Құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 маусымдағы № 847 Қаулысы. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 922 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 922 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық Кодексі) 245-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі, бұл ретте Қағидалардың 17-тармағы 2010 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.МӘСІМОВ.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2012 жылғы 26 маусымдағы
№ 847 қаулысымен
бекiтiлген
Құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат
мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 245-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тұрақсыз конденсат мөлшерін өлшеу жүйесі – автоматты және қолмен өңдеуге қолайлы нысанда өлшеу ақпаратының сигналдарын беруге арнаған өлшеу құралдарының, өлшеу нәтижелерін өңдеу, сақтау, индикация және тіркеу құрылғыларының, технологиялық және қосалқы жабдықтардың жиынтығы;
2) беруші тарап – тұрақсыз конденсаттың меншік иесі болып табылатын және оны құбыр жүйесі бойынша беру арқылы өткізуді жүзеге асыратын тарап;
3) қабылдаушы тарап – тұрақсыз конденсатты беруші тараптан құбыр жүйесі арқылы қабылдайтын тарап.
Осы Қағидаларда қолданылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын мәндерде пайдаланылады.

Об утверждении Правил снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2012 года № 847. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 922.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 922 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2
В соответствии с пунктом 3 статьи 245 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов (далее – Правила).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования, при этом пункт 17 Правил распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2010 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2012 года № 847
Правила
снятия показаний с приборов учета количества
реализованного нестабильного конденсата по системе
трубопроводов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 245 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов.
2. Для целей настоящих Правил применяются следующие понятия:
1) система измерений количества нестабильного конденсата – совокупность средств измерений, устройств обработки, хранения, индикации и регистрации результатов измерений, технологического и вспомогательного оборудования, предназначенных для выработки сигналов измерительной информации в форме, удобной для автоматической и ручной обработки;
2) передающая сторона – сторона, являющаяся собственником нестабильного конденсата и осуществляющая его реализацию посредством передачи по системе трубопроводов;
3) принимающая сторона – сторона, которая принимает по системе трубопроводов от передающей стороны нестабильный конденсат.
Иные понятия и термины, употребляемые в настоящих Правилах, используются в значениях, определяемых законодательством Республики Казахстан.

2. Құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат
мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу тәртібі
3. Өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алуды қамтамасыз ету мақсатында есепке алу аспаптарына пломбалар салу жолымен пломбалау жүргізіледі.
Пломбалауды беруші тараптың жауапты тұлғаларының қатысуымен салық органының лауазымды тұлғасы жүзеге асырады.
4. Пломбаларды тұрақсыз конденсаттың саны мен сапасын өлшеу жүйесінің қалыпты жұмысының бұзылуына нақты қауіп болған не авариялық және өрт қаупі туындаған жағдайларды қоспағанда, тек салық органдары ғана өзгертеді немесе олардың рұқсатымен жойылады.
5. Беруші тарап салынған пломбалардың бүтіндігін бұзуға алып келген себептерді түсіндірумен авариялық жағдайларды жою жөнінде жұмыстар жүргізгені туралы салық органына жазбаша хабарлайды.
6. Бөлшектеуге және пломбалардың бүтіндігін бұзуға байланысты жабдықтарды ағымдағы не күрделі жөндеу жөніндегі жоспарлы жұмыстар жүргізілген жағдайда, беруші тарап ол туралы осындай жұмыстар жүргізу басталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын осы жұмыстарды жүргізу күні мен ұзақтығын көрсете отырып салық органына жазбаша хабарлайды.
7. Пломбаларды салған және алған кезде салық органының лауазымды тұлғасы мен беруші тараптың өкілі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес пломбалар салу (алу) туралы акт жасайды. Акті екі данада жасалады, оның біреуі салық органында сақталады, екінші данасы беруші тарапта қалады.
8. Құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу мақсаттары үшін тұрақсыз конденсат мөлшерін өлшеу тіке және жанама әдістермен жүзеге асырылады.
9. Тіке әдісті қолданған кезде тұрақсыз конденсаттың мөлшерін өлшеу тұрақсыз конденсат мөлшерін өлшеу жүйесі (бұдан әрі – ТКМӨЖ) пайдаланыла отырып, тікелей массаны өлшеу бірлігінде (тоннада, килограммда) жүзеге асырылады.
10. Жанама әдіс ТКМӨЖ ауытқыған жағдайда қолданылады. Бұл әдісті қолданған кезде тұрақсыз конденсаттың мөлшерін өлшеу тұрақсыз конденсаттың көлемін кейіннен оның тығыздығына көбейте отырып айқындау жолымен жүзеге асырылады.
11. Жанама әдіс бойынша есепке алу схмеасына көшу туралы шешім қабылданған жағдайда беруші тарап осындай шешім қабылданған күннен бастап 1 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде салық органына жазбаша хабарлайды.
ТКМӨЖ ажыратқан (қосқан) кезде салық органының лауазымды тұлғасы мен беруші және қабылдаушы тараптардың өкілдері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тұрақсыз конденсаттың мөлшерін өлшеу жүйесін өшіру (қосу) туралы акті жасайды. Акті жеті данада жасалады, оның біреуі салық органында сақталады, қалған даналары беруші және қабылдаушы тараптарда қалады.

2. Порядок снятия показаний с приборов учета количества
реализованного нестабильного конденсата по системе
трубопроводов
3. С целью обеспечения учета количества реализованного нестабильного конденсата производится пломбирование приборов учета путем наложения пломб.
Пломбирование осуществляется должностным лицом налогового органа в присутствии ответственных лиц передающей стороны.
4. Пломбы изменяются или уничтожаются только налоговыми органами или с их разрешения, за исключением случаев, если существует реальная угроза нарушения нормальной работы системы, измерения количества и качества нестабильного конденсата, либо аварийных и пожароопасных ситуаций.
5. Передающая сторона письменно извещает налоговый орган о производстве работ по ликвидации аварийной ситуации с объяснением причин, приведших к нарушению целостности наложенных пломб.
6. В случае проведения плановых работ по текущему либо капитальному ремонту оборудования, связанному с демонтажем и нарушением целостности пломб, передающая сторона письменно извещает об этом налоговый орган не менее чем за 3 рабочих дня до начала проведения таких работ с указанием даты и продолжительности производства этих работ.
7. При наложении и снятии пломб должностным лицом налогового органа и представителем передающей стороны составляется акт о наложении (снятии) пломб, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Акт составляется в двух экземплярах, один из которых хранится в налоговом органе, второй экземпляр остается у передающей стороны.
8. Измерение количества нестабильного конденсата для целей снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов осуществляется прямым и косвенным методами.
9. При применении прямого метода измерение количества нестабильного конденсата осуществляется с использованием системы измерений количества нестабильного конденсата (далее – СИКНК) непосредственно в единицах измерения массы (в тоннах, килограммах).
10. Косвенный метод применяется в случаях отключения СИКНК. При применении данного метода измерение количества нестабильного конденсата осуществляется путем определения объема нестабильного конденсата с последующим умножением на его плотность.
11. В случае принятия решения о переходе на схему учета по косвенному методу передающая сторона письменно уведомляет налоговый орган в срок не более 1 рабочего дня со дня принятия такого решения.
При отключении (включении) СИКНК должностным лицом налогового органа и представителями передающей и принимающей сторон составляется акт об отключении (включении) системы измерений количества нестабильного конденсата, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Акт составляется в семи экземплярах, один из которых хранится в налоговом органе, остальные экземпляры остаются у передающей и принимающей сторон.

12. Құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу күнтізбелік бір ай қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
13. Есепті айдан кейінгі айдың бірінші күні салық органының лауазымды тұлғасы мен беруші тараптың өкілі есепке алу аспаптарында пломбалардың болуын және бүтіндігін алдын-ала тексеріп, құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алуды жүзеге асырады.
14. Пломбалардың бүтіндігінің бұзылғанын анықталған жағдайда, салық органының лауазымды тұлғасы мен беруші тараптың өкілі еркін нысанда тиісті акті жасайды, одан кейін осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес есепке алу аспаптарын пломбалау жүргізіледі.
15. Осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген тұлғалар құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу рәсімдерінің нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу актісін (бұдан әрі – акті) жасайды.
16. Актіге салық органының лауазымды тұлғасы мен беруші тараптың өкілі қол қояды, одан кейін 1 жұмыс күні ішінде қабылдаушы тараптың өкілдері қол қоюға береді.
Акті жеті данада жасалады, оның біреуі салық органында сақталады, қалған даналары осы актіге қол қойған тұлғаларда қалады.
3. Өтпелі ережелер
17. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін растау үшін салық салу мақсатында кеден органының лауазымды тұлғасының қатысуымен жүзеге асырылған, еркін нысанда жасалған құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу актісі пайдаланылады.
Құбыр жүйелері арқылы
өткізілген тұрақсыз конденсат
мөлшерін есепке алу аспаптарынан
көрсеткіштер алу қағидаларына
1-қосымша
20___ жылғы "____"____________
пломбалар салу (алу) туралы
акті
Біз, төменде қол қойған _______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
___________________________________________________ пломбалар салудың (алудың) жүргізілгені туралы осы актіні жасадық.
Атауы
Аспап түрі және дәлме-дәлдік санаты
Пломба салу сәтіндегі аспаптың көрсеткіші
Салынған пломбаның нөмірі (немесе бедері)
Пломбаны алу сәтіндегі аспаптың көрсеткіші
Алынған пломбаның нөмірі (немесе бедері)
Пломбалардың саны (салынған / алынған)
1
2
3
4
5
6
7
_________________________________ ___________ _______________________
(салық органы маманының лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________ _____________ _______________________
(беруші тарап өкілінің лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
Құбыр жүйелері арқылы
өткізілген тұрақсыз конденсат
мөлшерін есепке алу аспаптарынан
көрсеткіштер алу қағидаларына
2-қосымша
20___ жылғы "____"____________
тұрақсыз конденсаттың мөлшерін
өлшеу жүйесін (ТКМӨЖ) өшіру (қосу) туралы
акті
Біз, төменде қол қойған _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________ 20___ жылғы "____"___
Мәскеу уақыты бойынша __ сағат __ минутта ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________ (кейін) байланысты есепке алу операциясынан(ларынан) ТКМӨЖ өшіру (қосу) жөніндегі осы актіні жасадық
ТКМӨЖ өшіру (қосу) сәтінде тіркелген жұмыс желілеріндегі (RFT-де) массалық шығын өлшеуіштерінің көрсеткіштері мыналарды құрайды (тоннада):
1-желі -
6-желі -
2-желі -
7-желі -
3-желі -
8-желі -
4-желі -
9-желі -
5-желі -
ТКМӨЖ өшіру (қосу) сәтінде резервті өлшеу торабының көрсеткіштері мыналарды құрайды (тоннада):

12. Снятие показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов осуществляется по итогам календарного месяца.
13. Первого числа месяца, следующего за отчетным, должностное лицо налогового органа и представитель передающей стороны осуществляют снятие показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата, предварительно проверив наличие и целостность пломб на приборах учета.
14. В случае обнаружения нарушения целостности пломб должностным лицом налогового органа и представителем передающей стороны составляется соответствующий акт в произвольной форме, после чего производится пломбирование приборов учета в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.
15. По результатам процедуры по снятию показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов лицами, указанными в пункте 13 настоящих Правил, составляется акт снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов (далее – акт), согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
16. Акт подписывается должностным лицом налогового органа и представителем передающей стороны, после чего в течение 1 рабочего дня передается для подписания представителями принимающей стороны.
Акт составляется в семи экземплярах, один из которых хранится в налоговом органе, остальные экземпляры остаются у лиц, подписавших данный акт.
3. Переходные положения
17. В целях подтверждения количества нестабильного конденсата по системе трубопроводов, реализованного до даты введения в действие настоящих Правил, для целей налогообложения используются акты снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов, осуществленного с участием должностного лица таможенного органа, составленные в произвольной форме.
Приложение 1
к Правилам снятия показаний
с приборов учета количества
реализованного нестабильного
конденсата по системе трубопроводов
Акт от "____" _____________ 20__ года
о наложении (снятии) пломб
Мы, нижеподписавшиеся________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
составили настоящий акт в том, что произведено наложение (снятие) пломб.
Наимено-
вание
Тип прибора
и класс
точности
Показания
прибора на
момент
наложения
пломбы
Номер (или
оттиск)
наложенной
пломбы
Показание
прибора на
момент
снятия
пломбы
Номер (или
оттиск)
снятой
пломбы
Количество
пломб
(наложенной/
снятой)
1
2
3
4
5
6
7
________________________ _________ _________________________
(должность специалиста (подпись) фамилия, имя, отчество)
налогового органа)
_________________________ ___________ ________________________
(должность представителя (подпись) (фамилия, имя, отчество)
передающей стороны)
Приложение 2
к Правилам снятия показаний
с приборов учета количества
реализованного нестабильного
конденсата по системе трубопроводов
Акт от "___" _____________ 20__ года
об отключении (включении) системы измерений количества
нестабильного конденсата (СИКНК)
Мы, нижеподписавшиеся__________________________________________
_______________________________________________________________
____составили настоящий акт в том, что "__" _________ 20__ года
в___часов ___минут московского времени СИКНК исключена (включена) из
(в) учетных (-ые) операций (-ии) в связи (после) с___________________
_______________________________________________________________
Показания массовых расходомеров рабочих линий (на RFT),
зафиксированные на момент отключения (включения) СИКНК, составляют (в
тоннах):
1 линия -
6 линия –
2 линия –
7 линия –
3 линия –
8 линия –
4 линия –
9 линия –
5 линия –
Показания резервного замерного узла на момент отключения (включения) СИКНК составляют (в тоннах):

Н-01-01 -; Н-01-02 -; Н-01-03 -; Н-01-04 -;
Ескерту: RFT – жұмыс жағдайында тұрақсыз конденсаттың массалық шығын мәнін көрсететін дисплейлі RFT 9739 типті микропроцессорлық өлшеуіш түрлендіруші.
__________________________________ _________ ________________________
(салық органы маманының лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
________________________________ _________ ________________________
(беруші тарап өкілінің лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________ _________ ______________________
(қабылдаушы тарап өкілінің лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
Құбыр жүйелері арқылы
өткізілген тұрақсыз конденсат
мөлшерін есепке алу аспаптарынан
көрсеткіштер алу қағидаларына
3-қосымша
20___ жылғы "____"____________
құбыр жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін
есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу
актісі
Күні (айдың 1-нен соңғы күні аралығы)
өткізілген тұрақсыз конденсаттың саны (тоннада)
өткізілген тұрақсыз конденсаттың жалпы мөлшері (тоннада)
№ 1 желі
№ 2 желі
№ 3 желі
№ 4 желі
№ 5 желі
№ 6 желі
№ 7 желі
№ 8 желі
№ 9 желі
Бір айда
барлығы
__________________________________ _____________ ____________________
(салық органы маманының лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________ ______________ ___________________
(беруші тарап өкілінің лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________________ ______________ ____________________
(қабылдаушы тарап өкілінің лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)

Н-01-01 –; Н-01-02 –; Н-01-03 –; Н-01-04 –.
Примечание. RFT – микропроцессорный измерительный
преобразователь типа RFT 9739 с дисплеем, отображающим значения
массового расхода нестабильного конденсата в рабочих условиях.
__________________ __________________ __________________
(должность специалиста (подпись) (фамилия, имя, отчество)
налогового органа)
__________________ ___________________ __________________
(должность представителя (подпись) (фамилия, имя, отчество)
передающей стороны)
__________________ ___________________ __________________
(должность представителя (подпись) (фамилия, имя, отчество)
принимающей стороны)
Приложение 3
к Правилам снятия показаний
с приборов учета количества
реализованного нестабильного
конденсата по системе трубопроводов
Акт от "___" _____________ 20__ года
снятия показаний с приборов учета количества
реализованного нестабильного конденсата по системе
трубопроводов
Дата (с
1-го по
послед-
нее
число
месяца)
Количество переданного нестабильного конденсата (тонна)
Общее ко-
личество
передан-
ного не-
стабиль-
ного кон-
денсата
(тонна)
Линия
№ 1
Линия
№ 2
Линия
№ 3
Линия
№ 4
Линия
№ 5
Линия
№ 6
Линия
№ 7
Линия
№ 8
Линия
№ 9
Всего за
месяц
________________________ __________ ________________________
(должность специалиста (подпись) (фамилия, имя, отчество)
налогового органа)
__________________________ ___________ _________________________
(должность представителя (подпись) (фамилия, имя, отчество)
передающей стороны)
__________________________ ___________ _________________________
(должность представителя (подпись) (фамилия, имя, отчество)
принимающей стороны)