Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбын айқындау және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1117 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 тамыздағы № 656 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.08.2015 № 656 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбын айқындау және қайта қарау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                          К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 31 тамыздағы
№ 1117 қаулысымен
бекітілген
Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбын айқындау және қайта қарау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбын айқындау және қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 12) тармақшасына және 11-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбын айқындау және қайта қарау тәртібін белгілейді.
2.Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) үйлердiң, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиiмдiлiгi сыныбы (бұдан әрі – энергия тиімділігі сыныбы) – үйлердiң, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тұтынудағы үнемдiлiгiнiң пайдалану сатысындағы энергия тиiмдiлiгiн сипаттаушы деңгейi;
2) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру;
3) энергетикалық аудит (энергия аудиті) – энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау және қорытынды дайындау мақсатында энергетикалық ресурстардың пайдаланылуы туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
4) энергетикалық тиімділік (энергия тиімділігі) – энергетикалық ресурстарды пайдаланудан болған пайдалы әсердің осы әсерді алу мақсатында өндірілген энергетикалық ресурстардың шығындарына қатынасын көрсететін сипаттамалар;

Об утверждении Правил определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1117. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2015 года № 656
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.08.2015 № 656 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 399.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2012 года № 1117
Правила
определения и пересмотра классов энергоэффективности
зданий, строений, сооружений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 4 и пунктом 5 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» и устанавливают порядок определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) класс энергоэффективности здания, строения, сооружения (далее – класс энергоэффективности) - уровень экономичности энергопотребления здания, строения, сооружения, характеризующий его энергоэффективность на стадии эксплуатации;
2) энергосбережение - реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов;
3) энергетический аудит (энергоаудит) - сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения;
4) энергетическая эффективность (энергоэффективность) - характеристика, отражающая отношение полезного эффекта от использования энергетических ресурсов к затратам энергетических ресурсов, произведенным в целях получения такого эффекта;

5) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру сараптамасы – энергетикалық ресурстарды пайдаланумен және үйлерді, құрылыстарды, ғимараттарды салу, сондай-ақ оларды қайта жаңартуды, күрделі жөндеуді жүргізу кезінде тұтынушылардың энергиямен қамтамасыз етуге арналған шығындарын оңтайландыруымен байланысты сәулет-құрылыс және техникалық шешімдердің энергия тиімділігін бағалау мақсатында жүргізілетін сараптама.
3. Энергия тиімділігі сыныбы күнтізбелік бір жыл ішінде тұтыну мөлшері бес жүз және одан көп тонна шартты отынға барабар үйлердiң, құрылыстардың, ғимараттардың жаңасын салу немесе қолданыстағыларын кеңейту (күрделі жөндеу, қайта жаңарту) жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын орындау кезінде айқындалады.
4. Энергия тиімділігі сыныбы жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына тапсырыс берушінің бастамасымен күнтізбелік бір жыл ішінде энергетикалық ресурстарды тұтыну мөлшері бес жүз тонна шартты отыннан кем үйлердiң, құрылыстардың, ғимараттардың жаңаларын салудың немесе қолданыстағыларын кеңейтудің (күрделі жөндеу, қайта жаңарту) жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын орындаған кезде айқындалады.
5. Қолданыстағы үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбы тапсырыс берушінің бастамасымен жүргізілген энергия  аудитінің қорытындысы бойынша айқындалады.
2. Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныптырын айқындау және қайта қарау тәртібі
6. Қолданыстағы үйлердің, ғимараттардың, құрылыстардың меншік иелері энергия тиімділігі сыныптарын айқындау үшін энергия аудитiн жүргізетін, қызметтің осы бойынша аккредиттеу туралы куәлігі бар заңды тұлғаға жүгінеді.
Энергия аудиті нәтижелері бойынша энергия тиімділігі сыныбы туралы ақпараты бар қорытынды беріледі.
7. Үйлердің, ғимараттардың, құрылыстардың жаңаларын салудың немесе қолданыстағыларын кеңейтудің (күрделі жөндеу, қайта жаңарту) жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеген кезде энергия тиімділігі сыныбын айқындау үшін:
1) тапсырыс беруші жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеуге арналған тапсырмасында қажетті энергия тиімділігі сыныбын көрсетеді;
2) жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама тапсырмада көрсетілген энергия тиімділігі сыныбын ескере отырып, әзірленеді;
3) жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында көрсетілген энергия тиімділігі сыныбының сәйкестігін анықтау үшін тапсырыс беруші энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру сараптамасын өткізу үшін қызметтің осы түрі бойынша аккредиттеу туралы куәлігі бар заңды тұлғаға жүгінеді;

5) экспертиза энергосбережения и повышения энергоэффективности - экспертиза, проводимая в целях оценки энергоэффективности архитектурно-строительных и технических решений, связанных с использованием энергетических ресурсов и оптимизацией затрат потребителей на энергообеспечение, при строительстве зданий, строений, сооружений, а также проведении их реконструкций, капитального ремонта.
3. Класс энергоэффективности определяется при выполнении предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации строительства новых или расширения (капитальный ремонт, реконструкция) существующих зданий, строений, сооружений с размером потребления энергетических ресурсов, эквивалентным пятистам и более тонн условного топлива за один календарный год.
4. Класс энергоэффективности определяется при выполнении предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации строительства новых или расширения (капитальный ремонт, реконструкция) существующих зданий, строений, сооружений с размером потребления энергетических ресурсов менее пятисот тонн условного топлива за один календарный год по инициативе заказчика предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации.
5. Класс энергоэффективности существующих зданий, строений и сооружений определяется по инициативе заказчика по итогам проведенного энергоаудита.
2. Порядок определения и пересмотра классов энергоэффективности
зданий, строений, сооружений
6. Собственник существующего здания, строения, сооружения для определения их классов энергоэффективности обращается к юридическому лицу, получившему свидетельство об аккредитации по данному виду деятельности, для проведения энергоаудита.
По результатам энергоаудита выдается заключение, содержащее информацию о классе энергоэффективности.
7. Для определения класса энергоэффективности при разработке предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации строительства новых или расширения (капитальный ремонт, реконструкция) существующих зданий, строений, сооружений:
1) заказчик указывает требуемый класс энергоэффективности в задании на разработку предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации;
2) предпроектная и (или) проектная (проектно-сметная) документация разрабатывается с учетом указанного в задании на разработку класса энергоэффективности;
3) для определения соответствия указываемого класса энергоэффективности в предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации заказчик обращается к юридическому лицу для проведения экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности, получившему свидетельство об аккредитации по данному виду деятельности;

4) жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы сараптамасының нәтижелері бойынша энергия тиімділігі сыныбы туралы ақпараты бар қорытынды беріледі.
8. Энергия тиімділігі сыныбы әрбір бес жылда бір реттен сиретпей энергия аудитін жүргізу жолымен қайта қаралады.
9. Энергия тиімділігі сыныбы сәулет, қала құрылысы және құрылыс, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру салаларындағы мемлекеттік нормативтер, құрылыс нормалары мен қағидаларына сәйкес осы Қағидаларға қосымшада көрсетілген көрсеткіштерге сәйкес айқындалады.
10. Энергия тиімділігі сыныбы үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың техникалық паспортында көрсетіледі.
11. Энергия тиімділігі сыныбын беруді және оны техникалық паспортта көрсетуді қолданыстағы үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін энергия аудитіне тапсырыс берушісі (энергия аудиті субъектісінің иесі) немесе қолданысқа берілген үйлердің, ғимараттардың, құрылыстардың техникалық паспортын ресімдеуге жауапты тұлға энергия аудиті немесе энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру сараптамасының қорытындысы негізінде іске асырады.
Үйлердің, құрылыстардың,
ғимараттардың энергия
тиімділігі сыныбын айқындау
және қайта қарау қағидаларына
қосымша
Кесте
Ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбы
Р/с №
Сыныпты белгілеу
Энергия тиімділігі сыныбының атауы
Ғимараттың жылытуға және желдетуге энергия тиімділігі көрсеткішінің есептік (нақты) мәнінің нормативті мәнінен ауытқу шамасы, %
1
2
3
4
Жаңа және қайта жаңартылатын ғимараттарды жобалау және пайдалану кезінде
1
А++
А+
А
Өте жоғары
-60 төмен
-50-ден -60 дейін
-40-тан -50 дейін
2
B+
B
Жоғары
-30-дан -40 дейін
-15-тен -30 дейін
3
C+
C
C-
Қалыпты
- 5-тен – 15 дейін
+ 5-тен – 5 дейін
+ 15-тен + 5 дейін
Бар ғимараттарды пайдалану кезінде
4
D
Төмендетілген
+ 15,1-ден + 50 дейін
5
E
Төмен
+50 жоғары

4) по результатам экспертизы предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации выдается заключение, которое содержит информацию о классе энергоэффективности.
8. Класс энергоэффективности пересматривается путем проведения энергоаудита не реже одного раза каждые пять лет.
9. Класс энергоэффективности определяется в соответствии с показателями, указанными в приложении к настоящим Правилам, в соответствии с государственными нормативами, строительными нормами и правилами в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, и энергосбережения и повышения энергоэффективности.
10. Класс энергоэффективности указывается в техническом паспорте здания, строения, сооружения.
11. Присвоение класса энергоэффективности и указание ее в техническом паспорте производятся заказчиком энергоаудита (собственником субъекта энергоаудита) для существующих зданий, строений, сооружений или лицом, ответственным за оформление технического паспорта введенного в эксплуатацию здания, строения, сооружения, на основании заключения энергоаудита или экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности.
Приложение к Правилам
определения и пересмотра
классов энергоэффективности
зданий, строений, сооружений
Таблица
Классы энергоэффективности зданий
п/п
Обозначение
класса
Наименование класса
энергоэффективности
Величина отклонения
расчетного (фактического)
значения показателя
энергоэффективности на
отопление и вентиляцию
здания от нормативного, %
При проектировании и эксплуатации новых и реконструируемых зданий
1
А++
А+
А
Очень высокий
ниже -60
от -50 до -60
от -40 до -50
2
B+
B
Высокий
от -30 до -40
от -15 до -30
3
C+
C
C-
Нормальный
от - 5 до - 15
от + 5 до - 5
от + 15 до + 5
При эксплуатации существующих зданий
4
D Пониженный
от + 15,1 до + 50
5
E Низкий
более +50