"Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1470 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және таратылуы кезінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы экономикалық аймақ - Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режим жұмыс істейтін, сондай-ақ еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімдері қолданылатын дәл белгіленген шекаралары бар Қазақстан Республикасы аумағының бір бөлігі;
2) басқарушы компания - арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету, арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушыларын тарту үшін осы Заңға сәйкес акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын заңды тұлға;
3) өтініш беруші - арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған өтінімді басқарушы компанияға беретін заңды тұлға;
4) арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы - арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын және арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізілген заңды тұлға;
5) қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар - осы Заңға сәйкес арнайы экономикалық аймақтың аумағында қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылмайтын заңды тұлғалар;
6) инфрақұрылым объектілері - арнайы экономикалық аймақты құрудың техника-экономикалық негіздемесіне сәйкес және бас жоспармен бекітілген жылу және электр энергиясын өндіру мен беру, сумен жабдықтау және газбен жабдықтау, кәріз, көлік коммуникациясы, байланыс қызметтері объектілері және өзге объектілер құрамына кіретін жылжымайтын мүлік объектілері;

О проекте Закона Республики Казахстан "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1470
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О специальных экономических зонах в Республике Казахстан
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие при создании, функционировании и упразднении специальных экономических зон на территории Республики Казахстан.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем
Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) специальная экономическая зона - часть территории Республики Казахстан с точно обозначенными границами, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны для осуществления не запрещенных законодательством Республики Казахстан видов деятельности, а также применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны;
2) управляющая компания - юридическое лицо, создаваемое в соответствии с настоящим Законом в организационно-правовой форме акционерного общества для обеспечения функционирования специальной экономической зоны, привлечения потенциальных участников специальной экономической зоны;
3) заявитель - юридическое лицо, подающее в управляющую компанию заявку на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны;
4) участник специальной экономической зоны - юридическое лицо, осуществляющее на территории специальной экономической зоны приоритетные виды деятельности и включенное в единый реестр участников специальной экономической зоны;
5) лица, осуществляющие вспомогательную деятельность - юридические лица, на которые не распространяется специальный правовой режим специальной экономической зоны, осуществляющие на территории специальной экономической зоны виды вспомогательной деятельности в соответствии с настоящим Законом;
6) объекты инфраструктуры - объекты недвижимости, входящие в состав объектов производства и передачи тепловой и электрической энергии, водоснабжения и газоснабжения, канализации, транспортных коммуникаций, услуг связи и иных объектов, в соответствии с технико-экономическим обоснованием создания специальной экономической зоны и утвержденным генеральным планом;

7) қызметті арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде жүзеге асыру туралы шарт - арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бірнеше қатысушылары және басқарушы компания арасында жасалатын арнайы экономикалық аймақтың аумағында арнайы экономикалық аймақ қатысушысының немесе қатысушыларының қызмет түрлерін, осындай қызметті жүзеге асыру шарттарын, тараптардың құқықтары мен міндеттерін белгілейтін шарт;
8) уәкілетті орган - арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс icтеyi және таратылуы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
9) арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі - осы Заңға, Қазақстан Республикасының салық, кеден, жер заңнамаларына, көші-қон саласындағы заңнамаға сәйкес арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуі жағдайларының жиынтығы;
10) сарапшылық кеңес - арнайы экономикалық аймақты құрудың немесе таратудың орындылығы мәселесін қарау үшін құрылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші орган;
11) қызметтің басым түрлері - арнайы экономикалық аймақты құру
мақсаттарына сәйкес келетін, арнайы экономикалық аймақтың құқықтық режимі қатысты болатын қызмет түрлері;
12) қосалқы қызмет түрлері - тізбесін уәкілетті орган бекітетін, арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары болып табылмайтын тұлғалар оның аумағында жүзеге асыратын арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының қызметін қамтамасыз ету үшін қажет қызмет түрлері;
13) арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізілімі - жүргізуді уәкілетті орган жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының аумағында құрылған барлық арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының тізілімі;
14) «бір терезе» принципі - өтініш берушінің немесе арнайы экономикалық аймақ қатысушысының мемлекеттік органдармен, оның ішінде электронды құжат айналымын жүргізу арқылы және (немесе) арнайы экономикалық аймақта мемлекеттік органдардың өкілетті өкілдерінің тұрақты болуы арқылы қосымша қызметті жүзеге асыратын тұлғаның өзара іс-қимыл рәсімдерін оңайлатуға бағытталған шаралар мен қызметтер жүйесі;
15) нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің сындарлы деңгейі - қол жетпеуі арнайы экономикалық аймақты құрудың негізгі мақсатын іске асыруға мүмкіндік бермейтін, арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуінің экономикалық, техникалық, әлеуметтік және/немесе өзге көрсеткіштерінің көлемі.
2-бап. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық
аймақтар туралы заңнамасы

7) договор об осуществлении деятельности в качестве участника специальной экономической зоны - договор, заключаемый между участником или несколькими участниками специальной экономической зоны и управляющей компанией, устанавливающий виды деятельности участника или участников специальной экономической зоны на территории специальной экономической зоны, условия осуществления такой деятельности, права и обязанности сторон;
8) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий функции в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон;
9) специальный правовой режим специальной экономической зоны - совокупность условий функционирования специальной экономической зоны в соответствии с настоящим Законом, налоговым, таможенным, земельным законодательством Республики Казахстан, законодательством в области миграции;
10) экспертный совет - консультативно-совещательный орган, при Правительстве Республики Казахстан создаваемый для рассмотрения вопроса целесообразности создания или упразднения специальной экономической зоны;
11) приоритетные виды деятельности - виды деятельности, соответствующие целям создания специальной экономической зоны, на которые распространяется правовой режим специальной экономической зоны;
12) виды вспомогательной деятельности - виды деятельности, перечень которых утверждается уполномоченным органом, необходимые для обеспечения деятельности участников специальной экономической зоны, осуществляемые лицами, не являющимися участниками специальной экономической зоны, на ее территории;
13) единый реестр участников специальной экономической зоны - реестр участников всех специальных экономических зон, созданных на территории Республики Казахстан, ведение которого осуществляется уполномоченным органом;
14) принцип "одного окна" - система мер и услуг, направленная на упрощение процедуры взаимодействия заявителя либо участника специальной экономической зоны, лица, осуществляющего вспомогательную деятельность, с государственными органами, в том числе посредством ведения электронного документооборота и (или) посредством постоянного присутствия в специальной экономической зоне полномочных представителей государственных органов;
15) критический уровень не достижения целевых индикаторов - объем экономических, технических, социальных и/или иных показателей функционирования специальной экономической зоны, не достижение которых не позволяет реализовать основные цели создания специальной экономической зоны.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о
специальных экономических зонах

1. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзге ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
3-бап. Арнайы экономикалық аймақтар құрудың мақсаттары
Арнайы экономикалық аймақтар экономиканы әртараптандыру және өнімділігі жоғары әрі бәсекеге қабілетті өндірістерді құру, инвестицияларды, қазіргі заманғы технологияларды тарту, сондай-ақ салалар мен өңірлерді жедел дамыту және әлеуметтік мәселелерді шешу мақсатында құрылады.
2-тарау. Арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс
істеуі және тарату саласындағы мемлекеттік реттеу
4-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне:
1) арнайы экономикалық аймақтарды құру және олардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеу;
2) уәкілетті органды айқындау;
3) Қазақстан Республикасының Президентіне арнайы экономикалық аймақ құру немесе оны мерзімінен бұрын тарату туралы ұсыныс енгізу;
4) басқарушы компания құру туралы шешім қабылдау;
5) басқарушы компанияға қатысу;
6) сарапшылық кеңес құру;
7) сарапшылық кеңес және оның құрамы туралы ережені бекіту;
8) өзіне Конституциямен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
5-бап. Уәкілетті органның құзыреті
"Уәкілетті органның құзыретіне:
1) арнайы экономикалық аймақтарды құру және олардың жұмыс "істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағын қоспағанда, арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және тарату саласындағы мемлекеттік органдардың және басқарушы компаниялардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
3) осы Заңда көзделген арнайы экономикалық аймақтардың қызметін
регламенттейтін құжаттарды бекіту;
4) «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағын қоспағанда, арнайы экономикалық аймақтың қызметіне қатысу үшін арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушыларын тарту;
5) басқарушы компаниялардың ұсынымы бойынша қызметтің қосалқы түрлерінің тізбесін бекіту;
6) басқарушы компаниялар ұсынатын мәліметтер негізінде арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізу;

1. Законодательство Республики Казахстан о специальных экономических зонах основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Цели создания специальной экономической зоны
Специальная экономическая зона создается в целях ускоренного развития отраслей и регионов, привлечения инвестиций и создания высокопроизводительных и конкурентоспособных производств, а также современных технологий.
Глава 2. Государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальной экономической зоны
Статья 4. Компетенция Правительства Республики Казахстан
К компетенции Правительства Республики Казахстан относятся:
1) разработка основных направлений государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических зон;
2) определение уполномоченного органа;
3) внесение представления Президенту Республики Казахстан о создании или досрочном упразднении специальной экономической зоны;
4) принятие решения о создании управляющей компании;
5) участие в управляющей компании;
6) создание экспертного совета;
7) утверждение положения об экспертном совете и его состава;
8) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 5. Компетенция уполномоченного органа
К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) реализация государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических зон;
2) осуществление координации деятельности государственных органов и управляющих компаний в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон, за исключением специальной экономической зоны "Астана - новый город";
3) утверждение документов, регламентирующих деятельность специальных экономических зон, предусмотренных настоящим Законом;
4) привлечение потенциальных участников специальной экономической зоны для участия в деятельности специальной экономической зоны, за исключением специальной экономической зоны "Астана - новый город";
5) утверждение перечня вспомогательных видов деятельности по представлению управляющих компаний;
6) ведение единого реестра участников специальной экономической зоны на основании сведений, предоставляемых управляющими компаниями;

7) Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық аймақты құру немесе мерзімінен бұрын тарату туралы ұсыныс енгізу;
8) басқарушы компаниялардың уәкілетті органға есептілікті ұсыну тәртібі мен кезеңділігін айқындау;
9) арнайы экономикалық аумақ аймағында қызметті жүзеге асыру туралы арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компанияларымен және қатысушылары арасындағы шарттарды орындау бойынша тексеру жүргізу;
10) жыл сайынғы негізде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық аймақ қызметінің нәтижелері туралы есеп беру;
11) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
6-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың
және астананың жергілікті атқарушы органдарының
құзыреті
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне:
1) арнайы экономикалық аймақтардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс енгізу;
3) осы Заңда белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша басқарушы компанияға қатысу;
4) Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық аймақты орналастыру үшін жер учаскесін беру және басқарушы компаниямен бюджет қаражаты есебінен салынған инфрақұрылым объектілерін жалдау шартын жасасу;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Астананың жергілікті атқарушы органының құзыретіне қосымша:
1) мемлекеттік органдар мен басқарушы компанияның «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағының жұмыс істеуі мен оны тарату саласындағы қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
2) «Астана - жаңа қала» арнайы экономикалық аймағына әлеуетті қатысушыларды тарту жатады.
3-тарау. Арнайы экономикалық аймақтарды құру,
олардың жұмыс істеуі және тарату
7-бап. Арнайы экономикалық аймақтарды құру тәртібі
1. Арнайы экономикалық аймақтарды құру туралы ұсынысты уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес рәсімделген арнайы экономикалық аймақтар құру тұжырымдамасын ұсына отырып, арнайы экономикалық аймақтар құруға мүдделі орталық немесе жергілікті атқарушы органдар, заңды тұлғалар уәкілетті органға енгізеді. Ұсынысты бірнеше заңды тұлғалар бірлесіп беруі мүмкін.

7) внесение в Правительство Республики Казахстан предложения о создании или досрочном упразднении специальной экономической зоны;
8) определение порядка и периодичности предоставления управляющими компаниями отчетности уполномоченному органу;
9) проведение проверок по исполнению договоров между управляющей компанией и участниками специальной экономической зоны об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны;
10) представление на ежегодной основе отчетности о результатах деятельности специальных экономических зон в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан;
11) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 6. Компетенция местных исполнительных органов
области, города республиканского значения и
столицы
1. К компетенции местных исполнительных органов области, города республиканского значения и столицы относятся:
1) реализация государственной политики в сфере функционирования специальных экономических зон;
2) внесение предложения о создании специальной экономической зоны;
3) участие в управляющей компании в порядке, установленном настоящим Законом;
4) предоставление земельного участка для размещения специальной экономической зоны в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан и заключение с управляющей компанией договора аренды объектов инфраструктуры, построенных за счет бюджетных средств;
5) осуществляют иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. К компетенции местного исполнительного органа столицы дополнительно относятся:
1) осуществление координации деятельности государственных органов и управляющей компании в сфере функционирования и упразднения специальной экономической зоны "Астана - новый город";
2) привлечение потенциальных участников специальной экономической зоны "Астана - новый город".
Глава 3. Создание, функционирование и упразднение специальной экономической зоны
Статья 7. Порядок создания специальной экономической зоны
1. Предложение о создании специальной экономической зоны вносится в уполномоченный орган центральными или местными исполнительными органами, юридическими лицами, заинтересованными в создании специальной экономической зоны с представлением концепции создания специальной экономической зоны, оформленной в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом. Предложение может быть подано совместно несколькими юридическими лицами.

2. Уәкілетті орган арнайы экономикалық аймақтарды құру туралы ұсыныстарды енгізген күннен бастап он жұмыс күні ішінде оны сарапшылық кеңеске қарауға жібереді.
3.  Сарапшылық кеңес қорытындысының негізінде уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс енгізген тұлғаға арнайы экономикалық аймақтар құрудың орындылығы не арнайы экономикалық аймақтар құру туралы ұсыныстарды қабылдамау туралы хабарлайды.
4. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда арнайы экономикалық аймақтар құру туралы ұсынысты қабылдамайды:
1) сарапшылық кеңестің қорытындысы негізінде арнайы экономикалық аймақты құрудың орынсыз болуы;
2) арнайы экономикалық аймақтарды құру туралы ұсыныстың мемлекеттік экономикалық саясаттың басымдықтарына сәйкес келмеуі;
3) ұсынылған материалдардың толық еместігі және дұрыс еместігі;
4) ұсыныстардың қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеуі.
Арнайы экономикалық аймақтар құру туралы ұсынысты қабылдамау арнайы экономикалық аймақтар құру туралы ұсыныспен кейіннен жүгінуге кедергі болып табылмайды.
5. Арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс енгізген тұлға арнайы экономикалық аймақты құрудың орындылығы туралы хабарламаны алған күннен бастап алты ай ішінде қоршаған ортаға әсерін бағалай отырып, құрылатын арнайы экономикалық аймақтың техникалық-экономикалық негіздемесін дайындауды қамтамасыз етеді. Дайындалған техникалық-экономикалық негіздеме болжамды қаржылық-экономикалық және әлеуметтік салдарларды қамтуға, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Орталық немесе жергілікті атқарушы органдар арнайы экономикалық аймақтар құру туралы ұсыныс енгізген жағдайда техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге бюджет қаражатын бөлу Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Уәкілетті орган құрылатын арнайы экономикалық аймақтың техникалық-экономикалық негіздемесін оны келісуді жүзеге асыру үшін мүдделі мемлекеттік органдарға жібереді. Инвесторлар техникалық-экономикалық негіздеменің тәуелсіз сараптамасын жүргізе алады.
Мемлекеттік органдар құратын арнайы экономикалық аймақтың техникалық-экономикалық негіздемесіне келісу жүргізу экономикалық негіздемені уәкілетті органға берген күннен бастап үш ай ішінде аяқталуы тиіс.
7. Техникалық-экономикалық негіздемені келісуден кейін екі ай ішінде уәкілетті орган тұжырымдаманы, қоршаған ортаға әсері бағаланған, арнайы экономикалық аймақ құрудың тиісті экономикалық негіздемесін, сарапшылық кеңестің қорытындысын қоса бере отырып, арнайы экономикалық аймақ құру туралы ұсынысты Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.

2. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня внесения предложения о создании специальной экономической зоны направляет его на рассмотрение в экспертный совет.
3. На основании заключения экспертного совета уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней уведомляет лицо, внесшее предложение о создании специальной экономической зоны о целесообразности создания специальной экономической зоны либо об отклонении предложения о создании специальной экономической зоны.
4. Уполномоченный орган отклоняет предложение о создании специальной экономической зоны в случаях:
1) нецелесообразности создания специальной экономической зоны на основании заключения экспертного совета;
2) несоответствия предложения о создании специальной экономической зоны приоритетам государственной экономической политики;
3) неполноты или недостоверности представленных материалов;
4) несоответствия предложения требованиям в области охраны окружающей среды.
Отклонение предложения о создании специальной экономической зоны не является препятствием для последующего обращения с предложением о создании специальной экономической зоны.
5. В течение шести месяцев с даты получения уведомления о целесообразности создания специальной экономической зоны, лица, внесшие предложение о создании специальной экономической зоны, обеспечивают подготовку технико-экономического обоснования создаваемой специальной экономической зоны с оценкой воздействия на окружающую среду. Подготовленное технико-экономическое обоснование должно содержать предполагаемые финансово-экономические и социальные последствия, а также соответствовать требованиям, утвержденным уполномоченным органом.
В случае внесения предложения о создании специальной экономической зоны центральными или местными исполнительными органами выделение бюджетных средств на разработку технико-экономического обоснования осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
6. Уполномоченный орган направляет технико-экономическое обоснование создаваемой специальной экономической зоны в заинтересованные государственные органы для осуществления его согласования. Инвесторы могут проводить независимые экспертизы технико-экономического обоснования.
Проведение согласования технико-экономического обоснования создаваемой специальной экономической зоны государственными органами должно быть завершено в течение трех месяцев со дня передачи технико-экономического обоснования в уполномоченный орган.
7. В течение двух месяцев после согласования технико-экономического обоснования, уполномоченный орган вносит в Правительство Республики Казахстан предложение о создании специальной экономической зоны с приложением концепции, соответствующего технико-экономического обоснования создания специальной экономической зоны с оценкой воздействия на окружающую среду, заключения экспертного совета.

8. Арнайы экономикалық аймақтарды және құрылатын арнайы экономикалық аймақтың мақсатына сәйкес келетін қызметтің басым түрлерін құру туралы шешімді Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Арнайы экономикалық аймақтарды құру туралы ережені, тиісті арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуінің нысаналы индикаторларын, нысаналы индикаторларға қол жетпеудің сындарлы деңгейін, «бір терезе» қағидасы бойынша АЭА аумағында ұсынылатын мемлекеттік қызмет түрлерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
8-бап. Сарапшылық кеңес
1. Сарапшылық кеңес арнайы экономикалық аймақты құру немесе тарату орындылығы туралы мәселелерді қарастыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылады.
Сарапшылық кеңестің ережесін және құрамын Қазақстан Республикасы Үкіметі бекітеді.
9-бап. Арнайы экономикалық аймақтардың жұмыс істеу
шарттары
1. Арнайы экономикалық аймақтар жиырма бес жылға дейінгі мерзімге құрылады.
2. Арнайы экономикалық аймақтар мемлекеттік меншіктегі және жер пайдалануға берілмеген жер учаскелерінде не Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесінің меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың иелігінен мәжбүрлеп шығарылған жер учаскелерінде құрылады. Бұл үшін қажет жер учаскелері мемлекет меншігінде болмаған жағдайда арнайы экономикалық аймақтар құру осы иеліктен мәжбүрлеп шығаруға негіз болып табылады.
3. Арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы жер учаскелерін басқарушы компания арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларына не Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға екінші рет уақытша өтеулі жер пайдалануға береді. Арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары үшін екінші рет уақытша өтеулі төленетін жер пайдалану шартының нысанын уәкілетті орган айқындайды.
4. Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жер учаскелері арнайы экономикалық аймақтың техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес мемлекеттік бюджеттің және/немесе өзге де Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көздер есебінен инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз етілуге тиіс.
Басқарушы компания арнайы экономикалық аймаққа қатысушыға не қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлғаға жалға беретін жер учаскесіндегі инфрақұрылым объектілерін салу немесе қайта жаңартуды мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландыру тәртібі Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасымен айқындалады.
Басқарушы компания арнайы экономикалық аймаққа қатысушыға не қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлғаға көрсетілген тұлғаларға жалға берілген жер учаскелерінде бюджет қаражаты есебінен толық немесе жартылай құрылған инфрақұрылым объектілері жалға беріледі.
Басқарушы компания, арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе қосалқы қызметті іске асыратын тұлға өзіне екінші рет уақытша өтеулі жер пайдалануға берілген жер учаскесі аумағында оған қажетті инфрақұрылым объектілерін өз есебінен салуды жүзеге асыруға құқылы.

8. Решение о создании специальной экономической зоны и приоритетных видах деятельности, соответствующих целям создаваемой специальной экономической зоны, принимается Президентом Республики Казахстан по представлению Правительства Республики Казахстан.
Положение о специальной экономической зоне, целевые индикаторы функционирования соответствующей специальной экономической зоны, критический уровень недостижения целевых индикаторов, перечень видов государственных услуг, предоставляемых на территории СЭЗ по принципу "одного окна", утверждаются Президентом Республики Казахстан.
Статья 8. Экспертный совет
1. Экспертный совет создается по решению Правительства Республики Казахстан в целях рассмотрения вопросов о целесообразности создания или упразднения специальной экономической зоны.
Положение и состав Экспертного совета утверждается Правительством Республики Казахстан.
Статья 9. Условия функционирования специальной
экономической зоны
1. Специальная экономическая зона создается на срок до двадцати пяти лет.
2. Специальные экономические зоны создаются на земельных участках, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование, либо на земельных участках, принудительно отчужденных у собственников земельных участков и землепользователей для государственных нужд в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан. Основанием такого принудительного отчуждения является создание специальных экономических зон в случае отсутствия в государственной собственности необходимых для этого земельных участков.
3. Земельные участки, на которых создается специальная экономическая зона, передаются во временное возмездное землепользование управляющей компании, участнику специальной экономической зоны либо лицу, осуществляющему вспомогательную деятельность, в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан, на срок, на который была создана специальная экономическая зона.
4. Земельные участки, на которых создается специальная экономическая зона, должны быть обеспечены объектами инфраструктуры за счет государственного бюджета и/или иных не запрещенных законодательством Республики Казахстан источников, в соответствии с технико-экономическим обоснованием специальной экономической зоны.
Порядок финансирования за счет средств государственного бюджета строительства или реконструкции объектов инфраструктуры на земельных участках, переданных управляющей компании, участнику специальной экономической зоны или лицу, осуществляющему вспомогательную деятельность, в аренду, определяется бюджетным законодательством Республики Казахстан.
В аренду управляющей компании, участнику специальной экономической зоны либо лицу, осуществляющему вспомогательную деятельность, также передаются объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств на земельных участках, переданных указанным лицам в аренду.
Управляющая компания, участник специальной экономической зоны или лицо, осуществляющее вспомогательную деятельность, вправе осуществлять за свой счет строительство необходимых им объектов инфраструктуры на территории земельного участка, переданного им во временное возмездное землепользование.

Осы Заңның 9-бабының 2, 3 және 4-тармақтарының ережелері осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының жеке меншігіндегі жер учаскелеріне қатысты болмайды.
5. Арнайы экономикалық аймақтардың аумағында арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларына мемлекеттік қызмет көрсеткен кезде:
1) арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларына мемлекеттік қызметті уақытылы және сапалы көрсетуді;
2) көрсетілетін мемлекеттік қызметтер бойынша арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына ақпараттық көмек көрсетуді қамтамасыз ететін «бір көз» принципі қолданылады.
6. «Бір терезе» принципі бойынша арнайы экономикалық аймақ қатысушыларына мемлекеттік қызметті ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
10-бап. Арнайы экономикалық аймақты тарату
1. Арнайы экономикалық аймақ осы арнайы экономикалық аймақ құрылған мерзім аяқталған соң таратылады. Арнайы экономикалық аймақтың әрекет ету мерзімі арнайы экономикалық аймақ құру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің тиісті актісімен айқындалады.
2. Нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің сындарлы деңгейі жағдайында арнайы экономикалық аймақты Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті мерзімінен бұрын таратады.
3. Арнайы экономикалық аймақ таратылғаннан кейін арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының және арнайы экономикалық аймақ аумағында жер учаскесін жалға алатын қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген тәртіппен осы жер учаскелерін басымдықпен сатып алу құқығы бар.
11-бап. Өтінім берушілерге қойылатын жалпы талаптар
1. Өтінім беруші техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес келетін мөлшерде арнайы экономикалық аймақ аумағындағы қызметті жүзеге асыру үшін ақшалай қаражатқа, айналымнан алынбаған өзге де мүлікке ие болуға тиіс. Өтініш берушінің қызметі арнайы экономикалық аймақ аумағында жүзеге асырылатын қызметтің мақсаттары мен түрлеріне сәйкес келуге тиіс.
2. Өтінім беруші:
1) жер қойнауын пайдаланушылар болып табылмауы;
2) акцизделетін тауарларды өндірмеуге (моторлы көлік құралдарын қоспағанда) тиіс.
12-бап. Өтінім берушінің арнайы экономикалық аймақ
қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру және
оны арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының
бірыңғай тізіліміне қосу үшін берілетін құжаттар
1. Арнайы экономикалық аймаққа қатысушының қызметі өтінім беруші уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінім негізінде онымен басқарушы компания жасасатын шартқа сәйкес және негізде жүзеге асырылады.

Положения пунктов 2, 3 и 4 статьи 9 настоящего Закона не распространяются на земельные участки, находящиеся в частной собственности участников специальных экономических зон, созданных до введения в действие настоящего Закона.
5. На территории специальных экономических зон при предоставлении государственных услуг участникам специальных экономических зон применяется принцип "одного окна", обеспечивающего:
1) своевременное и качественное предоставление государственных услуг участникам специальной экономической зоны;
2) оказание информационной помощи участникам специальной экономической зоны по предоставляемым государственным услугам.
6. Порядок предоставления государственных услуг участникам специальных экономических зон по принципу "одного окна" определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 10. Упразднение специальной экономической зоны
1. Специальная экономическая зона упраздняется по истечении срока, на который данная специальная экономическая зона была создана. Срок действия специальной экономической зоны определяется соответствующим актом Президента Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны.
2. В случае критического уровня недостижения целевых индикаторов специальная экономическая зона досрочно упраздняется Президентом Республики Казахстан по представлению Правительства Республики Казахстан.
3. После упразднения специальной экономической зоны, участники специальной экономической зоны и лица, осуществлявшие вспомогательную деятельность, арендовавшие земельные участки на территории специальной экономической зоны, имеют право преимущественной покупки этих земельных участков в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан.
Статья 11. Общие требования к заявителям
1. Заявитель должен обладать денежными средствами, иным имуществом, не изъятым из оборота, для осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны в размере, соответствующем технико-экономическому обоснованию. Деятельность заявителя должна соответствовать целям и видам деятельности, осуществляемым на территории специальной экономической зоны.
2. Заявитель не должен:
1) являться недропользователем;
2) производить подакцизные товары (за исключением моторных транспортных средств).
Статья 12. Документы, подаваемые заявителем для
осуществления деятельности в качестве
участника специальной экономической зоны и
включения его в единый реестр участников
специальной экономической зоны
1. Деятельность участника специальной экономической зоны осуществляется на основании и в соответствии с договором, заключаемым с ним управляющей компанией на основании заявки по форме, утвержденной уполномоченным органом.

2. Өтінімге қағаз және электрондық тасығыштағы мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінім берушінің сауалнамасы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу / қайта тіркеу туралы куәліктің нотариалдық куәландырылған көшірмесі;
3) өтінім берушінің бірінші басшысының жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшірмесі;
4) салық төлеуші куәлігінің нотариалдық куәландырылған көшірмесі немесе сәйкестендіру нөмірі бар (2012 жылғы 1 қаңтардан бастап) құжаттың нотариалдық куәландырылған көшірмесі. Егер заңды тұлға Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмесе, онда Қазақстан Республикасының салық қызметі органдарында салық төлеуші ретінде мемлекеттік тіркеудің жоқтығы туралы ақпараттың көшірмесі ұсынылады;
5) заңды тұлға жарғысының нотариалдық куәландырылған көшірмесі;
6) арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы заңды тұлғаның жоғары органы шешімінің нотариалдық куәландырылған көшірмесі;
7) өтінім берушінің бірінші басшысы немесе оны алмастыратын тұлға, сондай-ақ, бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған соңғы есептік күнге қаржылық есептіліктің көшірмесі. Егер заңды тұлға құрылған сәттен бастап үш ай етпеген жағдайда, қаржылық есептілік көшірмесі ұсынылмайды;
8) уәкілетті орган белгілеген талаптарға жауап беретін техникалық-экономикалық негіздеме;
9) соңғы қаржы жылындағы шоттар бойынша орташа айлық айналымдарды көрсете отырып, өтінім берушінің қаржылық жағдайы туралы (картотека және несиелік берешектер бойынша мәліметтер) қызмет көрсететін банк анықтамасы;
10) салықтар және бюджетке өзге де міндетті төлемдер бойынша берешектің болуы немесе болмауы туралы тіркеуді есепке алу орны бойынша салық қызметі органынан анықтама. Егер заңды тұлға Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда, онда Қазақстан Республикасының салық қызметі органдарында салық төлеуші ретінде мемлекеттік тіркеудің жоқтығы туралы анықтама көшірмесі ұсынылады.
Егер Қазақстан Республикасы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылмайтын заңды тұлғалар ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше белгіленсе, осы баптың 2-тармағының 2), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ, қосымша берілетін сауда тізілімінен үзінді немесе заңды тұлғаның заңнама бойынша шетелдік мемлекеттің заңды тұлғасы болып табылатынын куәландыратын өзге де құжат заңдастырылып, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі нотариалдық куәландырылған көшірмесімен ұсынылуға тиіс.

2. К заявке прилагаются следующие документы на бумажном и электронном носителе:
1) анкета заявителя по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
2) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность первого руководителя заявителя;
4) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства налогоплательщика (до 1 января 2012 года) или нотариально засвидетельствованная копия документа с идентификационным номером (с 1 января 2012 года). В случае если юридическое лицо не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрировано в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется копия справки об отсутствии государственной регистрации в качестве налогоплательщика в органах налоговой службы Республики Казахстан;
5) нотариально засвидетельствованная копия устава юридического лица;
6) нотариально засвидетельствованная копия решения высшего органа юридического лица об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны;
7) копия финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подписанная первым руководителем заявителя или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером);
8) технико-экономическое обоснование проекта, отвечающее требованиям, установленным уполномоченным органом;
9) справка обслуживающего банка о финансовом состоянии заявителя (сведения по картотеке и ссудным задолженностям) с указанием среднемесячных оборотов по счетам за последний финансовый год;
10) справка с органа налоговой службы по месту регистрационного учета о наличии или отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет. В случае если юридическое лицо не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрировано в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется копия справки об отсутствии государственной регистрации в качестве налогоплательщика в органах налоговой службы Республики Казахстан.
Если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, юридическими лицами, не являющимися резидентами Республики Казахстан, документы, указанные в подпунктах 2), 5) и 6) пункта 2 настоящей статьи, а также дополнительно предоставляемая выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, должны быть легализованы и представлены с нотариально засвидетельствованным переводом на государственном и русском языках.

13-бап. Арнайы экономикалықтың аймақ қатысушысы ретінде
қызметті жүзеге асыруға арналған өтінімді
қарастыру рәсімдері
1. Өтінім беруші өтінім бергеннен кейін басқарушы компания:
1) өтінімді ол берілген күні өтінімдерді тіркеу журналына тіркейді;
2) ұсынылған құжаттардың толық пакетін тексереді;
3) ұсынылған құжаттар белгіленген тізбеге сәйкес келмеген жағдайда өтінімді оны берген күні қараусыз қайтарады. Өтінімді қайтару өтінім берушіні жіберілген кемшіліктерді жойғаннан кейін қайта өтінім бере отырып, басқарушы компанияға жүгіну құқығынан айырмайды.
2. Басқарушы компания мәлімденген қызмет түрінің басым қызмет түрлеріне сәйкес келмеген жағдайда, өтініш берушімен арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасаудан бас тартады.
3. Қызмет түрінің басым қызмет түрлеріне сәйкес келген жағдайда Басқарушы компания уәкілетті органнан тиісті шешім алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушімен арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасайды.
4. Басқарушы компания арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың көшірмесін қоса бере отырып, бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
Басқарушы компаниядан арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасу туралы хабарлама алғаннан кейін уәкілетті орган арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізіліміне өтініш беруші туралы мәліметтерді енгізеді.
5. Басқарушы компания арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде бұл туралы салық қызметіне және кеден органдарына хабарлайды.
6. Салық қызметі органдары мен кеден органдары басқарушы компаниядан арнайы экономикалық аймақ қатысушысын тіркеу туралы құжаттарды алғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық аймақ қатысушысын есепке алуды жүзеге асырады.
7. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркеу туралы куәліктің негізінде арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы арнайы экономикалық аймақтың шегінде өзінің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін тоқтатады.
8. Арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарт мына жағдайларда күшін жояды:

Статья 13. Процедура рассмотрения заявки на осуществление
деятельности в качестве участника специальной
экономической зоны
1. При представлении заявителем заявки управляющая компания:
1) регистрирует заявку в журнале регистрации заявок в день ее подачи;
2) проверяет полноту пакета представленных документов;
3) возвращает заявку без рассмотрения в день ее подачи в случае несоответствия предоставленных документов установленному перечню. Возвращение заявки не лишает заявителя права обратиться в управляющую компанию с повторной заявкой после устранения допущенных недостатков.
2. Управляющая компания отказывает заявителю в заключении договора об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны в качестве участника специальной экономической зоны в случае несоответствия заявленного вида деятельности приоритетным видам деятельности.
3. При соответствии заявленного вида деятельности приоритетным видам деятельности Управляющая компания в течение десяти рабочих дней со дня получения соответствующего решения уполномоченного органа заключает с заявителем договор об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны.
4. Управляющая компания в течение двух рабочих дней после заключения договора об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны извещает об этом уполномоченный орган с приложением копии договора об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны.
После получения от управляющей компании извещения о заключении договора об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны, уполномоченный орган вносит сведения о заявителе в единый реестр участников специальной экономической зоны.
5. Управляющая компания в течение двух рабочих дней со дня заключения договора об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны уведомляет об этом органы налоговой службы и таможенные органы.
6. Органы налоговой службы и таможенные органы после получения уведомления от управляющей компании о заключении договора с участником специальной экономической зоны осуществляют учет участника специальной экономической зоны в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
7. На основании заключенного договора об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны участник специальной экономической зоны прекращает деятельность своих структурных подразделений за пределами специальной экономической зоны.
8. Действие договора об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны прекращается в случае:

1) арнайы экономикалық аймақ таратылған;
2) арнайы экономикалық аймақ қатысушысымен арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың мерзімі аяқталған немесе мерзімінен бұрын бұзылған;
3) залал келтірілген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын мөлшерде бюджетке залал келтірген құқық бұзушылықты арнайы экономикалық аймақ қатысушысының жасағаны туралы соттың шешімі заңды күшіне енген жағдайда уәкілетті орган жүзеге асырады.
Басқарушы компания әрекет ету аумағында арнайы экономикалық аймақ тұрған салық қызметі органдары мен кеден органдарына арнайы экономикалық аймақ қатысушысымен арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың күші жойылғаны туралы хабарлайды.
14-бап. Арнайы экономикалық аймақ аумағында қосалқы
қызметті жүзеге асыруға тұлғаларды жіберу үшін
берілетін құжаттар
1. Қосалқы қызмет арнайы экономикалық аймақтың қатысушысымен жасалатын шартқа сәйкес және оның негізінде арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асырылады, онда қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлғаны кіргізу рәсімін өту үшін мерзім көзделуі тиіс.
2. Заңды тұлға басқарушы компанияға қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлға ретінде кіруге арналған өтінімді уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынады.
3. Өтінімге қағаз және электронды тасығыштағы мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сауалнама;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі;
3) бірінші басшының жеке куәлігінің көшірмесі;
4) салық төлеуші куәлігінің көшірмесі (2012 жылғы 1 қаңтарға дейінгі), сәйкестендіру нөмірі бар құжаттың көшірмесі (2012 жылғы 1 қаңтардан бастап). Егер заңды тұлға Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмесе, онда Қазақстан Республикасының салық қызметі органдарында салық төлеуші ретінде мемлекеттік тіркеудің болмауы туралы анықтаманың көшірмесі ұсынылады;
5) заңды тұлға жарғысының көшірмесі;
6) арнайы экономикалық аймақ қатысушымен жасалған шарттың көшірмесі.
Егер, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылмайтын заңды тұлғалар, осы баптың 2-тармағының 2), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ қосымша ұсынылатын сауда тізілімінен үзінді көшірмесі немесе заңды тұлға шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын басқа құжат заңдастырылуға, әрі мемлекеттік және орыс тілдерінде нотариалдық куәландырылған аудармасымен ұсынылуға тиіс.

1) упразднения специальной экономической зоны;
2) истечения срока или досрочного расторжения договора об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны с участником специальной экономической зоны.
Управляющая компания уведомляет органы налоговой службы и таможенные органы в зоне действия которых находится специальная экономическая зона о прекращении договора об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны с участником специальной экономической зоны.
Статьи 14. Документы, подаваемые для допуска лиц к
осуществлению вспомогательной деятельности на
территории специальной экономической зоны
1. Вспомогательная деятельность осуществляется на территории специальной экономической зоны на основании и в соответствии с договором, заключаемым с участником специальной экономической зоны, в котором должен быть предусмотрен срок для прохождения процедуры допуска лица, осуществляющего вспомогательную деятельность.
2. Юридическое лицо представляет в управляющую компанию заявку на допуск в качестве лица, осуществляющего вспомогательную деятельность, по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. К заявке прилагаются следующие документы на бумажном и электронном носителе:
1) анкета, по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
2) копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копия удостоверения личности первого руководителя;
4) копия свидетельства налогоплательщика (до 1 января 2012 года), копия документа с идентификационным номером (с 1 января 2012 года). Если юридическое лицо не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрировано в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется копия справки об отсутствии государственной регистрации в качестве налогоплательщика в органах налоговой службы Республики Казахстан;
5) копия устава юридического лица;
6) копия договора с участником специальной экономической зоны.
Если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, юридическими лицами, не являющимися резидентами Республики Казахстан документы, указанные в подпунктах 2), 5) пункта 2 настоящей статьи, а также дополнительно предоставляемая выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства должны быть легализованы и представлены с нотариально засвидетельствованным переводом на государственном и русском языках.

15-бап. Тұлғаларды арнайы экономикалық аймақ аумағында
қосалқы қызметті жүзеге асыруға кіргізу
негіздемесі мен рәсімі
1. Қосалқы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға ретінде кіргізуге өтінім түскен кезде басқарушы компания:
1) ұсынылған құжаттардың осы Заңның 14-бабының 3-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесіне сәйкестігін тексереді;
2) қосалқы қызметтің мәлімделген түрін уәкілетті орган бекіткен қосалқы қызмет түрлерінің тізбесіне сәйкестігін тексереді;
3) өтінімді өтінімдерді тіркеу журналына тіркейді. Өтінімнің тіркелген күні оның берілген күні болып табылады.
2. Берілген құжаттар осы Заңның 14-бабының 3-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесіне сәйкес келген жағдайда және мәлімделген қызмет түрінің уәкілетті орган бекіткен қосалқы қызмет түрлерінің тізбесіне сәйкес келген жағдайда, өтінімді берген заңды тұлға арнайы экономикалық аймақ аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыруға жіберілген болып саналады.
Басқарушы компания өтінім тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтінім берген заңды тұлғаға, сондай-ақ жұмыс істейтін аймақтағы арнайы экономикалық аймақ орналасқан кеден органына арнайы экономикалық аймақ аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыруға заңды тұлғаны кіргізу туралы хабарлайды.
3. Ұсынылған құжаттар осы Заңның 11-бабының 3-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесіне сәйкес келмеген және (немесе) мәлімделген қызмет түрінің уәкілетті орган бекіткен қосалқы қызмет түрлерінің тізбесіне сәйкес келмеген жағдайда басқарушы компания өтінім тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтінімді қайтарады. Өтінімді қайтару заңды тұлғаның жол берілген кемшіліктерді жойғаннан кейін басқарушы компанияға қайта өтініммен жүгіну құқығынан айырмайды.
16-бап. Арнайы экономикалық аймақ аумағында коммуналдық
қызметтерді ұсыну
Арнайы экономикалық аймақ аумағында электр, жылу энергиясымен, газбен, сумен жабдықтауды жүзеге асырушы және коммуналдық қызмет көрсетуші жеткізушілер осындай қызметтің өзге тұтынушылары үшін ұқсас осындай қызметтерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
4-тарау. Арнайы экономикалық аймақты басқару
17-бап. Басқарушы компанияның функциялары
1. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларына:
1) арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу мәселесі бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
2) жер учаскелерін екінші рет уақытша өтеулі жер пайдалануға беру және арнайы экономикалық аймақ қатысушылары мен қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға инфрақұрылым объектілерін жалға беру (қосалқы жалға беру);

Статья 15. Основание и процедура допуска лиц к
осуществлению вспомогательной деятельности на
территории специальной экономической зоны
1. При поступлении заявки на допуск в качестве юридическим, осуществляющего вспомогательную деятельность, управляющая компания:
1) проверяет соответствие предоставленных документов перечни документов, указанному в пункте 3 статьи 14 настоящего Закона;
2) проверяет соответствие заявленного вида вспомогательной деятельности на соответствие перечню видов вспомогательной деятельности, утвержденному уполномоченным органом;
3) регистрирует заявку в журнале регистрации заявок. Датой регистрации заявки является день ее подачи.
2. При соответствии предоставленных документов перечню документов, указанному в пункте 3 статьи 14 настоящего Закона, и соответствии заявленного вида деятельности перечню видов вспомогательной деятельности, утвержденному уполномоченным органом, юридическое лицо, подавшее заявку, считается допущенным к осуществлению вспомогательной деятельности на территории специальной экономической зоны.
Управляющая компания в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявки извещает юридическое лицо, подавшее заявку, а также таможенный орган в зоне действия которого находится специальная экономическая зона, о допуске юридического лица к осуществлению вспомогательной деятельности на территории специальной экономической зоны.
3. В случае несоответствия предоставленных документом перечню документов, указанному в пункте 3 статьи 11 настоящего Закона, и (или) несоответствия заявленного вида деятельности перечню видов вспомогательной деятельности, утвержденному уполномоченным органом, управляющая компании возвращает заявку в течении трех рабочих дней со дня регистрации заявки. Возвращение заявки не лишает юридическое лицо права обратиться и управляющую компанию с повторной заявкой после устранения допущенных недостатков.
Статья 16. Предоставление коммунальных услуг на
территории специальной экономической зоны
Поставщики, осуществляющие снабжение территории специальной экономической зоны электрической, тепловой энергией, газом, водой и оказывающие коммунальные услуги, обязаны обеспечить доступ к таким услугам, аналогичный для иных потребителей таких услуг.
Глава 4. Управление специальной экономической зоной
Статья 17. Функции управляющей компании
1. К функциям управляющей компании специальной экономической зоны относятся:
1) взаимодействие с государственными органами по вопросам функционирования специальных экономических зон;
2) предоставление во вторичное временное возмездное землепользование земельных участков и предоставление в аренду (субаренду) объектов инфраструктуры участникам специальной экономической зоны и лицам, осуществляющим вспомогательную деятельность;

3) арнайы экономикалық аймаққа қатысушылармен арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды жасау және бұзу;
4) арнайы экономикалық аймаққа қатысушылардың жыл сайынғы есептерінің негізінде уәкілетті орган белгілеген тәртіппен уәкілетті органға арнайы экономикалық аймақтың қызметі туралы ақпаратты ұсыну;
5) арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушыларын тарту;
6) инфрақұрылым объектілерін салу үшін және арнайы экономикалық аймақтың өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін инвестициялар тарту;
7) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына екінші рет уақытша өтеулі жер пайдалануға берілмеген жер учаскелеріне бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асыру жатады.
18-бап. Басқарушы компанияны құру
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың жергілікті атқарушы органы (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) арнайы экономикалық аймақты құру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің актісі қолданысқа енгізілгеннен кейін басқарушы компанияны құру туралы және/немесе құруға қатысу туралы шешім қабылдануы тиіс.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе аумағында арнайы экономикалық аймақ орналасқан облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары, сондай-ақ заңды тұлғалар, оның ішінде басқа елдерде немесе Қазақстан Республикасында арнайы экономикалық аймақты басқару тәжірибесі бар тұлғалар Басқарушы компанияның құрылтайшысы бола алады.
Арнайы экономикалық аймақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының атынан Қазақстан Республикасының орталық немесе жергілікті атқарушы органдардың бастамасы бойынша құрылған жағдайда егер арнайы экономикалық аймақ құру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің актісімен өзгеше белгіленбесе, басқарушы компания шығарған дауыс беруші акциялардың елу пайыздан астамы тиесілі болуға тиіс.
Арнайы экономикалық аймақ заңды тұлғалардың бастамасы бойынша құрылған жағдайда, Қазақстан Республикасына басқарушы компания шығарған дауыс беруші акциялардың кемінде жиырма бес пайызы тиесілі болуға тиіс.
3. Басқарушы компанияның жарғылық капитал мөлшері:
арнайы экономикалық аймақ құрылғаннан кейін кемінде екі жыл ішінде арнайы экономикалық аймаққа бөлінген жер учаскесін игеру және қызмет көрсету бойынша шығыстарды;
инфрақұрылымды дамыту және арнайы экономикалық аймақты басқару үшін қажетті жылжымайтын мүлік объектілерін сатып алуды және (немесе) оларды салуды;
арнайы экономикалық аймақтың ішкі инфрақұрылымын дамыту бойынша жобалау-құрылыс жұмыстары мен өзге де күрделі шығындарды арнайы экономикалық аймақты құрудың экономикалық негіздемесіне сәйкес төленуін;
экономикалық аймақта жұмыс істейтін алғашқы екі жыл ішінде басқарушы компанияның әкімшілік шығындарын төлеуді қажетті қаржыландыруды қамтамасыз етуге тиіс.

3) заключение и расторжение договоров об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны с участниками специальной экономической зоны;
4) предоставление уполномоченному органу информации о деятельности специальных экономических зон в порядке, установленном уполномоченным органом, на основании ежегодных отчетов участников специальных экономических зон;
5) привлечение потенциальных участников специальной экономической зоны;
6) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и для осуществления иных видов деятельности специальных экономических зон;
7) осуществление строительства объектов инфраструктуры согласно утвержденному технико-экономическому обоснованию на земельных участках, не переданных участникам специальной экономической зоны во вторичное временное возмездное землепользование.
Статья 18. Создание управляющей компании
1. После введения в действие акта Президента Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) принимается решение о создании и/или об участии в создании управляющей компании.
2. Учредителями управляющей компании могут выступать Правительство Республики Казахстан или местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы), на территории которых расположена специальная экономическая зона, а также юридические лица, в том числе лица, имеющие опыт управления специальными экономическими зонами в других странах или в Республике Казахстан.
В случае создания специальной экономической зоны по инициативе центральных или местных исполнительных органов Республике Казахстан, в лице Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), должно принадлежать более пятидесяти процентов голосующих акций, выпущенных управляющей компанией, если иное не установлено актом Президента Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны.
В случае создания специальной экономической зоны по инициативе иных юридических лиц, Республике Казахстан должно принадлежать не менее двадцати шести процентов голосующих акций, выпущенных управляющей компанией.
3. Первое учредительное собрание управляющей компании должно быть проведено не позднее тридцати календарных дней со дня принятия решения Правительства Республики Казахстан об участии Республики Казахстан в создании управляющей компании.

4. Басқарушы компанияның бірінші құрылтай жиналысы Қазақстан
Республикасының басқарушы компанияны құруға қатысуы туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі шешім қабылдаған күнінен бастап отыз күнтізбелік күннен кешіктірілмей өткізілуге тиіс.
5. Басқарушы компания заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте арнайы экономикалық аймақтың орналасқан орны бойынша тіркеледі.
19-бап. Басқарушы компанияның қызметін қаржыландыру
1. Басқарушы компанияның қызметін қаржыландыру мыналар есебінен жүзеге асырылады:
1) уәкілетті органмен айқындалған тәртіпте және көлемде арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына басқарушы компания ұсынатын қызмет үшін сыйақы;
2) нысаналы қарыздық қаржыландыру;
3) жылжымайтын мүлік (жер учаскелері, инфрақұрылым объектілері, өзге де мүлік) объектілерін жалға және немесе қосалқы жалға беруден түсетін табыс;
4) басқарушы компанияның қызметінен түсетін Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де кірістер.
20-бап. Басқарушы компанияны тарату
1. Арнайы экономикалық аймақтың әрекет ету мерзімі біткеннен немесе арнайы экономикалық аймақты мерзімінен бұрын тарату туралы шешім қабылданғаннан кейін, басқарушы компанияның акционерлері, осы бапта көрсетілген жағдайдың біреуі басталған күннен бастап, қырық бес күнтізбелік күннен кешіктірмей басқарушы компанияның таратылғаны туралы шешім қабылдауы тиіс.
2. Басқарушы компанияның таратылуы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Басқарушы компанияның таратылуы туралы шешімді басқарушы компанияның акционерлері қабылдамаған жағдайда, басқарушы компания мәжбүрлеу тәртібімен таратылуға жатады.
5-тарау. Арнайы экономикалық аймақтың құқықтық режимі және
жұмыс істеу шарттары
21-бап. Арнайы экономикалық аймаққа қатысушылардың қызметі
1. Арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметтің басым және қосымша түрлері жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Құрылатын арнайы экономикалық аймақтың мақсаттарына сәйкес келетін басым қызмет түрлері Қазақстан Республикасының Арнайы экономикалық аймақтар құру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің актісімен белгіленеді.
22-бап. Арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі
1. Арнайы экономикалық аймақ аумағында арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін ерекше жағдайлар ұсынуды білдіретін Қазақстан Республикасының салық, кеден және өзге де заңнамасында белгіленген арнайы құқықтық режим қолданыста болады.
2. Арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына ғана қатысты болады.

4. Управляющая компания регистрируется по месту расположения специальной экономической зоны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц.
Статья 19. Финансирование деятельности управляющей
компании
Финансирование деятельности управляющей компании осуществляется за счет:
1) вознаграждения за услуги, предоставляемые управляющей компанией участникам специальной экономической зоны в порядке и размере, определенном уполномоченным органом;
2) целевого заемного финансирования;
3) доходов от сдачи в аренду и (или) субаренду объектов недвижимости (земельных участков, объектов инфраструктуры, иного имущества);
4) иных незапрещенных законодательством Республики Казахстан доходов от деятельности управляющей компании.
Статья 20. Ликвидация управляющей компании
1. После истечения срока действия специальной экономической зоны или принятия решения о досрочном упразднении специальной экономической зоны, акционеры управляющей компании должны принять решение о ликвидации управляющей компании не позднее сорока пяти календарных дней со дня наступления одного из событий, указанных в настоящей статье.
В случае не принятия акционерами управляющей компании решения о ликвидации управляющей компании, управляющая компания подлежит ликвидации в принудительном порядке.
2. Ликвидация управляющей компании осуществляется в порядке, определенном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Правовой режим и условия функционирования специальной экономической зоны
Статья 21. Деятельность в специальной экономической зоне
1. В специальных экономических зонах могут осуществляться приоритетные и вспомогательные виды деятельности.
2. Приоритетные виды деятельности, соответствующие целям создаваемой специальной экономической зоны, устанавливаются актом Президента Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны.
Статья 22. Специальный правовой режим специальной
экономической зоны
1. На территории специальной экономической зоны действует специальный правовой режим, установленный налоговым, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан, заключающийся в предоставлении участникам специальной экономической зоны особых условий для осуществления предпринимательской деятельности.
2. Специальный правовой режим специальной экономической зоны распространяется на участников специальной экономической зоны, осуществляющих только приоритетные виды деятельности.

23-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына салық салу
Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бюджетке төленетін салықтар және басқа да міндетті төлемдер салынады.
24-бап. Арнайы экономикалық аймақтардағы кедендік реттеу
1. Арнайы экономикалық аймақ аумағында немесе оның бөлігінде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданыста болады.
Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданыста болатын арнайы экономикалық аймақтың шекаралары Арнайы экономикалық аймақтар құру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына сәйкес айқындалады.
2. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кедендік заңнамаларына сәйкес қолданылады.
3. Арнайы экономикалық аймақтың аумағы Кеден одағының кедендік аумағының бір бөлігі болып табылады.
4. Еркін кеден аймағының кедендік рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтың аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтың аумағында кедендік бақылауды Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кедендік заңнамаларына сәйкес кеден органдары жүзеге асырады.
25-бап. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімдеріне
орналастырылатын тауарлар
Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасында айқындалған тәртіпте және жағдайға еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімдеріне орналастырылатын еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақ аумағына әкелінген тауарлар және салықтар, кедендік баждар, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсаттары үшін Кеден одағының кедендік аумағынан тыс ретінде қаралады.
26-бап. Шетелдік жұмыс күшін тарту
1. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары халықты жұмыспен қамту туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шетелдік қызметкерлердің санаттарын шетелдік жұмыс күшін тарту рұқсатын алмай тартуға құқылы.
2. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды үйлестіретін орталық атқарушы орган белгілеген тәртіппен және нысанда арнайы экономикалық аймақ орналасқан аумақтағы жергілікті атқарушы органға шетелдік жұмыс күшін тарту туралы ақпаратты беруге міндетті.

Статья 23. Налогообложение участников специальной
экономической зоны
Участники специальной экономической зоны облагаются налогами и другими обязательными платежами в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Статья 24. Таможенное регулирование в специальных
экономических зонах
1. На территории специальной экономической зоны или на ее части действует таможенная процедура свободной таможенной зоны.
Границы специальной экономической зоны, в пределах которых действует таможенная процедура свободной таможенной зоны, определяются в соответствии с актом Президента Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны.
2. Процедура свободной таможенной зоны применяется в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
3. Территория специальной экономической зоны является частью таможенной территории Таможенного союза.
4. Территория специальной экономической зоны, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля. Таможенный контроль на территории специальной экономической зоны, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется таможенными органами в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
Статья 25. Товары, помещаемые под таможенную процедуру
свободной таможенной зоны
Товары, ввезенные на территорию специальной экономической зоны, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны помещаются под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в порядке и на условиях, определенных таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан, и рассматриваются как находящиеся вне таможенной территории Таможенного союза для целей применения таможенных пошлин, налогов, а также мер нетарифного регулирования.
Статья 26. Привлечение иностранной рабочей силы
1. Участники специальной экономической зоны вправе привлекать категории иностранных работников, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о занятости населения, без получения разрешений на привлечение иностранной рабочей силы.
2. Участники специальной экономической зоны обязаны предоставлять информацию о привлечении иностранной рабочей силы в местный исполнительный орган, на территории которого расположена специальная экономическая зона, в порядке и форме, установленным центральным исполнительным органом, координирующим реализацию государственной политики в сфере занятости населения.

3. Жұмысқа виза беру, шетелдік азаматтарды көші-қон есебіне алу көші-қон саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
27-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларын
құқықтық қорғау кепілдігі
1. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Заңмен және Республиканың өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен қамтамасыз етілетін құқықтар мен мүдделерді қорғауға кепілдік беріледі.
2. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес келмейтін актілерді шығаруы нәтижесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес осы органдардың лауазымдық тұлғаларының заңсыз әрекеттері (әрекетсіздігі) салдарынан оған келтірілген зиянды өтеуге құқығы бар.
3. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысының мүлкін ықтиярсыз алуға (мемлекет иелігіне алу, реквизиция) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекет мұқтажы үшін рұқсат етіледі.
4. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметін жүзеге асырудан алынған табысты өз қалауы бойынша пайдалануға құқылы.
6-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер
28-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған арнайы экономикалық аймақтар оларды тарату немесе осы экономикалық аймақ құрылған мерзімнен өтуі туралы шешім қабылданғанға дейін өз мәртебесін сақтайды. Арнайы экономикалық аймақтардың әкімшіліктері (дирекциялары) басқарушы компания құрғанға дейін, бірақ уәкілетті орган айқындаған мерзімнен аспайтын мерзімге басқарушы компанияның функцияларын орындауы мүмкін.
2. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған арнайы экономикалық аймақтарды басқару үшін оператор компаниялар тартылған арнайы экономикалық аймақтарда осы компаниялар оларды жаңадан құрылған басқарушы компаниялар бергенге дейін, бірақ осы Заң қолданысқа енгізілген сәттен бастап бір жылдан аспайтын мерзімде басқарушы компаниялардың функцияларын орындауы мүмкін. Басқарушы компанияның функцияларын арнайы экономикалық аймақтар үшін тартылған оператор компанияның орындауы туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
3. Басқарушы компания құрылған күннен бастап арнайы экономикалық аймақтың әкімшілігі (дирекциясы) басқарушы компанияға арнайы экономикалық аймаққа қатысты барлық құжаттар мен ақпаратты беруге міндетті, одан кейін осы әкімшілік (дирекция) таратылуға тиіс.

3. Выдача виз на работу, миграционный учет иностранных граждан осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции.
Статья 27. Гарантии правовой защиты участников
специальной экономической зоны
1. Участникам специальной экономической зоны гарантируется защита прав и интересов, которая обеспечивается Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2. Принудительное изъятие имущества участника специальной экономической зоны (национализация, реквизиция) для государственных нужд допускается в исключительных случаях и в порядке, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
3. Участники специальной экономической зоны вправе использовать по своему усмотрению доходы, полученные от осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны.
Глава 6. Заключительные и переходные положения
Статья 28. Переходные положения
1. Специальные экономические зоны, созданные до введения в действие настоящего Закона, сохраняют свой статус до принятия решения об их упразднении или истечения срока, на который данная специальная экономическая зона была создана. Администрации (дирекции) специальных экономических зон могут выполнять функции управляющих компаний до создания управляющей компании, но не более срока, определенного уполномоченным органом.
2. В специальных экономических зонах, созданных до введения в действие настоящего Закона, где для управления специальными экономическими зонами привлечены компании-операторы, данные компании могут выполнять функции управляющих компаний до создания управляющей компании, но не более чем в течение одного года с момента ведения в действие настоящего Закона. Решение о выполнении функций управляющей компании, привлеченной компанией-оператором для специальной экономической зоны, принимается уполномоченным органом.
3. В срок не позднее одного года с даты создания управляющей компании, администрация (дирекция) специальной экономической зоны обязана передать управляющей компании все документы и информацию, касающиеся специальной экономической зоны, после чего данная администрация (дирекция) подлежит упразднению.

4. Басқарушы компания құрылған күннен бастап уәкілетті орган мен оператор компаниялар арасында жасалған шарттар бұзылуға тиіс.
29-бап. Қорытынды ережелер
1. Осы Заң оның бірінші ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
2. «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 6 шілдедегі № 274-ІІІ Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 14, 104-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4. С даты создания управляющей компании, договоры, заключенные между уполномоченным органом и компаниями-операторами, подлежат расторжению.
Статья 29. Заключительные положения
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 6 июля 2007 года № 274-III "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 14, ст.104; 2010 г., № 15, ст. 71).
Президент Республики
Казахстан