Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тұрғылықты жерінен мекенжай анықтамаларын беру" мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы" 2009 жылғы 26 қазандағы № 1669 және "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 ақпандағы № 231 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 132 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.02.2014 № 132 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Тұрғылықты жерінен мекенжай анықтамаларын беру" мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қазандағы № 1669 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-Ы, 2009 ж., № 45, 429-құжат):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 34-бабына, "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-115-2-баптарына және "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2), 3) тармақшаларына, 29-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Тұрғылықты жерінен мекенжай анықтамаларын беру" мемлекеттік қызмет стандарты осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.09.2013 № 983 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.09.2013 № 983 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 17 ақпандағы
№ 231 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 26 қазандағы
№ 1669 қаулысымен
бекітілген
"Мекенжай анықтамаларын беру" мемлекеттік қызмет стандарты 1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік қызметті мекенжайлары осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық), сондай-ақ "электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі - портал) арқылы облыстардың, Астана және Алматы қалалары ішкі істер органдарының аумақтық бөліністері (бұдан әрі - уәкілетті орган) көрсетеді.

О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2009 года № 1669 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Выдача адресных справок с места жительства" и от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2012 года № 231. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 132
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.02.2014 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2009 года № 1669 «Об утверждении стандарта государственной услуги «Выдача адресных справок с места жительства» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 45, ст. 429):
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии со статьей 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьями 9-115-2 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» и подпунктами 2)3) статьи 6, статьей 29 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:»;
стандарт государственной услуги «Выдача адресных справок с места жительства», утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 18.09.2013 № 983 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.09.2013 № 983 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 февраля 2012 года № 231
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 октября 2009 года № 1669
Стандарт государственной услуги
«Выдача адресных справок»
1. Общие положения
1. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями органов внутренних дел областей, городов Астаны и Алматы (далее – уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее – Центр), адреса которых указаны в приложении 1 к настоящему стандарту, а также через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – веб-портал).

2. Мемлекеттік қызмет нысаны: толық автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің (Жалпы бөлім) 16-бабының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімдерін бекіту туралы" 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745, "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері" туралы 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мемлекеттік мекемелерін - халыққа қызмет көрсету орталықтарын құру туралы" 2007 жылғы 5 қаңтардағы № 1 қаулыларының негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет туралы ақпарат:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі Істер министрлігінің (htp://www.mvd.kz, "Ішкі істер органдарының қызметі туралы" бөлімі) интернет-ресурсында;
2) Орталықтардағы стенділерде;
3) "электрондық үкімет" веб-порталында;
4) ресми ақпарат көздерінде орналастырылады.
Мемлекеттік қызмет туралы ақпарат Орталықтың ақпараттық-анықтамалық қызметінің (8-7172) 58-00-58 телефоны бойынша, "электрондық үкімет" веб-порталы (1414) call-орталығының телефоны бойынша да берілуі мүмкін.
5. Әділет және ішкі істер органдарының уәкілетті адамдарының электрондық цифралық қолдары қойылған, осы стандартының 2-қосымшасына сәйкес қағаз және электрондық құжат нысанындағы мекенжай анықтамасы не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға (бұдан әрі - тұтынушылар) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
тұтынушы Орталыққа немесе порталға жүгінген сәттен бастап жеке тұлғалар үшін 10 минуттан, заңды тұлғалар үшін 30 минуттан аспайды;
2) тұтынушы жүгінген күні сол жерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті алғанға дейін рұқсат етілген ең көп күту уақыты 30 минуттан аспайды;
3) жүгінген күні тұтынушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең көп уақыты жеке тұлғалар үшін 10 минуттан, заңды тұлғалар үшін 30 минуттан аспайды.
Қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап тұтынушыға ол Орталыққа не веб-порталға жүгінген күні ішінде беріледі.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9. Жұмыс кестесі:
1) Орталықтың - жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес аптасына алты күн, түскі үзіліссіз, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін, филиалдар мен өкілдіктер үшін Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 82 және 83-баптарын сақтай отырып, жұмыс кестесі бір сағаттық түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 19.00-ге дейін белгіленеді. Қабылдау алдын ала жазылусыз және тездетіп қызмет көрсетусіз, "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
веб-порталдың - тәулік бойы, түскі үзіліссіз.

2. Форма государственной услуги: полностью автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании статьи 16  Гражданского Кодекса Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года, постановлений Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам», от 22 июня 2005 года № 607 «Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан», от 5 января 2007 года № 1 «О создании государственных учреждений – центров обслуживания населения Министерства юстиции Республики Казахстан».
4. Информация о государственной услуге располагается:
1) на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан (http://www.mvd.kz., раздел «О деятельности органов внутренних дел»);
2) на стендах в Центрах;
3) на веб-портале «электронного правительства»;
4) в официальных источниках информации.
Информация о государственной услуге может быть также предоставлена по телефону информационно-справочной службы Центра: (8-7172)-58-00-58, по телефону Саll-центра веб-портала «электронного правительства»: (1414).
5. Результатом оказываемой государственной услуги является адресная справка в бумажном и электронном виде по формам согласно приложению 2 к настоящему стандарту, подписанная электронными цифровыми подписями уполномоченных лиц органов юстиции и внутренних дел либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам Республики Казахстан, иностранцам и лицам без гражданства (далее – потребители).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента:
обращения потребителя в Центр или на веб-портал для физических лиц – не более 10 минут, для юридических лиц – не более 30 минут;
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения потребителя - не более 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания потребителя в день обращения  для физических лиц – не более 10 минут, для юридических лиц – не более 30 минут.
Мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги выдается потребителю в день обращения потребителя в Центр или веб-портал.
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
9. График работы:
1) Центра – шесть дней в неделю, за исключением воскресенья и праздничных дней, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед, для филиалов и представительств устанавливается график работы с 9.00 часов до 19.00 часов с одночасовым перерывом на обед, при соблюдении статей 82 и 83 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года. Прием осуществляется в порядке «электронной» очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) веб-портала – круглосуточно, без перерыва на обед.

10. Мемлекеттік қызмет мүмкіндігі шектеулі тұтынушыларға қызмет көрсету үшін жағдайлар (пандус) көзделген, өртке қарсы қауіпсіздік шаралары қабылданған Орталық ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, күту креслолары, өтініш бланкілерін толтыру үлгілері бар ақпараттық стенділер орналастырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушылар:
1) Орталыққа:
жеке тұлғалар - тұтынушының жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
Туысқандарына мекенжай анықтамаларын алу үшін туысқандық байланысын растайтын (неке туралы куәлік, туу туралы куәлік) құжаттың түпнұсқасын;
осы тұлғаға қатысты мекенжай анықтамасын тұтынушыға беру үшін тұтынушының жақын туысқандарын (ата-аналары, балалары, жұбайлары) қоспағанда, жеке заңды тұлғаның нотариалды куәландырылған келісімін;
заңды тұлғалар - сенімхат немесе тұтынушы өкілінің өкілеттігін куәландыратын басқа да құжатты, сондай-ақ оларға қатысты мекенжай анықтамаларына сұрау салынған жеке тұлғалардың тізімін ұсынады;
Орталықтың қызметкері құжаттар пакетін қабылдаған кезде халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесінен деректерді тұтынушының құжаттарының түпнұсқаларымен салыстырып тексереді және түпнұсқаны тұтынушыға қайтарады;
2) "электрондық үкімет" веб-порталы:
электронды құжат нысанында сұрау салады.
Порталда мемлекеттік қызмет осы жеке тұлғаларға қатысты мекенжай анықтамасын бере отырып, тек жеке тұлғаларға ғана беріледі.
12. Мемлекеттік қызметті алу үшін Орталықта өтініш бланкілерін
толтыру талап етілмейді.
Веб-портал арқылы мемлекеттік қызмет алу үшін осы стандарттың 2-қосымшасына сәйкес электронды құжат нысанындағы сұрау салу толтыру қажет.
13. Орталықта құжаттарды қабылдауды Орталық қызметкерлері жүзеге асырады.
Веб-порталда электрондық сұрау салуды қабылдау тұтынушының "жеке кабинетінде" жүзеге асырылады.
14. Орталық арқылы құжаттарды қабылдау кезінде Орталық қызметкері халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесінде тиісті жазба жасайды.
Веб-портал арқылы жүгінген жағдайда тұтынушыға веб-порталдағы "жеке кабинетіне" тұтынушының мемлекеттік қызмет нәтижесін алатын күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы хабарлама-есеп жолданады.
15. Тұтынушы мекенжай анықтамасын:
1) сұрау салуды жолдаған Орталық қызметкерінен;
2) веб-порталдағы "жеке кабинетте" - сұрау салуды өздігінен жолдаған жағдайда алады.
16. Тұтынушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған жағдайда, Орталық мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.

10. Государственная услуга оказывается в здании Центра, где предусмотрены условия для обслуживания потребителей с ограниченными возможностями (пандусы), приняты меры противопожарной безопасности. В зале располагаются справочное бюро, кресла ожидания, информационные стенды с образцами заполнения бланков заявлений.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги потребители представляют:
1) в Центр:
физические лица – документ, удостоверяющий личность потребителя.
Для получения адресной справки на родственников – оригинал документа (свидетельство о браке, свидетельство о рождении), подтверждающего родственные связи;
нотариально заверенное согласие физического лица, за исключением близких родственников потребителя (родители, дети, супруг), для выдачи потребителю адресной справки в отношении данного лица;
юридические лица – доверенность или иной документ, удостоверяющий полномочия представителя потребителя, а также список физических лиц, в отношении которых запрашивается адресная справка.
При приеме пакета документов работник Центра сверяет данные из информационной системы центров обслуживания населения с оригиналами документов потребителя и возвращает оригиналы потребителю;
2) веб-портал «электронного правительства»:
запрос в форме электронного документа.
На веб-портале государственная услуга предоставляется исключительно физическим лицам с выдачей адресной справки только в отношении данных физических лиц.
12. Для получения государственной услуги в Центре заполнение бланков заявлений не требуется.
Для получения государственной услуги через веб-портал необходимо заполнить запрос в форме электронного документа согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
13. В Центре прием документов осуществляется работниками Центра. На веб-портале прием электронного запроса осуществляется в «личном кабинете» потребителя.
14. При приеме документов через Центр, работник Центра производит соответствующую запись в информационной системе центров обслуживания населения.
В случае обращения через веб-портал, потребителю в «личный кабинет» на веб-портале направляется уведомление-отчет о принятии запроса для предоставления государственной услуги с указанием даты и времени получения потребителем результата государственной услуги.
15. Адресную справку потребитель получает:
1) у работника Центра направившего запрос;
2) в «личном кабинете» на веб-портале – при самостоятельном направлении запроса.
16. В предоставлении государственной услуги Центром будет отказано в случае непредставления потребителем документов, указанных в пункте 11 настоящего стандарта.

3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкілетті органның және Орталықтың қызметі тұтынушыға қатысты мынадай;
1) адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау;
2) қызметтік борышын өтеу кезінде заңдылықты сақтау;
3) тұтынушылармен жұмыс кезінде сыпайылық;
4) өтініштерді қарау кезінде лауазымды адамдар қызметінің ашықтығы;
5) құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету;
6) тұтынушы құжаттарының мазмұны туралы ақпаратты қорғауды және құпиялылығын қамтамасыз ету принциптеріне негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
18.Тұтынушыларға мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі жұмыстың нәтижелері осы стандартына 3-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
19. Уәкілетті орган мен Орталықтың жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтің сапасы мен тиімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәндері жыл сайын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі.
5. Шағымдану тәртібі
20. Ішкі істер органдарының лауазымды адамдары уәкілетті лауазымды адамдардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібін түсіндіреді және шағым дайындауға көмек көрсетеді, олардың байланыс деректері осы стандартың 4-қосымшасында көрсетілген.
21. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесімен келіспеген жағдайда, шағымдар тұтынушының таңдауы бойынша:
1) тікелей уәкілетті органның басшысына жүгіну арқылы жолданады. Уәкілетті орган басшыларының азаматтарды қабылдау кестесі осы стандартқа 5-қосымшада көрсетілген, сондай-ақ www.mvd.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (8-7172)-71-46-46 нөмірі бойынша "сенім телефонына" жүгіну арқылы жолданады. Республиканың уәкілетті органдары "сенім телефондарының" тізбесі осы стандартына 6-қосымшада көрсетілген.
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсындағы "Сенім парағы" бөлімінде www.mvd.kz мекенжайы бойынша жүгіну арқылы жолданады.
4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің блогына (w ww.mvd.kz мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсындағы "Ішкі істер министрінің блогы" беті);
5) ішкі істер органдарында немесе Астана қаласы, Тәуелсіздік даңғылы, 1-үй мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі Істер министрлігінде орналасқан шағымдар мен ұсыныстарға арналған жәшіктер арқылы;
6) мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелеріне шағымдануға болатын ішкі істер органының кеңсесіне немесе Астана қаласы, Тәуелсіздік даңғылы, 1-үй мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне жазбаша шағыммен жүгіну арқылы жолданады.

3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа и Центра основывается по отношению к потребителю на следующих принципах:
1) соблюдение конституционных прав и свобод человека;
2) соблюдение законности при исполнении служебного долга;
3) вежливость при работе с потребителями;
4) прозрачность деятельности должностных лиц при рассмотрении обращений;
5) обеспечение сохранности документов;
6) защиты и конфиденциальности информации о содержании документов потребителя.
4. Результаты работы
18. Результаты работы по оказанию государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и эффективности согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственной услуги, по которым оценивается работа уполномоченного органа и Центра, ежегодно утверждаются приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Порядок обжалования
20. Должностные лица органов внутренних дел разъясняют порядок обжалования действий (бездействия) уполномоченных должностных лиц и оказывают содействие в подготовке жалобы, их контактные данные указаны в приложении 4 к настоящему стандарту.
21. Жалобы в случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги направляются по выбору потребителя путем обращения:
1) непосредственно к руководителю уполномоченного органа, юридические адреса и контактные телефоны указаны в приложении 5 к настоящему стандарту, а также размещен на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан по адресу: www.mvd.kz;
2) на «телефон доверия» Министерства внутренних дел Республики Казахстан по номеру (8-7172)-71-46-46. Перечень «телефонов доверия» уполномоченных  органов республики приведен в приложении 6 к настоящему стандарту;
3) в разделе «Страница доверия» интернет-ресурса Министерства внутренних дел Республики Казахстан по адресу: www.mvd.kz;
4) на блог Министра внутренних дел Республики Казахстан (страница «Блог министра внутренних дел» интернет-ресурса Министерства внутренних дел Республики Казахстан по адресу: www.mvd.kz);
5) через ящики для жалоб и предложений, расположенные в органах внутренних дел или в Министерстве внутренних дел Республики Казахстан по адресу: г. Астана, проспект Тәуелсіздік, 1;
6) с письменной жалобой в канцелярию органа внутренних дел, результаты оказания государственной услуги которого обжалуются или Министерства внутренних дел Республики Казахстан по адресу: г. Астана, проспект Тәуелсіздік , 1.

22. Орталық қызметкерлерінің әдепсіз қызмет көрсетуіне шағымдар тұтынушының таңдауы бойынша:
1) тікелей Орталықтың басшысына жүгіну арқылы жолданады. Орталықтар басшыларының байланыс деректері осы стандартқа 2-қосымшада көрсетілген;
2) "Орталық" 117 және "электрондық үкімет" веб-порталы 1414-саІІ-орталықтардың нөмірлері бойынша;
3) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитетінің блогына e-mail: kagu-con@mci.gov.kz интернет-ресурсына.
4) Орталықтарда немесе Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8-үйдің 14-кіреберісі, интернет-ресурсы e-mail: kagu-con@mci.gov.kz Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитеті мекенжайы бойынша және "электрондық үкімет" веб-порталы 1414 Call-орталықтың нөмірі бойынша орналасқан шағымдар мен ұсыныстарға арналған жәшіктер арқылы;
5) Орталықтың кеңсесіне немесе Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8-үйдің 14-кіреберісі, интернет-ресурсы e-mail: kagu-con@mci.gov.kz Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитеттің мекенжайы және "электрондық үкімет" веб-порталы 1414 Call-орталықтың нөмірі бойынша жазбаша шағыммен жүгіну арқылы жолданады.
23. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, тұтынушының заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Шағым шағымда қойылған мәселелерді шешу құзыретіне кіретін субъектіге немесе лауазымды адамға жолдану керек.
Жеке тұлғаның шағымында оның тегі, аты, әкесінің аты, пошта мекенжайы, заңды тұлғаның - оның атауы, пошта мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі.
Шағымға тұтынушы қол қоюы тиіс. Шағым берген кезде субъектінің немесе іс-әрекетіне шағым жасалған лауазымды адамдардың лауазымы, тегі және аты-жөндері, жүгіну себептері және талабы көрсетіледі.
25. Қабылданған шағым уәкілетті органның, Орталықтың, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің ақпаратты есепке алу журналында тіркеледі және "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңында белгіленген мерзімдерде қаралады. Өтініш берушіге күні мен уақыты, өтінішті (шағымды) қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып, осы стандартқа 7-қосымшаға сәйкес талон беріледі.
Өтініш берушінің шағымын қарау нәтижелері туралы пошта арқылы жазбаша түрде хабарланады.

22. Жалобы на некорректное обслуживание работниками Центра направляются по выбору потребителя путем обращения:
1) непосредственно к руководителю Центра. Контактные данные руководителей Центров указаны в приложении 2 к настоящему стандарту;
2) на номера Саll-центров «Центра» 117 и веб-портала «электронного правительства» 1414;
3) на блог Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан интернет-ресурс e-mail: kagu-con@mci.gov.kz;
4) через ящики для жалоб и предложений, расположенные в Центрах или Комитете по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан: 010000, города Астана, Есильский район, улица Орынбор, дом 8, подъезд 14, интернет-ресурс e-mail: kagu-con@mci.gov.kz и номер Call-центра веб-портала «электронного правительства» 1414;
5) с письменной жалобой в канцелярию Центра или адрес Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан: 010000, города Астана, Есильский район, улица Орынбор, дом 8, подъезд 14, интернет-ресурс e-mail: kagu-con@mci.gov.kz и номер Call-центра веб-портала «электронного правительства» 1414.
23. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги потребитель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалоба должна адресоваться субъекту или должностному лицу, в компетенцию которого входит разрешение поставленных в жалобе вопросов.
В жалобе физического лица указываются его фамилия, имя, отчество, почтовый адрес, юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Жалоба должна быть подписана потребителем.
При подаче жалобы указываются наименование субъекта или должность, фамилии и инициалы должностных лиц, чьи действия обжалуются, мотивы обращения и требования.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета информации уполномоченного органа, Центра, Комитете по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и рассматривается в сроки, установленные Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц». Заявителю выдается талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего обращение (жалобу) согласно приложению 7 к настоящему стандарту.
О результатах рассмотрения жалобы заявителю сообщается в письменном виде по почте.