Мiндеттi теле-, радиоарналардың тiзбесiн қалыптастыру бойынша конкурс өткiзу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 шілдедегі № 970 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 621 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 621 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 488 бұйрығын қараңыз.
«Телерадио хабарларын тарату туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 18 қаңтардағы Заңының 6-бабының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 26 шілдедегі
№ 970 қаулысымен
бекітілген
Мiндеттi теле-, радиоарналардың тiзбесiн қалыптастыру бойынша
конкурс өткiзу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Міндетті теле-, радиоарналар тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Телерадио хабарларын тарату туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 18 қаңтардағы Заңының 6-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының барлық аумағында көпарналы хабар тарату арқылы таратылатын міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс (бұдан әрі – конкурс) өткізу тәртібін анықтайды.
2. Теле-, радиокомпаниялардың (бұдан әрі – үміткерлер) конкурсқа қатысу өтінімдерін қарауды және міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру жөніндегі ұсыныстар енгізуді Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен құрылған Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
3. Конкурсты өткізуді ұйымдастырушы ретінде Комиссияның жұмыс органы болып табылатын Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат және мұрағат комитеті (бұдан әрі – ұйымдастырушы) әрекет етеді.
4. Комиссия ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін (бұдан әрі – тізбе) бекітеді.
5. Тізбені қалыптастыру үш жылда бір рет өткізіледі.

Об утверждении Правил проведения конкурса по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2012 года № 970. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 621
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 621 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 488.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения конкурса по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июля 2012 года № 970
Правила
проведения конкурса по формированию перечня
обязательных теле-, радиоканалов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» и определяют порядок проведения конкурса по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов, распространяемых посредством многоканального вещания на всей территории Республики Казахстан (далее - конкурс).
2. Рассмотрение заявок теле-, радиокомпаний (далее - претенденты) на участие в конкурсе и выработке предложений по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов осуществляется Комиссией по вопросам развития телерадиовещания (далее - Комиссия), созданной Правительством Республики Казахстан.
3. Организатором проведения конкурса выступает Комитет информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – организатор), являющийся рабочим органом Комиссии.
4. По рекомендациям Комиссии Правительство Республики Казахстан  утверждает перечень обязательных теле-, радиоканалов (далее - перечень).
5. Формирование перечня осуществляется один раз в три года.

2. Конкурсты өткізу тәртібі
6. Конкурсты өткізу туралы шешімді ұйымдастырушы қабылдайды. Конкурсты өткізу туралы ақпараттық хабарлама, ол өткізілетін күнге дейін қырық күнтізбелік күн қалғанда бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің www.mki.gov.kz интернет-ресурсында жарияланады. Конкурс туралы ақпараттық хабарлама мынаны қамтуға тиіс:
1) өтінімдерді қабылдаудың басталу және аяқталу күні;
2) үміткерлердің өтінімдері салынған конверттерді ашу күні, орны және уақыты.
7. Осы Қағидалардың 1-қосымшасында көзделген нысандағы үміткердің өтінімін (бұдан әрі – өтінім) қабылдаудың басталуы және аяқталуы ақпараттық хабарламада көрсетілген мерзімде жүзеге асырылады. Үміткерлер ұйымдастырушыға өтінімдермен қатар, осы Қағидалардың 2-қосымшасында көзделген конкурстық ұсыныстар (бұдан әрі – құжаттар) ұсынады.
8. Өтінім және қажетті құжаттар нөмірленген беттерімен тігілген түрде, соңғы беті үміткердің қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда жеке тұлға үшін) расталып, жапсырылған конвертте ұсынылады.
9. Конкурсты өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін түскен конкурсқа қатысуға өтінімдер және оларға қоса берілетін құжаттар қабылданбайды.
10. Комиссия құжаттар салынған конверттерді үміткерлер мен олардың уәкілетті өкілдерінің қатысуымен конкурс өткізу жөніндегі ақпараттық хабарламада көрсетілген орында және мерзімде ашады.
11. Үміткер өтінімі осы Қағидаларда көзделген нысанға, осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, толық емес құжаттар топтамасын ұсынған жағдайда конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
12. Ұйымдастырушы өтінімдерді ашқаннан кейін екі жұмыс күн ішінде ашу хаттамасын жасайды.
Конверттерді ашу хаттамасына Комиссия төрағасы, Комиссияның қатысып отырған қатысушылары және Комиссия хатшысы қол қояды.
Конвертерді ашу қорытындысы екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің www.mki.gov.kz интернет-ресурсында жариялануы тиіс.
13. Комиссия өтінімдерді ашқаннан кейін бес күннен асырмай, оларды қарайды.
14. Жеңімпаздарды анықтауда теле-, радиобағдарламалардың әлеуметтік маңызы, хабар тарату торында мәдени, ғылыми-білім беру, танымдық-ағарту, жастар мен балаларға арналған теле-, радиобағдарламалардың болуы, республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуы саласындағы мемлекеттік саясатты жариялау іріктеу критерийлері болып табылады.
Сондай-ақ тақырыптық бағыттығы және жанрлық арақатынасы, жеке теле-, радиобағдарламалар мен ретрансляция көлемі, мемлекеттік тілде хабар тарату көлемі, орта тәуліктік хабар тарату уақыты, кадрлық әлеуеті іріктеу критерийлері болып табылады.

2. Порядок проведения конкурса
6. Решение о проведении конкурса принимает организатор. Информационное сообщение о проведении конкурса публикуется в средствах массовой информации и на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан www.mki.gov.kz не менее чем за сорок календарных дней до дня его проведения. Информационное сообщение о конкурсе должно содержать:
1) дату начала и окончания приема заявок;
2) дату, место и время вскрытия конвертов с заявками претендентов.
7. Начало и окончание приема заявки претендента (далее – заявка) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, осуществляются в срок, указанный в информационном сообщении. Вместе с заявкой претенденты представляют организатору конкурсные предложения (далее – документы) согласно требованиям, предусмотренным в приложении 2 к настоящим Правилам.
8. Заявка с прилагаемыми документами представляется организатору в пронумерованном и прошнурованном виде, последняя страница заверяется подписью и печатью претендента (для физического лица, если таковая имеется) в запечатанном конверте.
9. Заявки, поступившие после истечения срока приема заявок, указанного в информационном сообщении о проведении конкурса, не принимаются.
10. Комиссия вскрывает конверты с документами в сроки и месте, указанные в информационном сообщении о проведении конкурса, в присутствии претендентов или их уполномоченных представителей.
11. Претендент не допускается к участию в конкурсе, в случае несоответствия заявки форме, предусмотренной настоящими Правилами, требованиям, предусмотренным пунктом 8 настоящих Правил, а также представления неполного пакета документов.
12. Организатором составляется протокол вскрытия конвертов в течение двух рабочих дней со дня их вскрытия.
Протокол вскрытия конвертов подписывается председателем, присутствовавшими членами Комиссии и секретарем Комиссии.
Итоги вскрытия конвертов подлежат опубликованию на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан http://mki.gov.kz/ в течение двух рабочих дней с момента подписания протокола.
13. Комиссия рассматривает заявки в срок не более пяти рабочих дней со дня их вскрытия.
14. Критериями отбора при определении победителей являются социальная значимость программ, наличие в сетке вещания культурных, научно-образовательных, познавательно-просветительских молодежных, детских теле-, радиопрограмм, освещение государственной политики в сфере социально-экономического развития республики.
Также критериями отбора являются тематическая направленность и жанровое соотношение, объем собственных теле-, радиопрограмм, покупных теле-, радиопрограмм и ретрансляции, объем вещания на государственном языке, среднесуточное время вещания, кадровый потенциал.

15. Комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілігі дауыс берген жағдайда Үміткерлер конкурс жеңімпаздары болып танылады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
16. Конкурс қорытындысы бойынша Комиссия ұсынымдары Комиссия төрағасы мен мүшелері қол қойған хаттамамен ресімделеді.
17. Конкурс қорытындысы қол қойылған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің www.mki.gov.kz интернет-ресурсында жарияланады.
18. Ұйымдастырушы Комиссия хаттамасының көшірмесін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тізбені бекіту туралы қаулысының жобасын конкурс қорытындысы шығарылғаннан соң бір ай ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне жолдайды.
Міндетті теле-, радиоарналардың
тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
телерадио хабарларын
таратуды дамыту мәселелері
жөніндегі комиссияның төрағасы
__________________________
Міндетті теле-, радиоарналардың тізбесіне қосылуға өтінім
Жалпы мәліметтер:
1. Толық атауы
Заңды тұлғаның/толық атауы/жеке тұлғаның аты-жөні.
_____________________________________________________________
2. Заңды мекенжайы:
_____________________________________________________________
3. Телефондардың, факстердің нөмірлері:
_____________________________________________________________
4. Теле-, радиоарнаның атауы:
_____________________________________________________________
5. Тақырыптық бағыты:
_____________________________________________________________
6. Таратылу аумағы:
_____________________________________________________________
бірінші басшының/жеке кәсіпкердің қолы
М.О. 20__ ж. «__» ____________
Міндетті теле-, радиоарналардың
тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Үміткердің конкурстық ұсыныстары
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
Үміткердің конкурстық ұсыныстары келесі бөлімдерден тұруы керек:
Шығармашылық ұсыныстар
Үміткерлер ұсынуы тиіс:
1) теле-, радиоарнаның хабар тарату торын (келесі айға);
2) мынадай мәліметтерді қамтитын ақпаратты:
теле-, радиоарнаның тақырыптық бағыты және олардың жанрлық арақатынасы (ақпараттық, сараптамалық, публицистикалық, жастар және балалар, музыкалық теле-, бағдарламалар және көркем, деректі фильмдер);
хабардың тілдік арақатынасы, мемлекеттік тілдегі теле-, радиобағдарламалардың көрсетілу уақыты;
өз теле-, радиобағдарламалары, сатып алынатын теле-, радиобағдарламалар мен ретрансляцияларының арақатынасы;
орта тәуліктік тарату уақытты;
сандық түрде шығармашылық, және техникалық қызметкерлердің қадрлық әлеуеті.
Техникалық ұсыныстар
Үміткерлер ұсынуы тиіс:

15. Претенденты признаются победителями конкурса, в случае, если за них проголосовало простое большинство присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов, голос председателя комиссии является решающим.
16. По итогам конкурса рекомендации Комиссии оформляются протоколом, подписываемым председателем и членами Комиссии.
17. Итоги конкурса размещаются на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан http://mki.gov.kz/ в течение двух рабочих дней с момента подписания протокола.
18. Организатором направляются в Правительство Республики Казахстан копия протокола Комиссии и проект постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении перечня в течение одного месяца после подведения итогов конкурса.
Приложение 1
к Правилам проведения конкурса
по формированию перечня
обязательных теле-, радиоканалов
Председателю Комиссии по вопросам
развития телерадиовещания
в Республике Казахстан
______________________________
Заявка
на включение в перечень обязательных теле-, радиоканалов
Общие сведения:
1. Полное наименование
юридического лица/Ф. И. О. физического лица
___________________________________________________________
2. Юридический адрес:
________________________________________________________
3. Номера телефонов, факсов:
____________________________________________________________
4. Наименование теле-, радиоканала:
____________________________________________________________
5. Тематическая направленность:
____________________________________________________________
6. Территория распространения:
____________________________________________________________
подпись первого руководителя/
индивидуального предпринимателя
МП «___»___________ 20 г.
Приложение 2
к Правилам проведения конкурса
по формированию перечня
обязательных теле-, радиоканалов
Конкурсные предложения претендентов
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (вводится в действие с 01.01.2014).
Конкурсные предложения претендентов должны содержать следующие разделы:
Творческие предложения
Претендент представляет:
1) сетку вещания теле-, радиоканала (на последующий месяц);
2) информацию, содержащую следующие сведения:
тематическая направленность теле-, радиоканала и их жанровое соотношение (информационные, аналитические, публицистические, молодежные и детские, музыкальные теле-, радиопрограммы и художественные, документальные фильмы);
языковое соотношение вещания, время трансляции теле-, радиопрограмм на государственном языке;
соотношение собственных теле-, радиопрограмм, покупных теле-, радиопрограмм и ретрансляции;
среднесуточное время вещания;
кадровый потенциал творческих и технических работников в количественном выражении.
Технические предложения
Претендент представляет:

1) теле-, радиобағдарламалар өндірісінің стационарлық студиялық жабдықтарының болуы, жағдайы және оның түрлері туралы ақпарат;
2) аппаратуралық-студиялық кешеннің техникалық сипаттамасы;
3) эфирге шығарылатын теле-, радиобағдарламаларының дыбыс және көрсету сапасын жоғары деңгейде беру жөніндегі міндеттеме;
4) студиялық кешеннің орналасқан жері, теле-, радиоарнаны қабылдау-жіберу станцияларына дейін беру тәсілі туралы ақпарат.
Қаржылық ұсыныстар
Төлем қабілеттілігін растайтын құжаттар:
1) анықтама берілген уақытқа дейін үш айдан астам банк немесе банк филиалы алдында төлем мерзімі өткен берешегінің болмауы туралы қол қойылған және мөр басылған банк немесе банк филиалы анықтамасының түпнұсқасы;
2) бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған соңғы қаржы жылына бухгалтерлік баланстың түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) конкурстық өтінімдері бар конверттер ашылған күннің алдындағы бір айдың ішінде берілген үш айдан астам міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектер мен салық берешегінің жоқ екені туралы не бір теңгеден кем емес міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің және салық берешегінің бар екені туралы тиісті салық органы анықтамасының түпнұсқасы;
4) техникалық қызмет көрсетуге, штатты ұстауға және басқа да капиталдық салымдардың жалпы шығындары бойынша мәлімет.
Үміткердің пікірінше конкурстың мәні бойынша, Комиссияның конкурстық ұсыныстарды неғұрлым әділ бағалауына мүмкіндік беретін кез келген мәліметтерді қамтитын қосымша құжаттарды ұсына алады.

1) информацию о наличии, состоянии и типе стационарного студийного оборудования производства теле-, радиопрограмм;
2) технические характеристики аппаратно-студийного комплекса;
3) обязательства по выдаче в эфир теле-, радиопрограмм с высоким качеством звука и изображения;
4) информацию о месторасположении студийного комплекса, способа подачи теле-, радиоканала до операторов телерадиовещания.
Финансовые предложения
Документы, подтверждающие платежеспособность:
1) оригинал справки банка или филиала банка с подписью и печатью об отсутствии просроченной задолженности, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или филиалом банка;
2) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия бухгалтерского баланса за последний финансовый год, подписанный первым руководителем или лицом, его замещающим;
3) оригинал справки соответствующего налогового органа об отсутствии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям более чем за три месяца, либо о наличии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям менее одного тенге, выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов с конкурсными заявками;
4) сведения об общих затратах на техническое обслуживание, содержание штата и другие капиталовложения.
Претендент имеет право представить дополнительные документы, содержащие любые сведения по существу конкурса, которые, по его мнению, дадут возможность Комиссии более объективно оценить конкурсные предложения.