"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне газ және газбен жабдықтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 558 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне газ және газбен жабдықтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне газ және
газбен жабдықтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат;, 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат, № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; 2011 жылғы 25 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру және қылмыстық процестегі заңдылықтың кепілдіктерін күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 2 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 29 қаңтарда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 24 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 3 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 1 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 26 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 8 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 5 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне медиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 28 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 18 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 15 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ипотекалық кредит беру және қаржылық қызметтерді тұтынушылар мен инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 сәуірде «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 5 сәуірде «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 25 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам газа и газоснабжения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 558
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам газа и газоснабжения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам газа и газоснабжения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; Закон Республики Казахстан от 18 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшей гуманизации уголовного законодательства и усиления гарантий законности в уголовном процессе", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 24 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 2 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 29 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 26 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 3 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 1 февраля 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 28 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам медиации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 5 февраля 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечного кредитования и защиты прав потребителей финансовых услуг и инвесторов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 18 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 15 февраля 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 25 марта 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 6 апреля 2011 г. и "Казахстанская правда" 5 апреля 2011 г.):

1) мынадай мазмұндағы 147-11-баппен толықтырылсын:
«147-11-бап. Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасын бұзу
1. Газбен жабдықтау жүйелері субъектілерінің тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін пайдаланудың белгіленген технологиялық режимдерін сақтамауы -
лауазымды адамдарға бір жүз елу, заңды тұлғаларға - бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Өздері өндірген шикі газды қайта өңдеу процесінде өндірілген тауарлық газдың меншік иесінің, өндіруші ұлттық оператордың иеліктен шығарылатын тауарлық газды сатып алуға басым құқығын бұзуы -
лауазымды адамдарға бір жүз, заңды тұлғаларға - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Газбен жабдықтау жүйесі объектісі меншік иесінің иеліктен шығарылатын газбен жабдықтау жүйесі объектілерін сатып алуға ұлттық оператордың басым құқығын бұзуы -
лауазымды адамдарға бір жүз, заңды тұлғаларға - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Газбен жабдықтау жүйесі субъектісінің тауарлық және (немесе) сұйытылған газды өндіру, тасымалдау, сақтау, сату және (немесе) тұтыну жөніндегі мәліметтерді ұсынбауы, сол сияқты мәліметтерді белгіленген мерзімдерді бұза отырып беру -
лауазымды адамдарға жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасында белгіленген газбен жабдықтау жүйелері объектілерін пайдалану жөніндегі шектеулерді сақтамау -
лауазымды адамдарға отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасында белгіленген тауарлық және (немесе) сұйытылған мұнай газын сату тәртібін бұзу -
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүзден бір жүз елуге дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүзден жеті жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Кіріс (түсім) алуға әкеп соқтырған осы баптың алтыншы бөлігінде көзделген іс-әрекеттер -
дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кірістің (түсімнің) отыз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кіріс (түсім) деп әкімшілік құқық бұзушылық жасаған дара кәсіпкер немесе заңды тұлға алған кіріс (түсім) пен дара кәсіпкер немесе заңды тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтаған кезде алуға тиіс болған кіріс (түсім) арасындағы айырмашылық түсініледі.»;

1) дополнить статьей 147-11 следующего содержания:
"Статья 147-11. Нарушение законодательства Республики Казахстан
о газе и газоснабжении
1. Несоблюдение субъектами систем газоснабжения установленных технологических режимов эксплуатации объектов единой системы снабжения товарным газом -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста пятидесяти, на юридических лиц - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение собственником товарного газа, произведенного в процессе переработки добытого им сырого газа, производителем преимущественного права национального оператора на приобретение отчуждаемого товарного газа -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, юридических лиц - в размере тысячи месячных расчетных показателей.
3. Нарушение собственником объекта систем газоснабжения приоритетного права национального оператора на приобретение отчуждаемых объектов систем газоснабжения -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на юридических лиц - в размере тысячи месячных расчетных показателей.
4. Непредставление субъектом систем газоснабжения сведений по производству, транспортировке, хранению, реализации и (или) потреблению товарного и (или) сжиженного газа, а равно предоставление сведений с нарушением установленных сроков -
влекут штраф на должностных лиц в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
5. Несоблюдение ограничений по эксплуатации объектов систем газоснабжения, установленных законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
6. Нарушение порядка реализации товарного и (или) сжиженного нефтяного газа, установленного законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей.
7. Действия, предусмотренные частью шестой настоящей статьи, повлекшие получение дохода (выручки), -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц в размере тридцати процентов от дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
Примечание. Под доходом (выручкой), полученным в результате совершения административного правонарушения, понимается разница между доходом (выручкой), полученным индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, совершившим административное правонарушение, и доходом (выручкой), который индивидуальный предприниматель или юридическое лицо должны были получить при соблюдении законодательства Республики Казахстан.";

2) 226-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«226-бап. Газ пайдаланудың қағидалары мен нормаларын бұзу
1. Тауарлық газды газ тұтыну жүйелеріне заңсыз беру -
жеке тұлғаларға - бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейінгі, заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Автогаз құю станцияларында тұрмыстық баллондарды сұйытылған мұнай газымен толтыру -
лауазымды адамдарға бестен онға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сұйытылған мұнай газын қабаттылығы жағынан екі қабаттан жоғары көп пәтерлі тұрғын үйлерде тұрмыстық баллондарда сақтау және пайдалану -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - бестен онға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) 227-баптағы «Газ пайдалану қондырғыларын», «газ пайдалану қондырғысының» деген сөздер «Газ тұтыну жүйелерін», «газ тұтыну жүйесінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 228-бапта «Газ тұтынушы ұйымдар» деген сөздер «Өнеркәсіптік және (немесе) коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар» деген сөздермен, «газ пайдалану қондырғыларын» деген сөздер «өнеркәсіптік және (немесе) коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтыну жүйелерін» деген сөздермен ауыстырылсын»;
5) 229-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«229-бап. Газбен жабдықтау жүйелері объектілерін зақымдау
1. Газбен жабдықтау жүйелерінің объектілерін зақымдау немесе оларды заңсыз орнату, ауыстыру, қосу, сондай-ақ қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі талаптарының өзге де бұзылуы, -
жеке тұлғаларға оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға - жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған, аварияға себеп болуы мүмкін іс-әрекеттер
жеке тұлғаларға он бестен жиырма беске дейінгі, лауазымды адамдарға - отыздан елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - елуден сексенге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады».

2) статью 226 изложить в следующей редакции:
"Статья 226. Нарушение правил и норм использования газа
1. Незаконная подача товарного газа в газопотребляющие системы -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Заправка сжиженным нефтяным газом бытовых баллонов на автогазозаправочных станциях -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц - от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
3. Хранение и использование сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах в жилых многоквартирных домах этажностью более двух этажей -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц - от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
3) в статье 227 слова "газоиспользующих установок", "газоиспользующей установки" заменить словами "газопотребляющих систем", "газопотребляющей системы";
4) в статье 228 слова "газопотребляющей организации" заменить словами "промышленных и (или) коммунально-бытовых потребителей", слова "газоиспользующих установок" заменить словами "газопотребляющих систем промышленных и (или) коммунально-бытовых потребителей";
5) статью 229 изложить в следующей редакции:
"Статья 229. Повреждение объектов систем газоснабжения
1. Повреждение или незаконная установка, перемещение, подключение к объектам систем газоснабжения, а также иные нарушения требований безопасности объектов систем газоснабжения, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, которые могли быть причиной аварии, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на должностных лиц - в размере от тридцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц - в размере от пятидесяти до восьмидесяти месячных расчетных показателей.";

6) 541-баптың бірінші бөлігі «147-10 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші бөліктерінде),» деген сөздерден кейін «147-11,» деген сандармен толықтырылсын;
7) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында:
елу тоғызыншы абзацтағы «(147-бап) уәкілетті лауазымды адамдарының құқығы бар» деген сөздер «(147-бап);» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алпысыншы абзацпен толықтырылсын:
«мұнай және газ саласындағы уәкілетті органның (147-11-бап) уәкілетті лауазымды адамдарының құқығы бар;».
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж. № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; 2011 жылғы 11 наурызда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 12 наурызда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік мүлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шаруа немесе фермер қожалықтарының қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 сәуірде «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 5 сәуірде «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 25 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 69-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы «жылумен жабдықтауды,» деген сөздерден кейін «газбен жабдықтауды,» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 113-бапта:
1-тармақ «әуе» деген сөзден кейін «, құбыр тасымалы» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ «әуе» деген сөзден кейін «, құбыр тасымалы» деген сөздермен толықтырылсын.
3. «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 20, 23-құжаттар; 2011 ж. № 1, 2-құжат):

6) в части первой статьи 541 после слов "147-10 (частями второй, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой)," дополнить цифрами "147-11,"; 7) подпункт 1) части первой статьи 636 дополнить абзацем шестидесятым следующего содержания:
"уполномоченного органа в области нефти и газа (статья 147-11);".
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № и, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного имущества", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 11 марта 2011 г. и "Казахстанская правда" 12 марта 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 24 марта 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности крестьянских или фермерских хозяйств", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 марта 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 25 марта 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 6 апреля 2011 г. и "Казахстанская правда" 5 апреля 2011 г.):
1) в подпункте 2) пункта 2 статьи 69 после слова "теплоснабжения," дополнить словом "газоснабжения,";
2) в статье 113:
в пункте 1 после слова "воздушного" дополнить словом ", трубопроводного";
в пункте 2 после слова "воздушного" дополнить словом ", трубопроводного".
3. Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст. 62; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 20, 23; 2011 г., № 1, ст. 2):

1) 4-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы шикі және (немесе) тауарлық газды сақтау, тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану жөніндегі;»;
2) 7-1-баптың 1-тармағында:
«және газ» деген сөздер алып тасталсын;
«байланысы» деген сөзден кейін «, сондай-ақ «Газ және газбен жабдықтау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, газ» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 14-баптың 1-тармағының 18-1)тармақшасында:
«облыстардағы» деген сөзден кейін «газ тарату жүйелерін,» деген сөздермен толықтырылсын;
«, газ тарату» деген сөздер алып тасталсын.
4. «Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 9-10, 46-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж. № 1, 2-құжат):
мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
«2-1-бап. Осы Заңның қолданылу саласы
1. Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында әрекет етеді және тауар биржалары қызметінің және биржалық сауданы жүзеге асыру процесінде туындайтын қатынастарға қолданылады.
2. Тауар биржалары арқылы сұйытылған мұнай газын сату ерекшеліктері «Газ және газбен жабдықтау туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленеді.».
5. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 12, 60-құжат; 2011 ж. № 1, 2-құжат):
1) 1-бапта:
88) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«табиғи газ - басым түрде құрамында өзге де көмірсутек және көмірсутек емес газдар бар метаннан тұратын, мұнай-газ кен орындарының газ кен шоғырлары немесе газ бүркемелері түрінде газ тәрізді күйде қабаттық жағдайда тұрған көмірсутек газы;»;
111) тармақшадағы «табиғи газдан» деген сөздер «табиғи және (немесе) ілеспе газдан» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 86-бапта:
1-тармақтағы «мұнай-газ кен орындарын» деген сөздер «көмірсутек шикізаты кен орындарын» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы «Көмірсутекті кен орнын» деген сөздер «Көмірсутек шикізаты кен орнын» деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 2) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) подпункт 2) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2) по хранению, транспортировке сырого и (или) товарного газа по магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок;";
2) в пункте 1 статьи 7-1:
слова "и газа" исключить;
дополнить словами ", а также газа, с учетом особенностей, установленных законом Республики Казахстан "О газе и газоснабжении"";
3) в подпункте 18-1) пункта 1 статьи 14:
после слов "планы развития" дополнить словами "газораспределительных систем,";
слово ", газораспределительных" исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 9-10, ст. 46; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2):
дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Сфера действия настоящего Закона
1. Настоящий Закон действует на территории Республики Казахстан и распространяется на отношения, возникающие в процессе деятельности товарных бирж и осуществления биржевой торговли.
2. Особенности реализации сжиженного нефтяного газа через товарные биржи устанавливаются Законом Республики Казахстан "О газе и газоснабжении".".
5. В Закон Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 12, ст. 60; 2011 г., № 1, ст. 2):
1) в статье 1:
подпункт 88) изложить в следующей редакции:
"88) природный газ - углеводородный газ, в Пластовых условиях находящийся в газообразном состоянии в виде газовых залежей или газовой шапки нефтегазовых месторождений, состоящий преимущественно из метана с содержанием иных углеводородов и неуглеводородных газов;";
в подпункте 111) после слов "образованные из природного" дополнить словами "и (или) попутного";
2) в статье 86:
в пункте 1 слова "нефтегазовых месторождений" заменить словами "месторождений углеводородного сырья";
в пункте 6 слова "углеводородного месторождения" заменить словами "месторождения углеводородного сырья".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 2) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2013 года.
Президент
Республики Казахстан