2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 561 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасы мынадай ескертпемен мақұлдансын: «Қазақстан Республикасы Келісімге қосымша болып табылатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесінің (бұдан әрі – Ереже) 2-бөлімінің 2.4-тармағына қатысты Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ТМД СЭҚ ТН) 1507-1515 тауар позициялары бойынша тауарлардың шығарылған елін айқындау кезінде алдыңғы төрт белгінің кем дегенде бірінің деңгейінде көрсетілген тауар позициясының өзгеруінен көрінетін жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемінің негізгі шартын пайдалану құқығын өзіне қалдыратынын мәлімдейді.
Қазақстан Республикасы Ереженің 2-бөлімі 2.4-тармағының б) және  в) тармақшаларында жазылған шарттарды пайдаланған кезде ТМД СЭҚ ТН 1516 тауар позициясы бойынша тауарларды өндіру кезінде қолданылатын материалдардың құны түпкілікті өнім бағасының 50 %-ынан аспауға тиістігі негізге алынатын болады. ТМД СЭҚ ТН 1517 және 2106 90 980 тауар позициялары бойынша тауарларды өндіру кезінде (тамаққа пайдалану үшін жарамды жануарлар немесе өсімдік майларынан немесе майлардан немесе олардың фракцияларынан жасалған майлылығы 15 %-дан астам сүт майларын құрайтын қоспалар немесе дайын өнімдер) ТМД СЭҚ ТН 1511 және 1513 тауар позициялары материалдарының құны түпкілікті өнім бағасының 50 %-ынан аспауға тиіс.
Аталған ескертпе Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы арасындағы өзара саудада қолданылмайды».
2. 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 561 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында
тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге
өзгерістер енгізу туралы
хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына (бұдан әрі – ТМД) қатысушы мүше мемлекеттердің үкіметтері 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 2-бабына сәйкес,
төмендегілер туралы келісті:

О подписании Протокола о внесении изменений в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 561
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года с оговоркой «Республика Казахстан в отношении пункта 2.4 раздела 2 Правил определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств (далее – Правила), являющихся приложением к Соглашению, заявляет, что оставляет за собой право при определении страны происхождения товаров по товарным позициям Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств (далее - ТН ВЭД СНГ) 1507-1515 применять основное условие критерия достаточной обработки/переработки, которое выражается в изменении указанной товарной позиции на уровне хотя бы одного из первых четырех знаков.
Республика Казахстан при применении условий, изложенных в подпунктах б) и в) пункта 2.4 раздела 2 Правил, будет исходить из того, что при производстве товаров по товарной позиции ТН ВЭД СНГ 1516 стоимость используемых материалов не должна превышать 50 % цены конечной продукции. При производстве товаров по товарным позициям ТН ВЭД СНГ 1517 и из 2106 90 980 (пригодные для употребления в пищу смеси или готовые продукты из животных или растительных жиров или масел, или их фракций, содержащие более 15 мас.% молочных жиров) стоимость материалов товарных позиций ТН ВЭД СНГ 1511 и 1513 не должна превышать 50 % цены конечной продукции.
Данная оговорка не применяется во взаимной торговле между Республикой Беларусь, Республикой Казахстан и Российской Федерацией».
2. Подписать Протокол о внесении изменений в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 561
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Соглашение о Правилах определения страны
происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств
от 20 ноября 2009 года
Правительства государств-членов участников Содружества Независимых Государств (далее - СНГ), именуемые в дальнейшем Сторонами, в соответствии со статьей 2 Соглашения о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:

1-бап
Тауар орын алған елден шыққан деп есептелетiн шарттардың, өндiрiстiк және технологиялық операциялардың тізбесіне (Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын Тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесіне 1-қосымша) мынадай өзгерістер енгізілсін:
СЭҚ ТН-нің «0206» деген жолы мынадай редакцияда жазылсын:
0206
Ірі қара малдың, шошқаның, қойлардың, ешкілердің, жылқылардың, есектердің, қашырлардың немесе лошактардың жас, тоңазытылған немесе мұздатылған тағамдық қосалқы өнімдері
0201-0206 позициялардан басқа кез келген позициялардың материалдарынан дайындалған
2. Мынадай мазмұндағы СЭҚ ТН-нің «2106 90 980-нен» деген коды бар жолмен толықтырылсын:
2106 90 980-нен
Жануарлардың немесе өсімдіктердің майларынан немесе майлардан немесе олардың майлылығы 15 %-дан астам сүт майларынан фракцияларынан жасалған тағамға пайдалануға жарамды коспалар немесе дайын өнімдер
0405, 1501-1516 позицияларының материалдарынан дайындау.
Алайда 1511 және 1513 тауар позицияларының пайдаланылатын материалдарының құны түпкілікті өнім бағасының 50 %-ынан аспауға тиіс
3. СЭҚ ТН-нің «28-топтан» деген коды бар жол мынадай редакцияда жазылсын:
28-топтан
Қоданылатын қағидалар бұдан әрі жалызған 2811 29 100, 2818 20 000. 2821 20 000, 2833 22 000 кіші субпозициялардағы және 2844 10 және 2844 20 субпозициялардағы тауарлардан басқа, бейорганикалық химия өнімдері: бейорганикалық немесе органикалық бағалы металдардың, жерде сирек кездесетін металдардың, радиоактивті элементтердің немесе изотоптардың қосылыстары
Пайдаланылатын материалдардың барлығы өнім позициясынан өзге позицияларда жіктелуге тиіс дайындау. Алайда бірдей позициялардың материалдары олардың құны түпкілікті өнім бағасынан 20 %-ынан аспаған жағдайда қолданылуы мүмкін.
4. СЭҚ ТН-нің «2844 10» деген коды бар жол мынадай редакцияда жазылсын:
2844 10-нан
Табиғи уран және оның қосылыстары
Қайта өңдеу технологиясына сәйкес мамандандырылған өндіріс жағдайында 2844 30 позициясының материалынан (уран, 235, уранымен қосылған және оның қосылыстары) дайындау (235 уран изотопы бойынша байыту)
5. Мынадай мазмұндағы СЭҚ ТН-нің «5704-тен» деген коды бар жолмен толықтырылсын:
5704-тен
Тоқыма еден жабындыларынан жасалған дайын бұйымдар: дәретханаға және жуынатын бөлмелерге арналған, автомобиль және әмбебап кілемшелер
Қалып бойынша дайындамаларды пішу, тігін операцияларын орындау. Бұл ретте 5704 позициясының пайдаланылатын материалдарының құны түпкілікті өнім бағасының 30 %-ынан аспауы тиіс
6. Мынадай мазмұндағы СЭҚ ТН-нің «7019 32 000» деген коды бар жолмен толықтырылсын:

Статья 1
Внести в перечень условий, производственных и технологических операций, при выполнении которых товар считается происходящим из той страны, в которой они имели место (приложение 1 к Правилам определения страны происхождения товаров, являющихся неотъемлемой частью Соглашения), следующие изменения:
1. Строку ТН ВЭД «0206» изложить в следующей редакции:
0206
Пищевые субпродукты крупного
рогатого скота, свиней, овец, коз,
лошадей, ослов, мулов или лошаков,
свежие, охлажденные или
замороженные
Изготовление из материалов
любых позиций, кроме
позиций 0201-0206
2. Дополнить строкой с кодом ТН ВЭД «из 2106 90 980» следующего содержания:
Из 2106 90 980
Пригодные для употребления в пищу
смеси или готовые продукты из
животных или растительных жиров
или масел, или их фракций,
содержащие более 15 мас. %
молочных жиров
Изготовление из материалов
позиций 0405, 1501-1516.
Однако стоимость
используемых материалов
товарных позиций 1511 и
1513 не должна превышать
50 % цены конечной
продукции
3. Строку с кодом ТН ВЭД «из группы 28» изложить в следующей редакции:
Из группы 28
Продукты неорганической химии:
соединения неорганические или
органические драгоценных металлов,
редкоземельных металлов,
радиоактивных элементов или
изотопов, кроме товаров
подсубпозиций из 2811 29 100, 2818
20 000, 2821 20 000, 2833 22 000 и
субпозиций 2844 10 и 2844 20, для
которых применяемые правила
излагаются далее
Изготовление, при котором
все используемые материалы
должны классифицироваться
в позиции, отличной от
позиции продукта. Однако
материалы одной и той же
позиции могут
использоваться при
условии, что их стоимость
не превышает 20 % цены
конечной продукции
4. Строку с кодом ТН ВЭД «2844 10» изложить в следующей редакции:
Из 2844 10
Уран природный и его соединения
Изготовление (обогащение
по изотопу уран - 235) из
материала (уран,
обедненные ураном – 235, и
его соединения) позиции
2844 30 в условиях
специализированного
производства в
соответствии с технологией
переработки
5. Дополнить строкой с кодом ТН ВЭД «из 5704» следующего содержания:
Из 5704
Готовые изделия из текстильных
напольных покрытий: коврики для
туалетной и ванной комнат,
автомобильные и универсальные
Раскрой заготовок по
лекалам, выполнение
швейных операций. При этом
стоимость используемых
материалов позиции 5704 не
должна превышать 30 % цены
конечной продукции
6. Дополнить строкой с кодом ТН ВЭД «7019 32 000» следующего содержания:

7019 32 000
Жұқа маталар (вуальдар)
Пайдаланылатын материалдардың барлығының құны түпкілікті өнім бағасының 50 %-ынан аспауға тиіс болған кезде, дайындау
7. СЭҚ ТН-нің «8456-8466» деген коды бар жол мынадай редакцияда жазылсын:
8456-8466
8456-8466 тауар позицияларының машиналары және жабдықтары; құралды немесе бөлшектерді бекітуге арналған құрал-сайманды қоса алғанда, тек қана немесе негізінен 8456-8465 тауар позицияларының машиналары мен жабдықтарына арналған бөлшектері мен керек-жарақтары, өздігінен ашылатын бұрамакесу бастиектері, бөлгіш бастиектер және басқа да белдектерге арналған құрал-саймандар; қол құралдарының барлық типтері үшін жұмыс құралдарын бекіту арналған құрал-сайман
Пайдаланылатын материалдардың барлығының құны түпкілікті өнім бағасының 50 %-ынан аспауға тиіс болған кезде, дайындау
8. СЭҚ ТН-нің «8521» деген коды бар жол мынадай редакцияда жазылсын:
8521-ден
Бейне жазатын немесе бейне шығаратын, бейне тюнермен қосылған немесе қосылмаған, DVD күйтабақ ойнатқыштардан басқа аппаратура
Пайдаланылатын материалдардың барлығының құны түпкілікті өнім бағасының 50 %-ынан аспауға тиіс болған кезде, дайындау
9. СЭҚ ТН-нің «8544» деген коды бар жол мынадай редакцияда жазылсын:
8544
Оқшауланған өткізгіштер (эмальданғандарды немесе анодталғандарды қоса алғанда), кәбілдер (коаксильді кәбілдерді қоса алғанда) және қосу аспаптары бар және оларсыз оқшауланған басқа электр өткізгіштері; 8544 70 000 позициясының тауарларынан басқа, ол үшін қолданылатын қағидалар бұдан әрі жазылады
Пайдаланылатын материалдардың барлығының құны түпкілікті өнім бағасының 50 %-ынан аспауға тиіс болған кезде, дайындау
10. Мынадай мазмұндағы СЭҚ ТН-нің «8544 70 000» деген коды бар жолмен толықтырылсын:
8544 70 000
Талшықты-оптикалық кәбілдер
Кез келген позициялардың материалдарынан дайындау. Алайда бірдей позициялардың пайдаланылатын материалдардың құны және дайын өнім түпкілікті өнім бағасынан 50 %-ынан аспауға тиіс
2-бап
Осы Хаттаманың ережелерін қолдануға немесе түсіндіруге байланысты Тараптар арасындағы даулар Тараптар арасындағы консультациялар мен келіссөздер жолымен шешіледі.
3-бап
Осы Хаттама Келісімнің 4-бабына сәйкес күшіне енеді.
Мемлекетішілік рәсімдерді кешірек орындаған Тараптар үшін осы Хаттама депозитарий тиісті құжаттарды алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
2012 жылғы ___ ________ ________ қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Хаттаманың түпнұсқа данасы осы Хаттаманың депозитарийі бола отырып, әрбір Тарапқа оның куәландырылған көшірмесін жіберетін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы Комитетінде сақталады.
Армения                 Қазақстан               Беларусь
Республикасының         Республикасының         Республикасының
Үкіметі                  Үкіметі                 Үкіметі
үшін                     үшін                     үшін
Түрікменстан           Өзбекстан                 Украина
Республикасының       Республикасының          Республикасының
Үкіметі                Үкіметі                  Үкіметі
үшін                   үшін                     үшін
Молдова           Ресей Федерациясының            Қырғыз
Республикасының             Үкіметі              Республикасының
Үкіметі                  үшін                     Үкіметі
үшін                                              үшін
Әзербайжан            Тәжікстан
Республикасының      Республикасының
үшін                   үшін

7019 32 000
Тонкие ткани (вуали)
Изготовление, при котором
стоимость всех
используемых материалов не
должна превышать 50 % цены
конечной продукции
7. Строку с кодом ТН ВЭД «8456-8466» изложить в следующей редакции:
8456-8466
Машины и оборудование товарных
позиций 8456-8465; части и
принадлежности, предназначенные
исключительно или в основном для
машин и оборудования товарных
позиций 8456-8465, включая
приспособления для крепления
инструмента или деталей,
самораскрывающиеся резьбонарезные
головки, делительные головки и
другие специальные приспособления
к станкам; приспособления для
крепления рабочих инструментов для
всех типов ручных инструментов
Изготовление, при котором
стоимость всех
используемых материалов не
должна превышать 50 % цены
конечной продукции
8. Строку с кодом ТН ВЭД «8521» изложить в следующей редакции:
Из 8521
Аппаратура видеозаписывающая или
видеовоспроизводящая, совмещенная
или не совмещенная с видеотюнером,
кроме DVD-проигрывателей
Изготовление, при котором
стоимость всех
используемых материалов не
должна превышать 50 % цены
конечной продукции
9. Строку с кодом ТН ВЭД «8544» изложить в следующей редакции:
8544
Провода изолированные (включая
эмалированные или анодированные),
кабели (включая коаксильные
кабели) и другие изолированные
электрические проводники с
соединительными приспособлениями
или без них; кроме товаров позиции
8544 70 000, для которой
применяемые правила излагаются
далее
Изготовление, при котором
стоимость всех
используемых материалов не
должна превышать 50 % цены
конечной продукции
10. Дополнить строкой с кодом ТН ВЭД «8544 70 000» следующего содержания:
8544 70 000
Кабели волоконно-оптические
Изготовление из материалов
любых позиций. Однако
стоимость используемых
материалов той же позиции,
что и готовый продукт не
должна превышать 50 % цены
конечной продукции
Статья 2
Споры между Сторонами, связанные с применением или толкованием положений настоящего Протокола, разрешаются путем консультаций и переговоров между Сторонами.
Статья 3
Настоящий Протокол вступает в силу в соответствии со статьей 4 Соглашения.
Для Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящий Протокол вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием соответствующих документов.
Совершено в городе _______ _____ ______ 2012 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится в Исполнительном Комитете Содружества Независимых Государств, который, являясь депозитарием настоящего Протокола, направит каждой Стороне его заверенную копию.
За
Правительство
Республики Армения
За
Правительство
Республики Казахстан
За
Правительство
Республики Беларусь
За
Правительство
Республики Туркменистан
За
Правительство
Республики Узбекистан
За
Правительство Украины
За
Правительство Республики Молдова
За
Правительство
Российской Федерации
За
Правительство
Кыргызской Республики
За
Правительство
Азербайджанской Республики
За
Правительство Республики Таджикистан