Лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 8 қарашадағы № 1171 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 7 қыркүйектегі № 661 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.09.2022 № 661 қаулысымен.
"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 6-бабы 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 8 қарашадағы
№ 1171 қаулысымен
бекітілген
Лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу
қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының "Лицензиялау туралы" (бұдан әрі - Заң) 2007 жылғы 11 қаңтардағы, "Ақпараттандыру туралы" (бұдан әрі - Ақпараттандыру туралы заң) 2007 жылғы 11 қаңтардағы, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы заңдарына сәйкес әзірленген және лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Лицензиялардың мемлекеттік электрондық тізілімі (бұдан әрі - Мемлекеттік тізілім) берілген, қайта ресімделген, тоқтатыла тұрған, жаңартылған және қолданылуы тоқтатылған лицензияларға және (немесе) лицензияларға қосымшалар туралы мәліметтерді орталықтан жүйелеу мақсатында жүргізіледі.
2. Мемлекеттік тізілімді жүргізу тәртібі
3. Мемлекеттік тізілім оның ажырамас бөлігі болып табылатын лицензиардың электрондық тізілімін (бұдан әрі - Лицензиар тізілімі) жүргізу арқылы құрылады.
4. Лицензиар берілген (өтініш беруден бас тартылған), қайта ресімделген, тоқтатыла тұрған, жаңартылған және қолданылуы тоқтатылған лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар туралы мәліметтерді қамтитын Лицензиар тізілімін жүргізумен лицензиялардың және (немесе) лицензияларға қосымшалардың сәйкестендіру нөмірін орталықтандырып құратын қызмет түрлерін лицензиялауды жүзеге асырады.
5. Лицензиар тізілімін жүргізу үшін лицензиар, Заңға сәйкес айқындалған уәкілетті органға және Ақпараттандыру туралы заңға сәйкес айқындалған Ұлттық операторға (бұдан әрі - оператор) лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар беру, қайта ресімдеу туралы өтініштермен оларға қоса берілген құжаттардың көшірмелерін (бұдан әрі - өтініштер) қарау және мәліметтерді қалыптастыруға жауапты адамдар туралы ақпаратты ұсынады. Оператор осы ақпаратты алғаннан кейін Лицензиар тізілімімен жұмысты қамтамасыз ету үшін есеп жазбаларын құрады.

Об утверждении Правил ведения государственного электронного реестра лицензий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2010 года № 1171. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 2022 года № 661.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.09.2022 № 661.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного электронного реестра лицензий.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Кaзахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2010 года № 1171
Правила
ведения государственного электронного реестра лицензий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения государственного электронного реестра лицензий (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (далее - Закон), от 11 января 2007 года "Об информатизации" (далее - Закон об информатизации), от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и определяют порядок ведения государственного электронного реестра лицензий.
2. Государственный электронный реестр лицензий (далее - Государственный реестр) ведется в целях централизованной систематизации сведений о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях и (или) приложениях к лицензиям.
2. Порядок ведения Государственного реестра
3. Государственный реестр формируется ведением электронного реестра лицензиара (далее - Реестр лицензиара), являющегося его неотъемлемым разделом.
4. Лицензиар осуществляет лицензирование видов деятельности ведением Реестра лицензиара, содержащего сведения о выданных (отказанных в выдаче заявлениях), переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях и (или) приложениях к лицензиям, который централизованно формирует их идентификационные номера лицензий и (или) приложений.
5. Для ведения Реестра лицензиара лицензиар предоставляет уполномоченному органу, определенному в соответствии с Законом, и Национальному оператору (далее - оператор), определенному в соответствии с Законом об информатизации, информацию о лицах, ответственных за рассмотрение заявлений о выдаче, переоформлении лицензий и (или) приложений к лицензиям с копиями прилагаемых к ним документов (далее - заявлений) и формирование сведений. Оператор после получения данной информации создает учетные записи для обеспечения работы с Реестром лицензиара.

6. Уәкілетті орган жіктеушілерді, анықтамалықты өзекті жағдайда ұстау үшін лицензиарлардан қажетті ақпарат алумен Мемлекеттік тізілімді әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады және базалық алаңдарының мазмұнын жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды әзірлейді.
7. Оператор Мемлекеттік тізілімнің қолданбалы бағдарламалық өнімді әкімшілендіруді, техникалық сүйемелдеуді және базалық алаңдарының мазмұнын өзекті етуді жүзеге асырады.
8. Лицензиар тізілімі мен Мемлекеттік тізілімде көрсетілуі тиіс мәліметтер Заңның 8-бабында көзделген.
9. Лицензиар тізілімі мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) оператор ұсынатын арнайы қолданбалы бағдарламалық өнім арқылы Лицензиар тізілімін қолданысқа енгізгенге дейін берілген қолданыстағы, тоқтатыла тұрған лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар жөніндегі мәліметтерді енгізу;
2) электрондық түрде өтініштерді тіркеу, өңдеу;
3) қағаз тасығыштарда түскен өтініштер жөніндегі мәліметтерді енгізу;
4) лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар туралы мәліметтерді өзге ақпараттық жүйелерден Мемлекеттік тізілімге енгізу немесе керісінше;
5) электрондық лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды немесе оларды беруден дәлелді бас тартуды қалыптастыру;
6) лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар қайта рәсімделген, тоқтатыла тұрған, жаңартылған және қолданылуы тоқтатылған және олардың телнұсқаларын беру жағдайларында мәліметтерді өзекті ету.
10. Мемлекеттік тізілімге рұқсат деңгейі бойынша пайдаланушылар мынадай санаттарға бөлінеді:
1) жеке және заңды тұлғалар;
2) өтініш берушілер және лицензиаттар;
3) лицензиарлар;
4) уәкілетті орган.
11. Мемлекеттік тізілімде жеке және заңды тұлғалар үшін мынадай функциялар қолжетімді:
1) берілген, қайта ресімделген, тоқтатыла тұрған, жаңартылған және қолданылуы тоқтатылған лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар туралы ақпаратты қарау;
2) құқықтық және анықтамалық ақпаратпен танысу.
12. Мемлекеттік тізілімде өтініш берушілер және лицензиаттар үшін мынадай функциялар қолжетімді:
1) өтініштерді беру;
2) лицензиялық алымды төлеу;
3) олар берген өтініштердің мәртебесін көру;
4) электрондық лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды не оларды беруден дәлелді бас тартуды алу.
13. Мемлекеттік тізілімде лицензиарлар үшін мынадай функциялар қолжетімді:
1) қағаз тасығыштарда түскен өтініштер, қолданыстағы, тоқтатыла тұрған лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар жөніндегі мәліметтерді енгізу;
2) электрондық түрде өтініштерді тіркеу, өңдеу;
3) мүдделі мемлекеттік органдарға сауалдар жіберу және олардан өтініш берушінің қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар алу;

6. Уполномоченный орган осуществляет методологическое обеспечение и разрабатывает рекомендации по совершенствованию содержания базовых полей Государственного реестра с получением от лицензиаров информации, необходимой для поддержания классификаторов, справочников в актуальном состоянии.
7. Оператор осуществляет администрирование прикладного программного обеспечения, техническое сопровождение и актуализацию содержания базовых полей Государственного реестра.
8. Сведения, подлежащие указанию в Реестре лицензиара и Государственном реестре, предусмотрены в статье 8 Закона.
9. Ведение Реестра лицензиара осуществляется в следующем порядке:
1) внесение сведений по действующим, приостановленным лицензиям и (или) приложениям к лицензиям, которые выданы до введения в действие Реестра лицензиара, посредством специального прикладного программного обеспечения, предоставляемого оператором;
2) регистрация, обработка заявлений в электронном виде;
3) внесение сведений по заявлениям, поступившим на бумажных носителях;
4) внесение сведений о лицензиях и (или) приложениях к лицензиям из иных информационных систем в Государственный реестр или наоборот;
5) формирование электронных лицензии и (или) приложения к лицензии либо мотивированного отказа в их выдаче;
6) актуализация сведений, в случаях переоформления, приостановления, возобновления и прекращения действия лицензий и (или) приложений к лицензиям и выдачи их дубликатов.
10. По уровню доступа к Государственному реестру пользователи подразделяются на следующие категории:
1) физические и юридические лица;
2) заявители и лицензиаты;
3) лицензиары;
4) уполномоченный орган.
11. Для физических и юридических лиц в Государственном реестре доступны следующие функции:
1) просмотр информации о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях и (или) приложениях к лицензиям;
2) ознакомление с правовой и справочной информацией.
12. Для заявителей и лицензиатов в Государственном реестре доступны следующие функции:
1) подача заявлений*;
2) оплата лицензионного сбора;
3) просмотр статуса, поданных ими заявлений;
4) получение электронных лицензий и (или) приложений к лицензиям либо мотивированного отказа в их выдаче.
13. Для лицензиаров в Государственном реестре доступны следующие функции:
1) внесение сведений по заявлениям, поступившим на бумажных носителях, действующим, приостановленным лицензиям и (или) приложениям к лицензиям;
2) регистрация, обработка заявлений в электронном виде;
3) направление запросов в заинтересованные государственные органы и получение от них заключений о соответствии заявителей предъявляемым требованиям;

4) электрондық лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды немесе оларды беруден дәлелді бас тартуды қалыптастыру;
5) өтініштерді мониторингілеу;
6) есептілікті қалыптастыру.
14. Мемлекеттік тізілімде өкілетті орган үшін талдамалық, статистикалық есептер қалыптастырылады, сондай-ақ лицензиарлар енгізген берілген, қайта ресімделген, тоқтатыла тұрған, жаңартылған және қолданылуы тоқтатылған лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар жөніндегі мәліметтердің мониторингі жүзеге асырылады.
15. Жеке және заңды тұлғалар, өтініш берушілер, лицензиаттар үшін Мемлекеттік тізілімге рұқсат интернет желісі бойынша "Сыртқы портал" арқылы қамтамасыз етіледі.
16. Уәкілетті орган, лицензиарлар үшін Мемлекеттік тізілімге рұқсат мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы бойынша "Ішкі портал" арқылы немесе ақпараттандыру саласындағы өкілетті органмен келісім бойынша қорғалған байланыс арналарын пайдаланумен қамтамасыз етіледі.
17. Мемлекеттік тізілімдегі құпиялы ақпаратқа қол жеткізу Ақпараттандыру туралы заңға сәйкес реттеледі.
18. Лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар туралы мәліметтерді басқа ақпараттық жүйелерден Мемлекеттік тізілімге немесе керісінше беру Ақпараттандыру туралы заңда айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
19. Мемлекеттік тізілім тәулік бойы режимінде қол жетімді болуы тиіс.
20. Оператор 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей лицензиарға Мемлекеттік тізілімнің жұмысындағы жоспарланған техникалық үзілістер туралы хабарлап, осындай ақпаратты интернет-ресурста орналастырады.
21. Мемлекеттік тізілімнің жұмысындағы бұзушылықтарды олар туындаған сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағаттың ішінде оператор жұмыс тәртібімен жояды.
3. Лицензияның сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру
22. Мемлекеттік тізілімде рұқсат беру құжаттарының 3 (үш) санатының есебі жүзеге асырылады:
1) қызмет түрлеріне арналған лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар;
2) тауарлардың, оның ішінде экспорттық бақылауға жататын өнімнің экспорты және (немесе) импортына арналған лицензиялар;
3) тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына арналған лицензиялар.
23. Қызмет түрлеріне арналған лицензияның сәйкестендіру нөмірі осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес 8-таңбалы цифрлық форматқа ие жыл бөлінісіндегі лицензияның реттік нөмірі туралы ақпаратты көрсету жолымен қалыптастырылады.
24. Лицензияға қосымшаның сәйкестендіру нөмірі осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес 3-таңбалы цифрлық форматқа ие лицензияға қосымшаның реттік нөмірі туралы ақпаратты көрсету жолымен қалыптастырылады.

4) формирование электронных лицензий и (или) приложений к лицензиям либо мотивированных отказов в их выдаче;
5) мониторинг заявлений;
6) формирование отчетности.
14. Для уполномоченного органа в Государственном реестре формируются аналитические, статистические отчеты, а также осуществляется мониторинг вносимых лицензиарами сведений о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях и (или) приложениях к лицензиям.
15. Доступ к Государственному реестру для физических и юридических лиц, заявителей, лицензиатов обеспечивается через "Внешний портал" посредством сети интернет.
16. Доступ к Государственному реестру для уполномоченного органа, лицензиаров обеспечивается через "Внутренний портал" посредством единой транспортной среды государственных органов либо с использованием защищенных каналов связи по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации.
17. Доступ к конфиденциальной информации, содержащейся в Государственном реестре, регулируется в соответствии с Законом об информатизации.
18. Передача сведений о лицензиях и (или) приложениях к лицензиям из иных информационных систем в Государственный реестр или наоборот осуществляется в порядке, определяемом Законом об информатизации.
19. Государственный реестр должен быть доступен в круглосуточном режиме.
20. Оператор не позднее 5 (пяти) рабочих дней уведомляет лицензиара о планируемых технических перерывах в работе Государственного реестра с размещением такой информации на интернет-ресурсе.
21. Нарушения работы Государственного реестра устраняются оператором в рабочем порядке в течении 24 (двадцати четырех) часов с момента их возникновения.
3. Формирование идентификационного номера лицензии
22. В Государственном реестре осуществляется учет 3 (трех) категорий разрешительных документов:
1) лицензий и (или) приложений к лицензиям на виды деятельности;
2) лицензий на экспорт и (или) импорт товаров, в том числе продукции, подлежащей экспортному контролю;
3) лицензий на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров.
23. Идентификационный номер лицензии на виды деятельности формируется путем указания информации о порядковом номере лицензии в разрезе года, который имеет 8-значный цифровой формат согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
24. Идентификационный номер приложения к лицензии формируется путем указания информации о порядковом номере приложения к лицензии, который имеет 3-значный цифровой формат согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

25. Тауарлардың, оның ішінде экспорттық бақылауға жататын өнімнің экспорты және (немесе) импортына арналған лицензияның, сондай-ақ тауарлардың жекелеген түрлерін экспорттауға және (немесе) импорттауға арналған лицензияның сәйкестендіру нөмірлері осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес 16-таңбалы символдық-цифрлық форматқа ие тауар, лицензиар органы, жыл бөлінісіндегі лицензияның реттік нөмірі туралы ақпаратты көрсету жолымен қалыптастырылады.
Ескертпе.
* электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында.
Лицензиялардың мемлекеттік
электрондық тізілімін
жүргізу қағидасына
1-қосымша
Қызмет түрлеріне арналған лицензияның сәйкестендіру нөмірі
XX
ХХХХХХ
Бірінші фасет
Екінші фасет
Жылдың соңғы екі саны
Өсу тәртібімен алты таңбалы нөмірді беру жолымен қалыптастырылатын лицензияның реттік нөмірі
Ескертпе:
XX ХХХХХХ,
1-фасет 2-фасет
екі фасет біріктірілген орын
X - сан
Лицензиялардың мемлекеттік
электрондық тізілімін
жүргізу қағидасына
2-қосымша
Лицензияларға қосымшаның сәйкестендіру нөмірі
XXX
Бірінші фасет
Өсу тәртібімен үш таңбалы нөмірді беру жолымен қалыптастырылатын қосымшаның реттік нөмірі
Ескертпе:
XXX,
фасет
бір фасет бар
X - сан
Лицензиялардың мемлекеттік
электрондық тізілімін
жүргізу қағидасына
3-қосымша
Тауарлардың, оның ішінде экспорттық бақылауға жататын өнімнің экспортына және (немесе) импортына арналған лицензияның, сондай-ақ тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына арналған лицензияның сәйкестендіру нөмірлері
XXX
ҮҮХХ
ҮҮҮ
XXXХХХ
Бірінші фасет
Екінші фасет
Үшінші фасет
Төртінші фасет
Тауар тізімінің (санатының) нөмірі
ҮҮҮ
Өтінішті тіркеуші мемлекеттің альфа 2 коды (Қазақстан Республикасы - КZ)
Уәкілетті орган мөрінің нөмірі (коды)
Өсу тәртібімен алты таңбалы тіркеу нөмірін беру жолымен қалыптастырылатын лицензияның реттік нөмірі
XX
Жылдың соңғы екі сан
Ескертпе:
XXХ ҮҮХХ ҮҮҮ ХХХХХХ,
1-фасет 2-фасет 3-фасет 4-фасет
төрт фасет біріктірілген орын
X - сан
Ү - символ

25. Идентификационные номера лицензии на экспорт и (или) импорт товаров, в том числе продукции, подлежащей экспортному контролю, а также лицензии на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров формируется путем указания информации о товаре, органе лицензиаре, порядковом номере лицензии в разрезе года, которые имеют 16-значные символьно-цифровые форматы согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Примечание.
* в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью.
Приложение 1
к Правилам ведения
государственного электронного
реестра лицензий
Идентификационный номер
лицензии на виды деятельности
XX
ХХХХХХ
Первый фасет
Второй фасет
Две последние цифры года
Порядковый номер лицензии,
формируемый путем присвоения
шестизначного номера в порядке
возрастания
Примечание:
XX ХХХХХХ,
1-фасет 2-фасет
где соединены два фасета
X - цифра
Приложение 2
к Правилам ведения
государственного электронного
реестра лицензий
Идентификационный номер
приложения к лицензии
XXX
Первый фасет
Порядковый номер приложения, формируемый путем присвоения
трехзначного номера в порядке возрастания
Примечание:
XXX,
фасет
где имеется один фасет
X - цифра
Приложение 3
к Правилам ведения
государственного электронного
реестра лицензий
Идентификационные номера
лицензии на экспорт и (или) импорт товаров, в том числе
продукции, подлежащей экспортному контролю,
а также лицензии на экспорт и (или)
импорт отдельных видов товаров
XXX
YYXX
YYY
ХХХХХХ
Первый фасет
Второй фасет
Третий фасет
Четвертый фасет
Номер списка
(категории)
товара
YYY
Код альфа 2
государства,
регистрирующего
заявление
(Республика
Казахстан - KZ)
Номер печати
(код)
уполномоченного
органа
Порядковый номер
лицензии,
формируемый
путем присвоения
шестизначного
регистрационного
номера в порядке
возрастания
XX
Две последние
цифры года
Примечание:
XXX YYXX YYY ХХХХХХ,
1-фасет 2-фасет 3-фасет 4-фасет
где соединены четыре фасета
X - цифра
Y - символ