"Электрондық құжат айналымы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1380 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 605 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 28.09.2018 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Электрондық құжат айналымы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 17, 220-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Электрондық құжат айналымы ережесінде:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) құжаттың электрондық көшірмесі - өтініш берушінің немесе аталған құжатты куәландыруға өкілеттіктері бар адамның не мемлекеттік қызмет көрсетуді алушының өзі жеке қатысқан кезде берген жазбаша келісімі негізінде халыққа қызмет көрсету орталығының уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, түпнұсқа құжаттың түрін және ондағы ақпаратты (деректерді) электрондық цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;";
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Құжаттың электрондық көшірмесін жасаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тиісті түпнұсқа қағаз құжат деректемелерінің деректерін қамтитын ақпарат толық қалпына келтіріледі.";
25-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Электрондық құжат айналымы жүйесін пайдаланатын мемлекеттік органдар 10 жылға дейін сақтау мерзімімен басқарушылық құжаттармен хат алмасуды электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында ғана жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтау мерзімдері 75 жыл, тұрақты, сондай-ақ "сараптау-тексеру комиссиясы" (бұдан әрі - СТК) белгісі бар электрондық құжаттардың қағаз құжаттың түпнұсқалары болады";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Электрондық құжаттың қағаздағы көшірмесі бастапқы құжат электрондық құжат болып табылатындығы және электрондық құжатты куәландырған адамның электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру рәсімінің нәтижесі туралы мәліметтер түсірілгені көрсетіле отырып, куәландырылады. Қағаз жеткізгіштегі электрондық құжаттың көшірмесін куәландыру және электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру нәтижесі туралы ақпаратты түсіру үшін парақтардың саны және куәландырушы адамның қолтаңбасы үшін жолдарды көрсетумен "* * * Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс."* деген мәтінімен мөртабан (үшбұрышты нысандағы) пайдаланылады.
Электрондық цифрлық қолтаңбаны тексерудің теріс нәтижесі болған кезде парақтардың саны және куәландырушы адамның қолтаңбасы үшін жолдарды көрсетумен "? ? ? Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс емес."** деген мәтінімен мөртабан (үшбұрышты нысандағы) пайдаланылады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430 "Об утверждении Правил электронного документооборота"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1380. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.09.2018 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430 "Об утверждении Правил электронного документооборота" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 220) следующие изменения и дополнения:
в Правилах электронного документооборота, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) электронная копия документа - документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенный электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания населения, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия;";
подпункт 6) исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При создании электронной копии документа полностью воспроизводится информация, содержащая данные реквизитов соответствующего подлинного бумажного документа, определенных законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 25:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Государственные органы, использующие систему электронного документооборота, осуществляют переписку управленческими документами со сроком хранения до 10 лет только в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Электронные документы со сроками хранения 75 лет, постоянно, а также документы, имеющие отметку "экспертно-проверочная комиссия" (далее - ЭПК), имеют подлинники бумажного документа.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Бумажная копия электронного документа заверяется с указанием на то, что исходным документом является электронный документ, и нанесением сведений о результате процедуры проверки электронной цифровой подписи лица, удостоверившего электронный документ. Для заверения копии электронного документа на бумажном носителе и нанесения информации о результате проверки электронной цифровой подписи используется штамп (треугольной формы) с текстом "* * * Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс."* и указанием полей для количества листов и подписи заверяющего лица.
При отрицательном результате проверки электронной цифровой подписи используется штамп (треугольной формы) с текстом "? ? ? Электрондық, құжаттың көшірмесі дұрыс емес."** и указанием полей для количества листов и подписи заверяющего лица.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

"36. Құжаттың электрондық көшірмесін куәландыру өкілеттігіне өтініш беруші, құжаттардың электрондық көшірмелерін жасауға жауапты ретінде ЭҚАБЖ-де анықталған адам, сондай-ақ халыққа қызмет көрсету орталығының уәкілетті қызметкері ие болады.
Құжаттың электрондық көшірмесін және ЭҚАБЖ-де электрондық құжаттың қағаз көшірмесін куәландыруға өкілеттілік ЭҚАБЖ-не қатысушыларымен бекітілген құжаттандыру және құжаттаманы басқару Кағидаларымен бекітіледі.
Халыққа қызмет көрсету орталығының уәкілетті қызметкері құжаттың электрондық көшірмесін жеке өзінің қатысуы кезінде мемлекеттік қызметті алушының растау және (немесе) заңнамада белгіленген тәртіппен берілген құжатты (тарды) пайдалану туралы ілеспе хатымен қоса берілген жазбаша келісімінің (өтінішінің) негізінде куәландырады.";
37-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "* * * Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс."* мәтінімен мөртабан, парақтардың саны және куәландырушы адамның қолтаңбасы немесе "? ? ? Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс емес."** деген мәтінімен мөртабан, парақтардың саны және куәландырушы адамның қолтаңбасы.
___________________________________________
* Электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру рәсімінің оң нәтижесі анықталды
___________________________________________
** Электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру рәсімінің теріс нәтижесі анықталды"
54-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Сақтау мерзімдері 75 жыл, тұрақты, сондай-ақ "СТК" белгісі бар электрондық құжаттардың қағаз құжаттың түпнұсқалары болады.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов

"36. Полномочиями на заверение электронной копии документа обладают заявитель, лицо, определенное в ЕСЭДО как ответственное за создание электронной копии документа, а также уполномоченный работник центра обслуживания населения.
Полномочия на заверение электронной копии документа и бумажной копии электронного документа в ЕСЭДО закрепляются правилами документирования и управления документацией, утверждаемыми участниками ЕСЭДО.
Уполномоченный работник центра обслуживания населения удостоверяет электронную копию документа на основании письменного согласия (заявления) получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия, с приложением подтверждения и (или) сопроводительного письма об использовании документа (ов), выданного (ых) в установленном законодательством порядке.";
подпункт 5) пункта 37 изложить в следующей редакции:
"5) штамп с текстом "* * * Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс."*, количество листов и подпись заверителя или штамп с текстом "? ? ? Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс емес."**, количество листов и подпись заверителя.
__________________________
* Определен положительный результат процедуры проверки электронной цифровой подписи
** Определен отрицательный результат процедуры проверки электронной цифровой подписи";
часть первую пункта 54 изложить в следующей редакции:
"54. Электронные документы со сроками хранения 75 лет, постоянно, а также документы, имеющие отметку "ЭПК", имеют подлинники бумажного документа.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов