Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 маусымдағы № 859 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2017 жылғы 20 шілдедегі № 437 қаулысымен.
?      Ескерту. Күші жойылды – ҚР Yкiметiнiң 20.07.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бүйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар бұрын қабылданған нормативтік құқықтық актілерді осы қаулыға сәйкес келтірсін.
3. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 27 маусымдағы
№ 859 қаулысымен
бекітілген
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке
алуды жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасында әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери есепке алу Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы, "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы, "Арнайы мемлекеттік органдар туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы заңдарына және осы Қағидаларға сәйкес ұйымдастырылады.
3. Әскери есепке алу тұрақты жүзеге асырылады және:
1) әскери-есептік мамандығы жоқ әйелдерді;
2) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" заңына сәйкес әскери міндеттілікті атқарудан босатылған адамдарды;

Об утверждении Правил ведения воинского учета военнообязанных и призывников
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2012 года № 859. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 437.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.07.2017 № 437 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения воинского учета военнообязанных и призывников.
2. Центральным исполнительным и иным государственным органам привести ранее принятые нормативные правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2012 года № 859
Правила
ведения воинского учета военнообязанных и призывников
1. Общие положения
1. Правила ведения воинского учета военнообязанных и призывников (далее – Правила) определяют порядок ведения воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан.
2. Воинский учет граждан Республики Казахстан организуется в соответствии с законами Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О мобилизационной подготовке и мобилизации в Республике Казахстан", от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих", от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах" и настоящими Правилами.
3. Воинский учет осуществляется постоянно и охватывает граждан Республики Казахстан, за исключением:
1) женщин, не имеющих военно-учетной специальности;
2) лиц, освобожденных от исполнения воинской обязанности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих";

3) бас бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеп жатқан адамдарды;
4) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты тұратын адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтарын қамтиды.
4. Әскери есепке алудың мақсаты мемлекет қорғанысын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін әскерге шақырылатын және жұмылдырылатын адами ресурстарды тиімді пайдалану мүддесінде олардың бар болуын айқындау болып табылады.
5. Әскери есепке алудың негізгі міндеттері:
1) азаматтарды әскери қызметке шақыруды ұйымдасқан түрде және Қазақстан Республикасында жұмылдыру жүргізу жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ету үшін Республикадағы әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілердің сандық және сапалық құрамын айқындау;
2) Қарулы Күштерді жасақтауды және жұмылдыра өрістетуді қамтамасыз ету үшін әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар қатарынан әскери мамандарды даярлау және жинақтау;
3) азаматтардың "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және осы Қағидаларды орындауына бақылауды жүзеге асыру болып табылады.
6. Азаматтардың әскери есепте тұру ұзақтығы "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
Жасы бойынша әскери міндеттілер мынадай есепке алу разрядына бөлінеді:
1) бірінші разрядта мыналар тұрады:
запастағы офицерлер – 50 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
запастағы сержанттар (старшиналар), сарбаздар (матростар) – 40 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
2) екінші разрядта мыналар тұрады:
запастағы офицерлер – 51-ден 60 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
запастағы сержанттар (старшиналар), сарбаздар (матростар) – 41-ден 50 жасқа дейінгіні қоса алғанда.
Әскери қызметші әйелдер әскери есепте екінші разрядта тұрады:
запастағы офицерлер – 45 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
запастағы сержанттар (старшиналар), сарбаздар (матростар) – 35 жасқа дейінгіні қоса алғанда.
7. Әскери есепке алу жалпы және арнайы болып бөлінеді.
Жалпы әскери есепке алуда жұмылдыру кезеңіне, соғыс жағдайына және соғыс уақытына заңды тұлғаларға бекітіліп қойылмаған азаматтар тұрады.
Арнайы әскери есепке алуда Азаматтарды жұмылдыру кезеңіне, соғыс жағдайына және соғыс уақытына заңды тұлғаларға бекітіп беру ережелерінде белгіленген тәртіппен заңды тұлғаларға бекітіліп қойылатын азаматтар тұрады.
Шетелде уақытша тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери есепке алу осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
8. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды олардың тұрғылықты немесе уақытша болатын (үш айдан астам мерзімде) жері бойынша жергілікті әскери басқару органдары (бұдан әрі – ЖӘБО) жүзеге асырады. ЖӘБО жоқ елді мекендерде әскери есепке алуды кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдері (бұдан әрі – әкімдер) қамтамасыз етеді.
Азаматтарды әскери есепке алуды ұйымдастыруды және қамтамасыз етуді аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
Заңды тұлғалар оларда жұмыс істейтін әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар болған кезде осы Қағидаларға сәйкес азаматтарды әскери есепке алуды жүргізеді. Заңды тұлғалардың әскери есепке алуды жүргізуіне жалпы басшылық жасауды және бақылауды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жүзеге асырады.

3) лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы;
4) лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан.
4. Целью воинского учета является определение наличия призывных и мобилизационных людских ресурсов в интересах их эффективного использования для обеспечения обороны и безопасности государства.
5. Основными задачами воинского учета являются:
1) определение количественного и качественного состава имеющихся в Республике ресурсов призывников и военнообязанных, для обеспечения организованного проведения призыва граждан на воинскую службу и мероприятий по проведению мобилизации в Республике Казахстан;
2) подготовка и накопление военных специалистов из числа военнообязанных и призывников для обеспечения комплектования и мобилизационного развертывания Вооруженных Сил;
3) осуществление контроля над выполнением гражданами Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и настоящих Правил.
6. Продолжительность нахождения граждан на воинском учете определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
По возрасту военнообязанные делятся на разряды учета:
1) в первом разряде состоят:
офицеры запаса – до 50 лет включительно;
сержанты (старшины), солдаты (матросы) запаса – до 40 лет включительно;
2) во втором разряде состоят:
офицеры запаса – от 51 до 60 лет включительно;
сержанты (старшины), солдаты (матросы) запаса – от 41 до 50 лет включительно.
Военнообязанные женщины состоят на воинском учете во втором разряде:
офицеры запаса – до 45 лет включительно;
сержанты (старшины), солдаты (матросы) запаса – до 35 лет включительно.
7. Воинский учет подразделяется на общий и специальный.
На общем воинском учете состоят граждане, которые не забронированы за юридическими лицами в период мобилизации, военного положения и в военное время.
На специальном воинском учете состоят граждане, которые бронируются за юридическими лицами, в порядке, установленном Правилами бронирования военнообязанных.
Воинский учет граждан Республики Казахстан, временно проживающих за пределами Республики Казахстан, осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.
8. Воинский учет военнообязанных и призывников осуществляется по месту их жительства или временного пребывания (на срок свыше трех месяцев) местными органами военного управления (далее – MOBУ) районов (городов областного значения). В населенных пунктах, где отсутствуют МОВУ, воинский учет обеспечивают акимы поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов (далее – акимы).
Организация и обеспечение воинского учета граждан осуществляются местными исполнительными органами районов (городов областного значения).
Юридические лица при наличии у них работающих (обучающихся) военнообязанных и призывников ведут воинский учет граждан в соответствии с настоящими Правилами. Общее руководство и контроль над ведением воинского учета юридическими лицами осуществляют МОВУ района (города областного значения).

9. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары әскери есепке алуды жүргізу үшін мынадай есеппен босатылған есепке алу қызметкерлерін бөледі:
1) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға – 2500 әскери міндетті мен әскерге шақырылушыға бір есепке алу қызметкері;
2) ЖӘБО жоқ елді мекендерде – 500 әскери міндетті мен әскерге шақырылушыға бір есепке алу қызметкері.
Босатылған есепке алу қызметкерлерін ұстау жергілікті бюджет есебінен жүргізіледі.
10. Ер азаматтарды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға бастапқы әскери есепке қоюды жыл сайын қаңтар-наурыз аралығында, ал Қазақстан Республикасының азаматтығын алған азаматтарды – барлық күнтізбелік жыл ішінде азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеу жөніндегі комиссия жүзеге асырады.
Әйелдерді әскери есепке қою олар 18 жасқа толғаннан және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі айқындайтын Әскери-есептік мамандықтар тізбесіне сәйкес мамандық алғаннан кейін жүзеге асырылады.
10-1. Ұйымдардың басшылары жеті жұмыс күнінің ішінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) ЖӘБО-на әскери міндеттілердің, әскерге шақырылушылар мен әскерге шақыру жасына дейінгілердің сандық және сапалық құрамын растайтын құжаттарды ұсынады.
Ескерту. Қағидалар 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.05.2013 № 509 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10-2. Азаматтық хал актілерін жазу органдары жеті жұмыс күнінің ішінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) ЖӘБО-на әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың тегін, аты мен әкесінің атын (ол бар болған кезде), туған күні мен жерін ауыстырғаны туралы, сондай-ақ әскери міндеттінің немесе әскерге шақырылушының қайтыс болғанын тіркеу жағдайлары туралы хабарлайды.
Ескерту. Қағидалар 10-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.05.2013 № 509 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10-3. Халықты әлеуметтік қорғау органдары жеті жұмыс күнінің ішінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) ЖӘБО-на мүгедек деп танылған барлық әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар туралы хабарлайды.
Ескерту. Қағидалар 10-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.05.2013 № 509 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу
11. Жыл сайын қаңтар-наурыз аралығында тіркеуге тұратын жылы 17 жасқа толатын Қазақстан Республикасының азаматтары әскерге шақыру учаскелеріне тіркеледі.
Тіркеуді тиісті жергілікті атқарушы органдар ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-мен бірлесіп, азаматтарды әскери есепке қою, олардың санын, әскери қызметке жарамдылық дәрежесін айқындау, білім деңгейін, алған мамандығы мен дене дайындығы деңгейін белгілеу мақсатында ұйымдастырады және жүргізеді.
Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу туралы деректер негізінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО әскерге шақыру ресурстарын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскер түрлері мен тектері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары бойынша алдын ала бөлуді, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің арнайы ұйымдарында әскери-техникалық және басқа да мамандықтар бойынша оқыту үшін кандидаттарды алдын ала іріктеуді жүргізеді және әскери оқу орындарына түсуге ниет білдіретін адамдарды анықтайды.
Қазақстан Республикасының азаматтарын әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді олардың тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жүргізеді.

9. Для ведения воинского учета местными исполнительными органами районов (городов областного значения) выделяются освобожденные учетные работники из расчета:
1) в МОВУ района (города областного значения) – один учетный работник на 2500 военнообязанных и призывников;
2) в населенных пунктах, где отсутствуют МОВУ, – один учетный работник на 500 военнообязанных и призывников.
Содержание освобожденных учетных работников производится из средств местного бюджета.
10. Первоначальная постановка граждан мужского пола на воинский учет в МОВУ района (города областного значения) осуществляется ежегодно с января по март комиссией по приписке граждан к призывному участку, а граждан, получивших гражданство Республики Казахстан, – в течение всего календарного года.
Постановка на воинский учет женщин осуществляется после достижения, ими 18 лет и получения специальности в соответствии с перечнем военно-учетных специальностей, определяемым Министерством обороны Республики Казахстан.
10-1. Руководители организаций в течение семи рабочих дней предоставляют в МОВУ районов (городов областного значения) документы, подтверждающие количественный и качественный состав военнообязанных, призывников и допризывников.
Сноска. Раздел 1 дополнен пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.05.2013 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
10-2. Органы записи актов гражданского состояния в течение семи рабочих дней сообщают в МОВУ района (города областного значения) об изменении военнообязанными и призывниками фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты и места рождения, а также о случаях регистрации смерти военнообязанного или призывника.
Сноска. Раздел 1 дополнен пунктом 10-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.05.2013 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
10-3. Органы социальной защиты населения в течение семи рабочих дней сообщают в МОВУ района (города областного значения) обо всех военнообязанных и призывниках, которые признаны инвалидами.
Сноска. Раздел 1 дополнен пунктом 10-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.05.2013 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Приписка граждан к призывным участкам
11. Граждане Республики Казахстан, которым в год приписки исполняется 17 лет, ежегодно с января по март приписываются к призывным участкам.
Приписка организуется и проводится соответствующими местными исполнительными органами совместно с МОВУ района (города областного значения) в целях принятия граждан на воинский учет, определения их количества, степени годности к воинской службе, установления уровня образования, полученной специальности и уровня физической подготовленности.
На основе данных о приписке граждан к призывным участкам МОВУ района (города областного значения) проводят предварительное распределение призывных ресурсов по видам и родам войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, предварительный отбор кандидатов для обучения по военно-техническим и другим военным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан и выявляют лиц, желающих поступить в военные учебные заведения.
Приписка граждан Республики Казахстан к призывным участкам проводится МОВУ района (города областного значения) по их постоянному местожительству.

12. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді өткізер алдында ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жыл сайын мынадай дайындық жұмыстарын жүргізеді:
1) жыл сайын 1 қарашаға дейін аудандық (қалалық) статистика органдары және/немесе салық органдары арқылы ауданның (қаланың) ұйымдар заңды тұлғалар тізбесін нақтылайды;
2) жыл сайын 1 желтоқсанда ауданның (қаланың) заңды тұлғаларынан осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әскерге шақыру учаскелеріне тіркелуге тиіс азаматтардың тізімдеріне (бұдан әрі – азаматтар тізімі) сұрау салады;
3) есепке алу жөніндегі құжаттарды заңды тұлғалардан алынған әскерге шақыру учаскелеріне тіркелуге тиіс азаматтардың ұсынылған тізімдеріне сәйкес келуін тексереді;
4) азаматтардың тұрғылықты жері бойынша жасалған тіркелуге тиіс азаматтардың тізімдерін жұмыс немесе оқу орындары бойынша заңды тұлғалардан алынған азаматтардың ұқсас тізімдерімен салыстырады;
5) 25 желтоқсанға дейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес салыстырылған тізімдер негізінде әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге тиіс азаматтардың жиынтық тізімін жасайды;
6) тіркелуге тиіс азаматтарға:
медицина ұйымдарынан – амбулаторлық сырқаттың медициналық карталарын, егулер туралы анықтамаларды, жүйке-психикалық, наркологиялық, тері-венерологиялық, инфекциялық сырқаттар, туберкулез, АҚТҚ-инфекциясы (ЖҚТБ), трахома, ішкі мүшелердің созылмалы сырқаттары, хирургиялық бейіндегі сырқаттанулар бойынша есепте тұрған адамдардың тізімдерін, сырқат тарихынан үзінділерді, азаматтардың денсаулық жағдайын сипаттайтын дәрігерлік тексеру мен диспансерлік қадағалау деректерін;
халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарынан – мүгедек деп танылған адамдар туралы мәліметтерді;
девианттық мінез-құлықты балалар мен жасөспірімдерге арналған қосалқы мектептер мен арнайы білім беру ұйымдарынан – медициналық-педагогикалық мінездемелерді;
ішкі істер, прокуратура және сот органдарынан – қылмыстық жауапкершілікке тартылған, тергеудегі, сотталған, ішкі істер органдарында есепте тұрған адамдардың тізімдерін;
денсаулық сақтау басқармаларынан – стационарлық (амбулаторлық) тексеру мен емделуге мұқтаж әскерге шақыру жасына дейінгі және әскерге шақыру жасындағы азаматтарды тексеруге және емдеуге бекітіліп берілетін медициналық мекемелерінің тізімдерін сұратады.
13. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу бойынша мынадай жұмыс жүргізіледі:
1) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО:
жұмыс жоспарын және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына арналған азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді жүргізу тәртібі мен мерзімдері туралы ұйымдастыру-әдістемелік нұсқауларын әзірлейді;
аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-ның бастықтарымен азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі бір күндік нұсқаулық-әдістемелік сабақтарын өткізеді;
облыстық (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) денсаулық сақтау департаменттерімен (басқармаларымен) бірлесіп, азаматтарды медициналық куәландыру үшін емдеу ұйымдарының дәрігер мамандарын тарту тәртібін айқындайды;
әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді жүргізу тәртібі және мерзімдері туралы облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) ЖӘБО бастығының бұйрығын шығарады;

12. Перед проведением приписки граждан к призывным участкам МОВУ района (города областного значения) ежегодно проводят подготовительную работу:
1) уточняют до 1 ноября через районные (городские) органы статистики и/или налоговые органы перечень юридических лиц района (города);
2) запрашивают к 1 декабря от юридических лиц района (города) списки граждан, подлежащих приписке к призывным участкам, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – списки граждан);
3) проверяют документы по учету на соответствие представленным спискам граждан, подлежащих приписке к призывным участкам, полученным от юридических лиц;
4) сверяют списки граждан, подлежащих приписке, составленные по местожительству граждан, с аналогичными списками граждан, полученными от юридических лиц по месту работы или учебы;
5) составляют до 25 декабря на основании сверенных списков сводный список граждан, подлежащих приписке к призывному участку, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
6) запрашивают на граждан, подлежащих приписке:
из медицинских организаций – медицинские карты амбулаторных больных, справки о прививках, списки лиц, состоящих на учете по поводу нервно-психических, наркологических, кожно-венерических, инфекционных заболеваний, туберкулеза, ВИЧ-инфекций (СПИД), трахомы, хронических заболеваний внутренних органов, заболеваний хирургического профиля, выписки из историй болезни, данные врачебного обследования и диспансерного наблюдения, характеризующие состояние здоровья граждан;
из органов социальной защиты населения – сведения о лицах, признанных инвалидами;
из вспомогательных школ и специальных организаций образования для детей и подростков с девиантным поведением – медико-педагогические характеристики;
из органов внутренних дел, прокуратуры и суда – списки лиц, привлекавшихся к уголовной ответственности, находящихся под следствием, судимых, состоящих на учете в органах внутренних дел;
из органов здравоохранения – списки медицинских организаций, к которым будут прикрепляться на обследование и лечение граждане допризывного и призывного возраста, нуждающиеся в стационарном (амбулаторном) обследовании и лечении.
13. По проведению приписки граждан к призывным участкам проводится следующая работа:
1) MOBУ области (города республиканского значения и столицы):
разрабатывают план работы и организационно-методические указания для МОВУ района (города областного значения) о порядке и сроках проведения приписки граждан к призывным участкам;
проводят с начальниками МОВУ района (города областного значения) однодневные инструкторско-методические занятия по организации и проведению приписки граждан к призывным участкам;
определяют совместно с областными (города республиканского значения и столицы) департаментами (управлениями) здравоохранения порядок привлечения врачей-специалистов лечебных организаций для медицинского освидетельствования граждан;
издают приказ начальника МОВУ области (города республиканского значения и столицы) о порядке и сроках проведения приписки к призывным участкам.

2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО:
жыл сайын 25 желтоқсаннан кешіктірмей осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО бастығының азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеуді жүргізу туралы бұйрығын шығарады;
азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеуді дайындау және жүргізу жоспарын әзірлейді, онда:
әскерге шақыру учаскесіне тіркеу үшін азаматтарды хабардар ету тәртібі мен шақырту мерзімдері;
тізімдерді жасау мерзімі және азаматтардың әскерге шақыру учаскелеріне күндер бойынша келуінің есептері (күніне 50 адамнан артық емес);
тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыс іс-шараларын өткізу;
әскерге шақыру пункттерінің үй-жайларын қажетті жабдықпен қамтамасыз ету;
тіркелетіндерді медициналық куәландыру үшін дәрігер мамандарды іріктеу;
азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді ұйымдасқан және сапалы түрде өткізуді қамтамасыз ету үшін техникалық қызметкерлердің, қызмет көрсететін персонал мен көліктің қажетті санын бөлуге арналған есеп;
тіркеуді жүргізуге тартылатын адамдарға нұсқау беруді өткізу мерзімі көзделеді.
14. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізуге байланысты қажетті шығыстарға өтінімдерді тиісті әкімдіктерге (жергілікті атқарушы органдарына) (бағдарламалар әкімшілеріне) ұсынады.
Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді жүргізу жөніндегі қаржы шығындарын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдіктері жүзеге асырады.
Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді уақтылы және сапалы жүргізу жөніндегі жоспарланатын іс-шаралар туралы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жыл сайын 15 қарашаға дейін тиісті әкімдерді хабардар етеді.
Азаматтарға тіркелуге келу туралы хабардар ету осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес шақырту қағаздарымен (бұдан әрі – шақырту қағазы) жүргізіледі, оларды азаматтарға тапсыруды жергілікті атқарушы органдар және заңды тұлғалар тіркелуге келуге белгіленген мерзімге дейін 5 жұмыс күні бұрын жүргізеді. Аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-ның шақырту қағаздарында тіркелуден өту үшін азаматтардың әскерге шақыру учаскелеріне келуінің нақты мерзімдері белгіленеді.
ЖӘБО жоқ елді мекендерде азаматтарды тіркеу учаскелеріне жеткізуді кенттердің, ауылдардың селолардың), ауылдық (селолық) окруктердің әкімдері қамтамасыз етеді.
Ауыр сырқаттармен ауыратын, өз еркімен қозғалу мүмкіндігінен айрылған азаматтар тіркеуге келуден босатылады, бұл тиісті емдеу-алдын алу мекемелерінің анықтамаларымен расталады.
Қажет болған жағдайларда шақырту қағаздары азаматтарға тікелей олардың мекенжайлары бойынша табыс етіледі.

2) МОВУ района (города областного значения):
ежегодно не позднее 25 декабря издают приказ начальника МОВУ района (города областного значения) о проведении приписки граждан к призывному участку согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
разрабатывают план подготовки и проведения приписки граждан к призывному участку, в котором предусматриваются:
порядок оповещения и сроки вызова граждан для приписки к призывному участку;
срок составления списков и расчеты явки граждан на приписку к призывному участку по дням (не более 50 человек в день);
проведение мероприятий воспитательной и социально-правовой работы;
обеспечение необходимым оборудованием помещений призывных пунктов;
отбор врачей-специалистов для медицинского освидетельствования приписываемых;
расчет на выделение необходимого количества технических работников, обслуживающего персонала и транспорта для обеспечения организованного и качественного проведения приписки граждан к призывному участку;
срок проведения инструктажа лиц, привлекаемых для проведения приписки.
14. МОВУ района (города областного значения) в соответствии Бюджетным кодексом Республики Казахстан представляют в соответствующие акиматы (местные исполнительные органы) (администраторам программ) заявки на необходимые расходы, связанные с ведением воинского учета военнообязанных и призывников.
Финансовые расходы по проведению приписки граждан к призывным участкам осуществляются акиматами районов (городов областного значения).
О планируемых мероприятиях, предложениях по обеспечению своевременного и качественного проведения приписки граждан к призывным участкам МОВУ района (города областного значения) ежегодно до 15 ноября информируют соответствующих акимов.
Оповещение граждан об их явке на приписку производится повестками согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – повестка), вручение которых гражданам производится местными исполнительными органами и юридическими лицами за пять рабочих дней до назначенного срока явки на приписку. В повестках МОВУ района (города областного значения) устанавливают конкретные сроки явки граждан на призывные участки для прохождения приписки.
В населенных пунктах, где отсутствуют МОВУ, доставку граждан на призывные участки обеспечивают акимы поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов.
От явки на приписку освобождаются граждане, страдающие тяжелыми заболеваниями, лишенные возможности самостоятельного передвижения, что подтверждается справками соответствующих лечебно-профилактических учреждений.
В необходимых случаях повестки могут вручаться гражданам непосредственно по их домашним адресам.

15. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО белгілеген мерзімдерде азаматтардың әскерге шақыру учаскелеріне келмеуінің дәлелді себептері:
1) еңбекке қабілетін жоғалтуға байланысты сырқаттану (жарақаттану);
2) жақын туысының қайтыс болуы немесе ауыр сырқаттануы;
3) азаматты өзі келу мүмкіндігінен айырған табиғи сипаттағы кедергілер болып танылады.
Келмеу себептері тиісті құжаттармен расталуға тиіс.
16. Тіркелуден өту үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға шақыртылатын барлық азаматтар әскерге шақыру учаскелеріне шақырту қағаздарында көрсетілген мерзімдерде және құжаттармен келеді.
17. Әскерге шақыру пункті бойынша кезекші тіркелуден өту үшін келген азаматтарға тіркелуден өту тәртібін жеткізеді, оларға Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
18. Аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-ның уәкілетті адамдары азаматтармен әңгімелесулерді өткізеді, олар ұсынған құжаттардың болуын және толықтығын тексереді. Шақыру учаскесіндегі жұмыс үшін тартылған техникалық қызметкерлерге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әскерге шақырылушының тіркелетін есепке алу картасын (бұдан әрі – шақырылушының есепке алу картасы), осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес шақырылушының жеке ісін (бұдан әрі – жеке іс) толтыру туралы нұсқау береді. Тізім бойынша тіркелуге келген азаматтарды күнделікті есепке алуды жүргізеді.
Әрбір әскерге шақырылушының жеке ісіне:
1) әскерге шақырылушының есепке алу картасы;
2) тууы туралы куәлігінің көшірмесі;
3) неке туралы куәліктің көшірмесі;
4) балаларының тууы туралы куәліктерінің көшірмесі;
5) білімі туралы құжаттың көшірмесі;
6) жұмыс немесе оқу орнынан анықтама;
7) жұмыс немесе оқу орнынан мінездеме;
8) отбасы құрамы туралы анықтама;
9) әскерге шақырылушыны зерделеу парағы;
10)ата-аналарымен әңгімелесу парағы;
11) кеуде қуысы мүшелерін рентгенологиялық зерттеу нәтижелері;
12) денсаулық жағдайы туралы құжаттар;
13) ішкі істер органдарынан, анықтау және алдын ала тергеу органдарынан анықтамалар;
14) сот органдарынан қылмыстық жауапкершілікке тартылуы туралы хабарламалар;
15) азаматтық хал актілерін жазу ұйымдарынан (бұдан әрі – АХАЖ органдары) тегін, атын, әкесінің атын ауыстырғаны, туған күні мен жері туралы өзгерістер туралы, қайтыс болуы туралы хабарламалар тігіледі.
19. Әскерге шақыру учаскелеріне тіркелуге тиіс барлық азаматтарға Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық куәландыру жүргізіледі.
20. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабына (бұдан әрі – хаттамалар кітабы) ауыр сырқатқа шалдығып, сол сырқаты салдарынан тіркелуге өздері келуге мүмкіндіктері болмаған адамдарды қоса алғанда, жиынтық тізімдерге сәйкес әскерге шақыру учаскелеріне тіркелуге тиіс барлық азаматтар енгізіледі.
Қосымша медициналық тексерілуге жіберілген азаматтар бойынша тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабына мынадай жазу жазылады: "Қосымша тексерілуге (қайда) жіберілсін. 20__жылғы "___"________ тіркелуге қайта келсін.".
Тіркеу жөніндегі комиссияның көрсетілген азаматтар жөніндегі түпкілікті шешімі қосымша тексерулерден өткеннен кейін қабылданады және комиссияның хаттамалар кітабына қайта жазылады. Егер азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы қорытынды есептілік жасалғанға дейін жекелеген адамдарды қосымша тексеру аяқталмаған болса, онда көрсетілген адамдар тіркеу туралы есептілікте 1-тізім бойынша (әскери қызметке уақытша жарамсыздар) емделуге (медициналық бақылауға) мұқтаждар ретінде көрсетіледі.

15. Уважительными причинами неявки граждан на призывные участки в сроки, установленные МОВУ района (города областного значения) признаются:
1) заболевание (травма), связанное с утратой трудоспособности;
2) смерть или тяжелая болезнь близкого родственника;
3) препятствия стихийного характера, лишившие гражданина возможности лично прибыть.
Причины неприбытия должны быть подтверждены соответствующими документами.
16. Все граждане, вызываемые МОВУ района (города областного значения) для прохождения приписки, прибывают на призывные участки в сроки и с документами, указанными в повестке.
17. Дежурный по призывному пункту доводит до граждан, прибывающих для прохождения приписки, порядок прохождения приписки, разъясняет им их права и обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
18. Уполномоченные лица МОВУ района (города областного значения) проводят с гражданами беседу, проверяют наличие и полноту представленных ими документов, отдают указания техническим работникам, привлеченным для работы на призывном пункте, о заполнении на приписываемого учетной карты призывника согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – учетная карта призывника), личного дела согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – личное дело), ведут ежедневный учет граждан явившихся на приписку по списку.
На каждого призывника в личное дело подшиваются:
1) учетная карта призывника;
2) копия свидетельства о рождении;
3) копия свидетельства о браке;
4) копия свидетельства о рождении детей;
5) копия документа об образовании;
6) справка с места работы или учебы;
7) характеристика с места работы или учебы;
8) справка о составе семьи;
9) лист изучения призывника;
10) лист беседы с родителями;
11) результаты рентгенологического исследования органов грудной клетки;
12) документы о состоянии здоровья;
13) справки от органов внутренних дел, органов дознания и предварительного следствия;
14) сообщения от судебных органов о привлечении к уголовной ответственности;
15) сообщения от организаций регистрации актов гражданского состояния (далее – органы РАГС) об изменении фамилии, имени, отчества, даты и места рождения, о смерти.
19. Всем гражданам, подлежащим приписке к призывным участкам, проводится медицинское освидетельствование в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях.
20. В книгу протоколов комиссии по приписке, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – книга протоколов), заносятся все граждане, подлежащие приписке к призывному участку в соответствии со сводными списками, включая лиц, страдающих тяжелыми заболеваниями, которые из-за болезни были лишены возможности лично явиться на приписку.
По гражданам, направленным на дополнительное медицинское обследование, в книгу протоколов комиссии по приписке производится следующая запись: "Направить на дополнительное обследование (куда). Явиться на приписку повторно "___" ___________ 20__ года".
Окончательное решение по указанным гражданам комиссией по приписке принимается после проведения дополнительных обследований и записывается в книгу протоколов комиссии повторно. Если до составления итогового отчета о приписке граждан к призывному участку дополнительное обследование отдельных лиц не будет закончено, то указанные лица в отчете о приписке показываются как нуждающиеся в лечении (медицинском наблюдении) по списку 1 (временно негодных к воинской службе).

21. Әрбір жұмыс күнінің соңында тіркеу жөніндегі комиссия мүшелері тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабына жазылған жазбалардың дұрыстығын тексереді. Хаттамаға тіркеу жөніндегі комиссияның төрағасы және мүшелері қол қояды.
22. Тіркеу жөніндегі комиссия әскерге шақырылушының құжаттарын зерделеу және жеке әңгімелесу негізінде оның кәсібін, мамандығын, білімін, жалпы ой-өрісін және медициналық куәландыру нәтижелерін ескере отырып, тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабына енгізілетін мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) "Әскери қызметке жарамды";
2) "Әскери қызметке жарамды, бірақ қосымша емделуге мұқтаж";
3) "Емделуге (медициналық бақылауға) мұқтаж";
4) "Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды";
5) "Әскери есептен ала отырып, әскери қызметке жарамсыз".
Тіркеу жөніндегі комиссия:
1) тіркелуге келмеген азаматтарды іздестіруді ұйымдастыру туралы;
2) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жүрген адамдарды тіркеу мерзімдерін кейінге қалдыру туралы шешім қабылдайды.
23. Емделу қажеттігі туралы шешім әскери қызметке жарамдылық дәрежесіне дейін сауығуы мүмкін сырқаттары анықталған адамдарға қатысты қабылданады. Бұл адамдар емдеу-алдын алу ұйымдарында емделуге тиіс. Олардың әскери қызметке жарамдылығы туралы мәселені әскерге шақыру кезінде әскерге шақыру комиссиясы шешеді.
24. Тіркеу кезінде "әскери есептен ала отырып, әскери қызметке жарамсыз" және "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" деп танылған адамдарға кезекті әскерге шақыру кезінде медициналық куәландырудан өткеннен кейін, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО облыстық әскерге шақыру комиссиясының шешімі негізінде белгіленген тәртіппен осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тиісті жазбалар жазылатын әскери билет беріледі.
Берілген әскери билет оны беру туралы өтініш келіп түскен кезде халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы иесіне беру үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға жолданады.
Әскерге шақырылушы халыққа қызмет көрсету орталығынан берілген әскери билетті алғаннан кейін тіркеу туралы куәлік белгіленген тәртіппен жою үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға беріледі.
Әскери билетті беру туралы әскери билеттің сериясы мен нөмірін көрсете отырып, әскери шақырылушының есепке алу картасында белгі жасалады, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО лауазымды адамы қол қояды және елтаңбалы мөрмен расталады. Есепке алу картасы растау құжаттарымен бірге жеке іске тігіледі және сақтауға мұрағатқа беріледі.

21. В конце каждого рабочего дня члены комиссии по приписке проверяют правильность записей, сделанных в книге протоколов комиссии по приписке. Протокол подписывается председателем и членами комиссии по приписке.
22. Комиссия по приписке на основании изучения документов и личной беседы с призывником, с учетом рода его занятий, специальности, образования, общего развития и результатов медицинского освидетельствования, принимает одно из следующих решений, которое заносится в книгу протоколов комиссии по приписке:
1) "Годен к воинской службе";
2) "Годен к воинской службе, но нуждается в дополнительном лечении";
3) "Нуждается в лечении (медицинском наблюдении)";
4) "Негоден к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
5) "Негоден к воинской службе с исключением с воинского учета".
Комиссия по приписке принимает также решение:
1) об организации розыска граждан, не явившихся на приписку;
2) об отложении сроков приписки лицам, отбывающим наказание по приговору суда.
23. Решение о необходимости лечения принимается в отношении лиц с выявленными заболеваниями, которые могут быть излечены до степени годности к воинской службе. Эти лица подлежат лечению в лечебно-профилактических организациях. Вопрос об их годности к воинской службе решается призывной комиссией при призыве.
24. Лицам, признанным при приписке "негодными к воинской службе с исключением с воинского учета" и "негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время", после прохождения медицинского освидетельствования при очередном призыве на основании решения областной призывной комиссии МОВУ области (города республиканского значения и столицы) в установленном порядке выписывается военный билет, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в котором производятся соответствующие записи.
Выписанный военный билет направляется в МОВУ района (города областного значения) для выдачи владельцу через центр обслуживания населения при поступлении заявления о его выдаче.
После получения призывником военного билета изъятое в центре обслуживания населения удостоверение о приписке передается в МОВУ района (города областного значения) для уничтожения установленным порядком.
О выдаче военного билета производится отметка в учетной карте призывника с указанием серии и номера военного билета, подписывается должностным лицом МОВУ района (города областного значения) и заверяется гербовой печатью. Учетная карта вместе с подтверждающими документами подшивается в отдельное дело и передается в архив на хранение.

25. І және II топтағы мүгедек болып табылатын азаматтарға әскерге шақыру учаскелеріне тіркелуден өту кезінде облыстық әскерге шақыру комиссиясының шешімі және мүгедектігін растайтын құжаттардың ұсынылған нотариалдық куәландырылған көшірмелері негізінде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО белгіленген тәртіппен "әскери міндетті емес" деген белгісі бар әскери билет береді. Берілген әскери билет оны беру туралы өтініш келіп түскен кезде халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы иесіне немесе оның жақын туыстарына беру үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға жолданады.
26. Емделуге немесе медициналық бақылауға мұқтаж әскерге шақырылушылар ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да есепке алынады және олар туралы мәліметтер тіркеу аяқталғаннан кейін 10 күн ішінде 1-тізім (әскери қызметке уақытша жарамсыздар) немесе 2-тізім (шамалы шектеулермен әскери қызметке жарамдылар) бойынша емдеу-сауықтыру жұмыстарын жүргізу үшін денсаулық сақтау органдарына беріледі.
Әскерге шақырылушыларды емдеу аяқталғаннан кейін емдеу мекемелері жүргізілген емдеу-сауықтыру іс-шаралары туралы мәліметті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға ұсынады.
27. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеу үдерісінде:
1) емдеу жоспарына сәйкес оларға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес жолдама (бұдан әрі – жолдама) бере отырып, емдеу-алдын алу ұйымдарына бекітіліп берілетін емделуге (медициналық бақылауға) мұқтаж;
2) денсаулық жағдайы бойынша және басқа да деректер бойынша Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында оқытуға жарамды, ол туралы әскерге шақырылушының есепке алу картасына жазылады;
3) ол туралы әскерге шақырылушының есепке алу картасында және оны зерделеу парағында көрсете отырып, әскери оқу орындарына түсуге ниет білдірген әскерге шақырылушыларды анықтайды.
28. Әрбір жұмыс күнінің соңында ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығы барлық азаматтардың өздері үшін белгіленген күні тіркелуге келгенін жеке өзі тексеруге тиіс. Тіркелуге белгіленген уақытта келмеген азаматтарға қатысты келмеу себебі анықталады және бір уақытта оларды қайтадан шақырту шаралары қабылданады.
29. Әскерге шақыру учаскелеріне тіркелген азаматтарға ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес иесіне берілетін әскерге шақыру учаскесіне тіркелгені туралы куәлік (бұдан әрі – тіркеу туралы куәлік) береді. Тіркеу туралы куәлікті алғаш рет беру ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да жүзеге асырылады. Әскерге шақырылушының есепке алу картасына және тіркеу туралы куәлікке осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес әскери есепке алу туралы мөртаңбамен белгі қойылады.
Тіркеу туралы куәлікті тапсыру кезінде әскерге шақырылушыларға олардың әскери есепке алу қағидаларын сақтау жөніндегі, ал өздеріне қатысты емделуге (медициналық бақылауға) жіберу туралы шешім қабылданған адамдарға тиісті емдеу-алдын алу ұйымдарына жүйелі түрде бару қажеттігі туралы міндеттері түсіндіріледі.

25. Гражданам, являющимися инвалидами I и II групп, при прохождении приписки к призывным участкам на основании решения областной призывной комиссии и представленных нотариально заверенных копий документов, подтверждающих инвалидность, МОВУ области (города республиканского значения и столицы) в установленном порядке выписывается военный билет с отметкой "невоеннообязанный". Выписанный военный билет направляется в МОВУ района (города областного значения) для выдачи владельцу или близким его родственникам через центр обслуживания населения при поступлении заявления о его выдаче.
26. Призывники, нуждающиеся в лечении или медицинском наблюдении, учитываются в МОВУ района (города областного значения), и сведения о них в течение 10 рабочих дней после окончания приписки передаются в органы здравоохранения для проведения лечебно-оздоровительной работы по списку 1 (временно негодные к воинской службе) или по списку 2 (годные к воинской службе с незначительными ограничениями).
По окончанию лечения призывников лечебные учреждения представляют в МОВУ района (города областного значения) сведения о проведенных лечебно-оздоровительных мероприятиях.
27. МОВУ района (города областного значения) в процессе приписки граждан к призывному участку выявляют призывников:
1) нуждающихся в лечении (медицинском наблюдении), прикрепляемых к лечебно-профилактическим организациям в соответствии с планом лечения, выдав им направления согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – направление);
2) годных по состоянию здоровья и другим данным для обучения в специализированных организациях Министерства обороны, о чем вносится запись в учетную карту призывника;
3) желающих поступить в военные учебные заведения с указанием об этом в учетной карте и листе изучения призывника.
28. В конце каждого рабочего дня начальник МОВУ района (города областного значения) лично проверяет, все ли граждане явились на приписку в назначенный для них день. В отношении граждан, не прибывших на приписку в назначенное время, устанавливаются причины неявки и одновременно принимаются меры к повторному их вызову.
29. Гражданам, приписанным к призывным участкам, МОВУ района (города областного значения) выписывается удостоверение о приписке к призывному участку, согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – удостоверение о приписке), которое выдается владельцу. Первичная выдача удостоверения о приписке осуществляется в МОВУ района (города областного значения). В учетной карте призывника и удостоверении о приписке проставляется отметка штампом о приеме на воинский учет согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
При вручении удостоверения о приписке призывникам разъясняются их обязанности по соблюдению правил воинского учета, а лицам, в отношении которых принято решение о направлении на лечение (медицинское наблюдение) – о необходимости регулярного посещения соответствующих лечебно-профилактических организаций.

30. Әскерге шақырылушы тіркеу туралы куәлігін жоғалтқан жағдайда оның телнұсқасы беріледі. Тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО бастығының шешімі бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес жоғалту жағдайлары көрсетілетін әскерге шақырылушының жазбаша өтініші (бұдан әрі – өтініш) бойынша халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы беріледі.
31. Әскерге шақырылушылардың жеке істері мен есепке алу карталары негізінде күн сайын осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес есептік-әліпбилік кітап (бұдан әрі – есептік-әліпбилік кітап) толтырылады. Кітапқа тіркелуден өткен барлық әскерге шақырылушылар, оның ішінде тексерілуге жіберілген, тіркеу кезінде бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс әскери қызметке жарамды, әскери есептен ала отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдар енгізіледі.
32. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу жөніндегі жұмыс аяқталғаннан кейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО:
1) барлық азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеумен толық қамту мақсатында жыл сайын сәуірде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да бар тіркелуден өткен азаматтардың есептік деректерін аудан (облыстық маңызы бар қала) заңды тұлғалардың есептік деректерімен салыстыруды жүргізеді;
2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да тіркелуден өткен әскерге шақырылушыларға жеке істердің болуын тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабының, есептік-әліпбилік кітаптың деректерімен және жиынтық тізіммен салыстырады, ол туралы запасқа жіберілетін әскерге шақырылушылардың тізімін қоса бере отырып, акті жасайды;
3) әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу бойынша жүргізілген жұмыстың қорытындылары туралы есептілікті жасайды және белгіленген мерзімде оны әскерге шақырылушыларды медициналық куәландыру нәтижелері, өткен жылмен салыстырғандағы сапалық көрсеткіштер, сондай-ақ дәрігер мамандармен және диагностикалық жабдықпен қамтамасыз етілгендігі көрсетілетін түсіндірме жазбамен бірге облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-ға ұсынады.
33. Әскерге шақыру учаскелеріне тіркелуге тиіс, бірақ тіркелу үшін белгіленген мерзімдерде келмеген азаматтар келмеу себептері анықталғаннан кейін жеке ісін ресімдей және есептік-әліпбилік кітапқа енгізе отырып, әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қабылданады. Көрсетілген азаматтарды медициналық куәландыру және олардың жарамдылық дәрежесін айқындау оларды әскери қызметке шақыру кезінде жүргізіледі.
34. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу жөніндегі жұмыс аяқталғаннан кейін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО:

30. В случае утраты призывником удостоверения о приписке, ему выписывается дубликат. Выдача дубликата удостоверения о приписке производится по решению начальника МОВУ района (города областного значения) через центр обслуживания населения по письменному заявлению призывника, согласно приложению 12 к настоящим Правилам, в котором указываются обстоятельства утраты.
31. На основании личных дел и учетных карт призывников ежедневно заполняется учетно-алфавитная книга согласно приложению 13 к настоящим Правилам (далее – учетно-алфавитная книга). В книгу включаются все призывники, прошедшие приписку, в том числе лица, направленные на обследование, признанные при приписке негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время, негодными к воинской службе с исключением с воинского учета.
32. По завершении работы по приписке граждан к призывным участкам МОВУ района (города областного значения):
1) проводят ежегодно в апреле сверку имеющихся в МОВУ района (города областного значения) учетных данных на граждан, прошедших приписку, с учетными данными юридических лиц района (города областного значения) с целью полного охвата всех граждан припиской к призывному участку;
2) сверяют наличие заведенных в МОВУ района (города областного значения) личных дел на призывников, прошедших приписку, с данными книги протоколов комиссии по приписке, учетно-алфавитной книги и сводным списком, о чем составляется акт с приложением списка призывников, передаваемых в запас;
3) составляют отчет об итогах проведенной работы по приписке к призывным участкам и в установленный срок представляют его в МОВУ (области, города республиканского значения и столицы) с пояснительной запиской, в которой отражают результаты медицинского освидетельствования призывников, качественные показатели в сравнении с предыдущим годом, а также обеспеченность врачами-специалистами и диагностическим оборудованием.
33. Граждане, подлежащие приписке к призывным участкам, но не явившиеся в установленные сроки для приписки, после выяснения причин неявки принимаются на воинский учет призывников с оформлением личного дела и занесением в учетно-алфавитную книгу. Медицинское освидетельствование и определение степени годности указанных граждан производятся при их призыве на воинскую службу.
34. МОВУ области (города республиканского значения и столицы) по завершении работы по приписке граждан к призывным участкам:

1) жүргізілген азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу қорытындылары туралы есептілікті жасайды, оны түсіндірме жазбамен бірге жыл сайын 15 сәуірге дейін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ұсынады;
2) 15 сәуірге дейін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) әкіміне тіркеу қорытындылары жөніндегі ақпаратты ұсынады.
3. Қазақстан Республикасында әскерге шақырылушыларды есепке алу
35. Әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да тіркелуге жатпайтын адамдарды қоспағанда, әскери қызметке жарамдылық дәрежесіне қарамастан, әскерге шақыру учаскесіне тіркеу үшін тізімдерге енгізілген барлық азаматтар қамтылған есептік-әліпбилік кітаптар бойынша жүргізіледі.
ЖӘБО жоқ ауылдық жерлерде, қалалар мен кенттерде тұратын әскерге шақырылушыларды есепке алуды әкімдер азаматтардың тізімдері бойынша жүргізеді.
Заңды тұлғалар әскерге шақырылушыларды есепке алуды осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес жеке карточка (№ Т-2 үлгісі) (бұдан әрі – жеке карточка) бойынша жүргізеді. Есепке алудың бұл түрі жұмыс істейтін (оқитын) әскерге шақырылушылар санын айқындау, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына әскерге шақырылатын азаматтарды уақтылы ауыстыруды дайындау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу, әскерге шақырылушылардың осы Қағидаларды сақтауына бақылауды жүзеге асыру және әскери есепке алуды жүргізуде және жастарды әскери қызметке даярлауда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға көмек көрсету мақсатында жүргізіледі.
36. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО:
1) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес әскерге шақырылушыларды дербес есепке алуды жүргізеді, әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды және жаңа тұрғылықты жерге кеткен кезде оларды есептен алуды уақтылы ресімдейді;
2) әскерге шақырылушылардың жеке істері мен басқа да әскери-есептік құжаттарына отбасы жағдайының, білімінің, мамандығының, жұмыс орнының, тұрғылықты мекенжайының өзгергені туралы мәліметтерді енгізеді;
3) мерзімді әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылған әскерге шақырылушыларды есепке алуды жүргізеді және оларды кейінге қалдыру заңдылығына бақылауды жүзеге асырады;
4) әскери-есептік жұмысты жүзеге асыратын адамдармен нұсқаулық-әдістемелік сабақтарды өткізеді;
5) кемінде жылына бір рет заңды тұлғалардың әскерге шақырылушыларды есепке алуының жай-күйін тексереді және әрбір әскерге шақыру алдында олардың есептік деректерін ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) әскери есепке алу деректерімен салыстырады;

1) составляют отчет об итогах проведенной приписки граждан к призывным участкам, который вместе с пояснительной запиской представляют ежегодно к 15 апреля в Министерство обороны Республики Казахстан;
2) до 15 апреля представляют акиму области (города республиканского значения и столицы) информацию по итогам приписки.
3. Учет призывников в Республике Казахстан
35. Воинский учет призывников ведется в МОВУ района (города областного значения) по учетно-алфавитным книгам, в которые занесены все граждане, включенные в списки для приписки к призывному участку, независимо от степени годности к воинской службе, за исключением лиц, не подлежащих приписке.
Учет призывников, проживающих в сельской местности, городах и поселках, где нет МОВУ, ведется акимами по спискам граждан.
Юридические лица учет призывников ведут по личной карточке (форма № Т-2) согласно приложению 14 к настоящим Правилам (далее – личная карточка). Этот вид учета ведется в целях определения количества работающих, (обучающихся) призывников, разработки мероприятий по подготовке своевременной замены граждан, призываемых в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, осуществления контроля за соблюдением призывниками настоящих Правил и оказания помощи МОВУ района (города областного значения) в ведении воинского учета и подготовке молодежи к воинской службе.
36. МОВУ района (города областного значения):
1) ведут персональный учет призывников в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и настоящих Правил, оформляют прием призывников на воинский учет и снятие их с учета при убытии к новому местожительству;
2) вносят в личные дела и другие учетно-воинские документы призывников сведения об изменении семейного положения, образования, специальности, места работы, адреса местожительства;
3) ведут учет призывников, получивших отсрочки от призыва на срочную воинскую службу, и осуществляют контроль над законностью получения ими отсрочек;
4) проводят инструкторско-методические занятия с лицами, осуществляющими военно-учетную работу;
5) не реже одного раза в год проверяют состояние учета призывников у юридических лиц и перед каждым призывом сверяют их учетные данные с данными воинского учета МОВУ района (города областного значения);

6) аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдерін әскерге шақырылушыларды әскери есепке алудың жай-күйі туралы хабардар етеді және қажет болған кезде бұл мәселені аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қарауына шығарады.
37. Әскерге шақыру ресурстарының болуын есепке алу және олардың қозғалысын (кетуі, келуі) бақылау үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес есепке алу журналы (бұдан әрі – есепке алу журналы) жүргізіледі, онда апта сайын әскерге шақыру ресурстарының құрамында болған өзгерістер көрсетіледі.
38. Есептік-әліпбилік кітаптар және жеке істердің болуы әскерге шақырылушылардың санын және олардың қозғалысын қамтуға тиіс. Есептік-әліпбилік кітаптардағы және әскерге шақырылушылардың жеке істеріндегі барлық жазбалар мен белгілердің тіркеу жөніндегі комиссиялардың және әскерге шақыру комиссияларының тиісті шешімдеріне, жазылған жазбалар мен белгілердің заңдылығы мен негіздемесін растайтын басқа да ресми құжаттарға сілтемесі болуға тиіс. Есептік-әліпбилік кітаптарда және әскерге шақырылушылардың жеке істерінде өшірулер мен ескертілмеген түзетулерге жол берілмейді. Есептік-әліпбилік кітаптардағы түзетулерге ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығы қол қояды және елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Әскерге шақырылушылардың жеке істерінде түзетулер қызыл сиямен жүргізіледі, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО лауазымды адамының қол қоюымен және елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Әскерге шақырылушыларды есепке алудың нақтылығына, есептік құжаттаманы жүргізудің толықтығы мен сапасына және оның сақталуына ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО лауазымды адамы жауапты болады.
39. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да әскерге шақырылушылардың барлық жеке істері мынадай жүйелілікпен картотекалар бойынша бөлінеді:
1) ағымдағы жылы әскерге шақыру учаскесіне тіркелгендер (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да әліпби бойынша және селолық округтер бойынша);
2) мерзімді әскери қызметке әскерге шақырылуға жататындар, сәуір-маусымда, қазан-желтоқсанда бөлек (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да және селолық округтерде әліпби бойынша);
3) әскерге шақыру кейінге қалдыру құқығы барлар (картотека кейінге қалдыру сипаты бойынша жасалуға тиіс: "отбасы жағдайы бойынша", "білімін жалғастыру үшін", "денсаулық жағдайы бойынша", "басқа да себептер бойынша");
4) емделуге мұқтаждар;
5) денсаулық жағдайы бойынша бейбіт уақытта жарамсыз және тіркеу кезінде әскери есептен шығара отырып жарамсыз деп танылғандар;

6) информируют акимов районов (городов областного значения) о состоянии воинского учета призывников и при необходимости выносят этот вопрос на рассмотрение акима района (города областного значения).
37. Для учета наличия призывных ресурсов и контроля за их движением (убытием, прибытием) в МОВУ района (города областного значения) ведется журнал учета, согласно приложению 15 к настоящим Правилам (далее – журнал учета), в котором еженедельно отражаются изменения в составе призывных ресурсов.
38. Учетно-алфавитные книги и наличие личных дел также отражают численность призывников и их движение. Все записи и отметки в учетно-алфавитных книгах и личных делах призывников должны иметь ссылки на соответствующие решения комиссий по приписке и призывных комиссий и других официальных документов, подтверждающих законность и обоснованность произведенных записей и отметок. Подчистки и незаверенные исправления в учетно-алфавитных книгах и личных делах призывников не допускаются. Исправления в учетно-алфавитных книгах подписываются начальником МОВУ района (города областного значения) и заверяются гербовой печатью. В личных делах призывников исправления производятся красными чернилами, заверяются подписью должностного лица МОВУ района (города областного значения) и гербовой печатью. Ответственность за достоверность учета призывников, полноту и качество ведения документов учета и их сохранность возлагается на должностное лицо МОВУ района (города областного значения).
39. В МОВУ района (города областного значения) все личные дела призывников распределяются по картотекам в следующей последовательности:
1) приписанные к призывному участку в текущем году (в МОВУ района (города областного значения) и по аульным (сельским) округам по алфавиту);
2) подлежащие призыву на срочную воинскую службу, раздельно в апреле-июне, октябре-декабре (в МОВУ района (города областного значения) и аульных (сельских) округах по алфавиту);
3) имеющие право на отсрочку от призыва (картотека должна составляться по характеру отсрочек: "по семейным обстоятельствам", "для продолжения образования", "по состоянию здоровья", "по другим причинам");
4) нуждающиеся в лечении;
5) признанные по состоянию здоровья негодными в мирное время и негодными с исключением с воинского учета при приписке;

6) әскери оқу орындарына түсуге кандидаттар;
7) жеке істеріне әлі сұрау салынбаған, жаңа тұрғылықты жерге көшуіне байланысты әскери есептен алынғандар (бір айға дейінгі мерзімімен және бөлек – бір айдан астам);
8) соттылығы барлар.
Жоғарыда көрсетілген картотекалардың әрқайсысындағы жеке істер әліпби бойынша қатаң бөлінеді.
40. Тұрақты тұратын жеріне немесе уақытша тұруға (үш айдан астам мерзімге), сондай-ақ іссапарларға, оқуға, демалысқа немесе емделу үшін (үш айдан астам мерзімге) келген әскерге шақырылушылар жеті жұмыс күні ішінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да әскери есепке алуға тұруға міндетті.
41. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО әскерге шақырылушылардың әскери есебіне:
1) белгіленген мерзімдерде әскерге шақыру учаскелеріне тіркелген;
2) тұрғылықты жерін ауыстырған кезде аудан аумағына басқа ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) басқа ЖӘБО-дан келген;
3) түзеу мекемелерінде жазасын өтеген азаматтарды қабылдайды.
42. Әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуға қабылдау мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) есептік-әліпбилік кітапқа әскерге шақырылушы туралы деректер енгізіледі;
2) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес әліпбилік карточканың (бұдан әрі – әліпбилік карточкалар) 2 данасы толтырылады, оның бір данасы жеке істі алғанға дейін жеке папкада сақталады, ал екіншісі үш жұмыс күнінен кешіктірілмей, оның жеке ісін жолдау туралы өтініш жасай отырып, әскерге шақырылушының бұрынғы әскери есепке алынған жері бойынша ЖӘБО бастығына жолданады;
3) әскерге шақырылушылардың жеке істерін алғанға дейін олар ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да сақталатын әліпбилік карточкалар бойынша есепке алынады және есептілікті жасау кезінде бұл адамдар әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылар қатарына енгізіледі;
4) тіркеу туралы куәлікке мөртаңбамен әскери есепке алу туралы белгі қойылады;
5) ЖӘБО жоқ елді мекендерде тұратын әскерге шақырылушылар әскери есепке тұру үшін кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдіктеріне келуге тиіс;
6) әскерге шақырылушының жеке ісі келіп түскен кезде есептік-әліпбилік кітапқа және есепке алу картасына тиісті белгі жасалады.
Алынған жеке іс тексерілгеннен кейін тиісті картотекаға салынады. Әліпбилік карточка жойылады.
43. Түзеу мекемелерінде жазасын өтеген әскерге шақыру жасындағы азаматтарды әскери есепке алу түзеу мекемелерінде жазасын өтегені туралы анықтаманың көшірмесі қоса берілген, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығы атына берілетін жазбаша өтініш негізінде жүргізіледі.
Егер жазасын өтеу орнынан босатылған адамдар, олар жазасын өтегеннен кейін келген сол ЖӘБО-да әскери есепте бұрын тұрған болса, онда олардың жеке істері қалпына келтіріледі. Бұрын басқа ЖӘБО-да әскери есепте тұрған адамдарға сол ЖӘБО-дан олардың жеке істері сұратып алынады, ал сотталғанға дейін әскери есепте тұрмаған адамдарға жеке істері мен басқа да құжаттар белгіленген тәртіппен ресімделеді.

6) кандидаты для поступления в военные учебные заведения;
7) снятые с воинского учета в связи с выездом на новое место – жительство, личные дела на которых еще не запрошены (сроком до одного месяца и отдельно свыше одного месяца);
8) имеющие судимость.
Личные дела в каждой из указанных выше картотек распределяются строго по алфавиту.
40. Призывники, прибывшие на место постоянного жительства или временного пребывания (на срок свыше трех месяцев), а также в служебные командировки, на учебу, в отпуск или для лечения (на срок свыше трех месяцев), обязаны в течение семи рабочих дней встать на воинский учет в MOBУ района (города областного значения).
41. МОВУ района (города областного значения) принимают на воинский учет призывников следующих граждан:
1) приписанных к призывным участкам в установленные сроки;
2) прибывших на территорию района (города областного значения) из других МОВУ при перемене местожительства;
3) отбывших наказание в исправительных учреждениях.
42. Прием на воинский учет призывников производится в следующем порядке:
1) в учетно-алфавитную книгу заносятся данные о призывнике;
2) заполняются 2 экземпляра алфавитной карточки, согласно приложению 16 к настоящим Правилам (далее – алфавитные карточки), один экземпляр которой хранится в отдельной папке до получения личного дела, а второй не позднее трех рабочих дней направляется начальнику МОВУ по месту прежнего воинского учета призывника с запросом о высылке его личного дела. В запросе указываются причины снятия с воинского учета и адрес нового местожительства;
3) до получения личных дел призывников они учитываются по алфавитным карточкам, хранящимся в МОВУ района (города областного значения), и при составлении отчетов эти лица включаются в число призывников, состоящих на воинском учете;
4) в удостоверении о приписке проставляется отметка штампом о приеме на воинский учет;
5) призывники, которые будут проживать в населенных пунктах, где нет МОВУ, должны явиться в акиматы поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов для постановки на воинский учет;
6) при поступлении личного дела на призывника в учетно-алфавитной книге и учетной карте делается соответствующая отметка.
Полученное личное дело после проверки помещается в соответствующую картотеку. Алфавитная карточка уничтожается.
43. Прием на воинский учет граждан призывного возраста, отбывших наказание в исправительных учреждениях, производится на основании письменного заявления, подаваемого на имя начальника МОВУ района (города областного значения), с приложением копии справки об отбывании наказания в исправительных учреждениях.
Если лица, освобожденные из места отбытия наказания, ранее состояли на воинском учете в том же МОВУ, в который они прибыли после отбытия наказания, то их личные дела восстанавливаются. Лицам, состоявшим ранее на воинском учете в других МОВУ, запрашиваются из этих МОВУ их личные дела, а не состоявшим до осуждения на воинском учете, личные дела и другие документы оформляются в установленном порядке.

44. Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды деп танылған әскери міндеттілер бейбіт уақытта Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларына сәйкес медициналық қайта куәландырылуға жатпайды.
45. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО әскерге шақырылушылардың әскери есебінен:
1) жаңа ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-дан жеке ісін жолдау туралы сұрау салуды алғаннан кейін жаңа тұрғылықты жерге кеткен;
2) әскери қызметке шақырылған және әскерге жөнелтілген;
3) әскери оқу орындарына курсант болып қабылданған;
4) әскерге шақыру комиссияларының шешімі бойынша әскери міндеттілер есебіне алынған және әскерге шақыру комиссиялары әскери есептен ала отырып, әскери қызметке жарамсыз деп таныған;
5) азаматтық оқу орындарында әскери даярлықтан өткеннен және белгіленген емтихандарды тапсырғаннан кейін запастағы офицерлер әскери атақтарын алған;
6) шетел азаматтығын алған;
7) Қазақстан Республикасы прокуратурасы, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметі, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – құқық қорғау органдары) органдарының және арнаулы мемлекеттік органдардың арнайы есебіне алынған азаматтарды әскери есептен алады.
46. Әскерге шақыру учаскесін ауыстыруға қаңтар-наурыз және шілде-қыркүйек кезеңінде жол беріледі. Басқа уақытта әскерге шақыру учаскесін ауыстыруға тек, егер әскерге шақырылушы:
1) әкімшілікпен басқа жергілікті жерге жұмысқа ауыстырылған;
2) тұрғылықты жерін өзгерткен;
3) оқу орнына түскен және білім алуды жалғастыру үшін кеткен жағдайда жол беріледі.
47. Әскерге шақырылушыларды әскери есептен алу ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығының немесе оның орнындағы адамның шешімімен жүзеге асырылады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да әскерге шақырылушыларды әскери есептен алу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1)жаңа тұрғылықты жері бойынша әскерге шақырылушының жеке ісін жолдау туралы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығының сұрау салуы бойынша картотекадан әскерге шақырылушының жеке ісі алынады, әскерге шақырылушының есепке алу картасына кеткен күні мен жерінің мекенжайын көрсете отырып, әскери есептен алу туралы белгі жасалады, сұрау салу ЖӘБО-ның тиісті ісіне тігіледі, ол бір жыл сақталады;
2) есептік-әліпбилік кітапта әскери есептен алынған күні, әскерге шақырылушының қай ауданға, қалаға немесе елді мекенге кеткені көрсетіледі, күні, шығыс нөмірі және ол жолданған ЖӘБО көрсетіліп, әскерге шақырылушының жеке ісін жолдау туралы белгі қойылады.

44. Военнообязанным, признанным негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время, медицинское переосвидетельствование в мирное время проводится согласно Правилам военно-врачебной экспертизы.
45. МОВУ района (города областного значения) снимают с воинского учета призывников следующих граждан:
1) убывших к новому местожительству после получения запроса о высылке личного дела из нового МОВУ района (города областного значения);
2) призванных на воинскую службу и отправленных в войска;
3) зачисленных курсантами в военные и специальные учебные заведения;
4) зачисленных по решению призывных комиссий на учет военнообязанных и признанных призывными комиссиями негодными к воинской службе с исключением с воинского учета;
5) получивших воинские звание офицеров запаса после прохождения военной подготовки в гражданских учебных заведениях и сдачи установленных экзаменов;
6) принявших иностранное гражданство;
7) зачисленных на специальный учет органов прокуратуры Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, государственной противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Агентства по борьбе с экономической и коррупционной преступностью Республики Казахстан (финансовая полиция), Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – правоохранительные органы) и специальных государственных органов.
46. Перемена призывного участка допускается в период с января по март и с июля по сентябрь. В другое время перемена призывного участка допускается только в случае, если призывник:
1) переведен администрацией на работу в другую местность;
2) поменял местожительство;
3) поступил в учебное заведение и выбывает для продолжения образования.
47. Снятие призывников с воинского учета осуществляется решением начальника МОВУ района (города областного значения) или лица, его заменяющего.
Снятие с воинского учета призывников в МОВУ района (города областного значения) производится в следующем порядке:
1) по запросу начальника МОВУ района (города областного значения) о высылке личного дела призывника по новому местожительству из картотеки изымается личное дело призывника, в учетной карте призывника делается отметка о снятии с воинского учета с указанием даты и адреса места убытия, запрос подшивается в соответствующее дело МОВУ, которое хранится один год;
2) в учетно-алфавитной книге указывается дата снятия с воинского учета, в какой район, город или населенный пункт убыл призывник, производятся отметки о высылке личного дела призывника с указанием даты, исходящего номера и МОВУ, в которое оно направлено.

48. Әскерге шақырылушылар әскери есептен шықпай кеткен немесе олар жаңа тұрғылықты жері бойынша әскери есепке тұру үшін келмеген кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастықтары мұндай әскерге шақырылушыларды ата-аналары, ішкі істер органдары, білім беру, денсаулық сақтау ұйымдары және басқа да ұйымдар арқылы, сондай-ақ Жеке тұлғалардың мемлекеттік деректер базасынан деректерді сұрау салу жолымен іздестіруге шаралар қабылдайды.
49. Мерзімді әскери қызметке жөнелтілген әскерге шақырылушыларды әскери есептен алу ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-дан облыстық жиын пунктіне (бұдан әрі – ОЖП) жолданған әскерге шақырылушылардың атаулы тізімдерінің екінші даналары негізінде жүргізіледі.
ОЖП-да толтырылатын атаулы тізімде әрбір әскерге шақырылушының тегінің тұсына жөнелтілген күні және команданың нөмірі көрсетіледі. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға қайтарылған әскерге шақырылушыларға қайтару себебі көрсетіледі. Әскерге шақырылушыларды жөнелту және қайтару туралы белгіге ОЖП-ның бастығы қол қояды және облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) ЖӘБО-ның елтаңбалы мөрімен куәландырылады. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-дан алынған атаулы тізімдердің екінші даналары ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да қызметтік құжаттарды есепке алу журналы бойынша есепке алынады. Әрбір атаулы тізім дана нөмірі мен парақ санын көрсете отырып, жеке нөмірмен есепке алынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жұмысының жүйелілігі:
1) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-дан алынған атаулы тізімдер негізінде әскерлерге жөнелтілген әскерге шақырылушылардың жеке істері іріктеліп алынады;
2) әскерге шақырылушының есепке алу картасында әскерге шақырылушыны әскери бөлімге жөнелтілген команданың нөмірі мен күні көрсетіледі (жазбаға аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-ның лауазымды адамы қол қояды);
3) есептік-әліпбилік кітапта "Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға әскерге шақыру туралы белгі" деген бағанда жөнелтілген күні мен команда нөмірі көрсетіледі;
4) әскерлерге жөнелтілген әскерге шақырылушылардың жеке істері әскерге шақыру аяқталғаннан кейін мұрағатқа тапсырылады, онда әскерге шақырылушының есепке алу карталарымен бірге сақталады;
5) есептік-әліпбилік кітапта жеке істі сақтау орны туралы белгі жасалады.
50. Әскери немесе арнайы оқу орындарына қабылданған әскерге шақырылушыларды әскери есептен алу әскери оқу орындары бастықтарының бұйрықтарынан үзінділер негізінде мынадай тәртіппен жүргізіледі:

48. При убытии призывников с прежнего местожительства и неявки их в установленный срок для постановки на воинский учет по новому местожительству начальники МОВУ района (города областного значения) принимают меры к розыску таких призывников через родителей, органы внутренних дел, организации образования, здравоохранения и другие организации, а также путем запроса данных из Государственной базы данных физических лиц.
49. Снятие с воинского учета призывников, отправленных на срочную воинскую службу, производится в МОВУ района (города областного значения) на основании вторых экземпляров именных списков призывников, направленных из МОВУ района (города областного значения) на областной сборный пункт (далее – ОСП) МОВУ области (города республиканского значения и столицы).
В именном списке, заполняемом на ОСП, напротив каждой фамилии призывника указываются дата отправки и номер команды. На призывников, возвращенных в МОВУ района (города областного значения), указывается причина возврата. Отметки об отправке и возвращении призывников подписываются начальником ОСП и заверяются гербовой печатью МОВУ области (города республиканского значения и столицы). Полученные из МОВУ области (города республиканского значения и столицы) вторые экземпляры именных списков учитываются в МОВУ района (города областного значения) по журналу учета служебных документов. Каждый именной список учитывается за отдельным номером с указанием номера экземпляра и количества листов.
Последовательность работы МОВУ района (города областного значения) при снятии с воинского учета призывников, отправленных на срочную воинскую службу:
1) на основании полученных из МОВУ области (города республиканского значения и столицы) именных списков отбираются личные дела призывников, отправленных в войска;
2) в учетной карте призывника проставляются номер команды и дата отправки призывника в воинскую часть (запись подписывается должностным лицом МОВУ района (города областного значения);
3) в учетно-алфавитной книге в графе "Отметка о призыве в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования" указываются дата отправки и номер команды;
4) личные дела призывников, отправленных в войска, после окончания призыва передаются в архив, где хранятся вместе с учетными картами призывника;
5) в учетно-алфавитной книге делается отметка о месте хранения личного дела.
50. Снятие с воинского учета призывников, зачисленных в военные или специальные учебные заведения, производится на основании выписок из приказов начальников военных или специальных учебных заведений в следующем порядке:

1) әскерге шақырылушының есепке алу картасында әскери немесе арнайы оқу орнының атауын, қабылданған күнін, әскери немесе арнайы оқу орны бастығының оқуға қабылдау туралы бұйрығының нөмірін және жеке істі сақтау орнын көрсете отырып, әскери немесе арнайы оқу орнына қабылдау туралы жазба жазылады;
2) есептік-әліпбилік кітапта әскери немесе арнайы оқу орнының атауын, қабылданған күнін, әскери немесе арнайы оқу орны бастығының оқуға қабылдау туралы бұйрығының нөмірін көрсете отырып, жоғары немесе арнайы оқу орнына қабылдау туралы жазба жазылады;
3) әскери немесе арнайы оқу орындарына қабылданған әскерге шақырылушылардың жеке істері мұрағатқа тапсырылады;
4) әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу және одан алу жөніндегі іске аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО лауазымды адамының әскери есептен алу туралы белгісімен бірге әскери немесе арнайы оқу орындары бастықтарының бұйрықтарынан үзінділер тігіледі.
51. Түзеу мекемелерінде жазасын өтеу үшін сотталған әскерге шақырылушыларды әскери есептен алу сот органдарының жазбаша хабарламалары негізінде жүргізіледі. Соттар бір уақытта ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да сотталғандарды тіркеу туралы куәлікті жолдайды.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға соттылығы туралы хабарлама келіп түскен кезде картотекадан сотталған адамның жеке ісі алынады. Әскерге шақырылушының есепке алу картасына және есептік-әліпбилік кітапқа соттың атауын, шешім шығарылған күнін, Қылмыстық кодекстің баптарын және әскерге шақырылушыны жазалау мерзімдерін көрсете отырып, әскери есептен алу туралы белгі жасалады. Үкімнің көшірмесі немесе сот органдарының хабарламасы әскерге шақырылушының жеке ісіне тігіледі, ол мұрағатқа тапсырылады және олар 27 жасқа толғанға дейін сақталады, одан кейін комиссия оны акті бойынша жояды.
Есептік-әліпбилік кітапқа жеке істі сақтау орны туралы белгі жасалады. Сотталған әскерге шақырылушыны тіркеу туралы куәлік белгіленген тәртіппен жойылады.
52. Қайтыс болған әскерге шақырылушыларды әскери есептен алу АХАТ органдарынан қайтыс болған күнін және актілік жазба нөмірін көрсете отырып, қайтыс болғаны туралы алынған жазбаша хабарламалар негізінде жүргізіледі.
Қайтыс болған күні мен жазбаны куәландыратын құжатты көрсете отырып, әскерге шақырылушының есепке алу картасына және есептік-әліпбилік кітапқа әскери есептен алу туралы жазба жасалады. Жеке іс мұрағатқа тапсырылады, онда бір жыл сақталады және белгіленген тәртіппен жойылады.
53. Әскерге шақырылушыларды әскери есептен алу және оларды құқық қорғау органдарының арнайы есебіне алу алынған осы органдар басшыларының бұйрықтарынан үзінділер негізінде, ал құқық қорғау органдары арнаулы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын – алынған оқу орындары кадрлар бөлімшелерінің бұйрықтарынан үзінділер негізінде жүргізіледі.
Әскерге шақырылушының есепке алу картасына және есептік-әліпбилік кітапқа құқық қорғау органдары басшысы бұйрығының күні мен нөмірін көрсете отырып, әскерге шақырылушыны әскери есептен алу туралы белгі жасалады. Жеке іс мұрағатқа тапсырылады және олар 27 жасқа толғанға дейін сақталады.
Есептік-әліпбилік кітапқа жеке істі сақтау орны туралы белгі жасалады.

1) в учетной карте призывника производится запись о зачислении в военное или специальное учебное заведение с указанием наименования военного или специального учебного заведения, даты зачисления, номера приказа начальника военного или специального учебного заведения о зачислении и месте хранения личного дела;
2) в учетно-алфавитной книге производится запись о зачислении в военное или специальное учебное заведение с указанием наименования военного или специального учебного заведения, даты зачисления, номера приказа начальника военного или специального учебного заведения о зачислении;
3) личные дела призывников, зачисленных в военные или специальные учебные заведения, передаются в архив;
4) в дело по приему на воинский учет и снятию с воинского учета призывников подшиваются выписки из приказов начальников военных или специальных учебных заведений с отметкой должностного лица МОВУ района (города областного значения) о снятии с воинского учета.
51. Снятие с воинского учета призывников, осужденных для отбывания наказания в исправительных учреждениях, производится на основании письменных сообщений судебных органов. Одновременно суды высылают в МОВУ района (города областного значения) удостоверения о приписке осужденных.
При поступлении в МОВУ района (города областного значения) сообщения об осуждении из картотеки изымается личное дело осужденного. В учетной карте призывника и учетно-алфавитной книге производится отметка о снятии с воинского учета с указанием наименования суда, даты вынесения решения, статьи Уголовного кодекса и срока наказания призывника. Копия приговора или извещение судебного органа подшиваются в личное дело призывника, которое передается в архив и хранится до достижения им 27-летнего возраста, после чего уничтожается комиссией по акту.
В учетно-алфавитной книге производится отметка о месте хранения личного дела. Удостоверение о приписке осужденного призывника уничтожается установленным порядком.
52. Снятие с воинского учета умерших призывников производится на основании письменных сообщений, полученных от органов РАГС об их смерти, с указанием даты смерти и номера актовой записи.
О снятии с воинского учета умерших призывников производится запись в учетной карте призывника и учетно-алфавитной книге с указанием даты смерти и документа, удостоверяющего запись. Личное дело передается в архив, где хранится один год и уничтожается в установленном порядке.
53. Снятие с воинского учета призывников и зачисление их на специальный учет правоохранительных органов производятся на основании полученных выписок из приказов руководителей этих органов, а курсантов и слушателей специальных учебных заведений правоохранительных органов – на основании полученных выписок из приказов кадровых подразделений учебных заведений.
В учетной карте призывника и учетно-алфавитной книге производится отметка о снятии призывника с воинского учета с указанием даты и номера приказа руководителя правоохранительного органа. Личное дело передается в архив и хранится до достижения им 27-летнего возраста.
В учетно-алфавитной книге производится отметка о месте хранения личного дела.

54. Оқу орындарының запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен студенттері әскерге шақырылушылардың әскери есебінен алынады және әскери есепке алу орны бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да запастағы офицерлердің әскери есебіне беріледі.
Запастағы офицерлердің әскери есебіне оларды беруді ресімдеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) әскери кафедралар офицерлер құрамына аттестатталған студенттерге тіркеу туралы куәлікте "Әскери даярлықтан өтті (білім беру ұйымының атауы). Офицерлер құрамына аттестатталды" деген жазу жазады, оған әскери кафедра бастығы қол қояды және елтаңбалы мөрмен куәландырады.
2) осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес студенттерге аттестаттау парақтарын, атаулы тізімдер мен оларға офицерлер құрамының әскери атақтарын беру туралы белгісі бар есепке алу құжаттарын алған кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО оларды әскерге шақырылушылардың әскери есебінен алады, есепке алу құжаттарына берілген әскери атағын жазады, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес запастағы офицерлер әскери билеттерін (бұдан әрі – запастағы офицер әскери билеті) жазып береді;
3) жазып берілген запастағы офицерлер әскери билеті сұрау салу бойынша иесіне беру үшін халыққа қызмет көрсету орталығына беріледі, бұл ретте халыққа қызмет көрсету орталығында иесінен тіркеу туралы куәлік алынады, оны белгіленген тәртіппен жою үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға беріледі;
студенттерге запастағы офицерлер әскери билеттерін бергеннен кейін олардың жеке істері мұрағатқа тапсырылады, ал қызметтік және әліпбилік карталары тиісті картотекаларға салынады.
Азаматтарға қажет болған жағдайда запастағы офицерлер бағдарламалары бойынша даярлықтан өтуін растау үшін олардың өтініштері бойынша оқу орындарының әскери кафедралары осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес анықтама береді.
Студентті әскерге шақырылушының әскери есебінен алу үшін негіздеме аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясының шешімі болып табылады.
Студентті әскерге шақырылушының әскери есебінен алу кезінде әскерге шақырылушының есепке алу картасына және есептік-әліпбилік кітапқа жазба жасалады.
Запастағы офицерлерді есепке алуға берілген әскерге шақырылушылардың жеке істері әскерге шақыру туралы есептілікті жасағаннан кейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да сақталады, жеке істі сақтау орны туралы белгі есептік-әліпбилік кітапқа жасалады.
55. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабында көзделген себептер бойынша бейбіт уақытта әскерге шақыруға жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды, сондай-ақ бейбіт уақытта әскери қызметке шақыру бойынша әскери қызметке шақырудан босатылған әскерге шақырылушыларды әскери есептен алу және оларды әскери міндеттілердің есебіне беру облыстық әскерге шақыру комиссиясының шешімімен расталған аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясының шешімі негізінде жүргізіледі.
Көрсетілген әскерге шақырылушыларды әскерге шақырылушылардың есебінен алу кезінде аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясы хаттамалар кітабынан үзінді жасалады және әскерге шақыру комиссиясы хаттамалар кітабымен және әскерге шақырылушының есепке алу каратасымен бірге ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығына қол қоюға ұсынылады.
Әскерге шақырылушының жеке ісі аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясының хаттамасынан үзіндімен бірге әскери билет толтыру үшін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-ға беріледі.
Әскерге шақырылушыны әскери есептен алу және оны әскери міндеттілер есебіне беру туралы есептік-әліпбилік кітапқа тиісті белгі жасалады.

54. Студенты учебных заведений, прошедшие военную подготовку по программе офицеров запаса, снимаются с воинского учета призывников и передаются на воинский учет офицеров запаса в МОВУ района (города областного значения) по месту воинского учета.
Оформление передачи их на воинский учет офицеров запаса производится в следующем порядке:
1) военные кафедры на студентов, аттестованных в офицерский состав, производят в удостоверении о приписке запись "Прошел военную подготовку (наименование организации образования). Аттестован в офицерский состав", которая подписывается начальником военной кафедры и заверяется гербовой печатью;
2) при получении на студентов аттестационных листов, именных списков, согласно приложению 31 к настоящим Правилам, и учетных документов с отметкой о присвоении им воинских званий офицерского состава, МОВУ района (города областного значения) снимают их с воинского учета призывников, вписывают в учетные документы присвоенное воинское звание, выписывают им военные билеты офицеров запаса согласно приложению 17 к настоящим Правилам (далее – военный билет офицера запаса);
3) выписанный военный билет офицера запаса по запросу передается в центр обслуживания населения для выдачи владельцу, при этом в центре обслуживания населения у владельца изымается удостоверение о приписке, которое передается в МОВУ района (города областного значения) для уничтожения установленным порядком;
4) после выдачи студентам военных билетов офицеров запаса их личные дела передаются в архив, а послужные и алфавитные карточки вкладываются в соответствующие картотеки.
В случае необходимости для подтверждения прохождения подготовки по программам офицеров запаса, гражданам по их заявлению военными кафедрами учебных заведений выдаются справки согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
Основанием для снятия студента с воинского учета призывников является решение районной (городской) призывной комиссии.
При снятии студента с воинского учета призывников производится запись в учетной карте призывника и учетно-алфавитной книге.
Личные дела призывников, переданных на учет офицеров запаса, после составления отчета о призыве хранятся в архиве МОВУ района (города областного значения), отметка о месте хранения личного дела вносится в учетно-алфавитную книгу.
55. Снятие с воинского учета призывников, признанных негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время, а также освобожденных от призыва на воинскую службу по призыву в мирное время по причинам, предусмотренным статьей 36 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", и передача их на учет военнообязанных производятся на основании решения районной (городской) призывной комиссии, подтвержденного решением областной призывной комиссии.
При снятии указанных призывников с воинского учета призывников и передаче их на учет военнообязанных производится выписка из книги протоколов районной (городской) призывной комиссии, которая вместе с книгой протоколов призывной комиссии и учетной картой призывника представляется на подпись начальнику МОВУ района (города областного значения).
Личное дело призывника с выпиской из протокола районной (городской) призывной комиссии передается в МОВУ области (города республиканского значения и столицы) для выписки военного билета.
О снятии призывника с воинского учета призывников и передаче его на учет военнообязанных производится соответствующая отметка в учетно-алфавитной книге.

56. Қабылданған шешімдердің заңдылығын растайтын құжаттар салынған аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен әскери міндеттілер есебіне берілген әскерге шақырылушылардың барлық есепке алу карталары әліпби бойынша салынады, іс (көктемгі және күзгі әскерге шақыру үшін бөлек) ресімделеді, ол 10 жыл бойы жеке істерден бөлек сақталады.
57. Әскери есепке алуға жататын әскерге шақырылушылар:
1) өзімен бірге тіркеу туралы куәлігін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін және көлік құралын жүргізуге құқық беретін жүргізуші куәлігін (ол болған кезде) алып, шақырту (шақырту қағазы) бойынша белгіленген уақытта және жерге ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға немесе тұрғылықты жері бойынша әскери есепке алуды жүзеге асыратын өзге де органға келуі;
2) жеті жұмыс күні ішінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да немесе әскери есепке алуды жүзеге асыратын өзге де органға тегінің, атының, әкесі атының (ол бар болған кезде), отбасы жағдайының, денсаулық жағдайының (бірінші немесе екінші топтағы мүгедек деп танылса), тұратын жерінің, білімінің, жұмыс орнының, лауазымының өзгергені туралы хабарлауы;
3) жаңа тұрғылықты жерге немесе уақытша тұратын жерге (үш айдан астам мерзімге) елді мекенге (әкімшілік ауданы), сондай-ақ қызметтік іссапарларға, оқуға, демалысқа немесе емделуге (үш айдан астам мерзімге) келген кезде жеті жұмыс күні ішінде келу орны бойынша әскери есепке тұру туралы өтінішпен халыққа қызмет көрсету орталығына өтініш жасауы. Елді мекенде ЖӘБО болмаған кезде кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімдігінде әскери есепке тұруы;
4) тіркеу туралы куәлігін жоғалтқан жағдайда жеті жұмыс күні ішінде тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру туралы өтінішпен тұрғылықты жері бойынша халыққа қызмет көрсету орталығына өтініш асауы қажет.
58. ЖӘБО жоқ елді мекендерде әскери шақырылушыларды әскери есепке алуды әкімдер осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылар тізімі (бұдан әрі – әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылар тізімі) бойынша қамтамасыз етеді.
Әкімдер олардың негізінде әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу жүзеге асырылатын құжат тіркеу туралы куәлік болып табылады.
59. Әскери есепке алуды қамтамасыз ету үшін әкімдері:
1) осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес әскери міндеттілерді әскери есепке алуды және тұрғылықты тұруға немесе уақытша тұру орнына (үш айдан астам мерзімге) келетін әскерге шақырылушыларды есепке алады;
2) олардың аумағына тұрақты тұруға немесе уақытша тұруға (үш айдан астам мерзімге) келетін (басқа ауданға, қалаға көшіп кететін) әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды/есептен алуды жүргізеді және есепке алады;

56. Все учетные карты призывников, переданных решением районной (городской) призывной комиссии на учет военнообязанных, с вложенными в них документами, подтверждающими законность принятых решений, раскладываются по алфавиту, оформляются дела (отдельно за весенний и осенний призыв), которые хранятся отдельно от личных дел в течение 10 лет.
57. Призывникам, подлежащим воинскому учету, необходимо:
1) явиться в установленное время и место по вызову (повестке) в МОВУ района (города областного значения) или иной орган, осуществляющий воинский учет по местожительству, имея при себе удостоверение о приписке, а также удостоверение личности гражданина Республики Казахстан и водительское удостоверение (при его наличии);
2) сообщить в течение семи рабочих дней в МОВУ района (города областного значения) или иной орган, осуществляющий воинский учет, об изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), семейного положения, состояния здоровья (признания инвалидом первой или второй группы), места проживания, образования, места работы и должности;
3) при прибытии в населенный пункт (административный район) на новое местожительство или место временного пребывания (на срок свыше трех месяцев), а также в служебные командировки, на учебу, в отпуск или на лечение (на срок свыше трех месяцев) в течение семи рабочих дней обратиться в центр обслуживания населения по месту прибытия с заявлением о постановке на воинский учет. При отсутствии в населенном пункте МОВУ встать на воинский учет в акимате поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
4) в случае утраты удостоверения о приписке в течение семи рабочих дней обратиться в центр обслуживания населения по местожительству с заявлением о выписке дубликата удостоверения о приписке.
58. Воинский учет призывников в населенных пунктах, где отсутствуют МОВУ, обеспечивают акимы по списку призывников, состоящих на воинском учете, согласно приложению 21 к настоящим Правилам (далее – список состоящих на воинском учете).
Документом, на основании которых акимы осуществляют воинский учет, является удостоверение о приписке.
59. Для обеспечения воинского учета акимы:
1) производят прием на воинский учет военнообязанных, согласно приложению 22 к настоящим Правилам, и учитывают призывников, которые прибывают на постоянное местожительство или место временного пребывания (на срок свыше трех месяцев);
2) производят прием/снятие с воинского учета и учитывают призывников, которые прибывают на их территорию (переезжают в другой район, город) на постоянное местожительства или место временного пребывания (на срок свыше трех месяцев);

3) олардың аумағында орналасқан барлық заңды тұлғаларды есепке алуды жүргізеді және олардың әскери есепке алуды жүргізуіне жүйелі бақылауды жүзеге асырады;
4) жылына кемінде екі реттен жиі емес есепте тұрған әскерге шақырылушылардың тізімдерін салыстырып тексереді;
5) заңды тұлғалардың әскерге шақырылушылар жеке карточкаларын азаматтарды тіркеу кітаптарымен, сондай-ақ аулалар бойынша аралап тексеру жолымен әскерге шақырылушылардың нақты болуымен салыстырып тексереді;
6) азаматтарды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға шақыртулар туралы хабардар етеді және осы шақыру бойынша көрсетілген пункттерге және мерзімдерде уақтылы келуіне жәрдемдеседі;
7) әскерге шақырылушылардың тізімдеріне білімінің, жұмыс орнының, лауазымының, отбасы жағдайының өзгерістерін енгізеді және ай сайын 25-і күні ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға хабарлайды;
8) жыл сайын 1 қыркүйекке дейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға 15-16 жастағы азаматтардың тізімдерін, ал 1 желтоқсанға дейін осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес келесі жылы әскери есепке тұруға тиіс азаматтардың тізімдерін (бұдан әрі – тіркелуге жататындар тізімі) ұсынады;
9) осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес әскерге шақырылушыларды, запастағы әскери міндеттілерді әскери есепке алудың және броньдаудың жай-күйін тексеру журналын (бұдан әрі – тексеру журналы) жүргізеді;
10) азаматтарға әскери есепке алу жөніндегі міндеттерді түсіндіреді және олардың осы Қағидалармен белгіленген нормаларын сақтауына бақылауды жүзеге асырады.
60. Әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою кезінде куәліктерінде бұрынғы тұрғылықты жері бойынша әскери есепке алу туралы белгілердің болуын тексеру, әскери есепке қою, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес әліпбилік карточканы толтыру қажет. Тіркеу туралы куәліктерде сілтеу жасалмаған түзетулер, дәлсіздіктер мен жасандылықтар, парақ санының толық еместігі анықталған кезде әкімдер ол туралы тиісті шаралар қабылдау үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБОға хабарлайды.
Барлық әскерге шақырылушыларға тізім жасалады және әліпбилік карточкалар толтырылады. Көрсетілген құжаттарды толтыру тіркеу туралы куәліктердегі жазбалармен дәл сәйкестікте жүргізіледі, бұл ретте білімі, жұмыс орны, лауазымы, тұрғылықты жері мен отбасы жағдайы туралы мәліметтер оларды жеке әңгімелесу кезінде нақтыланғаннан кейін жазылады. Дұрыс емес жазбалар анықталған жағдайда әскери есепке қою ресімделгеннен кейін тіркеу туралы куәліктерге тиісті өзгерістерді енгізу үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға жолданады.

3) ведут учет всех юридических лиц, находящихся на их территории, и осуществляют систематический контроль ведения ими воинского учета;
4) сверяют не реже двух раз в год списки призывников, состоящих на учете;
5) сверяют личные карточки призывников юридических лиц с книгами регистрации граждан, а также с фактическим наличием призывников путем подворного обхода;
6) оповещают граждан о вызовах в МОВУ района (города областного значения) и содействуют своевременной явке по этому вызову в указанные пункты и сроки;
7) вносят в списки призывников изменения об образовании, месте работы, должности, семейном положении и ежемесячно к 25 числу сообщают в МОВУ района (города областного значения);
8) ежегодно представляют в МОВУ района (города областного значения) до 1 сентября списки граждан 15-16-летнего возраста, а до 1 декабря – списки граждан, подлежащих постановке на воинский учет в следующем году, согласно приложению 23 к настоящим Правилам (далее – список подлежащих приписке);
9) ведут журнал проверок за состоянием воинского учета призывников, военнообязанных запаса и бронирования согласно приложению 24 к настоящим Правилам (далее – журнал проверок);
10) разъясняют гражданам обязанности по воинскому учету и осуществляют контроль за соблюдением ими норм, установленных настоящими Правилами.
60. При постановке призывников на воинский учет необходимо проверить наличие в удостоверениях о приписке отметки о приеме на воинский учет по прежнему местожительству, поставить на воинский учет, заполнить алфавитную карточку согласно приложению 16 к настоящим Правилам. При обнаружении в удостоверениях о приписке неоговоренных исправлений, неточностей и подделок, неполного количества листов акимы сообщают об этом в МОВУ района (города областного значения) для принятия соответствующих мер.
На всех призывников составляются списки и заполняются алфавитные карточки. Заполнение указанных документов производится в точном соответствии с записями в удостоверениях о приписке, при этом сведения об образовании, месте работы, должности, местожительстве и семейном положении записываются после их уточнения в личной беседе. В случае обнаружения неправильных записей, после оформления постановки на воинский учет удостоверения о приписке направляются в МОВУ района (города областного значения) для внесения соответствующих изменений.

61. Қайтыс болған әскерге шақырылушыларды әскери есептен алу АХАТ органдарынан қайтыс болғаны туралы хабарламалар алынған кезде жүргізіледі.
АХАТ органдары алған қайтыс болған азаматтың әскери билеті, уақытша куәлігі немесе тіркеу туралы куәлігі ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға беріледі. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да алғашқы есепке алу карточкаларында қайтыс болғаны туралы актілік жазбалардың нөмірін көрсете отырып, белгі жасалады, одан кейін карточкалар есепке алудан алынғандар және шығарылғандар картотекасына салынады. Осы карточкалар, әскери билеттер, уақытша куәліктер, тіркеу туралы куәліктер белгіленген тәртіппен жойылады.
62. Қазақстан Республикасының азаматтығын алған, басқа мемлекетте әскери (баламалы) қызмет өткермеген 27 жасқа дейінгі адамдар әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қабылданады.
4. Қазақстан Республикасында әскери міндеттілерді есепке алу
63. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтары әскери есепте тұруға міндетті.
ЖӘБО-да әскери міндеттілерді әскери есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және оның тәртібін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен айқындалады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға азаматтың жеке өзі келген кезде жүргізіледі. Әскери міндеттілерді кейіннен әскери есепке қою тұрғылықты жері бойынша халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жүргізіледі.
64. Әскери есепте тұратын және запаста тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары:
1) өзімен бірге әскери билетін немесе уақытша куәлікті (әскери билеттің орнына берілген), сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін және жүргізуші куәлігін (ол болған кезде) алып, шақырту (шақырту қағазы) бойынша белгіленген уақытта және жерге немесе тұрғылықты жері бойынша әскери есепке алуды жүзеге асыратын өзге органға келуге;
2) әскери қызметтен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің запасына, сондай-ақ құқық қорғау органдарынан және арнаулы органдардан босату кезінде нұсқамада көрсетілген мерзімнен кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға әскери есепке тұруға;
3) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.05.2013 № 509 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
4) басқа елді мекенге (әкімшілік ауданға) тұрғылықты тұруға немесе уақытша тұратын жерге (үш айдан астам мерзімге), сондай-аққызметтік іссапарға, оқуға, демалысқа немесе емделуге (үш айдан астам мерзімге) барған кезде жеті жұмыс күні ішінде келген жері бойынша әскери есепке қою туралы өтінішпен халыққа қызмет көрсету орталығына баруға. Елді мекенде ЖӘБО жоқ болған кезде кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әскери есебіне тұруға;

61. Исключение с воинского учета умерших призывников производится при получении из органов РАГС сообщений о смерти.
Изъятый органами РАГС военный билет, временное удостоверение или удостоверение о приписке умершего гражданина передаются в МОВУ района (города областного значения). В МОВУ района (города областного значения) в карточках первичного учета производятся отметки с указанием номера актовой записи о смерти, после чего карточки перекладываются в картотеку снятых и исключенных с учета. Эти карточки, военные билеты, временные удостоверения, удостоверения о приписке уничтожаются установленным порядком.
62. Лица в возрасте до 27 лет, получившие гражданство Республики Казахстан и не проходившие воинскую (альтернативную) службу в другом государстве, принимаются на воинский учет призывников.
4. Учет военнообязанных в Республике Казахстан
63. Граждане Республики Казахстан, за исключением указанных в пункте 3 настоящих Правил, состоят на воинском учете.
Организация и порядок работы по воинскому учету военнообязанных в МОВУ определяются Министерством обороны Республики Казахстан.
Первоначальная постановка на воинский учет военнообязанных производится в МОВУ района (города областного значения) при личной явке гражданина. Последующая постановка на воинский учет военнообязанных производится через центры обслуживания населения по местожительству.
64. Граждане Республики Казахстан, состоящие на воинском учете и пребывающие в запасе, должны:
1) явиться в установленное время и место по вызову (повестке) в МОВУ района (города областного значения) или иной орган, осуществляющий воинский учет по местожительству, имея при себе военный билет или временное удостоверение (взамен военного билета), а также удостоверение личности гражданина Республики Казахстан и водительское удостоверение (при его наличии);
2) при увольнении с воинской службы в запас Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также из правоохранительных органов встать на воинский учет в МОВУ района (города областного значения) не позднее срока, указанного в предписании, а при увольнении со службы из специальных органов в запас органов национальной безопасности и уполномоченного органа в сфере внешней разведки встать на учет в территориальном органе Комитета национальной безопасности и уполномоченном органе в сфере внешней разведки;
3) исключен постановлением Правительства РК от 22.05.2013 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования);
4) при прибытии в населенный пункт (административный район) на постоянное местожительство или место временного пребывания (на срок свыше трех месяцев), а также в служебные командировки, на учебу, в отпуск или на лечение (на срок свыше трех месяцев) в течение семи рабочих дней обратиться в центр обслуживания населения по месту прибытия с заявлением о постановке на воинский учет. При отсутствии в населенном пункте МОВУ встать на воинский учет в акимате поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;

5) әскери билетті жоғалтқан жағдайда жеті жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес әскери билеттің телнұсқасын алу туралы мәселені шешу үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО мекенжайына жазбаша өтініш жасай отырып, халыққа қызмет көрсету орталығына жүгінуге тиіс. Барлық мән-жайды (себептерді) анықтау кезеңіне запастағы сарбаздарға (матростарға), сержанттарға (старшиналарға) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес сарбаздың, сержанттың уақытша куәлігін (әскери билет орнына) (бұдан әрі – сарбаздың, сержанттың уақытша куәлігі), ал запастағы офицерлерге – осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес запастағы офицердің уақытша куәлігін (әскери билет орнына) (бұдан әрі – запастағы офицердің уақытша куәлігі) береді.
Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.05.2013 № 509 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
64-1. Азаматтарды тұрғылықты жері бойынша тіркеу және тіркеу есебінен алу туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына беріледі.
Ескерту. Қағидалар 64-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.05.2013 № 509 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
65. Жұмылдыру нұсқамаларын немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО шақырту қағазын алған әскери міндеттілер оларда көрсетілген талаптарды орындайды.
66. ЖӘБО жоқ кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдері осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес бастапқы есепке алу карточкалары (бұдан әрі – бастапқы есепке алу карточкалары) бойынша әскери міндеттілерді әскери есепке алуды жүзеге асырады.
Әкімдер әскери есепке алумен әкімшілік аумақта тұрақты немесе уақытша тұратын әскери міндеттілерді толық қамтуға, оларды есепке алудың дәлдігіне, нақтылығы мен шынайылығына жауапты болады.
67. Әскери есепке алуды қамтамасыз ету үшін әкімдері:
1) осы Қағидаларға сәйкес азаматтарды әскери есепке қоюды және әскери есептен алуды жүзеге асырады;
2) аумағында болатын заңды тұлғалардің есебін жүргізеді және олардың әскери-есептік жұмысты жүргізуге жүйелі бақылауды жүзеге асырады;
3) тұрғылықты тұратын әскери міндеттілердің әскери есепте нақты болуын және тұруын нақтылау мақсатында аулалар бойынша аралап тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ жылына бір реттен сирек емес бастапқы есепке алу карточкаларының деректерін жұмыс істейтін әскери міндеттілердің жеке карточкаларымен (Т-2-үлгі) салыстырып тексереді;

5) в случае утраты военного билета, в течение семи рабочих дней обратиться в центр обслуживания населения с письменным заявлением в адрес МОВУ района (города областного значения), согласно приложению 12 к настоящим Правилам, для решения вопроса о получении дубликата военного билета. На период выяснения всех обстоятельств (причин) солдатам (матросам), сержантам (старшинам) запаса МОВУ района (города областного значения) выписывают временное удостоверение (взамен военного билета) солдата, сержанта запаса, согласно приложению 18 к настоящим Правилам (далее – временное удостоверение солдата, сержанта), а офицерам запаса – временное удостоверение офицера запаса (взамен военного билета) согласно приложению 19 к настоящим Правилам (далее – временное удостоверение офицера запаса).
Сноска. Пункт 64 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.05.2013 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
64-1. Сведения о регистрации и снятии с регистрационного учета граждан по месту жительства передаются в МОВУ района (города областного значения) посредством обеспечения взаимодействия государственных информационных систем государственных органов.
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 64-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.05.2013 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
65. Военнообязанные, получившие мобилизационные предписания или повестки МОВУ района (города областного значения), выполняют требования, указанные в них.
66. Акимы поселков, аулов (сел), аульных (сельских округов), где нет МОВУ, осуществляют воинский учет военнообязанных по карточкам первичного учета согласно приложению 20 к настоящим Правилам (далее – карточка первичного учета).
Акимы несут ответственность за полноту охвата воинским учетом военнообязанных, проживающих постоянно или временно на административной территории, точность, достоверность и реальность их учета.
67. В целях обеспечения воинского учета акимы:
1) осуществляют постановку на воинский учет и снятие с воинского учета граждан в соответствии с настоящими Правилами;
2) ведут учет юридических лиц, находящихся на территории, и осуществляют систематических контроль за ведением ими военно-учетной работы;
3) осуществляют подворный обход в целях уточнения фактического наличия и состояния на воинском учете проживающих военнообязанных, а также сверяют не реже одного раза в год данные карточек первичного учета с личными карточками работающих военнообязанных (форма № Т-2);

4) жылына бір реттен жиі емес аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-ның салыстыру кестесіне сәйкес есепте тұрған әскери міндеттілердің алғашқы есепке алу карточкасын аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-ның есептік деректерімен салыстырады, ол туралы алғашқы есепке алу карточкасында және запастағы сарбаздардың (матростардың), сержанттардың (страшиналардың) есепке алу карточкасында, сондай-ақ запастағы офицерлердің әліпбилік карталарында белгі жасайды;
5) азаматтарды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға шақырту туралы хабардар етеді;
6) алғашқы есепке алу карточкаларына әскери міндеттілердің есептік деректерінің өзгерістерін енгізеді және ай сайын 25-і күні ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға өзгерістер туралы мәліметтерді ұсынады;
7) әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды есепке алу мен броньдаудың жай-күйіне осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес әскери есепке алудың жай-күйін тексеруді есепке алу журналын (бұдан әрі – тексерулер журналы) жүргізеді;
8) азаматтарға әскери есепке алу жөніндегі міндеттерді түсіндіреді және олардың осы Қағидалармен белгіленген нормаларды сақтауына бақылауды жүзеге асырады;
9) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға запаста тұрудың шекті жасына толған әскери міндеттілердің әскери билеттерін оларды әскери есептен алу үшін ұсынады;
10) АХАТ органдарынан қайтыс болуы туралы хабарлама келіп түскен қайтыс болған әскери міндеттілердің алғашқы есепке алу карточкаларында қайтыс болуы туралы акт жазбасының нөмірін көрсете отырып, белгі жасалады, одан кейін карточкалар есептен алынғандар мен шығарылғандар картотекасына салынады.
68. Әкімдер тұрақты немесе уақытша (үш айдан астам мерзімге) тұруға келген барлық әскери міндеттілерді әскери есепке қабылдауды және оларды басқа жергілікті жерге тұрақты тұратын жерге немесе уақытша тұру орнына (үш аудан астам серзімге) кеткен кезде әскери есептен алуды жүргізеді.
Азаматтарды әскери есепке қою кезінде оларды бұрынғы тұрғылықты жері бойынша әскери есептен алу туралы белгінің болуын тексереді. Барлық әскери міндеттілерге алғашқы есепке алу карточкалары толтырылады. Әскери міндетті запастағы сарбаздарға (матростарға), сержанттарға (старшиналарға) сонымен қатар осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес әскери міндеттілердің есепке алу карточкалары (бұдан әрі – есепке алу карточкасы), ал офицерлер құрамының әскери міндеттілеріне – осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес әліпбилік карталар толтырылады, олар 10 жұмыс күні ішінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға жолданады. Көрсетілген құжаттарды толтыру әскери билеттердегі, уақытша куәліктердегі жазбалармен нақты сәйкестікте жүргізіледі, бұл ретте білімі, жұмыс орны, лауазымы, тұрғылықты жері мен отбасы жағдайы туралы мәліметтер оларды тиісті растайтын құжаттарды ұсынумен жеке әңгімелесу кезінде нақтылағаннан кейін жазылады.
Әскери міндеттілердің әскери есепке алу құжаттарында расталмаған түзетулер, деректердің жеке басын куәландыратын құжатпен сәйкес келмеуі, жалғандық, парақтар санының толық болмауы анықталған кезде немесе әскери есепке алу құжаттары болмаған кезде әкімдер әскери міндеттілерді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға тиісті шаралар қабылдау үшін жібереді. Әскери билеттерді алуу қажет болған жағдайда әскери міндеттілерге осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес қолхат (бұдан әрі – қолхат) беріледі.

4) сверяют не реже одного раза в год в соответствии с графиком сверок МОВУ района (города областного значения) карточки первичного учета военнообязанных, состоящих на учете, с учетными данными МОВУ района (города областного значения), о чем в карточке первичного учета и учетной карточке солдат (матросов), сержантов (старшин) запаса, а также алфавитных картах офицеров запаса производятся отметки;
5) оповещают граждан о вызовах в МОВУ района (города областного значения);
6) вносят в карточки первичного учета изменения учетных данных военнообязанных и ежемесячно к 25 числу представляют в МОВУ района (города областного значения) сведения об изменениях;
7) ведут журнал учета проверок состояния воинского учета, согласно приложению 24 к настоящим Правилам (далее – журнал проверок), состояния воинского учета и бронирования военнообязанных и призывников;
8) разъясняют гражданам обязанности по воинскому учету и осуществляют контроль за соблюдением ими норм, установленных настоящими Правилами;
9) представляют в МОВУ района (города областного значения) военные билеты военнообязанных, достигших предельного возраста состояния в запасе, для исключения их с воинского учета;
10) в карточках первичного учета умерших военнообязанных, на которых поступили сообщения о смерти из органов РАГС, производится отметка с указанием номера актовой записи о смерти, после чего карточки перекладываются в картотеку снятых и исключенных с учета.
68. Акимы производят прием на воинский учет всех военнообязанных, прибывающих на постоянное или временное (на срок свыше трех месяцев) местожительство, и снятие их с воинского учета при убытии в другую местность на постоянное местожительство или место временного пребывания (на срок свыше трех месяцев).
При постановке граждан на воинский учет акимы проверяют наличие отметок о приеме их на воинский учет по прежнему местожительству. На всех военнообязанных заполняются карточки первичного учета.
На военнообязанных солдат (матросов), сержантов (старшин) запаса также заполняются учетные карточки военнообязанных, согласно приложению 22 к настоящим Правилам (далее – учетная карточка), а на военнообязанных офицерского состава – алфавитные карты, согласно приложению 28 к настоящим Правилам, которые в течение 10 рабочих дней направляются в МОВУ района (города областного значения). Заполнение указанных документов производится в точном соответствии с записями в военных билетах, временных удостоверениях, при этом сведения об образовании, месте работы, должности, местожительстве и семейном положении записываются после их уточнения в личной беседе с представлением подтверждающих документов.
При обнаружении в документах воинского учета военнообязанных незаверенных исправлений, несоответствия данных с документом, удостоверяющим личность, подделок, неполного количества листов либо при отсутствии документов воинского учета акимы направляют военнообязанных в МОВУ района (города областного значения) для принятия соответствующих мер. В случае необходимости изъятия военных билетов, военнообязанным выдаются расписки согласно приложению 25 к настоящим Правилам (далее – расписка).

69. Әкімдер әскери міндеттілерді әскери есептен алуды жеке өтініштері негізінде жүзеге асырады. Бұл ретте запастағы сарбаздар, сержанттар әскери билетінің 7-тармағында немесе запастағы офицерлер әскери билетінің 19-тармағында мөртаңбамен әкімнің қол қоюымен расталатын әскери есептен алу туралы белгі жасалады.
Жұмылдыру нұсқамасы бар әскери міндеттілерді әскери есептен алу кезінде:
1) жұмылдыру нұсқамасы алынады, ол туралы запастағы сарбаздар, сержанттар әскери билетінің 7-тармағында немесе запастағы офицерлер әскери билетінің 15-тармағында белгі жасалады;
2) әскери есептен алынған азаматтарға осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес тізім жасалады, ол алынған жұмылдыру нұсқамаларымен бірге айына бір рет ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға ұсынылады;
3) әскери міндеттілерді алғашқы есепке алу карточкаларында әскери есептен алу себебі мен күні туралы жазба жазылады.
70. Әскери есепке алуға жататын әскери міндеттілерге алғашқы есепке алу карточкалары, есепке алу карточкалары мен басқа да бланкілер бөгде адамдардың қол жеткізуін болдырмайтын сейфтерде (темір шкафтарда) сақталуға тиіс.
5. Заңды тұлғалардың азаматтарды әскери есепке алуды жүргізуі
1. Заңды тұлғалар мен білім беру ұйымдарының азаматтарды әскери есепке алуды жүргізуі осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес жеке карточкалар (Т-2-үлгі) бойынша жүзеге асырылады. Әскерге шақырылушыларға осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес мерзімді әскери қызметке даярлауға жататын, жұмыс істейтін (оқитын) жасөспірімдер тізімі (бұдан әрі – мерзімді әскери қызметке даярлауға жататын жасөспірімдер тізімі) қосымша жүргізіледі.
72. Заңды тұлғалар мен білім беру ұйымдарының әскери есепке алуды жүзеге асыруы үшін бірінші басшының бұйрығымен әскери-есептік жұмысты жүргізуге жауапты адамдар тағайындалады, оларға:
1) жұмысқа (оқуға) қабылдау кезінде әскери міндеттілерде әскери билеттердің немесе уақытша куәліктердің, ал әскерге шақырылушыларда тіркеу туралы куәліктердің болуын тексеру. Көрсетілген құжаттарды алу қажет болған жағдайда азаматтарға осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес қолхат беріледі;
2) жұмысқа (оқуға) қабылданатын азаматтардың әскери есепте болуын айқындау. Әскери есепте тұрмайтын әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар тек жұмысқа (оқуға) олар тұрғылықты жері бойынша әскери есепке қойылғаннан кейін қабылданады;
3) жұмыс істейтін (оқитын) азаматтарды толық және сапалы әскери есепке алуды қамтамасыз ету;
4) жыл сайын жеке карточкаларды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО әскери есепке алу құжаттарымен салыстырып тексеру, ол туралы жеке карточкаларда тиісті белгі жасалады;

69. Снятие с воинского учета акимами осуществляется на основании личных заявлений военнообязанных. При этом в пункте 7 военного билета солдата, сержанта запаса или в пункте 19 военного билета офицера запаса производится отметка штампом о снятии с воинского учета, которая заверяется подписью акима.
При снятии с воинского учета военнообязанных, имеющих мобилизационное предписание:
1) изымается мобилизационное предписание, о чем в пункте 6 военного билета солдата, сержанта запаса или в пункте 15 военного билета офицера запаса производится отметка;
2) на снятых с воинского учета граждан составляется список, согласно приложению 35 к настоящим Правилам, который вместе с изъятыми мобилизационными предписаниями один раз в месяц представляется в МОВУ района (города областного значения);
3) в карточках первичного учета военнообязанных производится запись о причине и дате снятия с воинского учета.
70. Карточки первичного учета на военнообязанных, учетные карточки и другие бланки, относящиеся к воинскому учету, должны храниться в сейфах (железных шкафах), исключающих доступ посторонних лиц.
5. Ведение воинского учета граждан юридическими лицами
71. Ведение воинского учета граждан юридическими лицами и организациями образования осуществляется по личным карточкам (форма
№ Т-2) согласно приложению 14 к настоящим Правилам. На призывников дополнительно ведется список работающих (учащихся) юношей, подлежащих подготовке к срочной воинской службе согласно приложению 26 к настоящим Правилам (далее – список юношей, подлежащих подготовке к срочной воинской службе).
72. Для осуществления воинского учета юридическими лицами и организациями образования приказом первого руководителя назначаются лица, ответственные за ведение военно-учетной работы, на которых возлагаются:
1) проверка при приеме на работу (учебу) наличия у военнообязанных военных билетов или временных удостоверений, а у призывников – удостоверений о приписке. В случае необходимости изъятия указанных документов, гражданам выдается расписка, согласно приложению 25 к настоящим Правилам;
2) определение состояния на воинском учете граждан, принимаемых на работу (учебу). Военнообязанные и призывники, не состоящие на воинском учете, принимаются на работу (учебу) только после постановки их на воинский учет в МОВУ района (города областного значения) по местожительству;
3) обеспечение полноты и качества воинского учета работающих (обучающихся) граждан;
4) ежегодное проведение сверки личных карточек с документами воинского учета МОВУ района (города областного значения), о чем производятся соответствующие отметки в личных карточках;

5) Азаматтарды жұмылдыру кезеңіне, соғыс жағдайына және соғыс уақытына заңды тұлғаларға броньдау қағидаларына сәйкес заңды тұлғалар мен білім беру ұйымдарына әскери міндеттілерді броньдауды ресімдеу;
6) жыл сайын 1 қыркүйекте осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға 15-16 жастағы азаматтардың тізімдерін және 1 желтоқсанға дейін – әскерге шақыру учаскелеріне тіркелуге жататын және келесі жылы әскери есепке тұруға жататын азаматтардың тізімдерін ұсыну;
7) азаматтардың ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға шақырту (шақырту қағазы) бойынша уақтылы келу мүмкіндігін қамтамасыз ету;
8) ай сайын 25 - күні ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес жұмысқа (оқуға) қабылданған немесе жұмыстан босатылған (оқу орындарынан шығарылған) әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар туралы мәліметтерді беру;
9) жыл сайын 15 ақпанда (1 қаңтардағы жағдай бойынша) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға қызметкерлердің, оның ішінде жұмылдыру кезеңіне, соғыс жағдайына және соғыс уақытына броньдалғандардың саны туралы мәліметтерді жолдау;
10) осы Қағидаларға 24 - қосымшаға сәйкес әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алудың және броньдаудың жай-күйін тексеру журналын жүргізу жүктеледі.
73. Запаста тұрудың шекті жасына толған азаматтардың немесе денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен алумен әскери қызметке жарамсыз деп танылған азаматтардың жеке карточкаларында "Жасы бойынша әскери есептен алынды" немесе "денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен алынды" деген белгі жасалады.
74. Заңды тұлғалар мен білім беру ұйымдарының әскери есепке алуды ұйымдастыру мен жүргізуді бақылауды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жүзеге асырады.
6. Әскери есепке алу құжаттары
75. Әскери есепке алу құжаттары әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың жеке есептік-әскери құжаттарына, негізгі есепке алу құжаттарына және анықтамалық сипаттағы құжаттарға бөлінеді.
Әскери міндеттілердің жеке есептік-әскери құжаттары запастағы офицерлер әскери билеті, запастағы сарбаздар, сержанттар әскери билеті, запастағы офицерлердің, сарбаздардың, сержанттардың уақытша куәлігі (әскери билет орнына), жұмылдыру кезеңінде, соғыс жағдайында және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы куәлік болып табылады.
Әскерге шақырылушылардың жеке есептік-әскери құжаттары әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік болып табылады.
Негізгі есепке алу құжаттарына есепке алу карточкасы, есептік-қызметтік карточка мен әскери міндеттіні арнайы әскери есепке алуға тіркеу туралы хабарлама жатады.
Анықтамалық сипатындағы құжаттарға ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да болатын әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларға әліпбилік карточка мен басқа да материалдар жатады.
Әскери есепке алу құжаттары азамат туралы мынадай мәліметтерден тұруға тиіс:

5) оформление бронирования военнообязанных за юридическими лицами и организациями образования в соответствии с Правилами бронирования граждан за юридическими лицами в период мобилизации, военного положения и в военное время;
6) ежегодное к 1 сентября представление в МОВУ района (города областного значения) списков граждан 15-16-летнего возраста и к 1 декабря списков граждан, подлежащих приписке к призывным участкам и постановке на воинский учет в следующем году, согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
7) предоставление гражданам возможности своевременной явки по вызовам (повесткам) в МОВУ района (города областного значения);
8) ежемесячное к 25 числу представление в МОВУ района (города областного значения) сведений о военнообязанных и призывниках, принятых на работу (учебу) или уволенных с работы (отчисленных из учебных заведений), согласно приложению 33 к настоящим Правилам;
9) ежегодное к 15 февраля (по состоянию на 1 января) направление в МОВУ района (города областного значения) сведений о численности работников (студентов), в том числе забронированных в период мобилизации, военного положения и в военное время;
10) ведение журнала проверок за состоянием воинского учета и бронирования военнообязанных и призывников согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
73. В личных карточках граждан, достигших предельного возраста пребывания в запасе, или граждан, признанных негодными к воинской службе по состоянию здоровья с исключением с воинского учета, производятся отметки "Исключен с воинского учета по возрасту" или "Исключен с воинского учета по состоянию здоровья".
74. Контроль за организацией и ведением воинского учета и бронированием военнообязанных юридическими лицами и организациями образования осуществляется МОВУ района (города областного значения).
6. Документы воинского учета
75. Документы воинского учета подразделяются на личные учетно-воинские документы военнообязанных и призывников, личные документы офицеров запаса специальных государственных органов, документы основного учета и документы справочного характера.
Личными учетно-воинскими документами военнообязанных являются военный билет офицера запаса, военный билет офицера запаса специальных государственных органов, военный билет солдата, сержанта запаса, временное удостоверение (взамен военного билета) офицера запаса, солдата сержанта запаса, удостоверение об отсрочке от призыва на воинскую службу в период мобилизации, военного положения и в военное время.
Личными учетно-воинскими документами призывников являются удостоверения о приписке к призывному участку.
К документам основного учета относятся учетная карточка, учетно-послужная карточка и извещение о зачислении военнообязанного на специальный воинский учет.
К документам справочного характера относятся алфавитная карточка и другие материалы, которыми располагает МОВУ района (города областного значения), на военнообязанных и призывников.
Документы воинского учета должны содержать следующие сведения о гражданине:

1) тегі, аты мен әкесінің аты;
2) әскери атағы;
3) туған күні;
4) ұлты (адамның тілегі бойынша көрсетіледі);
5) тұрғылықты жері немесе уақытша тұру орны;
6) отбасы жағдайы;
7) білімі;
8) жұмыс орны;
9) денсаулық жағдайы бойнша әскери қызметке жарамдылығы;
10) негізгі антрометрикалық деректері;
11) әскери қызмет өткеруі;
12) әскери жиындардан өтуі;
13) шетел тілін меңгеруі;
14) әскери-есептік және азаматтық мамандықтардың болуы;
15) спорттық разрядтың немесе спорттық атақтың болуы.
76. Запастағы офицерлердың әскери билеттері, запастағы сарбаздар мен сержанттардың әскери билеттері, запастағы офицерлердің, сарбаздар мен сержанттардың уақытша куәліктері (әскери билет орнына), әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу туралы куәліктер, жұмылдыру кезеңінде, соғыс жағдайында және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы куәліктер, арнайы әскери есепке алу туралы хабарламалар және ЖӘБО-ға шақырту туралы шақырту қағазы бланкілерінің үлгілерін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі әзірлейді және осы Қағидалармен бекітіледі.
Ұлттық қауіпсіздік органдары және Қазақстан Республикасы "Сырбар" сыртқы барлау қызметі запастағы офицерлері әскери билеттерінің бланкілерін арнаулы мемлекеттік органдары әзірлейді және олардың бірінші басшылары бекітеді.
Көрсетілген құжаттардың бланкілері қатаң есептегі құжаттар болып табылады және қолданыстағы заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің тапсырыстары бойынша жасалады. Оларды есепке алу, сақтау, жазып беру, беру және жою тәртібін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі айқындайды.
77. Қатаң есептегі бланкілерден басқа, осы Қағидалармен көзделген азаматтарды әскери есепке алуды жүргізу жөніндегі құжаттардың бланкілерін заңды тұлғалар мен білім беру ұйымдары дербес, ал ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО және әскери есепке алуды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін жергілікті атқарушы органдар жасайды.
78. Азаматтарға есептік-әскери құжаттарды жазып беру және беру ақысыз жүргізіледі.
79. Азаматтар Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен кезде олар әскери билеттерді, уақытша куәліктер (әскери билеттер орнына берілетін) мен тіркеу туралы куәліктерді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға тапсырады, бұл ретте азаматтарға осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес анықтама беріледі.
7. Құқық қорғау және арнаулы органдарда қызмет өткеретін
азаматтарды әскери есепке алу ерекшеліктері

1) фамилия, имя и отчество;
2) воинское звание;
3) дата рождения;
4) национальность (указывается по желанию лица);
5) местожительство или место временного пребывания;
6) семейное положение;
7) образование;
8) место работы;
9) годность к воинской службе по состоянию здоровья;
10) основные антропометрические данные;
11) прохождение воинской службы;
12) прохождение воинских сборов;
13) владение иностранными языками;
14) наличие военно-учетных и гражданских специальностей;
15) наличие спортивного разряда или спортивного звания.
76. Формы бланков военных билетов офицеров запаса, военных билетов солдат и сержантов запаса, временных удостоверений (взамен военных билетов) офицеров запаса, солдат и сержантов запаса, удостоверений о приписке к призывному участку, удостоверений об отсрочке от призыва на воинскую службу в период мобилизации, военного положения и в военное время, извещений о зачислении на специальный воинский учет и повесток о вызове в МОВУ разрабатываются Министерством обороны Республики Казахстан и утверждаются настоящими Правилами.
Формы бланков военных билетов офицеров запаса органов национальной безопасности и Службы внешней разведки "Сырбар" Республики Казахстан разрабатываются специальными государственными органами и утверждаются их первыми руководителями.
Бланки указанных документов являются документами строгой отчетности и изготавливаются по заказам Министерства обороны Республики Казахстан и специальных государственных органов согласно действующему законодательству. Порядок их учета, хранения, выписки, выдачи и уничтожения определяется Министерством обороны Республики Казахстан и специальными государственными органами.
77. Бланки документов по ведению воинского учета граждан, предусмотренные настоящими Правилами, кроме бланков строгой отчетности, изготавливаются юридическими лицами и организациями образования самостоятельно, а для МОВУ района (города областного значения) и местных исполнительных органов, осуществляющих воинский учет, – местными исполнительными органами.
78. Выписка и выдача гражданам личных учетно-воинских документов производятся без взимания платы.
79. При убытии граждан на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан военные билеты, временные удостоверения (взамен военных билетов) и удостоверения о приписке сдаются ими в МОВУ района (города областного значения), при этом гражданам выдается справка согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
7. Особенности воинского учета граждан, проходящих службу в
правоохранительных и специальных государственных органах

80. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеретін азаматтарды, сондай-ақ құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың жоғары және орта арнаулы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын есепке алу осы органдардың бірінші басшылары және осы Қағидалармен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Арнаулы мемлекеттік органдардың запастағы офицерлерін есепке алуды ұйымдастыру және олардың қызметкерлерінің запаста тұру тәртібін арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары айқындайды.
81. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, сондай-ақ жоғары және орта арнаулы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын әскери есептен алу ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да әскери билеттерді немесе тіркеу туралы куәліктерді және осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес екі данада атаулы тізімдерді қоса бере отырып, азаматтардың тұрғылықты жері бойынша органдар уәкілетті адамдарының қолдаухаты бойынша жүргізіледі. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО әскери есепке алу құжаттарында әскери есептен алу туралы белгі жасайды. Әскери есептен алу туралы белгісі бар әскери билеттер немесе тіркеу туралы куәліктер, атаулы тізімдердің бір данасы, ал запастағы офицерлерге – жеке істері мен қызметтік карталары қолдаухат жолдаған органдарға қайта жолданады.
82. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан азаматтарды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің запасына босату кезінде кадрлар бөлімшелері оларға осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нұсқама береді және оларды жеті жұмыс күні ішінде әскери есепке тұру үшін тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға келуге міндеттейді, оларды босатқаны туралы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ны жазбаша хабардар етеді, запастағы офицерлерге одан басқа жеке істерін (қысқартылған) жібереді.
83. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан босатылған азаматтар, сондай-ақ оқудан шығарылған және (немесе) келісімшартты бұзған, бірақ 27 жасқа толмаған және әскерге шақыру бойынша белгіленген әскери қызмет мерзімін өткермеген құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың жоғары және орта арнаулы оқу орындарының курсанттары, тыңдаушылары тұрғылықты жері бойынша әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қабылданады.
84. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінен және Қазақстан Республикасының "Сырбар" сыртқы барлау қызметінен басқа, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың басшылары жыл сайын 1 ақпанда (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес көрсетілген органдарда қызмет өткеретін әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларға мәліметтерді салыстырып тексеру үшін жолдайды.

80. Учет граждан, проходящих службу в правоохранительных и специальных государственных органах, а также курсантов и слушателей высших и средних специальных учебных заведений правоохранительных и специальных государственных органов осуществляется в порядке, установленном первыми руководителями этих органов и настоящими Правилами.
Порядок организации учета офицеров запаса специальных государственных органов и пребывания их сотрудников в запасе определяется первыми руководителями специальных государственных органов.
81. Снятие с воинского учета сотрудников, а также курсантов и слушателей высших и средних специальных учебных заведений правоохранительных и специальных государственных органов производится в МОВУ района (города областного значения) по местожительству граждан по ходатайству уполномоченных лиц органов с приложением военных билетов или удостоверений о приписке и двух экземпляров именных списков согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
МОВУ района (города областного значения) в документах воинского учета производят отметки о снятии с воинского учета. Военные билеты или удостоверения о приписке с отметкой о снятии с воинского учета, один экземпляр именных списков, а на офицеров запаса – личные дела и послужные карты пересылаются в органы, направившие ходатайства.
82. При увольнении в запас Вооруженных Сил Республики Казахстан граждан из правоохранительных и специальных государственных органов кадровые подразделения выдают им предписание, согласно приложению 27 к настоящим Правилам, и обязывают их явиться в течение семи рабочих дней в МОВУ района (города областного значения) по местожительству для постановки на воинский учет, письменно извещают об их увольнении МОВУ района (города областного значения), а на офицеров запаса, кроме того, высылают (сокращенное) личное дело.
83. Граждане, уволенные из правоохранительных и специальных государственных органов, а также курсанты, слушатели высших и средних специальных учебных заведений правоохранительных и специальных государственных органов, отчисленные и (или) расторгнувшие контракт, но не достигшие 27-летнего возраста и не выслужившие установленные сроки воинской службы по призыву, принимаются на воинский учет призывников по местожительству.
84. Руководители правоохранительных и специальных государственных органов, кроме органов национальной безопасности Республики Казахстан и Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар", ежегодно к 1 февраля (по состоянию на 1 января текущего года) направляют в МОВУ района (города областного значения) для сверки сведения на военнообязанных и призывников, проходящих службу в указанных органах, по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам.

8. Тұрақты тұратын жерінен шығуына байланысты немесе шалғай
жерлерде жұмыс iстейтін азаматтарды әскери есепке алудың
ерекшеліктерi, жұмыс істеу сипаты мен жағдайлары
85. Теңіз және өзен кемелерінде жұмыс істейтін, айлақтарың осы кемелер тіркелген елді мекендерде тұрақты тұратын азаматтар тұрғылықты жері бойынша әскери есепте тұрады.
Теңіз және өзен кемелерінде жұмыс істейтін, айлақтарға осы кемелер тіркелген елді мекендерде тұрақты тұрмайтын азаматтар тиісті кеме шаруашылығының кадрлар органдары және басқармалар орналасқан орын бойынша әскери есепте тұрады.
86. Жұмыс түрі бойынша ұдайы орын ауыстырумен байланысты далалық геологиялық және топографиялық-геодезиялық ұйымдарда, іздестіру, барлау, түсіру, гидрогеологиялық, геофизикалық, орман және жер құрылысы экспедицияларында, желілік құрылыс-монтаждау және мамандандырылған поездарда, жол және машина станцияларында, механикаландырылған және мамандандырылған жылжымалы лектерде, тоннельдік, көпір салу, жүзу жасақтарында (учаскелерінде), құрылыс-монтаждау және іске қосу-жөндеу ұйымдарында, механикаландыру және суасты-техникалық жұмыстар басқармаларында, мұнай және газ өндіру кәсіпорындарында жұмыс істейтін және жұмыс орындарында тұрақты тұрмайтын азаматтар осы ұйымдардың кадрлар органдары орналасқан орын бойынша әскери есепке алуды жүзеге асыратын органдарда әскери есепте тұрады. Көрсетілген ұйымдар жұмысқа қабылдайтын азаматтарды әскери есепке қоюды немесе жұмыстан босатылатын азаматтарды әскери есептен алуды осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес көрсетілген ұйымдардың әкімшілігі жүзеге асырады.
9. Қазақстан Республикасының шегінен тыс уақытша шығатын әскери
міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу
ерекшеліктері
87. Алты айдан астам мерзімге Қазақстан Республикасының шегінен тыс уақытша шығатын әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ның бастығы атына жазылған өтініш негізінде әскери есептен алынады.
Олардан әскери билеттер, уақытша куәліктер (әскери билет орнына берілген) немесе әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәліктер алынады және осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес қолхат беріледі.
Мемлекеттік шекарадан өту кезінде көрсетілген азаматтар Қазақстан Республикасының шегінен шығу немесе Қазақстан Республикасының аумағына келу күні туралы белгі қою үшін Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің өкілдеріне өтініш жасайды.
88. Қазақстан Республикасына қайтып оралғаннан кейін әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар жеті жұмыс күнінен кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да әскери есепке тұруға тиіс.
Тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-да уақтылы әскери есепке тұру мүмкін болмаған жағдайда ол жеті жұмыс күні ішінде келген орны бойынша уақытша есепке қою үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға өтініш жасауға тиіс. Тұрақты тұратын жеріне келген кезде көрсетілген азаматтар әскери есепке тұру және әскери билет (әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік) алу мәселесін шешу үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-ға келеді. Әскери есепке қою үшін негіз ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО уәкілетті адамының әскери билетті, уақытша куәлікті (әскери билет орнына берілген) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің белгісі бар әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлікті сақтауға қабылдау туралы қолхаты болып табылады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге тиіс 19___жылы туған азаматтардың
ТІЗІМІ
____________________________________________________
(жергілікті өкілетті органдар және өзге де ұйымдар)
20__ж. "___" ________жағдай бойынша
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Жұмыс (оқу) орны және атқаратын лауазымы
Тұрғылықты жері
1 қаңтардан кейін тіркеу аяқталғанға дейін болған өзгерістер туралы қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) белгісі және ол жиынтық тізімде қандай реттік нөмірмен есепке алынған (2-қосымша)
1
2
3
4
5
М.О. Қолы ______________
(тегі, аты-жөні)
20__ж. "__" _________
Ескертпе: Тізім әліпбилік тәртіппен анық жазумен (баспа әріптермен) жазылады. Тізімге азаматтығына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуіне, денсаулық жағдайына, олардың тұрақты немесе уақытша тұруына немесе жұмысына (оқуына) қарамастан, тіркеу жылы 17 жасқа толатын барлық азаматтар енгізіледі.

8. Особенности воинского учета граждан, характер и условия
работы которых связаны с выездами с постоянного местожительство
или которые работают в отдаленных местностях
85. Граждане, работающие на морских и речных судах, проживающие постоянно в населенных пунктах, к портам которых приписаны эти суда, состоят на воинском учете по местожительству.
Граждане, работающие на морских и речных судах, не проживающие постоянно в населенных пунктах, к портам которых приписаны эти суда, состоят на воинском учете по месту расположения кадровых подразделений соответствующих пароходств и управлений.
86. Граждане, работающие в полевых геологических и топографо-геодезических организациях, в поисковых, разведочных, съемочных, гидрогеологических, геофизических, лесо- и землеустроительных экспедициях, на линейных строительно-монтажных и специализированных поездах, на путевых и машинных станциях, в передвижных механизированных и специализированных колоннах, в тоннельных, мостостроительных, плавучих отрядах (участках), в строительно-монтажных и пусконаладочных организациях, в управлениях механизации и подводно-технических работ, на нефтяных и газодобывающих предприятиях, связанных по роду работы с постоянным передвижением, и не проживающие постоянно в местах работы, состоят на воинском учете в органах, осуществляющих воинский учет по месту нахождения кадровых подразделений данных организаций. Постановку на воинский учет граждан, принимаемых на работу указанными организациями, или снятие с воинского учета лиц, увольняемых с работы, осуществляет администрация указанных организаций согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
9. Особенности воинского учета военнообязанных и призывников,
временно выезжающих за пределы Республики Казахстан
87. Военнообязанные и призывники, временно выезжающие за пределы Республики Казахстан на срок свыше шести месяцев, снимаются с воинского учета на основании заявления на имя начальника МОВУ района (города областного значения).
У них изымаются военные билеты, временные удостоверения (взамен военного билета) или удостоверения о приписке к призывному участку и выдаются расписки согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
При пересечении государственной границы указанные граждане обращаются к представителям Пограничной службы Комитета национальной безопасности для проставления отметки о дате убытия за пределы Республики Казахстан или прибытия на территорию Республики Казахстан.
88. По возвращению в Республику Казахстан военнообязанные и призывники не позднее семи рабочих дней должны встать на воинский учет в МОВУ района (города областного значения).
В случае невозможности своевременной постановки на воинский учет в МОВУ района (города областного значения) по местожительству, военнообязанный должен в течение семи рабочих дней обратиться в МОВУ района (города областного значения) по месту пребывания для постановки на временный учет. При прибытии к постоянному местожительству указанные граждане обращаются в МОВУ района (города областного значения) для постановки на воинский учет и решения вопроса получения военного билета (удостоверения о приписке к призывному участку). Основанием для постановки на воинский учет является расписка уполномоченного лица МОВУ района (города областного значения) о приеме на хранение военного билета, временного удостоверения (взамен военного билета) или удостоверения о приписке к призывному участку с отметками Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
СПИСОК
граждан 19___ года рождения, подлежащих приписке к призывному участку
________________________________________________________________
(местные исполнительные органы, юридические лица, акимы)
по состоянию на ___________20____г.
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Место
работы
(учебы) и
занимаемая
должность
Местожительство
Отметка управления (отдела) по
делам обороны об изменениях,
происшедших после 1 января до
окончания приписки, и за каким
порядковым номером учтен в
сводном списке
(приложение 2)
1
2
3
4
5
м.п. Подпись__________________________ (фамилия, инициалы)
"______"__________________20___г.
Примечания:
1. Список составляется четким (печатными буквами) почерком в алфавитном порядке. В список включаются все граждане, которым в год приписки исполняется 17 лет, независимо от отбывания наказания в местах лишения свободы, состояния здоровья, постоянного или временного их проживания или работы (учебы).

2. Әскерге шақыру учаскесінде бұдан бұрын тіркеуден өтпеген ересек жастағы азаматтар да осы тізімге жазылады. Олардың туған жылы 2-бағанда көрсетіледі.
3. Тізімдерге ұйымдардың басшылары қол қояды және сүргілі елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
4. Тізімдер қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) тіркеледі, жеке іске тігіледі және 3 жыл бойы сақталады.
5. 5-баған қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) толтырылады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
20__жылы әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге тиіс ________________
ауданында (қаласында) 19___жылы туған азаматтардың
жиынтық тізімі
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Жұмыс (оқу) орны және атқаратын лауазымы
Тұрғылықты жері
Әскерге шақыру учаскесіне тіркелген күні туралы қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) белгісі және әскерге шақырылушы хаттамада қандай реттік нөмірмен жазылған
1
2
3
4
5
Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім)
бастығы ____________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бөлімше
бастығы ____________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
20__ж. "____" ____________
Ескертпелер: 1. Тізімге азаматтығына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуіне, денсаулық жағдайына, олардың тұрақты немесе уақытша тұруына, жұмыс (оқу) орнына қарамастан, тіркеу жылы 17 жасқа толатын барлық азаматтар қосылады.
2. Әскерге шақыру учаскесіне бұдан бұрын тіркеуден өтпеген ересек жастағы азаматтар да осы тізімге жазылады. Олардың туған жылы 2-бағанда көрсетіледі.
3. Тізім қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) 3 жыл сақталады.
4. 5-баған азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеген күні толтырылады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Қорғаныс істері
жөніндегі басқарма
(бөлім) бастығының
БҰЙРЫҒЫ
ПРИКАЗ
начальника управления
(отдела) по делам
обороны
№ ___
20__ж. "__"_______ ______________________
Азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы § 1
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заң, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің 20___ жылғы "___" __________№_____ шешімі негізінде ______________ облысы ________ ауданының 19 ____ жылы туған азаматтарын әскерге шақыру учаскесіне тіркеу жарияланады.
§ 2
Тіркелуге келуге 19___жылғы 1 қаңтар мен 31 желтоқсанды қоса алғанда туған, ______________ аудан (қала) аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын барлық азаматтар жатады.
§ 3
Әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге жататын барлық азаматтар шақырту қағазында көрсетілген құжаттарды өзімен бірге алып, оларға нақты белгіленген күні және сағатта __________________ мекенжай бойынша тіркеуге келуге міндетті. Шақырту қағаздарын алмаған азаматтар жеке басын куәландыратын құжаттарды өзімен бірге алып, 20__ ж. "___" ____________ күні ішінде көрсетілген мекенжай бойынша келуге міндетті.
§ 4
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы негізінде меншік нысанына қарамастан, кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар, білім беру ұйымдарының басшылары тіркеуден өту үшін әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге жататын азаматтарды қажетті уақытта босатуға және олардың қорғаныс істері жөніндегі басқармаға (бөлімге) келуін қамтамасыз етуге міндетті.
Қорғаныс істері жөніндегі
басқарма (бөлім) бастығы ________________________
(әскери атағы, қолы)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
4-қосымшаi0Шақырту қағазы
Шақырту қағазының
түбіртегі
Сериясы АА № 000001
______________________
(әскери міндеттінің,
әскер жасына
______________________
дейінгінің, әскерге
шақырылушының әскери
атағы, тегі, аты және
әкесінің аты)
______________________
______________________
______________________
___________ мәселелері
______________ бойынша
(шақырту себебі
көрсетілсін)
______________________
(қорғаныс істері
жөніндегі басқарма
(бөлім)
______________________
______________________
20___ж. "__"__________
шақыртылды
Шақырту қағазына қол
қойды ________________
(қорғаныс істері
жөніндегі басқарма
______________________
(бөлім) лауазымды
адамы)
20_ж. "__"____________
20_ж. "__"____________
әскерге шақырылушыға
шақырту қағазы
тапсырылды
______________________
(хабардар ету тәсілі
көрсетілсін)
Кесу сызығы
Шақырту қағазы
Сериясы АА № 000001
__________________________________________
(әскер жасына дейінгінің, әскерге
шақырылушының, әскери міндеттінің тегі,
аты және
__________________________________________
әкесінің аты, әскери атағы)
Мекенжайы: _______________________________
Жұмыс орны және мекенжайы:
__________________________________________
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің
мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының
Заңы негізінде Сізге 20__ж. "___"
__________________________ сағат "____"
__________________________________________
мекенжайы бойынша ________________________
(қорғаныс істері жөніндегі
__________________________________________
басқарма (бөлім)
№___ кабинетке ___________________________
(қорғаныс істері жөніндегі
басқарма (бөлім) лауазымды
адамы)
__________________________________________
(шақырту себебі көрсетілсін)
мәселелері бойынша келуді ұсынамын.
Өзімен бірге жеке куәлігі, әскери билеті,
тіркеу туралы куәлігі және шақырту қағазы,
сондай-ақ ________________________________
_____________________________ болуға тиіс.
Қорғаныс істері жөніндегі
басқарма (бөлім) бастығы _________________
(атағы, қолы)
М.О.
------------------------------------------
Кесу сызығы
------------------------------------------
ҚОЛХАТ
Шақырту қағазы ______________________ атына
__________________________________________
қорғаныс істері жөніндегі басқармасына
(бөліміне) 20___ж. "____" _________ "_____"
сағатта келу туралы
______________________________________
(шақырту қағазын алған адамның қолы – анық)
Шақырту қағазының сыртқы парағында:
Қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) болғаны туралы белгі
Азамат ______________________ қорғаныс істері жөніндегі
(тегі және аты-жөні)
басқармасында (бөлімінде)
20___ж. "____"__________ "____" сағаттан 20___ж. "____"__________ "____" сағатқа дейін болды.
Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығы
________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
М.О.
Шақырту қағазына қосымша
Әскерге шақыру учаскесіне тіркеуге
шақырылатын әскер жасына дейінгілерге
ЖАДЫНАМА
Әскерге шақыру учаскесіне тіркеуге келген кезде өзімен бірге мыналар болуға тиіс:

2. Граждане старших возрастов, не прошедшие ранее приписку к призывному участку, также записываются в данный список. Их год рождения указывается в графе 2.
3. Списки подписываются руководителями юридических лиц и заверяются мастичной гербовой печатью.
4. Списки в управлении (отделе) по делам обороны регистрируются, подшиваются в отдельное дело и хранятся в течение 3 лет.
5. Графа 5 заполняется в управлении (отделе) по делам обороны.
Приложение 2
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Сводный список
граждан 19____ года рождения в ____________________ районе (городе),
подлежащих приписке
к призывному участку в 20____ году
п/
п
Фамилия,
имя и
отчество
Место работы
(учебы) и
занимаемая
должность
Местожительство
Отметка управления (отдела)
по делам обороны о дате
приписки к призывному
участку и под каким
порядковым номером записан в
протоколе призывник
1
2
3
4
5
Начальник управления (отдела) по делам обороны
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Начальник отделения ______ управления (отдела) по делам обороны
__________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
"_____" _____________ 20___ г.
Примечания:
1. В список включаются все граждане, которым в год приписки исполняется 17 лет, независимо от отбывания наказания в местах лишения свободы, состояния здоровья, постоянного или временного проживания, места работы (учебы).
2. Граждане старших возрастов, не прошедшие ранее приписку к призывному участку, также записываются в данный список. Их год рождения указывается в графе № 2.
3. Список хранится в управлении (отделе) по делам обороны 3 года.
4. Графа 5 заполняется в день приписки граждан к призывному участку.
Приложение 3
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Қорғаныс істері жөніндегі
басқарма (бөлім) бастығының
БҰЙРЫҒЫ
ПРИКАЗ
начальника управления
(отдела) по делам обороны
№_________
20___ ж. "____" _________ "____" _________20___ г.
О приписке граждан к призывному участку
§ 1
На основании Закона Республики Казахстан "О воинской службе и
статусе военнослужащих", решения акима района (города областного
значения) от "____" ________ 20___ года № _____ объявляется приписка
к призывному участку _______________ района ____________________
области граждан 19____г. рождения.
§ 2
Явке на приписку подлежат все граждане, родившиеся с 1 января
по 31 декабря 19___года включительно, постоянно или временно
проживающие на территории ____________________ района (города).
§ 3
Все граждане, подлежащие приписке к призывному участку, обязаны
явиться на приписку по адресу:
________________________________________ в назначенные для них дни и
часы, имея с собой документы, указанные в повестках. Граждане, не
получившие повесток, обязаны прибывать по указанному адресу в течение
дня "___" __________ 20___года, имея с собой документы,
удостоверяющие личность.
§ 4
На основании Закона Республики Казахстан "О воинской службе и
статусе военнослужащих" юридические лица обязаны освободить граждан,
подлежащих приписке к призывному участку, на время, необходимое для
прохождения приписки, и обеспечить их своевременную явку в управление
(отдел) по делам обороны.
Начальник управления (отдела) ___________________________________
по делам обороны (воинское звание, подпись)
Приложение 4
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Повестка
Корешок повестки
Серия АА № 000001______________
______________________________
(воинское звание, фамилия, имя и
отчество
__________________________________
военнообязанного, допризывника,
призывника)
вызван к "____" ______20___ г. в __________________________________
управление (отдел) по делам
обороны
по вопросам ____________________
(указать цель вызова)
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Повестку подписал
__________________________________
(должностное лицо управления
__________________________________
отдела) по делам обороны)
"____" _____________ 20___ г.
повестка вызываемому вручена
"___" _________ 20__ г.
_________________________
(указать способ вручения повестки)
Линия отреза
Повестка
Серия АА № 000001
_________________________________________________
(фамилия, имя и отчество допризывника,
призывника,
_________________________________________________
военнообязанного, воинское звание)
Домашний адрес: ______________________________
Место работы и адрес: ______________________
На основании Закона Республики Казахстан
"О воинской службе и статусе военнослужащих"
предлагаю Вам "____" ____________ 20 ___ г.
к ____ часам явиться в __________________________
(управление (отдел) по делам обороны )
по адресу: _____________________________________
в ______ кабинет № ______ к _____________________
(должностное лицо управления
_________________________________________________
(отдела) по делам обороны
по вопросам ____________________________
(указать цель вызова)
При себе иметь: удостоверение личности, военный билет,
удостоверение о приписке и повестку,
а также ___________________________________________
Начальник управления (отдела)
по делам обороны _______________________________
М.П. (звание, подпись)
Линия отреза
РАСПИСКА
Повестка на имя _______________о явке в
управление (отдел) по делам обороны
_______________________ к ____ часам
"____" _______ 20__ г.
___________________________________________
(подпись получившего повестку – разборчиво)
На оборотной стороне повестки:
Отметка о пребывании в управлении (отдела) по делам обороны
Гражданин ________________________
(фамилия и инициалы)
находился в управлении (отделе) по делам обороны __________________
с ____ часов "___" ___________ 20__ г. до ____ часов_______ 20___ г.
Начальник управления (отдела) по делам обороны
__________________________________________________
МП (воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение к повестке
ПАМЯТКА
допризывнику, вызываемому на приписку к призывному участку
При явке на приписку к призывному участку иметь при себе:

1. Паспорт, жеке куәлік немесе туу туралы куәлік.
2. Аттестат (диплом, білімі туралы куәлік немесе анықтама).
3. Бірге тұратын, сондай-ақ бөлек тұратын ата-анасының, аға-інілерінің, апа-қарындастарының тегін, атын және әкесінің атын, туған жылы мен айын, тұрғылықты жерінің мекенжайын және қызмет түрін көрсете отырып, отбасы жағдайы туралы тұрғын үй-пайдалану бөлімінен немесе ауылдық (селолық) округтен анықтама. Анықтамада отбасы мүшелерінің мүгедектік тобы (егер ондайлар бар болса) және олардың алатын зейнетақы (жәрдемақы) мөлшері туралы мәліметтер көрсетілуге тиіс.
4. Жұмыс істеушілердің лауазымын, мамандығын және қай уақыттан бастап жұмыс істейтіні, ал оқушылардың нешінші курста немесе нешінші сыныпта оқитынын көрсете отырып жұмыс немесе оқу орнынан анықтама.
5. Жұмыс немесе оқу орнынан мінездеме.
6. Көлемі 3x4 см төрт фотосурет (бас киімсіз сурет).
7. Нормативтер мен спорттық разрядтарды тапсырғанын растайтын куәлік және анықтама.
8. Жүргізуші куәлігі (бар болса кезде).
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Есепке алу нөмірі ______________________________
(есептік-әліпбилік кітап бойынша)
Әскерге шақырылушының есепке алу картасы
Сурет
орны Тегі ______________________________
Аты _______________________________
Әкесінің аты ______________________
Төлқұжат: Сериясы __________ № ______________
(куәлік, туу Берілген күні _____________________
туралы куәлік) Кім берді _________________________
1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
Туған жылы
Туған жері
Ұлты
Тұрғылықты жерінің мекенжайы (телефоны)
Ана тілі
Мемлекеттік тілді меңгеруі
Орыс тілін меңгеруі
Оқу орны
Оқу мерзімі
Курс (сынып) нөмірі
БӘД курсынан өтуі
Оқудың аяқталған күні
Кәсібі (мамандығы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Спорт түрі
Спорт бойынша разряды
Әскерге шақырылушының немесе туыстарының қандай мемлекетпен байланысы бар
Әскерге шақырылушының соттылығы
Туыстарының соттылығы
2. ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ОТБАСЫ ҚҰРАМЫ
Туысқандығы
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Үйінің мекенжайы
Жұмыс орны, жұмысқа қабілеттілігі
1) Әскерге шақырылушымен бірге тұратындар
2) Бөлек тұратындар
3. ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРУ УЧАСКЕСІНЕ ТІРКЕУ НӘТИЖЕЛЕРІ
Тіркеу бойынша комиссиядан өтуі
Тіркеу бойынша комиссиядан өтуі
1) хаттама №
2) хаттаманың күні
1) Антропометрикалық деректер
Бойы (см)
Салмағы (кг)
ДСИ
Кеуде көлемі (см)
Спирометрия
Шектеу дәрежесі
2) Тіркеу жөніндегі комиссия қорытындысы
Жарамдылық дәрежесі
Шектеу дәрежесі
Жарамдылық дәрежесі
Шектеу дәрежесі
Хирург
Терапевт
Флюорография деректері
Невропатолог
Психиатр
Окулист
Көздің көргіштігі:
Оң көзі -
Сол көзі -
Жарық сезгіштігі
Отоларинголог
Сыбырлап сөйлеу:
Оң құлақ -
Сол құлақ -
Стоматолог
Саптық қызметке жарамды
Саптық қызметке жарамды (шектеу дәрежесі)
Саптық қызметке жарамды емдеуді қажет етеді
Емдеуді қажет етеді: бап бойынша
Тексеруге жіберу
Жарамдылық дәрежесі
Шектеу дәрежесі
Жарамдылық дәрежесі
Шектеу дәрежесі
Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды: бап бойынша
Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз:
бап бойынша
Тағайындалды
Комиссия төрағасы __________________ _______________________
(қолы)
Төраға орынбасары __________________ _______________________
(қолы)
Хатшы __________________ _______________________
(қолы)
20____ж. "_____" _______________

1. Паспорт, удостоверение личности или свидетельство о рождении.
2. Аттестат (свидетельство или справку об образовании).
3. Справку из жилищно-эксплуатационного хозяйства или акимата поселка, аула (села) аульного (сельского) округа о семейном положении с указанием фамилии, имени и отчества, года и месяца рождения, адреса местожительства и рода занятий родителей, братьев, сестер, как проживающих совместно, так и отдельно. В справке должны быть указаны сведения о группе инвалидности членов семьи (если такие имеются) и размерах получаемой ими пенсии (пособия).
4. Справку с места работы (учебы) с указанием у работающих – должности, специальности и с какого времени работает, а у студентов (учащихся) – на каком курсе (в каком классе) учится.
5. Характеристику с места работы или учебы.
6. Четыре фотографии размером 3х4 см (снимок без головного убора).
7. Удостоверение и справки, подтверждающие сдачу нормативов и спортивных разрядов.
8. Водительское удостоверение (при наличии).
Приложение 5
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Учетный номер____________________
(по учетно-алфавитной книге)
Учетная карта призывника
Место
для
фотографии
Фамилия _________________________
Имя _____________________________
Отчество_________________________
Серия __________ № _______________
Дата выдачи_______________________
Кем выдан________________________
Паспорт:
(удостоверение,
свидетельство о
рождении)
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ
Дата рождения
Место рождения
Национальность (указывать по желанию)
Адрес местожительства (телефон)
Родной язык
Владение государственным языком
Владение русским языком
Место учебы
Срок обучения
Номер курса (класса)
Прохождение курса НВП
Дата окончания учебы
Профессия (специальность)
Место работы
Должность
Вид спорта
Разряд по спорту
С каким государством имеет связь
призывник или родственники
Судимость призывника
Судимость родственников
2. СОСТАВ СЕМЬИ ПРИЗЫВНИКА
Родство
Фамилия, имя, отчество
Год рождения
Домашний адрес
Место работы,
трудоспособность
1) Проживающие совместно с призывником
2) Проживающие отдельно
3. РЕЗУЛЬТАТЫ ПРИПИСКИ К ПРИЗЫВНОМУ УЧАСТКУ
Прохождение комиссии
по приписке
Прохождение комиссии по
приписке
1) Протокол №
2) Дата протокола
1) Антропометрические данные
Рост (см)
Вес (кг)
ИМТ
Объем груди (см)
Спирометрия
Степень ограничения
2) Заключение комиссии по приписке
Степень
годности
Степень
ограничения
Степень
годности
Степень
ограничения
Хирурга
Терапевта
Данные флюорографии
Невропатолога
Психиатра
Окулиста
Острота зрения:
правый глаз –
левый глаз -
Цветоощущение
Отоларинголога
Шепотная речь:
правое ухо-
левое ухо-
Стоматолога
Годен к воинской службе
Годен к воинской службе с
незначительными ограничениями
Годен к воинской службе,
нуждается в лечении
Нуждается в лечении: по статье
Направить на обследование
Не годен к воинской службе в
мирное время, ограниченно годен
в военное время: по статье
Не годен к воинской службе с
исключением с воинского учета:
по статье
Предназначен
Председатель комиссии ___________________ _____________________
(подпись)
Заместитель председателя ___________________ ____________________
(подпись)
Секретарь ___________________ _____________________
(подпись)
"_____"________________20___г.

4. МЕРЗІМДІ ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТКЕ ШАҚЫРУ ҚОРЫТЫНДЫЛАРЫ
Әскерге шақыру комиссиясынан өту
Әскерге шақыру комиссиясынан өту
1) хаттама №
2) хаттаманың күні
1) Антропометрикалық деректер
Бойы (см)
Салмағы (кг)
ДСИ
Кеуде көлемі (см)
Спирометрия
Шектеу дәрежесі
2) Дәрігер мамандардың қорытындылары
Әскерге шақыру комиссиясынан өту
Әскерге шақыру комиссиясынан өту
Жарамдылық дәрежесі
Шектеу дәрежесі
Жарамдылық дәрежесі
Шектеу дәрежесі
Хирург
Терапевт
Флюорография деректері
Невропатолог
Психиатр
Окулист
Көздің көргіштігі:
Оң көзі -
Сол көзі -
Жарық сезгіштігі
Отоларинголог
Әскерге шақыру
комиссиясынан өту
Әскерге шақыру
комиссиясынан өту
Жарамдылық дәрежесі
Шектеу дәрежесі
Жарамдылық дәрежесі
Шектеу дәрежесі
Сыбырлап сөйлеу:
Оң құлақ -
Сол құлақ -
Стоматолог
Әскерге шақыру комиссиясының шешімі
Әскерге шақыру комиссиясының шешімі
"Саптық қызметке жарамды", арналған
"Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды": бап бойынша
"Әскери есептен ала отырып, әскери қызметке жарамсыз": бап бойынша
"Тексерілуге жіберу"
Мыналар бойынша "Әскерге шақыруды кейінге қалдырылды"
Қай уақытқа дейін
Әскерге шақыру комиссиясының төрағасы
Комиссия төрағасының орынбасары
Комиссия мүшелері:
АІІО (Б) төрағасы
Дәрігер - мед.комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
5. ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ ҚАБЫЛДАУ ЖӘНЕ ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН АЛУ
20__ж. "___"__________ 20___ж. "____" ___________
әскери есепке қабылданды әскери есептен алынды
_______________________ _______________________
(қолы) (қолы)
Ескертпе: 1. Әскерге шақырылушының есепке алу картасы сиямен (пастамен) толтырылады.
2. Мемлекеттік және басқа да тілдерді меңгеруі әскерге шақырылушының айтуымен жазылады (тек сөйлеседі, тек оқиды, еркін сөйлеседі және оқиды).
3. Жұмыс (оқу) орны жұмыс (оқу) орнынан берген анықтама негізінде толтырылады.
4. Спорт түрі мен спорт бойынша разряды спортшының біліктілік кітапшасы негізінде толтырылады.
5. Әскерге шақырылушының қандай мемлекетпен байланысының болуы әскерге шақырылушының айтуымен толтырылады.
6. Үшінші тармақ тіркеу бойынша комиссияның шешімі негізінде толтырылады.
7. Төртінші тармақ әскерге шақыру комиссиясының шешімі негізінде толтырылады.
8. Бесінші тармақта басқа аудандардан келген әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу және олар әскерге шақыру учаскесін ауыстырған жағдайда әскери есептен алу туралы мөртаңбамен белгілер қойылады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Обл. ҚІД командасы ҚР Қарулы Күштерінің түрі
№ ________ (әскер тегі) ____________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің командасы
№ __________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ
Есептік-әліпбилік кітап бойынша реттік нөмірі ____________
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ЖЕКЕ ІСІ
___________________________________________________________________
(тегі, аты,
___________________________________________________________________
әкесінің аты)
19____ жылы туған "_____"_______________
(күні және айы)
Білімі ____________________________________________________________
Ұлты ______________________________________________________________
Азаматтық мамандығы _______________________________________________
Әскери даярлығы ___________________________________________________
Спорттық разряды __________________________________________________
Кейінге қалдыру ___________________________________________________
Соттылығы _________________________________________________________
______________________ облысы __________________ ауданының қорғаныс істері жөніндегі басқармасының (бөлімінің) бастығы
мұқабаның сыртқы жағы
Фотокарточкалар
үшін конверт
Жеке істе болатын құжаттар
ТІЗІМДЕМЕСІ
1. Әскерге шақырылушының есепке алу картасы.

4. РЕЗУЛЬТАТЫ ПРИЗЫВА НА СРОЧНУЮ ВОЕННУЮ СЛУЖБУ
Прохождение призывной
комиссии
Прохождение призывной
комиссии
1) Протокол №
2) Дата протокола
1) Антропометрические данные
Рост (см)
Вес (кг)
ИМТ
Объем груди (см)
Спирометрия
Степень ограничения
2) Заключение врачей-специалистов
Прохождение призывной
комиссии
Прохождение призывной
комиссии
Степень
годности
Степень
ограничения
Степень
годности
Степень
ограничения
Хирург
Терапевта
Данные флюорографии
Невропатолога
Психиатра
Окулиста
Острота зрения правый глаз
левый глаз
Цветоощущение
Отоларинголога
Шепотная речь правое ухо
левое ухо
Стоматолога
Решение призывной комиссии
Решение призывной
комиссии
"Годен к воинской
службе", предназначен
"Не годен к воинской
службе в мирное время,
ограниченно годен в
мирное время": по
статье
"Не годен к воинской
службе с исключением с
воинского учета": по
статье
"Направить на
обследование"
"Предоставить отсрочку
от призыва" по
До какого времени
Председатель призывной
комиссии
Заместитель
председателя комиссии
Члены комиссии:
Председатель (У)РОВД
Врач – председатель
мед. комиссии
Секретарь комиссии
5. ПРИЕМ И СНЯТИЕ С ВОИНСКОГО УЧЕТА
принят на воинский учет
"____" _________ 20__ г.
_____________________
(подпись)
снят с воинского учета
"____" _________ 20__ г.
_____________________
(подпись)
Примечания:
1. Учетная карта призывника заполняется чернилами (черной пастой).
2. Владение государственным и другими языками записывается со слов призывника (только разговаривает, только читает, разговаривает и читает свободно).
3. Место работы (учебы) заполняется на основании справки с места работы (учебы).
4. Вид спорта и разряд по спорту заполняются на основании квалификационных книжек спортсмена.
5. С каким государством имеет связь призывник, заполняется со слов призывника.
6. Третий пункт заполняется на основании решения комиссии по приписке.
7. Четвертый пункт заполняется на основании решения призывной комиссии.
8. В пятом пункте делаются отметки штампом о приеме на воинский учет призывника, прибывшего из другого района и снятии с воинского учета в случае перемены им местожительства.
Приложение 6
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Команда ДДО обл.
№__________
Вид Вооруженных Сил РК
(род войск) _________________
Команда Министерства обороны
Республики Казахстан
№____________
МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Порядковый номер по учетно-алфавитной книге ___________
ЛИЧНОЕ ДЕЛО ПРИЗЫВНИКА
__________________________________________________________________
(фамилия,
__________________________________________________________________
имя, отчество)
19___ года рождения “_____”____________
(число и месяц)
Образование _______________________________________________________
Национальность (указывать по желанию)______________________________
Гражданская специальность __________________________________________
Военная подготовка _________________________________________________
Спортивный разряд _________________________________________________
Отсрочка __________________________________________________________
Судимость ________________________________________________________
Начальник управления (отдела)
по делам обороны _____________ района _______________ области
Оборотная сторона обложки
Место для конверта
для фотокарточек
ОПИСЬ
документов, находящихся в личном деле
1. Учетная карта призывника.

2. Әскерге шақырылушының туу туралы куәлігінің көшірмесі.
3. Неке туралы куәліктің көшірмесі.
4. Балаларының тууы туралы куәліктерінің көшірмесі.
5. Білімі туралы құжаттың көшірмесі.
6. Жұмыс немесе оқу орнынан анықтама.
7. Оқу немесе жұмыс орнынан мінездеме.
8. Отбасы құрамы туралы анықтама.
9. Әскерге шақырылушыны зерделеу парағы.
10. Кеуде қуысы мүшелерін рентгенологиялық зерттеу туралы анықтамалары.
11. Денсаулық жағдайы туралы құжаттар.
12. Ішкі істер органдары мен анықтау және алдын ала тергеу орындарынан анықтамалар.
13. Сот органдарынан қылмыстық жауапкершілікке тартылуы туралы анықтамалар.
14. АХАТ органдарынан тегін, атын, әкесінің атын ауыстырғаны, туған күні мен жері туралы өзгерістер туралы, қайтыс болуы туралы хабарламалар.
Әскерге шақырылушының жеке ісі мұқабасының сыртқы
жағын толтыру тәртібі
1. Жоғарғы сол жақ бұрышында облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) қорғаныс істері жөніндегі департаменті белгілеген команданың нөмірі қойылады. Оң жақ бұрышында әскер тегі көрсетіледі және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы белгілеген команданың нөмірі қойылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 N 417 қаулысымен.
2. "Әскери даярлық" деген жолда қандай мамандық алды және қандай мамандық бойынша ӘТМ-да немесе КТМ-да дайындалатыны көрсетіледі.
3. Жеке істер: мерзімді әскери қызметке шақырылған адамдарға – 5 жыл, мерзімді әскери қызметтен өтпеген адамдарға – оларды запасқа жібергеннен кейін 3 жыл ішінде сақталады (Растау құжаттарымен запасқа жіберілген адамдарға әскерге шақырылушының есепке алу картасы 10 жыл сақталады).
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Тізімдеме бойынша
есепке алынды
№_____
20___ж. "__" ________
_______________ ОБЛЫСЫ _________________ АУДАНЫ (ҚАЛАСЫ)
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРУ УЧАСКЕСІНЕ 19 ____ ЖЫЛЫ ТУҒАН
АЗАМАТТАРДЫ ТІРКЕУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИССИЯ ХАТТАМАЛАРЫНЫҢ
КІТАБЫ
20___ж. "____"_________ басталды
20___ж. "____"_________аяқталды
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Денсаулық жағдайына шағым, анамнез (әскерге шақырылушының басқа да өтініштері)
Объективті тексерудің, диагноздардың деректері
Комиссия шешімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
20___ж. "____"_________ №____ хаттама
Тіркеуге шақыртылды
- адам
Олардың ішінде медициналық тексеруден кейін
- адам
Белгісіз себептер бойынша тіркелуге келмеді
- адам
Тіркелуге келді
- адам
Олардың ішінде:
"әскери қызметке жарамды"
- адам
"емдеуді (медициналық қадағалауды) қажет етеді"
- адам
"бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды"
- адам
"әскери есептен ала отырып, әскери қызметке жарамсыз"
- адам
"қосымша тексерілуге жіберілді"
- адам
Тіркелді
- адам
Тіркелген жоқ
- адам
Р/с №
Күні
Тіркеу бойынша комиссиядан өтті
Олардың ішінде
Саптыққа жарамды
Емдеуді (медициналық қадағалауды) қажет ететінде
Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды
Әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз
Қосымша медициналық тексеруге жіберілді
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
__ тексерілуге жіберілгендердің ішінен тексерілуден кейін танылды
Жиыны
Комиссия төрағасы ________________________________________________
(әскери атағы, қолы)
Комиссия төрағасының орынбасары __________________________________
(қолы)
Комиссия мүшелері: __________________________________
(қолы)
__________________________________
(қолы)
__________________________________
(қолы)
Комиссия хатшысы: ___________________________________
(қолы)
Азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеу жөніндегі
комиссия хаттамаларының кітабын жүргізу тәртібі

2. Копия свидетельства о рождении призывника.
3. Копия свидетельство о браке.
4. Копия свидетельства о рождении детей.
5. Копия документа об образовании.
6. Справка с места работы или учебы.
7. Характеристика с места работы или учебы.
8. Справка о составе семьи.
9. Лист изучения призывника.
10. Справка о рентгенологическом исследовании органов грудной клетки.
11. Документы о состоянии здоровья.
12. Справки от органов внутренних дел и органов дознания и предварительного следствия.
13. Сообщения от судебных органов о привлечении к уголовной ответственности.
14. Сообщения от органов ЗАГСа о перемене фамилии, имени, отчества, изменения о дате рождения, смерти.
Порядок заполнения лицевой стороны обложки
личного дела призывника
1. В левом верхнем углу проставляется номер команды, установленный Департаментом по делам обороны области (города республиканского значения и столицы). В правом углу указывается род войск и проставляется номер команды, установленный Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 417.
2. В строке "Военная подготовка" указывается какую специальность получил или по какой специальности готовится в ВТШ или ПТШ (колледж).
3. Личные дела хранятся: на лиц, призванных на срочную воинскую службу, - 5 лет, на лиц, не проходивших срочную воинскую службу, - 3 года после передачи их в запас (учетная карта на призывников, переданных в запас, с оправдательными документами хранится 10 лет).
Приложение 7
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Учтена по описи
№ _____________
"____"_____________ 20 ___г.
К Н И Г А
ПРОТОКОЛОВ КОМИССИИ ПО ПРИПИСКЕ
ГРАЖДАН 19 ___ ГОДА РОЖДЕНИЯ
К ПРИЗЫВНОМУ УЧАСТКУ _________________ РАЙОНА (ГОРОДА)
_________________________________________ ОБЛАСТИ
Начата "____"_____________ 20 ___г.
Окончена "____"_____________ 20 ___г.
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Год
рождения
Жалобы на
состояние
здоровья,
анамнез (другие
заявления
призывника)
Данные
объективного
обследования,
диагнозов
Решение
комиссии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Протокол № ________ от "____" ___________ 20__г.
Вызывалось на приписку - чел.
Из них повторно после медицинского обследования - чел.
Не явилось на приписку по неизвестным причинам - чел.
Явилось на приписку - чел.
из них признано:
"годные к воинской службе" - чел.
"нуждаются в лечении (медицинском наблюдении)" - чел.
"негодные к воинской службе в мирное время, ограниченно
годные в военное время" - чел.
"негодные к воинской службе с исключением с воинского учета" - чел.
"направлены на дополнительное обследование" - чел.
Приписано - чел.
Не приписано - чел.
п/п
Дата
Прошло
комиссию
по
приписке
Из них
Годные к
воинской
службе
Нуждающиеся
в лечении
(медицинском
наблюдении)
Негодные к
воинской
службе в
мирное
время,
годные к
воинской
службе в
военное
время
Негодные к
воинской
службе с
исключением
с воинского
учета
Направлено
на дополни-
тельное
медицинское
обследование
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего
Из ___
направленных
на обследо-
вание,
признано
после
обследования
Итого
Председатель комиссии: ____________________________________________
(воинское звание, подпись)
Заместитель председателя комиссии: __________________________
(подпись)
Члены комиссии: _________________________________________
(подпись)
________________________________________________________
(подпись)
________________________________________________________
(подпись)
Секретарь комиссии: _____________________________________
(подпись)
Порядок ведения книги протоколов комиссии
по приписке граждан к призывному участку

(форматы 30 х 35 мм)
__________________ ҚІБ(Б)/У(О)ДО
__________________________ обл.
ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ/НА ВОИНСКИЙ УЧЕТ
алынды принят
20___ ж/г. "_____" _____________
Қолы/Подпись______________
__________________ ҚІБ(Б)/У(О)ДО
___________________________ обл.
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН/С ВОИНСКОГО УЧЕТА
шығарылды снят
20___ ж/г. "_____" _____________
Қолы/Подпись______________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
12-қосымша
__________________________ облысы
__________________________ ауданы (қаласы)
қорғаныс істері жөніндегі басқармасының
(бөлімінің) бастығына
Әскери билеттің (әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы
куәліктің) көшірмесін беру туралы
ӨТІНІШ
1. ___________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты)
2. ___________________________________________________________
(туған күні, айы, жылы)
3. ___________________________________________________________
(туған жері – село, ауыл, кент, аудан, облысы)
4. ___________________________________________________________
(ұлты)
5. ___________________________________________________________
(отбасы жағдайы)
6. ___________________________________________________________
(тұрғылықты жерінің мекенжайы)
______________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
____________________________________________________ байланысты
әскери билет (әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік) беруіңізді сұраймын.
Өтінішке мыналарды қоса беремін:
1. Фотосурет 3х4 – 2 дана.
2. Жеке куәліктің көшірмесі.
20__ж. "__"_________ ___________________
(қолы)
Ескертпе: Әскери міндеттілер үшін өзімен бірге:
1. Азаматтарды тіркеу кітабы (мекенжайлық анықтама) және әскери есепке алу құжаты (болған кезде);
2. Әскери-техникалық және басқа да мамандықтар бойынша даярлықтан өткен азаматтар үшін – әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқытуды бітіргені туралы сертификат;
3. Білім беру ұйымдарын аяқтағаннан кейін әскери-есептік мамандық алған және әскери есепке қоюға жататын әйелдер үшін – оқу орнын бітіргенін растайтын құжат;
4. Бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар үшін – босағаны туралы анықтама;
5. Құқық қорғау және арнаулы органдардан босатылғандар үшін – әскери есепке қою үшін осы органдардың нұсқамасы;
6. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға басқа мемлекеттерден келген азаматтар үшін – әскери міндеттілікке қатысын растайтын құжат;
7. Ескі үлгідегі әскери билетті, уақытша куәлікті ауыстыру (әскери билет орнына берілген) кезінде – ескі үлгідегі әскери билеттің, уақытша куәліктің (әскери билет орнына берілген) түпнұсқасы;

(формат 30 х 35 мм)
__________________ҚШЖ(Б)/У(О)ДО
___________________________ обл.
ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ / НА ВОИНСКИЙ
УЧЕТ
алынды принят
"_____" _____________ 20___ ж/г.
Қолы/Подпись______________
__________________ҚШЖ(Б)/У(О)ДО
___________________________ обл.
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН / С ВОИНСКОГО
УЧЕТА
шығарылды снят
"_____" _____________ 20___ ж/г.
Қолы/Подпись______________
Приложение 12
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Начальнику управления (отдела) по
делам обороны
_______________ района (города)
____________________________ области
ЗАЯВЛЕНИЕ
о выдаче военного билета (удостоверения о приписке
к призывному участку)
1. ____________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество)
2. ____________________________________________________________
(число месяц, год рождения)
3. ___________________________________________________________
(место рождения - село, поселок, район, область)
4. __________________________________________________________
(национальность)
5. ___________________________________________________________
(семейное положение)
6. ___________________________________________________________
(адрес местожительства)
Прошу выдать военный билет (удостоверение о приписке к
призывному участку) в связи с
_____________________________________________________________________
(указать причину)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
К заявлению прилагаю:
1. Фотография 3х4 – 2 штуки.
2. Копия удостоверения личности
"_____" _____________ 20 ___ г. _________________
(подпись)
Примечание:
Для военнообязанных при себе иметь:
1. Книгу регистрации граждан и документ воинского учета (при наличии).
2. Для граждан, прошедших подготовку по военно-техническим и другим специальностям, – сертификат о завершении обучения по программе подготовки военно-обученного резерва.
3. Для женщин, получивших военно-учетную специальность по окончании организаций образования и подлежащих постановке на воинский учет, – документ, подтверждающий окончание учебного заведения.
4. Для лиц, освобожденных из мест лишения свободы, – справка об освобождении.
5. Для уволенных из правоохранительных и специальных органов – предписание этих органов для постановки на воинский учет;
6. Для граждан, прибывших из других государств на постоянное местожительство в Республику Казахстан, – документ, подтверждающий отношение к воинской обязанности.
7. При обмене военного билета старого образца, временного удостоверения, выданного взамен военного билета, – оригинал военного билета старого образца, временное удостоверение, выданное взамен военного билета.

8. Азаматтық ЖОО жанындағы әскери кафедраларда запастағы офицерлер бағдарламалары бойынша оқытудан өткен адамдар үшін – даярлықтан өткені туралы белгілері бар тіркеу туралы куәлік (әскери билет);
9. Өз кінәсінен емес құжаттарды жоғалтқан адамдар үшін мынадай анықтамалар:
Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдарынан – құжаттарды ұрлау фактісін белгілеген кезде;
Мемлекеттік өртке қарсы қызметтің аумақтық органдарынан – өрт кезінде құжаттардың жойылып кету фактісін белгілеген кезде;
Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органдарынан – зілзала кезінде құжаттар жоғалтылған (жойылған) жағдайда;
10. Тегін, атын, әкесінің атын немесе басқа да есепке алу деректері өзгерген кезде – растау құжаттарының көшірмелері;
11. Запастағы офицер әскери атағын қалпына келтірген адамдар үшін – сот шешімі болуға тиіс.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Тізімдеме бойынша есепке
алынды
№_________ 20_______ж.
___________________________ ОБЛЫСЫ
___________________________ АУДАНЫ
АУМАҒЫНДА ТҰРАТЫН 19_______ ЖЫЛЫ ТУҒАН
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫЛАРДЫҢ
ЕСЕПТІК-ӘЛІПБИЛІК КІТАБЫ
20___ж. "___"_____________басталды
20___ж. "___"_____________аяқталды
Р/с №
Тегі, аты және әкесінің аты
Тұрғылықты жері
Әскерге шақыру учаскесіне тіркелген күні. Егер келсе, онда қандай ҚІБ (Б) келді, әскери есепке алынған күні және жеке істі алған күн
Қандай ҚІБ (Б) кетті, қашан. Жеке іс жолданған күн және қандай шығыс нөмірмен
Аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясынан өту нәтижелері
Әскерге шақырылушының жеке ісін сақтау орны туралы белгі
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне әскерге шақыру туралы белгі. Қашан, қандай әскери команда құрамында кетті
Әскерге шақыруды кейінге қалдыру туралы белгі. Негізі және қанша уақытқа дейін кейінге қалдырылды
Запасқа қабылдау немесе әскери есептен алу туралыбелгі. Әскерге шақыру комиссиясы хаттамасының күні және нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есептік-әліпбилік кітапты жүргізу тәртібі
1. Есептік-әліпбилік кітап қатаң есептілік құжаты болып табылады. Кітап нөмірленген, тігілген, қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығының қолы қойылған және елтаңбалы мөрмен куәландырылған болуға тиіс. Осы кітаптармен жұмыс істеуге адамдарға рұқсат ету қатаң шектеулі болуға тиіс.
2. Есептік-әліпбилік кітапқа әскерге шақыру учаскесіне тіркелген барлық әскерге шақырылушылар, оның ішінде "бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды", "әскери есептен ала отырып, әскери қызметке жарамсыз" деп танылғандар, әскери есепке басқа қорғаныс істері жөніндегі басқармалардан (бөлімдерден) келген, сондай-ақ азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеуді жүргізгеннен кейін келгендер енгізіледі. Кітап 75 жыл сақталады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
№ Т-2 үлгісі
Сыртқы жағы:
_____________________________
кәсіпорын, ұйым
ЖЕКЕ КАРТОЧКА №_____
Жасалған күн
Табельдік нөмірі
Әліпби
I. Жалпы мәліметтер

8. Для лиц, прошедших обучение по программам офицеров запаса на военных кафедрах при гражданских ВУЗах – удостоверение о приписке (военный билет) с отметками о прохождении подготовки.
9. Для лиц, утративших документы не по своей вине, справки:
из территориальных органов Министерства внутренних дел – при установлении факта хищения документов;
из территориальных органов Государственной противопожарной службы – при установлении факта уничтожения документов при пожаре;
из территориальных органов Министерства по чрезвычайным ситуациям – в случае утери (уничтожения документов) при стихийном бедствии.
10. При изменении фамилии, имени, отчества или других учетных данных – копии подтверждающих документов.
11. Для лиц, восстановленных в воинском звании офицерского состава, – решение суда.
Приложение 13
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Учтена по описи
№ ________________ 20__ г.
УЧЕТНО-АЛФАВИТНАЯ КНИГА
ПРИЗЫВНИКОВ 19 ____ ГОДА РОЖДЕНИЯ,
ПРОЖИВАЮЩИХ НА ТЕРРИТОРИИ
_____________________ РАЙОНА
___________________ ОБЛАСТИ
Начата "____" ____________ 20 ___ г.
Окончена "____" ____________ 20 ___ г.
п/
п
Фамилия,
имя и
отчество
Место-
жи-
тельство
Дата
приписки к
призывному
участку.
Если
прибыл, то
из какого
У(О)ДО,
дата приема
на воинский
учет и дата
получения
личного
дела
В какой
У(О)ДО
убыл,
когда.
Дата
высылки
личного
дела и
при каком
исходящем
номере
Результаты прохождения
районной (городской)
призывной комиссии
Отметка о
месте
хранения
личного
дела
призывника
Отметка
о
призыве
в ВС
РК.
Когда и
в какую
воинской
команды
убыл
Отметка о
предос-
тавлении
отсрочки
от
призыва.
Основание
и до
какого
времени
предос-
тавлена
отсрочка
Отметка о
зачислении
в запас
или
исключении
с
воинского
учета.
Дата и
номер
протокола
призывной
комиссии
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Порядок ведения учетно-алфавитной книги
1. Учетно-алфавитная книга является документом строгой отчетности. Книга должна быть пронумерована, прошнурована, подписана начальником управления (отдела) по делам обороны и заверена гербовой печатью. Допуск лиц к работе с книгами должен быть строго ограничен.
2. В учетно-алфавитную книгу заносятся все призывники, приписанные к призывному участку, в том числе признанные негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время, негодными к воинской службе с исключением с воинского учета, прибывшие на воинский учет из других управлений (отделов) по делам обороны, а также прибывшие после проведения приписки граждан к призывным участкам.
Книга хранится 75 лет.
Приложение 14
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Лицевая сторона Форма
№ Т-2
_____________________________
предприятие, организация
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА №_____
Дата
составл.
Табельный
номер
Алфавит
I. Общие сведения

1. Тегі ________________________
Аты ____ Әкесінің аты __________
2. Туған жылы _____ айы, күні
___________
3. Туған жері __________________
4. Ұлты (қалауы бойынша
көрсетілсін)
________________________________
5. Білімі:
________________________________
________________________________
а) _____________________________
(жоғ., жалпы орта, арн. орта,
толық емес орта баст. сынып)
б) _____________________________
(жоғары немесе арнаулы орта
оқу орнының атауы
________________________________
және бітірген күні)
в) _____________________________
(училищенің, кәсіби тех.
жөніндегі мектептің
________________________________
атауы және бітірген күні)
г) оқу түрі: күндізгі, түнгі,
сырттай
(керексізі сызылсын)
д) _____________________________
6. Диплом (куәлік) бойынша мамандығы
________________________________
жоғары немесе орта оқу орнын
________________________________
бітіргендер үшін
Диплом (куәлік) "___" ж. "___"
______________ № __________
7. Диплом (куәлік) бойынша біліктілігі
________________________________
8. _____________________________
негізгі кәсібі (мамандығы)
________________________________
осы мамандығы бойынша жұмыс
өтілі
9. Жалпы жұмыс өтілі ___________
10. Үздіксіз өтілі _____________
11. ____________________________
(соңғы жұмыс орны, лауазымы)
12. Отбасы жағдайы _____________
отбасы құрамы __________________
(әрбір отбасы мүшесінің туған
жылын көрсете отырып)
13. ____________________________
14. ____________________________
15. ____________________________
16. ____________________________
17. Жеке куәлігі: № ____________
Кіммен берілді _________________
Берілген күні __________________
18. Үй мекенжайы _______________
________________________________
Телефон ________________________
Қолы ___________________________
Толтырған күн __________________
Сыртқы жағы:
ІІ. Әскери есепке алу туралы мәлімет
Есепке алу тобы __________________________
Әскери-есептік мамандығы № ________
Есепке алу санаты _______________________
Әскери қызметке жарамдылығы ____________
Құрамы ______________________________
Тұрғылықты жері бойынша ҚІБ (Б) атауы ____________________________
Әскери атағы __________________
Арнайы есепте тұр № _____________
III. Тағайындаулар мен ауыстырулар IV. Демалыстар
Күні
Цех (бөлім), учаске
Мамандығы (лауазымы)
Разряд (жалақысы)
Негізі
Еңбек кітапшасы иесінің қолы
Демалыс түрі
Қай кезең үшін
Күні
Негізі
Демалыстың басталуы
Демалыстың аяқталуы
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
V. Қосымша мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Босатылған күн мен себебі _________________________________________
№ Т-2 үлгісіндегі жеке карточкаларды толтыру бойынша түсіндірме

1. Фамилия _____________________________
Имя ______ Отчество ___________________
2. Год рожд. _____ месяц число ___________
3. Место рождения ______________________
4. Национальность (указать по желанию)
_____________________________________
5. Образование: _______________________
______________________________________
а) ____________________________________
(высш., средн. общ., средн. спец., неполн.
сред нач. класс)
б) ____________________________________
(название и дата окончания высшего
_____________________________________
или сред. спец. учебного заведения)
в) _____________________________________
(название и дата окончания училища,
_______________________________________
школы по проф. тех. образования)
г) вид обучения: дневное, вечернее, заочное
(ненужное зачеркнуть)
д) ____________________________________
6. Специальность по диплому (свидетельству)
_______________________________________
для окончивших высш. или среднее
_______________________________________
уч.заведение
Диплом (свидетельство) № __________
от "_____" ______________ "_____" г.
Оборотная сторона
7. Квалификация по диплому (свидетельству)
_______________________________________
8. _____________________________________
основная профессия (специальность)
_______________________________________
стаж работы по этой специальности
9. Общий стаж работы __________________
10. Непрерывный стаж __________________
11. ____________________________________
(последнее место работы, должность)
12. Семейное положение ________________
состав семьи ________________________
(с указанием года рождения каждого члена
семьи)
13. ___________________________________
14. ___________________________________
15. ___________________________________
16. ___________________________________
17. Удост. личности: № ________________
Кем выдано ___________________________
Дата выдачи ___________________________
18. Домашний адрес _____________________
______________________________________
Телефон ______________________________
Подпись _____________________________
Дата заполнения ______________________
ІІ. Сведения о воинском учете
Группа учета __________________________
Военно-учетная специальность № ________
Категория учета _______________________
Годность к воинской службе ____________
Состав ______________________________
Наименование У(О)ДО по место жительству__________________
Воинское звание __________________
Состоит на спец. учете № _____________
III. Назначения и перемещения IV. Отпуска
Дата
Цех.
(отдел),
участок
Профессия
(должность)
Разряд
(оклад)
Основание
Подпись
владельца
трудовой
книжки
Вид
отпуска
За
какой
период
Дата
Ос-
но-
ва-
ние
Начало
отпуска
Оконч.
отпуска
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
V. Дополнительные сведения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Дата и причина увольнения _____________________________________________________________________
Разъяснения по заполнению личной карточки формы № Т-2

1. Запастағы сержанттарға (старшиналарға), сарбаздарға (матростарға) жеке карточкалардың 2-бөлімін толтыру кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
1) "Есеп тобы" деген жолда: әскери билеттегі жазбаларға сәйкес "ҚК", "ӘТК", "ҰҚК", "ІІМ" белгілері қойылады;
2) "Есепке алу санаты" деген жолда әскери билеттегі жазбаларға сәйкес "1" немесе "2" деген цифрлар көрсетіледі;
3) "Құрамы" деген жолда: әскери билеттегі жазбаларға сәйкес "сержантар (старшиналар)", "сарбаздар (матростар)" (запастағы офицерлер үшін "офицерлер") деп жазылады;
4) "Әскери атағы" деген жолда: әскери билеттегі жазбаларға сәйкес қатардағы жауынгер, ефрейтор, кіші сержант және т.б. жазылады;
5) "Әскери-есептік мамандығы №." деген жолда әскери билеттің 17-тармағындағы жазбаларға сәйкес ӘЕМ жеті таңбалы толық белгісіне сәйкес келуге тиіс әскери міндеттінің лауазымдық біліктілігі жазылады;
6) "Әскери қызметке жарамдылығы" деген жолда: әскери билеттің 5 және 19-тармағындағы жазбалар негізінде "саптық", "саптық емес", "жарамсыз" деген жазбалар жазылады;
7) "Тұрғылықты жері бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) атауы" деген жолда әскери міндетті әскери есепте тұрған қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) атауы көрсетіледі, егер әскери міндетті жергілікті атқарушы органдарда әскери есепте тұрса, онда осы есепке алу органына басшылық жасауды жүзеге асыратын қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) атауы көрсетіледі;
8) "Арнайы есепте тұр №." деген жолда қарындашпен кейінге қалдыру туралы куәліктің сериясы мен нөмірі, әскери міндеттіні броньдау ресімделген тізбе пункт және тізбе (қаулы) бөлімінің нөмірі, сондай-ақ қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) кейінге қалдыруды ресімдеген күн жазылады.
2. Запастағы офицерлердің жеке карточкаларындағы әскери есепке алу туралы мәліметтер мынадай ерекшеліктермен осы түсіндірменің 1-тармағында жазылған тәртіппен толтырылады:
1) "Әскери-есептік мамандығы №." деген жолда запастағы офицер әскери билетінің 6-тармағына сәйкес алты мәнді сандық белгі жазылады;
2) "Әскери қызметке жарамдылығы" деген жола әскери есепте тұратын запастағы офицерлерге толтырылмайды. Әскери есептен алынған запастағы офицерлерге бұл жол әскери билеттің 20-тармағындағы жазбалар негізінде толтырылады.
3. Әскерге шақырылушыларға жеке карточкаларды толтыру кезінде:
1) "Тұрғылықты жері бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) атауы" деген жолда әскерге шақырылушы есепте тұрған қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) көрсетіледі;
2) "Арнайы есепте тұрады №..." деген жолда әскерге шақырылушы мерзімді әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыруды пайдаланғаны және қандай мерзімге екені көрсетіледі.

1. При заполнении раздела 2 личных карточек на сержантов (старшин), солдат (матросов) запаса должны соблюдаться следующие требования:
1) в строке "Группа учета" проставляются: "ВС", "ВМС", "КНБ", "МВД" согласно записи в военном билете;
2) в строке "Категория учета" указываются цифрой "1" или "2" согласно записи в военном билете;
3) в строке "Состав" проставляется: "сержанты (старшины)", "солдаты (матросы)", согласно записи в военном билете (для офицеров запаса "офицеры");
4) в строке "Воинское звание" проставляются: рядовой, ефрейтор, младший сержант и т.д., согласно записи в военном билете;
5) в строке "Военно-учетная специальность №." записывается должностная квалификация военнообязанного, которая должна соответствовать семизначному полному обозначению ВУС согласно записи в пункте 17 военного билета;
6) в строке "Годность к воинской службе" проставляются: "строевой", "нестроевой", "не годен" на основании записи в пунктах 5 и 19 военного билета;
7) в строке "Наименование управления (отдела) по делам обороны по место жительству" указывается наименование управления (отдела) по делам обороны, в котором военнообязанный состоит на воинском учете, если же военнообязанный состоит на воинском учете в местных исполнительных органах, то указывается наименование управления (отдела) по делам обороны, осуществляющего руководство этим учетным органом;
8) в строке "Состоит на специальном учете №." карандашом проставляются серия и номер удостоверения об отсрочке, номер перечня, пункта и раздела перечня (постановления), по которому оформлено бронирование военнобязанного, а также дата оформления отсрочки управлением (отделом) по делам обороны.
2. Сведения о воинском учете в личных карточках на офицеров запаса заполняются в порядке, изложенном в пункте 1 настоящего разъяснения, со следующими особенностями:
1) в строке "Военно-учетная специальность №." записывается шестизначное цифровое обозначение согласно записи в пункте 6 военного билета офицера запаса;
2) строка "Годность к воинской службе" на офицеров запаса, состоящих на воинском учете, не заполняется. На офицеров запаса, исключенных с воинского учета, эта строка заполняется на основании записей в пункте 20 военного билета.
3. При заполнении личных карточек на призывников:
1) в строке "Наименование управления (отдела) по делам обороны по место жительству" указывается управление (отдел) по делам обороны, в котором призывник состоит на учете;
2) в строке "Состоит на специальном учете №..." указывается, пользуется ли призывник отсрочкой от призыва на срочную воинскую службу и на какой срок.

4. Запаста тұрудың шекті жасына толған адамдарға жеке карточкаларда қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығының нұсқауы бойынша жыл сайын 1 қаңтардан кейін әскери есеп туралы мәліметтер сызылады және "Жасы бойынша әскери есептен алынды" деген белгі жасалады.
5. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларға жеке карточкалар әліпбилік реттілікпен төрт топқа бөлінетін жеке картотекада сақталады:
бірінші – запастағы офицерлер құрамына жеке карточкалар;
екінші – запастағы сержанттарға (старшиналарға) және сарбаздарға (матростарға) жеке карточкалар;
үшінші – әскери міндетті әйелдерге жеке карточкалар;
төртінші – әскерге шақырылушыларға жеке карточкалар.
Жасы немесе денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен алынған адамдарға жеке карточкалар ортақ картотекада сақталады.
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар жеке карточкаларының картотекасы оларға бөгде адамдардың қолжетімділігін болдырмайтын жерлерде сақталады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
№________ тізімдеме бойынша нақтыланды
20 __ ж. "__"_________
______________________________________________облысы
_________________________________________ ауданы (қаласы)
қорғаныс істері жөніндегі басқармасында (бөлімінде)
әскери есепте тұратын әскерге шақырылушылардың
қозғалысын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ ҚАБЫЛДАНДЫ
деректер енгізілген күн
басқа қорғаныс істері жөніндегі басқармалардан және бөлімдерден келгені
оның ішінде басқа мемлекеттерден (оралмандар)
запастан берілгені
жазасын өтеу орындарынан келгені
белгіленген мерзімдерде әскерге шақыру учаскелеріне тіркелгені
белгіленген мерзімдерде тіркеуден өтпегендерді әскерге шақыру учаскелеріне тіркелгені
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
Бір айдағы жиыны
кестенің жалғасы
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН ШЫҒАРЫЛДЫ
әскерлерге шақырылғаны және жөнелтілгені
әртүрлі негіздер бойынша запасқа берілгені
әскерге шақыру комиссиясымен есептен ала отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылғаны
әскери оқу орындарына түскені
ҚР ҰҚК есебіне берілгені
ҚР ІІМ есебіне берілгені
арнайы есепке берілгені
сотталғаны және жазасын өтеу орындарына кеткені
қайтыс болғаны
басқа қорғаныс істері жөніндегі басқармаларға және бөлімдерге кеткені
барлығы
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕ ТҰР
Мерзімді әскери қызметке шақыруға жатады
барлығы
соның ішінде туған жылдары бойынша
19__ж.
19__ж.
19__ж.
19__ж.
19__ж.
19__ж.
19__ж.
19__ж.
19__ж.
19__ж.
19__ж.
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
кестенің жалғасы
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕ ТҰР
Мерзімді әскери қызметке шақыруға жатпайды
басқа да себептер бойынша
жиыны әскери есепке алуда тұрғаны
барлығы
Әскерге шақыру кейінге қалдырылғандар немесе оған құқығы барлар
отбасы жағдайлары бойынша
білім алуды жалғастыру үшін
денсаулық жағдайы бойынша
ҚР Үкіметінің қаулысы, ҚР ҚМ бұйрығы бойынша
32
33
34
35
36
37
38
________________________ ауданы (қаласы) қорғаныс істері жөніндегі
басқармасының (бөлімінің) бастығы _________________________
(әскери атағы, қолы)
________________ ауданы (қаласы) қорғаныс істері жөніндегі басқармасы
(бөлімі) келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді қабылдау және
әскерге шақыру бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы ____________________
(әскери атағы, қолы)
20__ж. "___" _________________
Түсіндірме жазба

4. В личных карточках на лиц, достигших предельных возрастов состояния в запасе, по указанию начальника управления (отдела) по делам обороны после 1-го января ежегодно перечеркиваются сведения о воинском учете и производится отметка: "Исключен с воинского учета по возрасту".
5. Личные карточки на военнообязанных и призывников хранятся в алфавитном порядке в отдельной картотеке, которая делится на четыре группы:
первая - личные карточки на офицерский состав запаса;
вторая - личные карточки на сержантов (старшин) и солдат (матросов) запаса;
третья - личные карточки на военнообязанных женщин;
четвертая - личные карточки на призывников.
Личные карточки на лиц, исключенных с воинского учета по возрасту или состоянию здоровья, хранятся в общей картотеке.
Картотека личных карточек военнообязанных и призывников хранится в местах, исключающих доступ к ней посторонних лиц.
Приложение 15
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Уточнен по описи №________
"__" _________ 20 __ г.
ЖУРНАЛ
учета движения призывников,
состоящих на воинском учете
в управлении (отделе) по делам обороны
__________________________________ района (города)
_________________________________________ области
ПРИНЯТО на ВОИНСКИЙ УЧЕТ
дата внесения
данных
прибыло
из
других
управ-
лений и
отделов
по делам
обороны
в том
числе из
других
госу-
дарств
(орал-
маны)
передано
из
запаса
прибыло
из мест
отбытия
нака-
зания
припи-
сано к
призывным
участкам
в
уста-
новлен-
ные
сроки
приписано к
призывным
участкам не
прошедших
приписку в
установ-
ленные
сроки
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого за месяц
продолжение таблицы
СНЯТО с ВОИНСКОГО УЧЕТА
приз-
вано и
отправ-
лено в
войска
пере-
дано в
запас
по раз-
личным
осно-
ваниям
признано
призывными
комиссиями
негодными
к военной
службе с
исклю-
чением с
учета
пос-
тупили
в
военные
учебные
заве-
дения
пере-
дано
на
учет
КНБ РК
пере-
дано
на
учет
МВД РК
пере-
дано
на
специ-
альный
учет
осуж-
дено и
убыло
в
места
отбы-
вания
нака-
зания
умерло
убыло
в
другие
управ-
ления
и
отделы
по
делам
обо-
роны
всего
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
СОСТОИТ на ВОИНСКОМ УЧЕТЕ
Подлежат призыву
на срочную воинскую службу
всего
в том числе по годам рождения
19 ___ г.
19 ___ г.
19 ___ г.
19 ___ г.
19 ___ г.
19 ___ г.
19 ___ г.
19 ___ г.
19 ___ г.
19 ___ г.
19 ___ г.
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
продолжение таблицы
СОСТОИТ на ВОИНСКОМ УЧЕТЕ
Не подлежат призыву на срочную воинскую службу
по другим
причинам
итого состоит
на воинском
учете
всего
Получили или имеют право на отсрочку от
призыва
по
семейным
обсто-
ятельствам
для
продол-
жения
образо-
вания
по
состоянию
здоровья
по
поста-
новлению
Прави-
тельства
РК,
приказам
МО РК
32
33
34
35
36
37
38
Начальник управления (отдела) по делам обороны ________ района (города)_________________________________________
(воинское звание, подпись)
Начальник отдела (отделения) набора военнослужащих по контракту и призыва управления (отдела) по делам обороны ________________________ района (города) _______________________ (воинское звание, подпись)
"_____" ______________ 20__ г.
Пояснительная записка

1. "№ сериялы әскери билетке" деген жолда әскери билеттің сериясы мен нөмірі әскери міндеттіде бар әскери билеттің сериясы мен нөмірін белгілеумен дәлме-дәл сәйкестікте қойылады, ал карточканың екінші жағында "Ерекше белгілер" деген бағаннан кейін ол қашан және қандай қорғаныс істері жөніндегі басқармамен (бөліммен) берілгені көрсетіледі.
2. "Туған жылы" деген сол жақ жоғарғы баған, "Тегі, аты, әкесінің аты", "Туған күні, айы, жылы және жері", "Ұлты" деген жолдар жеке куәліктің деректері бойынша толтырылады, жеке куәлікте туған жері туралы нақты деректер болмаған жағдайда туған жері туу туралы куәлікте нақтыланады. Жазба мынадай реттілікпен жүргізіледі: ауыл, аудан немесе қала, облыс. Мысалы: "Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Ұзынағаш ауылы" немесе "Алматы облысы, Талдықорған қаласы".
3. "ӘЕМ №" деген бағанда әскери-есептік мамандықтың, лауазым кодының және ерекше қызмет белгілерінің жеті таңбалы мәні көрсетіледі. "ӘЕМ коды" деген бағанда лауазым кодының үш таңбалы сандық белгісі көрсетіледі.
4. "Партияға, қоғамдық ұйымға тиесілігі" деген тармақ оған есепке алу карточкасы жүргізілетін адамның қалауы бойынша толтырылады.
5. "Жарамдылық дәрежесі" деген баған Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларына сәйкес медициналық комиссияның әскери міндеттінің қызметке жарамдылығы туралы қорытындысы негізінде толтырылады.
6. "Есепке алу деректерін салыстыру" деген бөлімде "Жеке өзі келген кезде", "Жұмыс орны бойынша", "Тұрғылықты жері бойынша" деген бағандарда есепке алу деректерін салыстыруды жүргізу күндері көрсетіледі.
7. "Білімі" деген тармақта кәсіптік, техникалық немесе жоғары білімі бар адамдарға оқу орнының толық атауы, қай жылы бітіргені көрсетіледі. Оқу орнында оқуды бітірмеген жағдайда неше сынып немесе курс бітіргені көрсетіледі. Егер әскери міндетті бірнеше оқу орнын бітірсе, барлық оқу орындары көрсетіледі, ал оқушыларға орта мектептің нешінші сыныбында немесе оқу орнының нешінші курсында оқитыны көрсетіледі.
Мысалы: "Орта мектептің 10-сыныбында оқиды" немесе "Еуразиялық ұлттық университеті экономикалық факультетінің 3-курсында оқиды", "Кәсіптік техникалық мектептің 2-курсында оқиды". Тек бастауыш, толық емес орта, жалпы білімі бар адамдарға: "Орта мектеп, 11 сынып бітірді" немесе "Толық емес орта мектеп, 9 сынып бітірді" немесе "Бастауыш мектеп, 4 сынып бітірді" деп жазылады.
8. "Азаматтық мамандығы" деген тармақта алған білімі нәтижесінде немесе практикалық жұмыста алған мамандықтар, разряды немесе сыныптылығы көрсетіледі. Автомобильдердің, тракторлардың, мотоциклдердің және басқа да машиналардың жүргізушілеріне осы техниканы жүргізу құқығына куәліктің нөмірі, ол берілген күні және рұқсат етілген санаттар жазылады. Жұмыс орны мен лауазымы әскери міндеттінің айтуы бойынша немесе кәсіпорынның толық атауын, оның мекенжайын және кадрлар бөлімінің телефон нөмірін көрсете отырып, кәсіпорынның деректері негізінде жазылады. Тұрғылықты жері азаматтарды тіркеу кітабының немесе толық мекенжайы мен үй телефонын көрсете отырып, мекенжай анықтамасының деректері бойынша, ал ауылдық (селолық) жерде одан басқа – елді мекеннің атауы және қандай әкімдікке жататындығы жазылады. Тұрғылықты жері бойынша тіркеусіз уақытша әскери есепке алынған әскери міндеттілерге есепке алу карточкасында айтуы бойынша болжамды тұрған жері жазылады.

1. Серия и номер военного билета в строке "К военному билету серии № " проставляются в точном соответствии с обозначением серии и номера военного билета, имеющегося у военнообязанного, а на оборотной стороне карточки после графы "Особые отметки" указываются, когда и каким управлением (отделом) по делам обороны он выдан.
2. Верхняя левая графа "Год рождения", строки "Фамилия, имя, отчество", "Число, месяц, год и место рождения", "Национальность" заполняются по данным удостоверения личности, в случае отсутствия точных данных о месте рождения в удостоверении личности, место рождения уточняется в свидетельстве о рождении. Запись производится в следующей последовательности: село, район или город, область. Например: "с. Узынагаш, Жамбылского района, Алматинской области" или
"г. Талдыгорган, Алматинской области".
3. В графе "№ ВУС" указывается семизначное значение военно-учетной специальности, кода должности и особых признаков службы. В графе "Код ВУС" указывается трехзначное цифровое обозначение кода должности.
4. Пункт "Принадлежность к партии, общественной организации" заполняются по желанию лица, на которого заводится учетная карточка.
5. Графа "Степень годности" заполняется на основании заключения медицинской комиссии о годности военнообязанного к службе в соответствии с Правилами военно-врачебной экспертизы.
6. В разделе "Сверка учетных данных" в графах "При личной явке", "По месту работы", "По месту жительства" указываются даты проведения сверок учетных данных.
7. В пункте "Образование" на лиц, имеющих профессиональное, техническое или высшее образование, указывается полное наименование учебного заведения, в каком году окончил. В случае не завершения учебы в учебном заведении указывается, сколько классов или курсов окончил. Если военнообязанный окончил несколько учебных заведений, то указываются все учебные заведения, а на учащихся указывается в каком классе средней школы или на каком курсе учебного заведения учится. Например: "Учится в 10-м классе средней школы" или "Учится на 3-м курсе экономического факультета Евразийского национального университета", "Учится на 2-м курсе профессиональной технической школы". Лицам, имеющим только начальное, неполное среднее, общее образование записывается: "Средняя школа, окончил 11 классов" или "Неполная школа, окончил 9 классов", или "Начальная школа, окончил 4 класса".
8. В пункте "Гражданская специальность" указывается специальности, приобретенные в результате полученного образования или на практической работе, разряд или классность. Водителям автомобилей, тракторов, мотоциклов и других машин записывается номер удостоверения на право управления этой техникой, дата его выдачи и разрешенные категории. Место работы и должность записываются со слов военнообязанного или на основании данных предприятия, с указанием полного наименования предприятия, его адреса и номера телефона отдела кадров. Место жительства записывается по данным книги регистрации граждан или адресной справки с указанием полного адреса и домашнего телефона, а в аульной (сельской) местности, кроме этого – наименование населенного пункта и к какому акимату относится. Военнообязанным, принятым на временный воинский учет без регистрации по месту жительства, в учетной карточке записывается со слов место предполагаемого проживания.

9. " ________ жанындағы әскерге шақыру комиссиясымен" деген бағанда әскерге шақыру комиссиясының қорытындысы, қандай ҚІБ(Б) жанында екені және күні көрсетіледі. Бұл мәліметтер әскери билет жазбалары немесе әскерге шақыру комиссиясының хаттамасынан үзінді негізінде толтырылады.
10. "Әскери бөлім өкілінің тағайындалғанды зерделеу туралы белгісі" деген бағанда тағайындалған ресурстарды зерделеуді жүргізген адам тағайындалуға сәйкестігін немесе сәйкессіздігін, әскери атағын, қолы мен күнін көрсетеді.
11. "Әскери атағы" деген бағанда әскери міндеттіге оның әскери қызмет өткеруі немесе жиындардан өтуі кезеңінде берілген немесе запасқа қою кезінде берілген соңғы әскери атағы көрсетіледі.
12. "Есепке алу тобы" деген бағанда әскери міндетті қызмет өткерген әскери бөлімшелердің әскерлеріне, басқа да әскери құралымдарына тиесілігі көрсетіледі.
13. "Құрамы" деген бағанда әскери міндеттінің оған берілген әскери атаққа сәйкес әскери қызметшілер мен әскери міндеттілердің сол немесе өзге де құрамына тиесілігі көрсетіледі.
14. "Есепке алу санаты" деген бағанда алынған әскери даярлыққа сәйкес әскери міндеттінің есепке алу санаты көрсетіледі.
15. "Мамандықтың, лауазымның және ерекше қызмет белгілерінің атауы" деген бағанда "ӘЕМ №" деген бағанда көрсетілген жеті таңбалы кодтың толық жазылуы көрсетіледі.
16. "Әскери бөлімнің атауы, лауазымы мен техника түрі" деген бөлімде әскери бөлімнің (мекеменің) №, лауазымы және әскери міндетті қызмет өткеру немесе әскери даярлықтан өту кезеңінде меңгерген қару-жарақ пен әскери техниканың түрі, ӘЕМ № және қызмет өткеру (әскери даярлықтан өту) кезеңдері көрсетіледі.
Осы бөлімнің төменгі екі жолында әскери бөлім командирінің запасқа шығару (тарату) туралы бұйрығының күні мен нөмірі жазылады.
Төмендегі бағандарда әскери-есептік мамандығын, лауазымын, ерекше қызмет белгілерін, қару-жарақ пен әскери техниканың түрін көрсете отырып, әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы көрсетіледі.
Бұдан әрі ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығының соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы көрсетіледі, ол оның қолымен расталады.
17. "Тағайындалды" деген бөлімді жұмылдыру нарядына сәйкес соғыс уақытына тағайындауды жүргізетін аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-ның лауазымды адамы толтырады.
Есепке алу карточкасының екінші жағы онда айқындалған бағандарға және қосымша ұсынылған мәліметтерге сәйкес толтырылады.
Антропометриялық деректер әскери міндеттінің айтуы бойынша, ал запасқа берілетін әскерге шақырылушыларға – әскерге шақырылушының есепке алу картасынан енгізіледі.
Әскери ант қабылдағаны туралы мәліметтер мынадай тәртіппен көрсетіледі: қашан және қандай әскери бөлім (мекеме) жанында ант қабылданды.
"Ерекше белгілер" деген бағанға соттылығы, әкімшілік жауапкершілікке тартылғаны, шетел тілдерін білгені, кезекті әскери атақтар беру негізі туралы мәліметтер және басқа да қосымша деректер енгізіледі. Әскери міндеттіні есепке қабылдау және одан алу туралы мәліметтер аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО жұмылдыру даярлығы және аумақтық қорғаныс бөлімшесі бастығының қолымен расталады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
23-қосымша
Әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге жататын 19_____ жылы туған
азаматтардың
тізімі
_________________________________________________________________
(кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімдіктерінің атауы)
20__ж. "____" ________________ жағдай бойынша
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты
Жұмыс (оқу) орны және атқаратын лауазымы
Тұрғылықты жері
Қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің)
1 қаңтардан кейін тіркеу аяқталғанға дейін болған өзгерістер туралы белгісі және жиынтық тізімде қандай реттік нөмірмен есепке алынды
1
2
3
4
5
М.О.
20__ж. "__" _______ Қолы _____________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Запастағы әскери міндеттілерді, әскерге шақырылушыларды әскери есепке
алудың және броньдаудың жай-күйін тексеру
ЖУРНАЛЫ
Р/с №
Тексерген күні
Тексерушінің лауазымы, тегі мен аты-жөні
Тексеру барысында қандай кемшіліктер анықталды
Тексеру нәтижелері бойынша қорытындылар. Кемшіліктерді жою мерзімдері
Ұйым тексеру нәтижелері бойынша қандай шаралар қабылдады
1
2
3
4
5
6
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
25-қосымша
Сыртқы жағы:
№ ____ҚОЛХАТ ТҮБІРТЕГІ
әскери міндеттіден (әскерге
шақырылушыдан) әскери билетті
(уақытша куәлікті (әскери билет
орнына), әскерге шақыру учаскесіне
тіркеу туралы куәлікті)
қабылдағаны туралы
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Туған жылы __________________________
Әскери атағы ________________________
ӘЕМ № _______________________________
___ сериялы № _______________________
әскери билет (уақытша куәлік (әскери
билет орнына), тіркеу туралы куәлік)
қандай мақсат үшін қабылданды:
_____________________________________
(қандай мақсат үшін қабылданды)
Қолы ________________________________
_____________________________________
(құжатты қабылдаған адамның тегі
мен лауазымы)
Әскери міндеттінің
№ ____ ______________________ сериялы
құжатты тапсырғаны туралы қолхаты
20___ ж. "____"______________________
_____________________________________
(қолы)
Қию сызығы
№ ____ ҚОЛХАТ
әскери міндеттіден (әскерге
шақырылушыдан) әскери билетті
((уақытша куәлікті (әскери билет
орнына), әскерге шақыру учаскесіне
тіркеу туралы куәлікті)
қабылдағаны туралы
запастағы ____________________________
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________ жылы туған
ӘЕМ № ___________________________ оған
тиесілі ____сериялы № ________________
әскери билет (уақытша куәлік (әскери
билет орнына), тіркеу туралы куәлік):
_________________________________ үшін
қабылданғаны туралы берілді
______________________________________
(қандай мақсат үшін көрсетілсін)
Қолы _________________________________
20___ж. "____"________________________
______________________________________
(құжатты қабылдаған адамның тегі мен
лауазымы)
М.О.
Қолхаттың екінші жағы:
Қазақстан Республикасынан тыс жерге кеткен күні
Қазақстан Республикасына келген күні
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
26-қосымша
Мерзімді әскери қызметке даярлауға жататын, жұмыс істейтін
(оқитын) 19_____ жылы туған азаматтардың
ТІЗІМІ
_________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
_________________________________________________________
20__ж. "____" _________________ жағдай бойынша
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты
Ұлты (қалауы бойынша көрсетіледі)
Білімі, қайда және нешінші сыныпта, нешінші курста оқиды немесе неше сыныпты және курсты бітірді
Жұмыс орны және атқаратын лауазымы
Қандай тілдерді біледі
Тұрғылықты жері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
М.О.
20 __ж. "___" ___________ Қолы____________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
27-қосымша

9. В графе "Призывной комиссией при _________" указывается заключение призывной комиссии, при каком У(О)ДО и дата. Эти сведения заполняется на основании записей военного билета или выписки из протокола призывной комиссии.
10. В графе "Отметка представителя воинской части об изучении предназначенного" лицом, проводящем изучение предназначенных ресурсов, указывается соответствие или несоответствие предназначению, воинское звание, подпись и дата.
11. В графе "Воинское звание" указывается последнее воинское звание, присвоенное военнообязанному в период прохождения им воинской службы или сборов или присвоенное при зачислении в запас.
12. В графе "Группа учета" указывается принадлежность к войскам, другим воинским формированиям воинских подразделений, в которых военнообязанный проходил службу.
13. В графе "Состав" указывается принадлежность военнообязанного в соответствии с присвоенным ему воинским званием к тому или иному составу военнослужащих и военнообязанных.
14. В графе "Категория учета" указывается категория учета военнообязанного в соответствии с полученной военной подготовкой.
15. В графе "Наименование специальности, должности и особых признаков службы" указывается расшифровка семизначного кода, указанного в графе "№ ВУС".
16. В разделе "Наименование воинской части, должность и тип техники" указывается № воинской части (учреждения), должность и тип вооружения и военной техники, которыми овладел военнообязанный в период прохождения службы или получения военной подготовки, № ВУС и периоды прохождения службы (получения военной подготовки).
В двух нижних строках данного раздела записывается дата и номер приказа командира воинской части об увольнении в запас (демобилизации).
В графах, следующих ниже, указывается заключение командира воинской части (начальника учреждения) об использовании в военное время, с указанием военно-учетной специальности, должности, особых признаков службы, типа вооружения и военной техники.
Далее указывается заключение начальника МОВУ района (города областного значения) об использовании в военное время, которое заверяется его подписью.
17. Раздел "Предназначен" заполняется должностным лицом МОВУ района (города областного значения), производящим предназначение на военное время, в соответствии с мобилизационным нарядом.
Оборотная сторона учетной карточки заполняется в соответствии с определенными в ней графами и представленными дополнительными сведениями.
Антропометрические данные вносятся со слов военнообязанного, а на призывников, передаваемых в запас – из учетной карты призывника.
Сведения о принятии военной присяги указываются в следующем порядке: когда и при какой воинской части (учреждении) была принята присяга.
В графу "Особые отметки" вносятся сведения о судимости, привлечении к административной ответственности, владении иностранными языками, основании присвоения очередных воинских званий и прочие дополнительные данные.Сведения о приеме и снятии с учета военнообязанного заверяются подписью начальника отделения мобилизационной подготовки и территориальной обороны МОВУ района (города областного значения).
Приложение 23
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Список
граждан 19 ___ года рождения, подлежащих приписке
к призывному участку
________________________________________________________
(наименование акиматов поселка, аула (села), аульного
(сельского) округа)
по состоянию на "____"___________ 20 ___ г.
п/п
Фамилия, имя,
отчество
Место работы
(учебы) и
занимаемая
должность
Местожительство
Отметка управления
(отдела) по делам обороны
об изменениях, происшедших
после 1 января до
окончания приписки, и за
каким порядковым номером
учтен в сводном списке
1
2
3
4
5
М.П.
"____"_____________ 20 ___ г. Подпись _____________
Приложение 24
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
ЖУРНАЛ
проверок за состоянием воинского учета
военнообязанных запаса, призывников и бронирования
п/п
Дата
проверки
Должность,
фамилия и
инициалы
проверяющего
Какие
недостатки
выявлены в ходе
проверки
Выводы по
результатам
проверки.
Сроки устранения
недостатков
Какие меры
приняты
организацией по
результатам
проверки
1
2
3
4
5
6
Приложение 25
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Лицевая сторона:
КОРЕШОК РАСПИСКИ № ____
о приеме военного билета
(удостоверения о приписке
к призывному участку)
от военнообязанного (призывника)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Год рождения ____________________
Воинское звание__________________
ВУС № ___________________________
Для какой цели принят военный
билет (удостоверение о приписке):
серия ___№
__________________________
(указать для какой цели)
Подпись _______________________
_________________________________
(фамилия и должность, принявшего
военный билет)
Расписка военнообязанного о сдаче
военного билета
серии ______________ № ______
"____" ________________ 20___ г.
Линия
отреза
РАСПИСКА № ____
о приеме военного билета
(удостоверения о приписке к
призывному
участку) от военнообязанного
(призывника)
Дана ________________ запаса
___________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_______________________ года рождения
ВУС № ______________________в том что
Принадлежащий ему военный билет
(удостоверение о приписке):
серия ____ № ________________________
принят для ________________________
_____________________________________
(указать для какой цели)
Подпись ___________________________
"____"_____________________20___г.
__________________________________
(фамилия и должность, принявшего
в/билет)
М.П.
Оборотная сторона расписки:
Дата убытия за пределы
Республики Казахстан
Дата прибытия в
Республику Казахстан
Приложение 26
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
СПИСОК
граждан 19 ___ года рождения, подлежащих подготовке
к срочной воинской службе, работающих (учащихся)
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
____________________________________________________________________
по состоянию на "____" ___________20___г.
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Национальность
(указывается
по желанию)
Образование,
где и в каком
классе, на
каком курсе
учится или
сколько
классов и
курсов
окончил
Место
работы и
занимаемая
должность
Владеет ли
языками,
какими
Место
жительства
При-
меч.
1
2
3
4
5
6
7
8
М.П.
"____" _____________20___г. Подпись _____________
Приложение 27
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников

210 х 148 форматы
Әскери бөлімнің
(мекеменің) бұрыштама
мөртаңбасы
НҰСҚАМА
__________________________________________________________________
(әскери атағы)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Сізге 20___ж. "____"______________ әскери есепке қою үшін
_______________________________________________________ (аудан, қала)
____________________________________________________________ҚІБ(Б)-ға
баруды ұсынамын.
Келу мерзімі 20___ж. "____" _______________
Негіздеме:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде жарамды.
Командир (бастық) __________________________________________
(қолы, тегі мен аты-жөні)
М.О.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
28-қосымша
145 х 105 форматы
№ 1 үлгі
ӘЛІПБИЛІК КАРТА
Тегі _________________________
Аты __________________________
Әкесінің аты _________________
________________________ ҚІБ(Б)
_______________________________
№ _____________________ жеке іс
Есепке алу түрі
_______________________________
Тағайындалды. № _______ команда
Жеке № ________________________
Туған күні 20__ж. "____" ___________
ӘЕМ
Әскери атағы
Кімнің бұйрығы
Бұйрықтың нөмірі
Күні
Бейін атауы
Запас
разряды
Запастағы офицерлердің есебіне қабылданды 20 ___ж. "_____"__________
_________қағидалары _______________бабының "_____" тармағы негізінде
____________________________________________________________________
______ сериялы № _______ әскери билет берілді 20 ___ж. "___"________
___________________________________________________________ ҚІБ(Б)
Картаның екінші жағы:
Жұмыс орны, лауазымы, қызметтік телефон нөмірі _____________________
____________________________________________________________________
Отбасы құрамы ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Үй мекенжайы мен телефон нөмірі ____________________________________
____________________________________________________________________
Есепке алу құжаттары 20__ж. "____" ____________ шығ. № _____________
__________________________________________________________ сұратылды
Есептен алынды (шығарылды) 20___ж. "____" __________________________
____________________________________________________________________
_________________ қағидалары "____" бабының "____" тармағы негізінде
Есепке алу құжаттары _______________________________________________
_______________ жолданды 20 __ж. "___" ______________ шығ. № _______
Жауапты ____________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
29-қосымш?__________________________________________________
_________________________ ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕ ТҰРҒАН
ӘСКЕРИ МІНДЕТТІЛЕРДІҢ ҚОЗҒАЛЫСЫН
ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ 20___ ж. "____" __________ басталды 20___ ж. "____" ___________аяқталды
Деректерді енгізген күні
Келгені
Запасқа шығарылғаннан кейін
Барлығы
Әйелдер запасқа қойылды
ІІМ, ТЖМ, ФП, КБК органдарында (кадрларда) және басқа да әлеуетті құрылымдарда тұрғандар қатарынан
1
2
3
4
5
Бір ай үшін жиыны
кестенің жалғасы
Келгені
барлығы
Запастағы офицерлердің есебіне берілді
Шетелден қайтқаннан кейін
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаннан кейін
Бұрын есепте тұрмағандар қатарынан
Тұрғылықты жері өзгерген кезде басқа есепке алу органдарынан
Барлығы
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Кеткені
Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың кадрларына қабылданды
Шекті жасқа толғаннан кейін
Әскери есептен әскери қызметке жарамсыз деп танылды
ІІМ, ТЖМ, ФП, КБК органдарына (кадрларға) және басқа да әлеуетті құрылымдарға берілді
Запастағы офицерлердің есебіне қабылданды
Шетелге
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Кеткені
Барлығы
Запас разрядтары бойынша есепте тұр
Сотталғандар мен қуып жіберілгендер
Әскери есептен алусыз
Тұрғылықты жері өзгерген кезде басқа есепке алу органдарына
Қайтыс болды
Барлығы
1
2
Әйелдер
Барлығы
7
8
9
10
11
1
2
3
4
ҚІБ(Б) бастығы ____________________ _____________________
(әскери атағы) (қолы)
ҚІБ(Б) бастығының орынбасары ______________________ ___________
(әскери атағы) (қолы)
20___ ж. "____" ________________
ТҮСІНДІРМЕЛЕР

Формат 210 х 148
Угловой штамп
воинской части
(учреждения)
ПРЕДПИСАНИЕ
_____________________________________________________________________
(воинское звание)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Предлагаю Вам "__" ______ 20 ___ г. убыть в У(О)ДО (района,
города)
______________________________________________________________
для постановки на воинский учет_____________________________
Срок прибытия "____" ________________ 20___ г.
Основание: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Действительно по предъявлении документа, удостоверяющего личность.
Командир (начальник) ________________________________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
М.П.
Приложение 28
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Формат 145 х 105
Форма № 1
АЛФАВИТНАЯ КАРТА
Фамилия ____________________
Имя _________________________
Отчество ____________________
У(О)ДО _______________________
_______________________________
Личное дело № ________________
Вид учета ____________________
Предназначен. Команда №
______________
Личный № ____________________
Дата рождения "____" ___________ 20__г.
ВУС
Воинское
звание
Чей приказ
Номер
приказа
Дата
Наименование профиля
Запас
разряда
Принят на учет офицеров запаса "_____" ____________________ 20 ___г.
На основании пункта "_____" ст. _____________________ Правил ______
____________________________________________________________________
Военный билет серия _________ № _______выдан "_____" _____ 20 ____г.
УОДО ___________________________________________________________
Оборотная сторона карты:
Место работы, должность, служебный номер телефона ___________________
_____________________________________________________________________
Состав семьи ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Домашний адрес и номер телефона ______________________________
__________________________________________________________________
Учетные документы запрошены "____" ____________ 20__г. Исх. № ______
из ________________________________________________________________
Снят (исключен) с учета "____" _________________ 20___г. на основании
Пункт "_____" ст. "_____" Правил _____________________________
_____________________________________________________________________
Учетные документы высланы в ________________________________
___________________ "_____" ______________ 20 ____г. Исх. № ______
Ответственный ______________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 29
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
ЖУРНАЛ УЧЕТА
ДВИЖЕНИЯ ВОЕННООБЯЗАННЫХ, СОСТОЯЩИХ
НА ВОИНСКОМ УЧЕТЕ В _________________________
_______________________________________________
Начат "____" ____________ 20___ г.
Окончен "____" ____________ 20___ г.
Дата
вне-
сения
данных
Прибыло
всего
По
уволь-
нении в
запас
Всего
Зачис-
лено в
запас
женщин
Из числа
состоящих
в органах
(кадрах)
МВД, МЧС,
ФП, КТК и
других
силовых
структур
Передано
на учет
офицеров
запаса
По
возвра-
щении
из-за
границы
По
осво-
бож-
дении
из мест
лишения
свобод
Из
числа
не
состо-
явших
на
учете
Из
других
учетных
органов
за
пере-
меной
место-
житель-
ства
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого за месяц
продолжение таблицы:
Убыло
Зачислено в
кадры
Вооруженных
Сил, другие
воинские
формирования
Республики
Казахстан
За
дости-
жением
предель-
ного
возраста
Признано
негодными
к воинской
службе с
воинского
учета
Передано
в органы
(кадры)
МВД, МЧС,
ФП, КТК
других
силовых
структур
Зачислено
на учет
офицеров
запаса
За границу
Осуж-
денные
и
выс-
ланные
Без
снятия с
воинского
учета
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Убыло
Всего
Состоит на учете по разрядам запаса
В другие
учетные
органы за
переменой
местожи-
тельства
Умерло
Всего
1
2
Женщины
Всего
9
10
11
1
2
3
4
Начальник У(О)ДО ____________________ _____________________
(воинское звание) (подпись)
Заместитель начальника У(О)ДО _________________ ____________
(воинское звание) (подпись)
"____" ________________ 20___ г.
ПОЯСНЕНИЯ

1. Есепке алу журналын бөлімше бастығы, ал ол болмаған кезде – ҚІБ(Б) бастығының нұсқауы бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) қызметкері жүргізеді. Ай сайын журналда қорытындылар шығарылады, олар ҚІБ(Б) бастығының және журналды жүргізуге жауапты адамның қолдарымен расталады.
2. Есепке алу журналындағы мәліметтер күн сайын есепке алу карточкалары негізінде жазылады. Әскери міндеттілердің кетуі аз ҚІБ(Б)-да есепке алу журналына деректер күн сайын емес, ҚІБ(Б) бастығының қарауы бойынша енгізілуі мүмкін.
3. Әскери есепке қабылданған және әскери есептен алынған әскери міндеттілерге мәліметтерді кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтің әкімдері есепке алу журналына есепке алу карточкаларының және есептен алынғандар тізімдерінің келіп түсуіне қарай енгізеді.
4. Есепке алу журналының парақтары нөмірленеді, тігіледі және қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) мөрімен мөрленеді
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
30-қосымша
Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты
тұрғылықты жерге кететін азаматқа
АНЫҚТАМА
1. Әскери атағы (әскери міндеттілер үшін) __________________________
2. Тегі, аты және әкесінің аты _____________________________________
жеке нөмірі ________________________
3. Туған жылы мен жері _____________________________________________
____________________________________________________________________
4. Соңғы жұмыс орны мен атқаратын лауазымы _________________________
____________________________________________________________________
5. Әскери-есептік мамандықтың нөмірі _______________________________
6. Бейін атауы _____________________________________________________
7. Есепке алу тобы _________________________________________________
8. Әскери қызмет өткеруі (әскери міндеттілер үшін)
Қызмет өткеру кезеңі
Әскери бөлімнің нөмірі
Әскери-есептік мамандық
Лауазымы
Қандай ҚІБ(Б) (АӘК) әскерге шақырды
9. Үйінің мекенжайы ________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Қандай ҚІБ(Б) әскери есептен алды ______________________________
11. Есептен алуды ресімдеген күні 20 ____ж. "_____"_________________
12. _______ сериялы № _________________ әскери билет (уақытша куәлік
(әскери билет орнына), әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы
куәлік) _____________________________ облысы _______________________
ауданы (қала) ҚІБ(Б)-да сақтау үшін қалдырылды
_______________________________________ ауданы (қала) ҚІБ(Б) бастығы
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
М.О.
20_____ жылғы "____"______________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
31-қосымша
Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардағы
лауазымдарға қабылданған және
____________________________облысы
__________________________ауданы (қала) ҚІБ(Б)-да
әскери есептен алуға жататын азаматтардың
АТАУЛЫ ТІЗІМІ
Р/с №
Тегі, аты және әкесінің аты
Туған жылы
Әскери атағы
Әскери-есептік мамандықтың нөмірі
Кімнің бұйрығымен және қандай лауазымға тағайындалды, бұйрықтың нөмірі мен күні
Есепке алу құжаттары кімге, қашан және қандай шығ. № жолданды
1
2
3
4
5
6
7
___________________________________________________________________
(лауазымы)
___________________________________________________________________
(атағы, қолы, аты-жөні, тегі)

1. Журнал учета ведется начальником отделения, а там где его нет – работником управления (отдела) по делам обороны по указанию начальника У(О)ДО. Ежемесячно в журнале подводятся итоги, которые заверяются подписями начальника У(О)ДО и лица, ответственного за ведение журнала.
2. Сведения в журнале учета записываются ежедневно на основании учетных карточек. В У(О)ДО, где текучесть военнообязанных небольшая, данные в журнал учета могут вноситься не ежедневно, а по усмотрению начальника У(О)ДО.
3. Сведения на военнообязанных, принятых на воинский учет и снятых с воинского учета, акимы поселков, аулов (сел), аульного (сельского) округа вносят в журнал учета по поступлению учетных карточек и списков снятых с учета.
4. Листы журнала учета пронумеровываются, прошнуровываются и опечатываются печатью управления (отдела) по делам обороны.
Приложение 30
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
СПРАВКА
гражданину, выезжающему за пределы Республики Казахстан
на постоянное местожительство
1. Воинское звание (для военнообязанных)______________________
2. Фамилия, имя и отчество____________________________________
личный номер ________________________
3. Год и место рождения______________________________________
_________________________________________________________
4. Последнее место работы и занимаемая должность ____________
_____________________________________________________________________
5. Номер военно-учетной специальности _______________________
6. Наименование профиля _____________________________________
7. Группа учета _____________________________________________
8. Прохождение воинской службы (для военнообязанных)
Период
прохождения
службы
Номер
войсковой
части
Военно-
учетная
специальность
Должность
Каким У(О)ДО
(РВК) призван
9. Домашний адрес _____________________________________
_____________________________________________________________
10. Каким У(О)ДО снят с воинского учета ______________
11. Дата оформления снятия с учета
"_______"____________________20 ____г.
12. Военный билет (приписное свидетельство) серия _______ №
_________________ оставлен для хранения в
У(О)ДО________________________________района (города)
________________________________________________ области
Начальник У(О)ДО ______________________________ района (города)
_____________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
М.П. "____"______________20_____ год
Приложение 31
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
ИМЕННОЙ СПИСОК
граждан, принятых на должности
в правоохранительные и специальные органы
и подлежащих снятию с воинского учета
в У(О)ДО __________________________ района (города)
____________________________области
п/п
Фамилия,
имя и
отчество
Год
рождения
Воинское
звание
Номер
военно-
учетной
специаль-
ности
Чьим приказом
и на какую
должность
назначен,
номер и дата
приказа
Кому, когда и
за каким исх.
№ высланы
учетные
документы
1
2
3
4
5
6
7
_____________________________________________________________________
(должность)
_____________________________________________________________________
(звание, подпись, инициалы, фамилия)
Пояснение:

Түсіндірме: 1-6-бағандарды тиісті кадр органы толтырады;
7-бағанды – азамат әскери есепте тұрған ҚІБ (Б) бастығы.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
32-қосымша
Аттестаттау материалы 20 ___ж. "___"____________
_________________________________________________________ ұсынылған,
(кадр органының атауы)
әскери даярлық курсынан өткен ______________________________________
(оқу орнының атауы)
студенттерінің (курсанттардың, тыңдаушылардың)
АТАУЛЫ ТІЗІМІ
Р/с №№
Тегі, аты, әкесінің аты және жеке нөмірі
Туған жылы
Үй мекенжайы (қайда тіркелді)
Әскери есепте тұрған ҚІБ (Б) атауы
Есепке алу құжаттары кімге, қашан жолданды, шығ. №
1
2
3
4
5
6
Әскери кафедра бастығы ____________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Түсіндірме: Атаулы тізім екі данада жасалады. Тізімнің бірінші данасы есепке алу құжаттарымен қоса оқу орнының орналасқан орны бойынша ҚІБ(Б)-ға жолданады. Тізімнің екінші данасы ЖОО-ның әскери кафедрасында қалады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
33-қосымша
Оқу орнының
мөртаңбасы
АНЫҚТАМА
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
ол _______________________________________________________________
(оқу орнының атауы)
_____________________________________________________ факультетінде
оқу кезеңінде ӘЕМ __________________ бойынша 20_______ ж.
"____"___________белгіленген емтихандарды тапсырғаны туралы берілді.
20___ ж."____"___________ бастап 20___ж. "____"____________ дейін
оқу-жаттығу жиындарынан өтті.
Офицерлік әскери атақ беруге аттестталмаған
__________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Анықтама ______________________ ауданы (қала) ҚІБ(Б)-ға ұсыну
үшін берілді.
Әскери кафедра бастығы
___________________________________________________________________
(оқу орнының атауы)
___________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
34-қосымша
Заңды тұлғалар жұмысқа (оқуға) қабылдаған немесе жұмыстан босатқан
(білім беру ұйымынан шығарған) әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушылардың
ТІЗІМІ
Р/с №
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Жұмысқа (оқуға) қабылдаған (босатқан, шығарған) күні
Лауазымы
Бұйрық №, шығарылған күні
Ескертпе
20 __ ж. "____"____________ Басшы _____________________________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
35-қосымша
Уақытша есепке алу/ Оқу-жаттығу жиындары
(Тегінің
бірінші әрпі)
ӘЛІПБИЛІК КАРТОЧКА
(есепке алу картотекасы бойынша
анықтамалар үшін)
Салыстыру күні (өзінің келуі)
20___ ж. "_____"_______________
(ӘЕМ №)

графы 1-6 заполняются соответствующим кадровым органом;
графа 7 – начальником У(О)ДО, где гражданин состоит на воинском учете.
Приложение 32
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
ИМЕННОЙ СПИСОК
студентов (курсантов, слушателей), ________________________________
(наименование учебного заведения)
прошедших курс военной подготовки, на которых аттестационный материал
"___"_____________20 _______ г. представлен в ______________________
__________________________________________________________________
(наименование кадрового органа)
№№
пп
Фамилия, имя,
отчество и
личный номер
Год
рождения
Домашний адрес
(где прописан)
Наименование
У(О)ДО, где
состоит на
воинском учете
Кому, когда
высланы
учетные
документы,
исх. №
1
2
3
4
5
6
Начальник военной кафедры ______________________________
(воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
Пояснение: Именной список составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр списка вместе с учетными документами направляется в У(О)ДО по месту расположения учебного заведения. Второй экземпляр списка остается на военной кафедре ВУЗа.
Приложение 33
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Штамп
учебного
заведения
СПРАВКА
Дана __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он в период обучения в __________________________
(наименование учебного заведения)
___________________ на ______________________________ факультете
___________________________, ВУС __________________и сдал
по ней "____"_______________ 20 _______ г. установленные
экзамены.
Учебные сборы прошел с "____"________________ 20 _____ г.
по "____"__________________ 20______ г.
На присвоение офицерского воинского звания не был аттестован
__________________________________________________________________
(указать причину)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Справка выдана для предъявления в У(О)ДО ________ района (города).
Начальник военной кафедры
_____________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
__________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 34
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
СПИСОК
военнообязанных и призывников, принятых на работу (учебу)
или уволенных с работы (отчисленных из организации образования)
юридическими лицами
пп
Воинское
звание
Фамилия,
имя и
отчество
Год
рождения
Дата
принятия
на
работу
(учебу)
(уволь-
нения,
отчис-
ления)
Должность
приказа,
дата
издания
Примечание
"_____"______________20 ____ г. Руководитель _______________________
Приложение 35
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
Временный учет / Учебные сборы
АЛФАВИТНАЯ КАРТОЧКА
(для справок по учетной картотеке)
Дата сверки (личная явка)
"_____"_______________20___ г.
(Первая буква фамилии) (№ ВУС)

1. Тегі
2. Аты, жөні
3. Туған жылы
4. Әскери атағы
5. Құрамы
6. Есепке алу тобы
7. Жарамдылық дәрежесі
8. Есепке алу санаты
9. № _________ команда
10.Арнайы есепт
11. Білімі
12. Тұрғылықты мекенжай мен телефон №
13. Жұмыс орны, лауазымы, кадрлар бөлімінің телефон №
20___ ж. "____" _________________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
36-қосымша
_______________________________________________
(құқық қорғау немесе арнаулы органның атауы)
қызмет өткеретін азаматтардың
АТАУЛЫ ТІЗІМІ
Р/с №
Тегі, аты және әкесінің аты
Туған жылы
Әскери атағы
Қызметке қабылдаған күні
1
2
3
4
5
___________________________________________________________________
(лауазымы)
___________________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды
жүргізу қағидаларына
37-қосымша
_____________________ кентінің (ауыл (село), ауылдық (селолық)
округінің) әкімдігінде әскери есептен алынған (шығарылған)
әскери міндеттілердің
АТАУЛЫ ТІЗІМІ
Р/с №
Тегі, аты және әкесінің аты
Туған жылы
Әскери атағы
ӘЕМ нөмірі
Әскери есептен алған (шығарған) күні
Елді мекеннің атауы (қайда кетті), шығару үшін негіз
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
___________________________________________________________________
(лауазымы)
___________________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: 8-бағанда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО лауазымды адамдары әскери міндеттілердің есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізу туралы белгі жасайды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 27 маусымдағы
№ 859 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасында әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізу тәртібі туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 мамырдағы № 371 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 17, 157-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 20 мамырдағы № 276 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 15, 144-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің өрт қауіпсіздігі саласындағы кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 18 қарашадағы № 1068 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің өрт қауіпсіздігі саласындағы кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 34-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 43, 492-құжат).

1. Фамилия
2. Имя, отчество
3. Год рождения
4. Воинское звание
5. Состав
6. Группа учета
7. Степень годности
8. Категория учета
9. Команда № _________
10. Спец.учет
11. Образование
12. Адрес м/жительства и № телефона
13. Место работы, должность, № телефона отдела кадров
"____" _________________ 20___ г.
Приложение 36
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
ИМЕННОЙ СПИСОК
граждан, проходящих службу в
________________________________________________________
(наименование правоохранительного или специального органа)
п/п
Фамилия, имя и
отчество
Год рождения
Воинское
звание
Дата приема на службу
1
2
3
4
5
______________________________________________________________
(должность)
______________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 37
к Правилам ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
ИМЕННОЙ СПИСОК
военнообязанных, снятых (исключенных) с воинского учета в
в акимате ________________________ поселка (аула (села),
аульного (сельского) округа)
№ п/п
Фамилия,
имя и
отчество
Год
рождения
Воинское
звание
Номер
ВУС
Дата снятия
(исключения)
с воинского
учета
Наименование
населенного
пункта (куда
убыл),
основание для
исключения
Примеч.
1
2
3
4
5
6
7
8
____________________________________________________________________
(должность)
________________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: в графе 8 должностными лицами МОВУ района (города областного назначения) производится отметка о внесении изменений в учетные документы военнообязанных.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2012 года № 859
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2006 года № 371 "Об утверждении Правил о порядке ведения воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 17, ст. 157).
2. Пункт 6 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2008 года № 276
"О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 15, ст. 144).
3. Пункт 34 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан в области пожарной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2008 года № 1068 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан в области пожарной безопасности" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 43, ст. 492).

4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 17 маусымдағы № 600 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 9-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 39, 338-құжат).
5. "Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі жетілдірудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 900 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 15, 144-құжат).
6. "Қазақстан Республикасында әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізу тәртібі туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 мамырдағы № 371 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 27 тамыздағы № 971 қаулысының 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 52, 733-құжат).
7. "Ішкі көшіп-қонушыларды тіркеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1427 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 5, 93-құжат).

4. Пункт 9 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2010 года № 600 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 39, ст. 338).
5. Пункт 6 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 900
"О некоторых вопросах дальнейшего совершенствования уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 51, ст. 695).
6. Пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от
27 августа 2011 года № 971 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2006 года № 371
"Об утверждении Правил о порядке ведения воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 52, ст. 733).
7. Пункт 6 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1427
"Об утверждении Правил регистрации внутренних мигрантов и внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст. 93).