Қоса қаржыландыруды қоса алғанда, индустриялық-инновациялық жобаларды қаржыландырудың, индустриялық-инновациялық қызмет субьектілерін лизингтік қаржыландырудың шарттары мен тетіктерін айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 маусымдағы № 745 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № 401 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.06.2022 № 401 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңының 14-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес қоса қаржыландыруды қоса алғанда, индустриялық-инновациялық жобаларды қаржыландырудың, индустриялық-инновациялық қызмет субьектілерін лизингтік қаржыландырудың шарттары мен тетіктері айқындалсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 05 маусымдағы
№ 745 қаулысына
қосымша
Қоса қаржыландыруды қоса алғанда, индустриялық-инновациялық жобаларды қаржыландырудың, индустриялық-инновациялық қызмет субьектілерін лизингтік қаржыландырудың шарттары мен тетіктері
1. Қаржыландыру шарттары
1. Қоса қаржыландыруды қоса алғанда, индустриялық-инновациялық жобаларды қаржыландырудың, индустриялық-инновациялық қызмет субьектілерін лизингтік қаржыландырудың шарттары:
1) Қазақстан Даму Банкінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын басқа да ұлттық даму институттарының (бұдан әрі – қаржыландырушы ұйым) индустриялық-инновациялық жобаны (бұдан әрі - жоба) қаржыландыруға қатысу мөлшері ол жоба сметасы сомасының 80 % (сексен пайыз) аспайды;
2) жоба сметасы шеңберіндегі индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің (бұдан әрі – субъект) және (немесе) өзге үшінші тұлғалардың қаржыландыру үлесі ақшалай қаражатпен жүзеге асырылады;
3) жобаны іске асыру бойынша тәуекелдер толық көлемде жабылған, оның ішінде қамтамасыз етілген;
4) қоса қаржыландыруды қоса алғанда, қаржыландыру жиырма жылдан аспайтын мерзімге ұсынылады;

Об определении условий и механизмов финансирования, включая софинансирование, индустриально-инновационных проектов, лизингового финансирования субъектов индустриально-инновационной деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2012 года № 745. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № 401.
Об определении условий и механизмов финансирования, включая софинансирование, индустриально-инновационных проектов, лизингового финансирования субъектов индустриально-инновационной деятельности
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.06.2022 № 401 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с пунктом 4 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить условия и механизмы финансирования, включая софинансирование, индустриально-инновационных проектов, лизингового финансирования субъектов индустриально-инновационной деятельности согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 июня 2012 года № 745
Условия и механизмы финансирования, включая софинансирование,
индустриально-инновационных проектов, лизингового
финансирования субъектов индустриально-инновационной
деятельности
1. Условия финансирования
1. Условиями финансирования, включая софинансирование, индустриально-инновационных проектов, лизингового финансирования субъектов индустриально-инновационной деятельности являются:
1) размер участия Банка Развития Казахстана, а также других национальных институтов развития, определяемых Правительством Республики Казахстан (далее – финансирующая организация), в финансировании индустриально-инновационных проектов (далее – проект), который составляет не более 80 % (восемьдесят процентов) от суммы сметы проекта;
2) доля финансирования в рамках сметы проекта субъектом индустриально-инновационной деятельности (далее – субъект) и (или) иными третьими лицами осуществляется денежными средствами;
3) риски по реализации проекта покрыты в полном объеме, в том числе обеспечены;
4) финансирование, включая софинансирование, предоставляется на срок не более двадцати лет;

5) жобалық шешімдердің технологиялық және техникалық негізделуі болып табылады.
2. Қоса қаржыландыру кезінде жобаны қажетті қаржы ресурстарымен (ақшамен) ішінара қамтамасыз етуді жүзеге асыратын қаржыландырушы ұйымнан басқа тараптың болуы қосымша шарт болып табылады.
3. Лизингтік қаржыландыру субъектілерге үш жылдан он жылға дейінгі мерзімге беріледі. Лизингтік қаржыландыру ұлттық валютада жүзеге асырылады.
2. Қаржыландыру тетіктері
4. Қоса қаржыландыруды қоса алғанда, жобаларды қаржыландыру кезінде мына тетіктер қолданылады:
1) субъектілерге ақылылық, жеделділік және қайтарымдылық шарттарында ақшалай нысанында кредит беру (қарыздар);
2) жобаны дайындауды қамтамасыз ету және іске асыру мақсатында жобаны қаржыландыру (аралық қаржыландыру);
3) оны акцияларға немесе субъектінің жарғылық капиталына қатысу үлесіне айырбастау құқығымен қарыз беру (мезониндік қаржыландыру);
4) қамтамасыз ету мүлікті құрғаны және бергені үшін күтілетін жүйелік ақша төлемдері, сондай-ақ құрылған мүлікті пайдалану үдерісінде қызмет көрсету және (немесе) тауарлар өндіру және (немесе) жұмыстар орындау болып табылатын талап ету құқығын берумен жобаны қаржыландыру (жобалық қаржыландыру).
5. Субъектілерді лизингтік қаржыландырудың тетіктері лизинг беруші сатушыдан меншігіне сатып алынған және лизинг шартымен негізделген лизинг мәнін субъектілерге белгілі бір ақыға және кәсіпкерлік мақсатында белгілі бір шарттарда үш жылдан кем емес мерзімге уақытша иеленуге және пайдалануға беруге міндеттенетін жобаларды қажетті қаржы ресурстарымен (ақшамен) қамтамасыз ету болып табылады.
6. Лизингтік қаржыландыру таза лизинг беру арқылы жүзеге асырылады.
7. Субъекті қоса қаржыландыруды қоса алғанда, жобаларды қаржыландыруға, лизингтік қаржыландыруға қаржыландырушы ұйымға еркін нысанда өтініш беру жолымен жүгінеді және мына құжаттарды ұсынады:
1) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, дара кәсіпкер ретінде тіркеу туралы құжаттың көшірмесі; заңды тұлға үшін – мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмесі.
Ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;

5) технологическая и техническая обоснованность проектных решений.
2. При софинансировании дополнительным условием является наличие стороны, кроме финансирующей организации, осуществляющей частичное обеспечение проекта необходимыми финансовыми ресурсами (деньгами).
3. Лизинговое финансирование предоставляется субъектам на срок от трех до десяти лет. Лизинговое финансирование осуществляется в национальной валюте.
3. Механизмы финансирования
4. При финансировании, включая софинансирование, проектов используются следующие механизмы:
1) предоставление кредитов субъектам в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности (займы);
2) финансирование проекта в целях обеспечения подготовки и реализации проекта (промежуточное финансирование);
3) предоставление займа с правом его конвертации в акции или доли участия в уставном капитале субъекта (мезонинное финансирование);
4) финансирование проекта под уступку прав требования, обеспечением которого являются ожидаемые систематические денежные платежи за создание и передачу имущества, а также оказание услуг и (или) производство товаров и (или) выполнение работ в процессе использования созданного имущества (проектное финансирование).
5. Механизмом лизингового финансирования субъектов является обеспечение проектов необходимыми финансовыми ресурсами (деньгами), при котором лизингодатель обязуется передать приобретенный в собственность у продавца и обусловленный договором лизинга предмет лизинга субъектам за определенную плату и на определенных условиях во временное владение и пользование на срок не менее трех лет для предпринимательских целей.
6. Лизинговое финансирование осуществляется посредством предоставления чистого лизинга.
7. Субъект обращается к финансирующей организации за финансированием, включая софинансирование, проектов, лизинговым финансированием путем подачи заявления в свободной форме и представляет следующие документы:
1) для физического лица – копия документа, удостоверяющего личность, копия документа о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя; для юридического лица – копия свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации).
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;

2) заңды тұлғалар үшін құрылтай құжаттарының көшірмелері;
3) жобаның бизнес жоспары;
4) өтініш беру алдындағы соңғы есептік жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша заңды тұлғаның бухгалтерлік теңгерімі;
5) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ (бар) екені туралы салық органы берген анықтама;
6) құқықты куәландыратын, оның ішінде кепіл түріндегі жылжымалы немесе жылжымайтын мүлікке ауыртпалықтың бар немесе жоқ екендігі туралы құжаттардың көшірмесі;
7) жаңғыртуға (техникалық қайта жарақтандыруға) және жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейтуге бағытталған жобаның сипаттамасы және оны іске асырудан жоспарланатын экономикалық және қаржылық тиімділік;
8) жобаны қаржыландыруда субъектінің және (немесе) өзге үшінші тұлғалардың ақшалай қаражатпен қатысуын растайтын құжаттар.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
8. Қаржыландырушы ұйым қоса қаржыландыруды қоса алғанда, жобаларды қаржыландыруды, лизингтік қаржыландыруды субъект ұсынған құжаттарды қарау және талдау нәтижелері бойынша жүзеге асырады.
9. Қаржыландырушы ұйым өтініш түскен күнінен бастап екі ай ішінде субьектінің қоса қаржыландыруды қоса алғанда, жобаларды қаржыландырудың, лизингтік қаржыландырудың шарттары мен тетіктерінің (бұдан әрі – шарттар мен тетіктер) 7-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарын қарайды.
10. Тиісті құжаттарды қарау нәтижелері бойынша қаржыландырушы ұйым үш жұмыс күні ішінде қоса қаржыландыруды қоса алғанда, жобаларды қаржыландыруды, лизингтік қаржыландыруды ұсыну немесе ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
11. Қоса қаржыландыруды қоса алғанда, жобаларды қаржыландыруды, лизингтік қаржыландыруды ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда қаржыландырушы ұйым үш жұмыс күні ішінде субъектіге тиісті дәлелденген хабарлама жібереді.
12. Қоса қаржыландыруды қоса алғанда, жобаларды қаржыландырудан, лизингтік қаржыландырудан бас тарту туралы шешім мына негіздемелер бойынша қабылданады:
1) субъектінің осы шарттар мен тетіктердің 1 және 2-тармақтарына сәйкес айқындалған шарттарға сәйкес болмауы;
2) субъектінің осы шарттар мен тетіктердің 7-тармағында айқындалған қажетті құжаттарды ұсынбауы.
13. Қоса қаржыландыруды қоса алғанда, жобаларды қаржыландыру, лизингтік қаржыландыру туралы шешім қабылданған жағдайда қаржыландырушы ұйым бес жұмыс күні ішінде субъектімен шарт жасасады.

2) копии учредительных документов для юридических лиц;
3) бизнес-план проекта;
4) бухгалтерский баланс юридического лица по состоянию на 31 декабря последнего отчетного года, предшествующего подаче заявки;
5) справка об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, выданная налоговым органом;
6) копии правоудостоверяющих документов, в том числе о наличии или отсутствии обременений, на движимое или недвижимое имущество, выступающее в виде залога;
7) описание проекта, направленного на модернизацию (техническое перевооружение) и расширение действующих производств, и прогнозный экономический и финансовый эффект от его реализации;
8) документы, подтверждающие участие субъекта и (или) иных третьих лиц в финансировании проекта денежными средствами.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (порядок введения в действие см. п. 2).
8. Финансирование, включая софинансирование, проектов, лизинговое финансирование осуществляются финансирующей организацией по результатам рассмотрения и анализа документов, представленных субъектом.
9. Финансирующая организация в течение двух месяцев со дня поступления заявления рассматривает документы субъекта, представленные в соответствии с пунктом 7 настоящих условий и механизмов финансирования, включая софинансирование, проектов, лизингового финансирования субъектов (далее – условия и механизмы).
10. По результатам рассмотрения соответствующих документов финансирующая организация в течение трех рабочих дней принимает решение о предоставлении или отказе в предоставлении финансирования, включая софинансирование, проектов, лизингового финансирования.
11. В случае принятия решения об отказе в предоставлении финансирования, включая софинансирование, проектов, лизингового финансирования, финансирующей организацией в течение трех рабочих дней субъекту направляется соответствующее мотивированное уведомление.
12. Решение об отказе в финансировании, включая софинансирование, проектов, лизинговом финансировании принимается по следующим основаниям:
1) несоответствие субъекта условиям, определенным в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящих условий и механизмов;
2) непредставление субъектом необходимых документов, определенных пунктом 7 настоящих условий и механизмов.
13. В случае принятия решения о финансировании, включая софинансирование, проектов, лизинговом финансировании, в течение пяти рабочих дней финансирующая организация заключает договор с субъектом.