Жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде оның жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара заставалары мен комендатураларда орналасуы салдарынан қызметтік тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіру құқығын өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 тамыздағы № 1092 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 50 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 12.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңының 99-бабына, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 16 ақпандағы Заңының 45, 55-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде оның жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара заставалары мен комендатураларда орналасуы салдарынан қызметтік тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіру құқығын өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 28 тамыздағы
№ 1092 қаулысымен
бекітілген
Жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде оның жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара заставалары мен комендатураларда орналасуы салдарынан қызметтік тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіру құқығын өтеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде оның жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара заставалары мен комендатураларда орналасуы салдарынан қызметтік тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіру құқығын өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде оның жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара заставалары мен комендатураларда орналасуы салдарынан қызметтік тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы төлеу шарттары мен тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар қызметтік тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіру құқығы 2012 жылғы 16 ақпандағы "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 55-бабының 7-тармағына сәйкес өтелетін адамға (бұдан әрі – алушы) қолданылады.
3. Ақшалай өтемақы – бұл алушыларға жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде оның жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара заставалары мен комендатураларда орналасуы салдарынан мынадай қызметтік тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына төленетін ақшалай қаражат (бұдан әрі – ақшалай өтемақы).

Об утверждении Правил компенсации права безвозмездной приватизации служебного жилища, которое не подлежит приватизации, в том числе вследствие его расположения в закрытых и обособленных военных городках, пограничных заставах и в комендатурах
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2012 года № 1092. Утратил силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 50.
Сноска. Утратил силу постановлением Правительства РК от 12.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2013 года.
В соответствии со статьей 99 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", статьями 45, 55 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила компенсации права безвозмездной приватизации служебного жилища, которое не подлежит приватизации, в том числе вследствие его расположения в закрытых и обособленных военных городках, пограничных заставах и в комендатурах.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 августа 2012 года № 1092
Правила
компенсации права безвозмездной приватизации служебного жилища,
которое не подлежит приватизации, в том числе вследствие его
расположения в закрытых и обособленных военных городках,
пограничных заставах и в комендатурах
1. Общие положения
1. Настоящие Правила компенсации права безвозмездной приватизации служебного жилища, которое не подлежит приватизации, в том числе вследствие его расположения в закрытых и обособленных военных городках, пограничных заставах и в комендатурах (далее – Правила) определяют условия и порядок выплаты денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации служебного жилища, которое не подлежит приватизации, в том числе вследствие его расположения в закрытых и обособленных военных городках, пограничных заставах и в комендатурах.
2. Действие настоящих Правил распространяется на лицо, которому право безвозмездной приватизации служебного жилища компенсируется (далее – получатель) в соответствии с пунктом 7 статьи 55 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих".
3. Денежная компенсация – это денежные средства, выплачиваемые получателям взамен права безвозмездной приватизации служебного жилища, которое не подлежит приватизации, в том числе вследствие его расположения в закрытых и обособленных военных городках, пограничных заставах и в комендатурах (далее – денежная компенсация).

4. Ақшалай өтемақы төлеу мемлекеттік органды ұстауға көзделген республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
5. Ақшалай өтемақы төлеу балансында алушы тұратын қызметтік тұрғын үй тұрған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мемлекеттік мекеме) басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің алушыларына ақшалай өтемақы төлеу мемлекеттік орган басшысының немесе басшысы орынбасарларының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2015 № 159 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Ақшалай өтемақы төлеу тәртібі
6. Алушыларға ақшалай өтемақы төлеу мынадай шарттарды сақтау кезінде жүргізіледі:
1) жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде оның жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара заставалары мен комендатураларда орналасуы салдарынан алушыға берілген қызметтік тұрғын үйдің болуы;
2) 2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша күнтізбелік есептеуде әскери қызметтің жиырма жылы өткеннен кейін қызметтік тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіруге құқығы бар алушының әскери қызметте күнтізбелік есептегенде он бес және одан да көп жыл болуы;
3) алушыда және онымен бірге тұрақты тұратын отбасы мүшелерінің меншік құқығында Қазақстан Республикасының аумағында және тұрақты пайдалану құқығында осы елді мекенде коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үйдің болмауы.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2015 № 159 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Ақшалай өтемақы мөлшері алушының өзін қоса алғанда, бірге тұрақты тұратын отбасы мүшелерінің санын тиесілі пайдалы аудан нормаларына (18 шаршы метр) және статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайтында жарияланатын деректеріне сәйкес орта есеппен алғанда республика бойынша ағымдағы жылғы қаңтардағы жаңа тұрғын үйді сатудың бір шаршы метрінің бағасына көбейту жолымен айқындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2015 № 159 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

4. Выплата денежной компенсации осуществляется за счет средств республиканского бюджета, предусмотренных на содержание государственного органа.
5. Выплата денежной компенсации производится на основании приказа руководителя республиканского государственного учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, на балансе которого находится служебное жилище (далее - государственное учреждение), занимаемое получателем.
Выплата денежной компенсации получателям Комитета национальной безопасности Республики Казахстан производится на основании приказа руководителя или заместителей руководителя государственного органа.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2015 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок выплаты денежной компенсации
6. Выплата денежной компенсации получателям производится при соблюдении следующих условий:
1) наличия служебного жилища, предоставленного получателю, которое не подлежит приватизации, в том числе, вследствие его расположения в закрытых и обособленных военных городках, пограничных заставах и в комендатурах;
2) состояния получателя на воинской службе пятнадцать лет и более в календарном исчислении по состоянию на 1 января 2013 года, имеющего право на приватизацию служебного жилища безвозмездно после двадцати лет воинской службы в календарном исчислении;
3) отсутствия у получателя и постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан и на праве постоянного пользования в данном населенном пункте жилища из коммунального жилищного фонда.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2015 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Размер денежной компенсации определяется путем умножения количества постоянно совместно проживающих членов семьи получателя, включая его самого, на нормы положенной полезной площади (18 квадратных метров) и цену одного квадратного метра продажи нового жилья в среднем по республике за январь текущего года согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики, публикуемым на его официальном сайте в соответствии с планом статистических работ.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2015 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Алушы белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеме басшысының атына, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің алушысы мемлекеттік орган басшысының немесе басшысы орынбасарларының атына ақшалай өтемақы төлеу үшін баянат (өтініш) береді.
Баянатқа (өтінішке) мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) қызметтік тізім;
2) отбасы құрамы туралы анықтама;
3) қызмет орнынан анықтама;
4) қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартының көшірмесі;
5) аумақтық әділет органының анықтамасы (алушыда және онымен бірге тұрақты тұратын отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тиесілі тұрғын үйінің бар-жоғы туралы);
5-1) жергілікті атқарушы органның анықтамасы (алушыда және онымен бірге тұрақты тұратын отбасы мүшелерінің тұрақты пайдалануында осы елді мекенде коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үйдің бар-жоғы туралы);
6) әскери қызметші мен оның отбасы мүшелерінің әскери қызметшінің отбасы мүшелері бар болған жағдайда жеке басын куәландыратын құжаттардың, балаларының туу туралы куәліктерінің және неке (некені бұзу) туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмелері (баянат берген күнге дейінгі 10 күн бұрын);
7) отбасыда Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін науқастанулар тізімінде аталған кейбір созылмалы сырқаттардың ауыр түрлерімен ауыратын мүшелердің бар болуы туралы мемлекеттік денсаулық сақтау мекемесінің анықтамасы қоса беріледі;
8) жиырма үш жасқа дейінгі күндізгі оқу түрінде оқитын білім беру мекемесінен анықтама;
9) отбасында мүгедек тобы бойынша он сегіз жасқа толмаған мүгедек бала бар болса, халықты әлеуметтік қорғау мемлекеттік мекемесінен мүгедектігі туралы анықтама;
10) балалардың құқығын қорғау саласындағы уәкілетті органнан кәмелетке толмаған баланы қорғауы және қамқорлық етуі туралы анықтама;
11) әскери қызметшінің отбасы мүшесінде оларды тану туралы соттың шешімі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2015 № 159 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды алушылар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің алушыларын қоспағанда мемлекеттік мекемеге ұсынады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің алушылары белгіленген тәртіппен осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды алушы қызмет өткеретін қызметтік тұрғын үйді есепке алу функциясы жүктелген бөлімшеге (бұдан әрі — бөлімше) ұсынады.
Мемлекеттік мекеме не бөлімше баянат (өтініш) тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей алушы ұсынған құжаттарды тексеруді және оның нәтижелерін алушыға жеткізуді жүргізеді. Ұсынылған құжаттар сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік мекеме не бөлімше оларды алушыға пысықтауға қайтарады. Алушы қайтадан өтініш білдірген кезде баянат (өтініш) қайтадан тіркелген күні берілген деп есептеледі.
Ұсынылған құжаттарды тексеру нәтижелері белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеменің тұрғын үй комиссиясының қарауына шығарылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің алушылары ұсынған құжаттарды тексеру нәтижелері белгіленген тәртіппен алушы қызмет өткеретін мемлекеттік органның тұрғын үй комиссиясының қарауына шығарылады.
Мемлекеттік мекеменің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің алушысы қызмет өткеретін мемлекеттік органның тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасы баянат (өтініш) тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмей бекітіледі.
Мемлекеттік мекеменің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің алушысы қызмет өткеретін мемлекеттік органның тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасы бекітілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілеріне ақшалай өтемақы төлеу туралы бұйрықты мемлекеттік мекеменің басшысы, ал Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің алушыларына ақшалай өтемақы төлеу туралы бұйрықты алушы қызмет өткеретін мемлекеттік органның басшысы немесе басшысының орынбасары шығарады.

8. Получатель в установленном порядке подает рапорт (заявление) на имя руководителя государственного учреждения, получатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан на имя руководителя или заместителей руководителя государственного органа для выплаты денежной компенсации.
К рапорту (заявлению) прилагаются следующие документы:
1) послужной список;
2) справка о составе семьи;
3) справка с места службы;
4) копия договора найма служебного жилища;
5) справка территориального органа юстиции (о наличии или отсутствии у получателя и постоянно совместно проживающих с ним членов семьи жилища, принадлежащего им на праве собственности на территории Республики Казахстан);
5-1) справка местного исполнительного органа (о наличии или отсутствии у получателя и постоянно совместно проживающих с ним членов семьи в постоянном пользовании в данном населенном пункте жилища из коммунального жилищного фонда);
6) нотариально заверенные копии документов, удостоверяющих личность военнослужащего и членов его семьи, свидетельств о рождении детей, заключении (расторжении) брака, при наличии у военнослужащего членов семьи (не позднее, чем за 10 дней до дня подачи рапорта);
7) справка государственного учреждения здравоохранения о наличии в семье членов, страдающих тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболеваний, утверждаемым Правительством Республики Казахстан;
8) справка с организации образования на членов семьи, обучающихся по очной форме в возрасте до двадцати трех лет;
9) справка об инвалидности с государственного учреждения социальной защиты населения, при наличии ребенка-инвалида в семье до достижения им возраста восемнадцати лет по группе инвалидности;
10) справка об опеке и попечительстве несовершеннолетнего с уполномоченного органа в области защиты прав детей;
11) решение суда о признании лиц членами семьи военнослужащего.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2015 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Документы, указанные в пункте 8 настоящих Правил, представляются получателями в государственное учреждение, за исключением получателей Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Получатели Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном порядке представляют документы, указанные в пункте 8 настоящих Правил, в подразделение, на которое возложена функция учета служебного жилища, (далее - подразделение) в котором получатель проходит службу.
Проверка документов, представленных получателем, и доведение ее результатов проводятся государственным учреждением либо подразделением не позднее пятнадцати рабочих дней со дня регистрации рапорта (заявления). В случае несоответствия представленных документов, государственное учреждение либо подразделение возвращают их получателю для доработки. При повторном обращении получателя рапорт (заявление) считается поданным в день его повторной регистрации.
Результаты проверки представленных документов в установленном порядке выносятся на рассмотрение жилищной комиссии государственного учреждения.
Результаты проверки представленных документов получателей Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном порядке выносятся на рассмотрение жилищной комиссии государственного органа, в котором получатель проходит службу.
Протокол заседания жилищной комиссии государственного учреждения или государственного органа, в котором получатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан проходит службу, утверждается не позднее двадцати рабочих дней со дня регистрации рапорта (заявления).
Не позднее десяти рабочих дней со дня утверждения протокола заседания жилищной комиссии государственного учреждения или государственного органа, в котором получатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан проходит службу, приказ о выплате денежной компенсации военнослужащим Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан издается руководителем государственного учреждения, а получателям Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - руководителем или заместителем руководителя государственного органа, в котором получатель проходит службу.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2015 № 159 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Мемлекеттік органның қаржы бөлімшесі ақшалай өтемақы төлеу үшін жоспарланған ақшалай қаражатты мемлекеттік мекемелерге бөледі. Ақшалай өтемақы алушыға өтемақы төлеу туралы бұйрықтың шығарылған күнінен бастап екі айдан кешіктірілмей төленеді.
11. Ақшалай өтемақы төленген алушылар ақшалай өтемақысын төлеген сәттен бастап үш айдан кешіктірмей белгіленген тәртіппен қызметтік тұрғын үйді тапсырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.07.2017 № 417 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен
12. Егер жұбайы және зайыбы әскери қызмет өткерген әскери қызметші болған жағдайда өтемақы әскери қызметшілердің біреуіне төленеді.
13. Кадр қызметі ақшалай өтемақы төлеу туралы бұйрықтың көшірмесін алушының жеке ісіне қоса тіркейді және тиісті жазуды жүргізеді, ол қойылған қолмен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мастикалық мөрімен расталады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2015 № 159 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2015 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Финансовое подразделение государственного органа распределяет запланированные денежные средства государственным учреждениям для выплаты денежной компенсации. Денежная компенсация выплачивается не позднее двух месяцев со дня издания приказа о выплате компенсации получателям.
11. Получатели, которым была выплачена денежная компенсация, сдают служебное жилище в установленном порядке не позднее трех месяцев с момента выплаты денежной компенсации получателю.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 10.07.2017 № 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В случае, если супруг и супруга являются военнослужащими, проходящими воинскую службу, компенсация выплачивается одному из военнослужащих.
13. Кадровая служба приобщает в личное дело получателя копию приказа о выплате денежной компенсации и производит соответствующую запись, которая заверяется подписью и гербовой мастичной печатью государственного учреждения.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2015 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).