Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 4 маусымдағы № 514 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 291 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 291 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2013 № 1122 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2013 № 1122 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2013 № 1122 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметін лицензиялау тәртібін және Сот сарапшыларының мемлекеттік тізілімін жүргізу тәртібін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 9 қазандағы № 1021 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., № 35, 322-құжат);
2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 9 қазандағы № 1021 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 мамырдағы № 578 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 19, 203-құжат);
3) «Сот сараптамасы қызметін лицензиялау ережесін және оған қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 18 маусымдағы № 504 қаулысының 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 19, 222-құжат).
3. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 4 маусымдағы
№ 514 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік
тізілімін қалыптастыру және пайдалану
қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2013 № 1122 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Об утверждении Правил формирования и использования Государственного реестра судебных экспертов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2010 года № 514. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 291
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 291 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2013 № 1122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2013 № 1122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и использования Государственного реестра судебных экспертов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2013 № 1122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 года № 1021 «Об утверждении Правил лицензирования судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан и Правил ведения Государственного реестра судебных экспертов» (САПП Республики Казахстан, 1998 г., № 35, ст. 322);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 1999 года № 578 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 года № 1021» (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст. 203);
3) пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2007 года № 504 «Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований к судебно-экспертной деятельности» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 19, ст. 222).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июня 2010 года № 514
Правила
формирования и использования Государственного реестра судебных
экспертов Республики Казахстан
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2013 № 1122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидалары «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік тізілімін (бұдан әрі - Мемлекеттік тізілім) қалыптастыру және пайдалану мақсатын, тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2013 № 1122 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Мемлекеттік тізілім сот сараптамасы органдарының қызметкерлері болып табылатын сот сарапшылары туралы, сондай-ақ сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензиялары бар жеке тұлғалар (бұдан әрі - сот сарапшылары) туралы мәліметтерді қамтиды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2013 № 1122 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Мемлекеттік тізілім қылмыстық процесті жүргізуші органдарды, соттарды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан органдарды (лауазымды адамдарды) сот сарапшылары туралы мәліметтермен қамтамасыз ету мақсатында қалыптастырылады.
2. Мемлекеттік тізілімді қалыптастыру тәртібі
4. Мемлекеттік тізілімді жүргізуді «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Орталық) жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік тізілімді жүргізуді ақпараттық қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органының сот сараптамасы органдары (бұдан әрі - сот сараптамасы органдары) және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жанындағы Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) сот сарапшылары туралы мәліметтерді ұсына отырып жүзеге асырады.
6. Мемлекеттік тізілімге енгізілуге тиіс сот сарапшылары туралы мәліметтер сот сараптамасы органдары немесе Комиссия Орталыққа мемлекеттік және орыс тілдерінде, көрсетілген органдардың мөрімен расталған баспа және электронды түрде бір данада сот сараптамасы органдары сот сарапшысы біліктілігін беру туралы шешім қабылдағаннан кейін не Комиссия сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны бергеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жолдайды.
7. Мемлекеттік тізілімге енгізілуге тиіс мәліметтер Орталыққа келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде оған енгізіледі.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и использования Государственного реестра судебных экспертов Республики Казахстан разработаны в соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» и определяют цель, порядок формирования и использования Государственного реестра судебных экспертов Республики Казахстан (далее - Государственный реестр).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2013 № 1122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Государственный реестр содержит сведения о судебных экспертах, являющихся сотрудниками органов судебной экспертизы, а также о физических лицах, обладающих лицензией на занятие судебно-экспертной деятельностью (далее - судебные эксперты).
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2013 № 1122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Государственный реестр формируется в целях обеспечения органов, ведущих уголовный процесс, судов, органов (должностных лиц), в производстве которых находятся дела об административных правонарушениях, сведениями о судебных экспертах.
2. Порядок формирования Государственного реестра
4. Ведение Государственного реестра осуществляется Государственным учреждением «Центр судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан» (далее - Центр).
5. Информационное обеспечение ведения Государственного реестра осуществляют органы судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан, уполномоченного органа в области здравоохранения Республики Казахстан (далее - органы судебной экспертизы) и комиссия по лицензированию судебно-экспертной деятельности при Министерстве юстиции Республики Казахстан (далее - Комиссия), предоставляя сведения о судебных экспертах.
6. Сведения о судебных экспертах, подлежащих включению в Государственный реестр, направляются органами судебной экспертизы или Комиссией в Центр в одном экземпляре на государственном и русском языках, в печатном и электронном виде, заверенные печатью указанных органов, в течение пяти рабочих дней после принятия решения органами судебной экспертизы о присвоении квалификации судебного эксперта либо после выдачи Комиссией лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью.
7. Сведения, подлежащие внесению в Государственный реестр, вносятся в него в течение пяти рабочих дней с момента их поступления в Центр.

8. Мемлекеттік тізілім осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды жеткізгіштерде жүргізіледі.
9. Мемлекеттік тізілімнің қағаз нұсқасы тігіледі, нөмірленеді, оған жауапты тұлғаның колы қойылады, Орталықтың мөрімен бекітіледі.
Тізілім кітабы беттерінің нөмірлері толассыз болып табылады.
Тізілім кітабында қарындашпен жазуға, шимайлауға, өшіруге, түзету енгізуге, парақтарын алуға жол берілмейді.
10. Мемлекеттік тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу кажет болған жағдайда сот сараптамасы органдары және Комиссия тиісті ақпаратты Орталыққа мемлекеттік және орыс тілдерінде, көрсетілген органдардың мөрімен расталған баспа және электронды түрде бір данада сот сараптамасы органдары не Комиссия өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жолдайды.
Мемлекеттік тізілімге өзгерістер мен толықтыруларды Орталық осы тармақта көрсетілген ақпарат келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде енгізеді.
11. Мемлекеттік тізілімнің электронды нұсқасы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурстарында орналастырылады.
3. Мемлекеттік тізілімді пайдалану тәртібі
12. Қылмыстық процесті жүргізуші орган, сот, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан орган (лауазымды адам), процеске өзге қатысушылар Мемлекеттік тізілімге енгізілген сот сарапшылары туралы мәліметтерді пайдаланады.
13. Қажет болған жағдайда қылмыстық процесті жүргізуші орган, сот, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан орган (лауазымды адам), процеске өзге қатысушылар Орталықтың мекенжайына сот сарапшылары туралы мәліметтерді ұсыну туралы сұрауды жазбаша түрде рәсімдейді.
14. Орталық жазбаша түрде сұрау келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік тізілімнен басшының немесе оны алмастыратын адамның қолымен және Орталықтың мөрімен куәландырылған үзіндіні ұсынады.

8. Государственный реестр ведется на бумажных и электронных носителях на государственном и русском языках по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
9. Бумажный вариант Государственного реестра прошнуровывается, пронумеровывается, подписывается ответственным лицом, скрепляется печатью Центра.
Нумерация страниц является сквозной.
Записи карандашом, помарки, подчистки, исправления, изъятие листов не допускаются.
10. При необходимости внесения изменений и дополнений в Государственный реестр органы судебной экспертизы и Комиссия направляют соответствующую информацию в Центр в одном экземпляре на государственном и русском языках, в печатном и электронном виде заверенные печатью указанных органов, в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения органами судебной экспертизы либо Комиссией о внесении изменений и дополнений.
Изменения и дополнения в Государственный реестр вносятся Центром в течение пяти рабочих дней с момента поступления информации, указанной в настоящем пункте.
11. Электронный вариант Государственного реестра размещается на интернет-ресурсах Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Порядок использования Государственного реестра
12. Орган, ведущий уголовный процесс, суд, орган (должностное лицо), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, иные участники процесса используют сведения о судебных экспертах, внесенные в Государственный реестр.
13. При необходимости орган, ведущий уголовный процесс, суд, орган (должностное лицо), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, иные участники процесса оформляют в письменном виде запрос в адрес Центра о предоставлении сведений о судебных экспертах.
14. Центр в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса в письменном виде предоставляет выписку из Государственного реестра, удостоверенную подписью руководителя либо лица, его замещающего, и печатью Центра.

15. Аталған үзінді қылмыстық процесті жүргізуші органның, соттың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан органның (лауазымды адамның), сұрауды ресімдеген процеске өзге қатысушылардың мекенжайына жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
сот сарапшыларының мемлекеттік
тізілімін қалыптастыру
және пайдалану қағидаларына
қосымша
Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік
тізілімінің нысаны

15. Данная выписка направляется в адрес органа, ведущего уголовный процесс, суда, органа (должностного лица), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, иных участников процесса, оформивших запрос.
Приложение
к Правилам формирования и использования
Государственного реестра судебных
экспертов Республики Казахстан
Форма Государственного реестра судебных экспертов
Республики Казахстан

Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.10.2013 № 1122 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Білімі, ғылыми дәрежесінің, атағының болуы
Сарапшылық мамандық (мамандықтар), сот сараптамасының жеке түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігінің нөмірі мен берілген күні, оны берген мемлекеттік органның атауы
Аттестаттаудан өткен күні
Сот сараптамасы органдары қызметкерлерінің жұмыс орны және атқаратын қызметі/ сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адамның сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензиясының нөмірі мен берілген күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7

Сноска. Приложение с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.10.2013 № 1122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Образова-
ние,
наличие
ученой
степени,
звания
Экспертная
специальность
(специальности),
номер и дата
выдачи
квалификацион-
ного
свидетельства
на право
производства
определенного
вида судебной
экспертизы,
наименование
государственного
органа выдавшего
его
Дата
прохождения
аттестации
Место работы
сотрудников
органов
судебной
экспертизы и
занимаемая ими
должность/номер
и дата выдачи
лицензии
на занятие
судебно-
экспертной
деятельностью
лица,
осуществляющего
судебно-
экспертную
деятельность
на основании
лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7