"Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 26 мамырдағы № 471 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың
айналымын мемлекеттік реттеу туралы
Осы Заң мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін: бензинді, авиациялық және дизель отынын, мазутты өндіру мен олардың айналымы процесінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді.
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобильге жанармай құю станциясы - мұнай өнімдерін сақтауды және бөлшек саудада сатуды қамтамасыз ететін жабдықпен жарақтандырылған мынадай үлгідегі технологиялық кешен:
тұрақты үлгідегі - отын тарату бағаналары арқылы көлік құралдарына мұнай өнімдерін құюға арналған;
контейнерлік үлгідегі - технологиялық жүйесі біртұтас зауыт бұйымы ретінде орындалған мұнай өнімдерін сақтайтын контейнерге отын тарату бағаналарының орналасуымен сипатталатын мұнай өнімдерін сақтауға арналған резервуарлары жер үстінде орналасқан;
көшпелі үлгідегі - автомобиль шанағына, тіркемеге, жартылай тіркемеге орнатылған, біртұтас зауыт бұйымы ретінде орындалған ұтқыр технологиялық жүйе;
2) аккредиттеу - мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органның мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілерді осы Заңның талаптарына сәйкес деп ресми тану рәсімі;
3) баға туралы ақпараттың ресми көздері - шикі мұнайға және (немесе) газ конденсаты мен мұнай өнімдеріне арналған нарықтық баға туралы ақпараттың Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын көздері;
4) есепке алудың бақылау аспаптары - мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін сатып алу, сақтау, сату, жөнелту көлемі туралы ақпаратты автоматтандырылған түрде беруді қамтамасыз ететін, мұнай өнімдерін көшпелі үлгідегі автомобильге май құю станцияларынан сататын мұнай өнімдерін бөлшектеп сатушыларды қоспағанда, мұнай өнімдерін өндірушілерде, мұнай өнімдерін көтерме және бөлшек саудада сатушыларда орнатылған есепке алу аспаптары;
5) бірыңғай дерекқор - өз құзыреті шегінде мұнай өнімдерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың ақпараты негізінде жасалатын мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы жөніндегі электрондық дерекқор;

О проекте Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2010 года № 471
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О государственном регулировании производства и оборота
отдельных видов нефтепродуктов
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие в процессе производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов: бензина, авиационного и дизельного топлива, мазута.
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем
Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) автозаправочная станция - технологический комплекс, оснащенный оборудованием, обеспечивающим хранение и розничную реализацию нефтепродуктов в следующих типах:
стационарного типа - предназначенный для заправки нефтепродуктами транспортных средств через топливораздаточные колонки;
контейнерного типа - с наземным расположением резервуаров для хранения нефтепродуктов, технологическая система которой характеризуется размещением топливораздаточных колонок в контейнере хранения нефтепродуктов, выполненном как единое заводское изделие;
передвижного типа - мобильная технологическая система, установленная на автомобильном шасси, прицепе, полуприцепе, выполненная как единое заводское изделие;
2) аккредитация - процедура официального признания уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов оптовых поставщиков нефтепродуктов соответствующими требованиям настоящего Закона;
3) официальные источники информации о ценах - источники информации о рыночных ценах на сырую нефть и (или) газовый конденсат и нефтепродукты, определяемые Правительством Республики Казахстан;
4) контрольные приборы учета - приборы учета, обеспечивающие автоматизированную передачу уполномоченному органу в области оборота нефтепродуктов информации об объемах приобретения, хранения, реализации, отгрузки нефтепродуктов, установленные у производителей нефтепродуктов, оптовых поставщиков и розничных реализаторов нефтепродуктов, за исключением розничных реализаторов нефтепродуктов, реализующих нефтепродукты с автозаправочных станций передвижного типа;
5) единая база данных - электронная база данных по производству и обороту нефтепродуктов, формируемая на основе информации государственных органов, осуществляющих в пределах своей компетенции государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов;

6) дербес сәйкестендіру нөмір-коды - мұнай өнімдерінің импортын жүзеге асыратын мұнай өнімдерін өндірушілерге, көтерме саудада берушілерге және Қазақстан Республикасында шығарылатын немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағына тауарларды еркін айналыс үшін шығарудың кедендік режимімен әкелінетін мұнай өнімдерінің әрбір атауына берілетін, ілеспе жүк құжатта және мұнай өнімдерінің айналымы жөніндегі декларацияда мұнай өнімінің түрін (маркасын) көрсету үшін қажетті тұрақты сәйкестендіру нөмірі;
7) инвестициялық бағдарлама - экономикалық көрсеткіштерді, оның ішінде мұнай өнімдерінің бағасына әсер ететін инвестициялық құрауыштарды қамтитын, жоспарланып отырған техникалық-экономикалық әсерді алу мақсатында мұнай өнімдерін өндірушілердің өндірістік қуаттарын құруға, қолда барларын жаңғыртуға және қайта жаңартуға бағытталған қаражат салудың және оны қайтарудың белгілі бір кезеңге арналған бағдарламасы;
8) камералдық бақылау - мұнай өнімдерінің айналымы жөніндегі декларацияларды, ілеспе жүк құжаттарды және есепке алудың бақылау аспаптарының деректерін салыстырмалы талдау негізінде мұнай өнімдері айналымы саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын бақылау;
9) қуаты аз мұнай өнімдерін өндіруші - жобалық қуаты жылына сегіз жүз мың тоннадан аз шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын қайта өңдеу көлемін көздейтін технологиялық қондырғыларда мұнай өнімдерін өндіруді жүзеге асыратын мұнай өнімдерін өндіруші;
10) компаундирлеу - белгіленген сападағы мұнай өнімін алу мақсатында екі немесе бірнеше құрамдауышты араластыру;
11) кондициялық емес мұнай өнімі - Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін мұнай өнімі;
12) мұнай беруші - өз бетімен өндірген, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес заттай нысанда төленетін салықтар ретінде Қазақстан Республикасы алған, импортталған немесе жер қойнауын пайдаланушыдан тікелей сатып алынған шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын мұнай өнімдерін өндірушіге осы Заңмен белгіленген шарттарда беретін тұлға;
13) мұнай өнімдері - өндірілуі мен айналымы осы Заңға сәйкес реттелетін мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері: бензин, авиациялық және дизель отыны, мазут;
14) мұнай өнімдерінің базасы - мұнай өнімдерін қабылдауға, сақтауға, тиеуге және сатуға арналған технологиялық жабдықты, резервуарлық паркті, техникалық құрылғылар мен коммуникацияларды қамтитын, Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін ғимараттар мен құрылыстар кешені;

6) персональный идентификационный номер-код - постоянный идентификационный номер, который присваивается производителям, оптовым поставщикам нефтепродуктов, осуществляющим импорт нефтепродуктов и каждому наименованию нефтепродукта, производимого в Республике Казахстан или ввозимого на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенном режиме выпуска товаров для свободного обращения, необходимый для указания вида (марки) нефтепродуктов в сопроводительной накладной и в декларации по обороту нефтепродуктов;
7) инвестиционная программа - программа вложения и возврата средств, направленных на создание, модернизацию и реконструкцию существующих производственных мощностей производителей нефтепродуктов, на определенный период с целью получения планируемого технико-экономического эффекта, включающая в себя экономические показатели, в том числе инвестиционные составляющие, влияющие на цену нефтепродуктов;
8) камеральный контроль - контроль, осуществляемый уполномоченным органом в области оборота нефтепродуктов на основе сопоставительного анализа деклараций по обороту нефтепродуктов, сопроводительных накладных и данных контрольных приборов учета;
9) производитель нефтепродуктов малой мощности - производитель нефтепродуктов, осуществляющий производство нефтепродуктов на технологических установках, проектная мощность которых предусматривает объем переработки сырой нефти и (или) газового конденсата менее восьмисот тысяч тонн в год;
10) компаундирование - смешивание двух или нескольких компонентов в целях получения нефтепродукта заданного качества;
11) некондиционный нефтепродукт - нефтепродукт, не соответствующий требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;
12) поставщик нефти - лицо, поставляющее производителю нефтепродуктов самостоятельно добытую, полученную Республикой Казахстан в качестве налогов, уплачиваемых в натуральной форме в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, импортированную или приобретенную непосредственно у недропользователя сырую нефть и (или) газовый конденсат на условиях, установленных настоящим Законом;
13) нефтепродукты - отдельные виды нефтепродуктов: бензин, авиационное и дизельное топливо, мазут, производство и оборот которых регулируются в соответствии с настоящим Законом;
14) база нефтепродуктов - комплекс зданий и сооружений, включающий технологическое оборудование, резервуарный парк, технические устройства и коммуникации, предназначенные для приема, хранения, отгрузки и реализации нефтепродуктов, соответствующий требованиям законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании;

15) мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатушы - мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатуды жүзеге асыратын тұлға;
16) мұнай өнімдерін бөлшек саудада сату - мұнай өнімдерін одан әрі сату мақсатынсыз, өз мұқтаждары үшін жеке және заңды тұлғаларға сату жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;
17) мұнай өнімдерін көтерме беруші - мұнай өнімдерін көтерме саудада сатуды жүзеге асыратын тұлға;
18) мұнай өнімдерін көтерме саудада сату - мұнай өнімдерін өндірушілердің және (немесе) мұнай берушілердің мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатушыларға, сондай-ақ мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілерге мұнай өнімдерін сату кезінде мұнай өнімдерін сату жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;
19) мұнай өнімдерін өндіру - Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес мұнай өнімдерін алуды қамтамасыз ететін шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын қайта өңдеу жөніндегі, сондай-ақ компаундирлеу жөніндегі жұмыстар кешені;
20) мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган - мұнай өнімдерін өндіруді мемлекеттік реттеу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
21) мұнай өнімдерін өндіруші - мұнай-газ өңдеу өндірістерін пайдалануға лицензиясы, өндіріс паспорты бар тұлға;
22) мұнай өнімдерінің айналымы - мұнай өнімдерін сатып алу, сақтау, көтерме және бөлшек саудада сату, жөнелту, тасымалдау, олардың экспорты мен импорты;
23) мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті орган - мұнай өнімдерінің айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
24) мұнай өңдеу жоспары - мұнай өнімдерін өндіруші өзінің техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес күнтізбелік жыл ішінде ай сайын өңдеуге міндетті шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган бекітетін көлемі;
25) мұнай өнімдерін беру жоспары - бөлшек саудада сату бағасына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдеріне қажеттілікті қанағаттандыру мақсатында Қазақстан Республикасында өндірілетін мұнай өнімдеріне облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ай сайынғы қажеттілігінің мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган бекітетін көлемі;
26) өндіріс паспорты - мұнай өнімдерін өндірушінің өндірістік қуаттарының көрсеткіштерін, оның негізгі сипаттамаларын көрсететін, өндірістің технологиялық процесінде сақтау үшін қолда бар жабдықтың пайдаланылуын регламенттейтін белгіленген нысандағы құжат;
27) хабарлама - мұнай өнімдерін өндірушіге, көтерме немесе бөлшек саудада сатушыға мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті орган жіберген Қазақстан Республикасының мұнай өнімдерінің өндірісі мен айналымы саласындағы нормативтік құқықтық актілерін орындау қажеттілігі туралы жазбаша хабар;

15) розничный реализатор нефтепродуктов - лицо, осуществляющее розничную реализацию нефтепродуктов;
16) розничная реализация нефтепродуктов - предпринимательская деятельность по реализации нефтепродуктов физическим и юридическим лицам для собственных нужд без целей дальнейшей реализации;
17) оптовый поставщик нефтепродуктов - лицо, осуществляющее оптовую реализацию нефтепродуктов;
18) оптовая реализация нефтепродуктов - предпринимательская деятельность по реализации нефтепродуктов розничным реализаторам нефтепродуктов, а также оптовым поставщикам нефтепродуктов при реализации нефтепродуктов производителями нефтепродуктов и (или) поставщиками нефти;
19) производство нефтепродуктов - комплекс работ по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата, а также по компаундированию, обеспечивающих получение нефтепродуктов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;
20) уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов - государственный орган, осуществляющий руководство в области государственного регулирования производства нефтепродуктов;
21) производитель нефтепродуктов - лицо, имеющее лицензию на эксплуатацию нефтегазоперерабатывающих производств, паспорт производства;
22) оборот нефтепродуктов - приобретение, хранение, оптовая и розничная реализация, отгрузка, транспортировка, экспорт и импорт нефтепродуктов;
23) уполномоченный орган в области оборота нефтепродуктов - государственный орган, осуществляющий руководство в области государственного регулирования оборота нефтепродуктов;
24) план переработки нефти - утверждаемый уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов объем сырой нефти и (или) газового конденсата, который производитель нефтепродуктов в соответствии со своими техническими возможностями обязан ежемесячно перерабатывать в течение календарного года;
25) план поставок нефтепродуктов - утверждаемый уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов объем ежемесячных потребностей областей, города республиканского значения, столицы в нефтепродуктах, производимых в Республике Казахстан, в целях удовлетворения потребностей в нефтепродуктах, на розничную реализацию которых установлено государственное регулирование цен;
26) паспорт производства - документ установленной формы, отражающий показатели производственных мощностей производителя нефтепродуктов, основные его характеристики, регламентирующий использование имеющегося оборудования для соблюдения технологического процесса производства;
27) уведомление - письменное сообщение, направленное уполномоченным органом в области оборота нефтепродуктов производителю, оптовому поставщику или розничному реализатору нефтепродуктов о необходимости исполнения нормативных правовых актов Республики Казахстан в области производства и оборота нефтепродуктов;

28) ілеспе жүкқұжат - жөнелтушіден алушыға дейін бүкіл жүру жолында мұнай өнімдерінің қозғалысын бақылауға арналған, мұнай өнімдерін босату және қабылдап алу жөніндегі операцияларды ресімдеу үшін қажетті бірегейлендірілген құжат.
2-бап. Қазақстан Республикасының мұнай өнімдерін өндіруді
және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы
заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының мұнай өнімдерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен осы Заңға сәйкес қабылданатын Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Осы Заңның қолданылу саласы
1. Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында әрекет етеді және мұнай өнімдерін өндіру мен олардың айналымы саласындағы қатынастарға қолданылады.
2. Осы Заңның ережелері:
1) жеке және заңды тұлғалар мұнай өнімдерін кәсіпкерлік қызмет мақсаты үшін емес сату кезінде туындайтын;
2) жұмылдыру дайындығы және мемлекеттің қорғаныс мұқтаждығы шеңберінде туындайтын мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы жөніндегі қатынастарға қолданылмайды.
4-бап. Мұнай өнімдерін өндіруді және олардың айналымын
мемлекеттік реттеу
1. Мұнай өнімдерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу:
1) Қазақстан Республикасының ішкі нарығының қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жер қойнауын пайдаланушылар үшін шикі мұнай және (немесе) газ конденсатын беру кестелерін бекіту;
2) мұнай өңдеу және мұнай өнімдерін беру жоспарларын бекіту;
3) мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілерді аккредиттеу;
4) мұнай өнімдерін көтерме және бөлшек саудада сатуды жүзеге асыру кезіндегі шарттар мен шектеулерді белгілеу;
5) мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы саласындағы техникалық реттеу;
6) мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
7) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатудың шекті бағасын белгілеу;
8) мұнай өнімдерін өндіру мен олардың айналымының мониторингін жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымын реттеу бөлігіндегі халықаралық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету, мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы мәселелерін реттеуге уәкілетті шетел мемлекеттерінің органдарымен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықты жүзеге асыру жолымен жүзеге асырылады.

28) сопроводительная накладная - унифицированный документ, предназначенный для контроля за движением нефтепродуктов на всем пути следования от отправителя до получателя, необходимый для оформления операций по отпуску и приему нефтепродуктов.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о
государственном регулировании производства и
оборота нефтепродуктов
1. Законодательство Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота нефтепродуктов основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, принимаемых в соответствии с настоящим Законом.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Сфера применения настоящего Закона
1. Настоящий Закон действует на территории Республики Казахстан и распространяется на отношения в области производства и оборота нефтепродуктов.
2. Положения настоящего Закона не применяются на отношения:
1) возникающие при реализации нефтепродуктов физическими и юридическими лицами не для целей предпринимательской деятельности;
2) по производству и обороту нефтепродуктов, возникающие в рамках мобилизационной подготовки и оборонных нужд государства.
Статья 4. Государственное регулирование
производства и оборота нефтепродуктов
Государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов осуществляется путем:
1) утверждения для недропользователей графиков поставок сырой нефти и (или) газового конденсата для обеспечения потребностей внутреннего рынка Республики Казахстан;
2) утверждения планов переработки нефти и поставок нефтепродуктов;
3) аккредитации оптовых поставщиков нефтепродуктов;
4) установления условий и ограничений при осуществлении оптовой и розничной реализации нефтепродуктов;
5) технического регулирования в области производства и оборота нефтепродуктов;
6) осуществления государственного контроля в области производства и оборота нефтепродуктов;
7) установления предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которую установлено государственное регулирование цен;
8) осуществления мониторинга производства и реализации нефтепродуктов;
9) обеспечения выполнения международных обязательств Республики Казахстан в части регулирования производства и оборота нефтепродуктов, осуществления сотрудничества с органами зарубежных государств и международными организациями, уполномоченными регулировать вопросы производства и оборота нефтепродуктов.

5-бап. Мұнай өнімдерін өндіруді және олардың айналымын
мемлекеттік реттеудің мақсаттары мен міндеттері
1. Мұнай өнімдерін өндіру мен олардың айналымын мемлекеттік реттеу мақсаттары Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, нарық субъектілерінің сапалы және қоршаған орта мен халықтың денсаулығы үшін қауіпсіз мұнай өнімдеріне қажеттілігін қанағаттандыру болып табылады.
2. Мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымын мемлекеттік реттеудің міндеттері мыналар:
1) адамның өмірі мен денсаулығын сақтау және қоршаған ортаны қорғау;
2) Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін қорғау, оның ішінде мұнай өнімдерінің заңсыз өндірілуі мен айналымын болдырмайтын жағдайлар жасау;
3) Қазақстан Республикасында өндірілетін мұнай өнімдерінің сапасын арттыру;
4) мұнай өнімдерін өндірушілердің өңдеу қуаттарын уақтылы жаңғыртуды қамтамасыз ететін жағдайлар жасау болып табылады.
6-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) мұнай өнімдерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді;
2) мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілерді аккредиттеуді жүргізу тәртібін бекітеді;
3) инвестициялық бағдарламаларды әзірлеу, бекіту және келісу, сондай-ақ уәкілетті органдарға олардың іске асырылуы туралы есептілікті ұсыну тәртібін бекітеді;
4) бағалар туралы ресми ақпарат көздерінің тізбесін айқындайды;
5) мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы саласындағы техникалық регламенттерді бекітеді;
6) бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатудың шекті бағасын айқындау тәртібін бекітеді;
7) дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру тәртібін бекітеді;
8) мұнай өнімдерінің айналымы жөніндегі декларацияларды ұсыну тәртібін бекітеді;
9) ілеспе жүк құжаттарды ресімдеу, тапсырыс беру, алу, беру, есепке алу және сақтау тәртібін бекітеді;
10) мұнай өнімдерін өндіру және сату мониторингін жүзеге асыру тәртібін бекітеді;
11) мұнай берушілердің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге қол жеткізу тәртібін бекітеді;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
7-бап. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті
органның құзыреті
Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган:
1) өндіріс паспортының нысанын айқындайды, сондай-ақ мұнай өнімдерін өндірушілерге өндіріс паспортын бекітеді және қайта бекітеді;
2) жыл сайын көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары мен жылу беру кезеңін ескере отырып, мұнай өнімдерін өндірушілердің технологиялық қондырғыларын жоспарлы алдын алу жұмыстарының кестелерін бекітеді;

Статья 5. Цели и задачи государственного регулирования
производства и оборота нефтепродуктов
1. Целями государственного регулирования производства и оборота нефтепродуктов являются обеспечение экономической безопасности Республики Казахстан, удовлетворение потребностей субъектов рынка в качественных и безопасных для окружающей среды и здоровья населения нефтепродуктах.
2. Задачами государственного регулирования производства и оборота нефтепродуктов являются:
1) защита жизни и здоровья человека и охрана окружающей среды;
2) защита экономических интересов Республики Казахстан, в том числе создание условий, исключающих нелегальное производство и оборот нефтепродуктов;
3) повышение качества нефтепродуктов, производимых в Республике Казахстан;
4) создание условий, обеспечивающих модернизацию перерабатывающих мощностей производителей нефтепродуктов.
Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в области государственного регулирования производства и оборота нефтепродуктов;
2) утверждает порядок проведения аккредитации оптовых поставщиков нефтепродуктов;
3) утверждает порядок разработки, утверждения и согласования инвестиционных программ, а также предоставления в уполномоченные органы отчетности об их реализации;
4) определяет перечень официальных источников информации о ценах;
5) утверждает технические регламенты в области производства и оборота нефтепродуктов;
6) утверждает порядок определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которую установлено государственное регулирование цен;
7) утверждает порядок присвоения персональных идентификационных номеров-кодов;
8) утверждает порядок представления деклараций по обороту нефтепродуктов;
9) утверждает порядок оформления, заказа, получения, выдачи, учета и хранения сопроводительных накладных;
10) утверждает порядок осуществления мониторинга производства и реализации нефтепродуктов;
11) утверждает порядок доступа поставщиков нефти к переработке сырой нефти и (или) газового конденсата;
12) выполняет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 7. Компетенция уполномоченного органа в области
производства нефтепродуктов
Уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов:
1) определяет форму паспорта производства, а также утверждает и переутверждает производителям нефтепродуктов паспорт производства;
2) ежегодно утверждает графики планово-предупредительных работ технологических установок производителей нефтепродуктов с учетом весенне-полевых и уборочных работ и отопительного периода;

3) мұнай өнімдерін өндіру мен өткізу мониторингінің тәртібін әзірлейді;
4) инвестициялық бағдарламаларды әзірлеу, бекіту және келісу, сондай-ақ уәкілетті органдарға олардың іске асырылуы туралы есептілікті ұсыну тәртібін әзірлейді;
5) мұнай өнімдерін өндіру саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
6) қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда, мұнай өнімдерін өндірушілердің инвестициялық бағдарламаларын бекітеді;
7) мұнай өнімдерін өндіру саласындағы техникалық регламенттерді әзірлейді;
8) жыл сайын мұнай өңдеу жоспарларын бекітеді;
9) мұнай өнімдерін беру жоспарларын бекітеді;
10) Қазақстан Республикасының ішкі нарығының қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жер қойнауын пайдаланушылар үшін мұнай өнімдерін өндірушілердің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын беру кестелерін бекітеді;
11) мұнай өнімдерінің экспортына және (немесе) импортына қатысты кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын қабылдау туралы ұсыныстар әзірлейді және сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынады;
12) мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілерді аккредиттеуді жүргізу тәртібін әзірлейді;
13) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатудың шекті бағаларын келіседі;
14) мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілерді аккредиттеуді жүзеге асырады;
15) «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексеру парақтарының, жыл сайынғы тексеру жоспарларының нысандарын әзірлейді және бекітеді;
16) шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге мұнай берушілердің қол жеткізу тәртібін әзірлейді;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
8-бап. Мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті
органның құзыреті
Мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті орган:
1) мұнай өнімдерінің айналымы саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
2) мұнай өнімдерін өндіру мен олардың айналымы жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
3) мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу тәртібіне сәйкес бірыңғай дерекқорды жүргізуді жүзеге асырады;
4) мұнай өнімдерінің айналымына камералдық бақылауды жүзеге асырады;
5) ілеспе жүк құжаттарды ресімдеу, тапсырыс беру, алу, беру, есепке алу және сақтау тәртібін әзірлейді;
6) мұнай өнімдерінің жекелеген түрлеріне, мұнай өнімдерін өндірушілер мен импорттаушыларға мұнай өнімдерінің айналымын бақылауды жүзеге асыруға арналған дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру тәртібін әзірлейді;

3) разрабатывает порядок мониторинга производства и реализации нефтепродуктов;
4) разрабатывает порядок разработки, утверждения и согласования инвестиционных программ, а также предоставления в уполномоченные органы отчетности об их реализации;
5) осуществляет государственный контроль в области производства нефтепродуктов;
6) утверждает инвестиционные программы производителей нефтепродуктов, за исключением производителей нефтепродуктов малой мощности;
7) разрабатывает технические регламенты в области производства нефтепродуктов;
8) ежегодно утверждает планы переработки нефти;
9) утверждает планы поставок нефтепродуктов;
10) утверждает для недропользователей графики поставок сырой нефти и (или) газового конденсата производителям нефтепродуктов для обеспечения потребностей внутреннего рынка Республики Казахстан;
11) разрабатывает предложения о принятии мер таможенно-тарифного и нетарифного регулирования в отношении экспорта и (или) импорта нефтепродуктов и представляет в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности;
12) разрабатывает порядок проведения аккредитации оптовых поставщиков нефтепродуктов;
13) согласовывает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которую установлено государственное регулирование цен;
14) осуществляет аккредитацию оптовых поставщиков нефтепродуктов;
15) разрабатывает и утверждает формы проверочных листов, ежегодных планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве";
16) разрабатывает порядок доступа поставщиков нефти к переработке сырой нефти и (или) газового конденсата;
17) выполняет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 8. Компетенция уполномоченного органа в
области оборота нефтепродуктов
Уполномоченный орган в области оборота нефтепродуктов:
1) осуществляет государственный контроль в области оборота нефтепродуктов;
2) разрабатывает и утверждает порядок формирования и ведения единой базы данных по производству и обороту нефтепродуктов;
3) осуществляет ведение единой базы данных в соответствии с порядком формирования и ведения единой базы данных по производству и обороту нефтепродуктов;
4) осуществляет камеральный контроль за оборотом нефтепродуктов;
5) разрабатывает порядок оформления, заказа, получения, выдачи, учета и хранения сопроводительных накладных;
6) разрабатывает порядок присвоения персональных идентификационных номеров-кодов отдельным видам нефтепродуктов, производителям и импортерам нефтепродуктов, предназначенных для осуществления контроля над оборотом нефтепродуктов;

7) хабарламалардың нысанын әзірлейді және бекітеді;
8) мұнай өнімдерінің айналымы жөніндегі декларацияларды ұсыну тәртібін әзірлейді;
9) дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарының тізбесін бекітеді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
9-бап. Мұнай өнімдерін өндіру мен олардың айналымын
мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын өзге
уәкілетті органдардың құзыреті
1. Техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті орган:
1) мұнай өнімдерінің техникалық регламенттерде белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік метрологиялық бақылауды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
2. Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган:
1) қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда, мұнай өнімдерін өндірушілердің инвестициялық бағдарламаларын келісуді жүзеге асырады;
2) бағаларын мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатуға арналған шекті бағаны айқындау тәртібін әзірлейді;
3) мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тәртіпке сәйкес бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатудың шекті бағаларын белгілейді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
3. Өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган мұнай өнімдерін өндіру, тасымалдау, сақтау және сату кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асырады, оның ішінде мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы жұмыстарды қауіпсіз жүргізу бөлігіндегі техникалық регламенттерді әзірлейді.
4. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті орган:
1) облыстардың жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп, мұнай өнімдерінің ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге беру үшін қажетті көлемін айқындайды;
2) мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге мұнай өнімдерін беру көлемі туралы ұсыныстар енгізеді;
3) ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің мұнай өнімдерімен қамтамасыз етілуіне талдау жүргізеді және оның нәтижелерін мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға береді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.

7) разрабатывает и утверждает форму уведомлений;
8) разрабатывает порядок представления деклараций по обороту нефтепродуктов;
9) утверждает перечень персональных идентификационных номеров- кодов;
10) выполняет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 9. Компетенция иных уполномоченных органов,
осуществляющих государственное регулирование
производства и оборота нефтепродуктов
1. Уполномоченный орган по техническому регулированию и метрологии:
1) осуществляет контроль за соответствием нефтепродуктов требованиям, установленным техническими регламентами;
2) осуществляет государственный метрологический контроль в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
3) выполняет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках:
1) осуществляет согласование инвестиционных программ производителей нефтепродуктов, за исключением производителей нефтепродуктов малой мощности;
2) разрабатывает порядок определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которую установлено государственное регулирование цен;
3) по согласованию с уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов устанавливает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которую установлено государственное регулирование цен, в соответствии с порядком, утверждаемым Правительством Республики Казахстан;
4) выполняет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности осуществляет государственное регулирование и контроль в области промышленной безопасности при производстве, транспортировке, хранении и реализации нефтепродуктов, в том числе разрабатывает технические регламенты в части безопасного ведения работ в области оборота нефтепродуктов.
4. Уполномоченный орган в области агропромышленного комплекса:
1) совместно с местными исполнительными органами областей определяет объемы нефтепродуктов, необходимые для поставок сельскохозяйственным товаропроизводителям;
2) вносит предложения уполномоченному органу в области производства нефтепродуктов об объемах поставок нефтепродуктов сельскохозяйственным товаропроизводителям;
3) проводит анализ обеспеченности сельскохозяйственных товаропроизводителей нефтепродуктами и предоставляет его результаты в уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов;
4) выполняет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында сатылатын мұнай өнімдерінің айналымы жөніндегі деректерді жинау мен қорытуды жүзеге асырады;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін тұтынудың алдағы күнтізбелік жылға арналған болжамын жасайды.
6. Осы бапта көрсетілген мемлекеттік органдар, сондай-ақ кеден ісі саласындағы уәкілетті орган мұнай өнімдерін өндіру мен олардың айналымы саласындағы уәкілетті органдарға мұнай өнімдерін өндірудің және (немесе) олардың айналымының көлемі туралы мәліметтерді береді.
10-бап. Мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы
саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
2. Тексеру «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік бақылаудың өзге нысандары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
11-бап. Мұнай өнімдерін өндірушілердің міндеттері
1. Мұнай өнімдерін өндірушілер:
1) егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, мұнай өнімдерін сатуды тең қол жетімділік және кемсітпеу шарттарында жүзеге асыруға;
2) мұнай өнімдерін өндіруді жүзеге асыру басталғанға дейін мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті органның тиісті аумақтық органына Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тәртіпке сәйкес дербес сәйкестендіру нөмір-кодын беруге өтінім жіберуге;
3) мұнай өңдеу жоспарларын орындауға;
4) мұнай өнімдерін көтерме саудада сатуды осы Заңның талаптарын ескере отырып жүргізуге және жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасының резидент-банкінде инвестициялық бағдарламаларды қаржыландырудың арнайы шотын ашуға және инвестициялық бағдарламаларды іске асыруға бағытталатын қаржы қаражатын мақсатты пайдалануды жүзеге асыруға;
6) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тәртіпке сәйкес уәкілетті органдарға инвестициялық бағдарламаларды іске асыру туралы есептілікті ұсынуға;
7) мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға технологиялық қондырғылардың жоспарлы-алдын алу жұмыстарын жүргізудің жылдық кестесін бекітуге ұсынуға және осы кестені сақтауға;
8) мұнай өндіру саласындағы уәкілетті органға мұнай өндіруді және сатуды мониторингілеу үшін қажетті мәліметтерді беруге;

5. Местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы:
1) осуществляют сбор и обобщение данных по обороту нефтепродуктов, реализуемых на территории области, города республиканского значения, столицы;
2) составляют прогноз потребления нефтепродуктов на территории области, города республиканского значения, столицы, на которые установлено государственное регулирование цен, на предстоящий календарный год.
6. Государственные органы, указанные в настоящей статье, а также уполномоченный орган в области таможенного дела, предоставляют уполномоченным органам в области производства и оборота нефтепродуктов сведения об объеме производства и (или) оборота нефтепродуктов.
Статья 10. Государственный контроль в области
производства и оборота нефтепродуктов
1. Государственный контроль в области производства и оборота нефтепродуктов осуществляется в форме проверки и иных формах.
2. Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве". Иные формы государственного контроля осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 11. Обязанности производителей нефтепродуктов
1. Производители нефтепродуктов обязаны:
1) осуществлять реализацию нефтепродуктов на условиях равнодоступности и недискриминации, если иное не предусмотрено настоящим Законом;
2) до начала осуществления производства нефтепродуктов направить в соответствующий территориальный орган уполномоченного органа в области оборота нефтепродуктов заявку на присвоение персонального идентификационного номера-кода в соответствии с порядком, утверждаемым Правительством Республики Казахстан;
3) выполнять планы переработки нефти;
4) производить и осуществлять оптовую реализацию нефтепродуктов с учетом требований настоящего Закона;
5) открывать в банке-резиденте Республики Казахстан специальный счет финансирования инвестиционной программы и осуществлять целевое использование финансовых средств, направляемых на реализацию инвестиционных программ;
6) представлять отчетность о реализации инвестиционных программ в уполномоченные органы в соответствии порядком, утверждаемым Правительством Республики Казахстан;
7) представлять на утверждение уполномоченному органу в области производства нефтепродуктов годовой график проведения планово-предупредительных работ технологических установок и соблюдать данный график;
8) предоставлять в уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов сведения, необходимые для мониторинга производства и реализации нефтепродуктов;

9) мұнай берушілерге шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге қол жеткізудің тең жағдайларын ұсынуға міндетті.
2. Осы баптың 1-тармағының 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген міндеттер қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерге қолданылмайды.
3. Мұнай өнімдерін өндірушілерге:
1) шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын сатуға;
2) бензин мен дизель отынын құрамында металл бар телімдерді (дизель отынына арналған антистатикалық телімдерден басқа темір, марганец, қорғасын және басқалары) пайдалана отырып өндіруді жүзеге асыруға;
3) екі және одан да көп мұнай өнімдерін өндірушілерге мұнай өнімдерін өндіру үшін бір ғана жабдықты пайдалануға;
4) сатып алынатын (қабылданатын) шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының шыққан жерін растайтын құжаттар болмаған кезде мұнай берушілерден шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге сатып алуға, сондай-ақ қабылдауға;
5) авариялық жағдайды дереу болдырмау қажеттігі туындаған жағдайларды қоспағанда, мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органмен келіспей мұнай өнімдерін өндіру үшін пайдаланылатын технологиялық қондырғылардың жұмысын тоқтатуға тыйым салынады.
4. Осы баптың 3-тармағының 5) тармақшасында көзделген тыйым салу қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерге қолданылмайды.
12-бап. Мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы
саласындағы қауіпсіздікті қамтамасыз ететін
талаптар
1. Мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адам өмірі мен денсаулығы және қоршаған орта үшін қауіпсіздікті қамтамасыз етуге тиіс.
2. Мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы саласындағы техникалық реттеу объектілері: бензин, авиациялық және дизель отыны, мазут, сондай-ақ олардың өмірлік цикл процестері, шикі мұнай және (немесе) газ конденсатын өңдеу процестері, компаундирлеу болып табылады.
3. Мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы кезінде пайдаланылатын жабдық пен техникалық құралдар техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келуге тиіс.
4. Мұнай өнімдерін өңдеу, тасымалдау және бөлу жөніндегі объектілерді жобалау мен салу кезінде экологиялық заңнаманың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы, өрт қауіпсіздігі туралы заңнамасының талаптары сақталуға және төтенше жағдайлардың туындау қаупі ескерілуге тиіс.
13-бап. Мұнай өнімдеріне бағаларды мемлекеттік реттеу
1. Қазақстан Республикасында экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында маңызды әлеуметтік мәні бар, сондай-ақ елдің экономикасына елеулі ықпал ететін мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатуға арналған бағаларды мемлекеттік реттеу мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен белгіленуі мүмкін.

9) предоставлять поставщикам нефти равные условия доступа к переработке сырой нефти и (или) газового конденсата.
2. Обязанности, предусмотренные в подпунктах 4), 6) и 7) пункта 1 настоящей статьи, не распространяются на производителей нефтепродуктов малой мощности.
3. Производителям нефтепродуктов запрещается:
1) реализовывать сырую нефть и (или) газовый конденсат;
2) осуществлять производство бензина и дизельного топлива с использованием металлосодержащих присадок (железо, марганец, свинец и другие, кроме антистатических присадок для дизельного топлива);
3) использовать одно и тоже оборудование для производства нефтепродуктов двумя и более производителями нефтепродуктов;
4) приобретать, а также принимать на переработку сырую нефть и (или) газовый конденсат у поставщиков нефти при отсутствии документов, подтверждающих происхождение приобретаемой (принимаемой) сырой нефти и (или) газового конденсата;
5) останавливать работу технологических установок, используемых для производства нефтепродуктов, без согласования с уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов, за исключением случаев, необходимости немедленного предотвращения аварийной ситуации.
4. Запрет, предусмотренный в подпункте 5) пункта 3 настоящей статьи, не распространяется на производителей нефтепродуктов малой мощности.
Статья 12. Требования, обеспечивающие безопасность в
области производства и оборота нефтепродуктов
1. Производство и оборот нефтепродуктов должны обеспечивать безопасность для жизни и здоровья человека и окружающей среды в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Объектами технического регулирования в области производства и оборота нефтепродуктов являются: бензин, авиационное и дизельное топливо, мазут, а также процессы их жизненного цикла, процессы переработки сырой нефти и (или) газового конденсата, компаундирование.
3. Оборудование и технические средства, используемые при производстве и обороте нефтепродуктов, должны соответствовать требованиям технических регламентов.
4. При проектировании и строительстве объектов по переработке, транспортировке и распределению нефтепродуктов должны соблюдаться требования экологического законодательства, а также законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, о пожарной безопасности и учитываться риски возникновения чрезвычайных ситуаций.
Статья 13. Государственное регулирование цен на
нефтепродукты
1. В целях обеспечения экономической безопасности в Республике Казахстан может устанавливаться государственное регулирование цен на розничную реализацию нефтепродуктов, имеющих важное социальное значение, а также оказывающих существенное влияние на экономику страны, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках по согласованию с уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов.

2. Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органмен келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатудың шекті бағаларын белгілейді.
3. Мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатушылар мұнай өнімдерін сату кезінде бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатуға белгіленген шекті бағаларды асырмауға міндетті.
14-бап. Инвестициялық бағдарламаны қаржыландыруға
арналған арнайы шот
1. Мұнай өнімдерін өндіруші инвестициялық бағдарлама келісілгеннен және бекітілгеннен кейін қаражаты тек қана инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру мақсатына жұмсалатын арнайы шот ашады.
2. Мұнай өнімдерін өндірушінің негізгі қаражатқа салымдарының инвестициялық бағдарламаларда көзделген көлемі (инвестициялық құрамдастар) ағымдағы кезеңде және орташа мерзімді перспективаға реттелетін тауарлар бағаларын есептеу кезінде ескеріледі.
3. Осы баптың ережелері қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерге қолданылмайды.
15-бап. Мұнай өнімдерінің айналымын декларациялау және
камералдық бақылаудың нәтижелері
1. Мұнай өнімдерін өндіруді және (немесе) сатуды жүзеге асыратын тұлғалар мұнай өнімдері айналымы саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерінің айналымы жөнінде декларация беруге міндетті.
2. Мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті орган айналым жөніндегі декларациялардың, ілеспе жүк құжаттардың және есепке алудың бақылау аспаптары деректерінің негізінде камералдық бақылауды жүргізеді. Көшпелі үлгідегі автомобильге май құю станцияларынан бөлшек саудада сату жүзеге асырылған жағдайда камералдық бақылау мұнай өнімдерінің айналымы жөніндегі декларациялардың және ілеспе жүк құжаттардың негізінде жүргізіледі.
3. Камералдық бақылаудың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы туралы заңнамасы талаптарының орындалмауы анықталған жағдайларда он жұмыс күні ішінде мұнай өнімдерін өндірушіге, мұнай өнімдерін көтерме берушіге немесе бөлшек саудада сатушыға хабарлама тапсырылады.
Хабарламада мұнай өнімдерін өндірушінің, мұнай өнімдерін көтерме берушінің немесе бөлшек саудада сатушының тегі, аты, әкесінің аты немесе толық атауы, салық төлеушінің тіркеу нөмірі, хабарламаның күні, хабарламаны жіберу үшін негіздеме, шағым жасау тәртібі көрсетіледі.
4. Хабарлама мұнай өнімдерін өндірушіге, мұнай өнімдерін көтерме берушіге немесе бөлшек саудада сатушыға немесе олардың өкілдеріне жеке немесе жөнелту мен алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен тапсырылуға тиіс.
Хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы не электрондық түрде хабарлардың кепілді түрде жеткізілуін қамтамасыз ететін электрондық байланыс арналары арқылы жіберілген хабарлама пошта немесе өзге де байланыс ұйымының жауабы алынған күннен бастап не хабарлама электронды түрде жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні өткеннен кейін тапсырылды деп саналады.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындауды мұнай өнімдерін өндіруші, мұнай өнімдерін көтерме беруші немесе бөлшек саудада сатушы ол тапсырылған (алынған) күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырады.

2. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, по согласованию с уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, устанавливает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которую установлено государственное регулирование цен.
3. Розничные реализаторы нефтепродуктов при реализации нефтепродуктов обязаны не превышать установленные предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которую установлено государственное регулирование цен.
Статья 14. Специальный счет для финансирования
инвестиционной программы
1. Производитель нефтепродуктов после согласования и утверждения инвестиционной программы открывает специальный счет, средства которого расходуются исключительно на цели финансирования инвестиционной программы.
2. Предусмотренные в инвестиционных программах объемы вложений в основные средства (инвестиционные составляющие) производителя нефтепродуктов учитываются при расчетах цен на регулируемые товары на текущий период и среднесрочную перспективу.
3. Положения настоящей статьи не распространяются на производителей нефтепродуктов малой мощности.
Статья 15. Декларирование оборота нефтепродуктов и
результаты камерального контроля
1. Лица, осуществляющие производство и (или) реализацию нефтепродуктов, обязаны представлять уполномоченному органу в области оборота нефтепродуктов декларации по обороту нефтепродуктов.
2. На основании деклараций по обороту, сопроводительных накладных и данных контрольных приборов учета уполномоченный орган в области оборота нефтепродуктов проводит камеральный контроль. В случае осуществления розничной реализации с автозаправочных станций передвижного типа камеральный контроль проводится на основании деклараций по обороту нефтепродуктов и сопроводительных накладных.
3. В случаях выявления по результатам камерального контроля не исполнения требований законодательства Республики Казахстан о производстве и обороте нефтепродуктов в течение десяти рабочих дней производителю нефтепродуктов, оптовому поставщику или розничному реализатору нефтепродуктов вручается уведомление.
В уведомлении указывается фамилия, имя, отчество или полное наименование производителя нефтепродуктов, оптового поставщика или розничного реализатора нефтепродуктов, регистрационный номер налогоплательщика, дата уведомления, основание для направления уведомления, порядок обжалования.
4. Уведомление должно быть вручено производителю нефтепродуктов, оптовому поставщику или розничному реализатору нефтепродуктов или их представителям лично или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения.
Уведомление, направленное по почте заказным письмом с уведомлением, либо в электронном виде посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений, считается врученным со дня получения ответа почтовой или иной организацией связи либо по истечении пяти рабочих дней со дня направления уведомления в электронном виде.
Исполнение уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, осуществляется производителем нефтепродуктов, оптовым поставщиком или розничным реализатором нефтепродуктов в течение тридцати календарных дней со дня его вручения (получения).

16-бап. Мұнай өнімдерін көтерме берушілерді аккредиттеу
1. Көтерме берушілер мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органда аккредиттеуге жатады.
2. Аккредиттелетін субъектілер мына талаптарға сай болуға:
1) меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде мұнай өнімдерінің базасына иелік етуге;
2) орнатылған есепке алудың бақылау аспаптарын иеленуге тиіс.
3. Аккредиттеу аккредиттелетін субъектінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады және аккредиттеу туралы куәлікпен расталады.
4. Мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілерді аккредиттеу Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
17-бап. Мұнай өңдеуді мемлекеттік реттеудің ерекшеліктері
1. Қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда, мұнай өнімдерін өндірушілер үшін алдағы күнтізбелік жылға арналған мұнай өңдеу жоспарын мұнай өнімдерін өндірушілер қуаттарының барынша жүктелуін қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының ішкі нарығының мұнай өнімдеріне қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жыл сайын, 15 желтоқсаннан кешіктірмей мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
2. Мұнай өңдеу жоспары мұнай өнімдерін өндіруші Қазақстан Республикасының ішкі нарығында мұнай өнімдерінің болжалды тұтынылуын ескере отырып, күнтізбелік жыл ішінде мұнай өнімдерінің тиісті түрлерін өндіру үшін ай сайын өңдеуге міндетті шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының көлемін айқындайды.
3. Мұнай өңдеу жоспары көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары кезеңінде ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді, сондай-ақ жылыту маусымы кезеңінде жылумен жабдықтаушы ұйымдарды мұнай өнімдерімен қамтамасыз етуді есепке ала отырып жасалады.
4. Мұнай берушілер жыл сайын, 30 қарашадан кешіктірмей, мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының жоспарланып отырған көлемін, берілу мерзімдерін және өндірілген мұнай өнімдерін беру бағыттарын көрсете отырып, шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын беруге алдағы күнтізбелік жылға арналған өтінімдерді жібереді.
5. Мұнай өнімдерін өндіруші мынадай:
1) мұнай берушіде сатып алынатын (қабылданатын) шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының шығу тегін растайтын құжаттың болуы;
2) мұнай берушіде берілетін шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының сапасын растайтын құжаттың болуы;
3) мұнай өнімдерін беру жоспарына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағына өндірілген мұнай өнімдерін беруді көздейтін мұнай өнімдерін көтерме саудада берушімен және (немесе) бөлшек саудада сатушымен мұнай өнімдерін беруге жасалған шарттың болуы талаптары сақталған жағдайда мұнай берушілерге тең қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.

Статья 16. Аккредитация оптовых поставщиков нефтепродуктов
1. Аккредитации в уполномоченном органе в области производства нефтепродуктов подлежат оптовые поставщики.
2. Аккредитуемые субъекты должны отвечать следующим требованиям:
1) владеть на праве собственности или иных законных основаниях базой нефтепродуктов;
2) иметь установленные контрольные приборы учета.
3. Аккредитация осуществляется за счет средств аккредитуемого субъекта и подтверждается свидетельством об аккредитации.
4. Аккредитация оптовых поставщиков нефтепродуктов осуществляется в соответствии с порядком, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
Статья 17. Особенности государственного регулирования
переработки нефти
1. План переработки нефти для производителей нефтепродуктов, за исключением производителей нефтепродуктов малой мощности, на предстоящий календарный год утверждается уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов ежегодно, не позднее 15 декабря, в целях обеспечения максимальной загрузки мощностей производителей нефтепродуктов и удовлетворения потребностей внутреннего рынка Республики Казахстан в нефтепродуктах.
2. План переработки нефти определяет объем сырой нефти и (или) газового конденсата, который производитель нефтепродуктов обязан ежемесячно перерабатывать для производства соответствующих видов нефтепродуктов в течение календарного года с учетом прогнозируемого потребления нефтепродуктов на внутреннем рынке Республики Казахстан.
3. План переработки нефти формируется с учетом обеспечения нефтепродуктами сельскохозяйственных товаропроизводителей в периоды весенне-полевых и уборочных работ, а также теплоснабжающих организаций на период отопительного сезона.
4. Поставщики нефти, ежегодно, не позднее 30 ноября направляют в уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов заявки на поставку сырой нефти и (или) газового конденсата с указанием планируемых объемов, сроков поставок сырой нефти и (или) газового конденсата и направления поставок произведенных нефтепродуктов по областям, городам республиканского значения, столицы на предстоящий календарный год.
5. Производитель нефтепродуктов обязан обеспечить равный доступ поставщикам нефти при условии соблюдения следующих требований:
1) наличие у поставщика нефти документа, подтверждающего происхождение приобретаемой (принимаемой) сырой нефти и (или) газового конденсата;
2) наличие у поставщика нефти документа, подтверждающего качество поставляемого сырой нефти и (или) газового конденсата;
3) наличие заключенного договора поставки нефтепродуктов с оптовым поставщиком и (или) розничным реализатором нефтепродуктов, предусматривающего поставку произведенных нефтепродуктов на территорию области, города республиканского значения, столицы в соответствии с планом поставок нефтепродуктов.

6. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген өтінімдерді ескере отырып, уәкілетті орган мұнай берушілер үшін шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын беру кестесін бекітеді, онда мұнай өңдеу жоспарын қамтамасыз ету мақсатында мұнай өнімдерін өндірушілерге шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын беру көлемдері мен мерзімдері көрсетіледі. Шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын алдағы күнтізбелік жылға беру кестесін мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган жыл сайын, 15 желтоқсанға дейін бекітеді және оны бекіткен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде мұнай берушілер мен мұнай өнімдерін өндірушілердің назарына жеткізеді. Мұнай берушілер шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын беруді бекітілген шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын беру кестесіне сәйкес жүзеге асыруға тиіс.
7. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтарына бөлшек саудада сатуға бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай беру кестесінің және мұнай өнімдерін тұтыну болжамының негізінде жыл сайын, 15 желтоқсанға дейін алдағы күнтізбелік жылға арналған мұнай өнімдерін беру жоспарын бекітеді.
8. Мұнай берушілер бөлшек саудада сатуға бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген, шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының көлемінен өндірілген мұнай өнімдерін беруді бекітілген мұнай өнімдерін беру жоспарына сәйкес жүзеге асыруға міндетті.
9. Мұнай өнімдерін өндірушінің мұнай берушілермен шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу туралы шарт жасасуының шарты осы баптың 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесін беру болып табылады.
10. Мұнай берушілер мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға ай сайын шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын беру кестесінің және бөлшек саудада сатуға бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген Қазақстан Республикасында өндірілетін мұнай өнімдерін беру жоспарының орындалуы туралы есеп береді.
18-бап. Мұнай өнімдерін сату шарттары
1. Қазақстан Республикасының аумағында құрамында металл телімдері (дизель отыны үшін антистатикалық телімдерден басқа, темір, марганец, қорғасын және басқалары) бар бензин мен дизель отынын және кондициясына жеткілмеген мұнай өнімдерін әкелуге және сатуға, оның ішінде оларды одан әрі өңдемей сақтауға тыйым салынады.

6. С учетом заявок, указанных в пункте 4 настоящей статьи, уполномоченный орган утверждает для поставщиков нефти график поставок сырой нефти и (или) газового конденсата, в котором указываются объемы и сроки поставок сырой нефти и (или) газового конденсата производителям нефтепродуктов, в целях обеспечения плана переработки нефти. График поставок сырой нефти и (или) газового конденсата на предстоящий календарный год утверждается уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов ежегодно до 15 декабря и доводится до сведения поставщиков нефти и производителей нефтепродуктов в течение 10 дней со дня его утверждения. Поставщики нефти обязаны осуществлять поставки сырой нефти и (или) газового конденсата в соответствии с утвержденным графиком поставок сырой нефти и (или) газового конденсата.
7. Уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов на основе графика поставок нефти и прогноза потребления нефтепродуктов, на розничную реализацию которых установлено государственное регулирование цен, на территории области, города республиканского значения, столицы, представляемого местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы, ежегодно, до 15 декабря утверждает план поставок нефтепродуктов на предстоящий календарный год.
8. Поставщики нефти обязаны осуществлять поставки нефтепродуктов, на розничную реализацию которых установлено государственное регулирование цен, произведенных из объемов сырой нефти и (или) газового конденсата в соответствии с утвержденным планом поставок нефтепродуктов.
9. Условием заключения договора о переработке сырой нефти и (или) газового конденсата производителем нефтепродуктов с поставщиками нефти является предоставление нотариально засвидетельствованной копии договора, указанного в подпункте 3) пункта 5 настоящей статьи.
10. Поставщики нефти ежемесячно предоставляют в уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов отчет об исполнении графика поставок сырой нефти и (или) газового конденсата и плана поставок нефтепродуктов, производимых в Республике Казахстан, на розничную реализацию которых установлено государственное регулирование цен.
Статья 18. Условия реализации нефтепродуктов
1. На территории Республики Казахстан запрещаются ввоз и реализация бензина и дизельного топлива, содержащих металлосодержащие присадки (железо, марганец, свинец и другие, кроме антистатических присадок для дизельного топлива) и некондиционных нефтепродуктов, в том числе их хранение без дальнейшей переработки.

2. Мұнай өнімдерін мұнай өнімдерін өндірушілердің, мұнай өнімдерін көтерме берушілердің, мұнай өнімдері базаларынан мұнай берушілердің, сондай-ақ осы Заңның талаптарын ескере отырып, мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатуды жүзеге асыратын тұлғалардың ғана сатуына жол беріледі.
Мұнай берушілер өздеріне тиесілі шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу процесінде өндірілген мұнай өнімдерін сатуға құқылы.
3. Мұнай өнімдерін өндірушілер мен мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілердің мұнай өнімдерін жөнелтуі, көтерме саудада сатуы және көшпелі үлгідегі автомобильге май құю станцияларындағы бөлшек саудада сатуды қоспағанда, мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатушылардың мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатуы мұнай өнімдерін міндетті түрде есепке алудың бақылау аспаптары арқылы өткізе отырып жүзеге асырылады.
4. Мұнай өнімдерін көтерме және бөлшек саудада сату кезінде, сондай-ақ мұнай өнімдерінің экспорты және импорты кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіпке сәйкес ілеспе жүк құжаттар ресімделеді.
19-бап. Шикі мұнайды, газ конденсатын және мұнай
өнімдерін автомобиль және/немесе темір жол
көлігімен тасымалдау шарттары
1. Қазақстан Республикасының заңнамасында қауіпті жүктерді тасымалдауға қойылатын талаптарға сәйкес арнайы жабдықталған және тасымалдауға рұқсат етілген көлік арқылы шикі мұнайды, газ конденсатын және мұнай өнімдерін автомобиль және/немесе темір жол көлігімен тасымалдауға жол беріледі.
2. Мұнай өнімдерін сату (жөнелту) кезінде, сондай-ақ автомобиль және/немесе темір жол көлігімен тасымалдау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру кезінде міндетті түрде ілеспе жүк құжаттар ресімделеді.
3. Шикі мұнайды, газ конденсатын және мұнай өнімдерін автомобиль және/немесе темір жол көлігімен тасымалдауға байланысты құжаттар көліктің әрбір түрі үшін қауіпті жүктерді тасымалдау үшін белгіленген талаптарға сәйкес болуға тиіс.
4. Шикі мұнайды, газ конденсатын және мұнай өнімдерін сақтау және автомобиль және/немесе темір жол көлігімен тасымалдау құралдарының конструкциясы мен оларды пайдалану шарттары техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес болуға тиіс.
20-бап. Мұнай өнімдерін көтерме саудада сату
1. Мұнай өнімдерін көтерме саудада мұнай өнімдерін өндірушілердің, мұнай берушілердің, сондай-ақ меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде мұнай өнімдерінің базасын иеленуші тұлғалардың ғана сатуына жол беріледі.
Мұнай берушілер мен мұнай өнімдерін өндірушілердің мұнай өнімдерін сатуын қоспағанда, мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілердің басқа мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілерге мұнай өнімдерін сатуды жүзеге асыруға құқығы жоқ.

2. Реализация нефтепродуктов допускается только производителями нефтепродуктов, оптовыми поставщиками нефтепродуктов, поставщиками нефти с баз нефтепродуктов, а также лицами, осуществляющими розничную реализацию нефтепродуктов с учетом требований настоящего Закона.
Поставщики нефти вправе производить реализацию нефтепродуктов, произведенных в процессе переработки принадлежащей им сырой нефти и (или) газового конденсата.
3. Отгрузка, оптовая реализация нефтепродуктов производителями и оптовыми поставщиками нефтепродуктов и розничная реализация нефтепродуктов розничными реализаторами нефтепродуктов, за исключением розничной реализации автозаправочных станций передвижного типа, осуществляется с обязательным перемещением нефтепродуктов через контрольные приборы учета.
4. При оптовой и розничной реализации нефтепродуктов, а также при экспорте и импорте нефтепродуктов оформляются сопроводительные накладные в соответствии с порядком, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
Статья 19. Условия транспортировки сырой нефти, газового
конденсата и нефтепродуктов автомобильным и/или
железнодорожным транспортом
1. Транспортировка сырой нефти, газового конденсата и нефтепродуктов автомобильным и/или железнодорожным транспортом допускается посредством специально оборудованного и допущенного к перевозке транспорта в соответствии с требованиями, предъявляемыми законодательством Республики Казахстан к перевозкам опасных грузов.
2. При реализации (отгрузке), а также при осуществлении операций по транспортировке нефтепродуктов автомобильным и/или железнодорожным транспортом в обязательном порядке оформляются сопроводительные накладные.
3. Документы, связанные с транспортировкой сырой нефти, газового конденсата и нефтепродуктов автомобильным и/или железнодорожным транспортом, должны соответствовать требованиям, установленным для перевозки опасных грузов для каждого вида транспорта.
4. Конструкция и условия эксплуатации средств хранения и транспортировки сырой нефти, газового конденсата и нефтепродуктов автомобильным и/или железнодорожным транспортом должны соответствовать требованиям технических регламентов.
Статья 20. Оптовая реализация нефтепродуктов
1. Оптовая реализация нефтепродуктов допускается только производителями нефтепродуктов, поставщиками нефти, а также лицами, владеющими на праве собственности или иных законных основаниях базой нефтепродуктов.
Оптовые поставщики нефтепродуктов не вправе осуществлять реализацию нефтепродуктов другим оптовым поставщикам нефтепродуктов, за исключением реализации нефтепродуктов поставщиками нефти и производителями нефтепродуктов.

2. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган берген аккредиттеу туралы куәлік болған жағдайда ғана мұнай өнімдерін көтерме саудада сатуға жол беріледі.
3. Мұнай өнімдерінің импортын жүзеге асыратын мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілер мұнай өнімдерінің импортын жүзеге асыру басталғанға дейін мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті органның тиісті аумақтық органына Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тәртіпке сәйкес дербес сәйкестендіру нөмір-кодын беруге өтінім жіберуге тиісті.
4. Мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілер мұнай өнімдерін мұнай өнімдерінің базаларында ғана сақтауды жүзеге асыруға міндетті.
21-бап. Мұнай өнімдерін бөлшек саудада сату
1. Мұнай өнімдерін бөлшек саудада осы баптың 2-тармағының талаптарын ескере отырып, тұлғалардың өздеріне меншік құқығында немесе өзге заңды негіздерде тиесілі автомобильге май құю станциялары арқылы ғана сатуына жол беріледі.
2. Контейнерлік үлгідегі автомобильге май құю станцияларынан мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатуға тұрғындарының саны он мың адамға дейінгі елді мекендерде, сондай-ақ кенттерде, ауылдарда (селоларда) жол беріледі.
Көшпелі үлгідегі автомобильге май құю станцияларынан мұнай өнімдерін кенттерде, ауылдарда (селоларда) бөлшек саудада сатуға көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізу кезінде жол беріледі.
3. Автомобильге май құю станцияларын бір мезгілде екі және одан да көп мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатушылардың мұнай өнімдерін бөлшек саудада сату үшін пайдалануына тыйым салынады.
4. Адам саны он мыңнан астам елді мекеннің немесе әкімшілік ауданның аумағында монополияға қарсы заңнамаға сәйкес тұлғалар тобы деп танылған бір мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатушының немесе мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатушылардың нарықтық үлесі осы нарықтың жалпы көлемінің отыз бес пайызынан аса алмайды.
22-бап. Мұнай өнімдерін өндіру және сату мониторингі
1. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган мұнай өнімдерін өндіру және сату мониторингін жүзеге асырады.
Мұнай өнімдерін өндіру және сату мониторингі:
1) Қазақстан Республикасында өндірілетін мұнай өнімдері көлемінің олардың түрлері бойынша мониторингін;
2) Қазақстан Республикасында мұнай өнімдерін сатудың, оның ішінде мұнай өнімдерінің экспорты мен импортының мониторингін;
3) Қазақстан Республикасында өндірілетін мұнай өнімдерінің көтерме және бөлшек саудадағы бағаларының мониторингін;
4) өңірлердің мұнай өнімдеріне қажеттілігінің мониторингін қамтиды.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары:

2. Оптовая реализация нефтепродуктов допускается только при наличии свидетельства об аккредитации, выданного уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов.
3. Оптовые поставщики нефтепродуктов, осуществляющие импорт нефтепродуктов до начала осуществления импорта нефтепродуктов должны направить в соответствующий территориальный орган уполномоченного органа в области оборота нефтепродуктов заявку на присвоение персонального идентификационного номера-кода в соответствии с порядком, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
4. Оптовые поставщики нефтепродуктов обязаны осуществлять хранение нефтепродуктов только на базах нефтепродуктов.
Статья 21. Розничная реализация нефтепродуктов
1. Розничная реализация нефтепродуктов допускается только через автозаправочные станции лицами, которым они принадлежат на правах собственности или иных законных основаниях с учетом требований пункта 2 настоящей статьи.
2. Розничная реализация нефтепродуктов с автозаправочных станций контейнерного типа допускается в населенных пунктах с численностью населения до десяти тысяч человек, а также в поселках, аулах (селах).
Розничная реализация нефтепродуктов с автозаправочных станций передвижного типа допускается в поселках, аулах (селах) при проведении весенне-полевых и уборочных работ.
3. Запрещается использование для розничной реализации нефтепродуктов автозаправочных станций одновременно двумя и более розничными реализаторами нефтепродуктов.
4. Рыночная доля одного розничного реализатора нефтепродуктов либо розничных реализаторов нефтепродуктов, признанных в соответствии с антимонопольным законодательством группой лиц на территории населенного пункта численностью более десяти тысяч человек или административного района, не может превышать тридцати пяти процентов от общего объема данного рынка.
Статья 22. Мониторинг производства и реализации
нефтепродуктов
1. Уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов осуществляет мониторинг производства и реализации нефтепродуктов.
Мониторинг производства и реализации нефтепродуктов включает:
1) мониторинг объемов производимых в Республике Казахстан нефтепродуктов по их видам;
2) мониторинг реализации нефтепродуктов в Республике Казахстан, в том числе экспорта и импорта нефтепродуктов;
3) мониторинг оптовых и розничных цен на нефтепродукты, производимые в Республике Казахстан;
4) мониторинг потребностей регионов в нефтепродуктах.
2. Местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы:

1) жыл сайын мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында көтерме саудада сату бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін тұтыну жөніндегі болжамды ұсынады;
2) ай сайын мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында өткен айда мұнай өнімдерін сату жөніндегі мәліметтерді ұсынады.
3. Мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілер мен бөлшек саудада сатушылар ай сайын аумағында мұнай өнімдерін көтерме және (немесе) бөлшек саудада сату жүзеге асырылатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына мұнай өнімдерін, оның ішінде өткен айда Қазақстан Республикасының аумағына импортталған мұнай өнімдерін сату туралы мәліметтерді ұсынады.
4. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган ай сайын мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасындағы мұнай өнімдерінің импорты мен экспорты туралы мәліметтерді ұсынады.
5. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган мұнай өнімдерін өндіру мен сату мониторингі деректерінің негізінде:
1) Қазақстан Республикасының аумағында мұнай өнімдерін тұтыну, өндіру мен сату теңгерімінің алдағы күнтізбелік жылға арналған болжамын жасайды;
2) мұнай өңдеу жоспарларын бекітеді;
3) жер қойнауын пайдаланушылар үшін Қазақстан Республикасы ішкі нарығының қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін мұнай өнімдерін өндірушілерге шикі мұнай және (немесе) газ конденсатын беру кестелерін бекітеді;
4) мұнай өнімдерін беру жоспарларын бекітеді;
5) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада сатуға арналған шекті бағаны белгілеу үшін табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар салаларында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органға тиісті мәліметтерді жібереді.
23-бап. Көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары
кезеңдерінде ауыл шаруашылығы өндірушілерін және
жылыту кезеңінде жылумен жабдықтаушы ұйымдарды
мұнай өнімдерімен қамтамасыз етуге байланысты
мұнай өнімдерінің айналымын мемлекеттік реттеудің
ерекшеліктері
1. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті орган жыл сайын облыстардың жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп, межелі ауыл шаруашылығы жұмыстарының көлемін ескере отырып, мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органға мұндай көлемді мұнай өңдеу жоспарларында ескеру үшін ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге мұнай өнімдерін беру көлемі туралы ұсыныс енгізеді.

1) ежегодно представляют в уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов прогноз по потреблению нефтепродуктов, на розничную реализацию которых установлено государственное регулирование цен, на территории области, города республиканского значения, столицы;
2) ежемесячно представляют в уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов сведения по реализации нефтепродуктов на территории области, города республиканского значения, столицы за истекший месяц.
3. Оптовые поставщики и розничные реализаторы нефтепродуктов, ежемесячно представляют в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, на территории которых осуществляется оптовая и (или) розничная реализация нефтепродуктов, сведения о реализации нефтепродуктов, в том числе нефтепродуктов, импортированных на территорию Республики Казахстан, за истекший месяц.
4. Уполномоченный орган в области таможенного дела ежемесячно представляет в уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов сведения об импорте и экспорте нефтепродуктов в Республике Казахстан.
5. На основе данных мониторинга производства и реализации нефтепродуктов уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов:
1) составляет прогноз баланса потребления, производства и реализации нефтепродуктов на территории Республики Казахстан на предстоящий календарный год;
2) утверждает планы переработки нефти;
3) утверждает для недропользователей графики поставок сырой нефти и (или) газового конденсата производителям нефтепродуктов для обеспечения потребностей внутреннего рынка Республики Казахстан;
4) утверждает планы поставок нефтепродуктов;
5) направляет соответствующие сведения в уполномоченный орган, осуществляющий регулирование в сферах естественных монополий и регулируемых рынках для установления предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которую установлено государственное регулирование цен.
Статья 23. Особенности государственного регулирования
оборота нефтепродуктов, связанные с
обеспечением сельскохозяйственных
производителей нефтепродуктами в периоды
весенне-полевых и уборочных работ и
теплоснабжающих организаций в отопительный
период
1. Уполномоченный орган в области агропромышленного комплекса ежегодно совместно с местными исполнительными органами областей с учетом ожидаемых объемов сельскохозяйственных работ вносит в уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов предложение об объеме поставок нефтепродуктов сельскохозяйственным товаропроизводителям для учета таких объемов в планах переработки нефти.

2. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган мұнай өңдеу жоспарларында ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге беру үшін қажетті мұнай өнімдерінің көлемін ескереді.
3. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган мұнай өңдеу жоспарларында облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары берген алдағы жылы жылыту маусымы кезеңінде жылумен жабдықтаушы ұйымдарға беру үшін қажетті мұнай өнімдерінің көлемін ескереді.
4. Мұнай өнімдерін өндірушілер, мұнай өнімдерін көтерме саудада берушілер мен бөлшек саудада сатушылар жыл сайын, 1 наурыздан бастап 31 мамыр аралығындағы және 1 тамыздан бастап 31 қазан аралығындағы кезеңде мұнай өнімдерін сату кезінде ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге, ал 31 қазаннан бастап 1 наурыз аралығындағы кезеңде жылумен жабдықтаушы ұйымдарға басымдық беруге міндетті.
24-бап. Қазақстан Республикасының мұнай өнімдерін
өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік
реттеу туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының мұнай өнімдерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы заңнамасын бұзған кінәлі тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылық жүктеледі.
25-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Мыналарды:
1) алғашқы ресми жарияланғанынан кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 16-баптың 1-тармағын, 2-тармағының 1) тармақшасын, 3, 4-тармақтарын, 20-баптың 2-тармағын;
2) 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 16-баптың 2-тармағының 2) тармақшасын және 18-баптың 3-тармағын қоспағанда, осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. «Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 2003 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 6, 33-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 19, 148-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов, учитывает объемы нефтепродуктов, необходимые для поставок сельскохозяйственным товаропроизводителям, в планах переработки нефти.
3. Уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов учитывает в планах переработки нефти объемы нефтепродуктов, представленные местными исполнительными органами областей, города республиканского значения и столицы, необходимые для поставок теплоснабжающим организациям на период отопительного сезона в предстоящем году.
4. Производители нефтепродуктов, оптовые поставщики и розничные реализаторы нефтепродуктов ежегодно, в период с 1 марта по 31 мая и с 1 августа по 31 октября обязаны отдавать приоритет при реализации нефтепродуктов сельскохозяйственным товаропроизводителям, а с 31 октября по 1 марта - теплоснабжающим организациям.
Статья 24. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о государственном
регулировании производства и оборота
нефтепродуктов
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота нефтепродуктов, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 25. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением:
1) пункта 1, подпункта 1) пункта 2, пунктов 3, 4 статьи 16, пункта 2 статьи 20, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после его первого официального опубликования;
2) подпункта 2) пункта 2 статьи 16 и пункта 3 статьи 18, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 6, ст.33; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 15, ст.95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 19, ст. 148).
Президент
Республики Казахстан