Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын аумақтық бөлімшелерде мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 мамырдағы № 666 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 18-02/41 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын аумақтық бөлімшелерде мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын аумақтық бөлімшелерде мемлекеттік тіркеу қағидаларының 4-тармағының 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 8) тармақшасын қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 24 мамырдағы
№ 666 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын аумақтық бөлімшелерде мемлекеттік тіркеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын аумақтық бөлімшелерде мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінде (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) мемлекеттік тіркеудің бірыңғай тәртібін белгілейді.
2. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шарты (бұдан әрі – Шарт) міндетті мемлекеттік тіркелуге жатады.
3. Шартты мемлекеттік тіркеуді ұзақ мерзімді орман пайдалану жүзеге асырылатын мемлекеттік орман қоры учаскелері орналасқан жердегі аумақтық бөлімше жүргізеді.

Об утверждении Правил государственной регистрации договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда в территориальных подразделениях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 666. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 18-02/41.
В соответствии с подпунктом 17-9) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда в территориальных подразделениях.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования, за исключением подпункта 8) пункта 4 Правил государственной регистрации договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда в территориальных подразделениях, который вводится в действие с 1 января 2013 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 мая 2012 года № 666
Правила
государственной регистрации договора долгосрочного
лесопользования на участках государственного лесного фонда
в территориальных подразделениях
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда в территориальных подразделениях (далее – Правила) разработаны в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан и устанавливают единый порядок государственной регистрации договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда в территориальных подразделениях ведомства уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее – территориальные подразделения).
2. Договор долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда (далее – договор) подлежит обязательной государственной регистрации.
3. Государственную регистрацию договора проводит территориальное подразделение по местонахождению участков государственного лесного фонда, на которых осуществляется долгосрочное лесопользование.

4. Тіркелуге ұзақ мерзімді орман пайдаланудың мынадай түрлеріне жасалған шарттар жатады:
1) сүрек дайындау;
2) шайырағаш шырындарын дайындау;
3) қосалқы сүрек ресурстарын (қабықтар, бұтақтар, түбiрлер, тамырлар, жапырақтар, бүршiктер) дайындау;
4) жанама орман пайдалану (шөп шабу, мал жаю, марал өсіру, аң өсіру, омарталар мен ара ұяларын орналастыру, көкөніс өсіру, бақша өсіру және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, дәрі-дәрмектік өсімдіктер мен техникалық шикізат, жабайы өсетін жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да тағамдық өнімдер, мүк, орман төсеніші мен жерге түскен жапырақтар, қамыс дайындау және жинау);
5) мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығының мұқтажы үшін пайдалану;
6) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін пайдалану;
7) мемлекеттік орман қоры учаскелерін сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану;
8) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдыларының ағаш отырғызу материалы мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін пайдалану.
2. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын мемлекеттік тіркеу үшін берілетін құжаттар
5. Шартты мемлекеттік тіркеу үшін орман пайдаланушы аумақтық бөлімшеге:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес шартты мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
2) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөніндегі тендерлік комиссия хаттамасының көшірмесін;
3) 3 данада шартты береді.
3. Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі
ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын тіркеу
6. Шарт осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу журналында тіркеледі.
7. Өтініш беруші осы Қағидаларының 5-тармағында көрсетілген құжаттардың толық пакетін бермеген жағдайда тіркеу жүргізілмейді. Тіркеуден бас тарту туралы шешім өтініш берушіге өтініш берілген күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде бас тарту себептері көрсетіліп, жазбаша түрде хабарланады.
Тіркеуші органның шешіміне заңнамада белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
8. Журнал жіппен байланады, нөмірленеді, жауапты тұлға қол қояды, мөр басылады. Журнал беттерінің нөмірленуі толассыз. Қарындашпен жазуға, жөндеуге, өшіруге, түзетуге жол берілмейді. Журналда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жазба жазылады.
9. Шарт бұзылған жағдайда орман пайдаланушы 10 жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшеге жазбаша ақпарат береді.

4. Регистрации подлежат договора на следующие виды долгосрочного лесопользования:
1) заготовка древесины;
2) заготовка живицыдревесных соков;
3) заготовка второстепенных древесных ресурсов (коры, ветвей, пней, корней, листьев, почек);
4) побочные лесные пользования (сенокошение, пастьба скота, мараловодство, звероводство, размещение ульев и пасек, огородничество, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша);
5) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства;
6) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей;
7) пользование участками государственного лесного фонда для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей;
8) пользование участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения.
2. Документы, представляемые для государственной
регистрации договора долгосрочного лесопользования
на участках государственного лесного фонда
5. Для государственной регистрации договора лесопользователь в территориальное подразделение представляет:
1) заявление о государственной регистрации договора согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию протокола тендерной комиссии по предоставлению лесных ресурсов на участках государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование;
3) договор в 3 экземплярах.
3. Регистрация договора долгосрочного лесопользования
на участках государственного лесного фонда
6. Договор регистрируется в журнале по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Регистрация не производится в случае представления заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил. Решение об отказе в регистрации сообщается заявителю в письменной форме в течение 2 рабочих дней со дня представления заявления с указанием причин отказа.
Решение регистрирующего органа может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
8. Журнал прошнуровывается, пронумеровывается, подписывается ответственным лицом, скрепляется печатью. Нумерация страниц журнала является сквозной. Записи карандашом, помарки, подчистки, исправления не допускаются. Производится запись в журнале согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. В случае расторжения договора, лесопользователь в течение 10 рабочих дней представляет письменную информацию в территориальное подразделение.

4. Мемлекеттік тіркеуді жүргізу мерзімі
10. Өтініш берушінің құқықтарын тіркеу осы Қағидалардың 5-тармағында аталған құжаттар берілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
11. Шарттың мемлекеттік тіркеуден өткізілуі шарттарға қойылатын тіркеу жазбасының мөртабанымен куәландырылады. Шарттағы тіркеу жазбасының мөртабанындағы жазба мөрмен куәландырылады және оған аумақтық бөлімшенің басшысы қол қояды.
12. Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда, заңды тұлға қайта ұйымдастырылғанда орман пайдаланушылар күнтізбелік 30 күн ішінде көрсетілген мәліметтерді растайтын тиісті құжаттарды қоса беріп, шартты қайта тіркеу туралы өтініш береді.
13. Шарттың мемлекеттік тіркелуі үшін қабылданған құжаттар мен Журнал аумақтық бөлімшелерде сақталады.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ұзақ мерзімді орман пайдалану
шартын аумақтық бөлімшелерде
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
1-қосымша
_______________________________________________________бастығы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________________________________________________________
(жеке тұлға үшін - тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері)
______________________________________________________________
(заңды тұлға үшін - атауы, орналасқан жері)
_______________________________________________________________
телефон: ______________________
Өтініш
Мен (біз) ___________________________________________________________
(жеке тұлға үшін - тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлға үшін - атауы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты немесе толық атауы және банк деректемелері)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
жасалған мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын тіркеуді сұраймын (сұраймыз).
Өтінішке қоса берілді 1. ___________________________________________

4. Сроки проведения государственной регистрации
10. Регистрация прав заявителя производится в течение 5 рабочих дней со дня подачи документов, перечисленных в пункте 5 настоящих Правил.
11. Проведение государственной регистрации договора удостоверяется штампом регистрационной надписи, который проставляется в договорах. Запись в штампе регистрационной надписи на договоре заверяется печатью и подписывается руководителем территориального подразделения.
12. В случае изменения фамилии, имени, отчества физического лица, при реорганизации юридического лица, лесопользователями в течение 30 календарных дней подается заявление о перерегистрации договора с приложением соответствующих документов, подтверждающих указанные сведения.
13. Принятые документы для государственной регистрации договора и журнал хранятся в территориальных подразделениях.
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации договора
долгосрочного лесопользования на
участках государственного лесного
фонда в территориальных
подразделениях
Начальнику ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
от ____________________________________________________________
(для физического лица – фамилия, имя, отчества, место проживания)
_____________________________________________________________________
(для юридического лица – наименование местонахождения)
_____________________________________________________________________
телефон _______________________________________________________
Заявление
Я (мы) ________________________________________________________
(для физического лица – фамилия, имя, отчество,
_____________________________________________________________________
для юридического лица – наименование)
прошу (просим) зарегистрировать договор долгосрочного лесопользования
на участках государственного лесного фонда, заключенный с
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество или полное наименование и банковские реквизиты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
К заявлению прилагаются: 1. _________________________________________

1) сүрек дайындау - 01;
2) шайыр, ағаш шырындарын дайындау - 02;
3) жанама орман пайдалану (шөп шабу – 03/1, мал жаю – 03/2, марал өсіру – 03/3, аң өсіру – 03/4, омарталар мен ара ұяларын орналастыру – 03/5, көкөніс өсіру – 03/6, бақша өсіру және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру – 03/7, дәрі-дәрмектік өсімдіктер мен техникалық шикізат – 03/8, жабайы өсетін жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да тағамдық өнімдер – 03/9, мүк, орман төсеніші мен жерге түскен жапырақтар, қамыс – 03/10 дайындау және жинау);
4) мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығының мұқтажы үшін пайдалану – 04;
5) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін пайдалану - 05;
6) мемлекеттік орман қоры учаскелерін мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану - 06;
7) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдыларының көшеттік материалы мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін пайдалану - 07.
Журналда мынадай жазба жазылады:
А-01-01/001,
1) мұнда алғашқы А әрпі – облысты білдіреді;
2) 01 цифрлары – орман иеленушінің атауын білдіреді;
3) 01 цифрлары – орман пайдалану түрін білдіреді;
4) 001 цифрлары – журнал бойынша реттік тіркеу нөмірін білдіреді.

1) заготовка древесины – 01;
2) заготовка живицы, древесных соков – 02;
3) побочные лесные пользования (сенокошение – 03/1, пастьба скота – 03/2, мараловодство – 03/3, звероводство – 03/4, размещение ульев и пасек – 03/5, огородничество – 03/6, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур – 03/7, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья – 03/8, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов – 03/9, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша – 03/10);
4) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства – 04;
5) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей – 05;
6) пользование участками государственного лесного фонда для культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей – 06;
7) пользование участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения – 07.
Производится запись в журнале:
А-01-01/001
1) где первые буква А - означает область;
2) цифры 01 - означают названия лесовладельца;
3) цифры 01 - означают вид лесопользования;
4) цифры 001 - означают порядковый номер регистрации по журналу.