Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 99 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 ақпандағы
№ 99 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің миссиясы және пайымдауы
Миссиясы
Тұтынушылардың, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің мүдделері теңгерімінің негізінде табиғи монополиялар субъектілерінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету және экономиканың инфрақұрылымдық салаларын дамыту.
Пайымдауы
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтердің болжамды деңгейі, тиімді жұмыс істейтін субъектілер, табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізу.
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау және табиғи монополиялар
субъектілері мен реттелетін нарық субъектілері қызметінің даму үрдістері
Ескерту. 2-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1564 қаулысымен.
1-стратегиялық бағыт. Табиғи монополиялар және реттелетін нарық субъектілерінің тиімді жұмыс істеу және даму жағдайларын қамтамасыз ету.
1. Табиғи монополиялар субъектілері және реттелетін нарық субъектілерінің реттелетін қызметтерін дамытудың негізгі параметрлері.
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асырады.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес 2009 жылы табиғи монополиялар салаларында 1076 табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі – ТМС), 2010 жылы 1077 ТМС, 2011 жылы 1103 ТМС өз қызметтерін жүзеге асырды, ал 2012 жылы реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін ТМС 1194-ке, 2009 жылы 1628-ге, 2010 жылы 1634-ке, 2011 жылы 1103-ке және 2012 жылы 1627-ге дейін өсті.
Заңнаманы жетілдіруді ескере отырып, инвесторларды тарту мақсатында 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап өңірлік электр желілік компаниялардың салыстырмалы талдау әдісі (бенчмаркинг) бойынша тарифтер енгізуі мүмкін болды. Осы әдістің артықшылығы шешімдерді қабылдау кезінде «адам факторын» барынша азайту болып табылады.
Алдағы уақытта реттеуді ынталандыру әдістерін кеңейту жоспарлануда.

О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий на 2011-2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 99
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий на 2011-2015 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 2011 года № 99
Стратегический план
Агентства Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий на 2011-2015 годы
1. Миссия и видение
Агентства Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
Миссия
Обеспечение эффективного функционирования субъектов естественных монополий и развитие инфраструктурных отраслей экономики на основе баланса интересов потребителей, субъектов естественных монополий и регулируемых рынков.
Видение
Предсказуемый уровень тарифов на регулируемые услуги, эффективно функционирующие субъекты, беспрепятственный и недискриминационный доступ к услугам субъектов естественных монополий.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
деятельности субъектов естественных монополий и
субъектов регулируемого рынка
Сноска. Раздел 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1564.
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий и регулируемого рынка.
1. Основные параметры развития регулируемой деятельности субъектов естественных монополий и субъектов регулируемого рынка.
Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (далее – Агентство) осуществляет руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках в соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках.
В соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках в 2009 году в сферах естественных монополий осуществляли свою деятельность 1076 субъектов естественной монополии (далее – СЕМ), в 2010 году 1077 СЕМ, в 2011 году 1103 СЕМ, а в 2012 году увеличились до 1194 СЕМ, оказывающих регулируемых услуг в 2009 году 1628, в 2010 году 1634, в 2011 году 1103 и в 2012 году 1627.
С учетом совершенствования законодательства в целях привлечения инвесторов стало возможным введение с 1 января 2013 года РЭКами тарифов по методу сравнительного анализа (бенчмаркинг). Одним из преимуществ метода является минимизация «человеческого фактора» при принятии решений.
В дальнейшем планируется расширение стимулирующих методов регулирования.

Реттелетін сектордың инвестициялық тартымдылығы және оны жаңғырту шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1779 қаулысымен бекітілген 2013 - 2015 жылдары суға тариф белгілеудің жаңа тетігін енгізудің кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) қабылданды.
Кешенді жоспарда су арналарын жаңғырту мен реконструкциялау, табиғи монополия субъектілерінің қызметін реттейтін бірқатар нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу көзделген. Олардың мақсаты суды үнемдеу, инвестицияны қаржыландыру көздерін ұлғайту болып табылады.
Тағы бір жаңа реттеу әдісі қуаты шамалы табиғи монополиялар субъектілерінің өтінім беру науқанынан хабарлау сипатына көшуі болып табылады.
Тарифтер өсуінің басты факторы жылу желілеріне, су арналары желілеріне көңіл бөле отырып, табиғи монополиялар субъектілерінің активтерін жаңарту және жаңғырту үшін инвестицияларды тарту, бұл бүгінгі күні ең жоғарғы тозу болып отыр. 2010 жылдың қорытындысы бойынша инвестиция 135,4 млрд. теңгені, 2011 жылы 143,7 млрд. теңгені, ал 2012 жылы 208,8 млрд. теңгені құрады, бұл өткен кезеңнен 46 %-ға немесе 66 млрд. теңгеге артық.
2009 жылы базалық табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен тыс ысыраптарының деңгейі электр желілерінде 19,3 %-ды, жылу желілерінде 26,2 %, су шаруашылығы желілерінде 27,6 %-ды, тиісінше 2010 жылы 18,1 %, 24,7 %, 25 %-ды, 2011 жылы 16,8 %, 23,2 %, 23 %-ды, 2012 жылы 15,8 %, 21,4 %, 21 %-ды құрады.
2009 жылы базалық табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен тыс ысыраптарының деңгейі электр желілерінде 2,1 %, жылу желілерінде 7,0 %, және су шаруашылығы желілерінде 4,47 % болды, тиісінше 2010 жылы 1,4 %, 6,9 %, 4,15 %-ға, 2011 жылы 1,5 %, 2,5 %, 1,0 %-ға, 2012 жылы 1,0 %, 5,5 %, 3,89 %-ға төмендеді.
Тұтынушыларды тарифтердің тұрақтылығымен және болжамдылығымен қамтамасыз ету, инвестицияларды салу есебінен активтерді жаңғыртуға қызмет сапасын арттыру үшін Агенттік (орта мерзімді және ұзақ мерзімді) инвестициялық тарифтер бекітеді.
Сонымен 2009 жылы 18 базалық ТМС орта мерзімді және ұзақ мерзімді тарифтер бойынша жұмыс істеді, осы көрсеткіш 2010 жылы 25 ТМС, 2011 жылы 51 ТМС құрады, ал 2012 жылы инвестициялық тарифтер бойынша жұмыс істейтін табиғи монополия субъектілерінің саны 59-ды құрады, оның ішінде 45 табиғи монополия субъектілері базалық болып табылады. Тарифтерді өзгерту бойынша барлық қолданылған шешімдер инфляциядағы мақұлданған дәліз шеңберінде жүзеге асырылады.
2013 жылғы 12 наурызда Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі жанындағы Экономикалық саясат жөніндегі кеңесте 2013 жылға арналған Агенттік реттейтін қызметтерден инфляцияға үлес дәлізін мақұлдады, бұл 1,2 %-ды құрайды, іс жүзінде 2012 жылға 1,166 %-ды құрады.
Сондай-ақ статистика деректері өткен жылдар бойы реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерге бағалардың өсуі инфляция қарқынынан неғұрлым көтерілмей, аса төмен деңгейде болғанын куәландырады. Электр энергиясының бағасына қатысты генерация саласын жаңғырту бүгінгі күні елдің энергияға тәуелділігінен арылуға мүмкіндік береді.
ТМС-ның қызмет тиімділігін арттыру және реттелетін тарифтердің тұрақты деңгейін қамтамасыз ету мақсатында Агенттік мына:

В рамках повышения инвестиционной привлекательности и модернизации регулируемого сектора принят Комплексный план внедрения новых механизмов тарифообразования на воду на 2013 – 2015 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1779 (далее – Комплексный план).
Комплексным планом предусматривается широкомасштабная модернизация и реконструкция водоканалов, внесение изменений и дополнений в ряд нормативных правовых актов, целью которых является экономия воды, увеличение источников для финансирования инвестиций.
Еще одним новым методом регулирования является переход субъектов естественных монополий малой мощности от заявочной кампании на уведомительный характер.
Одним из главных факторов роста тарифов является привлечение инвестиций для обновления и модернизации активов субъектов естественных монополий, с акцентом на тепловые сети, сети водоканалов, где на сегодня наибольшая изношенность. По итогам 2010 года сумма инвестиций составил 135,4 млрд. тенге, в 2011 году 143,7 млрд. тенге, а 2012 году 208,8 млрд. тенге, что больше прошлого периода на 46 % или 66 млрд. тенге.
Уровень нормативных технических потерь базовых СЕМ в 2009 году составило в электрических сетях 19,3 %, тепловых сетях 26,2 %, водохозяйственных сетях 27,6 %, соответственно в 2010 году 18,1 %, 24,7 %, 25 %, в 2011 году 16,8 %, 23,2 %, 23 %, 2012 году 15,8 %, 21,4 %, 21 %.
Уровень сверхнормативных потерь в 2009 году сложились в электрических сетях 2,1 %, тепловых сетях 7,0 %, водохозяйственных сетях 4,47 %, соответственно снизились в 2010 году 1,4 %, 6,9 %, 4,15 %, 2011 году 1,5 %, 2,5 %, 1,0, 2012 году 1,0 %, 5,5 %, 3,89 %.
Для обеспечения потребителей стабильности и предсказуемости тарифов, повышение качества услуг за счет вложения инвестиций в модернизацию активов Агентством утверждаются инвестиционные тарифы (среднесрочные и долгосрочные).
Так в 2009 году 18 базовых СЕМ работали по среднесрочным и долгосрочным тарифам, данный показатель в 2010 году составлял 25 СЕМ, в 2011 году 51 СЕМ, а в 2012 году количество субъектов естественной монополии, работающих по инвестиционным тарифам составило 59, из них 45 субъектов естественной монополии являются базовыми. Все принимаемые решения по изменению тарифов осуществляются в рамках одобренного коридора в инфляцию.
12 марта 2013 года на Совете по экономической политике при Премьер-Министре Республики Казахстан одобрен коридор вклада в инфляцию от регулируемых Агентством услуг на 2013 год, который составляет 1,2 %, факт за 2012 год составил 1,166 %.
Также данные статистики свидетельствуют о том, что на протяжении прошлых лет рост цен на регулируемые коммунальные услуги не только не превышает темпов инфляции, но и имеет более низкий уровень. Что касается цены на электрическую энергию, то модернизация сферы генерации уже на сегодняшний день позволяет избежать энергозависимости страны.
В целях повышения эффективности деятельности СЕМ и обеспечения стабильного уровня регулируемых тарифов Агентством будет продолжена работа, направленная на:

1) реттелетін секторды жаңғыртуға;
2) ынталандыратын реттеу әдістерін қолдануды кеңейтуге;
3) «жасыл» экономикаға көшуге жәрдемдесу – электр энергиясы мен суды үнемдеуге;
4) электр, жылу және су шаруашылығы желілерінде базалық ТМС нормативтен тыс ысыраптарын (олар болған кезде) кезең-кезеңмен жоюға және нормативтік техникалық ысыраптарын төмендетуге;
5) базалық ТМС-ның шикізат пен материалдар шығыстарының нормаларын оңтайландыруға;
6) орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді тарифтер бойынша жұмыс істейтін базалық ТМС санын ұлғайтуға бағытталған жұмысты жалғастырады.
Тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ететін монополиялық секторды мемлекеттік реттеу жүйесін дамыту Агенттік қызметінің бірден бір негізгі және басым бағыттары болып табылады. Агенттікке тарифтерді қалыптастырудың ашықтығын қамтамасыз ету және табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық міндеттемелерін бақылауды күшейту бойынша шаралар қабылдау қажеттілігі туралы міндет қойылған.
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында халықтың хабардар болуы, қабылданатын шешімдердің ашықтығы, субъектілердің қызметін бақылау және заңнаманы бұзған жағдайда ден қою шараларын қабылдау бөлігінде нормалар көзделген.
Осыған байланысты:
1) тұтынушылардың қатысуымен тарифтерді өзгерту бойынша жария тыңдау өткізіледі (2012 жылы 464 жария тыңдау өткізілді);
2) субъектілер жыл сайын тұтынушыларға есеп береді (2012 жылы 723 есеп берілді);
3) 192 субъектіге уақытша төмендету тарифтері бекітілді. Тұтынушыларға қайтарылған жалпы сома 2 млрд. теңгені құрады;
4) тарифтік смета коммерциялық құпия болып танылмайды;
5) сараптамалық кеңес отырыстары өткізіледі, тұтынушылар тарифтер мен бағаларға сараптама жүргізу үшін осы отырыстарға қатысады (16 өңірлік және 3 республикалық Сараптама кеңестері жұмыс істейді);
6) 36 дәрістік топ құрылып, қала, аудан тұрғындарымен 1150 кездесу өткізілді, осы кездесулерге 20 мыңнан астам адам қатысты.
Заңнаманың сақталуын бақылау және тұтынушылар құқығын бұзуға жол бермеу мақсатында 2012 жылы 471 тексеру жүргізілді, заңнама бұзушылығын жою туралы 744 нұсқама енгізілді, әкімшілік құқық бұзушылық істерге қатысты 382 қаулы қабылданды, 376 сот талқылауына қатысылды. 205 млн. теңгеден асатын айыппұл санкциялары өндіріп алынды.
Тұтынушыларға жағдай жасау мақсатында оларға тұтынушы калькуляторы дайындалды, ол әрбір азамат Агенттіктің Интернет-ресурсы арқылы бірнеше минут ішінде төлемақы дұрыстығын тексере алады.
Агенттік сайтында табиғи монополиялар субъектілерінің бекітілген тарифтік сметалары, инвестициялық бағдарламалары орналастырылады, ал тексеру нәтижелері бойынша әрбір іс-шара бойынша олардың орындалуы туралы есептер орналастырылады.

1) модернизацию регулируемого сектора;
2) расширение применения методов стимулирующего регулирования;
3) содействие переходу к «зеленой экономике» - экономия электроэнергии и воды;
4) ликвидацию сверхнормативных (при их наличии) и снижение нормативных технических потерь СЕМ в электрических, тепловых и водохозяйственных сетях;
5) оптимизацию норм расходов сырья и материалов базовых СЕМ;
6) увеличение количества базовых СЕМ, работающих по среднесрочным или долгосрочным тарифам.
Развитие системы государственного регулирования монопольного сектора, обеспечивающей защиту прав потребителей, является одним из основных и приоритетным направлением деятельности Агентства. Перед Агентством поставлена задача о необходимости принятия мер по обеспечению прозрачности формирования тарифов и усиления контроля за инвестиционными обязательствами субъектов естественных монополий.
Законом от 9 июля 1998 года Республики Казахстан «О естественных монополиях и регулируемых рынках» предусмотрены нормы в части информированности населения, прозрачности принимаемых решений, контроля за деятельностью субъектов и принятия мер реагирования в случае нарушений законодательства.
В этой связи:
1) проводятся публичные слушания по изменению тарифов с участием потребителей (за 2012 год проведено 464 публичных слушаний);
2) проводятся ежегодные отчеты субъектов перед потребителями (за 2012 год проведено 723 отчетов);
3) введены временные компенсирующие тарифы 192 субъектам. Общая сумма возврата потребителям составила 2 млрд. тенге;
4) введен запрет на признание тарифной сметы коммерческой тайной;
5) проводятся заседания экспертных советов с привлечением потребителей для участия в экспертизе тарифов и цен (действует 16 региональных Экспертных советов и 3 республиканских);
6) создано 36 лекторских групп, которыми проведено 1150 выездных встреч с населением городов, районов с охватом более чем 20 тыс. человек.
В рамках контроля за соблюдением законодательства и недопущением нарушений прав потребителей, в 2012 году проведено 471 проверок, внесено 744 предписания об устранении нарушения законодательства, вынесено 382 постановлений по делам об административных правонарушениях, принято участие в 376 судебных разбирательствах. Взыскано более 205 млн. тенге в виде штрафных санкций.
Для удобства потребителей Агентством разработан калькулятор потребителя, где каждый житель через Интернет-ресурсы Агентства может проверить правильность выставленных счетов в течение нескольких минут.
На сайте Агентства размещаются утвержденные тарифные сметы, инвестиционные программы субъектов естественных монополий, а по результатам проверки размещаются отчеты об их исполнении по каждому мероприятию.

Лицензияланатын қызмет түрлерін қысқартуға бағытталған рұқсат беру жүйесін жетілдіру мақсатында Агенттік белгілі бір жұмыс жүргізді. Сонымен, егер 2012 жылғы 30 қаңтарға дейін Агенттік лицензияланатын 21 кіші көрсетілетін қызмет түрін қамтитын 6 көрсетілетін қызмет түрін жүзеге асырса, 2012 жылғы 30 қаңтардан бастап осы көрсетілетін қызмет түрлері 4 кіші көрсетілетін қызмет түрін қамтитын 4 көрсетілетін қызметке дейін қысқартылды, ал 2012 жылғы 10 тамыздан бастап 2 кіші көрсетілетін қызмет түрін қамтитын 2 көрсетілетін қызметке дейін қысқартылды.
Қазіргі уақытта лицензияларды беру электрондық форматта жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын арттыруға бағытталған рұқсат беру жүйесін жетілдіру мақсатында Агенттік белгілі бір жұмыс атқарды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 қарашадағы № 1155-1 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының «электрондық үкіметті» дамытудың 2008 - 2010 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес Агенттік Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі әзірлеген «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» (бұдан әрі – «Е-лицензиялау» МДҚ») ақпараттық жүйесін әзірлеу және енгізу бойынша пилоттық жобаға енгізілді.
«Электрондық үкімет» веб-порталын құру билік органдарының жұмысын азаматтар үшін аса тиімді, ашық және қолжетімді болу үшін қажет болды. Бұрын әрбір мемлекеттік орган «өздерінше өмір сүрді» және қалғандарына аз әсерін тигізді, ал азаматтарға барлық мүмкін болатын анықтамаларды, растауларды және өзге қағаздарды жинау үшін көптеген инстанцияларды жинақтауға тура келді. Бұның бәрі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті мекемелер бойынша үздіксіз жүру арқылы алу процесіне айналды.
«Электрондық үкімет» веб-порталы – бұл мемлекет пен азаматтар арасындағы өзара іс-қимылдың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың бір-бірімен ақпараттық технологиялардың көмегімен олардың келісімін қамтамасыз ететін бірыңғай тетік. Атап айтқанда, бұл тетік мемлекеттік мекемелерде кезектерді қысқартуға және анықтамаларды, куәліктерді және рұқсат беру құжаттарын және т.б. алуды оңайлатуға және жеңілдетуге мүмкіндік берді.
Бұрын лицензия іздеушіге лицензиарға құжаттарды қағаз жеткізгіште жолдауға арналған құжаттарды жинақтауды жүзеге асыру талап етілді, бұл ретте осы мақсаттар үшін ілеспелі шығындар, көп уақыт кетті.
«Электрондық үкімет» веб-порталы шеңберінде «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін енгізуге байланысты лицензияны алу рәсімі көлікке шығыстарды қысқарту, өтінімдерді өңдеу уақытын, өтінімдерді қарауға және дайын құжаттарды беруді жеделдету жағынан барынша оңтайландырылды және ең маңызды аспект – мемлекеттік органмен өтініш берушінің тікелей байланысын алып тастау, бұл мүмкін сыбайлас әрекеттер фактілерін нақты болдырмайды.
Қазіргі кезде Агенттікке «Е-лицензиялау» МДҚ» АҚ арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша өтініштер түседі.
Ө кезегінде осы өтініштерді «Е-лицензиялау» МДҚ» АҚ арқылы тиімді, бірақ лицензияларды беруге құжаттар электронды цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электронды сұрауға бекітілген электронды сканерленген көшірмелер түрінде ұсынылады, бұл ақшалай қаражатты, уақытты үнемдеуге, сондай-ақ ұсынылған құжаттардың шынайылығын растауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта Агенттік бизнес-процестерді оңтайландыру, «Энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу қызметіне лицензия беру» және «Магистральдық газ құбыржолдарын, мұнай құбыржолдарын, мұнай өнiмдерi құбыржолдарын пайдалану қызметіне лицензия беру» мемлекеттік қызметтерін көрсету кезінде тұрғындардан талап етілетін құжаттардың санын қысқарту бойынша іс-шаралар жоспары шеңберінде кейбір құжаттарды мәлімет нысанына ауыстыру арқылы мемлекеттік қызметтерді алу үшін ұсынылатын құжаттарды қысқарту бойынша жұмыс жүргізді.
Бүгін тарифтерді бекіту кезінде қоғамдық ұйымдар мен тұтынушылардың қатысуы барлық өңірлерде Сараптамалық кеңестің жұмыс істеуі арқылы қамтамасыз етіледі.
Сондай-ақ нормативтік құқықтық актілердің барлық жобалары сараптама үшін аккредиттелген қоғамдық ұйымдарға жолданады.
«Атамекен» одағы» Қазақстан Ұлттық экономикалық палатасымен, сондай-ақ Қазақстан тұтынушылары лигасымен Меморандумдарға қол қойылды. Агенттік және «Көмекші» қауымдастығы бірлескен іс-қимыл шараларын жүзеге асыру жоспарын қабылдады.
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау тетіктерін жетілдіру мақсатында Агенттік:

В рамках совершенствования разрешительной системы, направленной на сокращение лицензируемых видов деятельности Агентством проделана определенная работа. Если до 30 января 2012 года Агентство осуществляло лицензирование 6 видов деятельности, включающих 21 подвид, то с 30 января 2012 года данные виды деятельности сокращены до 4, включающих 4 подвида, а с 10 августа 2012 года Агентство осуществляет лицензирование 2 видов, включающих 2 подвида.
В настоящий момент выдача лицензий осуществляется в электронном формате.
В рамках совершенствования разрешительной системы, направленной на повышение качества оказания государственных услуг, Агентством проделана определенная работа.
В соответствии с Программой развития «электронного правительства» на 2008-2010 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 1155-1, Агентство включено в пилотный проект по разработке и внедрению информационной системы «Государственной базы данных «Е-Лицензирование» (далее – ИС «ГБД «Е-лицензирование»), разработанной Агентством по информатизации и связи Республики Казахстан.
Создание веб-портала «электронного правительства» было необходимо для того, чтобы сделать работу органов власти более эффективной, открытой и доступной для граждан. Раньше каждый государственный орган «жил своей жизнью» и мало соприкасался с остальными, а гражданам приходилось обходить множество инстанций, чтобы собрать всевозможные справки, подтверждения и прочие бумаги. Все это превращало процесс получения одной государственной услуги в бесконечную ходьбу по учреждениям.
Веб-портал «электронного правительства» – это единый механизм взаимодействия государства и граждан, а также государственных органов друг с другом, обеспечивающий их согласованность при помощи информационных технологий. Именно этот механизм позволил сократить очереди в государственных учреждениях и упростить и ускорить получение справок, свидетельств, разрешительных документов и т.д.
Ранее соискателю лицензии требовалось осуществлять сбор документов на бумажном носителе, отправлять документы лицензиару, неся, при этом сопутствующие расходы, теряя массу времени для этих целей.
В связи с внедрением ИС «ГБД «Е-лицензирование» в рамках
веб-портала «электронного правительства», процедура получения лицензии намного упростилась в сторону сокращения расходов на транспорт, времени обработки заявок, отслеживания рассмотрения заявок и ускорения выдачи готовых документов, и самый важный аспект – исключения прямого контакта заявителя с государственным органом, что практически исключает факты возможных коррупционных деяний.
В настоящее время в Агентство через ИС «ГБД «Е-лицензирование» поступают заявления по оказанию государственных услуг.
В свою очередь, рассмотрение данных заявлении через ИС «ГБД «Е-лицензирование» эффективно, поскольку документы на выдачу лицензий предоставляются в виде электронных сканированных копий, прикрепляемых к электронному запросу, удостоверенной электронной цифровой подписью, что позволяет экономить денежные средства, время, а также обеспечивает подтверждение достоверности представленных документов.
В настоящее время Агентством в рамках Планов мероприятий по оптимизации бизнес-процессов, сокращению количества документов, требуемых от населения при оказании государственных услуг «Выдача лицензии на осуществление деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения» и «Выдача лицензии на осуществление деятельности по эксплуатации магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов», проделана работа по сокращению предоставляемых документов для получения государственной услуги путем перевода некоторых документов в форму сведений.
Сегодня участие общественных организаций и потребителей при утверждении тарифов обеспечивается через функционирующие во всех регионах Экспертные Советы.
Также проекты всех нормативных правовых актов направляются аккредитованным общественным организациям для экспертизы.
Подписаны Меморандумы о сотрудничестве между Агентством и Национальной экономической палатой Казахстана «Союз «Атамекен», а также с Республиканским Общественным Объединением Национальная «Лига потребителей», принят план мероприятий по реализации совместных действий Агентства и Ассоциации «Комекші».
В целях совершенствования механизма защиты прав потребителей Агентством будет продолжена работа, направленная на:

1) тарифтерді қалыптастырудың ашықтығын қамтамасыз етуге;
2) тарифтік сметада көзделген қаражаттың мақсатты пайдаланылуын, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламалардың орындалуын бақылауды күшейтуге;
3) тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі қоғамдық ұйымдар рөлін арттыруға;
4) тұтынушылар ретінде өздерінің құқықтарын қорғау саласында тұрғындардың құқықтық сауаттылығын арттыру бойынша ақпараттық жұмысты күшейтуге;
5) рұқсат беру рәсімдерін оңтайландыруға бағытталған жұмысты жалғастыратын болады.
ЕурАзЭҚ шеңберінде интеграциялық процестер бірлескен, бірін-бірі толықтыратын өндірістер құру елдің экономикалық әлеуетін ашу, сондай-ақ өзара сауданы тиімді шарттармен жүзеге асыру арқылы жоғары бәсекеге қабілетті әлемдік нарыққа шығу үшін жаңа мүмкіндіктер ашады.
Қазақстан үшін Кеден одағында жұмыс бұл – Кеден одағы елдерінің инфрақұрылымына кемсітусіз қол жеткізуді белгілеу.
2011 жылғы 2 шілдедегі № 451-ІV Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісім, 2011 жылғы 8 шілдедегі № 458-ІV Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы қызметтерге қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісім, 2011 жылғы 28 маусымдағы № 446-ІV Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, темір жол көлігі саласындағы табиғи монополия қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісім табиғи монополиялар туралы заңнаманы жақындатуды (үйлестіруді) болжайды.
Агенттік қарамағындағы мемлекеттік басқару салаларындағы (аяларындағы) бәсекелестікті дамытуға жәрдемдесу мақсатында табиғи монополиялар салаларын қысқарту, бәсекелестік жағдайлары бар және дамыған салаларды ғана жүзеге асыру қажет. Өз кезегінде бәсекелестік жоқ табиғи монополиялар субъектілерін реттеуден шығару табиғи монополия субъектілері тарифтерінің бақыланбайтын өсуіне және заңнамалық шектеулердің қатарынан алып тастау есебінен одан әрі ауқымды монополияландыруға алып келеді.
Мысалы, табиғи монополиялар субъектілерінің бірқатары жылу энергетикасы (жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау) саласында қызметтердің толық циклдерін көрсетеді. Осыған байланысты бәсекелестік ортаға жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі қызметті бөліп шығару орынсыз және жылу энергиясына тарифтердің өсуіне алып келеді.
Бәсекелестікті дамытуға жәрдемдесуді Агенттік реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, көрсетілетін қызметтеріне негізделген бағаларды белгілеу және реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырады.

1) обеспечение прозрачности формирования тарифов;
2) усиление контроля за целевым использованием средств, предусмотренных тарифной сметой, в том числе исполнением инвестиционных программ субъектов естественных монополий;
3) повышение роли общественных организаций по защите прав потребителей;
4) усиление информационной работы по повышению правовой грамотности населения в области защиты своих прав как потребителей;
5) оптимизация разрешительных процедур.
Интеграционные процессы в рамках ЕврАзЭС открывают новые возможности для раскрытия экономического потенциала страны, выхода на мировой рынок с высокой конкурентоспособностью путем создания совместных, взаимодополняемых производств, а также осуществления взаимной торговли на более выгодных условиях.
Для Казахстана работа в Таможенном союзе это – установление недискриминационного доступа к инфраструктуре стран Таможенного союза.
Соглашение о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий, ратифицированное Законом Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 451-IV, Соглашение об обеспечении доступа к услугам естественных монополий в сфере электроэнергетики, включая основы ценообразования и тарифной политики, ратифицированное Законом Республики Казахстан от 8 июля 2011 года № 458-IV, Соглашение об обеспечении доступа к услугам естественных монополий в сфере железнодорожного транспорта, включая основы тарифной политики, ратифицированное Законом Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 446-IV предполагают сближение (гармонизацию) законодательства о естественных монополиях.
В целях содействия развитию конкуренции в сферах (отраслях) государственного управления, находящихся в ведении Агентства, сокращение сфер естественных монополий необходимо осуществлять в тех сферах, где существует и развиты конкурентные условия, а не сокращать ради сокращения. В свою очередь, вывод из-под регулирования тех сфер естественных монополий, где отсутствует конкуренция, повлечет за собой неконтролируемый рост тарифов субъектов естественной монополии и еще большую монополизацию за счет снятия ряда законодательных ограничений.
Например, в ряде регионов субъекты естественной монополии оказывают полный цикл услуг в сфере теплоэнергетики (производство, передачу, распределение и снабжение тепловой энергией). В этой связи, выделение услуги по снабжению тепловой энергией в конкурентную среду является нецелесообразным и ведет к росту тарифов на тепловую энергию.
Содействие развитию конкуренции Агентством осуществляется путем установления обоснованных цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка и обеспечение недискриминационного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам).

2. Негізгі проблемаларды талдау
Табиғи монополиялар салаларында қазіргі уақытқа дейін өндірістердің тозуы және технологиялық артта қалушылық проблемасы және осыған байланысты төмен тиімділік және ысыраптар бар.
Қазіргі уақытта коммуналдық сектордағы табиғи монополиялардың барлық салалары бойынша негізгі құралдардың тозуы орта есеппен 60-65 %-ды құрайды. Тұтастай алғанда, 2010 - 2012 жылдарға арналған коммуналдық сектордың базалық субъектілері бойынша тозу көрсеткішінің серпіні оның төмендеуін (жылына 1 %-дан көп емес) куәландырады.
Негізгі құралдардың жылдар бойы жиналған тозуын тариф арқылы шешу мүмкін болмай отыр, бұл реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің өсуіне алып келеді.
Тұтынушылар ресурсының шектеулі екенін ескере отырып, Агенттік активтерді аса ауқымды жаңғырту үшін ТМС-ның қарыз қаражаттарын тартуы жөніндегі жұмысты жүргізіп отыр.
Өндірістік активтердің жай-күйлерімен субъектілердің желілеріндегі ысыраптардың жоғары деңгейлерінің өзара байланыстылығы проблема болып қала беруде. 2014 жылғы 1 қаңтарда базалық субъектілерде нормативтен тыс ысыраптарды жою күтілуде. Сонымен бірге әлемдік көрсеткіштермен салыстырғанда нормативтік техникалық ысыраптардың жоғарғы деңгейін атап өту қажет.
2012 жылдың қорытындысы бойынша:
1) базалық табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтік техникалық ысыраптарының деңгейі электр желілерінде - 13,62 %, жылу желілерінде - 19,78 % және су шаруашылығы желілерінде -19,06 %;
2) базалық табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен тыс ысыраптарының (олар болған кезде) деңгейі электр желілерінде - 0,16 %, жылу желілерінде - 2,32 %, және су шаруашылығы желілерінде - 1,74 %.
Есептеу аспаптарын жарақтандыру әлі де проблемалық мәселе болып отыр. Үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптарымен орташа жарақтандыру 41 %-ды, суды жеке есептеу аспаптарымен – орташа есеппен 85 %-ды құрайды.
Бүгін тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында заңнаманың сақталуын бақылауды әртүрлі мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
Тұтынушылардың шағымдары бойынша ден қою шаралары нәтижесінде нақтылы, жүйесіз сипатқа ие және көптеген жағдайда әкімшілік ресурсты пайдалануға негізделген.
Агенттік 2012 жылы түскен өтініштерге талдау жүргізді. Өтініштердің жалпы санынан шағымдар 7 %-ды құрайды. Бұл ретте шағымдардың 40 %-ы бір мезгілде басқа мемлекеттік органдардың құзыретін қозғайды. Өтініштердің жалпы санынан (8491) шағымдар 7 %-ды (немесе 599 дана), оның ішінде жеке тұлғалардан – 61 %-ды (немесе 366 дана) және заңды тұлғалардан - 39 %-ды (193 дана) құрайды. Шағымдардың ең көп саны Астана қаласына (19 %), Жамбыл (18 %), Қостанай облыстарына (16 %) және Агенттіктің орталық аппаратына (14 %) түсті. Экономиканың салалары бойынша электрмен жабдықтау (46 %) және жылумен жабдықтау (26 %) саласына шағым түседі.
Шағын және орта бизнесті дамытуды, сондай-ақ жеке тұрғын үй құрылысын тежейтін факторлардың бірі ТМС-ның тұтынушыларды инфрақұрылым желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру мерзімдері мен қағидаларын бұзуы немесе басқа сөзбен айтқанда кәсіпкерлік қызметінің жаңа объектісінің жұмыс істеуін әртүрлі кідірту.

2. Анализ основных проблем.
В сферах естественных монополий до настоящего времени существует проблема изношенности и технологической отсталости производств, и связанные с этим низкая эффективность и потери.
В настоящее время износ основных средств по всем сферам естественных монополий коммунального сектора в среднем составляет 60 – 65 %. В целом динамика показателя износа по базовым субъектам коммунального сектора за 2010 – 2012 годы свидетельствует о тенденции к его снижению (не более 1 % в год).
Проблему накопленного годами износа основных средств невозможно решить одномоментно через тариф, так как это приведет к росту тарифов на регулируемые услуги в разы.
Учитывая ограниченность ресурса потребителей Агентством проводится работа по привлечению СЕМ заемных средств для широкомасштабной модернизации активов.
Взаимосвязанной с состоянием производственных активов остается проблема высоких уровней потерь в сетях субъектов. К 1 января 2014 года ожидается ликвидация сверхнормативных потерь у базовых субъектов. Вместе с тем, необходимо отметить высокий уровень нормативных потерь в сравнении с мировыми показателями.
По итогам 2012 года:
1) уровень нормативных технических потерь базовых субъектов естественной монополии в электрических сетях – 13,62 %, в тепловых сетях – 19,78 % и водохозяйственных сетях – 19,06 %;
2) уровень сверхнормативных потерь (при их наличии) базовых субъектов естественных монополий в электрических сетях – 0,16 %, в тепловых сетях – 2,32 % и водохозяйственных сетях – 1,74 %.
По-прежнему проблемным остается вопрос оснащения приборами учета. Средняя оснащенность общедомовыми приборами учета тепловой энергии составляет порядка 41 %, индивидуальными приборами учета воды в среднем 85 %.
Сегодня контроль за соблюдением законодательства в области защиты прав потребителей осуществляется различными государственными органами.
В результате меры реагирования по жалобам потребителей носят точечный, несистемный характер и основаны в большей степени на использовании административного ресурса.
Проведен анализ поступивших в Агентство обращений за 2012 год. Из общего количества обращений жалобы составляют 7 %. При этом, порядка 40 % жалоб одновременного затрагивают компетенцию других государственных органов. Из общего количества обращений (8491 шт) жалобы составляют 7 % (или 599 шт), в том числе от физических лиц – 61 % (или 366 шт) и юридических лиц – 39 % (193 шт). Наибольшее количество жалоб поступило в г. Астана (19 %), Жамбылской (18 %), Костанайской (16 %) областях и в центральный аппарат Агентства (14 %). По отраслям экономики больше всего жалуются в сфере электроснабжения (46 %) и теплоснабжения (26 %). По содержанию наибольшую долю занимают жалобы на уровень тарифа (33 %) и на необоснованно выставленные счета (28 %).
Одним из факторов, сдерживающих развитие малого и среднего бизнеса, а также индивидуально-жилищного строительства являются нарушения СЕМ сроков и правил выдачи технических условий на присоединение потребителей к инфраструктурным сетям, или, другими словами, разного рода задержки с функционированием нового объекта предпринимательской деятельности.

3. Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Табиғи монополиялар субъектілері жұмыс істейтін салаларда еліміздің барлық экономикасы мен халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтер өндіру жөніндегі ресурстар шоғырланған. Субъектілер су мен жылу энергиясын жеткізеді, электр энергиясын береді және таратады, мұнай мен газды тасымалдайды, көлік қызметтерін көрсетеді.
2012 жылғы шілдеден бастап «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына енгізілген түзетулерді ескере отырып, мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың инвестициялық бағдарламаларын Агенттіктің аумақтық департаменттері жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп бекітеді.
Бұл:
1) инвестициялық бағдарламаларды бекіту рәсімін жеңілдету және салалық министрлікте бекіту кажеттілігін алып тастауға;
2) жергілікті атқарушы органдармен МКК инвестициялық қызмет басымдылығын айқындауға;
3) инвестициялық міндеттерді орындауды бақылауды күшейтуге мүмкіндік берді.
Заңнаманы жетілдіруді ескере отырып, сараланған тарифтерді енгізу мүмкін болды:
1) электр энергиясына – әлеуметтік жағынан осал халық топтары үшін электр энергиясына ақы төлеу кезінде қолайлы жағдай жасау мақсатында тәулік зоналары бойынша (барлық өңірде), тұтыну көлеміне қарай (халық үшін 3 деңгейлі тарифтер);
2) суға – тұтынушылар топтары бойынша, тұтыну көлеміне қарай сумен жабдықтау қызметтеріне неғұрлым жоғары тариф белгіленетін өндірістік кәсіпорындар мен бюджеттік ұйымдарды суды үнемдеп тұтынуға ынталандыруға бағытталған есептеу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай (6 өңірде енгізілді);
3) жылу энергиясына – есептеу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай (6 өңірде енгізілді). Енді үйге ортақ есептеу аспаптары бар тұтынушылар осы есептеу аспаптарын орнатудан бас тартып отырған тұтынушыларға қарағанда аса төмен тарифпен ақы төлейтін болады.
Тұтастай алғанда, сараланған тарифтерді енгізу нәтижесі электр энергиясының (2012 жылы 163,8 млн. кВт сағ. жуық), су 17 %-ға дейін (2012 жылы 2 млрд. теңге), отынның (2012 жылы отын 41 мың тоннаға жуық) үнемі, тұтынушылар қаражаттарының үнемі 2012 жылы электр энергиясы есебінен 1,5 млрд. теңгеге жуық), есептеу аспаптарын орнатуға ынталандыру және тұтынушылардың тарифтік жоспарды таңдау мүмкіндігі болып табылады.
Табиғи монополистерге мемлекеттік ықпал етудің ерекше тәсілі болып міндетті қызмет көрсетуге жататын тұтынушыларды анықтау және (немесе) оларды қамтамасыз етудің ең төмен деңгейін белгілеу болып табылады, егер олардың талаптарын толық көлемде қанағаттандырмаса ТМС-ның қызметі тұтынушылардың мұқтаждарын ішінара қанағаттандыруға мүмкіндік береді, сондықтан осы орайда мемлекеттің араласуы қажет.
Тұтынушыға қызметтерді көрсету мүмкіндігінің болмауын дәлелдеу - тиісті жұмысты орындау ауыртпалығы ТМС-ға жүктелген.
Бүгінгі күні ТМС-ның реттеліп көрсетілетін қызметтеріне кемсітусіз қол жеткізу реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізу арқылы қамтамасыз етіледі.
Сыртқы және ішкі факторларды талдау:
Күшті жақтары:
Субъектілердің қызметін реттеу экономиканың тиімді жұмыс істеуі мен инфрақұрылымдық салаларын дамытуды қамтамасыз ететін тұтынушылар мен табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілері мүдделерінің теңгерімін сақтай отырып жүзеге асырылады.
Кеден одағының жұмыс істеуі көрсетілетін қызметтерді, капиталды, жұмыс күштерін еркін ауыстыруды болжамдайтын бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру интеграциясының аса терең нысанына көшу алаңы болды. Көлік инфрақұрылымына тең қол жеткізу қазақстандық тауарлардың алыс шет ел нарықтарына өткізу кезінде шығындар мен уақытты қысқартуға мүмкіндік береді.
Әлсіз жақтары:

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
В отраслях, где задействованы СЕМ, генерируются ресурсы по производству товаров и услуг для всей экономики страны и жизнеобеспечения населения. Субъекты поставляют воду и тепловую энергию, передают и распределяют электрическую энергию, транспортируют нефть и газ, оказывают транспортные услуги.
С июля 2012 года с учетом внесенных поправок в Закон от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» инвестиционные программы государственных коммунальных предприятий утверждаются территориальными департаментами Агентства совместно с местными исполнительными органами.
Это позволило:
1) упростить процедуру утверждения инвестиционных программ и исключить необходимость утверждения в отраслевом министерстве;
2) местным исполнительным органам определять приоритеты инвестиционной деятельности ГКП;
3) усилить контроль за исполнением инвестиционных обязательств.
С учетом совершенствования законодательства стало возможным внедрение дифференцированных тарифов:
1) на электроэнергию – по зонам суток (во всех регионах), в зависимости от объемов потребления (3-х уровневые тарифы для населения) в целях создания благоприятных условий при оплате за электроэнергию для социально-уязвимых слоев населения;
2) на воду – по группам потребителей, в зависимости от объемов потребления, наличия или отсутствия приборов учета, направленных на стимулирование к экономному потреблению воды производственных предприятий и бюджетных организаций, для которых устанавливается более высокий тариф на услуги водоснабжения;
3) на теплоэнергию – в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета. Теперь потребители с общедомовыми приборами учета тепла будут иметь более низкий тариф в отличие от тех потребителей, которые отказываются устанавливать данные приборы учета.
В целом результатами внедрения дифференцированных тарифов являются экономия электроэнергии (в 2012 году около 163,8 млн. кВт.ч), воды до 17 % (в 2012 году 2 млрд. тенге), топлива (в 2012 году около 41 тыс. тонн угля), экономия средств потребителей (в 2012 году около 1,5 млрд. тенге за счет электроэнергии), стимулирование к установке приборов учета и возможность выбора потребителями тарифного плана.
Особым способом государственного воздействия на естественных монополистов являются определение потребителей, подлежащих обязательному обслуживанию, и (или) установление минимального уровня их обеспечения, если их потребности невозможно удовлетворить в полном объеме. Деятельность СЕМ позволяют выборочно удовлетворять запросы потребителей, поэтому здесь необходимо государственное вмешательство.
Бремя доказывания отсутствия возможности оказывать потребителю услуги, выполнить соответствующие работы возложено на СЕМ.
На сегодняшний день недискриминационный доступ к регулируемым услугам СЕМ обеспечивается посредством равного доступа к регулируемым услугам.
Анализ внутренних и внешних факторов показал следующее:
Сильные стороны:
Регулирование деятельности субъектов осуществляется с соблюдением баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, обеспечивающего эффективное функционирование и развитие инфраструктурных отраслей экономики.
Функционирование Таможенного союза стало площадкой для перехода к более углубленной форме интеграции – формированию Единого экономического пространства, предполагающего свободное перемещение услуг, капитала и рабочей силы. Равный доступ к транспортной инфраструктуре позволит сократить издержки и время при движении казахстанских товаров до рынков сбыта дальнего зарубежья.
Слабые стороны:

1. Субъектілердің негізгі құралдарының елеулі нақты және моральдық тозуы және әлсіз техникалық жай-күйі.
Тозған негізгі құралдар баяу қарқынмен жаңғыртылады.
Субъектілердің барлық салаларындағы жағдайлары, атап айтқанда коммуналдық сектор тозған өндірістік қорларды жаңғырту мен жаңартуға инвестициялардың төмен деңгейін сипаттайды.
2. Субъектілер желілеріндегі ысыраптардың жоғарғы деңгейлері.
3. Қосымша қуаттар туралы ақпараттың болмауы.
Осы ақпараттың болмауы қосымша қуаттарды қосу бойынша шешім қабылдауға кедергі үшін алғышарт жасайды.
4. Белгіленген өңірлердегі жұмыс бастылықтың жоғары деңгейі.
5. Интеграцияның, тиісінше заңнамалық актілерді үйлестірудің баяу қарқыны.
Мүмкіндіктері:
Субъектілердің қызмет тиімділігін арттыру үшін ынталарды құруға, тиімсіз шығындарды төмендету қажеттілігіне, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнаманы жетілдіру жолымен кәсіпорындардың инвестициялық тартымдылығын арттыруға байланысты проблемалық мәселелерді шешу:
1) табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнаманы жетілдіру.
Бүгін бұрын қойылған міндеттер «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының қолданыстағы Заңымен орындалғанын айтуға болады. Сонымен бірге Мемлекет басшысының 2050 Стратегиясында елді дамытудың жаңа міндеттері экономиканың тиімді инфрақұрылымын жасау, тұтынушы құқықтарын қорғау тетігін жетілдіру, реттеудің ынталандыру әдістерін қолдануды кеңейту үшін жағдайлар жасауды талап етеді.
2) аса жеңіл шарттармен ұзақ мерзімді инвестицияларды тартуға жәрдемдесетін шекті тарифтерді белгілеу, экономиканың тұрақсыздығына байланысты тәуекелдерді төмендету, сондай-ақ ынталандыратын өндірістік шығындарды төмендету.
Шекті тарифтерді есептеу кезінде елді дамытудың макроэкономикалық көрсеткіштері ескеріледі, сондай-ақ субъектілердің өндіріс тиімділігін арттырудан түскен кірістерді өздігінен иелік етуге мүмкіндігі бар.
3) тарифтерді қалыптастырудың баламалы әдісін енгізу.
Қазіргі уақытқа дейін тарифтерді реттеудің негізгі әдісі экономикалық негізделген шығыстар әдісі болды. Оның сипаттамасы ресурс жеткізуші тарифтерді реттеу органында қызметті жүзеге асыру үшін қажетті қаражат сомасын жыл сайын негіздейді, осы әдіс тәжірибеде жиі қолданылады.
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап өңірлік электр желілік компаниялар (бұдан әрі - ӨЭК) қызметінің салыстырмалы талдау нәтижелерінің негізінде тарифтерді қалыптастырудың баламалы әдісі енгізілді. Осы әдістің артықшылығы субъект белгіленген тарифтік кіріс шегінде өздігінен шығыстарды бөледі және оңтайландырады. Көрсетілген әдісті енгізу реттеушіге көп факторларды ескере отырып, ӨЭК қызметінің тиімділігін бағалауға және қызметі аса тиімді жетекші субъектінің үлгісімен салыстыруға мүмкін берді.

1. Значительный физический и моральный износ основных средств субъектов и слабое техническое состояние.
Изношенные основные средства обновляются медленными темпами.
Состояние субъектов практически всех сфер, особенно коммунального сектора, характеризует низкий уровень инвестиций в модернизацию и обновление изношенных производственных фондов.
2. Высокие уровни потерь в сетях субъектов.
3. Отсутствие информации о дополнительных мощностях.
Отсутствие данной информации создает предпосылки для варьирования в принятии решения по присоединению дополнительных мощностей.
4. Высокие уровни загруженностей в определенных регионах.
5. Медленные темпы интеграции, и соответственно гармонизации законодательных актов.
Возможности:
Решение проблемных вопросов, связанных с созданием стимулов для повышения эффективности деятельности субъектов, необходимостью снижения неэффективных затрат, повышением инвестиционной привлекательности предприятий, путем:
1) совершенствования законодательства о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сегодня можно констатировать тот факт, что ранее поставленные задачи выполнены действующим Законом от 9 июля 1998 года Республики Казахстан «О естественных монополиях и регулируемых рынках». Вместе с тем новые задачи развития страны, поставленные Главой государства в Стратегии – 2050, требуют создания условий для создания эффективной инфраструктуры экономики, совершенствования механизма защиты прав потребителей, расширения применения методов стимулирующего регулирования;
2) установления предельных тарифов, способствующих привлечению долгосрочных инвестиций на более льготных условиях, снижение рисков, связанных с нестабильностью экономики, а также стимулирующих к снижению производственных затрат.
При расчете предельного тарифа учитываются макроэкономические показатели развития страны, а также субъекты имеют возможность самостоятельно распоряжаться доходами от повышения эффективности производства.
3) внедрения альтернативного метода формирования тарифов.
До настоящего времени основным методом регулирования тарифов был метод экономически обоснованных расходов. Характеристика заключается в том, что поставщик ресурсов ежегодно обосновывает в органе регулирования тарифов сумму средств, которые ему необходимы для осуществления деятельности, данный метод чаще всего применяется на практике.
С 1 января 2013 года внедрен альтернативный метод формирования тарифов на основе результатов сравнительного анализа деятельности региональных электросетевых компаний (далее - РЭК). Преимуществом данного метода является то, что субъект самостоятельно распределяет и оптимизирует расходы в пределах установленного тарифного дохода. Внедрение указанного метода позволило регулятору оценить эффективность деятельности РЭК с учетом множества факторов и сравнивать их с моделью субъекта-лидера, чья деятельность наиболее эффективна.

4) Кеден одағы елдерінің табиғи монополиялар туралы заңнамасын үйлестіру.
2011 жылғы 2 шілдедегі № 451-ІV Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді іске асыру Еуразиялық экономикалық комиссияның 2013 жылғы 5 ақпандағы № 14 шешімімен бекітілген табиғи монополиялар салаларына қатысты (селекторлық (салалық) бөліністе) бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастырудың кезеңдік жоспарында көзделген.
Қауіптер:
1) өндірістің техникалық артта қалуына алып келетін реконструкциялау және жаңғырту жөніндегі инвестициялық міндеттемелерді орындамау және осыған байланысты төменгі тиімділік пен ысыраптар;
2) инфляция деңгейінің тапсырылған параметрлерден асырылуы макроэкономикалық тұрақтылықтың төмендеуіне алып келуі мүмкін;
3) Агенттік жүйесінің тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті шешімдер мен тиісті нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау Агенттік мақсаттарына қол жеткізуге әсер етуі мүмкін;
4) Еуразиялық экономикалық комиссияның 2013 жылғы 5 ақпандағы № 14 шешімімен бекітілген табиғи монополиялар салаларына қатысты (селекторлық (салалық) бөліністе) бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастырудың кезеңдік жоспарын уақтылы орындамау және соның салдарынан Кеден одағы елдерінің табиғи монополия субъектілерін реттеу кезінде әртүрлі тәсілдер.
3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 3-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1564 қаулысымен.
3.1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
1-стратегиялық бағыт. Табиғи монополиялар және реттелетін нарық субъектілерінің тиімді жұмыс істеу және даму жағдайларын қамтамасыз ету.
1.1-мақсат. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру

4) гармонизация законодательства о естественных монополиях стран Таможенного союза.
Реализация Соглашения о единых принципах и правилах регулирования субъектов естественных монополий, ратифицированное Законом Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 451-IV предусмотрена Поэтапным планом формирования Единого экономического пространства (в секторальном (отраслевом) разрезе) в отношении сфер естественных монополий, утвержденного решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 февраля 2013 года № 14.
Угрозы:
1) невыполнение инвестиционных обязательств по реконструкции и модернизации, приводящее к изношенности и технологической отсталости производств, и связанные с этим низкой эффективности и потери;
2) превышение уровня инфляции над заданными параметрами может привести к ухудшению макроэкономической стабильности;
3) несвоевременное принятие решений и соответствующих нормативных правовых актов, необходимых для эффективного функционирования системы Агентства могут повлиять на достижение целей Агентства;
4) несвоевременная реализация Поэтапного плана формирования Единого экономического пространства (в секторальном (отраслевом) разрезе) в отношении сфер естественных монополий, утвержденного решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 февраля 2013 года № 14 и как следствие различные подходы при регулировании субъектов естественных монополий стран Таможенного союза.
3. Стратегические направления, цели и задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Сноска. Раздел 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1564.
3.1. Стратегические направления, цели и задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий и регулируемого рынка.
Цель 1.1. Повышение эффективности деятельности субъектов естественных монополий

17,6
15
15
15*
15*
0*
Магистральдық теміржол желілері объектілерінің негізгі құралдарының тозуы
ТМРА деректері
%
64
62
61
Тікелей нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңде іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Темiржол көлiгi саласындағы ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларын қарау және бекіту
Х
Х
Х
Х
Х
Темiржол көлiгi саласындағы ТМС өтінімдерін қарау және бекіту
Х
Х
Х
Х
Х
1.1.3-міндет. Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газды таратушы қондырғылар мен газ құбыржолдарын пайдалану саласындағы ТМС қызметінің тиімділігін арттыру
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
оның ішінде аралық мәнді көрсете отырып
есепті кезең
жоспарлы кезең
2009 жыл
(есеп)
2010 жыл
(ағымдағы жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газ қондырғылары мен газ құбыржолдарын пайдалану саласындағы ТМС-ның негізгі құралдарын жаңғыртуға бағытталған инвестициялардың көлемі
ТМРА деректері
%
100
100
100
100
105
107
110
Тікелей нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңде іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газ қондырғылары мен газ құбыржолдарын пайдалану саласындағы ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларын қарау және бекіту
Х
Х
Х
Х
Х
Реттеліп көрсетілетін құбыржолдар қызметтеріне арналған тарифтерді өзгертуге арналған ТМС өтінімдерін қарау
Х
Х
Х
Х
Х

17,6
15
15
15*
15*
0*
Износ основных средств объектов магистральной железнодорожной сети
Данные АРЕМ
%
64
62
61
Мероприятия для достижения показателей прямых результатов
Срок реализации в плановом периоде
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Рассмотрение и утверждение инвестиционных программ СЕМ в сфере железнодорожного транспорта
Х
Х
Х
Х
Х
Рассмотрение и утверждение заявок СЕМ в сфере железнодорожного транспорта
Х
Х
Х
Х
Х
Задача 1.1.3. Повышение эффективности деятельности СЕМ в сфере транспортировки нефти и нефтепродуктов, хранение, транспортировка газа или газового конденсата, эксплуатации газораспределительных установок и газопроводов
Показатель прямого результата
Источник
информации
ед.
изм.
В том числе с указанием промежуточного значения
в отчетном периоде
в плановом периоде
2009
год
(отчет)
2010
год
(план
текущего)
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Объем инвестиций, направленных на модернизацию основных средств СЕМ в сфере транспортировки нефти и нефтепродуктов, хранение, транспортировка газа или газового конденсата, эксплуатации газораспределительных установок и газопроводов
Данные АРЕМ
%
100
100
100
100
105
107
110
Мероприятия для достижения показателя прямого результата
Срок реализации в плановом периоде
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Рассмотрение и утверждение инвестиционных программ СЕМ в сфере транспортировки нефти и нефтепродуктов, хранение, транспортировка газа или газового конденсата, эксплуатации газораспределительных установок и газопроводов
Х
Х
Х
Х
Х
Рассмотрение заявок СЕМ на изменение тарифов на регулируемые услуги трубопроводов
Х
Х
Х
Х
Х

1.2.2-міндет. Теміржол көлігі, азаматтық авиация, порттар қызметі саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, көрсетілетін қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
оның ішінде аралық мәнді көрсете отырып
есепті кезең
жоспарлы кезең
2009 жыл
(есеп)
2010 жыл
(ағымдағы жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Жолаушылар теміржол көлігі саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, көрсетілетін қызметтеріне баға өсуінің инфляцияға үлесі
Статистика деректері
%
0
0,07
0
0,1 *
0,12 *
0,12 *
0,1 *
Теміржол көлігі, азаматтық авиация, порт қызметі саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің негізгі құралдарын жаңғыртуға және жаңартуға бағытталған инвестициялар көлемі
ТМРА деректері
%
100
100
100
100
Тікелей нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңде іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Теміржол көлігі, азаматтық авиация, порт қызметі саласындағы нарық субъектілерінің хабарламаларын қарау
Х
Х
Х
Х
Х
1.2.3-міндет. Газ, мұнай өнімдерін өндіру, мұнайды тасымалдау саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, көрсетілетін қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
оның ішінде аралық мәнді көрсете отырып
есепті кезең
жоспарлы кезең
2009 жыл
(есеп)
2010 жыл
(ағымдағы жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Газ, мұнай өнімдерін өндіру, мұнай тасымалдау саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің негізгі құралдарын жаңғыртуға және жаңартуға бағытталған инвестициялар көлемі
ТМРА деректері
%
100
100
100
100
Тікелей нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңде іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Газ, мұнай өнімдерін өндіру, мұнайды тасымалдау саласындағы субъектілердің хабарламаларын қарау
Х
Х
Х
Х
Х
1.3-мақсат. Реттелетін салалардағы тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету
Нысаналы индикатор
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
оның ішінде аралық мәнді көрсете отырып
есепті кезең
жоспарлы кезең
2009 жыл
(есеп)
2010 жыл
(ағымдағы жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Қазақстанның Жаһандық индекс рейтингісіндегі «мемлекеттік органдар қабылдаған шешімдердің ашықтығы» қосалқы индексі бойынша позициясы
ДЭФ ЖБИ есебі
орын
83
75
53
32
31
30
29
Қазақстанның Жаһандық индекс рейтингісіндегі «мемлекеттік қызметшілердің шешімдеріндегі фаворитизм» қосалқы индексі бойынша позициясы
ДЭФ ЖБИ есебі
орын
51
50
49
48
Табиғи монополиялар салаларында қысқарған реттеліп көрсетілетін қызметтердің саны
Үкімет қаулысы
1
Табиғи монополиялар саласындағы КО және ЕЭК елдерінің заңнамаларын жақындастыру
ТМРА деректері
БЭК кеңесінде бекітілген құжаттардың саны
1
Тұтынушыларға қайтарылған қаражаттың көлемі (ТМС тарифтерін олар жіберген бұзушылықтар есебінен төмендету нәтижесінде)
ТМРА деректері
млн. теңге

Задача 1.2.2. Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка в области железнодорожного транспорта, гражданской авиации, портовой деятельности
Показатели прямых результатов
Источник информации
ед.
изм.
В том числе с указанием промежуточного значения
в отчетном периоде
в плановом периоде
2009
год
(отчет)
2010
год
(план
текущего)
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Вклад в инфляцию роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка в области пассажирского железнодорожного транспорта
Данные статистики
%
0
0,07
0
0,1 *
0,12 *
0,12 *
0,1 *
Объем инвестиций, направленных на модернизацию и обновление основных средств субъектов регулируемого рынка в области железнодорожного транспорта, гражданской авиации, портовой деятельности
Данные АРЕМ
%
100
100
100
100
Мероприятие для достижения показателей прямых результатов
Срок реализации в плановом периоде
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Рассмотрение уведомлений субъектов рынка в области железнодорожного транспорта, гражданской авиации, портовой деятельности
Х
Х
Х
Х
Х
Задача 1.2.3. Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка в области газа, производства нефтепродуктов, транспортировки нефти
Показатель прямого результата
Источник
информации
ед.
изм.
В том числе с указанием промежуточного значения
в отчетном периоде
в плановом периоде
2009
год
(отчет)
2010
год
(план
текущего)
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Объем инвестиций, направленных на модернизацию и обновление основных средств субъектов регулируемого рынка в области газа, производства нефтепродуктов, транспортировки нефти
Данные АРЕМ
%
100
100
100
100
Мероприятие для достижения показателя прямого результата
Срок реализации в плановом периоде
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Рассмотрение уведомлений субъектов рынка в области газа, производства нефтепродуктов, транспортировки нефти
Х
Х
Х
Х
Х
Цель 1.3. Обеспечение защиты прав и интересов потребителей в регулируемых сферах
Целевой индикатор
Источник
информации
Ед.
изм.
В том числе с указанием промежуточного значения
в отчетном периоде
в плановом периоде
2009
год
(отчет)
2010
год
(план
текущего)
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Позиция Казахстана по субиндексу «прозрачность решений, принимаемых государственным органом» в рейтинге Глобального индекса
Отчет ГИК ВЭФ
место
83
75
53
32
31
30
29
Позиция Казахстана по субиндексу «фаворитизм в решениях государственных служащих» в рейтинге Глобального индекса
Отчет ГИК ВЭФ
место
51
50
49
48
Количество сокращенных регулируемых услуг сфер естественных монополий
Постановление Правительства
количество
1
Cближение законодательств стран ТС и ЕЭП в сфере естественных монополий
Данные АРЕМ
Количество документов утвержденных на Совете ЕЭК
1
Объем возвращенных потребителям средств (в результате снижения тарифов СЕМ за допущенные ими нарушения)
Данные АРЕМ
млн. тенге

«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасындағы гендерлiк теңдiктiң 2006 – 2016 жылдарға арналған стратегиясын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 29 қарашадағы № 1677 Жарлығы;
1.1-мақсат.
ТМС қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру
1.2-мақсат.
Реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, көрсетілетін қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
1.3-мақсат.
Реттелетін салалардағы тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Ескерту. 4-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.08 № 768 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағытының, мақсаты мен мiндетiнiң атауы
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағытын, мақсаты мен мiндетiн iске асыру жөнiндегi iс-шаралар
Iске асыру кезеңi
1-стратегиялық бағыт. Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің тиімді жұмыс істеу және даму жағдайларын қамтамасыз ету
1.1-мақсат. ТМС қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру
Мiндеттер: ТМС қызметтерiнiң тиiмдiлiгiн арттыру:
электр және жылу энергетикасы, су шаруашылығы және кәріз жүйелері саласында;
темір жол көлігі саласында;
мұнайды және мұнай өнімдерін тасымалдау, газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газ таратушы қондырғылары мен газ құбырлары саласында;
аэронавигация, порттар және әуежайлар саласында
Кадр әлеуетін, гендерлік саясатты іске асыруды ескере отырып (басшы лауазымды атқаратын мемлекеттік әкімшілік әйел қызметшілердің үлесі - кемінде 30%) қалыптастыру, кадр әлеуетiн тұрақты арттыру, бiлiктi мамандарды, оның iшiнде жоғары оқу орындарының түлектерiн тарту, қызметкерлердi ынталандыру, әрбiр қызметкердiң жұмысының тиiмдiлiгiн одан әрi жетiлдiруге ықпал ететiн қолайлы еңбек жағдайларын жасау.
Жұмыс тиiмдiлiгiн арттыру үшiн жаңа техника мен технологиялар санын және олармен қамтылуын ұлғайту.
жыл сайын
1.2-мақсат. Реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
Мiндеттер: Реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу: электр энергетикасы саласында;
темір жол көлігі, азаматтық авиация, порт қызметі саласында;
газ, мұнай өнімдерін өндіру, мұнай тасымалдау саласында
Кадр әлеуетін, гендерлік саясатты іске асыруды ескере отырып (басшы лауазымды атқаратын мемлекеттік әкімшілік әйел қызметшілердің үлесі - кемінде 30%) қалыптастыру, кадр әлеуетiн тұрақты арттыру, бiлiктi мамандарды, оның iшiнде жоғары оқу орындарының түлектерiн тарту, қызметкерлердi ынталандыру, әрбiр қызметкердiң жұмысының тиiмдiлiгiн одан әрi жетiлдiруге ықпал ететiн қолайлы еңбек жағдайларын жасау.
Жұмыс тиiмдiлiгiн арттыру үшiн жаңа техника мен технологиялар санын және олармен қамтылуын ұлғайту.
жыл сайын

Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»;
Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года № 1677 «Об утверждении Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы»;
Цель 1.1.
Повышение эффективности деятельности СЕМ
Цель 1.2.
Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка
Цель 1.3.
Обеспечение защиты прав и интересов потребителей в регулируемых сферах
4. Развитие функциональных возможностей
Сноска. Раздел 4 в редакции постановления Правительства РК от 08.06.2012 № 768 (вводится в действие с 01.01.2012).
Наименование
стратегического
направления, цели и задачи
государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического
направления, цели и задачи государственного
органа
Пе-
риод
реа-
лиза-
ции
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного функционирования и
развития субъектов естественных монополий и регулируемого рынка
Цель 1.1. Повышение эффективности деятельности СЕМ
Задачи: Повышение
эффективности деятельности
СЕМ:
в области электро- и
теплоэнергетики,
водохозяйственных и
канализационных систем; в
сфере железнодорожного
транспорта;
в сфере транспортировки
нефти и нефтепродуктов,
хранении, транспортировке
газа или газового
конденсата, эксплуатации
газораспределительных
установок и газопроводов; в
сфере аэронавигации, портов
и аэропортов
Формирование кадрового потенциала, с учетом
реализации гендерной политики (доля женщин –
административных государственных служащих,
занимающих руководящие должности – не менее
30 %), постоянное повышение кадрового
потенциала, привлечение квалифицированных
специалистов, в том числе выпускников высших
учебных заведений, стимулирование работников,
создание благоприятных условий труда,
способствующих дальнейшему совершенствованию
эффективности деятельности каждого работника.
Увеличение количества и охвата новой техникой
и технологией для повышения эффективности
работы.
еже-
годно
Цель 1.2. Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги
субъектов регулируемого рынка
Задачи: Недопущение
необоснованного роста цен
на продукцию, товары,
услуги субъектов
регулируемого рынка в
области: электроэнергетики;
железнодорожного
транспорта, гражданской
авиации, портовой
деятельности;
газа, производства
нефтепродуктов,
транспортировки нефти.
Формирование кадрового потенциала, с учетом
реализации гендерной политики (доля женщин –
административных государственных служащих,
занимающих руководящие должности – не менее
30 %), постоянное повышение кадрового
потенциала, привлечение квалифицированных
специалистов, в том числе выпускников высших
учебных заведений, стимулирование работников,
создание благоприятных условий труда,
способствующих дальнейшему совершенствованию
эффективности деятельности каждого работника.
Увеличение количества и охвата новой техникой
и технологией для повышения эффективности
работы.
еже-
годно

1.3-мақсат. Реттелетін салалардағы тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету
Мақсат: Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету
Кадр әлеуетін, гендерлік саясатты іске асыруды ескере отырып (басшы лауазымды атқаратын мемлекеттік әкімшілік әйел қызметшілердің үлесі - кемінде 30%) қалыптастыру, кадр әлеуетiн тұрақты арттыру, бiлiктi мамандарды, оның iшiнде жоғары оқу орындарының түлектерiн тарту, қызметкерлердi ынталандыру, әрбiр қызметкердiң жұмысының тиiмдiлiгiн одан әрi жетiлдiруге ықпал ететiн қолайлы еңбек жағдайларын жасау.
Жұмыс тиiмдiлiгiн арттыру үшiн жаңа техника мен технологиялар санын және олармен қамтылуын ұлғайту.
жыл сайын
Мақсат: ТМС қызметін жүзеге асыру салаларында тұтынушылардың құқықтарын қорғау
жыл сайын
Мақсат: Көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің ашықтығын және олардың сапасына тұтынушылардың қанағаттанарлығын арттыру
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 5-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1564 қаулысымен.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық іс-қимыл талап етілетін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1-стратегиялық бағыт.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарық субъектілерінің тиімді жұмыс істеу және даму жағдайларын қамтамасыз ету
1.1-мақсат.
Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру
1.1.1-міндет.
Электр және жылу энергетикасы, су шаруашылығы және кәріз жүйелері саласындағы ТМС қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру
ТМС-ның реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне арналған тарифтердiң инфляцияға үлесi: суық сумен жабдықтау, кәріз, ыстық сумен жабдықтау, орталықтандырылған жылыту
ЭБЖМ, СА
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің шекті өсу параметрлерін олардың инфляцияға жиынтық үлесі шегінде айқындау
1.1.2-міндет.
Теміржол көлігі саласындағы ТМС қызметінің тиімділігін арттыру
Темiржол көлiгi саласындағы ТМС-ның негізгі құралдарын жаңғыртуға бағытталған инвестиция көлемі
МГМ
ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларын бірлесіп бекіту
1.1.3-міндет.
Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газды таратушы қондырғылар мен газ құбыржолдарын пайдалану саласындағы ТМС қызметінің тиімділігін арттыру
Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газ қондырғылар мен газ құбыржолдарын пайдалану саласындағы ТМС-ның негізгі құралдарын жаңғыртуға бағытталған инвестициялардың көлемі
МГМ
ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларын бірлесіп бекіту

Цель 1.3. Обеспечение защиты прав и интересов потребителей в регулируемых сферах
Задача: Обеспечение
недискриминационного
доступа к регулируемым
услугам (товарам, работам)
Формирование кадрового потенциала, с учетом
реализации гендерной политики (доля женщин –
административных государственных служащих,
занимающих руководящие должности – не менее
30 %), постоянное повышение кадрового
потенциала, привлечение квалифицированных
специалистов, в том числе выпускников высших
учебных заведений, стимулирование работников,
создание благоприятных условий труда,
способствующих дальнейшему совершенствованию
эффективности деятельности каждого работника.
Увеличение количества и охвата новой техникой
и технологией для повышения эффективности
работы.
еже-
годно
Задача: Защита прав
потребителей в сфере
осуществления деятельности
СЕМ
еже-
годно
Задача: Повышение
прозрачности и
удовлетворенности
потребителей качеством
оказываемых государственных
услуг
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Сноска. Раздел 5 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1564.
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное
взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными органами
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий и регулируемого рынка
Цель 1.1. Повышение эффективности деятельности
субъектов естественных монополий
Задача 1.1.1. Повышение эффективности деятельности СЕМ в области электро- и теплоэнергетики, водохозяйственных и канализационных систем
Вклад тарифов на регулируемые услуги СЕМ в инфляцию: холодное водоснабжение, канализация, горячее водоснабжение, центральное отопление
МЭБП, АС
Определение параметров предельного роста тарифов на регулируемые услуги СЕМ в пределах их совокупного вклада в инфляцию
Задача 1.1.2. Повышение эффективности деятельности СЕМ в сфере железнодорожного транспорта
Объем инвестиций, направленных на модернизацию основных средств СЕМ в сфере железнодорожного транспорта
МТК
Совместное утверждение инвестиционных программ СЕМ
Задача 1.1.3. Повышение эффективности деятельности СЕМ в сфере транспортировки нефти и нефтепродуктов, хранение, транспортировка газа или газового конденсата, эксплуатации газораспределительных установок и газопроводов
Объем инвестиций, направленных на модернизацию основных средств СЕМ в сфере транспортировки нефти и нефтепродуктов, хранение, транспортировка газа или газового конденсата, эксплуатации газораспределительных установок и газопроводов
МНГ
Совместное утверждение инвестиционных программ СЕМ

1.1.4-міндет.
Аэронавигация, порттар және әуежайлар саласындағы ТМС қызметінің тиімділігін арттыру
Аэронавигация, порттар және әуежайлар саласындағы ТМС-ның негізгі құралдарын жаңғыртуға бағытталған инвестициялардың көлемі
МГМ
ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларын бірлесіп бекіту
1.2-мақсат.
Реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
1.2.1-міндет.
Электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, көрсетілетін қызметтеріне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
Реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына, көрсетілетін қызметтеріне баға өсуінің инфляцияға үлесі:
электр энергетикасы саласында, таратушы желілер арқылы тасымалданатын газ саласында
ЭБЖМ, СА
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің шекті өсу параметрлерін олардың инфляцияға жиынтық үлесі шегінде айқындау
Электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектілерінің негізгі құралдарын жаңғыртуға және жаңартуға бағытталған инвестициялар көлемі
ИЖТМ, ӨДМ, ҚОСРМ, ЖАО
ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларын бірлесіп бекіту
1.3-мақсат.
Реттелетін салалардағы тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету
1.3.2-міндет.
ТМС қызметін жүзеге асыру саласындағы тұтынушылар құқығын қорғау
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің қарауы және бекітуі үшін «Жиынтық есеп» қалыптастыру
ЭБЖМ, МГМ, ҚОСРМ, ККМ, ИЖТМ
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2013 жылғы 5 ақпандағы № 14 шешімімен бекітілген табиғи монополиялар салаларына (секторлық (салалық) бөліністе) қатысты бірыңғай экономикалық кеңістік қалыптастырудың кезеңдік жоспарын іске асыру
1.3.3-міндет.
Ашықтықты және оның ішінде тұтынушылардың көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасымен қанағаттануын арттыру
Оңтайлы (тиімді) тарифтік саясатты әзірлеу үшін әлемдік жұртшылықты тарту мақсатында «G-Global» диалог алаңында құрылған тақырыптар саны
ЭБЖМ
Оңтайлы (тиімді) тарифтік саясатты әзірлеу үшін әлемдік жұртшылықты тарту мақсатында «G-Global» диалог алаңына тақырып құру
6. Тәуекелдерді басқару
Ескерту. 6-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1564 қаулысымен.
Тәуекелдің атауы
Ден қоюдың первентивті және (немесе) уақтылы шараларын қабылдамаған жағдайда ықтимал салдарлар
Басқару шаралары
Сыртқы тәуекелдер
Инфляция деңгейінің берілген параметрлерден асырылуы
Макроэкономикалық тұрақтылықтың нашарлауына алып келуі мүмкін
Экономикалық негізделген шығындарды қарау және табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтерін Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған Агенттік реттейтін қызметтердің инфляцияға үлесі шегінде бекіту
ДЭФ ЖБИ индикаторларына қол жеткізбеу
Ел позицияларының рейтингте төмендеуі
Күшті және әлсіз жақтарды, қауіптер мен мүмкіндіктерді уақтылы анықтау мақсатында елдегі және әлемдегі үрдістің мониторингі
ДЭФ ЖБИ индикаторларын бағалау әдістемесінің өзгеруі
Ел позицияларының рейтингте болжанбайтындығы
Объективті деректер ұсыну, сарапшылармен тұрақты өзара іс-қимыл жасау
Табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі құралдары тозу деңгейінің төмендемеуі
Табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын қызметтер сапасының төмендеуі
Табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтік сметасында және инвестициялық бағдарламаларында көзделген қаражатты мақсатты пайдалануға бақылауды күшейту
Нормативтік техникалық және нормативтен тыс ысыраптардың өсуі
Ресурстар үнемінің болмауы, табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын қызметтер сапасының төмендеуі

Задача 1.1.4. Повышение эффективности деятельности СЕМ в сфере аэронавигации, портов и аэропортов
Объем инвестиций, направленных на модернизацию основных средств СЕМ в сфере аэронавигации, портов и аэропортов
МТК
Совместное утверждение инвестиционных программ СЕМ
Цель 1.2. Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка
Задача 1.2.1. Недопущение необоснованного роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка в области электроэнергетики
Вклад в инфляцию роста цен на продукцию, товары, услуги субъектов регулируемого рынка: в области электроэнергетики, в области газа транспортируемого по распределительным сетям
МЭБП, АС
Определение параметров предельного роста цен на услуги регулируемого рынка в пределах их совокупного вклада в инфляцию
Объем инвестиций, направленных на модернизацию и обновление основных средств субъектов регулируемого рынка в области электроэнергетики
МИНТ, МРР, МОСВР, МИО
Совместное утверждение инвестиционных программ СЕМ
Цель 1.3. Обеспечение защиты прав и интересов потребителей в регулируемых сферах
Задача 1.3.2. Защита прав потребителей в сфере осуществления деятельности СЕМ
Формирование «Итогового отчета» для рассмотрения и утверждения Высшим Евразийским экономическим советом
МЭБП, МНГ, МОСВР, МТК, МИНТ
Реализация Поэтапного плана формирования Единого экономического пространства в отношении сфер естественных монополий (в секторальном (отраслевом) разрезе), утвержденного решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 февраля 2013 года № 14
Задача 1.3.3. Повышение прозрачности и удовлетворенности потребителей, в том числе качеством оказываемых государственных услуг
Количество созданных тематик на диалоговой площадке «G-Global» с целью привлечения мировой общественности для выработки оптимальной (эффективной) тарифной политики
МЭБП
Создание тематики на диалоговой площадке «G-Global» с целью привлечения мировой общественности для выработки оптимальной (эффективной) тарифной политики
6. Управление рисками
Сноска. Раздел 6 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1564.
Наименование риска
Возможные последствия в случае непринятия превентивных и (или) своевременных мер реагирования
Меры управления
Внешние риски
Превышение уровня инфляции над заданными параметрами
Может привести к ухудшению макроэкономической стабильности
Рассмотрение экономически обоснованных затрат и утверждение обоснованных тарифов субъектов естественных монополий в пределах одобренного Правительством Республики Казахстан вклада в инфляцию от регулируемых Агентством услуг
Недостижение индикаторов ГИК ВЭФ
Снижение позиции страны в рейтинге
Мониторинг тенденции в стране и мире с целью своевременного выявления слабых и сильных сторон, угроз и возможностей
Изменение методики оценки индикаторов ГИК ВЭФ
Не предсказуемость позиции страны в рейтинге
Представление объективных данных, постоянное взаимодействие с экспертами
Неснижение уровня износа основных средств субъектов естественных монополий
Ухудшение качества предоставляемых субъектами регулируемых услуг
Усиление контроля за целевым использованием средств, предусмотренных тарифной сметой и инвестиционной программой субъекта естественной монополии
Рост нормативных технических и сверхнормативных потерь
Отсутствие экономии ресурсов, ухудшение качества предоставляемых субъектами регулируемых услуг

1. Табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтік сметасында және инвестициялық бағдарламаларында көзделген қаражатты мақсатты пайдалануға бақылауды күшейту
2. Нормативтен тыс ысыраптарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруды бақылау
Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыратын келісімдерді іске асыру мақсатында құжаттарды әзірлеудің күнтізбелік жоспарын уақтылы орындамау
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастырудың созылуы
1. Табиғи монополиялар салаларына қатысты Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастырудың кезеңдік жоспарын іске асыру мониторингін жүргізу
2. Тараптармен келіссөздер жүргізу, хаттар-ескертпелер жолдау
Ішкі тәуекелдер
Агенттіктің тиімді жұмысы үшін қажетті шешімдерді және тиісті нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау
Агенттік мақсаттарына қол жеткізуге әсер етуі мүмкін
Норма шығармашылығы жұмысының сапасын бақылауды күшейту
Тарифтік саясатты түсіндіру бойынша елді мекендерге бару санының төмендеуі
Тұтынушыларды жаңылыстыру, халық арасында хабардар болудың төмендеуі
Халық арасында түсіндіру жұмысын жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту және оның іске асырылуын бақылау
7. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттiгiнiң бюджеттiк бағдарламалары
Ескерту. 7-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1564 қаулысымен.
1. Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттiк бағдарлама
001 «Инфрақұрылымдық экономика салаларының тиiмдi жұмыс iстеуiн және дамуын қамтамасыз ету жөнiндегi табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн реттеу саласындағы қызметтер»
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң орталық аппараты мен аумақтық органдарын ұстау. Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн реттеу.
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына қарай
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсету
iске асыру тәсiлiне қарай
Жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
Жобалатын кезең
Жобаланатын жыл
2009 жыл
(есеп)
2010 жыл
(ағымдағы жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің орталық аппараты мен аумақтық органдарының штат санын ұстау
бірлік

1. Усиление контроля за целевым использованием средств, предусмотренных тарифной сметой и инвестиционной программой субъекта естественной монополии.
2. Контроль за реализацией Плана мероприятий по ликвидации сверхнормативных потерь
Несвоевременное выполнение календарного плана разработки документов в целях реализации соглашений, формирующих Единое экономическое пространство
Затягивание формирования правовой базы Единого
экономического пространства
1. Проведение мониторинга реализации поэтапного плана формирования Единого экономического пространства в отношении сфер естественных монополий
2. Проведение переговоров со Сторонами, направление писем-напоминаний.
Внутренние риски
Несвоевременное принятие решений и соответствующих нормативных правовых актов, необходимых для эффективной работы Агентства
Могут повлиять на достижение целей Агентства
Усиление контроля за качеством нормотворческой работы
Снижение количества выездов по разъяснению тарифной политики
Введение потребителей в заблуждение, ухудшение информированности среди населения
Утверждение Плана мероприятий по проведению разъяснительной работы среди населения и контроль за его реализацией
7. Бюджетные программы Агентства Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий
Сноска. Раздел 7 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1564.
1. Бюджетные программы
Бюджетная программа
001 «Услуги в области регулирования деятельности субъектов естественных монополий по обеспечению эффективного функционирования и развития инфраструктурных отраслей экономики»
Описание
Содержание центрального аппарата и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий. Регулирование деятельности субъектов естественных монополий
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
плановый
период
Проектируемый
период
Проектируемый
период
2009
год
(отчет)
2010
год
(план текущего)
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата:
Содержание штатной численности центрального аппарата и территориальных органов Агентства РК по регулированию естественных монополий
единиц