"Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік қызмет стандартын бекіту және "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қазандағы № 1265 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 111 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.02.2014 № 111 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 34-бабына және «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту» мемлекеттік қызмет стандарты бекітілсін.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.09.2013 № 983 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 8 қазандағы
№ 1265 қаулысымен
бекітілген
«Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту» мемлекеттік қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту» мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген ішкі істер органдары көші-қон полициясының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) көрсетеді.
2. Көрсетiлетiн мемлекеттiк қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттiк қызмет:
«Босқындар туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 6-бабының;
«Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 9 наурыздағы № 183 қаулысының;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің «Босқын мәртебесін беру туралы қолдаухатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы» 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496-ө және «Босқын куәлігі, жол жүру құжаты, пана іздеген адамның куәлігі үлгілерін бекіту туралы» 2010 жылғы 29 қарашадағы № 498-б бұйрықтарының негізінде көрсетіледі.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) www.mvd.kz ресми интернет-ресурсындағы «Ішкі істер органдарының қызметі туралы» бөлімнен, облыстардың және Астана, Алматы қалаларының ішкі істер департаменттерінің (бұдан әрі – Департамент), аумақтық бөлімшелердің стендтерінен, сондай-ақ осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген мекенжайлар бойынша алуға болады.

Об утверждении стандарта государственной услуги "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан" и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2012 года № 1265. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2014 года № 111
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.02.2014 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт государственной услуги «Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан».
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 18.09.2013 № 983 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2012 года № 1265
Стандарт государственной услуги
«Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями миграционной полиции органов внутренних дел (далее – территориальное подразделение), указанными в приложении 1 к настоящему стандарту.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга оказывается на основании:
статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года «О беженцах»;
постановления Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2010 года № 183 «Об утверждении Правил присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца в Республике Казахстан»;
приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2011 года № 496-п «Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца» и от 29 ноября 2011 года № 498-п «Об утверждении образцов удостоверения беженца, проездного документа, свидетельства лица, ищущего убежище».
4. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство) www.mvd.kz, в разделе «О деятельности органов внутренних дел», департаментов внутренних дел областей и городов Астаны, Алматы (далее – Департамент), на стендах в территориальных подразделениях, а также по адресам, указанным в приложении 1 к настоящему стандарту.

5. Мыналар:
1) босқын мәртебесін және босқын куәлiгін беру;
2) босқын мәртебесін ұзарту;
3) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап көрсетiлетiн мемлекеттiк қызмет нәтижелерi болып табылады.
6. Мемлекеттiк қызмет пана іздеген адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне, сондай-ақ босқындарға (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті алушы) көрсетiледі.
7. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:
1) мемлекеттік қызмет мемлекеттік қызметті алушы қажетті құжаттарды тапсырған күннен бастап аумақтық бөлімшеде босқын мәртебесін беру туралы қолдаухат тіркелген күннен бастап үш ай ішінде көрсетіледі;
2) қажетті құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің ең көп уақыты бір клиентке 15 минуттан 30 минутқа дейін қызмет көрсету есебінен кезектегі адамдардың санына байланысты болады;
3) қажетті құжаттарды алу кезінде кезек күтудің ең көп уақыты бір клиентке 15 минуттан 30 минутқа дейін қызмет көрсету есебінен кезектегі адамның санына байланысты болады.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9. Аумақтық бөлімшелердің жұмыс кестесі: еңбек заңнамасында белгіленген демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден бастап сағат 18.30 дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден бастап сағат 14.30 дейін.
Аумақтық бөлімшелерде мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызмет аумақтық бөлімшелердің үй-жайларында мемлекеттік қызметті алушының тұрғылықты жері бойынша көрсетіледі. Осы мемлекеттік қызметті көрсететін аумақтық бөлімшелердің үй-жайлары ғимараттың бірінші қабатында орналасады, ішкі істер органдарының басқа құрылымдық бөлімшелерінен бөлек, физикалық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың қолжетімділігіне арналған пандустары бар кіретін есігі, күту залы, құжаттарды толтыруға арналған орындар болады, қажетті құжаттардың тізбесі мен оларды толтыру үлгілері бар стенділермен жарақталады.
Аумақтық бөлімшелердің үй-жайлары санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға, ғимараттың қауіпсіздік, оның ішінде өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келеді, үй-жай режимі – еркін.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы мынадай құжаттарды:
1) осы стандарттың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша босқын мәртебесін беру (ұзарту) туралы қолдаухатты;
2) пана іздеген тұлғаның жеке басын куәландыратын немесе растайтын құжаттарды;

5. Результатами оказываемой государственной услуги являются:
1) присвоение статуса беженца и выдача удостоверения беженца;
2) продление статуса беженца;
3) мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги.
6. Государственная услуга оказывается лицам, ищущим убежище и членам их семей, а также беженцам (далее – получатель государственной услуги).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) государственная услуга оказывается со дня сдачи получателем государственной услуги необходимых документов, в течение трех месяцев со дня регистрации ходатайства о присвоении статуса беженца в территориальном подразделении;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди при сдаче необходимых документов зависит от количества человек в очереди из расчета от 15 до 30 минут на обслуживание одного клиента;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди при получении необходимых документов зависит от количества человек в очереди из расчета от 15 до 30 минут на обслуживание одного клиента.
8. Государственная услуга оказывается бесплатно.
9. График работы территориальных подразделений: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, установленных трудовым законодательством.
В территориальных подразделениях государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
10. Государственная услуга предоставляется в помещениях территориальных подразделений по месту проживания получателя государственной услуги. Помещения территориальных подразделений миграционной полиции, которыми оказывается данная государственная услуга, располагаются на первом этаже здания, имеют отдельный от других подразделений органов внутренних дел вход с пандусами, предназначенными для доступа людей с ограниченными физическими возможностями, зал ожидания, места для заполнения документов оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения.
Помещения территориальных подразделений соответствуют санитарно-эпидемиологическим нормам, требованиям к безопасности зданий, в том числе пожарной безопасности, режим помещений - свободный.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги получателю государственной услуги необходимо представить следующие документы:
1) ходатайство о присвоении (продлении) статуса беженца по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
2) документы, удостоверяющие или подтверждающие личность лица, ищущего убежище;

3) қолдаухаттың негізділігін растайтын құжаттар мен материалдарды (болған жағдайда) ұсынады.
Қазақстан Республикасының аумағына Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін алған адамнан немесе пана іздеген адамнан кейін келген адамның жұбайы (зайыбы) және кәмелетке толмаған балалары отбасына қосылу мақсатында қолдаухат берген кезде уәкілетті органға олардың отбасылық қатынастарын растайтын дәлелдемелерді және (немесе) құжаттарды табыс етуге тиіс.
12. Қолдаухаттың бланкілері осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген мекенжайларға сәйкес аумақтық бөлімшелерде тікелей қолдаухат берген орын бойынша, сондай-ақ Министрліктің www.mvd.kz ресми интернет-ресурсында тегін беріледі.
13. Осы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар заңды мекенжайы, телефоны осы стандарттың 1-қосымшасында, сондай-ақ Министрліктің www.mvd.kz ресми интернет-ресурсында көрсетілген аумақтық бөлімшеге тікелей жауапты адамға тапсырылады. Жауапты адамдардың кабинеттерінің нөмірлері туралы мәліметтер аумақтық бөлімшелерде мемлекеттік қызмет көрсету жөнінде ақпараттар берілген стенділерде орналасқан.
Егер мемлекеттік қызметті алушы Қазақстан Республикасының аумағына әлі келмеген болса, ол жазбаша қолдаухатпен өзі немесе осыған уәкілетті өкіл арқылы босқын мәртебесін беру туралы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігіне немесе консулдық мекемесіне жүгіне алады. Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігі немесе консулдық мекемесі босқын мәртебесін беру туралы қолдаухатты дипломатиялық арналар арқылы уәкілетті органға қарауға береді. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өткен кезде адам көші-қонды бақылау пунктіне, ал ондай пункт болмаған жағдайда заңды мекенжайлары мен телефондары осы стандарттың 6-қосымшасында көрсетілген шекара қызметінің бөлімшесіне жазбаша қолдаухат береді.
14. Барлық қажетті құжаттар қабылданғаннан кейін осы стандарттың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құжаттардың тіркелген күні мен мемлекеттік қызметті алушының мемлекеттік қызметті алуы, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
Пана іздеген адамның қолдаухаты тіркелгеннен кейін куәлік беріліп, ішкі істер органында тіркеу жүзеге асырылады.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін мемлекеттік қызметті алушының жеке өзінің келуі талап етіледі.
Шешім қабылдау үшін қосымша тексеру қажет болған жағдайларда түпкілікті шешім шығару кем дегенде бір жыл мерзімге кейін қалдырылады, бұл туралы тиісті шешім қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімше мемлекеттік қызметті алушыға пошта арқылы жазбаша түрде хабарлайды.
Аумақтық бөлімше шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде босқын мәртебесі берілген адамға босқын куәлігін береді, оны ол жеке өзі алуы тиіс.

3) документы и материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства (при наличии).
Супруг (супруга) и несовершеннолетние дети ходатайствующего лица, прибывшие на территорию Республики Казахстан позднее лица, получившего статус беженца в Республике Казахстан, или лица, ищущего убежище, при подаче ходатайства с целью воссоединения семьи должны представить в уполномоченный орган доказательства и (или) документы, подтверждающие их семейные отношения.
12. Бланк ходатайства выдается бесплатно непосредственно по месту обращения в территориальных подразделениях, согласно адресам, указанным в приложении 1 к настоящему стандарту, а также на официальном интернет-ресурсе Министерства www.mvd.kz.
13. Документы, указанные в пункте 11 настоящего стандарта, сдаются непосредственно ответственному лицу в территориальное подразделение, юридический адрес, телефон, которого указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также на официальном интернет-ресурсе Министерства www.mvd.kz. Сведения о номерах кабинетов ответственных лиц расположены на стенде в территориальных подразделениях, где размещена информация по предоставлению государственной услуги.
Если получатель государственной услуги, еще не прибыл на территорию Республики Казахстан, он может обратиться лично или через уполномоченного на то представителя с письменным ходатайством о присвоении статуса беженца в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан. Дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан по дипломатическим каналам передает ходатайство о присвоении статуса беженца в уполномоченный орган на рассмотрение. При пересечении Государственной границы Республики Казахстан лицо подает письменное ходатайство в пункт миграционного контроля, а в случае отсутствия такого пункта – в подразделение пограничной службы юридические адреса, телефоны, которых указаны в приложении 6 к настоящему стандарту.
14. После принятия всех необходимых документов получателю государственной услуги выдается талон с указанием даты регистрации и получения получателем государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту с указанием даты выдачи.
После регистрации ходатайства лица, ищущего убежище, выдается свидетельство и осуществляется его регистрация в органах внутренних дел.
15. Для получения результата оказания государственной услуги требуется личное посещение получателя государственной услуги.
В случаях, когда для принятия решения требуется дополнительная проверка, вынесение окончательного решения откладывается на срок не более одного года, о чем в течение двух рабочих дней со дня принятия соответствующего решения территориальное подразделение уведомляет получателя государственной услуги в письменном виде посредством почты.
Лицу, которому присвоен статус беженца, территориальным подразделением в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения выдается удостоверение беженца, которое он должен получить лично.

16. Мыналар:
1) адамның нәсiлдiк, ұлттық, дiни сенiм, азаматтық белгiсi, белгiлi бiр әлеуметтiк топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалау құрбаны болуы мүмкiн деген негiзделген қауiп болмаса;
2) егер адам өзi туралы және Қазақстан Республикасының аумағына келу мән-жайлары туралы хабарлаудан бас тартса не болмаса көрiнеу жалған мәлiметтердi хабарласа, сондай-ақ жалған құжаттарды ұсынса;
3) адамда өзi оның қорғауын пайдалана алатын үшiншi мемлекеттiң азаматтығы бар болса;
4) егер адам қауiпсiз тiкелей үшiншi елдiң аумағынан келсе;
5) егер аталған адамға қатысты өзi азаматы болып табылатын елде не болмаса келген елiнде әрекет ететiн террористiк, экстремистiк, сондай-ақ тыйым салынған дiни ұйымдардың қызметiне қатысады не болмаса қатысты деп ұйғаруға маңызды негiздер болса;
6) егер аталған адамға қатысты бейбiтшiлiкке қарсы қылмыс, әскери қылмыс немесе адамзатқа қарсы қылмыс жасағаны, халықаралық актiлерде осы әрекеттерге берiлген анықтамада осындай қылмыстарды жасады деп ұйғаруға маңызды негiздер болса;
7) егер осы адамға қатысты ол Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейiн оның шегiнен тыс жерлерде саяси емес сипаттағы ауыр қылмыс жасады деп ұйғаруға маңызды негiздер болса;
8) егер аталған адамға қатысты ол Қазақстан Республикасы мүшесi болып табылатын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының және халықаралық ұйымдардың мақсаты мен принциптерiне қарама-қайшы келетiн әрекеттердiң жасалуына кiнәлi деген маңызды негiздер болса;
9) егер аталған адам Бiрiккен Ұлттар Ұйымының босқындар iстерi жөнiндегi Жоғарғы комиссарының басқармасынан басқа, Бiрiккен Ұлттар Ұйымы органдарының немесе мекемелерiнiң қорғауын не болмаса көмегiн пайдаланып отырса, бұл мән-жайлар пана iздеген адамға босқын мәртебесiн беруден бас тарту негiздерi болып табылады.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Аумақтық бөлімшенің қызметі адам мен азаматтың конституциялық құқықтарын, қызметтік міндетін орындау кезінде заңдылықты, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін сақтауға негізделеді және сыпайылық, толық ақпарат беру, оның сақталуын, қорғалуын және құпиялылығын қамтамасыз ету қағидаттарында жүзеге асырылады.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Мемлекеттік қызметті алушыға мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижелерi осы стандарттың 4-қосымшасына сәйкес сапа және тиімділік көрсеткiштерiмен өлшенедi.
19. Мемлекеттік қызметтердің сапа және тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәндері бойынша бағаланатын аумақтық бөлімшелердің жұмысы жыл сайын Министрліктің бұйрығымен бекітіледі.

16. Основанием для отказа лицу, ищущему убежище, в присвоении статуса беженца являются следующие обстоятельства:
1) отсутствие обоснованных опасений, что лицо может стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям;
2) если лицо отказывается сообщать либо сообщает заведомо ложные сведения о себе и об обстоятельствах прибытия на территорию Республики Казахстан, а также предъявляет фальшивые документы;
3) наличие у лица гражданства третьего государства, защитой которого оно может воспользоваться;
4) если лицо прибыло непосредственно с территории безопасной третьей страны;
5) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно участвует либо участвовало в деятельности террористических, экстремистских, а также запрещенных религиозных организациях, функционирующих в стране гражданской принадлежности либо в стране, откуда оно прибыло;
6) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило преступление против мира, военное преступление или преступление против человечества в определении, данном этим деяниям в международных актах, заключенных в целях принятия мер в отношении подобных преступлений;
7) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило тяжкое преступление не политического характера за пределами Республики Казахстан до прибытия на ее территорию;
8) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно виновно в совершении деяний, противоречащих целям и принципам Организации Объединенных Наций и международных организаций, членами которых является Казахстан;
9) если данное лицо пользуется защитой либо помощью органов или учреждений Организации Объединенных Наций, кроме Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев.
3. Принципы работы
17. Деятельность территориального подразделения основывается на соблюдении конституционных прав человека и гражданина, законности при исполнении служебного долга, Кодекса чести государственных служащих и осуществляется на принципах вежливости, предоставления исчерпывающей информации, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты оказания государственной услуги получателю государственной услуги измеряются показателями качества и эффективности в соответствии с приложением 4 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственных услуг, по которым оценивается работа территориальных подразделений, ежегодно утверждается приказом Министерства.

5. Шағымдану тәртібі
20. Уәкілетті лауазымды адамның әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібін түсіндіретін және шағым дайындауға көмек көрсететін мемлекеттік органдардың атауы, олардың заңды мекенжайлары, телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайлары осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген.
21. Көрсетілген қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда Министрліктің Көші-қон полициясы комитеті (бұдан әрі – Комитет) басшылығының атына шағым беріледі. Шағымдану тәртібі туралы толық ақпаратты Министрліктің www.mvd.kz, департаменттердің ресми интернет-ресурсында «Ішкі істер органдарының қызметі туралы» бөлімде, аумақтық бөлімшелердің стенділерінде, сондай-ақ осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген мекенжайлар бойынша алуға болады.

5. Порядок обжалования
20. Наименования государственных органов, их юридические адреса, номера телефонов, адреса электронной почты по которым разъясняют порядок обжалования действия (бездействия) уполномоченных должностных лиц и оказывающих содействие в подготовке жалобы, указаны в приложении 1 к настоящему стандарту.
21. В случаях несогласия с результатами оказанной услуги, жалоба подается на имя руководства Комитета миграционной полиции Министерства (далее – Комитет). Полную информацию о порядке обжалования можно получить на официальном интернет-ресурсе Министерства www.mvd.kz, в разделе «О деятельности органов внутренних дел», департаментов, на стендах в территориальных подразделениях, а также по адресам указанным в приложении 1 к настоящему стандарту.

22. Әдепсіз қызмет көрсетілген жағдайларда шағым аумақтық бөлімшенің ақпараттық стендінде кабинет нөмірі көрсетілген аумақтық бөлімше басшысының атына беріледі. Аумақтық бөлімше басшыларының, электрондық пошта мекенжайы, жұмыс кестесі осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген.
23. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызметті алушы босқын мәртебесін беруден және ұзартудан бас тарту туралы уәкілетті органның шешіміне заңнамалық тәртіппен жоғары тұрған уәкілетті органға және (немесе) сотқа шағымдана алады.

22. В случаях некорректного обслуживания, жалоба подается на имя руководителя территориального подразделения, номер кабинета которого указан на информационном стенде территориального подразделения. Адрес электронной почты, график работы руководителей территориальных подразделений указан в приложении 1 к настоящему стандарту.
23. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, получатель государственной услуги может обжаловать решение уполномоченного органа об отказе в присвоении и продлении статуса беженца в вышестоящий уполномоченный орган и (или) в суд в установленном законодательством порядке.

24. Жеке тұлғаның шағымында оның тегі, аты, әкесінің аты, пошта мекенжайы көрсетіледі. Шағымға мемлекеттік қызметті алушы қол қоюы тиіс. Шағымды берген кезде кімнің әрекетіне шағым берілген лауазымды тұлға немесе органның атауы, шағымдану себептері мен талаптары көрсетіледі.
25. Қабылданған шағым Комитет кеңсесіндегі ақпаратты есепке алу журналында тіркеледі және «Жеке және заңды тұлғалардың қолдаухаттарын қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңында көзделген мерзімдерде қаралады.
Жазбаша шағыммен жүгінген мемлекеттік қызметті алушыға жауап алу күні мен уақыты, шағымды қарау барысы туралы білуге болатын лауазымды адамның байланыс деректері көрсетіліп, осы стандарттың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша талон беріледі.

24. В жалобе физического лица указываются его фамилия, имя, отчество, почтовый адрес. Жалоба должна быть подписана получателем государственной услуги. При подаче жалобы указываются наименование органа или должностное лицо, чьи действия обжалуются, мотивы обращения и требования.
25. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета информации, находящегося в канцелярии Комитета, и рассматривается в сроки, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
Получателю государственной услуги, обратившемуся с письменной жалобой, выдается талон с указанием даты и времени получения ответа, контактных данных должностных лиц, у которых можно узнать о ходе рассмотрения жалобы по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту.

39-41-63
49-43-53,
49-44-33
9.00-18.30, үзіліс 13.00-14.30
16
Оңтүстік Қазақстан облысы Ішкі істер департаментінің Көші-қон полициясы басқармасы
Шымкент қаласы, Желтоқсан көшесі, 13
www.dvd-uko.kz
97-66-26,
97-65-85
97-67-41,
97-67-67
9.00-18.30, үзіліс 13.00-14.30
«Қазақстан Республикасында
босқын мәртебесін беру және ұзарту»
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
кімге ___________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні
_________________________ азаматы (-шасы)
(қай мемлекеттен)
_________________________________________
тұрақты тұрғылықты орны _________________
_________________________________________
(мекенжайы) уақытша тұратын
отбасы құрамы ___________ адамнан тұратын
кімнен __________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Босқын мәртебесін беру (ұзарту) туралы қолдаухат
Маған және менің отбасымның мүшелеріне Қазақстан
Республикасында босқын мәртебесін беруіңізді (ұзартуыңызды) сұраймын.
Өзімнің тұрғылықты жерімнен мынадай себептер бойынша кетуге
мәжбүрмін:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
босқын мәртебесін беруге арналған мән-жайларды сақтау туралы
ақпаратты ұзарту үшін
Туған күні, айы, жылы және жері _____________________________________
Азаматтығы (бұрын тұрақты тұрған елі) _______________________________
_____________________________________________________________________
Ұлты (этникалық тиесілігі) __________________________________________
Білетін тілдерім ____________________________________________________
Қазақстан Республикасына келген күні ________________________________
Заңды (заңсыз) келдім _______________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттары немесе пана іздеген тұлғаның жеке
басын растайтын құжаттар ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан берілген және кім берген)
Менімен бірге отбасымның мүшелері келді:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Туыстық дәрежесі
Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы қолдаухатпен
бұрын өтініш білдірді ме? (пана іздеген адамдар үшін)
Өтініш білдірсе, орган көрсетілсін __________________________________
_____________________________________________________________________
Босқын мәртебесі қашан және қанша мерзімге берілді? (босқын
мәртебесін ұзартуға қолдаухат берген босқындар үшін) ________________
_____________________________________________________________________
____________________________      ___________________________________
(өтініш берілген күні)          (пана іздеген адамның не болмаса
босқынның қолы)
Қолдаухатты қабылдаған аумақтық бөлімшенің қызметкері
___________________   _________________________   ___________________
(қолы)                   (Т.А.Ә)                   (күні)
Қолдаухатты тіркеу туралы ақпарат:
___________________________________________________
(тіркелген күні, нөмірі, жұмыскердің қолы)
«Қазақстан Республикасында
босқын мәртебесін беру және ұзарту»
мемлекеттік қызмет стандартына
3-қосымша
№ ________
Мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдау туралы
ТАЛОН
_____________________________________________________________________
(Өтініш берушінің Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
Қабылданған құжаттар тізбесі:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
6. __________________________________________________________________
7. __________________________________________________________________
8. __________________________________________________________________
9. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қабылдаған:
_________________________________________/
(аумақтық бөлімше қызметкерінің лауазымы)
______________/__________________________
(қолы)              (Т.А.Ә.)
________ ж. «___» _______________________
Берілген күні және уақыты: ___ сағ. ___ мин. ___ жылғы «___» ________
«Қазақстан Республикасында
босқын мәртебесін беру және ұзарту»
мемлекеттік қызмет стандартына
4-қосымша
Сапа және тиімділік көрсеткіштерінің мәні
Сапа және тиімділік көрсеткіштері
Көрсеткіштің нормативтік мәні
Көрсеткіштің келесі жылғы нысаналы мәні
Көрсеткіштің есепті жылдағы ағымдық мәні
1
2
3
4
1. Уақтылығы

39-41-63
49-43-53,
49-44-33
9.00-18.30,
перерыв
13.00-14.30
16
Управление
миграционной полиции
Департамента
внутренних дел
Южно-Казахстанской
области
г. Шымкент,
ул.
Желтоксан, 13
www.dvd-uko.
kz
97-66-26,
97-65-85
97-67-41,
97-67-67
9.00-18.30,
перерыв
13.00-14.30
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Присвоение и продление статуса
беженца в Республике Казахстан»
кому ______________________________
(должность, фамилия и инициалы
от ________________________________
(фамилия, имя, отчество)
гражданина (-ки)____________________
____________________________________
(какого государства)
постоянное место жительство________
___________________________________
временно проживающего (-ей)_______
___________________________________
(адрес)
в составе семьи ____________ человек
Ходатайство о присвоении (продлении) статуса беженца
Прошу присвоить (продлить) мне и членам моей семьи статус беженцев в Республике Казахстан.
Вынужден (-а) покинуть место своего жительства по причине:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
для продления информации о сохранении обстоятельств на привлечение
статуса беженца
Дата и месторождения ________________________________________________
Гражданство (страна прежнего постоянного места жительства)___________
_____________________________________________________________________
Национальность (этническая принадлежность)___________________________
Языки, которыми владею_______________________________________________
Дата прибытия в Республику Казахстан_________________________________
Прибыл легально (нелегально) ________________________________________
Документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище_______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
Вместе со мной прибыли члены моей семьи:
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
Степень родства
Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца в
Республике Казахстан? (для лиц ищущих убежище)
Если да, указать орган ______________________________________________
____________________________________________________________________
Когда и на какой срок присвоен статус беженца? (для беженцев,
ходатайствующих о продлении их статуса)_____________________________
____________________________________________________________________
___________________                ____________________________
(дата обращения)                (подпись лица, ищущего убежище
либо беженца)
Сотрудник территориального подразделения,
принявшего ходатайство ___________ _________________    _____________
(подпись)      (Ф.И.О.)             (дата)
Информация о регистрации ходатайства:
___________________________________________________
(дата, номер регистрации, подпись работника)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Присвоение и продление статуса
беженца в Республике Казахстан»
ТАЛОН №____
о принятии документов на оказание государственной услуги
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя или наименование юридического лица)
Перечень принятых документов:
1._________________________________________________________________
2._________________________________________________________________
3._________________________________________________________________
4._________________________________________________________________
5._________________________________________________________________
6._________________________________________________________________
7._________________________________________________________________
8._________________________________________________________________
9._________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Принял:
__________________________________________________________________/
(Должность сотрудника территориального подразделения)
______________/___________________
(подпись)           (Ф.И.О.)
«_____» ___________ ______г.
Время и дата выдачи: _____ час ____ мин «____» ____________ ______ г.
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Присвоение и продление статуса
беженца в Республике Казахстан»
Значения показателей качества и эффективности
Показатели качества и
эффективности
Норма-
тивное
зна-
чение
пока-
зателя
Целевое
значение
показателя в
последующем
году
Текущее
значение
показателя
в отчетном
году
1
2
3
4
1. Своевременность

1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап белгіленген мерзімде қызметтер көрсету жағдайларының % (үлесі)
2. Сапа
2.1. Қызмет көрсету процесінің сапасына қанағаттанған тұтынушылардың % (үлесі)
3. Қолжетімділігі
3.1. Қызмет көрсету сапасына және тәртібі туралы ақпаратқа қанағаттанған тұтынушылардың % (үлесі)
3.2. Ақпаратқа электрондық форматта қол жеткізуге болатын қызметтердің % (үлесі)
4. Шағымдану процесі
4.1. Қалыптасқан шағымдану тәртібіне қанағаттанған тұтынушылардың % (үлесі)
5. Сыпайылық
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған тұтынушылардың % (үлесі)
«Қазақстан Республикасында
босқын мәртебесін беру және ұзарту»
мемлекеттік қызмет стандартына
5-қосымша
ТАЛОН
______________________
(субъектінің атауы)
Өтінішті қабылдаған ____________________________
(маманның Т.А.Ә.)
20__ жылғы «___» _____________ сағ. ___ мин. ___

1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в
установленный срок с момента
сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке
предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг информации,
которые доступны в электронном
формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных существующим
порядком обжалования
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Присвоение и продление статуса
беженца в Республике Казахстан»
ТАЛОН
_____________________________
(наименование субъекта) Обращение принял (а)_____________________________
(Ф.И.О. специалиста)
«____» _______20___г.      час ____ мин.____