Мемлекеттік органдардың типтік функцияларын айқындау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 тамыздағы № 951 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 489 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.08.2016 № 489 қаулысымен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 19-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың типтік функцияларын айқындау жөніндегі әдістемелік ұсынымдар бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 24 тамыздағы
№ 951 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың типтік функцияларын айқындау жөніндегі әдістемелік ұсынымдар
Осы Әдістемелік ұсынымдар "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және мемлекеттік органдардың функцияларын заңнамалық және заңға тәуелді деңгейлерде белгілеу мәселелерін шешу кезінде норма шығармашылығы қызметінде қолдануға арналған.
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік органның құзыреті ретінде оның қызметінің мәнін айқындайтын белгіленген мемлекеттік орган өкілеттіктерінің жиынтығы түсініледі;
мемлекеттік органның өкілеттіктері ретінде мемлекеттік органның құқықтары мен міндеттері түсініледі;
мемлекеттік органның құқықтары ретінде белгілі бір іс-әрекетті жасау, басқа тұлғадан (басқа тұлғалардан) белгілі бір мінез-құлықты (іс-әрекетті немесе іс-әрекет жасаудан тартынуды) талап ету мүмкіндігі түсініледі;
мемлекеттік органның міндеттемелері ретінде мемлекеттік орган орындауға міндетті іс-әрекет аясы түсініледі;
мемлекеттік органның функциялары ретінде мемлекеттік органның өз құзыреті шегінде қызметті жүзеге асыруы түсініледі.
2. Мемлекеттік органдардың функцияларын заңнамалық және заңға тәуелді деңгейлерде белгілеу мәселелерін шешу кезінде Конституцияның 61-бабы 3-тармағының ережелерін басшылыққа алу керек, оларға сәйкес заңдар:
1) жеке және заңды тұлғалардың құқық субъектілігіне, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарына, жеке және заңды тұлғалардың міндеттемелері мен жауапкершілігіне;
2) меншік режиміне және өзге де мүліктік құқықтарға;
3) мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарын ұйымдастыру мен олардың қызметінің, мемлекеттік және әскери қызметтің негіздеріне;

Об утверждении Методических рекомендаций по определению типовых функций государственных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 951. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 489
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.08.2016 № 489.
В соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Методические рекомендации по определению типовых функций государственных органов.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 августа 2011 года № 951
Методические рекомендации по определению типовых функций государственных органов
Настоящие Методические рекомендации разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" и предназначены для применения в нормотворческой деятельности при решении вопросов установления функций государственных органов на законодательном и подзаконном уровнях.
1. Общие положения
1. Под компетенцией государственного органа понимается совокупность установленных полномочий государственного органа, определяющих предмет его деятельности;
под полномочиями государственного органа понимаются права и обязанности государственного органа;
под правами государственного органа понимается возможность совершать определенные действия, требовать определенного поведения (действий или воздержания от совершения действий) от другого лица (других лиц);
под обязанностями государственного органа понимается круг действий, выполнение которых обязательно государственным органом;
под функциями государственного органа понимается осуществление государственным органом деятельности в пределах своей компетенции.
2. При решении вопросов установления функций государственных органов на законодательном и подзаконном уровнях необходимо руководствоваться положениями пункта 3 статьи 61 Конституции, согласно которым законы должны регулировать важнейшие общественные отношения, устанавливающие основополагающие принципы и нормы, касающиеся:
1) правосубъектности физических и юридических лиц, гражданских прав и свобод, обязательств и ответственности физических и юридических лиц;
2) режима собственности и иных вещных прав;
3) основ организации и деятельности государственных органов и органов местного самоуправления, государственной и воинской службы;

4) салық салуға, алымдар мен басқа да міндетті төлемдерді белгілеуге;
5) республикалық бюджетке;
6) сот құрылысы мен сотта іс жүргізу мәселелеріне;
7) білім беруге, денсаулық сақтауға және әлеуметтік қамсыздандыруға;
8) кәсіпорындар мен олардың мүлкін жекешелендіруге;
9) қоршаған ортаны қорғауға;
10) республиканың әкімшілік-аумақтық құрылысына;
11) мемлекет қорғанысы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты негізге алынатын қағидаттар мен нормаларды белгілейтін маңызды қоғамдық қатынастарды реттеуі тиіс.
Өзге қатынастардың барлығы заңға тәуелді актілермен реттеледі.
3. Мемлекеттік органдардың функцияларын белгілеу мемлекеттік органдардың құзыреті Қазақстан Республикасының Конституциясымен, конституциялық заңдармен және заңдармен ғана емес, заңға тәуелді актілермен де белгіленетіндігі анықталған "Қазақстан Республикасы Конституциясының 54-бабын, 61-бабы 3-тармағының 1) және 3) тармақшаларын, сондай-ақ мемлекеттік басқаруды ұйымдастыру мәселелері бойынша басқа да бірқатар нормаларын ресми түсіндіру туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің 2008 жылғы 15 қазандағы № 8 нормативтік қаулысымен айқындалғанын ескере отырып жүзеге асырылуы тиіс.
2. Мемлекеттік органдардың функцияларын белгілеудің әдістемелік негіздері
1. Заңдарда мемлекеттік органдарға белгілі бір міндеттер аясын тиісінше орындау, ең алдымен, олардың жеке және заңды тұлғалармен және ұйымдармен өзара іс-әрекетіне қатысты тиісті функцияларды жүзеге асыру мақсатында берілген мемлекеттік органның негізгі міндеттерін, функцияларын белгілейтін нормалар болуы тиіс.
2. Негізгі міндеттерді іске асыруды қамтамасыз ететін функциялар, сондай-ақ мемлекеттік органдар қызметінің "ішкі" рәсімдерімен байланысты функциялар, олардың өзара іс-әрекеті, әдетте заңға тәуелді актілерде белгіленуі тиіс.
Бұл ретте мемлекеттік органның заңға тәуелді акті деңгейіндегі функциялары Президент және Үкімет қабылдайтын нормативтік құқықтық актілерде белгіленуі тиіс.
3. Мемлекеттік орган қызметінің өзге түрлерін Конституцияның 61-бабының 3-тармағын басшылыққа ала отырып, әрі заңдарда азаматтар мен заңды тұлғалардың құқықтары мен міндеттерін, әсіресе құқықты шектеу сипатындағы шараларды тікелей регламенттейтін нормалар болуы тиіс екенін көздей отырып айқындау қажет.
4. Мемлекеттік органдардың типтік функциялары мынадай 3 топқа:
1) мемлекеттік органдардың заң деңгейінде белгіленуі қажет типтік функцияларына;
2) мемлекеттік органдардың заңға тәуелді деңгейде белгіленуі қажет типтік функцияларына;
3) заңнамалық және заңға тәуелді деңгейлерде белгілеуге болатын типтік функцияларына бөлінеді.
Осы Әдістемелік ұсынымдарда белгіленген мемлекеттік органдардың типтік функцияларының тізбесі толық емес.

4) налогообложения, установления сборов и других обязательных
платежей;
5) республиканского бюджета;
6) вопросов судоустройства и судопроизводства;
7) образования, здравоохранения и социального обеспечения;
8) приватизации предприятий и их имущества;
9) охраны окружающей среды;
10) административно-территориального устройства Республики;
11) обеспечения обороны и безопасности государства.
Все иные отношения регулируются подзаконными актами.
3. Установление функций государственных органов должно осуществляться также с учетом того, что нормативным постановлением Конституционного Совета Республики Казахстан от 15 октября 2008 года № 8 "Об официальном толковании статьи 54, подпунктов 1) и 3) пункта 3 статьи 61, а также ряда других норм Конституции Республики Казахстан по вопросам организации государственного управления" определено, что компетенция государственных органов устанавливается не только Конституцией, конституционными законами и законами Республики Казахстан, но и подзаконными актами.
2. Методические основы установления функций
государственных органов
1. В законах должны содержаться нормы, устанавливающие основные задачи, функции государственного органа, предоставленные ему в целях надлежащего выполнения им определенного круга задач и осуществления соответствующих функций, прежде всего, касающихся взаимодействия государственных органов с физическими и юридическими лицами и организациями.
2. Функции, обеспечивающие реализацию основных задач, а также функции, связанные с "внутренними" процедурами деятельности госорганов, их взаимодействия между собой, как правило, должны определяться подзаконными актами.
При этом функции государственного органа на подзаконном уровне должны устанавливаться в нормативных правовых актах, принимаемых Президентом и Правительством.
3. Иные виды деятельности государственного органа необходимо определять, руководствуясь пунктом 3 статьи 61 Конституции, при этом, предусматривая, что в законах должны содержаться нормы, непосредственно регламентирующие права и обязанности граждан и юридических лиц, в особенности меры правоограничительного характера.
4. Типовые функции государственных органов разделяются на 3 группы:
1) типовые функции государственных органов, которые необходимо установить на уровне закона;
2) типовые функции государственных органов, которые необходимо установить на подзаконном уровне;
3) типовые функции, которые возможно устанавливать на законодательном и подзаконном уровнях.
Перечень типовых функций государственных органов, установленный настоящими Методическими рекомендациями, не является исчерпывающим.

3. Мемлекеттік органдардың заң деңгейінде белгіленетін типтік функциялары
1. Адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының шектелуін айқындау.
2. Тиісті салада мемлекеттік саясатты іске асыру.
3. Елдің ұлттық, экономикалық қауіпсіздігін және қорғаныс қабілеттілігін қамтамасыз ету.
4. Мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тетіктерін қалыптастыру:
заңнамада белгіленген талаптарды жеке және заңды тұлғалар қызметіне сәйкестік мәніне тексеру және бақылаудың өзге де нысандары арқылы заңнаманың бұзылу себептері мен шарттарын анықтау, оларды жою;
тексеру нәтижелері бойынша ықпал етудің құқықтық шараларын қабылдау.
5. Лицензиялау.
6. Тиісті салада сараптама жүргізу.
7. Қандай да бір іс-әрекеттерді жүзеге асыруға немесе оларды шектеуге рұқсат етілген, оның ішінде режимді, қызметтің шегін белгілеу, аумақты аймақтарға бөлу арқылы аумақтарды анықтау.
8. Әлеуметтік қолдау шаралары жүйесін анықтау.
9. Тергеу функциялары.
10. Азаматтық мүліктік құқықтар объектілерін беру, бөлу туралы шешімдерді қабылдау.
11. Мүлікті мәжбүрлеп иеліктен шығару мәселелері.
12. Шетелдіктерді, азаматтығы жоқ адамдарды және босқындарды мәжбүрлеп шығару.
13. Орындалуы міндетті актілер шығару, бұлтартпау шараларын қолдану.
14. Тиісті салада белгілі бір іс-әрекеттерді жүзеге асыру кезеңін анықтау.
15. Тиісті салада тексеруді, қарауды жүргізу.
16. Мемлекеттік ресурстарды қамтамасыз ету, қалыптастыру және басқару.
17. Типтік құжаттарды әзірлеу және бекіту.
18. Тиісті салада тізбелерді қалыптастыру.
19. Тұлғаларды мәжбүрлеп ұстау мәселелері.
20. Белгілі бір тауарларды, заттарды, жануарларды кәдеге жарату, жою, оларды алып қоюды ұйымдастыру.
21. Ұйымдарда уақытша басқаруды енгізу.
22. Құрметті атақтарды беру.
23. Құжаттарды, мәліметтерді мерзімді баспасөз басылымдарында жариялау.
24. Тиісті саладағы куәліктердің, сертификаттардың немесе өзге де кез келген балама құжаттардың растығын тану.
25. Мемлекеттік реттеу шараларына жататын қызмет түрлерін анықтау.
26. Тыныс-тіршілік және ерекше өмір сүру тәртібін регламенттеу.
27. Рәсімдердің мерзімін ұзарту, белгілеу.
28. Түрлі анықтамалар, мәліметтер беру.
29. Тиісті салада әкімшілендіруді жүзеге асыру.
30. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтау, ескерту, жолын кесу, тергеу және қарау.
31. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соттарға талаптар қою.

3. Типовые функции государственных органов, устанавливаемые на
уровне закона
1. Определение ограничений прав и свобод человека и гражданина.
2. Реализация государственной политики в соответствующей сфере.
3. Обеспечение национальной, включая экономической, безопасности и обороноспособности страны.
4. Формирование механизмов осуществления государственного контроля и надзора:
выявление, устранение причин и условий нарушений законодательства путем проверок и иных форм контроля на предмет соответствия деятельности физических и юридических лиц, установленным законодательством требований;
принятие правовых мер воздействия по результатам проверок.
5. Лицензирование.
6. Проведение экспертизы в соответствующей сфере.
7. Определение территорий, на которых разрешено осуществление каких-либо действий либо их ограничение, в том числе посредством установления режима, границ деятельности, зонирования территории.
8. Определение системы мер социальной поддержки.
9. Функции расследования.
10. Принятие решений о предоставлении, выделении объектов
гражданских имущественных прав.
11. Вопросы принудительного отчуждения имущества.
12. Принудительное выдворение иностранцев, лиц, ищущих убежище и беженцев.
13. Вынесение актов, обязательных к исполнению, применение мер пресечения.
14. Определение этапа осуществления определенных действий в соответствующей сфере.
15. Проведение обследования, осмотра в соответствующей сфере.
16. Обеспечение, формирование и управление государственными ресурсами.
17. Разработка и утверждение типовых документов.
18. Формирование перечней в соответствующей сфере.
19. Вопросы принудительного содержания лиц.
20. Организация утилизации, уничтожения определенных товаров, веществ, животных, их изъятие.
21. Введение временного управления в организациях.
22. Присвоение почетных званий.
23. Опубликование документов, сведений в периодических печатных изданиях.
24. Признания действительности свидетельств, сертификатов или любых иных эквивалентных документов в соответствующей отрасли.
25. Определение видов деятельности, подлежащих мерам государственного регулирования.
26. Регламентация условий жизнедеятельности и особых режимов проживания.
27. Продление, установление сроков процедур.
28. Выдача различных справок, сведений.
29. Осуществление администрирования в соответствующей сфере.
30. Выявление, предупреждение, пресечение, расследование и рассмотрение преступлений и административных правонарушений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
31. Предъявление исков в суды в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

32. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік органның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдарды қарау.
4. Мемлекеттік органдардың заңға тәуелді деңгейде белгіленетін типтік функциялары
1. Тиісті салада кадрларды даярлауды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру.
2. Кадр мәселелері.
3. Консультативтік-кеңесші және сараптамалық комиссиялар құру, олардың қызметін ұйымдастыру.
4. Ведомстволық бағынысты қызметтердің, ұйымдар қызметінің ұйымдастырылуын белгілеу, олардың қызметін жетілдіру.
5. Инвестициялық жобаларды дайындау және іске асыру.
6. Заңнаманың қолданылу тәжірибесін қорыту және оны жетілдіру.
7. Ұсынымдар беру.
8. Белгілі бір салада қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органның немесе өзге де тұлғаның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жоғары тұрған органға не өзге тұлғаларға ұсыныстар енгізу.
9. Түрлі жоспарларды бекіту.
10. Мемлекеттік органның өкілдік ету функциялары.
11. Сарапшыларды, кеңесшілерді тарту.
12. Халықты хабардар ету.
13. Объектілерді салу, оларды күтіп ұстау.
14. Бюджет қаражаты есебінен сатып алынатын тауарларды бөліп беру.
15. Нормативтерді (материалдық қамтамасыз ету), тұтыну нормаларын, квоталарды бекіту, оларды бөлу.
16. Белгілі бір салада мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарды қамтамасыз ету, оның ішінде қаржыландыру (қаржыландыру жүргізілетін салаларды анықтау).
17. Жобаларды, схемаларды, кестелерді, шығыстарды, шығындарды өтеуді бекіту (мемлекеттік органның көрсетілген құжаттарды бекіту, шығындарды өтеу жөніндегі құзыреті).
18. Өз құзыреті шегінде объектілердің жобаларын, құжаттамаларды, тиісті саладағы жұмыстар мен өзге іс-шараларды келісу.
5. Заңнамалық және заңға тәуелді деңгейлерде белгілеуге болатын типтік функциялар
1. Өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, қабылдау, бекіту.
2. Тиісті саладағы халықаралық ынтымақтастық.
3. Тиісті саладағы мемлекеттік тапсырыс мәселелері.
4. Насихаттау шараларын, (оқыту нысаны бойынша және т.б.) құқық түсіндіру жұмыстарын, алдын алу шараларын жүзеге асыру.
5. Ғылыми бағыттардың дамуын қамтамасыз ету.
6. Резервті құру және қамтамасыз ету.
7. Мемлекеттік құпияларды қорғауды қамтамасыз ету.
8. Мемлекеттік мүлікті басқару.
9. Статистикалық қызметті жүзеге асыру.
10. Қауіпсіздік режимін қамтамасыз ету, мемлекеттік объектілерді күзету, оларды қорғау.

32. Рассмотрение жалобы на решения, действия (бездействие) государственного органа и (или) должностных лиц государственного органа в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан.
4. Типовые функции государственных органов, устанавливаемые на
подзаконном уровне
1. Организация подготовки, повышения квалификации и переподготовки кадров в соответствующей области.
2. Кадровые вопросы.
3. Создание консультативно-совещательных и экспертных комиссий; организация их деятельности.
4. Определение организации деятельности подведомственных служб, организаций, совершенствование их деятельности.
5. Подготовка и реализация инвестиционных проектов.
6. Обобщение практики применения законодательства и его совершенствование.
7. Предоставление рекомендаций.
8. Внесение предложений в вышестоящий орган либо иным лицам по вопросам входящим в компетенцию государственного органа или иных лиц, осуществляющих деятельность в определенной сфере.
9. Утверждение различных планов.
10. Функции представительства государственного органа.
11. Привлечение экспертов, консультантов.
12. Информирование населения.
13. Строительство объектов, их содержание.
14. Распределение товаров, приобретаемых за счет бюджетных средств.
15. Утверждение нормативов (материального обеспечения), норм потребности, квот, их распределение.
16. Обеспечение, в том числе финансирование государственных и негосударственных организаций в определенной сфере (определение отраслей, при которых осуществляется финансирование).
17. Утверждение проектов, схем, расписания, расходов, возмещение затрат (компетенция государственного органа по утверждению указанных документов, возмещению затрат).
18. Согласование в пределах своей компетенции проектов объектов, документации, работ и иных мероприятий в соответствующей сфере.
5. Типовые функции, которые возможно устанавливать на
законодательном и подзаконном уровнях
1. Разработка, принятие, утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов.
2. Международное сотрудничество в соответствующей сфере.
3. Вопросы государственного заказа в соответствующей сфере.
4. Осуществление пропагандистских мероприятий (в форме обучения и т.д.), праворазъяснительная работа, профилактические мероприятия.
5. Обеспечение развития научных направлений.
6. Создание и обеспечение резерва.
7. Обеспечение защиты государственных секретов.
8. Управление государственным имуществом.
9. Осуществление статистической деятельности.
10. Обеспечение режима безопасности, охрана государственных объектов, их защита.

11. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
12. Тиісті салада қолдау шараларын әзірлеу және қамтамасыз ету.
13. Тиісті салада сынақ, зерттеу, іздестіру жүргізу.
14. Тиісті салада (аяда) куәліктер, тіркеу куәліктерін, рұқсаттар мен қорытындылар (аккредиттеу, сертификаттау, аттестаттау) беру және оларды сот тәртібінде қайтару.
15. Тиісті салада тізілімдерді, тіркелімдер мен кадастрларды есепке алуды, бағалауды, талдауды, мониторинг, базалар және деректер банкін жүргізу.
16. Тиісті салада бағаларды, ставкаларды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
17. Адам құқықтарын іске асыруға байланысты қатынастар бойынша белгілі бір тыныс-тіршілік аясын мемлекеттік реттеудің өзге шараларын бекіту.
18. Тұлғаға белгілі бір мәртебе беру, ұзарту, одан айыру және тоқтату рәсімдерін жүзеге асыру.
19. Белгілі бір заттарды, тұлғаларды жіктеуді, белгілеуді, беруді, санатты, мәртебені, сынып беруді не өзге сәйкестендіруді жүзеге асыру.
20. Ақпараттық жүйелер, байланыс жүйелері мен деректер беру жүйелерін, техникалық құралдарды, сондай-ақ ақпаратты қорғау жүйелерін әзірлеу және жасау.
21. Мемлекеттік органдар қызметін үйлестіру, мемлекеттік және мемлекеттік емес бірлестіктермен өзара іс-әрекет ету.
22. Саладағы жағдайды зерттеу, талдау.
23. Келісімдер, меморандумдар жасасу.
24. Объектілерді, жобаларды пайдалануға беру, қабылдау және оларды қамтамасыз ету.
25. Жүзеге асырылатын қызмет туралы есепті қарау.
26. Заңнаманы түсіндіру.
27. Кепілдік міндеттемелер беру (кепілдік міндеттемелердің жалпы ережесі).
28. Ақпаратты сұрату және жинау.

11. Осуществление государственного закупа.
12. Выработка и обеспечение мер поддержки в соответствующей отрасли.
13. Проведение испытаний, исследований, изысканий в соответствующей сфере.
14. Выдача свидетельств, регистрационных свидетельств, разрешений и заключений (аккредитация, сертификация, аттестация) в соответствующей сфере (отрасли) и возврат их в судебном порядке.
15. Ведение реестров, регистров и кадастров, учета, оценки, анализа, мониторинга, базы и банка данных в соответствующей сфере.
16. Осуществление государственного регулирования цен, ставок в соответствующей сфере.
17. Закрепление иных мер государственного регулирования определенных сфер жизнедеятельности, касающиеся отношений связанных с реализацией прав человека.
18. Осуществление процедуры присвоения, продления, лишения и прекращения определенного статуса лица.
19. Осуществление классификации, определение, присвоение категории, статуса, класса либо иной идентификации определенных предметов, лиц.
20. Разработка и создание информационных систем, систем связи и систем передачи данных, технических средств, а также систем защиты информации.
21. Координация деятельности государственных органов, взаимодействие с государственными и негосударственными объединениями.
22. Изучение ситуации в отрасли, анализ.
23. Заключение соглашений, меморандумов.
24. Сдача, прием в эксплуатацию объектов, проектов, их обеспечение.
25. Рассмотрение отчета об осуществляемой деятельности.
26. Разъяснение законодательства.
27. Выдача гарантийных обязательств (общие положения гарантийных обязательств).
28. Запрос и сбор информации.