Теңiзде жүзу кiтапшасының, дипломдарды растаудың үлгiсiн, оларды ресiмдеу, беру, мерзiмiн ұзарту, сондай-ақ алып қою қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 797 Қаулысы. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 901 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 156 бұйрығы.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.08.2013 863 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.08.2013  863 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 623 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі);
3) дипломды растау үлгісі;
4) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.08.2013  863 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
5) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 623 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі);
6) Дипломдарды растауды ресімдеу, беру, мерзімін ұзарту, сондай-ақ алып қою қағидасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.08.2013 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.08.2015 № 623 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мынадай шешімдерінің күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының теңізшісі паспортының үлгісін (сипаттамасы) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 22 тамыздағы № 941 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 28, 317-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы теңізшісінің паспортын ресімдеу, беру, оның мерзімін ұзарту, сондай-ақ алып қою ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 қарашадағы № 1134 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 42, 572-құжат).

Об утверждении образца мореходной книжки, подтверждения дипломов, Правил их оформления, выдачи, продления, а также изъятия
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 797. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 156.
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 27.08.2013 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) исключен постановлением Правительства РК от 27.08.2013 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования);
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 623 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
3) образец подтверждения диплома;
4) исключен постановлением Правительства РК от 27.08.2013 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования);
5) утратил силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 623 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
6) Правила оформления, выдачи, продления, а также изъятия подтверждения дипломов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.08.2013 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 10.08.2015 № 623 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу следующие решения Правительства Республики Казахстан:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2002 года № 941 "Об утверждении образца паспорта моряка Республики Казахстан (описание)" (САПП Республики Казахстан, 2002 год, № 28, ст. 317);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2005 года № 1134 "Об утверждении Правил оформления, выдачи, продления, а также изъятия паспортов моряка Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 год, № 42, ст. 572).

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 шілдедегі
№ 797 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының теңізшісі жеке куәлігінің үлгісі
Ескерту. Үлгі алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.08.2013 № 863 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 шілдедегі
№ 797 қаулысымен
бекітілген
Теңізде жүзу кітапшасының үлгісі
Ескерту. Үлгінің күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 623қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 шілдедегі
№ 797 қаулысымен
бекітілген
Дипломды растау үлгісі
Қазақстан Республикасының
Елтаңбасы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
1995 ЖЫЛҒЫ ТҮЗЕТУЛЕРІМЕН
1978 ЖЫЛҒЫ ТЕҢІЗШІЛЕР
ДАЯРЛАУ ЖӘНЕ ДИПЛОМДАУ
ЖӘНЕ ВАХТАНЫ АТҚАРУ
ТУРАЛЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ
КОНВЕНЦИЯНЫҢ ЕРЕЖЕЛЕРІ
НЕГІЗІНДЕ ДИПЛОМДЫ ТАНУДЫ
КУӘЛАНДЫРАТЫН РАСТАУ
ENDORSEMENTS ATTESTING THE ISSUE OF A CERTIFICATE UNDER THE PROVISIONS OF THE INTERNATIONAL CONVENTION
ON STANDARDS OF TRAINING, CERTIFICATION AND
WATCHKEEPING FOR
SEAFARERS, 1978, AS AMENDED
IN 1995
_________________ портының теңіз әкімшілігі (иесінің тегі) _______________________ уәкілетті органы (мемлекет) берген немесе оның атынан берілген № ___ дипломды жоғарыда көрсетілген түзетулерімен Конвенцияның I/10 ережесінің талаптарына сәйкес куәландырады және заңды иесіне төмендегі функцияларды көрсетілген деңгейде __________ дейінгі немесе екінші жағында көрсетілуі мүмкін осы растаудың қолданылу мерзімінің ұзартылуы өткен күнге дейін кез келген көрсетілген шектеулер ескеріле отырып орындауға рұқсат етіледі.
he administration of port ______________ certifies that Certificate № ________. issued to __________________________ by or on behalf of the Government of _____________________ is duly recognized in accordance with the provisions of regulation I/10 of the above Convention, as amended, and the lawful holder is authorized to perform the following functions, at the levels specified, subject to any limitations indicated until ____________________ or until the date of expiry of any extension of the validity of this endorsement as may be shown overleaf:
ФУНКЦИЯЛАР FUNCTION
ДЕҢГЕЙ
LEVEL
ШЕКТЕУЛЕР (егер бар болса)
LIMITATIONS APPLYING (if any)
Осы растаудың заңды иесі мынадай лауазымда немесе кемелердің экипаждарын қауіпсіз жинақтауға қатысты Қазақстан Республикасының қолданылатын талаптарында көрсетілген лауазымдарда қызмет ете алады:
The lawful holder of this endorsement may serve in the following capacity or capacities specified in the applicable safe manning requirements of the Republic of Kazakhstan.
ЛАУАЗЫМ /
CAPACITY
ШЕКТЕУЛЕР (егер бар болса)
LIMITATIONS APPLYING (if any)
№ растау / Endorsement № _________
берілген (күні) / issued on _____________
Тиісті түрде уәкілеттік берілген
лауазымды адамның қолы /
______________ Signature of duly authorized official
(М.О.) Тиісті түрде уәкілеттік берілген
(Official Seal) лауазымды адамның тегі /
______________ Name of duly authorized official
Осы растаудың түпнұсқасы Конвенцияның I/2 ережесінің 9-тармағына сәйкес кемеде болуы тиіс.
The original of this endorsement must be kept available in accordance with Regulation I/2 paragraph 9 of the Convention while serving on a ship.
Диплом иесінің туған күні / Date of birth of the holder of certificate________________
Подпись владельца диплома / Signature of the certificate_______________
___________
Диплом иесінің фотосуреті/ | Өлшемі |

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2011 года № 797
Образец мореходной книжки
Сноска. Образец утратил силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 623 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2011 года № 797
Образец подтверждения диплома
Герб
Республики
Казахстан
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
ПОДТВЕРЖДЕНИЕ, УДОСТОВЕРЯЮЩЕЕ
ПРИЗНАНИЕ ДИПЛОМА НА ОСНОВАНИИ
ПОЛОЖЕНИЙ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНВЕНЦИИ
О ПОДГОТОВКЕ И ДИПЛОМИРОВАНИИ
МОРЯКОВ И НЕСЕНИИ ВАХТЫ 1978 ГОДА,
С ПОПРАВКАМИ 1995 ГОДА
ENDORSEMENTS ATTESTING THE ISSUE
OF A CERTIFICATE UNDER THE
PROVISIONS OF THE INTERNATIONAL
CONVENTION ON STANDARDS OF
TRAINING, CERTIFICATION AND
WATCHKEEPING FOR SEAFARERS, 1978,
AS AMENDED IN 1995
Морская администрация порта _________________________ удостоверяет, что диплом № _________ выданный (фамилия владельца) _______________________ уполномоченным органом ______________________ (государство) или от его имени, должным образом признается в соответствии с положениями правила I/10 вышеуказанной Конвенции, с поправками, и законному владельцу разрешается выполнять нижеследующие функции на указанных уровнях, с учетом любых указанных ограничений, до ____________ или до даты истечения продления срока действия настоящего подтверждения, которая может быть указана на обороте:
Sea administration of port ______________ certifies that Certificate № ________. issued to __________________________ by or on behalf of the Government of _____________________ is duly recognized in accordance with the provisions of regulation I/10 of the above Convention, as amended, and the lawful holder is authorized to perform the following functions, at the levels specified, subject to any limitations indicated until ____________________ or until the date of expiry of any extension of the validity of this endorsement as may be shown overleaf:
ФУНКЦИИ
FUNCTION
УРОВЕНЬ
LEVEL
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются)
LIMITATIONS APPLYING (if any)
Законный владелец настоящего подтверждения может работать в следующей должности или должностях, указанных в применимых требованиях Республики Казахстан относительно безопасного укомплектования судов экипажами:
The lawful holder of this endorsement may serve in the following capacity or capacities specified in the applicable safe manning requirements of the Republic of Kazakhstan.
ДОЛЖНОСТЬ/CAPACITY
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются)
LIMITATIONS APPLYING (if any)
Подтверждение № / Endorsement № _________
выдано (дата) / issued on _____________
Подпись надлежащим образом
уполномоченного должностного лица/
(М.П.)            ____________ Signature of duly authorized official
(Official Seal)
Фамилия надлежащим образом
уполномоченного должностного лица/
_____________ Name of duly authorized official
Подлинник настоящего подтверждения должен в соответствии с пунктом 9 правила I/2 Конвенции, находиться на судне.
The original of this endorsement must be kept available in accordance with Regulation I/2 paragraph 9 of the Convention while serving on a ship.
Дата рождения владельца диплома / Date of birth of the holder of certificate _____
Подпись владельца диплома / Signature of the certificate ____________________
Фотография владельца диплома /                   _______________
Photograph of the holder of the certificate     |    размер     |

Photograph of the holder of the certificat | 3 х 4 см |
____________
Осы растаудың қолданылу мерзімі ___ ұзартылған / The validity of this endorsement is hereby extended until ____________
____________________________
Тиісті түрде уәкілеттік берілген лауазымды адамның
қолы / Signature of duly authorized official
(М.О.)
(Official Seal)
____________________________
Тиісті түрде уәкілеттік берілген лауазымды адамның тегі/
Name of duly authorized official
Ұзарту мерзімі / Еxtension date _____________________
Осы растаудың қолданылу мерзімі ___ ұзартылған / The validity of this endorsement is hereby extended until ____________
_____________________________
Тиісті түрде уәкілеттік берілген лауазымды адамның қолы/
Signature of duly authorized official
(М.О.)
(Official Seal) ____________________________
Тиісті түрде уәкілеттік берілген лауазымды адамның тегі/
Name of duly authorized official
Ұзарту мерзімі / Еxtension date _____________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 шілдедегі
№ 797 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігін ресімдеу, беру, мерзімін ұзарту, сондай-ақ алып қою қағидасы
Ескерту. Үлгі алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.08.2013 № 863 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 шілдедегі
№ 797 қаулысымен
бекітілген
Теңізде жүзу кітапшасын ресімдеу және беру қағидасы
Ескерту. Қағиданың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 623 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 шілдедегі
№ 797 қаулысымен
бекітілген
Дипломдарды растауды ресімдеу, беру,
мерзімін ұзарту, сондай-ақ алып қою
қағидасы
1. Осы Дипломдарды растауды ресімдеу, беру, мерзімін ұзарту, сондай-ақ алып қою қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабының 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және дипломдарды растауды ресімдеу, беру, мерзімін ұзарту, сондай-ақ алып қою тәртібін айқындайды.
2. Дипломдарды растау:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарына;
2) шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға беріледі.
3. 1978 жылғы Теңізшілерді даярлау мен дипломдау және вахта жұмысын атқару конвенциясына және осы Конвенцияның түзетулеріне (бұдан әрі – ТДДВА) конвенциясына қатысушы басқа мемлекеттер берген дипломдар ТДДВА конвенциясында көзделген жағдайларда және шет мемлекеті берген дипломын тану туралы растауды бере отырып, дипломдарды өзара тану туралы халықаралық келісімдер болған кезде танылады.

|    3х4 см     |
Срок действия настоящего подтверждения продлен до / The validity of this endorsement is hereby extended until ____________
_______________________
Подпись надлежащим образом
уполномоченного должностного лица/
(М.П.)                         Signature of duly authorized official
(Official Seal)
_________________________
Фамилия надлежащим образом
уполномоченного должностного лица/
Name of duly authorized official
Дата продления / Еxtension date _____________________
Срок действия настоящего подтверждения продлен до / The validity of
this endorsement is hereby extended until __________________
________________________
Подпись надлежащим образом
уполномоченного должностного лица/
(М.П.)                         Signature of duly authorized official
(Official Seal)
__________________________
Фамилия надлежащим образом
уполномоченного должностного лица/
Name of duly authorized official
Дата продления / Еxtension date _____________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2011 года № 797
Правила
оформления и выдачи мореходной книжки
Сноска. Правила утратили силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 623 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2011 года № 797
Правила оформления, выдачи, продления,
а также изъятия подтверждений дипломов
1. Настоящие Правила оформления, выдачи, продления, а также изъятия подтверждений дипломов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и определяют порядок оформления, выдачи, продления, а также изъятия подтверждений дипломов.
2. Подтверждения дипломов выдаются:
1) гражданам Республики Казахстан;
2) иностранным гражданам и лицам без гражданства.
3. Дипломы, выданные другими государствами-участниками Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты 1978 года и поправками к этой Конвенции (далее - Конвенция ПДМНВ), признаются в случаях, предусмотренных Конвенцией ПДМНВ и при наличии межгосударственных соглашений о взаимном признании дипломов с выдачей подтверждения о признании диплома, выданного иностранным государством.

4. Шет мемлекеті берген дипломдарды растауды осы Қағиданың 2-тармағында көрсетілген адамдар мынадай құжаттарды ұсына отырып, өтініш жасаған кезде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі – Порттың теңіз әкімшілігі ресімдейді және береді:
осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дипломды растау немесе мерзімін ұзарту туралы өтініш қолмен, анық жазумен немесе жазу құрылғысымен толтырылады, түзетулерге рұқсат етілмейді;
фотосурет 30х40 миллиметр – 2 дана;
теңізшінің жеке куәлігінің немесе теңізшінің паспортының көшірмелері (болған жағдайда);
өтініш берушінің тұлғасын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тұрған жері немесе уақытша тұрған жері бойынша тіркелуі туралы анықтама;
тұруға ықтиярхат көшірмесі және тұрған жері немесе уақытша тұрған жері бойынша тіркелуі туралы анықтама (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшін);
қолданылу мерзімі кемінде алты айдан кейін аяқталатын диплом көшірмесі;
көруге және естуге қатысты жарамдылықты қоса алғанда, мерзімділігі екі жылдан аспайтын денсаулық жағдайы бойынша кемелердегі жұмысқа жарамдығын растайтын құжат көшірмесі. Шетелдік денсаулық жағдайы туралы куәлік және анықтама қабылданбайды;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттік баж төлемін растайтын құжаттың көшірмесі.
Дипломды растаудың қолданылу мерзімі ұзартылған жағдайда бұрын берілген растаудың түпнұсқасы ұсынылады.
Теңіз білім беру мекемелерінің түлектері оқу кезінде тренажерлық дайындықтың өткені туралы өтініш-анықтама ұсынады.
Жоғарыда аталған құжаттардың барлық көшірмелері түпнұсқаларымен бірге салыстыру үшін ұсынылады. Құжаттардың түпнұсқалары салыстырғаннан кейін өтініш берушіге қайтарылады.
5. Жоғарыда аталған құжаттарды ұсынғаннан кейін үміткер біліктілік сынақтарынан өтуге жіберіледі.
6. Біліктілік сынақтарын өткізу үшін ПТӘ Теңіз біліктілік комиссиясын (бұдан әрі – ТБК) құрады. ТБК жұмысына ПТӘ, білім беру мекемелерінің, ғылыми, қоғамдық ұйымдардың және кеме иелерінің қызметкерлері тартылады.
Біліктілік сынақтары сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы уәкілетті орган бекітетін бағдарлама бойынша практикалық емтиханнан өту әдісімен жүргізіледі. Біліктілік сынақтарының қорытындылары бойынша кандидатқа біліктілік сынақтарынан өткені туралы хаттама беріледі.
Біліктілік сынақтарынан өтудің нәтижесі теріс болған жағдайда үміткер күнтізбелік үш ай өткеннен кейін дипломға растауды беруге қайта жүгінуі және біліктілік сынақтардан өтуі мүмкін.
Дипломдарды растауды беру немесе беруден бас тарту туралы шешімді ПТӘ біліктілік сынақтардан өту жөніндегі хаттама негізінде қабылдайды.

4. Подтверждения дипломов, выданных иностранным государством оформляются и выдаются территориальным подразделением уполномоченного органа - Морской администрацией порта (далее - МАП) при обращении лиц, указанных в пункте 2 настоящих Правил, с представлением следующих документов:
заявление о подтверждении или продлении подтверждения диплома по форме согласно приложению к настоящим Правилам, заполняется от руки, разборчивым почерком или на пишущем устройстве, исправления не допускаются;
фотография 30 х 40 миллиметров - 2 штуки;
копия удостоверения личности моряка или паспорта моряка (при наличии);
копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
справка о регистрации по месту жительства или месту временного проживания;
копия вида на жительство и справка о регистрации по месту жительства или месту временного проживания (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
копия диплома с окончанием срока действия не менее чем через шесть месяцев;
копия документа, подтверждающего годность работы на судах по состоянию здоровья, включая годность в отношении зрения и слуха, давностью не более двух лет. Иностранные свидетельства и справки о состоянии здоровья не принимаются;
копия документа, подтверждающего оплату государственной пошлины в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
В случае продления срока действия подтверждения диплома предоставляется оригинал ранее выданного подтверждения.
Выпускники морских учреждений образования представляют заявление-справку о прохождении тренажерной подготовки в период обучения.
Копии вышеперечисленных документов предоставляются вместе с оригиналами для сверки. Оригиналы документов после сверки возвращаются заявителю.
5. После предоставления вышеуказанных документов претендент направляется на прохождение квалификационных испытаний.
6. Для проведения квалификационных испытаний МАП создает - Морскую квалификационную комиссию (далее - МКК). К работе в МКК привлекаются сотрудники МАП, учреждения образования, научных, общественных организаций и судовладельцев.
Квалификационные испытания производятся методом прохождения практического экзамена, программа которого утверждается уполномоченным органом в сфере торгового мореплавания. По итогам квалификационных испытаний кандидату выдается протокол о прохождении квалификационных испытаний.
В случае отрицательного результата прохождения квалификационных испытаний претендент может по истечении трех календарных месяцев повторно обратиться за выдачей подтверждения диплома и пройти квалификационные испытания.
Решение о выдаче или отказе в выдаче подтверждений дипломов принимается МАП на основании протокола о прохождении квалификационных испытаний.

7. Дипломды растау мемлекеттік (немесе орыс) және ағылшын тілдерінде толтырылады.
8. Біліктілік сынақтарынан өтудің оң нәтижесінде дипломдарды растау немесе олардың мерзімін ұзартуды растау үміткердің өтініші қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде және дипломның қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
9. Дипломдарды растау кеме капитаны кеме экипажы мүшесіне төмендегідей ақпарат ұсынған кезде:
экипаж мүшелері дипломға сәйкес өз міндеттерін орындау кезінде олардың құзыретсіздігі, әрекет еткені немесе әрекет етпегені, тәртіптік бұзушылықтар туралы;
теңізде адамдар өміріне, мүліктің сақталуына тікелей қауіп төнген немесе теңіз ортасына залал келтірілген жағдайда ПТӘ алып қояды.
10. Дипломдарға растау расталған дипломның қолданылу мерзімі өткен соң, сондай-ақ осы Қағиданың 9-тармағында көрсетілген жағдайларда күшін жоғалтады.
11. Жоғалғандарының орнына және бүлінген (зақымданған) кезде оларды одан әрі пайдалану үшін жарамсыз ететін жағдайда дипломдардың жаңа растауын беруді ПТӘ дипломдардың бастапқы растауы үшін осы Қағидада белгіленген мерзімде және тәртіппен жүзеге асады.
12. Дипломдардың растауын алып қою кезіндегі әрекет мынадай рәсімдерді қамтиды:
1) дипломдар растауының иесіне оның біліктілік сынақтардан өту кезінде қойылатын талаптарға сай келмейтіндігі туралы, ол алған диплом растауларын ПТӘ-ға тапсырсын және хабарламамен бірге пошта жөнелтілімі арқылы ПТӘ-ға дипломдар растауын жіберсін деген ұсыныспен бір мезгілде хабардар ету;
2) дипломдарды растауды алып қою туралы ақпаратты дерекқорға енгізу;
3) дипломдарды растауды алып қою туралы ақпаратты баспасөзге орналастыру.
ПТӘ есеп жүргізеді және тоқсан сайын сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы уәкілетті органға берілген және алып қойылған растаулар туралы мәлімет ұсынады.
Дипломдарды растауды
ресімдеу, беру, мерзімін ұзарту,
сондай-ақ алып қою қағидасына
қосымша
ДИПЛОМДАРДЫ РАСТАУДЫ (РАСТАУДЫҢ МЕРЗІМІН ҰЗАРТУДЫ)
БЕРУГЕ ӨТІНІШ
A
Тегі
B
Аты (аттары)
C
Туған күні (кк-аа-жжжж)
D
Ту мемлекетінің растауды қайтаруға арналған мекенжайы
E
ТДДВА қағидасына сәйкес лауазымы
(II\1 ережесі, вахта жұмысын атқаруға жауапты командалық құрамдағы лауазым)
F
Диплом №___________ _________
Берілген күні __________ |Фотосурет|
Қолданылу мерзімі __________ | мөлшері |
|30х40мм |
| |
| |
|________ |
____________ _________________ ______________________
Қол қою орны Қол қойған күні Өтініш берушінің қолы
G
Кеме қатынасы компаниясының растауы:
(Экипажды жасақтау бойынша шетелдік агенттік тек кеме қатынасы компаниясы уәкілетті органға сондай агенттікті өз атынан өтінішті бекіту үшін уәкілеттенгенін анықтайтын жазба өтінішті жолдаған жағдайда ғана кеме қатынасы компанияны ұсына алады)
______________ ___________________ _____________
Қол қою орны Қол қойған күні Өтініш берушінің қолы
Бағалау:
|__| Жұмыс сынағынан өтеуге тиіс өтініш беруші
|__| Қосымша лауазымдарда жұмыс істеу үшін өтініш беруші

7. Подтверждения дипломов заполняются на государственном (или русском) и английском языках.
8. При положительном результате прохождения квалификационных испытаний подтверждения или продления подтверждений дипломов выдаются в срок, не превышающий тридцати календарных дней с даты принятия заявления претендента, и на срок, не превышающий срока действия или продления диплома.
9. Подтверждения дипломов изымаются МАП при представлении капитаном судна информации на члена экипажа судна:
о некомпетентности, действии или бездействии, дисциплинарных нарушений при исполнении им обязанностей в соответствии с дипломом;
в случаях прямой угрозы жизни людей, сохранности имущества на море, или причинения ущерба морской среде.
10. Подтверждения к дипломам теряют силу по истечении срока действия подтвержденного диплома, а также в случаях указанных в пункте 9 настоящих Правил.
11. Выдача новых подтверждений дипломов, взамен утерянных, и в случае их порчи (повреждения), делающих их непригодным для дальнейшего использования, осуществляется МАП в срок и в порядке установленными настоящими Правилами для первичных подтверждений дипломов.
12. Действия при изъятии подтверждений дипломов включают следующие процедуры:
1) уведомление владельца подтверждений дипломов о том, что он более не отвечает требованиям, предъявляемым при проведении квалификационных испытаний, с одновременным предложением сдать полученные им подтверждения дипломов в МАП или отправить подтверждения дипломов в МАП почтовым отправлением с уведомлением;
2) внесение информации об изъятии подтверждений дипломов в базу данных;
3) размещение информации об изъятии подтверждений дипломов в печати.
МАП ведет учет и ежеквартально представляет в уполномоченный орган в сфере торгового мореплавания сведения о выданных и изъятых подтверждениях.
Приложение
к Правилам оформления, выдачи,
продления, а также изъятия
подтверждений, удостоверяющих
признание дипломов
ЗАЯВЛЕНИЕ НА ВЫДАЧУ ПОДТВЕРЖДЕНИЯ
(ПРОДЛЕНИЯ ПОДТВЕРЖДЕНИЯ) ДИПЛОМА
A
Фамилия
B
Имя (имена)
C
Дата рождения (дд-мм-гггг)
D
Адрес для возврата подтверждения государства флага
E
Должность, в соответствии с Правилом __________ ПДМНВ
(т.е. лицо командного состава, ответственное за несение ходовой
вахты, Правило II\1)
F
Диплом №___________                        ______________
Дата выдачи __________                    |  Фотография  |
Срок действия __________                  |  размером    |
|  30х40 мм    |
_____________________  __________________   ___________________
Место для подписи        Дата подписи       Подпись заявителя
G
Подтверждение судоходной компанией:
(Иностранное агентство по комплектованию экипажа может
представлять судоходную компанию только в том случае, когда
судоходная компания по письменному заявлению, направленному
уполномоченному органу, определила такое агентство как
уполномоченное компанией для утверждения заявления от ее имени)
_____________________  __________________   ___________________
Место для подписи        Дата подписи       Подпись заявителя
Оценка:
Заявитель, который должен пройти рабочее испытание
Заявитель для работы на дополнительных должностях