"Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 наурыздағы № 262 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                        К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Заңы Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай
қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді ратификациялау туралы
Мәскеу қаласында 2010 жылғы 9 желтоқсанда қол қойылған Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің
бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының үкіметтері,
1995 жылғы 6 қаңтардағы Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасының арасындағы Кеден одағы туралы келісімді, 1995 жылғы 20 қаңтардағы Кеден одағы туралы келісімді, 1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Біртұтас экономикалық кеңістік туралы шартты, 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастық құру туралы шартты, 2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шартты негізге ала отырып,
бірыңғай қағидаттар мен қағидалар негізінде табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің келісілген саясатын жүзеге асыруға ұмтыла отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бөлім
Жалпы ережелер 1-бап
Келісімнің мақсаты
Осы Келісімнің мақсаты тұтынушылардың, табиғи монополиялар субъектілерінің және қоғамның табиғи монополиялар субъектілері өткізетін қызметтердің қолжетімділігін, Тараптар мемлекеттерінде табиғи монополиялар субъектілерінің жұмыс істеуі мен даму тиімділігін қамтамасыз ететін мүдделерінің теңгерімін қамтамасыз ету үшін Тараптар мемлекеттерінің табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен жалпы қағидаларын қалыптастыру және белгілеу, олардың негізінде Тараптардың табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін реттеу саласындағы ұлттық заңнамасын үйлестіру үшін құқықтық негіздер жасау болып табылады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2011 года № 262
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Закон
Республики Казахстан О ратификации Соглашения о единых принципах и правилах
регулирования деятельности субъектов естественных монополий
Ратифицировать Соглашение о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий, совершенное в Москве 9 декабря 2010 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
о единых принципах и правилах регулирования деятельности
субъектов естественных монополий
Правительства Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
основываясь на Соглашении о Таможенном союзе между Российской Федерацией и Республикой Беларусь от 6 января 1995 года, Соглашении о Таможенном союзе от 20 января 1995 года, Договоре о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года, Договоре об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года, Договоре о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза от 6 октября 2007 года,
стремясь осуществлять согласованную политику регулирования деятельности субъектов естественных монополий на основе единых принципов и правил,
согласились о нижеследующем:
Раздел 1
Общие положения Статья 1
Цель Соглашения
Целью настоящего Соглашения является создание правовых основ для формирования и установления единых принципов и общих правил регулирования деятельности субъектов естественных монополий государств Сторон для обеспечения баланса интересов потребителей, субъектов естественных монополий и общества, обеспечивающих доступность услуг, реализуемых субъектами естественных монополий, эффективность функционирования и развития субъектов естественных монополий в государствах Сторон, и гармонизации на их основе национального законодательства Сторон в области регулирования деятельности субъектов естественных монополий.

2-бап
Келісімде пайдаланылатын терминдердің анықтамасы
Осы Келісімнің мақсаты үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
«ішкі нарық» - табиғи монополиялар субъектілерінің қызметі айналымда болатын Тарап мемлекетінің нарығы;
«табиғи монополия» - қызметтердің белгілі бір түрін өндіру мен ұсынудың технологиялық ерекшеліктеріне байланысты қызметтердің осы түріне сұранысты қанағаттандыру үшін бәсекелестік жағдай жасау мүмкін болмайтын немесе экономикалық жағынан тиімсіз болатын қызметтер нарығының жай-күйі;
«тұтынушы» - табиғи монополия субъектілері көрсететін қызметтерді пайдаланушы немесе пайдалануға ниеттенуші азаматтық құқық субъектісі (жеке немесе заңды тұлға);
«табиғи монополия субъектісі» - Тараптардың ұлттық заңнамасында белгіленген табиғи монополиялар салаларында қызметтер көрсететін шаруашылық жүргізуші субъект;
«қызметтер көрсету» - азаматтық айналым объектісі болып табылатын қызметтерді көрсету (ұсыну), тауарларды өндіру (өткізу);
«шаруашылық жүргізуші субъект» - шаруашылық қызметін өз атынан жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға;
«табиғи монополиялар саласы» - тұтынушы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін сатып ала алатын табиғи монополияға заңды түрде жатқызылған қызметтердің айналым саласы;
«Тараптардың ұлттық заңнамасы» - табиғи монополиялар салаларына қатысты Тараптар мемлекеттері әрқайсысының заңнамасы;
«Тараптардың ұлттық органдары» - табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеуді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын Тарап мемлекетінің органдары;
«секторалдық (салалық) келісімдер» - осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген табиғи монополиялар салаларына қатысты Тараптардың екіжақты халықаралық шарттарын қоса алғанда, Тараптар мемлекеттерінің халықаралық шарттары;
«табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу» - бір Тарап мемлекетінің табиғи монополиялар субъектілерінің табиғи монополиялар субъектілеріне жататын қызметтерді екінші Тарап мемлекетінің тұтынушыларына техникалық мүмкіндік болған кезде осындай қызмет Тараптың бірінші мемлекетінің тұтынушыларына ұсынылатыннан кем болмайтын қолайлы жағдайда көрсетуі.
3-бап
Келісімнің қолданылу саласы
1. Осы Келісім Тараптар мемлекеттерінің арасындағы саудаға әсер ететін және осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген табиғи монополиялар салаларындағы Тараптар мемлекеттерінің табиғи монополиялар субъектілері, тұтынушылары, атқарушы билік органдары мен жергілікті өзін өзі басқару органдары қатысатын қарым-қатынастарға қолданылады.

Статья 2
Определение терминов, используемых в Соглашении
Для целей настоящего Соглашения используются следующие основные понятия:
"внутренний рынок" - рынок государства Стороны, на котором обращаются услуги субъектов естественных монополий;
"естественная монополия" - состояние рынка услуг, при котором создание конкурентных условий для удовлетворения спроса на определенный вид услуг невозможно или экономически нецелесообразно в силу технологических особенностей производства и предоставления данного вида услуг;
"потребитель" - субъект гражданского права (физическое или юридическое лицо), пользующийся или намеревающийся пользоваться оказываемыми субъектами естественных монополий услугами;
"субъект естественной монополии" - хозяйствующий субъект, оказывающий услуги в сферах естественных монополий, установленных национальным законодательством Сторон;
"оказание услуг" - оказание (предоставление) услуг, производство (реализация) товаров, являющихся объектом гражданского оборота;
"хозяйствующий субъект" - юридическое или физическое лицо, осуществляющее хозяйственную деятельность от своего имени;
"сфера естественных монополий" - сфера обращения услуги, законодательно отнесенная к естественной монополии, в которой потребитель может приобрести услуги субъектов естественных монополий;
"национальное законодательство Сторон" - законодательство каждого из государств Сторон, касающееся сфер естественных монополий;
"национальные органы Сторон" - органы государства Стороны, осуществляющие регулирование и (или) контроль за деятельностью субъектов естественных монополий;
"секторальные (отраслевые) соглашения" - международные договоры государств Сторон, включая двусторонние международные договоры Сторон, касающиеся сфер естественных монополий, указанных в Приложении 1 к настоящему Соглашению;
"доступ к услугам субъектов естественных монополий" - оказание субъектами естественных монополий государства одной Стороны услуг, относящихся к сфере естественных монополий, потребителям государства другой Стороны на условиях не менее благоприятных, чем те, на которых предоставляется аналогичная услуга потребителям первого государства Стороны при наличии технической возможности.
Статья 3
Сфера применения Соглашения
1. Настоящее Соглашение распространяется на отношения с участием субъектов естественных монополий, потребителей, органов исполнительной власти и органов местного самоуправления государств Сторон в сферах естественных монополий, оказывающих влияние на торговлю между государствами Сторон и указанных в Приложении 1 к настоящему Соглашению.

2. Осы Келісімді табиғи монополиялардың нақты салаларында қолдану ерекшеліктері, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілеріне қатысты Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру кезеңділігі тиісті секторалдық (салалық) келісімдерде айқындалады.
3. Тараптар мемлекеттеріндегі табиғи монополиялар салаларына осы Келісімге 2-қосымшада көрсетілген табиғи монополиялар салалары да
жатады.
Осы Келісімге 2-қосымшада көрсетілген табиғи монополиялар салаларына қатысты Тараптардың ұлттық заңнамасының талаптары қолданылады.
4. Табиғи монополиялар салаларына жатқызылатын табиғи
монополиялар субъектілері қызметтерінің тізбесі Тараптардың ұлттық
заңнамасында белгіленеді.
5. Тараптар осы Келісімге 1 және 2-қосымшаларда көрсетілген табиғи монополиялар салаларының үйлесімділігіне оларды қысқарту және секторалдық (салалық) келісімдерде өтпелі кезеңді айқындау мүмкіндігі арқылы ұмтылады.
6. Тараптар мемлекеттерінде табиғи монополиялар салаларын кеңейту:
- егер Тарап мемлекеті екінші Тарап мемлекетінде табиғи монополия саласы болып табылатын және осы Келісімге 1 немесе 2-қосымшаларда келтірілген саланы табиғи монополия саласына жатқызуға ниет білдірген жағдайда, Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес;
- егер Тарап мемлекеті табиғи монополиялар саласына осы Келісімге 1 және 2-қосымшаларда көрсетілмеген табиғи монополиялардың өзге саласын жатқызуға ниет білдірген жағдайда, Тарап мемлекетінің Кеден одағының комиссиясына тиісті өтініш бергеннен кейін Кеден одағы комиссиясының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
7. Осы Келісім Тараптардың қолданыстағы екіжақты келісімдерінде реттелген қарым-қатынастарға қолданылмайды. Тараптардың жаңадан жасалатын секторалдық (салалық) келісімдері осы Келісімге қайшы келмейді.
8. Тараптардың бәсекелестіктің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімі табиғи монополиялар субъектілеріне осы Келісімде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.
9. Газды тасымалдау саласы баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, газды тасымалдау жүйелері бойынша газды тасымалдау саласындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне қол жеткізу қағидалары туралы келісіммен реттеледі.
2-бөлім
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу 4-бап
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің жалпы қағидаттары
Осы Келісімге 1 және 2-қосымшаларда көрсетілген табиғи монополиялар салаларындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу және (немесе) бақылау кезінде Тараптар басшылыққа алатын қағидаттар:

2. Особенности применения настоящего Соглашения в конкретных сферах естественных монополий, в том числе этапность формирования Единого экономического пространства в отношении субъектов естественных монополий, определяются в соответствующих секторальных (отраслевых) соглашениях.
3. К сферам естественных монополий в государствах Сторон относятся также сферы естественных монополий, указанные в Приложении 2 к настоящему Соглашению.
В отношении сфер естественных монополий, указанных в Приложении 2 к настоящему Соглашению, применяются требования национального законодательства Сторон.
4. Перечень услуг субъектов естественных монополий, относимых к сферам естественных монополий, устанавливается национальным законодательством Сторон.
5. Стороны стремятся к гармонизации сфер естественных монополий, указанных в Приложениях 1 и 2 к настоящему Соглашению, путем их сокращения и с возможным определением переходного периода в секторальных (отраслевых) соглашениях.
6. Расширение сфер естественных монополий в государствах Сторон осуществляется:
- в соответствии с национальным законодательством Сторон, в случае, если государство Стороны намерено отнести к сфере естественных монополий сферу, которая является сферой естественной монополии в государстве другой Стороны и приведена в Приложениях 1 или 2 к настоящему Соглашению;
- по решению Комиссии таможенного союза, в случае если к сфере естественных монополий государство Стороны намерено отнести иную сферу естественных монополий, не указанную в Приложениях 1 и 2 к настоящему Соглашению, после соответствующего обращения государства Стороны в Комиссию таможенного союза.
7. Настоящее Соглашение не распространяется на отношения, урегулированные действующими двухсторонними международными договорами Сторон. Вновь заключаемые секторальные (отраслевые) соглашения Сторон не могут противоречить настоящему Соглашению.
8. Соглашение Сторон о единых принципах и правилах конкуренции применяется к субъектам естественных монополий с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Соглашением.
9. Сфера транспортировки газа регулируется соглашением о правилах доступа к услугам естественных монополий в сфере транспортировки газа по газотранспортным системам, включая основы ценообразования и тарифной политики.
Раздел 2
Регулирование деятельности субъектов естественных монополий Статья 4
Общие принципы регулирования деятельности
субъектов естественных монополий
Принципами, которыми руководствуются Стороны при регулировании и (или) контроле за деятельностью субъектов естественных монополий в сферах естественных монополий, указанных в Приложениях 1 и 2 к настоящему Соглашению, являются:

1) көрсетілетін қызметтердің қол жетімділігін және тұтынушылар үшін олардың сапасының тиісті деңгейін қамтамасыз ететін Тараптар мемлекеттерінің тұтынушылары мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгерімін сақтау, табиғи монополиялар субъектілерінің тиімді жұмыс істеуі мен дамуы;
2) табиғи монополиялар салаларын осы салаларда бәсекелестікті дамыту үшін жағдай жасау есебінен кейіннен қысқартуға бағытталған реттеу тиімділігін арттыру;
3) табиғи монополиялар субъектілерін олардың қызметіндегі салалық ерекшеліктерді, ауқымдылықтарды, нарықтық конъюнктураны, орта мерзімді (ұзақ мерзімді) макроэкономикалық және салалық болжамдарды, сондай-ақ осы субъектілерді тарифтік (бағалық) реттеу шараларын ескере отырып икемді тарифтік (бағалық) реттеуді қолдану, оның ішінде тұтынушының (тұтынушылар топтарының) Тараптардың кез келгенінің мемлекетіне тиесілілігі қағидаты бойынша белгіленуі мүмкін емес сараланған тариф белгілеу мүмкіндігін қолдану;
4) тиісті ішкі нарықты талдау негізінде, осы нарық табиғи монополия жағдайында тұрғандығы белгілі болған жағдайларда реттеуді енгізу;
5) ішкі нарықтарға қол жеткізу кедергілерін, оның ішінде табиғи
монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету жолымен азайту;
6) қабылданатын шешімдердің тәуелсіздігін, сабақтастығын,
ашықтығын, объективтілігі мен айқындылығын қамтамасыз ететін табиғи
монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу рәсімдерін қолдану;
7) табиғи монополиялар субъектілерінің Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес айқындалған техникалық мүмкіндік болған кезде реттеу қолданылатын қызметтер көрсетуге тұтынушылармен шарттар жасасуының міндеттілігі;
8) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу қағидаларын табиғи монополиялар субъектілерінің сақтауын қамтамасыз ету;
9) реттеудің нақты табиғи монополия субъектісіне бағытталуы;
10) белгіленетін тарифтердің (бағалардың) реттеу қолданылатын табиғи монополиялар салаларындағы қызметтердің сапасына сәйкестігін қамтамасыз ету;
11) тұтынушылардың мүдделерін, оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша тарифтерді (бағаларды) қолдануға байланысты табиғи монополиялар субъектілерінің әртүрлі бұзушылықтарынан қорғау;
12) табиғи монополиялар субъектілеріне шығындарды қысқарту, жаңа технологияларды енгізу, инвестицияларды пайдаланудың тиімділігін арттыру пайдалы болатын экономикалық жағдай жасау болып табылады.
5-бап
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін
реттеудің түрлері мен әдістері
1. Тараптар мемлекеттері Тараптар мемлекеттерінің табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің түрлерін (нысандарын, тәсілдерін, әдістерін, құралдарын) осы Келісімде белгіленген табиғи монополияларды реттеудің ортақ қағидаттары мен қағидаларының негізінде қолданады.

1) соблюдение баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий государств Сторон, обеспечивающего доступность оказываемых услуг и надлежащий уровень их качества для потребителей, эффективное функционирование и развитие субъектов естественных монополий;
2) повышение эффективности регулирования, направленного на сокращение в последующем сфер естественных монополий за счет создания условий для развития конкуренции в этих сферах;
3) применение гибкого тарифного (ценового) регулирования субъектов естественных монополий с учетом отраслевых особенностей, масштабов их деятельности, рыночной конъюнктуры, среднесрочных (долгосрочных) макроэкономических и отраслевых прогнозов, а также мер тарифного (ценового) регулирования этих субъектов, в том числе применение возможности установления дифференцированного тарифа, который не может быть установлен по принципу принадлежности потребителя (групп потребителей) к государству любой из Сторон;
4) введение регулирования в случаях, когда на основании анализа соответствующего внутреннего рынка установлено, что этот рынок находится в состоянии естественной монополии;
5) снижение барьеров доступа на внутренние рынки, в том числе путем обеспечения доступа к услугам субъектов естественных монополий;
6) применение процедур регулирования деятельности субъектов естественных монополий, обеспечивающих независимость принимаемых решений, преемственность, открытость, объективность и прозрачность;
7) обязательность заключения субъектами естественных монополий договоров с потребителями на оказание услуг, в отношении которых применяется регулирование, при наличии технической возможности, определенной в соответствии с национальным законодательством Сторон;
8) обеспечение соблюдения субъектами естественных монополий правил доступа к услугам субъектов естественных монополий;
9) направленность регулирования на конкретный субъект естественной монополии;
10) обеспечение соответствия устанавливаемых тарифов (цен) качеству услуг в сферах естественных монополий, на которые распространяется регулирование;
11) защита интересов потребителей, в том числе от различных нарушений субъектами естественных монополий, связанных с применением тарифов (цен) по регулируемым услугам;
12) создание экономических условий, при которых субъектам естественных монополий выгодно сокращать издержки, внедрять новые технологии, повышать эффективность использования инвестиций.
Статья 5
Виды и методы регулирования деятельности
субъектов естественных монополий
1. Государства Сторон применяют виды (формы, способы, методы, инструменты) регулирования деятельности субъектов естественных монополий государств Сторон на основе общих принципов и правил регулирования естественных монополий, установленных настоящим Соглашением.

2. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін реттеуді жүзеге асыру кезінде реттеудің мынадай түрлері (нысандары, тәсілдері, әдістері, құралдары):
1) тарифтік (бағалық) реттеу;
2) осы Келісімде белгіленген реттеу түрлері;
3) Тараптардың ұлттық заңнамасында белгіленген реттеудің өзге де түрлері қолданылады.
3. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қосылу (қосу) құнын белгілеуді қоса алғанда, табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін тарифтік (бағалық) реттеу:
1) ұлттық органның табиғи монополиялар субъектілері үшін реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды), оның ішінде ұлттық орган бекіткен әдіснаманың (формуланың) негізінде олардың шекті деңгейлерін және оны қолдану қағидаларын, сондай-ақ табиғи монополиялар субъектілерінің белгіленген тарифтерді (бағаларды) қолдануына ұлттық органның тиісті бақылауды белгілеуі (бекітуі);
2) ұлттық органның табиғи монополия субъектісі оларға сәйкес тарифтерді (бағаларды) белгілейтін және қолданатын белгілеген (бекіткен) әдіснаманы және оны қолдану ережелерін, сондай-ақ ұлттық органның табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтерді (бағаларды) белгілеуі мен қолдануын бақылауы арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Тарифтік (бағалық) реттеуді жүзеге асыру кезінде Тараптардың ұлттық органдары, оның ішінде тарифтік (бағалық) реттеудің мынадай әдістерін немесе Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес олардың үйлесімділігін қолдануға құқылы, олар:
1) экономикалық негізделген шығындардың әдісі;
2) индекстеу әдісі;
3) инвестициялық капитал кірістілігінің әдісі;
4) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін салыстырмалы талдау әдісі.
5. Тарифтерді (бағаны) реттеу кезінде:
1) реттеліп көрсетілетін қызметті жүзеге асыруға байланысты экономикалық негізделген шығындарды табиғи монополиялар субъектілеріне өтеу;
2) экономикалық негізделген пайданы алу;
3) табиғи монополиялар субъектілерін шығыстарды төмендетуге ынталандыру;
4) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне тарифтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен сапасын ескере отырып қалыптастыру ескеріледі.
6. Тарифтерді (бағаларды) белгілеу кезінде:
1) Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында табиғи монополиялардың жұмыс істеу ерекшеліктері, оның ішінде техникалық талаптар мен регламенттердің ерекшеліктері;
2) мемлекеттік дотациялар және мемлекеттік қолдаудың басқа да шаралары;
3) нарық конъюнктурасы, оның ішінде нарықтың реттелмейтін сегменттеріндегі бағалар деңгейі;
4) аумақтардың даму жоспарлары;
5) мемлекеттік салық, бюджет, экологиялық және әлеуметтік саясат;

2. При осуществлении регулирования деятельности субъектов естественных монополий применяются следующие виды (формы, методы, способы, инструменты) регулирования:
1) тарифное (ценовое) регулирование;
2) виды регулирования, установленные настоящим Соглашением;
3) иные виды регулирования, установленные национальным законодательством Сторон.
3. Тарифное (ценовое) регулирование услуг субъектов естественных монополий, включая установление стоимости подключения (присоединения) к услугам субъектов естественных монополий, может осуществляться путем:
1) установления (утверждения) национальным органом для субъектов естественных монополий тарифов (цен) на регулируемые услуги, в том числе их предельных уровней на основе утвержденной национальным органом методологии (формулы) и правил ее применения, а также соответствующего контроля национальным органом за применением установленных тарифов (цен) субъектами естественных монополий;
2) установления (утверждения) национальным органом методологии и правил ее применения, в соответствии с которыми субъект естественной монополии устанавливает и применяет тарифы (цены), а также контроля национальным органом за установлением и применением тарифов (цен) субъектами естественных монополий.
4. При осуществлении тарифного (ценового) регулирования, национальные органы Сторон вправе применять, в том числе следующие методы тарифного (ценового) регулирования или их сочетания в соответствии с национальным законодательством Сторон:
1) метод экономически обоснованных затрат;
2) метод индексации;
3) метод доходности инвестиционного капитала;
4) метод сравнительного анализа эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
5. При регулировании тарифов (цен) учитываются:
1) возмещение субъектам естественных монополий экономически обоснованных затрат, связанных с осуществлением регулируемой деятельности;
2) получение экономически обоснованной прибыли;
3) стимулирование субъектов естественных монополий к снижению расходов;
4) формирование тарифов (цен) на услуги субъектов естественных монополий с учетом надежности и качества оказываемых услуг.
6. При установлении тарифов (цен) могут учитываться:
1) особенности функционирования естественных монополий на территориях государств Сторон, в том числе особенности технических требований и регламентов;
2) государственные дотации и другие меры государственной поддержки;
3) конъюнктура рынка, в том числе уровень цен на нерегулируемых сегментах рынка;
4) планы развития территорий;
5) государственная налоговая, бюджетная, экологическая и социальная политика;

6) энергия тиімділігі және экологиялық аспектілер бойынша іс-шаралар ескерілуі мүмкін.
7. Табиғи монополия субъектісінің қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) реттеу кезінде табиғи монополия субъектісінің шығындарын қалыптастырған кезде табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша шығындарды, оның ішінде инвестицияларды, сондай-ақ кірістерді, қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүзеге асыру көзделеді.
8. Табиғи монополия субъектісінің қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) реттеу реттеудің, оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен сапасының деңгейі, тиісті қызметтерді жеткізуге байланысты шығындардың өзгеру серпіні, кірістілік нормасы, инвестицияланған капиталды қайтару мерзімі және өзге де параметрлер жатуы мүмкін ұзақ мерзімді параметрлері негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.
Табиғи монополия субъектісінің қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) реттеудің мақсаты үшін табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін салыстырмалы талдау әдісі пайдаланыла отырып алынған реттеудің ұзақ мерзімді параметрлері де пайдаланылуы мүмкін.
9. Осы баптың ережелерін табиғи монополиялардың нақты салаларында қолдану ерекшеліктері тиісті секторалдық (салалық) келісімдерде айқындалуы мүмкін.
Тараптар секторалдық (салалық) келісімдерде Тараптардың тарифтерді (бағаларды) қалыптастыру мен қолдану әдістерін (тәсілдерін, әдістемелерін) келісуінің арнайы рәсімдері қолдануы мүмкін табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің тізбесін және (немесе) табиғи монополиялар субъектілерінің тізбесін белгілеуге құқылы.
6-бап
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне
қол жеткізуді қамтамасыз ету қағидасы
1. Тараптар өзінің ұлттық заңнамасында табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін реттеу қағидаларын, осы Келісімнің 2-бабында айқындалғандай белгілеуге міндеттенеді.
Тараптар әрқайсысының ұлттық органдары табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне тұтынушылардың қол жеткізуін қамтамасыз ету қағидаларының және оларға қосу (қосылу/пайдалану) шарттарының сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді.
2. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне тұтынушылардың қол жеткізуін қамтамасыз ету қағидалары:
1) шарттардың елеулі талаптарын, сондай-ақ оларды жасасу және орындау тәртібін;
2) техникалық мүмкіндіктердің болуын айқындау тәртібін;
3) табиғи монополиялар субъектілері көрсететін қызметтер, олардың құны, оларға қол жеткізу, өткізудің ықтимал көлемі, осындай қызметтерді көрсетудің техникалық пен технологиялық мүмкіндіктері туралы ақпаратты ұсыну тәртібін;

6) мероприятия по энергоэффективности и экологические аспекты.
7. При регулировании тарифов (цен) на услуги субъекта естественной монополии предусматривается, что при формировании затрат субъекта естественной монополии осуществляется раздельный учет расходов, в том числе инвестиций, а также доходов, задействованных активов, по видам регулируемых услуг субъектов естественных монополий.
8. Регулирование тарифов (цен) на услуги субъекта естественной монополии может осуществляться на основе долгосрочных параметров регулирования, к которым в том числе могут относиться уровень надежности и качества регулируемых услуг, динамика изменения расходов, связанных с поставками соответствующих услуг, норма доходности, сроки возврата инвестированного капитала и иные параметры.
Для целей регулирования тарифов (цен) на услуги субъекта естественной монополии могут применяться и долгосрочные параметры регулирования, полученные с использованием метода сравнительного анализа эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
9. Особенности применения положений настоящей статьи в конкретных сферах естественных монополий могут определяться в соответствующих секторальных (отраслевых) соглашениях.
В секторальных (отраслевых) соглашениях Стороны вправе установить перечень услуг субъектов естественных монополий и (или) перечень субъектов естественных монополий, в отношении которых могут быть применены специальные процедуры согласования Сторонами методов (подходов, методик) формирования и применения тарифов (цен).
Статья 6
Правила обеспечения доступа к услугам
субъектов естественных монополий
1. Стороны обязуются установить в своем национальном законодательстве правила регулирования, обеспечивающие доступ к услугам субъектов естественных монополий, как он определен в статье 2 настоящего Соглашения.
Национальные органы каждой из Сторон обеспечивают контроль за соблюдением правил обеспечения доступа потребителей к услугам субъектов естественных монополий и условий подключения (присоединения/использования) к ним.
2. Правила обеспечения доступа потребителей к услугам субъектов естественных монополий включают в себя:
1) существенные условия договоров, а также порядок их заключения и исполнения;
2) порядок определения наличия технических возможностей;
3) порядок предоставления информации об оказываемых субъектами естественных монополий услугах, их стоимости, доступа к ним, возможных объемах реализации, технических и технологических возможностях оказания таких услуг;

4) мүдделі тұлғалардың табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің айналымын және (немесе) оларға қол жеткізу шарттарын салыстыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін ашық ақпаратты алу талаптарын;
5) коммерциялық құпияны құрай алмайтын ақпарат тізбесін;
6) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу мәселелері бойынша шағымдарды, арыздарды қарау мен дауларды реттеу тәртібін қамтиды.
3. Осы баптың ережелерін табиғи монополиялардың нақты салаларында қолдану ерекшеліктері, транзит мәселелерін қоса алғанда, тиісті секторалдық (салалық) келісімдерде айқындалады.
4. Тараптар мемлекеттерінің табиғи монополиялар субъектілерінің өз қызметтеріне Тараптар мемлекеттері тұтынушылары қол жеткізуінің сараланған шарттарын (табиғи монополияның салалық (секторалдық) келісімдерде айқындалатын әрбір жекелеген саласының ерекшелігін ескере отырып), егер мұндай шарттар әрбір Тараптың ұлттық заңнамасының сақталуы шартымен тұтынушылардың Тараптардың кез келгені мемлекетіне тиесілігі қағидаты бойынша қолданылмайтын болса, қолдануына рұқсат етіледі.
5. Осы баптың 4-тармағының ережелеріне нұқсан келтірместен, Тараптардың ұлттық заңнамасы Тараптар мемлекеттерінің тұтынушыларына қатысты Тараптардың кез келгені мемлекетіне тұтынушылардың тиесілігін негізге ала отырып, табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің сараланған шарттарын белгілейтін нормаларды қамтуға тиіс емес.
7-бап
Ұлттық органдар
1. Тараптар мемлекеттерінде Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін реттеу және (немесе) бақылау жөнінде өкілеттіктер берілген ұлттық органдар жұмыс істейді.
2. Тараптардың ұлттық органдары өз қызметін осы Келісімде, Тараптардың секторалдық (салалық) келісімдерінде және Тараптар мемлекеттерінің өзге де халықаралық шарттарында айқындалған бірыңғай қағидаттарға және қағидаларға сүйене отырып, Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
3. Ұлттық органдардың функцияларына:
1) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін тарифтік (бағалық) реттеу;
2) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізуді реттеу, оның ішінде Тараптардың ұлттық заңнамасында көзделген жағдайларда табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне қосу (қосылу) үшін төлемдер (бағалар, тарифтер, алымдар) белгілеу;
3) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін тұтынушылардың мүдделерін қорғау;
4) реттелетін тарифтерді (бағаларды) белгілеу және қолдану, сондай-ақ табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу мәселелері жөніндегі шағымдарды, арыздарды қарау, дауларды реттеу;

4) условия получения открытой информации, позволяющей обеспечить возможность сопоставления заинтересованными лицами условий обращения услуг субъектов естественных монополий и (или) доступа к ним;
5) перечень информации, которая не может составлять коммерческую тайну;
6) порядок рассмотрения жалоб, заявлений и урегулирования споров по вопросам доступа к услугам субъектов естественных монополий.
3. Особенности применения положений настоящей статьи в конкретных сферах естественных монополий, включая вопросы транзита, определяются в соответствующих секторальных (отраслевых) соглашениях.
4. Допускается применение субъектами естественных монополий государств Сторон дифференцированных условий доступа к их услугам потребителей государств Сторон (с учетом специфики каждой отдельной сферы естественной монополии, определяемой в отраслевых (секторальных) соглашениях), если такие условия не применяются по принципу принадлежности потребителей к государству любой из Сторон, при условии соблюдения национального законодательства каждой Стороны.
5. Без ущерба положениям пункта 4 настоящей статьи национальное законодательство Сторон не должно содержать норм, устанавливающих в отношении потребителей государств Сторон дифференцированные условия доступа к услугам субъектов естественных монополий, исходя из принадлежности потребителей к государству любой из Сторон.
Статья 7
Национальные органы
1. В государствах Сторон функционируют национальные органы Сторон, наделенные полномочиями по регулированию и (или) контролю за деятельностью субъектов естественных монополий в соответствии с национальным законодательством Сторон.
2. Национальные органы Сторон осуществляют свою деятельность  в соответствии с национальным законодательством Сторон исходя из единых принципов и правил, определенных настоящим Соглашением, секторальными (отраслевыми) соглашениями Сторон и иными международными договорами государств Сторон.
3. К функциям национальных органов относятся:
1) тарифное (ценовое) регулирование услуг субъектов естественных монополий;
2) регулирование доступа к услугам субъектов естественных монополий, в том числе установление платы (цен, тарифов, сборов) за подключение (присоединение) к услугам субъектов естественных монополий, в случаях предусмотренных национальным законодательством Сторон;
3) защита интересов потребителей услуг субъектов естественных монополий;
4) рассмотрение жалоб, заявлений, урегулирование споров по вопросам установления и применения регулируемых тарифов (цен), а также доступа к услугам субъектов естественных монополий;

5) табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларын қарау, бекіту немесе келісу және олардың іске асырылуын бақылау;
6) ақпаратты коммерциялық құпияға жатқызу жөніндегі Тараптардың ұлттық заңңамасында көзделген шектеулерді табиғи монополиялар субъектілерінің сақтауын қамтамасыз ету;
7) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін бақылауды, оның ішінде тексерулер жүргізу жолымен және өзге де (мониторинг, талдау, сараптау) нысандарда жүзеге асыру;
8) Тараптардың ұлттық заңнамасында көзделген өзге де функциялар жатады.
8-бап
Келісімді іске асыру
1. Осы Келісімді іске асыру ұлттық органдарға жүктеледі.
2. Тараптар бірін-бірі және Кеден одағының комиссиясын өзінің ұлттық органдарын тағайындауы және олардың толық атауы туралы осы Келісім күшіне енген күннен бастап 30 күннен кешіктірмей хабардар етеді.
3. Бірыңғай экономикалық кеңістікті кезең-кезеңмен қалыптастыру мақсатында Кеден одағының комиссиясы мынадай функцияларды орындайды:
1) Бірыңғай экономикалық кеңістікті (секторалдық (салалық) бөліністе) қалыптастырудың кезең-кезеңдік жоспарына ұсыныстар дайындайды, оның ішінде Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастырудың кезең-кезеңдік жоспарын іске асыру мониторингін жүргізу өлшемдері мен тәртібі жөнінде ұсыныстар қалыптастырады;
2) ұлттық органдардың табиғи монополиялар салаларына қатысты шешімдерін үйлестіру (әзірлеу және іске асыру) тәсілдерін талдайды және ұсынады;
3) Тараптар мемлекеттеріндегі табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу жүйесі мен практикасына жыл сайынғы тиісті есептер мен баяндамаларды дайындай отырып, салыстырмалы талдау жүргізеді;
4) экологиялық аспектілерге, энергия тиімділігіне қатысты табиғи монополиялар салаларындағы реттеудің үйлесімділігіне жәрдемдеседі;
5) секторалдық (салалық) келісімдерде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. Келісімнің осы бабында көрсетілген жүргізіліп отырған жұмыстың нәтижелерін Кеден одағының комиссиясы Тараптардың ұлттық органдарымен келісім бойынша ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің (Кеден одағының жоғары органы) қарауына ұсынады.
5. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу саласындағы Тараптардың ұлттық заңнамасын үйлестіру мақсатында ЕурАЗЭҚ-тың Мемлекетаралық кеңесі (Кеден одағының жоғарғы органы) Кеден одағы комиссиясының ұсынысы бойынша Тараптардың осы саладағы жақындасуы тиiс нормативтік құқықтық актілерін белгілейді және осы саладағы заңнаманы үйлестіру жөніндегі тиісті шараларды жүзеге асырудың дәйектілігін айқындайды.

5) рассмотрение, утверждение или согласование инвестиционных программ субъектов естественных монополий и контроль за их реализацией;
6) обеспечение соблюдения субъектами естественных монополий ограничений, предусмотренных национальным законодательством Сторон по отнесению информации к коммерческой тайне;
7) осуществление контроля за деятельностью субъектов естественных монополий, в том числе путем проведения проверок и в иных формах (мониторинг, анализ, экспертиза);
8) иные функции, предусмотренные национальным законодательством Сторон.
Статья 8
Реализация Соглашения
1. Реализация настоящего Соглашения возлагается на национальные органы.
2. Стороны информируют друг друга и Комиссию таможенного союза о назначении и полном наименовании своих национальных органов не позднее 30 дней с даты вступления в силу настоящего Соглашения.
3. В целях поэтапного формирования Единого экономического пространства Комиссия таможенного союза выполняет следующие функции:
1) готовит предложения к поэтапному плану формирования Единого экономического пространства (в секторальном (отраслевом) разрезе) в отношении сфер естественных монополий, в том числе формирует предложения по критериям и порядку проведения мониторинга реализации поэтапного плана формирования Единого экономического пространства;
2) анализирует и предлагает способы координации (разработки и реализации) решений национальных органов, касающихся сфер естественных монополий;
3) проводит сравнительный анализ системы и практики регулирования деятельности субъектов естественных монополий в государствах Сторон с подготовкой соответствующих ежегодных отчетов и докладов;
4) содействует гармонизации регулирования в сферах естественных монополий в отношении экологических аспектов, энергоэффективности;
5) осуществляет иные функции, предусмотренные секторальными (отраслевыми) соглашениями.
4. Результаты проводимой работы, указанной в настоящей статье Соглашения, Комиссия таможенного союза по согласованию с национальными органами Сторон представляет на рассмотрение Межгосударственного совета ЕврАзЭС (Высшего органа Таможенного союза).
5. В целях гармонизации национального законодательства Сторон в области регулирования деятельности субъектов естественных монополий Межгосударственный совет ЕврАзЭс (Высший орган Таможенного союза) по представлению Комиссии таможенного союза, устанавливает нормативные правовые акты Сторон в данной области, которые подлежат сближению, и определяет последовательность осуществления соответствующих мер по гармонизации законодательства в этой сфере.

6. Кеден одағының комиссиясына осы Келісімнің орындалуын бақылау өкілеттіктері беріледі.
3-бөлім
Қорытынды ережелер 9-бап
Дауларды шешу
Осы Келісімнің ережелерін қолдануға немесе түсіндіруге байланысты даулар Тараптар арасындағы консультациялар мен келіссөздер жолымен, оның ішінде Кеден одағы комиссиясының қатысуымен шешіледі, ал осындай консультациялар немесе келіссөздер басталғаннан кейін алты ай ішінде келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, мүдделі Тараптардың кез келгені Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына береді.
Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына жүгінген Тарап басқа мүдделі Тараптарды бұл туралы өтініш берген сәттен бастап 30 күннен кешіктірмейтін мерзімде хабардар етуге тиіс.
10-бап
Келісімге өзгерістер енгізу
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Келісімге хаттамамен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
11-бап
Келісімді үшінші елдерге қатысты қолдану
Осы Келісімде ештеңе осы Келісімге қатысушы болып табылмайтын үшінші мемлекетке немесе осындай үшінші мемлекеттің шаруашылық жүргізуші субъектілеріне осы Келісімнен туындайтын қағидаларды және/немесе артықшылықтарды қолдануға міндеттеуші ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
12-бап
Келісімнің күшіне ену тәртібі
Осы Келісім оның күшіне енуіне қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы олардың жазбаша хабарламаларын депозитарийдің алған күнінен бастап күшіне енеді.
Мәскеу қаласында 2010 жылғы 9 желтоқсанда орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы депозитарий болып табылатын Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Интеграциялық комитетінде сақталады.
Түпнұсқа данасының көшірмелерін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Интеграциялық комитеті куәландырады және әрбір Тарапқа жібереді.
Беларусь                    Қазақстан                 Ресей
Республикасының              Республикасының         Федерациясының
Үкіметі үшін                 Үкіметі үшін            Үкіметі үшін
Табиғи монополиялар субъектілерінің
қызметтерін реттеудің бірыңғай
қағидаттары мен қағидалары
туралы келісімге
1-қосымша
Тараптар мемлекеттеріндегі табиғи монополиялардың салалары
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Ресей Федерациясы
1
магистральдық мұнай құбыржолдары арқылы мұнайды және мұнай өнімдерін тасымалдау
магистральдық мұнай құбыржолдары арқылы мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдау жөніндегі қызметтер
магистральдық мұнай құбыржолдары арқылы мұнайды және мұнай өнімдерін тасымалдау
2
электр энергиясын беру және тарату
электр энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі қызметтер
электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер
3
электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру және тұтыну жөніндегі қызметтер;
электр энергиясын өндіруді - тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтер
электр энергетикасындағы жедел-диспетчерлік басқару жөніндегі қызметтер
4
жалпы пайдаланудағы көлік қозғалысын қамтамасыз ететін темір жол көлігі коммуникациялары көрсететін қызметтер, поездардың қозғалысын басқару, темір жол тасымалдары
магистральдық темір жол желілерінің қызметтері
темір жол тасымалдары
Табиғи монополиялар субъектілерінің
қызметтерін реттеудің бірыңғай
қағидаттары мен қағидалары
туралы келісімге
2-қосымша
Тараптар мемлекеттеріндегі табиғи монополиялардың салалары
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Ресей Федерациясы
1
газды магистральдық және таратушы құбыржолдары арқылы тасымалдау
газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) таратушы құбыржолдар арқылы тасымалдау, газ таратушы қондырғыларды және олармен байланысты газ таратушы газ құбыржолдарын пайдалану жөніндегі қызметтер
газды құбыржолдар арқылы тасымалдау
2
көлік терминалдарының, әуежайлардың қызметтері;
қатынас трассаларына қызмет көрсету және пайдалану, әуе қозғалысын басқару
аэронавигация қызметтері
порттардың, әуежайлардың қызметтері
көлік терминалдарындағы, порттардағы және әуежайлардағы қызметтер
3
жалпы пайдаланудағы электр және пошта байланысының қызметтері
телекоммуникациялардың әмбебап қызметтерін қоспағанда, қызметтердің осы түрлерін ұсынудың технологиялық мүмкін еместігі не экономикалық тиімсіз себепті нақты байланыс операторының болмауы жағдайындағы телекоммуникациялардың қызметтері;
кабілдік арнаны және телекоммуникациялар желілерін жалпы пайдаланудағы телекоммуникациялар желілеріне қосумен технологиялық байланысты өзге негізгі құралдарды мүліктік жалдауға (жалға) беру немесе пайдалану жөніндегі қызметтер, пошта байланысының жалпы қолжетімді қызметтері
жалпы қолжетімді электр байланысының және жалпы қолжетімді почта байланысының қызметтері
4
жылу энергиясын беру және тарату
жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) жабдықтау жөніндегі қызметтер
жылу энергиясын беру жөніндегі қызметтер
5
орталықтандырылған сумен жабдықтау және
су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелерінің қызметтері
6
ішкі су жолдарының инфрақұрылымын пайдалану жөніндегі қызметтер
7
концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдарының қызметтері
8
кірме жолдардың қызметтері
2010 жылғы 9 желтоқсанда Санкт-Петербург қаласында қол қойылған  Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің куәландырылған көшірмесінің куәландырылған көшірмесі екендігін растаймын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
Халықаралық құқық департаментінің
Басқарма бастығы                           Б. Пискорский

6. Комиссия таможенного союза наделяется полномочиями по контролю за исполнением настоящего Соглашения.
Раздел 3
Заключительные положения Статья 9
Разрешение споров
Споры, связанные с применением или толкованием положений настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров между Сторонами, в том числе с участием Комиссии таможенного союза, а в случае недостижения согласия в течение шести месяцев с начала таких консультаций или переговоров передаются любой из заинтересованных Сторон в Суд Евразийского экономического сообщества.
Сторона, обратившаяся в Суд Евразийского экономического сообщества, должна уведомить об этом другие заинтересованные Стороны в срок не позднее 30 дней с момента обращения.
Статья 10
Внесение изменений в Соглашение
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются протоколом.
Статья 11
Применение Соглашения в отношении третьих стран
Ничто в настоящем Соглашении не должно быть истолковано как обязывающее любую из Сторон Соглашения распространять правила и/или преимущества, вытекающие из настоящего Соглашения, на третьи государства, не являющиеся участником настоящего Соглашения, или хозяйствующие субъекты таких третьих государств.
Статья 12
Порядок вступления в силу Соглашения
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения депозитарием последнего из письменных уведомлений Сторон о выполнении ими внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в городе Москве 9 декабря 2010 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества, который является его депозитарием.
Копии подлинного экземпляра заверяются Интеграционным Комитетом Евразийского экономического сообщества и направляются каждой Стороне.
За                 За                  За
Правительство      Правительство      Правительство
Республики         Республики         Российской
Беларусь           Казахстан          Федерации
Приложение 1
к Соглашению о единых принципах
и правилах регулирования
деятельности субъектов
естественных монополий
Сферы естественных монополий в государствах Сторон
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Российская Федерация
1
транспортировка
нефти и
нефтепродуктов
по магистральным
нефтепроводам
услуги
по транспортировке
нефти и (или)
нефтепродуктов
по магистральным
нефтепроводам
транспортировка
нефти и
нефтепродуктов
по магистральным
нефтепроводам
2
передача
и распределение
электрической
энергии
услуги по передаче и
(или) распределению
электрической энергии
услуги по передаче
электрической
энергии
3
услуги по технической
диспетчеризации
отпуска в сеть и
потребления
электрической
энергии;
услуга по организации
балансирования
производства -
потребления
электрической энергии
услуги по
оперативно-
диспетчерскому
управлению в
электроэнергетике
4
услуги оказываемые
коммуникациями
железнодорожного
транспорта,
обеспечивающими
движение транспорта
общего пользования,
управление движением
поездов,
железнодорожные
перевозки
услуги магистральных
железнодорожных сетей
железнодорожные
перевозки
Приложение 2
к Соглашению о единых принципах
и правилах регулирования
деятельности субъектов
естественных монополий
Сферы естественных монополий в государствах Сторон
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Российская Федерация
1
транспортировка газа
по магистральным
и распределительным
трубопроводам
услуги по хранению,
транспортировке газа
или газового
конденсата по
магистральным и (или)
распределительным
трубопроводам,
эксплуатации
газораспределительных
установок и связанных
с ними
газораспределительных
газопроводов
транспортировка газа
по трубопроводам
2
услуги транспортных
терминалов,
аэропортов;
обслуживание и
эксплуатация
воздушных трасс
сообщения,
управление воздушным
движением
услуги аэронавигации;
услуги портов,
аэропортов
услуги в
транспортных
терминалах, портах
и аэропортах
3
услуги электрической
и почтовой связи
общего пользования
услуги
телекоммуникаций при
условии отсутствия
конкурентного
оператора связи
по причине
технологической
невозможности либо
экономической
нецелесообразности
предоставления данных
видов услуг,
за исключением
универсальных услуг
телекоммуникаций;
услуги по
предоставлению в
имущественный найм
(аренду) или
пользование кабельной
канализации и иных
основных средств,
технологически
связанных с
присоединением сетей
телекоммуникаций к
сети телекоммуникаций
общего пользования;
общедоступные услуги
почтовой связи
услуги общедоступной
электросвязи и
общедоступной
почтовой связи;
4
передача
и распределение
тепловой энергии;
услуги по
производству,
передаче,
распределению и (или)
снабжению тепловой
энергией;
услуги по передаче
тепловой энергии;
5
централизованное
водоснабжение
и водоотведение;
услуги
водохозяйственной
и (или)
канализационной
систем;
6
услуги
по использованию
инфраструктуры
внутренних водных
путей;
7
услуги
железнодорожных путей
с объектами
железнодорожного
транспорта по
договорам концессии;
8
услуги подъездных
путей.
Настоящим удостоверяю, что данный текст является полной и аутентичной копией подлинника Соглашения о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий, подписанного 9 декабря 2010 года в г. Москве: от Республики Беларусь - заместителем Премьер-министра Республики Беларусь А.В. Кобяковым, от Правительства Республики Казахстан - Первым заместителем Премьер-министра Республики Казахстан У.Е. Шукеевым, от Правительства Российской Федерации - Первым заместителем Председателя Правительства Российской Федерации И.И. Шуваловым.
Подлинный экземпляр хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества.
Всего прошнуровано, скреплено
подписью и печатью 17 листов
Руководитель Правового
департамента Секретариата
Интеграционного Комитета ЕврАзЭС           В.С. Князев
13.12.2010 г.