Фитосанитариялық қауіпсіздік және тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 мамырдағы № 485 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 наурыздағы № 239 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.03.2014 № 239 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 34-бабына және «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-115-2-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.02.2014 N 78 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.02.2014 N 78 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
3) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.02.2014 N 78 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
4) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.12.2013 № 1386 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі);
5) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.03.2014 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
6) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.12.2013 № 1386 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі);
7) «Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің патент қабілеттілігін мемлекеттік сынау» мемлекеттік қызмет стандарты;
8) «Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің шаруашылыққа пайдалылығын мемлекеттік сынау» мемлекеттік қызмет стандарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.12.2013 № 1386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 12.02.2014 N 78 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.03.2014 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.09.2013 № 983 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 мамырдағы
№ 485 қаулысымен
бекітілген
«Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу»
мемлекеттік қызмет стандарты
Ескерту. Стандарттың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.02.2014 N 78 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 мамырдағы
№ 485 қаулысымен
бекітілген
«Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан
тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификаттар беру» мемлекеттік қызмет стандарты
Ескерту. Стандарттың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.02.2014 N 78 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 мамырдағы
№ 485 қаулысымен
бекітілген
«Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасы
аумағында алып өтуге карантиндік сертификаттар беру» мемлекеттік қызмет стандарты
Ескерту. Стандарттың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.02.2014 N 78 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 мамырдағы
№ 435 қаулысымен
бекітілген
«Импорттық карантиндік рұқсаттар беру»
мемлекеттік қызмет стандарты

Об утверждении стандартов государственных услуг в области фитосанитарной безопасности и семеноводства и внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 485. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2014 года № 239
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.03.2014 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и статьями 9-115-2 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 12.02.2014 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 12.02.2014 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) утратил силу постановлением Правительства РК от 12.02.2014 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) исключен постановлением Правительства РК от 23.12.2013 № 1386 (вводится в действие со дня первого официального опубликования);
5) утратил силу постановлением Правительства РК от 05.03.2014 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен постановлением Правительства РК от 23.12.2013 № 1386 (вводится в действие со дня первого официального опубликования);
7) стандарт государственной услуги "Государственное испытание сельскохозяйственных растений на патентоспособность";
8) стандарт государственной услуги "Государственное испытание сельскохозяйственных растений на хозяйственную полезность".
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 23.12.2013 № 1386 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 18.09.2013 № 983 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2011 года № 485
Стандарт государственной услуги
"Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов)"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правительства РК от 12.02.2014 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2011 года № 485
Стандарт государственной услуги
"Выдача карантинных сертификатов на перемещение подкарантинной
продукции на территории Республики Казахстан"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правительства РК от 12.02.2014 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2011 года № 485
Стандарт государственной услуги
"Выдача фитосанитарных сертификатов на вывоз
подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правительства РК от 12.02.2014 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2011 года № 485
Стандарт государственной услуги
"Выдача импортных карантинных разрешений"

Ескерту. Стандарт алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.12.2013 № 1386 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 мамырдағы
№ 485 қаулысымен
бекітілген
«Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші
репродукциядағы тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді
аттестаттау» мемлекеттік қызмет стандарты
Ескерту. Стандарттың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.03.2014 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 мамырдағы
№ 485 қаулысымен
бекітілді
«Байқаудан өткізушілерді және тұқым сарапшыларын аттестаттау» мемлекеттік қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.12.2013 № 1386 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 мамырдағы
№ 435 қаулысымен
бекітілген
«Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің патент қабілеттілігін мемлекеттік сынау» мемлекеттік қызмет стандарты 1. Жалпы ережелер
1.«Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің патент қабілеттілігін мемлекеттік сынау» мемлекеттік қызметін (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет) Астана қаласы, Сол жағалау, Министрліктер үйі, Орынбор көшесі, 8, 13 Б кіреберіс мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті және Астана қаласы, Сол жағалау, Министрліктер үйі, Орынбор көшесі, 8, 18 В кіреберіс мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің «Ұлттық зияткерлік меншік институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі - сараптау ұйымы) көрсетеді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.02.2013 N 84 Қаулысымен.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңының 3-1-бабының 2-тармағының 2) тармақшасы, «Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңының 4-бабының 8) тармақшасы, «Ауыл шаруашылық өсімдіктерін сорттық сынақтан өткізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 тамыздағы № 780 қаулысы және «Сорттың патент қабілеттілігі мен шаруашылыққа пайдалылығы мемлекеттік сынақтың немесе өтініш берушінің деректері бойынша бағаланатын өсімдіктердің тектері мен түрлерінің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 сәуірдегі № 337 қаулысы негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Стандарт исключен постановлением Правительства РК от 23.12.2013 № 1386 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2011 года № 485
Стандарт
государственной услуги
"Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян
первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правительства РК от 05.03.2014 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2011 года № 485
Стандарт
государственной услуги
"Аттестация апробаторов и семенных экспертов"
Сноска. Стандарт исключен постановлением Правительства РК от 23.12.2013 № 1386 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2011 года № 485
Стандарт
государственной услуги
"Государственное испытание сельскохозяйственных растений на
патентоспособность"
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Государственное испытание сельскохозяйственных растений на патентоспособность" (далее - государственная услуга) оказывается Комитетом по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет) по адресу: город Астана, Левобережье, Дом Министерств, ул. Орынбор, 8, подъезд 13 Б и республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - экспертная организация) по адресу: город Астана, Левобережье, Дом Министерств, ул. Орынбор, 8, подъезд 18 В.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 04.02.2013 № 84.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании подпункта 2) пункта 2 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений", подпункта 8) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве", постановления Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2008 года № 780 "Об утверждении Правил проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений" и постановления Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 2010 года № 337 "Об утверждении перечней родов и видов растений, по которым патентоспособность и хозяйственная полезность сорта оцениваются по данным государственного испытания или заявителя".

4. Мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі туралы толық ақпарат Комитеттің www.intellkaz.kz интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.minagri.kz. интернет-ресурсында орналасады.
5. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі Комитеттің селекциялық жетістікке патент (бұдан әрі - патент) беруі немесе патент беруден жазбаша дәлелді бас тарту болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет патент алуға өтініш берген жеке және заңды тұлғаларға көрсетіледі (бұдан әрі - тұтынушы).
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) Комитет пен сараптау ұйымы мемлекеттік қызметті мынадай мерзімде көрсетеді:
- ауыл шаруашылығы өсімдіктердің сорттарын сынау мен бағалауды тұтынушының деректері бойынша жүргізген кезде - бір жылға дейін;
- ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттарын сынау мен бағалауды мемлекеттік сортсынау деректері бойынша жүргізген кезде - үш жылдан кем емес;
2) өтініш беруші жүгінген күні сол жерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті алуға дейін күтудің рұқсат етілетін ең көп уақыты — 30 минуттан аспайды;
3) құжаттарды алу кезінде қызмет көрсетудің ең көп рұқсат етілетін уақыты - 30 минуттан аспайды.
8. Сараптау ұйымы селекциялық жетістікке алдын-ала сараптама жүргізгені және патент беруге құжаттарды дайындағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен төлемақы алады.
Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Патент беруге құжаттарды дайындау үшін төленетін ақы патент алған сәтте жүзеге асырылады.
Ақы төлеу екінші деңгейдегі банктер арқылы жүргізіледі.
Тұтынушы мемлекеттік қызметке ақы төлеу кезінде құжаттардың мынадай нысандарын толтырады:
1) қолма-қол ақшамен төлеу тәсілі кезінде - төлем туралы түбіртек;
2) қолма-қол ақшасыз ақы төлеу тәсілі кезінде «Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 сәуірдегі № 179 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру  ережесінесәйкес - төлем тапсырмасы.
Қолма-қол ақшасыз ақы төлеу тәсілі кезінде мемлекеттік қызмет үшін аударым бенефициарға жүзеге асырылады: Алушы - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің «Ұлттық зияткерлік меншік институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны. Мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Сол жағалау, Министрліктер үйі, Орынбор к-сі, 8, 18 В кіреберіс, СТН: 620300220118. Банктің атауы: «Нұрбанк» АҚ, ЖСК KZ8584905KZ006015415, БСК NURSKZKX, КБЕ: 16.
Комитет заңды мәні бар іс-әрекеттер жасағаны үшін патент беру кезінде мемлекеттік баж алады.

4. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на интернет-ресурсе Комитета www.intellkaz.kz и интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан www.minagri.kz.
5. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача Комитетом патента на селекционное достижение (далее - патент), либо письменный мотивированный отказ в выдаче патента.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее - потребитель), которые подали заявку на выдачу патента.
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) Комитет и экспертная организация оказывают государственную услугу в следующие сроки:
- при проведении испытаний и оценки сортов сельскохозяйственных растений по данным заявителя - до одного года;
- при проведении испытаний и оценки сортов сельскохозяйственных растений по данным государственного сортоиспытания - не менее трех лет;
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения заявителя - не более 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания при получении документов - не более 30 минут.
8. Экспертная организация взимает плату за проведение предварительной экспертизы селекционного достижения и подготовку документов к выдаче патента в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Оплата за подготовку документов к выдаче патента осуществляется в момент получения патента.
Оплата производится через банки второго уровня.
Потребитель при оплате государственной услуги заполняет следующие формы документов:
1) при наличном способе оплаты - квитанцию об оплате;
2) при безналичном способе оплаты, в соответствии с Правилами использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденных Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 179 "Об утверждении Правил использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан" - платежное поручение.
При безналичном способе оплаты перечисление за государственную услугу осуществляется на бенефициар: Получатель - республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан. Адрес: 010000, город Астана, Левобережье, Дом Министерств, ул. Орынбор, 8, подъезд 18 В. РНН: 620300220118, наименование банка: АО "Нурбанк", ИИК: KZ8584905KZ006015415, БИК: NURSKZKX, КБЕ: 16.
Комитетом при выдаче патента за совершение юридически значимых действий взимается государственная пошлина.

2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес бекітілген мемлекеттік баж патент беру орны бойынша төлем мөлшері мен күнін растайтын төлем құжаттарын беретін Қазақстан Республикасының банктік мекемелері арқылы төленеді.
Патент беру үшін мемлекеттік баж төлеу бенефициарға жүзеге асырылады: Тұтынушы - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, Астана қаласы бойынша Салық департаменті, Салық комитетінің Есіл ауданы бойынша салық басқармасы, СТН - 620200336381, ИИК - К24070105КSN0000000. Банктің атауы: «ҚР Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті» мемлекеттік мекемесі, БИК - КKМFК 2А, КБЕ - 108118.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.02.2013 N 84 Қаулысымен.
9. Мемлекеттік қызмет демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін күтуге және қажетті құжаттарды дайындауға қолайлы жағдай жасалады (құжаттарды толтыру орындары қажетті құжаттар тізбесі мен оларды толтыру үлгілері бар стендтермен жабдықталады).
Мүмкіндігі шектеулі тұтынушылар үшін пандустар мен лифтер
қарастырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
11. Патент алу үшін тұтынушы Комитетке және (немесе) сараптау ұйымына мына құжаттардан тұратын өтінімді ұсынады:
1) осы стандарттың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша патент беру туралы өтінішті (бұдан әрі - өтініш);
2) селекциялық жетістіктің сауалнамасын;
3) сенімхат (іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда);
4) селекциялық жетістікке алдын-ала сараптама жүргізгені үшін ақы төленгенін растайтын құжат.
12. Өтініш бланкі Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13 А блок мекенжайы бойынша Комитеттің және Астана қаласы, Орынбор көшесі. 8, 13 Б блок мекенжайы бойынша сараптау ұйымының холында орналастырылады.
13. Құжаттарды қабылдауды Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13 А блок мекенжайы бойынша орналасқан Комитет кеңсесінің немесе Астана қаласы, Орынбор көшесі. 8, 13 Б блок мекенжайы бойынша сараптау ұйымының лауазымды адамы жүзеге асырады.
14. Тұтынушыға:
1) құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса беріліп отырған құжаттардың саны мен аттары;
4) мемлекеттік қызметті алатын күні (уақыты) және құжаттар берілетін орын;

Государственная пошлина оплачивается по месту выдачи патента, через банковские учреждения Республики Казахстан, которыми выдаются платежные документы, подтверждающие дату и размер оплаты, установленный в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)".
Оплата государственной пошлины за выдачу патента производится на бенефициар: Получатель - Налоговое управление по Есильскому району Налогового Департамента по городу Астана Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан, РНН - 620200336381, ИИК - KZ24070105KSN0000000. Наименование банка: Государственное учреждение "Комитет казначейства Министерства финансов РК", БИК - KKMFKZ2A, КБЕ-11, КБК - 108118.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.02.2013 № 84.
9. Государственная услуга оказывается в рабочие дни, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Для предоставления государственной услуги создаются приемлемые условия ожидания и подготовки необходимых документов (места для заполнения документов оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения).
Для обслуживания потребителей с ограниченными возможностями предусматриваются пандусы и лифты.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения патента потребитель представляет в Комитет и (или) экспертную организацию заявку, включающую:
1) заявление о выдаче патента по форме, согласно приложению 1 к настоящему Стандарту (далее - заявление);
2) анкету селекционного достижения;
3) доверенность (в случае ведения делопроизводства через представителя);
4) документ, подтверждающий оплату за проведение предварительной экспертизы селекционного достижения.
12. Бланк заявления размещается в холле Комитета по адресу: город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 13 А и экспертной организации по адресу: город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 13 Б.
13. Прием документов осуществляет должностное лицо канцелярии Комитета по адресу: город Астана, ул. Орынбор,8 блок 13 А или экспертной организации по адресу: город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 13 Б.
14. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема документов;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;

5) өтінішті қабылдаған Комитеттің немесе сараптау ұйымының жауапты лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіле отырып, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
15. Патент беру немесе патент беруден бас тарту туралы жазбаша хабарлама тұтынушыға пошта арқылы жіберіледі (тұтынушыда интернет-ресурстар болған жағдайда - электронды пошта арқылы).
16. Осы стандарттың 11-тармағында көзделген барлық материалдар тапсырылмаған жағдайда мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартылады.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде Комитеттің және сараптау ұйымының уәкілетті лауазымды адамдары мына қағидаларды басшылыққа алуы тиіс:
1) кішіпейілділік таныту, өзінің лауазымдық жағдайын алға тартпау және пайдаланбау;
2) сыпайы және әдепті болу;
3) көрсетілетін мемлекеттік қызмет туралы толық ақпарат беру;
4) тұтынушы құжатының мазмұны туралы ақпараттың сақталуын, қорғалуын және құпиялылығын қамтамасыз ету;
5) тұтынушы белгіленген мерзімде ала алмаған құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Тұтынушыларға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері осы стандарттың 2-қосымшасына сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Комитет пен сараптау ұйымының жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтің сапа және тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Комитеттің немесе сараптау ұйымының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі туралы ақпаратты тұтынушыға Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13 А блок, байланыс телефондары: 8 (7172) 74-06-64 мекенжайы бойынша Комитеттің заң қызметінің маманы түсіндіреді.
21. Егер тұтынушы қолданылған шараларға қанағаттанбаса немесе мәселе жоғары тұрған инстанцияның қарауын талап етсе, тұтынушы шағымды жазбаша түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрінің атына жібере алады.
Шағым Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13 А блок мекенжайы бойынша жазбаша түрде пошта арқылы немесе қолма-қол қабылданады.
22. Дөрекі қызмет көрсетілген жағдайда шағым Комитет төрағасының атына демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін беріледі.
23. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда тұтынушының заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағымдар жазбаша түрде пошта, электронды пошта арқылы немесе қолма-қол Комитеттің кеңсесінде патент беру немесе патент беруден бас тарту туралы жазбаша хабарламалардың көшірмелерімен немесе басқа құжаттармен қоса қабылданады.

5) фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица Комитета или экспертной организации, принявшего заявление.
15. Письменное уведомление о выдаче патента или об отказе в выдаче патента направляется потребителю по почте (в случае наличия у потребителя интернет-ресурсов - по электронной почте).
16. В предоставлении государственной услуги отказывается в случаях, если не представлены все материалы, предусмотренные пунктом 11 настоящего Стандарта.
3. Принципы работы
17. При оказании государственной услуги уполномоченные должностные лица Комитета и экспертной организации должны руководствоваться следующими принципами:
1) проявлять скромность, не подчеркивать и не использовать свое должностное положение, в том числе при получении транспортных, сервисных и иных услуг;
2) быть вежливыми и корректными;
3) предоставлять исчерпывающую информацию об оказываемой государственной услуге;
4) обеспечить сохранность, защиту и конфиденциальность информации о содержании документов потребителя;
5) обеспечить сохранность документов, которые потребитель не получил в установленные сроки.
4. Результаты работы
18. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и эффективности в соответствии с приложением 2 к настоящему Стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственной услуги, по которым оценивается работа Комитета и экспертной организации, ежегодно утверждаются приказом Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. Информацию о порядке обжалования действий (бездействия) Комитета или экспертной организации потребителю разъясняет специалист юридической службы Комитета по адресу: город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 13 А, контактный телефон: 8 (7172) 74-06-64.
21. Если потребитель не будет удовлетворен принятыми мерами или вопрос требует рассмотрения вышестоящей инстанцией, потребитель-может направить жалобу в письменном виде на имя Министра юстиции Республики Казахстан.
Жалоба принимается в письменном виде по почте или нарочно по адресу: город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 13 А.
22. В случаях некорректного обслуживания жалоба подается на имя председателя Комитета, в рабочие дни, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
23. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги потребитель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалобы принимаются в письменном виде по почте, электронной почте либо нарочно в канцелярии Комитета, с приложением копии письменных уведомлений о выдаче патента или об отказе в выдаче патента, либо другими документами.

25. Қабылданған шағым мына мекенжайы бойынша Комитет кеңсесінің ақпаратты есепке алу журналында тіркеледі: Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13 А блок, байланыс телефондары: 8 (7172) 74-06-64. Шағым берген тұтынушыға күні мен уақыты, шағымды қабылдаған лауазымды адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беру шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Шағымның қаралу барысы туралы ақпаратты мына мекенжай бойынша Комитет кеңсесінің лауазымды адамынан алуға болады: Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13 А блок, байланыс телефондары: 8 (7172) 74-06-64.
Шағымдарды қарау «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңында көзделген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
26. Байланыс деректері:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті: 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі. 8, 13 А блок, интернет-ресурс: www.intellkaz.kz, байланыс телефондары: 8 (7172) 74-06-64.
«Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің
патент қабілеттілігін мемлекеттік сынау»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.02.2013 N 84 Қаулысымен.
Келіп түскен күні
(21) Мемлекеттік тіркеу №
(22) Берген күні
Басымдық
Селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беру туралы ӨТІНІШ
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің «Ұлттық зияткерлік меншік институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы РМК-на
010000, Астана қаласы, Сол жағалау, Министрліктер үйі, Орынбор к-сі, 8,
18 В кіреберіс
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтініш берушінің (өтініш берушілердің) атына Қазақстан Республикасының патентін беруді өтінемін (өтінеміз (71) Өтініш беруші (лер):
(толық аты немесе атауы және тұратын жері немесе орналасқан орны көрсетіледі. Өтініш беруші авторлардың тұратын жері туралы деректер (72) коды бар бағанмен қатар бағанда келтіріледі.
ДЗМҮ SТ.3 стандарты бойынша елдің коды (егер ол белгіленген болса)
ҰЗМИ-ға өтініш берген күнге қарағанда ерте болатын күн бойынша басымдылық уақыты сұратылған кезде ғана толтырылады.
Селекциялық жетістік басымдығын мынадай күн бойынша белгілеуді өтінемін (өтінеміз):
- Халықаралық конвенцияға қатысушы елде бірінші өтініш(тер) берілген күн бойынша (Заңның 7-бабының 2-тармағы)
- Мемкомиссияға пайдалануға рұқсат беруге өтініщтің түсуі (Заңның 4-бабының 2-тармағы)
Бірінші өтініштің немесе пайдалануға рұқсат беру өтінішінің №
Сұратылатын басымдық күні
ДЗМҮ SТ.3 беру елінің коды
Өтінішті қарау сатысы
Селекциялық жетістік қандай атаумен тіркелді
Мен (біз) бірінші өтінішпен берілген материал осы сортты (тұқымды) білдіретінін және осы өтінішке сәйкес келетінін мәлімдеймін (міз)
Тегі, түрі_____________________________________________________________________
мемлекеттік немесе орыс тіліндегі атауы)
______________________________________________________________________________
(латынша атауы)
Ұсынылатын атау
Селекциялық нөмір
Селекциялық жетістіктер мына елде (дерде) шығарылды
Сорт (тұқым) сатуға ұсынылды ма немесе сатылды ма
Өтініш берілген елде: - жоқ - иә алғашқы рет мынадай атаумен
Сорт (тұқым) сатуға ұсынылды ма
немесе сатылды ма:
Басқа елдерде: - жоқ - иә
- алғашқы рет мынадай атаумен -
(98) Хат-хабар алмасу үшін мекен-жай (толық пошталық мекен-жай) Телефон: факс:
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (толық аты, уәкілетті органда тіркелген нөмірі) немесе өтініш берушінің (берушілердің) өкілі (толық аты немесе атауы)
Қоса тіркелетін құжаттардың тізбесі
1 дана. дағы п. саны
Дана саны
Өтінішті беру және патентті алу (құжатты ұсынбай) құқығының пайда болуына негіз:
Өтініш беруші жұмыс беруші болып - табылады және Заңның 5-бабының 1-тармағының шарттары сақталады
жұмыс берушінің немесе оның
- құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
- автордың немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
- мұрагерлік құқығы
- өтінішке қосымша
(ҰЗМИ мөр қоятын жер)
- селекциялық жетістік сауалнамасы
- фотосурет
- түрлі-түсті слайдтар
- бұрын жасалған сату туралы ақпарат
- өтініш бергені үшін ақы төлегені туралы
- ақының мөлшерін азайту үшін негіздеме бар екенін растайтын құжат
- бірінші өтініштің(тердің) көшірмесі (конвенциялық басымдық сұратқан кезде)
- өтінішті мемлекеттік немесе орыс тіліне аудару
патенттік сенім білдірілген адамның немесе өкілдің өкілеттігін растайтын сенімхат
- басқа құжат (көрсету керек)
(72) Автор(лар) (толық Т.А.Ә. көрсетіледі
Ел атауын және белгілі болса, оның ДЗМҮ SТ.3 стандарты бойынша кодымен қоса тұратын жерінің толық пошталық мекен-жайы
Өтініш беруші(лер) автордың(лардың) және/немесе патент алу құқығын басқаға берген автордың (лардың) қолы (дары)
Мен(біз)_______________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Өтініш материалдарын және патентті жариялау кезінде мені (бізді) автор(лар) ретінде атамауды өтінемін (өтінеміз)
Автордың (лардың) қолы (дары):
Патентті алуға құқықты басқаға берген автордың құқықтық мирасқоры (толық аты немесе атауы, тұратын жері немесе орналасқан орны, қолы, күні (заңды тұлға атынан қол қою кезінде басшының қолы мөрмен бекітіледі):
Мен (біз) менде (бізде) бар мәліметтер бойынша өтінішті қарау үшін қажетті және осы өтініш пен қосымшаларға енгізілген ақпарат түпкілікті және дұрыс болып табылатынын мәлімдеймін (міз). Мен (біз) үлгілер тиісті жолмен алынғандығын және селекциялық жетістіктің көрнекі іріктелуі болып табылатынын растаймын (мыз)
Қолы
өтініш берушінің (лердің) немесе патенттік сенім білдірілген адамның қолы (дары), қол қойылған күн (заңды тұлға атынан қол қою кезінде басшының қолы мөрмен бекітіледі)
«Ауыл шаруашылық өсімдіктерінің
патент қабілеттілігін мемлекеттік сынау»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Кесте. Сапа және тиімділік көрсеткіштерінің мәндері
Сапа және қол жетімділік көрсеткіштері
Көрсеткіштің нормативтік мәні
Кейінгі жылы көрсеткіштің нысаналы мәні
Есепті жылдағы көрсеткіштің ағымдағы мәні
1
2
3
4

25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета информации канцелярии Комитета по адресу: город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 13 А, контактный телефон: 8 (7172) 74-06-64. Подтверждением принятия жалобы является выдача потребителю, подавшему жалобу, талона с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу.
Информацию о ходе рассмотрения жалобы можно получить у должностного лица канцелярии Комитета по адресу: город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 13 А, контактный телефон: 8 (7172) 74-06-64.
Рассмотрение жалоб осуществляется в порядке и сроки, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
26. Контактные данные:
Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан: 010000, город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 13 А, интернет-ресурс: www.intellkaz.kz, контактный телефон: 8 (7172) 74-06-64.
Приложение 1
к Стандарту государственной услуги
"Государственное испытание
сельскохозяйственных растений
на патентоспособность"
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.02.2013 № 84.
Дата поступления
(21)№ государствен-
ной
регистрации
(22) Дата
подачи
Приоритет
ЗАЯВЛЕНИЕ                        В РГП на праве хозяйственного
о выдаче патента                 ведения "Национальный институт
Республики Казахстан             интеллектуальной собственности"
на селекционное достижение       Комитета по правам интеллектуальной                                   собственности Министерства юстиции
Республики Казахстан
010000, г. Астана, Левобережье, Дом Министерств,
ул. Орынбор, 8, подъезд 18 В
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим)
выдать патент Республики Казахстан на имя
заявителя(ей) (71) Заявитель(и):
(указывается полное имя или наименование и
местожительство или местонахождение. Данные о
местожительстве авторов-заявителей приводятся в
графе, рядом с графой с кодом (72)
Код страны по
стандарту ВОИС
ST.3 (если он
установлен)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более
ранней, чем дата подачи заявки в НИИС
Прошу (просим) установить приоритет селекционного достижения по
дате:
подачи первой(ых) заявки(ок) в стране-участнице Международной
конвенции (п.2 ст.7 Закона)
поступления заявки на допуск к использованию в госкомиссию
(п.2 ст.4 Закона)
№ первой заявки или
заявки на допуск к
использованию
Дата
испрашиваемо-
го
приоритета
(33) Код
страны
подачи по
ST.3 ВОИС
Стадия
рассмот-
рения
заявки
Под каким
названием
зарегистриро-
вано
селикционное
достижение
Я (мы) заявляю (ем), что материал, переданный с первой заявкой,
представляет данный; сорт (породу) и соответствует настоящей заявке
Род, вид
____________________________________________________________________
(название на государственном или русском языке)
____________________________________________________________________
(латинское название)
Предлагаемое наименование
Селекционный номер
Селекционное достижение выведено в стране
(ax) _________________________________________________
Предлагался ли сорт (порода) к
продаже или продавался:
В стране подачи заявки: - нет - да
Впервые __________________ под
названием _____________________
Предлагался ли сорт
(порода) к продаже или
продавался:
В других странах:
- нет - да
Впервые _____________ под
названием _______________
(98) Адрес для переписки (полный почтовый адрес)
Телефон:                     факс:
(74) Патентный поверенный (фамилия, имя, отчество, регистрационный
номер) или представитель заявителя (заявителей)
Перечень прилагаемых
документов
Кол-во
л.
в 1
экз.
Кол-во
экз.
Основание для
возникновения права на
подачу заявки и получение
патента (без представления
документа):
заявитель является
работодателем и соблюдены
условия п. 2 ст. 5 Закона
переуступка права
работодателем или его
правопреемником
переуступка права
автором или его
правопреемником
право наследования
приложение к заявлению
анкета селекционного
достижения
фотографии
цветные слайды
информация о ранее
произведенной продаже
документ об оплате
подачи заявки
документ, подтверждающий
наличие оснований для
уменьшения размера оплаты
копия(и) первой(ых)
заявки(ок) (при испрашивании
конвенционного приоритета)
(место для штампа НИИС)
перевод заявки на
государственный или русский
язык
доверенность,
удостоверяющая полномочия
патентного поверенного или
представителя
другой документ
(указать)
(72) Автор(ы)
Полный
почтовый адрес
Подпись(и)
(указывается полные Ф.И.О.)
место
жительства,
включая
наименование
страны и ее
код по
стандарту ST.3
ВОИС, если он
установлен
автора(ов)-заявнтеля(ей)
и/или автора(ов),
переуступившего(их) право
на получение патента
Я (мы) _____________________________________________________________
(Ф.И.О.)
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора(ов) при публикации
материалов заявки Подпись(и) автора(ов):
Правопреемник автора, переуступивший право на получение патента
(полное имя или наименование, местожительство или местонахождение,
подпись, дата (при подписании от имени юридического лица подпись
руководителя скрепляется печатью):
Я (мы) заявляю(ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям
информация, необходимая для рассмотрения заявок и внесенная в
настоящее заявление и в приложения, является окончательной и
правильной. Я (мы) подтверждаю(ем), что образцы получены должным
образом и представляют репрезентативную выборку селекционного
достижения.
Подпись
подпись(и) заявителя(ей) или патентного поверенного, дата подписания
(при подписании от имени юридического лица подпись руководителя
скрепляется печатью)
Приложение 2
к Стандарту государственной услуги
"Государственное испытание
сельскохозяйственных растений
на патентоспособность"
Таблица. Значения показателей качества и эффективности
Показатели качества и
эффективности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя
в
последующем
году
Текущее
значение
показателя
в отчетном
году
1
2
3
4

1. Уақытылылық
1.1. Құжатты өткізген сәттен бастап қызметті белгіленген мерзімде көрсету жағдайларының % (үлесі)
2. Сапа
2.1. Қызмет көрсету үдерісінің сапасына қанағаттанған тұтынушылар % (үлесі)
3. Қол жетімділік
3.1. Қызметтің көрсету тәртібі туралы сапа мен ақпаратқа қанағаттанған тұтынушылар % (үлесі)
3.2. Электронды форматта қол жетімді ақпарат қызметінің % (үлесі)
4. Шағымдану үдерісі
4.1. Шағымданудың қолданыстағы тәртібіне қанағаттанған тұтынушылар % (үлесі)
5. Сыпайылық
5.1. Персоналдың сыпайылығына канағаттанған тұтынушылар % (үлесі)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 мамырдағы
№ 485 қаулысымен
бекітілген
«Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің
шаруашылыққа пайдалылығын мемлекеттік сынау»
мемлекеттік қызметі стандарты 1. Жалпы ережелер
1. «Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің шаруашылыққа жарамдылығын мемлекеттік сынау» мемлекеттік қызметін (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет) Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 17 В блогы 510 кабинет мекенжайы бойынша Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын сынау жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемкомиссия) көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет: «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңының 3-бабының 3) тармағы, «Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 қаңтардағы Заңының 4-бабының 8) тармақшасы, «Ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сорттық сынақтан өткізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы  28 тамыздағы № 780 қаулысы және «Сорттың патент қабілеттілігі мен  шаруашылыққа пайдалылығы мемлекеттік сынақтың немесе өтініш берушінің  деректері бойынша бағаланатын өсімдіктердің тектері мен түрлерінің  тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 сәуірдегі № 337 қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.minagri.kz интернет-ресурсында орналастырылады.
5. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесіне сортты енгізу туралы тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бұйрығының көшірмесін немесе сортты одан әрі сынақтан алудың негіздемесі бар Мемкомиссияның қорытындысын қағаз тасығышта беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет сорттың шаруашылық пайдалылығын сынауға өтінім берген жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - тұтынушы) көрсетіледі.

1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в
установленный срок с момента сдачи
документа
2. Качество
2.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных качеством процесса
предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке
предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг информации,
которые доступны в электронном
формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных существующим
порядком обжалования
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2011 года № 485
Стандарт
государственной услуги
"Государственное испытание сельскохозяйственных растений на
хозяйственную полезность"
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Государственное испытание сельскохозяйственных растений на хозяйственную полезность" (далее - государственная услуга) оказывается Государственной комиссией по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур (далее - Госкомиссия) по адресу: город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 17 В, кабинет 510.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга оказывается на основании пункта 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений", подпункта 8) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве", постановления Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2008 года № 780 "Об утверждении Правил проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений" и постановления Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 2010 года № 337 "Об утверждении перечней родов и видов растений, по которым патентоспособность и хозяйственная полезность сорта оцениваются по данным государственного испытания или заявителя".
4. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан www.minagri.kz.
5. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача копии приказа уполномоченного органа в области семеноводства о включении сорта в Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, либо заключение Госкомиссии на бумажном носителе с обоснованием снятия сорта с дальнейшего испытания.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам, которые подали заявку на испытание сорта на хозяйственную полезность (далее - потребитель).

7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) Мемкомиссия мемлекеттік қызметті мынадай мерзімде көрсетеді:
- ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттарын өтініш берушінің деректері бойынша сынақтан өткізу және бағалау кезінде - өтінім берген сәттен бастап бір жылға дейін;
- ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттарын мемлекеттік сорттық сынақтау деректері бойынша сынау және бағалау кезінде - өтінім берген сәттен бастап үш жылдан (екі вегетациялық кезең) кем емес;
2) тұтынушы жүгінген күні сол жерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті алуға дейінгі күтудің рұқсат етілген ең көп уақыты - 30 минуттан көп емес;
3) құжаттарды алу кезінде күтудің рұқсат етілген ең көп уақыты - 30 минуттан көп емес.
8. Мемкомиссия мемлекеттік қызметті тегін көрсетеді.
9. Мемлекеттік қызмет демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызмет күтуге және қажетті құжаттарды әзірлеуге қолайлы жағдай жасалған (құжаттар толтырылатын орын, қажетті құжаттардың тізімі және оларды толтыру үлгілері бар стендімен жабдықталған) Мемкомиссияның ғимаратында көрсетіледі.
Мүмкіндіктері шектеулі тұтынушылар үшін пандустар мен лифтер қарастырылады.
2.Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушы Мемкомиссияға мына  құжаттардан тұратын өтінімді ұсынады:
1) осы Стандарттың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі өтінішті (бұдан әрі - өтініш);
2) сорттың сипаттамасы;
3) ғылыми кеңес хаттамасынан көшірме (ғылыми ұйымдар үшін);
4) сорттың фотосуреттері;
5) тұқымдардың үлгілері.
12. Өтінім бланкін Мемкомиссия кеңсесі береді, оның сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.minagri.kz, интернет-ресурсында «нормативтік құқықтық актілер» бөлімінде орналастырылады.
13. Мемлекеттік қызметті алу үшін қажетті құжаттар мына мекенжай бойынша Мемкомиссияның кеңсесіне тапсырылады: Астана қаласы, Орынбор көш., 8, 17 блок, 510 кабинет.
14. Тұтынушыға:
1) құжаттардың қабылдану нөмірі мен күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса беріліп отырған құжаттардың аттары мен саны;
4) мемлекеттік қызметті алатын күні (уақыт) және құжаттар берілетін орын;
5) өтінішті қабылдаған Мемкомиссияның лауазымды адамының аты, әкесінің аты, тегі көрсетіле отырып, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
15. Өтініш берілген сортқа қатысты шешім жөніндегі жазбаша хабарлама тұтынушыға пошта арқылы (өтініш берушінің интернет-ресурсы болған жағдайда- электронды пошта арқылы) жіберіледі немесе тұтынушы өзі келгенде тұтынушының жеке басын куәландыратын құжатты немесе оны алуға арналған сенімхатты көрсеткенде қолма-қол беріледі.

7. Сроки оказания государственной услуги:
1) Госкомиссия оказывает государственную услугу в следующие сроки:
- при проведении испытаний и оценки сортов сельскохозяйственных растений по данным заявителя - до одного года с момента подачи заявки;
- при проведении испытаний и оценки сортов сельскохозяйственных растений по данным государственного сортоиспытания - не менее трех лет (два вегетационных периода) с момента подачи заявки;
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения потребителя - не более 30 минут;
3) максимально допустимое время ожидания при получении документов - не более 30 минут.
8. Госкомиссией государственная услуга оказывается бесплатно.
9. Государственная услуга оказывается в рабочие дни, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Государственная услуга оказывается в здании Госкомиссии, в котором создаются приемлемые условия для ожидания и подготовки необходимых документов (места для заполнения документов оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения).
Для обслуживания потребителей, с ограниченными возможностями предусматриваются пандусы и лифты.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги потребитель представляет в Госкомиссию заявку, включающую:
1) заявление установленного образца, по форме согласно приложению 1 к настоящему Стандарту (далее - заявление);
2) описание сорта;
3) выписку из протокола ученого совета (для научных организаций);
4) фотографию сорта;
5) образцы семян.
12. Бланк заявления выдается в канцелярии Госкомиссии, форма которого также размещается на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан - www.minagri.kz, в разделе "нормативные правовые акты".
13. Документы, необходимые для получения государственной услуги, сдаются в канцелярию Госкомиссии по адресу: город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 17 В, кабинет 510.
14. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема документов;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица Госкомиссии, принявшего заявление.
15. Письменное уведомление касательно принятого решения по отношению к заявленному сорту направляется потребителю по почте (в случае наличия у потребителя интернет-ресурсов - по электронной почте) либо при личном посещении нарочно при предъявлении документа, удостоверяющего личность потребителя, или доверенности на его получение.

16. Егер мемлекеттік қызметті көрсетуден осы Стандарттың 11-тармағында көзделген құжаттарды толық тапсырылмаса немесе дұрыс емес құжаттар тапсырылған жағдайда бас тартылады.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде Комитеттің және сараптау ұйымының уәкілетті лауазымды адамдары мына қағидаларды басшылыққа алуы тиіс:
1) кішіпейілділік танытуы, өзінің лауазымдық жағдайын алға тартпау және пайдаланбау;
2) сыпайы және әдепті болу;
3) көрсетілетін мемлекеттік қызмет туралы толық ақпарат беру;
4) тұтынушы құжатының мазмұны туралы ақпараттың сақталуын, қорғалуын және құпиялылығын қамтамасыз ету;
5) тұтынушы белгіленген мерзімде ала алмаған құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс нәтижесі
18. Тұтынушыларға мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелері осы стандарттың 2-қосымшасына сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Мемкомиссияның жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтің сапа және тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Мемкомиссияның әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі туралы ақпаратты тұтынушыға мына мекенжай бойынша Мемкомисияның заң қызметінің маманы түсіндіреді: Ауыл шаруашылығы сорттарын сынау жөніндегі мемлекеттік комиссия: 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 17 В блог, 510 кабинет, e-mail: goskomkz@mаil.ru, байланыс телефоны: 8 (7172) 50-26-10.
21. Егер тұтынушы мемлекеттік қызмет нәтижесіне қанағаттанбаса, шағымды жазбаша түрде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің атына жібере алады.
Шағымдар мына мекенжай бойынша Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кеңсесінде жазбаша түрінде пошта арқылы немесе қолма-қол қабылданады: Астана қаласы, Кенесары көшесі, 36, байланыс телефоны: 8 (7172) 555-763.
22. Дөрекі қызмет көрсетілген жағдайда шағым Мемкомиссия төрағасының атына демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндері 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін беріледі.
23. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда тұтынушының заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағымдар жазылған хабарламалардың көшірмесімен немесе басқа құжаттармен бірге жазбаша түрде пошта арқылы, электронды пошта немесе қолма-қол Мемкомиссияның кеңсесінде қабылданады.
25. Қабылданған шағым мекенжайы осы Стандарттың 1-тармағында көрсетілген Мемкомиссия кеңсесінің ақпаратты есепке алу журналына тіркеледі. Шағым берген тұтынушыға тіркелген күні мен уақыты, шағымды қабылдаған лауазымды адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беру шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Шағымның қаралу барысы туралы ақпаратты Мемкомиссия кеңсесінің лауазымды адамдарынан алуға болады.

16. В предоставлении государственной услуги отказывается в случаях, если не представлены документы, предусмотренные пунктом 11 настоящего Стандарта, либо представлены недостоверные документы.
3. Принципы работы
17. При оказании государственной услуги уполномоченные должностные лица Госкомиссии должны руководствоваться следующими принципами:
1) проявлять скромность, не подчеркивать и не использовать свое должностное положение, в том числе при получении транспортных, сервисных и иных услуг:
2) быть вежливыми и корректными;
3) предоставлять исчерпывающую информацию об оказываемой государственной услуге;
4) обеспечить сохранность, защиту и конфиденциальность информации о содержании документов потребителя;
5) обеспечить сохранность документов, которые потребитель не получил в установленные сроки.
4. Результаты работы
18. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и эффективности в соответствии с приложением 2 к настоящему Стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственной услуги, по которым оценивается работа Госкомиссии, ежегодно утверждаются приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. Информацию о порядке обжалования действий (бездействия) Госкомиссии потребителю разъясняет специалист юридической службы Госкомиссии по адресу: Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур: 010000, город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 17 В, кабинет 510, e-mail: goskomkz@mаil.ru, контактный телефон: 8 (7172) 50-26-10.
21. Если потребитель не будет удовлетворен результатом государственной услуги, потребитель может направить жалобу в письменном виде на имя Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
Жалобы принимаются в письменном виде по почте или нарочно в канцелярии Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по адресу: город Астана, ул. Кенесары, 36, контактный телефон: 8 (7172) 555-763.
22. В случаях некорректного обслуживания жалоба подается на имя председателя Госкомиссии, в рабочие дни, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
23. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги потребитель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалобы принимаются в письменном виде по почте, электронной почте либо нарочно в канцелярии Госкомиссии, с приложением копии письменных уведомлений либо другими документами.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета информации канцелярии Госкомиссии, адрес которой указан в пункте 1 настоящего Стандарта. Подтверждением принятия жалобы является выдача потребителю, подавшему жалобу, талона с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу.
Информацию о ходе рассмотрения жалобы можно получить у должностных лиц канцелярии Госкомиссии.

Шағымдарды қарау «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңында көзделген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
26. Байланыс деректері:
Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын сынау жөніндегі мемлекеттік комиссия: 010000, Астана қаласы, Орынбор көш. 8, 17 В блок, 510 кабинет, e-mail: goskomkz@mail.ru, байланыс телефондары: 8 (7172) 50-26-10.
«Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің
шаруашылыққа пайдалылығын мемлекеттік сынау»
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
ҚР АШМ Ауыл шаруашылығы
дақылдарының сорттарын сынау
жөніндегі мемлекеттік комиссия
(010000, Астана қ., Орынбор көш.,8
Министрліктер үйі, 17 В блог)
Өтініш нөмірі
_____________________
Тіркелу күні
______________________
Селекциялық жетістікті пайдалануға жіберу өтініші
Өтініш беруші (лер)___________________________________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның аты және мекенжайы)
Азаматтығы____________________________________________________________________
Өтініш бойынша хат алмасу мекенжайы
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Телефон______________телефакс________________телекс___________________________
1. Селекциялык жетістік оригинаторының аталуы және %-дық үлесі
_____________________________________________________________________________
____________________Мекенжайы_________________________________________________
Телефон______________телефакс________________телекс___________________________
2. Селекциялык жетістік оригинаторының атауы және %-дық қатысу үлесі
______________________________________________________________________________
____________________Мекенжайы_________________________________________________
______________________________________________________________________________
Телефон_____________телефакс_________________телекс___________________________
Туыс, түр (қазақша атауы)_____________________________________________________
Туыс, түр (латынша атауы)_____________________________________________________
______________________________________________________________________________
Ұсынылып отырған
атауы_________________________________________________________________________
Селекциялық нөмірі
______________________________________________________________________________
Авторы (лары) (егер авторы (лары) өтініш беруші(лер)болып табылмаса
Тегі
Аты
Әкесінің аты
Үйінің мекенжайы
Қатысу үлесі, %
Мендегі (біздегі) бар ақпарат бойынша басқа авторлары жоқ
Алдыңғы өтініштер
Тіркелген
Өтініш нөмірі
Сатысы
Қандай атаумен
ел
күні
Қорғауды беруге
Пайдалануға жіберу
Мен(біз) бірінші өтініште берілген материал осы сортты білдіретінін және осы өтінішке сәйкес екендігін мәлімдеймін(дейміз)
Оригинатор ұсынып отырған сынақ өткізу (пайдалану) облыстары
Өтінішке қоса беріліп отырған құжаттар:
- Селекциялық жетістіктің сауалнамасы
- Селекциялық жетістіктің сипаттамасы (№ 301 үлгімен)
- өтінім беру құқығын растайтын құжат (құқық иеленушілер мен делдалдар үшін)
- фотосуреттер
- сортты сынаққа беру туралы Ғылыми кеңес хаттамасынан үзінді
Мен(біз) селекциялық жетістікті шаруашылыққа пайдалылығы бойынша мемлекеттік сынақтан өткізуіңізді өтінемін(міз).
Мен(біз) менде(бізде) бар ақпарат мәліметтері бойынша осы өтінішті қарауға қажетті және осы өтінішке қосымшаға енгізілген мәліметтердің түпкі және дұрыс екендігін мәлімдеймін(міз).
Мен(біз) үлгілердің тиісінше алынғандығын және сорттың түпнұсқа екендігін растаймын(мыз)
Мен(біз) тіркеу сынақтарын және Мемкомиссия мен оның инспектураларының нұсқауы бойынша шаруашылыққа пайдалылығына сынақ жүргізу үшін тұқымның қажетті мөлшерін, сортты сақтауға эталондық үлгісін өтеусіз беруге міндеттенемін.
Өтініш берушінің(лердің) қолы(дары)
____________________     _________________________
____________________     _________________________
____________________     _________________________
____________________     _________________________
____________________     _________________________
____________________     _________________________
Мөр орны ____________________     _________________________
«Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің
шаруашылыққа пайдалылығын мемлекеттік сынау»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Кесте. Сапа және тиімділік көрсеткіштерінің мәндері
Сапа және қол жетімділік көрсеткіштері
Көрсеткіштің нормативтік мәні
Кейінгі жылы көрсеткіштің нысаналы мәні
Есепті жылдағы көрсеткіштің ағымдағы мәні
1
2
3
4

Рассмотрение жалоб осуществляется в порядке и сроки, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
26. Контактные данные:
Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур: 010000, город Астана, ул. Орынбор, 8, блок 17 В, кабинет 510, e-mail: goskomkz@mail.ru, контактные телефоны: 8 (7172) 50-26-10.
Приложение 1
к Стандарту государственной услуги
"Государственное испытание
сельскохозяйственных растений
на хозяйственную полезность"
Государственная
комиссия по сортоиспытанию
сельскохозяйственных культур
МСХ РК
(010000, г. Астана, ул. Орынбор, 8
Дом министерств. Блок 17в)                         Номер заявки
Дата регистрации
ЗАЯВЛЕНИЕ НА ДОПУСК
СЕЛЕКЦИОННОГО ДОСТИЖЕНИЯ
К ИСПОЛЬЗОВАНИЮ
Заявитель (и) ______________________________________________________
(имя юридического или физического лица и адрес)
____________________________________________________________________
Гражданство ________________________________________________________
Адрес для переписки по заявке
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон __________ телефакс ______________ телекс _________________
1. Наименование оригинатора селекционного достижения и доля участия
в %
____________________________________________________________________
___________ Адрес __________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон __________ телефакс ______________ телекс __________________
2. Наименование оригинатора селекционного достижения и доля участия
в %
____________________________________________________________________
___________ Адрес __________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон __________ телефакс ______________ телекс __________________
____________________________________________________________________
Род, вид (русское название) ________________________________________
Род, вид (латинское название) ______________________________________
____________________________________________________________________
Предлагаемое название ______________________________________________
Селекционный номер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Автор(ы) (если автор (ы) не является (ются) заявителем (ями)
Фамилия
Имя
Отчество
Адрес
домашний
Доля
Участия, %
По имеющейся у меня (нас) информации других действительных авторов
нет
Предыдущие заявки
Зарегистриро-
ваны
Номер
заявки
Стадия
Под каким
названием
в стране
дата
На предоставление охраны
На допуск к использованию
Я(мы) заявлявшем), что материал, переданный с первой заявкой,
представляет данный сорт и соответствует настоящей заявке.
Рекомендуемые оригинатором области испытания (использования)
Прилагаемые к заявлению документы заявки:
анкета селекционного достижения
описание селекционного достижения (форма № 301)
документ, подтверждающий право на подачу заявки (для
правопреемников и посредников)
фотографии
выписка из протокола заседания ученого Совета о передаче сорта
на испытание
Я(мы) прошу (просим) провести государственное испытание
селекционного достижения на хозяйственную полезность.
Я(мы) заявляю (ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям
информация, необходимая для рассмотрения заявки и внесенная в
настоящее заявление и в приложения, является окончательной и
правильной.
Я(мы) подтверждаю(ем), что образцы получены должным образом и
представляют репрезентативную выборку сорта.
Я(мы) обязуюсь (емся) безвозмездно предоставлять необходимое
количество семян для проведения регистрационных испытаний и
испытаний на хозяйственную полезность по разнарядкам Госкомиссии и
ее инспектур, а также эталонный образец сорта на хранение.
ПОДПИСЬ(И) ЗАЯВИТЕЛЯ(ЕЙ) _____________________  ___________________
_____________________  ___________________
_____________________  ___________________
_____________________  ___________________
_____________________  ___________________
_____________________  ___________________
_____________________  ___________________
МЕСТО ПЕЧАТИ (ЕЙ)        _____________________  ___________________
Приложение 2
к Стандарту государственной услуги
"Государственное испытание
сельскохозяйственных растений
на хозяйственную полезность"
Таблица. Значения показателей качества и эффективности
Показатели качества и
эффективности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя
в
последующем
году
Текущее
значение
показателя
в отчетном
году
1
2
3
4