Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 26 тамыздағы № 1247 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 шілдедегі № 681 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1110 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2015 № 1110 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Республикалық бюджет қаражаты есебінен адвокаттар көрсететін заң көмегіне ақы төлеу және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеудің ережелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 26 тамыздағы № 1247 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 42, 384-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Заңының 5-бабының 3-тармағына және 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Республикалық бюджет қаражаты есебінен адвокаттар көрсететін заң көмегіне ақы төлеу және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеудің ережелерінде:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
«72-бабына,» деген сөздерден кейін «80-бабының екінші бөлігіне, 408-бабының төртінші бөлігіне, 455-бабының бесінші бөлігіне, 467-1-бабына» деген сөздермен толықтырылсын;
«5-бабының 2-тармағына» деген сөздерден кейін «және 6-бабына» деген сөздермен толықтырылсын;
«(«Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көзделген жағдайлардан басқа)» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Заң көмегіне ақы төлеу және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу жөніндегі сомаларды республикалық бюджет қаражатының есебіне жатқызу үшін заң көмегіне мұқтаж адамды заң көмегіне ақы төлеуден толықтай немесе ішінара босату және адвокаттардың кәсіптік ұйымы немесе оның құрылымдық бөлімшелері арқылы қорғаушыны тағайындау туралы қылмыстық істі жүргізетін органның, судьяның, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген органның (лауазымды адамның) қаулысы және азаматтық істер жөніндегі судьяның немесе соттың (бұдан әрі - тиісті орган) ұйғарымы негіз болып табылады. Тиісті органның қаулысы немесе ұйғарымы тергеу әрекеті не қылмыстық істі алдын-ала тыңдау, не азаматтық іс бойынша сот отырысы, не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау басталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірілмей адвокаттардың кәсіби ұйымына немесе оның құрылымдық бөлімшелеріне қорғаушыны немесе өкілді тағайындау үшін жіберілуге тиіс және міндетті орындауға жатады. Кейінге қалдыруға болмайтын, қорғаушының қатысуымен шұғыл тергеу әрекетін жүргізуді талап ететін жағдайларда адвокатты тағайындауға тергеу немесе анықтау органының телеграф не телефакс, не телефон байланысы арқылы адвокаттар алқасы төралқасына немесе заң консультациясына берген жазбаша хабарлама негіз болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года № 1247
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2010 года № 681. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1110
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2015 № 1110 (вводится в действие с 01.01.2016).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года № 1247 "О Правилах оплаты юридической помощи, оказываемой адвокатами, и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 42, ст. 384) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 5 и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года "Об адвокатской деятельности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах оплаты юридической помощи, оказываемой адвокатами, и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1:
в части первой:
после слов "статьей 72," дополнить словами "частью второй статьи 80, частью четвертой статьи 408, частью пятой статьи 455, статьей 467-1";
после слов "статьи 5" дополнить словами "и статьей 6";
слова "(кроме случаев, предусмотренных статьей 6 Закона)" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Основанием для отнесения сумм по оплате юридической помощи и возмещению расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета является постановление органа, ведущего уголовный процесс, судьи, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, и определение судьи или суда по гражданским делам (далее - соответствующий орган) об освобождении лица, нуждающегося в юридической помощи, полностью или частично от оплаты юридической помощи и приглашении защитника через профессиональную организацию адвокатов или ее структурные подразделения. Постановление или определение соответствующего органа не позднее суток до начала следственного действия, либо предварительного слушания уголовного дела, либо судебного заседания по гражданскому делу, либо рассмотрения дела об административном правонарушении направляются в профессиональную организацию адвокатов или ее структурные подразделения для назначения защитника или представителя и подлежат обязательному исполнению. В случаях, не терпящих отлагательства, требующих проведения неотложных следственных действий с участием адвоката, основанием для назначения адвоката является письменное сообщение органа следствия или дознания, переданное в президиум коллегии адвокатов или юридическую консультацию посредством телеграфной либо телефаксной, либо телефонной связи.";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:

«Адвокаттың ауызша заң консультацияларын беруі және құқықтық сипаттағы жазбаша құжаттарды жасауы жөніндегі шығыстарды республикалық бюджет қаражатының есебіне жатқызу үшін Заңның 6-бабының 4-тармағына сәйкес аумақтық әділет органына ұсынылатын адвокаттың орындаған жұмысы туралы акт және адвокаттар алқасының өтінімі негіз болып табылады.
Аумақтық әділет органына адвокаттар алқасының өтінімді тапсыруы үшін адвокаттың өтініші, адвокат орындаған жұмыс туралы акт және Заңның 6-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген тәртіппен адвокат тегін көрсеткен заң көмегін есепке алу журналы негіз болып табылады.»;
2-тармақта:
«қорғауға» деген сөз «қорғау мен өкілдік етуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«ай сайын» деген сөздер «әр айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірілмей» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
«қорғауға байланысты шығындарды» деген сөздер «қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Заңның 6-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген тәртіппен адвокат тегін көрсеткен заң көмегін адвокат журналға есепке алуды жүргізеді, онда мыналар көрсетілуге тиіс:
1) заң көмегін алуға жүгінген адамның тегі, аты, әкесінің аты;
2) заң көмегін алуға жүгінген адамның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері;
3) заң көмегін тегін көрсетуге негіз болған құжаттың атауы мен деректемелері;
4) заң көмегін алуға жүгінген адамның тұрғылықты жері;
5) мәселенің мәні;
6) көрсетілген заң көмегінің мәні;
7) заң көмегіне жүгінген күн;
8) заң көмегі көрсетілген күн;
9) заң көмегін көрсетудің ұзақтығы;
10) заң көмегін алған адамның қолы;
11) адвокаттың қолы.
Журналдың негізінде адвокат ай сайын орындалған жұмыс туралы акт жасайды, онда мыналар міндетті түрде көрсетілуі тиіс:
1) адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты;
2) тегін заң көмегі көрсетілген адамдардың саны;
3) ауызша немесе жазбаша заң консультацияларының саны;
4) құқықтық сипаттағы жазбаша құрастырылған құжаттардың саны;
5) заң көмегін көрсетуге жұмсалған сағаттың жалпы саны;
6) төлеуге жататын жалпы сома;
7) адвокаттың қолы.
Адвокаттың қолы қойылған орындалған жұмыс туралы актіні және есепті айдағы журналды заң консультациясының немесе адвокаттық кеңсенің басшысы немесе адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы бекітеді және адвокаттар алқасы төралқасына адвокаттық өтінішімен бірге ұсынылады.
Адвокат өтінішінің, орындалған жұмыс туралы актінің және есепті айдағы журналдың көшірмелері адвокаттың іс қағаздарына қосылады.

"Основаниями для отнесения расходов по оказанию адвокатом устных юридических консультаций и составлению письменных документов правового характера за счет средств республиканского бюджета являются акт о выполненной адвокатом работе и заявка коллегии адвокатов, представляемые в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Закона в территориальный орган юстиции.
Основанием для представления коллегией адвокатов заявки в территориальный орган юстиции являются заявление адвоката, акт о выполненной адвокатом работе и журнал учета юридической помощи, оказанной адвокатом бесплатно в порядке, предусмотренном подпунктом 3) пункта 1 статьи 6 Закона";
в пункте 2:
после слова "защитой" дополнить словами "и представительством";
слово "ежемесячно" заменить словами "не позднее последнего рабочего дня каждого месяца.";
в части первой пункта 3:
после слов "с защитой" дополнить словами "и представительством";
слово "прекращения" заменить словами "о прекращении";
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Учет юридической помощи, оказанной адвокатом бесплатно в порядке, предусмотренном подпунктом 3) пункта 1 статьи 6 Закона, ведется адвокатом в журнале, в котором должны быть указаны:
1) фамилия, имя, отчество лица, обратившегося за юридической помощью;
2) наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность лица, обратившегося за юридической помощью;
3) наименование и реквизиты документа, являющегося основанием для оказания юридической помощи бесплатно;
4) место жительства лица, обратившегося за юридической помощью;
5) суть вопроса;
6) суть оказанной юридической помощи;
7) дата обращения за юридической помощью;
8) дата оказания юридической помощи;
9) продолжительность оказания юридической помощи;
10) подпись лица, получившего юридическую помощь;
11) подпись адвоката.
На основании журнала адвокат ежемесячно составляет акт о выполненной работе, в котором обязательно должны быть указаны:
1) фамилия, имя, отчество адвоката;
2) число лиц, которым оказана бесплатная юридическая помощь;
3) число устных или письменных юридических консультаций;
4) число составленных письменных документов правового характера;
5) общее число часов, затраченных на оказание юридической помощи;
6) общая сумма, подлежащая оплате;
7) подпись адвоката.
Акт о выполненной работе и журнал за отчетный месяц, подписанные адвокатом, утверждаются руководителем юридической консультации или адвокатской конторы, или председателем президиума коллегии адвокатов и представляются в президиум коллегии адвокатов вместе с заявлением адвоката.
Копии заявления адвоката, акта о выполненной работе и журнала за отчетный месяц приобщаются к делопроизводству адвоката.

3-2. Заңның 6-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес адвокаттардың заң көмегін көрсетуіне мына құжаттар негіз болып табылады:
алимент өндіріп алу мәселелері бойынша - заң көмегін алуға жүгінген адамның жеке басын куәландыратын құжат, сондай-ақ «Неке және отбасы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5-бөлімінің ережелеріне сәйкес алимент өндіріп алу қажеттігін растайтын құжаттардың біреуі;
зейнетақы және жәрдемақы тағайындау мәселелері бойынша - Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат не Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігі не оралман куәлігі;
16 жасқа дейінгі балаларға жәрдемақы тағайындау мәселелері бойынша - туу туралы куәлік;
ақтау мәселелері бойынша - қылмыстық іс бойынша ақтау немесе ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық қудалауды тоқтату фактісін растайтын іс-жүргізу актісінің көшірмесі немесе прокуратура органы берген ақтау туралы анықтама;
босқын мәртебесін алу мәселелері бойынша - пана іздеген адамның куәлігі;
оралман мәртебесін алу мәселелері бойынша - Қазақстан Республикасы егемендік алған сәтте одан тыс жерлерде тұрақты тұрған және Қазақстанға тұрақты тұру мақсатында келген ұлты қазақ шетелдік азаматтың немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат;
ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандар мәселелері бойынша - ата-анасының қайтыс болуы туралы куәліктер не ата-ана құқықтарынан айыру туралы немесе хабар-ошарсыз жоғалып кетті деп тану туралы немесе оларды өлді деп жариялау туралы, немесе оларды әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы сот шешімінің, не баланың ата-анасының қамқорлығынсыз қалғанын растайтын құжаттың көшірмесі.»;
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер адвокат осы уақытта басқа істерге қатыспаса немесе Заңның  6-бабында белгіленген тәртіппен өзінің негізгі жұмыс орны бойынша азаматтарды қабылдауды жүзеге асырмаса, ақы төлеуге жататын уақыт адвокаттың тиісті органның жазбаша почта немесе телеграф, немесе факс, немесе телефон байланысын пайдалана отырып жасаған хабарламасында көрсетілген уақытта келген сәтінен бастап іс жүргізу немесе тергеу әрекеті аяқталғанға дейін есептеледі және тиісті іс жүргізу әрекеті хаттамасында тіркеледі.»;
7-тармақта:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер адвокат осы уақытта басқа істерге қатыспаса немесе Заңның6-бабында көзделген тәртіппен өзінің негізгі жұмыс орны бойынша азаматтарды қабылдауды жүзеге асырмаса, сотқа қатысқаны үшін ақы төлеуге жататын уақыт соттың жазбаша почта немесе телеграф, телефакс немесе телефон байланысын пайдалана отырып жасаған хабарламасында көрсетілген уақытта адвокаттың келген сәтінен бастап, төрағалық етуші сот отырысының жабылуы туралы хабарлағанға дейін есептеледі және сот отырысы хаттамасында тіркеледі.»;
жетінші бөлік «іс жүргізуге қатыспаса» деген сөздерден кейін «немесе Заңның 6-бабында көзделген тәртіппен өзінің негізгі жұмыс орны бойынша азаматтарды қабылдауды жүзеге асырмаса» деген сөздермен толықтырылсын;

3-2. Основаниями для оказания адвокатами юридической помощи в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 6 Закона, являются следующие документы:
по вопросам взыскания алиментов - документ, удостоверяющий личность гражданина, обратившегося за юридической помощью, а также один из документов, подтверждающих необходимость взыскания алиментов в соответствии с положениями раздела 5 Закона Республики Казахстан "О браке и семье";
по вопросам назначения пенсий и пособий - документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан, либо удостоверение иностранца или лица без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, либо удостоверение оралмана;
по вопросам назначения пособий детям до 16 лет - свидетельство о рождении;
по вопросам реабилитации - копия процессуального акта по уголовному делу, подтверждающего факт оправдания или прекращения уголовного преследования по реабилитирующим основаниям, или справка о реабилитации, выданная органом прокуратуры;
по вопросам получения статуса беженца - свидетельство лица, ищущего убежище;
по вопросам получения статуса оралмана - документ, удостоверяющий личность иностранного гражданина или лица без гражданства казахской национальности, постоянно проживавшего на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами и прибывшего в Казахстан в целях постоянного проживания;
по вопросам несовершеннолетних, оставшихся без попечения родителей, - свидетельства о смерти родителей, либо копия судебного решения о лишении родительских прав или о признании родителей безвестно отсутствующими, или об объявлении их умершими, или о признании их недееспособными или ограниченно дееспособными, либо другого документа, подтверждающего утрату ребенком попечения родителей.";
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Время, подлежащее оплате, исчисляется с момента явки адвоката ко времени, указанному в письменном почтовом или с использованием телеграфной, телефаксной или телефонной связи уведомлении соответствующего органа, до окончания процессуального или следственного действия, если адвокат в это время не участвовал в других делах или не осуществлял по месту своей основной работы прием граждан в порядке, установленном статьей 6 Закона, и фиксируется в протоколе соответствующего процессуального действия.";
в пункте 7:
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Время, подлежащее оплате за участие в суде, исчисляется с момента явки адвоката ко времени, указанному в письменном почтовом или с использованием телеграфной, телефаксной или телефонной связи уведомлении суда, до объявления председательствующим о закрытии судебного заседания, если адвокат в это время не участвовал в других делах или не осуществлял прием граждан по месту своей основной работы в порядке, предусмотренном статьей 6 Закона, и фиксируется в протоколе судебного заседания.";
часть седьмую дополнить словами "или не осуществлял прием граждан по месту своей основной работы в порядке, предусмотренном статьей 6 Закона.";

мынадай мазмұндағы 7-2-тармақпен толықтырылсын:
«7-2. Заңның 6-бабы 1-тармағының 3-тармақшасында белгіленген жағдайларда адвокаттың ауызша немесе жазбаша заң консультацияларын беру, құқықтық сипаттағы жазбаша құжаттарды жасау түрінде көрсеткен заң көмегінің бір сағаты үшін ақы төлеу мөлшері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін бір айлық жалақының ең төменгі мөлшерінің 1/21-і есебінен белгіленеді.».
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов

дополнить пунктом 7-2 следующего содержания:
"7-2. Размер оплаты за один час оказанной адвокатом юридической помощи в виде устной или письменной юридической консультации, составления письменного документа правового характера в случаях, установленных подпунктом 3) пункта 1 статьи 6 Закона, определяется из расчета 1/21 минимального размера месячной заработной платы, устанавливаемого законодательством Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов