Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына бюджеттік кредит беру шарттарын және "Досжан темір жолы (ДТЖ)" акционерлік қоғамына кредит беру шарттарын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 желтоқсандағы № 1376 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 22 желтоқсандағы № 2162 қаулысына сәйкес «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамына (бұдан әрі - қарыз алушы) кейіннен «Досжан темір жолы (ДТЖ)» акционерлік қоғамына (бұдан әрі - «Досжан темір жолы (ДТЖ)» АҚ) 3640000000 (үш миллиард алты жүз қырық миллион) теңге сомасында кредит беру үшін 051 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамына кредит беру» бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген бюджеттік кредит берілсін.
2. «Досжан темір жолы (ДТЖ)» АҚ-на кредит беру үшін қарыз алушыға кредит берудің мынадай шарттары айқындалсын:
1) кредиттің мақсаты «Шар - Өскемен» теміржол желісі құрылысының жобасын іске асыру болып табылады;
2) кредит мерзімділік, ақылылық және қайтарымдылық шартымен негізгі борышты өтеу жөнінде алты жылдық жеңілдік кезеңмен 20 (жиырма) жыл мерзімге, 0,25 (нөл бүтін жүзден жиырма бес) пайызға тең жылдық сыйақы ставкасы бойынша беріледі;
3) «Досжан темір жолы (ДТЖ)» АҚ кредит беруге арналған сыйақы ставкасы жылдық 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан аспауы тиіс;
4) негізгі борышты өтеуді қарыз алушы осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген жеңілдік кезеңінің мерзімі аяқталған соң тең үлестермен жүзеге асырады;
5) кредит бойынша есептелген сыйақыны төлеу жарты жылдық кезеңділікпен жүзеге асырылады. Есептелген сыйақыны алғашқы төлеу қарыз алушыға кредит бөлінген сәттен бастап 6 (алты) ай өткен соң жүргізіледі;
6) қарыз алушы үшін игеру кезеңі кредит қарыз алушының шотына аударылған күннен бастап 3 (үш) жылды құрайды.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі - кредит беруші), Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі (бұдан әрі - әкімші) және қарыз алушы кредит шартының тараптары болып табылады.
4. Кредит қарыз алушының міндеттемелерін қамтамасыз етпей бөлінеді.
5. Кредит беруші мен әкімші заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулының 3-тармағында көрсетілген кредит шартын жасасуды қамтамасыз етсін.

Об определении условий предоставления бюджетного кредита акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики и условий предоставления кредита акционерному обществу "Досжан темир жолы (ДТЖ)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2010 года № 1376
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Предоставить акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее - заемщик) в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2009 года № 2162 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2010 - 2012 годы" бюджетный кредит, предусмотренный по бюджетной программе 051 "Кредитование АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики", для последующего кредитования акционерного общества "Досжан темир жолы (ДТЖ)" (далее - АО "Досжан темир жолы (ДТЖ)") в сумме 3640000000 (три миллиарда шестьсот сорок миллионов) тенге.
2. Определить следующие условия предоставления кредита заемщику для кредитования АО "Досжан темир жолы (ДТЖ)":
1) целью кредита является реализация проекта строительства железнодорожной линии Шар - Усть-Каменогорск;
2) кредит предоставляется на условиях срочности, платности и возвратности сроком на 20 (двадцать) лет с шестилетним льготным периодом по погашению основного долга по ставке вознаграждения, равной 0,25 (ноль целых двадцать пять сотых) процента годовых;
3) ставка вознаграждения для кредитования АО "Досжан темир жолы (ДТЖ)" не должна превышать 0,5 (ноль целых пять десятых) процента годовых;
4) погашение основного долга по кредиту осуществляется заемщиком равными долями по истечении срока льготного периода, указанного в подпункте 2) настоящего пункта;
5) выплата начисленного вознаграждения по кредиту осуществляется с полугодовой периодичностью. Первая выплата начисленного вознаграждения производится по истечении 6 (шесть) месяцев с момента выделения кредита заемщику;
6) период освоения для заемщика составляет 3 (три) года со дня перечисления кредита на счет заемщика.
3. Сторонами кредитного договора являются Министерство финансов Республики Казахстан (далее - кредитор), Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан (далее - администратор) и заемщик.
4. Кредит выделяется без предоставления заемщиком обеспечения обязательств.
5. Кредитору и администратору в установленном законодательством порядке обеспечить заключение кредитного договора, указанного в пункте 3 настоящего постановления.

6. Қарыз алушы осы қаулының 3-тармағында көрсетілген кредит шарты жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде «Досжан темір жолы (ДТЖ)» АҚ шотына кредит сомасын аударуды қамтамасыз етсін.
7. Әкімші заңнамада белгіленген тәртіппен кредиттің мақсатты және тиімді пайдаланылуын, өтелуі мен оған қызмет көрсетілуін бақылауды және оның мониторингін қамтамасыз етсін.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов

6. Заемщику обеспечить перечисление суммы кредита на счет АО "Досжан темир жолы (ДТЖ)" в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня заключения кредитного договора, указанного в пункте 3 настоящего постановления.
7. Администратору в установленном законодательством порядке обеспечить контроль и мониторинг целевого и эффективного использования, погашения и обслуживания кредита.
8. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов