Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар мен темір жол эстакадаларының қуатын пайдалану қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 8 қарашадағы № 1173 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 тамыздағы № 657 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.08.2015 № 657 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Энергетика министрінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 277 бұйрығын қараңыз.
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 56) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар мен темір жол эстакадаларының қуатын пайдалану қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы рет ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 8 қарашадағы
№ 1173 қаулысымен
бекітілген
Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар мен
теміржол эстакадаларының қуатын пайдалану қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар мен теміржол эстакадаларының қуатын пайдалану қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңына сәйкес әзірленді және еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар мен теміржол эстакадаларының қуатын пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) жүк жөнелтуші - Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығына арналған лицензияларға немесе келісімшарттарға сәйкес мұнай мен басқа да сұйық көмірсутек шикізатын өндіруді Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын және табиғи монополиялар мен реттелетін нарық субъектілерінің мұнайды магистральдық құбырлар бойынша тасымалдау және/немесе теміржол эстакадаларында мұнайды төгу/құю жөніндегі реттелетін қызметтерді пайдалануға ниеттенген жеке немесе заңды тұлға;
2) мұнай тасымалдаушы ұйым - табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар саласында мұнайды магистральдық құбырлар бойынша тасымалдау және/немесе теміржол эстакадаларында мұнайды төгу/құю жөніндегі қызметтерді көрсететін магистральдық құбырдың және/немесе теміржол эстакадасының меншік иесі;

Об утверждении Правил использования мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае наличия свободной пропускной мощности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2010 года № 1173. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2015 года № 657
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.08.2015 № 657 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 апреля 2015 года № 277.
В соответствии с подпунктом 56) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае наличия свободной пропускной мощности.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2010 года № 1173
Правила
использования мощностей магистральных трубопроводов и
железнодорожных эстакад в случае наличия свободной
пропускной мощности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования пропускных мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае наличия свободной пропускной мощности (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» и определяют порядок использования мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае наличия свободной пропускной мощности.
2. В Правилах применяются следующие понятия:
1) грузоотправитель - физическое или юридическое лицо, осуществляющее на территории Республики Казахстан добычу нефти и другого жидкого углеводородного сырья в соответствии с лицензиями или контрактами на право пользования недрами в Республике Казахстан и, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами субъектов естественных монополий и регулируемого рынка по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам и/или сливу/наливу нефти на железнодорожных эстакадах;
2) нефтетранспортная организация - собственник магистрального трубопровода и/или железнодорожной эстакады, оказывающий услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам и/или сливу/наливу нефти на железнодорожных эстакадах в сфере естественных монополий и регулируемых рынков;

3) мұнай - шикі мұнай, газ конденсаты, табиғи газ және ілеспе газ, сондай-ақ шикі мұнайды, табиғи газды тазартқаннан және жанғыш жіктастарды немесе шайырлы құмдарды өңдегеннен кейін алынған көмірсутектер;
4) магистральдық құбырдың/теміржол эстакадасының өткізу қуаты - мұнай тасымалдау ұйымы техникалық мүмкіндігін ескере отырып белгілеген магистральдық құбырдың/теміржол эстакадасының барынша жоғары өткізу қуаты;
5) СВОП-операциялар - Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және белгілі бір жүк жөнелтуші магистральдық құбырға (магистральдық құбырдың учаскесіне) тапсырған мұнай көлемдерін ол немесе басқа жүк жөнелтуші импорттаған немесе Қазақстан Республикасы аумағының басқа өңірінде өндірген (олардың арасындағы қол жеткен жазбаша уағдаластық негізінде), бір мұнай тасымалдаушы ұйымға тиесілі басқа магистральдық құбырдағы (магистральдық құбырдың учаскесіндегі) мұнайды осындай көлемдерге айырбастау операциялары;
6) еркін өткізу қуаттары - жүк жөнелтушілер пайдаланбайтын магистральдық құбырдың/теміржол эстакадасының өткізу қуаты;
7) реттелетін қызметтер - табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектісі көрсететін және тұтынушыға белгілі бір тауарды беру түріндегі қызметтерді (тауарлар, жұмыстар) ұсынған жағдайды қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
8) Уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі.
3. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Қағидада қамтылғаннан өзге ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
2. Еркін өткізу қуаты болған жағдайда магистральдық құбырлар
мен теміржол эстакадаларының қуатын пайдалану тәртібі
4. Еркін өткізу қуаты болған жағдайда жүк жөнелтушілер арасында магистральдық құбыр мен теміржол эстакадасында қуаттарды бөлуды уәкілетті орган жүргізеді.
5. Магистральдық құбырлар бойынша мұнайды тасымалдау және (немесе) теміржол эстакадаларында мұнайды төгу/құю жөніндегі реттелетін қызметтерді жүк жөнелтушілерге уәкілетті орган бекіткен мұнай тасымалдау, төгу/құю ай сайынғы кестесіне (бұдан әрі - кесте) сәйкес табиғи монополия субъектісі көрсетеді.
6. Кестені қалыптастыру үшін жүк жөнелтушілер мұнай тасымалдауға, төгуге/құюға арналған өтінімдерді уәкілетті органға есепті айдың басталуына дейін кемінде жиырма күнтізбелік күн мерзімде ұсынады.

3) нефть - сырая нефть, газовый конденсат, природный газ и попутный газ, а также углеводороды, полученные после очистки сырой нефти, природного газа и обработки горючих сланцев или смолистых песков;
4) пропускная способность магистрального трубопровода/ железнодорожной эстакады - максимальная пропускная способность трубопровода/железнодорожной эстакады, установленная нефтетранспортной организацией исходя из технической возможности;
5) СВОП-операции - обменные операции объемов нефти добытой на территории Республики Казахстан и сданной в магистральный трубопровод (участок магистрального трубопровода) определенным грузоотправителем, на идентичные объемы импортированной или добытой им в другом регионе территории Республики Казахстан или другим грузоотправителем (на основании достигнутой между ними письменной договоренности) нефти, находящейся в другом магистральном трубопроводе (участке магистрального трубопровода), принадлежащему одной нефтетранспортной организации;
6) свободные пропускные мощности - пропускная способность магистрального трубопровода/железнодорожной эстакады неиспользуемая грузоотправителями;
7) регулируемые услуги - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;
8) Уполномоченный орган - Министерство нефти и газа Республики Казахстан.
3. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящих Правилах, то применяются правила международного договора.
2. Порядок использования мощностей магистральных
трубопроводов и железнодорожных эстакад в случае
наличия свободной пропускной мощности
4. В случае наличия свободной пропускной мощности, распределение мощностей магистрального трубопровода и железнодорожной эстакады между грузоотправителями производится уполномоченным органом.
5. Регулируемые услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам и/или сливу/наливу нефти на железнодорожных эстакадах, предоставляются грузоотправителям субъектом естественной монополии в соответствии с ежемесячными графиками транспортировки, слива/налива нефти (далее - график), утвержденным уполномоченным органом.
6. Для формирования графика грузоотправители представляют заявки в уполномоченный орган на транспортировку, сливу/наливу нефти в срок не менее чем за двадцать календарных дней до начала отчетного месяца.

7. Кестелер есепті айдың басталуына дейін он күнтізбелік күн қалғанда бекітіледі және олардың тиісінше орындалуы үшін мұнай тасымалдаушы ұйымдарға жіберіледі.
8. Кестеге енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды уәкілетті орган жүк жөнелтушіден түзетуге өтінім алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды және олардың орындалуы үшін мұнай тасымалдаушы ұйымдарға жібереді.
9. Кестелерді, сондай-ақ кестелерге өзгерістер мен толықтыруларды мұнай тасымалдаудың, төгудің/құюдың техникалық мүмкіндігі туралы растамасы болған жағдайда мұнай тасымалдаушы ұйым бекітеді. Мұнай тасымалдаудың, төгудің/құюдың техникалық мүмкіндігі туралы растамасы мұнай тасымалдаушы ұйымдар уәкілетті органға оның сұрауы бойынша ұсынады.
10. Мұнай тасымалдаудың, төгудің/құюдың техникалық мүмкіндігі туралы растама болмаған жағдайда уәкілетті орган бұл туралы жүкжөнелтушіні хабардар етеді.
11. Мұнай тасымалдаушы ұйым уәкілетті орган кестені бекіткен күннен бастап екі күнтізбелік күн ішінде әрбір жүк жөнелтушіге кестелерден үзінді көшірме ұсынады. Мұнай тасымалдаушы ұйым кестеде бекітілген мұнайды тасымалдау, төгу/құю көлемдері мен бағыттарын сәйкестігіне мониторингті жүзеге асырады.
12. Бір магистральдық құбырдың (магистральдық құбыр учаскесінің) еркін өткізу қуаты болған және басқа магистральдық құбырдың (магистральдық құбыр учаскесінің) өткізу қуаты болмаған жағдайда, мұнайды Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу зауыттарына жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында жүк жөнелтуші мұнай тасымалдаушы ұйымның және уәкілетті органның жазбаша келісімімен СВОП-операцияларын жүзеге асыра алады.
13. Есепті айдан кейінгі айдың оныншы күніне дейін мұнай тасымалдаушы ұйым уәкілетті органға тасымалдаудың, төгудің/құюдың көлемі мен бағыттарын көрсетумен кестенің нақты орындалуы туралы есепті ұсынады.

7. Графики утверждаются за десять календарных дней до начала отчетного месяца и направляются нефтетранспортным организациям для соответствующего их исполнения.
8. Изменения и дополнения к графику рассматриваются уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней со дня приема от грузоотправителя заявки на корректировку и направляются нефтетранспортным организациям для исполнения.
9. Графики, а также изменения и дополнения к графикам утверждаются при наличии подтверждения нефтетранспортными организациями о технической возможности транспортировки, сливу/наливу нефти. Подтверждения о технической возможности транспортировки, сливу/наливу нефти представляются нефтетранспортными организациями в уполномоченный орган по его запросу.
10. В случае отсутствия подтверждения о технической возможности транспортировки, сливу/наливу нефти, уполномоченный орган информирует об этом грузоотправителя.
11. Нефтетранспортная организация в течении двух календарных дней с даты утверждения уполномоченным органом графика, предоставляет каждому грузоотправителю выписку из графиков. Нефтетранспортная организация осуществляет мониторинг за соответствием объемов и направлений транспортировки, слива/налива нефти утвержденным графиком.
12. При наличии пропускной мощности одного магистрального трубопровода (участка магистрального трубопровода) и отсутствии свободной пропускной мощности другого магистрального трубопровода (участка магистрального трубопровода), с целью обеспечения поставки нефти на нефтеперерабатывающие заводы Республики Казахстан, грузоотправитель может осуществлять СВОП-операции с письменным согласованием с нефтетранспортной организацией и уполномоченным органом.
13. До десятого числа следующего за отчетным месяцем нефтетранспортная организация предоставляет в уполномоченный орган отчет о фактическом исполнении графика, с указанием объемов и направлении транспортировки, слива/налива нефти.