Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебесін беру қағидасы мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 қаңтардағы № 33 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 маусымдағы № 426 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.06.2015 № 426 қаулысымен.
«Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға «Академиялық» мәртебесін беру қағидасы мен шарттары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 26 қаңтардағы
№ 33 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға «Академиялық» мәртебесін беру қағидасы мен шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем  және шығармашылық ұжымдарға «Академиялық» мәртебесін беру қағидасы мен шарттары (бұдан әрі - Қағида) «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленген және мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға «Академиялық» мәртебесін беру тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға «Академиялық» мәртебесін беру шарттары
2. «Академиялық» мәртебесі өз саласында жетекші болып табылатын, Қазақстан Республикасының ұлттық мәдениеті мен өнерін қалыптастыруға, дамытуға және насихаттауға елеулі үлес қосқан және мынадай талаптарға сай келетін мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға беріледі:
кемінде жиырма бес жыл тұрақты және тиімді қызметті жүзеге асырады;
өз қызметінде кәсібилікті, жұмыстың тиімділігі мен сапасын арттыру үшін инновациялар енгізеді;
талантты жас кадрларды анықтауды және тәрбиелеуді жүзеге асырады;
шығармашыл қызметкерлерінің кемінде сексен пайызы мәдениет пен өнер саласындағы жоғары білімі бар мамандардан құралған кәсіби білікті құрамы бар;
шығармашыл қызметкерлерінің кемінде кемінде жиырма бес пайызы КСРО-ның және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен марапатталған және шығармашыл қызметкерлерінің ішінде жиырма бес пайызы республикалық және халықаралық конкурстар мен фестивальдардың лауреаттары мен дипломанттары болып табылады;
жаңа қойылымдарды қоса алғанда, жылына кемінде екі жүз спектакльді көрсетуді жүзеге асырады немесе жылына кемінде алпыс концерт өткізеді.

Об утверждении Правил и условий присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 января 2011 года № 33. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2015 года № 426
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.06.2015 № 426.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» Правительство Республики КазахстанПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия присвоения статуса «Академический» государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 января 2011 года № 33
Правила и условия
присвоения статуса «Академический» государственным организациям
культуры, отдельным профессиональным художественным
и творческим коллективам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия присвоения статуса «Академический» государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам (далее - Правила) разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и определяют порядок и условия присвоения статуса «Академический» государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам.
2. Условия присвоения статуса «Академический» государственным
организациям культуры, отдельным профессиональным
художественным и творческим коллективам
2. Статус «Академический» присваивается государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам, являющимися ведущими в своей сфере, которые внесли значительный вклад в формирование, развитие и пропаганду национальных культур и искусства Республики Казахстан, и соответствующим следующим требованиям:
осуществляют стабильную и эффективную деятельность не менее двадцати пяти лет;
внедряют инновации в своей деятельности для повышения профессионализма, эффективности и качества работы;
осуществляют выявление и воспитание молодых талантливых кадров;
имеют профессиональный квалифицированный состав, в котором не менее восьмидесяти процентов творческих работников с высшим образованием в области культуры и искусства;
не менее двадцати пяти процентов творческих работников награждены государственными наградами СССР и (или) Республики Казахстан и не менее двадцати пяти процентов творческих работников являются лауреатами и дипломантами республиканских и международных конкурсов и фестивалей;
осуществляют показ не менее двухсот спектаклей в год, включая новые постановки, или проводят не менее шестидесяти концертов в год.

3. «Академиялық» мәртебесін беру тәртібі
3. Республикалық мемлекеттік мәдениет ұйымдарының, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының басшылары мәдениет саласындағы орталық уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) «Академиялық» мәртебесін беру туралы қолдаухат ұсынады.
Қолдаухатқа мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) «Академиялық» мәртебесін беруге ұсыну туралы мемлекеттік мәдениет ұйымы, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжым қызметкерлерінің жалпы жиналысының хаттамасынан үзінді көшірме;
2) дипломдарының көшірмелері қоса берілген мәдениет пен өнер саласындағы жоғары білімі бар шығармашыл қызметкерлер туралы мәліметтер;
3) КСРО-ның және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен марапатталған шығармашыл қызметкерлер туралы мәліметтер;
4) Қазақстанның мәдениеті мен өнерінің дамуына қосқан үлесін көрсететін мемлекеттік мәдениет ұйымының, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымның қызметі туралы анықтама;
5) қызметі туралы республикалық деңгейдегі бұқаралық ақпарат құралдарында және шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған материалдардың көшірмелері (кемінде он жарияланым);
6) мәдениет саласындағы іс-шараларға (республикалық және халықаралық маңызы бар конкурстарға, фестивальдарға) қатысқанын және (немесе) жүлделі орындар алғанын куәландыратын құжаттардың көшірмесі.
4. Қолдаухаттар ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне дейінгі мерзімде уәкілетті органның мекен жайына жіберіледі. Көрсетілген мерзімнен кешіктіріп жіберілген қолдаухаттар келесі жылы қаралады.
5. Қолдаухаттарды қарау үшін уәкілетті орган арнайы комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрады.
6. Комиссия көрнекті мәдениет пен өнер қайраткерлерінен қалыптасады. Комиссияның құрамы мен ережесін уәкілетті органның басшысы бекітеді.
7. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса заңды болып саналады.
8. Комиссияның шешімдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
9. Комиссияның шешімі ұсынымдық сипатта болады.
10. Уәкілетті орган Комиссияның ұсынысы негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне 1 қарашаға дейін мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға «Академиялық» мәртебесін беру туралы ұсыныс енгізеді.

3. Порядок присвоения статуса «Академический»
3. Руководители республиканских государственных организаций культуры, а также руководители местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы подают в центральный уполномоченный орган в области культуры (далее - уполномоченный орган) ходатайство о присвоении статуса «Академический».
К ходатайству прилагаются следующие документы:
1) выписка из протокола общего собрания работников государственной организации культуры, отдельного профессионального художественного и творческого коллектива о представлении к присвоению статуса «Академический»;
2) сведения о творческих работниках, имеющих высшее образование в области культуры и искусства с приложением копий дипломов;
3) сведения о творческих работниках, награжденных государственными наградами СССР и (или) Республики Казахстан;
4) справка о деятельности государственной организации культуры, отдельного профессионального художественного и творческого коллектива, которая отражает вклад в развитие культуры и искусства Казахстана;
5) копии материалов, опубликованных в средствах массовой информации республиканского уровня и в иностранных средствах массовой информации (не менее десяти публикаций) о деятельности;
6) копии документов, свидетельствующих об участии и (или) о получении призовых мест на мероприятиях в сфере культуры (конкурсах, фестивалях республиканского и международного значений).
4. Ходатайства направляются в адрес уполномоченного органа в срок до 1 сентября текущего года. Ходатайства, направленные позднее указанного срока рассматриваются в следующем году.
5. Для рассмотрения ходатайств уполномоченным органом создается специальная комиссия (далее - Комиссия).
6. Комиссия формируется из числа видных деятелей культуры и искусства. Состав и Положение Комиссии утверждаются руководителем уполномоченного органа.
7. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
8. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов членов Комиссии голос председателя является решающим.
9. Решения Комиссии носят рекомендательный характер.
10. Уполномоченный орган на основе рекомендации Комиссии, до 1 ноября вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о присвоении статуса «Академический» государственным организациям культуры и отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам.

11. «Академиялық» мәртебесі уәкілетті органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен беріледі.

11. Статус «Академический» присваивается постановлением Правительства Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.