"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 541 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2015 № 168 қаулысымен.
"Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы  31 қаңтардағы Заңының 18-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде жобаларды ұйымдастыру және іске асыру үшін мемлекеттік гранттар ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасында (бұдан әрі – Бағдарлама):
"Кіріспе" деген 2-бөлімде:
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы кәсіпорынды сауықтыруға/дамытуға, жаңғыртуға бағытталған инвестициялық бағдарламасы бар жобаларды қоспағанда, ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған қарыздарды субсидиялауға тыйым салынады.";
"Міндеттері" деген 4.3-бөлімде:
"Бірінші бағытта: жаңа бизнес бастамаларды қолдау:"
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаны іске асырудың бірінші бағыты гранттар ұсыну бойынша мемлекеттік қолдау құралдарын қоспағанда, Мемлекеттік бағдарламаның басымдықтарына сәйкес жобаларды экономиканың шикізат емес секторларында іске асыру кезінде мемлекеттік қолдау көрсетуді көздейді.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Гранттар ұсыну жөніндегі мемлекеттік қолдау құралдарын қоспағанда, Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес (Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі–ЭҚЖЖ) сәйкес) экономиканың басым секторларында инвестициялық жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер Бағдарламаның бірінші бағытына қатысушысы бола алады.";
"Пайыздық ставканы субсидиялау шарттарында":
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінім беруші жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан кем емес деңгейде өзінің ақша қаражатының жобаны іске асыруға қатысуын не жобаны іске асырудың жалпы құнының 20%-ынан кем емес деңгейде өзінің жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен (оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен) жобаны іске асыруға қатысуын қамтамасыз етуі тиіс.";
"Банктердің кредиттері бойынша кепілдіктер ұсыну шарттары" мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдіктер тек жаңа жобаларды іске асыру үшін берілетін кредиттер бойынша, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған іске асырылатын жобалар бойынша ғана беріледі.

О некоторых вопросах реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 541. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2015 № 168.
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления государственных грантов для организации и реализации проектов в рамках Программы
«Дорожная карта бизнеса 2020».
2. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановление Правительства Республики Казахстан
от 13 апреля 2010 года № 301 «Об утверждении Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в Программе «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденной вышеуказанным постановлением (далее – Программа):
в разделе 2 «Введение»:
часть шестую изложить в следующей редакции:
«Запрещается субсидирование займов, направленных на выкуп долей, акций организаций, а также предприятия как имущественный комплекс, за исключением проектов, имеющих инвестиционную программу, направленную на реанимацию/развитие, модернизацию данного предприятия.»;
в разделе 4.3 «Задачи»:
в «Первом направлении: поддержка новых бизнес-инициатив:»
часть первую изложить в следующей редакции:
«Первое направление реализации Программы предусматривает оказание государственной поддержки при реализации проектов в несырьевых секторах экономики в соответствии с приоритетами Государственной программы, за исключением инструмента государственной поддержки по предоставлению грантов.»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Участниками первого направления Программы могут быть предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать инвестиционные проекты в приоритетных секторах экономики (в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и методологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од), согласно приложению 1 к Программе, за исключением инструмента государственной поддержки по предоставлению грантов.»;
в «Условиях субсидирования процентной ставки»:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Заявитель должен обеспечить участие в реализации проекта
собственных денежных средств на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта, либо участие в реализации проекта собственным движимым/недвижимым имуществом (в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение) на уровне не ниже 20 % от общей стоимости реализации проекта.»;
«Условия предоставления гарантий по кредитам банков» изложить в следующей редакции:
«Гарантия предоставляется только по кредитам, выдаваемым для реализации новых проектов, а также по реализуемым проектам, направленным на модернизацию и расширение производства

Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттің (кредиттердің) сомасы бір қарыз алушы үшін 4,5 млрд. теңгеден аспауы тиіс.
Кепілдік мөлшері кредит сомасының 50%-ынан жоғары болмауы тиіс. Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін кепілдік мөлшері кредит сомасының 70%-ынан жоғары болмауы тиіс, бұл ретте кредиттің ең жоғары сомасы 20 млн. теңгеден аспауы тиіс.
Кәсіпкерлер үшін кепілдіктер ақылы негізде ұсынылады.
Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға арналған кредит шеңберінде жүзеге асырылса, кепілдік беру айналым қаражатын толықтыруға берілетін кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін, бірақ кредит сомасының 30%-ынан аспайды. Сондай-ақ айналым қаражатын 100% толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгеден аспайтын мөлшердегі кредитке кепілдік беруге рұқсат етіледі (жалақы, салықтық және өзге де міндетті төлемдер бойынша есеп айырысулар жүргізуді, кредиттерге, қарыздарға немесе лизинг шарттарына қызметтер көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеуді және Өтінім берушінің негізгі қызметін жүзеге асыруына байланыссыз өзге де мақсаттарды қоспағанда).
Өтінім беруші жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан кем емес деңгейде өзінің ақша қаражатының жобаны іске асыруға қатысуын не жобаны іске асырудың жалпы құнының 20%-ынан кем емес деңгейде өзінің жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен (оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен) жобаны іске асыруға қатысуын қамтамасыз етуі тиіс.
Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша Банктердің сыйақы ставкасы 14%-дан жоғары бола алмайды. Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша Даму Банкі сыйақысының ставкасы 13%-дан жоғары бола алмайды. Бұл ретте, Банк және Даму Банкі:
өтінім беруші бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланыстыларын;
өтінім берушінің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен өндіріп алынатындарын қоспағанда, кредитпен байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге төлемдерді алмайды.";
"Банктердің кредиттері бойынша кепілдіктер беру тетігі" мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өтінім беруші банкке кредит алу үшін өтініммен жүгінеді.
2. Банк дербес, банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес жобаға кешенді сараптама жүргізеді және өтінім беруші ұсынған кепілді мүліктің бағасы туралы қорытындының негізінде өтінім берушіні қамтамасыз етудің кепілді құнына бағалау жүргізеді, одан кейін Қаржы агентінің ішінара кепілдігімен жобаны қаржыландыру немесе қаржыландырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды. Банк жобаны қаржыландыру бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда банк 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне кепілдік беру туралы шешім қабылдау үшін қажетті құжаттарды жібереді.

Сумма кредита (ов) по которому (ым) осуществляется гарантирование не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного заемщика.
Размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита.
Для начинающих предпринимателей размер гарантии не может быть выше 70 % от суммы кредита, при этом максимальная сумма кредита не может быть
выше 20 млн. тенге.
Для предпринимателей гарантия предоставляется на платной основе.
Гарантирование может осуществляться по кредитам, выдаваемым на пополнение оборотных средств, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию
основных средств, но не более 30 % от суммы кредита. Допускается также гарантирование кредита в размере не более 60 млн. тенге, направленного 100 % на пополнение оборотных средств (кроме проведения расчетов по заработной плате, налоговым и иным обязательным платежам, оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов, займов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением Заявителем основной деятельности).
Заявитель должен обеспечить участие в реализации Проекта собственных денежных средств на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации Проекта, либо участие в реализации Проекта собственным движимым/недвижимым имуществом (в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение) на уровне не ниже 20 % от общей стоимости реализации Проекта.
Ставка вознаграждения Банков по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше 14 %. Ставка вознаграждения Банка Развития по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше 13 %. При этом, Банк и Банк Развития не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
взимаемых по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.»;
«Механизм предоставления гарантий по кредитам Банков» изложить в следующей редакции:
«1. Заявитель обращается в банк с заявлением на получение кредита.
2. Банк самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка, проводит комплексную экспертизу проекта и на основе представленного заявителем заключения об оценке залогового имущества, проводит оценку залоговой стоимости обеспечения заявителя, после чего принимает решение о финансировании либо отказе в финансировании проекта под частичную гарантию Финансового агента. В случае принятия банком положительного решения по финансированию проекта, банк в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет Финансовому агенту необходимые документы для принятия решения о предоставлении гарантии.

3. Кепілдік беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда Қаржы агенті банкке кепілдік беру мүмкіндігі туралы Қаржы агентінің оң шешімі бар хатты жібереді.
4. Банк Қаржы агентінің оң шешімі бар хатты алғаннан кейін кепілдік берілетін қажетті соманың есебін көрсете отырып жасалатын кредит шарттары туралы тиісті хатты өтінім берушіге жібереді.
5. Банктен хатты алғаннан кейін өтінім беруші банктің қажетті кепілдік мөлшерінің есебі көрсетілген хатын қоса отырып, Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне өтініш береді.
6. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі жобаны ӨҮК қарауына шығарады.
7. ӨҮК жобалардың Бағдарламаның өлшемдеріне сәйкестігін қарастырады және өңірлердің басымдықтарына сәйкес кепілдендіру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды. ӨҮК шешімі тиісті хаттамамен ресімделеді.
8. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі ӨҮК хаттамасын Қаржы агентіне және тиісті банктерге жібереді, сондай-ақ өтінім берушіні жобаның ӨҮК-де қаралу нәтижелері туралы хабардар етеді.
9. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісінен кәсіпкердің кредитіне ішінара кепілдік берудің келісілгені туралы ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін Қаржы агенті банкке алдын ала кепілдік хатын жібереді.
10. Банк Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісінен ӨҮК хаттамасын және Қаржы агентінен алдын ала кепілдік хатын алғаннан кейін өтінім берушімен кредит шартын, кепілдік(тер) шартын(тарын) жасасады, көшірмесін Қаржы агентіне жібереді.
11. Банк пен өтінім беруші арасында тиісті кредит шарты жасалғаннан кейін банк, Қаржы агенті және өтінім беруші кепілдік шартына қол қояды.
12. Қаржы агенті өтінім берушінің жобасы бойынша кепілдікті ұсынғаннан кейін Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі Қаржы агентіне ақы төлейді.";
мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
"Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді гранттық қаржыландыру:
"Гранттар беру шарттары"
Ісін жаңа бастаған жеке кәсіпкерлік субъектілеріне (бұдан әрі – Кәсіпкерлер) нысаналы гранттар бірегейлігімен және жаңалығымен ерекшеленетін жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін өтеусіз және қайтарымсыз негізде беріледі.
Бір Кәсіпкер үшін ең жоғары Грант сомасы 3 000 000 (үш миллион) теңгеден аспайды.
Гранттар түріндегі қолдау шараларын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Грант қаражатын мемлекет ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді іріктеу бойынша нысаналы гранттар ұсынуға арналған конкурс қорытындылары бойынша жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – Үйлестіруші) арқылы ұсынады. Бұл ретте Кәсіпкерлердің (дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның құрылтайшысының (құрылтайшыларының) ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін "Бизнес-кеңесші" экспресс-курстарында қысқа мерзімді оқудан өтуі конкурсқа қатысу үшін міндетті шарт болып табылады.
Конкурсты өткізу үшін Үйлестіруші гранттар беруге үміткер шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу жөнінде конкурстық комиссия құрады және оның құрамын бекітеді. Конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары Кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптардың бірдей болуы, ұсынылатын құжаттардың жан-жақты зерттелуі мен толықтығы, қабылданатын шешімдердің объективтілігі болып табылады.
Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қараған кезде Кәсіпкердің бизнес-жобасын бағалаудың мынадай өлшемдері негізінде ұсынымдар береді:
бизнес-идеялардың жаңалығы мен бірегейлігі;
бизнес-жобалардың бәсекеге қабілеттілігі (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау);
бизнес-жобаның қолданысқа енгізуге әзірлігі (өндірісті ұйымдастыру мәселесін пысықтау, Кәсіпкерді орналастыру, өткізу нарығы үшін үй-жайдың болуы, өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі).
Бизнес-жобаны іске асыру шығыстарын ұсынылатын Грант көлемінің  20 пайызынан кем емес мөлшерде Кәсіпкердің қоса қаржыландыруы оның міндетті шарттары болып табылады.
Кәсіпкерлер грант қаражатын мынадай мақсаттарға пайдалануы тиіс:
негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу;
материалдық емес активтерді сатып алу;
технологияларды сатып алу;
франшиза құқығын сатып алу;
зерттеу жұмыстарына, жаңа технологиялардың енгізілуіне байланысты шығыстар.
Грант қаражатын жылжымайтын мүлікті, жер учаскесін сатып алуға және жалдау ақысы ретінде пайдалануға болмайды.
"Гранттар ұсыну тетігі":

3. В случае принятия положительного решения о предоставлении гарантии, Финансовый агент направляет в банк письмо с положительным решением Финансового агента о возможности гарантирования.
4. После получения письма банком с положительным решением Финансового агента банк представляет заявителю соответствующее письмо об условиях заключаемого кредита с указанием расчета необходимой суммы гарантии.
5. После получения письма от банка заявитель обращается к координатору Программы на местном уровне с заявлением с приложением письма банка, расчетом необходимого размера гарантии.
6. Координатор Программы на местном уровне выносит проект на рассмотрение РКС.
7. РКС рассматривает проекты на соответствие критериям Программы и в соответствии с приоритетами региона принимает решение о возможности (или невозможности) гарантирования. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом.
8. Координатор Программы на местном уровне направляет протокол РКС Финансовому агенту и в соответствующие банки, а также извещает заявителя о результатах рассмотрения проекта на РКС.
9. После получения протокола РКС о согласовании частичного гарантирования кредита предпринимателя от Координатора Программы на местном уровне Финансовый агент направляет предварительное гарантийное письмо в банк.
10. Банк после получения протокола РКС от Координатора Программы на местном уровне и предварительного гарантийного письма от Финансового агента заключает с заявителем кредитный договор, договор (-ы) залога (-ов), копии которых направляет Финансовому агенту.
11. После заключения соответствующего кредитного договора между банком и заявителем, банк, Финансовый агент и заявитель подписывают договор гарантии.
12. После предоставления Финансовым агентом гарантии по проекту заявителя координатор Программы на местном уровне производит оплату Финансовому агенту.»;
дополнить подразделом следующего содержания:
«Грантовое финансирование начинающих Предпринимателей:
«Условия предоставления Грантов»
Целевые гранты начинающим субъектам частного предпринимательства (далее - Предприниматели) выделяются на безвозмездной и безвозвратной основе для реализации новых бизнес-идей, отличающихся оригинальностью и новизной.
Максимальная сумма Гранта для одного Предпринимателя не может превышать 3 000 000 (три миллиона) тенге.
Финансирование мер поддержки в форме Грантов осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Средства Гранта предоставляются государством через местные исполнительные органы (далее – Координатор) по итогам проводимых конкурсов по отбору начинающих предпринимателей на предоставление целевых грантов. При этом обязательным условием для участия в конкурсе является прохождение Предпринимателями (индивидуальным предпринимателем или учредителем (учредителями) юридического лица) краткосрочного обучения на экспресс-курсах для начинающих предпринимателей «Бизнес советник».
Для проведения конкурса местные исполнительные органы создают конкурсную комиссию по отбору заявок субъектов малого предпринимательства, претендующих на предоставление грантов, и утверждают ее состав. Основными принципами деятельности Конкурсной комиссии являются создание равных условий для Предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок дает рекомендации на основании следующих критериев оценки бизнес-проекта Предпринимателя:
новизна и оригинальность бизнес идей;
конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности–маркетинговый анализ);
готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения Предпринимателя, рынка сбыта, уровень готовности проекта для запуска производства).
Обязательными условиями бизнес-проекта являются софинансирование Предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 20 процентов от объема предоставляемого Гранта.
Предприниматели должны использовать средства гранта на следующие цели:
приобретение основных средств и материалов;
приобретение нематериальных активов;
приобретение технологии;
приобретение прав на франшизу;
расходы, связанные с исследовательскими работами, внедрением новых технологий.
Средства гранта не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества, земельного участка и в качестве платы за аренду.
«Механизм предоставления грантов»:

1. Кәсіпкер Конкурстық комиссияның жұмыс органына конкурсқа қатысуға өтінім береді.
2. Конкурстық комиссияның жұмыс органы кәсіпкерден өтінімді алғаннан кейін:
ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді;
ұсыныстар, Конкурстық комиссияның күн тәртібін қалыптастыруды, Конкурстық комиссияның отырысы өткізілетін күнін, уақыты мен орнын айқындауды жүзеге асырады, бұл туралы Конкурстық комиссияның барлық мүшелерін хабардар етеді.
3. Конкурстық комиссияның жұмыс органы барлық құжаттар мен ақпаратты алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны Конкурстық комиссияның қарауына шығарады.
4. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қарау кезінде Кәсіпкердің бизнес-жобасын бағалаудың мынадай өлшемдерінің негізінде ұсынымдар береді:
бизнес-жобалардың бәсекеге қабілеттілігі (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау);
бизнес-жобаның қолданысқа енгізуге әзірлігі (өндірісті ұйымдастыру мәселесін пысықтау, Кәсіпкерді орналастыру, өткізу нарығы үшін үй-жайдың болуы, өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі).
бизнес-идеяның жаңалығы.
5. Кәсіпкерге грант беру/бермеу туралы ұсынымдар грантты беру/бермеу мүмкіндігінің себептері көрсетіле отырып, Конкурстық комиссияның хаттамасымен ресімделеді.
6. Өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша Конкурстық комиссияның жұмыс органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде Конкурстық комиссияның хаттамасын ӨҮК-нің қарауына жібереді.
7. Өткізілген отырыстың шеңберінде ӨҮК мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
грант қаражатын беру/бермеу бойынша Конкурстық комиссияның ұсынымдарын қарау:
Кәсіпкердің бизнес-жобасы мен ұсынылған құжаттарды ӨҮК мүшелерінің арасында талқылау;
талқылау нәтижелері бойынша Кәсіпкерлердің бизнес-жобаларын іріктейді және грант беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте хаттамада жекелеген бизнес-жобалардан бас тарту себептері міндетті түрде көрсетілуі тиіс.
8. Жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделген сәттен бастап:
Кәсіпкерге ӨҮК-нің шешімі туралы хабарламаны;
Кәсіпкермен грант беру туралы Шарт жасасуға байланысты дайындық іс-шараларын жүргізу үшін мақұлданған/мақұлданбаған бизнес-жобалар бойынша ӨҮК хаттамасын Кәсіпкермен Грант ұсыну бойынша шарт жасасу үшін Конкурстық комиссияның мүшелері мен Қаржы агентіне жібереді.";
"Міндеттер" деген 4.3-бөлім:
мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
"Бизнес-Насихат:
"Бизнес-Насихат" құрамдауышы Бағдарламаны тиімді іске асыру, сондай-ақ кәсіпкерлік идеясын танымал ету мақсатында мемлекеттік қолдау шараларын халықтың қалың тобына түсіндіруге бағытталған шағын және орта бизнеске (бұдан әрі – ШОБ) мемлекеттік қолдау көрсетуді көздейді.
"Бизнес-Насихат" құрамдауышы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау мыналарды білдіреді:
Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу;
Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерліктің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларын танымал ету;
кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы және реттеуді түсіндіру;
кәсіпкерлік идеяларын насихаттау;
"Бизнес-Насихат" құрамдауышын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу:
бұқаралық ақпарат құралдарында (бұдан әрі – БАҚ) мемлекеттік қолдау шараларын жария етуді;
мемлекеттік қолдау шараларының шарттары мен тетіктері бойынша баспа өнімін әзірлеуді және тираждауды;
ақпараттық іс-шаралар (форумдар, конференциялар, сессиялар, семинарлар, кеңестер және т.б.) өткізуді;
материалдардың ақпараттық-талдамалық кешенін дайындауды (баспасөз-кит);
кәсіпкерлікті қолдау бойынша өткізілген іс-шаралардың фотогалереясын дайындауды;
өңірлік және республикалық БАҚ-та ақпараттық (схемалар мен суреттер) дайындауды және орналастыруды;
кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау көрсету шарттарын түсіндіру үшін Оператордың Сall-орталығының қызметін ұйымдастыруды;
Оператордың бизнес-порталының жұмысын қамтамасыз етуді;
ағымдағы жағдайға кешенді жалпы республикалық талдау мен өңірлік және салалық бөліністерде ШОБ-тың әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштер серпінін, жеке-жеке Қазақстанның әрбір өңірінің ШОБ секторының шолуын, ШОБ субъектілерін қаржылық және қаржылық емес қолдаудың қолданыстағы инфрақұрылымы бойынша өзекті ақпаратты көрсететін Қазақстандағы және оның өңірлеріндегі ШОБ дамуының жай-күйі туралы жыл сайын жасалатын есепті қоса алғанда, ШОБ секторы бойынша үнемі есептер әзірлеуді;
ШОБ-ты дамыту, микроқаржы секторы, республикалық және өңірлік деңгейдегі макро- және микроэкономикалық үдерістер туралы, сондай-ақ кәсіпкерлікті қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларын іске асыру нәтижелері туралы өзекті статистикалық ақпарат беру жөніндегі интерактивті ақпараттық-талдау жүйесінің жұмысын қамтамасыз етуді көздейді.
Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерліктің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларды танымал ету:
іске асырылған жобалардың сәтті үлгілері бойынша баспасөз-турларын ұйымдастыру;
Бағдарламаға қатысушылар туралы әңгімелер ("Жетістіктер тарихтары") әзірлеу және БАҚ-та орналастыру;
өңірлік және республикалық телеарналарда "Арнайы репортаж" жанрында хабарлар циклін әзірлеу және шығару;
БАҚ өкілдері арасында Бағдарлама туралы немесе жалпы Кәсіпкерлік туралы үздік материалға арналған конкурс өткізу арқылы іске асырылатын болады.
Кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы және реттеуді түсіндіру:
кәсіпкерлік саласындағы заңнама және реттеу мәселелеріне маманданған ұйымдарды тарта отырып, кәсіпкерлер үшін кәсіпкерлік қызметтің негіздері бойынша ақпараттық-талдамалық анықтамалықтар мен оқу-әдістемелік құралдарын тираждауды және таратуды;
жаднамалар, түсіндіру сипатындағы материалдар әзірлеуді;
телевизияда арнайы хабарлар шығаруды немесе оларға қатысуды көздейді.
Кәсіпкерлік идеяларын насихаттау:
сарапшылардың, кәсіпкерлердің, қоғам қайраткерлерінің, шетелдік мамандардың қатысуымен телехабарлар серияларын ұйымдастыруды;
"Жылдың үздік кәсіпкері" конкурсын ұйымдастыруды және өткізуді;
жастар жобаларының көрмелерін ұйымдастыруды және өткізуді;
жалпы білім беретін және оқу орындарында "Жас бизнесмен мектептерін" ұйымдастыруды;
ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін ашық лекциялар, мастер-кластар өткізуді;
Оператордың қолданыстағы Бизнес-порталының базасында "Жас іскер" жастар кәсіпкерлігіне арналған бөлім шығаруды;
жас/жұмысын жаңа бастаған кәсіпкерлерге жетекшілік жасауға даяр бизнес-тәлімгерлерді тарту үшін вэб-алаңдар құруды;
іскер баспа басылымдарында кәсіпкерлік бойынша айдарлар ұйымдастыруды;
арнайы журнал шығаруды;
әлеуметтік желілерде қоғамдастықтар, форумдарда тармақтар, интернет-блоктар, сайттарда-бейне-хостингтерде кәсіпкерлікке арналған арналар құруды және жүргізуді көздейді.
"Төртінші бағыт: Кәсіпкердің әлеуетін күшейту" деген кіші бөлімде:
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Құжаттардың стандартты пакеттері кәсіпекерлерге "Бизнес-кеңесші" жобасының шеңберінде оқыту барысында да, сол сияқты кәсіпкерлердің сұрауы бойынша жекелеген негізде де қағаз және/немесе электронды тасығыштарда ұсынылатын болады.";
"Бизнес-Насихат" құрамдауышын іске асыру тетігі

1. Предприниматель обращается к Рабочему органу Конкурсной комиссии с заявкой на участие в конкурсе.
2. Рабочей орган Конкурсной комиссии после получения заявки от предпринимателя осуществляет:
проверку полноты представленных документов;
формирование предложений, повестки дня, определение даты, времени и места проведения заседания Конкурсной комиссии, о чем уведомляет всех членов Конкурсной комиссии.
3. Рабочий орган Конкурсной комиссии в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения всех документов и информации выносит их на рассмотрение Конкурсной комиссии.
4. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок дает рекомендации на основании следующих критериев оценки бизнес-проекта Предпринимателя:
конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности–маркетинговый анализ);
готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения Предпринимателя, рынка сбыта, уровня готовности проекта для запуска производства);
новизна бизнес идеи.
5. Рекомендации о предоставлении/непредоставлении Предпринимателю гранта оформляется протоколом Конкурсной комиссии с указанием причин возможности предоставления/непредоставления гранта.
6. По результатам проведенного конкурса Рабочий орган Конкурсной комиссии в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет на рассмотрение РКС протокол Конкурсной комиссии.
7. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
рассмотрение рекомендаций Конкурсной комиссии по предоставлению/непредоставлению средств гранта;
обсуждение между членами РКС Проекта Предпринимателя и представленных документов;
по результатам обсуждения производит отбор бизнес-проектов Предпринимателей и принимает решение о возможности/невозможности предоставления гранта, которое оформляется протоколом в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. При этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения отдельных бизнес-проектов.
8. Координатор Программы на местном уровне с момента оформления протокола РКС направляет:
уведомление Предпринимателю о решении РКС;
протокол РКС по одобренным/отклоненным бизнес-проектам членам Конкурсной комиссии и Финансовому агенту для проведения подготовительных мероприятий для заключения Договора по предоставлению гранта с Предпринимателем;
раздел 4.3 «Задачи»:
дополнить подразделом следующего содержания:
«Бизнес-Насихат:
Компонент «Бизнес-Насихат» предусматривает оказание государственной поддержки малому и среднему бизнесу (далее – МСБ), направленной на разъяснение широким слоям населения мер государственной поддержки в целях эффективной реализации Программы, а также популяризации идей предпринимательства.
Государственная поддержка малого и среднего предпринимательства в рамках компонента «Бизнес-Насихат» будет заключаться в следующем:
проведение информационно-разъяснительной работы по Программе;
популяризация успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы;
разъяснение законодательства и регулирования в сфере предпринимательства;
пропаганда идей предпринимательства;
финансирование компонента «Бизнес-Насихат» будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
Проведение информационно-разъяснительной работы по Программе предусматривает:
освещение мер государственной поддержки в средствах массовой информации (далее – СМИ);
разработку и тиражирование печатной продукции по условиям и механизмам мер государственной поддержки;
проведение информационных мероприятий (форумы, конференции, сессии, семинары, совещания и т.д.);
подготовку информационно-аналитического комплекса материалов (пресс-кит);
подготовку фотогалереи проводимых мероприятий по поддержке предпринимательства;
подготовку и размещение инфографики (схем и рисунков) в региональных и республиканских СМИ;
организацию деятельности Сall-центра Оператора для разъяснения условий предоставления государственной поддержки предпринимателям;
обеспечение работы бизнес-портала Оператора;
разработку регулярных отчетов по сектору МСБ, включая ежегодный выпуск отчета о состоянии развития МСБ в Казахстане и его регионах, отражающего комплексный общереспубликанский анализ текущего состояния и динамики социально-экономических показателей МСБ в региональном и отраслевом разрезах, обзор сектора МСБ каждого региона Казахстана по отдельности, актуальную информацию по существующей инфраструктуре финансовой и нефинансовой поддержки субъектов МСБ;
обеспечение работы интерактивной информационно-аналитической системы по представлению актуальной статистической информации о развитии МСБ, микрофинансового сектора, макро- и микроэкономических процессах республиканского и регионального уровня, а также о результатах реализации государственных программ поддержки предпринимательства.
Популяризация успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы будет реализована путем:
организации пресс-туров по успешным примерам реализованных проектов;
разработки и размещения в СМИ рассказов об участниках Программы («Истории успеха»);
разработки и запуска цикла передач в жанре «Специального репортажа» на региональных и республиканских телеканалах;
проведения конкурса среди представителей СМИ на лучший материал о Программе или о предпринимательстве в целом.
Разъяснение законодательства и регулирования в сфере предпринимательства предусматривает:
тиражирование и распространение информационно-аналитических справочников и учебно-методических пособий для предпринимателей по основам предпринимательской деятельности, подготовленных с привлечением организаций, специализирующихся в вопросах законодательства и регулирования в сфере предпринимательства;
разработку памяток, материалов разъяснительного характера;
выпуск специализированных передач на телевидении или участие в них.
Пропагандирование идей предпринимательства предусматривает:
организацию серии телепередач с участием экспертов, предпринимателей, общественных деятелей, зарубежных специалистов;
организацию и проведение конкурса «Лучший предприниматель года»;
организацию и проведение выставок молодежных проектов;
организацию в общеобразовательных и учебных заведениях «Школ молодого бизнесмена»;
проведение открытых лекций, мастер-классов для начинающих предпринимателей;
запуск на базе существующего Бизнес-портала Оператора раздела, посвященного молодежному предпринимательству «Жас іскер»;
создание вэб-площадки для привлечения бизнес-наставников, готовых взять кураторство над молодыми/начинающими предпринимателями;
организацию рубрики по предпринимательству в печатном деловом издании;
выпуск специализированного журнала;
создание и ведение сообществ в социальных сетях, веток на форумах, интернет-блогов, каналов на сайтах-видео-хостингах, посвященных предпринимательству.»;
в подразделе «Четвертое направление: Усиление предпринимательского потенциала»:
часть восьмую изложить в следующей редакции:
«Стандартные пакеты документов будут предоставляться предпринимателям на бумажных и/или электронных носителях, как в ходе обучения в рамках Проекта «Бизнес-Советник», так и на индивидуальной основе по запросу предпринимателей.»;
Механизм реализации компонента «Бизнес-Насихат»

1. Оператор және Жұмыс органы "Бизнес-Насихат" құрамдауышы бойынша қызмет көрсетуге арналған шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасады.
2. Шарттың негізінде Оператор Жұмыс органына егжей-тегжейлі жұмыс жоспарын ұсынады.
3. Оператор "Бизнес-Насихат" құрамдауышын іске асыру мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келетін талаптарды ескере отырып, қызметтер тізбесін қалыптастырады және тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу қағидалдарына сәйкес "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының және меншік немесе сенімді басқару құқығында тікелей немесе жанама түрде "Самұрық-Қазына" АҚ-на тиесілі акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызын иеленетін ұйымдардың қызметтерді көрсетушілерін айқындайды.
4. Оператор әрбір қызмет түрі бойынша бекітілген техникалық ерекшелікке сәйкес мамандандырылған қызметтер көрсетуге арналған қызметтерге қызметтерді көрсетушілермен Шарт жасасады.
5. Қызметтерді көрсетуші шартта бекітілген қызметтер құнына сәйкес Операторға қызметтер ұсынады. Айыппұлдарды, өсімпұлдарды және басқаларын қоса алғанда, қызметтерді толығынан және сапалы көрсету жауапкершілігі қызметтерді көрсетушіге жүктеледі.
6. Қызметтерді көрсетушінің қызметтеріне ақы төлеуі қызметтердің тиісті көлемде тиісінше сапада көрсетілгені расталғаннан кейін жүзеге асырылады.
7. Ұсынылатын қызметтер сапасының мониторингін Оператор жүргізеді.
8. Оператор Жұмыс жоспарын іске асырудың барысы туралы Жұмыс органын тұрақты негізде хабардар етеді.";
"Іскер байланыстар" деген жобада:
сегізінші және тоғызыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Аға Сеньорлар" құрамдауышын іске асыру Жобаның бірінші кезеңіндегі бизнес-тренингтер өткізу үдерісінде де, сол сияқты Бағдарламаға қатысушыларға кәсіпорындарда басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын және жабдықты тікелей енгізу бойынша да консультациялар беру үшін табысты жұмыс тәжірибесі бар шетелдік мамандарды тартуға бағдарланған.
"Аға Сеньорлар" құрамдауышын Қазақстан аумағында сүйемелдеуді білім беру мекемесі жүзеге асыратын болады.".
"Іскер байланыстар" Жобасын іске асыру шарттары мынадай мазмұндағы сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші бөліктермен толықтырылсын:
"Аға Сеньорлар" құрамдауышын іске асыру шарттары
Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес бағдарламаның қатысушылары, сондай-ақ экономиканың басым секторларында қызметін жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері Бағдарламаға қатысушы бола алады.
"Аға Сеньорлар" құрамдауышы бойынша шетел сарапшыларын тарту шығыстарын төлеу республикалық бюджет қаражаты және байланысты және байланысты емес гранттар есебінен жүзеге асырылады.
Шетелдік сарапшылардың ұшып келіп-кету шығыстарына ақы төлеу және қызметтеріне ақы төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады. Көлік және тәуліктік шығыстар, сондай-ақ Қазақстан аумағында тұру кәсіпкердің өз қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.";
"Іскер байланыстар" жобасының екінші кезеңін іске асыру тетігі мынадай мазмұндағы жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Аға Сеньорлар" құрамдауышын іске асыру тетігі

1. Оператор и Рабочий орган заключают Договор на оказание услуг по компоненту «Бизнес-Насихат» (далее - Договор).
2. На основании Договора Оператор представляет Рабочему органу детальный План работ.
3. Оператор с учетом требований, соответствующих целям и задачам реализации компонента «Бизнес-Насихат», формирует перечень услуг и определяет их Поставщиков в соответствии с Правилами закупок товаров, работ и услуг акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» и организациями, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат АО «Самрук-Казына» на праве собственности или доверительного управления.
4. Оператор заключает договор с Поставщиками услуг на оказание специализированных услуг согласно утвержденной технической спецификации по каждому виду услуг.
5. Поставщик услуг предоставляет услуги Оператору согласно утвержденной в договоре стоимости услуг. Ответственность за полное и качественное предоставление услуг, включая штрафы, пени и прочее, возлагается на поставщика услуг.
6. Оплата услуг Поставщика услуг осуществляется после подтверждения их оказания в полном объеме с соответствующим качеством.
7. Мониторинг качества предоставляемых услуг производится Оператором.
8. Оператор на постоянной основе информирует Рабочий орган о ходе реализации плана работ.»;
В проекте «Деловые связи»:
части восьмую и девятую изложить в следующей редакции:
«Реализация компонента «Старшие сеньоры» ориентирована на привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов с успешным опытом работы, как в процессе проведения бизнес-тренингов на первом этапе Проекта, так и для консультирования Участников Программы непосредственно на предприятиях по внедрению новых методов управления, технологий производства и оборудования, и обучения персонала.
Организационное сопровождение компонента «Старшие Сеньоры» на территории Казахстана будет осуществлять образовательное учреждение.»;
Условия реализации Проекта «Деловые связи» дополнить частями восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой следующего содержания:
«Условия реализации компонента «Старшие Сеньоры»
Участником компонента «Старшие Сеньоры» могут стать участники Программы, а также субъекты малого и среднего предпринимательства, осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики согласно приложению 1 к Программе.
Оплата расходов по привлечению иностранных экспертов по компоненту «Старшие Сеньоры» будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета, связанных и несвязанных грантов.
Оплата расходов по перелету и оплате услуг иностранных экспертов будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета. Транспортные и суточные расходы, а также проживание на территории Казахстана будут осуществляться за счет собственных средств предпринимателя.».
Механизм реализации второго этапа проекта «Деловые связи» дополнить частями седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой следующего содержания:
«Механизм реализации компонента «Старшие Сеньоры»

1. Оператор Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісімен бірге Бағдарламаның қатысушылары мен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін "Аға сеньорлар" құрамдауышын іске асыру шарттары туралы тікелей және/немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді.
2. Өтінім беруші Операторға белгіленген нысанда шетелдік мамандарды тартуға өтінім береді.
3. Оператор өтінімдерді қарайды және іріктеу жүргізеді. Іріктелген өтінімдерден Оператор жиынтық өтінімді қалыптастырады және Жұмыс органына келісуге жібереді.
4. Жұмыс органы қатысушылардың келісілген тізімін шетелдік мамандарды тарту бойынша ұйымдық іс-шараларды жүзеге асыру үшін білім беру мекемесіне жібереді.
5. Білім беру мекемесі Халықаралық және шетелдік ұйымдармен бірлесе отырып, шетелдік мамандарды тартуды қамтамасыз етеді.
6. Оператор "Аға сеньорлар" құрамдауышын іске асыру мониторингін жүзеге асырады.
7. Білім беру мекемесі шетелдік мамандардың жұмыс нәтижелерін қамтитын атқарылған жұмыс туралы есепті ай сайын Операторға ұсынады.";
мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
"Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлерін оқыту"
"Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлерін оқыту" құрамдауышы Бағдарламаны іске асыру шарттарын түсіндіруге және жобаларды қаржылық талдаудың тәжірибелік дағдыларын әзірлеуге бағытталған.
Оқыту Астана және Алматы қалаларында теориялық сабақтарды, топтық жұмыс пен талқылауларды, сондай-ақ тренингтің жалпы ұзақтығының жартысынан көбін құрайтын практикалық сабақтарды қамтитын мамандандырылған тренингтер түрінде жүргізілетін болады. Барлық тренингтер қағаз және электронды тасығыштарда таратылатын теориялық және практикалық материалдармен сүйемелденіп отырады.
Оқыту бағдарламасы қатысушылардың екі санатына бағытталған: екінші деңгейдегі банктердің қызметкерлері үшін қарыз алушылардың төлем қабілеттілігін бағалау, бизнес-жоспарларды талдау бойынша курстар, сондай-ақ жобаларды талдау, Бағдарламаны іске асыру шарттары мен рәсімдері бойынша кейстер және т.б. көзделген. Әкімдіктердің қызметкерлері үшін курстар да Бағдарламаны іске асыру рәсімдерін зерделеуді болжайды.
"Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлерін оқыту" құрамдауышын іске асыру шарттары
Бағдарламаны іске асырумен тікелей айналысатын екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлері оқуға қатысушылар бола алады.
Оқуға қатысушылар келу және кету, сондай-ақ тұру ақысын өздері төлейді.
Қатысушыларды оқыту шығыстарын төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
"Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлерін оқыту" құрамдауышын іске асыру тетігі

1. Оператор совместно с Координатором Программы на местном уровне уведомляет непосредственно и/или через средства массовой информации участников Программы и субъектов малого и среднего предпринимательства об условиях реализации компонента «Старшие Сеньоры».
2. Заявитель подает заявку на привлечение иностранных специалистов в установленной форме Оператору.
3. Оператор рассматривает заявки и проводит отбор. Из отобранных заявок Оператор формирует сводную заявку и направляет на согласование Рабочему органу.
4. Рабочий орган направляет согласованный список участников в образовательное учреждение для осуществления организационных мероприятий по привлечению иностранных специалистов.
5. Образовательное учреждение совместно с Международными и зарубежными организациями обеспечивают привлечение иностранных специалистов.
6. Оператор осуществляет мониторинг реализации компонента «Старшие Сеньоры».
7. Образовательное учреждение ежемесячно представляет Оператору отчет о проделанной работе, включающий результаты работы иностранных специалистов.»;
дополнить подразделом следующего содержания:
«Обучение сотрудников банков второго уровня и акиматов»
Компонент «Обучение сотрудников банков второго уровня и акиматов» направлен на разъяснение условий реализации Программы и выработку практических навыков финансового анализа проектов.
Обучение будет проводиться в виде специализированных тренингов в городах Астане и Алматы, включающих теоретические занятия, групповую работу и дискуссии, а также практические занятия, которые составляют не менее половины общей продолжительности тренинга. Все тренинги сопровождаются раздаточными теоретическими и практическими материалами на бумажных и электронных носителях.
Программа обучения направлена на две категории участников: для сотрудников банков второго уровня предусмотрены курсы по оценке платежеспособности заемщиков, анализу бизнес-планов, а также практические кейсы по анализу проектов, условиям и процедурам реализации Программы и т.д. Курсы для сотрудников акиматов также предполагают изучение процедур реализации Программы.
Условия реализации компонента «Обучение сотрудников банков второго уровня и акиматов»
Участниками обучения могут быть сотрудники банков второго уровня и акиматов, непосредственно занимающиеся реализацией Программы.
Участники обучения самостоятельно оплачивают проезд до места обучения и обратно, а также проживание.
Оплата расходов по обучению участников будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
Механизм реализации компонента «Обучение сотрудников банков второго уровня и акиматов»

1. Оператор тікелей екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктерді оқытуды жүргізудің басталғаны туралы хабардар етеді.
2. Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктер Операторға белгіленген нысанда қызметкерлердің тізімдерін ұсынады.
3. Оператор оқуға қатысушылардың жиынтық тізімін жасайды және Жұмыс органына келісуге жібереді.
4. Жұмыс органы оқуға қатысушылардың келісілген тізімін оқыту ұйымына жібереді.
5. Оқытатын ұйым оқыту бағдарламасын әзірлейді және кестесін жасайды, оларды Оператормен келіседі және Жұмыс органына бекітуге жібереді.
6. Жұмыс органы оқыту бағдарламасы мен кестесін бекіткеннен кейін Оқыту ұйымы тренинг ұйымдастырады.
7. Тренингті өткізу басталғанға дейін Оқыту ұйымы білім деңгейі мен дағдыларын айқындау мәніне қатысушыларға тестілеу жүргізеді.
8. Тренинг аяқталған соң қатысушы тестілеуден өтеді, оның қорытындылары бойынша сертификат тапсырылады.
9. Тренингтер өткізу сапасының мониторингін Оператор жүзеге асырады.
Тренингтер аяқталғаннан кейін Оқыту ұйымы Операторға қатысушыларды тестілеу нәтижелері қамтылған атқарылған жұмыс туралы есепті береді.";
Бағдарламаға 1-қосымша мынадай мазмұндағы ЭҚЖЖ қодтарымен толықтырылсын:
"45.2 Көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу";
"53 Почта және курьер қызметі";
"59.14 Кинофильмдер көрсету қызметі";
"69.2 Бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы қызмет; салық салу жөніндегі консультациялар";
"74 Өзге де кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет";
"81 Ғимараттар мен аумақтарға қызмет көрсету саласындағы қызмет";
"93 Спорт саласындағы қызмет";
"95 Компьютерлерді, жеке тұтыну заттарын және тұрмыстық тауарларды жөндеу";
"96.01 Тоқыма бұйымдары мен үлбір бұйымдарын жуу және тазалау (химиялық)".
"Бағдарламаның өлшемдері" деген 2-қосымшада:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кәсіпорын кредитін нысаналы тағайындау гранттар ұсыну жөніндегі мемлекеттік қолдау құралдарын қоспағанда, Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) сәйкес) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономиканың басым секторларына сәйкес келуі тиіс;";
6) тармақша алынып тасталсын;
2) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының "Жаңа бизнес бастамаларды қолдау" бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері және өзге де мемлекеттік қолдау шаралары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау ережесінде:
"Субсидиялар беру шарттары" деген 3-бөлімде:
8-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

1. Оператор уведомляет непосредственно банки второго уровня и акиматы о начале проведения обучения.
2. Банки второго уровня и акиматы представляют Оператору списки сотрудников в установленной форме.
3. Оператор формирует сводный список участников обучения и направляет на согласование Рабочему органу.
4. Рабочий орган направляет согласованный список участников обучения в обучающую организацию.
5. Обучающая организация разрабатывает программу и формирует график обучения, согласовывает их с Оператором и направляет на утверждение Рабочему органу.
6. После утверждения Рабочим органом программы и графика обучения Обучающая организация организует тренинги.
7. До начала прохождения тренинга обучающая организация проводит тестирование участников на предмет определения уровня знаний и навыков.
8. После окончания тренинга участник проходит тестирование, по результатам которого выдается сертификат.
9. Мониторинг качества проведения тренингов осуществляется Оператором.
После окончания тренингов Обучающая организация представляет Оператору отчет о проделанной работе, включающий результаты тестирования участников.»;
в приложении 1 к Программе дополнить кодами ОКЭД следующего содержания:
«45.2 Техобслуживание и ремонт транспортных средств»;
«53 Почтовая и курьерская деятельность»;
«59.14 Деятельность по показу кинофильмов»;
«69.2 Деятельность в области бухгалтерского учета и аудита; консультации по налогообложению»;
«74 Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность»;
«81 Деятельность в области обслуживания зданий и территорий»;
«93 Деятельность в области спорта»;
«95 Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров»;
«96.01 Стирка и (химическая) чистка текстильных изделий и изделий из меха»;
в приложении 2 «Критерии Программы»:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) целевое назначение кредита предприятия должно соответствовать приоритетным секторам экономики (в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од) согласно приложению 1 к программе, за исключением инструмента государственной поддержки по предоставлению грантов;»;
подпункт 6) исключить;
2) в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 «О некоторых мерах по реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в Правилах субсидирования ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства и иных мер государственной поддержки в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденных указанным постановлением:
в разделе 3 «Условия предоставления субсидий»:
абзац четвертый пункта 8 изложить в следующей редакции:

"Металлургия өнеркәсібінде жұмыс істейтін, минералды шикізатты қайта өңдеумен айналысатын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1514 қаулысына сәйкес мониторингтеуге жататын Ірі салық төлеушілер тізбесіне енгізілген кәсіпкерлер;";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Өтінім беруші жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан кем емес деңгейде өзінің ақша қаражатының жобаны іске асыруға қатысуын не жобаны іске асырудың жалпы құнының 20%-ынан кем емес деңгейде өзінің жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен (оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен) жобаны іске асыруға қатысуын қамтамасыз етуі тиіс.";
Көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының "Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау" бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша кепілдік беру ережесі осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
қаулыға 2-қосымшада:
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының "Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау" бірінші бағытын іске асыру шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттеріне кепілдік беру жөніндегі ынтымақтастық туралы үлгі келісім осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 541 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде жобаларды
ұйымдастыру және іске асыру үшін мемлекеттік гранттар ұсыну
қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде жобаларды ұйымдастыру және іске асыру үшін мемлекеттік гранттар ұсыну  қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленген және жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар ұсыну шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Жеке кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілеріне мемлекеттік гранттар ұсыну (меншікті бизнесін құруға) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Жеке кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілеріне, жас кәсіпкерлерге, әйелдер мен мүгедектерге (бұдан әрі – Кәсіпкерлер) мемлекеттік гранттар, бөлінген грантты мақсатсыз пайдалану жағдайларын қоспағанда, Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін өтеусіз және қайтарусыз негізде бөлінеді.

«Предпринимателей, занятых в металлургической промышленности, осуществляющих переработку минерального сырья и включенных в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1514;»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. Заявитель должен обеспечить участие в реализации проекта собственных денежных средств на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации Проекта, либо участие в реализации проекта собственным движимым/недвижимым имуществом (в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение) на уровне не ниже 20 % от общей стоимости реализации проекта.»;
Правила гарантирования по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес - инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 2 к постановлению:
Типовые соглашения о сотрудничестве по гарантированию кредитов банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках реализации первого направления Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 541
Правила предоставления
государственных грантов для организации и
реализации проектов в рамках Программы
«Дорожная карта бизнеса 2020»
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов для организации и реализации проектов в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» и определяют условия и механизм предоставления государственных грантов субъектам частного предпринимательства.
2. Предоставление начинающим субъектам частного предпринимательства государственных грантов (на создание собственного бизнеса) осуществляется в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 (далее – Программа).
3. Государственные гранты начинающим субъектам частного предпринимательства, молодым предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет (далее – Предприниматели) выделяются на безвозмездной и безвозвратной основе, за исключением случаев нецелевого использования выделенного гранта для реализации новых бизнес-идей в рамках приоритетных секторов экономики, согласно приложению 1 к Программе.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Гранттарды мемлекет Кәсіпкерлер (дара кәсіпкер немесе заңды тұлғаның құрылтайшысы (құрылтайшылары) ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге арналған «Бизнес кеңесші» жедел-курстарынан қысқа мерзімді оқытудан өткеннен кейін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі арқылы ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Гранттарды ұсыну мақсаты Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында жаңа бизнес-идеяларды іске асыруды жоспарлап отырған жеке кәсіпкерлерді қолдау болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Қаржы агентінің қызметтерін Уәкілетті орган 016 "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының шеңберінде көрсетілетін Қаржы агентінің қызметтерін төлеу" республикалық бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен төлейді.
7. Гранттар ұсыну үшін көзделген қаражатты Уәкілетті орган Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне одан әрі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне аудару үшін бағытталған нысаналы трансферт қаражаты есебінен аударады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. Гранттар нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру 117 "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдауға облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалалары бюджеттеріне нысаналы ағымдағы трансферттер" республикалық бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2. Терминдер мен анықтамалар
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
Жеке кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектісі
мемлекеттік қолдау сұраған сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі бір күнтізбелік жылдан аз уақытты құрайтын, кәсіпкерлік қызметпен байланысты кредиттік тарихы жоқ жеке кәсіпкерлік субъектісі.
Инновация
жеке және (немесе) заңды тұлғалардың экономикалық тиімділікті арттыру мақсатында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ескере отырып, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар мен қызметтер, техникалық, өндірістік, әкімшілік, коммерциялық сипаттағы ұйымдастыру шешімдері, сондай-ақ өзге де қоғамдық пайдалы нәтижелер түрінде іс жүзінде іске асырылатын қызметінің нәтижесі.
Жаңа бизнес-идея
Осындай жобаларды іске асыру кезінде бұрын пайдаланылмаған материалдар, технологиялар мен әдістерді қолданумен тауарларды шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін, нақты жобаны жүзеге асыруға бағытталған жеке кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілерінің кәсіпкерлік бастамасы.
Жаңа бизнес-идеяларға, сондай-ақ бұрын нақты әкімшілік-аумақтық бірлікте іске асырылмаған тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстар орындауды көздейтін жаңа жобалар да жатады.
Грант ұсыну туралы шарт
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі, Қаржы агенті және жеке кәсіпкер арасында жасалатын, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш жақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша Кәсіпкерге нысаналы Грант ұсынылады.
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі
облыстық/астана, республикалық маңызы бар қала деңгейінде Бағдарламаны іске асыруға жауапты облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі;
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі
қалада немесе аудандық деңгейде Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыс әкімі айқындайтын қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;
Уәкілетті орган
"Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі" мемлекеттік мекемесі.
Жұмыс органы
"Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті" мемлекеттік мекемесі.
Конкурстық комиссия
Жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, ғылыми-оқыту мекемелерінің, салалық сарапшылардың, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының, Қаржы агентінің өкілдері қатысатын алқалық-кеңесші орган.
Жергілікті арқарушы органдар мен Қаржы агентінің өкілдері Конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды.
Өнірлік үйлестіру кеңесі (бұдан былай - ӨҮК)
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері басқаратын, жергілікті атқарушы органдардың, Лизингтік компаниялар/Банктер/Даму Банкі, бизнес-қоғамдастық және тәуелсіз сарапшылар қатысатын консультативтік-кеңесші орган.
Қаржы агенті
"жалғыз терезе" қағидаты бойынша Бағдарлама шеңберінде Кәсіпкерлерге мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін тартылатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы.
Бизнес-жоба
Кәсіпкердің сипаттау, есеп-айырысулар, болжамдар нысанында орындалған, меншікті бизнес жасау (тауарлар өндіру, жұмыстар орындау, қызметтер көрсету) мүмкіндігін ашатын жоспары.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Гранты предоставляются государством через Местного координатора Программы по итогам проводимых им конкурсов после прохождения предпринимателями (индивидуальным предпринимателем или учредителем (учредителями) юридического лица) краткосрочного обучения на экспресс-курсах для начинающих предпринимателей «Бизнес советник».
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
5. Целью предоставления грантов является поддержка Предпринимателей, планирующих реализовать новые бизнес-идеи в приоритетных секторах экономики, согласно приложению 1 к Программе.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Услуги Финансового агента оплачиваются Уполномоченным органом за счет средств республиканской бюджетной программы
016 «Оплата услуг Финансового агента, оказываемых в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».
7. Средства, предусмотренные для предоставления Грантов, перечисляются Уполномоченным органом Региональному координатору Программы за счет средств целевого трансферта, направленного для дальнейшего перечисления Местному координатору Программы.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
8. Финансирование меры поддержки в форме грантов осуществляется за счет средств республиканской бюджетной программы 117 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астана и Алматы на поддержку частного предпринимательства в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».
2. Термины и определения
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
Начинающий субъект   субъект частного предпринимательства, срок
частного             государственной регистрации которого в
предпринимательства  качестве индивидуального предпринимателя или
юридического лица составляет на момент
обращения за государственной поддержкой
менее одного календарного года, не имеющий
кредитной истории, связанной с
предпринимательской деятельностью.
Инновация            результат деятельности физических и (или)
юридических лиц, получивший практическую
реализацию в виде новых или
усовершенствованных производств, технологий,
товаров, работ и услуг, организационных
решений технического, производственного,
административного, коммерческого характера,
а также иного общественно полезного
результата с учетом обеспечения
экологической безопасности в целях повышения
экономической эффективности.
Новая бизнес-идея    Предпринимательская инициатива Начинающих
субъектов частного предпринимательства,
направленная на реализацию конкретного
проекта, предусматривающего выпуск товаров,
оказание услуг, выполнение работ с
применением материалов, технологий и
методов, ранее не применявшихся при
реализации таких проектов.
К новым бизнес-идеям также относятся
проекты, предусматривающие выпуск товаров,
оказание услуг, выполнение работ, ранее не
реализованные в конкретной
административно-территориальной единице.
Договор о            трехстороннее письменное соглашение по форме
предоставлении       согласно приложению 3 к настоящим Правилам
Гранта               заключаемое между Местным координатором
Программы, Финансовым агентом и
предпринимателем, по условиям которого
предпринимателю предоставляется целевой Грант.
Региональный         определяемое акимом области (столицы, города
координатор          республиканского значения) структурное
Программы            подразделение местного исполнительного органа,
ответственное за реализацию Программы на
областном уровне/столицы, города
республиканского значения;
Местный              определяемое акимом области структурное
координатор          подразделение города/района, ответственное за
Программы            реализацию Программы в городе или
на районном уровне;
Уполномоченный       государственное учреждение «Министерство
орган                экономического развития и торговли
Республики Казахстан».
Рабочий орган        государственное учреждение «Комитет развития
предпринимательства Министерство
экономического развития и торговли
Республики Казахстан».
Конкурсная комиссия  Коллегиально-совещательный орган с участием
представителей местных исполнительных
органов, общественных объединений,
научно-образовательных учреждений,
отраслевых экспертов, региональных средств
массовой информации, Финансового агента.
Председателем Конкурсной комиссии не может
быть представитель местных исполнительных
органов и Финансового агента.
Региональный         консультативно-совещательный орган,
координационный      возглавляемый акимами областей, городов
совет (далее - РКС)  Астаны и Алматы, с участием представителей
местных исполнительных органов, Лизинговых
компаний/Банков/Банка Развития,
бизнес-сообщества и независимых экспертов.
Финансовый агент     Акционерное общество «Фонд развития
предпринимательства «Даму», привлекаемое для
оказания государственной финансовой
поддержки Предпринимателям в рамках
Программы по принципу «одного окна».
Бизнес-проект        план Предпринимателя, раскрывающий
возможность создания собственного бизнеса
(производство товаров, выполнение работ,
оказание услуг), выполненный в форме
описания, расчетов, прогнозов.

3. "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде
жобаларды ұйымдастыру және іске асыру үшін мемлекеттік
гранттар ұсыну тәртібі
Гранттарды ұсыну тәртібі
9. Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторлары шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес конкурстық іріктеуге құжаттарды толық көлемде ұсынған кәсіпкерлер гранттар ұсынуға арналған конкурстық іріктеудің қатысушылары бола алады.
Моноқалаларда, шағын қалаларда, сондай-ақ олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендерде тіркелген және өз қызметтерін жүзеге асыратын Кәсіпкерлер экономиканың кез келген секторында жобаларды іске асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
9-1. 2012 жылғы 27 қаңтардан бастап жеке кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілері болған және өз өтінімдерін Конкурстық комиссияның Жұмыс органына 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін ұсынған Кәсіпкерлер де гранттар ұсынуға арналған конкурстық іріктеудің қатысушылары бола алады.
Ескерту. 3-бөлім 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
10. Әрбір Кәсіпкер бір Бизнес-жоспар бойынша гранттар ұсыну мақсатында конкурстық іріктеудің қатысушысы бола алады.
Бизнес-жобаның міндетті шарттары кәсіпкердің іске асыру шығыстарын ұсынылатын Грант көлемінің кемінде 10 (он) %-ы мөлшерінде, оның ішінде жеке мүлкімен қоса қаржыландыруы болып табылады.
Кәсіпкер Грант қаражатын мынадай мақсаттарға пайдалана алады:
1) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу;
2) материалдық емес активтерді сатып алу;
3) технологияларды сатып алу;
4) франшизге құқықтарды сатып алу;
5) зерттеу жұмыстарымен және/немесе жаңа технологияларды енгізумен байланысты шығындар.
Грант қаражаты жылжымайтын мүлік, жер учаскесі және жалға алу үшін төлем ретінде пайдаланылмайды.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
11. Бір Кәсіпкер үшін Гранттың ең жоғары сомасы 3 000 000 (үш миллион) теңгеден аса алмайды.
Қайта құрылған заңды тұлғаның құрылтайшылары басымды мақсаттық топқа қосылған бірнеше жеке тұлғалар болған жағдайда, көрсетілген заңды тұлғаға Грант сомасы көрсетілген құрылтайшылар санының 3 000 000 (үш миллион) теңгеге көбейтіндісіне тең сомадан аспауы тиіс.

3. Порядок предоставления
государственных грантов для организации и реализации проектов в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
Условия предоставления Грантов
9. Участниками конкурсного отбора на предоставление грантов могут быть Предприниматели, осуществляющие свою деятельность в рамках приоритетных секторов экономики, согласно приложению 1 к Программе, представившие на конкурсный отбор документы в полном объеме в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил.
Предприниматели, зарегистрированные и осуществляющие свою деятельность в моногородах, малых городах, а также населенных пунктах, находящихся в их административной подчиненности, реализуют проекты в любых секторах экономики.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
9-1. Участниками конкурсного отбора на предоставление грантов могут быть также Предприниматели, являвшихся начинающими субъектами частного предпринимательства в период с 27 января 2012 года и представившие свои заявки Рабочему органу Конкурсной комиссии до 1 января 2014 года.
Сноска. Раздел 3 дополнен пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
10. Каждый Предприниматель может быть участником конкурсного отбора с целью предоставления Грантов по одному бизнес-проекту.
Обязательным условием бизнес-проекта является софинансирование Предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее
10 процентов, в том числе личным имуществом от объема, предоставляемого гранта.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Предприниматели должны использовать средства гранта на следующие цели:
1) приобретение основных средств и материалов;
2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологий;
4) приобретение прав на франшизу;
5) расходы, связанные с исследовательскими работами и/или внедрением новых технологий.
Средства гранта не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества, земельного участка и в качестве платы за аренду.
11. Максимальная сумма Гранта для одного Предпринимателя не может превышать 3 000 000 (три миллиона) тенге.
В случае, когда учредителями вновь созданного юридического лица является несколько физических лиц, включенных в приоритетную целевую группу, сумма Гранта указанному юридическому лицу не должна превышать суммы, равной произведению числа указанных учредителей на 3 000 000 (три миллиона) тенге.

12. Гранттар мына:
қайта ұйымдастыру, тарату немесе банкроттық сатысындағы, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен уақытша тоқтатылған;
салықтар мен мемлекеттік бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі бар;
қызметінің негізгі түрі жылжымайтын мүлікті жалға ұсыну болып табылатын Кәсіпкерлерге берілмейді.
13. Конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары Кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптар бірлігі, ұсынылатын құжаттарды зерттеудің жан-жақтылығы мен толықтығы, қабылданатын шешімдердің объективтілігі болып табылады.
14. Конкурстық комиссия төрағадан, төраға орынбасарынан және Конкурстық комиссия мүшелерінен тұрады. Конкурстық комиссия құрамы атқарушы билік органдары, қоғамдық бірлестіктер, салалық сарапшылар, ғылыми-білім беру мекемелері, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары, Қаржы агенті өкілдерінің міндетті түрде қатысуымен қалыптасады.
Жергілікті атқарушы органдар мен Қаржы агентінің өкілдері Конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды.
Конкурстық комиссияның хатшысы Конкурстық комиссия отырысын ұйымдастыруды жүзеге асырады, атап айтқанда: төрағамен келісе отырып, отырыстардың өткізілетін орнын, күні мен уақытын анықтайды, болатын отырыс туралы Конкурстық комиссия мүшелеріне хабарлайды, отырыс өткізу үшін қажетті материалдарды оның мүшелерінің назарына жеткізеді.
Конкурстық комиссия хатшысы оның құрамына кірмейді және оның шешім қабылдау үшін дауыс беру құқығы болмайды.
Конкурстық комиссияның отырысы егер оған Конкурстық комиссия мүшелерінің жартысынан көбі қатысқан жағдайда заңды болып есептеледі.
Конкурстық комиссия шешімі отырысқа қатысып отырған Конкурстық комиссия мүшелерінің жартысынан көбі дауыс берген жағдайда қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
15. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі конкурстық комиссияның жұмыс органы болып табылады, ол:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес облыстық өңірлік апта сайынғы баспа басылымында мемлекеттік гранттар (меншікті бизнес құруға) ұсыну үшін Кәсіпкерлердің конкурстық іріктеуінің басталғандығы туралы хабарландыруды жариялауды жүзеге асырады;
мерзімді негізде Бағдарламаны іске асырудың бүкіл кезеңінде өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы кәсіпкерлерге Гранттар түрінде мемлекеттік қолдау ұсыну барысының жария етілуін қамтамасыз етеді;
Кәсіпкерлерге Конкурсқа қатысу мәселелері және оны өткізуге қатысты мәселелер, Гранттарды ұсыну шарттары мен тәртібі бойынша консультация береді;
Кәсіпкерлерден Конкурсқа қатысуға өтінімдер және Қағидаларға сәйкес оларға қосыла берілетін құжаттарды қабылдайды;
конкурсты ұйымдастырады және өткізеді;
Кәсіпкерлерге Гранттың ұсынылуы немесе Грантты ұсынудан бас тартылуы туралы хабарлайды.

12. Гранты не могут быть предоставлены Предпринимателям:
находящимся в стадии реорганизации, ликвидации или банкротства, а также деятельность которых приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
имеющим задолженность по налогам и другим обязательным платежам в государственный бюджет;
основным видом деятельности которых является предоставление недвижимости в аренду.
13. Основными принципами деятельности Конкурсной комиссии являются создание равных условий для Предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
14. Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов Конкурсной комиссии. Состав Конкурсной комиссии формируется с обязательным участием представителей органов исполнительной власти, общественных объединений, отраслевых экспертов, научно-образовательных учреждений, региональных средств массовой информации, Финансового агента.
Председателем Конкурсной комиссии не могут быть представители местных исполнительных органов и Финансового агента.
Секретарь Конкурсной комиссии осуществляет организацию заседания Конкурсной комиссии, а именно: по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседаний, извещает членов Конкурсной комиссии о предстоящем заседании, доводит до ее членов материалы, необходимые для проведения заседания.
Секретарь Конкурсной комиссии не входит в ее состав и не имеет права голоса при принятии решения.
Заседание Конкурсной комиссии считается правомочным, если в нем приняло участие более половины членов Конкурсной комиссии.
Решение Конкурсной комиссии принимается, если за него проголосовало более половины членов Конкурсной комиссии, присутствующих на заседании. При равенстве голосов решающим является голос председателя Конкурсной комиссии.
15. Рабочим органом Конкурсной комиссии является Местный координатор Программы, который:
осуществляет опубликование в областном региональном еженедельном печатном издании объявления о начале конкурсного отбора Предпринимателей для предоставления государственных грантов (на создание собственного бизнеса) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
на периодической основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации в течение всего срока реализации Программы хода предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде Грантов;
консультирует Предпринимателей по вопросам участия в Конкурсе и вопросам, имеющим отношение к его проведению, об условиях и порядке предоставления Грантов;
принимает от Предпринимателей заявки на участие в Конкурсе и прилагаемые к ним в соответствии с Правилами документы;
организует и проводит конкурс;
уведомляет Предпринимателей о предоставлении Гранта или об отказе в его предоставлении.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
16. Конкурсқа қатысу үшін Кәсіпкер конкурстың өткізілетіндігі туралы хабарландыруда көрсетілген мекенжай бойынша өзі, пошта арқылы немесе өзінің уәкілетті өкілі арқылы бекітілген нысан бойынша конкурстық өтінімді ұсынады, оған басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды және Кәсіпкер мөрімен бекітіледі.
Конкурсқа қатысу үшін Кәсіпкер тек қана бір өтінім тапсыруға құқылы.
Өтінімдерді қабылдау мерзімдері мен орны конкурстың өткізілетіндігі туралы хабарландыруда көрсетіледі.
17. Гранттар алуға үміткер кәсіпкерлер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гранттарды ұсыну бойынша конкурстық іріктеуге қатысу туралы өтінім, ол Бағдарлама әкімшісінің веб-порталына орналастырылатын болады;
2) заңды тұлғаны (дара кәсіпкерді) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) салық органында есепке қою туралы куәліктің (хабарламаның) көшірмесі;
4) салықтар, алымдар мен салымдар бойынша бюджетпен есептесулер жағдайы туралы анықтама;
5) басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен бекітілген, өтінімді тапсыру сәтіндегі жалдамалы жұмысшылардың орташа саны туралы анықтама;
6) бизнес-жоба;
7) Кәсіпкердің "Бизнес кеңесші" жедел курстарында қысқа мерзімді оқытудан өткендігін растайтын құжаттың көшірмесі;
8) заңды тұлғалар үшін Жарғының көшірмесі (болған жағдайда);
9) қызмет түріне лицензия көшірмесі (қажет болған жағдайда);
10) Кәсіпкер атынан өтінімді тапсыру құқығына сенімхат, сенімді тұлға төлқұжатының көшірмесі (заңды тұлға атынан – заңды тұлға бекіткен).
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
18. Өтінімдерді қабылдау конкурстың өтетіндігі туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде тоқтатылады. Мерзімінде келіп түскен әрбір өтінімге нөмір беріліп, құжаттардың тапсырылған күні мен уақыты көрсетіле отырып, өтінімдерді қабылдау журналында тіркеледі. Әрбір өтінімде күні мен уақыты көрсетіле отырып, қабылданғандығы туралы белгі қойылады, бұдан басқа:
1) оларды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін келіп түскен өтінімдер қабылданбайды.
2) Конкурстық комиссия қарауына ұсынылған құжаттар қайтарылмайды.
19. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі Кәсіпкерден өтінімді алғаннан кейін өтініммен бірге ұсынылатын міндетті құжаттардың толықтығын тексеруді жүзеге асырады, құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі толықтыруға арналған жетпейтін құжаттарды көрсете отырып, Кәсіпкердің ұсынылған құжаттарын қабылдаудан бас тартады.

Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
16. Для участия в конкурсе Предприниматель представляет по указанному в объявлении о проведении конкурса адресу лично, по почте или через своего полномочного представителя конкурсную заявку по утвержденной форме, которая подписывается руководителем либо лицом, его замещающим, и скрепляется печатью Предпринимателя.
Для участия в конкурсе Предприниматель вправе подать только одну заявку.
Сроки и место приема заявок указываются в объявлении о проведении конкурса.
17. Предприниматели, претендующие на получение Грантов, обращаются к Местному координатору Программы и представляют следующие документы:
1) заявку на участие в конкурсном отборе по предоставлению Грантов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, которая будет размещена на веб-портале администратора Программы;
2) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица (индивидуального предпринимателя);
3) копию свидетельства (уведомления) о постановке на учет в налоговом органе;
4) справку о состоянии расчетов с бюджетом по налогам, сборам и взносам;
5) справку о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенную подписью руководителя и печатью заявителя;
6) бизнес-проект;
7) копию документа, подтверждающего прохождение Предпринимателем краткосрочного обучения на экспресс-курсах «Бизнес советник»;
8) копию Устава для юридических лиц (при наличии);
9) копию лицензии на вид деятельности (при необходимости);
10) доверенность на право подачи заявки от имени Предпринимателя, копию паспорта поверенного (от имени юридического лица – заверенную юридическим лицом).
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
18. Прием заявок прекращается в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса. Каждая заявка, поступившая в срок, регистрируется в журнале приема заявок с присвоением номера, указанием даты и времени подачи документов. На каждой заявке делается отметка о принятии с указанием даты и времени, кроме того:
1) заявки, поступившие по истечении срока их приема, приему не подлежат;
2) документы, представленные на рассмотрение Конкурсной комиссии, возврату не подлежат.
19. Местный координатор Программы после получения заявки от предпринимателя осуществляет проверку полноты представляемых совместно с заявкой обязательных документов, в случае представления не полного пакета документов, Местный координатор Программы отказывает предпринимателю в принятии представленных документов с указанием недостающих документов для дополнения.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
20. Конкурс айына кемінде бір рет өткізіледі.
Конкурстық өтінімдерді қарау
21. Кәсіпкер Конкурстық комиссияның Жұмыс органына жүгініп, конкурсқа қатысу туралы өтінімін ұсынады.
22. Конкурстық комиссияның жұмыс органы Кәсіпкерден өтінімдерді алғаннан кейін мыналарды жүзеге асырады:
1) ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру;
2) ұсыныстарды, күн тәртібін қалыптастыру, Конкурстық комиссияның отырысын өткізу күнін, уақыты мен орнын белгілеу, бұл туралы өтінімдерін қарау жоспарланып отырған Конкурстық комиссияның барлық мүшелері мен Кәсіпкерлерге хабарлайды.
23. Конкурстық комиссияның жұмыс органы барлық құжаттар мен ақпарат алынған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Кәсіпкердің материалдарын Конкурстық комиссия қарауына ұсынады.
24. Кәсіпкер Конкурстық комиссия отырысында өзінің бизнес-жобасын таныстырады.
25. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Қағидаларға сәйкес Конкурсты өткізу кезінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) конкурстық іріктеуге қатысушылардың Бизнес-жобаларын қарайды;
2) Гранттар ұсыну немесе оларды ұсынудан бас тарту туралы ұсынымдар береді.
Кәсіпкерлерді іріктеу кезіндегі Конкурстық комиссия мүшелерінің дербес дауыс беруі бойынша ақпарат жария етуге жатпайды.
Конкурстық комиссия Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі арқылы уәкілетті мемлекеттік органдардың ұсынылған конкурстық құжаттама бойынша салалық құзыреттік қорытындыларын алуға құқылы.
Конкурстық комиссия өтінімдерді зерделеу кезінде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі арқылы тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардан өтінімде көрсетілген мәліметтердің шындыққа сәйкестігі туралы ақпарат сұрауға құқылы.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
26. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қарау кезінде Кәсіпкердің бизнес-жобасын бағалаудың келесі критерийлері негізінде ұсынымдар береді:
1) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау);
2) бизнес-жобаны енгізуге дайындығы (өндірісті ұйымдастыру мәселесін пысықтау, Кәсіпкерді орналастыру үшін орынжайдың, өткізу нарығының болуы, жобаның өндірісті іске қосу үшін дайындық деңгейі);
3) бизнес идеялардың жаңашылдығы.
27. Кәсіпкерге Грантты ұсыну/ұсынбау туралы ұсынымдар грантты ұсыну/ұсынылмау мүмкіндігінің себептерін көрсете отырып, Конкурстық комиссия хаттамасымен рәсімделеді.
Конкурстық комиссия хаттамасында әрбір жоба бойынша қысқаша түйіндеме қамтылуы тиіс.

Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
20. Конкурс проводится не менее одного раза в месяц.
Рассмотрение конкурсных заявок
21. Предприниматель обращается к Рабочему органу Конкурсной комиссии с заявкой на участие в конкурсе.
22. Рабочий орган Конкурсной комиссии после получения заявки от предпринимателя осуществляет:
1) проверку полноты представленных документов;
2) формирование предложений, повестки дня, определение даты, времени и места проведения заседания Конкурсной комиссии, о чем уведомляет всех членов Конкурсной комиссии и предпринимателей, заявки которых планируются к рассмотрению.
23. Рабочий орган Конкурсной комиссии в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения всех документов и информации выносит материалы Предпринимателя на рассмотрение Конкурсной комиссии.
24. Предприниматель презентует свой бизнес-проект на заседании Конкурсной комиссии.
25. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами при проведении Конкурса осуществляет следующие функции:
1) рассматривает Бизнес-проекты участников конкурсного отбора;
2) дает рекомендации о предоставлении Грантов или об отказе в их предоставлении.
Информация по персональному голосованию членов Конкурсной комиссии при отборе Предпринимателей оглашению не подлежит.
Конкурсная комиссия имеет право получать через Местного координатора Программы заключения уполномоченных государственных органов отраслевой компетенции по представленной конкурсной документации.
Конкурсная комиссия при изучении заявок вправе запрашивать через Местного координатора Программы в соответствующих уполномоченных государственных органах, а также у юридических и физических лиц информацию о соответствии действительности указанных в заявке сведений.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
26. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок дает рекомендации на основании следующих критериев оценки бизнес-проекта Предпринимателя:
1) конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности–маркетинговый анализ);
2) готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения Предпринимателя, рынка сбыта, уровень готовности проекта для запуска производства);
3) новизна бизнес идей.
27. Рекомендации о предоставлении/непредоставлении Предпринимателю гранта оформляются протоколом Конкурсной комиссии, с указанием причин возможности предоставления/непредоставления гранта.
Протокол Конкурсной комиссии должен содержать краткое резюме по каждому проекту.

28. Хаттамаға Конкурстық комиссия мүшелері, хатшы қол қояды және Конкурстық комиссияның төрағасы бекітеді.
29. Өткізілген конкурс нәтижелері бойынша Конкурстық комиссияның жұмыс органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде ӨҮК қарауына Конкурстық комиссияның хаттамасын жібереді.
30. Қажет жағдайда ӨҮК мүшелері қарау үшін әрбір жоба бойынша материалдар ала алады.
Өткізілетін отырыс шеңберінде ӨҮК мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) Конкурстық комиссияның грант қаражатын ұсыну/ұсынбау бойынша ұсынымдарын қарау;
2) ӨҮК мүшелері арасында Кәсіпкердің жобасын және ұсынылған құжаттарды талқылау;
3) талқылау нәтижелері бойынша Кәсіпкерлердің бизнес-жобаларын іріктеуді орындайды және грантты ұсыну мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен рәсімделеді. Бұл ретте хаттамада міндетті түрде жекелеген бизнес-жоспарлардан бас тарту себебі көрсетілуі тиіс.
31. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы рәсімделген сәттен бастап мыналарды:
1) Кәсіпкерге ӨҮК-ның шешімі туралы хабарламаны;
2) Кәсіпкермен гранттың ұсынылуы туралы Шарт жасасу үшін дайындық іс-шараларын өткізу мақсатында мақұлданған/бас тартылған бизнес-жобалар бойынша Конкурстық комиссия мүшелеріне және Қаржы агентіне ӨҮК хаттамасын жібереді.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Гранттарды ұсыну тетігі
32. Қаржы агенті ӨҮК оң шешім қабылдаған жағдайда оның хаттамасы бекітілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісімен және Кәсіпкермен Грант ұсыну туралы шартқа (бұдан әрі - «Шарт») қол қояды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
33. Шарт жасасқаннан кейін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі (Астана және Алматы қалалары бойынша - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі) ақшалай қаражатты Кәсіпкерге оның ағымдағы банктік шотына аударуды жүзеге асырады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
34. Грант қаражаты Кәсіпкердің ағымдағы шотына транш негізінде аударылатын болады.
35. Бірінші траншты алу үшін Кәсіпкерге грант қаражатының сұралған көлемі мен жоспарланған нысаналы пайдаланылуы туралы ақпаратты ұсыну қажет.
36. Гранттың нысаналы тағайындалуы осы Қағидалардың шарттары мен критерийлеріне сәйкес келген жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі Кәсіпкердің ағымдағы шотына транштың сұратылған сомасын аударады.

28. Протокол подписывается членами Конкурсной комиссии, секретарем и утверждается председателем Конкурсной комиссии.
29. По результатам проведенного конкурса Рабочий орган Конкурсной комиссии в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет на рассмотрение РКС протокол Конкурсной комиссии.
30. При необходимости члены РКС могут получить для рассмотрения материалы по каждому проекту.
В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) рассмотрение рекомендаций Конкурсной комиссии по предоставлению/непредоставлению средств гранта;
2) обсуждение между членами РКС Проекта Предпринимателя и представленных документов;
3) по результатам обсуждения производит отбор бизнес-проектов Предпринимателей, и принимает решение о возможности/невозможности предоставления гранта, которое оформляется протоколом в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. При этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения отдельных бизнес-проектов.
31. Местный координатор Программы с момента оформления протокола РКС направляет:
1) уведомление Предпринимателю о решении РКС;
2) протокол РКС по одобренным/отклоненным бизнес-проектам членом Конкурсной комиссии и Финансовому агенту для проведения подготовительных мероприятий для заключения Договора по предоставлению гранта с Предпринимателем.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Механизм предоставления Грантов
32. Финансовый агент, в случае положительного решения РКС, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня утверждения протокола ее заседания подписывает с Местным координатором Программы и предпринимателем Договор о предоставлении Гранта (далее - «Договор»).
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
33. После заключения Договора Местный координатор Программы (по городам Алматы и Астане - Региональный координатор Программы) осуществляет перечисление денежных средств предпринимателю на его текущий банковский счет.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
34. Средства гранта будут перечисляться на текущий счет предпринимателя на траншевой основе.
35. Для получения первого транша Предпринимателю необходимо представить информацию о запрашиваемом объеме и планируемом целевом использовании средств гранта.
36. При соответствии целевого назначения гранта условиям и критериям настоящих Правил Местный координатор Программы перечисляет запрашиваемую сумму транша на текущий счет предпринимателя.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
37. Кәсіпкер Грантты нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға және Шарттың талаптарын орындауға міндетті.
4. Бағдарлама мониторингі
38. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін Қаржы агенті Кәсіпкерден барлық қажетті құжаттарды және ақпараттарды, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияны құрайтын ақпаратты сұрауға, жоба іске асырылып жатқан жерге барып мониторингін жүзеге асыруға құқылы.
39. Шартты іске асыру мониторингін Қаржы агенті жүзеге асырады, оның функцияларына мыналар жатады:
1) грантты нысаналы пайдалану мониторингі;
2) Грантты алған күннен бастап 1 (бір) жыл бойы бизнес-жобаларды орындау бойынша Кәсіпкерлер қызметінің мониторингі;
3) Кәсіпкердің Шарттың талаптарын орындау мониторингі.
40. Мониторинг шеңберінде Қаржы агенті:
1) Гранттарды алушылардың тізілімін жүргізеді;
2) Кәсіпкерлер алған қаражаттың пайдаланылу нәтижелілігінің мониторингін жүргізеді және Жұмыс органы мен Бағдарламаның Өңірлік үйлестірушісіне Кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды іске асырулары туралы есепті ұсынады.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
41. Қаржы агенті Кәсіпкердің транш сомаларын мақсатсыз пайдаланғанын анықтаған жағдайда, Қаржы агенті Шартты бұзады және Конкурстық комиссия мен ӨҮК-ні жазбаша хабардар етеді.
42. Кәсіпкер тарапынан грант қаражатын мақсатсыз пайдаланған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі мен Қаржы агенті мақсатсыз пайдаланылған грант қаражатын қайтару бойынша іс-шаралар өткізеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
"Бизнестің жол картасы 2020"
бағдарламасы шеңберінде
жобаларды ұйымдастыру және іске
асыру үшін мемлекеттік гранттар
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Конкурс өткізу туралы хабарландыру
Конкурсты ұйымдастырушы: ____________________________________________
Орналасқан орны: _______________________________; почталық мекенжайы:
________________________________________________; электронды почтаның
мекенжайы:___________________; байланыс телефоны ____________________
Конкурстың нысанасы: жеке кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған
субъектілеріне "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік гранттар (меншікті бизнес құруға) ұсыну.
Конкурс нысаны: ашық конкурс
Конкурсқа қатысу шарттары: конкурсқа қайта тіркелген мемлекеттік
қолдауға сұраған сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде
мемлекеттік тіркелу мерзімі бір күнтізбелік жылдан аз болатын жеке
кәсіпкерлік субъектілері қатыса алады.
Конкурсқа қатысу үшін өтінімдер тапсыру орны: _______________________
Конкурстық құжаттаманы ұсыну тәртібі: конкурсқа қатысу үшін
үміткерлер көрсетілген мекенжайы бойынша өзі, пошта немесе өзінің
өкілетті өкілі арқылы бекітілген нысан бойынша өтінім мен конкурстық
құжаттаманың толық пакетін ұсынады.
Конкурстық құжаттаманы ұсыну мерзімдері: 20__ж. "___" _______________

Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
37. Предприниматель обязан использовать Грант по целевому назначению и выполнять условия Договора.
4. Мониторинг Программы
38. Для осуществления функций мониторинга Финансовый агент вправе запрашивать у Предпринимателя все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место.
39. Мониторинг реализации Программы осуществляется Финансовым агентом, к функциям которого относится мониторинг:
1) целевого использования гранта;
2) деятельности Предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в течение 1 (одного) года со дня получения Гранта;
3) выполнения Предпринимателем условий Договора.
40. В рамках мониторинга Финансовый агент:
1) ведет реестр получателей Грантов;
2) проводит мониторинг результативности использования средств, полученных предпринимателями, и представляет Рабочему органу и Региональному координатору Программы отчет о реализации предпринимателями бизнес-проектов.
Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
41. При выявлении Финансовым агентом нецелевого использования Предпринимателем сумм траншей Финансовый агент расторгает Договор и письменно уведомляет Конкурсную комиссию и РКС.
42. В случае нецелевого использования средств гранта со стороны предпринимателя, Местный координатор Программы и Финансовый агент проводят мероприятия по возврату средств гранта, использованного не по целевому назначению.
Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Приложение 1
к Правилам предоставления
государственных грантов
для организации и реализации
проектов в рамках Программы
«Дорожная карта бизнеса 2020»
Объявление
о проведении конкурса
Организатор конкурса: _______________________________________________
Местонахождение:____________________________; почтовый адрес:
_________________________; адрес электронной почты:_________________;
контактный телефон _________________
Предмет конкурса: предоставление начинающим субъектам частного предпринимательства государственных грантов (на создание собственного бизнеса) в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».
Форма конкурса: открытый конкурс
Условия участия в конкурсе: в конкурсе могут принять участие субъекты частного предпринимательства, вновь зарегистрированные, срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения за государственной поддержкой менее одного календарного года.
Место подачи заявок для участия в конкурсе:_________________________
Порядок предоставления конкурсной документации: для участия в конкурсе претенденты представляют по указанному адресу лично, по почте или через своего полномочного представителя заявку по утвержденной форме и полный пакет конкурсной документации.
Сроки предоставления конкурсной документации: с «___» ________20__г. по «___» _________ 20__г. в рабочие дни с 10 часов до 17 часов (время местное)

бастап 20__ ж. "___" __________ дейін жұмыс күндері сағат 10-нан
бастап сағат 17-ге дейін (жергілікті уақыт)
Өтінімдерді тапсыруды бастаған күні мен уақыты: 20____ ж.
"_____" __________ сағат 10-нан бастап (жергілікті уақыт)
Өтінімдерді тапсыруды аяқтау күні мен уақыты: 20___ ж.
"_____" _________ сағат 13–ке дейін (жергілікті уақыт).
Көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін келіп түскен өтінімдер
қабылдауға жатпайды.
Осы хабарландырумен және конкурстық құжаттамамен www.dkb2020.kz
сайтында танысуға болады.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бағдарламасы шеңберінде
жобаларды ұйымдастыру және іске
асыру үшін мемлекеттік гранттар
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде жеке
кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілеріне мемлекеттік
гранттар (өз бизнесін құруға) ұсыну үшін конкурстық іріктеуге
қатысуға
ӨТІНІМ
_____________________________________________________________________
______________________________________________(бұдан әрі - Кәсіпкер)
(ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны, заңды
тұлғаның атауы; дара кәсіпкердің тегі, аты,
әкесінің аты, паспорт деректері)
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның орналасқан орны, почталық мекенжайы; дара
кәсіпкердің тұрғылықты орны)
_____________________________________________________________________
(қала (аудан) коды көрсетілген байланыс телефонының нөмірі,
электрондық почтаның мекенжайы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(банк деректемелері)
_____________________________________________________________________
(салық салу жүйесін көрсету)
_____________________________________________________________________
(қызметтің бейіндік бағытын көрсету)
_____________________________________________________________________
(экономика саласын көрсету)
_____________________________________________________________________
(өтінім тапсырылған сәттегі жалдамалы қызметкерлердің орташа
санын көрсету)
_____________________________________________________________________
(ұйымның басшысы (Т.А.Ә., лауазымы, байланыс телефоны))
_____________________________________________________________________
(жобаның жауапты орындаушысы (Т.А.Ә., лауазымы, байланыс телефоны))
жеке кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілеріне мемлекеттік гранттар (меншікті бизнес құруға) ұсыну үшін конкурстық іріктеуге қатысатындығы туралы жариялайды.
Кәсіпкер конкурс талаптарымен таныстырылған және Қағидаларға сәйкес қажетті құжаттарды ұсынады.
Ұсынылған құжаттар тізбесі
Заңды тұлға
Бет саны
Дара кәсіпкер
Бет саны
1
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі
1
Дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі
2
Салық органына есепке қою туралы куәліктің көшірмесі
2
Салық органына есепке қою туралы куәліктің (хабарламаның) көшірмесі
3
Салықтар, алымдар және салымдар бойынша бюджетпен есептесулер жағдайы туралы анықтама
3
Салықтар, алымдар және салымдар бойынша бюджетпен есептесулер жағдайы туралы анықтама
4
Басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен бекітілген, өтінімді тапсыру сәтіндегі жалдамалы қызметкерлердің орташа саны туралы анықтама
4*
Басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен бекітілген, өтінімді тапсыру сәтіндегі жалдамалы қызметкерлердің орташа саны туралы анықтама
5
Бизнес-жоба
5
Бизнес-жоба
6
Кәсіпкердің «Бизнес кеңесші» қысқа мерзімді оқыту курсынан немесе Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасынан өткендігін растайтын құжат көшірмесі
6
Кәсіпкердің «Бизнес кеңесші» қысқа мерзімді оқыту курсынан немесе Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасынан өткендігін растайтын құжат көшірмесі
7*
Өкілге сенімхат
7*
Өкілге сенімхат
8
Жарғы көшірмесі
8*
Қызмет түріне лицензия көшірмесі
9*
Қызмет түріне лицензия көшірмесі
* қажет болған жағдайда толтырылады
Үміткер _________________________    _____________________________
М.О      (қолы)                           Т.А.Ә., лауазымы
Өтінім №     20__ ж. "_____" ____күнгі    "____" сағ. "____" мин.
Мен бұрын ұсынылған бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің жоқтығын растаймын.
Мен ұсынған мәліметтердің дұрыстығын растаймын және Конкурстық комиссияның мәліметтерді таңдап тексеруіне қарсы емеспін.
Кәсіпкер, осы өтінімге қол қоя отырып, мыналар туралы жариялайды және кепілдеме береді:

Дата и время начала подачи заявок: «      »       20__ г. с 10 часов (время местное)
Дата и время окончания подачи заявок: «      »       20__ г. до 13 часов (время местное)
Заявки, поступившие по истечении указанного срока, приему не подлежат.
С настоящим объявлением и конкурсной документацией можно ознакомиться на сайте www.dkb2020.kz.
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственных грантов
для организации и реализации
проектов в рамках Программы
«Дорожная карта бизнеса 2020»
ЗАЯВКА
на участие в конкурсном отборе для предоставления начинающим субъектам частного предпринимательства государственных грантов (на создание собственного бизнеса) в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
___________________________________________________________________
____________________________________________(далее-Предприниматель)
(организационно-правовая форма, наименование юридического лица; фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, паспортные данные)
___________________________________________________________________
(местонахождение, почтовый адрес юридического лица; местожительство индивидуального предпринимателя)
___________________________________________________________________ (номер контактного телефона с указанием кода города
(района), адрес электронной почты)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________                (банковские реквизиты)
___________________________________________________________________
(указать систему налогообложения)
___________________________________________________________________
(указать профилирующее направление деятельности)
___________________________________________________________________
(указать отрасль экономики)
___________________________________________________________________
(указать среднюю численность наемных работников на момент
подачи заявки)
___________________________________________________________________
(руководитель организации (Ф.И.О., должность, контактный телефон))
___________________________________________________________________
(ответственный исполнитель проекта (Ф.И.О., должность,
контактный телефон))
заявляет об участии в конкурсном отборе для предоставления начинающим субъектам частного предпринимательства государственных грантов (на создание собственного бизнеса).
Предприниматель ознакомлен с условиями конкурса и представляет в соответствии с Правилами необходимые документы.
Перечень представленных документов
Юридическое лицо
Кол.стр.
Индивидуальный предприниматель
Кол.стр.
1
Копия свидетельства о
государственной
регистрации юридического
лица
1
Копия свидетельства о
государственной регистрации
индивидуального
предпринимателя
2
Копия свидетельства о
постановке на учет в
налоговом органе
2
Копия свидетельства
(уведомления) о постановке
на учет в налоговом органе
3
Справка о состоянии
расчетов с бюджетом по
налогам, сборам и
взносам
3
Справка о состоянии
расчетов с бюджетом по
налогам, сборам и взносам
4*
Справка о средней
численности наемных
работников на момент
подачи заявки,
заверенная подписью
руководителя и печатью
заявителя
4*
Справка о средней
численности наемных
работников на момент подачи
заявки, заверенная подписью
руководителя и печатью
заявителя
5
Бизнес-проект
5
Бизнес-проект
6
Копия документа,
подтверждающего
прохождение
Предпринимателем
краткосрочного обучения
на курсах «Бизнес
советник» или Программы
занятости 2020.
6
Копия документа,
подтверждающего прохождение
Предпринимателем
краткосрочного обучения на
курсах «Бизнес советник» или
Программы занятости 2020
7*
Доверенность на
представителя
7*
Доверенность на
представителя
8
Копия Устава
8*
Копия лицензии на вид
деятельности
9*
Копия лицензии на вид деятельности
* заполняется в случае необходимости
Претендент _____________ ______________________________
М.П.         (подпись)         Ф.И.О., должность
№ заявки от «__» _______20_г. «____» час. «____» мин.
____________
Я подтверждаю отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным бюджетным кредитам.
Я подтверждаю, что представленные мной сведения являются достоверными, и не возражаю против выборочной проверки сведений Конкурсной комиссией.
Предприниматель, подписав настоящую заявку, заявляет и гарантирует следующее:

1. Осы өтініммен бірге Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне немесе Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісінің сұрауы бойынша берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама дұрыс болып табылады және төменде көрсетілген күні шындыққа толық сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда дереу Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне хабарлауға міндеттенемін.
2. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісінің бірінші талабы бойынша осы өтінімді қарау шегінде талап етілген, банктік және коммерциялық құпия болып табылатын кез келген ақпаратты және құжаттарды ұсынуға және ашуға міндеттенеді.
3. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі көрсетілген куәландырулар мен кепілдемелердің шынайылығын тексеруге міндетті емес.
4. Кәсіпкерге жалған, толық емес және/немесе нақты емес мәліметтерді ұсынуы үшін Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауапкершілік туралы ескертілген.
5. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын тұлғаға өтінішті тапсыруға мүмкіндік беретіндігін Кәсіпкер растайды.
6. Көрсетілген деректердің және ақпараттың шынайы еместігі анықталған жағдайда, осы өтінімнің кез келген кезеңде, көрсетілген деректердің шынайы еместігін растайтын мәліметтер анықталған уақытта кері қайтарыла алатындығымен келіседі, бұл ретте Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі кері қайтару себептерін хабарламауға құқылы.
Кәсіпкер осы арқылы Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне мыналарға келісімін береді:
1. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және Кәсіпкер ұсынған құжаттарды тексеру және қарау мақсатымен мүдделі үшінші тұлғаларға ұсынуға құқылы.
2. Осы өтінімдегі барлық мәліметтер, сондай-ақ Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі талап еткен барлық құжаттар Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік гранттар ұсыну үшін ғана берілген.
3. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі Кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал Кәсіпкер ұсынған құжаттар мен өтінім түпнұсқасы Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісінде, тіпті, егер нысаналы грант ұсынылмаса да сақталатын болады.
4. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісінің осы өтінімді қарауға қабылдауы, сондай-ақ Кәсіпкердің ықтимал шығындары (нысаналы грантты алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеу және т.б.) Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісінің нысаналы грантты ұсыну немесе Кәсіпкер шеккен шығындарды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.

1. Все данные, информация и документация, переданные (представленные) или представляемые Координатору Программы на местном уровне совместно с настоящей заявкой, либо по запросу Координатора Программы на местном уровне, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить Координатора Программы на местном уровне.
2. Обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию Координатора Программы на местном уровне любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящей заявки.
3. Координатор Программы на местном уровне не обязан проверять действительность указанных заверений и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция Предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящая заявка может быть отклонена на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом Координатор Программы на местном уровне вправе не сообщать причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет Координатору Программы на местном уровне согласие с тем, что:
1. Координатор Программы на местном уровне вправе представлять указанные в настоящей заявке сведения, информацию и представленные Предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам, с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные Координатором Программы на местном уровне документы представлены исключительно для предоставления государственных грантов в рамках Программы.
3. Координатор Программы на местном уровне оставляет за собой право проверки любой сообщаемой Предпринимателем о себе информации, а документы, представленные Предпринимателем, и оригинал заявки будут храниться у Координатора Программы на местном уровне, даже если государственный грант не будет предоставлен.
4. Принятие Координатором Программы на местном уровне данной заявки к рассмотрению, а также возможные расходы Предпринимателя (на оформление необходимых для получения целевого гранта документов, и т.п.) не являются обязательством Координатора Программы на местном уровне предоставить целевой грант или возместить понесенные Предпринимателем издержки.

5. Нысаналы грантты ұсыну туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және келісетінімді растаймын, кейін Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне шағымдарым болмайды.
Басшы __________________ _____________________
(дара кәсіпкер) __________________ _____________________
(қолы)      (қолының толық жазылуы)
"Бизнестің жол картасы 2020"
бағдарламасы шеңберінде
жобаларды ұйымдастыру және іске
асыру үшін мемлекеттік гранттар
ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Үлгі нысан
№_______ грант ұсыну туралы
шарт
______________ қ                       "______" ____________ 20___ ж
Осы Шарт (бұдан әрі – Шарт) мыналардың арасында:
1. "Грант беруші":
_______________________________________________________________
____ атынан _____________ негізінде әрекет етуші ______________, және
2. "Қаржы агенті":
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан
______________________ негізінде әрекет етуші __________________ және
3. "Грант алушы"
_______________________________________________________________
атынан ____________________ негізінде әрекет етуші _________________,
бірлесіп "Тараптар", ал әрқайсысы жеке "Тарап" немесе жоғарыда
көрсетілгендей аталады,
жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мақсаттарын басшылыққа
ала отырып, мыналардың негізінде және орындау үшін:
- "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301
қаулысын (бұдан әрі - Бағдарлама);
- "___________________" Қазақстан Республикасы Үкіметінің
_______ № ____ қаулысын (бұдан әрі - Қағидалар);
ӨҮК отырысын өткізу қорытындылары бойынша (ӨҮК отырысының 20___
жылғы "___" _____________ №___ хаттамасы, бюджет қаражатын бөлу
туралы 20__ жылғы "___" _______ №___ бұйрық) жасалды.
1. Шартта пайдаланылатын ұғымдар
1. Грант – Грант алушының нысаналы бизнес-бағдарламасын (бизнес-жобасын) іске асыру үшін Өңірлік үйлестіру кеңесінің (ӨҮК) шешімімен ұсынылатын бюджет қаражаты.
2. Нысаналы бизнес-бағдарлама (бизнес-жоба) – функционалдық, қаржылық және басқа да белгілері бойынша әзірленген және жеке кәсіпкерлікті дамытуға бағытталған іс-шаралар кешені.
3. Грант беруші – ӨҮК шешіміне сәйкес _________________ әкімдігі грант ұсынуға уәкілеттік берген мемлекеттік биліктің жергілікті атқарушы органы.
4. Грант алушы – ӨҮК шешіміне сәйкес бизнес-жобаны іске асыру үшін грант ұсынылатын жеке кәсіпкерлік субъектісі.
5. Өңірлік үйлестіру кеңесі (ӨҮК) – облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдері басқаратын, жергілікті атқарушы органдары, Лизингтік компаниялар/Банктер/Даму Банкі, бизнес-қоғамдастық өкілдері мен тәуелсіз сарапшылар қатысатын, грантты ұсыну/ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылдайтын консультативті-кеңесші органы.

5. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о предоставлении целевого гранта ознакомлен и согласен, в последующем претензий к Координатору Программы на местном уровне иметь не буду.
Руководитель
(индивидуальный предприниматель) ______________ __________________
(подпись)     (расшифровка
подписи)
МП
Приложение 3
к Правилам предоставления
государственных грантов
для организации и реализации
проектов в рамках Программы
«Дорожная карта бизнеса 2020»
Типовая форма
Договор
о предоставлении гранта №_______
г.____________                               «___» ___________ 20__г
Настоящий Договор (далее – Договор) заключен между:
1. «Грантодателем»:
_______________________________________________________________
в лице ________________, действующего на основании _______________, и
2. «Финансовым агентом»:
Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму» в лице _________________, действующего на основании ______________, и
3. «Грантополучателем»:
______________________________________________________________ в лице
_________________, действующего на основании ______________________,
совместно именуемыми «Стороны», а каждый в отдельности «Сторона», либо как указано выше,
руководствуясь целями поддержки субъектов частного предпринимательства, на основании и во исполнение:
- постановления Правительства Республики Казахстан от 13.04.2010 г. № 301, «Об утверждении Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» (далее - Программа);
- постановления Правительства Республики Казахстан от ______г. № ____(далее – Правила);
по итогам проведения заседания РКС (протокол заседания РКС от "___" _____________20___года №______, приказ о выделении бюджетных средств от "___"_______20__года №______).
1. Понятия, используемые в Договоре
1. Грант - средства бюджета, предоставляемые решением Регионального координационного совета (РКС) для реализации целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) Грантополучателя.
2. Целевая бизнес программа (бизнес-проект) - комплекс мероприятий, разработанный по функциональным, финансовым и иным признакам и направленный на развитие частного предпринимательства.
3. Грантодатель – местный исполнительный орган государственной власти, уполномоченный акиматом _________________ на предоставление гранта согласно решения РКС.
4. Грантополучатель – субъект частного предпринимательства, которому согласно решения РКС предоставляется грант для реализации бизнес-проекта.
5. Региональный координационный совет (РКС) - консультативно-совещательный орган, возглавляемый акимами областей, городов Астаны и Алматы, с участием представителей местных исполнительных органов, Лизинговых компаний/Банков/Банка Развития, бизнес-сообщества и независимых экспертов, принимающий решение о предоставлении/отказе предоставления гранта.

2. Шарттың нысанасы
Грант беруші Грант алушыға нысаналы бизнес-бағдарламаны (бизнес-жобаны) іске асыру үшін оның кәсіпкерлік қызметіне қолдау ретінде грант ұсынуға міндеттенеді, өз кезегінде, Грант алушы грантты осы Шарттың 1-қосымшасына сәйкес нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шаралар жоспарын іске асыруға пайдалануға міндеттенеді.
3. Шарттың қолданылу мерзімі
Шарт оған Тараптар қол қойған күннен бастап өз күшіне енеді және олар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттерін толық орындағанға дейін әрекет етеді.
4. Гранттың көлемі мен ұсынылу тәртібі
1. Шарт бойынша ұсынылатын Грант мөлшері ___ (___) теңгені құрайды.
2. Грантты ұсыну осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес Грант беру кестесіне сәйкес транштармен орындала алады.
3. Әрбір Траншты беру осы Шарттың 3-қосымшасына сәйкес, Грант алушыдан траншты беру туралы өтінім ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ақшалай қаражатты Грантты алушының ағымдағы шотына аудару жолымен жүзеге асырылады, өтінімге грант қаражатының одан әрі пайдаланылуын растайтын құжаттар (сатып алу-cату шарттары, ниет шарты, шот-фактура, төлеу туралы шоттар және т.б. ) қоса беріледі.
4. Грант берушінің Грант алушыға ақшалай қаражатты аударуы Шарт осы Шарттың 8-тармағының 8.5 және 8.6-тармақшаларына сәйкес бұзылған жағдайда жүзеге асырылмайды.
5. Грантты пайдалану тәртібі, мерзімдері мен шарттары
1. Грант алушы грант қаражатын Шарттың әрекет ету мерзімі ішінде нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жоба) іс-шара жоспарына сәйкес пайдаланады.
2. Шарт бойынша Грант алушыға аударылған ақшалай қаражат Грант алушының нысаналы бизнес-бағдарламасын (бизнес-жоба) іске асырумен байланысты нысаналы тағайындалуға ие. Ұсынылған гранттың мақсатқа сай пайдаланылуын бақылауды Қаржы агенті жүзеге асырады.
3. Грант қаражаты есебінен сатып алынған немесе алынған барлық мүлік Грант алушының нысаналы бизнес-бағдарламасының (бизнес-жоба) мақсаттарына сәйкес, ал бизнес-бағдарлама (бизнес-жоба) аяқталғаннан кейін – Грант алушының кәсіпкерлік қызметті жүргізуіне пайдаланылуы тиіс.
6. Мониторинг және есептілік
1. Осы Шарт қолданыста болған мерзімде Қор Грантты игеру және нысаналы пайдалану мониторингін жүргізуге, Грант алушының осы Шарттың талаптарын, оның ішінде Қор өкілдерінің Грант алушыға баруы арқылы сақтауын тексеруге құқылы.
2. Мониторингті жүргізу тәртібі мен мерзімдері Қордың ішкі құжаттарымен реттеледі.

2. Предмет Договора
Грантодатель обязуется предоставить Грантополучателю грант в поддержку его предпринимательской деятельности на реализацию целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), в свою очередь, Грантополучатель обязуется использовать грант на реализацию плана мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) в соответствии с приложением 1 к настоящему Договору.
3. Срок действия Договора
Договор вступает в силу со дня его подписания Сторонами и действует до полного исполнения ими своих обязательств по настоящему Договору.
4. Размер и порядок предоставления гранта
1. Размер гранта, предоставляемого по Договору, составляет ___ (___) тенге.
2. Предоставление гранта может осуществляться траншами в соответствии с графиком выдач Гранта согласно приложению 2 к настоящему Договору.
3. Выдача каждого Транша осуществляется путем перечисления денежных средств на текущий счет Грантополучателя в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня представления заявки, согласно приложению 3 к настоящему Договору, от Грантополучателя на выдачу транша, к которой прилагаются документы, подтверждающие дальнейшее использование средств гранта (договора купли-продажи, договор намерения, счет-фактура, счета на оплату и т.д.).
4. Перечисление денежных средств Грантодателем Грантополучателю не осуществляется в случае расторжения Договора в соответствии с подпунктами 8.5 и 8.6 пункта 8 настоящего Договора.
5. Порядок, сроки и условия использования гранта
1. Грантополучатель использует средства гранта в течение срока действия Договора в соответствии с планом мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта).
2. Денежные средства, перечисленные Грантополучателю по Договору, имеют целевое назначение, связанное с реализацией целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) Грантополучателя. Контроль за целевым использованием предоставленного гранта осуществляется Финансовым агентом.
3. Все имущество, приобретенное или полученное за счет средств гранта, должно быть использовано в соответствии с целями целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) Грантополучателя, а по завершению бизнес-программы (бизнес-проекта) - на ведение Грантополучателем предпринимательской деятельности.
6. Мониторинг и отчетность
1. В течение срока действия настоящего Договора Фонд вправе проводить мониторинг освоения и целевого использования Гранта, проверку соблюдения Грантополучателем условий настоящего Договора, в т.ч. путем выезда представителей Фонда к Грантополучателю.
2. Порядок и сроки проведения мониторинга регулируются внутренними документами Фонда.

3. Грант алушы Қор мониторинг жүргізген кезде Қорға жәрдемдесуге, сондай-ақ Қорға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды беруге міндетті.
4. Қаржы агенті грант қаражатын нысаналы пайдалану мониторингін мынадай нысандарда жүзеге асыруға құқылы:
1) Грант алушының жазбаша есептерін алу;
2) жазбаша және ауызша түсініктемелер алу;
3) растайтын материалдарды алу;
4) Қаржы агенті берген сенімхаттың негізінде іс-әрекет жасайтын Қаржы агентінің өкілетті өкілінің бизнес-жобаны іске асыратын жерге барып тексеру өткізу.
5. Шартты жасасқан күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Грантты алушы нысаналы бизнес-бағдарламаны (бизнес-жобаны) іске асыруға, қаржы қаражатын жұмсауға жауапты тұлғаны тағайындайды. Қабылданған шешім туралы Грант алушы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Грантты беруші мен Қаржы агентін жазбаша нысанда (соның ішінде электронды немесе факсимильді байланыспен) хабардар етеді.
6. Грантты алушы Қаржы агентіне нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шараларының орындалуы және қаржы қаражатының пайдаланылуы туралы жазбаша есептер беруге міндетті, атап айтқанда:
1) 20__ жылғы _____________ бастап 20__ жылғы ______________ кезеңде ағымдағы есепті беруге;
2) 20__ жылғы _____________ бастап 20__ жылғы _____________ кезеңде жиынтық есепті беруге.
7. Нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шараларының орындалуы туралы және нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) қаржы қаражатының пайдаланылуы туралы жазбаша есептер басшының қолымен және Грант алушының мөрімен расталған нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шаралары, нәтижелері және есептік құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып жұмсалуы туралы ақпаратты қамтуы тиіс.
Нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шараларының орындалуы туралы және нысаналы бизнес-бағдарлама грантының (бизнес-жобаның) қаржы қаражатының пайдаланылуы туралы есептер осы Шартқа 4-қосымшаға сәйкес нысанда ұсынылады, олардың шартта көзделген деректемелерінің болуы, тігілген, нөмірленген, басшының, бухгалтердің және Грантты алушының жауапты тұлғасының қолдары қойылуы, оның мөрімен куәландырылуы тиіс.
Жазбаша есепке қоса берілетін есепті құжаттар нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаны) іс-шараларының уақтылы және тиісінше өткізілуін, грант қаражатының нысаналы пайдаланылуын құжаттамалық растайды, әрбір шаруашылық операциясының мазмұнын толық көрсетуі тиіс, тиісінше ресімделуі (яғни қажетті деректемелері, мәліметтері және тиісінше нысаны болуы) қажет. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олай деп танылған ақтау құжаттары, ақтау құжаттарына қатысты негіз болып табылатын құжаттар және ақтау құжаттарына қосымша болып табылатын құжаттар есепті құжаттар болып табылады.

3. Грантополучатель обязан оказывать Фонду содействие при проведении Фондом мониторинга, а также представлять Фонду документы, необходимые для проведения мониторинга.
4. Финансовый агент вправе осуществлять мониторинг целевого использования средств гранта в следующих формах:
1) получение письменных отчетов Грантополучателя;
2) получение письменных и устных объяснений;
3) получение подтверждающих материалов;
4) проведение проверок с выездом на место реализации бизнес-проекта полномочным представителем Финансового агента, действующим на основании доверенности, выданной Финансовым агентом.
5. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня заключения Договора Грантополучатель назначает ответственное лицо за реализацию целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), использование финансовых средств. О принятом решении Грантополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения уведомляет Грантодателя и Финансового агента в письменной форме (в том числе электронной либо факсимильной связью).
6. Грантополучатель обязан представлять Финансовому агенту письменные отчеты о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) и об использовании финансовых средств, а именно:
1) представить текущий отчет в период с "_"________20__г. по
"__"_____________ 20__г.;
2) представить итоговый отчет в период с "_"________20__г. по
"__"____________ 20__г.
7. Письменные отчеты о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) и использовании финансовых средств гранта целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) должны содержать информацию о мероприятиях целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), результатах и расходах с приложением копий отчетных документов, заверенных подписью руководителя и печатью Грантополучателя.
Отчеты о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) и об использовании финансовых средств гранта целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) представляются по форме согласно приложению 4 к настоящему Договору, должны иметь предусмотренные договором реквизиты, быть прошиты, пронумерованы, подписаны руководителем, бухгалтером и ответственным лицом Грантополучателя, заверены его печатью.
Отчетные документы, прилагаемые к письменному отчету, служат документальным подтверждением своевременного и надлежащего проведения мероприятия целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), целевого использования средств гранта, должны в полной мере отражать содержание каждой хозяйственной операции, быть надлежаще оформленными (то есть иметь необходимые реквизиты, сведения и надлежащую форму). Отчетными документами являются оправдательные документы, признанные таковыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан, документы, являющиеся основанием по отношению к оправдательным документам, и документы, являющиеся приложением к оправдательным документам.

8. Грантты пайдалану қорытындылары бойынша Грант беруші, Қаржы агенті және Грант алушы грант беру туралы шартқа грантты пайдалану актісіне қол қояды (5-қосымша).
7. Тараптардың өзара құқықтары мен міндеттері
1. Шарттың қолданылуы шеңберінде Грант беруші:
1) Грантты алушыға Шартта көзделген тәртіпте грант беруге;
2) Шарттың 6-тармағының 6.4-тармақшасына сәйкес нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шараларының орындалуы туралы және қаржы қаражатын пайдалану туралы Қаржы агентіне жазбаша есептерді тиісінше ресімдеуге;
3) Грант алушыны Шарттың 8-тармағының 8.5 және 8.6-тармақшаларына сәйкес хабардар етуге міндеттенеді.
2. Шарттың қолданылу шеңберінде Грант беруші:
1) Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Грант алушыға грант қаражатын беруден бас тартуға құқылы.
3. Шарттың қолданылуы шеңберінде Қаржы агенті:
1) грант қаражатының нысаналы жұмсалуына бақылауды жүзеге асыруға;
2) Грант алушыдан Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындауды және грант орындауда анықталған кемшіліктерді дереу жоюды талап етуге;
3) Грант алушыдан Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын материалдарды талап етуге құқылы.
4. Шарттың қолданылу шеңберінде Грант алушы:
1) нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жоба) іс-шараларын уақтылы және тиісінше жүргізуге;
2) Қаржы агентінің талабы бойынша грантты пайдалану кезінде анықталған кемшіліктерді дереу жоюға;
3) Қаржы агентінің талабы бойынша Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын материалдарды және жазбаша түсініктемелерді Қаржы агентінен жазбаша талапты алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде беруге;
4) Қаржы агенті сұраған ақпаратты сұратылған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынуға;
5) Қаржы агентінің Шартты орындауға байланысты құжаттарға бөгетсіз қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
6) тиісті шешім қабылданған күні Шарттың 6.2-тармағына сәйкес тағайындалған жауапты тұлғаның ауысқаны туралы Қаржы агентін хабардар етуге;
7) Грантты тек нысаналы бағыты бойынша пайдалануға;
8) Грант алушыға Шарттың қолданылу мерзімі ішінде барлық деңгейдегі бюджеттерге немесе мемлекеттік бюджеттен тыс қорларға төлемдер бойынша берешектің жоқтығына кепілдік беруге;
9) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін Грант берушіге грант қаражатының пайдаланылмаған бөлігін тиісті талаптарды алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтаруға;

8. По итогам использования гранта Грантодатель, Финансовый агент и Грантополучатель подписывают акт использования гранта к договору о предоставлении гранта (приложение 5).
7. Взаимные права и обязанности Сторон
1. В рамках действия Договора Грантодатель обязуется:
1) предоставить Грантополучателю грант в порядке, предусмотренном Договором;
2) принять в соответствии с подпунктом 6.4 пункта 6 Договора надлежаще оформленные письменные отчеты Финансового агента о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта) и использовании финансовых средств;
3) уведомить Грантополучателя о досрочном расторжении Договора в случаях, предусмотренных подпунктами 8.5, 8.6 пункта 8 Договора.
2. В рамках действия Договора Грантодатель вправе:
1) отказать Грантополучателю в предоставлении средств гранта в случаях, предусмотренных Договором и законодательством Республики Казахстан.
3. В рамках действия Договора Финансовый агент вправе:
1) осуществлять контроль за целевым использованием средств гранта;
2) требовать от Грантополучателя надлежащего исполнения обязательств по Договору и незамедлительного устранения выявленных недостатков исполнения гранта;
3) истребовать у Грантополучателя материалы, подтверждающие исполнение обязательств по Договору.
4. В рамках действия Договора Грантополучатель обязуется:
1) своевременно и надлежащим образом проводить мероприятия целевой бизнес-программы (бизнес-проекта);
2) по требованию Финансового агента незамедлительно устранять выявленные недостатки при использовании гранта;
3) по требованию Финансового агента представить материалы, подтверждающие исполнение обязательств по Договору, и письменные объяснения в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения письменного требования Финансового агента;
4) представлять запрошенную Финансовым агентом информацию в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента запроса;
5) обеспечить беспрепятственный доступ Финансового агента к документам, связанным с исполнением Договора;
6) информировать Финансового агента о смене ответственного лица, назначенного в соответствии с пунктом 6.2 Договора, в день принятия соответствующего решения;
7) использовать грант исключительно по целевому назначению;
8) гарантировать Грантодателю отсутствие задолженности по платежам в бюджеты всех уровней или в государственные внебюджетные фонды в течение срока действия Договора;
9) по истечении срока действия Договора возвратить Грантодателю неиспользованную часть средств гранта в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения соответствующего требования;

10) Қаржы агентіне осы Шартты жасасқан сәттен бастап 10 (он) күн ішінде мынадай ақпараттарды: байланыс ақпаратын, алдағы жылға арналған іс-шаралар жоспарын, қаржы есептілігін, қызмет туралы тоқсан сайынғы есептілікті, өзге де мәліметтерді электронды түрде ұсынуға және тоқсан сайын жаңартып отыруға міндеттенеді.
5. Шарттың қолданылу шеңберінде Грант алушы:
1) Грантты берушіден Шарт бойынша міндеттемелердің тиісінше орындалуын талап етуге;
2) Грант қаражатының ағымдағы шотқа уақтылы аударылуын талап етуге құқылы.
8. Тараптардың жауапкершілігі
1. Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауап береді.
2. Грант алушы Шарт бойынша міндеттемелерін тиісінше орындамаған, Шарттың талаптарын өзге де бұзған жағдайларда, тиісінше ресімделмеген жазбаша есепті, жазбаша есепке қоса берілетін есептік құжаттарды, Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын материалдарды бермеген, уақытында бермеген және (немесе) толық көлемінде бермеген, грантты орындауда анықталған кемшіліктерді кешіктірмей жоюдан бас тартқан немесе орындамаған немесе Қаржы агентіне жалған мәліметтер берген жағдайда Қаржы агенті Грант берушіге Шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы ұсыныммен жүгінуге және:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте Грант алушыға грант қаражатын беруден бас тартуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте пайдаланылмаған қаражатты қайтаруды талап етуге құқылы.
3. Грант қаражаты орынсыз пайдаланылған жағдайда Қаржы агенті мен Грант алушы Шартты мерзімінен бұрын бұзуға және нысаналы бағытынсыз жұмсалған қаражатты талап етуге құқылы.
4. Грант алушыны 5 жұмыс күні ішінде міндетті түрде хабардар ете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте Конкурстық комиссия осы шешімді қабылдаған күннен бастап Шарт бұзылды деп есептеледі.
5. Тараптар еңсерілмейтін күш, яғни Тараптардың еркінен және ынтасынан тыс туындаған және соғысты, толқуларды, қоғамдық тәртіпсіздіктерді, жер сілкінісін, өртті, жарылысты, су тасқынын және басқа да зілзала апаттарын қоса алғанда болжанбайтын немесе болмай қоймайтын міндеттемелері туындаған жағдайда Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершілігінен босатылады. Еңсерілмес күш салдарынан өз міндеттемелерін орындамайтын Тарап басқа Тарапты Шарт бойынша міндеттемелерін орындау кедергілері мен оның әсері туралы дереу хабардар етуі тиіс.

10) представлять Финансовому агенту в электронном виде в течение 10 (десяти) дней с момента заключения настоящего Договора и ежеквартально обновлять следующего информацию: контактная информация, план мероприятий на предстоящий год, финансовая отчетность, ежеквартальная отчетность о деятельности, иные сведения.
5. В рамках действия Договора Грантополучатель вправе:
1) требовать от Грантодателя надлежащего исполнения обязательств по Договору;
2) требовать своевременного перечисления на текущий счет средств гранта.
8. Ответственность Сторон
1. За неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по Договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. В случаях ненадлежащего исполнения Грантополучателем обязательств по Договору, иного нарушения условий Договора, при непредставлении, несвоевременном представлении, представлении не в полном объеме и (или) представлении ненадлежаще оформленных письменного отчета, отчетных документов, прилагаемых к письменному отчету, материалов, подтверждающих исполнение обязательств по Договору, отказа либо уклонения от незамедлительного устранения выявленных недостатков исполнения гранта или представления Финансовому агенту ложных сведений, Финансовый агент вправе обратиться к Грантодателю с предложением расторгнуть досрочно Договор и:
1) отказать Грантополучателю в предоставлении средств гранта в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) потребовать возврата неиспользованных средств в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
3. В случае нецелевого использования средств гранта Финансовый агент и Грантодатель вправе расторгнуть досрочно Договор и потребовать возврата средств, использованных не по целевому назначению.
4. Договор считается расторгнутым со дня принятия данного решения Конкурсной комиссией в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, с обязательным уведомлением Грантополучателя в течение 5-ти рабочих дней.
5. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по Договору, в случае наступления обстоятельств непреодолимой силы, то есть возникших помимо воли и желания Сторон, и которые нельзя предвидеть или избежать, включая войну, волнения, общественные беспорядки, землетрясение, пожар, взрыв, наводнение и другие стихийные бедствия. Сторона, которая не исполняет своего обязательства вследствие непреодолимой силы, должна незамедлительно известить другую Сторону о препятствии и его влиянии на исполнение обязательств по Договору.

9. Дауларды шешу тәртібі
1. Тараптар арасында Шарттан туындауы мүмкін барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешілетін болады.
2. Он жұмыс күні ішінде келіссөздер жолымен келісімге қол жеткізілмеген жағдайда Тараптар арасындағы дау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.
10. Шарттың өзге де талаптары
1. Шартқа қандай да болмасын өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісім нысанында жазбаша түрде ресімделеді және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды.
2. Грант алушы өзінің пошталық және банктік деректемелерінің өзгергені туралы осындай өзгеріс болған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Грант беруші мен Қаржы агентін хабардар етуге міндеттенеді.
3. Осы Шарт заңды күші бірдей үш данада, әрбір Тарап үшін бір данадан жасалды.
11. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Грант беруші      Қаржы агенті      Грант алушы
Грант ұсыну туралы
шарттың үлгі нысанына
1-қосымша
Нысаналы бизнес бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шаралар
жоспары
Грант ұсыну туралы
шарттың үлгі нысанына
2-қосымша
Грант беру кестесі
Грантты беру күні
Грантты нысаналы пайдалану
Грант сомасы
Грант ұсыну туралы
шарттың үлгі нысанына
3-қосымша
Кәсіпкерлік және өнеркәсіп
басқармасы _______________
Транш беруге арналған
өтінім
____________ қаласы                             20__ж. "__"__________
Грант ұсыну туралы 20__ ж. "__"__________ №_____ шарттың (бұдан әрі -
Шарт) 4.3-тармағына сәйкес Шартқа 1-қосымшада көрсетілген Нысаналы
бизнес-бағдарламаның іс-шаралар жоспарына сәйкес ____________________
бизнес-жобаны іске асыру үшін _________ (___________) теңге сомасында
кезекті Грант траншын беруді сұраймын.
Грант траншының қаражаты ____________________________________________
нысаналы бағытына сәйкес пайдаланылатын болады.
Лауазымы _____________ Т.А.Ә.
(қолы/мөр)
Грант ұсыну туралы
шарттың үлгі нысанына
4-қосымша
Нысаналы бизнес-бағдарламаның (бизнес-жобаның) іс-шараларын
орындау туралы есептің нысаны
Нысаналы бизнес-бағдарлама (бизнес-жоба) грантының қаржы
қаражатын пайдалану туралы нысан
Грант ұсыну туралы
шарттың үлгі нысанына
5-қосымша
20_ ж. "__"__________ №_____ грант ұсыну
туралы шартқа грантты пайдалану
актісі
____________ қаласы                         20__ ж. " __" ___________
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
______________________________ атынан _______________________________
(бұдан әрі – Грант беруші) бір тараптан және ________________________
негізінде әрекет ететін ______________________________ атынан
_______________________________ (бұдан әрі – Қаржы агенті) бір
тараптан және ______________________________________ негізінде әрекет
ететін _____________________ атынан __________________________ (бұдан
әрі – Грант алушы) екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп
аталатындар, төмендегілер туралы осы актіні жасасты:

9. Порядок разрешения споров
1. Все споры и разногласия, которые могут возникнуть из Договора между Сторонами, будут разрешаться путем переговоров.
2. В случае недостижения согласия путем переговоров в течение десяти рабочих дней спор между Сторонами подлежит разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Прочие условия Договора
1. Любые изменения и дополнения к Договору оформляются в письменном виде в форме дополнительного соглашения и подписываются уполномоченными лицами Сторон.
2. Грантополучатель обязуется уведомить Грантодателя и Финансового агента об изменении своих почтовых и банковских реквизитов в течение 3 (трех) рабочих дней с момента такого изменения.
3. Настоящий Договор составлен в трех экземплярах, имеющих равную юридическую силу, по одному для каждой из Сторон.
11. Реквизиты и подписи Сторон
Грантодатель
Финансовый агент
Грантополучатель
Приложение 1
к типовой форме договора
о предоставлении гранта
План мероприятий целевой бизнес-программы
(бизнес-проекта)
Приложение 2
к типовой форме договора
о предоставлении гранта
График выдач Гранта
Дата выдачи гранта
Целевое использование
гранта
Сумма гранта
Приложение 3
к типовой форме договора
о предоставлении гранта
Управление предпринимательства и
промышленности _______________
Заявка
на выдачу транша
г._________________                  «__»__________ 20__г.
В соответствии с пунктом 4.3. Договора о предоставлении гранта
№_____от__________ г. (далее - Договор) прошу выдать очередной транш Гранта в сумме __________ (___________) тенге для реализации бизнес–проекта: __________________________________ согласно Плана мероприятий целевой бизнес-программы, указанного в приложении 1 к Договору.
Средства транша Гранта будут использованы в соответствии с целевым назначением _________________________________________________.
Должность
ФИО
(подпись/печать)
Приложение 4
к типовой форме договора
о предоставлении гранта
Форма отчета о выполнении мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта)  Форма об использовании финансовых средств гранта целевой
бизнес-программы (бизнес-проекта)
Приложение 5
к типовой форме договора
о предоставлении гранта
Акт
использования гранта
к договору о предоставлении гранта
от "____" _________ 20__ года № ___
город ____________                             "__"___________20__ г.
_______________________________________________(далее – Грантодатель)
в лице ______________________________________________, действующего
на основании ______________________________, с одной стороны, и
_______________________________________________(далее – Финансовый
агент) в лице ______________________________________________, действующего на основании ______________________________, с одной стороны, и _______________________ (далее - Грантополучатель) в лице ____________________, действующего на основании ____________________, с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", составили настоящий акт о нижеследующем:

1. Грант беруші Грант алушыға Шарттың талаптарына сәйкес грантты ұсынды.
2. Грант алушының Грант берушіге оның Шарт бойынша міндеттемелерді орындау бөлігінде қарсылығы жоқ.
3. Грант алушы нысаналы бизнес-бағдарламаны (бизнес-жобаны) Шарттың талаптарына сәйкес іске асырды.
4. Қаржы агентінің Грант алушыға оның Шарт бойынша міндеттемелерді орындау бөлігінде қарсылығы жоқ.
Тараптардың қолдары
Грант беруші
Қаржы агенті
Грант алушы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 541 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 10 маусымдағы
№ 556 қаулысымен
бекітілген
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Жаңа
бизнес-бастамаларды қолдау» бірінші бағыты шеңберінде жеке
кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің
кредиттері бойынша кепілдік беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау» бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша кепілдік беру ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленген және Кәсіпкер міндеттемелерінің орындалуын ішінара қамтамасыз ету ретінде кепілдіктер беру тетігі мен шарттарын айқындайды.
2. Кәсіпкерлердің кредиттері бойынша кепілдік беру Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру тетіктерінің бірі болып табылатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Кепілдік беру жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржылық қолдау құралы болып табылады және Кәсіпкерлердің кредит ресурстарына қол жеткізуін кеңейту және қамтамасыз ету үшін қолданылады.
4. Уәкілетті орган, Жергілікті атқарушы орган, Қаржы агенті және Банктер арасындағы өзара қарым-қатынасты реттеу үшін «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша кепілдік беру жөніндегі ынтымақтастық туралы келісім (бұдан әрі – Ынтымақтастық туралы келісім) жасалады.
2. Терминдер мен анықтамалар
Осы Ережеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
Банк
Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан екінші деңгейдегі банк;
Даму Банкі
Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамы;
Кәсіпкер
жеке кәсіпкерлік субъектісі;
Ісін жаңа бастаған кәсіпкер
дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі мемлекеттік қолдау үшін өтініш білдірген сәтте бір күнтізбелік жылдан аз, кәсіпкерлік қызметке байланысты кредиттік тарихы жоқ жеке кәсіпкерлік субъектісі;
Мемлекеттік даму институттары
ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акцияларының бақылау пакеттері экономиканың түрлі секторларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі акционерлік қоғамдар;
Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі
Кәсіпкерлер үшін «жалғыз терезе» қағидаты бойынша жергілікті жерде Бағдарламаны іске асыруға жауапты облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің шешімімен айқындалатын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі» мемлекеттік мекемесі;
Банктің ішкі кредит саясатын іске асыратын жұмыс органы
Банктің кредит беруді басқару үшін жауап беретін және Банктің ішкі кредит саясатының ұйымдастырылуы мен іске асырылуын, Банктегі кредит үдерісінің кредит саясатына сәйкестігін қамтамасыз ететін негізгі органы болып табылатын, тұрақты жұмыс істейтін алқалы органы;
Өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК)
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері басқаратын, жергілікті атқарушы органдардың, Банктердің, бизнес-қоғамдастықтардың өкілдері және тәуелсіз сарапшылар қатысатын консультативтік-кеңесші орган;
Қаржы агенті
Бағдарлама шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін тартылатын «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы;
Кепілдік беру
Бағдарламада, осы Ережеде және Кепілдік шартында айқындалатын шарттарда кәсіпкердің кредиті бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік беру түрінде пайдаланылатын Кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау нысаны;
Кепілдік шарты
Қаржы агенті, Банк және Кәсіпкер арасында жасалған кепілдік беру туралы жазбаша келісім;
Жоба
бизнестің әртүрлі бағыттарында Кәсіпкердің табыс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде жүзеге асыратын іс-қимылдары мен іс-шаралар жиынтығы
Тұрақтандырушы немесе дағдарысқа қарсы бағдарламалар
дағдарысқа қарсы бағдарламалар мен іс-шараларды орындау шеңберінде іске асырылатын мемлекеттік бағдарламалар мен іс-шаралар.

1. Грантодатель предоставил Грантополучателю грант в соответствии с условиями Договора.
2. Грантополучатель не имеет претензий к Грантодателю в части исполнения его обязательств по Договору.
3. Грантополучатель реализовал целевую бизнес-программу (бизнес-проект) в соответствии с условиями Договора.
4. Финансовый агент не имеет претензий к Грантополучателю в части исполнения его обязательств по Договору.
Подписи Сторон
Грантодатель
Финансовый агент
Грантополучатель
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 541
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 июня 2010 года № 556
Правила гарантирования по кредитам
банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках первого направления
«Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы
«Дорожная карта бизнеса 2020» 1. Общие положения
1. Настоящие Правила гарантирования по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес - инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» и определяют механизм и условия предоставления гарантий в качестве частичного обеспечения исполнения обязательств Предпринимателя.
2. Гарантирование по кредитам Предпринимателей осуществляется в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 (далее - Программа), которая является одним из механизмов реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы.
3. Гарантирование является инструментом финансовой поддержки субъектов частного предпринимательства и используется для расширения и обеспечения доступа Предпринимателей к кредитным ресурсам.
4. Для упорядочения взаимоотношений между Уполномоченным органом, Местным исполнительным органом, Финансовым агентом и Банками заключается Соглашение о сотрудничестве по гарантированию кредитов банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках реализации первого направления Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» (далее - Соглашение о сотрудничестве).
2. Термины и определения
В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
Банк            банк второго уровня, заключивший Соглашение
о сотрудничестве;
Банк Развития   акционерное общество «Банк Развития
Казахстана», заключившие Соглашение о
сотрудничестве;
Предприниматель субъект частного предпринимательства;
Начинающий      субъект частного предпринимательства, срок
предприниматель государственной регистрации которого в качестве
индивидуального предпринимателя или
юридического лица составляет на момент
обращения за государственной поддержкой менее
одного календарного года, не имеющий кредитной
истории, связанной с предпринимательской
деятельностью
Государственные национальные управляющие холдинги, национальные
институты       холдинги, акционерные общества, контрольные
развития        пакеты акций которых принадлежат национальному
управляющему холдингу или национальному
холдингу, оказывающие меры государственной
поддержки в различных секторах экономики;
Координатор     определяемое решениями акимов областей, городов
Программы на    Астаны и Алматы структурное подразделение
местном уровне  местного исполнительного органа, ответственное
за реализацию Программы на местах по принципу
«одного окна» для Предпринимателей;
Уполномоченный  государственное учреждение «Министерство
орган           экономического развития и торговли Республики
Казахстан»;
Рабочий орган,  постоянно действующий коллегиальный рабочий
реализующий     орган Банка, который отвечает за управление
внутреннюю      кредитованием и является основным органом
кредитную       Банка, обеспечивающим организацию и реализацию
политику Банка  внутренней кредитной политики Банка,
соответствие кредитного процесса в Банке
кредитной политике;
Региональный    консультативно-совещательный орган,
координационный возглавляемый акимами областей, городов Астаны
совет           и Алматы, с участием представителей местных
(далее - РКС)   исполнительных органов, Банков, бизнес -
сообщества и независимых экспертов;
Финансовый      акционерное общество «Фонд развития
агент           предпринимательства «Даму», привлекаемое для
оказания государственной финансовой поддержки
субъектам частного предпринимательства в рамках
Программы;
Гарантирование  форма государственной поддержки
Предпринимателей, используемая в виде
предоставления частичной гарантии в качестве
обеспечения исполнения обязательств по кредиту
предпринимателя, на условиях, определяемых
Программой, настоящими Правилами и Договором
гарантии;
Договор         письменное соглашение, заключенное между
гарантии        Финансовым агентом, Банком и Предпринимателем о
предоставлении гарантии;
Проект          совокупность действий и мероприятий в различных
направлениях бизнеса, осуществляемых
Предпринимателем в качестве инициативной
деятельности, направленной на получение дохода
и не противоречащей законодательству Республики
Казахстан;
Стабилизационные государственные программы и мероприятия,
или             реализуемые в рамках исполнения антикризисных
антикризисные   программ и мероприятий.
программы

3. Кепілдіктер беру шарттары
5. Мынадай:
акцизделетін тауарларды шығару көзделетін Жобаларға берілген;
тікелей кредиторы Мемлекеттік даму институттары болып табылатын;
металлургия өнеркәсібінде жұмыс істейтін, минералды шикізатты қайта өңдеуді жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1514 қаулысына сәйкес мониторингілеуге жататын ірі салық төлеушілер тізбесіне енгізілген Кәсіпкерлердің;
субсидиялау жүзеге асырылатын ауылшаруашылық өнімдерін қайта өңдеуге қаржы ұйымдары беретін кредиттер кепілдік беруге жатпайды.
6. Кәсіпкерге Бағдарламаның барлық құралдары шеңберінде кешенді қолдау көрсетілуі мүмкін.
7. Мынадай:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес экономиканың басым секторларында жұмыс істейтін;
2) ағымдағы кредиттер, лизинг шарттары бойынша кредитке/кепілдікке өтініш білдірген күнге мерзімі өткен берешегі жоқ;
3) кредит алуға өтініш білдірген күннің алдындағы соңғы есепті күнге салықтар төлеу бойынша берешегі, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ (10 АЕК аспайтын берешекке рұқсат етіледі) Кәсіпкерлер кепілдік беруге жатады.
8. Тұрақтандыру және дағдарысқа қарсы бағдарламалар шеңберінде Банктер арқылы мемлекеттік қаржылық қолдау алатын Кәсіпкерлер Бағдарламаның қатысушылары бола алады.
9. Кепілдік беру Банктер/Даму Банкі жаңа Жобаларды іске асыру үшін беретін жаңа кредиттер бойынша, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған іске асырылудағы Жобалар бойынша ғана беріледі. Бұрын алынған кредиттерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер бойынша кепілдік беруге жол берілмейді.
10. Осы Ереженің 11, 12-тармақтарында көрсетілген, сондай-ақ айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға арналған кредит шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ жоба сомасының 30 %-нан аспайтын жағдайларды қоспағанда, кепілдік беру айналым қаражатын толықтыруға берілетін кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін емес.
11. Ісін жаңа бастаған Кәсіпкерлер үшін 20,0 млн. теңгеге дейінгі мөлшердегі кредиттер беру бойынша кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылып жатқан кредит (тердің) сомасы ісін жаңа бастаған Кәсіпкердің әрбір жеке жобасы бойынша 20,0 млн теңгеден аспайды. Бұл ретте, кредиттің (тердің) сомасы ісін жаңа бастаған Кәсіпкердің онымен аффилиирленген тұлғалардың/компаниялардың кредиті (тері) бойынша берешекті есепке алмай әрбір жобасына жеке есептеледі.

3. Условия предоставления гарантий
5. Гарантированию не подлежат кредиты:
выданные на Проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров;
по которым прямым кредитором являются Государственные институты развития;
Предпринимателей, занятых в металлургической промышленности, осуществляющих переработку минерального сырья и включенных в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1514;
выдаваемые финансовыми организациями на переработку сельскохозяйственной продукции, по которым осуществляется субсидирование.
6. Предпринимателю может быть оказана комплексная поддержка в рамках всех инструментов Программы.
7. Гарантированию подлежат Предприниматели:
1) работающие в приоритетных секторах экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од согласно приложению 1 к Программе;
2) не имеющие просроченной задолженности на дату обращения за кредитом/гарантией по текущим кредитам, договорам лизинга;
3) не имеющие на последнюю отчетную дату, перед датой обращения за получением кредита, задолженности по уплате налогов, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в бюджет (допускается задолженность не более 10 МРП).
8. Участниками Программы могут быть Предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через Банки в рамках Стабилизационных и антикризисных программ.
9. Гарантирование предоставляется только по новым кредитам, выдаваемым Банками/Банком Развития для реализации новых Проектов, а также по реализуемым Проектам, направленным на модернизацию и расширение производства. Гарантирование по кредитам, направленным на рефинансирование ранее полученных кредитов, не допускается.
10. Гарантирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, указанных в п.11, 12 настоящих Правил, а также, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств, но не более 30 % от суммы кредита.
11. Условия предоставления гарантий по кредитам в размере до
20,0 млн. тенге для Начинающих предпринимателей:
1) сумма кредита (-ов), по которому (-ым) осуществляется Гарантирование, не может превышать 20 млн. тенге по каждому отдельному Проекту Начинающего предпринимателя. При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается отдельно на каждый проект Начинающего предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц/компаний;

2) кепілдіктің ең жоғарғы мөлшері кредит сомасының 70 %-ынан аспайды, бұл ретте ісін жаңа бастаған Кәсіпкер кредит сомасының кемінде 30 %-ы мөлшерінде кредит бойынша қамтамасыз етуді ұсынады (кепілге түсетін мүлік алдағы уақытта есептеу кезінде ескерілмейді).
100% айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредитке кепілдік беруге жол беріледі (жалақы төлеу, салықтық және өзге де міндетті төлемдер, кредиттерге, қарыздарға немесе лизингке және ісін жаңа бастаған Кәсіпкердің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланыссыз өзге де мақсаттар бойынша ағымдағы төлемдер бойынша есеп айырысу жүргізуді қоспағанда), бұл ретте кредит бойынша транш мерзімі 1 жылдан аспауы тиіс. Осы кредиттер бойынша кепілдік беру мерзімі 3 (үш) жылдан аспайды.
12. 60,0 млн. теңгеге дейінгі мөлшерде кредиттер беру бойынша кепілдік беру шарттары:
1) Кепілдік беру жүзеге асырылып жатқан кредит (тердің) сомасы Кәсіпкердің әрбір жеке Жобасы бойынша 60,0 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте, кредиттің (тердің) сомасы Кәсіпкердің онымен аффилиирленген тұлғалардың/компаниялардың кредиті (тері) бойынша берешекті есепке алмай әрбір жобасына жеке есептеледі.
2) кепілдіктің ең жоғарғы мөлшері кредит сомасының 50 %-ынан аспауы керек, бұл ретте кредит сомасының кемінде 50 %-ы мөлшерінде кредит бойынша қамтамасыз етуді ұсынған Кәсіпкерлер кепілдік ала алады (кепілге түсетін мүлік алдағы уақытта есептеу кезінде ескерілмейді).
100% айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредитке кепілдік беруге жол беріледі (жалақы төлеу, салықтық және өзге де міндетті төлемдер, кредиттерге, қарыздарға немесе лизингке және Кәсіпкердің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланыссыз өзге де мақсаттар бойынша ағымдағы төлемдер бойынша есеп айырысу жүргізуді қоспағанда), бұл ретте кредит бойынша транш мерзімі 1 жылдан аспауы тиіс. Осы кредиттер бойынша кепілдік беру мерзімі 3 (үш) жылдан аспауы тиіс.
13. Кәсіпкерлердің 60,0-ден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі мөлшерде кредиттер беру бойынша кепілдік беру шарттары:
1) Кепілдік беру жүзеге асырылып жатқан кредит (тердің) сомасы Кәсіпкердің әрбір жеке жобасы бойынша 4,5 млрд. теңгеден аспайды. Бұл ретте, кредиттің (тердің) сомасы Кәсіпкердің онымен аффилиирленген тұлғалардың/компаниялардың кредиті (тері) бойынша берешекті есепке алмай әрбір жобасына жеке есептеледі. Егер Кәсіпкердің жеке Жобасына берілген кредит(тер)дің жалпы сомасы 4,5 млрд. теңгеден асқан жағдайда, Кәсіпкер бір Жоба бойынша 4,5 млрд. теңге шегінде Кепілдік беру нысанында мемлекеттік қолдау алуға құқылы;

2) максимальный размер гарантии не может быть выше 70 % от суммы кредита, при этом Начинающий предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту в размере не менее 30 % от суммы кредита (имущество, поступающее в залог в будущем при расчете не учитывается).
Допускается гарантирование кредита, направленного 100 % на пополнение оборотных средств (кроме проведения расчетов по заработной плате, налоговым и иным обязательным платежам, оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов, займов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением Начинающим предпринимателям основной деятельности), при этом срок транша по кредиту не может быть более 1 года. Срок предоставления гарантии по данным кредитам не может превышать 3 (трех) лет.
12. Условия предоставления гарантий по кредитам в размере до
60,0 млн. тенге:
1) сумма кредита (-ов), по которому (-ым) осуществляется Гарантирование, не может превышать 60 млн. тенге по каждому отдельному Проекту Предпринимателя. При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается отдельно на каждый проект Предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц/компаний;
2) максимальный размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита, при этом Предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту в размере не менее 50 % от суммы кредита (имущество, поступающее в залог в будущем при расчете не учитывается).
Допускается гарантирование кредита, направленного 100 % на пополнение оборотных средств (кроме проведения расчетов по заработной плате, налоговых и иных обязательных платежей, оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов, займов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением Предпринимателем основной деятельности), при этом срок транша по кредиту не может быть более 1 года. Срок предоставления гарантии по данным кредитам не может превышать 3 (трех) лет.
13. Условия предоставления гарантий по кредитам Предпринимателей в размере от 60,0 до 4,5 млрд. тенге:
1) сумма кредита (-ов), по которому (-ым) осуществляется Гарантирование, не может превышать 4,5 млрд. тенге по каждому отдельному Проекту Предпринимателя. При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается отдельно на каждый проект Предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц/компаний. В случае, если общая сумма кредита (-ов), выданного на отдельный Проект Предпринимателя, превышает 4,5 млрд. тенге, Предприниматель вправе получить государственную поддержку в форме Гарантирования в пределах 4,5 млрд. тенге по одному Проекту;

2) кепілдіктің ең жоғарғы мөлшері кредит сомасының 50 %-ынан аспауы керек, бұл ретте кредит сомасының кемінде 50 %-ы мөлшерінде кредит бойынша қамтамасыз етуді ұсынған Кәсіпкерлер кепілдік ала алады (кепілзатқа түсетін мүлік алдағы уақытта есептеу кезінде ескерілмейді).
750 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша Қаржы агенті Жобаны сараптаудан өткізу үшін тәуелсіз сарапшылар ұйымдарын тартуға құқылы.
14. Кәсіпкер Жобаны іске асыруда Жобаны іске асырудың жалпы құнының 10%-нан төмен емес деңгейде өз қаржы қаражатының қатысуын немесе Жобаны іске асыруға Жобаны іске асырудың жалпы құнының 20%-нан төмен емес деңгейде өзінің жылжитын/жылжымайтын мүлкімен (оның ішінде Қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғаның мүлкімен) қатысуды қамтамасыз етуі тиіс.
15. Кепілдік беру мерзімі – 5 (бес) жылдан аспауы тиіс.
16. Кәсіпкер кепілдік беру шартына қол қойғанға дейін кепілдік беру сомасының 1%-н Қаржы агентіне төлейді.
17. Кепілдік беру номиналды сыйақы ставкасы жылдық 14 %-дан аспайтын кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін. Даму Банкінің кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша сыйақы ставкасы жылдық 13 %-дан аспауы қажет. Бұл ретте, Банк/Даму Банкі:
1) Кәсіпкер бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланыстыларын;
2) Кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен өндіріп алынатындарын қоспағанда, комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер өндіріп алмайды.
18. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі Қаржы агентіне төлейтін кепілдік құны кепілдік беру сомасының 20 %-ын құрайды. Кәсіпкер Қаржы агентіне төлейтін кепілдік беру құны кепілдік беру сомасының 1 %-ын құрайды. Бұл ретте Қаржы агенті алынған қаражатты өз қалауы бойынша әртүрлі қаржы құралдарына орналастыра алады.
Қаржы агентінің берілген кепілдіктің бастапқы мөлшерін азайтуға құқығы жоқ.
19. Банк/Даму Банкі тарапынан Қаржы агентінің кепілдігі бойынша берілген кредиттер көлемінің 8 (сегіз)%-нан жоғары шектен Қаржы агентіне қойылған талаптардың көлемі асқан кезде одан әрі кепілдік беру тоқтатылады. Бұл ретте Банк/Даму Банкі Қаржы агентіне қойылған талаптар бойынша Банкке/Даму Банкіне Қаржы агенті төлеген қаражат сомасының 0,5%-ы мөлшерінде комиссия төлейді.
4. Кепілдіктер беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара
іс-қимыл жасау тәртібі
20. Кәсіпкер Банкке/Даму Банкіне кредит алуға өтінішпен жүгінеді.
21. Банк/Даму Банкінің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес Банк/Даму Банкі Кәсіпкердің өтінішін дербес қарайды, ол берген құжаттарды, Кәсіпкердің қаржылық жағдайын талдайды, Кәсіпкер ұсынған кепілдік мүлкін бағалау туралы қорытындының негізінде Кәсіпкерді қамтамасыз етудің кепілдік құнына бағалау жүргізеді және Жобаны Қаржы агентінің ішінара кепілдігі бойынша кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін Банктің/Даму Банкінің ішкі кредит саясатын іске асыратын Жұмыс органының қарауына шығарады.

2) максимальный размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита, при этом Предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту в размере не менее 50 % от суммы кредита (имущество, поступающее в залог в будущем при расчете не учитывается).
По кредитам свыше 750 млн. тенге Финансовый агент вправе привлечь независимые экспертные организации для проведения экспертизы Проекта.
14. Предприниматель должен обеспечить участие в реализации Проекта собственных денежных средств на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации Проекта, либо участие в реализации Проекта собственным движимым/недвижимым имуществом (в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемое в Обеспечение) на уровне не ниже 20 % от общей стоимости реализации Проекта.
15. Срок предоставления гарантии - не может превышать 5 (пяти) лет.
16. Предприниматель оплачивает Финансовому агенту 1 % от суммы гарантии до подписания договора гарантии.
17. Гарантирование может осуществляться только по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 % годовых. Ставка вознаграждения Банка Развития по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше 13 % годовых. При этом Банк/Банк Развития не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми Предпринимателем,
2) взимаемых по причине нарушения Предпринимателем обязательств по кредиту.
18. Стоимость гарантии, которую оплачивает Координатор Программы на местном уровне Финансовому агенту, составляет 20 % от суммы гарантии. Стоимость гарантии, которую оплачивает Предприниматель Финансовому агенту, составляет 1 % от суммы гарантии. При этом Финансовый агент вправе по своему усмотрению разместить полученные средства в различные финансовые инструменты.
Финансовый агент не вправе уменьшать первоначальный размер выданной гарантии.
19. При превышении объема, предъявленных требований к Финансовому агенту со стороны Банка/Банка Развития, порога свыше
8 (восьми) % от объема выданных кредитов под гарантию Финансового агента, дальнейшая выдача гарантий приостанавливается. При этом Банк/Банк Развития оплачивает Финансовому агенту комиссию в размере
0,5 % от суммы выплаченных Финансовым агентом средств Банку/Банку Развития по выставленному требованию.
4. Порядок взаимодействия участников Программы
для предоставления гарантии
20. Предприниматель обращается в Банк/Банк Развития с заявлением на получение кредита.
21. Банк/Банк Развития самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами Банка/Банка Развития, рассматривает заявление Предпринимателя, анализирует представленные им документы, финансовое состояние Предпринимателя, на основе представленного Предпринимателем заключения об оценке залогового имущества проводит оценку залоговой стоимости обеспечения Предпринимателя и выносит Проект на рассмотрение Рабочего органа, реализующего внутреннюю кредитную политику Банка/Банка Развития для принятия решения о возможности предоставления кредита под частичную гарантию Финансового агента.

22. Оң шешім қабылданған жағдайда Банк/Даму Банкі 5 (бес) жұмыс күні ішінде кепілдік беру туралы шешім қабылдау үшін қажетті құжаттарды Қаржы агентіне жолдайды.
23. Қаржы агенті Банктен/Даму Банкінен құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде 60 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша және 15 (он бес) жұмыс күні ішінде 60-тан 750 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша алынған құжаттарды қарайды және жобаны кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін Қаржы агентінің уәкілетті органының қарауына шығарады. 750 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша Қаржы агенті алынған құжаттарды қарайды және тәуелсіз сарапшы ұйымдардың қорытындыларын алғаннан кейін 15 жұмыс күні ішінде Жобаны сараптамадан өткізу үшін Қаржы агенті тәуелсіз сарапшылар ұйымдарын тартқан жағдайда Банкте/Даму Банкінен құжаттарды алғаннан кейін 15 жұмыс күні ішінде кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін Қаржы агентінің уәкілетті органының қарауына шығарады.
Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған және/немесе қосымша ақпарат беру қажет болған жағдайда анықталған ескертулерді және/немесе ақпарат беру туралы сұранысты Қаржы агенті 5 (бес) жұмыс күні ішінде жою және/немесе ақпарат ұсыну үшін Банкке/Даму Банкіне жолдайды. Бұл ретте Қаржы агенті үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі қайтадан жаңартылады.
24. Қаржы агенті кепілдік беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда Қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне Қаржы агентінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатты жібереді.
25. Банк/Даму Банкі Қаржы агентінен оң шешімі бар хатты алғаннан кейін Банк/Даму Банкі Кәсіпкерге кепілдіктің қажетті сомасын есептеуді көрсете отырып, жасалатын кредит шарты туралы тиісті хат жолдайды.
26. Кәсіпкер Банк/Даму Банкінен хатты алғаннан кейін Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне мынадай құжаттарды қоса бере отырып, өтінішпен жүгінеді:
1) Кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (Кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
2) лицензия - егер қызмет түрі лицензияланатын болса (Кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
3) жарғы, құрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай құжаты талап етілмейді). Акционерлік қоғаммен шарт жасасқан кезде қосымша акциялар эмиссиясының проспектісі және акционерлер тізілімінен үзінді (Кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі) ұсынылады;

22. В случае принятия положительного решения, Банк/Банк Развития в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет Финансовому агенту необходимые документы для принятия решения о предоставлении гарантии.
23. Финансовый агент после получения документов от Банка/Банка Развития в течение 5 (пяти) рабочих дней по кредитам до 60 млн. тенге и 15 (пятнадцати) рабочих дней по кредитам от 60 до 750 млн. тенге рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа Финансового агента для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии. По кредитам свыше 750,0 млн. тенге Финансовый агент рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа Финансового агента для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии, в течение 15 рабочих дней после получения документов от Банка/Банка Развития, в случае привлечения Финансовым агентом независимых экспертных организаций для проведения экспертизы Проекта, в течение 15 рабочих дней после получения заключений независимых экспертных организаций.
В случаях наличия замечаний к представленным документам и/или необходимости представления дополнительной информации, выявленные замечания и/или запрос о представлении информации, Финансовым агентом направляются Банку/Банку Развития для устранения и/или предоставления информации в течение 5 (пяти) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для Финансового агента, возобновляется.
24. В случае принятия Финансовым агентом положительного решения о предоставлении гарантии, Финансовый агент направляет в Банк/Банк Развития письмо с положительным решением Финансового агента о возможности гарантирования.
25. После получения письма Банком/Банком Развития с положительным решением Финансового агента Банк/Банк Развития представляет Предпринимателю соответствующее письмо об условиях заключаемого кредита с указанием расчета необходимой суммы гарантии.
26. После получения письма от Банка/Банка Развития, Предприниматель обращается к Координатору Программы на местном уровне с заявлением, к которому прилагает следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации Предпринимателя (копия, заверенная печатью /подписью Предпринимателя);
2) лицензию - если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью /подписью Предпринимателя);
3) устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не нужен). При заключении договора с акционерным обществом дополнительно представляется проспект эмиссии акций и выписка из реестра акционеров (копия, заверенная печатью/подписью Предпринимателя);

4) өтініш берілетін күнге дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей берілген салық комитетінен бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы/бары туралы анықтама;
5) Кәсіпкердің соңғы қаржы жылындағы салық декларациясының көшірмесін қоса, қаржы есептері және/немесе оның басшысы растаған WEB-сайттарда орналастырылған дебиторлық және кредиторлық берешегі (оның ішінде берешектің сомасы, пайда болған күні және тауарлар мен қызметтердің атауы) таратып жазылған қаржы жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін ақпарат;
6) Банктің/Даму Банкінің кепілдік беру сомасының есебімен бірге Кәсіпкерге кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хат;
7) Қаржы агентінің Кәсіпкерге кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатының көшірмесі (Банктің/Даму Банкінің мөрімен куәландырылған);
8) Жобаны іске асырудың болжамды мерзімдерін, шарттарын қамтитын Кәсіпкердің Жобасын іске асырудың бизнес-жоспары.
27. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі Кәсіпкерден өтінішті алғаннан кейін мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) өтінішпен қоса берілген міндетті құжаттардың толықтығын тексеру, құжаттар пакеті толық тапсырылмаса немесе белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар тапсырылған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі тапсырылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, тапсырылған құжаттарды пысықтау үшін Кәсіпкерге қайтарып береді;
2) Жобаны алдын ала қарау және Жоба бойынша ӨҮК үшін ұсынымдар тұжырымдау;
3) ұсыныстар, ӨҮК отырыстарының күн тәртібін қалыптастыру, оларды өткізу күнін, уақытын және орнын айқындау, бұл туралы ӨҮК-нің барлық мүшелерін хабардар етеді. ӨҮК отырысы Жобалардың қалыптасу шамасына қарай ай сайын өткізіледі;
4) Кәсіпкердің басқа да мемлекеттік бағдарламаға қатысуын, Мемлекеттік даму институттары арқылы өзге де мемлекеттік қолдау шараларын пайдалануын тексеру;
5) толық кұжаттар пакетін қоса бере отырып, ӨҮК-ді қарау үшін Кәсіпкер Жобаларының тізімін қарауға жолдау.
28. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі барлық құжаттар мен ақпаратты алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Кәсіпкердің материалдарын ӨҮК-нің қарауына шығарады.
29. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) Кәсіпкердің және ол іске асыратын жобалардың Бағдарламаның өлшемдеріне және жергілікті даму бағдарламаларына сәйкестігін тексереді;
2) Кәсіпкерлердің экономиканың өңір үшін басым секторларында іске асырылатын Жобаларын, сондай-ақ Кәсіпкердің өтінішінде көрсетілген ақпаратты қарайды, өтінішпен бірге ұсынылған әрбір Кәсіпкер бойынша құжаттар пакетін зерттейді;

4) справку с налогового комитета об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за 30 календарных дней до даты обращения;
5) копию финансовых отчетов Предпринимателя за последний финансовый год с приложением копии налоговой декларации и/или размещенную на WEB-сайтах информацию, позволяющую сделать анализ о финансовом состоянии, с расшифровками дебиторской и кредиторской задолженности (в т.ч. суммы, даты возникновения задолженности и наименование товаров и услуг), заверенные его руководителями;
6) письмо Банка/Банка Развития с положительным решением о возможности кредитования Предпринимателя с расчетом суммы гарантии;
7) копию письма Финансового агента с положительным решением о возможности гарантирования Предпринимателя (заверенная печатью Банка/Банка Развития);
8) бизнес-план реализации Проекта Предпринимателя, содержащий прогнозные сроки, условия реализации Проекта.
27. Координатор Программы на местном уровне после получения заявления от Предпринимателя осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку полноты представляемых совместно с заявлением обязательных документов, в случае представления не полного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Координатор Программы на местном уровне возвращает Предпринимателю представленные документы, с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки;
2) предварительное рассмотрение Проекта и выработку рекомендаций для РКС по Проекту;
3) формирование предложений, повестки дня, определение даты, времени и места проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС. Заседание РКС проводится ежемесячно по мере формирования Проектов;
4) проверку участия Предпринимателя в других государственных программах, использования иных мер государственной поддержки через Государственные институты развития;
5) вносит на рассмотрение список Проектов Предпринимателей для рассмотрения РКС с приложением полного пакета документов.
28. Координатор Программы на местном уровне в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения всех документов и информации выносит материалы Предпринимателя на рассмотрение РКС.
29. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку соответствия Предпринимателей и их Проектов критериям Программы и местным программам развития;
2) рассматривает Проекты Предпринимателей, реализуемые в приоритетных для региона секторах экономики, а также информацию, указанную в заявлении Предпринимателя, изучает пакет документов по каждому Предпринимателю, предоставленных совместно с заявлением;

3) Кәсіпкердің жобасы мен ұсынылған құжаттарды ӨҮК мүшелерінің арасында талқылайды;
4) Кәсіпкерлер Жобаларын қарау нәтижелері бойынша Кәсіпкер кредиті жөнінде кепілдік ұсыну мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, бұл хаттамамен ресімделеді, бұл ретте, хаттамада жекелеген Кәсіпкерлердің Бағдарламаға қатысудан бас тарту себептері міндетті түрде көрсетілуі тиіс.
30. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі ӨҮК мәжілісінен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) ӨҮК хаттамасын Банкке/Даму Банкіне және Қаржы агентіне;
2) Жобаны ӨҮК-де қарау нәтижелері туралы Кәсіпкерге жазбаша хабарлама жібереді.
31. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісінен Кәсіпкердің кредитіне ішінара кепілдік беруге келісу туралы ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін Қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне алдын ала кепілдік беру хатын жібереді.
32. ӨҮК-мен келісілмеген жобалардан бас тартылады.
33. Алдын ала кепілдік беру хатын алғаннан кейін Банк/Даму Банкі және Кәсіпкер Банктік қарыз алу шартын, кепілдік(тер) шартын(тарын) жасасады, көшірмелерін Қаржы агентіне жібереді. Алдын ала кепілдік беру хатын алғаннан кейін соманың 30 %-на дейін ішінара кредит беру Банктің/Даму Банкінің қарауына беріледі.
34. Банктік қарыз алу шартының, кепілдік(тер) шартының(тарының) көшірмелерін алғаннан кейін Қаржы агенті Кепілдік беру шартының жобасын ресімдейді және қол қояды, оны Банкке/Даму Банкіне жібереді. Кепілдік беру шартына қол қойғанға дейін Кәсіпкер Қаржы агентінің ағымдағы шотына кепілдікке ақы төлеу қаражатын аударуды жүзеге асырады.
35. Банк/Даму Банкі Кепілдік беру шартына қол қояды, оған Кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған Кепілдік беру шартын Қаржы агентіне жібереді.
36. Банк/Даму Банкі Қаржы агентінен қол қойылған Кепілдік беру шартын алғаннан кейін Кәсіпкерге нақты түрде кредит беруді жүзеге асырады.
37. Кепілдік беру шартын жасасқаннан кейін Қаржы агенті тиісті хабарламаны Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне жібереді.
38. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі Қаржы агентінен Кепілдік беру шартын жасасу туралы хатты алған сәттен бастап кепілдік беру ақысы бойынша қаражатты Қаржы агентінің ағымдағы шотына аударуды жүзеге асырады.
5. Бағдарламаның мониторингі
39. Бағдарламаны іске асыру мониторингін Қаржы агенті жүзеге
асырады, оның функцияларына мыналар жатады:
1) Банк/Даму Банкі және/немесе Кәсіпкер ұсынған деректер мен құжаттар негізінде Кепілдік беру шартын жасасқан Кәсіпкердің кредитті мақсатты пайдалануының мониторингі;

3) проводит обсуждение между членами РКС Проекта Предпринимателя и представленных документов;
4) по результатам рассмотрения Проектов Предпринимателей принимает решение о возможности/невозможности предоставления гарантии по кредиту Предпринимателя, которое оформляется протоколом, при этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения отдельных Предпринимателей от участия в Программе.
30. Координатор Программы на местном уровне в течение 2 (двух) рабочих дней после заседания РКС направляет:
1) протокол РКС Банку/Банку Развития и Финансовому агенту;
2) письменное уведомление Предпринимателю о результатах рассмотрения Проекта на РКС.
31. После получения протокола РКС о согласовании частичного гарантирования кредита предпринимателя от Координатора Программы на местном уровне Финансовый агент направляет предварительное гарантийное письмо в Банк/Банк Развития.
32. Проекты, не согласованные с РКС, отклоняются.
33. После получения предварительного гарантийного письма Банк/Банк Развития и Предприниматель заключают Договор банковского займа, договор (-ы) залога (-ов), копии которых направляют Финансовому агенту. После получения предварительного гарантийного письма на усмотрение Банка/Банка Развития допускается частичная выдача до 30 % от суммы кредита.
34. После получения копии Договора банковского займа, договора (-ов) залога (-ов) Финансовый агент оформляет и подписывает проект Договора гарантии, который направляет Банку/Банку Развития. До подписания Договора гарантии Предприниматель осуществляет перечисление средств по оплате гарантии на текущий счет Финансового агента.
35. Банк/Банк Развития подписывает Договор гарантии, обеспечивает его подписание Предпринимателем и направляет подписанный Договор гарантии Финансовому агенту.
36. Банк/Банк Развития после получения от Финансового агента подписанного Договора гарантии осуществляет фактическую выдачу кредита Предпринимателю.
37. После заключения Договора гарантии Финансовый агент направляет соответствующее уведомление Координатору Программы на местном уровне.
38. Координатор Программы на местном уровне с момента получения письма от Финансового агента о заключении Договора гарантии, осуществляет перечисление средств по оплате гарантии на текущий счет Финансового агента.
5. Мониторинг Программы
39. Мониторинг реализации Программы осуществляется Финансовым агентом, к функциям которого относятся:
1) мониторинг целевого использования кредита Предпринимателем, с которым заключен Договор гарантии, на основании данных и документов, представляемых Банком/Банком Развития и/или Предпринимателем;

2) Банк/Даму Банкі ұсынған деректер негізінде Кәсіпкердің төлем тәртібінің мониторингі;
3) Кәсіпкердің бизнес-жоспарды іске асыруының (Жобаны іске асыруының) мониторингі;
4) Банк/Даму Банкі ұсынған деректер негізінде Банктік қарыз шарты бойынша Кәсіпкердің кепілдік берілген кредитті мерзімінен бұрын өтеуінің мониторингі.
40. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін Қаржы агенті Кәсіпкер мен Банктен/Даму Банкінен барлық қажетті құжаттар мен ақпаратты, оның ішінде, коммерциялық және банктік құпияларды қамтитын ақпаратты сұратуға, Жоба іске асырылып жатқан жерге барып оның іске асырылуына мониторинг жүргізуге құқылы.
41. Мониторингтің тәртібі мен мерзімдері, сондай-ақ есептілік нысандары Ынтымақтастық туралы келісімде көзделеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 541 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 10 маусымдағы
№ 556 қаулысына
2-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының бірінші бағытын
іске асыру шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші
деңгейдегі банктердің кредиттеріне кепілдік беру жөніндегі
ынтымақтастық туралы үлгі келісім
Осы "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттеріне кепілдік беру жөніндегі ынтымақтастық туралы келісім (бұдан әрі - Келісім) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы" (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысын іске асыру үшін уәкілетті орган, қаржы агенті, жергілікті атқарушы орган жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мақсаттарын басшылыққа ала отырып, бірлесіп "Тараптар", ал әрбірі жеке "Тарап" деп немесе жоғарыда көрсетілгендей аталатындар арасында төмендегілер туралы жасалды:
1. Терминдер мен қысқартулар
ҮИИДМБ
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама;
ЭҚЖЖ
Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) сәйкес экономиканың басым секторлары;
Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі
"жалғыз терезе" қағидаты бойынша жергілікті жерлерде Бағдарламаны іске асыруға жауапты облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің шешімімен айқындалатын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
Банктік қарыз шарты
шарттары бойынша Банк ЖКС-ге кредит беретін Банк пен ЖКС арасында жасалатын жазбаша келісім;
ЖКС
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген және өз қызметін ЭҚЖЖ-де көзделген экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектісі;
Жоба
ЖКС Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін табыс алуға бағытталған бастамашылық қызмет ретінде бизнестің әртүрлі бағыттарында жүзеге асыратын іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы;
Кредит
Банк Банктік қарыз шарты негізінде жеделділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілгендік және мақсатты пайдалану шарттары негізінде ЖКС-ге беретін ақша қаражатының сомасы;
Банктің ішкі кредит саясатын іске асыратын жұмыс органы
кредит беруді басқаруға жауапты және Банктің ішкі кредит саясатының ұйымдастырылуы мен іске асырылуын, Банктегі кредит процесінің кредит саясатына сәйкестігін қамтамасыз ететін негізгі органы болып табылатын Банктің тұрақты жұмыс істейтін алқалы жұмыс органы;
Өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі- ӨҮК)
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері басқаратын, жергілікті атқарушы органдардың, Банктердің, бизнес-қоғамдастықтардың өкілдері және тәуелсіз сарапшылар қатысатын консультациялық-кеңесші орган;
Кепілдік беру ережесі
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының "Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау" бірінші бағытын іске асыру шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша кепілдік беру ережесі;
Кепілдік беру
ЖКС-нің кредиті бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде Бағдарламада, Кепілдік беру қағидалары мен Кепілдік беру шартында айқындалған талаптарда Қаржы агентінің ішінара кепілдік беруі түріндегі мемлекеттік қолдау нысаны;
Кепілдік беру шарты
Банк, ЖКС және Қаржы агенті арасында кепілдік беру туралы жасалатын жазбаша келісім;
Бірінші бағыт
жаңа бизнес-бастамаларды қолдау - ЭҚЖЖ және ҮИИДМБ басымдықтарына сәйкес Жобаларды экономиканың шикізат емес секторларында іске асыру кезінде мемлекеттік қолдау көрсетуді көздейді;
Тұрақтандырушы немесе дағдарысқа қарсы бағдарламалар
дағдарысқа қарсы бағдарламалар мен іс-шараларды орындау шеңберінде іске асырылатын мемлекеттік бағдарламалар мен іс-шаралар.

2) мониторинг платежной дисциплины Предпринимателя на основании данных представляемых Банком/Банком Развития;
3) мониторинг реализации бизнес-плана (реализации Проекта) Предпринимателем;
4) мониторинг досрочного погашения гарантируемого кредита Предпринимателя по Договору банковского займа на основании данных, представляемых Банком/Банком Развития.
40. Для осуществления функций мониторинга Финансовый агент вправе запрашивать у Предпринимателя и Банка/Банка Развития все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, осуществлять мониторинг реализации Проекта с выездом на место.
41. Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности предусматриваются Соглашением о сотрудничестве.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 541
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 июня 2010 года № 556
Типовое соглашение
о сотрудничестве по гарантированию
кредитов банков второго уровня субъектам частного
предпринимательства в рамках реализации первого направления Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
Настоящее Соглашение о сотрудничестве по гарантированию кредитов банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках реализации первого направления Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» (далее - Соглашение) заключено между уполномоченным органом, финансовым агентом, местным исполнительным органом, совместно именуемые «Стороны», а каждый в отдельности «Сторона», либо как указано выше, руководствуясь целями поддержки субъектов частного предпринимательства для реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 «Об утверждении Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» (далее - Программа) о нижеследующем:
1. Термины и сокращения
ГПФИИР       Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию Республики
Казахстан на 2010 - 2014 годы, утвержденная Указом
Президента Республики Казахстан от 19 марта
2010 года № 958;
ОКЭД         приоритетные сектора экономики в соответствии с
общим классификатором видов экономической
деятельности (далее - ОКЭД), утвержденным приказом
председателя Комитета по техническому
регулированию и метрологии Министерства индустрии
и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007
года № 683-од согласно приложению 1 к Программе;
Координатор  определяемое решениями акимов областей, городов
Программы    Астаны и Алматы структурное подразделение местного
на местном   исполнительного органа, ответственное за
уровне       реализацию Программы на местах по принципу «одного
окна»;
Договор      письменное соглашение, заключаемое между Банком и
банковского  СЧП, по условиям которого Банк предоставляет
займа        кредит СЧП;
СЧП          субъект частного предпринимательства,
зарегистрированный в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
осуществляющий свою деятельность в приоритетных
секторах экономики, предусмотренных в ОКЭД;
Проект       совокупность действий и мероприятий в различных
направлениях бизнеса, осуществляемых СЧП в
качестве инициативной деятельности, направленной
на получение дохода, не противоречащей
законодательству Республики Казахстан;
Кредит       сумма денежных средств, предоставляемая Банком СЧП
на основании Договора банковского займа на
условиях срочности, платности, возвратности,
обеспеченности, и целевого использования;
Рабочий      постоянно действующий коллегиальный рабочий орган
орган,       Банка, который отвечает за управление
реализующий  кредитованием и является основным органом Банка,
внутреннюю   обеспечивающим организацию и реализацию внутренней
кредитную    кредитной политики Банка, соответствие кредитного
политику     процесса в Банке кредитной политике;
Банка
Региональный консультативно-совещательный орган, возглавляемый
координаци-  акимами областей, городов Астаны и Алматы, с
онный совет  участием представителей местных исполнительных
(далее - РКС)органов, Банков, бизнес-сообществ и независимых
экспертов;
Правила      правила гарантирования по кредитам банков второго
гарантирова- уровня субъектам частного предпринимательства в
ния          рамках первого направления «Поддержка новых
бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта
бизнеса 2020»;
Гарантирова- форма государственной поддержки в виде
ние          предоставления Финансовым агентом частичной
гарантии в качестве обеспечения исполнения
обязательств по кредиту СЧП на условиях,
определяемых Программой, Правилами гарантирования
и Договором гарантии;
Договор      письменное соглашение, заключаемое между Банком,
гарантии     СЧП и Финансовым агентом о предоставлении
гарантии;
Первое       поддержка новых бизнес-инициатив - предусматривает
направление  оказание государственной поддержки при реализации
Проектов в несырьевых секторах экономики в
соответствии с ОКЭД и приоритетами ГПФИИР;
Стабилиза-   государственные программы и мероприятия,
ционные или  реализуемые в рамках исполнения антикризисных
антикризис-  программ и мероприятий.
ные
программы

2. Келісім нысаны
1. Уәкілетті орган Бағдарламаны бірінші бағыт бойынша іске асыру мақсатында әрбір облыс, астана, республикалық маңызы бар қала үшін өңірдің халық санына барабар есептелетін қаржыландырудың жалпы лимитін айқындайды.
2. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі қаржыландырудың жалпы лимитін Бағдарламаны іске асырудың бірінші бағыты бойынша мемлекеттік қолдау нысандары бойынша бөледі және Уәкілетті органмен келіседі.
Келіскеннен кейін Уәкілетті орган жергілікті бюджетке нысаналы трансфертті жүзеге асырады.
3. Осы Келісімге сәйкес Қаржы агенті осы Келісімде көзделген тәртіппен және шарттарда ӨҮК бекіткен, Банк пен Қаржы агенті мақұлдаған және Уәкілетті орган келіскен ЖКС-нің экономиканың басым секторларындағы Жобалары бойынша ЖКС-нің Банк алдындағы кредиттеріне Кепілдік беруді жүзеге асырады.
4. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі ЭҚЖЖ-да көзделген секторлар шеңберінде өңір мүдделерін есепке ала отырып, Уәкілетті органмен келісілетін басымдықтарды айқындайды және жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында және өзінің ресми веб-сайтында жариялайды.
5. Бағдарлама шеңберінде Кепілдік беру республикалық бюджеттің ақша қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3. Кепілдік беру шарттары
1. Кепілдік беру шарттары "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының "Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау" бірінші бағытының шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша кепілдік беру ережесінде айқындалады.
4. Тараптардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
1. ЖКС кредит алу үшін өтінішпен Банкке жүгінеді.
2. Банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімдерге сәйкес Банк ЖКС-нің өтінішін дербес қарайды, ұсынған құжаттарды, ЖКС-нің қаржылық жағдайын талдайды, кепілдік мүлікті бағалау туралы ЖКС берген қорытынды негізінде ЖКС қамтамасыз етудің кепілдік құнына бағалау жүргізеді және Жобаны Қаржы агентінің ішінара кепілдігі бойынша кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін Банктің ішкі кредит саясатын іске асыратын Жұмыс органының қарауына енгізеді.
3. Оң шешім қабылданған жағдайда Банк осы Келісімге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 5 (бес) жұмыс күні ішінде кепілдік беру туралы шешім қабылдау үшін Қаржы агентіне қажетті құжаттарды жолдайды.

2. Предмет Соглашения
1. Уполномоченный орган в целях реализации Программы по первому направлению определяет общий лимит финансирования для каждой области, столицы, города республиканского значения, который рассчитывается пропорционально численности населения региона.
2. Координатор Программы на местном уровне распределяет общий лимит финансирования по формам государственной поддержки по первому направлению реализации Программы и согласовывает с Уполномоченным органом.
После согласования Уполномоченный орган осуществляет целевой трансферт в местный бюджет.
3. В соответствии с настоящим Соглашением Финансовый агент осуществляет Гарантирование кредитов СЧП перед Банком, по Проектам СЧП в приоритетных секторах экономики, утвержденным РКС, одобренным Банком и Финансовым агентом и согласованным Уполномоченным органом в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Соглашением.
4. Координатор Программы на местном уровне в рамках предусмотренных секторов ОКЭД определяет приоритеты с учетом интересов региона, которые согласовывает с Уполномоченным органом и опубликовывает в местных средствах массовой информации и на собственном официальном вэб-сайте.
5. Гарантирование в рамках Программы осуществляется за счет денежных средств республиканского бюджета.
3. Условия Гарантирования
Условия гарантирования определяются Правилами гарантирования по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 «О некоторых мерах по реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».
4. Порядок взаимодействия Сторон
1. СЧП обращается в Банк с заявлением на получение кредита.
2. Банк самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами Банка, рассматривает заявление СЧП, анализирует представленные им документы, финансовое состояние СЧП, на основе представленного СЧП заключения об оценке залогового имущества, проводит оценку залоговой стоимости обеспечения СЧП и выносит Проект на рассмотрение Рабочего органа, реализующего внутреннюю кредитную политику Банка для принятия решения о возможности предоставления кредита под частичную гарантию Финансового агента.
3. В случае принятия положительного решения, Банк в течение
5 (пяти) рабочих дней направляет Финансовому агенту необходимые документы по форме согласно приложению 4 к настоящему Соглашению для принятия решения о предоставлении гарантии.

4. Қаржы агенті Банктен құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде 60 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша және 15 (он бес) жұмыс күні ішінде 60 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша алынған құжаттарды қарайды және жобаны кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін Қаржы агентінің уәкілетті органының қарауына шығарады. 750 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша Қаржы агенті алынған құжаттарды қарайды және тәуелсіз сарапшы ұйымдардың қорытындыларын алғаннан кейін 15 жұмыс күні ішінде жобаны кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін Қаржы агентінің уәкілетті органының қарауына шығарады.
Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған және/немесе қосымша ақпарат беру қажет болған жағдайда анықталған ескертулерді және/немесе ақпарат беру туралы сұранысты Қаржы агенті 5 (бес) жұмыс күні ішінде жою және/немесе ақпарат ұсыну үшін Банкке жолдайды. Бұл ретте Қаржы агенті үшін жоғарыда аталған құжаттарды қарау мерзімі қайтадан жаңартылады.
Қаржы агенті кепілдік беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда Қаржы агенті Банкке Қаржы агентінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатты жібереді.
4. Банк Қаржы агентінің оң шешімі бар хатын алғаннан кейін ЖКС-ға осы Келісімге 1-қосымшаға сәйкес кепілдік берудің қажетті сомасы есебін көрсете отырып, жасалатын кредит шарттары туралы тиісті хатты жолдайды.
5. ЖКС Банктен хат алғаннан кейін Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне осы Келісімге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төмендегі құжаттарды қоса беріп өтінішпен жүгінеді:
Құжаттың атауы
1.
ЖКС-ні мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (ЖКС-нің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі).
2.
Лицензия - егер қызмет түрі лицензияланатын болса (ЖКС-нің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі).
3.
Жарғы, құрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай шарты қажет емес). Акционерлік қоғамдар акциялар эмиссиясының проспектісін және акционерлер тізілімінен үзінді көшірмені (ЖКС-нің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі) береді.
4.
Өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей берілген салық органынан салық берешегінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы/бары туралы анықтама.
5.
Басшылары растаған ЖКС-нің салық декларациясының көшірмесі қоса берілген соңғы қаржы жылындағы қаржылық есебінің көшірмесі және/немесе WEB-сайттарға орналастырылған дебиторлық және кредиторлық берешегі (оның ішінде берешектің сомасы, пайда болған күні және тауарлар мен қызметтердің атауы) таратып жазылған қаржы жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін ақпарат.
6.
Жобаны іске асырудың болжамды мерзімін, талаптары мен Қағидаларын қамтитын ЖКС Жобасын іске асырудың бизнес-жоспары (ЖКС мөрімен және қолымен расталған түпнұсқа/көшірме).
7.
Банктің кепілдік сомасы есебімен бірге ЖКС-ке кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты (түпнұсқа).
8.
Қаржы агентінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты (Банктің мөрімен расталған көшірме)

4. Финансовый агент после получения документов от Банка в течение 5 (пяти) рабочих дней по кредитам до 60 млн. тенге и 15 (пятнадцати) рабочих дней по кредитам свыше 60 млн. тенге рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа Финансового агента для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии. По кредитам свыше 750,0 млн. тенге Финансовый агент рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа Финансового агента для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии, в течение 15 рабочих дней после получения заключений независимых экспертных организаций.
В случае наличия замечаний к представленным документам и/или необходимости представления дополнительной информации, выявленные замечания и/или запрос о представлении информации Финансовым агентом направляются Банку для устранения и/или представления информации в течение 5 (пяти) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для Финансового агента, возобновляется.
В случае принятия Финансовым агентом положительного решения о предоставлении гарантии, Финансовый агент направляет в Банк письмо с положительным решением Финансового агента о возможности гарантирования.
4. После получения Банком письма с положительным решением Финансового агента Банк представляет СЧП соответствующее письмо об условиях, заключаемого кредита с указанием расчета необходимой суммы гарантии в соответствии с приложением 1 к настоящему Соглашению.
5. После получения письма от Банка СЧП обращается к Координатору Программы на местном уровне с заявлением по форме, согласно приложению 2 к настоящему Соглашению, к которому прилагает следующие документы:
Наименование документа
1.
Свидетельство о государственной регистрации СЧП (копия, заверенная печатью/
подписью СЧП).
2.
Лицензию - если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью/подписью
СЧП).
3.
Устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор
не нужен). Акционерные общества представляют проспект эмиссии акций и выписку из
реестра акционеров (копия, заверенная печатью/подписью СЧП).
4.
Справку с налогового органа об отсутствии/наличии налоговой задолженности и
задолженности по другим обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за
30 календарных дней до даты обращения.
5.
Копию финансовых отчетов СЧП за последний финансовый год с приложением копии
налоговой декларации и/или размещенную на WEB-сайтах информацию, позволяющую
сделать анализ о финансовом состоянии, с расшифровками дебиторской и кредиторской
задолженности (в т.ч. суммы, даты возникновения задолженности и наименование
товаров и услуг), заверенные его руководителями
6.
Бизнес-план реализации Проекта СЧП, содержащий прогнозные сроки, условия и Правила
реализации Проекта (оригинал/копия, заверенная печатью и подписью СЧП)
7.
письмо Банка с положительным решением о возможности кредитования СЧП с расчетом
суммы гарантии (оригинал)
8.
Письмо Финансового агента с положительным решением о предоставлении гарантии
(копия, заверенная печатью Банка)

6. ЖКС-ден өтінішті алғаннан кейін Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) өтінішпен қоса берілген міндетті құжаттардың толықтығын тексеру, құжаттар пакеті толық тапсырылмаған немесе ұсынылған құжаттар белгіленген нысандарға сәйкес келмеген жағдайда Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ЖКС-ге өтініштерді пысықтау үшін қайтаруға құқылы;
2) Жобаны алдын ала қарау және ӨҮК үшін Жоба бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) ұсыныстарды, күн тәртібін қалыптастыру, ЖКС отырыстарының өтетін күнін, уақытын және өтетін орнын айқындау, бұл туралы барлық ЖКС мүшелерін хабардар етеді. ЖКС отырысы Жобалардың қалыптастырылуына орай өткізіледі;
4) ЖКС-нің басқа да мемлекеттік бағдарламаларға қатысуын, мемлекеттік даму институттары арқылы мемлекеттік қолдаудың өзге де шараларын пайдалануын тексеру;
5) құжаттардың толық пакетін бере отырып, осы Келісімге 3-қосымшаға сәйкес нысанда ЖКС жобаларының тізімін ӨҮК-нің қарауы үшін енгізу.
7. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі барлық қажетті құжаттарды және ақпаратты алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЖКС материалдарын ӨҮК-нің қарауына береді.
8. Өткізілетін отырыс шеңберінде ӨҮК мыналарды жүзеге асырады:
1) ЖКС-нің және оның Жобаларының Бағдарламаның өлшемдеріне және жергілікті даму бағдарламаларына сәйкестігін тексеру;
2) ЖКС-нің өңір экономикасы үшін басым секторларында іске асырылатын жобаларын, сондай-ақ ЖКС-нің өтінішінде көрсетілген ақпаратты қарайды, әрбір ЖКС бойынша өтінішпен бірге берілген құжаттар пакетін зерделейді;
3) ЖКС-нің Жобалары мен ұсынылған құжаттарды ӨҮК мүшелерінің арасында талқылау;
4) қарау нәтижесі бойынша ЖКС-нің кредиті бойынша осы Келісімге  9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделетін кепілдік беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, бұл ретте, хаттамада жекелеген ЖКС-нің Бағдарламаға қатысудан бас тарту себептері міндетті түрде көрсетілуі тиіс.
9. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
ӨҮК хаттамасын Банк пен Қаржы агентіне;
ЖКС-ге жобаларды ӨҮК-де қарау нәтижелері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
10. Жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушісінен ЖКС кредитіне ішінара кредит берумен келісу туралы ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін Қаржы агенті Банкке осы Келісімге 5-қосымшаға сәйкес нысанда алдын ала кепілдік хат жібереді.
11. ӨҮК-мен келісілмеген жобалардан бас тартылады және Кепілдік шарты жасалмайды.

6. Координатор Программы на местном уровне после получения заявления от СЧП осуществляет:
1) проверку полноты представляемых совместно с заявлением обязательных документов, в случае представления не полного пакета документов либо предоставления документов, не соответствующих установленным формам, Координатор Программы на местном уровне вправе вернуть СЧП представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки;
2) предварительное рассмотрение Проекта и выработку рекомендации для РКС по Проекту;
3) формирование предложений, повестки дня, определение даты, времени, и места проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС. Заседание РКС проводится по мере формирования Проектов;
4) проверку участия СЧП в других государственных программах, использования иных мер государственной поддержки через государственные институты развития;
5) внесение на рассмотрение списка проектов СЧП для рассмотрения РКС по форме, согласно приложению 3 к настоящему Соглашению, с приложением полного пакета документов.
7. Координатор Программы на местном уровне в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения всех документов и информации выносит материалы СЧП на рассмотрение РКС.
8. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет:
1) проверку соответствия СЧП и их Проектов критериям Программы и местным программам развития;
2) рассматривает Проекты СЧП, реализуемые в приоритетных для региона секторах экономики, а также информацию, указанную в заявлении СЧП, изучает пакет документов по каждому СЧП, предоставленных совместно с заявлением;
3) обсуждение между членами РКС Проектов СЧП и представленных документов;
4) по результатам рассмотрения Проектов СЧП принимает решение о возможности/невозможности предоставления гарантии по кредиту СЧП, которое оформляется протоколом по форме согласно приложению 9 к настоящему Соглашению, при этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения отдельных СЧП от участия в Программе.
9. Координатор Программы на местном уровне в течение 2 (двух) рабочих дней после заседания РКС направляет:
протокол РКС Банку и Финансовому агенту;
письменное уведомление СЧП о результатах рассмотрения Проекта на РКС.
10. После получения протокола РКС о согласовании частичного гарантирования кредита СЧП от Координатора Программы на местном уровне Финансовый агент направляет предварительное гарантийное письмо в Банк по форме согласно приложению 5 к настоящему Соглашению.
11. Проекты, не согласованные с РКС, отклоняются, и Договор гарантии не заключается.

12. Қаржы агентінен алдын ала кепілдік хатты алғаннан кейін Банк ЖКС-пен Банктік қарыз шартын және кепіл шартын(тарын) жасасады, олардың Банктің мөрімен расталған көшірмелерін Қаржы агентіне жібереді. Алдын ала кепілдік хатын алғаннан кейін Банкке кредит сомасынан 30%-ға дейін ішінара беруді қарауға рұқсат етіледі.
13. Осы Келісімнің 4.13-тармағында көрсетілген барлық құжаттарды алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде және ұсынылған құжаттарға ескертулер болмаған жағдайда Қаржы агенті осы Келісімге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кепілдік шартының жобасын ресімдейді және өз тарапынан қол қояды және оны Банкке жібереді.
14. Банк Кепілдік шартын алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қол қояды және ЖКС-нің қол қоюын қамтамасыз етеді.
15. Банк Кепілдік шартына қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жасалған Кепілдік шартының нұсқаларын Қаржы агентіне жібереді.
16. Банк Кепілдік шарты жасалған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ЖКС-ге іс жүзінде кредит беруді жүзеге асырады және Қаржы агентіне ЖКС-нің кредитті нақты алғанын растайтын құжаттың Банктің мөрімен расталған көшірмесін жібереді. Егер кредит ЖКС-ге қалпына келтірілетін/қалпына келтірілмейтін кредит желісі нысанында берілген жағдайда, Банк Қаржы агентіне тиісті траншты берген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей ЖКС-нің қалпына келтірілетін/қалпына келтірілмейтін кредит желісі шеңберінде әрбір траншты алғанын растайтын кұжаттың Банктің мөрімен расталған көшірмесін беруге міндетті.
17. Кепілдік шарты жасалғаннан кейін Қаржы агенті Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне тиісті жазбаша хабарлама жібереді.
18. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі Қаржы агентінен Кепілдік шартының жасалғаны туралы хатты алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде кепілдікті төлеу бойынша Қаржы агентінің ағымдағы шотына қаражат аударуды жүзеге асырады.
5. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. Уәкілетті орган:
1) әрбір облыс, астана, республикалық маңызы бар қала үшін қаржыландырудың жалпы лимитін айқындауға;
2) Қаржы агентінен және Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісінен осы Келісімнің іске асырылу барысы туралы ақпаратты сұратуға құқылы.
2. Қаржы агенті:
1) кепілдік беруден бас тартуға;
2) іске асырылатын Бағдарламаның жарнамалық науқанын жүргізуге;
3) Қаржы агентіне ЖКС-ге Бағдарламаға қатысу шарттары мен тәртібі туралы консультацияны жүзеге асыруға;
4) Тараптар үшін осы Келісімде көзделген міндеттемелердің орындалу мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;

12. После получения предварительного гарантийного письма
от Финансового агента Банк заключает с СЧП Договор банковского займа и договор (-ы) залога, копии которых, заверенные печатью Банка, направляет Финансовому агенту. После получения предварительного гарантийного письма на усмотрение Банка допускается частичная выдача до 30 % от суммы кредита.
13. В течение 3 (трех) рабочих дней после получения всех документов, указанных в пункте 4.13. настоящего Соглашения, и при отсутствии замечаний к представленным документам Финансовый агент оформляет и подписывает со своей стороны Проект Договора гарантии по форме, согласно приложению 6 к настоящему Соглашению, и направляет его в Банк.
14. Банк в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения подписывает Договор гарантии и обеспечивает его подписание СЧП.
15. Банк в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подписания Договора гарантии направляет версии заключенного Договора гарантии Финансовому агенту.
16. В срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты заключения Договора гарантии Банк осуществляет фактическую выдачу кредита СЧП и направляет Финансовому агенту заверенную печатью Банка копию документа, подтверждающего фактическое получение кредита СЧП. В случае, если кредит предоставляется СЧП в форме возобновляемой/невозобновляемой кредитной линии, Банк обязан представить Финансовому агенту заверенную печатью Банка копию документа, подтверждающего получение СЧП каждого транша в рамках возобновляемой/невозобновляемой кредитной линии, в срок не позднее
3 (трех) рабочих дней с даты выдачи соответствующего транша.
17. После заключения Договора гарантии Финансовый агент направляет соответствующее письменное уведомление Координатору Программы на местном уровне.
18. Координатор Программы на местном уровне с момента получения письма от Финансового агента о заключении Договора гарантии в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет перечисление средств по оплате гарантии на текущий счет Финансового агента.
5. Права и обязанности Сторон
1. Уполномоченный орган вправе:
1) определять общий лимит финансирования для каждой области, столицы, города республиканского значения;
2) запрашивать информацию о ходе реализации настоящего Соглашения от Финансового агента и Координатора Программы на местном уровне.
2. Финансовый агент вправе:
1) отказать в предоставлении гарантии;
2) проводить рекламную компанию реализуемой Программы;
3) осуществлять консультацию СЧП обратившихся к Финансовому агенту, об условиях и порядке участия в Программе;
4) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Соглашением, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;

5) осы Келісімнің іске асырылу, оның ішінде Банктің міндеттемелерді орындау бөлігінде мониторингті жүзеге асыруға;
6) Банктің жедел қызметіне араласпай, оның орналасқан жерінде осы Келісімнің іске асырылуын тексеруді жүзеге асыруға;
7) өзінің ресми веб-сайтында Бағдарламаның іске асырылуы туралы ақпаратты орналастыруға;
8) кепілдік беру туралы шешім қабылдау үшін ЖКС-нің кредитті мақсатқа сай пайдалануына бақылау және осы Келісімді және/немесе Банктің қарыз шартын Банк пен ЖКС-нің орындауына мониторингті жүзеге асыру Банктен қажетті толық және шынайы ақпаратты, өзге де қажетті ақпаратты алуға;
9) Қаржы агентіне Банк тарапынан қойылған талаптардың көлемі Қаржы агентінің кепілдігі бойынша берілген кредиттер көлемінің 8 (сегіз) % шегінен асқан кезде ЖКС жобаларын қарауды және кепілдіктер беру шарттарын жасауды тоқтата тұруға құқылы.
3. Қаржы агенті:
1) ЖКС Банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда кепілдікті Кепілдік шартында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде орындауы туралы Банктің талабын орындауға;
2) осы Келісімде көзделген мониторингті жүргізуге міндеттенеді.
4. Банк:
1) ЖКС Банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда Банктің кепілдікті Кепілдік шартында белгіленген тәртіп пен мерзімдерде орындауы туралы Қаржы агентіне жазбаша нысанда талап қоюға;
2) өз қалауы бойынша және өзі тәуекелге барып ЖКС-ге берілген өтініш негізінде ЖКС-ге кредит беру мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға;
3) ЖКС Жоба(лар)ны іске асыру барысына мониторингті жүзеге асыруға құқылы.
5. Банк:
1) мыналарды:
ЖКС бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
Банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді ЖКС-нің бұзуы себептері бойынша өндіріп алынатындарды қоспағанда, ЖКС үшін комиссиялар, алымдар және/немесе кредитке байланысты өзге де төлемдерді өндіріп алмауға және белгілемеуге;
2) өз филиалдарының ақпараттық тақталарында өтініштерді толтыру үлгілері және Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттардың тізбесі бар Бағдарлама туралы ақпаратты орналастыруға;
3) Банкке жүгінген ЖКС-ге Бағдарлама шарттары мен қатысу тәртібі туралы білікті консультация беруге;
4) осы Келісім бойынша өзінің құқықтары мен міндеттерін осы Келісімнің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін Уәкілетті органның және Қаржы агентінің алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаға бермеуге және қайта бермеуге міндеттенеді. Осы тармақтың қолданысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес үмітсіздер санатына көшкен қарызды қайтаруды қамтамасыз ету мақсатында Банктің үшінші тұлғаларға Банктік қарыз шарты бойынша ЖКС-ге талап ету құқықтарын беру жағдайларына таратылмайды;

5) осуществлять мониторинг реализации настоящего Соглашения, в том числе в части выполнения обязательств Банком;
6) осуществлять проверку реализации настоящего Соглашения в месте нахождения Банка без вмешательства в его оперативную деятельность;
7) размещать на своем официальном веб-сайте информацию о реализации Программы;
8) получать от Банка полную и достоверную информацию, необходимую для принятия решения о предоставлении гарантии, осуществления контроля за целевым использованием кредита СЧП и мониторинга исполнения Банком и СЧП настоящего Соглашения и/или Договора банковского займа, иную необходимую информацию;
9) приостановить рассмотрение Проектов СЧП и заключение договоров гарантий при превышении объема предъявленных требований к Финансовому агенту со стороны Банка порога свыше 8 (восьми) % от объема выданных кредитов под гарантию Финансового агента.
3. Финансовый агент обязуется:
1) в случае неисполнения СЧП обязательств по Договору банковского займа исполнить требование Банка об исполнении гарантии в порядке и сроки, установленные Договором гарантии;
2) проводить мониторинг, предусмотренный настоящим Соглашением.
4. Банк вправе:
1) в случае неисполнения СЧП обязательств по Договору банковского займа в письменной форме предъявить Финансовому агенту требование об исполнении гарантии в порядке и сроки, установленные Договором гарантии;
2) по своему усмотрению и на свой риск принимать решения по вопросам кредитования СЧП на основании поданного заявления от СЧП;
3) осуществлять мониторинг хода реализации Проекта (-ов) СЧП.
5. Банк обязуется:
1) не взимать и не устанавливать для СЧП комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные кредитом, за исключением:
связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми СЧП;
взимаемых по причине нарушения СЧП обязательств по Договору банковского займа;
2) разместить на информационных досках в своих филиалах информацию о Программе с образцами заполнения заявлений и перечнем необходимых документов для участия в Программе;
3) квалифицированно консультировать СЧП обратившихся в Банк об условиях Программы и порядке участия;
4) не передавать и не переуступать свои права и обязанности по настоящему Соглашению до окончания срока действия настоящего Соглашения третьему лицу без предварительного письменного согласия Уполномоченного органа и Финансового агента. Действие настоящего пункта не распространяется на случаи передачи прав требования Банка к СЧП по Договорам банковского займа третьим лицам с целью обеспечения возврата займа, которые перешли в категорию безнадежных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

5) Қаржы агенті талаптарды/хабарламаларды алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қаржы агентінің бірінші талабы бойынша ЖКС-тің кредитті мақсатты пайдалануын растайтын құжаттарды Қаржы агентіне беруге;
6) Қаржы агентінің бірінші талабы бойынша Қаржы агентінің талаптарын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Банктік қарыз шарты мен осы Келісімді іске асыру, сондай-ақ ЖКС-нің Қаржы агенті тарапынан кепілдік берілген кредитінің мониторингі бойынша негізгі түрде қажетті ақпаратты, оның ішінде банктік/коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты беруге;
7) Кепілдік беру шартын жасасқан ЖКС Жоба(лар)сының іске асырылу барысына мониторингті жүзеге асыруға;
8) Қаржы агентін осы Келісімге қол қойылған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде резидент-банктердегі қолда бар барлық корреспонденттік және өзге де шоттар, сондай-ақ резидент-банктерде осы Келісімге қол қойылғаннан кейін ашылған шоттар туралы - ашылған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде жазбаша хабардар етуге;
9) Банктің заңды мекенжайы, пошта және банктік деректемелері, сондай-ақ нақты мекенжайы өзгерген жағдайда мұндай өзгерістер туралы Қаржы агентіне 10 (он) күнтізбелік күн ішінде жазбаша хабарлауға. Хабарламау және/немесе уақтылы хабарламау жағдайында мүмкін болатын салдарлар үшін Банк жауапты болады;
10) Банктің қызметін жүзеге асыруға басталған шектеулер немесе тыйым салулар туралы, сондай-ақ Банк акцияларының 10 %-дан астамына қатысты меншік кұқығын біржолғы сату немесе өзгеше біржолғы көшуі және/немесе иелік ету және пайдалану құқықтарының көшуі туралы жазбаша түрде 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлауға;
11) Қаржы агентіне қойылған талап бойынша Банкке Қаржы агенті төлеген қаражат сомасының 0,5%-ы мөлшерінде комиссия төлеуге міндеттенеді. Комиссияны төлеуді Банк жылдың соңында 31 желтоқсанға дейін жүзеге асырады.
6. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі:
1) іске асырылатын Бағдарламаның жарнамалық науқанын жүргізуге;
2) Тараптар үшін осы Келісімде көзделген міндеттемелердің орындалу мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
3) ЖКС жоба(лар)сының өңірлік деңгейде іске асырылу барысын, оның ішінде алдын ала ЖКС мен Қаржы агентіне мониторинг басталған күнге дейін 10 (он) жұмыс күн бұрын, мониторингтің мерзімі мен шекаралары көрсетілген мониторинг жоспарын бере отырып, жүргізілетін мониторинг туралы хабарлап, оның жедел қызметіне араласпай, ЖКС жобасын іске асырып жатқан жерлерге бару жолымен визуалды мониторингті жүзеге асыруға құқылы.

5) представить Финансовому агенту документы, подтверждающие целевое использование кредита СЧП, по первому требованию Финансового агента в срок не более 10 (десяти) рабочих дней с момента получения требования/уведомления Финансового агента;
6) по первому требованию Финансового агента в срок не более
10 (десяти) рабочих дней с момента получения требования Финансового агента представлять обоснованно необходимую информацию по реализации Договора банковского займа и настоящего Соглашения, а также мониторингу кредитов СЧП, по которым была предоставлена гарантия со стороны Финансового агента, в том числе информацию, составляющую банковскую/коммерческую тайну;
7) осуществлять мониторинг хода реализации Проекта (-ов) СЧП, с которым заключен Договор гарантии;
8) письменно известить Финансового агента обо всех имеющихся корреспондентских и иных счетах в банках-резидентах в течение 10 (десяти) календарных дней со дня подписания настоящего Соглашения, а также счетах в банках-резидентах, открытых после подписания настоящего Соглашения - в течение 10 (десяти) календарных дней со дня открытия;
9) при изменении юридического адреса, почтовых и банковских реквизитов, а также фактического адреса Банка письменно сообщать Финансовому агенту о таких изменениях в течение 10 (десяти) календарных дней. В случае неизвещения и/или несвоевременного извещения, ответственность за возможные последствия несет Банк;
10) сообщать в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности Банка, а также о единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций Банка;
11) оплачивать Финансовому агенту комиссию в размере 0,5 % от суммы выплаченных Финансовым агентом средств Банку по выставленному требованию. Оплата комиссии осуществляется Банком в конце года до
31 декабря.
6. Координатор Программы на местном уровне вправе:
1) проводить рекламную компанию реализуемой Программы;
2) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Соглашением, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
3) осуществлять визуальный мониторинг хода реализации Проекта
(-ов) СЧП на региональном уровне, в том числе путем посещения мест реализации Проекта СЧП, без вмешательства в его оперативную деятельность, предварительно уведомив СЧП и Финансового агента о проводимом мониторинге, предоставив план мониторинга, с указанием сроков и границ мониторинга за 10 (десять) рабочих дней до даты начала мониторинга.

7. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі:
1) ЖКС-нің өтініштерін ӨҮК-ге уақтылы жіберуге;
2) ӨҮК шақыруды осы Келісімде белгіленген мерзімдерде жүзеге асыруға және ӨҮК шешімдерінің осы Келісімде белгіленген талаптарға сәйкес ресімделуін қамтамасыз етуге;
3) ӨҮК отырысының хаттамасын Қаржы агенті мен Банкке уақтылы беруді қамтамасыз етуге;
4) Қаржы агентіне оның кепілдік бергені үшін төленетін ақыны уақтылы және толық көлемінде жүргізуге міндеттенеді.
6. Мониторинг
1. Осы Келісімнің іске асырылу мониторингін Қаржы агенті жүзеге асырады.
2. Қаржы агенті мониторинг шеңберінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Кепілдік шартын жасасқан ЖКС Жоба(лар)сының іске асырылу барысына Банкпен бірлесіп мониторинг жүргізеді;
2) Уәкілетті орган мен Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне Бағдарламаның іске асырылуы туралы ақпарат береді.
3. Банк мыналарды қамтитын ЖКС Жобасына мониторингті жүзеге асырады:
ай сайын осы Келісімге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖКС Жоба(лар)сының іске асырылу барысына ағымдағы мониторинг;
жарты жылда бір рет Банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен ЖКС жоба(лар)сының іске асырылу барысына, бірақ міндетті түрде Жобаның іске асырылу барысы туралы ақпаратты қамтитын (бизнес-жоспарға сәйкес) кеңейтілген мониторинг.
4. Банк Қаржы агентіне есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей ЖКС Жоба(лар)сының іске асырылу барысына ағымдағы мониторинг туралы есепті жазбаша түрде ұсынады және оны Қаржы агенті айқындаған жауапты орындаушының электронды мекенжайына қосымша жібереді.
5. Банк есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ы күнінен кешіктірмей ЖКС Жоба(лар)сының іске асырылу барысына кеңейтілген мониторинг туралы есепті жазбаша түрде Қаржы агентіне ұсынады және оны Қаржы агенті айқындаған жауапты орындаушының электронды мекенжайына қосымша жібереді.
6. Қаржы агенті ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-і күнінен кешіктірмей Уәкілетті органға және Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне осы Келісімге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кепілдік беру туралы есеп береді.
7. Тараптардың жауапкершілігі
1. Осы Келісімдегі Тараптардың әрқайсысы осы Келісімнен туындайтын міндеттемелерді орындамаған және/немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
2. Банк осы Келісім шеңберінде ақпаратты/есептілікті бермегені үшін, ақпаратты/есептілікті толық, шынайы, уақтылы бермегені үшін Қаржы агентінің алдында жауапты болады.

7. Координатор Программы на местном уровне обязуется:
1) своевременно направлять заявления СЧП на РКС;
2) осуществлять созыв РКС в сроки, установленные настоящим Соглашением, и обеспечивать оформление решений РКС в соответствии с требованиями, установленными настоящим Соглашением;
3) обеспечивать своевременное представление протокола РКС Финансовому агенту и в Банк;
4) своевременно и в полном объеме производить оплату Финансовому агенту за предоставление последним гарантии.
6. Мониторинг
1. Мониторинг реализации настоящего Соглашения осуществляется Финансовым агентом.
2. В рамках мониторинга Финансовый агент осуществляет следующие функции:
1) проведение совместно с Банком мониторинга хода реализации Проекта (-ов) СЧП, с которым заключен Договор гарантии;
2) представление информации о реализации Программы Уполномоченному органу и Координатору Программы на местном уровне.
3. Банк осуществляет мониторинг Проекта СЧП, который включает:
ежемесячно, текущий мониторинг хода реализации Проекта (-ов) СЧП по форме согласно приложению 7 к настоящему Соглашению;
раз в полгода расширенный мониторинг хода реализации Проекта (-ов) СЧП в порядке, установленном внутренними документами Банка, но содержащий в обязательном порядке, информацию о ходе реализации Проекта (согласно бизнес-плана).
4. Отчет о текущем мониторинге хода реализации Проекта (-ов) СЧП представляется Банком Финансовому агенту, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным, в письменном виде и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного Финансовым агентом.
5. Отчет о расширенном мониторинге хода реализации Проекта (-ов) СЧП представляется Банком Финансовому агенту не позднее 30-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, в письменном виде и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного Финансовым агентом.
6. Финансовый агент ежемесячно, до 25-го числа месяца, следующего за отчетным, представляет Уполномоченному органу и Координатору Программы на местном уровне отчет о Гарантировании по форме согласно приложению 8 к настоящему Соглашению.
7. Ответственность Сторон
1. Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Банк несет ответственность перед Финансовым агентом за непредставление информации/отчетности, неполное, недостоверное, и несвоевременное представление информации/отчетности в рамках настоящего Соглашения.

8. Хабарламалар
1. Тараптар осы Келісім шеңберінде талап етілетін немесе жасалған кез келген хабарлама, хабар, хат немесе сұрау салу жазбаша нысанда беріледі деп келіседі. Мұндай хабарлама, хабар, хат немесе сұрау салу олар Тараптың уәкілетті өкіліне қолма қол табыс етілген, қатысушы Тараптың осы Келісімде көрсетілген қатысушы Тараптың мекенжайына пошта немесе курьерлік байланыс бойынша, факсимильді және телексті байланыс арқылы жеткізілген жағдайлардың кез келгенінде тиісінше табыс етілді немесе жіберілді деп қаралатын болады.
2. Кез келген хабарлама, хабар, хат немесе сұрау салу:
1) алынған күні қойылған тиісті белгісімен - қолма-қол (курьермен) жөнелтілген;
2) жөнелтілгеннен кейінгі үшінші күні (пошта кәсіпорны жөнелту кезінде берген құжат күнінен) - тапсырысты хатпен, жеделхатпен жөнелтілген;
3) жөнелтудің табысты аяқталғаны туралы факсимильді аппарат растауының болуы шартымен жөнелту күнінде - факсимильді және телексті байланыс арқылы жөнелтілген жағдайда алынған болып есептеледі. Бұл ретте Тараптар мұндай хабарламаны, хабарды, хат немесе сұрау салуды 2 (екі) жұмыс күнінен кешікпейтін мерзімде қолма-қол (курьермен) немесе тапсырысты хатпен жөнелтуге міндеттенеді.
3. Көзделген есептілік Банктің кейіннен Қаржы агентіне кұжаттардың түпнұсқаларын бере отырып, жөнелтудің табысты аяқталғаны туралы электрондық пошта растауының болуы шартымен электрондық пошта арқылы қол қойылған материалдарды жөнелту жолымен берілуі мүмкін.
9. Құпиялылық
1. Тараптар осы Келісімнің шарттарына қатысты ақпарат, өздері осы Келісімді жасасу және орындау барысында алған банктік құпия, сондай-ақ қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпарат құпия болып табылады және осы Келісімде және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайды деп келіседі.
2. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе оны өзгеше жария етуі осы Келісімде және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда мүмкін болады.
3. Тараптар осы Келісімнің болуы мен шарттарының кұпиялығын сақтау үшін барлық қажетті, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды тұлғалары мен қызметкерлеріне осы Келісімді іске асыру барысында алған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге не беруге тыйым салынады.
4. Тараптардың кез келгені осы Келісімнің талаптарын бұза отырып, кұпия ақпаратты жария ету не тарату жағдайында кінәлі Тарап, осындай ақпаратты жария ету салдарынан басқа Тарапқа келуі ықтимал залалдарды өтей отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікті көтереді.

8. Уведомления
1. Стороны соглашаются, что любое уведомление, сообщение, письмо или запрос, требуемые или составленные в рамках настоящего Соглашения, будут представляться в письменной форме. Такое уведомление, сообщение, письмо или запрос будут рассматриваться как должным образом представленные или направленные в любом из случаев, когда они вручены уполномоченному представителю Стороны лично, доставлены по почте или курьерской связью, посредством факсимильной и телексной связи, по адресу участвующей Стороны, указанному в настоящем Соглашении.
2. Любое уведомление, сообщение, письмо или запрос считаются полученными, в случае:
1) отправки нарочным (курьером) - в день получения с соответствующей отметки;
2) отправки заказным письмом, телеграммой - на третий день после отправки (от даты документа, выданного предприятием почты при отправке);
3) отправки посредством факсимильной или телексной связи - в день отправки при условии наличия подтверждения факсимильного аппарата об успешном завершении отправки. При этом Стороны в срок не позднее двух рабочих дней обязуются отправить такое уведомление, сообщение, письмо или запрос нарочно (курьером) или заказным письмом.
3. Предусмотренная отчетность может быть представлена путем отправки подписанных материалов посредством электронной почты - в день отправки при условии наличия подтверждения электронной почты об успешном завершении отправки с последующей передачей Банком оригиналов документов Финансовому агенту.
9. Конфиденциальность
1. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Соглашения, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученные ими в ходе заключения и исполнения настоящего Соглашения, являются конфиденциальной и не подлежат разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Соглашении и действующем законодательстве Республики Казахстан.
2. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Соглашением и законодательством Республики Казахстан.
3. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Соглашения. Должностным лицам и работникам Сторон запрещаются разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Соглашения.
4. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Соглашения, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением возможных убытков, понесенных другой Стороной вследствие разглашения такой информации.

10. Еңсерілмес күш жағдайлары
1. Еңсерілмес күш жағдайлары - Тараптардың кез келгенінің осы Келісім бойынша міндеттемелерін толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмайтын (мыналарды қамтитын, бірақ бұлармен шектелмейтін: су тасқыны, жер сілкінісі, жарылыстар, дауылдар, індеттер, эпизоотиялар, апатты өрттер, ереуілдер, соғыс, көтерілістер, мемлекеттік органдардың ресми актілері) жағдайлары. Бұл ретте, еңсерілмес күш жағдайларының сипаты, болу кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
2. Тараптар осы Келісім бойынша өздерінің міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін, егер орындаудың мүмкін болмауы еңсерілмес күш жағдайларының салдары болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.
3. Еңсерілмес күш жағдайлары басталған кезде осы Келісім бойынша өзінің міндеттемелерін орындау мүмкін болмауы туындаған Тарап мұндай жағдайлар туралы басқа Тараптарды олар басталған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уақтылы хабардар етуі тиіс.
4. Уақтылы хабарлау болмаған кезде Тарап хабарламау немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген залалды басқа Тарапқа өтеуге міндетті.
5. Еңсерілмес күш жағдайларының басталуы олардың болу кезеңіне осы Келісімнің орындалу мерзімінің ұлғаюын туындатады.
6. Егер мұндай жағдайлар екі айдан астам жалғасатын болса, онда Тараптардың әрқайсысы осы Келісім бойынша өзінің міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы болады.
11. Дауларды шешу

10. Обстоятельства непреодолимой силы
1. Обстоятельства непреодолимой силы - обстоятельства невозможности полного или частичного исполнения любой из Сторон обязательств по настоящему Соглашению (включая, но, не ограничиваясь: наводнения, землетрясения, взрывы, штормы, эпидемии, эпизоотии, стихийные пожары, забастовки, война, восстания, официальные акты государственных органов). При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
2. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Соглашению, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
3. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Соглашению, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления известить другие Стороны о таких обстоятельствах.
4. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне ущерб, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
5. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения настоящего Соглашения на период их действия.
6. Если такие обстоятельства будут продолжаться более двух месяцев, то каждая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Соглашению.
11. Разрешение споров

1. Осы Келісімге байланысты немесе одан туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасында келіссөздер жолымен шешіледі. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртiбiмен шешiледi.
2. Осы Келісім Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес түсіндіріледі және реттеледі.
12. Қорытынды ережелер
1. Тараптардың құқықтық мәртебесі өзгерген жағдайда осы Келісім бойынша және осы Келісімді орындау үшін барлық құқықтар мен міндеттер, оның ішінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді реттеуге байланысты пайда болған құқықтар мен міндеттер де, Тараптардың құқықтық мирасқорларына өтеді.

1. Все споры и разногласия, связанные или вытекающие из настоящего Соглашения, разрешаются путем переговоров между Сторонами. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Настоящее Соглашение интерпретируется и регулируется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
12. Заключительные положения
1. В случае изменения правового статуса Сторон, все права и обязанности по настоящему Соглашению и во исполнение настоящего Соглашения, в том числе права и обязанности, возникшие в связи с урегулированием возникших споров и разногласий, переходят к правопреемникам Сторон.

2. Осы Келісім, осы Келісімнің құрамдас бөлігі болып табылатын қосымшаларымен бірге осы Келісімнің мәніне байланысты Тараптардың өзара толық түсіністіктерін білдіреді және олардың арасында Келісімнің мәніне қатысты алдыңғы жазбаша немесе ауызша келісімдер мен уағдаластықтардың барлығының орнын алмастырады.
3. Осы Келісімде қамтылған баптардың атаулары мен басқа да тақырыптар қолайлылық үшін пайдаланылған және осы Келісімнің қандай да бір шектеулерін, қандай да бір ережелерінің сипаттамаларын немесе түсіндірмелерін қамтымайды, сондай-ақ осы Келісім баптарының орналасу тәртібі де біреуінің басқаларға қатысты басымдығын куәландырмайды.

2. Настоящее Соглашение вместе с приложениями, которые являются составной частью настоящего Соглашения, представляет собой полное взаимопонимание Сторон в связи с предметом настоящего Соглашения и заменяет собой все предыдущие письменные или устные соглашения и договоренности, имевшиеся между ними в отношении предмета настоящего Соглашения.
3. Названия статей и другие заголовки, содержащиеся в настоящем Соглашении, использованы для удобства и не содержат каких-либо ограничений, характеристик или интерпретаций каких-либо положений настоящего Соглашения, также как и порядок расположения статей настоящего Соглашения не свидетельствует о приоритете одних в отношении других.

4. Осы Келісімнің ережелері өзгертілуі және/немесе толықтырылуы мүмкін. Тараптар үшін осы Келісімде көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған және фирмалық мөрмен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар ғана нақты және міндетті болып танылады.
5. Осы Келісім, олардың әрқайсысының заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалды. Осы Келісімнің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында әртүрлі оқылулар туындаған жағдайда осы Келісімнің орыс тіліндегі нұсқасы басым мәнге ие болады.

4. Положения настоящего Соглашения могут быть изменены и/или дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены фирменной печатью, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Соглашением.
5. Настоящее Соглашение составлено на государственном и русском языках по одному экземпляру, на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Соглашения на государственном и русском языке, преимущественное значение будет иметь версия Соглашения на русском языке.

6. Осы Келісім барлық Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады. Осы Келісімнің кез келген Тарабы осы Келісімге қатысушы барлық Тараптарды күнтізбелік отыз күн бұрын жазбаша хабардар ету шартымен осы Келісімді біржақты тәртіппен бұзуға құқылы. Банктің осы Келісімді біржақты тәртіппен бұзуы Борышкерді субсидиялауды тоқтатуға әкеліп соқпайды. Осы Келісімге Банкті (жаңа) қосу Уәкілетті органмен, Қаржы агентімен қосымша Келісім жасасу жолымен мүмкін болады.

6. Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания всеми Сторонами и действует до 31 декабря 2020 г. Любая из Сторон настоящего Соглашения вправе расторгнуть в одностороннем порядке настоящее Соглашение при условии письменного уведомления всех Сторон настоящего Соглашения за тридцать календарных дней. Расторжение Банком в одностороннем порядке настоящего Соглашения не влечет прекращения субсидирования Должника. Присоединение к настоящему Соглашению (нового) Банка возможно путем заключения дополнительного соглашения с Уполномоченным органом, Финансовым агентом.

7. Осы Келісімде көзделмеген өзге жағдайлардың бәрінде Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
Ынтымақтастық туралы үлгі келісімге
1-қосымша
(ЖКС атауы) жобасы бойынша кепілдіктің қажетті сомасының есебі
Жобаның атауы
Кредит сомасы, мың теңге
Кредиттің мерзімі, ай
Кепілдік қамтамасыз ету
Бағалау құны, мың теңге
Кепілдік құны, мың теңге
Кепілдің қажетті сомасы, мың теңге
Кредит сомасына кепілдік сомасы, (%)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Лауазымды тұлға ______________________________________________ Т.А.Ә.
қолы, мөр
Жауапты қызметкер ____________________________________________ Т.А.Ә.
қолы
Ынтымақтастық туралы үлгі келісімге
№ 2 қосымша
Қайда ___________________________ әкімдігі
Кімнен ___________________________________
№_________________ өтініш
Қазақстан Республикасы Үкіметінің _____________ жылғы № _______
қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасының "Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау" бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша кепілдік беру ережесіне сәйкес Сізден төмендегілерге сәйкес "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде "______________" АҚ алдындағы кредитке ішінара кепілдік беру мүмкіндігін қарау туралы ______________________ жөніндегі мәселені Өңірлік үйлестіру кеңесінің қарауына шығаруға бастама жасауыңызды сұраймын:
1. Қатысушы туралы мәліметтер
ЖКС атауы
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Почта мекенжайы
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу күні
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәліктің нөмірі
Қызмет түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе негізгі компания
СТН
Жұмыс тәжірибесі
2. Басшылық
Бірінші басшы
Т.А.Ә.
Лауазымы
Жұмыс/үй тел.
Туған жылы және жері
Жеке куәліктің нөмірі, сериясы
Тұрғылықты жері (нақты)
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Бас бухгалтер
Т.А.Ә.
Жұмыс/үй тел.
Туған жылы және жері
Жеке куәліктің нөмірі, сериясы
Тұрғылықты жері (нақты)
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Байланыс жасаушы тұлға
(Т.А.Ә., лауазымы, телефон)
3. Меншік иелері
(құрылтайшы, қатысушылар, АҚ үшін - акцияларының 5 және одан да көп
пайызын иеленетін акционерлер).
Атауы / Т.А.Ә.
%
Деректемелер
4. Ағымдағы қызметі туралы ақпарат
Сала (ЭҚЖЖ сәйкес)
Кіші сала (ЭҚЖЖ сәйкес)
Өнімдер мен қызметтердің түрлері
Жылдық айналым
Соңғы есепті күнге пайда немесе залал
Қызметкерлердің нақты саны
_______ оның ішінде әйелдер
Жобаның атауы (қысқаша сипаттама)
Жоба іске асырылатын жер (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны
5. Банк шоттары туралы ақпарат
Банк деректемелері (қызмет көрсететін барлық банктердегі барлық
ағымдағы және жинақтау шоттарын көрсету):
_______________________________________________________________
__________________________________________________
______________________________________________________________
__________________________________________________
_______________________________________________________________
__________________________________________________
_______________________________________________________________
__________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________

7. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Соглашением, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Типовому соглашению о сотрудничестве
Расчет
необходимой суммы гарантии по проекту
(Наименование СЧП)
Наимено-
вание
проекта
Сумма
креди-
та,
тыс.
тенге
Срок
креди-
та,
мес.
Залоговое
обеспече-
ние
Оценоч-
ная
стои-
мость,
тыс.
тенге
Залоговая
стоимость,
тыс.тенге
Необходи-
мая сумма
гарантии,
тыс.тенге
Сумма
гарантии к
сумме
кредита,
(%)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Должностное лицо ________________________ Ф.И.О.
подпись, печать
Ответственный работник ________________________ Ф.И.О.
Подпись
Приложение 2
к Типовому соглашению о сотрудничества
Куда: Акимат
От кого: ____________________
Заявление № ___________
В соответствии с Правилами гарантирования по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан №____ от __________г. прошу Вас инициировать вынесение вопроса на рассмотрение Регионального координационного совета по __________________, о рассмотрении возможности частичного гарантирования кредита перед АО «_______________» в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» согласно нижеследующего:
1. Сведения об участнике
Наименование СЧП
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной
регистрации/перерегистрации
Номер свидетельства о
государственной регистрации/
перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или
материнская компания
РНН
Опыт работы
2. Руководство
Первый руководитель
Ф.И.О.
Должность
Тел. раб./дом.
Год и место рождения
Номер, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Главный бухгалтер
Ф.И.О.
Тел. Раб./дом.
Год и место рождения
Номер, серия удостоверения личности
Место жительство (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Контактное лицо
(Ф.И.О., должность, телефон)
3. Собственники
(учредитель, участники, для АО - акционеры, владеющие 5 и более
процентами акций)
Наименование/Ф.И.О.
%
Реквизиты
4. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно ОКЭД)
Подотрасль (согласно ОКЭД)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю отчетную
дату
Фактическая численность работников
из них женщин
Наименование проекта (краткое описание)
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест
5. Информация о банковских счетах
Банковские реквизиты (указать все текущие и сберегательные счета во всех обслуживающих банках):
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

6. Кредит тарихы
Заңды тұлғаның жұмыс барысында пайдаланған осы уақытқа дейін өтелген, сондай-ақ өтелмеген барлық банк несиелері көрсетіледі.
Кредитор
Сомасы
Берілген күні
Сыйақыны өтеу шарттары
Негізгі борышты өтеу шарттары
Банктік қарыз шарты бойынша өтеу мерзімі
Нақты өтелген күні
1.
2.
7. Қолданыстағы кредиттер туралы ақпарат
Күні және валютаның бағамы: ___________/_________
Банк
Банктік қарыз туралы шарттың деректемелері (№, күні)
Сыйақы ставкасы, %
Кредит сомасы, теңге
Негізгі борыш бойынша берешектің қалдығы, теңге
Кредит валютасы
Кредит мерзімінің аяқталатын күні
Кредиттің мақсаты (қысқаша сипаттама)
1
2
8. Басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысу және жеке
кәсіпкерлік субъектісіне қатысты қолданылатын мемлекеттік
қолдау шаралары туралы ақпарат
Мемлекеттік бағдарламалардың/мемлекеттік қолдау шараларының атауы
Мемлекеттік органның, ұлттық қордың/холдингтің атауы
Қосымша ақпарат
1.
2.
9. Кепілдіктер мен келісімдер
Осы өтініште көрсетілген барлық деректер мен ақпараттың дұрыс екендігіне және шындыққа толық сәйкес келетіндігіне кепілдік беремін, көрсетілген деректер мен ақпаратта сәйкессіздік анықталған жағдайда, көрсетілген деректердің шынайы еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген уақытта, осы өтініштің кері қайтарылуына келісемін.
Жергілікті атқарушы органға осы өтініште көрсетілген деректер мен ақпаратты мүдделі үшінші тұлғаларға беруіне қайтып алынбайтын келісімімді беремін.
Қосымшалар:
Осы Келісімде көзделген құжаттардың тізбесі.
_______________________________ (Т.А.Ә.)
(қолы) күні
Ынтымақтастық туралы
үлгі келісімге
3-қосымша
____________ бойынша Өңірлік үйлестіру кеңесінде қарау үшін
ЖКС жобаларының тізімі
ЖКС атауы
Жобаның атауы (сипаттама)
Заңды мекенжайы
Жоба іске асырылатын жер
Өнімдер мен қызметтердің түрлері
Жобаны іске асыру кезеңі
Бағдарлама бойынша бағыты
ЭҚЖЖ коды
ЭҚЖЖ секторының атауы
Қаржыландыру сомасы, теңге
Жұмыс орындарының саны
БЖДҮ-ге өтініш беру күні
Банктің атауы
нақты
жоспар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
ЖИЫНЫ:
Қосымшалар: (Өтініш және ЖКС-БЖДҮ-ге ұсынған құжаттар пакеті)
1).
2).
...
Қысқартулар және анықтамалар
ЖКС
Жеке кәсіпкерлік субъектісі
ЭҚЖЖ
ҚР Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
БЖДҮ
Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі
Лауазымды тұлға ______________________ Т.А.Ә.
қолы, мөр
Жауапты қызметкер ________________________ Т.А.Ә.
қолы
Ынтымақтастық туралы үлгі келісімге
4-қосымша
ЖКС сараптамасын жүргізу үшін Банктің Қаржы агентіне беретін
құжаттарының тізбесі 1. Жалпы құжаттар:
Құжаттың атауы
нысаны
1
2
3
1
Құжаттар тізбесіне ілеспе хат
түпнұсқа
2
Құжаттар пакетіндегі бар барлық құжаттардың тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-тапсыру актісі
Банктің уәкілетті қызметкері қол қойған және Банктің мөртабанымен расталған түпнұсқа
3
Банкте кредит алуға өтініш
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
4
Банктің уәкілетті органының Қаржы агентінің Кепілдігімен кредит беру туралы шешімі, Банктің кредит, кепілдік әрі заң басқармаларының және тәуекелдер басқармасының сараптамалық қорытындылары
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
5
ЖКС қаржы құжаттары - соңғы есепті күнге баланс (берешектің пайда болған күнін, өтеудің жоспарланып отырған күнін және берешектің мәнін көрсете отырып кредиторлық және дебиторлық берешекті толық жазу, ТМҚ, негізгі қаражатты толық жазу,) соңғы алты айдағы кірістер мен шығыстар есебі (жеке кәсіпкерлер үшін)*
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
6
ЖКС мөрімен расталған (заңды тұлғалар үшін) жыл басындағы және соңғы есепті күнгі жағдай бойынша ЖКС қаржы құжаттары (берешектің пайда болған күнін, өтеудің жоспарланып отырған күнін және берешектің мәнін көрсете отырып жылдың басына және соңғы күнге есепті кредиторлық және дебиторлық берешекті толық жазу, негізгі қаражатты толық жазу, ТМҚ)
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
7
Кірістер мен шығыстар туралы есебінің баптарын толық жазу- сатудың кірістері, өзіндік құны, кезеңнің шығыстары, өзге де кірістер мен шығыстар, қаралатын кезеңдегі ақшалай және заттай түрінде өткізілетін өнім көлемі
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме немесе түпнұсқа
8
Қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін қоса алғанда, құжаттарды қарау сәтіндегі жағдай бойынша қызмет көрсететін банктен соңғы 12 айға айналымдар туралы несиелік берешектің бар (жоқ) екендігі, сондай-ақ мерзімінде төленбеген (№ 2 картотека) есеп кұжаттары туралы анықтама;
Банктің нысаны бойынша түпнұсқа
9
Несиелік берешектің бар екендігі туралы, оның ішінде өзге де қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен (кредиттер болған жағдайда, банктерді қоспағанда) анықтамалар
түпнұсқа
10
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша, мiндеттi зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы анықтамалар.
түпнұсқа
11
Екінші деңгейдегі банктердің шоттарындағы бар барлық шоттар туралы мәліметтер
түпнұсқа
12
Лицензиялар, патенттер, квоталар және т.б. (егер өтініш берушінің қызмет түрі лицензияланатын жағдайда немесе қарыз қаражаты бағытталатын тауарлар мен қызметтердің жекелеген түрлерін өткізу лицензияланатын болса)
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
13
Жобаны іске асыру жөніндегі құжаттар (бар болса)
- келісімшарттар, сатып алу-сату шарты, ниет шарттары, жұмыс жүргізу шарттары, қызметтерді көрсету, атқарылған жұмыстар актісі, төлем шоттары және т.б.
- жоспарланған жұмыстар бойынша смета, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге тиісті рұқсат беру (егер кредит құрылыс, реконструкциялау және т.б. саласында қолдану үшін берілген жағдайда)
- Жобаны қарау шеңберінде Банк қолданатын өзге де құжаттар.
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
14
Бизнес-жоспар
түпнұсқа немесе Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
15
Соңғы және ағымдағы жылдағы қолданыстағы және пысықталған келісімшарттар (бар болса)
көшірмелер
16
Кредиттік келісімдер (қолданыстағы кредиттер болған жағдайда)*
көшірмелер
17
Банктің атынан қарыз, кепіл және кепілдік шартын жасайтын тұлғаның өкілеттігін растайтын кұжаттар
Банктің мөрімен расталған көшірмелер. (Банк кепілдік беру шартын жасау сәтінде беруі мүмкін)
Ескертпе*: 60 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша

6. Кредитная история
Указываются все банковские ссуды, использовавшиеся в процессе работы юридического лица, как погашенные, так и непогашенные в настоящее время.
Кредитор
Сумма
Дата
выдачи
Условия
погашения
вознаграждения
Условия
погашения
основного
долга
Срок
погашения
по
Договору
банковского
займа
Дата
фактичес-
кого
погашения
1.
2.
7. Информация о действующих кредитах
Дата и курс валюты: ___/___
Банк
Реквизиты
Договора
банковского
займа (№,
дата)
Ставка
возна-
гражде-
ния, %
Сумма
кредита,
тенге
Остаток
задолжен-
ности по
основному
долгу,
тенге
Валюта
кредита
Дата
окончания
срока
кредита
Цель
кредита
(крат-
кое
описа-
ние)
1.
2.
8. Информация об участии в других государственных программах и применяемых в отношении субъекта частного предпринимательства мерах государственной поддержки
Наименование
государственной
программы/меры
государственной
поддержки
Наименование
государственного
органа,
национального
фонда/холдинга
Дополнительная
информация
1.
2.
9. Гарантии и согласия
Гарантирую, что все данные и информация, указанные в настоящем заявлении, являются достоверными и полностью соответствуют действительности, согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных.
Настоящим предоставляю безотзывное согласие местному исполнительному органу на представление указанных в настоящем заявлении сведений и информации заинтересованным третьим лицам.
Приложения:
Перечень документов, предусмотренных настоящим Соглашением.
___________________ (Ф.И.О.)»
(подпись)        Дата
Приложение 3
к Типовому соглашению о сотрудничества
Список проектов СЧП
для рассмотрения
Региональным координационным советом
по _____________________
На-
и-
ме-
но-
ва-
ние
СЧП
Наиме-
нование
Проекта
(описа-
ние)
Юри-
ди-
чес-
кий
адрес
Мес-
то
ре-
али-
за-
ции
Про-
екта
Виды про-
дук-
ции
и
ус-
луг
Этап ре-
али-
за-
ции
Про-
екта
Нап-
рав-
ле-
ние
по
Про-
грам
-ме
Код
ОКЭД
Наиме-
нова-
ние
секто-
ра
ОКЭД
Сумма
финан-
сиро-
вания,
тенге
Количество
рабочих
мест
Дата
подачи
заявления
КПМУ
Наиме-
нование
Банка
факт
план
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
И
Т
О
Г
О:
Приложения: (Заявление и пакет документов, предоставленных СЧП - КПМУ)
1).
2).
…
Сокращения и определения
СЧП
Субъект частного предпринимательства
ОКЭД
Общий классификатор видов экономической деятельности, утвержденный приказом
председателя Комитета по техническому регулированию и методологии Министерства
индустрии и торговли РК от 14 декабря 2007 года № 683-од
КПМУ
Координатор Программы на местном уровне
Должностное лицо ________________________ Ф.И.О.
подпись, печать
Ответственный работник ________________________ Ф.И.О.
Подпись
Приложение 4
к Типовому соглашению о сотрудничества
Перечень документов,
представляемых Финансовому агенту Банком,
для проведения экспертизы СЧП  1. Общие документы:
Наименование документа
Форма
1
Сопроводительное письмо к перечню документов
оригинал
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете
документов, или акт приема-передачи документов
Оригинал, подписанный
уполномоченным работником Банка и
заверенный штампом Банка
3
Заявка на получение кредита в Банке
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
4
Решение уполномоченного органа Банка о
предоставлении кредита под Гарантию Финансового
агента, экспертные заключения кредитного,
залогового и юридического управления и
управления рисков Банка
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
5
Финансовые документы СЧП – баланс на последнюю
отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и
дебиторской задолженности с указанием даты
возникновения задолженности, планируемой даты
погашения и предмета задолженности, расшифровка
основных средств, ТМЗ), отчет о доходах и
расходах за последние шесть месяцев (для
индивидуальных предпринимателей)*
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
6
Финансовые документы СЧП по состоянию на начало
года и последнюю отчетную дату (расшифровка
кредиторской и дебиторской задолженности на
начало года и последнюю отчетную дату с
указанием даты возникновения задолженности,
планируемой даты погашения и предмета
задолженности, расшифровка основных средств,
ТМЗ) заверенные печатью СЧП (для юридических лиц)
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
7
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах
– доход от реализации, себестоимость, расходы
периода, прочие доходы и расходы, объем
реализованной продукции в денежном и
натуральном выражении за рассматриваемый период
*
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка или
оригинал
8
Справка из обслуживающего банка о наличии
(отсутствии) ссудной задолженности об оборотах
за последние 12 месяцев, а также расчетных
документах, не оплаченных в срок (картотека №
2) по состоянию на момент рассмотрения
документов, включая указание полных реквизитов
обслуживающего банка
Оригинал по форме Банка
9
Справки о наличии ссудной задолженности, в том
числе просроченной из других финансовых
организаций (при наличии кредитов, кроме
банков)
Оригинал
10
Справка об отсутствии (наличии) задолженности
по налогам и другим обязательным платежам в
бюджет, обязательным пенсионным взносам и
социальным отчислениям
Оригинал
11
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках второго уровня
Оригинал
12
Лицензии, патенты, квоты и т.д. (в случае, если
вид деятельности заявителя лицензируется или
лицензируется реализация отдельных видов
товаров и услуг, на которые направляются
заемные средства)
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
13
документы по реализации Проекта (при наличии)
- контракты, договора купли-продажи, договора
намерения, договора на проведение работ,
оказание услуг, акты выполненных работ, счета
на оплату и т.д.;
- смета по планируемым работам, соответствующее
разрешение на производство
строительно-монтажных работ (в случае, если
кредит выдается для использования в сфере
строительства, реконструкции и т.п.) и т.д.
- любые другие документы, используемые Банком в
рамках рассмотрения проекта.
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
14
Бизнес-план
Оригинал или копия, сверенная с
оригиналом уполномоченным лицом
Банка
15
Действующие и отработанные контракты за
последний и текущий годы (при наличии)
копии
16
Кредитные соглашения (при наличии действующих
кредитов)*
копии
17
Документы, подтверждающие полномочия лица,
заключающего Договор банковского займа, залога
и гарантии от имени Банка
копии, заверенная печатью Банка
(могут быть представлены Банком к
моменту заключения Договора
гарантии)
Примечание: * по кредитам, превышающим 60 млн. тенге

2. ЖКС құқықтық мәртебесі мен өкілеттігін айқындайтын құжаттар
2.1. Егер ЖКС дара кәсіпкер болған жағдайда:
Құжаттың атауы
нысаны
1
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі
Банктің уәкілетті тұлғасы тұпнұсқамен салыстырған көшірме
2
Қазақстан Республикасы салық төлеушісінің куәлігі немесе ЖКС-нің салық төлеуші ретінде тіркелгенін растайтын құжат
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
3
Дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда - патент
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
4
Қолының және мөрінің бедері бар үлгілерімен құжат
нотариалды расталған көшірме
5
ЖКС-нің кредит бюросына ақпарат беруге және кредит есебін алуға келісімі
Түпнұсқа Қаржы агентінің атына беріледі

2. Документы, определяющие правовой статус и полномочия СЧП
2.1. В случае, если СЧП является индивидуальный предприниматель:
Наименование документа
форма
1
Удостоверение личности гражданина
Республики Казахстан
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
2
Свидетельство налогоплательщика
Республики Казахстан или документ,
подтверждающий регистрацию СЧП в качестве
налогоплательщика
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
3
Свидетельство о государственной
регистрации индивидуального
предпринимателя или, в случаях,
предусмотренных законодательными актами
Республики Казахстан, - патент
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
4
Документ с образцами подписи и оттиском
печати
нотариально засвидетельствованная
копия
5
Согласие СЧП на представление информации
в кредитное бюро и получение кредитного
отчета
Оригинал предоставляется на имя
Финансового агента

2.2. Егер ЖКС Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болған жағдайда:
Құжаттың атауы
нысаны
1
Жарғы
нотариалды расталған көшірме
2
Заңды тұлғаның мемлекеттік қайта/тіркелгені туралы куәлік
нотариалды расталған көшірме
3
Қазақстан Республикасы салық төлеушісінің күәлігі
нотариалды расталған көшірме
4
ЖКС уәкілетті органының бірінші басшыны тағайындау туралы шешімі
Түпнұсқа не Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
5
ЖКС атынан Банкте және Қаржы агентінде құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның жеке басын куәландыратын кұжат, сондай-ақ оның өкілеттігін растайтын құжаттар
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірме
6
Кепілдік тарту туралы шешім қабылдаған ЖКС уәкілетті органының шешімі
Қаржы агенті бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
7
Кредит тарту туралы шешім қабылдаған ЖКС уәкілетті органының шешімі
Банк бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
8
Бірінші басшы, бас бухгалтер қолдарының және ЖКС мөрі бедерлерінің үлгісі бар кұжат
нотариалды расталған көшірме
9
ЖКС-нің кредит бюросына ақпарат беруге және кредит есебін алуға келісімі
Түпнұсқа Қаржы агентінің атына беріледі
Қажет болған жағдайда Қаржы агенті Жоба бойынша қосымша құжаттамаларды және ақпаратты сұратуы мүмкін.
Бірнеше беттерден тұратын құжат ұсынылған жағдайда, осындай кұжат тігілген және нөмірленген болуы тиіс немесе уәкілетті адамдардың қолымен әр парағы бекітілуі тиіс.
Ынтымақтастық туралы үлгі келісімге
5-қосымша
"_________________ " АҚ–ға
Алдын ала кепілдік хат
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттеріне кепілдік беру жөніндегі ынтымақтастық туралы №______ __________ келісімді (бұдан әрі - Келісім) іске асыру шеңберінде осы хатпен мынаны хабарлаймыз, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (бұдан әрі - Қаржы агенті) "_________________" Жобасы бойынша Қаржы агентінің кепілдігін беру туралы "___________" ДК/ЖШС/АҚ өтінішін қарады және мақұлдады.
Қаржы агенті ________ "__________________ " жобасы бойынша мынадай шарттармен "_____________ " ДК/ЖШС/АҚ үшін кепілдік беруге дайын:
- кепілдік сомасы: __________ (_________________) теңге, бұл кредит сомасының ___ %-ын құрайды;
- кепілдік мерзімі:____________;
- кепілдік берудің өзге де жағдайлары Келісім талаптарына сәйкес жасалуы тиіс Кепілдік шартымен реттеледі.
Осы алдын ала кепілдік хаттың қолданылу мерзімі оны берген күннен бастап ____ (_______) айды құрайды.
Құрметпен,
__________________ ___________________ _________________
(лауазымы)          (қолы, м.о.)       (Т.А.Ә.)
Ынтымақтастық туралы үлгі келісімге
6-қосымша
№_____ Кепілдік шарты
_______ қаласы                                  20 жылғы "__ "______
Бұдан әрі "Кепілгер" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының атынан ________________________ негізінде әрекет ететін _________ бір тараптан және
бұдан әрі "Банк" деп аталатын "___________________" акционерлік
қоғамының атынан _________ негізінде әрекет ететін __________________
екінші тараптан және
бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын ___________________ атынан ________________ негізінде әрекет ететін ____________________________
(Қарыз алушының толық
атауы)
________________ үшінші тараптан,
бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталатындар, ал жекелеп жоғарыда көрсетілгендей не Тарап деп аталатындар

2.2. В случае, если СЧП является юридическое лицо, зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Наименование документа
форма
1
Устав
нотариально засвидетельствованная
копия
2
Свидетельство о государственной
пере/регистрации юридического лица;
нотариально засвидетельствованная
копия
3
Свидетельство налогоплательщика
Республики Казахстан
нотариально засвидетельствованная
копия
4
Решение уполномоченного органа СЧП о
назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с
оригиналом уполномоченным лицом
Банка;
5
Документ, удостоверяющий личность лица,
уполномоченного на подписание документов
от имени СЧП в Банке и у Финансового
агента, а также документы,
подтверждающие его полномочия
копия, сверенная с оригиналом
уполномоченным лицом Банка
6
Решения уполномоченного органа СЧП,
принявшего решение о привлечении
гарантии
оригинал по форме, утвержденной
Финансовым агентом
7
Решение уполномоченного органа СЧП,
принявшего решение о привлечении кредита
оригинал по форме, утвержденной
Банком
8
Документ с образцами подписей первого
руководителя, главного бухгалтера и
оттиска печати СЧП
нотариально засвидетельствованная копия
9
Согласие СЧП на представление информации
в кредитное бюро и получение кредитного
отчета
Оригинал представляется на имя
Финансового агента
В случае необходимости Финансовым агентом могут запрашиваться дополнительная документация и информация по проекту.
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ должен быть прошит и пронумерован либо скреплен подписью уполномоченных лиц на каждом листе документа.»;
Приложение 5
к Типовому соглашению о сотрудничестве
в АО «___________________»
Предварительное гарантийное письмо
В рамках реализации Соглашения о сотрудничестве по гарантированию кредитов субъектов частного предпринимательства в рамках первого направления Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» № _____
от __________, (далее - Соглашение) настоящим письмом сообщаем, что АО «Фонд развития предпринимательства «Даму» (далее - Финансовый агент) рассмотрел и одобрил заявку ИП/ТОО/АО «____________» о предоставлении гарантии Финансового агента по Проекту: _______ «___________________».
Финансовый агент готов предоставить гарантию за ИП/ТОО/АО «____________» по Проекту: _______ «___________________» на следующих условиях:
- сумма гарантии: _________ (_________________) тенге, что составляет ___% от суммы кредита;
- срок гарантии: _____________;
- иные условия предоставления гарантии регулируются Договором гарантии, который должен быть заключен в соответствии с условиями Соглашения.
Срок действия настоящего предварительного гарантийного письма составляет __ (_____) месяца с даты его выдачи.
С уважением,
_____________ ________________ _________________
(должность)    (подпись, м.п.)      (Ф.И.О.)
Приложение 6
к Типовому соглашению о сотрудничестве
Договор гарантии № _____
г._______________                  "___" _________ 20___г.
Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму», в лице __________, действующего на основании ________, именуемое в дальнейшем «Гарант», с одной стороны,
Акционерное общество «_______», в лице ____________, действующего на основании ________, именуемое в дальнейшем «Банк», с другой стороны, и _____________________________________________________________________                 (полное наименование Заемщика),
в лице, _____________________________________, действующего на основании _____________________________, именуемое(-ый) в дальнейшем «Заемщик», с третьей стороны,
далее совместно именуемые Стороны, а в отдельности как указано выше или Сторона,

"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттеріне кепілдік беру жөніндегі ынтымақтастық туралы келісім шеңберінде Кепілгер мен Банктің арасында 20__ жылғы "_____" ______ № ___________
жасалған келісімнің (бұдан әрі - Келісім) шеңберінде,
төмендегілер туралы осы Кепілдік шартын (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Анықтамалар
Кредит шарты - Қарыз алушы мен Банк арасында жасалатын қалпына келтірілмейтін кредит желісін беру туралы Банктік қарыз шарты/келісім;
Кредит - Банк Кредит шартының талаптарымен Қарыз алушыға беретін қарыз;
Кредитті мақсатты пайдалану - Қарыз алушының кредит қаражатын Банкке растайтын құжаттарды бере отырып, Кредит шартында белгіленген мақсаттарға пайдалануы;
Негізгі борыш - Қарыз алушының Кредит шарты бойынша міндеттемелерін орындамауынан және/немесе тиісінше орындамауынан туындаған, есептелген сыйақы сомасын, комиссияларды, тұрақсыздық айыбын, өсімпұлды, айыппұл санкцияларын, борышты өндіріп алу бойынша сот шығындарын, Банктің басқа да шығындарын есепке алмағанда, Кредит шарты бойынша негізгі борыштың сомасы;
Кепілдік - Кепілдік Сомасы шегінде осы Шарттан туындайтын Кредит шарты бойынша Негізгі борыштың бір бөлігін төлеу бойынша Қарыз алушы міндеттемелерінің орындалуы үшін жауап беретін Кепілгердің Банк алдындағы міндеттемесі;
Кепілдік сомасы - Кепілгердің Кредит шарты бойынша Негізгі борыштың бір бөлігін төлеу бойынша Қарыз алушы міндеттемелерінің орындалуы үшін жауап беруге міндеттенетін осы Шартта белгіленген сома;
Қамтамасыз ету - Қарыз алушының және/немесе үшінші тұлғаның Қарыз алушының Кредит шарты бойынша міндеттемелерін қамтамасыз ету үшін беретін кез келген мүлкі және/немесе мүліктік құқығы, сондай-ақ Кепілдікті қоспағанда, Қарыз алушының Кредит шарты бойынша Банк алдындағы міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етуі үшін берілген кепілдіктер, кепілгерліктер;
Талап - осы Шарттың талаптарына сәйкес ұсынылған Кепілдік Сомасы шеңберінде Кепілдіктер бойынша міндеттемелерінің орындалуы туралы Банктің Кепілгерге талабы;
Жұмыс күні - екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасында өз қызметін жүзеге асыру үшін ашық күні (сенбі немесе жексенбі немесе ресми мерекелер мен демалыс күндерін қоспағанда);
Қатысу мөлшері - Кепілдік Сомасының Негізгі борыш сомасына пайыздық мәндегі қатынасы.
2. Шарттың нысанасы
2.1. Осы Шарттың талаптары бойынша Кепілгер Қарыз алушының Кепілгер мен Банктің арасында Кредит шарты бойынша Негізгі борыштың бір бөлігін төлеу бойынша Қарыз алушы міндеттемелерінің орындалуы үшін жауап беруге міндеттеме алады:
Кредит шартының атауы және нөмірі: ___________;
Кредит шартының жасалған күні: _______________;
Кредит сомасы: ___________;
Кредит бойынша сыйақы ставкасы: ___________;
Кредиттің мерзімі: ___________;
Кредиттің мақсатты бағыты: ___________;
Шартқа Кредит шартының көшірмесі қоса беріледі (Шартқа 1-қосымша).
Осы тармақтағы мәліметтер Кредит шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі.

в рамках Соглашения о сотрудничестве по гарантированию кредитов субъектов частного предпринимательства в рамках реализации первого направления Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» № ___ от «___» _______ 20____ года, заключенного между Гарантом и Банком (далее - Соглашение),
заключили настоящий Договор гарантии (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Определения
Кредитный договор - Договор банковского займа/соглашение
о предоставлении невозобновляемой кредитной линии, заключаемый(-ое) между Заемщиком и Банком;
Кредит - заем, предоставляемый Банком Заемщику на условиях Кредитного договора;
Целевое использование Кредита - использование Заемщиком средств кредита на цели, установленные в Кредитном договоре, с представлением Банку подтверждающих документов;
Основной долг - сумма основного долга по Кредитному договору без учета суммы начисленного вознаграждения, комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других убытков Банка, вызванных неисполнением и/или ненадлежащим исполнением Заемщиком обязательств по Кредитному договору;
Гарантия - обязательство Гаранта перед Банком отвечать за исполнение обязательств Заемщика по уплате части Основного долга по Кредитному договору, вытекающее из настоящего Договора, в пределах суммы гарантии;
Сумма Гарантии - установленная в настоящем Договоре сумма, в пределах которой Гарант обязуется отвечать за исполнение обязательств Заемщика по уплате части Основного долга по Кредитному договору;
Обеспечение - любое имущество и/или имущественные права, передаваемые Заемщиком и/или третьим лицом в обеспечение обязательств Заемщика по Кредитному договору, а также гарантии, поручительства, предоставленные в обеспечение исполнения обязательств Заемщика перед Банком по Кредитному договору, за исключением Гарантии;
Требование - требование Банка к Гаранту об исполнении обязательств по Гарантии в пределах Суммы Гарантии, предоставленное в соответствии с условиями настоящего Договора;
Рабочий день - день (за исключением субботы или воскресенья, или официальных праздничных и выходных дней), в который банки второго уровня открыты для осуществления своей деятельности в Республике Казахстан;
Размер участия - соотношение Суммы Гарантии к сумме Основного долга в процентном выражении.
2. Предмет договора
2.1. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется отвечать перед Банком за исполнение Заемщиком обязательств по уплате части Основного долга по Кредитному договору, заключенному между Банком и Заемщиком:
- наименование и номер Кредитного договора:__________;
- дата заключения Кредитного договора:_______________;
- сумма Кредита:_____________________________;
- ставка вознаграждения по Кредиту:__________;
- срок Кредита:___________________________;
Целевое назначение Кредита: ___________________________
_____________________________________________________________.
Копия Кредитного договора прилагается к Договору (приложение 1 к Договору).
Сведения в настоящем пункте указываются в соответствии с условиями Кредитного договора

2.2. Осы Шарт бойынша Кепілгердің Банк алдындағы міндеттемесі ________________ (______________) теңге _______________ тиын кепілдік сомасымен шектелген, бұл Негізгі борыштың сомасының ___________ % құрайды.
2.3. Кепілдік бойынша Кепілгер міндеттемелерінің мөлшері Кепілгердің Талапты орындау сомасына азаяды.
2.4. Кепілгер берілген кепілдіктің бастапқы мөлшерін азайтуға құқылы емес.
Бұл ретте, Негізгі борышты өтеген/ішінара өтеген кезде Кепілдік сомасы Қатысу мөлшеріне көбейтілген, Негізгі борышты өтеу сомасына тең сомаға азаяды. Қалпына келтірілетін кредит желісі бойынша Кепілдік сомасы қол жетімділік кезеңінің өтуіне байланысты азаяды.
2.5. Кепілдік Қарыз алушы Кредит шарты бойынша Негізгі борыш сомасын қайтару бойынша міндеттемесін орындамаған жағдайда ғана орындалуға жатады. Талап қою және Кепілдікті орындау тәртібі осы Шартта белгіленеді.
2.6. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Кепілгерге Банкке Қарыз алушыға, Кредит шарты мен оның орындалуына қатысты кез келген ақпаратты, оның ішінде Кредит шарты бойынша өтелген сомалар туралы, Кредит шарты бойынша несиелік берешектің қалдығы туралы мәліметтерді, сондай-ақ банк, коммерциялық және өзге де құпияны кұрайтын өзге мәліметтерді беру Құқығын ұсынады.
2.7. Қарыз алушы осы Шартқа қол қою арқылы Кепілгердің Кепілгер акционеріне және мемлекеттік органдарға келесі мәліметтерді ұсынуға келісімін береді: Қарыз алушының фирмалық атауы, Қарыз алушының "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасына қатысуы, Қарыз алушы Жобасының атауы, Қарыз алушының Жобасы іске асырылатын өңір және сала, Кредиттің сомасы және мерзімі, Кепілдік сомасы, Кредит бойынша сыйақы ставкасы, Кепілдік бойынша комиссияның мөлшері. Сондай-ақ қарыз алушы Кепілгерге осы тармақта көрсетілген мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Кепілгердің веб-сайтында жариялау құқығын береді.
2.8. Кредит шартында Қарыз алушы міндеттемелерінің орындалуын Қамтамасыз ету ретінде көрсетілмеген және/немесе Кредит шартына және/немесе Кепілгердің алдын ала келісімінсіз Кепіл шартына енгізілген мүлік, құқықтар, кепілдіктер, кепілгерліктер және т.б. Кредит шарты бойынша Қамтамасыз ету ретінде болуы мүмкін емес. Осы талапты сақтамау Кепілдіктің тоқтатылуына алып келеді, ал Кепілдікті Кепілгер толық немесе ішінара орындаған жағдайларда - Кепілгердің жазбаша талаптарын алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Банктің Кепілгердің Кепілдік бойынша алған барлық сомасын қайтару міндеттемесінің орындалуына әкеп соғады.
2.9. Қамтамасыз ету ретінде Кредит шарты бойынша қабылданған мүлік Кепілдік шартының қолданылу мерзімі ішінде Қарыз алушының және/немесе үшінші тұлғаның (Кепілгермен жазбаша келісілген жағдайды қоспағанда) басқа міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету ретінде қолданылмайды.

2.2. Ответственность Гаранта перед Банком по настоящему Договору ограничена Суммой Гарантии в размере _________________ (_____________________________) тенге ______ тиын, что составляет _______% от суммы Основного долга.
2.3. Размер обязательств Гаранта по Гарантии уменьшается на сумму исполненного Гарантом Требования.
2.4. Гарант не вправе уменьшать первоначальный размер выданной гарантии.
При этом, при погашении/частичном погашении Основного долга Сумма Гарантии уменьшается на сумму, равную сумме погашения Основного долга, умноженную на Размер участия. По возобновляемой кредитной линии Сумма Гарантии уменьшается по мере истечения периода доступности.
2.5. Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения Заемщиком обязательств по возврату суммы Основного долга по Кредитному договору. Порядок предъявления Требования и исполнения Гарантии устанавливается настоящим Договором.
2.6. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет Банку право представлять Гаранту любую информацию, касающуюся Заемщика, Кредитного договора и его исполнения, в т.ч. сведения о погашенных суммах по Кредитному договору, об остатках ссудной задолженности по Кредитному договору, а также иные сведения, составляющие банковскую, коммерческую и иную тайну.
2.7. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет согласие на представление Гарантом акционеру Гаранта и государственным органам следующих сведений: фирменное наименование Заемщика, участие Заемщика в Программе «Дорожная карта бизнеса 2020», наименование Проекта Заемщика, регион и отрасль реализации Проекта Заемщика, сумма и срок Кредита, Сумма Гарантии, ставка вознаграждения по Кредиту, размер комиссии по Гарантии. Заемщик также предоставляет Гаранту право на публикацию сведений, указанных в настоящем пункте, в средствах массовой информации, в т.ч. на веб-сайте Гаранта.
2.8. В качестве Обеспечения по Кредитному договору не могут выступать имущество, права, гарантии, поручительства и др., не указанные в Кредитном договоре в качестве Обеспечения исполнения обязательств Заемщика и/или внесеные в Кредитный договор и/или Договор залога без предварительного письменного согласия Гаранта. Несоблюдение данного условия влечет прекращение Гарантии, а в случаях, когда Гарантия была полностью или частично исполнена Гарантом - обязанность Банка вернуть Гаранту всю сумму, полученную по Гарантии, в течение семи рабочих дней с даты получения письменного требования Гаранта.
2.9. Имущество, принятое по Кредитному договору в качестве Обеспечения, в течение срока действия Договора гарантии не может выступать в качестве обеспечения по другим обязательствам Заемщика и/или третьих лиц (за исключением случаев, письменно согласованных с Гарантом).

2.10. Қарыз алушы Кепілгерге Кепілдік бергені үшін Кепілдіктің мөлшерінен 1% (бір пайыз) ставка комиссия төлейді, ол ______________ (_________ жазбаша ________) теңгені құрайды.
2.11. Кепілгерге комиссияны Қарыз алушы осы Шартта көрсетілген Кепілгер есебіне ақша аудару жолымен осы Шартқа қол қойғанға дейін бір рет төлейді.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1. Кепілгер:
3.1.1. Осы Шарттың талаптарында Банктің Талаптарын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей Банкке төлем жүргізуге міндетті.
3.2. Кепілгер:
3.2.1. Банктен және Қарыз алушыдан осы Шартта белгіленген міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
3.2.2. Банктен Қарыз алушының Кредитті мақсатты пайдаланылуына бақылауды және Банк пен Қарыз алушының осы Шартты және/немесе Кредит шартын орындалуына мониторингін жүзеге асыру үшін қажетті толық және шынайы ақпарат, сондай-ақ осы Шартқа байланысты басқа да қажетті ақпаратты, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны сақтау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, Кепілгердің өкілдерінің Банкке баруымен де ақпарат алуға;
3.2.3. Кредит шарты бойынша қаржыландырылған Жобаның іске асырылу барысын тексеру мақсатында Қарыз алушының Жобасының іске асырылу жеріне баруды жүзеге асырады;
3.2.4. Банк Талапты осы Шарттың талаптарын бұза отырып қойған болса, Банкке жазбаша дәлелді жауап жіберу жолымен Талапты орындаудан бас тартуға;
3.2.5. Қарыз алушы беруі мүмкін, тіпті Қарыз алушы борышын таныған және/немесе Қарыз алушы Банкке қарсылығынан бас тарқан жағдайда да Банктің талаптарына қарсылық білдіруге;
3.2.6. Қарыз алушыдан және Банктен Кепілгердің сұранысын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Қарыз алушының Кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындауы, оның ішінде жасалған Кредит шарты талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беруді талап етуге;
3.2.7. Банктен (Кепілгер Кепілдік шарты бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) Банктің Қарыз алушыға талаптарын растайтын құжаттар мен ақпаратты беруді және осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды Кепілгерге осы Шартта белгіленген көлемде беруді талап етуге;
3.2.8. Қарыз алушыдан (Кепілгер Кепілдік шарты бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) Кепілгерге Кепілдік бойынша жүргізілген төлемдердің сомасын толық көлемде өтеуді, оның ішінде Банкке Кепілдік бойынша төленген сомаға сыйақы төлеуді және Қарыз алушы үшін жауапкершілікке байланысты келген өзге де зияндарды өтеуді талап етуге;
3.2.9. Қарыз алушының кез келген шоттарынан Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен осы Шарт бойынша туындаған берешек сомасын акцепсіз тәртіппен алуға (есептен шығаруға);

2.10. Заемщик за предоставление Гарантии уплачивает Гаранту комиссию, исходя из ставки 1 % (один процент) от размера Гарантии, что составляет _____________________(___прописью_______) тенге.
2.11. Комиссия Гаранту уплачивается Заемщиком единовременно, до подписания настоящего Договора путем перечисления денег на счет Гаранта, указанный в настоящем Договоре.
3. Права и обязанности сторон
3.1. Гарант обязан:
3.1.1. в срок не позднее десяти рабочих дней с момента получения Требования Банка произвести платеж Банку на условиях настоящего Договора.
3.2. Гарант вправе:
3.2.1. требовать от Банка и Заемщика исполнения обязательств, установленных настоящим Договором;
3.2.2. получать от Банка полную и достоверную информацию, необходимую для осуществления контроля за Целевым использованием Кредита Заемщиком и мониторинга исполнения Банком и Заемщиком настоящего Договора и/или Кредитного договора, а также иную необходимую информацию, связанную с настоящим Договором, в т.ч. путем выезда представителей Гаранта в Банк, с соблюдением требований по сохранению банковской и коммерческой тайны;
3.2.3. осуществлять выезд на место реализации Проекта Заемщика, профинансированного по Кредитному договору, с целью проверки хода реализации Проекта;
3.2.4. отказать в исполнении Требования, если такое Требование предъявлено Банком с нарушением условий настоящего Договора, путем направления Банку письменного мотивированного ответа;
3.2.5. выдвигать против требований Банка возражения, которые мог бы предоставить Заемщик, даже в случае признания Заемщиком долга и (или) отказа Заемщика от выдвижения своих возражений Банку;
3.2.6. требовать от Заемщика и Банка в срок не позднее 5 (пяти) Рабочих дней с даты получения запроса Гаранта представления информации об исполнении Заемщиком обязательств по Кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного Кредитного договора;
3.2.7. требовать от Банка (в случае исполнения Гарантом обязательств по Гарантии) представления документов и информации, удостоверяющих права требования Банка к Заемщику, и передачи Гаранту прав, обеспечивающих эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором;
3.2.8. требовать от Заемщика (в случае исполнения Гарантом обязательств по Гарантии) возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных выплат по Гарантии, в т.ч. уплаты вознаграждения на сумму, выплаченную Банку по Гарантии, по ставке, указанной в Кредитном договоре, и возмещения иных убытков, понесенных в связи с ответственностью за Заемщика;
3.2.9. в безакцептном порядке изымать (списывать) с любых счетов Заемщика сумму задолженности, возникшей по настоящему Договору, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;

3.2.10. Осы Шартта және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
3.3. Қарыз алушы:
3.3.1. Кредитті оның Нысаналы мақсатына сәйкес пайдалануға;
3.3.2. Банктің және/немесе Кепілгердің бірінші талабы бойынша оның өкілдеріне Кредиттің мақсатты пайдалануын, оның қамтамасыз етілуін және Қарыз алушының қаржы-шаруашылық қызметін оның өндірістік (сауда) объектілерін тікелей қарау және/немесе Банкке және/немесе Кепілгерге қажетті шарттарда (мерзімі, көлемі) қаржы-шаруашылық қызметі туралы құжаттар мен ақпаратты тексеруге беру жолымен тексеруге мүмкіндік беруге;
3.3.3. дереу, алайда Кредит шартының талаптары бұзылған күннен кейінгі 3 (үш) Жұмыс күнінен кешіктірмей кез келген жағдайда Кепілгерді орын алған барлық бұзушылықтар туралы, оның ішінде Негізгі борыштың және кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы сомасын төлеу (қайтару), мерзімін өткізгендігі туралы, сондай-ақ Қарыз алушының Кредит шарты бойынша өз міндеттерін орындауға әсер ететін басқа да барлық жағдайлар туралы жазбаша хабарлауға;
3.3.4. Банк Кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындау туралы талап қойған жағдайда өз міндеттемелерін тиісінше орындауға қалыптасып отырған жағдайда барлық ақылға қонымды және қолжетімді шаралардың бәрін қабылдауға;
3.3.5. Кепілгер Кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда Кепілгерге Кепілдік бойынша Кепілгер жүргізген төлемдер сомасын толық көлемде өтеуге, оның ішінде Банкке Кепілдік бойынша төлеген сомасына Кредит шартында көрсетілген ставка бойынша сыйақы төлеуге (Кепілгердің тиісті талабы болған жағдайда) және Кепілгердің талаптарында көрсетілген тәртіпте және мерзімде Кепілгердің Қарыз алушы үшін жауапкершілігіне байланысты келген өзге де залалдарын өтеуге;
3.3.6. Кепілгерден Кредит шарты бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған Кредит шарты талаптарының жол берілген бұзылуы туралы ақпаратты алған күннен бастап 5 (бес) Жұмыс күнінен кешіктірмей оны Кепілгерге сұратуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда беруге;
3.3.7. банк деректемелері және/немесе орналасқан жері өзгерген жағдайда 3 (үш) Жұмыс күні ішінде бұл туралы Банкті және Кепілгерді хабардар етуге;
3.3.8. осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін орындамаған және/немесе тиісінше орындамаған жағдайда Кепілгердің алдында барлық өз мүлкімен жауапты болуға міндетті.
3.4. Банк:
3.4.1. Кредит шартының талаптары өзгерген (Кепілгер жауапкершлігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларға әкелетін) жағдайда дереу, алайда кез келген жағдайда, Кредит шартына өзгерістер енгізілген күннен кейінгі 10 (он) Жұмыс күнінен кешіктірмей Кепілгерге бұл туралы жазбаша хабарлауға;
Кредит шартына Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларға әкелетін өзгерістер енгізілген жағдайда Банк Кепілгерден осындай өзгерістерді енгізуге алдын ала жазбаша келісімін алуға міндетті.
Шарттың осы тармағының екінші абзацында көрсетілген өзгерістер Кредит шартына Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген жағдайда, Кепілдік тоқтатылады.

3.2.10. иметь иные права, предусмотренные настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
3.3. Заемщик обязан:
3.3.1. использовать Кредит в соответствии с его Целевым назначением;
3.3.2. по первому требованию Банка и/или Гаранта предоставить его представителям возможность проверки Целевого использования Кредита, его обеспеченности и финансово-хозяйственной деятельности Заемщика путем непосредственного осмотра его производственных (торговых) объектов и/или предоставления документов и информации о финансово-хозяйственной деятельности, на условиях (срок, объем), необходимых Банку и/или Гаранту;
3.3.3. незамедлительно, но в любом случае не позднее трех Рабочих дней, следующих за днем нарушения условий Кредитного договора, письменно извещать Гаранта обо всех допущенных им нарушениях Кредитного договора, в том числе о просрочке уплаты (возврата) суммы Основного долга и вознаграждения за пользование Кредитом, а также обо всех других обстоятельствах, влияющих на исполнение Заемщиком своих обязательств по Кредитному договору;
3.3.4. в случае предъявления Банком требований об исполнении обязательств по Кредитному договору, принять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры к надлежащему исполнению своих обязательств;
3.3.5. в случае исполнения Гарантом обязательств по Гарантии, возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных Гарантом выплат по Гарантии, в т.ч. (при наличии соответствующего требования Гаранта) уплатить вознаграждение на сумму, выплаченную Банку по Гарантии, по ставке, указанной в Кредитном договоре, и возместить иные убытки, понесенные Гарантом в связи с ответственностью за Заемщика, в порядке и сроки, указанные в требовании Гаранта;
3.3.6. при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по Кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного Кредитного договора, в срок не позднее 5 (пяти) Рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
3.3.7. при изменении банковских реквизитов и (или) местонахождения в течение 3 (трех) Рабочих дней поставить об этом в известность Банк и Гаранта;
3.3.8. отвечать всем своим имуществом перед Гарантом, в случае неисполнения и/или ненадлежащего исполнения своих обязательств по настоящему Договору.
3.4. Банк обязан:
3.4.1. При изменении условий Кредитного договора (не влекущих увеличение ответственности Гаранта или иных неблагоприятных последствий для Гаранта) незамедлительно, но в любом случае не позднее 10 (десяти) Рабочих дней, следующих за днем внесения изменений в Кредитный договор, письменно известить об этом Гаранта.
При внесении в Кредитный договор изменений, влекущих увеличение ответственности Гаранта или иные неблагоприятные последствия для Гаранта, Банк обязан получить от Гаранта предварительное письменное согласие на внесение этих изменений.
В случае внесения указанных в абзаце втором настоящего пункта Договора изменений в Кредитный договор без предварительного письменного согласия Гаранта, Гарантия прекращается;

3.4.2. Кепілгерден Кредит шарты бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған Кредит шарты талаптарының бұзылуына жол берілгені туралы жазбаша сұрау алған жағдайда, оны алған күннен бастап 5 (бес) Жұмыс күнінен кешіктірмей Кепілгерге сұрауда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
3.4.3. Кепілгерді Қарыз алушының Кредит шарты бойынша өз міндеттемелерін толық көлемде (оның ішінде міндеттемелерін мерзімінен бұрын орындаған жағдайда) орындағаны туралы 5 (бес) жұмыс күніненкешіктірмей жазбаша хабарлауға;
3.4.4. осы Шартта белгіленген жағдайларда Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіпте және мерзімде ақшаны қайтаруды жүзеге асыруға;
3.4.5. Кепілгер Кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда 5 (бес) Жұмыс күнінен кешіктірмей Кепілгерге Банктің Қарыз алушыға Талап ету құқықтарын растайтын құжаттар мен ақпаратты беруге және осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды Кепілгерге осы Шартта белгіленген көлемде беруге. Банктің құжаттары Кепілгерге түпнұсқада беріледі, ал мұны жасау мүмкін болмаған жағдайда - нотариалды куәландырылған көшірмелер түрінде беріледі. Құжаттарды Банктен Кепілгерге беру құжаттарды қабылдау-тапсыру актілерін жасаумен жүзеге асырылады;
3.4.6. Кепілгерге Кредит берілген күннен бастап 3 (үш) Жұмыс күнінен кешіктірмей Қарыз алушының Кредит сомасын іс жүзінде алғанын растайтын кұжаттың көшірмесін беруге. Егер Кредит Қарыз алушыға қалпына келтірілетін/қалпына келтірілмейтін кредит желісі нысанында берілген жағдайда, Банк Кепілгерге тиісті транш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Қарыз алушының қалпына келтірілетін/қалпына келтірілмейтін кредит желісі шеңберінде әрбір траншты алғанын растайтын Банктің мөрімен расталған құжаттың көшірмесін беруге міндеттенеді.
3.4.7. Кепілгердің Кепілдікті орындау нәтижесінде алған құқықтарын жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
3.4.8. осы Шартта белгіленген өзге де міндеттемелерді тиісінше орындауға міндетті.
3.5. Банк:
3.5.1. Қарыз алушының Кредит шарты бойынша Негізгі борышты төлеу бойынша өз міндеттемелерін орындамаған (тиісінше орындамаған) жағдайда Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіпте және мерзімде Талап қоюға;
3.5.2. Кепілгерден және Қарыз алушыдан осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелердің орындалуын талап етуге кұқылы.
3.6. Осы Шартты орындау кезінде Банк Қазақстан Республикасы Үкіметінің дағдарысқа қарсы бағдарламаларын іске асыру шеңберінде Кепілгер Банкте орналастырған қаражат есебінен Кепілгер алдында өз міндеттемелерін төмендетуге құқысыз.

3.4.2. при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по Кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного Кредитного договора, в срок не позднее 5 (пяти) Рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
3.4.3. в срок не позднее 5 (пяти) Рабочих дней письменно уведомить Гаранта об исполнении Заемщиком своих обязательств по Кредитному договору в полном объеме (в том числе и в случае досрочного исполнения обязательств);
3.4.4. в случаях, установленных настоящим Договором, осуществлять возврат денег Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
3.4.5. в случае исполнения Гарантом обязательств по Гарантии, в срок не позднее 5 (пяти) Рабочих дней передать Гаранту документы и информацию, удостоверяющие права требования Банка к Заемщику, и передать Гаранту права, обеспечивающие эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором. Документы Банка передаются Гаранту в подлинниках, а в случае невозможности сделать это - в виде нотариально удостоверенных копий. Передача документов от Банка Гаранту осуществляется с составлением акта приема-передачи документов;
3.4.6. представить Гаранту копию документа, подтверждающего фактическое получение суммы Кредита Заемщиком, в срок не позднее
3 (трех) Рабочих дней с даты выдачи Кредита. В случае, если Кредит предоставляется Заемщику в форме возобновляемой/невозобновляемой кредитной линии, Банк обязуется представлять Гаранту заверенную печатью Банка копию документа, подтверждающего получение Заемщиком каждого транша в рамках возобновляемой/невозобновляемой кредитной линии, в срок не позднее 3 (трех) Рабочих дней с даты выдачи соответствующего транша;
3.4.7. не препятствовать Гаранту в осуществлении прав, полученных Гарантом в результате исполнения Гарантии;
3.4.8. исполнять надлежащим образом иные обязательства, установленные настоящим Договором.
3.5. Банк вправе:
3.5.1. в случае неисполнения (ненадлежащего исполнения) Заемщиком своих обязательств по оплате Основного долга по Кредитному договору предъявить Требование к Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
3.5.2. требовать от Гаранта и Заемщика исполнения иных обязательств, предусмотренных настоящим Договором.
3.6 При исполнении настоящего договора банк не вправе снижать свои обязательства перед гарантом за счет средств, размещенных гарантом в банке в рамках реализации антикризисных программ Правительства Республики Казахстан.

4. Кепілдікті орындау тәртібі
4.1. Қарыз алушының Негізгі борыштың сомасын және/немесе Кредит шарты бойынша сыйақы сомаларын өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған күннен бастап 15 (он бес) Жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей Банк бұл туралы Кепілгерді Қарыз алушының Банк алдындағы берешегінің бар екендігі туралы анықтаманы және Банктің Қарыз алушыға жіберген мерзімі өткен берешегін өтеу туралы жазбаша талабының көшірмесін қоса беріп хабарлайды.
4.2. Қарыз алушының Кредит шарты бойынша Негізгі борыштың сомасын өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған күннен бастап күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде Банк Қарыз алушыдан және Қамтамасыз етуді берген тұлғалардан мерзімі өткен берешекті алу мақсатында ақылға қонымды және қалыптасып отырған жағдайда барлық қолжетімді шараларды қабылдауға құқылы (оның ішінде өндіріп алуды Қамтамасыз етуге айналдыру, үшінші тұлғалардың (Кепілдікті қоспағанда) банк кепілдігі, кепілдіктер/кепілгерліктер бойынша талаптар қою, Қарыз алушының шоттарына төлем талап-тапсырмаларын қою және т.б. жолмен).
4.3. Банктің Қарыз алушыдан берешекті өндіріп алу жөнінде қабылдаған шараларының нәтижесінде алынған сомалар Кепілгерге Талап қойылғанға дейін келесі кезекпен Қарыз алушының берешегін өтеуге жіберіледі:
1) Кредит шарты бойынша сыйақыны және тұрақсыздық айыбын өтеу;
2) Кредит шарты бойынша мерзімі өткен Негізгі борышты өтеу;
3) Кредит шарты бойынша Негізгі борышты өтеу;
4) Кредит шарты бойынша өзге де берешектерді өтеу.
Қарыз алушының берешегін өтеуді Банк ақшаны алған күннен кейінгі 1 (бір) Жұмыс күні ішінде жүргізуі тиіс. Бүл ретте Кепілдік Сомасы Негізгі борышты өтеудің Қатысу мөлшеріне көбейтілген сомасына (оның ішінде мерзімі өткен) тең сомаға азаяды.
4.4. Қарыз алушы Кредит шарты бойынша Негізгі борыштың сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған күннен бастап Кредит шарты бойынша Негізгі борыштың сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді бір жүз жиырма күн ішінде орындамаған жағдайда Банктің Кепілгерге талап қою құқығы бар.
4.5. Талапта мыналар көрсетілуі тиіс:
1) Кепілдік шартының деректемелері;
2) Кредит шартының деректемелері;
3) Қарыз алушының атауы;
4) Кепілгердің Кепілдік бойынша төлем сомасының есептеулері;
5) ақша қаражаты есепке алынуға жатқызылатын Банк шотының деректемелері.
4.6. Талапқа:
1) Қарыз алушының Банк алдындағы берешегінің бар екендігі туралы анықтама;
2) Қарыз алушының Банк алдындағы берешегін (бар болса) растайтын өзге де құжаттардың көшірмелері;
3) Банктің Қарыз алушыға жолдаған талабының (қарсылығы) көшірмесі;

4. Порядок исполнения гарантии
4.1. В срок не позднее 15 (пятнадцати) Рабочих дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы Основного долга и/или суммы вознаграждения по Кредитному договору Банк письменно уведомляет об этом Гаранта с приложением справки о наличии задолженности Заемщика перед Банком и копии письменного требования о погашении просроченной задолженности, направленного Банком Заемщику.
4.2. В течение ста двадцати календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы Основного долга по Кредитному договору Банк вправе предпринять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры в целях получения от Заемщика и лиц, предоставивших обеспечение, просроченной задолженности (в т.ч. путем обращения взыскания на обеспечение, предъявления требования по банковской гарантии, гарантиям/поручительствам третьих лиц (за исключением Гарантии), выставления платежных требований-поручений к счетам Заемщика и т. д.).
4.3. Суммы, полученные в результате предпринятых Банком мер по взысканию задолженности Заемщика до предъявления Требования Гаранту, направляются на погашение задолженности Заемщика в следующей очередности:
1) погашение вознаграждения и неустойки по Кредитному договору;
2) погашение просроченного Основного долга по Кредитному договору;
3) погашение Основного долга по Кредитному договору;
4) погашение иной задолженности по Кредитному договору.
Погашение задолженности Заемщика должно быть произведено Банком в течение 1 (одного) Рабочего дня, следующего за днем получения денег. При этом Сумма Гарантии уменьшается на сумму, равную сумме погашения Основного долга (в т.ч. просроченного), умноженной на Размер участия.
4.4. В случае, если в течение ста двадцати календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы Основного долга по Кредитному договору Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы Основного долга по Кредитному договору, Банк вправе предъявить Требование к Гаранту.
4.5. В требовании должны быть указаны:
1) реквизиты Договора гарантии;
2) реквизиты Кредитного договора;
3) наименование Заемщика;
4) расчет суммы к оплате Гарантом по Гарантии;
5) реквизиты счета Банка, на который подлежат зачислению денежные средства.
4.6. К требованию прилагаются:
1) справка о наличии задолженности Заемщика перед Банком;
2) копии иных документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед Банком (при наличии);
3) копия требования (претензии) Банка, направленного Заемщику;

4) Қарыз алушының Банктің талабына (қарсылығы) жауабының көшірмесі (бар болса);
5) Банктің Кредит шарты бойынша берешекті өндіріп алу жөніндегі қолданған шаралары және растайтын құжаттарды қоса бере отырып (бар болса), қабылданған шаралардың нәтижесінде алынған сомалар туралы ақпарат;
6) берешекті өндіріп алу туралы сот шешімінің көшірмесі (бар болса);
7) орындау парақтарының көшірмесі (бар болса);
8) Кредит шартына қосымша келісімдердің көшірмесі (бар болса) қоса беріледі.
4.7. Талапта көрсетілген сома Кепілдік шартының талаптарына сәйкес болуы тиіс, алайда ол кез келген жағдайда осы Шарттың 2.2-тармағында белгіленген Кепілдіктің шекті Сомасынан аспауы тиіс.
4.8. Банк Талапты Кепілгерге осы Шартта көрсетілген мекенжай бойынша тапсырысты хат жіберу немесе қолма-қол беру жолымен жібереді.
4.9.Талап Кепілгерге ағымдағы Жұмыс күні Алматы уақыты бойынша 16.00-ге дейін қойылуы мүмкін. Алматы уақыты бойынша сағат 16-00-ден кейін қойылған Талап келесі Жұмыс күні қойылған деп саналады.
4.10. Банктің Талабын алғаннан кейін, алайда кез келген жағдайда, ол қанағаттандырылғанға дейін Кепілгер Қарыз алушыны Банк қойған Талаптар туралы осы Шартта көрсетілген қарыз алушының мекенжайы бойынша тапсырысты хатпен хабар жіберу жолымен немесе Қарыз алушының қолын қойғызып қолма-қол беру жолымен жазбаша нысанда хабардар етеді. Хабарлама тапсырысты хатпен жіберілген кезде пошта мекемесі берген құжатта көрсетілген күннен кейін 3 (Үшінші) күні хабарлама алынды деп саналады.
4.11. Кепілгер Банктің Талаптарын және осы Шартта көзделген барлық құжаттарды алған сәттен бастап, сондай-ақ Талаптарға және ұсынылған құжаттарға қарсылығы болмаған кезде 10 (он) Жұмыс күнінен кешіктірмей Талапта көрсетілген сомалар мөлшерінде төлем жүргізеді немесе Банкке қарсылықтарын көрсетіп хат жібереді.
4.12. Кепілдік бойынша міндеттемесін орындаған Кепілгерге Кредит шарты бойынша Банктің барлық құқықтары және Банкке Қамтамасыз ету шарттары бойынша кепіл ұстаушы ретінде тиесілі құқықтары Кепілгер Банктің Талаптарын қанағаттандыру көлемінде өтеді. Кепілгер Талапты орындағаннан кейін Банк Кепілгерге 5 (бес) Жұмыс күні ішінде қабылдау-тапсыру актісі бойынша келесі құжаттарды:
1) қосымша келісімдерімен бірге Кредит шартының түпнұсқасын немесе нотариалды расталған көшірмесін;
2) қосымша келісімдерімен бірге Қамтамасыз ету шарттарының түпнұсқаларын немесе нотариалды расталған көшірмелерін;
3) Кепілгердің талабы бойынша Кепілгердің құқығын растайтын өзге де құжаттарды беруге міндетті.
4.13. Кепілгер Кепілдік бойынша міндеттемелерді орындағаннан кейін Банк Қарыз алушыдан өндіріп алу бойынша шаралардың, оның ішінде Қамтамасыз етуді іске асыру жолымен алған барлық сомалар Кепілгер мен Банк арасында келесі кезекпен бөлінеді:

4) копия ответа Заемщика на требование (претензию) Банка (при наличии);
5) информация о предпринятых Банком мерах по взысканию задолженности по Кредитному договору и суммах, вырученных в результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов (при наличии);
6) копия решения суда о взыскании задолженности (при наличии);
7) копии исполнительных листов (при наличии);
8) копии дополнительных соглашений к Кредитному договору (при наличии).
4.7. Сумма, указанная в требовании, должна соответствовать условиям Договора гарантии, но в любом случае не может превышать предельную Сумму Гарантии, установленную в пункте 2.2. настоящего Договора.
4.8. Требование направляется Банком Гаранту путем отправки заказным письмом или нарочно по адресу, указанному в настоящем Договоре.
4.9. Требование может быть предъявлено Гаранту до 16.00 часов текущего Рабочего дня по времени Алматы. Требование, предъявленное после 16-00 часов времени Алматы, считается предъявленным на следующий Рабочий день.
4.10. После получения Требования Банка, но в любом случае до его удовлетворения, Гарант в письменной форме уведомляет Заемщика о предъявлении Банком Требования путем направления уведомления заказным письмом по адресу Заемщика, указанному в настоящем Договоре, или вручения нарочно под роспись Заемщика. При отправке уведомления заказным письмом уведомление считается полученным на 3 (третий) день после даты, указанной в документе, выданная почтовым учреждением.
4.11. Гарант в срок не позднее 10 (десяти) Рабочих дней с момента получения Требования Банка и всех документов, предусмотренных настоящим Договором, а также при отсутствии возражений к Требованию и представленным документам, производит платеж Банку в размере указанной в Требовании суммы либо направляет Банку письмо с указанием всех имеющихся возражений.
4.12. К Гаранту, исполнившему обязательство по Гарантии, переходят все права Банка по Кредитному договору и права, принадлежавшие Банку как залогодержателю по договорам Обеспечения, в том объеме, в котором Гарант удовлетворил Требование Банка. После исполнения Гарантом Требования Банк обязан передать Гаранту в течение 5 (пяти) Рабочих дней по акту приема-передачи следующие документы:
1) оригинал или нотариально заверенную копию Кредитного договора с дополнительными соглашениями к нему;
2) оригинал или нотариально заверенные копии договоров Обеспечения с дополнительными соглашениями к ним;
3) иные документы по требованию Гаранта, удостоверяющие права Гаранта.
4.13. После исполнения Гарантом обязательств по Гарантии все суммы, полученные Банком в результате мер по взысканию задолженности Заемщика, в т.ч. путем реализации Обеспечения, распределяются между Гарантом и Банком в следующей очередности:

1) Кредит шарты бойынша Банктің алдында сыйақылар мен тұрақсыздық айыбын өтеу;
2) Қарыз алушының Банк алдындағы Негізгі борышы қалдығының сомасын өтеу;
3) Қарыз алушының Кепілгердің алдындағы берешегін өтеу.
5. Кепілдіктің қолданылу мерзімі
5.1. Кепілдік "___ " ______ мерзімді қоса алғанда беріледі.
5.2. Келесі жағдайлардың кез келгенінің басталуымен Кепілдіктің қолданысы тоқтатылады:
1) Кредит шарты бойынша Кепілдікпен қамтамасыз етілген Негізгі борыштың сомасын толық өтеу;
2) осы Шартта көрсетілген Кепілдік мерзімі өткенде;
3) егер Кепілгер жаңа борышкер үшін жауапты болуға келісімін бермесе, Кредит шартының Кепілдікпен қамтамасыз етілуі бойынша борышының басқа тұлғаға ауысуы;
4) егер Кепілдікпен қамтамасыз етілген міндеттемелердің орындалу мерзімі келгеннен кейін Банк Қарыз алушы немесе Кепілгер ұсынған тиісінше орындаудан бас тартса;
5) Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз Кепілгер үшін жауапкершілікті ұлғайтуға немесе басқа да қолайсыз салдарларға әкеліп соғатын Кредит шартының кез келген талаптарының өзгеруі;
6) шынайы емес мәліметтер (ақпарат) және /немесе құжаттардың берілуі Қарыз алушының тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаған жағдайларды қоспағанда, Банктің Кепілгерге шынайы емес, мәліметтер (ақпарат) және /немесе Кепілгердің Кепілдік беру туралы шешім қабылдауы үшін қажетті құжаттар берген жағдайда;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында, Келісімде және/немесе осы Шартта көзделген өзге де негіздер бойынша.
6. Жауапкершілік
6.1. Кепілгер Банкке Талапта көрсетілген соманы уақтылы төлемеген жағдайда, Кепілгер Банкке мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 % (нөл бүтін жүзден бір пайыз) мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
6.2. Банк Кепілгерге осы Шарттың талаптарына сәйкес Кепілгерге тиесілі кез келген соманы уақтылы қайтармаған жағдайда Банк Кепілгерге мерзімі өткен әр күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 % (нөл бүтін жүзден бір пайыз) мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
6.3. Банк осы Шарттың 3.4.1., 3.4.2., 3.4.3., 3.4.5., 3.4.6-тармақтарында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, Банк Кепілгерге мерзімі өткен әр күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бес еселенген мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
6.4. Қарыз алушы осы Шарттың 3.3.3., 3.3.5., 3.3.6., 3.3.7-тармақтарында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, Қарыз алушы Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.

1) погашение вознаграждения и неустойки по Кредитному договору перед Банком;
2) погашение суммы остатка Основного долга Заемщика перед Банком;
3) погашение задолженности Заемщика перед Гарантом.
5. Срок действия гарантии
5.1 Гарантия предоставляется сроком по «___» _______ года включительно.
5.2 Действие Гарантии прекращается при наступлении любого из следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы Основного долга по Кредитному договору, обеспеченному Гарантией;
2) по истечении срока Гарантии, указанного в настоящем Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному Гарантией Кредитному договору, если Гарант не дал согласия отвечать за нового должника;
4) если после наступления срока исполнения обеспеченного Гарантией обязательства Банк отказался принять надлежащее исполнение, предложенное Заемщиком или Гарантом;
5) изменения любого из условий Кредитного договора, влекущего увеличение ответственности или иные неблагоприятные последствия для Гаранта, без предварительного письменного согласия Гаранта;
6) в случае представления Банком Гаранту недостоверных сведений (информации) и/или документов, необходимых для принятия Гарантом решения о предоставлении Гарантии, за исключением случаев, когда представление недостоверных сведений (информации) и/или документов вызвано мошенническими действиями со стороны Заемщика;
7) по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, Соглашением и/или настоящим Договором.
6. Ответственность
6.1. В случае несвоевременной оплаты Гарантом Банку суммы, указанной в Требовании, Гарант уплачивает Банку неустойку (пеня) в размере 0,01 % (ноль целых одна сотая процентов) от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки.
6.2. В случае несвоевременного возврата Банком Гаранту любых сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям настоящего Договора, Банк уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере 0,01% (ноль целых одна сотая процентов) от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки.
6.3. В случае нарушения Банком обязательств, установленных пунктами 3.4.1., 3.4.2., 3.4.3., 3.4.5., 3.4.6. настоящего Договора, Банк уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки.
6.4. В случае нарушения Заемщиком обязательств, установленных пунктами 3.3.3., 3.3.5., 3.3.6., 3.3.7 настоящего Договора, Заемщик уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере однократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки.

6.5. Тұрақсыздық айыбын төлеу талабы кінәлі Тарап Құқығын бұзған Тараптың құқығы болып табылады. Тұрақсыздық айыбын төлеу кінәлі Тарапты осы Шарттың талаптарын тиісінше орындаудан босатпайды.
7. Қорытынды ережелер
7.1. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде ресімделуі, Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолдары қойылуы және Тараптардың мөрлерінің бедерлерімен бекітілуі тиіс.
7.2. Осы Шарттың өзгеруіне, бұзылуына және орындалуына байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер және талқылаулар жолымен шешетін болады, егер келіссөздер нәтижесінде Тараптар келісімге келмеген жағдайда, онда осындай дау Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген сот тәртібімен қаралатын болады.
7.3. Шарт әрбір Тарап үшін заң күші бірдей үш данада жасалды.

6.5. Требование уплаты неустойки является правом Стороны, права которой были нарушены виновной Стороной. Уплата неустойки не освобождает виновную Сторону от надлежащего исполнения условий настоящего Договора.
7. Заключительные положения
7.1. Все изменения и дополнения к Договору должны быть оформлены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены оттисками печатей Сторон.
7.2. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, Стороны будут решать путем переговоров и обсуждений, в случае, если в результате переговоров Стороны не придут к согласию, то такой спор будет рассматриваться в судебном порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
7.3. Договор составлен в трех экземплярах, имеющих равную юридическую силу для каждой из Сторон.

7.4. Осы Шартта көзделмеген өзге жағдайлардың бәрінде Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
7.5. Кредит шартының көшірмесі осы Шартқа 1-қосымша болып табылады.
7.6. Тараптардың келісуі бойынша Кепілгер алушы осы Шарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалуы үшін тек Кепілгердің өз қаражаты/мүлкі шегінде жауап береді, оларға "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қарашадағы № 1039 және "Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі
2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 қаулылары шеңберінде Кепіл алушы іске асырып жатқан дағдарысқа қарсы бағдарламаларды іске асыру үшін Кепілгерге берілген қаражат енгізілмейді.

7.4. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
7.5. Копия Кредитного договора является приложением 1 к настоящему Договору.
7.6. По соглашению сторон гарант отвечает за исполнение своих обязательств по настоящему договору только в пределах собственных средств/имущества гаранта, в которые не могут быть включены средства, предоставленные гаранту для реализации антикризисных программ, реализуемых гарантом в рамках постановлений Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2007 года № 1039 «Об утверждении Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан» и от 25 ноября 2008 года № 1085 «О Плане совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы».