Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабы туралы
Қазақстан Респудликасы Үкіметінің 2010 жылғы 8 маусымдағы № 538 Қаулысы.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабы (бұдан әрі - Даңқ Кітабы) тағайындалсын.
2. Мыналар:
осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Даңқ Кітабын жүргізу және сақтау қағидалары;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Даңқ Кітабының сипаттамасы бекітілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Даңқ Кітабын қажеттілігіне қарай кейіннен дайындауды және оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнына беруді қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Даңқ Кітабын жүргізуге және сақтауға жауапты болып айқындалсын.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасы Мәдениет, Байланыс және ақпарат министрліктері заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
6. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 3 және 4-тармақтарды қоспағанда, алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2010 жылғы
8 маусымдағы
№ 538 қаулысына
1-қосымша
Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабын жүргізу және сақтау қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.02.2015 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабын жүргізу және сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабын (бұдан әрі – Даңқ Кітабы) жүргізу және сақтау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Даңқ Кітабын жүргізуді және сақтауды Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі) жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 866 қаулысымен.
3. Даңқ Кітабының жүргізілуі мен сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 866 қаулысымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабын жүргізу және сақтау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Даңқ Кітабын жүргізу ең жоғары дәрежелі ерекшелік белгісіне, "Отан" орденіне не "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев" орденіне ие болған адамдарды марапаттау туралы жазбаларды Даңқ кітабына енгізуді қамтиды. Жазба мемлекеттік тілде жүргізіледі.
5. Жоғары дәрежелі ерекшелік белгілеріне, "Отан" орденіне немесе "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев" орденіне ие болған адамдар туралы ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі (келісім бойынша) жоғарыда көрсетілген мемлекеттік наградаларды беру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы қабылданғаннан кейін 30 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігіне жібереді.

О Книге Славы Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2010 года № 538.
В соответствии со статьей 34 Закона Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Учредить Книгу Славы Республики Казахстан (далее - Книга Славы).
2. Утвердить прилагаемые:
Правила ведения и хранения Книги Славы;
описание Книги Славы.
3. Министерству культуры и спорта Республики Казахстан обеспечить по мере необходимости последующее изготовление Книги Славы и передачу ее в республиканское государственное казенное предприятие "Национальный музей Республики Казахстан" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 19.02.2015 № 76.
4. Определить ответственным за ведение и хранение Книги Славы республиканское государственное казенное предприятие "Национальный музей Республики Казахстан" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 19.02.2015 № 76.
5. Министерствам культуры, связи и информации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования, за исключением пунктов 3 и 4, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 июня 2010 года № 538
Правила ведения и хранения Книги Славы Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 19.02.2015 № 76.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения и хранения Книги Славы Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 34 Закона Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан" и определяют порядок ведения и хранения Книги Славы Республики Казахстан (далее – Книга Славы).
2. Ведение и хранение Книги Славы осуществляются республиканским государственным казенным предприятием "Национальный музей Республики Казахстан" Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – Национальный музей Республики Казахстан).
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2023 № 866.
3. Контроль за ведением и хранением Книги Славы осуществляется Министерством культуры и информации Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2023 № 866.
2. Порядок ведения и хранения Книги Славы Республики Казахстан
4. Ведение Книги Славы заключается во внесении в Книгу Славы записей о награждении лиц, удостоенных знаком высшей степени отличия, орденом "Отан" либо орденом "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев". Запись ведется на государственном языке.
5. Информация о лицах, удостоенных знаков высшей степени отличия, ордена "Отан" либо ордена "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев" (далее - информация), в течение 30 рабочих дней после принятия Указа Президента Республики Казахстан о присвоении вышеуказанных государственных наград направляется Администрацией Президента Республики Казахстан (по согласованию) в Министерство культуры и информации Республики Казахстан.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 866 қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі ағымдағы жылы алынған ақпаратты келесі жылғы 1 наурызға дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық музейіне жібереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 866 қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі келесі жылғы 1 мамырға дейін Даңқ Кітабына осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген ақпаратты қамтитын марапатталған адамдар туралы жазба енгізеді.
Даңқ Кітабына жазбаларды енгізу жылына бір рет жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Даңқ Кітабы Қазақстан Республикасының Ұлттық музейінің музей қорына енгізіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабы Қазақстан Республикасы Ұлттық музейінде жеке қойылған тұғырға орналастырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабын жоюға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2010 жылғы
8 маусымдағы
№ 538 қаулысына
2-қосымша
Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2022 № 1043 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Данқ Кітабының
сипаттамасы
Басылымның техникалық параметрлері
1. Форматы - 60x90/4 (A3)
2. Жолақтардың орналасуы - кітаптық
3. Көлемі - 125 шартты баспа парақтары
4. Мұқабасы - № 7 стандарт
5. Мәтіннің ішкі бейнелілігі - 4+0
6. Тілі - қазақ тілі
Басылымның көркемдік және техникалық безендірілуі
Кітап жіптермен тігілген A3 (420x300 мм) форматындағы 500 беттен тұрады. Мұқабаның материалы - былғары немесе DEPAR (Италия) былғары орнына қолданылуы, түсі қоңыр-қызыл.
Мұқабаның алдыңғы бетінің жоғарғы бөлігінде ортада Қазақстан Республикасы Елтаңбасының бейнесі, сол жағында мұқабаның түбіне жақын түссіз өрнекпен орындалған ою орналасқан. "Қазақстан Республикасының Даңк Кітабы" деген кітаптың атауы алтын өрнекпен мемлекеттік тілде орындалған.
Форзацында тангирге жинақталған және алтын түстес бояумен басылған Қазақстан Республикасы Туының элементі орналасқан.
Титулы Қазақстан Республикасының Туын бейнелей отырып, бес бояуда.
Кітаптың ішкі бетінің әрқайсысының жоғарғы бөлігінде Аrіаl гарнитурымен 19-кегльмен басылған "Қазақстан Республикасы" деген мәтін орналасқан. Сол жағында 60x90 мм фотосуретке арналған жиектеме орналасқан.
Кітаптың ішкі беттеріне арналған қағаз - TINTERETTO (Италия), 150 гр/2.
Әрбір марапатталушыға 1 парақ бөлінеді, ол арнайы сиямен қазақ тілінде қолмен толтырылады.
Қаптамасы DEPAR (Италия) былғары орнына қолданылушыдан жасалған. Мұқабаның алдыңғы бетінің жоғарғы бөлігінде ортада Қазақстан Республикасы Елтаңбасының бейнесі, сол жағында түссіз өрнекпен салынған ою орналасқан, "Қазақстан Республикасының Данқ Кітабы" деген мәтін алтын түстес хромдалған металл нақыштамамен орындалған.

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2023 № 866.
6. Министерство культуры и информации Республики Казахстан направляет полученную за текущий год информацию в Национальный музей Республики Казахстан до 1 марта последующего года.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2023 № 866.
7. Национальный музей Республики Казахстан вносит записи о награжденных лицах, содержащие информацию, предусмотренную пунктом 5 настоящих Правил, в Книгу Славы до 1 мая последующего года.
Внесение записей в Книгу Славы производится один раз в год.
8. Книга Славы включается в музейный фонд Национального музея Республики Казахстан.
9. Книга Славы Республики Казахстан помещается на отдельно стоящий пьедестал в Национальном музее Республики Казахстан.
10. Уничтожение Книги Славы Республики Казахстан не допускается.
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 июня 2010 года № 538
Описание
Книги Славы Республики Казахстан
Технические параметры издания
1. Формат - 60x90/4 (A3)
2. Спуск полос - книжный
3. Объем - 125 условно-печатных листов
4. Переплет - стандарт № 7
5. Красочность внутреннего текста - 4+0
6. Язык - казахский
Художественное и техническое оформление издания
Книга состоит из 500 страниц формата A3 (420 х 300 мм) сшитых нитками. Материал переплета - кожа или кожзаменитель DEPAR (Италия), цвет темно-бордовый.
В верхней части передней стороны переплета посередине изображение Герба Республики Казахстан, с левой стороны возле корешка - орнамент, выполненные блинтовым тиснением. Наименование книги выполнено золотым тиснением на государственном языке "Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабы".
На форзаце расположен элемент Флага Республики Казахстан, собранный в тангир и отпечатанный краской под золото.
Титул в 5 красок с изображением Флага Республики Казахстан.
В верхней части каждого внутреннего листа книги расположен текст "Қазақстан Республикасы", отпечатанный кеглем 19, гарнитура - Arial. С левой стороны расположена рамка для фотографии размером 60x90 мм.
Бумага на внутренние листы книги - TINTERETTO (Италия), 150 гр/2.
На каждого награждаемого отводится 1 лист, который заполняется вручную на казахском языке специальными чернилами.
Футляр выполнен из кожзаменителя DEPAR (Италия). В верхней части передней стороны переплета посередине изображение Герба Республики Казахстан, с левой стороны - орнамент, выполненные блинтовым тиснением. Текст "Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабы" выполнен гравировкой хромированным металлом под золото.