"Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыш аппараттарын ұшырудың және зымырандарды сынақтық ұшырудың 2012 жылға арналған жоспарлары бойынша қорытындыны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 1636 Қаулысы
1999 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы «Байқоңыр» ғарыш айлағынан ғарыш аппараттарын ұшырудың және зымырандарды сынақтық ұшырудың жоспарлары бойынша қорытындыны (келісуді) ұсыну және алу тәртібі туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған «Байқоңыр» ғарыш айлағынан ғарыш аппараттарын ұшырудың және зымырандарды сынақтық ұшырудың 2012 жылға арналған жоспарлары бойынша қорытынды (бұдан әрі – Қорытынды) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі 2011 жылғы  30 желтоқсанға дейін Қорытындыны дипломатиялық арналар арқылы Ресей Тарапына жіберсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1636 қаулысымен
бекітілген
«Байқоңыр» ғарыш айлағынан ғарыш аппараттарын ұшырудың және зымырандарды сынақтық ұшырудың 2012 жылға арналған жоспарлары бойынша қорытынды
1999 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы «Байқоңыр» ғарыш айлағынан ғарыш аппараттарын ұшырудың және зымырандарды сынақтық ұшырудың жоспарлары бойынша қорытындыны (келісуді) ұсыну және алу тәртібі туралы келісімнің 4-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі Ресей Тарапы ұсынған (Ресей Федерациясы СІМ 2011 жылғы 23 қарашадағы шығ. № 15696/3дснг):
1) Ресейдің 2006 - 2015 жылдарға арналған Федералдық ғарыштық бағдарламасы, «2012 - 2020 жылдарға арналған ГЛОНАСС жүйесін ұстау, дамыту және пайдалану» федералдық нысаналы бағдарламасы, халықаралық ынтымақтастық бағдарламалары мен коммерциялық жобалар шеңберінде «Байқоңыр» ғарыш айлағынан ғарыш аппараттарын ұшырудың 2012 жылға арналған жоспарымен, оның ішінде «Союз» тұрпатындағы зымырантасығыштардың бөлінетін бөлшектерінің жаңа құлау ауданын пайдалануды көздейтін ғарыш аппараттарын ұшыруды тиісті халықаралық шартқа қол қойылып және ол күшіне енгеннен кейін;
2) «Байқоңыр» ғарыш айлағынан әскери мақсаттағы ғарыш аппараттарын ұшырудың 2012 жылға арналған жоспарымен;
3) Зымырандарының ұшу трассасы Қазақстан Республикасының астанасы маңынан өтуіне байланысты, 2012 жылдың екінші тоқсанына жоспарланған РС-18 ҚБЗ ұшыруды қоспағанда, «Байқоңыр» ғарыш айлағынан зымырандарды сынақтық ұшырудың 2012 жылға арналған жоспарымен келіседі.

Об утверждении Заключения по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2012 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1636
В соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке представления и получения заключения (согласования) по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома «Байконур» от 18 ноября 1999 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Заключение по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома «Байконур» на 2012 год (далее - Заключение).
2. Министерству иностранных дел Республики Казахстан до 30 декабря 2011 года направить Заключение Российской Стороне по дипломатическим каналам.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер - Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2011 года № 1636
Заключение
по планам запусков космических аппаратов и испытательных
пусков ракет с космодрома «Байконур» на 2012 год
В соответствии со статьей 4 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке представления и получения заключения (согласования) по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома «Байконур» от 18 ноября 1999 года Правительство Республики Казахстан согласовывает представленные Российской Стороной (исх. МИД Российской Федерации № 15696/3 дснг от 23 ноября 2011 года):
1) План запусков космических аппаратов в рамках Федеральной космической программы России на 2006-2015 годы, федеральной целевой программы «Поддержание, развитие и использование системы ГЛОНАСС на 2012-2020 годы», программ международного сотрудничества и коммерческих проектов с космодрома «Байконур» на 2012 год, в том числе запуски космических аппаратов, предусматривающие использование нового района падения отделяющихся частей ракет-носителей типа «Союз», после подписания и вступления в силу соответствующего международного договора;
2) План запусков космических аппаратов военного назначения с космодрома «Байконур» на 2012 год;
3) План испытательных пусков ракет с космодрома «Байконур» на 2012 год, за исключением пуска МБР PC - 18, запланированного на второй квартал 2012 года, в связи с прохождением трассы полета ракеты вблизи столицы Республики Казахстан.

Бұл ретте Қазақстан Республикасының Үкіметі 2004 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы «Байқоңыр» кешенін тиімді пайдалану жөніндегі ынтымақтастықты дамыту туралы келісімді практикалық іске асыруы қажеттілігіне Ресей тарапының назарын аударады, бұған сәйкес Тараптар зымыран отынының уыттылығы жоғары құрамдауыштарын пайдаланатын зымыран тасығыштарды пайдалануды кезең-кезеңмен қысқарту арқылы Қазақстан Республикасының аумағында зымыран-ғарыш қызметiнiң экологиялық қауiпсiздiгi деңгейiн арттырудың қажеттiлiгiн мойындады. Осыған байланысты «Байқоңыр» ғарыш айлағында «Бәйтерек» ғарыш зымыран кешенін құру жобасын Тараптардың бірлесіп қаржыландыру мәселелерін шешіп, оның іске асырылуын жеделдету қажет.
Сондай-ақ, қоршаған ортаның жай-күйін мониторингтеу жүйесін, оның ішінде зымырандарды ұшырғаннан кейінгі (ұшыру трассалары өтетін аудандарда) метеорологиялық жағдайлардың өзгеруін бақылау арқылы жетілдіру қажет.
Бұдан басқа қауіпсіздікті арттыру мақсатында «Байқоңыр» ғарыш айлағынан зымырандарды ұшыруды өткізіп, жерге қонушы аппараттарды қондырған кезде, сондай-ақ жерге қонушы аппараттарды қондырған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағын пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануды шарттық-құқықтық реттеуді қамтамасыз ету қажет деп санаймыз.

При этом Правительство Республики Казахстан обращает внимание Российской стороны на необходимость практической реализации Сторонами Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о развитии сотрудничества по эффективному использованию комплекса «Байконур» от 9 января 2004 года, согласно которому Стороны признали необходимость повышения уровня экологической безопасности ракетно-космической деятельности на территории Республики Казахстан путем поэтапного сокращения эксплуатации ракет-носителей, использующих высокотоксичные компоненты ракетного топлива. В этой связи необходимо ускорить реализацию проекта создания на космодроме «Байконур» космического ракетного комплекса «Байтерек», решив вопросы его совместного финансирования Сторонами.
Также необходимо совершенствовать систему мониторинга состояния окружающей среды, в том числе путем проведения наблюдений за изменением метеорологических условий после пусков ракет (в районах прохождения трасс полета).
Кроме того, в целях повышения безопасности считаем необходимым обеспечить договорно-правовое урегулирование использования воздушного пространства Республики Казахстан при проведении пусков ракет с космодрома «Байконур» и приземлении спускаемых аппаратов, а также использовании территории Республики Казахстан при посадке спускаемых аппаратов.