"Механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргізу қағидасын, механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізудің кезеңділігін, сондай-ақ техникалық байқаудың диагностикалық картасының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 17 мамырдағы № 523 қаулысына өзгерістер енгізу және оның нормаларының қолданылуын тоқтату туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 сәуірдегі № 509 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргізу қағидасын, механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізудің кезеңділігін, сондай-ақ техникалық байқаудың диагностикалық картасының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 17 мамырдағы № 523 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 39, 474-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргізу қағидасында:
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Көлік құралының тежеуін басқаруды тексеру көлік құралының санатына байланысты мынадай роликтік тежеуіш стенділерімен жүргізіледі:
1) N3 және 04 санаттары үшін білікке түсетін барынша жүктемесі 16 тоннадан кем емес;
2) М2, М3, N2, О3 санаттары үшін білікке түсетін барынша жүктемесі 10 тоннадан кем емес;
3) M1, N1, 02 санаттары үшін білікке түсетін барынша жүктемесі 2 тоннадан кем емес;
4) L3, L4, L5 санаттары үшін 1 доңғалаққа түсетін барынша салмақ 0,6 тонна.
41-тармақта:
4) тармақшаның он үшінші абзацы алынып тасталсын;
6) тармақшаның он алтыншы және он жетінші абзацтары алынып тасталсын;
7) тармақшаның төртінші, жетінші және оныншы абзацтары алынып тасталсын.
2) көрсетілген қаулымен бекітілген механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізудің кезеңділігінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Механикалық көлік құралдарының және олардың тіркемелерінің бұдан кейінгі міндетті техникалық байқаудан өту мерзімі бастапқы міндетті техникалық байқаудан өту күнінен бастап есептеледі.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2011 года № 523 "Об утверждении Правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, периодичности прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, а также формы диагностической карты технического осмотра" и приостановлении действий его норм
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2012 года № 509. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2011 года № 523 "Об утверждении Правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, периодичности прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, а также формы диагностической карты технического осмотра" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 39, ст. 474) следующие изменения:
1) в Правилах организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, утвержденных указанным постановлением:
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Проверка тормозного управления транспортного средства в  зависимости от категорий транспортного средства производится следующими роликовыми тормозными стендами:
1) для категорий N3 и О4 с максимальной нагрузкой на ось не менее 16 тонн;
2) для категорий М2, М3, N2, О3 с максимальной нагрузкой на ось не менее 10 тонн;
3) для категорий M1, N1, O2 с максимальной нагрузкой на ось не менее 2 тонны;
4) для категорий L3, L4, L5 максимальный вес, приходящийся на 1 колесо, 0,6 тонн.";
в пункте 41:
абзац тринадцатый подпункта 4) исключить;
абзацы шестнадцатый и семнадцатый подпункта 6) исключить;
абзацы четвертый, седьмой и десятый подпункта 7) исключить;
2) в периодичности прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, утвержденной указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Срок прохождения последующего обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним исчисляется от даты прохождения первичного обязательного технического осмотра.

Механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізу кезеңділігінің 1-тармағының 1) тармақшасының қолданысы 2011 жылғы мамыр - қыркүйек аралығында мемлекеттік немесе міндетті техникалық байқаудан өткен, шығарылған жылын қоса алғанда, 7 жылдан асатын, таксиді қоспағанда, жол қозғалысы қауіпсіздігі бойынша орталық атқарушы органда тіркелген M1 санатты механикалық көлік құралдарына қолданылмайды.
Механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізу кезеңділігінің 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген механикалық көлік құралдары:
1) мемлекеттік техникалық байқаудан:
2011 жылғы мамырда өткендер 2012 жылғы қарашада міндетті техникалық байқаудан өтеді;
2011 жылғы маусымда өткендер 2012 жылғы желтоқсанда міндетті техникалық байқаудан өтеді;
2) мемлекеттік немесе міндетті техникалық байқаудан:
2011 жылғы шілдеде өткендер 2013 жылғы қаңтарда міндетті техникалық байқаудан өтеді;
2011 жылғы тамызда өткендер 2013 жылғы ақпанда міндетті техникалық байқаудан өтеді;
2011 жылғы қыркүйекте өткендер 2013 жылғы наурызда міндетті техникалық байқаудан өтеді.".
3) көрсетілген қаулымен бекітілген техникалық байқаудың диагностикалық картасының нысаны осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулының 1-тармағында көрсетілген қаулымен бекітілген Механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргізу қағидасының 34-тармағы 6) тармақшасының және 44-тармағының қолданылуы 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын.
3. Осы қаулы 2012 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізілетін және 2013 жылғы 1 сәуірге дейін қолданылатын осы қаулының 1-тармағының он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 24 сәуірдегі
№ 509 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 17 мамырдағы
№ 523 қаулысымен
бекітілген
Нысаны
№____ техникалық байқаудың диагностикалық картасы
АКҚ тексеру орыны:                     Бастапқы тексеру
Қайталап тексеру
Мемлекеттік тіркеу белгісі:
Марка, модель:
Шығарылған жылы:
Модель, қозғалтқыш №:
шанақ №:
шасси (рама) №:
Сәйкестендіру нөмірі VIN:
АКҚ меншік иесі:
АКҚ меншік иесінің өкілі:
Тіркеу құжаты:
Серия:
Нөмірі:

Действие подпункта 1) пункта 1 периодичности  прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним не распространяется на механические транспортные средства категорий М1, зарегистрированные в центральном исполнительном органе по безопасности дорожного движения, за исключением такси, возраст которых более 7 лет, включая год выпуска, прошедшие государственный или обязательный технический осмотр с мая по сентябрь 2011 года.
Механические транспортные средства, указанные в части второй пункта 3 периодичности прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, прошедшие:
1) государственный технический осмотр:
в мае 2011 года проходят обязательный технический осмотр в ноябре 2012 года;
в июне 2011 года проходят обязательный технический осмотр в декабре 2012 года;
2) государственный или обязательный технический осмотр:
в июле 2011 года проходят обязательный технический осмотр в январе 2013 года;
в августе 2011 года проходят обязательный технический осмотр в феврале 2013 года;
в сентябре 2011 года проходят обязательный технический осмотр в марте 2013 года.";
3) форму диагностической карты технического осмотра, утвержденную указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Приостановить до 1 января 2014 года действия подпункта 6) пункта 34 и пункта 44 Правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, утвержденных постановлением, указанным в пункте 1 настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования, за исключением абзацев тринадцатогочетырнадцатогопятнадцатогошестнадцатогосемнадцатоговосемнадцатогодевятнадцатогодвадцатогодвадцать первогодвадцать второгодвадцать третьего и  двадцать четвертогопункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 мая 2012 года и действуют до 1 апреля 2013 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2012 года № 509
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 мая 2012 года № 523
Форма
Диагностическая карта технического осмотра № __
Место проверки АТС:                             Первичная проверка
Повторная проверка
Гос.рег.знак:                        Марка, модель:                  Год выпуска:
Модель, № двигателя:                 № кузова:                       № шасси (рамы):
Идентификационный номер VIN:
Собственник АТС:                     Представитель собственника АТС:
Рег.документ:                        Серия:                          Номер:

100
Тежеу жүйесі
Жұмыстық тежеу жүйесінің үлестік тежегіш күші
101
Тұрақтық тежеу жүйесінің үлестік тежегіш күші
102
Доңғалақтардың тежегіш күшінің салыстырмалы айырмашылығы
103
Пневматикалық тежеу жетегінің герметикалығы
104
Гидравликалық тежеу жетегінің герметикалығы
105
Манометр, сигнал беру жүйесі
106
Сығымдалған ауа қысымы
107
Жұмыстық тежеу жүйесінің іске қосылу уақыты
108
Тежеу кезіндегі желілік ауытқу
109
Қосалқы тежеу жүйесі
110
Тежеу жүйелері элементтерінің жай-күйі
111
200
Рульмен басқару
Жиынтық люфт
201
Бөлшектердің ығысуы, бұрандалық қосылыстардың бекітілуі
202
Рульмен басқаруды күшейткіш
203
Рульмен басқару элементтерінің жай-күйі
204
300
Сыртқы жарық аспаптары
Алыc және жақын жарық фаралары, қосымша фаралар
301
Тұманға қарсы фаралар
302
Тежеу сигналдары
303
Габариттік жарық, артқы, тұманға қарсы жарық
304
Бұрылысты нұсқағыштар, авариялық сигнал беру
305
Тіркеу белгісін жарықтандыру шамы
306
Артқы жүріс жарығы
307
Жарық тойтарғыштар
308
Автопоезд белгісі
309
400
Желқағар әйнектердің әйнек тазалағыштар, әйнек жуғыштары
Әйнек тазалағыштар
401
Әйнек жуғыштар
402
500
Доңғалақтар мен шиналар
Протектордың тозуы
501
Шиналардың зақымдалуы
502
Шиналарды орнату
503
Доңғалақтардың дискілері мен құрсауларының бекітілуі, жай-күйі
504
600
Қозғалтқыш және оның жүйелері
СО және СН құрамы
601
Дизельді қозғалтқыштың түтіндегіштігі
602
Қоректену жүйесі
603
Шығару жүйесі
604
700
Конструкцияның басқа элементтері
Тіркеу белгілері
701
Көлік құралының таңбалануы
702
Артқы көрініс айналары
703
Дыбыстық сигнал
704
Әйнектер (шолу ауқымы, ашықтығы)
705
Спидометр
706
Аспаның, кардан берілісінің элементтері
707
Жүргізушінің отырғышын реттеу тетіктері
708
Есіктердің құлыптары, борттардың, шанның ілмектері
709
Есіктерді басқару жетегі
710
Авариялық шығаберістер
711
Айдап кетуге қарсы құрылғылар
712
Әйнектерді жылыту және желпіту құрылғылары

100
Тормозная
система
Удельная
тормозная
сила
рабочей
тормозной
системы
101
Удельная
тормоз-
ная сила
стоя-
ночной
тормозной
системы
102
Относи-
тельная
разность
тормоз-
ных сил
колес
103
Герметич-
ность
пневмати-
ческого
тормозного
привода
104
Герме-
тичность
гидрав-
личес-
кого
тормоз-
ного
привода
105
Манометр,
система
сигна-
лизации
106
Давление
сжатого
воздуха
107
Время
срабаты-
вания
рабочей
тормоз-
ной
системы
108
Линейное
отклонение
при
торможении
109
Вспомо-
гатель-
ная
тормоз-
ная
система
110
Состояние
элементов
тормозных
систем
111
200
Рулевое
управление
Суммарный
люфт
201
Переме-
щение
деталей,
фиксация
резьбовых
соеди-
нений
202
Усили-
тель
рулевого
управ-
ления
203
Состояние
элементов
рулевого
управления
204
300
Внешние
световые
приборы
Фары
дальнего и
ближнего
света;
допол-
нительные
фары
301
Проти-
воту-
манные
фары
302
Сигналы
тормо-
жения
303
Габаритные
огни,
задние
противоту-
маннные
огни
304
Указа-
тели
поворота,
аварий-
ная
сигнали-
зация
305
Фонарь
освещения
регист-
рационного
знака
306
Огни
заднего
хода
307
Свето-
возвра-
щатели
308
Знак
автопоезда
309
400
Стеклоочис-
тители,
стеклоомы-
ватели
ветрового
стекла
Стекло-
очистители
401
Стекло-
омыва-
тели
402
500
Колеса и
шины
Износ
протектора
501
Повреж-
дение
шин
502
Уста-
новка
шин
503
Крепление,
состояние
дисков и
ободьев
колес
504
600
Двигатель и
его системы
Содержание
СО и СН
601
Дымность
дизель-
ного
двигателя
602
Система
питания
603
Система
выпуска
604
700
Прочие
элементы
конструкции
Регист-
рационные
знаки
701
Марки-
ровка
транс-
портного
средства
702
Зеркала
заднего
вида
703
Звуковой
сигнал
704
Стекла
(обзор-
ность,
прозрач-
ность)
705
Спидометр
706
Элементы
подвески,
кардан-
ной
передачи
707
Меха-
низмы
регули-
ровки
сидения
водителя
708
Замки
дверей;
запоры
бортов,
горловины
цистерн
709
Привод
управ-
ления
дверьми
710
Аварийные
выходы
711
Противо-
угонные
уст-
ройства
712
Уст-
ройство
обогре-
ва и
обдува
стекол

713
Лайдан қорғағыш алжапқыштар; шашыратқыштар
714
Іліністік құрылғы
715
Медициналық қобдиша, өрт сөндіргіштер, авариялық тоқтау белгісі
716
Жылжуға қарсы тіректер
717
Қауіпсіздік белдіктері
718
Көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгертулер
719
Жол қозғалысы қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес келеді
Жол қозғалысы қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес келмейді:
Тексеру жүргізілмеген:
Тексеру барысында анықталған ақаулықтар туралы ескертулер және қосымша ақпарат:
АКҚ техникалық жай-күйіне тексеру жүргізген:
Күні: ________________  _______________________________________
(Тексеруді жүргізген маманның
аты-жөні,қолы)
Техникалық байқау орталығының (ТБО) қорытындысы:
АКҚ ___________________________________________________________
(ақаусыз/ақаулы) (ТТО маманының лауазымы) (күні, қолы)

713
Грязеза-
щитные
фартуки;
брызговики
714
Сцепное
уст-
ройство
715
Мед.
аптечка,
огнету-
шитель,
знак
аварийной
остановки
716
717
Ремни
безопас-
ности
718
Внесенные
изменения в
конструкцию
транспорт-
ного
средства
719
Соответствует требованиям
безопасности дорожного движения:
Не соответствует
требованиям безопасности
дорожного движения:
Проверка не
проводилась:
Замечания о выявленных в ходе
проверки дефектах и дополнительная
информация:
Проверка технического состояния АТС проведена:
Дата: __________     ___________________________________________
(Ф.И.О., подпись специалиста, проводившего проверку)
Заключение Центра технического осмотра (ЦТО)
АТС        ____    _                      _____                 ________________
(исправно/неисправно)      (должность специалиста ЦТО)        (дата, подпись)