Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған салалық бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 қарашадағы № 1399 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 17 маусымдағы № 666 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.06.2014 № 666 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 1113 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған салалық бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 30 қарашадағы
№ 1399 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған салалық бағдарламасы
1. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ПАСПОРТЫ
Ескерту. 1-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 871; 25.07.2013 N 742 қаулыларымен.
Атауы                  Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен
спортты дамытудың 2011 - 2015 жылдарға
арналған салалық бағдарламасы
Әзірлеу үшін           Салалық бағдарлама Қазақстан Республикасы
негіздеме              Президентінің 2010 жылғы 29 қарашадағы №
1113 Жарлығымен бекітілген Қазақстан
Республикасының денсаулық сақтау саласын
дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған
"Саламатты Қазақстан" мемлекеттік
бағдарламасына, Қазақстан Республикасы
Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922
Жарлығымен бекітілген Қазақстан
Республикасының 2020 жылға дейінгі
Стратегиялық даму жоспарына сәйкес
әзірленген.
Бағдарламаны           Қазақстан Республикасы Спорт және дене
әзірлеуге және іске    шынықтыру істері агенттігі
асыруға жауапты
мемлекеттік орган
Мақсаты                Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды
және спортты тұрақты дамыту
Міндеттері             Бұқаралық спортты дамыту;
Жоғары жетістіктер спортын дамыту;
Саланың кадрлық әлеуетін даярлау жүйесін
жетілдіру
Іске асыру             2011 - 2015 жылдар
мерзімдері
(кезеңдері)
Нысаналы               Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын
индикаторлар           азаматтарды қамтуды 2010 жылғы 17,4%-дан 2015
жылы 26 %-ға дейін ұлғайту.
Балалар мен жеткіншектердің жалпы саны ішінде
дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын
балалар мен жеткіншектерді қамтуды 2010 жылғы
9,5%-дан 2015 жылы 12,6%-ға дейін ұлғайту.
2012 жылғы жазғы Олимпиада ойындарында өнер
көрсету қорытындысы бойынша Халықаралық
Олимпиада Комитетінің жалпы командалық ресми
емес есебінің рейтингінде Қазақстан 28 орынды

Об утверждении отраслевой Программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 1399. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2014 года № 666
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.06.2014 № 666.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 1113 «Об утверждении Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую отраслевую Программу развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2011 – 2015 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2011 года № 1399
Отраслевая Программа
развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан
на 2011 – 2015 годы
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.06.2012 № 871; от 25.07.2013 № 742.
Наименование
Отраслевая Программа по развитию физической
культуры и спорта в Республике Казахстан на
2011 – 2015 годы
Основание для
разработки
Отраслевая Программа разработана в
соответствии с Государственной программой
развития здравоохранения Республики Казахстан
«Саламатты Қазақстан» на 2011-2015 годы,
утвержденной Указом Президента Республики
Казахстан от 29 ноября 2010 года № 1113;
Стратегическим планом развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденным Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля
2010 года № 922
Государственный
орган,
ответственный за
разработку и
реализацию
Программы
Агентство Республики Казахстан по делам спорта
и физической культуры
Цели
Устойчивое развитие физической культуры и
спорта в Республике Казахстан
Задачи
Развитие массового спорта.
Развитие спорта высших достижений.
Совершенствование системы подготовки кадрового
потенциала отрасли.
Сроки (этапы)
реализации
2011 – 2015 годы
Целевые
индикаторы
Увеличение охвата граждан, занимающихся
физической культурой и спортом с 17,4 % в 2010
году до 26 % в 2015 году.
Увеличение охвата детей и подростков,
занимающихся физической культурой и спортом, в
общей численности детей и подростков с 9,5 % в
2010 году до 12,6 % в 2015 году.
По итогам выступлений на летних Олимпийских
играх 2012 года в рейтинге неофициального
общекомандного зачета Международного
Олимпийского комитета Казахстан займет 28

алады (2008 жылы - 29 орын)
2014 жылғы қысқы Олимпиада ойындарында өнер
көрсету қорытындысы бойынша Халықаралық
Олимпиада Комитетінің жалпы командалық ресми
емес есебінің рейтингінде Қазақстан 23 орынды
алады (2010 жылы - 24 орын).
Қаржыландыру           Салалық бағдарламаны қаржыландыру
көздері мен көлемі     республикалық және жергілікті бюджет
қаражатының, көлемі шегінде, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым
салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге
асырылатын болады.
Бағдарламаны 2011 – 2015 жылдары іске асыруға
барлығы 138 984 334 мың теңге:
1) республикалық бюджеттен 127 975 248 мың
теңге; оның ішінде 2011 ж. – 13 246 100 мың
теңге; 2012 ж. – 25 733 189 мың теңге; 2013 ж.
– 26 785 225 мың теңге; 2014 ж. – 32 844 279
мың теңге; 2015 ж. – 29 366 455 мың теңге;
2) жергiлiктi бюджеттен: 11 009 086 мың теңге;
оның iшiнде 2011 ж. – 2 854 745 мың теңге;
2012 ж. – 2 505 941 мың теңге; 2013 ж. –
3 040 936 мың теңге; 2014 ж. – 2 607 464 мың
теңге талап етiледi.
2. Кіріспе
Салалық бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 1113 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарына сәйкес әзірленді.
Салалық бағдарлама халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыруға, барлық санаттағы және топтағы тұрғындардың дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануына жағдай жасауға, халықты қолжетімді спорт құрылыстарымен қамтамасыз етуге, спорт саласында кадрларды, сондай-ақ спорт резерві мен халықаралық деңгейдегі спортшыларды даярлау жүйесін жетілдіруге бағытталған.
3. Ағымдағы ахуалды талдау
Республикада 2007-2010 жылдары саланы дамыту Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылы 28 желтоқсандағы № 230 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын (бұдан әрі - мемлекеттік бағдарлама) іске асыруға негізделді.
Осы кезеңде саланың нормативтік құқықтық базасын жетілдіру жөнінде жұмыс жүргізілді. Дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша кейбір заңнамалық актілерге түзетулер енгізілді. Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер әзірленді және бекітілді.
Осы кезеңде дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушылар санының тұрақты өсу үрдісі байқалды. Егер Мемлекеттік бағдарламаны іске асырудың басында 2007 жылы спортпен шұғылданушылар саны ел тұрғындарының (15%-ы) 2,3 млн. адамды құраса, 2008 жылы 2,35 млн. адамға артқан, 2009 жылы 2,4 млн. адам, 2010 жылы 2,8 млн. адам немесе 17,7%-ын құраған.
Шетелде бұқаралық спорт бірінші кезекте халықты сауықтырудың, өзін-өзі жетілдіруге қол жеткізудің, өзін көрсетудің және дамытудың тетігі, сондай-ақ зиянды әрекеттерге қарсы күрестің құралы болып табылады. Сондықтан мемлекеттер халықты бұқаралық спортпен айналысуға тартуды негізгі мақсат етіп қоя отырып, бұқаралық спортты дамыту мәселесіне ерекше мән береді. Бұқаралық спортты дамыту үдерісінде мыналар негізгі ерекшеліктер болып табылады: бұқаралық спортты қолдауда мемлекеттің рөлін, сондай-ақ осы саладағы қызметті ұйымдастырудың барлық нысандарының рөлін арттыру, бұқаралық спортты алдын алу және емдік іс-шараларда пайдалану, әлеуметтік жағымсыз құбылыстардың алдын алу, жастарды адамгершілік, эстетикалық және интеллектуалдық тұрғыда дамытуда спортты пайдалану.
Осы үдерістердің ықпалы мыналардан:
спорттық думандардан және спорттық қызмет көрсету секторынан;
спорттық телерадио хабарларды тарату көлемінің артуынан;
халықтың қажеттілігін есепке ала отырып, дене шынықтыру-сауықтыру инфрақұрылымын дамытудан;
қызмет көрсету нысандарының, бұқаралық спорт қызметін көрсету ұсыныстарының әдістері мен құралдарының алуандығынан түсетін табыстың өсуіне алып келді.

место (в 2008 году – 29 место)
По итогам выступлений на зимних Олимпийских
играх 2014 года в рейтинге неофициального
общекомандного зачета Международного
Олимпийского комитета Казахстан займет 23
место (в 2010 году – 24 место).
Источники и
объемы
финансирования
Финансирование отраслевой Программы будет
осуществляться за счет средств
республиканского и местных бюджетов, а также
иных источников, не запрещенных
законодательством Республики Казахстан.
Всего на реализацию Программы в 2011 – 2015
годах потребуется 138 984 334 тыс. тенге:
1) из республиканского бюджета: 127 975 248
тыс. тенге; в том числе в 2011 г. – 13 246 100
тыс. тенге; в 2012 г. – 25 733 189 тыс. тенге;
в 2013 г. – 26 785 225 тыс. тенге; в 2014 г. –
32 844 279 тыс. тенге; в 2015 г. – 29 366 455
тыс. тенге;
2) из местного бюджета: 11 009 086 тыс. тенге;
в том числе в 2011 г. – 2 854 745 тыс. тенге;
в 2012 г. – 2 505 941 тыс. тенге; в 2013 г. –
3 040 936 тыс. тенге; в 2014 г. – 2 607 464
тыс. тенге.
2. Введение
Отраслевая Программа разработана в целях реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 1113 и в соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Отраслевая Программа направлена на формирование здорового образа жизни населения, создание условий для занятий физической культурой и спортом всеми категориями граждан и групп населения, обеспечение населения доступными спортивными сооружениями, совершенствование системы подготовки кадров в области спорта, а также спортивного резерва и спортсменов международного уровня.
3. Анализ текущей ситуации
В течение 2007-2010 годов развитие отрасли в республике основывалось на реализации Государственной программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2007 – 2011 (далее – Государственная программа), утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2006 года № 230.
В этот период проводилась работа по совершенствованию нормативной правовой базы отрасли. Были внесены поправки в некоторые законодательные акты по вопросам физической культуры и спорта. Разработаны и утверждены подзаконные нормативные правовые акты.
За этот период наблюдается устойчивая тенденция роста числа занимающихся физической культурой и спортом. Если к началу реализации Государственной программы в 2007 году число занимающихся спортом составляло 2,3 млн. человек (15 %) от населения страны, в 2008 году возросло до 2,35 млн. человек, в 2009 году – 2,4 млн. человек, в 2010 году – 2,8 млн. человек или 17,7 %.
За рубежом массовый спорт в первую очередь является механизмом оздоровления населения, достижения самореализации, самовыражения и развития, а также средством борьбы против асоциальных явлений. Поэтому государства придают вопросам развития массового спорта особую значимость, ставя основной целью вовлечение населения в занятия массовым спортом. Основными характеристиками процессов развития массового спорта являются: повышение роли государства в поддержке массового спорта, а также всех форм организации деятельности в данной сфере, использование массового спорта в профилактических и лечебных мероприятиях, профилактика негативных социальных явлений, использование спорта в нравственном, эстетическом и интеллектуальном развитии молодежи.
Влияние данных процессов привело к росту доходов от:
спортивных зрелищ и сектора спортивных услуг;
увеличения объемов спортивного телерадиовещания;
развития физкультурно-оздоровительной инфраструктуры с учетом потребностей населения;
многообразия форм обслуживания, методов и средств предложения услуг массового спорта.

Қазіргі таңда бүкіл еліміз бойынша өткізілетін спорттық-бұқаралық және дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларының саны артып келеді, тек 2010 жылдың өзінде 17 мыңнан астам бұқаралық-спорттық іс-шара өткізіліп, оған 3,5 млн.-нан астам адам қатысқан.
Өткен төрт жылдық кезеңде спартакиадалар, спорт түрлерінен турнирлер, спорттық отбасылар арасында "Бірге жарысамыз" атты жарыстар, бұқаралық жүгірістер, сонымен қатар, әрқайсысында 2 млн.-нан астам адам қатысатын Президенттік сынақ тапсыру айлықтарын өткізу дәстүрге айналды.
2010 жылы алғаш рет Қазақстанның бүкіл аумағында дәстүрлі халықаралық "Олимпиадалық жүгіріс күні", бірінші "Жасөспірімдердің ауылдық спорт ойындары" бір мезгілде басталды.
Ұлттық спорт түрлері белсенді түрде дамып келеді, онымен қазіргі кезде 166 мыңнан астам адам шұғылданады (2009 жылы - 123 мың адам). Бұған жыл сайынғы чемпионаттар, республикалық және халықаралық турнирлер, соның ішінде тоғызқұмалақтан әлем чемпионаты, бірінші Жасөспірімдердің ауылдық спорт ойындары, "қазақ күресінен" әлем және Азия чемпионаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің жүлдесі үшін Халық спорты ойындарын өткізу, спорт мектептері мен клубтарда ұлттық спорт түрлерінен бөлімшелердің ашылуы ықпал етті.
Ауыл спортын дамытуда маңызды бастама "Ел Қайраты" республикалық ауылдық дене шынықтыру-спорттық қоғамын құру болып табылады.
6769 жалпы білім беру мектептерінде 3 сағаттық дене шынықтыру сабақтары енгізілген, бұл мектептердің жалпы санының 98%-ын құрайды. Республиканың 48 жоғарғы оқу орнында спорт клубтары ашылған.
Елде 538 мыңнан астам бала немесе жалпы білім беру мектептері оқушыларының жалпы санының 22,0%-ы (2,5 млн. мектеп оқушысы) спортпен шұғылданатын 24 мыңнан астам спорт секциялары жұмыс істейді. Республикада 1725 спорт клубы, соның ішінде 106 балалар мен жасөспірімдер дене тәрбиесі клубы, 530 балалар мен жеткіншектер клубы, 1020 дене шынықтыру-сауықтыру клубы және 113 спорт түрлерінен кәсіби клуб жұмыс істейді, онда 289 мың адам шұғылданады.
Өткен үш жылда дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тартылған мүмкіндігі шектеулі адамдар санының өсу Динамикасы байқалғанын атап өту қажет.
Елімізде халықтың 3%-ын құрайтын 486 мыңнан астам мүгедек тұрады, оның ішінде 45% адамның спортпен шұғылдануына тыйым салынбаған. Осы санаттағы адамдар арасында 13 мың адам дене шынықтырумен және спортпен шұғылданады, бұл 6,5%-ды құрайды (2009 жылы - 6%).
Бүгінгі күні республикада 127 мүгедек спорттың әр түрінен Қазақстан Республикасының спорт шеберлері болып табылады. 2010 жылы 41 адам спорт шебері, 24 адам халықаралық дәрежедегі спорт шебері нормативтерін орындады.

На сегодняшний день количество проводимых по всей стране спортивно-массовых и физкультурно-оздоровительных мероприятий возрастает, только в 2010 году проведено свыше 17 тысяч спортивно-массовых мероприятий, в которых приняли участие свыше 3,5 млн. человек.
За прошедший четырехлетний период традиционными стали спартакиады, турниры по видам спорта, соревнования среди спортивных семей «Стартуем вместе», массовые забеги, а также месячник по сдаче Президентских тестов, в каждом из которых принимает участие более 2 млн. человек.
Впервые в 2010 году по всей территории Казахстана одновременно стартовал традиционный международный «Олимпийский день бега», состоялись первые «Юношеские сельские спортивные игры».
Активное развитие получили национальные виды спорта, которыми на сегодняшний день занимаются свыше 166 тысяч человек (в 2009 году - 123 тысячи человек). Этому способствовало проведение ежегодных чемпионатов, республиканских и международных турниров, в том числе первый Чемпионат мира по тогызкумалак, первые Юношеские сельские спортивные игры, чемпионаты мира и Азии по «қазақ күресі», Игры народного спорта на призы Президента Республики Казахстан, открытие в спортивных школах и клубах отделений по национальным видам спорта.
Важным начинанием в развитии сельского спорта стало создание республиканского сельского физкультурно-спортивного общества «Ел Қайраты».
Введены 3-х часовые занятия по физической культуре в 6769 общеобразовательных школах, что составляет 98 % от их общей численности. В 48 высших учебных заведениях республики открыты спортивные клубы.
В стране действует свыше 24 тысяч спортивных секций, в которых занимаются свыше 538 тысяч детей или 22,0 % от общего числа учащихся общеобразовательных школ (2,5 млн. школьников). В республике действует 1725 спортивных клубов, в том числе 106 детско-юношеских клубов физической подготовки, 530 детских подростковых клубов, 1020 физкультурно-оздоровительных клубов и 113 профессиональных клубов по видам спорта, где занимается 289 тысяч человек.
Необходимо отметить, что за прошедшие три года наметилась динамика роста количества лиц с ограниченными возможностями, привлеченных к занятиям физической культурой и спортом.
В стране более 486 тысяч инвалидов, составляющих 3 % населения, из них 45 % человек не имеют противопоказаний к занятиям спортом. Среди данной категории лиц 13 тысяч человек занимаются физической культурой и спортом, что составляет 6,5 %. (2009 г. – 6,0 %).
Сегодня в республике 127 инвалидов являются действующими мастерами спорта Республики Казахстан по различным видам спорта. В 2010 году 41 человек выполнили нормативы мастера спорта, 24 мастера спорта международного класса.

Жыл сайын спортшы-мүгедектер арасында республикалық және халықаралық деңгейде 70-тен астам спорттық-бұқаралық іс-шара ұйымдастырылады және өткізіледі, оған 1,5 мыңнан астам адам қатысады.
Елімізде бұқаралық дене шынықтыру-спорттық қозғалысты дамытудың нәтижесі отандық спортшылардың Олимпиада және Азия ойындарындағы, әлем және Азия чемпионаттарындағы жоғары жетістіктері болып табылады.
Пекинде өткен 2008 жылғы XXIX жазғы Олимпиада ойындарында 13 олимпиадалық медалға ие болдық, соның ішінде 2 алтын, 4 күміс және 7 қола медаль, бұл бейресми есепте Қазақстанға жалпы командалық 29 орынды қамтамасыз етті.
Иеленген медальдардың жалпы саны бойынша бұл Қазақстан құрамасының 1996 жылдан бастап қатысқан барлық кездердегі (Атланта, АҚШ, 1996 жыл - 11 медаль; Сидней, Австралия, 2000 жыл - 7 медаль; Афины, Грекия, 2004 жыл - 8 медаль) үздік жетістігі болып табылады. 2010 жылы қазақстандық спортшылар Ванкувердегі (Канада) XXI қысқы Олимпиада ойындарына қатысты. Он екі жылдық үзілістен кейін қысқы Олимпиадада күміс медальға қол жеткізілді. Олимпиадада өнер көрсету қорытындысы бойынша 7 қазақстандық атлет әлемнің мықты спортшыларының алғашқы ондығына кірді.
Ел спортшылары 2010 жылғы әлем чемпионатында жазғы Олимпиадалық спорт түрлерінен 11 медалды, Азия чемпионаттарында 50 медалды, Азия кубоктарында 6 медалды, Еуразиялық ойындарда 131 медалды иеленді.
2010 жылы Қазақстанның жастар құрамасы тұңғыш рет Сингапурдағы 1 жазғы Жасөспірімдер Олимпиада ойындарына қатысты, оның қорытындысы бойынша 2 алтын, 2 күміс, 2 қола медальды иеленді, 204 елдің ішінде 3500 спортшы қатысқан жарыста 24 орынды қамтамасыз етті.
2011 жылғы 7-қысқы Азия ойындарына қатысудың қорытындылары бойынша Қазақстан құрамасы 32 алтын, 21 күміс және 17 қола награда ұтып алды, Азия ойындарының рекордын жасай отырып, бірінші орынды жеңіп алды.
Қабылданған шаралардың арқасында барлық облыс орталықтарында және Астана мен Алматы қалаларында спортшыларды даярлау жөнінде үздіксіз және жүйелі жұмыс қамтамасыз етілді.
Бүгінгі күні 17 олимпиадалық резервті даярлау орталығы жұмыс істейді, онда 1265 спортшы спорттық шеберлігін арттырады, 8 республикалық мамандандырылған олимпиадалық даярлау орталығында 984 спортшы өзінің спорттық шеберлігін арттырады және орталық спортшыларының 95%-ы Қазақстан ұлттық құрама командаларының негізгі, жастар немесе жасөспірімдер құрамасына кіреді. 2007 - 2010 жылдар кезеңінде мектеп жасындағы балалардың дене тәрбиесін жетілдіру жөнінде шаралар қабылданды.
2007 - 2011 жылдар аралығында мемлекеттік бағдарламаны іске асыру кезеңінде республикада 16 балалар мен жасөспірімдер спорт мектептері (БЖСМ) құрылды. Қазіргі күні 423 БЖСМ-да 240 мыңнан астам бала немесе оқушылардың жалпы санының 10,0%-ы айналысады.

Ежегодно организуются и проводятся более 70-и спортивно-массовых мероприятий республиканского и международного уровней среди спортсменов-инвалидов, в которых принимают участие более 1,5 тыс. человек.
Следствием развития массового физкультурно-спортивного движения в стране являются высокие достижения отечественных спортсменов на Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и Азии.
На XXIX летних Олимпийских играх 2008 года в Пекине было завоевано 13 олимпийских наград, из них 2 золотых, 4 серебряных и 7 бронзовых, что обеспечило Казахстану 29 общекомандное место в неофициальном зачете.
По общему количеству завоеванных медалей это лучшее достижение за все время выступлений сборной Казахстана, начиная с 1996 года (Атланта, США, 1996 год – 11 медалей; Сидней, Австралия, 2000 г. – 7 медалей; Афины, Греция, 2004 г. – 8 медалей).
В 2010 году казахстанские спортсмены приняли участие на ХХI зимних Олимпийских играх в Ванкувере (Канада). После двенадцатилетнего перерыва на зимней Олимпиаде завоевана серебряная медаль. По итогам выступлений на Олимпиаде в десятку сильнейших спортсменов мира вошли 7 казахстанских атлетов.
Спортсмены страны на чемпионатах мира 2010 года по летним Олимпийским видам спорта завоевали 11 медалей, на чемпионатах Азии 50 медалей, кубках Азии 6 медалей, Евразийских играх 131 медаль.
Впервые в 2010 году молодежная сборная Казахстана приняла участие в 1-х летних Юношеских Олимпийских играх в Сингапуре, по итогам которых завоевано 2 золотых, 2 серебряных, 2 бронзовых медали, обеспечив 24-ое место из 204 стран участниц с количеством 3 500 спортсменов.
По итогам выступлений на 7-х зимних Азиатских играх 2011 года сборная Казахстана завоевала 32 золотых, 21 серебряных и 17 бронзовых наград, заняв первое место и установив рекорд Азиатских игр.
Благодаря предпринятым мерам, обеспечена последовательная и системная работа по подготовке спортсменов во всех областных центрах и городах Астане и Алматы.
На сегодняшний день функционируют 17 центров подготовки олимпийского резерва, в которых повышают спортивное мастерство 1265 спортсменов, 8 республиканских специализированных центров олимпийской подготовки, в которых повышают спортивное мастерство 984 спортсмена и 95 % спортсменов центра входят в основной, молодежный или юношеский составы национальных сборных команд Казахстана.
За период 2007 – 2010 годы были приняты меры по совершенствованию физического воспитания детей школьного возраста.
В период реализации государственной программы на 2007 – 2011 годы в республике создано 16 детско-юношеских спортивных школ (ДЮСШ).
На сегодняшний день в 423 ДЮСШ занимаются свыше 240 тысяч детей или 10,0 % от общего количества учащихся.

Сонымен қатар, болашағынан үміт күттіретін 3003 оқушы оқитын спортта дарынды балаларға арналған 11 өңірлік мектеп-интернат және жалпы саны 1191 адамды қамтитын 4 республикалық мектеп-интернат ашылды.
Спорт инфрақұрылымын дамытуда оң үдеріс байқалады.
2010 жылы бүкіл республика бойынша спорт ғимараттарының саны 31 мың бірліктен асты, оның 1717-сі жеке меншікте, 20166-сы ауылдық елді мекендерде. 2009 жылмен салыстырғанда барлық объектілер саны 936 бірлікке, ауылдық жерде 721-ге және жеке меншіктегілер саны 690 объектіге көбейді.
2011 жылғы 7-қысқы Азия ойындарын табысты өткізу үшін жабық футбол стадионы, коньки тебу стадионы, республикалық велотрек, сырғанау мұз айдыны бар "Қазақстан" спорт сарайы, К-95 және К-125 халықаралық шаңғы трамплиндерінің кешені, Алматы облысы Талғар ауданы Солдат шатқалындағы шаңғы және биатлон стадионы, Балуан Шолақ атындағы Спорт және мәдениет сарайы, биік таудағы "Шымбұлақ" спорт базасы, биік таудағы "Медеу" спорттық мұз айдыны сияқты бірегей спорттық объектілер салынды және қайта жаңартылды.
Дене шынықтыру және спорт саласын дамытудағы маңызды мәселе сала үшін кадрларды даярлау болып табылады.
Қазіргі уақытта республикада спорт саласында мамандарды даярлаумен 17 жоғарғы оқу орны айналысады, оның ішінде жаттықтырушы-оқытушылық құрамның біліктілігін арттыру жөніндегі кәсіби қызметті бір жоғары оқу орны - Қазақ спорт және туризм академиясы жүзеге асырады.
Салада спорт түрлері бойынша 8 748 штаттық жаттықтырушы жұмыс істейді, жаттықтырушы кадрына деген сұраныс бүгінгі таңда әр өңірде 20 - 30%-ды құрайды.
Жалпы алғанда, республикада дене шынықтыру мен спорттың дамуы елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына оң әсер берді.
Халықты бұқаралық спортпен айналысуға тарту дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатындар санының өсуіне алып келді. 7-қысқы Азия ойындарын өткізу халықаралық спорт аренасында қазақстандық спорттың имиджін және бәсекеге қабілеттілігін нығайтты.
3.1. Дене шынықтыру және спорт саласының күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
Дене шынықтыру және спорт саласын дамытуға арналған заңнамалық және нормативтік-құқықтық негіздер
Халықтың барлық әлеуметтік жіктерін, соның ішінде мүгедектерді дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тарту
Спорттық-бұқаралық және дене шынықтыру-сауықтыру іс-шаралары санының артуы
Ұлттық спорт түрлерін дамыту
Балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерін ашу
Халықаралық спорт аренасындағы жоғары нәтижелері үшін спортшыларды және жаттықтырушыларды материалдық ынталандыру
Дене шынықтыру және спорт инфрақұрылымының болуы
Үкіметтік емес қоғамдық спорттық ұйымдардың болуы
Спорт саласында үкіметтік емес ұйымдар мен мемлекеттік органдардың белсенді түрде өзара әрекет етуі
Барлық дерлік инфрақұрылым ірі қалалар мен елді мекендерде орналасқан
Көптеген спорт ғимараттарының моральдық және физикалық тұрғыдан тозуы
Мүмкіндігі шектеулі адамдарға арналған құрал-жабдықпен жабдықталған, бейімделген спорт ғимараттарының болмауы
Дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік-жеке серіктестік, сондай-ақ мемлекеттік қолдау тетіктері қалыптастырылмаған
Спорттың ғылыми базасының жоқтығы
Медалдар көп үлеске түсетін спорт түрлерін дамытуға арналған жүзу бассейндері, ату алаңдары, жеңіл атлетика манеждері, велотректер, шаңғы базалары, өсу арналары сияқты мамандандырылған спорт ғимараттарының жетіспеушілігі
Спортты насихаттау мен дәріптеу деңгейінің жеткіліксіздігі
Мектепке дейінгі және жалпы орта білім беру мекемелеріндегі төмен спорттық материалдық база
Республикалық олимпиадалық даярлау орталықтарының жеке оқу-жаттығу базасының болмауы
Жаттықтырушылар жұмысына еңбек ақының төмен болуы
Мүмкіндіктер
Қауіп-қатерлер
Азиаданың спорт объектілерін тұрғындарды спортпен шұғылдануға тарту үшін пайдалану
Қолда бар спорт инфрақұрылымын бейімдеу арқылы мүмкіндігі шектеулі адамдарды дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануға тарту
Дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік-жеке серіктестікті дамыту
Материалдық-техникалық базаны нығайту - инвентарьмен қамтамасыз ету және спорттық жабдықтармен жарақтандыру
Спорт кадрларын даярлау мен қайта даярлау бағдарламасын жетілдіру
Тұрғындар арасында спортты насихаттау және дәріптеу
Дене шынықтырумен және спортпен белсенді шұғылданатын тұрғындардың үлесін арттыру
Жалпы білім беру мектептерінде дене тәрбиесі даярлығы клубтарын құру
Мектептер мен жоғары оқу орындарында спортпен шұғылдану бойынша сабақтан тыс жұмысты ұйымдастыру
Интернаттарды қайта ұйымдастыру арқылы кәсіби-техникалық ұйымдардың санын ұлғайту
Дене шынықтыру-сауықтыру кешендерінің санын ұлғайту
Арнайы медициналық топтардың санын ұлғайту
Ғылыми-әдістемелік базаны құру және жетілдіру.
Спорт инфрақұрылымын тиімсіз пайдалану
Тұрғындардың дене шынықтыруға қызықпауы
Мүгедектер арасында спорттың әлсіз дамуы
Спорт объектілерін ұстау үшін бюджет шығындарының артуы
Компьютерлік ойындар, кино, дискотека сияқты және басқа да ойын-сауық түрлерімен салыстырғанда дене шынықтыру мен спорттың бәсекеге қабілеттілігін төмендеуі
Болашағы бұлыңғыр болуы салдарынан спорт резервінің кетуі
Спорт кадрларын даярлау мен қайта даярлау бағдарламасының ескіруі
Медаль жинағыш спорт түрлерінің нашар дамуы (мамандандырылған спорт ғимараттарының болмауынан)
Спортшылардың шет елдердегі оқу-жаттығу жиындарына арналған бюджет шығысын өсіру
Халықаралық жарыстардағы спорттық нәтижелердің төмен деңгейі
Қазақстандық спорттық командалардың құрамында "легионерлер" санының көбеюі
Жоғары білікті мамандардың басқа салаларға кетуі.
Сонымен бірге, талдау көрсеткендей, қазіргі уақытта дене шынықтыру және спорт қазақстандықтардың көпшілігі үшін әлі де болса олардың жеке құндылығына айналмаған және олардың өмір сүру салтында тиісті орнын таппаған.
Тұрғындар денсаулығының төмен деңгейде болуының себебі олардың саламатты өмір салтын сүру және аурудың алдын алу мәселесінде хабардарлығының, сауаттылығының және оларды уәждеудің жеткіліксіздігі болып отыр.
Елде бұқаралық спортты, балалар мен жасөспірімдер спортын және кәсіби спортты қарқынды жағымды дамыту үшін құқықтық жағдайлар жасау қажет, себебі бүгінде мемлекеттің осы саладағы барлық шараларын тұтынушылар бойынша ақшаны бөлу арқылы іске асырылып отырған моделі өзін-өзі ақтамай отыр.
Тәуелсіздік жылдары Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спорт саласында құқықтық база құрылды.

Кроме того, создано 11 региональных школ-интернатов для одаренных в спорте детей, где обучаются 3003 перспективных учащихся и 4 республиканских - с общим охватом 1191 человек.
Отмечается положительная тенденция в развитии инфраструктуры спорта.
Количество спортивных сооружений в 2010 году по всей республике превысило 31 тысячу единиц, из них 1717 находятся в частной собственности, 20166 единиц приходится на сельскую местность. По сравнению с 2009 годом число всех объектов увеличилось на 936 единиц, на 721 в сельской местности и на 690 число объектов, находящихся в частной собственности.
Для успешного проведения Азиатских игр 2011 года были построены и реконструированы уникальные спортивные объекты, такие как, крытый футбольный стадион, конькобежный стадион, республиканский велотрек, Дворец спорта «Казахстан» с раскаточным катком, международный комплекс лыжных трамплинов К-95 и К-125, лыжный и биатлонный стадион в Солдатском ущелье Талгарского района Алматинской области, Дворец спорта и культуры имени Балуана Шолака, высокогорная спортивная база «Шымбулак», высокогорный спортивный каток «Медео».
Важным вопросом развития физической культуры и спорта является подготовка кадров для отрасли.
В настоящее время в республике подготовкой специалистов в отрасли спорта занимаются 17 высших учебных заведений, из них осуществляющих профессиональную деятельность по повышению квалификации тренерско-преподавательского состава одно высшее заведение – Казахская Академия спорта и туризма.
В отрасли работают 8 748 штатных тренеров по видам спорта, потребность в тренерских кадрах на сегодняшний день составляет 20 – 30 % в каждом регионе.
В целом развития физической культуры и спорта в республике дала положительный эффект на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны.
Вовлечение населения в занятия массовым спортом привело к росту числа занимающихся физической культурой и спортом. Проведение 7-х зимних Азиатских игр укрепил имидж и конкурентоспособности казахстанского спорта на международной спортивной арене.
3.1. Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз
в отрасли физической культуры и спорта
Сильные стороны
Слабые стороны
Законодательная и нормативно-правовая
основа для развития отрасли
физической культуры и спорта
Привлечение всех социальных слоев
населения к занятиям физической
культурой и спортом, в том числе
инвалидов
Рост количества спортивно-массовых и
физкультурно-оздоровительных
мероприятий
Развитие национальных видов спорта
Создание детско-юношеских спортивных
школ
Материальное стимулирование
спортсменов и тренеров за высокие
результаты на международной
спортивной арене
Наличие инфраструктуры физической
культуры и спорта
Наличие неправительственных
общественных спортивных организаций
Активное взаимодействие
неправительственных организаций и
государственных органов в области
спорта
Практически вся инфраструктура расположена в
городах и крупных населенных пунктах
Физический и моральный износ большинства
спортивных сооружений
Отсутствуют адаптированные спортивные
сооружения, оборудованные инвентарем для лиц с
ограниченными возможностями
Не сформированы механизмы
государственно-частного партнерства, а также
государственной поддержки в сфере физической
культуры и спорта
Отсутствие научной базы спорта
Недостаток в специализированных спортивных
сооружениях, для развития медалеемких видов
спорта таких как, плавательные бассейны,
стрельбища, легкоатлетические манежи,
велотреки, лыжные базы, гребные каналы
Недостаточный уровень пропаганды и
популяризации спорта
Слабая спортивная материальная база в
учреждениях дошкольного и общего среднего
образования
Отсутствие собственной учебно-тренировочной
базы в республиканских центрах олимпийской
подготовки
Низкая заработная оплата тренерской работы
Возможности
Угрозы
Использование спортивных объектов
Азиады для привлечения населения к
занятиям спортом
Вовлечение лиц с ограниченными
возможностями в занятия физической
культуры и спорта путем адаптации
имеющейся спортивной инфраструктуры
Развитие государственно-частного
партнерства в сфере физической
культуры и спорта
Укрепление материально-технической
базы - обеспечение инвентарем и
оснащение спортивным оборудованием
Усовершенствование программы
подготовки и переподготовки
спортивных кадров
Пропаганда и популяризация спорта
среди населения
Рост доли населения, активно
занимающегося физической культурой и
спортом
Создание в общеобразовательных школах
клубов физической подготовки
Организация внеклассной работы по
занятиям спортом в школах и вузах
Увеличение количества
профессионально-технических
организаций путем реорганизации
интернатов
Увеличение количества
физкультурно-оздоровительных
комплексов
Увеличение количества специальных
медицинских групп
Создание и совершенствование
научно-методической базы.
Неэффективное использование инфраструктуры
спорта
Незаинтересованность в физической активности
населения
Слабое развитие спорта среди инвалидов
Рост бюджетных расходов на содержание
спортивных объектов
Снижение конкурентоспособности физической
культуры и спорта по сравнению с такими видами
развлечений, как компьютерные игры, кино,
дискотеки и т.д.
Отток спортивного резерва, вследствие
отсутствия перспектив
Устаревшая программа подготовки и
переподготовки спортивных кадров
Слабое развитие медалеемких видов спорта (из-за
отсутствия специализированных спортивных
сооружений)
Рост бюджетных расходов на учебно-тренировочные
сборы спортсменов за рубежом
Низкий уровень спортивных результатов на
международных соревнованиях
Увеличение количества «легионеров» в составе
казахстанских спортивных команд
Отток высококвалифицированных специалистов в
другие отрасли.
Вместе с тем, анализ показывает, что физическая культура и спорт для большинства казахстанцев все еще не стали их личной ценностью и не находят должного места в их образе жизни.
Причинами низкого уровня здоровья населения являются недостаточная информированность, грамотность и мотивация населения в вопросах ведения здорового образа жизни и профилактики болезней.
Необходимо создать правовые условия для позитивного интенсивного развития массового спорта, детско-юношеского и профессионального спорта в стране, поскольку реализуемая сегодня модель сведения всех мер государства в этой области преимущественно к распределению денег по потребителям уже давно исчерпала себя.
За годы независимости Республики Казахстан создана правовая база в области физической культуры и спорта.

1999 жылы "Дене шынықтыру және спорт туралы" және 2009 жылы "Спорттағы допингке қарсы күрес туралы халықаралық конвенцияны ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары қабылданды.
Алайда, заңнамалық актілер деңгейінде спортты қолданыстағы реттеу барлығын қамту сипатына ие бола алмай, осы саладағы қоғамдық қатынастарды толық реттей алмай отыр. Декларативтік нормалардың құқықтық тетіктерден асып кетуі едәуір байқалады, спорт саласында көптеген құқықтық кемшіліктер бар. Мысалы, спорттық жабдықпен және инвентармен жарақтандыру мәселесі жеткілікті регламенттелмеген.
Дене шынықтыруды және спортты дамыту, дене шынықтыру-спорттық қызмет саласына халықты кеңінен тарту үшін тиісті материалдық-техникалық қамсыздандыру қажет.
Спорт инфрақұрылымының тұрақты өсу үрдісі байқалмағанымен, негізінен республика бойынша, әсіресе ауылдық жерде спорт ғимараттарының саны жеткіліксіз болып отыр. 7000 ауыл мен кентте 20166 ғимарат бар, оның ішінде 13134-і, яғни 65,1%-ы жазық ғимараттарды (ашық спорт алаңдарын) құрайды және тек 3%-ы ғана (307 бірлік) жабық спорт кешендері, Ақтөбе; Шығыс Қазақстан және Жамбыл облыстарының халық тығыз орналасқан ауылдық мекендерінде спорт кешендері тіпті жоқ.
Бүкіл ел бойынша жұмыс істейтін 7 мыңнан астам спорт залының 90%-ы жалпы білім беру мектептерінде, бұл ретте, олар спорттық инвентармен жеткіліксіз жабдықталған және қолданыстағы техникалық пайдалану талаптарына сай емес. Дене шынықтыру және спортты басқару органдарының деректері бойынша, спорт залдары мен алаңдарының 40%-ы ағымдық немесе күрделі жөндеуді талап етеді.
Бұған қоса, республикада жүзу бассейндері, ату алаңдары, жеңіл атлетикалық манеждер, велотректер, шаңғы базалары, есу арналары сияқты мамандандырылған спорт ғимараттарының жетіспеушілігі сезілуде.
Елде мамандандырылған есу базаларының болмауы тұтастай алғанда есу спорты түрлерін дамытуға және жоғары спорттық нәтижелерге қол жеткізуге кері әсерін тигізіп отыр. Бұл спорт түрі медаль көп үлескен түсетін спорт түрінің бірі болып табылады, себебі Олимпиада, Азия ойындарында 16 медаль жиынтығына дейін ұтысқа салынады. Оңтүстік Қазақстан облысында есу базасын салу үшін барлық алғышарттары бар Бадам су қоймасы жұмыс істейді. Қолайлы климаттық жағдайлар оқу-жаттығу үдерісін, сондай-ақ жыл бойы республикалық және халықаралық жарыстар өткізуге мүмкіндік береді.
Спорттың кейбір түрлері бойынша республикада спортшыларды Олимпиада ойындарына және басқа ірі халықаралық жарыстарға даярлауға арналған техникалық жарақтандырылған заманауи базалар жоқ.
Осыған байланысты, республикалық даярлау орталықтарының жеке оқу-жаттығу базаларының болмауы Қазақстан Республикасының құрама командаларының спортшыларын халықаралық жарыстарға даярлау бойынша оқу-жаттығу, спорттық-әдістемелік қызметті толық жүзеге асыруға мүмкіндік бермейді. Бұл жағдайда бюджеттік спорттық ұйымдар отандық спортшылар мен спорттық командаларды шетелдегі ұзақ мерзімді оқу-жаттығу жиындарымен қамтамасыз етуге мәжбүр болады. Бұған қоса, қазақстандық командалардың шетелдік бәсекеге қабілетті спортшылар мен мамандарды біздің елге осы тектес оқу-жаттығу үдерісін өткізуге шақыруға мүмкіндіктері жоқ.
Тағы да бір шешуді талап ететін проблема балалар мен оқушы жастардың дене тәрбиесі болып табылады.
Республикада мектепке дейінгі жаста 1 млн.-нан астам және мектеп жасындағы 2,5 млн.-нан астам өмір сүреді. Мектепке дейінгі мекемелердің және жалпы орта білім беру мекемелерінің материалдық базасы одан әрі дамытуды, оқушылардың дене шынықтыру бағдарламасын толық көлемде орындауы үшін қажетті спорттық жабдықтармен жарақатандыруды және жаңартуды талап етеді.

Были приняты законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте» в 1999 году и «О ратификации Международной конвенции о борьбе с допингом в спорте» в 2009 году.
Однако, действующее регулирование спорта на уровне законодательных актов не носит всеохватного характера, не регулирует всей полноты общественных отношений в данной сфере. Есть существенный перекос в сторону превалирования декларативных норм над правовыми механизмами, существует множество правовых пробелов в сфере спорта. Так, недостаточно регламентированы вопросы оснащения спортивным оборудованием и инвентарем.
Для развития физической культуры и спорта, широкого вовлечения населения в сферу физкультурно-спортивной деятельности необходимо соответствующее материально-техническое обеспечение.
Несмотря на то, что наблюдается устойчивая тенденция роста инфраструктуры спорта, в основном, остается недостаточным количество спортивных сооружений по республике, особенно в сельской местности. В 7000 селах и поселках 20166 сооружений, из них 13134, т.е. 65,1 % составляют плоскостные сооружения (открытые спортивные площадки), и лишь 3 % (307 единиц) крытые спортивные комплексы, в густонаселенных районах сельской местности Актюбинской, Восточно-Казахстанской и Жамбылской областей вообще отсутствуют спортивные комплексы.
Из имеющихся по всей стране свыше 7 тысяч спортивных залов - 90 % относятся к общеобразовательным школам, при этом, они недостаточно оснащены спортивным инвентарем и не соответствуют имеющимся техническим эксплуатационным требованиям. По данным органов управления физической культуры и спорта, до 40 % спортивных залов и площадок требуют текущего или капитального ремонта.
Кроме того, в республике ощутим недостаток в специализированных спортивных сооружениях, таких как, плавательные бассейны, стрельбища, легкоатлетические манежы, велотреки, лыжные базы, гребные каналы.
На достижении высоких спортивных результатов и развитии в целом гребных видов спорта сказывается отсутствие в стране специализированных гребных баз. Этот вид спорта является одним из медалеемких видов спорта, так как на Олимпийских, Азиатских играх разыгрываются до 16 комплектов медалей. В Южно-Казахстанской области существует Бадамское водохранилище, которое имеет все предпосылки для строительства гребной базы. Имеющиеся благоприятные климатические условия позволят проводить учебно-тренировочный процесс, а также республиканские и международные соревнования круглогодично.
По некоторым видам спорта в республике отсутствуют современные технически оснащенные базы для подготовки спортсменов к Олимпийским играм и другим крупнейшим международным соревнованиям.
В этой связи, отсутствие собственных учебно-тренировочных баз в республиканских центрах олимпийской подготовки не позволяет в полной мере осуществлять учебно-тренировочную, спортивно-методическую деятельность по подготовке спортсменов сборных команд Республики Казахстан к международным соревнованиям. В данной ситуации, бюджетные спортивные организации вынуждены обеспечивать отечественных спортсменов и спортивные команды длительными учебно-тренировочными сборами за рубежом. Кроме того, казахстанские команды не имеют возможности приглашать в нашу страну на подобные учебно-тренировочные процессы зарубежных конкурентоспособных спортсменов и специалистов.
Еще одной из требующих решения проблем является вопрос физического воспитания детей и учащейся молодежи.
В республике проживает свыше 1 млн. детей дошкольного и более 2,4 млн. школьного возраста. Материальная база дошкольных учреждений и учреждений общего среднего образования требует дальнейшего развития, обновления и оснащения спортивным оборудованием, необходимым для выполнения программы физического воспитания учащихся в полном объеме.

Жалпы білім беру мектептерінің 73,2%-ында дене шынықтыру сабағын өткізуге арналған спорт залдары бар. 1156 мектепке дейінгі балалар ұйымдарының 765-інің немесе 66,3%-ының ғана спорт залдары, 32-сінің жүзу бассейіндері бар, соның салдарынан жалпы білім беру мектептеріндегі спорт секцияларында оқушыларды қамту 22%-дан аспайды.
Осы мәселе бойынша халықаралық тәжірибені зерттеу көптеген шет елдерде балалар мен жастардың дене тәрбиесі мен спортын дамытуға ерекше орын берілетіндігін көрсетті.
Айталық, АҚШ-та мектептік, студенттік және бұқаралық спорт толығымен жергілікті биліктің құзыретінде болып табылады. Канада, Франция, Италия, Финляндия және басқа да бірқатар елдерде балалар мен жасөспірімдердің және студенттер спортының шығыстарының негізгі үлесін жергілікті бюджет арқалайды. Финляндия мен Норвегияда спортқа бөлінген ақша аударымының 80%-ы жалпыға ортақ пайдаланудағы спорт объектілерін салуға және балалар мен жасөспірімдер спортын дамытуға бағытталады. Бізде керісінше: 80%-ы шеберлер командасына және тек 20%-ы ғана балалар спортына бөлінеді. Елдің спорттық жүйесі балалар спортына басымдық беріле отырып құрылуы қажет.
Мекемелерде, ұйымдарда және халықтың тұрғылықты жері бойынша дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыруда күрделі проблемалар бар. Ұйымдар экономикалық тұрғыдан орынсыз деген себеппен спорттық және сауықтыру объектілерін ұстаудан бас тартады, дене шынықтыру және спорт мамандарын қысқартады.
Бүгінгі күні бүкіл ел бойынша тек 530 балалар мен жеткіншектер клубы жұмыс істейді, ведомстволық спорт қоғамдарының жұмыс тәжірибесі жоғалған, дене шынықтыру-сауықтыру қызметінің құны қымбаттауда. Талдау көрсеткендей, бағасы жоғары болғандықтан, жастардың көпшілігі спорттық-сауықтыру қызметіне қол жеткізе алмайды.
Біздің ойымызша, Еуропаның тәжірибесі бойынша қоғамдық ұйымдар құру қажет.
Мысалы, Финляндияда 54 спорт одағын, 18 аумақтық органды, 4335 спорт клубы мен 1,1 млн. адамды біріктіретін спорт ұйымы жұмыс істейді.
Швецияда "Баршаға арналған спорт" бағдарламасы бойынша жұмысты негізінен 2 мыңнан астам клубқа тиесілі 360 мың ресми тіркелген мүшесі бар Швед гимнастикалық ұйымы жүзеге асырады. Жалпы гимнастика секцияларында 225 мыңнан астам адам шұғылданады.
Қоғамда мүгедектер, сондай-ақ зейнеткерлік жастағы адамдар барынша назар аударуды талап етеді. Олармен дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру үшін арнайы дайындалған кадрлар, ғылыми негізделген ұсынымдар мен әдістемелік әзірлемелер, халықтың осы санаттағы адамдарын дене жаттығуларымен белсенді айналасуға тарту бойынша кеңінен түсіндіру-насихат жұмыстары жетіспейді.
Елде денсаулығы бойынша мүмкіндігі шектеулі адамдар және қоғамның әлеуметтік қорғалмаған жіктері арасында дене шынықтыру және спортты дамытуды тежейтін бірқатар проблемалар бар, атап айтқанда:
мамандандырылған немесе бейімделген спорттық ғимараттардың, жабдықтардың, инвентардың жоқтығы;
жұмыс істейтін дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық объектілердің мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін қол жетімсіздігі;
мүгедектердің сауықтыру және спорттық ұйымдары жүйесінің болмауы;
дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын мүгедектер, үшін арнайы қосалқы құралдарды шығаруды қамтамасыз ету;
мүгедектермен дене шынықтыру-оңалту және спорттық жұмыстарды жүргізу үшін мамандарды даярлау, қайта даярлау мен біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
Саланы кадрлық қамтамасыз ету проблемалық мәселе күйінде қалып отыр. Осы мәселенің жай-күйін талдау саладағы кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау жүйесінің, дене шынықтыру және жоғары жетістіктер спортының ғылыми базасының әлсіз дамығанын көрсетіп отыр.
Жоғары дәрежелі спортшыларды даярлаудың негізі спорттық жаттығуларда заманауи ғылыми технологияларды пайдалану, сондай-ақ даярлық әдістемесін үнемі жетілдіру болып табылады, және елде отандық спорт ғылымының дамуы әлі күнге дейін күрделі проблема күйінде қалып отыр. Республиканың жаттықтырушы-оқытушылар құрамы көбінесе "кеңестік" кезеңде әзірленген әдістемемен жұмыс істейді, көпшілігі спортшыларды жаттықтыру мен қалпына келтірудің заманауи әдістерін меңгермеген.
Финляндияда спорттық ғылыммен айналысатын ұйымдардың тікелей мемлекеттік қаржыландыруға заңдық тұрғыдан танылған құқығы бар. Бұл ретте дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлаудың кемінде 20%-ы оқу уақытын ғылыми ізденістерге арналады. Бұған қоса, мемлекет спорт пен дене шынықтыру жаттығулары саласында ғылыми зерттеулер жүргізілетін кез келген меншік нысанындағы ұйымды қолдайды.
Республикада спорт психологтары жоқ деп айтуға болады, спорттың медико-биологиялық қызметі әлсіз дамыған, халықтың әр түрлі жастағы топтарымен және спорт түрлері бойынша балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінің дене шынықтыру-сауықтыру және оқу-жаттығу сабақтарын өткізу әдістемелері жоқ.

Для занятий физической культурой 73,2 % общеобразовательных школ имеют спортивные залы. Из 1156 детских дошкольных учреждений только 765 или 66,3 % располагают спортивными залами, 32 плавательными бассейнами, вследствие чего охват учащихся деятельностью спортивных секций в общеобразовательных школах составляет не более 22 %.
Изучение международного опыта по данному вопросу свидетельствует, что во многих зарубежных странах развитие физической культуры и спорта детей и молодежи занимает значимое место.
К примеру, в США школьный, студенческий и массовый спорт целиком является прерогативой местной власти. Основную долю расходов на детско-юношеский и студенческий спорт несут местные бюджеты в Канаде, Франции, Италии, Финляндии и ряде других стран. В Финляндии и Норвегии 80 % отчислений на спорт направляется на строительство спортивных объектов для всеобщего пользования и на развитие детского и юношеского спорта. У нас же распределение обратное: 80 % идет на команды мастеров и лишь 20 % на детский спорт. Между тем, спортивная система страны должна создаваться именно с упором на детский спорт.
Серьезные проблемы имеются в организации физкультурно-оздоровительной работы в учреждениях, организациях и по месту жительства населения. Под предлогом экономической нецелесообразности организации отказываются от содержания спортивных и оздоровительных объектов, сокращают специалистов физической культуры и спорта.
На сегодняшний день по всей стране работают только 530 детских подростковых клуба, утерян опыт деятельности ведомственных спортивных обществ, повышается стоимость физкультурно-оздоровительных услуг. Анализ показал, что широким слоям молодежи спортивно-оздоровительные услуги не доступны из-за высоких цен.
На наш взгляд, необходимо создание общественных организаций по опыту Европы.
Например, в Финляндии функционирует спортивная организация, объединяющая 54 спортивных союза, 18 территориальных органов, 4335 спортивных клубов и 1,1 млн. членов.
В Швеции работа по линии программы «Спорт для всех» осуществляется в основном Шведским гимнастическим союзом, в котором насчитывается около 360 тыс. официально зарегистрированных членов, принадлежащих более чем к 2 тысячам клубам. В секциях общей гимнастики занимается более 225 тыс. человек.
Большего внимания в обществе требуют инвалиды, а также люди пенсионного возраста. Для организации физкультурно-оздоровительной работы с ними не хватает специально подготовленных кадров, научно-обоснованных рекомендаций и методических разработок, широкой разъяснительно-пропагандистской работы по привлечению этих категорий населения к активным занятиям физическими упражнениями.
В стране имеется ряд проблем, сдерживающих развитие физической культуры и спорта среди лиц с ограниченными возможностями здоровья и социально незащищенными слоями общества, в частности:
отсутствие специализированных или адаптированных спортивных сооружений, оборудования, инвентаря и др.;
отсутствие доступа к существующим физкультурно-оздоровительным и спортивным объектам лицам с ограниченными возможностями;
отсутствие системы оздоровительных и спортивных организаций инвалидов;
обеспечение выпуска специальных вспомогательных средств для инвалидов, занимающихся физической культурой и спортом;
организация подготовки, повышения квалификации и переподготовки специалистов для физкультурно-реабилитационной и спортивной работы с инвалидами.
Проблемным вопросом остается кадровое обеспечение отрасли. Анализ состояния данного вопроса показывает, слабо развита система повышения квалификации и переподготовки кадров отрасли, научная база физической культуры и спорта высших достижений.
Основополагающим в подготовке спортсменов высокого класса является использование современных научных технологий в спортивных тренировках, а также постоянное совершенствование методики подготовки, и в стране остается серьезной проблемой развитие отечественной спортивной науки. Тренерско-преподавательский состав республики в большинстве своем работает по методикам, разработанным в «советский» период, не все владеют современными методами тренировок и восстановления спортсменов.
В Финляндии организации, занимающиеся спортивной наукой, имеют законодательно признанное право на прямое государственное финансирование. При этом не менее 20 % учебного времени подготовки специалистов в сфере физической культуры и спорта отводится научным изысканиям. Кроме того, государство поддерживает организацию любой формы собственности, где ведутся научные исследования в области спорта и физических упражнений.
В республике практически отсутствуют спортивные психологи, слабо развита медико-биологическая служба спорта, нет методик проведения физкультурно-оздоровительных и учебно-тренировочных занятий с населением различных возрастных групп и детско-юношеских спортивных школ по видам спорта.

Дене шынықтыру кадрларының өздерінің есебінен басқа қызмет саласынан кетуі тоқтамай отыр. Бүкіл ел бойынша бүгінгі күні спорттан 1543 әдіскер-нұсқаушы жұмыс істейді, олардың 719-ы ауылдық жерде. Бұл ретте спорт ұйымдарының кадрларға деген сұранысы 962 бірлікті құрайды.
Тәжірибе көрсеткендей, дене шынықтыру және спорт бойынша дипломдары бар мамандардың аз бөлігі ғана жалпы білім беру мектептерінде, БЖСМ, бала бақшаларда, басқа да дене шынықтыру-спорттық мекемелердегі жұмысты таңдайды, бұл төмен жалақы және көрсетілген мамандар санатының әлеуметтік кепілінің болмауының салдары болып табылады.
Осылайша, спортшылардың арасында артып келе жатқан бәсекелестікті, халықаралық спорт ұйымдарының тез өзгеріп тұратын талаптарын ескере отырып, спортшыларды даярлаудың нысандары мен әдістерін тұрақты жетілдіруді, республиканың спортшыларын "жаңа бастаған спортшыдан" халықаралық дәрежедегі шебер деңгейіне дейін тәрбиелеу жүйесін одан әрі дамытуды есепке ала отырып, оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастырудың жаңа әдістерін енгізу қажет. Бұл туралы дене шынықтыру және спорт саласында кадрларды оқыту және басқаруды білікті қызметкерлер қамтамасыз ету керек екенін көрсететін халықаралық тәжірибе мен заңнамада да дәлелдеп отыр.
Мысалы, Қытайда дене шынықтыру оқытушысы немесе жаттықтырушы дипломын алудың үш жолы бар:
1. Жалпы білім беру мектебінде 12-жылдық білім алғаннан кейін, жоғарғы спорттық оқу орнында 4-жылдық білім алу керек. Бұл жағдайда "мектеп мұғалімі" біліктілігі бойынша диплом алады.
2. Жалпы білім беру мектебінде 12-жылдық білім алғаннан кейін, жоғарғы оқу орнында 4 жыл оқыған соң және спорт түрлері бойынша екі жылдық арнайы дайындықтан кейін жоғары біліктілік жаттықтырушысы дипломын алады.
3. Барлық деңгейдегі жаттықтырушы жұмысына рұқсатты мұның алдында қаланың немесе провинцияның құрамасында немесе ұлттық құрамада міндетті мүшелігі болған және спорттық интернат негізінде жалпы білім беру мектебінде тоғыз жыл оқыған мамандар ғана алады.
Финляндияда спорт мамандары мен оқытушыларын дайындау 11 дене шынықтыру-спорт орталығы мен оқу орнында жүргізіледі. Виерумяки спорт және дене шынықтыру жөніндегі ірі институтында жақсы спорт орталығы бар, оның қызметінің негізіне "дамыту, өндіру, сату" деген бизнес-идея алынған. Орталықтың жақсы дамыған инфрақұрылымы бар, орталықта 11 штаттық қызметкер мен бір жыл аралығында қажетіне қарай тартылатын 800-ге жуық штаттан тыс адамдар жұмыс істейді. Спорттық мамандарды даярлау мен оқыту жүйесі 3-4 жылды көздейді. Орталық өз шығындарының бір бөлігін Білім министрлігі бюджетінің есебінен жабады, мұнда мемлекет дотациялары 10%-ды құрайды, қызметкерлердің жалақысы үшін кірістің 38%-ы жұмсалады.
Дене шынықтыру және спорт күшті сауықтыру факторы, қоғамның бірігуі, жастарды зиянды әрекеттерден аулақ ұстау, аурудың алдын алу, өмір сүру сапасын және оның ұзақтығын арттыру сияқты көптеген әлеуметтік-экономикалық мәселелерді шешетін адамның дене тәрбиесі мүмкіндіктерін арттыру құралы болып табылады. АҚШ-та және әлемнің басқа елдерінде спорттың дамуына жасалған талдау, тұрғындардың спортқа деген белсенді ұстанымы БАҚ арқылы жақсы насихаттау нәтижесінде қалыптасатынын көрсетті. Спорттың түрлерін дәріптеу БАҚ-қа және бірінші кезекте теледидарға байланысты болады, ал дене шынықтыру-спорттық қызметпен айналысу өмір сүру мәдениетінің ажырамас бөлігі ретінде қарастырылады.
Соңғы оңжылдықта дене шынықтыру және спорт саласындағы ғылыми-ақпараттық ресурстар маңыздылығы жағынан бірінші орынға шыға бастады. Халықаралық сарапшылар осы ресурстарды екі санатқа бөледі - саламатты өмір салтын насихаттау және жаттықтырушының және басқа спорт қызметкерінің жұмысын ақпараттық-ғылыми қолдау. Мұндай бөліп қарау шет елдің жетекші спорттық ғылыми-ақпараттық ұйымдарының қызметінен көрінеді.

Не прекращается отток физкультурных кадров в непрофильные им сферы деятельности. По всей стране на сегодня работают 1543 инструктора-методиста по спорту, из них 719 в сельской местности. При этом потребность в кадрах спортивных организаций составляет 962 единицы.
Как показывает практика, малая часть дипломированных специалистов по физической культуре и спорту выбирают работу в общеобразовательных школах, ДЮСШ, детских садах, других физкультурно-спортивных учреждениях, что является следствием низкой заработной платы и отсутствием социальной гарантии указанной категории специалистов.
Таким образом, учитывая возрастающую конкуренцию спортсменов, быстро изменяющиеся требования международных спортивных организаций, необходимо внедрение новых подходов в организации учебно-тренировочного процесса с учетом, постоянного совершенствования форм и методов подготовки спортсменов, дальнейшего развития системы воспитания спортсменов республики от новичка до мастера международного класса. Об этом свидетельствует также международный опыт и законодательство, указывающее на то, что обучение, обеспечение кадрами и управление в области физической культуры и спорта должны обеспечиваться квалифицированным персоналом.
К примеру, в Китае существуют три пути получения диплома преподавателя физической культуры или тренера:
1. После 12-летнего обучения в общеобразовательной школе следует 4-годичное обучение в высшем спортивном учебном заведении. В этом случае получают диплом с квалификацией-учитель школы».
2. Диплом тренера высшей квалификации получают после 12 лет обучения в общеобразовательной школе, четырех лет в высшем учебном заведении и двух лет специальной подготовки по видам спорта.
3. Разрешение на тренерскую работу на всех уровнях получают только специалисты, обучавшиеся в течение девяти лет в общеобразовательной школе на базе спортивного интерната с обязательным членством в прошлом в сборной города или провинции или национальной сборной.
В Финляндии подготовка специалистов и преподавателей для спорта ведется в 11 физкультурно-спортивных центрах и учебных заведениях. Крупнейший Институт спорта и физического воспитания Виерумяки имеет хороший спортивный центр, в основе его деятельности заложена бизнес-идея: «развивать, производить, продавать». Центр располагает хорошо развитой инфраструктурой, причем штатных сотрудников в центре 11 человек и порядка 800 внештатных, привлекаемых по мере необходимости в течение года. Система подготовки и обучения спортивных специалистов предусматривает 3 – 4 года. Часть своих затрат центр покрывает за счет бюджета Министерства образования, причем дотации государства составляют всего 10 %, на зарплату персонала расходуется порядка 38 % от дохода.
Физическая культура и спорт являются мощным оздоровительным фактором, средством повышения физических возможностей человека, решающим многие социально-экономические вопросы: объединение общества, отвлечение молодежи от пагубных привычек, профилактика заболеваний, повышение качества жизни и ее продолжительности. Анализ развития спорта в США и других странах мира показывает, что активная позиция населения по отношению к спорту формируется вследствие хорошей пропаганды СМИ. Именно от СМИ, и в первую очередь от телевидения, зависит популяризация видов спорта, а занятия физкультурно-спортивной деятельностью рассматриваются как неотъемлемая часть культуры жизнедеятельности.
За последние десятилетия научно-информационные ресурсы в области физической культуры и спорта стали занимать ведущие места по значимости. Международные эксперты, данные ресурсы подразделяют на две категории - пропаганда здорового образа жизни и информационно-научное сопровождение работы тренера и другого спортивного персонала. Такое подразделение отражается на деятельности ведущих зарубежных спортивных научно-информационных организаций.

Германияда спортты баршаға насихаттау ерекше орын алады, ол әр түрлі кампаниялар мен бағдарламалар арқылы жүзеге асырылады. Барлық жобалардың маңызды қаржылай қолдауға ие екендігін ерекше атап өткен жөн. Нәтижесінде жиырма жыл ішінде клубтардың саны 40 мыңнан 80 мыңға дейін, спортпен шұғылданатындар саны 10 млн.-нан 21 млн.-ға дейін, дене шынықтыру жаттығуларымен тұрақты айналысатын адамдар саны 21 млн.-нан 36 млн.-ға дейін артты, яғни халықты бұқаралық спортпен қамту 60%-ға жеткен.
Көптеген мемлекеттерде кәсіпкерлік баршаға арналған спорттың едәуір қаржылық ресурсын құрайды. Алайда мына аспектіні атап өту қажет. Спорттық қызметтің жоғары капиталды талап етуіне орай, аталған салада коммерциялық ұйым құру жоғары бастапқы капиталды талап етеді. Сондықтан да мемлекеттік және жергілікті органдардың қолдауынсыз, кәсіпкерлік ресурстары тек қана халықтың табысы жоғары жіктерінің спортпен шұғылдану сұранысын қанағаттандыруға бағытталатын болады, ал балалар, орташа топ, зейнеткерлер және сол сияқты секторлардың дене тәрбиесімен шұғылдануына мүмкіндігі болмайды. Шет елдерде мемлекеттің тікелей немесе қосымша қатысуы арқылы спорттың коммерциялық ұйымдарының қызметіндегі осы проблема шешімін тапқан.
Республикада спорттық қызметті дамытуды қамтамасыз ету үшін спорттық инвентарлар мен құрал-жабдықтар өндірісін құру, жеке спорт ғимараттарын салу және қайта жаңарту, сондай-ақ аталған саладағы демеушілік пен қайырымдылықты дамыту үшін мемлекеттік қолдау шараларын қарастыру қажет.
4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Ескерту. 4-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.07.2013 N 742 қаулысымен.
Мақсаты - Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты тұрақты дамыту
Нысаналы индикаторлар:
Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын азаматтарды қамтуды 2010 жылғы 17,4%-дан 2015 жылы 26 %-ға дейін ұлғайту.
Балалар мен жеткіншектердің жалпы саны ішінде дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын балалар мен жеткіншектерді қамтуды 2010 жылғы 9,5%-дан 2015 жылы 12,6%-ға дейін ұлғайту.
2012 жылғы жазғы Олимпиада ойындарының қорытындысы бойынша Халықаралық Олимпиада Комитетінің жалпы командалық ресми емес есебінің рейтингінде Қазақстан 28 орынды алады (2008 жылы - 29 орын).

В Германии особое место занимает пропаганда спорта для всех, осуществляемая посредством различных кампаний и программ. Следует особо подчеркнуть, что все проекты сопровождаются значительной финансовой поддержкой. В результате за двадцать лет количество клубов выросло с 40 до 80 тыс., количество занимающихся с 10 млн. до 21 млн. граждан, число людей, регулярно занимающихся физическими упражнениями, выросло с 21 млн. до 36 млн., т.е. охват массовым спортом населения превысил 60 %.
В большинстве государств предпринимательство составляет значительный финансовый ресурс спорта для всех. Однако здесь следует подчеркнуть следующий аспект. В силу высокой капиталоемкости спортивных услуг создания коммерческой организации в данной отрасли требует высокого первоначального капитала. Поэтому без поддержки государственных и местных органов ресурсы предпринимательства будут ориентированы на обеспечение потребностей в занятиях спортом высокодоходных слоев населения, тогда как такие секторы, как дети, средний класс, пенсионеры и т.д., не будут иметь возможности заниматься физической активностью. За счет прямого или косвенного государственного участия в деятельности спортивных коммерческих организаций за рубежом данная проблема нивелирована.
Для обеспечения развития спортивной деятельности в республике необходимо предусмотреть меры государственной поддержки для создания производства спортивного инвентаря и оборудования, строительства и реконструкции частных спортивных сооружений, а также развития спонсорства и благотворительности в данной сфере.
4. Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов
реализации Программы
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.07.2013 № 742.
Цель: устойчивое развитие физической культуры и спорта в Республике Казахстан.
Целевые индикаторы:
Увеличение охвата граждан, занимающихся физической культурой и спортом с 17,4 % в 2010 году до 26 % в 2015 году. Источник информации: Административный учет, ведомственные статистические данные.
Увеличение охвата детей и подростков, занимающихся физической культурой и спортом, в общей численности детей и подростков с 9,5 % в 2010 году до 12,6 % в 2015 году. Источник информации: Административный учет, ведомственные статистические данные.
По итогам выступлений на летних Олимпийских играх 2012 года в рейтинге неофициального общекомандного зачета Международного Олимпийского комитета Казахстан займет 28 место (в 2008 году – 29 место). Источник информации: Официальные данные национального олимпийского комитета Республики Казахстан.

2014 жылғы қысқы Олимпиада ойындарының қорытындысы бойынша, Халықаралық Олимпиада Комитетінің жалпы командалық ресми емес есебінің рейтингінде Қазақстан 23 орынды алады (2010 жылы - 24 орын).
Міндеттері:
бұқаралық спортты дамыту;
жоғары жетістіктер спортын дамыту;
саланың кадрлық әлеуетін даярлау жүйесін жетілдіру.
Бірінші міндетті іске асырудың қорытындысы бойынша мына көрсеткіштерге қол жеткізіледі:
оқушылардың жалпы санынан спорт секцияларында айналысатын орта білім беру ұйымдарындағы оқушылардың үлесі 2011 жылы – 22,0 %, 2012 жылы – 22,5 %, 2013 жылы – 23,0 %, 2014 жылы – 24,0 %, 2015 жылы – 25,0 %;
соның ішінде ауылдық жерде 2011 жылы - 31,7%, 2012 жылы - 32,0%, 2013 жылы - 32,5%, 2014 жылы - 33,0%, 2015 жылы - 33,5%-ды құрайды;
студенттердің жалпы саны ішінде дене шынықтырумен және спортпен жүйелі түрде шұғылданатын студенттердің үлесі 2011 жылы -24,0%, 2012 жылы - 25,5%, 2013 жылы - 26,5%, 2014 жылы - 27,5%, 2015 жылы - 28,5%-ды құрайды;
мүгедектердiң жалпы санынан дене шынықтырумен және спортпен жүйелi түрде шұғылданатын мүгедектердiң үлесi 2011 жылы – 7,7 %, 2012 жылы – 8,2 %, 2013 жылы – 8,7 %, 2014 жылы – 9,2 %, 2015 жылы – 9,7 %-ды құрайды;
жұмыс орындары бойынша (жұмыс беруші) дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын азаматтардың үлесі 2013 жылы - 6,2 % (1 млн. адам), 2015 жылы - 9,0 %-ға (1,5 млн. адам) артады;
спорттық-бұқаралық іс-шараларға қатысқан азаматтар саны 2011 жылы - 3,0 млн. адам, 2012 жылы - 3,7 млн. адам, 2013 жылы - 3,9 млн. адам, 2014 жылы - 4,2 млн. адам, 2015 жылы - 4,5 млн. адам.
Екінші міндетті іске асырудың қорытындысы бойынша мына көрсеткіштерге қол жеткізіледі:
білікті спортшылар (спорт шебері) санының өсуі 2011 жылы – 25,4 %, 2012 жылы – 27 %, 2013 жылы – 28 %, 2014 жылы – 29 %, 2015 жылы – 32,1 %;
ресми спорттық iс-шараларда, әлем чемпионаттарында, әлем кубоктарында, Азия чемпионаттарында және халықаралық турнирлерде жеңіп алған медальдардың саны 2011 жылы – 797, 2012 жылы – 690, 2013 жылы – 726, 2014 жылы – 742, 2015 жылы – 742.
Үшінші міндетті іске асырудың қорытындысы бойынша мына көрсеткіштерге қол жеткізіледі:
біліктілігін арттырудан өткен жаттықтырушы-оқытушылардың үлесі 2011 жылы – 5 %, 2012 жылы – 10 %, 2013 жылы – 10,2 %, 2014 жылы – 10,4 %, 2015 жылы – 10,6 %-ды құрайды;
спорт ұйымдарындағы кадр тапшылығы 2013 жылы 15%-ға дейін, 2015 жылдың қорытындысы бойынша 10%-ға дейін төмендейді.
Мақсатқа, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар және ұйымдар:
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі – үйлестіруші, Бағдарламаны әзірлеуші;
Білім және ғылым, Ақпарат және байланыс, Ауыл шаруашылығы, Денсаулық сақтау, Қаржы министрліктері, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері.
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасының Ұлттық Олимпиада комитетінің ресми деректері, әкімшілік есеп, ведомстволық статистикалық деректер.

По итогам выступлений на зимних Олимпийских играх 2014 года в рейтинге неофициального общекомандного зачета Международного Олимпийского комитета Казахстан займет 23 место (в 2010 году – 24 место). Источник информации: Официальные данные национального олимпийского комитета Республики Казахстан.
Задачи:
развитие массового спорта;
развитие спорта высших достижений;
совершенствование системы подготовки кадрового потенциала отрасли.
По итогам реализации первой задачи будут достигнуты следующие показатели:
доля обучающихся, занимающихся в спортивных секциях в организациях среднего образования от общего количества обучающихся в 2011 – 22 %, в 2012 году – 22,5 %, в 2013 году – 23,0 %, в 2014 году – 24,0 %, в 2015 году – 25 %;
в том числе в сельской местности составит в 2011 – 31,7 %, в 2012 году – 32,0 %, в 2013 году – 32,5 %, в 2014 году – 33,0 %, в 2015 году – 33,5 %;
доля студентов, систематически занимающихся физической культурой и спортом, от общей численности студентов в 2011 году – 24,0 %, в 2012 году – 25,5 %, в 2013 году – 26,5 %, в 2014 году – 27,5 %, в 2015 году – 28,5 %;
доля инвалидов, систематически занимающихся физической культурой и спортом, от общей численности инвалидов в 2011 году – 7,7 %, 2012 году – 8,2 %, 2013 году – 8,7 %, 2014 году – 9,2 %, в 2015 году – 9,7 %;
доля граждан, занимающихся физической культурой и спортом, по месту работы (работодателем), возрастет в 2013 году на 6,2 % (1 млн. чел.), в 2015 году – на 9,0 % (1,5 млн. чел.);
количество граждан, принявших участие в спортивно-массовых мероприятиях в 2011 году – 3,5 млн. чел, в 2012 году – 3,7 млн.чел, в 2013 году – 3,9 млн. чел, в 2014 году – 4,2 млн. чел, в 2015 году – 4,5 млн. чел.
По итогам реализации второй задачи будут достигнуты следующие показатели:
рост количества квалифицированных спортсменов (мастер спорта) в 2011 году – 25,4 %, 2012 году – 27 %, 2013 году – 28 %, 2014 году – 29 %, 2015 году – 32,1 %;
количество завоеванных медалей в официальных спортивных мероприятиях, чемпионатах мира, кубках мира, чемпионатах Азии и на международных турнирах в 2011 году – 797, 2012 году – 690, 2013 году – 726, 2014 году – 742, 2015 году – 742.
По итогам реализации третьей задачи будут достигнуты следующие показатели:
доля тренеров-преподавателей, прошедших повышение квалификации, составит в 2011 году – 5 %, 2012 году – 10 %, в 2013 году – 10,2 %, в 2014 году – 10,4 %, 2015 году – 10,6 %;
дефицит кадров в спортивных организациях снизится 2013 года до 15 %, по итогам 2015 года до 10 %.
Государственные органы и организации, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов:
Агентство Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры – координатор, разработчик Программы;
министерства образования и науки, связи и информации, сельского хозяйства, здравоохранения, финансов, акиматы областей г.г. Астаны и Алматы.
Источники информации: официальные данные Национального Олимпийского комитета Республики Казахстан, административный учет, ведомственные статистические данные.

5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
5.1 Бағдарламаны іске асыру кезеңдері: 2011 - 2015 жылдар.
5.2 Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шаралар.
1. Бұқаралық спортты дамыту:
1) балаларды, жеткіншектерді, жастар мен ересек тұрғындарды дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тартуды мына жолдармен іске асыру ұсынылады:
балаларға, жеткіншектерге және жастарға арналған спорт түрлерінен қол жетімді спорттық секциялар мен клубтар желісін, соның ішінде ауылдық жерде кеңейту;
өңірлерде балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерін (БЖСМ) және спорт клубтарын ашу;
мектепке дейінгі мекемелерді, жалпы білім беру мектептерін, лицейлер мен колледждерді қазіргі заманғы спорттық жабдықтармен және инвентармен, соның ішінде ауылдық жерде жарақтандыру;
өңірлік спорттық-бұқаралық жұмыс орталықтарын (клубтарын) ашу;
өңірлерде балаларға (жеткіншектерге) арналған аула клубтарын құру;
қысқы спорт түрлері бойынша бөлімшелер және клубтар ашу;
білім беру ұйымдарында шаңғы базаларын қайта қалпына келтіру;
техникалық және кәсіптік білім беру орындарында оқитындар үшін - "Жас сұңқар" (клубы), жоғары оқу орындарының студенттері үшін - "Сұңқар", ауыл тұрғындары үшін - "Ел Қайраты" спорттық қоғамдарының жұмысын жалғастыру;
саламатты өмір салты және бұқаралық спорт бойынша дене шынықтыру-бұқаралық және сауықтыру іс-шараларын өткізу;
оқу орындарының спорттық объектілерін сабақтан тыс және кешкі уақытта тұрғындар арасында спорттық іс-шаралар (секциялар, денсаулық топтары және басқалары) өткізу мақсатында пайдалану жөнінде шаралар қабылдау;
мүмкіндігі шектеулі адамдарға арналған дене шынықтыру-бұқаралық және сауықтыру іс-шараларының санын ұлғайту;
мүмкіндігі шектеулі адамдарға арналған спорттық іс-шараларды өткізуге үкіметтік емес ұйымдарды тарту;
"Мүгедектер спорты бойынша республикалық орталық" РМҚК құру;
жазғы және қысқы спорт түрлерінен салалық спартакиадалар өткізу.
2) саламатты өмір салтын қалыптастыруды мына жолдармен іске асыру ұсынылады:
спортты насихаттау бойынша республикалық және аумақтық (облыстық, қалалық) медиа-жоспарлар әзірлеу;
Астана және Алматы қалаларында 2011 жылғы 7-Азия ойындарын өткізу үшін салынған спорт объектілерінің әлеуетін бұқаралық спортты дамыту үшін пайдалану;
спорт клубтарының қызметін регламенттеу;
балалар мен жасөспірімдердің спорттық мекемелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
2. Жоғары жетістіктер спортын дамыту.
Осы міндетті іске асыру мынадай жолдармен жүзеге асырылатын болады:
спортшыларды даярлайтын спорт мектептерін, спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарды материалдық-техникалық базамен қамтамасыз ету;
республикалық жоғары спорт шеберлігі мектептерінің және олимпиадалық даярлық орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
Ақтөбе және Маңғыстау облыстарында спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттары желісін дамыту;
жоғары спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін ұлттық құрама командалардың спортшы-мүшелерінің және спорт резервінің дайындығын қамтамасыз ету;
еңбек сіңірген спортшылар мен жаттықтырушыларға мемлекеттік әлеуметтік көмек көрсетуді қамтамасыз ету;
қысқы және жазғы спорт түрлерінен халықаралық жарыстар өткізу, соның ішінде Азиада спорт объектілерінде өткізу;
өңірлерде спорт объектілерін салу және қайта жаңарту;
спорттық инфрақұрылым саласында мемлекеттік-жеке серіктестік қағидаттарын енгізу;
жазғы және қысқы Олимпиада, Азия ойындарына, спорт түрлерінен халықаралық жарыстарға дайындалу және қатысу.

5. Этапы реализации Программы
5.1 Этапы реализации Программы: 2011 – 2015 годы.
5.2. Меры по реализации Программы.
1. Развитие массового спорта:
1) привлечение к занятиям физической культурой и спортом детей, подростков, молодежи и взрослого населения предлагается реализовать путем:
расширения сети доступных спортивных секций и клубов по видам спорта для детей, подростков и молодежи, в том числе в сельской местности;
открытия детско-юношеских спортивных школ (ДЮСШ) и спортивных клубов в регионах;
оснащения дошкольных учреждений, общеобразовательных школ, лицеев и колледжей современным спортивным оборудованием и инвентарем, в том числе в сельской местности;
создания региональных центров (клубов) спортивно-массовой работы;
создания детских дворовых (подростковых) клубов в регионах;
создания отделений и клубов по зимним видам спорта;
восстановления лыжных баз в организациях образования;
продолжения работы спортивных обществ «Жас сункар» (клуб) – для учащихся технического и профессионального образования; «Сункар» – для студентов высших учебных заведений, «Ел Қайраты» – для сельского населения;
проведения физкультурно-массовых и оздоровительных мероприятий по здоровому образу жизни и массовому спорту;
принятия меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных объектов учебных заведений с целью проведения спортивных мероприятий (секций, групп здоровья и др.) среди населения;
увеличения количества физкультурно-массовых и оздоровительных мероприятий для лиц с ограниченными возможностями;
вовлечения неправительственных организаций к проведению спортивных мероприятий для лиц с ограниченными возможностями;
создания РГКП «Республиканский центр по инвалидному спорту»;
проведения отраслевых спартакиад по летним и зимним видам спорта;
2) формирование здорового образа жизни предлагается реализовать путем:
разработки республиканского и территориальных (областных, городских) медиа-планов по пропаганде спорта;
использования потенциала спортивных объектов, построенных для проведения 7-х Азиатских игр 2011 года в городах Астана и Алматы для развития массового спорта;
регламентации деятельности спортивных клубов;
обеспечения функционирования детско-юношеских спортивных учреждений.
2. Развитие спорта высших достижений.
Реализация данной задачи будет осуществляться путем:
обеспечения материально-технической базой спортивных школ, школ-интернатов для одаренных в спорте детей по подготовке спортсменов;
обеспечения функционирования республиканских школ высшего спортивного мастерства и центров олимпийской подготовки;
развития сети школ-интернатов для одаренных в спорте детей в Актюбинской и Мангистауской областях;
обеспечения подготовки спортсменов-членов национальных сборных команд и спортивного резерва для достижения высоких спортивных результатов;
обеспечения государственной социальной поддержкой заслуженных спортсменов и тренеров;
проведение международных соревнований по зимним и летним видам спорта, в том числе на спортивных объектах Азиады;
строительство и реконструкция спортивных объектов в регионах;
внедрения принципов, государственного частного партнерства в области спортивной инфраструктуры;
подготовки и участие в летних и зимних Олимпийских, Азиатских играх, на международных соревнованиях по видам спорта.

3. Саланың кадрлық әлеуетін даярлау.
Осы міндетті іске асыру мынадай жолдармен жүзеге асырылатын болады:
кәсіби жаттықтырушы-оқытушы кадрлардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру;
кәсіптік техникалық және жоғарғы білім беру деңгейінде спорттық кадрларды даярлау үшін кәсіптік стандарттарды әзірлеу;
жасөспірімдерді, футбол жаттықтырушыларын шет елдерде оқыту;
дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарды кәсіби-техникалық колледждер ретінде қайта құру.
6. Қажетті ресурстар

3. Подготовка кадрового потенциала отрасли.
Реализация данной задачи будет осуществляться путем:
организации повышения квалификации и переподготовки, профессиональных тренерско-преподавательских кадров;
разработки профессиональных стандартов для спортивных кадров на уровне профессионального технического и высшего образования;
обучения за рубежом юниоров, тренеров по футболу;
путем реорганизации школ-интернатов для одаренных в спорте детей в профессионально-технические колледжи.
6. Необходимые ресурсы

Ескерту. 6-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 871; 25.07.2013 N 742 қаулыларымен.
Салалық бағдарламаны қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет қаражатының есебінен және көлемі шегінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздермен жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаны 2011 – 2015 жылдары іске асыруға барлығы 138 984 334 мың теңге:
1) республикалық бюджеттен 127 975 248 мың теңге; оның ішінде 2011 ж. – 13 246 100 мың теңге; 2012 ж. – 25 733 189 мың теңге; 2013 ж. – 26 785 225 мың теңге; 2014 ж. – 32 844 279 мың теңге; 2015 ж. – 29 366 455 мың теңге;

Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.06.2012 № 871; от 25.07.2013 № 742.
Финансирование отраслевой Программы будет осуществляться за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Всего на реализацию Программы в 2011 – 2015 годах потребуется 138 984 334 тыс. тенге:
1) из республиканского бюджета: 127 975 248 тыс. тенге; в том числе в 2011 г. – 13 246 100 тыс. тенге; в 2012 г. – 25 733 189 тыс. тенге; в 2013 г. – 26 785 225 тыс. тенге; в 2014 г. – 32 844 279 тыс. тенге; в 2015 г. – 29 366 455 тыс. тенге;

2) жергiлiктi бюджеттен: 11 009 086 мың теңге; оның iшiнде 2011 ж. – 2 854 745 мың теңге; 2012 ж. – 2 505 941 мың теңге; 2013 ж. – 3 040 936 мың теңге; 2014 ж. – 2 607 464 мың теңге талап етiледi.
Қазақстан Республикасында
дене шынықтыру мен спортты дамытудың
2011 - 2015 жылдарға арналған бағдарламасына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.07.2013 N 742 қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты

2) из местного бюджета: 11 009 086 тыс. тенге; в том числе в 2011 г. – 2 854 745 тыс. тенге; в 2012 г. – 2 505 941 тыс. тенге; в 2013 г. – 3 040 936 тыс. тенге; в 2014 г. – 2 607 464 тыс. тенге.
Приложение 1
к Программе развития физической
культуры и спорта в Республике
Казахстан на 2011 – 2015 годы
7. План мероприятий по реализации отраслевой Программы
развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан

дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған салалық бағдарламасын
iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
Р/с
Iс-шаралар
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзiмi
Болжанатын шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көзi
Бюджеттiк бағдарламаның №
2011
2012
2013
2014
2015
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1. Салауатты өмiр салтын қалыптастыру
1
Спортты насихаттау бойынша республикалық және өңiрлiк (облыстық, қалалық) медиа-жоспарлар әзiрлеу
бiрлескен бұйрық
СДШІА, МАМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi
2012 жыл
талап етiлмейдi
2
Астана және Алматы қалаларында 2011 жылғы 7-ші Азия ойындарын өткiзу үшiн салынған спорт объектiлерiнiң әлеуетiн бұқаралық спортты дамыту үшiн пайдалану
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
СДШІА, МАМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi
2012 жыл
желтоқсан
талап етiлмейдi
3
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының спорт ғимараттарында (залдарында, кешендерінде, алаңдарында), оның ішінде ауылдық жерлерде балалар мен ересек тұрғындар үшін дене шынықтыру-сауықтыру және спорт сабақтарын ұйымдастыру
СДШІА-ға ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жылына 2 рет, 20 маусымға және 20 желтоқсанға қарай
талап етілмейді
4
Меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, халықтың, оның ішінде білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің спорт ғимараттарына қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар қабылдау
СДШІА-ға ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жылына 2 рет, 20 маусымға және 20 желтоқсанға қарай
талап етілмейді
5
Білім беру ұйымдарының қарамағындағы дене шынықтыру және спорттық мақсаттағы объектілерде сабақтан тыс уақытта дене шынықтыру-сауықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету
СДШІА-ға ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жылына 2 рет, 20 маусымға және 20 желтоқсанға қарай
талап етілмейді
2. Бұқаралық спортты және жоғары жетiстiктер спортын дамыту
6
БЖСМ, спорт клубтары желiсiн 7 бiрлiкке ұлғайту
СДШІА-ға ақпарат
Алматы, Ақтөбе, Қостанай, Павлодар, Қызылорда, Маңғыстау, СҚО облыстарының әкiмдерi
жыл сайын
желтоқсан
1 774 471
1 309 995
1 380 499
1 456 706
ЖБ
7
3 өңiрлiк спорттық-бұқаралық жұмыс орталығын (клубын) құру
СДШІА-ға ақпарат
Ақтөбе, Қызылорда, Қостанай, Маңғыстау облыстарының әкiмдерi
2012 - 2015 жылдар
желтоқсан
131 808
141 049
200 948
161 503
ЖБ
8
«Мүгедектер спорты бойынша республикалық орталық» РМҚК құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
СДШІА
2014 жылғы
желтоқсан
129 106
129 106
РБ
004 «Бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамытуды қолдау»
9
Балаларға, жасөспiрiмдерге және жастарға арналған спорт түрлерiнен қолжетiмдi спорт секциялары мен клубтар желiсiн, оның iшiнде ауылдық жерде 5 бiрлiкке ұлғайту
СДШІА-ға ақпарат
Ақтөбе, Қостанай, Павлодар, Маңғыстау облыстарының әкiмдерi
жыл сайын
желтоқсан

на 2011 – 2015 годы
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 25.07.2013 № 742.
п/п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответственные
исполнители
Сроки
исполнения
Предполагаемые расходы
(тыс. тенге)
Источник
финансиро-
вания
бюджет ной
программы
2011
2012
2013
2014
2015
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1. Формирование здорового образа жизни
1
Разработка
республиканских
и территориальных
(областных,
городских)
медиа-планов по
пропаганде спорта
совместный
приказ
АДСиФК, МКИ,
акимы областей,
г.г. Астаны и
Алматы
2012 год
не требуются
2
Использование
потенциала
спортивных объектов,
построенных для
проведения 7-х Азиатских игр
2011 года в городах Астане и
Алматы для
развития массового спорта
информация в
Прави-тельство
Респуб-
лики
Казахстан
АДСиФК
акимы
областей,
г.г. Астаны
и
Алматы
декабрь
2012
год
не требуются
3
Организация
физкультурно-
оздоровительных
и спортивных
занятий для
детей и
взрослого
населения на
спортивных
сооружениях
(залы, комплексы,
площадки)
государственных
организаций
образования во
внеурочное время,
в том числе в
сельской местности
инфор-
мация
в АДС и ФК
акимы
областей,
гг. Астана
и
Алматы
2 раза
в год
к 20
июня
и 20
декабря
не требуются
4
Принятие мер по
обеспечению
доступности
населения, в том
числе
обучающихся и
воспитанников
организаций
образования, к
спортивным
сооружениям,
независимо от
форм
собственности и
ведомственной
подчиненности
инфор-
мация
в АДС и ФК
акимы
областей,
гг. Астана
и
Алматы
2 раза
в год
к 20
июня
и 20
декабря
не требуются
5
Обеспечение мер
безопасности на
объектах
физкультурного и
спортивного
назначения,
находящихся в
ведении
организаций
образования, при
проведении
физкультурно-
оздоровительных
и спортивных
занятий во
внеурочное время
инфор-
мация в
АДС и ФК
акимы
областей,
гг. Астана
и
Алматы
2 раза в год к 20 июня и 20 декабря
не требуются
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
2. Развитие массового спорта и спорта высших достижений
6
Увеличение сети ДЮСШ, спортивных клубов на 7 единиц
информация в
АДСиФК
акимы
Алматинской,
Актюбинской,
Костанайской,
Павлодарской
Кызылординской,
Мангистауской,
СКО областей
ежегодно декабрь
1 774 471
1 309 995
1 380 499
1 456 706
МБ
7
Создание 3-х региональных
центров (клубов)
спортивно-массовой работы
информация в
АДСиФК
акимы
Актюбин ской,
Кызылординской, Костанайской,
Мангистау ской
областей
2012-2015 годы
декабрь
131 808
141 049
200 948
161 503
МБ
8
Создание РГКП «Республиканский центр по инвалидному спорту»
постановление Правительства Республики Казахстан
АДСиФК
2014 год декабрь
129 106
129 106
РБ
004  «Поддержка развития массово го спорта и национальных видов спорта»
9
Увеличение сети доступных спортивных секций и клубов по видам спорта для детей, подростков и молодежи, в том числе в сельской местности, на 5 единиц
информация в
АДСиФК
акимы
Актюбинской,
Костанайской,
Павлодарской,
Мангистауской
областей
декабрь еже годно

174 942
ЖБ
12
72 бiлiм беру ұйымында шаңғы базаларын қалпына келтiру
СДШІА-ға ақпарат
Павлодар, Солтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi
жыл сайын
желтоқсан
28 675
15 000
25 000
ЖБ
13
Мына: техникалық және кәсiптiк бiлiм беруде оқитындар үшiн - «Жас сұңқар» (клубы); - жоғары оқу орындарының студенттерi үшiн – «Сұңқар»; - ауыл тұрғындары үшiн – «Ел Қайраты» спорттық қоғамдарының жұмысын жалғастыру
СДШІА-ға ақпарат
БҒМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi
жыл сайын
желтоқсан
талап етiлмейдi
14
Оқу орындарының спорттық объектiлерiн сабақтан тыс және кешкi уақытта тұрғындар арасында спорттық iс-шаралар (секциялар, денсаулық топтары және басқалары) өткiзу үшiн пайдалану жөнiнде шаралар қабылдау
СДШІА-ға ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, БҒМ
2012 жылғы
желтоқсан
талап етiлмейдi
15
Президенттiк тестілердi тапсыру жолымен 24 және одан жоғары жас шамасындағы халықтың физикалық дайындығын жыл сайын тестiлеудi ұйымдастыруды қамтамасыз ету
СДШІА-ға ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi
жыл сайын
желтоқсан
бөлінген қаражат шегінде
16
Қысқы спорт түрлерiнен 80 спорттық iс-шара өткiзу
СДШІА-ға ақпарат
Ақмола, СҚО, Қостанай, Павлодар облыстарының әкiмдерi
жыл сайын
желтоқсан

174 942
МБ
12
Восстановление сети 72-х лыжных баз в организациях образования
информация
в АДСиФК
акимы
Павлодарской,
СКО
областей
ежегодно
декабрь
28 675
15 000
25 000
МБ
13
Продолжение работы
спортивных обществ:
- «Жас сункар» (клуб) – для учащихся технического и профессионального образования;
- «Сункар» - для студентов
высших учебных заведений;
- Ел-Қайраты – для сельского населения
информация
в АДСиФК
МОН, МСХ,
акимы областей,
г.г. Астаны и
Алматы
ежегодно декабрь
не требуются
14
Принятие мер по
использованию во внеурочное
и вечернее время спортивных
объектов учебных заведений
для проведения спортивных
мероприятий (секций, групп здоровья и др.) среди
населения
информация в АДСиФК
акимы областей,
гг. Астаны и Алматы, МОН
2012 год декабрь
не требуются
15
Обеспечение организации
ежегодного тестирования
физической подготовленности
населения в возрасте от 24 и старше лет путем сдачи президентских тестов
информация в
АДСиФК
акимы областей,
г.г. Астаны и
Алматы
ежегодно декабрь
в пределах выделенных средств
МБ
16
Проведение 80-и спортивных мероприятий по зимним видам  спорта
информация в
АДСиФК
акимы
Акмолинской,
СКО,
Костанайской,
Павлодарской
областей
ежегодно декабрь

208 084
152 120
101 035
107 865
ЖБ
35
«Жыл спортшысы» байқауын өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
СДШІА
2011 - 2015 жылдар
желтоқсан
4 420
3 010,
5 067
5 164
5 229
РБ
005 «Жоғары жетістіктер спортын дамыту»
36
Спорт түрлерінен ұлттық студенттік лигалар құру мәселесін және оның кейіннен жұмыс істеуін зерделеу
СДШІА-ға ақпарат
БҒМ
2013 жыл
талап етілмейді
37
2013 жылы қыздар мен жасөспірім ұлдар арасында 3-ші Еуразиялық спорт ойындарын өткізу
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
СДШІА, Алматы облысының әкімі
2013 жыл
қазан
1 668 214
РБ
005 «Жоғары жетiстiктер спортын дамыту»
3. Дене шынықтыру және спорт инфрақұрылымын дамыту
38
Балаларға (жасөспiрiмдерге) арналған 5 аула клубын құру
жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдері
Ақтөбе, Қызылорда, Солтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi
жыл сайын маусым, желтоқсан
8 942
8 727
16 174
15 894
ЖБ
39
Алматы облысында республикалық олимпиадалық даярлау базасын салу
пайдалануға беру актісі
СДШІА, Алматы облысының әкімі
2011 - 2014 жылдар
желтоқсан
300 000
3 190 853
2 500 000
6 955 390
5 000 000
РБ
011 «Спорт саласындағы бюджеттік инвестициялар»
40
Ақмола облысы Щучинск қаласында республикалық шаңғы спорты базасын салу (І және II кезек)
пайдалануға беру актісі
СДШІА, Ақмола облысының әкімі
2012 - 2013 жылдар
желтоқсан
1 035 685
3 000 000
РБ
011 «Спорт саласындағы бюджеттік инвестициялар»
41
Астана қаласында «Олимпиадалық даярлау орталығы» көп функционалды спорт кешенін салу (сыртқы инженерлік желісіз)
пайдалануға беру актісі
СДШІА, Астана қаласының әкімі
2011 - 2014 жылдар
желтоқсан
200 000
4 108 850
2 500 000
9 731 166
7 803 695
РБ
011 «Спорт саласындағы бюджеттік инвестициялар»
42
Астана қаласындағы Стадион көшесі № 3 мекенжайында орналасқан спорттық-сауықтыру кешенін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
СДШІА, Астана қаласының әкімі
2011 - 2012 жылдар
желтоқсан
190 619
190 618
РБ
011 «Спорт саласындағы бюджеттік инвестициялар»
43
Алматы қаласында «Медеу» биік таулы спорт кешенін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының әкімі, СДШІА
2011 - 2012 жылдар
желтоқсан
442 487
673 987
РБ
012 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне спорт объектілерін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері»
44
Алматы қаласында Балуан Шолақ атындағы спорт сарайын сырғанау мұз айдынын және тұрақ сала отырып реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
ТСМ
2011 жыл
желтоқсан
1 833 530
РБ
029 «2011 жылғы 7-ші қысқы Азия ойындарын ұйымдастыру комитетінің атқарушы дирекциясы» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»
45
Алматы қаласында халықаралық шаңғы трамплиндерінің кешенін салу
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының әкімі, СДШІА
2011 - 2014 жылдар
желтоқсан

208 084
152 120
101 035
107 865
МБ
35
Проведение конкурса «Спортсмен года»
информация в  Правительство Республики Казахстан
АДСиФК
2011-2015 годы декабрь
4 420
3 010
5 067
5 164
5 229
РБ
005 «Развитие спорта высших достижений»
36
Изучение вопроса создания и дальнейшего функционирования национальных студенческих лиг по видам спорта
информация в АДСиФК
МОН
2013 год
не требуются
37
Проведение 3-х Евразийских спортивных игр среди девушек и юношей в 2013 году
информация в Правительство  Республики Казахстан
АДСиФК, Аким Алматинской области
2013 год октябрь
1 668 214
РБ
005
«Раз-
витие
спорта
высших
дости-
жений»
3. Развитие инфраструктуры физической культуры и спорта
38
Создание 5-и детских
дворовых
(подростковых)
клубов
решения
местных
исполнительных
органов
акимы
Актюбинской,
Кызылординской,
СКО
областей
июнь,
декабрь
еже годно
8 942
8 727
16 174
15 894
МБ
39
Строительство
республиканской
базы олимпийской
подготовки в
Алматинской
области
акт ввода в эксплуатацию
АДСиФК,
акимат
Алматинской
области
2011-2014
годы
декабрь
300 000
3 190 853
2 500 000
6 955 390
5 000 000
РБ
011
«Бюджетные
инвестиции в
области
спорта»
40
Строительство
республиканской
базы лыжного
спорта в городе
Щучинске
Акмолинской
области
(I и II очереди )
акт
ввода в
эксплуатацию
АДСиФК,
акимат
Акмолинской
области
2012-2013
годы
декабрь
1 035 685
3 000 000
РБ
011
«Бюджетные
инвестиции в
области
спорта»
41
Строительство
многофункционального
спортивного
комплекса «Центр
Олимпийской
подготовки» в
городе Астане
(без наружных
инженерных
сетей)
акт
ввода в
эксплуатацию
АДСиФК,
акимат
города
Астана
2011-2015
годы
декабрь
200 000
4 108 850
2 500 000
9 731  166
7 803 695
РБ
011
«Бюджетные
инвестиции в
области
спорта»
42
Реконструкция
спортивно-
оздоровительного
комплекса,
расположенного
по ул. Стадионной,
№ 3 в городе Астане
акт
ввода в
эксплуатацию
АДСиФК,
акимат
города
Астаны
2011-2012
годы
декабрь
190 619
190 618
РБ
011
«Бюджетные
инвестиции в
области
спорта»
43
Реконструкция
высокогорного
спортивного
комплекса
«Медеу» в городе
Алматы
акт
ввода в
эксплуатацию
акимат
города
Алматы,
АДСиФК
2011-2012
годы
декабрь
442 487
673 987
РБ
012
«Целевые
трансферты на
развитие
област ным
бюджетам,
бюджетам
городов
Астаны и
Алматы
на развитие
объектов
спорта»
44
Реконструкция
дворца спорта
имени Балуана
Шолака с
пристройкой
раскаточного
катка и паркинга
в г. Алматы
акт
ввода в
эксплуатацию
МТС
2011 год
декабрь
1 833 530
РБ
029
«Увеличение
уставного
капитала АО
«Исполнительная
дирекция
Организационного
комитета 7-х
Азиатских
игр
2011 года»
45
Строительство
международного
комплекса лыжных
трамплинов в
городе Алматы
акт
ввода в
эксплуатацию
аким
города
Алматы,
АДСиФК
2011-2015
годы
декабрь

100 000
3 600 000
840 415
111 000
РБ
012 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне спорт объектілерін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері»
46
Көкшетау қаласында шаңғы базасын реконструкциялау
СДШІА-ға ақпарат
Ақмола облысының әкiмi
2012 жыл
желтоқсан
110 000
ЖБ
47
Спорттық инфрақұрылым саласында мемлекеттiк-жеке меншік әріптестік қағидаттарын енгiзу
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
СДШІА
2014 жыл
желтоқсан
Талап етiлмейдi
48
Тірек ауылдық округтерде қазіргі заманғы спорттық модульдер құру мәселелерін пысықтау
СДШІА-ға ақпарат
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
2013 – 2014 жылдар
желтоқсан
Талап етiлмейдi
49
Қызылорда облысы Сырдария ауданының Тереңөзек кентінде және Шаған ауылында спорт кешендерін салу
пайдалануға беру актісі
Қызылорда облысының әкімдігі
2013 жыл

100 000
3 600 000
840 415
111 000
РБ
012
«Целевые
трансферты
на развитие
областным
бюджетам,
бюджетам
городов
Астаны и
Алматы на
развитие
объектов
спорта»
46
Реконструкция
лыжной базы в
городе
Кокшетау
информация в
АДСиФК
аким
Акмолинской
области
2012 год
декабрь
110 000
МБ
47
Внедрение
принципов
государственного
частного
партнерства в
области
спортивной
инфраструктуры
информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АДСиФК
2014 год
декабрь
Не требуются
48
Проработка вопросов по созданию современной спортивной модули в опорных сельских округах
информация в АДСиФК
аким Восточно-Казахстанской  области
2013-2014 годы декабрь
Не требуются
49
Строительство спортивных комплексов в пос. Теренозек и в ауле Шаган Сырдарьинского района Кызылординской области
акт ввода в эксплуатацию
акимат Кызылординской области
2013 год

247 148
ЖБ
50
Жыл сайын кемінде 2 дене шынықтыру-сауықтыру кешенін салу
пайдалануға беру актісі
Облыстардың әкімдіктері
2013 – 2015 жылдар
Бюджеттен тыс қаражат**
4. Кадрлық әлеуеттi арттыру
51
Кәсіби жаттықтырушы-оқытушы кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
СДШІА, Ақтөбе облысының әкімі
2012 - 2015 жылдар
желтоқсан
500 000
10 866
550 000
8 157
550 000
8 728
550 000
2 141
РБ
ЖБ
009 «Спорт саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау»
52
«Ботафого әлеуметтік институты» футбол мектебінде спортшыларды оқыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
СДШІА
2012 - 2015 жылдар
желтоқсан

247 148
МБ
50
Строительство не менее 2  физкультурно-оздоровительных комплексов, ежегодно
акт ввода в эксплуатацию
Акиматы областей
2013 -2015 годы
Внебюджетные средства**
4. Повышение кадрового потенциала
51
Повышение
квалификации и
переподготовка
профессиональных
тренерско-
преподавательских
кадров
информация
в  Правительство
Республики
Казахстан
ДСиФК,
аким
Актюбинской
области
2012-2015
годы
декабрь
10 866
8 157
8 728
2 141
РБ
005
«Развитие
спорта
высших
достижений»
500 000
50 000
550 000
550 000
МБ
52
Обучение
спортсменов в
футбольной
школе
«Социальный
институт
Ботафого»
информация
в  Правительство
Республики
Казахстан
АДСиФК
2012-2015
годы
декабрь

84 950
85 238
87 947
94 103
100 690
РБ
005 «Жоғары жетiстiктер спортын дамыту»
53
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне дене шынықтыру және спорт мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заң жобасын қарау
Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ВАК шешiмi
СДШІА, Әділетмині
2013 жыл
желтоқсан
талап етiлмейдi
54
Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушыларды анықтау мақсатында облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің сайтында сауалнамалар жүргізу
СДШІА-ға ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi
жыл сайын
қаңтар
талап етiлмейдi
55
Дене шынықтыру және спорт саласының қызметкерлерiне арналған кәсіптік стандарттарды әзiрлеу
кәсіптік стандарттар
СДШІА, БҒМ

84 950
85 238
87 947
94 103
100 690
РБ
009
«Повышение
профессиональной
квалификации
тренерско-
преподавательских
кадров»
53
Рассмотрение
законопроекта о
внесении
изменений и
дополнений в
некоторые
законодательные
акты Республики
Казахстан по
вопросам
физической
культуры и
спорта
решение
МВК по
вопросам
законопроектной
деятельности
АДС и ФК, МЮ
2013 год
декабрь
не требуются
54
Проведение
опроса на сайте
акиматов
областей,
городов Астаны
и Алматы с
целью выявления
занимающихся
физической
культурой и
спортом
информация в
АДСиФК
акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
ежегодно
январь
не требуются
55
Разработка
профессиональных
стандартов для
работников
отрасли
физической
культуры и
спорта
профессиональные
стандарты
АДСиФК, МОН

2012 - 2013 жылдар
Дүниежүзiлiк банкпен «Техникалық және кәсiптiк бiлiм берудi жаңғырту» жобасы шеңберiнде
Республикалық бюджет
2011 ж. – 13 246 100 мың теңге
2012 ж. – 25 733 189 мың теңге
2013 ж. – 26 785 225 мың теңге
2014 ж. – 32 844 279 мың теңге
2015 ж. – 29 366 455 мың теңге
Жергiлiктi бюджет
2011 ж. – 2 854 745 мың теңге
2012 ж. – 2 505 941 мың теңге
2013 ж. – 3 040 936 мың теңге
2014 ж. – 2 607 464 мың теңге
Ескертпелер:
* Бағдарламаны iске асыруға қажеттi бюджеттiк қаражат көлемi тиiстi жылға арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттерді бекiту кезiнде нақтыланатын болады;
** Бағдарламаны іске асыруға қажетті бюджеттен тыс қаражат көлемі демеушілік көмек көрсету кезінде нақтыланатын болады
аббревиатуралардың толық жазылуы:
СДШІА – Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі
МАМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
БҒМ – Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi
Әділетмині – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ТСМ – Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлiгi
СДБАМИ – спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернат
БЖСМ – балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектебi
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
СҚО – Солтүстік Қазақстан облысы
РМҚК – республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
ВАК – ведомствоаралық комиссия
Қазақстан Республикасында
дене шынықтыру мен спортты дамытудың
2011 - 2015 жылдарға арналған бағдарламасына
2-қосымша
Саладағы негізгі инвестициялық жобалар
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.07.2013 N 742 қаулысымен.
Жобаның атауы
Жоба бойынша іс-шаралар
Жобаның мақсаты
Жобаның қаржы экономикалық және техникалық экономикалық негіздемесінің бар болуы, қай кезеңде (әзірлеу, пысықтау, бекітілді)
Ұсынылатын өңірлік орын
Жобаны іске асыруды бастау
Жобаны іске асыруды аяқтау
Жауапты орындаушы
Қаржылан дыру көлемі, млн. теңге.
Қаржы ландыру көздері
Республикалық олимпиадалық даярлау базасын салу
Алматы облысында республик алық олимпиада лық даярлық базасын салу
Дене шынықтыр уды және спортты тұрақты дамытуды қамтамасыз ету, халықара лық спорт аренасында спортшылардың бәсекеге қабілеттілігін құру

2012-2013 годы
в рамках
проекта
«Модернизация
технического и
профессионального
образования» с
Всемирным банком
Республиканский
бюджет
2011 г. – 13 246 100 тыс. тенге
2012 г. – 25 733 189 тыс. тенге
2013 г. – 26 785 225 тыс. тенге
2014 г. – 32 844 279 тыс. тенге
2015 г – 29 366 455 тыс. тенге
Местный
бюджет
2011 г. – 2 854 745 тыс. тенге
2012 г. – 2 505 941 тыс. тенге
2013 г. – 3 040 936 тыс. тенге
2014 г. – 2 607 464 тыс. тенге
Примечания:
* объемы бюджетных средств, необходимых для реализации Программы, будут уточняться при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующий год;
** объемы внебюджетных средств, необходимых для реализации Программы, будут уточняться при поддержке спонсорской помощи
расшифровка аббревиатур:
АДСиФК – Агентство Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции  Республики Казахстан
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
ШИОСД – школа-интернат для одаренных в спорте детей
ДЮСШ – детско-юношеская спортивная школа
СМИ – средства массовой информации
СКО – Северо-Казахстанская область
РГКП – Республиканское государственное казенное предприятие
МВК – Межведомственная комиссия
Приложение 2
к Программе развития физической
культуры и спорта в Республике
Казахстан на 2011 – 2015 годы
Основные инвестиционные проекты в отрасли
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.07.2013 № 742.
Наименование
проекта
Мероприятия
по проекту
Цель
проекта
Наличие
финансово-
экономического и
технико-
экономического
обоснований проекта,
на какой стадии
(разработка,
доработка,
утверждено)
1
2
3
4
Строительство
республиканской
базы
олимпийской
подготовки
Строительство
республиканской базы
олимпийской
подготовки в
Алматинской области
Обеспечение
устойчивого
развития физической
культуры и спорта,
создание
конкурентоспособности
спортсменов в
международной
спортивной арене
Утверждено приказом

Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 20.01.2009 ж. №39-ПИР бұйрығымен бекітілген
Алматы облысы
2004
2014
СДШІА, Алматы облысының әкімдігі
35 372,9
РБ
Республикалық шаңғы спорты базасын салу
Ақмола облысы Щучинск қаласында республика лық шаңғы базасын салу (I және II кезек)
Дене шынықтыруды және спортты, тұрақты дамытуды қамтамасыз ету қысқы спорт түрлерін дамыту
Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 17.04 .2006 ж. №145-ПИР бұйрығымен бекітілген
Ақмола облысы Щучинск қаласында
2005
2013
СДШІА, Ақмола облысының әкімдігі
15 244,6
РБ
Көп функцион алды "Олимпиа далық даярлау орталығы " спорттык кешенін салу
Астана қаласында көп функционал ды "Олимпиада ық даярлау орталығы" спорттық кешенін салу (сыртқы инженерлік желісіз)
Дене шынықтыруды және спортты тұрақты дамытуды қамтамасыз ету, халықаралық спорт аренасында спортшылардың бәсекеге қабілеттілігін қалыптастыру
Құрылыс және тұрғын ұй коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 12.01.2011ж №7-ПИР бұйрығымен бекітілген
Астана қаласында
2008
2014
СДШІА, Астана қаласы ның әкімді гі
23 236,3
РБ
Спорттық -сауықты ру кешенін қайта жаңарту
Астана қаласында Стадион көшесі, №3 мекенжайын да орналасқан спорттық-с ауықтыру кешенін қайта жаңарту
Балаларды, жасөспірімдерді, жастарды және ересек тұрғындарды дене шынықтыру мен және спортпен айналысуға тарту
ТСМ
14.01.2 009 ж. № 01-01-0 7/8 бұйрығым ен бекітілг ен
Астана қаласынд а
2008
2012
СДШІА, Астана қаласы ның әкімді гі
394,7
РБ
"Медеу" биік таулы спорт кешенін қайта жаңарту
Алматы қаласында "Медеу" биік таулы спорт кешенін қайта жаңарту
Дене шынықтыруды және спортты тұрақты дамытуды қамтамасыз ету, қысқы спорт түрлерін дамыту
Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 28.10.2008 ж. № 466-ПИР бұйрығымен бекітілген
Алматы қаласында
2007
2012
Алматы қаласы ның әкімді ігі, СДШІА
10 260,8
РБ
Халықара лық шаңғы трамплин дерінің кешенін салу
Алматы қаласында халықаралы  қ шаңғы трамплинде рінің кешенін салу
Дене шынықтыруды және спортты тұрақты дамытуды қамтамасыз ету, халықаралық спорт аренасында спортшылард ың бәсекеге қабілеттілі гін қалыптастыру
Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің. 29.12.2008 ж. № 593-ПИР бұйрығымен бекітілген
Алматы қаласында

№ 39-ПИР от 20.01.2009г
Агентство по делам
строительства и
жилищно-коммунального
хозяйства РК
Строительство
республиканской
базы лыжного
спорта
Строительство
республиканской базы
лыжного спорта в
городе Щучинске
Акмолинской области
(I и II очередь)
Обеспечение
устойчивого
развития физической
культуры и спорта,
развития зимних видов
спорта
Утверждено приказом
№ 145-ПИР от 17.04.2006
г Агентство по делам
строительства и
жилищно-коммунального
хозяйства РК
Строительство
многофункциона-
льного
спортивного
комплекса
«Центр
Олимпийской
подготовки»
Строительство
многофункционального
спортивного
комплекса «Центр
Олимпийской
подготовки» в городе
Астане (без наружных
инженерных сетей)
Обеспечение
устойчивого развития
физической культуры и
спорта, создание
конкурентоспособности
спортсменов в
международной
спортивной арене
Утверждено приказом
№ 7-ПИР от 12.01.2011 г
Агентство по делам
строительства и
жилищно-коммунального
хозяйства РК
Реконструкция
спортивно-
оздоровитель-
ного комплекса
Реконструкция
спортивно-
оздоровительного
комплекса,
расположенного по
ул. Стадионной, № 3
в городе Астане
Привлечение к занятиям
физической культуры и
спорта детей,
подростков, молодежи и
взрослого населения
Утверждено приказом МТС
РК 01-01-07/8 от
14.01.2009
Реконструкция
высокогорного
спортивного
комплекса
«Медеу»
Реконструкция
высокогорного
спортивного
комплекса «Медеу» в
городе Алматы
Обеспечение
устойчивого развития
физической культуры и
спорта, развития
зимних видов спорта
Утверждено приказом
466-ПИР от 28.10.2008 г
Агентство по делам
строительства и
жилищно-коммунального
хозяйства РК
Строительство
международного
комплекса
лыжных
трамплинов
Строительство
международного
комплекса лыжных
трамплинов в городе
Алматы
Обеспечение
устойчивого развития
физической культуры и
спорта, создание
конкурентоспособности
спортсменов в
международной
спортивной арене
Утверждено приказом
№ 593-ПИР от 29.12.2008
г Агентство по делам
строительства и
жилищно-коммунального
хозяйства РК
Реконструкция
дворца спорта
имени Балуана
Шолака
Реконструкция дворца
спорта имени Балуана
Шолака с пристройкой
раскаточного катка и
паркинга в г.Алматы
Обеспечение
устойчивого развития
физической культуры и
спорта, создание
конкурентоспособности
спортсменов в
международной
спортивной арене
Утверждено приказом
№ 315-ПИР от 2.08.2010
г Агентство по делам
строительства и
жилищно-коммунального
хозяйства РК
Продолжение таблицы
Рекомендуемое
региональное
размещение
Начало
реализации
проекта
Окончание
реализации
проекта
Ответственный
исполнитель
Объем
финансирования,
млн. тенге.
Источники
финансирования
5
6
7
8
9
10
Алматинская
область
2004
2014
АДСиФК,
акимат
Алматинской
области
35 372,9
РБ
в городе
Щучинске
Акмолинской
области
2005
2013
АДСиФК,
акимат
Акмолинской
области
15 244,6
РБ
в городе
Астане
2008
2014
АДСиФК,
акимат
города Астаны
23 236,3
РБ
в городе
Астане
2008
2012
АДСиФК,
акимат
города Астаны
394,7
РБ
в городе
Алматы
2007
2012
Акимат города
Алматы,
АДСиФК
10 260,8
РБ
в городе
Алматы

2006
2014
Алматы қаласының әкімдігі, СДШІА
25 197,1
РБ
Алматы қаласынд а Балуан Шолақ атындағы спорт сарайын қалпына келтіру
Алматы қаласында Балуан Шолақ атындағы спюрт сарайына сырғанау жасанды мұзайдынын және тұрақты жапсаржай сала отырып, қалпына келтіру
Дене шынықтыруды және спортты тұрақты дамытуды қамтамасыз ету, халықаралық спорт аренасында спортшылардың бәсекеге қабілеттілігі н қалыптастыру
Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 2.08.2010 ж. № 315-ПИР бұйрығымен бекітілген
Алматы қаласында
2007
2011
СДШІА
31938,3
РБ
Қазақстан Республикасында
дене шынықтыру мен спортты дамытудың
2011 - 2015 жылдарға арналған бағдарламасына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 871; 25.07.2013 N 742 қаулыларымен.
Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты дамытудың 2011-2015 жылдарға арналған салалық бағдарламасының қысқаша ақпараты
1.
Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамыту жөніндегі бағдарлама
(салалық бағдарламаның атауы)
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
салалық бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органның атауы ҚР СДШІА
Тең орындаушы - ұйымдар мен ведомствалардың тізімі: білім және ғылым, ауыл шаруашылығы, денсаулық сақтау, байланыс және ақпарат, қаржы министрліктері, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2.
Өзекті проблемалардың тізбесі
Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік-жеке серіктестік, сондай-ақ мемлекеттік қолдау тетіктері қалыптаспаған.
Спорттың ғылыми базасының жоқтығы.
Спортты насихаттау және дәріптеу деңгейінің жеткіліксіздігі.
Мектепке дейінгі және жалпы орта білім беру мекемелеріндегі спорттық-материалдық базаның нашарлығы.
Республикалық олимпиадалық даярлық орталықтарында өзіндік оқу-жаттығы базасының жоқтығы.
Жаттықтырушылар жұмысы ақыларының төмен болуы.
Кадрларды даярлау бағдарламасы нарықтың нақты қажеттіліктеріне сәйкес келмейді
3.
Мақсаты
Нысаналы индикаторлары
Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты тұрақты дамыту
Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын азаматтарды қамтуды 2010 жылғы 17,4 %-дан 2015 жылы 26 %-ға дейін ұлғайту.
Балалар мен жасөспірімдердің жалпы санынан дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын балалар мен жасөспірімдерді қамтуды 2010 жылғы 9,5 %-дан 2015 жылы 12,6 %-ға дейін ұлғайту.
2012 жылғы жазғы Олимпиада ойындарының қорытындысы бойынша, Халықаралық Олимпиада Комитетінің жалпы командалық ресми емес есебінің рейтингінде Қазақстан 28 орынды алады (2008 жылы - 29 орын)
2014 жылғы қысқы Олимпиада ойындарының қорытындысы бойынша, Халықаралық" Олимпиада Комитетінің жалпы командалық ресми емес есебінің рейтингінде Қазақстан 23 орынды алады (2010 жылы - 24 орын).
4.
Өзекті шаралар (міндет топтары бойынша)
Міндеттердің көрсеткіштері
Бұқаралық спортты дамыту
- оқушылардың жалпы санынан спорт секцияларында айналысатын орта білім беру ұйымдарындағы оқушылардың үлесі 2011 жылы – 22,0 %, 2012 жылы – 27,5 %, 2013 жылы – 27,7 %, 2014 жылы – 27,9 %, 2015 жылы – 28,1 %;
соның ішінде ауылдық жерде 2011 жылы - 31,7%, 2012 жылы - 32,0%, 2013 жылы - 32,5%, 2014 жылы - 33,0 %, 2015 жылы - 33,5%-ды құрайды;
- студенттердің жалпы саны ішінде дене шынықтырумен және спортпен жүйелі түрде шұғылданатын студенттердің үлесі 2011 жылы - 24,0%, 2012 жылы - 25,5%, 2013 жылы - 26,5%, 2014 жылы - 27,5%, 2015 жылы - 28,5 %-ды құрайды;
- мүгедектердiң жалпы санынан дене шынықтырумен және спортпен жүйелi түрде шұғылданатын мүгедектердiң үлесi 2011 жылы – 7,7 %, 2012 жылы – 8,2 %, 2013 жылы – 8,7 %, 2014 жылы – 9,2 %, 2015 жылы – 9,7 %-ды құрайды;
- жұмыс орындары бойынша (жұмыс беруші) дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын азаматтардың үлесі 2013 жылы - 6,2% (1 млн. адам), 2015 жылы - 9,0 %-ға (1,5 млн. адам) артады;
спорттық-бұқаралық іс-шараларға қатысқан азаматтар саны 2011 жылы - 3,0 млн. адам, 2012 жылы - 3,7 млн. адам, 2013 жылы - 3,9 млн. адам, 2014 жылы - 4,2 млн. адам, 2015 жылы - 4,5 млн. адам.
Жоғары жетістіктер спортын дамыту
- білікті спортшылар (спорт шебері) санының өсуі 2011 жылы – 25,4 %, 2012 жылы – 27 %, 2013 жылы – 28 %, 2014 жылы – 29 %, 2015 жылы – 32,1 %;
- ресми спорттық iс-шараларда, әлем чемпионаттарында, әлем кубоктарында, Азия чемпионаттарында және халықаралық турнирлерде жеңіп алған медальдардың саны 2011 жылы – 797, 2012 жылы – 690, 2013 жылы – 726, 2014 жылы – 742, 2015 жылы – 742.
Саланың кадрлық әлеуетін даярлау жүйесін жетілдіру
- біліктілігін арттырудан өткен жаттықтырушы-оқытушылардың үлесі 2011 жылы – 5 %, 2012 жылы – 10 %, 2013 жылы – 10,2 %, 2014 жылы – 10,4 %, 2015 жылы – 10,6 %-ды құрайды;

2006
2014
Акимат города
Алматы,
АДСиФК
25 197,1
РБ
в городе
Алматы
2007
2011
АДСиФК
31938,3
РБ
Приложение 3
к Программе развития физической
культуры и спорта в Республике Казахстан
на 2011 – 2015 годы
Краткая информация
отраслевой Программы по развитию физической культуры и спорта в
Республике Казахстан на 2011 – 2015 годы
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.06.2012 № 871; от 25.07.2013 № 742.
1.
Программа по развитию физической
культуры и спорта в Республике
Казахстан
(наименование отраслевой
программы)
Межведомственное взаимодействие
Наименование государственного органа,
ответственного за разработку и
реализацию отраслевой программы АДСиФК РК
Список организаций и
ведомств-соисполнителей: министерства
образования и науки, связи и информации,
сельского хозяйства, здравоохранения,
финансов, акиматы областей, г.г. Астаны и
Алматы
2.
Перечень ключевых проблем
Не сформированы механизмы государственно-частного партнерства, а также
государственной поддержки в сфере физической культуры и спорта.
Отсутствие научной базы спорта.
Недостаточный уровень пропаганды и популяризации спорта.
Слабая спортивная материальная база в учреждениях дошкольного и общего среднего
образования.
Отсутствие собственной учебно-тренировочной базы в республиканских центрах
олимпийской подготовки.
Низкая заработная оплата тренерской работы.
Программа подготовки кадров не соответствует реальным потребностям рынка
3.
Цель
Целевые индикаторы
Устойчивое развитие физической
культуры и спорта в Республике
Казахстан
Увеличение охвата граждан, занимающихся физической
культурой и спортом, с 17,4 % в 2010 году до 26 % в
2015 году.
Увеличение охвата детей и подростков, занимающихся
физической культурой и спортом, в общей численности
детей и подростков с 9,5 % в 2010 году до 12,6 % в
2015 году.
По итогам выступлений на летних Олимпийских играх
2012 года в рейтинге неофициального общекомандного
зачета Международного Олимпийского комитета
Казахстан займет 28 место (в 2008 году – 29 место)
По итогам выступлений на зимних Олимпийских играх
2014 года в рейтинге неофициального общекомандного
зачета Международного Олимпийского комитета
Казахстан займет 23 место (в 2010 году – 24 место)
4.
Ключевые мероприятия
(по группам задач)
Показатели задач
Развитие массового спорта.
- доля обучающихся, занимающихся в спортивных
секциях в организациях среднего образования, от
общего количества обучающихся» в 2011 году – 22 %,
в 2012 году – 27,5 %, в 2013 году – 27,7 %, в 2014
году – 27,9 %, в 2015 году – 28,1 %;
в том числе в сельской местности составит в 2011 –
31,7 %, в 2012 году – 32,0 %, в 2013 году – 32,5 %,
в 2014 году – 33,0 %, в 2015 году – 33,0 %;
- доля студентов, систематически занимающихся
физической культурой и спортом, от общей
численности студентов в 2011 году – 24,0 %, в 2012
году – 25,5 %, в 2013 году – 26,5 %, в 2014 году –
27,5 %, в 2015 году – 28,5 %;
- доля инвалидов, систематически занимающихся
физической культурой и спортом, от общей
численности инвалидов в 2011 году – 7,7 %, 2012
году – 8,2 %, 2013 году – 8,7 %, 2014 году – 9,2 %,
в 2015 году – 9,7 %;
- доля граждан, занимающихся физической культурой и
спортом по месту работы (работодателем), возрастет
в 2013 году на – 6,2 % (1 млн. чел.), в 2015 году –
на 9,0 % (1,5 млн. чел.);
количество граждан принявших участие в
спортивно-массовых мероприятиях в 2011 году – 3,5
млн. чел, в 2012 году – 3,7 млн.чел, в 2013 году –
3,9 млн. чел, в 2014 году – 4,2 млн. чел, в 2015
году – 4,5 млн. чел.
Развитие спорта высших
достижений.
- рост количества квалифицированных спортсменов
(мастер спорта) в 2011 году – 25,4 %, 2012 году –
27 %, 2013 году – 28 %, 2014 году – 29 %, 2015 году
– 32,1 %;
- количество завоеванных медалей в официальных
спортивных мероприятиях, чемпионатах мира, кубках
мира, чемпионатах Азии и на международных турнирах
в 2011 году – 797, 2012 году – 690, 2013 году –
726, 2014 году – 742, 2015 году – 742.
Совершенствование системы
подготовки кадрового
потенциала отрасли
- доля тренеров-преподавателей, прошедших повышение
квалификации, составит в 2011 году – 5 %, 2012 году
– 10 %, в 2013 году – 10,2 %, в 2014 году – 10,4 %,
2015 году – 10,6 %;
- дефицит кадров в спортивных организациях снизится

- спорт ұйымдарындағы кадр тапшылығы 2013 жылы 15%-ға дейін, 2015 жылдың қорытындысы бойынша 10%-ға дейін төмендейді.
5.
Қажетті ресурстар
Ресурстардың сипаттамасы
Көздері
Бағдарламаны 2011 - 2015 жылдары іске асыруға барлығы 138 984 334 мың теңге талап етіледі
Республикалық бюджет:
2011 ж. – 13 246 100 мың теңге
2012 ж. – 25 733 189 мың теңге
2013 ж. – 26 785 225 мың теңге
2014 ж. – 32 844 279 мың теңге
2015 ж. – 29 366 455 мың теңге;
Жергілікті бюджет:
2011 ж. – 2 854 745 мың теңге
2012 ж. – 2 505 941 мың теңге
2013 ж. – 3 040 936 мың теңге
2014 ж. – 2 607 464 мың теңге

2013 года до 15 %, по итогам 2015 года до 10 %.
5.
п/п
Необходимые ресурсы
Описание ресурсов
Источники
Всего на реализацию
Программы в 2011 - 2015 годах потребуется 138 984 334 тыс. тенге
Республиканский бюджет:
2011 г. – 13 246 100 тыс. тенге
2012 г. – 25 733 189 тыс. тенге
2013 г. – 26 785 225 тыс. тенге
2014 г. – 32 844 279 тыс. тенге
2015 г. – 29 366 455 тыс. тенге;
Местный бюджет:
2011 г. – 2 854 745 тыс. тенге
2012 г. – 2 505 941 тыс. тенге
2013 г. – 3 040 936 тыс. тенге
2014 г. – 2 607 464 тыс. тенге