"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғалардың қылмыстық жауапкершілігін енгізу мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 371 Қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы ҚР Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2012.03.12 N 324 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғалардың қылмыстық жауапкершілігін енгізу мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғалардың қылмыстық жауаптылығын енгізу мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу введения уголовной ответственности юридических лиц"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2010 года № 371
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 12.03.2012 № 324.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу введения уголовной ответственности юридических лиц».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросу введения уголовной
ответственности юридических лиц
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 апреля 2010 года):

1) 45-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен
толықтырылсын:
«Заңды тұлғаны қайта құру оған қатысты қылмыстық іс қозғалған кезден бастап және соңғы іс жүргізу шешімі қабылданғанға дейін тоқтатылады.»;
2) 49-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Заңды тұлғаны оған қатысты қылмыстық іс қозғалған сәттен бастап және соңғы іс жүргізу шешімі қабылданғанға дейін таратуға болмайды.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Заңды тұлғаны заңды күшіне енген сот үкімінің негізінде таратуға болмайды.»;
3) 51-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Заңды тұлғаның несие берушілердің талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған мүлкі заңды күшіне енген соттың айыптау үкімінің негізінде мемлекет кірісіне өндіріледі.».
2. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж, № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 9-баптың бірінші бөлігінде «айыпты қоғамдық қауіпті әрекет» деген сөздер «жеке тұлғаның айыпты қоғамдық қауіпті әрекеті (іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі) немесе заңды тұлғаның қоғамдық қауіпті әрекеті (іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі)» деген сөздермен ауыстырылсын;

1) пункт 1 статьи 45 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Реорганизация юридического лица приостанавливается с момента возбуждения в отношении него уголовного дела и до принятия окончательного процессуального решения.»;
2) в статье 49:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Юридическое лицо не может быть ликвидировано с момента возбуждения в отношении него уголовного дела и до принятия окончательного процессуального решения.»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Юридическое лицо может быть ликвидировано на основании вступившего в законную силу приговора суда.»;
3) статью 51 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. На основании вступившего в законную силу обвинительного приговора суда, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов имущество юридического лица обращается в доход государства.».
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 апреля 2010 года; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия терроризму», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 апреля 2010 года):
1) часть первую статьи 9 после слов «(действие или бездействие)» дополнить словами «физического лица или общественно опасное деяние (действие или бездействие) юридического лица»;

2) 10-бап мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«6. Заңды тұлғалар жасаған қылмыс санаттары жеке тұлғаның заңды тұлғаның пайдасына немесе мүддесінде жасаған қылмыстар санаттарына сәйкес келеді.»;
3) 11-бап мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«6. Осы Кодекстің қылмыстың әлденеше рет қайталануы туралы ережелері заңды тұлғалардың әрекетіне (іс-әрекетіне немесе әрекетсіздігіне) қолданылмайды.
Жеке тұлға қылмысты заңды тұлғаның мүддесінде немесе пайдасын әлденеше рет жасаған жағдайда, заңды тұлға осы Кодекстің Ерекше бөлімі бабының қылмыстарды бірнеше мәрте жасағаны үшін жеке тұлғаны жазалауды көздейтін бөлігі бойынша жауапқа тартылады.»;
4) 13-баптың бірінші бөлігінде «адамның» деген сөз «жеке тұлғаның» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«14-бап. Қылмыстық жауапқа тартылуға тиісті адамдар
1. Қылмыстық жауапқа мыналар тартылуға тиіс:
1) есі дұрыс, осы Кодексте белгіленген жасқа толған жеке тұлға;
2) заңды тұлға.
2. Қылмыс жасаған жеке тұлғалар тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінге көзқарасына, нанымына, қоғамдық бірлестіктерге қатыстылығына, тұрғылықты жеріне немесе кез келген өзге жағдаяттарға қарамастан заң алдында бірдей.
3. Заңды тұлғаны қылмыстық жауаптылыққа тарту қылмыстық әрекетті жасаған, ұйымдастырған, азғырған немесе жәрдемдескен айыпты жеке тұлғаны осы қылмысы үшін қылмыстық жауаптылықтан босатпайды, сол сияқты жеке тұлғаны қылмыстық жауаптылыққа тарту заңды тұлғаны осы қылмысы үшін қылмыстық жауаптылықтан босатпайды.»;
6) 15-баптың бірінші бөлігінде «адам» деген сөз «жеке тұлға» деген сөздермен толықтырылсын;
7) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
«18-1-бап. Заңды тұлғалардың қылмыстық жауаптылығы
1. Заңды тұлға осы Кодекстің Ерекше бөлімінде тікелей көзделген жағдайларда ғана қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауапқа тартылады.
2. Егер жеке тұлға заңды тұлғаның пайдасына және мүддесінде органның шешімі бойынша, санкциясымен немесе заңды тұлғаның не мыналарға:
а) заңды тұлғаға өкілдік етуге;
б) заңды тұлғаның атынан шешім қабылдауға;
в) заңды тұлғаның қызметін бақылауға құқығы бар жеке тұлғаның басқару функцияларын жүзеге асыратын адамның мақұлдауы бойынша қылмыстық әрекет жасаған жағдайларда ғана, заңды тұлға жеке тұлғаның жасаған қылмыстық әрекеттері үшін жауап береді.

2) статью 10 дополнить частью шестой следующего содержания:
«6. Категории преступлений, совершенных юридическими лицами, соответствуют категории преступления физического лица, совершенного им в пользу или в интересах юридического лица.»;
3) статью 11 дополнить частью шестой следующего содержания:
«6. Положения настоящего Кодекса о неоднократности преступлений не распространяются на деяния (действие или бездействие) юридических лиц.
В случае неоднократного совершения преступления физическим лицом в интересах или в пользу юридического лица, юридическое лицо привлекается к ответственности по той же части статьи Особенной части настоящего Кодекса, предусматривающей наказание физическому лицу за неоднократность преступлений.»;
4) часть первую статьи 13 после слова «преступления» дополнить словом «физическим»;
5) статью 14 изложить в следующей редакции:
«Статья 14. Лица, подлежащие уголовной ответственности
1. Уголовной ответственности подлежат:
1) вменяемое физическое лицо, достигшее возраста, установленного настоящим Кодексом;
2) юридическое лицо.
2. Физические лица, совершившие преступления, равны перед законом, независимо от происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, принадлежности к общественным объединениям, места жительства или любых иных обстоятельств.
3. Привлечение к уголовной ответственности юридического лица не освобождает от уголовной ответственности за данное преступление виновное физическое лицо, которое совершило, организовало, подстрекало или содействовало совершению преступного деяния, равно как и привлечение к уголовной ответственности физического лица не освобождает от уголовной ответственности за данное преступление юридическое лицо.»;
6) в части первой статьи 15 после слов «подлежит» дополнить словами «физическое»;
7) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
«Статья 18-1. Уголовная ответственность юридических лиц
1. Юридическое лицо подлежит уголовной ответственности за преступление только в случаях, прямо предусмотренных Особенной частью настоящего Кодекса.
2. Юридическое лицо несет ответственность за преступные деяния, совершенные физическим лицом, только в тех случаях, если преступное деяние в пользу или в интересах юридического лица было совершено физическим лицом по решению, с санкции или одобрения органа или лица, осуществляющего функции управления юридическим лицом, либо физическим лицом, имеющим право:
а) представлять юридическое лицо;
б) принимать решения от имени юридического лица;
в) контролировать деятельность юридического лица.

13) 27-бапта:
екінші абзацта «Екі» деген сөз «1. Екі» деген сөзбен ауыстырылсын, «адамның» деген сөз «жеке тұлғаның» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«2. Осы баптың ережелері заңды тұлғалардың әрекетіне (іс-әрекетіне немесе әрекетсіздігіне) қолданылмайды.
Жеке тұлғалар заңды тұлғаның пайдасына және мүддесінде қылмыс жасауға бірлесіп қатысқан жағдайда, заңды тұлға осы Кодекстің Ерекше бөлімінің қылмыс жасауға бірлесіп қатысқаны үшін жеке тұлғаларды жазалауды көздейтін бөлігі бойынша жауапқа тартылады.»;
14) 38-баптың бірінші бөлігінде:
«адамға» деген сөз «жеке тұлғаға» деген сөздермен ауыстырылсын; «қолданылады» деген сөздің алдынан «, сондай-ақ заңды тұлғаға» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 39-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«39-бап. Жеке тұлғаларға қолданылатын жазаның түрлері»;
бірінші бөлікте «адамдарға» деген сөз «жеке тұлғаларға» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
«39-1-бап. Заңды тұлғаларға қолданылатын жазаның түрлері
1. Заңды тұлғаларға мынадай жазалар:
а) айыппұл салу;
б) белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру;
в) заңды тұлғаны тарату қолданылуы мүмкін.
2. Белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру және заңды тұлғаны тарату жазалаудың негізгі де, қосымша да түрлері ретінде қолданылуы мүмкін.»;
17) 40-бапта:
екінші бөлікте «Айыппұл» деген сөзден кейін «жеке тұлғаларға» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте «ретінде» деген сөзден кейін «жеке тұлғаларға» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлікте «төлеуден» деген сөзден кейін «жеке тұлғаларға» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«5. Айыппұл заңды тұлғаларға жасалған қылмыстың ауырлығы мен келтірілген зиян мөлшерін ескере отырып, айлық есептік көрсеткіштің бес мыңнан бес жүз мыңға дейінгі шегінде тағайындалады.
6. Айыппұл кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға мынадай мөлшерлерде:
а) шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - бес мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде;
б) орта кәсіпкерлік субъектілеріне - он мыңнан үш жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде;
в) ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - отыз мыңнан бес жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде тағайындалады.
Заңды тұлғаларды шағын немесе орта, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жатқызу заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
18) мынадай мазмұндағы 40-1, 40-2-баптармен толықтырылсын:

13) в статье 27:
слово «Соучастием» заменить словом «1. Соучастием», после слов «двух и более» дополнить словом «физических»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«2. Положения настоящей статьи не распространяются на деяния (действие или бездействие) юридических лиц.
В случае совершения преступления в соучастии физическими лицами в пользу или в интересах юридического лица, юридическое лицо привлекается к ответственности по той же части статьи Особенной части настоящего Кодекса, предусматривающей наказание физическим лицам за совершение преступления в соучастии.»;
14) в части первой статьи 38:
после слов «применяется к» дополнить словом «физическому»;
после слова «преступления,» дополнить словами «а также к юридическому лицу»;
15) в статье 39:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 39. Виды наказаний, применяемых к физическим лицам»;
в части первой слова «К лицам» заменить словами «К физическим лицам»;
16) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
«Статья 39-1. Виды наказаний, применяемых к юридическим лицам
1. К юридическим лицам могут применяться следующие наказания:
а) штраф;
б) лишение права заниматься определенной деятельностью;
в) ликвидация юридического лица.
2. Наказания в виде лишения права заниматься определенной деятельностью и ликвидации юридического лица могут применяться как в качестве основного, так и в качестве дополнительного видов наказания.»;
17) в статье 40:
в части второй после слова «Штраф» дополнить словами «физическим лицам»;
в части третьей после слова «наказания» дополнить словами «физическим лицам»;
в части четвертой после слова «уклонения» дополнить словами «физическим лицом»;
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
«5. Штраф юридическим лицам назначается с учетом тяжести совершенного преступления и размера причиненного ущерба в пределах от пяти тысяч до пятисот тысяч месячных расчетных показателей.
6. Штраф юридическим лицам, осуществляющим предпринимательскую деятельность, назначается в следующих размерах:
а) субъектам малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей;
б) субъектам среднего предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до трехсот тысяч месячных расчетных показателей;
в) субъектам крупного предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до пятисот тысяч месячных расчетных показателей.
Отнесение юридических лиц к субъектам малого или среднего, крупного предпринимательства осуществляется в порядке, установленном законодательством.»;
18) дополнить статьями 40-1, 40-2 следующего содержания:

«40-1-бап. Заңды тұлғаны белгілі бір қызметпен айналысу
құқығынан айыру
1. Заңды тұлғаны белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру белгілі бір қызметпен айналысуға, оның ішінде белгілі бір мәмілелер жасасуға, акцияларды немесе өзге де құнды қағаздарды шығаруға, субсидия, жеңілдіктер мен мемлекеттен басқа да игіліктер алуға тыйым салудан тұрады.
2. Заңды тұлғаны белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру екі жылдан он жылға дейінгі мерзімге белгіленеді.
3. Заңды тұлғаны тарату жазалаудың қосымша түрі ретінде осы Кодекстің Ерекше бөлімінің тиісті баптарында көзделген жағдайларда ғана тағайындалуы мүмкін.
40-2-бап. Заңды тұлғаны тарату
1. Заңды тұлғаны тарату ұйым қызметінің толық тоқтатылуынан және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген тәртіпте тиісті рәсімдерді жүзеге асырғаннан кейін барлық мүлікті мемлекет кірісіне өндіруден тұрады.
2. Заңды тұлғаны тарату жазалаудың қосымша түрі ретінде осы Кодекстің Ерекше бөлімінің тиісті баптарында көзделген жағдайларда ғана тағайындалуы мүмкін.»;
19) 52-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Заңды тұлғаға осы Кодекстің Ерекше бөлімінің тиісті бабында белгіленген шекте және осы Кодекстің Ерекше бөлімінің ережелерін ескере отырып, әлеуметтік әділдікті қалпына келтіру және жаңа қылмыстардың жасалуының алдын алу үшін қажетті және жеткілікті әділ жаза тағайындай алады.»;
20) 77-бап мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
«8. Осы баптың ережелері қылмыс жасағаны үшін сотталған заңды тұлғаларға қолданылмайды.
Бұрын сотталған жеке тұлға заңды тұлғаның пайдасына және мүддесінде қылмыс жасаған жағдайда, заңды тұлға осы Кодекстің Ерекше бөлімінің бұрын сотталған жеке тұлғаның жауаптылығын көздейтін бөлігі бойынша жауапқа тартылады.»;
21) 190-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - үш жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не жүз сексеннен екі жүз қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не елу айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салына отырып не онсыз екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - жеті жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не мүлкін тәркілеп немесе онсыз бес айға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;

«Статья 40-1. Лишение юридического лица права заниматься
определенной деятельностью
1. Лишение юридического лица права заниматься определенной деятельностью состоит в запрещении заниматься определенной деятельностью, в том числе заключать определенные сделки, выпускать акции или иные ценные бумаги, получать субсидии, льготы и другие блага от государства.
2. Лишение права юридического лица заниматься определенной деятельностью устанавливаются на срок от двух лет до десяти лет.
3. Лишение права заниматься определенной деятельностью в качестве дополнительного вида наказания может назначаться только в случаях, предусмотренных соответствующими статьями Особенной части настоящего Кодекса.
Статья 40-2. Ликвидация юридического лица
1. Ликвидация юридического лица состоит в полном прекращении деятельности организации и обращении в доход государства всего имущества после осуществления соответствующих процедур в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
2. Ликвидация юридического лица в качестве дополнительного вида наказания может назначаться только в случаях, предусмотренных соответствующими статьями Особенной части настоящего Кодекса.»;
19) статью 52 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Юридическому лицу назначается справедливое наказание в пределах, установленных соответствующей статьей Особенной части настоящего Кодекса, и с учетом положений Общей части настоящего Кодекса, необходимое и достаточное для восстановления социальной справедливости и предупреждения совершения новых преступлений.»;
20) статью 77 дополнить частью восьмой следующего содержания:
«8. Положения настоящей статьи не распространяются на юридических лиц, осужденных за совершение преступления.
В случае совершения ранее судимым физическим лицом преступления в пользу или в интересах юридического лица, юридическое лицо привлекается к ответственности по той же части статьи Особенной части настоящего Кодекса, предусматривающей ответственность ранее судимого физического лица.»;
21) в статье 190:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев, либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет со штрафом в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца либо без такового; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от пяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года либо лишением свободы на срок до пяти лет с конфискацией имущества или без таковой; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет.»;

22) 191-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жүзден сегіз жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не елу айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салына отырып не онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп немесе онсыз екі жылдан алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
23) 192-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - алты жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерде немесе сотталған адамның үш айдан алты айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салына отырып не онсыз екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - алпыс мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп немесе онсыз үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жетпіс мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп алты жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;

22) в статье 191:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца либо без такового; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается лишением свободы для физических лиц на срок от двух до шести лет с конфискацией имущества или без таковой; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет.»;
23) в статье 192:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере шестисот пятидесяти месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до шести месяцев либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок от двух до пяти лет со штрафом в размере двухсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до пяти месяцев либо без такового; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от шестидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от трех до семи лет с конфискацией имущества; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от семидесяти тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от шести до десяти лет с конфискацией имущества; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;

24) 193-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жүзден жеті жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салына отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар  - алпыс мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп немесе онсыз бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жетпіс мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айрылып, үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге, ал а) тармағында көзделген жағдайларда - мүлкі тәркілеп жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық бес мыңнан жетпіс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;

24) в статье 193:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере до ста месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев либо без такового; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от шестидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет с конфискацией имущества или без таковой; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от семидесяти тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от трех до семи лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет, а в случаях, предусмотренных пунктом а), - до семи лет с конфискацией имущества, штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока пяти тысяч до семидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;

25) 196-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жүзден мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - алпыс мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бір мыңнан екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз, мүлкін тәркілеп немесе онсыз бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жетпіс мыңнан жүз отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп немесе онсыз үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма бес мыңнан қырық бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық бес мыңнан алпыс бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;

25) в статье 196:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей, исправительными работами сроком до двух лет, ограничением свободы сроком до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от шестидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев либо лишением свободы на срок до пяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового с конфискацией имущества или без таковой; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от семидесяти тысяч до ста тридцати тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от трех до семи лет с конфискацией имущества или без таковой, штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати пяти тысяч до сорока пяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока пяти тысяч до шестидесяти пяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического

26) 199-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бір жүз сексен сағаттан екі жүз қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан жиырма бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - жүзден екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не жүз жиырма сағаттан жүз сексен сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш айға дейінгі мерзімге қамауға, не бір жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына жазаланады; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
27) 206-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп немесе онсыз бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - екі жүз мыңнан үш жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз жиырма мыңнан жүз жетпіс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - екі жүз елу мыңнан үш жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп сегіз жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық бес мыңнан алпыс бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз елу мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - үш жүз мыңнан төрт жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;

26) в статье 199:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо арестом на срок до шести месяцев, либо исправительными работами на срок до двух лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев, либо привлечением к общественным работам на срок от ста двадцати до ста восьмидесяти часов, либо арестом на срок до трех месяцев, либо исправительными работами на срок до одного года; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
27) в статье 206:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет с конфискацией имущества или без таковой; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от тридцати тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от двухсот тысяч до трехсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от сорока тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста двадцати тысяч до ста семидесяти тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от двухсот пятидесяти тысяч до трехсот пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от восьми до пятнадцати лет с конфискацией имущества, штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от сорока пяти тысяч до шестидесяти пяти тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от трехсот тысяч до четырехсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет или ликвидацией юридического лица»;

28) 207-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жүзден жеті жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес жылдан жеті жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салып, бес айдан жеті айға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан отыз бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп төрт жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан отыз бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық бес мыңнан алпыс бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
29) 208-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жүзден жеті жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бір жылдан екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып және онсыз жазаланады; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салумен үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып және онсыз немесе сотталған адамның бес жылдан он жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;

28) в статье 207:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до трех лет со штрафом в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от десяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от четырех до семи лет с конфискацией имущества; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от двадцати тысяч до тридцати пяти тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока пяти тысяч до шестидесяти пяти тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти пяти тысяч до ста шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
29) в статье 208:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев, либо исправительными работами на срок от одного года до двух лет, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет, или без таковой; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до трех лет со штрафом в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет, или без таковой; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от десяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет.»;

30) 209-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе мүлкін тәркілеп немесе онсыз сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не бір жылдан екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салып және онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан он мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан он бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не екі жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға немесе заңды тұлғаны таратумен жазаланады.»;
31) 213-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - он мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;

30) в статье 209:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев с конфискацией имущества либо без таковой, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо исправительными работами на срок от одного года до двух лет, либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере до ста месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца либо без такового; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до десяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от двадцати тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет с конфискацией имущества; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до пятнадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от сорока тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до пяти лет или ликвидацией юридического лица.»;
31) абзац второй статьи 213 изложить в следующей редакции:
наказывается штрафом для физических лиц в размере от десяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до трех лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет.»;

32) 214-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жүзден жеті жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бір жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға, не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - жеті жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бір жылдан екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан жиырма бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан қырық бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
33) 222-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару құқығынан айырумен үш жылға бас бостандығынан айыруға бес жүзден мыңға дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға жазаланады; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп және онсыз үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару құқығынан айырып, үш мыңнан бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салына отырып, бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;

32) в статье 214:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев, либо исправительными работами на срок до одного года, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от сорока тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года, либо исправительными работами на срок от одного года до двух лет, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до двадцати пяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до сорока пяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от пятидесяти тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
33) в статье 222:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«либо лишением свободы для физических лиц на срок до трех лет с лишением права занимать определенные должности сроком до трех лет со штрафом в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от тридцати тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом от трех тысяч до пяти тысяч месячных расчетных показателей с лишением права занимать определенные должности сроком до трех лет с конфискацией имущества или без таковой либо лишением свободы на срок от трех до пяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет со штрафом в размере от тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией имущества; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от десяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от сорока тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей.»;

34) 233-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылады:
«жеке тұлғалар - төрт жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылады:
«жеке тұлғалар - жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылады:
«жеке тұлғалар - он жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылады:
«жеке тұлғалар - он бес жылдан жиырма бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға не өлім жазасына немесе өмірлік бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
35) 233-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылады:
«жеке тұлғалар - бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылады:
«жеке тұлғалар - үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып қырық мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
36) 233-2-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылады:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп немесе онсыз сегіз жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылады:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп немесе онсыз алты жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп не онсыз он жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мыңға айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;

34) в статью 233:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от четырех до десяти лет; штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от семи до двенадцати лет; штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от десяти до пятнадцати лет; штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от пятнадцати до двадцати лет либо смертной казнью, или пожизненным лишением свободы; штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»;
35) в статье 233-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет; штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»; абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от трех до восьми лет; штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»;
36) в статье 233-2:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от восьми до пятнадцати лет с конфискацией имущества или без таковой; штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается лишением свободы для физических лиц на срок от шести до двенадцати лет с конфискацией имущества или без таковой; штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказывается лишением свободы для физических лиц на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества или без таковой; штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»;

37) 233-3-бап-мынадай редакцияда жазылсын:
«233-3-бап. Экстремизмді немесе террористік қызметті
қаржыландыру
1. Экстремизмді немесе террористік қызметті қаржыландыру -
жеке тұлғалар - бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мыңға айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.
2. Бірнеше рет жасалған нақ сол әрекет -
жеке тұлғалар - үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; заңды тұлғалар - заңды тұлғаны таратып, қырық мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
38) 277-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
39) 278-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан қырық мың айлық көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз жиырма мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз елу мыңнан үш жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, не бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;

37) статью 233-3 изложить в следующей редакции:
«Статья 233-3. Финансирование экстремизма или террористической
деятельности
1. Финансирование экстремизма или террористической деятельности -
наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет;
штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.
2. То же деяние, совершенное неоднократно, -
наказывается лишением свободы для физических лиц на срок от трех до восьми лет, штрафом для юридических лиц в размере от сорока тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей с ликвидацией юридического лица.»;
38) абзац второй статьи 277 изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет либо без такового; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
39) в статье 278:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на срок до двух лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста двадцати тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от трех до восьми лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста пятидесяти тысяч до трехсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до пяти лет.»;

40) 279-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз жиырма мыңнан үш жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз елу мыңнан үш жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
41) 281-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - жүзден екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не бір жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не үш айға дейінгі мерзімге қамауға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан он мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан елу мыңға айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан тоқсан мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан жетпіс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;

40) в статье 279:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на срок до двух лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от десяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста двадцати тысяч до трехсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от трех до восьми лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от десяти тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста пятидесяти тысяч до трехсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет.»;
41) в статье 281:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет, либо исправительными работами на срок до одного года, либо арестом на срок до трех месяцев; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от пяти тысяч до десяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до девяноста тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от десяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от десяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до семидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до ста двадцати тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;

42) 282-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - жүзден екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не бір жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не үш айға дейінгі мерзімге қамауға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан он бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан тоқсан мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына немесе алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан жетпіс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
43) 283-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не төрт айға дейінгі мерзімге қамауға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан отыз мыңға айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - елуден жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерде айыппұл салумен үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан тоқсан мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«заңды тұлғалар - бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;

42) в статье 282:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет, либо исправительными работами на срок до одного года, либо арестом на срок до трех месяцев; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до пятнадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до девяноста тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от десяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до семидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до ста двадцати тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
43) в статье 283:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо арестом на срок до четырех месяцев; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста тридцати тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается лишением свободы для физических лиц на срок до трех лет со штрафом в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от двадцати тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до девяноста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от двадцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;

44) 284-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жетпіс мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жүзден жеті жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан жетпіс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жетпіс мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
45) 285-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жетпіс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге немесе дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;

44) в статье 284:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет, либо исправительными работами на срок до двух лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от семидесяти тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев либо исправительными работами на срок до двух лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до семидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от семидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
45) в статье 285:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет, либо исправительными работами на срок до двух лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до семидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста тридцати тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказываются ограничением свободы для физических лиц на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от десяти тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства штрафом в размере от десяти тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет.»;

46) 286-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жетпіс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - елу мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
47) 287-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не төрт айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не қылмыстық әрекеттер объектісі, қылмыс жасау қаруы немесе құралы, айналымнан алынған зат болып табылатын мүлкін тәркілеп не онсыз үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс мыңнан сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз отыз мыңнан жүз елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бес жүзден жеті жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға не сотталған адамның мүлкін, сондай-ақ қылмыстық әрекеттер объектісі, қылмыс жасау қаруы немесе құралы, айналымнан алынған зат болып табылатын мүлкін тәркілеп немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан алпыс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жетпіс мыңнан тоқсан мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз отыз мыңнан жүз сексен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - сотталған адамның мүлкін, сондай-ақ қылмыстық әрекеттер объектісі, қылмыс жасау қаруы немесе құралы, айналымнан алынған зат болып табылатын мүлкін тәркілеп, екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жиырма мыңнан жетпіс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жетпіс мыңнан жүз отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - жүз отыз мыңнан екі жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе заңды тұлғаны таратуға жазаланады.»;

46) в статье 286:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет, либо исправительными работами на срок до двух лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до семидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста двадцати тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается лишением свободы для физических лиц на срок до пяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового; штрафом для юридически лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказывается лишением свободы для физических лиц на срок от трех до восьми лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
47) в статье 287:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев либо исправительными работами на срок до двух лет, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет с конфискацией имущества, являющегося объектом преступных действий, орудием или средством совершения преступления, предметом, изъятым из обращения, либо без таковой; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти тысяч до восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тридцати тысяч до ста пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев либо лишением свободы на срок до двух лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового с конфискацией имущества осужденного, а также имущества, являющегося объектом преступных действий, орудием или средством совершения преступления, предметом, изъятым из обращения, или без таковой; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до шестидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти тысяч до девяноста тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тридцати тысяч до ста восьмидесяти тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от двух до пяти лет с конфискацией имущества осужденного, а также имущества, являющегося объектом преступных действий, орудием или средством совершения преступления, предметом, изъятым из обращения; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати тысяч до семидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти тысяч до ста тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста тридцати тысяч до двухсот тысяч месячных расчетных показателей или ликвидацией юридического лица.»;

48) 292-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан он бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан тоқсан мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы жолы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - он мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - қырық мыңнан жетпіс мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - сексен мыңнан жүз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға жазаланады.»;
49) 312-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - жеті жүзден екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан он мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар немесе коммерциялық емес ұйымдар - он бес мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан отыз бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - бір мыңнан үш мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не нақ сол мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан он екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар немесе коммерциялық емес ұйымдар - жиырма мыңнан жиырма бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп не онсыз жеті жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырумен бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан он бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар немесе коммерциялық емес ұйымдар - жиырма мыңнан жиырма сегіз мыңға айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз бес мыңнан қырық мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не төрт жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп, жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан он сегіз мыңға айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар немесе коммерциялық емес ұйымдар - жиырма мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз бес мыңнан қырық бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.»;
бесінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғалар - мүлкін тәркілеп, он жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға; шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - бес мыңнан жиырма мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар немесе коммерциялық емес ұйымдар - жиырма мыңнан отыз мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар - отыз бес мыңнан елу мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.».

48) в статье 292:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказываются штрафом для физических лиц в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до девяноста тысяч месячных расчетных показателей.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается лишением свободы для физических лиц на срок от трех до восьми лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от десяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока тысяч до семидесяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от восьмидесяти тысяч до ста тысяч месячных расчетных показателей.»;
49) в статье 312:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от семисот до двух тысяч месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до десяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектом среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от пятнадцати тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от тридцати тысяч до тридцати пяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом для физических лиц в размере от тысячи до трех тысяч месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти тысяч до двенадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати тысяч до двадцати пяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от тридцати тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до трех.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«наказывается лишением свободы для физических лиц на срок от пяти до десяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до семи лет с конфискацией имущества; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до пятнадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати тысяч до двадцати восьми тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от тридцати пяти тысяч до сорока тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до четырех лет.»;
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до восемнадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати тысяч до тридцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от тридцати пяти тысяч до сорока пяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до пяти лет.»;
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
«наказываются лишением свободы для физических лиц на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества; штрафом для юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере от пяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати тысяч до тридцати пяти тысяч месячных расчетных показателей, для юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от тридцати пяти тысяч до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей либо лишением права заниматься определенной деятельностью сроком до пяти лет.».

3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-І құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат):
1) 7-бапта:
9) тармақтағы «олардың заңды өкілдері» деген сөздерден кейін «, заңды тұлғаның өкілдері» деген сөздермен толықтырылсын;
18) тармақтағы «олардың заңды өкілдері» деген сөздерден кейін «, заңды тұлғаның өкілдері» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақпен толықтырылсын:
«21-1) заңды тұлғаның өкілі - меншік иесі, басшысы, сондай-ақ заңға немесе құрылтай құжаттарына сәйкес қылмыстық процесс жүргізуші органдарда заңды тұлғаның мүдделерін білдіруге уәкілеттік берілген заңды тұлғаның органы болып табылатын өзге адам»;
2) 8-баптың екінші бөлігінде «құқықтары мен бостандықтарын» деген сөздерден кейін «ұйымның заңды мүдделерін» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 15-баптың екінші бөлігіндегі «құқықтары мен бостандықтарының» деген сөздерінен кейін «, заңды тұлғалардың заңмен қорғалатын мүдделерінің» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 26-бапта:
бірінші бөліктегі «заңды өкілінің» деген сөздерден кейін «және заңды тұлға өкілінің» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктегі «және заңды өкілінің» деген сөздер «, заңды өкілінің және заңды тұлға өкілінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 48-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Заңды тұлға мен жеке тұлға бір оқиға шеңберінде жасаған қылмыстары немесе әр түрлі қылмыстары үшін сезікті болса, айыпталса, онда оларға бір қылмыстық іс шеңберінде айып тағылуы мүмкін.»;
6) 51-баптың төртінші бөлігіндегі «, қорғаушыға» деген сөзден кейін «, заңды тұлғаның өкіліне» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 68-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Заңды тұлға да сезікті болып танылуы мүмкін, қылмыстық процесте оның мүддесін осы баптың жетінші бөлігінде көзделген барлық құқықтарға ие өкілі білдіреді.»;

3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4):
1) в статье 7:
пункт 9) после слов «их законные представители» дополнить словами «, представители юридического лица»;
пункт 18) после слов «их законные представители» дополнить словами «, представители юридического лица»;
дополнить пунктом 21-1) следующего содержания:
«21-1) представитель юридического лица - собственник, руководитель, а также иное лицо, являющееся в соответствии с законом или учредительными документами органом юридического лица, уполномоченное на представление интересов юридического лица в органах, ведущих уголовный процесс»;
2) часть вторую статьи 8 после слов «человека и гражданина» дополнить словами «законных интересов юридических лиц»;
3) часть вторую статьи 15 после слов «прав и свобод» дополнить словами «, охраняемым законным интересам юридических лиц»;
4) в статье 26:
часть первую после слов «законного представителя» дополнить словами «и представителя юридического лица»;
в части четвертой слова «и законного представителя» заменить словами «, законного представителя и представителя юридического лица»;
5) статью 48 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
«1-1. В случаях, когда юридическое лицо и физическое лицо обвиняются, подозреваются в совершении одного и того же преступления или за разные преступления, совершенные в рамках одного и того же события, им может быть предъявлено обвинение в рамках одного дела.»;
6) часть четвертую статьи 51 после слова «, защитник» дополнить словами «, представитель юридического лица»;
7) статью 68 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
«1-1. Подозреваемым может признаваться и юридическое лицо, интересы которого в уголовном процессе выражает представитель, обладающий всеми правами, предусмотренными частью седьмой настоящей статьи.»;

8) 69-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Заңды тұлға да айыпталушы болып танылуы мүмкін, қылмыстық процесте оның мүддесін осы баптың екінші бөлігінде көзделген барлық құқықтарға ие өкілі білдіреді.»;
9) 72-баптың бірінші бөлігіндегі «олардың заңды өкілдері» деген сөздерден кейін «, заңды тұлғаның өкілі» деген сөздермен толықтырылсын;
10) 117-баптың бірінші бөлігінің 3-тармағындағы «адамның» деген сөз «жеке тұлғаның» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 207-баптың бірінші бөлігінің 1) тармағы «заңды тұлға үшін - атауы, күні, айы, жылы және оны тіркеу орны, оның мекен-жайы және іс үшін маңызы бар басқа да мәліметтер» деген сөздермен толықтырылсын;
12) 217-баптың бесінші бөлігі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Заңды тұлғаның өкілінен жауап алмас бұрын тергеуші айыпты өзінің толық немесе ішінара мойындайтынын, не айыпты жоққа шығаратынын анықтайды.»;
13) 280-бапта:
екінші бөлікте «қылмыстық іске» деген сөздердің алдынан «жеке тұлғаға қатысты» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«3. Заңды тұлғаға қатысты қылмыстық іске оның құрылтай құжаттары, мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі, статистикалық карточкасы және салық төлеушінің тіркеу нөмірі, сондай-ақ оның өкілінің жеке куәлігінің көшірмесі және сенімхат тіркелуі тиіс.»;
14) 315-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші және үшінші сөйлемдердегі «сотталушының» деген сөзден кейін «, сотталушы болып табылатын заңды тұлға өкілінің» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші сөйлемдегі «оған» деген сөз «сотталушыға» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі «сотталушы» деген сөздің алдынан «, Сотталушы болып табылатын заңды тұлғаның өкілін қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 346-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Заңды тұлғаның өкіліне оның алдын-ала тергеу немесе анықтау кезінде кінәсін мойындауға (толық немесе ішінара), мойындамауға байланысты емес екені түсіндірілуі тиіс.»;
16) 371-баптың бірінші бөлігінің 4) тармағында «сотталушы» деген сөзден кейін «(жеке тұлға)» деген сөздермен толықтырылсын;
17) 378-баптың 4) тармағындағы «үкім» деген сөздің алдынан «қылмыстық жауапқа тартылатын заңды тұлға үшін - атауы, күні, айы, жылы және оны тіркеу орны, оның мекен-жайы мен іс үшін маңызы бар басқа да мәліметтер» деген сөздермен толықтырылсын;
18) 380-бапта:
380-баптың бірінші бөлігінің 1) тармағындағы «сотталушының» деген сөзден кейін «жеке тұлғаның» деген сөздермен, «әкесінің аты» деген сөзден кейін «немесе сотталушы болып табылатын заңды тұлғаның атауы, мекен-жайы» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктің 2) тармағындағы «сотталушының» деген сөзден кейін «(жеке тұлғаның)» деген сөздермен толықтырылсын;

8) статью 69 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
«1-1. Обвиняемым может признаваться и юридическое лицо, интересы которого в уголовном процессе выражает представитель, обладающий всеми правами, предусмотренными частью второй настоящей статьи.»;
9) часть первую статьи 72 после слов «их законными представителями» дополнить словами «, представителем юридического лица»;
10) пункт 3 части первой статьи 117 после слова «виновность» дополнить словом «физического»;
11) пункт 1) части первой статьи 207 дополнить словами «для юридического лица - наименование, число, месяц, год и место его регистрации, его адрес и иные сведения, имеющие значение для дела»;
12) часть пятую статьи 217 дополнить абзацем следующего содержания:
«Перед допросом представителя юридического лица следователь выясняет, признает ли он обвинение полностью или частично либо отрицает обвинение.»;
13) в статье 280:
часть вторую после слов «К уголовному делу» дополнить словами «в отношении физического лица»;
дополнить частью третьей следующего содержания:
«3. К уголовному делу в отношении юридического лица должны быть приложены его учредительные документы, свидетельство о государственной регистрации, статистическая карточка и регистрационный номер налогоплательщика, а также копия удостоверения личности его представителя и доверенность.»;
14) в статье 315:
в части первой:
первое и третье предложения после слова «подсудимого» дополнить словами «, представителя юридического лица, являющегося подсудимым»;
в третьем предложении слово «него» заменить словом «подсудимого»;
часть вторую после слова «подсудимого» дополнить словами «, за исключением представителя юридического лица, являющегося подсудимым»;
15) часть вторую статьи 346 дополнить абзацем следующего содержания:
«Представителю юридического лица должно быть разъяснено, что он не связан с признанием (полным или частичным), непризнанием обвинения, сделанном на предварительном следствии или дознании.»;
16) пункт 4) части первой статьи 371 после слова «подсудимый» дополнить словами «(физическое лицо)»;
17) пункт 4) статьи 378 слово «фамилия» заменить словами «для юридического лица, привлекаемого к уголовной ответственности, - наименование, число, месяц, год и место его регистрации, ее адрес и иные сведения, имеющие значение для дела, фамилия»;
18) в статье 380:
пункт 1) части первой статьи 380 дополнить словами «физического лица либо наименование, адрес юридического лица, являющегося подсудимым»;
пункт 2) части первой дополнить словами «(физического лица)»;

19) 382-баптың 1) тармағындағы «сотталушының» деген сөзден кейін «жеке тұлғаның» деген сөздермен, «әкесінің аты» деген сөзден кейін «немесе сотталушы болып табылатын заңды тұлғаның атауы, мекен-жайы» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктің 2) тармағындағы «сотталушыны» деген сөзден кейін «(жеке тұлғаны)» деген сөздермен толықтырылсын;
20) 386-бапта:
бірінші бөліктегі «Үкім» деген сөз «1. Үкім» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«2. Заңды тұлғаға қатысты ақтау үкімі қабылданған жағдайда оның көшірмесі заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуына немесе таратылуына тыйым салуды немесе заңды тұлғаның осы қылмыстық іс бойынша іс жүргізуге байланысты құқықтарын шектеуді алып тастау мақсатында заңды тұлғаларды тіркеуді жүзеге асыратын органға жіберіледі.»;
21) мынадай мазмұндағы 52-1-тараумен толықтырылсын:
«52-1-тарау. Заңды тұлғаларға қатысты істер бойынша іс жүргізу
ерекшеліктері
495-1-бап. Заңды тұлғалардың қылмыстары туралы істер бойынша іс
жүргізу тәртібі
1. Осы тараудың ережелері заңды тұлғаларға қатысты істер бойынша қолданылады.
2. Заңды тұлғалардың қылмыстары туралы істер бойынша іс жүргізу тәртібі осы Кодексте белгіленген жалпы ережелермен, сондай-ақ осы Тарауда көзделген ерекшеліктермен анықталады.
495-2-бап. Заңды тұлғаны қылмыстық қудалау
1. Заңды тұлғаны жауапқа тартқан жағдайда қылмыстық қудалау оның өкілінің қатысуымен жүзеге асырылады.
2. Заңды тұлғаның өкілі қылмыстық жауапқа тартылатын заңды тұлғаның құқықтарын пайдаланады.
495-3-бап. Тергеушінің заңды тұлғаны қылмыстық қудалауды жүзеге асыру кезіндегі әрекеттері.
Заңды тұлғаға қатысты қылмыстық іс қозғалған жағдайда тергеуші үш тәулік ішінде заңды тұлғаларды тіркеуді жүзеге асыратын органға қайта ұйымдастыру немесе тарату рәсімдерін тоқтату туралы хабарлама жіберуге міндетті.
Алдын ала тергеу барысында қылмыстық іс тоқтатылған жағдайда заңды тұлғаны ұйымдастыруға немесе таратуға тыйым салуды алып тастау мақсатында тергеуші үш күн ішінде заңды тұлғаларды тіркеуді жүзеге асыратын органға тиісті қаулының көшірмесін жолдауға міндетті.
495-4-бап. Қылмыстық жауапқа тартылатын заңды тұлғаның өкілі
1. Заңды тұлғаның меншік иесі, басшысы, сондай-ақ заңға немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның органы болып табылатын өзге де адам оның өкілі болып табылады.
2. Заңды тұлғаның өкілі қайтыс болған, сырқаттанған, жұмыстан босатылған, заңды тұлғаның немесе оның өкілінің мүдделері арасында қарама-қайшылықтар пайда болған, қылмыстық процесті жүргізуші органға орынсыз себептермен келмей қалған, сондай-ақ өкіл өз-өзіне қарсы болған жағдайларда заңды тұлғаны оны ауыстыра алатын бір ғана өкілі қылмыстық жауапқа тартылатын заңды тұлғаның мүдделерін білдіре алады.

19) пункт 1) статьи 382 после слова «подсудимого» дополнить словами «физического лица либо наименование, адрес юридического лица, являющегося подсудимым»;
пункт 2) части первой после слова «подсудимого» дополнить словами «(физического лица)»;
20) статью 386:
в части первой слова «Не позднее» заменить словами «1. Не позднее»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«2. В случае вынесения в отношении юридического лица оправдательного приговора, его копия направляется в орган, осуществляющий регистрацию юридических лиц, в целях снятия запрета на реорганизацию или ликвидацию юридического лица либо иных ограничений прав юридического лица, связанных с производством по данному уголовному делу.»;
21) дополнить главой 52-1 следующего содержания:
«Глава 52-1. Особенности производства по делам в отношении
юридических лиц
Статья 495-1. Порядок производства по делам о преступлениях
юридических лиц
1. Положения настоящей Главы применяются по делам о преступлениях юридических лиц.
2. Порядок производства по делам о преступлениях юридических лиц определяется общими правилами, установленными настоящим Кодексом, а также особенностями, предусмотренными статьями настоящей Главы.
Статья 495-2. Уголовное преследование юридического лица
1. Уголовное преследование в случае привлечения к ответственности юридического лица осуществляется при участии его представителя.
2. Представитель юридического лица реализует права привлекаемого к уголовной ответственности юридического лица.
Статья 495-3. Действия следователя при осуществлении уголовного
преследования юридического лица
В случае возбуждения уголовного дела в отношении юридического лица следователь обязан в течение трех суток направить уведомление в орган, осуществляющий регистрацию юридических лиц о приостановлении процедур реорганизации или ликвидации.
При прекращении уголовного дела в ходе предварительного следствия следователь обязан в течение трех суток направить копию соответствующего постановления в орган, осуществляющий регистрацию юридических лиц, в целях снятия запрета на реорганизацию или ликвидацию юридического лица.
Статья 495-4. Представитель юридического лица, привлекаемого к
уголовной ответственности
1. Представителем юридического лица признается его собственник, руководитель, а также иное лицо, являющееся в соответствии с законом или учредительными документами органом юридического лица.
2. Интересы юридического лица, привлекаемого к уголовной ответственности, имеет право представлять только один представитель, которого юридическое лицо вправе сменить в случае его смерти, болезни, увольнения с работы, возникновении противоречий между интересами юридического лица и его представителя, неявки без уважительных причин в орган, ведущий уголовный процесс, а также в случае самоотвода представителя.

3. Заңды тұлғаның өкілі қылмыстық процеске оған берілген сенімхат негізінде қатысады және қылмыстық процесс барысында туындайтын барлық мәселелер бойынша толық көлемде құқықпен қамтамасыз етіледі, қылмыстық жауапқа тартылатын заңды тұлғаның мүддесін білдіреді.
4. Заңды тұлғаның өкілі іс жүргізуінде қылмыстық іс бар қылмыстық қудалау органының шақыруы бойынша келуден жалтарған жағдайда, ол осы Кодекстің 156-бабының екінші бөлігіне сәйкес іс жүргізуге мәжбүр ету шарасына тартылуы мүмкін.
4. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 24, 337-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; № 8, 189-құжат; № 18, 339-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 23-24, 192-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139, 142-құжаттар; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 23-бапта:
бірінші бөлікте «жасырушы сотталушы» деген сөз «жасырушы сотталушы жеке тұлға» деген сөздермен ауыстырылсын, «жасырушы» деген сөз өзгеріссіз қалдырылады;
екінші бөлікте «сотталғандар» деген сөзден кейін «жеке тұлғалар» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 24-бап мынадай мазмұнында алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«6. Заңды тұлғаға белгіленген белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру түріндегі жаза Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.»;
3) 25-баптың бірінші бөлігінің екінші сөйлемінде:
«талаптары» деген сөзден кейін «сотталған заңды тұлғаның және» деген сөздерімен толықтырылсын;
«сотталушының» деген сөзден кейін «жеке тұлғаның» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 26-баптың бірінші бөлігінде «сотталғандарды» деген сөз «сотталған жеке тұлғаны немесе заңды тұлғаны» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 28-бапта:
«Сотталушы» деген сөз «белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру түріндегі жазаға сотталған заңды тұлға, сондай-ақ сотталған жеке тұлға» деген сөздермен ауыстырылсын;
«сотталғандар» деген сөзден кейін «сонымен қатар сотталған жеке тұлға» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
«Сотталған заңды тұлғаның өкілі немесе сотталған жеке тұлға инспекцияға келуден қасақана жалтарған жағдайда олар күштеп әкелуге тартылуы мүмкін.»;

3. Представитель юридического лица участвует в уголовном процессе на основании выданной ему доверенности и наделяется правом в полном объеме, и по всем вопросам, возникающим в ходе уголовного процесса, представлять интересы юридического лица, привлекаемого к уголовной ответственности.
4. В случае уклонения представителя юридического лица от явки по вызову органа уголовного преследования, в производстве которого находится уголовное дело, он может быть подвергнут мерам процессуального принуждения в соответствии с частью второй статьи 156 настоящего Кодекса.».
4. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; № 20, ст. 152; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 15-16, ст. 73; № 24, ст. 128, 130; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 апреля 2010 года):
1) в статье 23:
в части первой:
слова «осужденный, не уплативший» заменить словами «осужденное физическое лицо, не уплатившее»;
слово «скрывающий» заменить словом «скрывающее»;
в части второй после слова «осужденных» дополнить словами «физических лиц»;
2) статью 24 дополнить частью шестой следующего содержания:
«6. Исполнение наказания в виде лишения права заниматься определенной деятельностью назначенного юридическому лицу, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.»;
3) второе предложение части первой статьи 25:
после слов «обязательны для» дополнить словами «осужденного юридического лица и»;
дополнить словами «физического лица»;
4) в части первой статьи 26 слово «осужденным» заменить словами «осужденных физического либо юридического лица»;
5) в статье 28:
слово «Осужденные» заменить словами «Юридическое лицо, осужденное к наказанию в виде лишения права заниматься определенной деятельностью, а также физическое лицо, осужденное»;
слово «сообщать» заменить словами «при этом осужденное физическое лицо обязано сообщать»;
второе предложение изложить в следующей редакции:
«В случае злостного уклонения представителя осужденного юридического, лица и осужденного физического лица от явки в инспекцию они могут быть подвергнуты приводу»;

6) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
«5-1-тарау. Заңды тұлғаны тарату түріндегі жазаны орындау
29-1-бап. Заңды тұлғаны тарату түріндегі жазаны орындау тәртібі
1. Заңды тұлғаны тарату туралы үкімді қабылдаған сот үкім заңды күшіне енгеннен кейін атқару парағы мен үкімнің көшірмесін сотпен анықталған органға жолдап, ол жөнінде заңды тұлғаға хабарлайды.
2. Заңды күшіне енген айыптау үкімі негізінде заңды тұлғаның тарату азаматтық заңнамада белгіленген тәртіпте сотпен анықталған органмен жүргізіледі.
3. Сотпен анықталған орган заңды тұлғаны тарату үшін үкім қабылдаған сотқа заңды тұлғалардың мемлекеттік тізбесіне ол жөнінде жазба енгізген күннен бастап бес күн ішінде тиісті хабарлама жіберуге міндетті.
4. Заңды тұлғаларды тіркейтін орган заңды тұлғалардың таратылуы туралы шешімді алғаннан кейін, заңнамада көзделген тарату тәртібін тексереді және он күннің ішінде заңды тұлға қызметінің тоқтатылуын тіркейді, ол туралы мемлекеттік статистикалық органдарына хабарланады.».
5. «Шаруашылық серіктестіктері туралы» 1995 жылғы 2 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 7, 49-құжат; № 15-16, 109-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 205, 210-құжаттар; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 56-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; 2010 жылғы 6 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік статистика және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 8-1-бабы 1-бөлігі 7) тармағының 1) тармақшасында «лауазымды тұлғаларын» деген сөзден кейін «қылмыстық және» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) заңды күшіне енген сот үкімі негізінде шаруашылық серіктестіктерімен қылмыс жасалған жағдайда;»;
2-тармағының бірінші абзацы мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Шаруашылық серіктестігі қылмыстық іс қозғалған кезден бастап соңғы процессуалдық шешім қабылданғанға дейін тоқтатылады.».
6. «Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы» 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 49-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат):

6) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
«Глава 5-1. Исполнение наказания в виде ликвидации юридического лица
Статья 29-1. Порядок исполнения наказания в виде ликвидации юридического лица
1. Суд, вынесший приговор о ликвидации юридического лица после вступления его в законную силу, направляет исполнительный лист и копию приговора для исполнения органу, назначенный судом, о чем извещает юридическое лицо.
2. На основании вступившего в законную силу обвинительного приговора суда, ликвидация юридического лица производится органом, назначаемым судом, в порядке установленном гражданским законодательством.
3. Орган, назначенный судом, для ликвидации юридического лица обязан направить в суд, вынесший приговор, соответствующее уведомление в течение пяти суток со дня внесения об этом записи в государственный регистр юридических лиц.
4. Орган, осуществляющий регистрацию юридических лиц, получив решение о ликвидации юридического лица, проверяет соблюдение порядка ликвидации, предусмотренного законодательством, и в течение десяти дней регистрирует прекращение деятельности юридического лица, о чем извещаются органы государственной статистики.».
5. В Закон Республики Казахстан от 2 мая 1995 года «О хозяйственных товариществах» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 7, ст. 49; № 15-16, ст. 109; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 205, 210; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 56; 2010 г., № 1-2, ст. 2; Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной статистики и налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 апреля 2010 года):
1) подпункт 7) пункта 1 статьи 8-1 после слов «должностных лиц к» дополнить словами «уголовной и»;
2) в статье 9:
пункт 1 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) в случае совершения хозяйственным товариществом преступления, на основании вступившего в законную силу приговора суда;»;
абзац первый пункта 2 дополнить предложением вторым следующего содержания:
«Прекращение хозяйственного товарищества приостанавливается с момента возбуждения уголовного дела до принятия окончательного процессуального решения.».
6. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года «О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст. 49; 1999 г., № 20, ст. 727; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; 2007 г., № 4, ст. 28; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2010 г., № 1-2, ст. 2):

1) 61-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«Жауапкершілігі шектеулі серіктестікті қайта ұйымдастыру қылмыстық іс қозғалған кезден бастап процессуалдық шешім қабылданғанға дейін тоқтатылады.»;
2) 68-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестік заңды күшіне енген сот үкімі негізінде таратылуы мүмкін.»;
3) 69-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақпен толықтырылсын:
«4) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді қылмыс жасауда айыпты деп тану туралы заңды күшіне енген сот үкімі.».
7. «Коммерциялық емес ұйымдар туралы» 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2010 жылғы 6 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік статистика және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 25-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 45-бабы 1-тармағының төртінші абзацында көзделген жағдайда, коммерциялық емес ұйымдардың қайта құрылуы тоқтатылады.»;
2) 26-баптың 1-тармақшасында «мәжбүрлеп (сот шешімі бойынша)» деген сөздер «мәжбүрлеп (сот шешімі немесе үкімі бойынша)» деген сөздермен ауыстырылсын.
8. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; № 24, 129, 133-құжаттар; 2010 жылғы 6 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік статистика және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 23 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 22 сәуірдегі «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет процесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақпен толықтырылсын:
«мемлекеттік сатып алуды жүргізу алдында заңды тұлғаға бір жыл бойы сот тәртібінде қылмыстық жаза тағайындалды.».

1) пункт 1 статьи 61 дополнить абзацем следующего содержания:
«Реорганизация товарищества с ограниченной ответственностью приостанавливается с момента возбуждения уголовного дела и до принятия процессуального решения.»;
2) статью 68 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Товарищество с ограниченной ответственностью может быть ликвидировано на основании вступившего в законную силу приговора суда.»;
3) пункт 1 статьи 69 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) вступивший в законную силу приговор суда о признании товарищества с ограниченной ответственностью виновным в совершении преступления.».
7. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года «О некоммерческих организациях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной статистики и налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 апреля 2010 года; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 апреля 2010 года):
1) пункт 1 статьи 25 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
«В случаях, предусмотренных абзацем четвертым пункта 1 статьи 45 Гражданского кодекса Республики Казахстан, реорганизация некоммерческой организации приостанавливается.»;
2) в пункте 1 статьи 26 слова «принудительно (по решению суда)» заменить словами «принудительно (по решению или приговору суда)».
8. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; № 24, ст. 129, 133; Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной статистики и налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 апреля 2010 года; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 апреля 2010 года; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного процесса», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 23 апреля 2010 года и «Казахстанская правда» 22 апреля 2010 года):
пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
«7) на юридическое лицо в течение одного года перед проведением государственных закупок назначалось в судебном порядке уголовное наказание.».

2-бап. Осы Заң алғаш ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан