта құрылу, кадр әлеуетін дамыту, сапалы медициналық қызмет ұсыну кезеңіне еніп отыр. Аурулардың алдын алу және салауатты өмір салтын қалыптастыру басымдық ала бастады, бұл Мемлекет басшысының «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру-мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауында көрсетілген.
Таяу арадағы бес жылда денсаулық сақтау саласын дамытуға мынадай болжамды үрдістер әсерін тигізетін болады:
Үрдістер мен бар өзгерістер
ДСМ жұмысына әсерін тигізетін факторлар
Демографиялық жағдай
Күтілетін туудың өсуі: 1 000 адамға 2008 ж. - 22,75;
2014 ж. - 26,0
Халықтың жалпы санындағы балалардың үлес салмағын ұлғайту: 2008 ж. - 24,1%; 2014 ж. - 25,3%
65 жастан асқан адамдардың үлес салмағын төмендету: 2008 ж. - 7,7%; 2014 ж. - 5,7%
Еңбекке қабілетті жастағы халықтың саны* (2008 ж. 9509,5 мың адам; 2014 ж. - 9700,7 мың адам)
Қала халқы санының өсуі*
(2008 ж. - 8395,1 мың адам; 2014 ж. - 9738,3 мың адам)
Ана мен баланы қорғау жөніндегі қызметке сұраныстың ұлғаюы
Медициналық қызметке сұраныстың өсуі, жоғары мамандандырылған медициналық көмектің (ЖММК)** жекелеген түрлеріне (кардиохирургия, трансплантология, нейрохирургия) арналған «күту парақтарының» пайда болу ықтималдығы
Халықаралық стандарттарға сай келетін қазіргі заманғы денсаулық сақтау объектілеріне қажеттіліктің өсуі
Денсаулық жағдайы
Таралған қауіп факторларының (қозғалыс белсенділігінің төмендігі, нәрсіз тамақтану, темекі шегу, алкоголь) халықтың денсаулық жағдайына жағымсыз әсері
«Өркениет ауруларымен» сырқаттанушылықтың өсуі:
- Қанайналым жүйесі аурулары 2008 ж. - 100 мың адамға 2170,5; 2014 ж. - 2464,7
- қант диабеті 2008 ж. - 135,0; 2014 ж. - 170,1
Мультирезистенттік нысандар үлесінің ұлғаюымен туберкулезден жалпы сырқаттанушылық пен өлім-жітімнің төмендеуі
АИТВ/ЖИТС-тің таралу үрдісінің ұлғаюы
Психикалық ауруларды жеткіліксіз анықтау кезінде халықтың психикалық денсаулығының нашарлауы
Әлеуметтік мәні бар аурулардың алдын алу, диагностикалау және емдеу жөніндегі медициналық қызметке сұраныстың артуы. Халықаралық стандарттарға сай келетін қазіргі заманғы денсаулық сақтау объектілеріне қажеттіліктің өсуі
Медицина кадрларына (кардиохирургтер, эндокринологтер, онкогематологтер) қажеттіліктің өсуі
Мультирезистенттік нысандарды емдеу үшін хоспистер мен бөлімшелерге қажеттіліктің өсуіне байланысты туберкулезге қарсы мекемелерде (бөлімшелерде) стационарлық көмекті тұтынудың төмендеуі. Резервтік қатардағы препараттарға деген қажеттіліктің өсуі.
Шолушылық эпидемиологиялық қадағалауды күшейтудің және мінез-құлық қаупі топтарында есірткі тұтынудың зиянын төмендету бағдарламаларын енгізудің қажеттілігі.
Психологиялық-психиатриялық көмек қызметтеріне қажеттіліктің өсуі.
Психикалық бұзылулардың статистикалық есебін жетілдірудің қажеттілігі.
Медициналық қызмет нарығын кеңейту
Халықтың әл-ауқатының артуы, сапалы медициналық қызметке және қазіргі заманғы дәрілік заттарға сұранысты ұлғайту
Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесін енгізу.
Медициналық қызметті ұсынушылардың арасындағы бәсекелестіктің артуы, ерікті медициналық сақтандыру нарығын дамуы.
Емделушінің дәрігер мен медициналық ұйымды еркін таңдау принципін енгізу арқылы медициналық ұйымдардың арасындағы бәсекелестік ортаның қалыптасуы.
Қоршаған ортаның әсері
Табиғи және техногендік сипаттағы факторлар әсерлерінің салдарынан экологиялық жағдайдың нашарлауы
Қоршаған ортаның зиянды факторларына байланысты ауруларды (тыныс алу мүшелерінің аурулары онкологиялық аурулар, аллергиялық аурулар және т.б.) диагностикалау және емдеу жөніндегі медициналық қызметке деген сұраныстың артуы.
Қаржылық дағдарыс
Әртүрлі салаларда жұмыс орындарының қысқартылуы, денсаулық сақтау саласына медицина кадрларының ағыны күтіліп отыр.
Денсаулық сақтау объектілерін салуды бастау мерзімдерінің ауыстырылуы. Ауруханаларды күрделі және ағымдағы жөндеу жүргізуге қаржы қаражатының қайта бөлінуі.
Кадрларды қысқа мерзімді қайта даярлау курстарын ұйымдастырудың қажеттілігі.
Авариялық жағдайдағы денсаулық сақтау объектілерінің үлес салмағының төмендеуі.
Бұл үрдістерді шешуді талап ететін қазіргі уақытта бар жүйелік проблемалармен өзара байланысты қарау қажет:

В настоящее время развитие здравоохранения вступает в этап институциональных преобразований, развития кадрового потенциала, предоставления качественных медицинских услуг. Приоритетом становится профилактика заболеваний и формирование здорового образа жизни, что отражено в послании Главы государства народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Повышение благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики".
В ближайшие пять лет на развитие отрасли здравоохранения будут оказывать влияние следующие прогнозируемые тенденции:
Тенденции и существующие изменения
Факторы, влияющие на работу МЗ
Демографическая ситуация
Ожидаемый рост рождаемости:
2008 г. - 22,75; 2014 г. - 26,0 на
1 000 населения
Увеличение удельного веса детей в
общей численности населения:
2008 г. - 24,1 %; 2014 г. - 25,3 %
Снижение удельного веса лиц старше 65
лет: 2008 г. - 7,7 %; 2014 г. - 5,7 %
Рост числа населения трудоспособного
возраста* (2008 г. - 9509,5 тыс. чел.;
2014 г. - 9700,7 тыс. чел.)
Рост числа городского населения*
(2007 г. - 8395,1 тыс. чел.; 2014 г. -
9738,3 тыс. чел.)
Увеличение спроса на услуги по охране
материнства и детства
Рост спроса на медицинские услуги,
вероятность образования "листов ожидания" на
отдельные виды высокоспециализированной
медицинской помощи (ВСМП)** (кардиохирургия,
трансплантология, нейрохирургия)
Рост потребности в современных объектах
здравоохранения, отвечающих международным
стандартам
Состояние здоровья
Неблагоприятное влияние на состояние
здоровья населения распространенных
факторов риска (низкая двигательная
активность, нерациональное питание,
курение, алкоголь)
Повышение спроса на медицинские услуги по
профилактике, диагностике и лечению социально
значимых заболеваний. Рост потребности в
современных объектах здравоохранения,
отвечающих международным стандартам
Рост заболеваемости "болезнями
цивилизации":
- болезни системы кровообращения
2008 г. - 2170,5 на 100 тыс. населения;
2014 г. - 2464,7 - сахарный диабет
2008 г. - 135,0; 2014 г. - 170,1
Рост потребности в медицинских кадрах
(кардиохирурги, эндокринологи, онкогематологи)
Снижение общей заболеваемости и
смертности от туберкулеза с
увеличением доли мультирезистентных
форм.
Снижение потребления стационарной помощи в
противотуберкулезных учреждениях
(подразделениях), с ростом потребности в
хосписах и отделениях для лечения
мультирезистентных форм. Рост потребности в
препаратах резервного ряда.
Увеличение тенденции распространения
ВИЧ/СПИД
Необходимость усиления дозорного эпидемиоло-
гического надзора и внедрения программ снижения
вреда потребления наркотиков в группах
рискованного поведения.
Ухудшение психического здоровья
населения при недостаточном выявлении
психических болезней
Рост потребности в услугах психолого-
психиатрической помощи.
Необходимость совершенствования
статистического учета психических расстройств.
Развитие рынка медицинских услуг
Рост благосостояния населения,
увеличение спроса на качественные
медицинские услуги и современные
лекарственные средства
Увеличение конкуренции среди поставщиков
медицинских услуг, развитие рынка добровольного
медицинского страхования
Внедрение Единой национальной системы
здравоохранения
Создание конкурентной среды между медицинскими
организациями с внедрением принципа свободного
выбора пациентом врача и медицинской
организации
Влияние окружающей среды
Ухудшение экологической обстановки
вследствие воздействия факторов
природного и техногенного характера
Увеличение спроса на медицинские услуги по
диагностике и лечению болезней, связанных с
воздействием вредных факторов окружающей среды
(болезни органов дыхания, онкологические
заболевания, аллергические болезни и т.д.)
Финансовый кризис
Сокращение рабочих мест в различных
отраслях, ожидается приток медицинских
кадров в отрасль здравоохранения.
Необходимость организации краткосрочных курсов
переподготовки кадров.
Перенос сроков начала строительства
объектов здравоохранения.
Перераспределение финансовых средств на проведение капитальных и текущих ремонтов больниц.
Снижение удельного веса аварийных объектов
здравоохранения.
Данные тенденции необходимо рассматривать во взаимосвязи с существующими в настоящее время системными проблемами, требующими решения:

1) Азаматтар денсаулығы төмен деңгейі
Әйелдер мен балалар денсаулығының жеткіліксіз деңгейі, әлеуметтік мәні бар аурулардың таралу, қоғамдық денсаулық деңгейінің төмендігі және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен жеткіліксіз қамтамасыз ету тұтас алғанда азаматтар денсаулығы деңгейінің төмендігін айқындайды.
1-график. 2004 - 2008 жылдарда Қазақстан Республикасындағы демографиялық көрсеткіштердің серпіні (1000 адамға шаққанда)
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Соңғы жылдары Қазақстанда халықтың туу деңгейінің 18,19-дан (2004 жылы) 22,75-ке дейін (2008 жылы) артуы, өлім-жітім көрсеткішінің тұрақтануы - 9,74 (2004 жылы - 10,14), халықтың табиғи өсуі коэффициентінің 1000 адамға 1301 дейін (2004 жылы - 8,05-ге) ұлғаюы байқалады. Демографиялық жағдайда позитивті алға басуға қарамастан, әйелдер мен балалар денсаулығының төмен деңгейі сақталуда. Ұрпақты болу денсаулығы проблемасы өзекті күйінде қалып отыр, 16/%-ға дейінгі неке ұрықсыз болып отыр. Аналар өлім-жітімінің көрсеткіші төмендеуіне қарамастан оның деңгейі жоғары күйінде қалып отыр, 2008 жылы бұл көрсеткіш 100 000 тірі туғандарға шаққанда 31,2-ні құрады. Мұның негізгі себептері аборттардың жоғары деңгейі мен сырқаттанушылықтың (жыныстық жолмен берілетін инфекциялар анемия) салдарынан болатын акушерлік қан кетулер, гестоздар, экстрагениталдық патология болып табылады. Бұл жағдай медициналық қызмет сапасының нашарлығынан және оны тиісті стандарттаудың болмауынан қиындай түседі.
2-график. 2004 - 2008 жылдарда Қазақстан Республикасында ана (100 000 тірі туылғандарға шаққанда) мен нәресте өлім-жітімі көрсеткіштерінің серпіні (1000 тірі туылғандарға шаққанда)
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Нәрестелер өлім-жітімі көрсеткіші соңғы жылдары төмендеу үрдісіне ие болды. 2008 жылдан бастап тірі туу мен өлі туудың жаңа өлшемдеріне көшкендіктен, бұл көрсеткіш болжанған 30,0 болғанда 1 000 тірі туғандарга шаққанда 20,76-ны құрады. 2008 - 2009 жылдары Жаһандық бәсекеге қабілеттілік рейтингі1 (ЖБИ) нәтижесі бойынша, Қазақстан нәрестелер өлім-жітімінің деңгейі бойынша 1 000 тірі туғандарға шаққандағы (2007 жыл) 27,0 көрсеткішпен 87 орынды иеленді, бұл ретте статистикалық деректердің айырмашылығы тірі туу мен өлі туудың халықаралық өлшемдерінің негізінде есептерді пайдаланумен түсіндіріледі. 2009 - 2010 жылдары (ЖБИ) нәтижесі бойынша Қазақстан өз позициясын жақсартып, 85 орынды иеленіп отыр. Нәрестелер өлім-жітімінің құрылымы дамыған елдердегі осындай жағдайға сәйкес келеді және алдын алуға болатын себептермен (асфиксия, туу кезеңдегі жарақаттар мен жұқпалар) түсіндіріледі. 2008 жылы бастап республикада аналар мен балалар өлім-жітімін төмендетудің 2008 - 2010 жылдарға арналған салалық бағдарламасын іске асыру басталды, оның шеңберінде тірі туу мен өлі туудың халықаралық өлшемдері2 енгізілген. Бағдарламаны іске асыру босандыру және балалар ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсартады, жаңа перзентханалар мен балалар ауруханалары салынатын болады, перинатология саласында озық технологиялар енгізілетін болады. 2009 жылы Аналар мен балалар өлім-жітімін төмендету үшін шұғыл шаралар қабылдау жөніндегі республикалық штаб ұйымдастырылды, Аналар мен балалар өлім-жітімін төмендету бойынша қысқа, орта және ұзақ мерзімді іс-шаралар жоспарлары бекітілді. Ана мен нәресте өлім-жітімінің күн сайынғы мониторингі жүргізілуде. Бұдан әрі ана мен нәресте өлім-жітімінің көрсеткіштерін төмендету үшін ұйымдастыру және технологиялық сипаттағы шаралар қабылданатын болады. Халықаралық тәсілдердің талаптарына сәйкес, жүктілік кезіндегі жағдайдың қайта қарастырылған клиникалық хаттамаларын енгізу, санитариялық авиация қызметін қамтамасыз ету, босануға жәрдем беретін және жас балалар қызметінің медицина қызметкерлерін жаңа технологияларға үйрету, каскадты тренингтер өткізу жоспарланып отыр.
Қабылданатын шаралар аналар өлім-жітімі көрсеткішін 31,0-38,0 деңгейінде тұрақтандыруға және нәрестелер өлім-жітімінің деңгейін 16,5-ке дейін төмендетуге мүмкіндік береді

1) Низкий уровень здоровья граждан.
Недостаточный уровень здоровья женщин и детей, распространенность социально значимых заболеваний, низкий уровень общественного здоровья и недостаточное обеспечение гарантированным объемом бесплатной медицинской помощи определяют в целом низкий уровень здоровья граждан.
График 1. Динамика демографических показателей (на 1000 человек населения) в Республике Казахстан в 2004-2008 годах
За последние годы в Казахстане отмечается повышение уровня рождаемости населения с 18,19 (2004 год) до 22,75 (2008 год), стабилизация показателя смертности - 9,74 (2004 год - 10,14), увеличение коэффициента естественного прироста населения до 13,01 (2004 год - 8,05) на 1 000 населения. Несмотря на позитивные сдвиги в демографической ситуации, сохраняется низкий уровень здоровья женщин и детей. Остается актуальной проблема репродуктивного здоровья до 16 % браков являются бесплодными. Несмотря на снижение, показатель материнской смертности остается высоким, в 2008 году он составил 31,2 на 100 тысяч живорожденных. Основными причинами этого являются акушерские кровотечения, гестозы, экстрагенитальная патология, вследствие высокого уровня абортов и заболеваемости (инфекции, передаваемые половым путем, анемии). Данная ситуация усугубляется недостаточным качеством медицинских услуг и отсутствием должной ее стандартизации.
График 2. Динамика показателей материнской (на 100 тысяч живорожденных) и младенческой (на 1000 родившихся живыми) смертности в Республике Казахстан в 2004-2008 годах
Показатель младенческой смертности последние годы имел тенденцию снижения. С переходом с 2008 года на новые критерии живо- и мертворождения этот показатель составил 20,76 при прогнозируемом 30,0 на 1000 родившихся живыми. По результатам рейтинга Глобальной конкурентоспособности1 (ГИК) 2008-2009 года, Казахстан занимал 87 позицию по уровню младенческой смертности с показателем 27,0 на 1 000 родившихся живыми (2007 год), при этом различия статистических данных обусловлены использованием расчетов на основе международных критериев живо- и мертворождения. По результатам ГИК 2009-2010 года Казахстан улучшил свою позицию и занимает 85 место. Структура младенческой смертности соответствует таковой в развивающихся странах и обусловлена предотвратимыми причинами (асфиксия, родовые травмы и инфекции). В 2008 году в республике началась реализация отраслевой Программы по снижению материнской и детской смертности в Республике Казахстан на 2008-2010 годы, в рамках которой введены международные критерии живорождения и мертворождения2. Реализация Программы улучшит материально-техническое оснащение родовспомогательных и детских организаций, будут построены новые родильные дома и детские больницы, будут внедрены передовые технологии в области перинатологии. В 2009 году создан Республиканский штаб по принятию неотложных мер для снижения материнской и младенческой смертности, Утверждены Планы краткосрочных, средне- и долгосрочных мероприятий по снижению материнской и младенческой смертности. Ведется ежедневный мониторинг материнской и младенческой смертности. В дальнейшем для снижения показателей материнской и младенческой смертности будут приняты меры организационного и технологического характера. Планируется внедрение пересмотренных клинических протоколов состояния во время беременности в соответствии с требованиями международных подходов, обеспечение службы санитарной авиации, обучение медицинских сотрудников службы родовспоможения и детства новым технологиям, проведение каскадных тренингов.
Предпринимаемые меры позволят удержать показатель материнской смертности на уровне 31,0-38,0 и снизить уровень младенческой смертности до 16,5 к 2014 году.

3-график. 2004 - 2008 жылдарда Қазақстан Республикасында туылу кезінде күтілетін өмір сүру ұзақтығы
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Әлеуметтік мәні бар айтарлықтай экономикалық шығын әкеледі және күтілетін өмір сүру ұзақтығын төмендетеді, 2008 жылы өмір сүру ұзақтығының деңгейі 67,11 жасты құрады (2008 - 2009 жылдары ЖБИ рейтингінде Қазақстанда өмір сүру ұзақтығы бойынша 64 жастық көрсеткішпен Қазақстан 101 орынға ие болды. 2009 - 2010 жылдардың ЖБИ нәтижесі бойынша Қазақстан өзінің жағдайын жақсартып, 85 орынды алып отыр. Қанайналым жүйесінің аурулары, қатерлі ісіктер, туберкулез бен АИТВ/ЖИТС-тің мәні зор болып отыр.
Жалпы өлім-жітім құрылымында барынша үлкен үлес салмағы (50,3%) қанайналым жүйесінің ауруларына (ҚЖА) келеді. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2008 жылы ҚЖА-дан қайтыс болғандардың саны 76 750 адамды құрады, бұл ретте еңбекке қабілетті жастағы адамдардың үлесі (16-62 жас) 27%-дан аса құрады. ҚЖА-дан өлім-жітімді төмендету мақсатында Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмекті дамытудың 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасының шеңберінде республиканың 10 облысында кардиохирургиялық бөлімшелер ашылды, 2009 жылдың соңына дейін Жамбыл, Қызылорда және Маңғыстау облыстарында кардиохирургиялық бөлімшелер ашу жоспарланып отыр. 2012 жылға дейін 2 өңірлік кардиохирургиялық орталықтың құрылысын аяқтау жоспарланған. Қатерлі ісіктермен сырқаттанушылық көрсеткішінің кейбір төмендеуіне қарамастан (2004 жылғы 192,4,2-тен 2008 жылы 180,73 ) асқынған нысандары көбейіп барады (57%), ал өлім-жітім жалпы өлім-жітім құрылымында үшінші позицияны иеленеді. Жағдайды жақсарту жөніндегі шаралардың қатарында қатерлі ісіктерді анықтаудың скринингтік бағдарламасын жалғастыру, онкологиялық қызмет ұйымдарын ресурстық жарақтандыру, дәрілік заттармен қамтамасыз етуді жетілдіру қажет. 2010 жылы сүйек кемігін трансплантаттау орталығы құрылады, онда сүйек кемігі ауыстырып қондыру бойынша операциялық жүргізілді
4-график. Қазақстан Республикасында 2004 - 2008 жылдарда туберкулезбен сырқаттанушылық және өлім-жітім көрсеткіштерінің серпіні (100 000 адамға шаққанда)
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Өткен үш жылда туберкулезден сырқаттанушылық пен өлім-жітім көрсеткіші (тиісінше 100 000 адамға шаққанда 154,3-тен 125,5-ке дейін және 20,6-дан 16,9-ға дейін) төмендегені белгілі болды, алайда, эпидемиологиялық ахуал қиын күйінде қалып отыр. 2008 - 2009 жылдардағы ЖБИ рейтингінде Қазақстан туберкулезбен сырқаттанушылық бойынша 94-орынды және туберкулездің бизнеске әсер етуі бойынша 111-орынды иеленді. 2009 - 2010 жылдардағы ЖБИ нәтижесі бойынша туберкулезбен сырқаттанушылықтың кейбір жағдайлары төмендеуі байқалып, Қазақстан 96-шы орынды, ал бизнеске әсер етуі бойынша - көрсеткіш жақсарып, 97-ші орынды иеленді. Жүргізіліп жатқан ауқымды құрылысқа (соңғы үш жылдағы туберкулезге қарсы 19 мекеме) БОТВ-плюс туберкулезді емдеу бағдарламасын іске асыруға қарамастан, туберкулездің таралуын эпидемиологиялық қадағалау, дәрі-дәрмекке тұрақтылықтың дамуы, туберкулезден өлім-жітім мәселелері өзекті болып қалуда. Бұл проблеманы шешу үшін туберкулезге қарсы қызмет жұмысының аудиті өткізіледі, туберкулезді диагностикалау стандарттарын, туберкулезге қарсы препараттардың сапасына қойылатын талаптарды, емдеуге жатқызу өлшемдері эпидемиологиялық мониторинг шараларын, материалдық-техникалық жарақтандыру стандарттарын қамтитын ведомствоаралық кешенді шаралар әзірленіп, енгізілетін болады. Бастапқы медициналық санитарлық көмектің (БМСК) туберкулездіерте анықтаудағы (ерте анықтау үшін стимулдарды енгізу) рөлі кеңейетін болады. Туберкулезге қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды жетілдіру мақсатында Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 6 наурыздағы № 125 бұйрығымен Көптеген дәріге көнбейтін туберкулез жөніндегі нұсқау және Туберкулезбен ауыратын сырқаттарды емдеудің хирургиялық әдістері туралы ереже бекітілген. Емдеуден жалтарып жүрген, аурудың жұқпалы түрлерімен ауыратын сырқаттарды мәжбүрлеп емдеу үшін төсек қуаттылығы 475 болатын 15 мамандандырылған бөлімше жұмыс істейді.

График 3. Ожидаемая продолжительность жизни при рождении в Республике Казахстан в 2004-2008 годах
Социально-значимые болезни наносят существенный экономический урон и снижают ожидаемую продолжительность жизни, уровень которой в 2008 году составил 67,11 лет (в рейтинге ГИК 2008-2009 года Казахстан занимал 101 позицию с показателем продолжительности жизни в 64 года). По результатам ГИК 2009-2010 года Казахстан улучшил свою позицию и занимает 100 позицию. Наибольшую значимость представляют болезни системы кровообращения, злокачественные новообразования, туберкулез и ВИЧ/СПИД.
Наибольший удельный вес (50,3 %) в структуре общей смертности приходится на болезни системы кровообращения (БСК). По данным Агентства Республики Казахстан по статистике, в 2008 году число умерших от БСК составило 76 750 человек, при этом доля лиц трудоспособного возраста (16-62 года) составила более 27 %. В целях снижения смертности от БСК в рамках Программы развития кардиологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан на 2007-2009 годы открыты кардиохирургические отделения в 10 областях республики, до конца 2009 года планируется открытие кардиохирургических отделений в Жамбылской, Кызылординской и Мангистауской области. До 2012 года планируется завершение строительства 2-х региональных кардиохирургических центров. Несмотря на некоторое снижение показателя заболеваемости злокачественными новообразованиями (с 194,2 в 2004 году до 180,73 в 2008 году), преобладают запущенные формы (57 %), а смертность занимает третью позицию в структуре причин общей смертности. В числе мер по улучшению ситуации необходимо продолжить скрининговые программы выявления злокачественных новообразований, ресурсное оснащение организаций онкологической службы, совершенствование лекарственного обеспечения. В 2010 году будет создан центр трансплантации костного мозга, где планируется проведение операций по пересадке костного мозга.
График 4. Динамика показателей заболеваемости и смертности от туберкулеза (на 100 тысяч населения) в Республике Казахстан в 2004-2008 годах
За истекшие пять лет отмечается снижение показателей заболеваемости и смертности от туберкулеза (со 154,3 до 125,5 и с 20,6 до 16,9 на 100 000 населения соответственно), однако, эпидемиологическая ситуация остается напряженной. В рейтинге ГИК 2008-2009 года Казахстан занимал 94 место по заболеваемости туберкулезом и 111 позицию по влиянию туберкулеза на бизнес. По результатам ГИК 2009-2010 года наблюдается некоторое ухудшение ситуации по заболеваемости туберкулезом - Казахстан занимает 96 место, а по влиянию на бизнес - улучшение показателя до 97 места.
Несмотря на проводимое масштабное строительство, реализацию программы лечения туберкулеза DOTS-плюс, актуальными остаются вопросы эпидемиологического надзора за распространением туберкулеза, развития лекарственной устойчивости, смертности от туберкулеза. Для решения этой проблемы будет проведен аудит деятельности противотуберкулезной службы, разработан и внедрен межведомственный комплекс мер, включающий стандарты диагностики туберкулеза, требования к качеству противотуберкулезных препаратов, критерии госпитализации, меры эпидемиологического мониторинга, стандарты материально-технического оснащения. Будет расширена роль первичной медико-санитарной помощи (ПМСП) в раннем выявлении туберкулеза (внедрение стимулов за раннее выявление). В целях совершенствования мероприятий по борьбе с туберкулезом Приказом Министра здравоохранения от 6 марта 2009 года № 125 утверждены Руководство по туберкулезу с множественной лекарственной устойчивостью и Положение о хирургических методах лечения больных туберкулезом. Для принудительного лечения больных заразными формами заболевания, уклоняющихся от лечения, функционирует 15 специализированных отделений с коечной мощностью 475.

ДДҰ деректері бойынша Қазақстан АИТВ/ЖИТС індетінің шоғырланған сатысында тұр (1,1% орташа әлемдік көрсеткіште халық 0,012%). (1987 жылдан бастап) арту жиынымен 2009 жылғы 1 шілдеде 12 807 АИТВ жұқтырған адам тіркелді. 2008 - 2009 жылдары ЖБИ рейтингінде Қазақстан АИТВ-ның таралуы бойынша 23-ші орынды және АИТВ-ның бизнеске әсер етуі 95-ші орынды иеленді. 2009 - 2010 жылдары рейтинг нәтижелері бойынша көрсеткіштердің айтарлықтай жақсарғаны байқалады: АИТВ-ның таралуы бойынша 15-ші орын, ал АИТВ-ның бизнеске әсер етуі бойынша 85-ші орынды иеленді. Індеттің шоғырланған сатысында АИТВ жұқпасының таралуын тұрақтандыру мақсатында алдын алу іс-шараларын кеңейтуді, сондай-ақ оған ЖИТС-пен ауыратын сырқаттар мұқтаж вирусқа қарсы терапияны толық көлемде қамтамасыз етуді көздейтін 2010 жылға дейін Қазақстан Республикасында ЖИТС індетіне қарсы іс-қимыл жөніндегі бағдарламаны іске асыру жалғастырылатын болады.
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (2000) халықтың сырқаттанушылығы мен өлім-жітімінің 130 негізгі себептері тізбесіне қосқан созылмалы вирусты гепатитпен сырқаттанушылықты төмендету мақсатында Министрлік нысаналы топтарға ерекше назар аудара отырып, бауырдың созылмалы вирусты аурулармен ауыратын адамдардың ұлттық тіркелімін құруға, сондай-ақ пациенттерді вирусқа қарсы терапия дәрі-дәрмегімен қамтамасыз етуді қолдаудың мемлекеттік жүйесін дамыту жөніндегі іс-шаралар әзірлеуді жоспарлауда.
Жарақаттардан, жазатайым оқиғалардан және уланулардан болатын өлім-жітім Қазақстан Республикасы халқының өлім-жітім себептерінің ішінде екінші орында тұр. Жарақаттанушылықты төмендету үшін жарақаттану кезінде медициналық көмек көрсету стандарттарын әзірлеу, жедел медициналық жәрдем қызметінің, магистралдық жолдардың бойында орналасқан ауруханалардың материалдық-техникалық базасын нығайту қажет. Одан басқа, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ өндірістегі еңбек қауіпсіздігін сақтауды күшейту проблемалары бойынша көлік-коммуникациялық кешен қызметтерімен бірлесіп іс-қимылды үйлестіруді күшейту қажет. Республика тұрғындарын білікті жедел медициналық көмегімен толық қамтамасыз ету мақсатында «Ұлттық медициналық холдинг» АҚ көлік медицинасын дамыту бағдарламасын әзірлейтін болады.
Санитариялық-эпидемиологиялық ахуалды одан әрі тұрақтандыру және қоғамдық денсаулық сақтауды жақсарту өзекті міндет күйінде қалып отыр. 2009 жылы халықтың обамен сырқаттануы тіркелген жоқ, халықтың сырқаттануын болдырмау бойынша санитариялық-профилактикалық шараларды жүргізу барысында республиканың обаға қарсы күрес станциялары 729 574,3 шаршы шақырым алаңдағы аумақты оба бойынша эпизоотологиялық тексеру, 1377,43 шаршы метр алаңда кенттік дератизация, 955,65 шаршы метр алаңда кенттік дезинсекция жүргізді. Эндемиялық аудандарда 113615 адам обаға қарсы егілді.

По данным ВОЗ, Казахстан находится в концентрированной стадии эпидемии ВИЧ/СПИДа (0,012 % населения при среднемировом показателе 1,1 %). Нарастающим итогом (с 1987 года) на 1 июля 2009 года в республике зарегистрировано 12 807 ВИЧ-инфицированных. В рейтинге ГИК 2008-2009 года Казахстан занимал 23 место по распространенности ВИЧ и 95 позицию по влиянию ВИЧ на бизнес. По результатам рейтинга 2009-2010 года отмечается значительное улучшение показателей: 15 место по распространенности ВИЧ и 85 позиция по влиянию ВИЧ на бизнес. В целях стабилизации распространения ВИЧ-инфекции на концентрированной стадии эпидемии будет продолжена реализация Программы по противодействию эпидемии СПИД в Республике Казахстан до 2010 года, предусматривающая расширение профилактических мероприятий, а также обеспечение в полном объеме антиретровирусной терапией, нуждающихся в ней больных СПИД.
В целях снижения заболеваемости хроническим вирусным гепатитом, включенным Всемирной организацией здравоохранения (2000) в перечень 130 основных причин заболеваемости и смертности населения, Министерством планируется: создать национальный регистр больных хроническими вирусными заболеваниями печени с акцентом на целевые группы, а также разработать мероприятия по развитию государственной системы поддержки лекарственного обеспечения пациентов противовирусной терапией.
Смертность от травм, несчастных случаев и отравлений занимает второе место среди причин смертности населения Республики Казахстан. Для снижения травматизма необходима разработка стандартов оказания медицинской помощи при травмах, укрепление материально-технической базы службы скорой медицинской помощи, больниц, расположенных вдоль магистральных дорог. Кроме того, необходимо усилить координацию действий со службами транспортно-коммуникационного комплекса по проблемам обеспечения безопасности движения, а также усиление охраны безопасности труда на производстве. В целях полного охвата населения республики квалифицированной скорой медицинской помощью АО "Национальный медицинский холдинг" будет разработана программа по развитию транспортной медицины.
Актуальной задачей остается дальнейшая стабилизация санитарно-эпидемиологической ситуации и улучшение общественного здоровья. В 2009 году не зарегистрировано заболеваний населения чумой, в ходе выполнения санитарно-профилактических мероприятий по недопущению заболеваемости населения противочумными станциями республики проведено эпизоотологическое обследование энзоотичной по чуме территории площадью 729574,3 квадратных километров, проведена полевая дезинсекция на площади 882,25 квадратных километров, поселковая дератизация на площади 1377,43 квадратных метров, поселковая дезинсекция на площади 955,65 тысяч квадратных метров. В эндемичных районах привито против чумы 113615 человек.

Бұрқ етуі шекаралас елдерде тіркеліп жатқан аса қауіпті және инфекциялық аурулардың (қалыптан тыс пневмония, құс тұмауы, H1N1 типті тұмауы, 71 типті энтеровирусты жұқпа және т.б.) келу қаупіне байланысты эпидемиологиялық ахуалдың шиеленісу қаупі сақталып отыр.
ДДҰ деректері бойынша адам денсаулығының 50%-ы өмір сүру салтына, көптеген созылмалы жұқпалы емес ауруларға (жүрек-қан тамыры жүйесі аурулары, қант диабеті және т.б.) байланысты болады, сондай-ақ адамның өмір сүру салтына байланысты болады. Соған байланысты қазақстандықтардың салауатты өмір салтын қалыптастыру және дене шынықтыруды дамыту маңызды болып отыр. Осы мақсатта шеңберінде денсаулық сақтау бюджетінен салауатты өмір салты бағдарламасын қаржыландыру ұлғаятын 2008 - 2016 жылға арналған «Салауатты өмір салты» бағдарламасын іске асыру басталды. Саланың профилактикалық бағыттылығы күшейтіліп, халықтың жекелеген санаттарын профилактикалық тексерулерімен қамту ұлғаятын болады, азаматтардың және бірінші кезекте балалардың дене белсенділігін арттыру жөніндегі шаралар іске асырылатын болады. Әлеуметтік тапсырысты орналастырудың арқасында үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастық кеңейтілетін болады. Одан басқа, азаматтардың денсаулығын нығайту үшін дұрыс тамақтану және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласында стратегия қабылданатын болады. 2009 жылы «Салауатты өмір салты» бағдарламасының іс-шараларын іске асыру үшін ағымдағы нысаналы трансферттермен 1045,853 млн. теңге бөлінген, бөлінген қаражат ақпараттық-білім беру материалдарын шығаруға, жастарға арналған денсаулық орталықтарды ашуға және салауатты өмір салтын қалыптастыру қызметін ресурстық жарақтандыруға бағытталатын болады.
Психоактивті заттарды қолдануымен байланысты психикалық бұзылулармен және мінез-құлықтың бұзылулары сырқаттанушылығы жоғары деңгейде қалып отыр, 2008 жылы бұл көрсеткіш 100 мың адамға шаққанда 391,7-ні құрады (2004 ж. - 404,1). Нашақорлықтың таралуының алдын алу жөніндегі профилактикалық іс-шаралардың шеңберінде 2009 жылы республиканың оқу орындарында психологиялық тестілеудің диагностикалық компьютерлік бағдарламасын апробациялау жүргізу және енгізу жоспарланды. Көрсетілген іс-шаралар 3 млн. теңге мөлшерінде қаржы шығыстарын көздейді, жалпы 2010 - 2012 жылдар аралығында 15 млн.теңге бөлу жоспарланған.
Сектораралық өзара іс-қимылды күшейту мақсатында 2009 жылы мүдделі мемлекеттік органдармен нәрестелердің өлім-жітімін, туберкулез және АИТВ жұқпасының таралуын төмендетуге, өмір сүру ұзақтығын ұлғайтуға Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі индикаторларының деңгейін жақсарту бойынша тиісті келісімдерге қол қойылды.

Сохраняется риск осложнения эпидемиологической ситуации, связанной с угрозой завоза особо опасных и других инфекционных заболеваний, вспышки которых регистрируются в приграничных странах (атипичная пневмония, птичий грипп, грипп типа H1N1, энтеровирусная инфекция 71 типа и др.).
По данным ВОЗ здоровье человека на 50 % зависит от образа жизни, развитие большинства хронических неинфекционных болезней (болезни сердечно-сосудистой системы, сахарный диабет и др.) также связано с образом жизни человека. В этой связи становится важным формирование здорового образа жизни казахстанцев и развитие физической культуры. С этой целью начата реализация Программы "Здоровый образ жизни" на 2008-2016 годы, в рамках которой будет увеличено финансирование программ здорового образа жизни. Будет усилена профилактическая направленность отрасли, увеличится охват отдельных категорий населения профилактическими осмотрами, будут реализованы меры по повышению физической активности граждан и в первую очередь детей. Благодаря размещению социального заказа будет расширено сотрудничество с неправительственными организациями. Кроме того, для укрепления здоровья граждан будет принята стратегия в области здорового питания и безопасности пищевых продуктов. В 2009 году целевыми текущими трансфертами на реализацию мероприятий программы "Здоровый образ жизни" выделено 1045,853 млн. тенге, средства направлены на выпуск информационно-образовательных материалов, открытия молодежных центров здоровья и ресурсное оснащение службы здорового образа жизни.
Заболеваемость психическими расстройствами и расстройствами поведения, связанные с употреблением психоактивных веществ остается на высоком уровне и составила в 2008 году 391,7 на 100 тысяч населения (2004 г. - 404,1). В рамках профилактических мероприятий по предупреждению распространения наркомании в 2009 году запланировано проведение апробации и внедрения в учебных заведениях республики диагностической компьютерной программы психологического тестирования. Указанные мероприятия предполагают финансовые расходы в размере 3 млн. тенге, всего на период 2010-2012 годов запланировано выделить 15 млн. тенге.
В целях усиления межсекторального взаимодействия в 2009 году с заинтересованными государственными органами подписаны соответствующие соглашения по улучшению уровня индикаторов Глобального индекса конкурентоспособности: снижению младенческой смертности, снижению распространенности туберкулеза и ВИЧ-инфекции, увеличению продолжительности жизни.

Одан басқа, Министрліктің стратегиялық жоспарының индикаторларына қол жеткізу мақсатында ағымдағы жылы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың денсаулық сақтауын мемлекеттік басқару органдары мен денсаулық сақтау ұйымдары 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарларды әзірлеу бойынша жұмыстары басталды. Ең үздік нәтижелерге жету үшін денсаулықты нығайту жөніндегі барлық ведомствоаралық бағдарламаларды біріктіруді, жетілдіруді және тиімді іске асыруды, тиісті салалық бағдарламалардың, атап айтқанда, жүрек-қан тамырлары ауруларының бастапқы алдын алу саласындағылардың профилактикалық бағытын күшейту жағынан қайта қарауды қамтамасыз ету қажет. Мемлекеттік бағдарламамен бекітілген БМСК басым түрде дамыту бойынша қажетті шаралармен қамтамасыз ету қажет, оның ішінде: азаматтардың дәрігерді еркін тандау құқықтарын іске асыру, жалпы дәрігерлік практиканы дамыту, БМСК кадрларын дамытудың экономикалық уәжі, осы секторда бәсекелестікті дамыту және басқалар. БМСК деңгейінде пациентке бағдарланған көмек (үйдегі патронажды дамыту, үй, күндізгі «стационарлар», амбулаториялардағы «жедел» желілер) қағидаттарын енгізу әлеуметтік елеулі ауруларды төмендету, сондай-ақ түпкілікті нәтижелерге жету бойынша бағдарламаларды іске асыру қажет.
Нәтижесінде орташа өмір сүру ұзақтығы ұлғаяды, аурулардың ауыртпалығы мен мінез-құлықтық қауіп факторлары төмендейді.
2) Денсаулық сақтауды басқару тиімділігінің жеткіліксіздігі
Денсаулық сақтауға арналған мемлекеттік шығыстардың ұлғаюына қарамастан (2003 жылғы 89,9 млрд. теңгеден 2009 жылғы 467,0 млрд. теңгеге дейін) ІЖӨ деңгейі - 2009 жылғы 2,7% денсаулық сақтау ісін тұрақты дамыту үшін жеткіліксіз болып отыр (ДДҰ мәліметі бойынша ІЖӨ-ден кемінде 5%). Соңғы жылдарда жан басына шаққандағы денсаулық сақтау шығыстары белгілі өсімге ие: 2003 жылғы 6026 теңгеден 2008 жылы 29 584 теңгеге дейін, сонымен бірге, бұл Ресей, Беларусь, Балтық елдері сияқты бұрынғы кеңес одағы елдеріндегі орташа шығыстан аз. Жағдай өңірлер бойынша ресурстарды тепе-тең бөлмеуге байланысты қиындауда, осылайша 2008 жылы бір тұрғынға есептелген ТМККК-не арналған шығыстарды бөлу 9302 теңгеден 19411 теңгеге дейін құрайды. Жыл сайын ұлғайтуға қарамастан (2003 жылғы 64,8 млрд.теңгеден 2008 жылғы 227,9 млрд. теңгеге дейін) ТМККК қаржылдандыру сондай-ақ қосымша шығыстарды қажет етеді. Бағалау деректері бойынша нормативтердің шегінде қамтамасыз етілмеген көлем 114,0 млрд. теңгеден аса құрайды.

Кроме того, в целях достижения индикаторов Стратегического плана Министерства в текущем году местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и организациями здравоохранения начата работа по разработке стратегических планов на 2010-2014 годы. Для достижения наилучших результатов необходимо обеспечить консолидацию, усовершенствование и эффективную реализацию всех межведомственных программ по укреплению здоровья, пересмотр соответствующих отраслевых программ в сторону усиления профилактической направленности, в частности, в области первичной профилактики заболеваний сердечно-сосудистой системы. Следует обеспечить необходимые меры по приоритетному развитию ПМСП, утвержденные Государственной программой, в том числе: реализация права граждан на свободный выбор врача, развитие общеврачебной практики, экономическая мотивация развития кадров ПМСП, развитие конкуренции в этом секторе и другие. Необходимо внедрение принципов пациент-ориентированной помощи на уровне ПМСП (развитие патронажа на дому, домашние, дневные "стационары", "горячие" линии в амбулаториях), реализация программ по снижению социально значимых заболеваний, а также достижение конечных результатов.
В итоге увеличится средняя продолжительность жизни, снизится бремя болезней и распространенность поведенческих факторов риска.
_____________________________________
1The Global Competitiveness Report 2008-2009 (World Economic Forum, 2008)
2В соответствии с Конвенцией о правах ребенка, принятой Генеральной Ассамблеей ООН и ратифицированной Законом Республики Казахстан от 8 июня 1994 года.
3Здесь и далее по тексту показатель заболеваемости на 100 000 населения
2) Недостаточная эффективность управления здравоохранением.
Несмотря на увеличение государственных расходов на здравоохранение (с 89,8 млрд. тенге в 2003 году до 467,0 млрд. тенге в 2009 году), уровень к ВВП - 2,7 % в 2009 году остается недостаточным для устойчивого развития здравоохранения (не менее 5 % от ВВП по данным ВОЗ). Расходы здравоохранения на душу населения за последние годы также имеют определенный рост: с 6 026 тенге в 2003 году до 29 599 тенге в 2009 году, вместе с тем, это меньше, чем средние расходы в таких постсоветских странах как Россия, Беларусь, страны Балтии. Ситуация усугубляется неравномерным распределением ресурсов по регионам, так в 2008 году разброс расходов на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (ГОБМП) в расчете на одного жителя составлял от 9 302 до 19 441 тенге. Финансирование ГОБМП, несмотря на ежегодное увеличение (с 64,8 млрд. тенге в 2003 году до 227,9 млрд. тенге в 2008 году) также нуждается в дополнительных расходах. По оценочным данным необеспеченный объем, в пределах нормативов, составляет свыше 114,0 млрд. тенге.

Қаржыландырудың (қор ұстау, тарификатор, екі компонентті жан басына шаққандағы норматив, клиникалық шығын топтары тиімді тетіктерін жеткіліксіз пайдалану, негізгі қорларды жаңартуды қоспайтын қолданыстағы тариф құру жүйесі), мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының нашар дербестігі және білікті менеджерлердің жоқтығы медициналық қызметтерді қамтамасыз етушілердің бәсекелестіктерін дамытуды тежейді. Медицина қызметкерлеріне еңбек ақы төлеу деңгейі өте-мөте төмен күйінде қалып отыр, бұл ұсынылатын қызметтің сапасынан байқалады. Осы проблемаларды шешу үшін денсаулық сақтауға арналған шығыстар ТМККК-не өңірлер аралық шығыстардың айырмашылығын кезең-кезеңмен азайта отырып ұлғаятын болады. 2009 жылы ТМККК-ні қаржыландыруды орташа республикалық деңгейіне кезең-кезеңмен жеткізу үшін Алматы, Қызылорда, Жамбыл және Оңтүстік Қазақстан облыстарына республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттермен 5,4 млрд.теңге бөлінген.
Өңірлік денсаулық сақтау әлеуетін дамыту үшін экономикалық преференциялар жүйелері мен өңірлер үшін стимулдар (трансферттік саясат) енгізілетін болады. ТМККК қызметіне тариф құру жүйесі жетілдірілетін болады, тарифке амортизациялық аударымдарды енгізу мәселесі анықталады, негізгі қорларды пайдаланудың тиімділігі артатын болады, мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына басқару шешімдерін қабылдауда үлкен дербестік берілетін болады.
Бұдан басқа, денсаулық сақтау саласындағы басқару ұйымдарын құру, мемлекеттік медициналық ұйымдарды басқаруға жеке компанияларды тарту жоспарлануда, қазіргі заманғы басқару технологиялары енгізілетін болады. Денсаулық сақтау саласындағы менеджментті жақсарту мақсатында денсаулық сақтау менеджерлерін даярлаудың жаңа жүйесі (Ұлттық медициналық холдинг пен Еуразия Ұлттық Университетінің базасында МВА бағдарламасы) әзірленіп, енгізілетін болады.
2009 жылы Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы VAMED атты австриялық компанияға сенімгерлік басқаруға берілді. Аталған басқару тәжірибесі Холдингтің еншілес ұйымдарына таратылатын болады.
Денсаулық сақтау саласындағы саясатты іске асырудың тиісті тетіктерінің болмауы және денсаулық сақтауды қаржыландырудың жетілдірілмеуі басқару тиімділігінің жеткіліксіздігінен болып отыр. Қазіргі таңда денсаулық сақтау саласындағы саясатты іске асыруды көбінесе мемлекеттік денсаулық сақтау бюджетінің қаражатын 60%-дан астамын әкімшілдіретін жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады. Денсаулық сақтау басқармаларының басшылары министрліктермен келіспей тағайындалады, бұл бюджетті ұтымды жоспарлаудың бірыңғай саясатын іске асыру. Денсаулық сақтау басқармаларының басшылары Министрліктің келісімінсіз тағайындалады, бұл бюджетті жоспарлаудың бірыңғай ұтымды саясатын іске асыру кезінде іс-қимылдың келісімділігін қиындата түседі. Бұл жағдай нормативтік құқықтық базалардың жетілмеуінен қиындай түседі. Осы проблемаларды шешу үшін Қазақстан Республикасының Президенті 2009 жылғы 18 қыркүйекте қол қойған «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) жобасы әзірленген болатын. Кодексті іске асыру үшін халықаралық құқық нормаларымен үйлескен денсаулық сақтау стандарттары, нормативтер мен өзге де заңға тәуелді актілер жиынтығы әзірленеді. Сондай-ақ заңмен Министрлікке фармацевтикалық және медициналық өнеркәсіпті мемлекеттік реттеу жөніндегі өкілеттік бекітілетін болады. 2009 жылы өңірлердің әкімдерімен ағымдағы нысаналы трансферттер нәтижелері және дамытуға арналған нысаналы трансферттер бойынша келісімдер жасалды.
Денсаулық сақтау саласын басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында пациенттің дәрігерді және медициналық ұйымды еркін таңдау қағидатына, бәсекелестік орта құру мен медициналық қызмет көрсету үдерісінің айқындығына негізделген Қазақстан Республикасының бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесі құрылатын болады. Бұл үшін 2010 жылдан бастап, денсаулық сақтау жүйесіне кезең-кезеңімен, денсаулық сақтау саласындағы осы күнгі бюджеттік модель негізінде ТМККК медициналық қызметтерін Орталықтандырылған мемлекеттік сатып алушысы енгізілетін болады. ТМККК қаржыландыруды жетілдіру мақсатында өңірлер бойынша ТМККК-ні жан басына шағып қаржыландырудың бірыңғай көлемдері айқындалатын болады. Денсаулық сақтау саласындағы бюджеттерді бағдарламалық шоғырландыру жүзеге асырылады. ТМККК-ні жетілдіріп, оны нақтылау және оңтайландыру (объективті өлшемдер негізінде) және БМСК көледерін кеңейту жағына қарай медициналық көмек көрсетудің деңгейлері арасында қаржыландыруды қайта бөлу және мамандандырылған көмек көлемдерін оңтайландыру жолымен жүзеге асырылатын болады.
Бұдан басқа, көмекші ұрпақты болу әдісі және технологиялар бойынша қызметтерді қосу бөлігінде тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің тізбесін кеңейту жоспарлануда.
Денсаулық сақтау саласындағы бәсекелестік пен жеке секторды дамыту мақсатында мемлекеттік-жеке меншік әріптестік (Дүниежүзілік банк қаржыландыратын бірлескен жоба шеңберінде), объектілерді, мүліктерді, жабдықтарды жалға беру, жеке компанияларды сенімді басқару кеңінен пайдаланылатын болады. Ынталандыратын тарифтік саясат енгізілді. Әкімшілік кедергілер жойылатын болады, корпоративтік медициналық ұйымдар мен қызметтерге қолдау көрсетіліп, ынталандырылатын болады.
Сонымен қатар қазіргі уақытта денсаулық сақтау саласындағы орындаушылық және қаржылық тәртіп бұзушылық орын алған. Бұл проблеманы шешу үшін 2009 жылы көрсетілген бұзушылықтарға жол бермеу бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы, профилактикалық іс-шаралар кешені әзірленді, ол Денсаулық сақтау министрлігінде ғана емес, денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдарының құрылымында да штат саны лимиті шегінде ішкі аудит қызметін құруды қамтитын болады.
БМСК қызметінің жеткіліксіз тиімділігі, ауруханалық сектор қызметінің жеткіліксіздігі, денсаулық сақтауды ақпараттандыру деңгейінің төмендігі саланың инфрақұрылым тиімділігінің аздығын айқындайды.
Қазіргі таңда денсаулық сақтау желісі 979 ауруханалық және 3155 амбулаториялық-емханалық ұйымдардан (оның ішінде 2265 БМСК ұйымдар) тұрады. Ауруханалық төсектердің саны 2003 жылғы 101 168-ден 2008 жылғы 105 398-ге дейін ұлғайды. Жыл сайын шамамен елдің 18% халқы стационарларға емделуге жатқызылады, оның сараптамалық бағалау бойынша 30%-ға дейінгі сырқаттар стационарлық емдеуді қажет етеді; жедел медициналық жәрдемді (2004 жылғы 4 559 298-дан 2008 жылғы 4 978 393-ке дейін), оның ішінде нәтижесіз және негізсіз шақырулар саны ұлғаюда. Бұл жағдайды жақсарту үшін ауруханаларды нормалау және типтеу жолымен ауруханалық секторды қайта құрылымдау жүргізілетін болады. «100 мектеп пен 100 аурухана салу» жобасы шеңберінде салынып жатқан жаңа денсаулық сақтау объектілері іске қосу қолда бар төсек орнын ұтымды етуге мүмкіндік береді. Болашақ моделдің негізін көп профильді ауруханалар қалайды. Одан басқа, Астана қаласында өңірде жоғары мамандандырылған көмек көрсету үшін ғылыми, практикалық база, медицина кадрларын даярлау және қайта даярлау орталығы болатын Ұлттық медициналық холдинг дамитын болады. Мыналардың есебінен бастапқы буынды нығайту жүргізілетін болады: жалпы практика дәрігерлерін даярлау, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық ұйымдардағы шұғыл көмекке мұқтаж емделушілердің мекен жайын өзгерте отырып, жедел медициналық жәрдемді қайта құру.
Денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын дамыту мақсатында Дүниежүзілік Банкінің «Технологияларды беру және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау секторында институционалдық реформа жүргізу» жобасы шеңберінде инвестициялық саясат жетілдірілетін болады, бірінші кезекте ауылдық жерлерде денсаулық сақтау инфрақұрылымын регламенттейтін ұлттық стандарттар әзірленеді. Қазақстан Республикасының негізгі (тірек) қалаларында университет клиникаларын салу мен оларды дамытудың ұзақ мерзімді бағдарламасы әзірленеді. Халыққа шұғыл медициналық көмек көрсетудің жүйесі (Ұлттық медициналық холдинг базасында) жетілдіріледі.
Денсаулық сақтаудағы ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның іс жүзінде толық болмауы, медицина қызметкелерінің арасындағы компьютерлік сауаттылық деңгейінің төмендігі, емдеу-алдын алу процесін автоматтандырудың жоқтығы, сондай-ақ денсаулық сақтауды ақпараттандыруды нормативтік-құқықтық реттеу саласындағы мәселелердің шешілмеуі денсаулық сақтаудағы ақпараттық технологиялардың даму проблемасын қиындата түседі. Бұл проблемаларды шешу үшін 2005 жылдан бастап пилоттық өңірлерде, кейіннен бүкіл елді қамтитын Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі (ДБАЖ) жүзеге асырылуда. 2004 жылдан бастап өңірлік телемедициналық желісі құрылды, ал 2009 жылдан бастап Министрлік алдыңғы қатарлы шетелдік клиникалармен телемедициналық консультациялар өткізу мүмкін болатын ұлттық телемедициналық желіге өңірлік телемедициналық желілерді, алдыңғы қатарлы республикалық клиникаларды біріктіруге кірісті. 2009 жылы ДБАЖ-ды енгізуді және дамытуды қамтамасыз ету және де өңірлік ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру мақсатында Республикалық ақпараттық-талдау орталығы құрылды.
Медициналық қызмет сапасы деңгейінің нашарлығы, дәрілік заттарға жеткіліксіз қолжетімділік пен сапа медициналық көмек сапасы деңгейінің нашарлығымен түсіндіріледі.

Недостаточное использование эффективных механизмов финансирования (фондодержание, тарификатор, двухкомпонентный подушевой норматив, клинико-затратные группы, существующая система тарифообразования, не включающая обновление основных фондов), низкая самостоятельность государственных организаций здравоохранения и отсутствие квалифицированных менеджеров тормозят развитие конкурентоспособности поставщиков медицинских услуг. Остается крайне низким уровень оплаты труда медицинских работников, что отражается на качестве предоставляемых услуг. Для решения этой проблемы будут увеличены расходы на здравоохранение с поэтапным сокращением разницы в расходах на ГОБМП между регионами. В 2009 году на поэтапное доведение финансирования ГОБМП до среднереспубликанского уровня Алматинской, Жамбылской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областей целевыми текущими трансфертами из республиканского бюджета было выделено 5,4 млрд. тенге.
Для развития потенциала регионального здравоохранения будут внедрены системы экономических преференций и стимулов для регионов (трансфертная политика). Будет усовершенствована система тарифообразования на услуги ГОБМП, прорабатывается вопрос включения в тариф амортизационных отчислений, будет повышена эффективность использования основных фондов, государственным организациям здравоохранения будет предоставлена большая самостоятельность в принятии управленческих решений.
Кроме того, начнется поэтапное внедрение института профессиональных менеджеров и транспарентных форм управления организациями здравоохранения, будет повышена автономность государственных медицинских организаций, их укрупнение, создание управляющих организаций в здравоохранении, привлечение частных компаний к управлению государственными медицинскими организациями, внедрены современные управленческие технологии. В целях улучшения менеджмента в здравоохранении будет разработана и внедрена новая система подготовки менеджеров здравоохранения (программы МВА на базе Национального медицинского холдинга и Евразийского Национального Университета).
В 2009 году в доверительное управление австрийской компании VAMED был передан Национальный научный центр материнства и детства. Опыт данного управления будет распространен на дочерние организации Холдинга.
Отсутствие надлежащих механизмов реализации политики в области здравоохранения и несовершенство финансирования здравоохранения обуславливают недостаточную эффективность управления. Сегодня реализация политики в области здравоохранения во многом осуществляется местными исполнительными органами, которые администрируют свыше 60 % средств государственного бюджета здравоохранения. Руководители управлений здравоохранения назначаются без согласования с Министерством, что затрудняет согласованность действий при реализации единой политики рационального планирования бюджета. Эта ситуация усугубляется несовершенством нормативной правовой базы. Для решения этой проблемы был разработан проект Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс), который подписан Президентом Республики Казахстан 18 сентября 2009 года. В реализацию Кодекса разработаны стандарты здравоохранения, нормативы и иные подзаконные акты, гармонизированные с нормами международного права. Также будет законодательно закреплены за Министерством полномочия по государственному регулированию фармацевтической и медицинской промышленности. В 2009 году с акимами регионов заключены соглашения по результатам целевых текущих трансфертов и целевых трансфертов на развитие.
В целях повышения эффективности управления здравоохранением будет создана Единая национальная система здравоохранения Республики Казахстан, основанная на принципах свободного выбора пациентом врача и медицинской организации, формирования конкурентной среды и прозрачности процесса оказания медицинских услуг. Для этого будет поэтапно введен в систему здравоохранения, начиная с 2010 года, Централизованный государственный покупатель медицинских услуг ГОБМП, на основе существующей бюджетной модели здравоохранения. В целях совершенствования финансирования ГОБМП будут определены единые объемы подушевого финансирования ГОБМП по регионам. Будет осуществлена программная консолидация бюджетов в здравоохранении. Совершенствование ГОБМП будет осуществляться путем его конкретизации и оптимизации (на основе объективных критериев) и перераспределения финансирования между уровнями оказания медицинской помощи в сторону расширения объемов ПМСП и оптимизации объемов специализированной помощи.
Кроме того, планируется расширение перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в части включения услуг по вспомогательным репродуктивным методам и технологиям.
В целях развития конкуренции и частного сектора в здравоохранении будет широко использовано государственно-частное партнерство (в рамках совместного проекта, финансируемого Всемирным Банком), передача объектов, имущества, оборудования в аренду, доверительное управление частным компаниям. Внедрена стимулирующая тарифная политика. Будут устранены административные барьеры, поддержание и стимулирование корпоративных медицинских организаций и служб.
Вместе с тем в настоящее время имеют место нарушения исполнительской и финансовой дисциплины в сфере здравоохранения. Для решения данной проблемы в 2009 году разработан комплекс антикоррупционных, профилактических мер по недопущению указанных нарушений, который включает в себя создание службы внутреннего аудита не только в Министерстве здравоохранения, но и в структуре местных органов управления здравоохранением в пределах лимита штатной численности.
Недостаточная эффективность деятельности ПМСП, неэффективность деятельности больничного сектора, низкий уровень информатизации здравоохранения определяют малоэффективность инфраструктуры отрасли.
Сегодня сеть здравоохранения представлена 979 больничными и 3155 амбулаторно-поликлиническими организациями (в т.ч. 2 265 организаций ПМСП). Число больничных коек увеличилось со 101 168 в 2003 году до 105 398 в 2008 году. Ежегодно порядка 18 % населения страны госпитализируются в стационары, из которых, по экспертным оценкам, до 30 % больных не нуждаются в стационарном лечении; увеличивается число вызовов скорой медицинской помощи (с 4 559 298 в 2004 году до 4 978 393 в 2008 году), в т.ч. безрезультатных и необоснованных (со 153 103 до 189 498 соответственно). Для улучшения этой ситуации будет проведена реструктуризация больничного сектора, путем нормирования и типизации больниц. Введение в эксплуатацию новых объектов здравоохранения, строящихся в рамках проекта "Строительство 100 школ и 100 больниц" позволит рационализировать имеющуюся коечную мощность. Основой будущей модели станут многопрофильные больницы. Кроме того, в городе Астана будет развиваться Национальный медицинский холдинг, который станет научной, практической базой для оказания высокоспециализированной помощи в регионе, центром подготовки и переподготовки медицинских кадров. Будет проведено укрепление первичного звена за счет: подготовки врачей общей практики, а также преобразования скорой медицинской помощи, путем переадресации пациентов нуждающихся в неотложной помощи в амбулаторно-поликлинические организации.
В целях развития инфраструктуры здравоохранения в рамках совместного со Всемирным Банком проекта "Передача технологий и проведение институциональной реформы в секторе здравоохранения Республики Казахстан" будет усовершенствована инвестиционная политика, разработаны национальные стандарты, регламентирующие инфраструктуру здравоохранения, в первую очередь, в сельской местности. Будут разработана долгосрочная программа строительства и развития университетских клиник в опорных городах Республики Казахстан, разработаны и внедрены современные системы медицинской транспортировки и эвакуации, включая модернизацию, системы экстренной медицинской помощи населению (на базе Национального медицинского холдинга).
Фактически полное отсутствие информационно-коммуникационной инфраструктуры в здравоохранении, низкий уровень компьютерной грамотности среди медицинского персонала, отсутствие автоматизации лечебно-профилактического процесса, а также нерешенность вопросов в области нормативно-правового регулирования информатизации здравоохранения усугубляют проблему развития информационных технологий в здравоохранении. Для решения данных проблем с 2005 года осуществляется создание Единой информационной системы здравоохранения (ЕИСЗ), с 2008 года началось развертывание ЕИСЗ в пилотных регионах, которая в последующем охватит всю страну. С 2004 создаются региональные телемедицинские сети, а с 2009 года Министерство приступает к объединению региональным телемедицинских сетей, ведущих республиканских клиник в Национальную телемедицинскую сеть, благодаря которой станет возможным проведение телемедицинских консультаций с ведущими зарубежными клиниками.
В целях обеспечения внедрения и развития ЕИСЗ, а также интеграции региональных информационных систем в 2009 году создан Республиканский информационно-аналитический центр.
Низкий уровень качества медицинских услуг, недостаточная доступность и качество лекарственных средств обуславливают недостаточный уровень качества медицинской помощи.

2007 жылы4 өткізілген халықтан кең көлемді сұхбат алу мәліметтері бойынша сұралғандардың тек 46,9%-ы ғана денсаулық сақтау ұйымдарындағы емдеу сапасының жақсарғандығын айтты. Сонымен бірге, емдеу нәтижесінде алынған, оның ішінде мүгедектікке және өлімге әкеліп соқтырған асқынуларға байланысты халық шағымдарының саны ұлғаюда. Жыл сайын шамамен 70% шағым негізді деп танылады. Дүниежүзілік тәжірибе медициналық қызметтің сапасын арттыру үшін мыналар қажет екендігін көрсетеді: білікті кадрларды тұрақты даярлау, медициналық көмекті стандарттау, денсаулық сақтау ұйымдарын аккредиттеу. Бұл мәселені шешу үшін аурулардың диагностикасы мен емдеуінің 300 кезеңдік хаттамасы әзірленіп, пайдаланылуда, стандарттар мен аккредиттеу тәртібі бекітілді, тәуелсіз сарапшылар сыртқы сараптама жүргізеді. Сапасыз медициналық көмек бойынша азаматтардың өтініштерін объективті қарау үшін қазіргі уақытта әртүрлі медициналық бейіндер бойынша 200-ден астам мамандар мен 14 қоғамдық бірлестіктер аккредиттелді.
Республикада медициналық қызметтің сапасын арттыру мақсатында медициналық ұйымдардың деңгейінде (ішкі аудит) сапаны басқарудың ішкі жүйесі енгізілді. Клиникалық практиканың сапасын арттыру және медициналық технологияларды бағалау (дәлелді медицинаның қағидаттарын стандарттау, енгізу негізінде) енгізу, сервис және пациентке бағдарланған технологияларды дамыту жөніндегі жұмыс жалғасатын болады. Медициналық көмектің сапасының ішкі аудиті жетілдірілетін болады. Сапаны басқарудың қазіргі заманғы технологияларын енгізудің қисынды жалғасы денсаулық сақтау объектілерін акредиттеу болады. Бірінші кезеңде (2009 жылдан бастап) медициналық ұйымдарды аккредиттеу ұлттық стандарттардың негізінде, екінші кезеңінде (2016 жылдан бастап) халықаралық стандарттарды пайдалана отырып жүзеге асырылатын болады.
Пациенттің қауіпсіздігі мен құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру жұмыстары жалғастырылуда: өңірлік денсаулық сақтауды басқару органдарының жанынан Пациенттердің құқықтарын қорғау жөніндегі қоғамдық комитеттер құрылады. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жалғасуда, денсаулық сақтауды басқару органдарының қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимыл бағдарламалары іске асырылатын болады.
Соңғы үш жылда қазақстандық дәрілік заттар нарығының көлемі шамамен 2 есе ұлғайды және 125 млрд. теңгені құрады. Осыған қарамастан, дәрілік заттарға қолжетімділік пен сапасы проблема күйінде қалып отыр. Қазіргі таңда дәрілік заттарға арналған бағаның тұрақты өсуі (20% дейін), облыстардың арасында жекелеген препараттарға арналған халықаралық орташа бағалардың артуы және дәрілік заттарға бағалардың жоғары қойылуы (30-50%-ға) байқалуда. Ауылдық жерлердегі фармацевтикалық қызмет объектілерінің желісі нашар дамыған, одан басқа, ТМККК көрсету үшін дәрілік заттарды сатып алу жүйесі орталықсыздандырылған және халық пен денсаулық сақтау ұйымдарын дәрілік заттармен жедел және үздіксіз қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. Халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді жақсарту мақсатында 2009 жылғы 1 шілдеден бастап ТМККК-нің шеңберінде дәрілік заттар дистрибуциясының бірыңғай жүйесі енгізілді.
Дәрілік заттармен қамтамасыз етудің жаңа моделін және фармация саласында мемлекеттік стандарттарды енгізу бойынша Мемлекет Басшысының берген тапсырмаларын іске асыру мақсатында сатып алуды өткізу кезінде Денсаулық сақтау министрлігінің басым міндеттері барынша айқындық, отандық өндірушілерді қолдау және бюджеттік қаражаттарды үнемдеуге қол жеткізу болып табылады. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде дәрілік заттар дистрибуциясының бірыңғай жүйесі мен мемлекеттік реттеу одан ары дамиды.
Барлық денсаулық сақтау ұйымдарында Қазақстан Республикасының дәрілік заттардың формулярлық жүйесі енгізілді. Дүниежүзілік банктің жобасын іске асыру шеңберінде халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету жүйесін, дәрілік заттардың сапасын қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру, дәрілік затарды тіркеу мәселесін, халықаралық стандарттарды фармацевтика саласына енгізу мәселелерін, бағаны реттеу мәселелерін шешу және т.б. жоспарланып отыр.
Жоспарланып отрыған шаралар бүкіл халықтың сапалы дәрілік заттарға тең қолжетімділігін, қаржыларды тиімді пайдалануды және дәрілік заттарға арналған бағаның жыл сайын өсуін төмендетуді қамтамасыз етеді, ТМККК шеңберінде сатып алынатын дәрілік заттардың көлемі мен тізбесін кеңейтеді және отандық фармацевтикалық өнеркәсіптің дамуы үшін жағдай жасайды.

По данным широкомасштабного интервьюирования населения, проведенного в 2007 году4, только 46,9 % опрошенных отмечают улучшение качества лечения в организациях здравоохранения. Вместе с тем, увеличивается число жалоб населения, связанных с осложнениями, полученными в результате лечения, в том числе приводящими к инвалидизации и летальным исходам. Ежегодно порядка 70 % жалоб признаются обоснованными. Мировой опыт показывает, что для повышения качества медицинских услуг необходимы: постоянная подготовка квалифицированных кадров, стандартизация медицинской помощи, аккредитация организаций здравоохранения. Для решения этого вопроса разработаны и используются порядка 300 периодических протоколов диагностики и лечения болезней, разработаны и утверждены стандарты и порядок аккредитации, независимыми экспертами проводится внешняя экспертиза. Для объективного рассмотрения обращений граждан на некачественную медицинскую помощь в настоящее время аккредитовано более 200 специалистов по различным медицинским профилям, а также 14 общественных объединений.
В целях повышения качества медицинских услуг в республике внедрена система управления качеством на уровне медицинской организации (внутренний аудит). Будет продолжена работа по повышению качества клинической практики и внедрению системы оценки медицинских технологий (на основе стандартизации, внедрения принципов доказательной медицины), развитию сервиса и пациент-ориентированных технологий. Будет усовершенствован внешний аудит качества медицинской помощи. Логическим продолжением внедрения современных технологий управления качеством будет аккредитация субъектов здравоохранения. На первом этапе (с 2009 года) аккредитация медицинских организаций будет осуществляться на основе национальных стандартов, на втором этапе (с 2016 года) с использованием международных стандартов.
Продолжена работа по совершенствованию системы обеспечения безопасности и защиты прав пациента: при региональных органах управления здравоохранением будут созданы Общественные комитеты по защите прав пациентов. Продолжится совершенствование нормативно-правовой базы, будут реализованы программы взаимодействия органов управления здравоохранения с общественными организациями.
За последние три года объем казахстанского рынка лекарственных средств увеличился примерно в 2 раза и составил 125 млрд. тенге. Несмотря на это проблемой остается доступность и качество лекарственных средств. Сегодня отмечается постоянный рост цен на лекарственные средства (до 20 %), превышение международных медианных цен на отдельные препараты и большой разброс цен на лекарственные средства между областями (на 30-50 %). В сельской местности сеть объектов фармацевтической деятельности развита слабо, кроме того, система закупа лекарственных средств для оказания ГОБМП децентрализована и не позволяет оперативно и бесперебойно обеспечивать население и организации здравоохранения лекарственными средствами. В целях улучшения лекарственного обеспечения населения с 1 июля 2009 года введена единая система дистрибуции лекарственных средств в рамках ГОБМП.
В целях реализации поручений, данного Главой государства, по внедрению новой модели лекарственного обеспечения и государственных стандартов в фармации приоритетными задачами Министерства здравоохранения при проведении закупок остается максимальная прозрачность, поддержка отечественных производителей и достижение экономии бюджетных средств. Дальнейшее развитие получат единая система дистрибуции лекарственных средств и государственное регулирование в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
Во всех организациях здравоохранения внедрена формулярная система лекарственных средств Республики Казахстан. В рамках реализации проекта Всемирного банка планируется совершенствование системы лекарственного обеспечения населения, системы обеспечения качества лекарственных средств, решение вопросов регистрации лекарственных средств, вопросов внедрения международных стандартов в фармацевтическую отрасль, вопросов регулирования цен и др.
Планируемые меры обеспечат равный доступ к качественным лекарственным средствам всему населению, позволят рационально использовать финансовые ресурсы, снизят ежегодный рост цен на лекарственные средства, расширят объем и перечень лекарственных средств, закупаемых в рамках ГОБМП, и создадут условия для развития отечественной фармацевтической промышленности.
____________________________
4Мнение населения о деятельности здравоохранения (социологическое исследование MЗ РК, 2007 г.)

3) Кадр ресурстары мен медицина ғылымын дамыту жүйесінің жетілмеуі.
Медицина кадрларының тапшылығы, кәсіби даярлық сапасының нашарлығы және үздіксіз кәсіби білім жүйесінің жоқтығы кадр ресурстарын басқару жүйесінің жетілмегенін көрсетеді. Бұл сондай-ақ, отандық ғылыми зерттеулердің халықаралық талаптарға сәйкес еместігі болып табылады, бұл денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің бәсекеге қабілетсіздігін білдіреді.
Жыл сайын кадр тапшылығы проблемасы өсуде. Халықтың барлық мамандықтар бойынша дәрігер кадрлармен қамтамасыз етілуінің ұлғаюына қарамастан (10 000 адамға шаққанда 2003 жылғы 36,5-тен 2008 жылғы 37,4-ға дейін), практикалық бейін дәрігерлерімен қамтамасыз ету бірнеше жылдар бойы іс жүзінде бір деңгейде қалып отыр. Медициналық ұйымдарды дәрігерлермен (2004 жылғы 96,2%-дан 2008 жылғы 92,8%-ға дейін) және орта медицина қызметкерлерімен (98,3-тен 97,2-ге дейін) толықтыру төмендеуде. Ауылдық өңірлерде бұл көрсеткіш тым нашар.
Дәрігер кадрладың «қартаю» үрдісі байқалып отыр: 50 жастан асқан адамдар саны 2009 жылы 28,2%-ды құрайды (2006 жылы 27% болған). 25 жылдан астам өтілі бар мамандардың үлес салмағы ұлғаюда, бұл жас кадрлардың келуінің азайғанын айғақтап отыр. Қазіргі ахуал кадр ресурстарын дамыту тұжырымдамасының болмауынан шиеленісе түсуде.
Одним из приоритетных направлений Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию" является переподготовка кадров. В условиях кризиса ожидается, что наряду с дефицитом медицинских кадров наступит спрос на рабочие места в организациях здравоохранения. Ожидаемый приток медицинских кадров составляет 1 601 врача и 2 378 средних медицинских работников.
Қазіргі таңда медициналық жоғары оқу орындары студенттерді іс жүзінде даярлау үшін жеткілікті базасы жоқ - алты мемлекеттік медициналық жоғары оқу орындарының тек екеуінде ғана жеке клиникалары бар. Бұл нәтижесінде нашар теориялық даярлықпен оқу бітірушілерде жалпы кәсіби және жалпы дағдылары мен іскерлігінің қажетті жиынтығының жоқтығына әкеп соғады.
Оқу бітірушілердің клиникалық даярлығының сапасын арттыру үшін 2012 жылдан бастап 4 медициналық жоғары оқу орны үшін университеттік клиникаларды салу басталады, оқу-клиникалық жабдықтарды сатып алу жалғасады. Медициналық ЖОО-ға қабылдау ұлғаятын болады, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар оқу бітірушілердің саны өседі, үздіксіз кәсіби даму жүйесі енгізілетін болады.
Денсаулық сақтау саласының кадр ресурстарын дамыту мақсатында денсаулық сақтау жүйесіндегі кадр ресурстарын болжаудың, жоспарлаудың және басқарудың сапалы бағдарламасы әзірленетін болады, кадр әлеуетін пайдаланудың тиімділігі, кейбір медициналық қызметтерді орындау үшін медициналық білімі жоқ қызметкерлерді жүйелі тарту көбейеді.
Келісім-шарт негізінде денсаулық сақтау мамандарын даярлауға, соның ішінде жеке инвестициялар және демеушілік қаражатты тарту жолымен жергілікті атқару органдарының мақсатты тапсырыстарын қалыптастыра отырып, салаға, әсіресе ауылға кадрларды бекіту жүйесі құрылатын болады.

3) Несовершенство системы развития кадровых ресурсов и медицинской науки.
Дефицит медицинских кадров, низкое качество профессиональной подготовки и отсутствие системы непрерывного профессионального образования отражают несовершенство системы управления кадровыми ресурсами. Это также является причиной несоответствия качества отечественных научных исследований международным требованиям, что обуславливает неконкурентоспособность научных исследований в области здравоохранения.
С каждым годом нарастает проблема дефицита кадров. Несмотря на увеличение обеспеченности населения врачебными кадрами всех специальностей (с 36,5 в 2003 году до 37,4 на 10 000 населения в 2008 году), обеспеченность врачами практического профиля на протяжении ряда лет остается, практически, на одном уровне. Снижается укомплектованность медицинских организаций врачами (с 96,2 % в 2004 году до 92,8 % в 2008 году) и средними медицинскими работниками (с 98,3 до 97,2). В сельских регионах эти показатели еще ниже.
Наблюдается тенденция "старения" врачебных кадров: лица в возрасте старше 50 лет составляют в 2009 году уже 29,7 % (27 % в 2006 году). Увеличивается удельный вес специалистов, имеющих стаж более 25 лет, что свидетельствует об уменьшении притока молодых кадров. Ситуация усугубляется отсутствием концепции развития кадровых ресурсов.
Одним из приоритетных направлений Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию" является переподготовка кадров. В условиях кризиса ожидается, что наряду с дефицитом медицинских кадров наступит спрос на рабочие места в организациях здравоохранения. Ожидаемый приток медицинских кадров составляет 1 601 врача и 2 378 средних медицинских работников.
В настоящее время медицинские вузы не имеют достаточной базы для практической подготовки студентов - только в двух из шести государственных медицинских вузах имеются собственные клиники. Это в совокупности со слабой теоретической подготовкой приводит к отсутствию у выпускников необходимого набора общепрофессиональных и универсальных навыков и умений.
Для повышения качества клинической подготовки выпускников с 2012 года прогнозируется строительство университетских клиник для 4 медицинских вузов, продолжится приобретение учебно-клинического оборудования. Будет увеличен прием в медицинские вузы, вырастет число выпускников с высшим и послевузовским образованием, будет внедрена система непрерывного профессионального развития.
В целях развития кадровых ресурсов здравоохранения будет разработана качественная программа прогнозирования, планирования и управления кадровыми ресурсами в системе здравоохранения, повышена эффективность использования кадрового потенциала, системное привлечение работников с немедицинским образованием для выполнения некоторых медицинских услуг. Будет создана система закрепления кадров в отрасли, особенно на селе, в том числе с формированием целевых заказов местных исполнительных органов на подготовку специалистов здравоохранения на основе соглашений путем привлечения частных инвестиций и спонсорских средств.

1.1- мақсат. Ана мен бала денсаулығын сақтау
«4-ұзақ мерзімді басымдылық. Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білімі мен әл-ауқаты». «Ана мен баланың денсаулығын сақтау біздің мемлекетіміздің, денсаулық сақтау органдарының, жұртшылықтың тікелей назарында болуға тиіс».
Ел Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты 1997 жылғы 10 қазандағы Жолдауы.
«4.3.4 Медициналық қызметтердің жоғары сапасымен қамтамасыз ету. Денсаулық сақтау саласының әлеуметтік мәні бар проблемаларын шешу. Денсаулық сақтау саласының әлеуметтік мәні бар проблемаларын шешу үшін мынадай шаралар кешенін іске асыру көзделеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
«Ана мен бала өлім-жітімін азайту».
«Қазақстан Республикасында ана мен бала өлім-жітімін азайту жөніндегі 2008 - 2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 1325 қаулысы.
«Ұрпақты болу денсаулығын жақсарту.».
«Қазақстан Республикасында 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлік теңдік стратегиясын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы № 1677 Жарлығы.
1.2 - мақсат. Әлеуметтік мәні бар аурулардың ауыртпалығын төмендету
«5.5. Әлеуметтік мәні бар аурулардың профилактикасын, диагностикалауды, мәні бар және оңалтуды жетілдіру». «Халықтың әлеуметтік елеулі аурулары мемлекеттің жіті назарында болуға тиіс».
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 1438 Жарлығы.
«4.3.4 Медициналық қызметтердің жоғары сапасымен қамтамасыз ету. Денсаулық сақтаудың әлеуметтік мәні бар проблемаларын шешу». «Денсаулық сақтаудың әлеуметтік мәні бар проблемаларын шешу үшін мынадай шаралар кешенін іске асыру көзделеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
қан қызметін жетілдіру...;
«2009-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының қан қызметін жетілдіру бойынша іс-шаралар жөніндегі бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1251 қаулысы.
халықты туберкулезден қорғау...;
«Қазақстан Республикасында халықты туберкулезден қорғау шаралары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1263 қаулысы.
АИТВ/ЖИТС-пен сырқаттанудың өсу қарқынын төмендету;
«Қазақстан Республикасында ЖИТС індетіне қарсы іс-қимыл жөніндегі 2006-2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 желтоқсандағы № 1216 қаулысы;

Цель 1.1 Охрана
здоровья матери
и ребенка
"Долгосрочный приоритет 4. Здоровье,
образование и благополучие граждан
Казахстана". "Охрана здоровья матери
и ребенка должна стоять в центре
внимания нашего государства, органов
здравоохранения, общественности.".
Послание Президента страны народу
Казахстана от 10 октября 1997
года "Казахстан-2030.
Процветание, безопасность и
улучшение благосостояния всех
казахстанцев".
"4.3.4 Обеспечение высокого качества
медицинских услуг. Решение социально
значимых проблем здравоохранения".
"Для решения социально значимых
проблем здравоохранения
предусматривается реализация
комплекса мер по:
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
(Программа Правительства
Республики Казахстан на
2007-2009 годы).
снижению материнской и младенческой
смертности...;".
постановление Правительства
Республики Казахстан от 28
декабря 2007 года № 1325 "Об
утверждении Программы по снижению
материнской и детской смертности
в Республике Казахстан на
2008-2010 годы".
"Улучшение репродуктивного
здоровья.".
Указ Президента Республики
Казахстан от 29 ноября 2005 года
№ 1677 "Об утверждении Стратегии
гендерного равенства в Республике
Казахстан на 2006-2016 годы".
Цель 1.2
Снижение бремени
социально
значимых
заболеваний
"5.5. Совершенствование
профилактики, диагностики, лечения и
медицинской реабилитации социально
значимых заболеваний". "Социально
значимые заболевания населения
должны находиться под пристальным
вниманием государства".
Указ Президента Республики
Казахстан от 13 сентября 2004
года № 1438 "О Государственной
программе реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан
на 2005-2010 годы".
"4.3.4 Обеспечение высокого качества
медицинских услуг. Решение социально
значимых проблем здравоохранения".
"Для решения социально значимых
проблем здравоохранения
предусматривается реализация
комплекса мер по:
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
(Программа Правительства
Республики Казахстан на
2007-2009 годы).
защите населения от туберкулеза...;
постановление Правительства
Республики Казахстан от 21
декабря 2007 г. № 1263 "О мерах
защиты населения от туберкулеза
в Республике Казахстан".
совершенствованию службы крови...;
постановление Правительства
Республики Казахстан от 21
декабря 2007 г. № 1251 "Об
утверждении Программы о мерах
по совершенствованию службы
крови в Республике Казахстан
на 2008-2010 годы".
снижения темпа роста заболеваемости
ВИЧ/СПИД;
постановление Правительства
Республики Казахстан от 15
декабря 2006 г. № 1216 "Об
утверждении Программы по
противодействию эпидемии СПИДа
в Республике Казахстан на
2006-2010 годы".
Цель 1.3 Снижение бремени травматизма

1.4 - мақсат. Санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету
«4-ұзақ мерзімді басымдылық. Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білімі мен әл-ауқаты» «Аурулардың алдын алу дегеніміз таза су мен кенеулі асты пайдалануды, тазарту жүйелерінің болуын, қоршаған ортаны ластайтын және экологиялық зиян келтіретін объектілерді қысқартуды, басқа да қауіпті факторларды төмендету жөніндегі осыған ұқсас шараларды білдіреді»; «Жеткілікті құралдар болмай тұрған жағдайда ауруларға қарсы күрес пен денсаулықты нығайту жөніндегі біздің стратегиямыз азаматтарымызды салауатты өмір салтына әзірлеуден басталады.».
Ел Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты 1997 жылғы 10 қазандағы Жолдауы.
«5.2.3.Санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету.» «Референс-зертханалар желісінің негізінде орталықтанған, көп функциялы зертханалық қызмет құрылатын болады, мұның өзі зертханалық зерттеулер сапасының елеулі түрде артуын қамтамасыз етеді. Ерекше қауіпті жұқпалы ауруларға қарсы күрес, аумақтарды санитариялық қорғау және биологиялық лаңкестіктің зардаптарын жою халықтың ерекше қауіпті жұқпалы ауруларға шалдығуының алдын алуға және оларға жол бермеуге бағытталатын болады.».
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 1438 Жарлығы.
1.5 - мақсат. Салауатты өмір салтын қалыптастыру және дұрыс тамақтану
«III. Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру.» «Екінші. Ауруды емдеуден гөрі оның алдын алудың арзанға түсетінін ескере отырып, басымдықты аурудың алдын алуға, яғни ең озық әдістерді енгізу арқылы алдын ала диагностика жүргізу, ауруды анықтау мен емдеу сияқты қолданыстағы бағдарламаларды қайта саралауға бағыттаған жөн.».
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы.
«4.3.4 Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету. Денсаулық сақтаудың әлеуметтік елеулі проблемаларын шешу». «Денсаулық сақтаудың әлеуметтік елеулі проблемаларын шешу үшін мынадай шаралар кешенін іске асыру көзделеді: халықтың медициналық және санитариялық сауаттылық деңгейін арттыру...;
«2008-2016 жылдарға арналған «Салауатты өмір салты» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1260 қаулысы.
2 - стратегиялық бағыт. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру

Цель 1.4
Обеспечение
санитарно-эпиде-
миологического
благополучия
"Долгосрочный приоритет 4. Здоровье,
образование и благополучие граждан
Казахстана". "Предотвращение
заболеваний подразумевает
использование чистой воды и здоровой
пищи, наличие очистительных систем,
сокращение объектов, загрязняющих
окружающую среду и наносящих
экологический вред, аналогичные меры
по снижению других факторов риска.";
"Наша стратегия по борьбе с
болезнями и укреплению здоровья в
условиях отсутствия достаточных
средств начнется с подготовки наших
граждан к ведению здорового образа
жизни.".
Послание Президента страны народу
Казахстана от 10 октября 1997
года "Казахстан-2030.
Процветание, безопасность и
улучшение благосостояния всех
казахстанцев".
"5.2.3. Обеспечение санитарно-
эпидемиологического благополучия."
"Будет создана централизованная,
многофункциональная лабораторная
служба на основе сети референс-
лабораторий, что обеспечит
существенное повышение качества
лабораторных исследований. Борьба с
особо опасными инфекциями,
санитарная охрана территорий и
ликвидация последствий
биологического терроризма будут
направлены на профилактику и
недопущение заболеваемости населения
особо опасными инфекциями.".
Указ Президента Республики
Казахстан от 13 сентября 2004
года № 1438 "О Государственной
программе реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
Цель 1.5
Формирование
здорового образа
жизни и здоровое
питание
"III. Повышение благосостояния
народа Казахстана."
"Второе. Учитывая, что профилактика
заболеваний обходится дешевле
лечения, следует сделать акцент на
профилактике заболеваний,
переоценить действующие программы
ранней диагностики, методы выявления
и лечения заболеваний, внедряя самые
прогрессивные методы.".
Послание Президента Республики
Казахстан народу Казахстана от
6 февраля 2008 года "Повышение
благосостояния граждан Казахстана
— главная цель государственной
политики".
"4.3.4 Обеспечение высокого качества
медицинских услуг. Решение социально
значимых проблем здравоохранения".
"Для решения социально значимых
проблем здравоохранения
предусматривается реализация
комплекса мер по: повышению уровня
медицинской и санитарной грамотности
населения....
постановление Правительства
Республики Казахстан от 21
декабря 2007 г. № 1260 "Об
утверждении программы "Здоровый
образ жизни" на 2008-2016 годы".
Стратегическое направление 2. Повышение эффективности управления системой
здравоохранения

2.1 - мақсат. Басқару мен қаржыландыру жүйесін жетілдіру
«Жиырма бірінші бағыт - Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту.». «Біріншіден, денсаулық сақтау саласындағы басқару, қаржыландыру, үйлестіру мен бақылау тетіктерін қайта саралау арқылы медициналық қызметтің нәтижелілігі мен сапасын арттыруға жету керек деп санаймын. Сонымен қатар медицина мекемелерінің қоғам алдындағы ашық есептілігі жүйесін де, әрі ішкі бақылау мен сыртқы аудит жүйесін де енгізген жөн.».
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы.
«4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.». «Үкімет сонымен қатар денсаулық сақтау саласындағы бюджет қаражатын орталықтандыру, оларды өңірлік коэффициенттерді ескере отырып, жан басына шағу принципі негізінде бөлу, медициналық көмек көрсету, мемлекеттік денсаулық сақтау объектілерінің жұмыс істеуі үшін жауапкершілікті министрлік пен жергілікті атқарушы органдар арасында бөле отырып, денсаулық сақтауды басқарудың бірыңғай құрылымын құру мәселелерін пысықтайтын болады...».
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
«5.3.3. Денсаулық сақтау жүйесінде бәсекені дамыту». «...басқарушылық шешімдер қабылдауда, медициналық ұйымдардың мәртебесін шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге, акционерлік қоғамдарға өзгерту және оларды қайта ұйымдастыру мүмкіншілігін беру жолымен олардың дербестігін күшейту қажет...».
«5.3.4. Қаржыландыру жүйесін жетілдірудің негізгі қағидаттары.». «Медициналық көмекті ұсынушыларды қаржыландыру әдістері әртүрлі деңгейдегі өнім берушілер үшін дұрыс стимулдарды: стационарлар үшін - қызметтерге ақы төлеуді, БМСК үшін - медициналық ұйымдар қызметінің профилактикалық бағыттылығын ынталандыруды қамтамасыз етуі тиіс. «Түрлі өңірлердегі халықтың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне тең қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін 2010 жылға қарай өңіраралық теңестіру аяқталатын болады.».
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 1438 Жарлығы.
«Жиырма бірінші бағыт - Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту.». «Екіншіден, орташа өмір жасының ұзақтығы деңгейін арттыру, ана мен бала өлімі-жітімінің көрсеткіштерін төмендету, туберкулезбен сырқаттану және АИТВ/ЖИТС дертіне шалдығудың етек алуын тежеуге бағытталған бағдарламалар әзірлеу керек.».

Цель 2.1
Совершенствова-
ние системы
управления и
финансирования
"Двадцать первое направление -
Улучшение качества медицинских услуг
и развитие высокотехнологичной
системы здравоохранения.".
"Во-первых, считаю необходимым
добиться результата и повышения
качества медицинских услуг путем
пересмотра механизмов управления,
финансирования, координации и
контроля в сфере здравоохранения.".
Послание Президента Республики
Казахстан народу Казахстана от
28 февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских услуг.".
"Правительством будут проработаны
вопросы централизации бюджетных
средств в сфере здравоохранения, их
распределения на основе подушевого
принципа с учетом региональных
коэффициентов...".
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
(Программа Правительства
Республики Казахстан на
2007-2009 годы).
"5.3.3. Развитие конкуренции в
системе здравоохранения".
"...необходимо усилить их
самостоятельность в принятии
управленческих решений путем
изменения статуса государственных
организаций и реорганизации...".
Указ Президента Республики
Казахстан от 13 сентября 2004
года № 1438 "О Государственной
программе реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
"5.3.4. Основные подходы к
совершенствованию системы
финансирования.". "Методы
финансирования поставщиков
медицинской помощи должны
обеспечивать правильные стимулы для
поставщиков различных уровней: для
стационаров - оплачивать услуги,
для ПМСП - стимулировать
профилактическую направленность
деятельности медицинских
организаций.". "Для обеспечения
населению различных регионов равного
доступа к получению ГОБМП к 2010 г.
будет завершено межрегиональное
выравнивание тарифов.".
"Двадцать первое направление -
Улучшение качества медицинских услуг
и развитие высокотехнологичной
системы здравоохранения.".
"Во-вторых, государство должно
оказать помощь органам
здравоохранения в развитии системы
высококачественных информационных
технологий, в том числе создав
национальную электронную медицинскую
картотеку пациентов.".
Послание Президента Республики
Казахстан народу Казахстана

Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы.
«5.3.6. Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі». ДБАЖ-ды дамыту үшін мынадай міндеттер шешілетін болады: басқарушылық шешімдер қабылдау мен... медициналық көмек көрсетудің сапасын басқаруды автоматтандыру; қолда бар ведомстволық ақпараттық жүйелерді жетілдіру мен біріктіру және оларды материалдық-техникалық сүйемелдеу; ведомстволық, статистикалық және медициналық-технологиялық ақпараттық жүйе әзірлеп, енгізу және оларды материалдық-техникалық сүйемелдеу; емделушілердің медициналық-электрондық картасын енгізу. Денсаулық сақтауды ақпараттың қамтамасыз етуді дамыту мақсатында денсаулық сақтау саласындағы өкілетті органға ведомстволық бағынысты ақпараттық-талдау орталығы (бұдан әрі - АТО) құрылады.».
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 1438 Жарлығы.
«4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.». «... нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін әзірлеу  және енгізу; ... олардың дербестігін кезең-кезеңімен арттыру......
«Үкімет сонымен қатар денсаулық сақтау саласындағы бюджет қаражатын орталықтандыру, оларды өңірлік коэффициенттерді ескере отырып, жан басына шағу қағидаты негізінде бөлу, медициналық көмек көрсету, мемлекеттік денсаулық сақтау объектілерінің жұмыс істеуі үшін жауапкершілікті министрлік пен жергілікті атқарушы органдардың арасында бөле отырып, денсаулық сақтауды басқарудың бірыңғай құрылымын құру мәселелерін пысықтайтын болады.».
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
«5.3.3. Денсаулық сақтау жүйесінде бәсекені дамыту.» «Осы жағдайларды іске асыру үшін басқарушылық шешімдер қабылдауда, медициналық ұйымдардың мәртебесін шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге, акционерлік қоғамдарға өзгерту және оларды қайта ұйымдастыру мүмкіншілігін беру жолымен олардың дербестігін күшейту қажет.».
«Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 1438 Жарлығы.

от 28 февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире".
"5.3.6. Единая информационная
система здравоохранения".
Для развития ЕИСЗ ... будут решаться
следующие задачи: автоматизация
процесса принятия управленческих
решений и управления качеством
оказания медицинской помощи...;
модернизация и объединение
существующих ведомственных
информационных систем и их
материально-техническое
сопровождение; разработка и
внедрение ведомственных,
статистических и медико-
технологических информационных
систем и их материально-техническое
сопровождение; внедрение медицинских
электронных карт пациентов. В целях
развития информационного обеспечения
здравоохранения будет создан
информационно-аналитический центр
(далее - ИАЦ), подведомственный
уполномоченному органу в области
здравоохранения.".
Указ Президента Республики
Казахстан от 13 сентября 2004
года № 1438 "О Государственной
программе реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских услуг.".
"Разработка и внедрение целевых
индикаторов...; создание системы
подготовки менеджеров
здравоохранения...; повышение
самостоятельности организаций
здравоохранения......
"Правительством будут проработаны
вопросы... создания единой структуры
управления здравоохранением с
разделением ответственности между
министерством и местными
исполнительными органами за
предоставление медицинской помощи,
функционирование государственных
объектов здравоохранения.".
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
(Программа Правительства
Республики Казахстан на
2007-2009 годы).
"5.3.3. Развитие конкуренции в
системе здравоохранения."
"Для реализации данных условий
необходимо усилить их
самостоятельность в принятии
управленческих решений путем
предоставления возможности
изменения статуса государственных
организаций и реорганизации их в
государственные предприятия на праве
хозяйственного ведения,...".
Указ Президента Республики
Казахстан от 13 сентября 2004
года № 1438 "О Государственной
программе реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".

2.2 - мақсат. Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
«Жиырма бірінші бағыт - Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту.». «Төртіншіден, таяудағы үш жылдың өзінде мемлекеттік-жекеменшік әріптестік тетігін пайдалану арқылы Қазақстан өңірлерінде 100 аурухана салынатын болады.». «Біз осымен бір мезгілде халықтың қалың топтарының қолы жететін жоғары технологиялық денсаулық сақтау жүйесін жасақтауға кірісуге тиіспіз.».
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы.
«III. Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру.» «Бірінші. Үкімет денсаулық сақтау нысандарын қалпына келтіру мен дамыту жөніндегі жұмысты жандандыруы қажет.»
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы.
«4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.». «Медициналық көмектің қолжетімділігін және оның сапасын арттыру үшін мыналар көзделеді: бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының желісін мемлекеттік нормативке сәйкес келтіру...; ... аурухана секторын... қайта құрылымдау; ... 100 денсаулық сақтау объектісін салу».
«Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
«5.2.1. БМСК-ні реформалау - денсаулық сақтау жүйесінің қызмет ету тиімділігінің негізі.» «Алдын алу бағытын күшейту және БСМК-ні нығайту жөнінде жүргізілетін реформалардың нәтижесі стационарлық медициналық көмек қызметін ұтымды ету, төсек-орынға бағдар жасаудан бас тарту болады. Болашақта мамандандырылған бөлімшелері бар көп бейінді ауруханалар құрылатын болады. Туберкулезге қарсы диспансерлер, жұқпалы және басқа да ауруханалардың ерекшеліктері ескеріле отырып, күшейтіледі және жұмыс істейтін болады.».
«Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 1438 Жарлығы.
2.3 - мақсат. Дәрілік көмектің қол жетімділігі мен сапасын арттыру
«III. Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру.» «Төртінші. Ерекше назар халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге аударылуы тиіс. Елге әкелінетін медициналық препараттардың сапасына қатаң бақылау орнату қажет.».

Цель 2.2
Совершенствова-
ние инфраструк-
туры здравоохра-
нения, обеспечи-
вающей равный
доступ населения
к медицинским
услугам
"Двадцать первое направление -
Улучшение качества медицинских услуг
и развитие высокотехнологичной
системы здравоохранения.".
"В-четвертых, уже в ближайшие три
года надо построить с использованием
механизма государственно-частного
партнерства 100 больниц в регионах
Казахстана.". "Мы должны
одновременно приступить к созданию
доступной для широких слоев
населения высокотехнологичной
системы здравоохранения.".
Послание Президента Республики
Казахстан народу Казахстана
от 28 февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире".
"III. Повышение благосостояния
народа Казахстана." "Первое.
Правительству следует активизировать
работу по восстановлению и развитию
объектов здравоохранения."
Послание Президента Республики
Казахстан народу Казахстана от
6 февраля 2008 года "Повышение
благосостояния граждан Казахстана
— главная цель государственной
политики".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских услуг.". "Для
повышения доступности и качества и
доступности медицинской помощи
предусматриваются: приведение сети
организаций ПМСП в соответствие с
государственным нормативом...;
реструктуризация больничного
сектора...; строительство... 100
объектов здравоохранения...".
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
(Программа Правительства
Республики Казахстан на
2007-2009 годы).
"5.2.1. Реформирование ПМСП - основа
эффективности функционирования
системы здравоохранения."
"Следствием проводимых реформ по
усилению профилактической
направленности и укреплению ПМСП
станут рационализация службы
стационарной медицинской помощи,
отход от ориентации на койко-место.
В перспективе будут создаваться
многопрофильные больницы со
специализированными отделениями.".
Указ Президента Республики
Казахстан от 13 сентября 2004
года № 1438 "О Государственной
программе реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
Цель 2.3
Повышение
доступности и
качества
лекарственной
помощи
"III. Повышение благосостояния
народа Казахстана." "Четвертое.
Особое внимание должно быть уделено
лекарственному обеспечению
населения. Необходимо установить
жесткий контроль за качеством и
стоимостью ввозимых в страну
медицинских препаратов.".
Послание Президента Республики
Казахстан народу Казахстана

Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы.
«4.3.4 Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету... Медициналық көмектің қолжетімділігін және оның сапасын арттыру үшін мыналар көзделеді: ... үздік халықаралық тәжірибені ескере отырып, дәрілік препараттардың қолжетімділігін, тиімділігін, қауіпсіздігін және сапасын арттыруға бағытталған дәрілік қамтамасыз етудің жаңа моделін әзірлеу және енгізу.».
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы. (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
«5.3.5. Дәрілік заттар айналымы саласын мемлекеттік реттеудің тиімділігін арттыру.». «Екінші кезеңде, 2008-2010 жылдары, дәрілік заттар айналымы саласында фармацевтика секторының халықаралық стандарттар сапасына кезең-кезеңімен көшу жоспарын жүзеге асыру көзделеді.».
«Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 1438 Жарлығы.
3 - стратегиялық бағыт. Кадр ресурстары жүйесі мен медицина ғылымын дамыту
3.1-мақсат. Саланы қоғамның қажеттіліктеріне сай келетін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
«Жиырма бірінші бағыт». «Жетіншіден, дәрігерлер мен медицина қызметкерлерін оқыту, аттестациялау мен даярлаудың халықаралық стандарттарына жедел қарқынмен көшу қажет. Сонымен қатар біліктілік санатының деңгейіне, мамандығының түріне және жүктелетін міндетінің ауқымына қарай медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеудің ынталандырушы жүйесін енгізуді де дәйекті ойластырған дұрыс».
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы.
«4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.». «медициналық және фармацевтикалық білім беруді реформалау тұжырымдамасын іске асыру; мемлекеттік жаңа стандарттарын енгізу; үздіксіз кәсіптік білім беру... тетіктерін ...».
«Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
«5.6. Денсаулық сақтау кадрларын даярлау және қайта даярлау.». «...дәрігерлерді даярлау бағдарламалары қайта қаралады және жоғары медициналық білімі бар медицина кадрларын бакалавриатта, магистратурада оқыту басталады, базалық экономикалық білімі бар денсаулық сақтау менеджерлері мен экономистері бакалавриат пен магистратурада даярланады; медициналық білім беру сапасына тәуелсіз бақылау жүйесі енгізіледі.».
«Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қыркүйектегі  № 1438 Жарлығы.
«III. Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру.» «Үшінші. Денсаулық сақтау, Білім және ғылым министрліктеріне бірлесе отырып ауруханалардың медициналық қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасын әзірлеуді тапсырамын».

от 6 февраля 2008 года "Повышение
благосостояния граждан Казахстана
— главная цель государственной
политики".
"4.3.4 Обеспечение высокого качества
медицинских услуг... Для повышения
качества и доступности медицинской
помощи предусматривается...
разработка с учетом лучшего
международного опыта и внедрения
новой модели лекарственного
обеспечения, направленной на
повышение доступности,
эффективности, безопасности и
качества лекарственных препаратов.".
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
(Программа Правительства
Республики Казахстан на
2007-2009 годы).
"5.3.5. Повышение эффективности
государственного регулирования сферы
обращения лекарственных средств.".
"На втором этапе в 2008-2010 годы
предусматривается осуществление
плана поэтапного перехода
фармацевтического сектора к
международным стандартам качества
в сфере обращения лекарственных
средств.".
Указ Президента Республики
Казахстан от 13 сентября 2004
года № 1438 "О Государственной
программе реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
Стратегическое направление 3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель 3.1
Обеспечение
отрасли квалифи-
цированными
кадрами,
отвечающими
потребностям
общества
"Двадцать первое направление".
"В-седьмых, необходимо ускоренными
темпами перейти на международные
стандарты обучения, аттестации и
подготовки врачей и медицинских
работников. Также необходимо
продумать внедрение стимулирующей
системы оплаты труда медицинских
работников в зависимости от уровня
их квалификационной категории, вида
специальности и нагрузки.".
Послание Президента Республики
Казахстан народу Казахстана
от 28 февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских услуг.".
"Реализация концепции реформирования
медицинского и фармацевтического
образования; внедрение новых
государственных стандартов...;
механизмов непрерывного
профессионального образования...".
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
(Программа Правительства
Республики Казахстан на
2007-2009 годы).
"5.6. Подготовка и переподготовка кадров здравоохранения.".
"... будут пересмотрены программы
подготовки врачей, начато обучение
медицинских кадров с высшим
медицинским образованием и
экономисты здравоохранения, в
бакалавриате и магистратуре;
внедрена система независимого
контроля качества медицинского
образования.".
Указ Президента Республики
Казахстан от 13 сентября 2004
года № 1438 "О Государственной
программе реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
"III. Повышение благосостояния
народа Казахстана." "Третье. Поручаю
министерствам здравоохранения,
образования и науки совместно
разработать программу повышения
квалификации медицинского
персонала".
Послание Президента Республики
Казахстан народу Казахстана

Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы.
3.2-мақсат. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
«5.5.1. Медицина ғылымын дамыту.» «Медицина ғылымы мынадай бағыттар бойынша дамиды: әлеуметтік жағынан елеулі аурулардың алдын алудың, ерте анықтаудың, емдеудің және оңалтудың озық технологияларын басым әзірлеу және қолданысқа енгізу; іргелі және қолданбалы медицина ғылымының, оның негізгі даму бағыттарын қалыптастыруға және іргелі медициналық зерттеулер бағдарламаларына әкімшілік етуге Денсаулық сақтау министрлігінің қатысуын қамтамасыз ете отырып, сабақтастығы; медицина ғылымының өндіріспен және практикамен байланысын нығайту, практикалық денсаулық сақтауға отандық және тәжірибе алмасудан алынған ғылыми әзірлемелер енгізу; қазақстандық медицина ғылымының халықаралық ғылыми-зерттеу ұйымдарына интеграциялануын, халықаралық серіктестікті дамыту; медицина ғылымының, білім мен клиникалық практиканың интеграциясы; азаматтардың денсаулығын қорғау саласында жоспарланатын және қабылданатын шаралардың экономикалық және әлеуметтік тиімділігін ғылыми бағалау және негіздеу; медицина ғылымы саласында айғақтау медицинасы қағидаттарын енгізу.».
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 1438 Жарлығы.
«4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.». «... денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру үшін мыналар көзделеді». «... медициналық жоғары оқу орындарын ұлттық аккредиттеу жүйесін енгізу; медициналық жоғары оқу орындарын халықаралық аккредитгеуді...; ... медицина ғылымын реформалау тұжырымдамасын әзірлеу; ... медицина ғылымын реформалау тұжырымдамасын әзірлеу; ... жаңа ғылыми технологиялардың трансфертін жүзеге асыру...:».
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
функциялық мүмкіндіктері
Стратегиялық жоспарды іске асыруға ықпал ететін Министрліктің функциялық мүмкіндіктері:
1. Денсаулық сақтау министрлігінің жүргізіп жатқан әкімшілік реформасы, ол жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылдың Денсаулық сақтау министрлігінің үйлестіруші және реттеуші рөлін күшейтуді көздейтін жаңа моделін жасауға мүмкіндік береді. Бұған бюджетаралық қатынастардың және түпкілікті нәтижеге бағытталған бюджеттеудің жетілдірілген тетіктерін енгізуге ықпал ететін болады.

от 6 февраля 2008 года
"Повышение благосостояния граждан
Казахстана — главная цель
государственной политики".
Цель 3.2
Повышение
качества научных
исследований в
области
здравоохранения
"5.5.1. Развитие медицинской науки."
"Медицинская наука будет развиваться
по следующим направлениям:
приоритетная разработка и внедрение
передовых технологий профилактики,
раннего выявления, лечения и
реабилитации социально значимых
заболеваний; преемственность
фундаментальной и прикладной
медицинской науки...; укрепление
связи медицинской науки с
производством и практикой, внедрение
собственных и заимствованных научных
разработок в практическое
здравоохранение; интеграция
казахстанской медицинской науки с
международными научно-исследова-
тельскими организациями, развитие
международного партнерства;
интеграция медицинской науки,
образования и клинической практики;
научная оценка и обоснование
экономической и социальной
эффективности планируемых и
предпринимаемых мер в области охраны
здоровья граждан; внедрение
принципов доказательной медицины в
сфере медицинской науки.".
Указ Президента Республики
Казахстан от 13 сентября 2004
года № 1438 "О Государственной
программе реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских услуг.".
"Для повышения качества... научных
исследований в области
здравоохранения предусматриваются".
"Внедрение системы национальной
аккредитации медвузов...;
международной аккредитации
медвузов...; разработка концепции
реформирования медицинской науки...;
осуществление трансферта новых
научных технологий...".
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
(Программа Правительства
Республики Казахстан на
2007-2009 годы).
4. Функциональные возможности
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Функциональными возможностями Министерства, способствующими реализации Стратегического плана являются:
1. Проводимая административная реформа Министерства здравоохранения, которая позволит выстроить новую модель взаимодействия с местными исполнительными органами, предусматривающую усиление координирующей и регулирующей роли Министерства. Этому будут способствовать внедрение усовершенствованных механизмов межбюджетных отношений и бюджетирования с направленностью на конечный результат.

2. Министрліктің құрылымы Стратегиялық жоспардың бағыттарына, мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келтірілетін болады. Стратегиялық жоспарлаудың қаржыландыруды жетілдіруді, бастапқы медициналық-санитарлық көмекті дамытуды, өңірлік және сектораралық үйлестіруді әдістемелік сүйемелдеу жөніндегі бөлімшелер күшейтілетін болады.
3. Орталық аппараттың, ведомстволар мен аумақтық бөлімшелердің қызметкерлерін менеджмент және қоғамдық денсаулық сақтау мәселелері бойынша оқыту негізінде Денсаулық сақтау министрлігінің кадрлық әлеуетін дамыту.
4. Денсаулық сақтауды басқарудың аумақтық органдары қызметінің тиімділігін арттыру. 2009 жылдан бастап санитарлық-эпидемиологиялық бақылау қызметінің вертикалы құрылды.
5. Қызметкерлерді оқыту, әлемдік ғылыми және білім беру кеңістігіне ықпалдасу, Денсаулық сақтауды дамыту институты мен құрылатын ұлттық медициналық холдингтің ресурстарын басқарушылық, ғылыми және медициналық технологиялар трансферті үшін тиімді пайдалану жолымен ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының (ғылыми-зерттеу институттары мен ғылыми орталықтары) әлеуетін арттыру.
6. Сектораралық және ведомствоаралық өзара іс-қимылды, әсіресе дене шынықтыру мен спортты, мектеп жасындағы балалардың денсаулығын дамыту, бұқаралық ақпарат құралдарында салауатты өмір салтын насихаттау, жол қозғалысы қауіпсіздігі, темекі мен алкогольдің таратылуын құқықтық шектеу сияқты мәселелерде күшейту.
7. Халықаралық ұйымдармен (ДДҰ, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, Дүниежүзілік Банк, ЮСАИД және т.б.) терең ынтымақтасу. Бұған Дүниежүзілік Банкпен бірлескен денсаулық сақтау секторындағы технологияларды беру мен институционалдық реформа жүргізу жобасын тиімді іске асыру қолдау болады.
8. Медициналық көмекті стандарттауды дамытуға, дәлелдеу медицинасының қағидаттарын енгізуге, сондай-ақ адам капиталын қалыптастыруға бағытталған институционалдық қайта құрулар жүргізу. Денсаулық сақтау саласында ғылыми негізделген басқару шешімдерін қабылдауға ықпал ететін эконометриялық зерттеулер жүргізу
9. Қолданыстағы ақпараттық ресурстарды (емделіп шыққан сырқаттардың ұлттық тіркелімдері; жекелеген аурулардың түрлері бойынша есепте тұрған сырқаттардың тіркелімдері; денсаулық сақтаудың ұлттық шоттары) дамыту және жетілдіру. Саланы басқарудың тиімділігін арттыруға осы саланың ақпараттық ресурстары мен Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін дамыту шеңберіндегі ұлттық базасы бар жаңа құралдардың әзірлемесінің бірігуіне ықпал ететін болады.

2. Структура Министерства будет приведена в соответствие с направлениями, целями и задачами Стратегического плана. Будут усилены подразделения по методологическому сопровождению стратегического планирования, совершенствования финансирования, развития первичной медико-санитарной помощи, региональной и межсекторальной координации.
3. Развитие кадрового потенциала Министерства на основе обучения сотрудников центрального аппарата, ведомств и территориальных подразделений по вопросам менеджмента и общественного здравоохранения.
4. Повышение эффективности деятельности территориальных органов управления здравоохранением. С 2009 года создана вертикаль службы санитарно-эпидемиологического контроля.
5. Повышение потенциала подведомственных организаций здравоохранения (научно-исследовательских институтов и научных центров) путем обучения сотрудников, интеграции в мировое научное и образовательное пространство, эффективного использования ресурсов Института развития здравоохранения и создаваемого Национального медицинского холдинга для трансферта управленческих, научных и медицинских технологий.
6. Усиление межсекторального и межведомственного взаимодействия, особенно в таких вопросах как развитие физической культуры и спорта, здоровье детей школьного возраста, пропаганда здорового образа жизни в средствах массовой информации, безопасность дорожного движения, правовое ограничение распространения табака и алкоголя.
7. Углубление сотрудничества с международными организациями (ВОЗ, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, Всемирный Банк, ЮСАИД и т.д.). Поддержкой этому станет эффективная реализация совместного с Всемирным Банком проекта передаче технологий и проведению институциональной реформы в секторе здравоохранения.
8. Проведение институциональных преобразований, направленных на развитие стандартизации медицинской помощи, внедрение принципов доказательной медицины, а также формирование человеческого капитала. Проведение эконометрических исследований в области здравоохранения, способствующих принятию научно обоснованных управленческих решений.
9. Развитие и совершенствование действующих информационных ресурсов (национальные регистры пролеченных больных; регистры больных, состоящих на учете по отдельным видам заболеваний; национальные счета здравоохранения). Повышению эффективности управления отраслью будет способствовать интеграция существующих в отрасли информационных ресурсов и разработка новых инструментов с национальными базами данных в рамках развития Единой информационной системы здравоохранения.

5. Ықтимал қауіптер
Министрлік өз қызметінің барысында бірқатар қауіптерге (мақсаттарға қол жетуге кедергі болуы мүмкін жағдайларға) немесе Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізуге кедергі болуы мүмкін Министрлік тарапынан бақылауға көнбейтін сыртқы факторларға кездесуі мүмкін.
Стратегиялық жоспар мақсаттарының атауы
Қауіптер
Қарсы іс-қимыл тетіктері мен шаралары
1
2
3
Ана мен бала денсаулығын сақтау
Жергілікті атқарушы органдардың ана мен баланың денсаулығын сақтау бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына кол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Жергілікті атқарушы органдармен ана өлім-жітімінің статистикалық көрсеткіштерін бұрмалау.
Ана өлім-жітімінің құпия аудитін жүргізу.
Әлеуметтік елеулі аурулардың таралуын және олардан болатын өлім-жітімді төмендету
Жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік елеулі аурулардың таралуын және олардан болатын өлім-жітімді төмендету бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету.
Техногендік және экологиялық апаттардың (ауыртпалықтардың) салдарынан түрлі жарақаттар мен аурулардың (оның ішінде жұқпалы) жаппай өршуі.
Төтенше жағдайлар кезінде уақтылы медициналық қызмет көрсету.
Жергілікті атқарушы органдардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету мен қоғамдық денсаулықтың деңгейін арттыру бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Халықты қауіпсіз ауызсумен қамтамасыз етудің нашарлауына байланысты жұқпалы аурулардың бұрқ ету қаупі.
Елді мекендерді қауіпсіз сумен жабдықтауды қамтуды ұлғайту
Ел аумағына әртүрлі (оның ішінде аса қауіпті) жұқпалардың келу жағдайлары. (Індеттер, әскери іс-қимылдар, экологиялық және техногендік апаттар, халықтың көшіп-қонуы, трансшекаралық жүктерді тасымалдау).
Мемлекеттік шекарадан өтетін пункттерде санитарлық-эпидемиологиялық бақылауды күшейту.
Жергілікті атқарушы органдардың салауатты өмір салтын қалыптастыру және дұрыс тамақтану бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Басқару мен қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Парламенттің тиісті заңнамалық актіні қабылдамау қаупі.
Денсаулық сақтаудың секвестрлеу бағдарламаларын шектеу.
Экономикалық өсу қарқынының төмендеуі.
Бюджет шығыстарының қысқаруы.
Жергілікті атқарушы органдардың медициналық қызметтердің сапасын арттыру бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Жергілікті атқарушы органдармен өкілді органдардың денсаулық сақтау ұйымдарының желісін қайта құрылымдау (оңтайландыру) барысындағы ықтимал қарсы іс-әрекеті.
Тиісті облыстық (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Денсаулық сақтау жүйесін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Жергілікті атқарушы органдардың денсаулық сақтау жүйесін білікті кадрлармен қамтамасыз ету бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Медицина қызметкерлері еңбек ақысының төмен деңгейіне байланысты медицина кадрларының кетуі.
Еңбекақы деңгейін арттыру. Басқару тәсілдерін жетілдіру.

5. Возможные риски
В ходе своей деятельности Министерство может столкнуться с возникновением ряда рисков (обстоятельств, которые могут помешать достижению целей) или внешних факторов, не поддающихся контролю со стороны Министерства, которые могут препятствовать достижению целей Стратегического плана.
Наименование цели
Стратегического плана
Риск
Механизмы и меры противодействия
1
2
3
Охрана здоровья матери и
ребенка
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
охране здоровья матери и
ребенка, в части достижения
индикаторов Стратегического
плана.
Заключение меморандума с
акиматом соответствующей области
(города).
Искажение статистических
показателей материнской
смертности местными
исполнительными органами
Проведение конфиденциального
аудита материнской смертности.
Снижение
распространенности и
смертности от социально
значимых заболеваний
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
снижению распространенности и
смертности от социально
значимых заболеваний, в части
достижения индикаторов
Стратегического плана.
Заключение меморандума с
акиматом соответствующей области
(города).
Массовое развитие различных
травм и болезней (в т.ч.
инфекционных) вследствие
техногенных и экологических
катастроф (бедствий).
Своевременное оказание
медицинской помощи в условиях
чрезвычайной ситуации.
Обеспечение санитарно-
эпидемиологического
благополучия
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
обеспечению санитарно-
эпидемиологического
благополучия и повышение
уровня общественного
здоровья, в части достижения
индикаторов Стратегического
плана.
Заключение меморандума с
акиматом соответствующей области
(города).
Угроза вспышек инфекционных
болезней, связанных с
ухудшением обеспечения
населения безопасной питьевой
водой.
Усиление санитарно-
эпидемиологического надзора за
обеспечением населения
безопасной питьевой водой
Случаи завоза на территорию
страны различных (в т.ч.
особо опасных) инфекций.
(Эпидемии, военные действия,
экологические и техногенные
катастрофы, миграция
населения, трансграничная
транспортировка грузов).
Усиление санитарно-
эпидемиологического контроля на
пунктах пересечения
государственной границы.
Формирование здорового
образа жизни и здоровое
питание
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
формированию здорового образа
жизни и здоровому питанию, в
части достижения индикаторов
Стратегического плана.
Заключение меморандума с
акиматом соответствующей области
(города).
Совершенствование
системы управления и
финансирования
Риск непринятия Парламентом
соответствующего
законодательного акта.
Снижение темпов
экономического роста.
Ограничение секвестрирования
программ здравоохранения.
Сокращение бюджетных
расходов.
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
повышению качества
медицинских услуг, в части
достижения индикаторов
Стратегического плана.
Заключение меморандума с
акиматом соответствующей области
(города).
Возможное противодействие
местных исполнительных и
представительных органов в
ходе реструктуризации
(оптимизации) сети
организаций здравоохранения.
Заключение меморандума с
акиматом соответствующей области
(города).
Обеспечение системы
здравоохранения
квалифицированными
кадрами
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
обеспечению системы
здравоохранения
квалифицированными кадрами, в
части достижения индикаторов
Стратегического плана.
Заключение меморандума с
акиматом соответствующей области
(города).
Отток медицинских кадров в
связи с низким уровнем
заработной платы медицинских
работников.
Совершенствование системы оплаты
труда.
Совершенствование методов
управления.

6. Мемлекеттік органдармен қол қоюға жоспарланған келісімдер
негізінде ведомствоаралық өзара іс-қимыл
1.1 - мақсат. Ана мен бала денсаулығын сақтау
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Ана мен бала өлім-жітімін азайту бағдарламасының мониторингі
- Дәлелді медицина қағидаттарының негізінде аурулардың диагностикасы мен емдеу және жасау стандарттарын әзірлеу
- Әйелдер мен балаларды алдын алу тексеру мониторингі
- Тиімді перинаталдық технологияларды енгізу мониторингі (ДДҰ ұсынған).
- Жүкті әйелдерді, балалар мен жасөспірімдерді дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету тізбесін әзірлеу және мониторингін жүргізу
- Туа біткен даму кемістіктерінің генетикалық скринингі тиімділігінің мониторингі.
МАМ - салауатты өмір салтын насихаттау, сырқаттың алдын алу және денелік белсенділікті арттыру мәселелері жөнінде халықтың хабарлығын арттыру.
БҒМ, МАМ - Оқушылардың салауатты өмір салты дағдылары туралы хабардар болуын арттыру (денелік белсенділікті арттыру, оқу үдірісіне валеология және СӨС қалыптастыру бойынша мәселелерді енгізу).
БҒМ - білім беру үдірісінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау (бастапқы сынып оқушылары үшін ыстық тамақ ұйымдастыру, мектеп жиһазының бой-жас ерекшеліктеріне сәйкес келуі, оқу жүктемесін тиімді жоспарлау).
ЕХӘҚМ - әлеуметтік қолдау жүйесін дамыту.
ТСМ, ЖАО - балалар-жасөспірімдер мектептерінің, дене шынықтыру-спорт клубтар, спорт секцияларының желісін кеңейту және балалар, жасөспірімдер мен жастар үшін олардың қолжетімділігін қамтамасыз ету
1.2 - мақсат. Әлеуметтік мәні бар аурулардың
ауыртпалығын азайту
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Салалық бағдарламалардың мониторингі
- Дәлелді медицина қағидаттарының негізінде аурулардың диагностикасы мен емдеу және жасау стандарттарын әзірлеу
- Скринингтік бағдарламаларды әзірлеу және алдын алу тексеру мониторингі
- Туберкулезге қарсы қызметтің аудиті және туберкулезбен сырқаттанушылық пен өлім-жітімді төмендету шаралар жөніндегі кешені шаралар әзірлеу
- Онкологиялық және онкогематологиялық аурулар кезінде химиотерапияның қазіргі заманғы стандарттарын енгізу.
- Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді жетілдіру
- Жаңа технологияларды енгізу, ЖММК дамыту
- Кардиохирургиялық орталықтар ашу.
- Кадрларды аса қажетті мамандықтар бойынша оқыту.
МАМ - әлеуметтік маңызды сырқаттардың алдын алу мәселелері туралы халықты хабардар ету, медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту жөніндегі іс-шараларды насихаттау.
Әділетмині (ҚАЖК) - тергеліп жатқандардың және сотталғандардың профилактикасының, диагностикасының және емдеудің сапасын арттыру
Әділетмині (ҚАЖК), ЖАО - туберкулезден сырқаттанушылық пен өлім-жітімді азайту бойынша ведомствоаралық шаралар кешенін әзірлеу
ІІМ - есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымын бақылауды күшейту
Қоршағанортамині - халықтың денсаулығына қоршаған ортаның тигізетін қолайсыз әсерін азайту.
Еңбекмині - халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына арналған жәрдемақыларды ұлғайту.
ЖАО - босандыру және балалар ұйымдарын медициналық жабдықпен жарақтандыруға қаражат бөлу.
ЖАО - туберкулезбен ауыратын сырқаттарды мәжбүрлеп емдеуге арналған бөлімшелер құру, клиникалық нұсқаулар енгізу; паллиативтік мекемелер (хоспистер, мейірбикелік күтім ауруханалары) желісін кеңейту; туберкулезбен ауырған балалар мен жасөспірімдерді санаторийлік-курорттық емдеуді қамтамасыз ету.

6. Межведомственное взаимодействие на основе планируемых
к подписанию соглашений с государственными органами
Цель 1.1. Охрана здоровья матери и ребенка
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Мониторинг Программы по
снижению материнской и
детской смертности.
- Разработка стандартов
диагностики и лечения
заболеваний на принципах
доказательной медицины.
- Мониторинг профилактических
осмотров женщин и детей.
- Мониторинг внедрения
эффективных перинатальных
технологий (рекомендованных
ВОЗ).
- Разработка перечня и
мониторинг лекарственного
обеспечения беременных
женщин, детей и подростков.
- Мониторинг эффективности
генетического скрининга
врожденных пороков развития.
МКИ - повышение информированности населения по вопросам
пропаганды здорового образа жизни, профилактики
заболеваний и физической активности.
МОН, МКИ - повышение информированности учащихся о навыках
здорового образа жизни (повышение физической активности,
включение в учебный процесс вопросов по валеологии и
формированию ЗОЖ).
МОН - соблюдение санитарно-гигиенических требований в
образовательном процессе (организация горячего питания
для учащихся начальных классов, соответствие школьной
мебели росто-возрастным особенностям, рациональное
планирование учебной нагрузки).
МТСЗН - развитие системы социальной поддержки.
МТС, МИО - расширение сети детско-юношеских школ,
физкультурно-спортивных клубов, спортивных секций и
обеспечение их доступности для детей, подростков и
молодежи
Цель 1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Мониторинг отраслевых
программ.
- Разработка стандартов
диагностики и лечения
заболеваний на принципах
доказательной медицины.
- Разработка скрининговых
программ и мониторинг
профилактических осмотров.
- Аудит противотуберкулезной
службы и разработка комплекса
мер по снижению заболевае-
мости и смертности от
туберкулеза.
- Внедрение современных
стандартов химиотерапии при
онкологических и
онкогематологических
заболеваниях.
- Совершенствование
лекарственного обеспечения.
- Внедрение новых технологий,
развитие ВСМП.
- Открытие кардиохирурги-
ческих центров.
- Обучение кадров по
остродефицитным
специальностям.
МКИ - информирование населения по вопросам профилактики
социально значимых заболеваний, по пропаганде мероприятий
по улучшению качества медицинской помощи и развитию
высоких технологичной системы.
МЮ (КУИС) - повышение качества профилактики, диагностики
и лечения подследственных и осужденных;
МЮ (КУИС), МИО - разработка межведомственного комплекса
мер по снижению заболеваемости и смертности от
туберкулеза
МВД - усиление контроля за оборотом наркотических,
психотропных веществ и прекурсоров.
МООС - усиление мероприятий по уменьшению
неблагоприятного воздействия окружающей среды на здоровье
населения.
МТСЗН - увеличение пособий для социально уязвимых слоев
населения.
МИО - выделение средств на оснащение медицинским
оборудованием организаций родовспоможения и детства.
МИО - внедрение клинических руководств, создание
отделений для принудительного лечения больных
туберкулезом; расширение сети паллиативных учреждений
(хосписы, больницы сестринского ухода); обеспечение
санаторно-курортного лечения детей и подростков,
переболевших туберкулезом.

1.3 - мақсат. Жарақаттанушылықтың ауыртпалығын төмендету
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Санитарлық авиацияны дамыту
- Реанимобильдер сатып алу
- Дәлелді медицина қағидаттарының негізінде аурулардың диагностикасы мен емдеу және жасау стандарттарын әзірлеу
- Жарақаттанушылық кезінде мамандандырылған және жоғары мамандандырылған көмек көрсетуді жетілдіру
ІІМ - жол полициясы мамандарын бастапқы медициналық көмек көрсету дағдыларына оқытып-үйрету; жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ТЖМ - төтенше жағдайларда медициналық көмекті уақтылы көрсету.
Еңбекмині - өндірісте еңбек қауіпсізідігін қамтамасыз ету; мүтедектерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
ККМ - жол салу және жөндеу.
ЖАО - магистралдық жолдар маңында орналасқан ауруханалардың, жедел медициналық жәрдем қызметтерінің материалдық-техникалық базасын нығайту; жергілікті маңызы бар жолдарды салу және жөндеу.
1.4 - мақсат. Санитарлық-эпидемиологиялық
салауаттылықты қамтамасыз ету
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Оба бойынша жағдайы нашар (энзоотикалық) аумақтарда зерттеумен қамтуды ұлғайту
- Аса қауіпті жұқпалар табиғи ошақтарында алдын алу іс-шараларын жүргізу
- Санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құжаттарды жетілдіру.
- Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама кезінде зертханалық зерттеулер жүргізу
АШМ - зооантропоздық жұқпаларды анықтау бойынша ауыл шаруашылық жануарларының алдын алу іс-шараларымен және диагностикалық зерттеулермен қамтуды ұлғайту; халықты қауіпсіз сумен қамтамасыз етуді ұлғайту.
Қоршағанортамині (КБК) - мемлекеттік шекараны өту пунктітінде санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды күшейту
ИСМ - стандарттау саласындағы нормативтік құжаттарды бекіту.
ЖАО - декреттік жастағы балаларды алдын алу егуімен қамтуды ұлғайту; су құбыры және тазарту құрылыстарын салу
1.5 - мақсат. Салауатты өмір салтын қалыптастыру
және сапалы тамақ
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- «Салауатты өмір салты» салалық бағдарламасының іске асырылуына мониторинг жүргізу
- Сапалы тамақ пен тағам өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы стратегияны әзірлеу
МАМ - салауатты өмір салтын насихаттау, сырқаттың алдын алу және денелік белсенділікті арттыру мәселелері жөнінде халықтың хабарлығын арттыру.
БҒМ - Оқушылардың салауатты өмір салты дағдылары туралы хабардар болуын арттыру (денелік белсенділікті арттыру, оқу үдірісіне валеология және СӨС қалыптастыру бойынша мәселелерді енгізу).
АШМ - тамақ өнімдерін микроэлементтермен және дәрумендермен байыту.
ТСМ - дене шынықтыру-спорт клубтары мен секциялар желісіне қол жеткізуді арттыру, сырқаттанушылықтың деңгейін төмендету және алдын алу, сауықтыру іс-шараларының сапасын жақсарту және барлық халыққа сауықтыру іс-шараларының сапасын жақсарту және емдеу алдын алу қызметтерінің көлемін ұлғайту.
ІІМ - алкоголь және темекі өнімдерін сатуды шектеу.
ЖАО - СӨС насихаттау жөніндегі іс-шараларға қаражат бөлу.

Цель 1.3. Снижение бремени травматизма
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Развитие санитарной авиации.
- Приобретение реанимобилей.
- Разработка стандартов
диагностики и лечения травм
и отравлений заболеваний на
принципах доказательной
медицины.
- Совершенствование оказания
специализированной и высоко-
специализированной при
травмах.
МВД - обучение специалистов дорожной полиции навыкам
оказания первой медицинской помощи; обеспечение
безопасности дорожного движения.
МЧС - своевременное оказание медицинской помощи в
условиях чрезвычайных ситуаций.
МТСЗН - обеспечение безопасности труда на производстве;
медико-социальная реабилитация инвалидов.
МТК - строительство и ремонт дорог.
МИО - укрепление материально-технической базы службы
скорой медицинской помощи, больниц, расположенных вдоль
магистральных дорог; строительство и ремонт дорог
местного значения.
Цель 1.4. Обеспечение санитарно-эпидемиологического
благополучия
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Увеличение охвата
обследованием неблагополучной
(энзоотичной) по чуме
территории.
- Проведение профилактических
мероприятий в природных очагах
особо опасных инфекций.
- Совершенствование нормативных
документов в области
обеспечения санитарно-эпидемио-
логического благополучия.
- Проведение лабораторных
исследований при санитарно-
эпидемиологических экспертизах.
МСХ - увеличение охвата профилактическими мероприятиями
и диагностическими исследованиями сельскохозяйственных
животных по выявлению зооантропонозных инфекций;
увеличение охвата населения безопасным водоснабжением.
МФ (КТК) - усиление санитарно-эпидемиологического
контроля в пунктах пересечения государственной границы.
МИТ - утверждение нормативных документов в области
стандартизации.
МИО - увеличение охвата детей профилактическими
прививками в декретированном возрасте; строительство
водопроводных и очистных сооружений.
Цель 1.5. Формирование здорового
образа жизни и здоровое питание
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Мониторинг реализации
отраслевой Программы «Здоровый
образ жизни».
- Разработка стратегии в
области здорового питания и
безопасности пищевых продуктов.
МКИ - повышение информированности населения по вопросам
пропаганды здорового образа жизни, профилактики
заболеваний и физической активности.
МОН - повышение информированности учащихся о навыках
здорового образа жизни (повышение физической
активности, внедрение в учебный процесс программ по
валеологии и формированию ЗОЖ).
МСХ - обогащение продуктов питания микроэлементами и
витаминами.
МТС - увеличение доступности сети физкультурно-
спортивных клубов и секций, профилактика и снижение
уровня заболеваемости, улучшение качества
оздоровительных мероприятий и расширение объема
лечебно-профилактических услуг всему населению.
МВД - ограничение реализации алкогольной и табачной
продукции.
МИО - выделение средств на реализацию мероприятий по
пропаганде ЗОЖ.

2.1 - мақсат. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Тарифті қалыптастыру механизмдерін әзірлеу
- Денсаулық сақтау менеджерлерін даярлау
- Денсаулық сақтау ұйымдарын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар етіп кезең-кезеңімен ауыстыру әдістемесін әзірлеу
- Аккредиттеу жөніндегі тәуелсіз орган құру
- Ауруларды емдеу және диагностика жасау хаттамаларын, клиникалық нұсқауларды әзірлеу
Қоршағанортамині - қазынашылық шараларды реформалау (жеңілдету).
ЖАО - тарифті қалыптастыру, қор ұстау және жан басына шаққандағы екі компонентті тетіктерді енгізу; оқытылған денсаулық сақтау менеджерлерін бас дәрігерлер қызметіне тағайындау; денсаулық сақтау ұйымдарын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар етіп ауыстыру; аурулардың клиникалық нұсқауларды емдеу және диагностика жасау хаттамаларын, енгізу
ББА, Еңбекмині, ІІМ - ведомстволық ақпараттық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылдарының регламенттерін бекіту
2.2 - мақсат. Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол
жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының
инфрақұрылымын жетілдіру
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің нормативтерін жетілдіру
ИСМ - типтік жобаларды әзірлеу, жобалардың ведомстводан тыс сараптамасын жүргізу.
ЖАО - ауруханалық секторды қайта құрылымдау, көп бейінді стационарлар құру; БМСК дәрігерлерініқ жалпы санында жалпы практикалық дәрігерлердің үлесін ұлғайту.
2.3 - мақсат. Дәрі-дәрмектік көмекке қол жеткізуді
және оның сапасын арттыру
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудің жаңа үлгісін әзірлеу
- Тиісті практиканың мемлекеттік стандарттарын енгізу
ИСМ - отандық фармацевтикалық нарықтың дамуына ықпал ету
Қоршағанортамині (КБК) - ҚР әкелінетін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бақылауды күшейту арқылы дәрілік заттар айналымы саласындағы сыртқа экономикалық қызметті реттеу
ЖАО - БМСК объектілеріне дәрілік заттарды сатуға рұқсат беру
3.1 - мақсат. Саланы қоғам қажеттілігіне жауап беретін
білікті кадрлармен қамтамасыз ету
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Медициналық ЖОО қабылдауға және оқытуға талаптарды күшейту
- Білім беру үдірісінің тиімділігін материалдық-техникалық қамтамасыз ету
- Медициналық кадрлардағы қажеттілік пен тапшылықты соның ішінде ауылдық жерлерде төмендету
- Шетелдерде оқитын медицина кадрларының санын ұлғайту
БҒМ - медициналық білім беру ұйымдарын институционалдық және мамандандырылған аккредиттеудің ұлттық стандарттары мен өлшемдерін бекіту
ЕХӘҚМ - бюджеттік сала қызметкерлерінің еңбегін төлеу жүйесін кезең-кезеңімен жетілдіру шеңберінде медицина қызметкерлері жалақысының деңгейін арттыру
АШМ - ауылдық жерлерге жұмысқа жіберілген медициналық ЖОО бітірушілердің әлеуметтік пакетін беру
ІІМ - көпшілікпен танылған шетелдік ұйымдарды іріктеу және келісім-шарт жасасуда қолдау көрсету
ЖАО - жеке инвестициялар және спонсорлық көмекті тарту жолымен келісім-шарт негізінде денсаулық сақтау мамандарын даярлауға жергілікті атқару органдарының мақсатты тапсырыстарын қалыптастыру, кадрларды ел ішінде және шетелде білім алуға жіберу, ЖОО бітірушілерін жұмысқа орналастыру

Цель 2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Разработка механизмов
тарифообразования.
- Подготовка менеджеров
здравоохранения.
- Разработка методики
поэтапного перевода организаций
здравоохранения в государствен-
ные предприятия на праве
хозяйственного ведения.
- Создание независимого органа
по аккредитации.
- Разработка клинических
руководств, протоколов
диагностики и лечения
заболеваний.
МФ - реформирование (упрощение) казначейских процедур.
МИО - внедрение механизмов тарифообразования,
фондодержания и двухкомпонентного подушевого норматива;
назначение на должности главных врачей обученных
менеджеров здравоохранения; перевод организаций
здравоохранения в государственные предприятия на праве
хозяйственного ведения; внедрение клинических
руководств, протоколов диагностики и лечения
заболеваний.
АИС, МТСЗН, МВД - утверждение регламентов
информационного взаимодействия ведомственных
информационных систем.
Цель 2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения,
обеспечивающей равный доступ населения к медицинским услугам
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Совершенствование нормативов
сети организаций здравоохра-
нения.
МИТ - разработка типовых проектов, проведение
вневедомственной экспертизы проектов.
МИО - реструктуризация больничного сектора, создание
многопрофильных стационаров; увеличение доли врачей
общей практики в общем количестве врачей ПМСП.
Цель 2.3. Повышение доступности и качества лекарственной помощи
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Разработка новой модели
лекарственного обеспечения.
- Внедрение государственных
стандартов надлежащей практики.
МИТ - содействие развитию отечественного
фармацевтического рынка.
МФ (КТК) - регулирование внешнеэкономической
деятельности в сфере обращения лекарственных средств
путем усиления контроля за ввозимыми в РК лекарственных
средств, изделий медицинского назначения и медицинской
техники.
МИО - выдача разрешений объектам ПМСП на реализацию
лекарственных средств.
Цель 3.1. Обеспечение отрасли квалифицированными кадрами,
отвечающими потребностям общества
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Повышение качества
представления образовательных
услуг в медицинских вузах.
- Материально-техническое
обеспечение эффективности
образовательного процесса.
- Снижение потребности и
дефицита в медицинских кадрах,
в том числе в сельской
местности.
- Увеличение числа медицинских
кадров, обучавшихся за
рубежом.
МОН - утверждение национальных стандартов и критериев
институциональной и специализированной аккредитации
медицинских организаций образования.
МТСЗН - повышение уровня заработной платы медицинских
работников.
МСХ - предоставление социального пакета выпускникам
медицинских вузов, направленных на работу в сельскую
местность.
МИД - содействие в подборе признанных зарубежных
организаций и в заключении контрактов.
МИО - формирование целевых заказов местных
исполнительных органов на подготовку специалистов
здравоохранения на основе соглашений путем привлечения
частных инвестиций и спонсорских средств, направление
кадров на обучение внутри страны и за рубежом,
трудоустройство выпускников.

3.2 - мақсат. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің
сапасын арттыру
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Денсаулық сақтау саласында ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын айқындау
- Денсаулық сақтау саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер бойынша өнім берушіні сапалы таңдауды және зерттеу нәтижелері сапасын бағалауды қамтамасыз ету
- Ғылыми зерттеулерді әлемдік стандарттардың талаптарына сәйкес келуін қамтамасыз ету
- Кадрларды шетелде оқыту
- Медициналық ғылым ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту
БҒМ - басым ғылыми бағыттарды таңдаудың бірыңғай өлшемдерін әзірлеу; жоспарланған жобалар мен аяқталған ғылыми-техникалық бағдарламалардың мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптамасын жүргізу кезінде тәуелсіз халықаралық сарапшыларды тарту; медицина саласындағы іргелі зерттеулерге бөлінетін қаражаттың көлемін кеңейту; халықаралық талаптардың негізінде ғылыми зерттеулер менеджментінің бірыңғай ұлттық стандарттарын әзірлеу; барлық деңгейдегі білім беру ұйымдарын және басқа салалардың ғылым ұйымдарын медициналық ғылымның, білімнің және практикалық денсаулық сақтау саласының ықпалдасу үдірісіне тартуға қолдау көрсету; медициналық ғылым ұйымдары қызметкерлерінің алдыңғы катарлы шетелдік ғылыми орталықтарында тағылымдамаудан өтуін ұйымдастыру
ИСМ - мемлекеттік стандарттарды және технологиялық регламенттерді бекіту
7. Стратегиялық жоспарды әзірлеуге негіз болған
нормативтік құқықтық актілер тізбесі
Ескерту. 7-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.07 № 516 Қаулысымен.
1. 1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2. «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі;
3. «Қазақстан Республикасындағы жастар саясаты туалы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі 581 Заңы;
4. «2010-2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы 219-ІV Заңы;
5. «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 1438 Жарлығы;
6. «Қазақстан Республикасында 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлік теңдік стратегиясын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы № 1677 Жарлығы;
7. «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы;

Цель 3.2. Повышение качества научных
исследований в области здравоохранения
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
- Определение приоритетных
направлений научных
исследований в области
здравоохранения
- Обеспечение качественного
отбора выбора поставщика услуг
по прикладным научным
исследованиям в области
здравоохранения и оценка
качества результатов
исследования
- Обеспечение соответствия
научных исследований
требованиям мировых стандартов
- Обучение научных кадров за
рубежом
- Улучшение материально-
технического оснащения
организаций медицинской науки
МОН - разработка единых критериев отбора приоритетных
научных направлений; привлечение независимых
международных экспертов при проведении государственной
научно-технической экспертизы планируемых проектов и
завершенных научно-технических программ; расширение
объема выделяемых средств на выполнение фундаментальных
исследований в области медицины; разработка единых
национальных стандартов менеджмента научных
исследований на основе международных требований;
содействие в привлечении организаций образования всех
уровней и организаций науки других отраслей в процесс
интеграции медицинской науки, образования и
практического здравоохранения; организация стажировки
в ведущих зарубежных научных центрах сотрудников
организаций медицинской науки.
МИТ - утверждение государственных стандартов и
технологических регламентов.
7. Перечень нормативных правовых актов и документов,
на основе которых разработан Стратегический план
Сноска. Раздел 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.06.2010 № 516.
1. Конституция Республики Казахстан от 30 августа 1995 года;
2. Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
3. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года № 581 "О молодежной политике в Республике Казахстан";
4. Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 219-IV "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы"
5. Указ Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года № 1438 "О Государственной программе реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы";
6. Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года № 1677 "Об утверждении Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы";
7. Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года № 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года". (Программа Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы);

8. «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 қазандағы № 1050 қаулысы;
9. «Қазақстан Республикасының медициналық және фармацевтикалық білім беру ісін реформалау тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі № 317 қаулысы;
10. «Қазақстан Республикасында ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимыл жөніндегі 2006-2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 желтоқсандағы № 1216 қаулысы;
11. «2008-2016 жылдарға арналған «Салауатты өмір салты» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1260 қаулысы;
12. «Қазақстан Республикасында қан қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1251 қаулысы;
13. «Қазақстан Республикасында халықты туберкулезден қорғау шаралары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1263 қаулысы;
14. «Қазақстан Республикасында ана мен бала өлім-жітімін азайту жөніндегі 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 1325 қаулысы;
15. «Қазақстан Республикасында нашақорлық пен есірткі бизнесімен күресудің 2009-2011 жылдарға арналған бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 27 мамырдағы № 784 қаулысы;
16. Ел Президентінің «Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты Қазақстан халқына 1997 жылғы 10 қазандағы Жолдауы;
17. Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы» атты Қазақстан халқына 2006 жылғы 1 наурыздағы Жолдауы;
18. Қазақстан Республикасы Президентінің «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы;
19. Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы;
20. Қазақстан Республикасы Президентінің «Дағдарыс арқылы жаңару мен дамуға» атты 2009 жылғы 6 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауы;
20-1. Мемлекет басшысының 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық - жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы;

8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2004 года № 1050 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы";
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2006 года № 317 "Об утверждении Концепции реформирования медицинского и фармацевтического образования Республики Казахстан";
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года № 1216 "Об утверждении Программы по противодействию эпидемии СПИДа в Республике Казахстан на 2006-2010 годы";
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года № 1260 "Об утверждении программы "Здоровый образ жизни" на 2008-2016 годы";
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1251 "Об утверждении Программы о мерах по совершенствованию службы крови в Республике Казахстан на 2008-2010 годы";
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1263 "О мерах защиты населения от туберкулеза в Республике Казахстан";
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1325 "Об утверждении Программы по снижению материнской и детской смертности в Республике Казахстан на 2008-2010 годы";
15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2009 года № 784 "О Программе борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2009-2011 годы";
16. Послание Президента страны народу Казахстана от 10 октября 1997 года "Казахстан-2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев";
17. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года "Стратегия вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира. Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии";
18. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 28 февраля 2007 года "Новый Казахстан в новом мире";
19. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Повышение благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики";
20. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию";
20-1. Послание Главы государства народу Казахстана от 29 января 2010 года "Новое десятилетие - новый экономический подъем - новые возможности Казахстана";

21. Мемлекет басшысының қатысуымен өткен 2008 жылғы 8 мамырдағы № 01.-7.10 және 7 қарашадағы № 01-7.18 кеңес хаттамасы.
8. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.07 № 516, 2011.02.02 N 70 Қаулыларымен.
8.1-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 «Денсаулық сақтау саласындағы саясатты және қызмет көрсетулерді мемлекеттік реттеуді үйлестіру жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі, ведомстволар мен оның аумақтық бөлімшелерінің аппараттарын ұстау; қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес мемлекеттік қызметшілердің кәсіби білімі мен дағдыларын жаңарту және тереңдету; денсаулық сақтауды басқару жүйесін жетілдіру; медициналық қызметтер көрсетудің сапасын бақылау; денсаулық сақтау субъектілерін аккредиттеу; тәуелсіз сараптама институтын дамыту; біліктілік санатын беру жүйесін, біліктілік құзыреттілікке аттестаттау жүйесін жетілдіру; қолданыстағы заңнамаға сәйкес лицензиялауды жүргізу; дәрілік заттар мен фармацевтикалық қызметтер көрсетудің сапасын, тиімділігі мен қауіпсіздігін арттыру; көлікте бақылаудағы объектілерді мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету, шекараны жұқпалы және паразиттік аурулардың әкелінуі мен таралуынан санитариялық қорғау; азаматтардың өтініштерін қарау; Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйесін сүйемелдеу, Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау жүйесінің есептеу техникасын, жергілікті есептеу желілерінің жүйелі әрі техникалық күтімін қамтамасыз ету, Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының Еуропа өңірлік бюросымен басқа да халықаралық ұйымдармен ақпараттық байланысты және ақпаратпен алмасуды қолдау; аумақтық органдардың ғимараттары мен үй-жайларына күрделі жөндеу жүргізу, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен оның аумақтық бөлімшелерін негізгі құралдармен қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы денсаулық сақтаудың Бірыңғай ақпараттық жүйесі шеңберінде Бірыңғай төлеуші функцияларын ақпараттық қамтамасыз ету, сондай-ақ статистикалық және талдау деректерін республикалық деңгейде қалыптастыру бойынша қызметтер
1. Министрлік аппаратының қызметін қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Басқару мен қаржыландыру жүйесін жетілдіру
2.2 Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру

21. Протоколы совещания с участием Главы государства от 8 мая 2008 года № 01-7.10 и от 7 ноября 2008 года № 01-7.18.
8. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 07.06.2010 № 516; от 02.02.2011 № 70.
Таблица 8.1
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 "Услуги по координации политики и государственному регулированию
предоставления услуг в области здравоохранения"
Описание
Содержание аппаратов Министерства, ведомств и их территориальных
органов; обновление и углубление профессиональных знаний и навыков
государственных служащих в соответствии с предъявляемыми
квалификационными требованиями; совершенствование системы управления
здравоохранением; контроль качества оказания медицинских услуг;
аккредитация субъектов здравоохранения; развитие института независимой
экспертизы; совершенствование системы присвоения квалификационных
категорий и системы аттестации на профессиональную компетентность;
проведение лицензирования; повышение качества, эффективности и
безопасности лекарственных средств и фармацевтических услуг; обеспечение
государственного санитарно-эпидемиологического надзора за
подконтрольными объектами, санитарная охрана границ от завоза и
распространения инфекционных и паразитарных заболеваний; рассмотрение
обращений граждан; сопровождение и эксплуатация информационных систем
веб-ресурсов Министерства; обеспечение системного и технического
обслуживания вычислительной техники, локальных вычислительных сетей
системы здравоохранения, поддержка информационной связи и обмена
информацией с организациями здравоохранения, с Европейским региональным
бюро ВОЗ и другими международными организациями; услуги по
информационному обеспечению функций Единого плательщика в рамках Единой
информационной системы здравоохранения Республики Казахстан, а также по
формированию статистических и аналитических данных на республиканском
уровне
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
1. Обеспечение функционирования аппарата Министерства
Стратегическое
направление
2. Повышение эффективности управления системой здравоохранением
Цель
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ населения к медицинским услугам

8.2-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
002 «Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқитындарға әлеуметтік қолдау көрсету»
Сипаттама
Білім беру ұйымдарында білім алушылардың жекелеген санаттарына мемлекеттік стипендиялар төлеу ережесіне сәйкес медицина колледждерінің оқушыларын олардың техникалық және кәсіптік білім алуы кезінде әлеуметтік қолдау
Стратегиялық бағыты

Таблица 8.2
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
002 "Оказание социальной поддержки обучающимся по программам
технического и профессионального, послесреднего образования"
Описание
Социальная поддержка учащихся медицинских колледжей в период получения
ими технического и профессионального образования путем выплаты
государственных стипендий в соответствии с Правилами выплаты
государственных стипендий отдельным категориям обучающихся в
организациях образования
Стратегическое
направление

67 554
95 109
123 562
167 868
205 847
8.3-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
003 «Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар даярлау»
Сипаттама
Денсаулық сақтау саласында жоғарғы және оқу орнынан кейінгі білімі бар білікті кадрларды дайындауды қамтамасыз ету, медициналық мамандық бойынша запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша жоғарғы оку орны студенттерінің әскери дайындығын қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
3. Кадр ресурстары жүйесі мен медицина ғылымын дамыту
Мақсаты

67 554
95 109
123 562
167 868
205 847
Таблица 8.3
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
003 "Подготовка специалистов с высшим и послевузовским образованием"
Описание
Обеспечение подготовки квалифицированных кадров отрасли здравоохранения
с высшим и послевузовским образованием, обеспечение военной подготовки
студентов высших учебных заведений по программе офицеров запаса по
медицинским специальностям
Стратегическое
направление
3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель

91,0
92,0
92,0
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
4 423 067
6 516 756
8 924 090
12 344 029
15 324 665
8.4-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
004 «Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқитындарға әлеуметтік қолдау көрсету»
Сипаттама
Білім беру ұйымдарында білім алушылардың жекелеген санаттарына мемлекеттік стипендиялар төлеу ережесіне сәйкес мемлекеттік стипендиялар төлеу арқылы ЖОО-лардың студенттері мен интерндерін, докторанттарды, PhD докторанттарын, аспиранттарды, клиникалық ординаторларды, резидентураның тыңдаушыларын және денсаулық сақтау магистранттарын олардың жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуы кезінде әлеуметтік қолдау
Стратегиялық бағыты
3. Кадр ресурстары жүйесі мен медицина ғылымын дамыту
Мақсаты
3.1. Саланы қоғамның қажеттілігіне сай келетін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Міндеттері
3.1.1. Кәсіптік даярлаудың тиімді жүйесін құру
3.1.2. Үздіксіз кәсіптік білім берудің (ЖОО кейінгі және біліктілікті арттыру) тиімді жүйесін құру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
ЖОО-да грантпен білім алушылардың орташа жылдық контингенті
адам

91,0
92,0
92,0
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
4 423 067
6 516 756
8 924 090
12 344 029
15 324 665
Таблица 8.4
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
004 "Оказание социальной поддержки обучающимся по программам высшего и
послевузовского образования"
Описание
Социальная поддержка студентов и интернов ВУЗов, докторантов,
докторантов PhD, аспирантов, клинических ординаторов, слушателей
резидентуры и магистрантов здравоохранения в период получения ими
высшего и послевузовского образования, путем выплаты государственных
стипендий в соответствии с Правилами выплаты государственных стипендий
отдельным категориям обучающихся в организациях образования
Стратегическое
направление
3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель
3.1. Обеспечение отрасли квалифицированными кадрами, отвечающими
потребности общества
Задачи
3.1.1. Создание эффективной системы профессиональной подготовки
3.1.2. Создание эффективной системы непрерывного профессионального
образования (послевузовское и повышение квалификации)
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Среднегодовой контингент
стипендиатов, обучающихся по
гранту, в ВУЗах
чел.

1 332 338
2 093 503
2 975 028
4 524 331
6 036 328
8.5-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне денсаулық сақтау объектілерін салуға және реконструкциялауға, Алматы облысының облыстық бюджетіне және Алматы қаласының бюджетіне денсаулық сақтау объектілерінің сейсмотұрақтылығын күшейтуге берілетін нысаналы даму трансферттері»
Сипаттама
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау объектілерін салу және қайта жөндеуді жүргізу үшін жергілікті бюджеттерді қаржылық қолдау
Стратегиялық бағыты
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
Мақсаты

1 332 338
2 093 503
2 975 028
4 524 331
6 036 328
Таблица 8.5
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
005 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на строительство и реконструкцию объектов
здравоохранения и областному бюджету Алматинской области и бюджету
города Алматы для сейсмоусиления объектов здравоохранения"
Описание
Финансовая поддержка местных бюджетов для осуществления строительства и
реконструкции объектов здравоохранения областей, городов Астаны и
Алматы и для сейсмоусиления объектов здравоохранения Алматинской
области и города Алматы
Стратегическое
направление
2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель

45 079 498
63 382 291
90 887 799
39 270 368
39 566 210
8.6-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
006 «Республикалық деңгейде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету»
Сипаттама
Халықтың ауруларының пайда болу, таралу және инфекциялық, паразиттік және кәсіби төмендеуінің, оның ішінде аса қауіпті инфекциялармен ауырудың алдын алу, шекараны инфекциялық және аса қауіпті аурулардың келуі мен таралуынан қорғау
Стратегиялық бағыты
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
Мақсаты

45 079 498
63 382 291
90 887 799
39 270 368
39 566 210
Таблица 8.6
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
006 "Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения
на республиканском уровне"
Описание
Профилактика возникновения, распространения и снижение инфекционной,
паразитарной и профессиональной заболеваемости населения, в том числе
особо опасными инфекциями, охрана границ от завоза и распространения
инфекционных и особо опасных заболеваний
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
Цель

2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.2. Медициналық қызметтерге тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
Міндеттері
2.2.1. МСАК-ті басым түрде дамыта отырып, денсаулық сақтау саласы желісін оңтайландыру
Көрсеткіштері
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2008 жыл
2009 жыл
Сан көрсеткіштері*
Қаржыландыратын, оның ішінде сейсмотұрақтылығы күшейтілген денсаулық сақтау жобаларының саны
бірлік
2
Нәтиже көрсеткіштері
Аяқталған, оның ішінде сейсмикотұрақтылығы күшейтілген денсаулық сақтау жобаларының саны
бірлік
2
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
361 314
8.7-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
008 «Арнайы медицина резервін сақтау»
Сипаттама
Жұмылдыру дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі денсаулық сақтау органдары мен мекемелерге республикалық масштабта әдістемелік және практикалық көмек көрсету. Құрылатын мекемелер мен құрамаларды жинақтау үшін әскери міндеттілерді есепке алу мен брондауды ұйымдастыру. Қазақстан Республикасы денсаулық сақтауының жұмылдыру резервін жинақтау, сақтау және мүліктерді ауыстыру
Стратегиялық бағыты
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
18 814
22 984
37 108
28 865
32 161
8.8-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
009 «Денсаулық сақтау саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер»
Сипаттама
Денсаулық сақтау саласында қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттар шеңберінде жаңа тәсілдер мен алдын алу, диагностика, емдеу, оңалту құралдарын әзірлеу.
Стратегиялық бағыты

2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель
2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ к медицинским услугам
Задачи
2.2.1. Рационализация сети здравоохранения с приоритетным развитием
ПМСП
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Кол-во финансируемых проектов
здравоохранения, в том числе
сейсмоусиление
ед.
2
Показатель
результата
Кол-во завершенных проектов
здравоохранения, в том числе
сейсмоусиление
ед.
2
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
361 314
Таблица 8.7
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
008 "Хранение специального медицинского резерва"
Описание
Оказание в масштабах республики методической и практической помощи
органам и учреждениям здравоохранения по обеспечению мобилизационной
готовности. Организация учета и бронирования военнообязанных,
предназначенных для укомплектования создаваемых учреждений и
формирований. Накопление, хранение, освежение и замена имущества
мобилизационного резерва здравоохранения Республики Казахстан
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
18 814
22 984
37 108
28 865
32 161
Таблица 8.8
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
009 "Прикладные научные исследования в области здравоохранения"
Описание
Разработка новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения,
реабилитации в рамках приоритетных направлений прикладных научных
исследований в области здравоохранения
Стратегическое
направление

973 991
1 069 716
1 059 029
1 026 445
1 114 278
8.9-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
010 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттама
Облыстық бюджеттерге, Астана мен Алматы қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен салауатты өмір салтын қалыптастыруын қаржыландыруына, еңбек ақыны дифференциалды төлеуге, Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Оңтүстік облыстары үшін тегін медициналық көмектің кепілді көлемін толықтыруына ағымдағы трансферттер бөлу
Стратегиялық бағыты

973 991
1 069 716
1 059 029
1 026 445
1 114 278
Таблица 8.9
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
010 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на обеспечение и расширение гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи"
Описание
Выделение текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетам
областей, городов Астана и Алматы на финансирование мероприятий по
формированию здорового образа жизни, дифференцированную оплату труда,
пополнение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи для
Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Южно-Казахстанской областей.
Стратегическое
направление

15 440 313
13 882 236
14 833 447
15 251 627
8.9-1-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
(инвестициялық бағдарламалар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
011 «Медициналық техниканы лизинг шарттарымен жеткізуді жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталын қалыптастыру»
Сипаттама
Денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыру жүйесін жетілдіру, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету стандарттарын дамыту, мамандарды сервистік жөндеуге оқыту, сондай-ақ кадрларды даярлау, медициналық техниканы жеткізудің лизингтік схемаларын пайдалану жүйесін енгізу.
Стратегиялық бағыты
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқару тиімділігін арттыру
Мақсат
2.1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Міндеттері
2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Нәтиже көрсеткіші
Медициналық техниканы лизинг шарттарымен жеткізуді жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталын қалыптастыру
бірлік
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
3 600 000
8.9-2-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
(инвестициялық бағдарламалар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
012 «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі акционерлік қоғамдарының жарғылық капиталдарын ұлғайту»
Сипаттама
Инфрақұрылымды дамыту мен денсаулық сақтау жүйесінің тұрақты дамуын қамтамасыз ету мақсатында Денсаулық сақтау министрлігіне қарасты акционерлік қоғамдарды тиімді басқару
Стратегиялық бағыты
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқару тиімділігін арттыру
3. Кадр ресурстары жүйесі мен медицина ғылымын дамыту
Мақсат
2.1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
3.2. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
Міндеттері
2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
3.2.1. Медицина ғылымын басқарудың және оны практикалық денсаулық сақтау саласымен және біліммен ықпалдастырудың тиімді жүйесін құру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Нәтиже көрсеткіші
Ғимараттарда және үй-жайлар мен құрылыстарда жүргізілген күрделі жөндеу саны
бірлік
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
53 097
8.10-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызметтер көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
013 «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу»
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрліктің аумақтық органдарының ғимараттарын күрделі жөндеуді және қайта жөндеуді жүргізу
Стратегиялық бағыты

15 440 313
13 882 136
14 833 447
15 251 627
Таблица 8.9-1
Бюджетная программа
Министерства здравоохранении Республики Казахстан
(инвестиционные программы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
011 "Формирование уставного капитала организации, осуществляющей
поставку медицинской техники на условиях лизинга"
Описание
Совершенствование системы материально-технического оснащения
организаций здравоохранения, развитие стандартов технического
обслуживания оборудования, обучение специалистов сервисному
ремонту, а также подготовка кадров, внедрение системы
использования лизинговых схем поставок медицинской техники.
Стратегическое
направление
2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Задачи
2.1.2. Совершенствование системы управления
Показатели
Наименование показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
результата
Формирование уставного
капитала организации,
осуществляющей поставку
медицинской техники на
условиях лизинга
ед.
1
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
3600 000
Таблица 8.9-2
Бюджетная программа Министерства здравоохранении
Республики Казахстан
(инвестиционные программы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
012 "Увеличение уставных капиталов акционерных обществ
Министерства здравоохранения Республики Казахстан"
Описание
Эффективное управление акционерными обществами, находящимися в
ведении Министерства здравоохранения, в целях обеспечения
устойчивого развития системы здравоохранения, совершенствования
Стратегическое
направление
2. Повышение эффективности управления системы здравоохранения
3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
3.2. Повышение качества научных исследований в области
здравоохранения
Задачи
2.1.2. Совершенствование системы управления
3.2.1. Создание эффективной системы управления медицинской наукой
и ее интеграции с образованием и практическим здравоохранением
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
результата
Количество капитальных
ремонтов, проведенных в
зданиях и помещениях и
сооружениях
ед.
1
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
53 097
Таблица 8.10
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
013 "Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений Министерства
здравоохранения Республики Казахстан"
Описание
Проведение капитального ремонта и реконструкция зданий территориальных
органов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Стратегическое
направление

46 995
13 326
27 702
8.11-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
014 «Мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау»
Сипаттама
Мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары медициналық және фармацевтикалық кадрларының кәсіби деңгейін арттыру, практикалық денсаулық сақтау ісінің талаптарына сәйкес олардың кәсіби білімдері мен дағдыларын тереңдету
Стратегиялық бағыты

46 995
13 326
27 702
Таблица 8.11
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
014 "Повышение квалификации и переподготовка кадров государственных
организаций здравоохранения"
Описание
Повышение профессионального уровня медицинских и фармацевтических кадров
государственных организаций здравоохранения, углубление их
профессиональных знаний и навыков в соответствии с современными
требованиями практического здравоохранения
Стратегическое
направление

1 059 773
1 410 335
1 627 092
1 924 387
2 143 255
8.15-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
018 «Денсаулық сақтау саласындағы тарихи мұра құндылықтарын сақтау жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Мәдени-ағарту қызметін жүзеге асыратын отандық медицина саласындағы тарихи-мәдени құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету, отандық медицинаның тарихи-мәдени құндылықтарымен танысуға мүдделі адамдардың қолжетімін қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты

1 059 773
1 410 335
1 627 092
1 924 387
2 143 255
Таблица 8.15
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
018 "Услуги по хранению ценностей исторического наследия в области
здравоохранения"
Описание
Обеспечение сохранности историко-культурных ценностей в области
отечественной медицины, осуществление культурно-просветительской
деятельности, обеспечение доступа заинтересованных лиц к изучению
историко-культурных ценностей отечественной медицины
Стратегическое
направление

3. Кадр ресурстары жүйесін және медициналық ғылымды дамыту
Мақсаты
3.1. Саланы қоғамның қажеттілігіне сай келетін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
3.2. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
Міндеттері
3.1.1. Кәсіптік даярлаудың тиімді жүйесін құру
3.1.2. Үздіксіз кәсіптік білім берудің (ЖОО кейінгі және қосымша білім) тиімді жүйесін құру
3.2.1. Медицина ғылымын басқарудың және оны практикалық денсаулық сақтау саласымен және біліммен ықпалдастырудың тиімді жүйесін құру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Сақтауға жататын жәдігерлердің болжанған саны
бірлік
54 763
54 763
54 763
54 763
54 763
Өткізілетін көрмелердің болжанған саны
бірлік
66
62
66
70
70
Нәтиже көрсеткіштері
Мұражайға барудың болжанған саны
бірлік

3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель
3.1. Обеспечение отрасли квалифицированными кадрами, отвечающими
потребностям общества
3.2. Повышение качества научных исследований в области здравоохранения
Задачи
3.1.1. Создание эффективной системы профессиональной подготовки
3.1.2. Создание эффективной системы непрерывного образования
(послевузовское и повышение квалификации)
3.2.1. Создание эффективной системы управления медицинской наукой и
ее интеграции с образованием и практическим здравоохранением
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное количество
экспонатов, подлежащих
хранению
ед.
54 763
54 763
54 763
54 763
54 763
Ориентировочное количество
проводимых выставок
ед.
66
62
66
70
70
Показатели
результата
Ориентировочное количество
посещений в музей
ед.

3 200
3 000
3 200
3 400
3 400
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
8 272
7 250
7 756
9 988
10 132
8.16-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Инвестициялық бағдарламалар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
019 «Денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерін құру»
Сипаттама
Қазақстан Республикасы халқының сапалы медициналық көмек алуына тең мүмкіндік беруді, денсаулық сақтау ресурстарын ұтымды пайдалануды, саланы басқару деңгейін арттыруды қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау ісінің ақпараттық құрылымын құру, ақпаратты жинау, сақтау және талдаудың бірыңғай жүйесін ұйымдастыруды, схемаларды оңтайландыруды және ақпарат беру мерзімін қысқартуды қамтамасыз ететін денсаулық сақтау ісінің ақпараттық жүйесін дамыту, ақпаратқа жедел қол жетімділікті қамтамасыз ету; денсаулық сақтау ісінің ақпараттық жүйелерін енгізу және пайдаланушыларды оқыту.
Стратегиялық бағыты

3 200
3 000
3 200
3 400
3 400
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
8 272
7 250
7 756
9 988
10 132
Таблица 8.16
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Инвестиционные программы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
019 "Создание информационных систем здравоохранения"
Описание
Создание информационной структуры здравоохранения Республики Казахстан,
обеспечивающей предоставление равных возможностей в получении
качественной медицинской помощи населением Республики Казахстан,
рациональное использование ресурсов здравоохранения, повышение уровня
управления отрасли; развитие информационных систем здравоохранения,
обеспечивающих организацию единой системы сбора, хранения и анализа
информации, рационализацию схем и сокращение сроков передачи
информации, обеспечение оперативного доступа к информации; внедрение и
обучение пользователей информационных систем здравоохранения.
Стратегическое
направление

2 319 633
8.20-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Инвестициялық бағдарламалар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
023 «Ауылдық (селолық) жерлердегі денсаулық сақтауда ұтқыр және телемедицинаны дамыту»
Сипаттама
Ауылдық медицина мекемелерінің диагностикалық және емдеу мүмкіндіктерін жақсарту, Қазақстанның ауыл тұрғындарының мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмекке қол жетімділігін қамтамасыз ету; ауруханалардың базасында телемедициналық кабинеттерді кеңейту, облыстық және республикалық деңгейдегі ауруханалардың базасында телемедицналық орталықтарды кеңейту; телемедициналық консультация жүргізу; ұлттық телемедицина жүйесін құру және кеңейту, мобильдік телемедицинаны дамыту; жұмыс істеп тұрған телемедициналық орталықтарды қызметін қамтамасыз ету; Республикалық телемедициналық орталықты құру.
Стратегиялық бағыты

2 319 633
Таблица 8.20
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Инвестиционные программы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
023 "Развитие мобильной и телемедицины в здравоохранении аульной
(сельской) местности"
Описание
Улучшение диагностических и лечебных возможностей сельских медицинских
учреждений, обеспечение доступа сельских жителей Казахстана к
специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи;
развертывание на базе центральных районных больниц телемедицинских
кабинетов, развертывание на базе больниц областного и республиканского
уровней телемедицинских центров; проведение телемедицинских
консультаций, создание и расширение Национальной сети телемедицины,
развитие мобильной медицины; обеспечение деятельности действующих
телемедицинских центров; создание Республиканского телемедицинского
центра
Стратегическое
направление

629 277
1 579 308
744 713
475 176
0
8.21-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Күрделі шығыстар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
024 «Денсаулық сақтау жүйесінің мемлекеттік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыру»
Сипаттама
Оқыту сапасын арттыру үшін жағдай жасау мақсатында медициналық мекемелер ғимараттарының техникалық жағдайын жақсарту, күрделі трансферттерді санамалау жолымен оқыту-клиникалық орталықтарды қазіргі заманғы зертханалық және медициналық жабдықтармен жабдықтау
Стратегиялық бағыты
3. Кадр ресурстары жүйесін және медициналық ғылымды дамыту
Мақсаты

629 277
1 579 308
744 713
475 176
0
Таблица 8.21
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Капитальные расходы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
024 "Материально-техническое оснащение государственных организаций
образования системы здравоохранения"
Описание
Улучшение технического состояния зданий медицинских вузов с целью
создания условий для повышения качества преподавания, дооснащение
современным лабораторным и медицинским оборудованиями
учебно-клинических центров путем перечисления капитальных трансфертов
Стратегическое
направление
3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель

2. Денсаулық сақтау жүйесін басқару тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.2. Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
Міндеттері
2.2.1. БМСК-ні басым түрде дамыта отырып, денсаулық сақтау саласы желісін оңтайландыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Қаржыландыратын ғимарат саны
бірлік
2
1
Нәтиже көрсеткіштері
Пайдалануға беру
бірлік
1
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
900 102
154 634
31 398
0
0
8.24-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
027 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттама
Денсаулық сақтау саласында жаңадан іске қосылған объектілерді қамтамасыз етуге Астана және Алматы қалалары бюджетіне, облыс бюджеттеріне республикалық бюджеттен ағымдағы трансферттер бөлу
Стратегиялық бағыты
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
Мақсаты
1.1. Ана мен бала денсаулығын қорғау

2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель
2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ к медицинским услугам
Задачи
2.2.1. Рационализация сети здравоохранения с приоритетным развитием ПМСП
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Кол-во построенных и
реконструированных объектов
медицинского образования
ед.
2
1
Показатели
результата
Ввод в эксплуатацию
ед.
1
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
900 102
154 634
31 398
0
0
Таблица 8.24
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
027 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения"
Описание
Выделение текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетам
областей, городов Астана и Алматы на оказание медицинской помощи во
вновь вводимых объектах
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
Цель
1.1. Охрана здоровья матери и ребенка

62 511
1 776 207
2 590 269
6 511 615
8 368 273
8.25-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
028 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммунобиологиялық препараттарды сатып алуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттама
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне халықты вакцинамен және басқа медициналық иммундық биологиялық, туберкулезге қарсы, диабетке қарсы препараттармен және химиялық препараттармен қамтамасыз етуге республика бюджетінен ағымдағы трансферттер
Стратегиялық бағыты

62 511
1 776 207
2 590 269
6 511 615
8 368 273
Таблица 8.25
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
028 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на закуп лекарственных средств, вакцин и других
иммунобиологических препаратов"
Описание
Выделение текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетам
областей, городов Астана и Алматы на обеспечение населения вакцинами и
другими медицинскими иммунобиологическими, противотуберкулезными,
противодиабетическими препаратами и химиопрепаратами
Стратегическое
направление

10 306 437
11 356 092
14 700 984
19 961 502
23 553 979
8.26-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Инвестициялық бағдарламалар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
029 «Денсаулық сақтау жүйесін реформалау»
Сипаттама
Денсаулық сақтауды жүйесін қаржыландыру және басқаруды жаңғырту, көрсетілетін медициналық көмектің сапасын арттыру, медициналық, фармацевтикалық білімді және медицина ғылымын реформалау, денсаулық сақтау саласының ақпараттық жүйесін дамыту, Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруі шеңберінде азық-түлік өнімінің қауіпсіздігін арттыру
Стратегиялық бағыты

10 306 437
11 356 092
14 700 984
19 961 502
23 553 979
Таблица 8.26
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Инвестиционные программы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
029 "Реформирование системы здравоохранения"
Описание
Модернизация системы финансирования и управления здравоохранением,
повышение качества предоставляемой медицинской помощи, реформирование
медицинского, фармацевтического образования и медицинской науки,
развитие информационной системы здравоохранения, улучшение качества и
доступности лекарственного обеспечения, обеспечение безопасности
пищевой продукции в рамках вступления Казахстана во Всемирную
торговую организацию
Стратегическое
направление

2. Денсаулық сақтау жүйесін басқару тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Міндеттері
2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Жобаны іске асыру және ТЭН жобасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1 340 955
4 081 380
8 586 609
12 292 878
8.27-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
(Қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
030 «Республикалық деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін көрсету»
Сипаттама
Республикалық ұйымдарда жоғары мамандандырылған, косультациялық-диагностикалық, ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету; ересектер мен балаларға санаториялық, сауықтыру-оңалту және қалпына келтіру көмегін көрсету; азаматтардың денсаулығын сақтау саласында диагностикалаудың, емдеудің, оңалтудың тиімді әдістерін енгізу; республика азаматтарын елден шеткері жерлерге емдеуге жіберу; өкпе аурулармен ауыратын адамдарға организм функцияларын бұзулуын қалпына келтіруіне қамтамасыз ететін емдеу-сауықтыру шараларын жүргізу, денсаулық сақтау жүйесінде есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын мамандар үшін оқу семинарларын өткізу және оларға анықтамалықтар тарату, халықты сапалы қан препараттарымен қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
Мақсаты
1.1. Ана мен бала денсаулығын қорғау
1.2. Әлеуметтік елеулі аурулардың ауыртпалығын азайту
1.3. Жарақаттануды төмендету
Міндеттері
1.1.1. Әйелдер денсаулығын нығайту

2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Задачи
2.1.2. Совершенствование системы управления
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
В соответствии с Планом
мероприятий по реализации
проекта и ТЭО проекта
Показатели
результата
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
1 340 955
4 081 380
8 586 609
12 292 878
Таблица 8.27
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
030 "Оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на
республиканском уровне"
Описание
Оказание высокоспециализированной, консультативно-диагностической,
организационно-методической помощи в республиканских организациях;
оказание санаторной, реабилитационной и оздоровительной помощи взрослым
и детям; внедрение эффективных методов диагностики, лечения,
реабилитации в области охраны здоровья граждан, направление граждан
республики на лечение за пределами страны; проведение
лечебно-оздоровительных мероприятий больным с бронхолегочной патологией,
способствующих восстановлению нарушений функций организма; проведение
обучающих семинаров и распространение справочника для специалистов,
осуществляющих деятельность в сфере оборота наркотических средств,
психотропных веществ и прекурсоров в системе здравоохранения,
обеспечение населения качественными препаратами крови
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
Цель
1.1. Охрана здоровья матери и ребенка
1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
1.3. Снижение бремени травматизма
Задачи
1.1.1. Укрепление здоровья женщин

2.2. Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
Міндеттері
2.2.1. БМСК-ні басым түрде дамыта отырып, денсаулық сақтау саласы желісін оңтайландыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Ауруханалық ақпараттық жүйе
аурухана
0
1
Холдинг клиникаларын шетел компанияларына басқаруға беру
абс. сан
1 (ҰАмБҒОАҚ)
0
Республикалық жедел медициналық жәрдем көрсету орталығының қабылдау бөлімшесін және жедел жәрдем бөлімшесін басқаруға беру
абс. сан
0
Фельдшерлерге арналған тренингтік бағдарламалар аясында біліктіліктерін арттырған орташа медициналық білімдері бар мамандар саны
абс. сан
0
Орташа медициналық білімдері бар мамандар үшін тренингтік кластар құру
0
Сапа және пациенттер қауіпсіздігінің халықаралық стандартымен оқытылған мамандар саны
адам
50
Ауруханалық басқару саласында МВА дәрежесін алған мамандар саны
адам
20
20
Ауруханалық басқару саласында МВА бағдарламасы бойынша оқыған мамандар саны
адам
20
35
20
Медициналық техниканы жеткізу лизингінің тетігін әзірлеу
бірл.
1
Нәтиже көрсеткіштері
Емделгеннен кейінгі пациенттердің қанағаттанушылық деңгейінің артуы
%
60
70
75
Пациенттердің ұсынылған сервистерге қанағаттанушылық деңгейін артуы
%
60
70
80
Ұлттық ана мен бала ғылыми орталығының Бірлескен халықаралық комиссиясын аккредиттеу
1
Республикалық жедел медициналық жәрдем көрсету орталығының медициналық тасымалдау жүйесін аккредиттеу
1
Медициналық техникаларды есепке алу және қызмет көрсету қызметін орталықтандыру және ақпараттандыру
1 (ҰАмБҒО АҚ)
Медициналық емес жабдықтарға қызмет көрсету қызметін орталықтандыру және ақпараттандыру, ғимараттың инфрақұрылымын басқару (өндірістік орта)
1 (ҰАмБҒО АҚ)
Клиникалардағы жұмыс үдерісін оңтайландыру үрдерісіне қатыстырылған клиникалар саны (TPS/Lean технологиясы)
1
2
2
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0

2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ населения к медицинским услугам
Задачи
2.2.1 Рационализация сети здравоохранения с приоритетным развитием ПМСП
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Больничная информационная
система
боль-
ница
0
1
Передача в управление
иностранной компании клиник
Холдинга
абс.
число
1
(АО
ННЦМиД)
0
Передача в управление
отделения скорой помощи и
приемного отделения
Республиканского центра
неотложной медицинской
помощи
абс.
число
0
Число специалистов со
средним медицинским
образованием, повысивших
квалификацию в рамках
тренинговой программы для
фельдшеров
абс.
число
0
Создание тренингового
класса для специалистов со
средним медицинским
образованием
0
Число специалистов,
обученных международным
стандартам качества и
безопасности пациентов
чел.
50
Число специалистов,
получивших степень МВА в
области больничного
администрирования
чел.
20
20
Число специалистов,
обучающихся по программе
МВА в области больничного
администрирования
чел.
20
35
20
Разработка механизма
лизинга поставок
медицинской техники
ед.
1
Показатели
результата
Повышение уровня
удовлетворенности пациентов
после проведенного лечения
%
60
70
75
Повышение уровня
удовлетворенности пациентов
предоставляемыми сервисами
%
60
70
80
Аккредитация Объединенной
международной комиссии
Национального научного
центра материнства и
детства
1
Аккредитация системы
медицинской транспортировки
Республиканского центра
неотложной медицинской
помощи
1
Централизация и
информатизация службы учета
и обслуживания медицинской
техники
ед.
1
(ННЦМД)
Централизация и
информатизация служб
обслуживания немедицинского
оборудования и управления
инфраструктурой здания
(производственная среда)
ед.
1
(ННЦМД)
Количество клиник,
вовлеченных в процесс
оптимизации рабочих
процессов в клиниках
(технология TPS/Lean)
ед.
1
2
2
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
0

730 965
1 159 961
1 333 169
0
8.28-1-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге арналған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
036 «Жергілікті деңгейде қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз ету»
Сипаттама
Республикалық ұйымдарда жоғары мамандандырылған, консультациялық-диагностикалық, ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету; ересектер мен балаларға санаториялық, сауықтыру-оңалту және қалпына келтіру көмегін көрсету; азаматтардың денсаулығын сақтау саласында диагностикалаудың, емдеудің, оңалтудың тиімді әдістерін енгізу; республика азаматтарын елден шеткері жерлерге емдеуге жіберу; пациенттің дәрігер мен медициналық ұйымды еркін таңдауға конституциялық құқығын іске асыру, медициналық қызмет көрсету тарифтерінің теңдігі, денсаулық сақтау саласында нарықтық қарым-қатынас енгізілген, медициналық қызмет көрсетудің анықтығы, денсаулық сақтау саласында сыбайлас жемқорлықтың туындауына арналған алғышарттарды жою; денсаулық сақтау ісінің негізгі көрсеткіштерін жақсаруы
Стратегиялық бағыты
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқару тиімділігін арттыру
Мақсат
1.1. Ана мен бала денсаулығын сақтау
1.2. Әлеуметтік елеулі аурулардың ауыртпалығын азайту
1.3. Жарақаттану ауыртпалығын азайту
2.1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Міндеттері
1.1.1 Әйелдердің денсаулығын нығайту
1.1.2 Балалардың денсаулығын нығайту
1.2.1 Жүрек-қан тамыры жүйесінің ауруларында медициналық көмекке және дәрілік заттарға қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.2.2 Онкологиялық ауруларды ерте анықтау және уақтылы емдеу
1.2.3. Фтизиатриялық көмекті жетілдіру
1.2.4. ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимыл
1.3.1 Жарақаттану кезінде уақтылы медициналық көмек көрсету
2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында ТМККК шеңберінде көрсетілген медициналық көмектің саны
адам

730 965
1 159 961
1 333 169
0
Таблица 8.28-1
Бюджетная программа Министерства здравоохранении
Республики Казахстан
(направлениа на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
036 "Обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской
помощи, за исключением направлений, финансируемых на местном
уровне"
Описание
Оказание высокоспециализированной,
консультативно-диагностической, организационно-методической
помощи в республиканских организациях; оказание санаторной,
реабилитационной и оздоровительной помощи взрослым и детям;
внедрение эффективных методов диагностики, лечения,
реабилитации в области охраны здоровья граждан, направление
граждан республики на лечение за пределами страны; реализация
конституционного права на свободный выбор пациентом врача и
медицинской организации, равенство тарифов на оказание
медицинской помощи, внедрение рыночных отношений в сфере
здравоохранения, обеспечение прозрачности оказания медицинских
услуг, исключение основных предпосылок для возникновения
коррупции в отрасли здравоохранения; улучшение основных
показателей здравоохранения.
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
2. Повышение эффективности инфраструктуры здравоохранения
Цель
1.1. Охрана здоровья матери и ребенка
1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
1.3. Снижение бремени травматизма
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Задачи
1.1.1. Укрепление здоровья женщин
1.1.2. Укрепление здоровья детей
1.2.1. Обеспечение доступности медицинской помощи и
лекарственных средств при заболеваниях сердечно-сосудистой
системы
1.2.2. Раннее выявление и своевременное лечение онкологических
заболеваний
1.2.3. Совершенствование фтизиатрической помощи
1.2.4. Противодействие эпидемии СПИД
1.3.1. Оказание своевременной медицинской помощи при травмах
2.1.2. Совершенствование системы управления
Показатели
Наименование показателя
Ед. изм.
Отчетный
период
Плановый
период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество оказанной
медицинской помощи в
рамках ГОБМП в
республиканских
организациях
здравоохранения
чел.

270 620
4 186 296
0
2 473 289
2 660 826
8.32-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Қызмет көрсетуге арналған бағыт)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
063 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқитындардың стипендияларының мөлшерін ұлғайтуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттама
Жергілікті басқару ұйымдарының мемлекеттік тапсырысы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушы студенттерге стипендия көлемін көтеру жолымен әлеуметтік қолдау көрсету
Стратегиялық бағыты
3. Кадр ресурстары жүйесін және медициналық ғылымды дамыту
Мақсаты

270 620
4 186 296
0
2 473 289
2 660 826
Таблица 8.32
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
063 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на увеличение размера стипендий обучающимся в
организациях технического и профессионального, послесреднего
образования на основании государственного образовательного заказа
местных исполнительных органов"
Описание
Социальная поддержка обучающихся в период обучения в организациях
технического и профессионального, послесреднего образования в рамках
государственного заказа местных исполнительных органов путем
увеличения размера стипендий студентам
Стратегическое
направление
3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель

32 439
231 137
390 321
633 099
807 111
8.33-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Қызметтер көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
066 «Денсаулық сақтауды ақпараттандыру және телемедицинаны дамыту саласындағы инвестициялық бағдарламаларды іске асыруды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Қазақстан Республикасының бірыңғай Денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - ДСБАЖ) мен телемедицина желісінің серверлік, компьютерлік және т.б. жабдықтардың жүйелік пен техникалық қызмет етумен қамтамасыз ету; дерек қорды, ДСБАЖ локалдың есептеу желілерінің әкімшілендіру; ДСБАЖ мен телемедицина желілерін бағдарламалық қамтамасыз етуді ілеспелеу және қолдау; телемедицина даму жобасын басқару; ұтқыр және телемедицина кешендерін ұстау; ДСБАЖ мен телемедицина желілеріне арналған байланыс каналдарын ұстау
Стратегиялық бағыты

32 439
231 137
390 321
633 099
807 111
Таблица 8.33
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
066 "Услуги по обеспечению реализации инвестиционных проектов в области
информатизации здравоохранения и развития телемедицины"
Описание
Обеспечение системного и технического обслуживания серверного,
компьютерного и прочего оборудования Единой информационной системы
здравоохранения Республики Казахстан (далее - ЕИСЗ) и сети телемедицины;
администрирование баз данных, локальных вычислительных сетей ЕИСЗ;
сопровождение и поддержка программного обеспечения ЕИСЗ и сети
телемедицины; управление проектом развитие телемедицины; содержание
мобильных телемедицинских комплексов; содержание каналов связи для ЕИСЗ
и сети телемедицины.
Стратегическое
направление

1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
3. Кадр ресурстары жүйесін және медициналық ғылымды дамыту
Мақсаты
1.1. Ана мен бала денсаулығын сақтау
1.2. Әлеуметтік елеулі аурулардың ауыртпалығын азайту
1.3. Жарақаттану ауыртпалығын азайту
1.5. Салауатты өмір салтын қалыптастыру және салауатты тамақтану
2.1. Басқару мен қаржыландыру жүйесін жетілдіру
2.2 Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
3.1. Саланы қоғамның қажеттілігіне кадрлармен қамтамасыз ету сай келетін білікті
3.2. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
Міндеттері
1.1.1 Әйелдердің денсаулығын нығайту
1.1.2 Балалардың денсаулығын нығайту
1.2.1 Жүрек-қан тамыры жүйесінің ауруларында медициналық көмекке және дәрілік заттарға кол жеткізуді қамтамасыз ету
1.2.2 Онкологиялық ауруларды ерте анықтау және уақтылы емдеу
1.2.3 Фтизиатриялық көмекті жетілдіру
1.2.4 ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимыл
1.3.1. Жарақаттану кезінде уақтылы көмек көрсету

1. Укрепление здоровья граждан
2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
3. Развитие кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель
1.1. Охрана здоровья матери и ребенка
1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
1.3. Снижение бремени травматизма
1.5. Формирования здорового образа жизни и здоровое питание
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ населения к медицинским услугам
3.1. Обеспечение отрасли квалифицированными кадрами, отвечающими
потребностям общества
3.2. Повышение качества научных исследований в области здравоохранения
Задача
1.1.1 Укрепление здоровья женщин
1.1.2 Укрепление здоровья детей
1.2.1 Обеспечение доступности медицинской помощи и лекарственных
средств при заболеваниях сердечно-сосудистой системы
1.2.2 Раннее выявление и своевременное лечение онкологических болезней
1.2.3 Совершенствование фтизиатрической помощи
1.2.4 Противодействие эпидемии СПИД
1.3.1. Оказание своевременной помощи при травмах

124 244
123 158
8.36-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Қызметтер көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
104 «Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес»
Сипаттама
Психобелсінді заттардан тәуелді болу тәуекелінен психологиялық тестілеудің компьютерлік бағдарламасын енгізу және балалар, жас өспірімдер, жастар - ҚР халқының ең әлсіз топтарының арасында нашақорлыққа тәуелдіктің таралуының алдын алу тиімділігін арттыру
Стратегиялық бағыты
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
Мақсаты

124 244
123 158
Таблица 8.36
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
104 "Борьба с наркоманией и наркобизнесом"
Описание
Внедрение компьютерных программ психологического тестирования рисков
вовлечения в зависимость от ПАВ и повышение эффективности первичной
профилактики распространения наркозависимости среди наиболее уязвимых
групп населения РК - детей, подростков, молодежи.
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
Цель

1.2. Әлеуметтік елеулі аурулардың ауыртпалығын азайту
Міндеттері
1.2.5. Нашақорлық тарауына қарсы әрекет
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Психобелсенді заттардан тәуелді болу тәуекелінен психологиялық тестілеудің компьютерлік бағдарламасына оқытылған мамандар саны
адам
90
120
150
Нәтиже көрсеткіштері
Психобелсінді заттардан тәуелді болу тәуекелі анықталған тұлғалардың үлес салмағын көбейту
%
5
10
20
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0

1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
Задача
1.2.5 Противодействие распространению наркомании
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество обученных
специалистов компьютерной
программе психологического
тестирования на предмет
риска вовлечения в
зависимость от
психоактивных веществ
чел.
90
120
150
Показатели
результата
Увеличение удельного веса
выявленных лиц с риском
вовлечения в зависимость от
психоактивных веществ
%
5
10
20
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
0
0

6 000
9 000
0
8.37-кесте
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Қызметтер көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
116 «Халыққа ақпараттық-талдамалық қызметтер»
Сипаттама
Қазақстан Республикасы халқының жаһандық Интернет желісінің қазақстандық сегментінде орналастырылатын медициналық ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз ету, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы Қазақстандағы денсаулық сақтау мен медицинаның міндеттерін көпшілікке тарату
Стратегиялық бағыты
2. Денсаулық сақтау құрылымының тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Міндеттері

6 000
9 000
0
Таблица 8.37
Бюджетная программа
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
116 "Информационно-аналитические услуги населению"
Описание
Обеспечение доступа населения Республики Казахстан к медицинской
информации, размещаемой на казахстанском сегменте глобальной сети
Интернет, популяризация задач здравоохранения и медицины в Казахстане
посредством информационно-коммуникационных технологий
Стратегическое
направление
2. Повышение эффективности инфраструктуры здравоохранения
Цель
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Задача